HALLO! IK OPEN DE VERGADERING I FEUILLETON CAPITOLA. WÊiWmël Interlocaal vergaderen mm MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 HET NUT VAN FOUTEN MAKEN •sssss isiÉg#® iiÊöSl ■-1 DE INDISCHE POSTVLUCHTEN HET HALFJE BEDREIGD HIJ WILDE GAAN TROUWEN WEEST TOCH VOORZICHTIG! Een zeer gedenkwaardige dag en een heel bijzondere vergadering Da telephonie heeft wel een geweldige vlucht genomen. Heden kemnen wij de gemeen telijke en de Rijkstelefoon, den communalen en intercommunalen dienst, die zich ook Inter nationaal voortzet en uitstrekt over bijna heel een wereld, 't Is pas enkele jaren geleden, dat wij, dank zij de energie onzer vaderlandsch» ingenieurs bij de Nederl. Post- en Telegrafie, het groote wonder beleefden van de weder: zijdsche gesprekken tusschen HollandIndië. Daarna zijn enkele gemeenten reed3 begon nen met de distributie van de radio-program ma's door middel van de eerste proeven toege zegd van een internationale beeldtelegrafie. En zoo oolijk weg, als gold 't de eenvoudigste zaak van de wereld, werden wij dezer dagen voor de nieuwste verrassing gezet, n.l .verga deren per telephoon. Misschien zijn er, die deze nieuwste vinding niet bijster leuk vinden, een dringende vergadering, en dan liefst des avonds, 't was voor menigeen zoo'n heerlijke en afdoende smoes om een avond van huis te zijn. En nu opeens dit nieuwe, men kan thuis blijven, men kan geen voorwendsel meer vin den om even uit te wippen, zelfs niet meei voorgeven ijlings uit ds stad te moeten om een dringende vergadering bij te wonen. Voortaan vergaderen we thuis, vergaderen we per telefoon. Waar de spoedeischende vergadering ook wordt uitgeschreven, men behoeft er niet meer voor op reis, men is er geen dag meer aan kwijt, men wordt telephonisch opgeroepen, men «egt slechts door de telephoon ..present" en de vergadering heeft plaats. Zoo op z'n pantoffels en met z'n „coin.de-feu'' aan kan men er aan deel nemen, mits men maar achter z'n telefoon gaat zitten. Eigenlijk ls de uitvinding zoo simpel moge lijk, berust op een primitieve fout, en daarom is 't weieens goed dat er ook fouten gemaakt worden in het leven. Wie heeft 't al niet eens ondervonden als hij aan de telephoon werd geroepen, dat er wat men noemt nog een derde op de lijn was", die ook meesprak en meeluisterde. Dan was er wat men noemt een „dubbele verbinding". Twee van zulke dubbele verbindingen, en dan was het geval er al, dan werd 't eigenlijk al een Vergadering. De quaestie was nu alleen maar om die twee dubbesfe ven-bindingen onderling samen te Voegen. En daarin is de techniek nu geslaagd. Eu zoo kon verleden week dan ook bekend gemaakt worden, dat van af Zaterdag 1 Nov. de Rijkstelefonie het publiek in de gelegenheid zou stellen Intercommunaal telephonisch te ver gaderen, tot een maximum voorloopig van zes verschillende stations. Onze directeur van „de Maasbode" wilde '"•(Se eerste zijn, die op den historiscbem dag va*i 1 November 1930 met zijn mannen wilde ver gaderen, wat dan bedoeld zou zijn als een ieerste proefneming. Uit de 16 bijkantoren over het heele land, koos hij er met het hoofdbureau te Rotterdam inbegrepen zes, met welke hij op dezen eersten Novemberdag wilde vergaderen. Deze telephonische vergadering was in over leg met de Rijkstelefonie uitgeschreven op Za terdagmorgen kwart voor tien. De Directeur zat te Rotterdam achter zijn bureau, en precies op het afgesproken moment kon hij met een klop van den voorzittershamer de vergadering geopend verklaren. „Zijn de heereu allemaal present? En toen kwamen de begroetingen uit alle oorden des lands. "Hier, mijnheer de Voorzitter, is Tilburg, Jan de Louw, ik wensch U goeden morgen". „Hallo, hier Nijmegen, Roebers mijnheer do Directeur, chef