ALGEMEEN OVERZICHT. HET „CAMPO SANTO" TE ROME Het vergaan van de R. 101 De oorkonde-diefstal te Berlijn MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 Rouw in schoonheid EEN AARDSCH „LUX AETERNA" DE RUSSISCHE GOD LOOCHENAARS Relaas van de ramp HET VERHOOR DER OVERLEVENDEN GEMASKERDE BANDIETEN DE POOLSCHE „INGREEP" ONDER POOLSCHEN DWANG WEG UIT DEN HEILSTAAT HOE DE DIEF IS TE WERK GEGAAN UIT DE BERLIJNSCHE METAAL INDUSTRIE Politieke gevangenen ALS MANLIEF BOVEN Z'N THEEWATER IS Naar herziening der vredes- verdragen? Men krijgt zoo den indiruk, dat de niet geheel onverwachte maar wetl onverwacht-groote stem busoverwinning van de Duitsche nationaal- socialisten hoezeer voor een rustigen gang f an zaken misschien te betreuren toch nog haar goede zijde kan hebben. Wanit Frankrijk schijnt zich plotseling be- wusit geworden van het feit, dat het van Ger- maansche zijde dreigende gevaar niet denk beeldig is. Wel heeft Parijs steeds beweerd, dat men voor Berlijn op z'n hoede wezen moest, doch de bedoeling van die bewering was eerder om de mentaliteit der volksmassa te doen aan passen aan de militairistische politiek der regeering, dan dat men in werkelijkheid zoo zeer aan het gevaar geloofde. De zege der nazis kwam voor de Franschen even onverwacht als voor de Duitschers zelve En nu de oorspronkelijk opgeschroefde beducht heid allerminst een hersenschim blijkt, gaat men zich onbehaaglijk voelen, met het gevolg, dat hier en daar stemmen opgaan om de groote twistappels, die oorzaak van een nieuwen wereldoorlog zouden kunnen zijn, uit den weg te ruimen, zij het ook met prijsgeving van een eertijds ingenomen en met klem verdedigd standpunt. Gistave Hervê zet b.v. in „La Victoire" zijn campagne voor een herziening van het vredes verdrag van Versailles verder voort Nadat hij een lans gebroken had voor de „Anschluss" van Oostenrijk bij Duitsch land zoekt hij ihans zijn lezers te overtuigen van de noodzakelijkheid van de teruggave van den Poolschen corridor aan Duitschland. Hij schrijft o.aalle Fransche staatslieden denken in den grond precies zooals ik, dat namelijk dit deel van het vredesverdrag van Versailles moet worden herzien. Ik ben een vriend van Polen en mij bewust, Polen niet te verraden, doch dat land een dienst te bewijzen, wanneer ik zeg, dat een vriend schappelijke tusschenkomst van Frankrijk bij Polen, ten einde de teruggave van den corridor aan Duitschland te bereiken, noodzakelijk is. Ook Pierre TJoit, behandelt in het or gaan zijner partij, de „République' de kwestie' der herziening der vredesverdragen en verde digt eveneens de teruggave van den Poolschen corridor aan Duitschland. Hij beweert dat de corridor voor Polen in ge val van oorlog van nul en geenerlei waarde is. Duitschland zou het land zonder slag of stoot bezetten. Daartegenover staat het groote economische belang, dat zoowel Polen als Duitschland hij den corridor hebben. De kwestie is echter niet onoplosbaar". Of de Fransche regeering het met de ziens wijze van deze penvoerders eens is, valt op 't oogenblik moeilijk te zeggen. Toch zou 't niet den eersten keer zijn, dat sommige persorganen een omkeer in de regeeringspolitiek moeten voorbereiden, of althans de publieke opinie moeten polsen. In ieder geval geeft het stilzwijgen van de bladen, dlie als spreekbuis van de regeering bekend staan, ock wel Iets te denken." Amerika wij merkten het reeds op gaat zijn onverschilligheid voor het lot van Europa ook prij3 geven. In het land van den dollar gaan stemmen op om zoodanige maat regelen te nemen, dat de financieele en econo mische druk op de Europeesche volken minder zwaar te dragen wordt en de geneigdheid tot onderling geven en nemen groeit. De voorzitter