- .-AV - tij PjjUMp DE CULTUREELE ONTWIKKELING VAN HONGARIJE Een boek van Wickham Steed •'ii# rï 5 MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 EEN COALITIE-COMPLOT IN 1924 - BEMOEDIGEND SZEGED1N AAN HET GODDELIJK HART GEWIJD 500 NIEUWE SCHOLEN HET ECONOMISCH VOLKEN- BONDS-COMITE LAATSTE ZITTING. NAAR HET EINDE DER BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE. SURINAAMSCHE BEGROOTIMG 1931 Een dichter in woorden, maar ook in daden? (Van onzen correspondent). Londen, October 1930. Men zal zich de omstandigheden herinne ren. waaronder de algemeene verkiezingen van October 1924 plaats gehad hebben. Voor de eerste maai was er een labour-kabinet aan het bewind, maar zijn minderheid in het parle ment was aanmerkelijk kleiner dan thans, en de liberale partij, van welker genade de re geering afhing, was veel talrijker. Mac Donald liet desniettemin geen gelegenheid voorbij gaan om Asquith, den lateren lord Oxford, en diens volgelingen te ontstemmen. Hü en zijn mede-ministers hadden nog geen ervaring, en dit gebrek, waarin slechts met den tijd ver betering kon komen, kon door de permanente chefs der departementen slechts gedeeltelijk worden gemaskeerd. Weldra was het labour-kabinet In de hoog ste mate onpopulair geworden, vooral ook door de concessies die hét deed aan den radi calen vleugel der partij, die door den bekwa- men maar vaak onevenwichtigen Wheatley In het kabinet vertegenwoordigd was. In weinige maanden tijds begonnen de kiezers hun grie ven tegen inr. Baldwin en diens partij te ver geten. De regeering leed in het lagerhuis de eene nederlaag na de andere. Aan haar Rus sische politiek zou zij ten onder gaan. Het kwam uit, dat in een proces tegen communis ten de regeering, in de persoon van den Alter- ney General, sir Patrick Hastings, ingegrepen had. Naar aanleiding hiervan werd een motie van afkeuring ingediend, welke met groote meerderheid werd aangenomen, én de regee ring dwong een beroep op de kiezers te doen. Conservatieven en liberalen vormden een ver- eenigd anti-socialistisch front. Het kon niet anders of de labour-partij zou een groote neder laag leiden. Maar kort voor den dag der stem ming publiceerde de „Daily Mali" den Zino- vieff-brief; de regeering nam een dubbelzin nige houding aan, en nu was het een uitge maakte zaak, dat haar nederlaag verpletterend aou zijn. Wat het publiek eerst thans verneemt, en wel uit het boek van Wickham Steed, is dat, terwijl de conservatieven een zekere overwin ning tegemoet gingen, en mr. Baldwin het per soonlijke vertrouwen der kiezers herwonnen had, krachtige invloeden aan het werk waren om „mr. Baldwin uit de conservatieve leiding te ontzetten een operatie waarvan de plan nenmakers en de pers, die hen steunde, veel verwachtten". Die „invloeden" stuurden aan op een herleving der oude coalitie-regeering, steunend op een midden-partij. Volgens de gemaakte plannen zou sir Robert Horne na do algemeene verkiezingen eerste minister worden. In zijn kabinet zouden Winston Chur chill (toen nog liberaal) en lord Birkenhead belangrijke posten krijgen, terwijl mr. Lloyd George (ook Asqulth leefde toen nog) en eeni- gen zijner voornaamste volgelingen eveneens deel ervan uitgemaakt zouden hebben. De overweldigende overwinning der conser vatieve partij deed dit plan in de lucht vlie gen. i Uit deze onthulling blijkt, dat invloedrijke mannen, althans vóór de bekendmaking van den Zinovieff-brief, rekenden met de mogelijk heid, dat de conservatieven öf geen, slechts een zeer kleine volstrekte meerderheid zouden krijgen, en dat zij, evenals de lalwurpartij vóór hen, afhankelijk zouden zijn van den steun der liberalen. Dezen hadden klaarblijke lijk niet hét zwakste voorgevoel van dé ver nietigende nederlaag, die hun te wachten stond. Maar de merkwaardigste gevolgtrek king, die uit Steed's mededeelingen gemaakt kau worden is, dat mr. Baldwin zes jaar ge leden al evenzeer tegen deloyauteit in eigen gelederen te kampen had als thans. Dat de mannen, die Steed noemt als leden van het coalitie-kabinet, allen tot de deloyalen behoor den, is niet. noodzakelijk, maar