van het bijkantoor Nijmegen". „Hier, mijnheer de Voorzitter, Coenen uit Venlo! De Voorzitter: „Zijn alte heeren aanwezig? Wacht even, ik zal de namen afroepen." „Is Amsterdam daar?" „Ja, Olsthoorn present!" „Coenen Venlopresent!" „Utrecht, Kolstee en Frits Dobbe, present!" Tilburg, Jan de Louw, present". „En hier Rotterdam, dus wij hooren elkaar goed?" „De voorzitter, de Directeur van ,,de Maas bode" spreekt nu vanuit Rotterdam, hij wijst op dit nieuwe evenement van gezamenlijk overleg te kunnen plegen met de verschillende bij. kantoren van „de Maasbode" in ons land, per telefoon waarvan dit gesprek onderling, een eerste proefneming is. Wij hadden een keuze te doen uit de 16 bij kantoren, omdat het experiment voorloopig nog maar toelaat met zes verschillende stations in verbinding te komen. Voor deze eerste verga dering zijn dus uitgekozen de hoofdzetel Rot terdam en daarnaast Amsterdam, Utrecht, Nij megen, Venlo en Tilburg, als zijnde de voor naamste centra van ons land en van ons abon nementswezen. Verstaan de heeren mij alle maal goed?" Amsterdam: „Ik hoor er op het oogenblik nog niet veel van." Utrecht: „Chef Kolsteé zegt, dat Amsterdam dat zelf moet vragen." De telefoonjuffrouw, die actief meeluistert en het 'gesprek regelt, zegt; „Ik let er al op, mijnheer, 't komt zoo in orde. Nijmegen en Venlo roepen ook „Hallo!" Utrecht de heer Kolsteé, die zelf 1ste lui tenant is en Commandant van ds Verbindings- afdeeling Staf I 3 R.I. en dus qualitate qua op dit gebied der telephonie een autoriteit is, merkt aan de sprekers op. „Wat er nu al ge schiedt is al verkeerd. U moet niet voortdurend roepan „hallo!", dat is zeer hinderlijk. De lieer Kuijpers moet vragen, en wij antwoorden". De Directeur gaat nu van uit Rotterdam voort. „Mijne Heeren, er kunnen soms dingen aan de orde komen, die van belang zijn, dat alle kantoren er bij betrokken worden, heel de machinatie van „de Maasbode", zoodat een ge. zamenlijk overleg noodig en nuttig blijkt. En dit wordt dan door het telefonisch vergaderen heel practisch mogelijk gemaakt. Mag ik nu eens vragen, wie van de heeren heeft op dit ge bied nog eenige gedachten te ontwikkelen." Amsterdam zegt dat hij den Directeur nog niet geheel heeft kunnen volgen. Nijmegen ook klaagt over onduidelijkheid. Venlo: „Ik heb 't zeer duidelijk verstaan, mijnheer de Directeur." Tilburg: „Heel duidelijk. Ik kan alles naver tellen." Rotterdam: „Wij kunnen u allen hier heel goed verstaan. Het resultaat lijkt ons heel goed." Utrecht Kolsteé: „Hoort u ook dien brom- toon. Dat is heel hinderlijk voor iemand, die ver zit." xmmt HOLLANDSCHE STUDENTEN OP STUDIE-REIS door de Vfti-eenigde Staten. Zóó wordt de gedachte gevoed, dat alle Nederlanders Volendammers zijn. Maar onmiddellijk daarop, de juffrouw controleert uitstekend, is de bromtoon weg genomen. Rotterdam: „Zijn de heeren er allemaal nog?" Utrecht-, „Ja". Tilburg: „Hier". Venlo: „Present!" Nijmegen: „Ja zeker!" Rotterdam: „Ziet Amsterdam nog eenige voordeelen in deze soort vergaderingen. U moet bedenken dit is een a-llereerste proefneniing in ons land, en ook slechts als proefneming is deze vergadering bedoeld. Wat meen je ervan Olsthoorn?" Amsterdam: „Ja als allereerst voorop wordt gezegd, wat aan de orde wordt gesteld, dan lijkt mij deze methode wel vruchtbaar. U moet natuurlijk in overweging nemen, dat wij er op 't oogenblik nog eenigszins vreemd tegenover staan." Rotterdam: De Directeur herinnert nog aan het geval van de benoeming van Mgr. Jansen tot Aartsbisschop, wat op een Zondagavond viel. Er moest voor Maandagochtend een editie verschijnen, maar men stond voor de moeilijk, heid, hoe vóór dien ochtend alle agentschap pen te bereiken om een vlugge en juiste expe. ditie