van de commissie voor 't bank- en geldwezen van het Amerikaansche huis van afgevaardigden, Mac Fadden, die onlangs in een interview met een medewerker van de „Daily Investment News" de onmiddellijke verminderingen der Young-betalingen bepleit te, spreekt thans in een tijdschriftartikel de vrees uit, „dat wanneer Duitschland zijn her stelplichten niet zou nakomen, een oorlog daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Aangezien een groot deel van het Ameri kaansche volk in het bezit is van berstelobli- gaties is het vraagstuk van oorlog of vrede in Europa van direct belang voor Amerika. De Vereenigde Staten moeten zich afvragen, of zij niet liever hun vorderingen willen op geven." Mac Fadden gelooft, dat Amerika binnen biet te langen tijd gedwongen zal zijn, zelf een herziening der schuldenovereenkomsten voor te stellen. BiJ de ontvangst van het Amerikaansche instituut voor ijzer constructies sprak de direc teur van de Canadian Pacific Railways zich in denzelfden zin uit. Hij verklaarde, dat men niet verrast zou Zijn, wanneer dezer dagen de Amerikaansche leiders tot het inzicht zouden komen, dat de geheele wereldhandel voordeel van een herzle tting der bestaande regelingen zou hebben. Al pleiten deze Amerikanen dus niet recht streeks voor een herziening der vredesverdra- gen, hun voorstellen, eenmaal werkelijkheid geworden, zouden niettemin een uitstekenden ondergrond vormen, waarop de opbouw van nieuwe, d.i. gewijzigde verdragen, mogelijk zou borden. In de Britsche „Saturday Review ver klaart de Tsjecho Slowaksche staatspresident Masaryk zich eveneens voor een gedeeltelijke herziening der vredesverdragen. De twee grootste gevaren, die Luiopa op het oogenblik bedreigen, zijn de Poolsehe °°ïridor en het Hongaarsche vraagstuk. Door de verklaringen van vele Duitschers 's het hem hekend, dat men zich in Duitsch- 'gttcl nooit bij den tegenwoordigen toestand lvan neerleggen. ^Vat de Hongaarsche kwestie betreft, meent Masaryk, dat van een herstel van bet Honga rije van voor den oorlog geen sprake kan zijn, doch hij beseft de moeilijkheden van Honga rije en is bereid, er in toe te stemmen, dat een rectificatie van de tegenwoordige grens wordt overwogen. Echter zal een. grenswijziging slechts met goedkeuring van de kleine entente en van de geallieerden kunnen geschieden". Europa zou werkelijk aan rust en zlefver- trouwan winnen, wanneer de groote internatio- naai'-poliltieke twistappels voor goed uit den weg werden geruimd. Het financieel en econo misch herstel lijkt ons dan slechts een kwestie van tijd. Gibson geen bemiddelaar Ook de Fransoh-Itaiiaansche wrijving trekt de meer dan gewone belangstelling van Amerika. Na bezoeken te hebben gebracht aan Musso lini en Grandi, den Italiaanschen minister van buitenlandscbe zaken, deelde Gibson, de Ame rikaansche ambassadeur te Brussel mede, dat naar zijn meening de onderhandelingen tus- schen Frankrijk en Italië ten aanzien van het vlootprobleem niet als afgebroken moeten Worden beschouwd, doch eerder als verdaagd... Gibson is van meening, dat de onderhande lingen spoedig hervat zullen worden met een goeden kans op succes. /n officieele kringen te Rome wordt inder daad bevestigd, dat de onderhandelingen spoe dig hervat zullen worden, mogelijk reeds de volgende week te Genève. Ook Frankrijk zou reeds te kennen hebben gegeven, den draad der onderhandelingen weer te willen opvatten, waar zij te Genève waven afgebroken. Het is moeilijk te zeggen, welke rol Gibson speelt bij deze hervatting der Fransch-Italiaan- sche onderhandelingen. Hij zelf ontkende pertinent, dat hij te Rome zou verblijven als bemiddelaar tusschen Frank rijk en Italië, of zelfs dat zijn bezoek op eenige wijze