men kan zich toch moeilijk voorstellen, dat de coalitie-voor standers zulk een kabinet ontwierpen zonder te weten dat de voornaamste candidaten be reid waren een post te aanvaarden, en het zelfs heel onwaarschijnlijk was, dat eenigen hunner niet in het „complot" waren. Er is, toen zes jaren geleden mr. Baldwin sijn kabinet vormde, zeer veel kritiek op uit geoefend geworden, dat bij sir Robert Horne niet het kanselierschap der schatkist aange boden had. Wei werd gezegd, dat sir Robert's werkzaamheden in de City van te veel-omvat- tenden aard waren dan dat hij deze had kun nen opgeven, maar het is niet bekend, dat mr. Baldwin ooit ook maar een poging bij hem aangewend heèft. Men kwam dus tot de conclusie, dat sir Robert gepasseerd was ten gunste van mr. Churchill, dia als liberaal zijn zetel verloren had, en nu opnieuw naar de conservatieve partij was ovefgeloopen, waar hij onmiddellijk het belangrijkste departe ment kreeg. Hetgeen Steed vertelt, geeft een geheel andere verklaring van het passeeren van sir Robert Horne door mr. Baldwin. Wij spraken in onzen vorigen brief over de ongekunstelde bescheidenheid van den conser vatieven leider. Steed geeft hiervan een ken schetsend voorbeeld. Volgens hem heeft mr. Baldwin bij zekere gelegenheid gezegd: „Ik meende, dat wij een andere richting hadden moeten inslaan, maar daar kwam Winston met zijn 100 P.K.-hersenen, en wat kon ik toen nog doen 4 Zou mr. Mac Donald niet heel vaak hetzelfde gedacht hebben, wanneer zijn kanselier met de 100 P.K.-hersenen op' hem afkwam De politieke philosofie van mr. Baldwin omschrijft Steed als „de philosofie van het goede te doen", de „philosophy of doing right". Öf in de partijpolitiek „doing right" altijd het zelfde is als „doing the right thing Hij ziet hoog op tegen Baldwin's redenaars gaven. „Er bestaat niet dé minsts twijfel", schrijft Steed, „aan zijn voortreffelijkheid als dichter in woorden. Sprekend ovar niet-politieke onder werpen z#gt mr. Baldwin dingen zoo schoon als men zs maar in Rosebery's redevoeringen vinden kan grootsch van gedachte en on vergetelijk door de bewoordingen. Maar kan die dichter in woorden ook dichter in daden zjjn Hier ontstaat twijfel". „De dichter in woorden", zegt Steed, „ver genoegt zich ermede de impuls zijner gedachte op anderen te laten werken. Hij doet niets anders dan die impuls geven. De dichter in dadeh wenscht de dingen zelf door te zetten, anderen voor zijn wil te doen buigen, en hun werk vorm te geven terwijl zij het verrichten". Of mr. Baldwin zuik een dichter In daden is, hieromtrent bestaat voor Steed nog geen zekerheid. Maar volgens hem wordt de moge lijkheid van een „strijdvaardigen Baldwin" grooter door zijn verzet tegen de pogingen der pers-lords om hun wil te dicteeren. Over die i f 'Af"''*v'A 'Wik. v s Zegen van het bijzonder onderwijs DE SCHUTSLUIS IN DE MAAS BIJ AN DEL sprong de stoomketel van de sleepboot „Geert Jan" waardoor do machinist werd gedood; de ketel werd weggeslingerd en sloeg door de ducdalven in de bedijking. Van onzen bijzonderen correspondent) In onzen materialistischen tijd, in een we reld, waarin de jeugd aan duizenden gevaren is blootgesteld en een zwaren, ook moreelen „struggle for life" te strijden heeft waarin zooals in Hongarije, in bijna iedere woning da grootste armoede en ellende heerscht en heele gezinnen de vertwijfeling nabij zijn, is het niet enkel een grootsche gebeurtenis voor Honga rije maar voor goheel de Katholiek® wereld, wanneer de burgemeester van Szegedin, na Boedapest de grootste stad van Hongarije, de gebeele gemeente in de onlangs geconsacreerde votiefkerk met het volgend gehed aan het H. Hart van Jesus toewijdt „Almachtige God, Wiens Gerechtigheid onze zonden straft, doch Wiens Barmhartigheid ons bij het opstaan uit de boosheid ondersteunt, Uwe Gerechtigheid vernederde ons voor vijf tig jaren, toen onze stad door een overstroo- ming geteisterd werd. Getroffen in het diepst van ons hart, be loofden wij U, toen wij door deze ramp getrof fen werden, dat wij; om Uwe Goddelijke Ma jesteit te verzoenen en tot roem van