van de krant te bevorderen. Een telefo nische vergadering zou toen op dien avond van groot nut geweest zijn." Utrecht constateert, dat liet alles zeer goed heeft kunnen volgen. Tilburg "heeft alleen moeite gehad met de de conversatie tusschen Rotterdam en Amster dam. De gesprekken met Nijmegen, Utrecht eu Venlo heeft hij prachtig kunnen volgen. Venlo constateert dat hij alles heeft kunnen verstaan, en dat hij alles perfect heeft kunnen volgen. Rotterdam. De directeur stelt nu de rond vraag aan de orde. „Heeft Amsterdam nog Iets?" Amsterdam: „Neen mijnheer de Directeur, zakelijks op dit oogenblik niet. Maar misschien mag ik nog iets persoonlijks zeggen. Als ik mij goed herinner, is vandaag uw zoon en stam houder jarig, en dus vind ik 't op dit moment wel aardig om U namens ons allen daarmede hartelijk geluk te wenschen". Utrecht, Venlo, Nijmegen: Bravo: Bravo! Tilburg: Mijnheer de Directeur, wij sluiten ons allen gaarne bij het zoo even gesproken? uit Amsterdam aan". Rotterdam. De Directeur; „Mijne Heeren ik bedank U voor deze laatste vriendelijke verras sing ten opzichte van mijn jongen. De tijd is verstreken, en daarom sluit ik deze vergade ring en dank de heeren voor de moeite U ge geven. Ik ben zeer tevreden over dit eerste resul. taat, en dank speciaal de dame, die ons telepho nisch bediende, omdat zij zoo buitengewoon goed heeft gedistribueerd". En zoo eindigde de eerste officieele telepho nische vergadering in Nederland op 1 Novem ber 1930. PItOV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Mail van het tweede retourvliegtuig Blijkens mededeeling van de Indische Admi nistratie heeft het tweede retourvliegtuig van de Holland Indië-dienst ruim 167 kg. post aan boord. Hiervan is 114.05 kg. bestemd voor Am sterdam (stad en verdere verzending), 36.960 kg. voor 's-Gravenhage en 10.500 kg. voor Rotterdam. Voor tussehenliggende landen is 2.570 kg. bestemd. Te Medan is nog 3.223 kg. post ingeladen. Frijns in Athene Het 4e postvliegtuig vertrok Zaterdagmorgen om 6.35 uur van Sofiiina en landde om 9.35 te Athene. De begrooting voor 1931 verschenen Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans bij de Staten ingediend de provinciale begroo ting voor 1931. Nu geen opcenten op de hoofdsom voor de personeels belasting meer geheven kunnen wor den, moet dat verlies worden goedgemaakt door heffing van meer opcenten op de Inkomsten belasting en do Vermogensbelasting. Voorgesteld wordt thans voor onbepaaldeu tijd naast de heffing van 20 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting te vorderen een heffing van 10 opcenten op de Inkomstenbelas ting en 10 opcenten op de Verdedigingsbelas ting. Voorgesteld wordt het saldo van de rekening over 1928 ad 1597.440 ten bate van het dienst jaar 1831 te ramen. Als opbrengst van geldleeuingen komt op de begrooting voor een bedrag van 9.493.681.72, waaruit kunnen worden gedekt buitengewone werken aan het Aarkanaal C50.000; aanleg en verbetering van de groote verkeerswegen 7.840.000; kosten wegens afkoop van tollen 320.000; verbetering van den vaarweg Amster damGoudaRotterdam 1.480.000; tweede gedeelte van bet subsidie voor den bouw van een dubbele schutsluis tusschen Park en Cool- haven te Rotterdam ƒ290.000. Nog wordt geraamd een bijdrage van het Rijk ad C05.000 in de kosten van verbetering van den vaarweg AmsterdamGoudaRotterdam. In totaal wordt aan gewone inkomsten ge raamd 7.310.075 en aan buitengewone 20 millioen. Voor onderhoud en voorloopiga verbetering der groote verkeerswegen is geraamd S19.000. Subsidies Ged. Staten stellen voor aan de Vereeniging Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Insti tuut te Rotterdam tot wederopzegging een sub sidie te verleenen van 1/3 van het