in verband zou staan met het Italiaanseh- Fransche probleem. Hij verklaarde slechts te Rome te zijn i.n verband met de a.s. bijeen komst te Genève van de voorbereidende ont- wapenings commissie, welke de procedure zal behandelen, doch niet het vraagstuk der ont wapening. Ook in Italiaanscbe kringen wordt verklaard, dat Gibsons aanwezigheid te Rome geen bizon der verband houdt met bet Fransch-Italiaan- sche probleem. In het bizonder werd ontkend, dat hij zou optreden als bemiddelaar of eenig voorstel zou aanbieden. De mislukte Pangalos-revolutie Het is Parijs verschijnende blad' „Sud-Est" verneemt uit Athene: In welingelichte kringen verklaart men, dat de vroegere koninklijke Griekiclie minister, Mawroniohalis, die op het oogenblik in het buitenland en waarschijnlijk in Parijs woont, de middelen verschaft heeft, om de mislukte „Pangalos-putsch" voor te bereiden. Uit het onderzoek op het oogenhlik ingesteld, is gebleken, dat een aantal officieren van het Atheensche garnizoen en een aantal staatslie den bij het Pangalistisch complot betrokken waren. Zij zullen aan het gerecht worden uitgele verd. Uit het onderzoek blijkt eveneens, dat Pan- galos werkelijk de leider der beweging was. Het Grieksch-Turksch verdrag Over 't Griekseh-Turkscbe verdrag vam vriend schap en arbitrage worden thans nadere bijzon derheden der beide regeeringen bekend gemaakt In het verdrag van arbitrage verplichten zich de heide landen nooit deel te nemen aan eenige economische of politieke maatregelen, welke tegen de andëre contracteerende partij zouden zijn gericht. Indien een der heide staten ondanks zijn vredelievende houding aangevallen wordt, is de tweede tot strenge neutraliteit voor den heelen duur van het conflict verplicht. Eventueel ontstaande meeningsverschillen tusschen heide partijen zullen eerst aan een commissie van verzoening en dan aan een scheidsgerecht worden voorgelegd, Indien het niet de souvereine rechten van een der beide landen betreft. Het verdrag wordt voor den tijd van 5 jaar gesloten. In het officieele communiqué over het ver drag wordt nog verklaard, dat de Grieksche en Turksche staatslieden het werk der toe nadering en der samenwerking zullen voort zetten, dat in overeènstemming is met de economische en politieke belangen van de beide landen op den»Balkan en in het Oosten van de Middellandsche Zee. Naast de reeds gesloten verdragen zal nog een overeenkomst worden getroffen, om den smokkelhandel in zekere gebieden van beide landen te verhinderen. Afrika's toekomst De minister-president van Zuid-Afrika heeft op een banset voor de gedelegeerden der rijksconferentie over Afrika's toekomst ge sproken. Hij verklaarde, dat Afrika binnen 100 jaar de grootste afnemer van de industrie van West-Europa zal zijn. Daarom moet de belang stelling der financiers en der industrieelen op Afrika worden gevestigd. Ook mag de Engelsche regeering bij liaar po litiek tegenover de inlanders nooit een beslis sing nemen zonder tevoren overleg te plegen met de regeering van Zuid-Afrika. Dit is geen inmenging i.n de zuiver Engelsche aangelegen heden. Zuid-Afrika is het vaderland van de al daar wonende Europeërs en deze hebben het recht te verlangen, dat hun land en hun be schaving behouden blijven. Ten slotte wees hij er met nadruk op, dat de Engelsche politiek tan bate van de inlan ders nimmer aan de belangen der blanke kolo nisten mag te kort doen. De Zwitsersche begrooting Het is den Zwitserschen minister van finan ciën Jean Musy, die op zoo schitterende wijze er in geslaagd was de Zwitsersche bonds- financiën zoo te herstellen, dat in de laatste jaren de uitgaven steeds volkomen door de in komsten werden gedekt,, niet gelukt ook voor 1931 dit