Uwen Heiligen. Naam, een kerk zouden bouwen. Dank zij Uwe oneindige Barmhartigheid, werd onze stad wederom opgebouwd en thans staat ook de kerk, die wij U beloofden, verre zen in ons midden. Met een dankbaar hart knielen wij voor Uwe Goddelijke Majesteit neder. Gewaardig U 'in deze heilige plaats onze offers te aanvaarden en zend van hier uit Uw Vaderlijken Zégen over ons neer, over het volk van deze stad en haar omgeving, dat zooveel ellende geleden heeft. En Gij, Verlosser, Christus, Die ons gedu rende negen eeuwen in het alleen-zaligmaken de geloof bewaard hebt, verberg de inwoners dezer stad in Uw Heilig Hart, opdat wij een zijn in Uwe liefde en in heiligen vrede geluk kig mogen leven. Amen." Do tweede hoofdstad van Hongarije wijdt zich toe aan het H. Hart en stelt zich onder de bescherming van Christus Koning. Vijftig jaar geleden trad de rivier De Theisz buiten hare oevers en verwoestte de geheele stad Szegedin. Koning Frans Joseph bracht terstond een bezoek aan het geteisterde ge-bied en beloofde een votief-kerk te zullen bouwen, om de Goddelijke Gerechtigheid te verzoenen. De stad werd opnieuw opgebouwd en is thans schooner en grooter geworden. De bouw der votiefkerk werd echter door het uitbreken van den wereldoorlog onderbroken. De verbrokkeling van het Hongaarsche rijk en de schrijnende armoede van het volk maak ten het onmogelijk, het grootsch opgezette plan voorloopig uit te voeren. Szolgedin, dat in het midden van Hongarije lag, werd een grens stad. Aan gene zijde van de- rivier De Theisz, die midden door de stad stroomt, ligt thans Joe- go-Slavië. Naar Szegedin vluchtten ook de pro fessoren en studenten van de universiteit van Klausenburg, die hier jaren lang in armoede leefden. De stad Szegedin behoorde tot het bisdom Csanód, waarvan de bisschop in Ternesvar ze telde. Ook deze stad ging voor Hongarije ver loren. Zij behoorde eertijd lang tot Joego slavië, later ging zij over in Roemeensch bezit. De bisschop van het diocees Csandd, dr. gen, die wij hier in hoofdzaak laten volgen: „Politiek, opgevat als de daadwerkelijke be hartiging van het openbaar welzijn, is een eerbaar, beroep, en een beroep, dat iemands vollen tijd vergt. Journalistiek is ook een eerbaar beroep, wanneer het beoefend wordt als een voortdurend waken over de openbare vrijheden en als een dienst der verlichting. Maar een „dagblad-industrie", die streeft naar groote oplagen door middelen die niets hebben uit te staan met eigenlijke journalistiek, alleen om hooge advertentie-prijzen van de adverteer ders los te krijgen en onbeperkte winst voor het kapitaal, dat in de „newpaper business" belegd is, heeft even weinig recht om voor waarden te dicteeren aan politieke leiders en aan regeeringen, als de cinema-industrie het recht heeft te eischen, dat de standaard der openbare moraal gesteld zal worden op het peil van datgene, wat de grootste menigten trekt". Dit moge zijn, maar het is toch onvoldoende om de hoop te wettigen, dat mr. Baldwin ooit Serf-lords schrijft Steed minder vleiende din- een dichter in daden zal worden. Grassfelder, werd evenals de bisschoppen van Slowakië door de nieuwe heerschers verdreven» Het bisdom werd tenslotte verdeeld en kreeg een nieuwen zetel in de intusschen tot univer- siteitstad verheven metropool van het Hon gaarsche laagland. Den 2Ssten October hadden in Szegedin groote feestelijkheden plaats. Op dien dag werd de nieuwe votiefkerk, een majestueuze kathe draal, in tegenwoordigheid van den Pause lijken nuntius Angelo Rotta, den vorstprimaat kardinaal Serédi, het geheele Hongaarsche episcopaat en de vertegenwoordigers der Hon gaarsche regeering, plechtig ingewijd de kerk werd aan het H. Hart van Jesus toegewijd. Ook de nieuwe bisschoppelijke residentie, het Hongaarsche Pantheon en de nieuwe gebou wen der universiteit werden op dien dag plech tig ingezegend. Wat in de afgeloopen tien jaar op cultureel gebied in Hongarije tot stand werd gebracht, bleek vooral op dezen dag, toen de steen ge legd werd van de vijfduizendste school, die de tegenwoordige minister van onderwijs, graaf