gemeentelijk subsidie tot een maximum van 5G25 per jaar; aan de vereeniging „Handelsschool Mercurius" to Rotterdam ing. 1 Jan. 1930; aan de Ver. voor Chr. handelsonderwijs te Den Haag ten be. hoeve van baar handelsavondschool met 4-j. c. met ingang van het cursusjaar 1930/31 en aan de Vereeniging School tot opleiding van winkelpersoneel te 's-Gravenhage, ing. het tijd stip van opening der school, een jaarlijksch subsidie te verleenen van ten hoogste 10 pet. der uitgaven voor het onderwijzend personeel (salarissen plus netto pensioenkosten). Wegverbetering in de Alblasserwaard Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschik ken op de adressen van inwoners van Papen- drceht, Sliedrecht, Giessendam en Hardinx- veld en van de Kamer van Koophandel voor Dordrecht e.o. waartpj wordt verzocht den weg over den Merwedetli'jk in gemelde gemeenten to plaatsen op het Provinciaal wegenplan. Voorts stellen zij voor hun college te mach tigen de onderhandelingen met de localiteit omtrent de uitvoering van het provinciaal we- genplan in de Ablasserwaard en omtrent een regeling van het beheer en onderhoud en de verbetering van den weg over den Merwede- dijk voort te zetten en met betrekking tot laatstbedoelde regeling in beginsel te besluiten, dat ten behoeve van de verbetering van ge noemden weg een provinciale bijdrage van hoogstens 200.000 beschikbaar kan worden gesteld. DOODELIJKE VAL Zaterdagavond is de arbeider V. in z'n woning te Maassluis van de trap gevallen. Bewusteloos en met een hoofdwond werd hij opgenomen. De ontboden geneesheer kon slechts den dood van den ongelukkige constateeren. Een belangrijke vereenvoudiging Ons arme halfje wordt zwaar belaagd. In de officieele wereld telt het al lang niet meer mee en uit de groote, dikke boeken van belasting ontvangers en kassiers is het op hoog bevel smadelijk weggejaagd. Maar van Den Haag uit dreigt nu de alge- heele dood. Nergens minder clan In de Tweede Kamer wordt er op aangestuurd. De afschaf fing zou voor menige administratie belangrijke vereenvoudiging geven! En vulde cheques van zj,. patroon in Maar de caissière waarschuwde Voor de vierde kamer der rechtbank te Am sterdam had zich de 24-jarige huisknecht J. H. B. te verantwoorden wegens oplichting en dief stal. Verd. was in dienst bij een arts daar ter stede als huisknecht. De dokter was gewoon aan zijn vrouw niet ingevulde, dooh door hem onderteekende postgirobiljetten af te geven, die in een ongesloten bureau werden bewaard. De huisknecht, dia liet volledig vertrouwen van den dokter genoot, nam echter een aantal cihèques weg en ingevuld met een bedrag van 150 gaf hij een der öhèques in betaling bij de firma von den B., waar hij zich een costuum en een jas aanschafte. Hij gaf zich hier uit voor een zoon van den dokter. Ook bij de Bijen korf deed hij groote inkoopen, wederom poogde hij met een door den dokter geteekend giro- biljet te betalen, dooh ditmaal mislukte hst en bleef liet bij een poging. De caissière bij de Bijenkorf waarschuwde de politie en het jong mensch kon worden gearresteerd. Op hem wer den nog verschillende chëques gevonden waar van er een met een bedrag van 1200 was in gevuld. Verdachte bekende de hem ten laste gelegde feiten; hij had naar Dultschland willen gaan om daar in het huwelijk te treden. De officier van justitie mr. vau Dullemeu, die de feiten zeer ernstig noemde, eisehte een gevangenisstraf van één jaar tegen verdachte, De verdediger mr. de Veij pleitte clementie. Uitspraak 14 November. Het gevaarlijke speelgoed Twaalf-jarige schiet zijn neefje met een jachtgeweer Zaterdagmidag heeft op Cllngendaal het konijnen, kreeg daar Zaterdag, zooals 's Zater- naar een ongeluk plaats gehad, dat zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben. De 15-jarige Dirk K. uit Scheveningen, die op dat buitengoed belast is met het voeren der konijnen, kreeg daar Zaterdag, zooals die dagen wel meer geschiedde, bezoek van zijn 12-jarig neefje, dat eveneens in Scheveningen woont, en dat hem dan bij het kony'nenvoeren hielp. Om ongeveer 12 uur nam het neefje een jachtgeweer in de handen en richtte dit, aan gezien hij dacht, dat het ongeladen was, spe lenderwijs op Dirk K. Het geweer, dat gebruikt werd om op ratten te schieten en met een kleinen kogel gelader was, ging af en het schot trof K. In de borst Het neefje was hierover natuurlijk hevig ontdaan en riep onmiddellijk om hulp, waarna de getroffen jongen door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag is vervoerd. De toestand van den knaap was des avonds gelukkig niet verontrustend. NOTARIS OP VRIJE VOETEN GESTELD Wat het onderzoek uitwees... Het onderzoek door de Justitie ingesteld heeft uitgewezen, dat aan notaris Jhr. W. B. B. geen zoodanige feiten kunnen worden ten laste gelegd, dat een strafrechtelijke vervolging ge motiveerd zou zijn. Jhr. B. B. is daarom weer op vrije voeten gesteld. KON. NED. HOOGOVENS STAAL FABRIEKEN. In de afgelooi :n maand werd voor het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden een hoeveelheid van 37.312 tons ijzererts over zee aldaar aange voerd. EEN KOLENMIJN IN DE PEEL? De voordracht, gehouden door ir. M. C. E. Bongaerts, oud-Minister van Waterstaat, voor de Limburgsche R.K. Werkgeversvereniging te Venlo op Donderdag 11 September, over het onderwerp: „Is een kolenmijn in de Peel nog mogelijk?" is thans door deze vereeniging in druk uitgegeven. REDDING VAN ALCOHOLISTEN. In verband met hot overlijden van Pater Ilda» fonsus werd, zooals medegedeeld, het Centraal bureau der Dr. Ariëns-Vereeniging 1 October j.l. overgeplaatst naar Venlo, Kaldenkerker- weg 37 telefoon 174. Alle aanvragen om hulp of raad in gevallen van alcoholisme in plaatsen, waar geen Consul tatie-Bureau of Afdeeling der Dr. Ariëns-Ver eeniging gevestigd is, kan men dus rich ten aan dit nieuwe adres hst Hoofdbestuur verleent hulp en advies op dezelfde wijze als in het verleden. De Vereeniging beschikt ook over verple- gingsgelegenheid, zoowel voor mannen a's voor vrouwen. Door de nieuwe wettelijke bepalingen, om trent onder-curateele-stelling van drankzuch i- gen doen zich nieuwe mogelijkheden tot red ding voor. Zoowel voor verpleging als voor inlichtingen over curateele wende men zich tot het Cen traal Bureau te Venlo. DEMOCRATISCHE PARTIJ. Zaterdag hield de Democratische Partij te 's Gravenhage een huishoudelijke algemeene vergadering ouder leiding van den vice-voor- zitter,» den heer G. van Dijk. Na regeling van onderscheidene aangelegen heden van internen aard in de ochtendvergade ring werd in de middagbijeenkomst overeen, komstig de bestuursvoorstellen o.m. besloten tot deelneming aan de Staten- en raadsverkie zingen in 1931 Voorts werd besloten het maandblad „Demo cratie" binnenkort tweewekelijks te doen ver- INBRAAK BIJ DE GOOISCIIE STOOMTRAM De brandkast meegenomen In het kantoor van de Gooische Stoomtram op de Mauritskade is ingebroken. Van een glas In lood raam is een gedeelte weggesneden, waar door een der inbrekers vermoedelijk in hét kantoor is gekomen. Deze heeft toen de klink waarmede do goederenloods is gesloten, verwij derd. Een kleine brandkast, die daar staat, is door de inbrekers meegenomen, In deze kast was een bedrag van ongeveer 500 benevens eenige boeken betreffende de administratie. In den regel is er veel minder aan geldswaarde in deze kast geborgen, maar thans was juist een aantal abonnementen be taald vóór den eerste van de maand. De politie zoekt naar de tot nu toe onbe kende daders. DIEFSTAL EN HELING VAN BLOEM- I BOLLEN. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den 31-jarigen G. O. en den 21-jarigen B. J. T, uit de buurt van Alkemade en Roelofsarendsveen, verdacht van diefstal van bloembollen, resp. tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. ONS DAGELIJKSCH BROOD In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring, behande ling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, niet mogen plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den openharen weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en inaecten. GEZONDHEIDSRAAD DE KETEUWAND VAN DE SLEEPBOOT GEERT JAN" die door de kracht der ontploffing 60 Metier werd weggeslingerd Naar het Engelsch van GRAY NICK Vertaling van JAC. J SCHOON 99). Het meisje beschouwde de verschillende voorwerpen welke majoor Warfield stuk voor «tuk In de hand nam, terwijl hij er de noodige verklaringen bü gaf, met de grootste opmerk zaamheid. Waarschijnlijk,, zeide hij, op een fijne draaizaag wijzende, was het zoo'n ding, dat die vervloekte Mac Donald, als mr. Gray verkleed bij zijn kameraden in de gevangenis braoht en waarmede deze hun boeien doorzaagden. Capitola bekeek de fijne zaag. Is het mogelijk riep zij, dat men met zulk •en zwak ding yzer kan doorzagen? Zeker zeide de majoor terwijl hij het dadelijk met een ouden sleutel px-obeerde, die Capitola kon nauwelijks een kreet van blijde verrassing onderdrukken, toen zij tegen alle verwachting, deze proef zoo uitstekend gelukt «ag. Ik zou wel eens willen weten, vroeg ze verder, alsof zij nog maar half overtuigd was, met welke instrumenten zij erin slaagden, de grendels en sloten van hnn kerkerdeuren te openen. Wel, met deze hier en die daar, dat «preekt vanzelf, antwoordde haar oom, terwijl op de loopei-s en vijlen wees. Onze heldin beschouwde ze zoo nauwkeurig, lAat haar oom lachend uitriep: Ik wed, Cap, dat ge dezen nacht van tfleven en inbrekers zult droomen!, waarna htj de voorwerpen weer in den buidel pakte SB depe ergens op een ledige plank in een kast wegborg, waarin gewoonlijk oude, onbruik bare dingen bewaard werden. Den volgenden dag rangschikte Capitola volgens haar dagelijksche gewoonte haar bloemruikers, want zij was er zeer op gesteld, dat de kamers smaakvol versierd waren, toen de majoor onstuimig de zaal kwam binnen stormen. Hij had een paair brieven en couran ten in de hand en was zeer vroolyk. en opge wonden. Hoera, hoera, Capitola! riep hij luide en wierp zijn hoed in de lucht terwijl hij een paar allerzotste sprongen maakte, met groot gevaar zijn nek te breken. Hoera, de vrede is geteekend Cap! Onze dappere troepen keeren als overwinnaars huiswaarts. Alle kranten zijn er vol van. Hier zijn ook brieven van Herbert voor jou en mij! Hoera, een pracht van een jongen. Hij heeft zich zoodanig onderscheiden, dat hij als kolonel terugkomt. In haar blijdschap liet het jonge meisje een porceieinen vaas stuk vallen en vloog haar jubelenden oom om den hals. Een paar mi nuten later zaten beiden in een leunstoel geheel verdiept in het lezen van de brieven welke zij hadden ontvangen. Herbert vroeg in zijn schrijven aan Capitola zonder veel omwegen om haar hand, en merkte er bij op, dat hij onmiddellijk na zijn aankomst In het huwelijk wenschta te treden. Ik heb mijn oom hierover weliswaar ook geschreven, voegde hij er irr een post-scriptum bij, maar ik heb hem niet om je hand gevraagd, daar ik met hem heel andere dingen te verhandelen had, waarin ik onze huwelijksaangelegenheid bezwaarlijk kon betrekken. Het is dus jouw taak, hem met onze plannen in kennis te stellen. Wel op mijn woord, dat ls niet onaardig, dacht het ondeugende mei3je. Hij schijnt al zeker