stelsel van het evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven te handhaven. De be grooting voor het dienstjaar 1931 toönt een tekort van 7 millioen 700.000 Zwitsersche franken. Op de begrooting van 1930 waren zoowel de uitgaven als de inkomsten op een bedrag van 383 miillioen franken geraamd. Voor 1931 rekent men met een stijging der inkomsten met ruim 12,5 millioen, doch aan uitgaven zal voor' 20 millioen meer noodig zijn, zoodat de begrooting 1931 een tekort van 7.7 millioen vertoont (403.2 millioen franken uitgaven tegen 395.5 millioen inkomsten). Aanvankelijk waren de uitgaven zelfs zoo hoog geraamd, dat er een tekort van niet minder dan 28 millioen zou zijn. Dank zij den aandrang van Musy op zijn collega's werden toen nog zooveel posten van de aangevraagde ontwerp-begrootingen der zeven departementen geschrapt, dat het tekort tot 7.7 millioen beperkt kan blijven. De nieuwe minister van militaire aangele genheden. Minger heeft bij deze herziening der ingediende ontwerp-begrootingen niet minder dan 10 millioen moeten laten vallen. Hij had een begrooting van 100 millioen ingediend, dié thans echter tot 89.5 millioen is teruggebracht. Ook zoo is de begrooting nog 3.5 millioen frs hooger dan het bedrag, dat de nationale raad in 1926 op voorstel der katholieke kamergroep tot bet wenschelijke maximum aan militaire uit gaven verklaarde. Een staatscommissie is thans aan den arbeid, om na te gaan, of niet zoodanige bezuinigingen in de militaire administratie zouden kunnen worden aangebracht, dat de militaire begrooting, zonder schade voor de weerkracht van het land, tot het eenmaal vast gestelde cijfer van 86 millioen beperkt kan blijven. POOLSCH MINDERHEDENCONGRES TE RIGA RIGA, 1 November (N.T.A.) Midden Novem ber komen do vertegenwoordigers bijeen. Het eerste soortgelijke congres werd Januari 1929 in Tsjecho-SIowakije gehouden. Men schrijft ons uit Rome: Hoewel de Romeinen ook in den loop van het jaar zeer dikwijls een bezoek brengen aan het schitterende „Campo Santo" bij Sint Lau- rentius buiten de muren, doen zij dit heel in het bijzonder op Allerzielendag en op de da gen, die hierop volgen. Met zijn monumentale grafkapellen, zijn groote historische familiegraven is dit kerk hof een der grootste sieraden van Rome. Het schuilt onder donkere cypressen en ligt bedolven onder een weelde van altijd bloei ende planten. Bij Sint Laurentius rusten niet minder dan een millioen Romeinen en een groot aantal buitenlanders. Nog steeds wordt het z.g. „Campo Verano" met nieuwe kunstschatten verrijkt, vooral met grafmonumenten voor de Italianen, die in den wereldoorlog gesneuveld zijn. Van een geheel bijzondere schoonheid zijn de talrijke grafkapellen, waarin de dooden in nissen worden bijgezet. Voor het meerendeel behooren deze grafkapellen aan een of andere broederschap. Reeds tijdens zijn leven kan men hier een graf koopen. Deze kapellen bestaan uit verschillende ver diepingen en zijn zoo ingericht, dat in de bo venste verdieping altaren kunnen worden ge plaatst, waar zeer dikwijls het H. Misoffer voor de daar rustende overledenen wordt opgedra gen. Nog kort geleden werd op het „Campo Ve rano" een nieuwe grafkapel gebouwd, waarin twee duizend dooden kunnen worden bijgezet. Iets wat den bezoeker echter wel het meest ontroert, is, dat op dit kerkhof een eeuwig durend licht brahdt in den vorm van duizen den lampjes, die door een speciale vereeniging, de „Lux Aeterna", worden onderhouden en het geheele jaar door branden. Vooral 's avonds, wanneer deze duizenden lichtjes tusschen de donkere cypressen flikke ren, maakt de doodenstad een phantastischen indruk. Sinds 1927 heeft het Romeinsche stadsbe stuur ook een gedeelte van dit