Klebelsberg, sinds bij aan het bewind is, liet bouwen. Vijf duizend nieuwe schoolgebouwen met de daarbij beboerende onderwijzerswoningen op een gebied, -dat nog slechts een derde uitmaakt van het oude Hongarije van voor den oorlog en waar bovendien de grootste armoede heerscht zijn wel een sprekend bewijs voor den bloei van het Katholicisme in Hongarije. In de afgeloopen tien jaar werden echter ook tallooze Katholieke kerken, ziekenhuizen en weldadigheidsinstellingen gebouwd. Men heeft dit land alles ontnomen wat men nemen kon. Slechts een ding blèef onaangetastde Hon gaarsche cultuur en het geloof aan Hóngarije's zending als beschermer van het Christendom in Oost-Europa. De zware slagen van het nood lot brachten het Hongaarsche volk niet in ver twijfeling, maar vermeerderden zijn geloof en nederigheid. Met kinderlijke liefde toont het Hongaarsche volk steeds zijn genegenheid voor de Katholieke Kerk, wier zichtbaar Hoofd, Z. H. de Paus geen gelegenheid laat voorbijgaan om het Hongaar sche volk Zijn vaderlijke liefde te toonen. Met dit Godsvertrouwen en dezen Christelijken dee moed werd het zware lot dragelijk. Wie het geluk gehad heeft, tegenwoordig te zijn bij de St. Emericusfeesten in Boedapest, kon er zich van overtuigen, hoezeer Hongarije aan de H. Kerk verknocht is. De plechtigheden te Szegedin bewijzen in tegenstelling met de St. Emericusfeesten, dat de Hongaarsche Ka tholieken niet alleen de traditie handhaven en van de herinneringen aan hun grootsch verle den leven, maar ook in den geest van deze tra ditie blijven voortwerken en Christelijke cul tuurwonderen van een onvêrgankelijkeu roem weteu te scheppen. Aan de grens, die door het verdrag van Tria non geschapen werd en die als het ware een bloedende wonde is van het land der Magy- aren, getuigt een nieuwe kathedraal, een nieuwe bisschopszetel en een nieuwe moderne universiteit van het bloeiend Katholieke en cultureele leven van een klein volk, dat met de hulp der H. Kerk en van het H. Hart gees telijk overwinnen zal en. zijn zending op dit kleine plekje van Gods aardbodem wil vervul len. Vijf duizend nieuwe scholen in deze streek, waar eigenlijk geen dorpen maar enkel boerde rijen liggen en duizenden kinderen wegens de verre afstanden alleen met moeite de school konden bezoeken of er in het geheel niét kwa men, is het niet een waar. cultureel apostolaat? En nauwelijks zijn deze scholen geopend, of de minister van onderwijs maakt de bevolking van dit armzalige land bekend „nog vijf dui zend scholen moéten gebouwd worden. Naast de scholen móeten ook kerken staan, naast den onderwijzer de geestelijke, die voor het ziele- heil der kinderen kan zorgen." In andere lan den worden nieuwe paleizen, stations, post kantoren, kazernes en forten gebouwd. Honga rije bouwt scholen en kerken, ziekenhuizen en wetenschappelijke instituten. De grootste offers werden gebracht, om het cultureele peil der bevolking omhoog te heffen. Ons ministerie van oorlog, verklaarde graaf Klebelsberg, is ons ministerie voor cultuur en onderwijs, de scholen zijn de kazernes en een hoogstaande cultuur moet Hóngarije's sterkste wapen zijn. Tegen deze bewapening kunnen Hóngarije's vijanden niet protesteeren. Terwijl ook het kleine Hongarije, men kan wel zeggen, boven zijn materieels krachten nieuwe cultureele Instellingen in het léven roept, moeten millloenen Hongaren aan gèöè zijde van de nieuwe grenzen in Roemenie, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije onmensche- lijka belastingen betaleiij teryijl de Hongaar sche kinderen of wel in het geheel van onder wijs verstoken blijven, ofwel buitenlandsche scholen moeten bezoeken, waar zij moeten hoe ren, hoe de helden van hun vaderland worden beschimpt en waar zij hun eigen moedertaal niet mogen spreken. In de nieuwe „Ruhrneshalle" van Szegedin werden dé standbeelden van Hóngarije's groot ste zonen onthuld. Een. nieuwe orde, om ver diensten op het gebied van kunst en weten schappen te beloonen werd gesticht, die naar den grooten koning Mathias Corvinus „Corvi nusorde" genoemd wordt. De Corvinusorde telt in totaal twaalf