van mijn toestemming te zijn en tot over. maat brengt hij mij nog in de onaangename noodzakelijkheid om bij oom mijzelf voor hem tea huwelijk te vragen. Heeft men ooit zulk een verkeerde wereld beleefd? Maar hij komt uit den oorlog en daarom moet men bij hem een weinig door de vingers zien! Ik zal hem later wel voor zijn overmoed doen boeten, dien lieven besten neef. Aan het werk dus, voegde zij er vastberaden aan toe. Mij dunkt dat de eenvopudigste manier om bij mijn oom en voogd om mijzelf aanzoek te doen, zal zijn, hem dezen brief te laten lezen, dan kan hij zelf zien, waar de schoen wringt. Oom, begon zij, terwijl zij den majoor hij den arm trok. Plaag mij nu niet Capitola. antwoordde bij kortaf en zonder op te zien van een groot vel papier, welks inhoud hij met al de teeke nen van de grootste verbazing doorlas. Men zou waarachtig gaan denken, dat hijzelf een huwelijksaanzoek gekregen heeft, mompelde Capitola, die met dit vermoeden nader bij de waarheid kwam, dan ze dacht. Zonder aan de woorden van zijn nicht de minste aandacht te schenken, was de majoor met het schrijven in zijn hand opgestaan. Heel wat mindeT luidruchtig dan hij binnenge komen was, verliet hij het salon en snelde naar zijn kamer, waar hij zich opsloot. Nu maar, zeide Capitola ietwat verbou wereerd, het is bepaald zoo. Ik heb mij dus niet vergist. Zeker de een of ander trouw, lustige weduwe, die hem hart en hand aan biedt. Da majoor verscheen pas na het avondeten, toen Capitola'» verwondering over zijn onver klaarbaar wegblijven reeds onrustbarende af metingen begon aan te nemen. Zijn houding verried, dat er in zijn binnenste een formeele omwenteling moest hebben plaats gehad die hem ten eenemale uit zyn gewone evenwicht scheen te hebben gebracht Hij zag er zoo be deesd, zoo nederig, zoo verlegen en daarbij zoo tevreden uit, als een man, die op bet punt staat om een pijnlijke bekentenis af te leggen en tevens een verblijdend geheim in zich om draagt, dat hij tot compensatie kan medadeelen Capitola, zoo begon hij, terwijl hij een zwakke poging deed om te glimlachen en daar. bij een kleur kreeg als vuur. O, ik weet bet al oom, kwam het Jonge meisje den majoor lachend te hulp, u wilt zeker zeggen dat u van plan ls mij een tante te geven, niet waar? U weet enkel maar niet de juiste inleiding te vinden, voor uw vertrou welijke mededeeling. Ja lief kind, antwoordde de oude heer. die nog rooder werd en zich de kin wreef, dat is het juist waarmede ik in de klem zit. De verwondering van Capitola was zoo bui tengewoon groot, dat ze daar een oogenblik totaal verbluft stond en niet wist, wat ze zou zeggen. Eindelijk begon ze luidkeels te lachen. O, o, riep ze gierend, dat is een kostelijke grap. Neem mij niet kwalijk oom, maar ik stik haast van het lachen. En wie is de ge lukkige? Ach ik kan niet meer! En aan wie valt die eer te beurt? En zoo dikwijls ze het koperkleurige gelaat van haar ocmi aanzag, schaterde het ondeugende nest het opnieuw uit van het lachen. Het is geen nieuw liefje, Cap, verklaarde eindelijk haar oude oom, die kort en hijgend ademhaalde, integendeel het is degene die reeds sedert vele jaren mijn vrouw is. Deze woorden smoorden plotseling het laohen van onze overmoedige vriendin, die thans haar oom heel ernstig en verbaasd aan keek. Capitola, ging de oude heer met toenemen- da verlegenheid voort, ik ben getrouwd en nog wel langer dan ik gaarne voor miizelf beken. Ik heb een vrouw Cap, van wie ik meer dan 20 jaar gescheiden leef en ik heb een zoon, die reeds den mannelijken leeftijd bereikt heeft, zonder dat ik hem ken. Welnu? Waarom staar je mij met je groote grijze oogen aan, alsof je mij met je giftige blikken doorboren wil? Waarom zeg je niet liever een paar