kerkhof afge staan voor Katholieke buitenlanders, die in Rome komen te overlijden. Ook hier werden eenige karren uitgestort met de gewijde aarde, die de H. Helena, volgens een oude traditie, van het II. Graf in Jerusalem liet vervoeren naar het oude „Campo Santo Teuto'nico". Met deze gewijde aarde van den Calvarie berg werd ook het kleine kerkhof bij Sint Pieter bestrooid. Het stuk grond, dat voor buitenlanders be stemd werd, is verdeeld in vier deelen, resp. voor Britten, Duitschers, Zuid-Amerikanen en Oosterlingen. Bij de laatstgenoemden rusten ook een aantal Armeniërs. Ook dit voor buitenlanders bestemde gedeel te van het" „Campo Verano" wordt op Aller zielendag door de Romeinen met bloemen ver sierd. De meeste dooden toch, die hier begra ven liggen, rusten verre van den vaderlijken bodem en laten over het algemeen te Rome geen familieleden na. Naast het Katholieke kerkhof bij Sint Lau rentius buiten de muren, bevinden zich nog twee niet-Katbolieke kerkhoven, het Israëlieti- sche ten westen van het. „Campo Verano" en een klein Protestantseh kerkhof. De meeste Protestanten laten zich echter begraven op het schitterende kerkhof voor buitenlanders bij de pyramide van Cestus nabij de „Porta San Paola". Naast dit kerkhof staat ook een cremato rium, dat echter slechts hoogst zelden gebruikt wordt. Sinds den aanvang van dit jaar toch hadden er te Rome slechts vijf en dertig crematies plaats, bijna uitsluitend van buiten landers. Wij merken tenslotte nog op, dat behalve in de familiegraven binnenkort op het „Campo Verano" geen lijken meer kunnen worden he graven. Het stadsbestuur maakt regds plan nen voor den aanleg van een nieuw kerkhof. Hiervoor zouden in aanmerking komen de z.g. „Grotta Rossa", die in dezelfde streek als het tegenwoordige kerkhof ligt, alleen verder van de stad verwijderd, ofwel het terrein rond om de Trappistenabdij van Tre Fontane in de nabijheid der basiliek van den H. Paulus. 17 millioen volwassenen en 18 millioen kinderen Elke vorm van gods dienst wordt bestreden De Russische bond van godloochenaars glorieert! Bijna 17 millioen volwassenen telt hij onder zijn leden, terwijl bij de jeugd-afdee- ling ruim 18 millioen jongens en meisjes van 814 jaar zijn aangesloten. Deze cijfers geeft de hond zelf. De organisatie zorgt er voor, dat de voor naamste leerstoelen aan de verschillende uni versiteiten van sovjetland bezet worden door personen, die bekend staan om hun ongeloovige beginselen; zij betaalt aan 35 professoren, die hun lessen geven geheel in den geest van den bond van godloochenaars een zeer groot salaris. Onder de arbeidersklasse worden bijzondere groepen gevormd die tot taak hebben lederen vorm van godsdienst te bestrijden. Echter on danks het feit, dat deze stoottroepen buitenge woon hard werken, is het resultaat niet geheel overeenkomstig de verwachting. Mogelijk is het pochen met hooger gemelde eclatante cijfers dan ook niets anders dan een maskee- ren dier desillusie. De „Beshojnik" bevatte immers dezer dagen de „onstellende" mededeeling dat onder de boeren-bevolking nog ruim 80 pet. kerkelijk ge trouwd Is, terwijl de „Komsomolskaja Prawda" meldt, dat zelfs zoogenaamde leden van de com munistische jeugdorganisatie hun huwelijk toch maar liefst door de popes laten zegenen. BOUWWERK INGESTORT Dertien werklieden bedolven WEENEN, 31 October (V. D.) Te Villach is heden een in aanbouw zijnde politiekazerne in gestort. Dertien arbeiders werden hierbij be dolven, een was er op slag dood. Een aantal anderen werd, ten deele zwaar gewond, onder de puinboopen te voorschijn gehaald. Bij de behandelingen voor het speciale Hof, dat belast is met een onderzoek naar de oor zaken van de ramp van de R 101, zijn