leden, die den Corvinuskettlng dragen zestig leden ontvangen de Corvinus- krans, terwijl twaalf buitenlanders, die zich op het gebied van Hongaarsche kunst of we tenschappen verdienstelijk gemaakt hebben, het CorvinuseeTeteeken ontvangen. De dragers van de ordeteekenen werden door rijksbestuur der Horthy op aanbeveling van het ministerie benoemd'. Het zijn de meest vooraanstaande mannen op het gebied van kunst en wetenschap, en de beroemde musici en componisten, Ernst von Dohnanvi, Eugen von Hubay, Franz Herceg, Albert von Berenczy, president van de acade- mie van wetenschappen, alsook de voornaamste theologen, (dichters, tooneelspelers, beeldhou wers, enz. De orde krijgt een eigen ordeska- pittel, nieuwe leden kunnen alleen benoemd worden, wanneer door overlijden van een der leden een plaats vacant wordt. In het oude Oostenrijk-Hongarije bestond een dergelijke instelling niet, die veel overeen komst heeft mét de académie francaise. Geen militairen en hovelingen (worden door den rijksbestuurder geridderd, maar alleen man nen, die in dienst der wetenschap en der cul tuur naam gemaakt hebben. Het kleine Hongarije is op weg een model staat te worden, die de wereld het bewijs le vert, dat het verarmde en beroofde Hongarije in het teeken van het kruis in Europa een on verwoestbaar bolwerk Is van cultuur en dat het Hongaarsche ras geen Aziatische horde is zooals men kort geleden in Europa nog meende. GEN VE, 1 November. (W.B.)De bespre kingen van het economisch volkenbondscomité zün hedenmorgen beëindigd. Onderwerp van de beraadslagingen was hedenmorgende kwestie der meestbegunstigingsclausule en in verband hiermede de kwestie der contingenten en der specialisaties. Uit het verloop der debatten bleek, dat het meerendeel van de comité-leden de meening is toegestaan, dat de contingenten niet met het principe der meestbegunstigingsclausule te vereenigingen zijn, een meening, die de Duit- sche gedelegeerde, „Mlnlsterialdirektor" Posse ook thans wederom met beslistheid heeft tegen gesproken. Het economisch volkenbondscomité kon daar door niet tot een formeel besluit komen. Daarop werd een onderoommissie benoemd, waarvan ook staatssecretaris Trendelenburg lid Is en die bij de volgende zitting van het comité voor de tweede maal rapport zal uit brengen. Van de actueele kwesties betreffende han delspolitiek, die in het economisch comité behandeld werden, zullen op de November- conferentie besproken worden: de prefe- rentleering der Zuid-Europeesche landbouw producten en douane-verdragen tussehen staten met vrijhandel en met beschermende rechten. RUSSISCHE KUNSTSCHATTEN. Men meldt ons uit Berlijn: Vólgens een bericht In de bladen moeten onlangs vijf meesterwerken van bijzondere be- teekenis uit dé Hermitage te Leningrad aan een Parijschen kunsthandelaar zijn verkocht. Eén Amerikaansche firma moet verder onder handelingen voeren over den aankoop van enkele andere werken. Nader bericht men ons uit Londen: Naar de „Daily Mail" meldt, is dé sovjet- regeering begonnen met den verkoop van een aantal kostbare meesterwerken uit de vroegere tsaristische paleizen, waaronder schilderijen van Rembrandt, Frans Hals, van Ëljck ©n Rubens. Een Amerlkaaneohe firma, die reeds een werk van Van Eijck heeft aangekocht, onderhandelt thans over den aankoop van verscheidene an dere meesterwerken. LONDEN, 1 November. (H.N.) De Engelsche rijksconferentie zal waarschijnlijk 12 Novem ber worden gesloten. In een' bespreking over de tot nu toe bereik te resultaten schrijft de „Daily Telegraph", dat alle pogingen om een economische samen werking binnen de grenzen van het rijk tot riaod to brengen, mislukt rijn. Den moed niet verliezen Men schrijft ons: „De scholen als opvoedlngs- en onderwijs inrichtingen in het algemeen hebben zeer veel gewonnen door de omzetting van openbaar in bijzonder onderwijs," schrijft de inspecteur te Breda over zijn inspectie in het Onderwijsver slag 1926-1927. „Niet omdat het kon» der open bare onderwijzers minder geschikt is voor zijn taak of minder -toewijding en plichtsgevoel aan den dag legt: het zijn immers