vriendelijke troostvolle woorden tegen mij, inplaats van als een dreigende Nemesis voor mjj te staan? Ik ben Inderdaad stom van verbazing, ant woordde Capitola, maar ik luister, ik ben ge heel en al oor, beste oom. Dooh het jonge mets- jo wendde haar oogen geen oogenblik van den majoor af. Cap, aldus ging de oude heer voort, als cm zichzelf te verontschuldigen, ik was ja- loersch en achtte mij zwaar beleedigd. In mijn zoogenaamden reehtmatigen toorn kende ik geen genade voor de oogenscbijnlijke tr.ouwe. looze, terwijl ik meende het aan mijn eer en aan mijn goeden naam verschuldigd te zijn, haar voor altijd te verstooten. Maar, duizend bommen en granaten, viel hij zichzelf eens klaps in de rede, zou ik voor jou als een arme zondaar biechten? Kort en goed dan, een lage schurk bracht mij In den waan, dat mijn echt- genoote een slecht mensch was en ik handelde zooals in een dusdanig geval elk ander man. die zichzelf respecteert zou hebben gedaan. Jawel, zeide het meisje bij zichzelf, ik wist vooruit dat hij de schuld op een ander zou laden. O, ik ken dat. Het is de gewoonte van alle mannen, die, zooals hU. zich zoo on feilbaar wanen. In Mexico, zwaar gewond en den dood r.ahij, ging ds majoor voort, zonder acht te slaan op de onheusche opmerking van zijn nicht schreef de ellendeling, die mij zoo schandelijk bedrogen had, op zijn sterfbed zijn bekentenis sen, in zekeren zin als zoenoffer voor zijn-mis dadig leven Hij gaf ze aan mijn neef en deze zond mil een afschrift ervan. Hij, aan wien ik mijn ongeluk te danken heb is Gabriel Lenoir. Ook mijn arme, onschuldige en reeds lang door my verlaten vrouw ken je Cap. Zij leefde in de nabijheid van Staunton, onder haar meisjesnaam: Martha Rocke! De majoor zuchtte diep en sloeg zwijgend de oogen neer, als ware hij bereid In alle nederig heid uit den mond zijner nicht het veroordee- lend vonnis over zyn wreede hardvochtigheid te vernemen. Capitola begreep au alles, waarvan zij vrofjgor geen rekenschap had kunnen geven. Nu wist ze, waarom haar oom zoo woe dend geworden was, toen het bleek, dat Herbert in de persoon zijner pleegmoeder, die hij met haar zoon zoo dringend in de welwillendheid van den majoor aanbeval, de ongelukkige mis tress Rocke bedoeld had; nu begreep zij ook do reden van zijn nog heviger en langduriger opgewondenheid, waarin de majoor in de ge rechtszaal te Staunton was uitgebarsten. Ook zij zweeg, want in haar binnenste wor stelden de meest tegenstrijdige gevoelens. Zij wist niet of zy haar oom om den hals moest vliegen en hem beklagen moest, of dat ze in tegendeel, wegens het hemeltergend onrerht, dat hij zijn brave deugdzame vx-ouw had aan gedaan, zij hem niet liever den gryzen baard zou uitrukken. Gelukkig kon zij tot geen be sluit komen, weshalve zij zich kalm en be daard hield en noch het een, noch het ander deed. De oude driftkop nam het eerst weer het woord. Om aan den pijniyken toestand waarin hy zich tegenover zijn nicht bevond een einde te maken, gaf hij aan het gesprek eeu andere wending. Nu weet Je alles, wat die ongelukkige toestanden betreft, begon hij, thans is het jouw beurt om mij mede te deelen, wat Her hert je schreef. Vertel mij eens Cap, wat je hedenmorgen van mij verlangde, toen ik zoo plotseling wegging? Wel oom lk wilde Ik dacht hm. Nu was het de beurt van Capitola om te stot teren en te blijven steken. Voor den dag ermee! Er moet weder- zijdsch vertrouwen heerschen, Cap! riep ds majoor. Spreek op, wat ls het? Ja ziet u weet u Herbert wil uw voorbeeld volgen, en ook een deuntje trouwen, Dacht ik het niet, bromde Warfield.. I-Im, op zyn leeftijd al trouwen! Een jonge melk. baard van nog geen vijf en twintig jaar. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6