Vrijdag de vier overlevende leden der bemanning ge hoond. De mecanicien Cook verklaart, ongeveer vijf minuten nadat hij de wacht in een motorgon- del had overgenomen, te hebben waargenomen, dat het voorschip daalde. De machinisten ontvingen toen bevel, vaart te minderen. Toen hij nog bezig was, dit bevel uit te voeren, daalde het schip andermaal. Dit maal sterker. Onmiddellijk daarna stiet het luchtschip reeds op den bodem. Hij zette zijn machine stop. Op dat oogenblik kreeg bet luchtschip op nieuw een opwaartschen stoot, waarna direct een ontploffing plaats had. Tusschen de eerste aanraking met dien grond en de tweede verliepen slechts enkele seconden Cook verklaarde direct naar den tank te zijn gesneld. Deze stond evenwel reeds in lich terlaaie. Hij zelf had toen reeds alle hoop op redding opgegeven, totdat het hem op het laat ste oogenblik gelukte, door een gat in den wand in de open lucht te komen. Hoewel het luchtschip tijdens een gedeelte van den tocht meermalen daalde effl later weer steeg, had Cook daarbij evenwel niets bijzon ders opgemerkt. De mecanicien Leech verklaarde, dat bij zich in den rooksalon bevond, toen het schip plot seling van 30 tot 35 graden daalde, waarbij borden en glazen van de tafels vielen en hij zelf van een sofa op den grpnd viel. Drie vier minuten later lag het schip weetr horizon taal. Daarna daalde de R. 101 voor de tweede maal. De lichten gingen uit en er had een ont ploffing plaats, die evenwel niet zoo hevig was. Disley marconist, heeft gehoord, hoe cap tain Atherstone den stuurman een aanwijzing gaf, niet beneden een zekere hoogte te vliegen. De vierde overlevende Savory verklaarde, dat hij den eersten stoot niet had bemerkt. De tweede evenwel was zóó hevig geweest, dat hij tegen de machines was geslingerd. Hij ver klaarde voorts geen aanwijzing te hebben ont vangen, de machine af te zetten. Na den stoot werd hij gelijk een kurk in het kabineruim ge slingerd. Het is hem gelukt, langs een bran dende olietank zich in vrijheid te brengen. Doen een roofoverval op een Bankinstelling Zaterdagmiddag werd een roofoverval ge pleegd op het filiaal van de Stadtbank in de Wilsnackerstrasse te Berlijn. Twee bandieten, die zich door maskers onherkenbaar hadden gemaakt, drongen met geladen revolvers bin nen en losten ter schrikaanjaging eenige scho ten. Terwijl de één het personeel in bedwang hield, stak de ander den inhoud van de kassa in zijn zakken. Met medeneming van 15.000 Mark vluchtten zij weg op gereedstaande fiet sen. Zij zijn nog niet gearresteerd. Steeds maar arrestaties WARSCHAU, 1 November. (W.B.) In Polen duren de massa-arrestaties onder de Oekrainers nog steeds voort. Gisteren heeft de Poolsehe politie in het clublokaal van de Oekrainsche fractie in den „Sejm" een huiszoeking gedaan, waarbij tal rijke documenten in beslag genomen en verze geld werden. De secretaris en de secretaresse der Oekrainsche club werden gearresteerd. Te Lemberg zijn de hoofdredacteur van het voornaamste Poolsehe blad „Dilo" en de vroe gere afgevaardigden Chruckij en Terszakowec en nog twee vooraanstaande Oekrainsche staats lieden gearresteerd. Duitsche drukkerij gesloten Uit Posen wordt gemeld, dat de grootste Duitsche drukkerij daar ter stede door de politie bezet en voor onbepaalden tijd gesloten is. Daardoor zijn ongeveer 200 arbeiders en kantoorbedienden broodeloos geworden. Het door de drukkerij uitgegeven blad van de Duitsche minderheid kan daardoor niet ver schijnen. Het aantal Russische emigre's Volgens een mededeeling van het interna tionale arbeidsbureau zijn sinds 1917 uit Rus land 950400 Russen geëmigreerd en over 27 landen verspreid. De meesten (400.000) hebben hun toevlucht in Frankrijk gezocht. In