nagenoeg dezelf de personen, die vroeger het openbaar en tegen woordig het bijzonder onderwijs dienen. Maar ze werken in de bijzondere scholen onder veel gunstiger omstandigheden. Lokalen, meubilee ring en leermiddelen zijn bij de verandering vernieuwd of verbeterd. Er is asn hartelijke en vertrouwelijke samenwerking tussehen de bijzondere schoolbesturen en de onderwijzers, nu de pastoors in de scholen en de onderwij zers op de pastorie komen. De bijzondere school staat ook dichter bij de ouders; daarvan getui gen o.a. de ouderavonden, die zoo goed als overal gehouden worden en zonder uitzondering schitterend slagen. De godsdienstige geest, die het schoolleven en het onderwijs beheerscht, geeft aan de onderwijzers een meer .ideëels op vatting van hun werk, waardoor hun verant woordelijkheidsgevoel wordt gesterkt en de opvoedende taak van de school meer dan vroe ger naar voren komt. Het is vooral de Eucha ristische kruistocht, die als paedagogische be weging in dit opzicht buitengewoon veel in vloed heeft en steeds aan invloed wint. Hij maakt de persoonlijke zelfstandigheid en de practieche zelfwerkzaamheid tot den grondslag van het godsdienstig leven en de godsdienstige vorming; hij werkt niet klassikaal of en corps, maar individueel. Het aantal R. K. onderwij zers en onderwijzeressen die tot zijn leden be lmoren bedraagt in de inspectie eenige hon derden; het aantal „kruistocht-ere" onder de leerlingen van de R. K. scholen loopt in de duizenden." In dezelfde lijn schijnen zich de gedachten -té 'bewegen van den inspecteur te- Helmond, wanneer hij in een eenigszins ander verband zegt: „Aan de meeste scholen heerscht betrek kelijke orde. Binnenkomen en uitgaan der leer lingen geschiedt meestal netjes, in de klasse heerscht meestal voldoende rust. Maar als we de klasse gedurende de les eens nauwkeurig gadeslaan en ons afvrAgen: „Beheerscht deze leerkracht de klasse volkomen, heeft zij ze ge heel in de hand", een' noodzakelijke voor waarde voor het geheel slagen van d© opvoe ding en het onderwijs dan moet toch dik wijls ondanks schijnbare orde, het antwoord beslist ontkennend luiden. De orde, die ik hier bedoel, zou ik willen noemen klassegeest, een geest van zich geven van de zijde der leerlin gen, een blijmoedig en ongedwongen volgen van den onderwijzer en van de ies, een neiging, om alles, wat wordt opgelegd, met inspanning van alle krachten zoo goed mogelijk te doen. Aan vele bijzondere scholen wordt dit doel be reikt, door aan het werk der leerlingen een godsdienstig motief te verbindenHet is in derdaad soms treffend, te zien, met hoeveel ernst de kinderen bij het begin van den school dag liet werk bij monde van den onderwijzer met een hooger motief wijden en hoe ze zich inspannen, hun voornemen ten uitvoer te Oren. gen. Alhoewel de persoonlijkheid van den on derwijzer en de wijze, waarop hij zijn faas opvat en vervult, hoofdzaak blijven, kan niet worden ontkend, dat de bijzondere school in dit opzicht op de neutrale voor heeft". De bijzondere aandacht wordt natuurlijk ge vraagd voor het door ons gecursiveerde. We lieten dit citaat uit het Onderwijsverslag lezen aan een geestelijke, die zeer veel voor de vor ming van de jeugd heeft -gedaan en nog doet. Hij las en herlas het, bleef minuten denkend, biddend ©taan en gaf het terug met de woorden: „Dit citaat -moest door de Katholieke pers algemeen verspreid worden. Alle ouders en opvoeders moesten 'het onder de oogen krijgen". Onwillekeurig denkt men aan hetgeen A. Van- develde schrijft in „Opvoedend Catechisftnis- onderrioht": „De kinderen moeten leeren met de gratie van hun godvruchtige oefeningen mede te werken gedurende den dag; met an dere woorden hun H. Mis, H. Communie, Biecht en gebeden met bun pogingen en hun strijd om bekoringen te overwinnen, zich van een ondeugd vrij te maken, een plicht vol maakter of, met .beter intentie te volbrengen, meer goede werken te doen en mede te doen aan apostolaat. Ze moeten ten tweede gedurende den dag in al die werken, leeren opnieuw zegen en gratie afsmeeken en gewoon worden voor alle w-erken Gods bijstand