Chir.a bevinden zich 120.000 emigranten, in Duitschland 100.000, in Polen 100.000, in Roemenië 70.000. Ongeveer 114.000 van hen zijn werkloos of slechts tijdelijk aan het werk gesteld; 48.000 zijn door invalidi teit of ziekten niet in de gelegenheid in hun onderhoud te voorzien. Ook uit Armenië hebben velen de vlucht ge nomen. Het aantal Armeensche emigranten be draagt 155.000. Naar Syrië heeft de meerderheid de wijk genomen: 85.000, in Griekenland bevin den er zich 28.800, ini Bulgarije 22.000; 64.000 zijn werkloos en kunnen geen emplooi vinden, het aantal ongeschikt tot arbeid bedraagt 16.500. EEN BEROEMD DICHTER ,,Hoe heet U ook weer?" De Fransche schrijver Anidré Maurois bracht op zekeren dag een bezoek aan de Ambrosiaan- sehe Bibliotheek te Milaan. De bibliothecaris trad zelf als geleider op voor zijn beroemden gast en deelde hem mede dat er nog nooit een dichter zooveel indruk op hem, gemaakt had. Maurois was ten zeerste getroffen door deze bekentenis. Bij het afscheid wilde de bibliothe caris aan Maurois een zijner werken ten ge schenke geven. De Italiaan doopte zijn pen in den inktkoker en begon te schrijven: „Aan den beroemden dichter toen hield hij plotseling op en met een onschuldig lachje vroeg hij aan Maurois: „Hoe heet u ook wear?" Het kostbaarste document verdwenen BERLIJN, 1 November. (W.B.) In verband met den diefstal van de grondwetsoorkonde van 1848 wordt nog nader gemeld: Reeds den 24sten October, toen men het foto materiaal wilde bijeenbrengen voor een boek werk over den rijksdag, ontdekten de biblio thecarissen, dat uit een eenvoudige ijzeren kast, die met een eenvoudig slot gesloten was, het kostbaarste document van de rijksbibliotheek gestolen was. Wanneer de diefstal gepleegd is, kan men echter niet meer nagaan, daar men de oor konde sinds November 1929 niet meer geraad pleegd had. De oorkonde is op perkament gedrukt; het boekwerk is gebonden in een band van rood leder en op den voorkant bevindt zich een zil veren adelaar. Noch het slot van de deur der bibliotheek zaal, noch de kast, waarin de oorkonde lag op geborgen, zijn beschadigd. Tegelijk met de oorkonde heeft de dief uit dezelfde ijzeren kast een aantal caricaturen van 1848, verder de eenigste reproductie van de waardevolle oorkonde en een exemplaar van de „Sittengeschicihte des Weltkrieges" van Mag nus Hirschfeld en drie boekdeelen „Bilderlexi- kon der Erotik" gestolen. Men verwacht, dat de dief zelf een fanatieke verzamelaar van documenten is. Hij zal er im mers wel van overtuigd zijn, dat hij de bewuste oorkonde toch niet kan verkoopen, daar ieder een terstond zal inzien, dat hgt document ge stolen is. Nieuwe werkhervatting te Berlijn BERLIJN, 1 November. (W.B.) Ondanks de door de communisten gevoerde propaganda, om de staking in de metaalindustrie voort te zet ten, werd hedenmorgen wederom in een groot aantal bedrijven het werk hervat. Bij de „A.E.G." meldden zich 2400 man aan, bij het- „ICabelwerk Overspree" 3700 man en bij het Transformatoren- en Akumulatoren- werk der A.E.G. 2700 man. In eenige bedrijven werd een gedeelte van het personeel, dat het werk niet hervatte, ont slagen. TOEKOMSTIGE LOONSVERMINDERING NIET AANVAARD Uit Berlijn wordt gemeldt: Volgens de„B.Z." heeft de directie der A.E.G. aan het kantoor personeel een verklaring ter onderteekening voorgelegd, waardoor zij het recht zou ver krijgen, om bij opzegging van het arbeids contract of bij wijziging daarvan de bestaande salarissen te verminderen tot een maximum van 10 pet. Het grootste deel van het personeel weigerde echter de verklaring te onderteekenen. HET VERKEER NAAR OBERAMMERGAU Zooals de Reichsbahn-directie in München thans mededeelt, werden naar de 77 openbare