in te-roepen. Eerst dan worden ze weer in geheel hun leven godsdien stige menschen, die zich inspannen om de in spraken van den H. Geest te volgen en gedurig tot God hun toevlucht nemen, zooals onze goede oude christenmcnsohen doen". „De kinderen zijn vatbaar voor die leering over gewoonten, vatbaar voer dat verder gees telijk leven, als we het maar aan den kant van de liefde tot O. L. Heer vastnemen". Dat zij er inderdaad vatbaar voor zijn, bewijst het aangehaalde citaat uit het Onderwijsverslag, dat ter lezing en ter overdenking nogmaals wordt aanbevolen. I-Iet Bestuursorgaan voor jeugdleiders van den E. K. en de K. J. V. dringt op ditzelfde punt aan: „Men verlieze niet uit het oog, dat voor den arbeider voor den middenstander niet minder voegen wij er aan toe zijn ar beid een godsdienst kan zijn, wanneer deze ver richt wordt in het bewustzijn niet enkel zijn ei-gen welzijn maar ook dat van andere men schen te bewerken en daardoor ook mede het Goddelijke plan te verwezenlijken. De Jonge Werkman de Jonge Midden stander niet minder moet leeren kennen de waarde van den arbeid en het eervolle van den arbeidersstand van den middenstand. Arbeid is -een daad van Godsvereering en een middel om het einddoel der Schepping te ver wezenlijken. Als de jonge arbeider dé jonge midden stander niet minder dat eens beter wist en dieper aanvoelde, wat zou zijn leven mooier, rijker, dieper worden". Ouders én opvoeders, verliest den moed niet en brengt den jongemannen aan het verstand, hoè ze den arbeid zoo verdienstelijk mogelijk kunnen maken. Het financieel aspect neg duisterder dan tevoren Nieuwe proef mei immigratie Ingediend is een wetsontwerp tot vast. '- ling van de Surinaamsehe begroeting voer 1511. Het volgende is eraan ontleend: Het financieel aspect, hetwelk voor 1931 mg duisterder is dan tevoren, inzonderheid, om dat, ten gevolge van do algemeene prijsdaling der voornaamste uitvoerproducten, rekening moet worden gehouden met een verderen terug gang in de ontvangsten, heeft er toe genu p: om bij de samenstelling van de begroeting, do grootst mogelijke soberheid te betrachten in het voorstellen van nieuwe maatregelen mat geldelijke gevolgen van eenig belang. Daar nevens is op do raming der uitgaven zooveel mogelijk besnoeid. Daartegenover wordt een voorziening van bijzonderen aard voorgesteld. Deze maatregel strekt tot wegneming van een onzuiver element in de Surinaamsclie begrooting en er is een niet onaanzienlijke verhooging van de Rijks bijdrage aan de gewestelijke middelen aan ver bonden. De aanzienlijke daling van de suiker- en koffieprijzen heeft op het economisch perspec tief een uiterst ongunstigen invloed; het feit dat daartegenover stijgende bedrijvigheid by de rijstteelt valt waar te nemen, kan slechts in zeer betrekkelijke mate tot verheldering van de vooruitzichten in den landbouw strekken. Met betrekking tot de nijverheid verdient vermelding, dat de bauxiet-ontginning en de houtkap voor export neiging tot geleidelijke uitbreiding vertoonen en dat, in verband met den opgeloopen afzetprijs voor het product, een herleving van de balata-winning wordt tegemoet gezien en hiertegenover staat echter een ver dere achteruitgang van het goud-ontginnings- bedrijf. Met het oog op den gedrukten toestand van de cultures in Suriname, waardoor aanvoer van immigranten onder w-erkovereenkomst voor de landbouwondernemingen in 1931 hoogstwaarschijnlijk onnoodig zal blijken, kan de raming van het crediet voor aanvoerkosten in dat jaar worden, teruggebracht tot 210.000, welk bedrag eventueel ten volle beschikbaar zal zijn voor de voortzetting van de proefne ming met aanvoer, in gezinsverband voor vrije immigranten. RADIOTELEGRAMMFN VOOR NEDER- LANDSCHE PASSAGIERSSCHEPEN. Zooals bekend, is liet mogelijk zich via Scheveningen-Radio radlotelegrafisch in ver ding te stellen met Nederlandsehe passagier schepen op zee. Ter bevordering van dit scheepsverkeer zal voortaan zoo mogelijk de gelegenheid gebo den worden een aangeboden telegram op een bepaalden datum, overeenkomstig den wensch van den afzender, te doen afleveren. Zoowel dus in het verkeer naar liet schip als van het schip, zal aan wenschen om een telegram op een bepaalden dag af te leveren, eventueel worden voldaan. Hieraan zijn geen meerdere kosten voor het publiek verbonden. Groothoutbedrijf Ter bereiking van een vergrooten afzet van Surinaamsch hout is het gewenscht dat hier te lande over een te dier zake deskundige wordt beschikt. Hiervoor is de keuze gevallen op den heer Ir. E. J. Lempees, Hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat in Gelderland, te Arnhem, die vroeger directeur van Openbare Werken in Suriname was. Immigratie in gezinsverband Ten laste van dit crediet wordt in het loo- pende jaar een eerste proef genomen met den aanvoer in gezinsverband van. Javaansche kólO- n'isten die, los van eenige arbeidsovereenkomst eerst na aankomst in Suriname een beschik king zullen hebben te nemen nopens de rich ting, welke zij ter voorziening in hun levens onderhoud zullen inslaan. Slaagt deze proef, dan schijnt de verwachting gewettigd, dat langs dezen weg bij voortduring een voldoend aan tal emigranten naar Suriname zal kunnen wor den geleid, waardoor niet slechts de kolonisatie van hét gewest zal worden bevorderd, maar ook betere bevolkingselementen uit Java en daardoor uitzicht op vergroot duurzame toene ming van de Javaansche volksgroep zal wor den verkregen. Deze proef met den aanvoer van „vrije" emi granten, die met instemming van de Indische regeering genomen wordt, zal zich uitstrekken over, zoo mogelijk een 150-tal echtparen, met kinderen. De aldus aangevoerde immigrant zal, na plaatselijke oriënteering, de keuze hebben Om hetzij zich bij een landbouw-ohderneming of bij eenig ander bedrijf in dienstbetrekking te begeven in welk geval echter het aangaan van een werkovereenkomst, waaraan poenale sanc tie verbonden is niet zal worden toegelaten, hetzij, en wel in de eerste plaats, zich als vrije landbouwer te vestigen. Kiest hij voor dit laat ste een Landsvestingsplaats dan zal aldaar van Overheidswege in voorlooplge huisvesting en voeding worden voorzien, tot tijd en wijle hij voor een en ander uit eigen middelen zal kunnen zorgen: voorts zal hij geldelijk ge steund worden bij het bouwen van een eigen woning. Ten slotte zal hij, naar gelang van behoefte, voorschotten uit 's Landskas kunnen ontvangen, teneinde hem over den eersten tijd van vestiging heen te helpen. Hem zullen overigens ten aanzien van de verkrijging en het bezit van gronden alle rechten worden toe gekend, waarop immigranten onder werkover eenkomst aangevoerd, na afloop van hun ver band, aanspraak kunnen maken. Na verblijf in Suriname van vijf jaren zul len, gelijk voor de tot dusver uit Java aange- voerden bepaald is, ook de „vrije" Immigranten aanspraak verkrijgen om, desverlangd, op kos ten van den Lande te repatrleerende gebrui kelijke premie wegens het doen van afstanden van dat recht zullen zij echter, in plaats van na vijf jaren verblijf in het gewest reeds na drie jaren kunnen ontvangen. De proefneming zal zoo noodig ook in 1931 worden voortgezet. Instelling van een pensioenfonds voor burgerlijke landsdienaren Het komt gewenscht voor hij deze begroe ting een eersten stap té doen ter verwezenlij king van het reeds meermalen aanbevolen denk beeld om door middel van een Lands-pensSoen- fonds, geleidelijk op 'te bouwen mot uit de bê- grooting daarvoor af te scheiden middelen, tót consolidatie te geraken van de, thans gröóteü- d-eels nog onzichtbare, schulden van het ge west, voortvloeiende uit zijn pensioenverplich tingen. Te dezer zake is een Memoriepost op de be grooting gebracht. HET ONDERWIJZERSEXAMEN Een voordeeltje De Minister van Onderwijs heeft een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Onder- wijsbegrooting voor 1929. Daarin wordt o.aL gezegd, dat wegens het terugloopen van het aantal leerlingen, dat bij het onderwijzers examen is geslaagd, subsidieérlng der bijzon dere normaallessen veel minder heeft gekost dan geraamd was. Daarom kan het betrokken artikel met 50.000 worden verminderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2