Passiespelen in Oberammergau en terug rond 392000 personen met de spoor vervoerd, wat overeenkomt met de helft van dit aantal, dus 196000 bezoekers de»r spelen. Het aantal reizi gers bedroeg gemiddeld in de eerste klasse 6 pet., in de tweede klasse 61% pet. en in de derde klasse 32% pet. Daar het passiespel volgens de uiteindelijke statistiek van de spelleiding door 384000 per sonen werd bezocht, vervoerden de spoorwegen 51 pet. daairvan, terfvijl 49 pet. gebruik maakten van andere verkeersmiddelen als auto's, omni bussen, enz. STIJGENDE STAATSINKOMSTEN IN RUSLAND. De Russische regeering verklaart volgens het Russische telegraafagentschap in een mededee ling over den financieelen toestand van Rus land, dat de staatsinkomsten in het dienst jaar 19291930, vergeleken bij verleden jaar, meer dan 50 pCt. zijn gestegen. 29 NEOMISTEN BIJ DEN PAUS Men meldt ons uit Rome d.d. 30 dezer: Dezer dagen werden door den H. Vader in indiëntie ontvangen: negen en twintig studen ten van het Zuid-Amerikaansche seminarie Pio-Latino, die den 26sten October j.l. priester gewijd werden, onder wie drie Brazilianen, drie Argentijnen, drie Urugueezen, drie Chilenen, een Peruaan, twee van de Philippijnen, dertien Mexicanen en één uit Honduras. MUSSOLINI TIJDENS ZIJN FEESTREDE bij de herdenking van den fasciaten-opma.rsch naar Rome DE VLAG OP DEN HOOGSTEN TOP van het Waldorf Astoria-hotel, 625 voet boven de straten van New-York Doen een wanhopige poging tot opstand Ongelooflijke toestanden in een Chineesche gevangenis In de Zau-Ootching gevangenis van de Clii- r.eezenbuurt te Shanghai hebben 700 politieke gevangenen een wanhopige poging gedaan om opstand te maken en heer en meester te wor den van de gevangenis. Gewapende Chineezen en een versterkte politie-strijdmacht omsin gelden de gevangenis en overmeesterden de op standelingen. Het oproer schijnt ontstaan te zijn over het slechte voedsel. De toestand in de Zau-Ootching-gevangeni-s is werkelijk bedroevend slecht. Niemand en vooral geen journalist mag de gevangenis be zichtigen, maar 't is hier een publiek geheim, dat deze gevangenis één der meest verschrik kelijke kerkerholen is van geheel China. Zij zit volgepropt met politieke gevangenen, meest communisten en leden van de linksche groepen der Kuomingtang. 't Is er vreesefijk vuil en de gevangenen worden geboeid, gesla gen en mishandeld. In de cellen is heit donfcer en benauwd want frissche lucht kan er slechts spaarzaam binnendringen. En de vrouw 'm 's nachts buiten laat staan De brandweer als bemiddelaar De Berlijnsche brandweer werd dies nachts gealarmeerd door een dronken loodgieter, die door zijn vrouw niet tot de echtelijke woning werd toegelaten en thans op de hulp van de brandweer rekeinde, om zicb toegang tot zijn woning .te krijgen. Hoewel deze taak feitelijk buiten de compe tentie van de brandweer lag, kreeg d'e man toch zijn zin. Door de voorspraak van de brand weerlieden liet de vrouw zich overhalen haar echtgenoot weer in de woning op te nemen. De man zal echter de kosten voor het alar meeren te betalen hebben, terwijl ook proces verbaal wegens „grober Unfug" tegen hem is opgemaakt. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Vijf doodelijk gewonden In de metaalfabriek Henricot te Court St. Etienne, zoo wordt uit Brussel gemeld, heeft een hevige ontploffing plaats gehad, in een gietoven, waaraan door 11 arbeiders gewerkt werd. Alle elf werden gewond. Vijf hunner lig gen met levensgevaarlijke brandwonden in het ziekenhuis. RUSSISCHE PR1ESTER-RETRA1TANTEN BIJ DEN PAUS Men meldt ons uit Rome d.d. 30 dezer: Gisteren ontving de H. Vader in de troonzaal in particuliere audiëntie de zestien Russische Katholieke prelaten en priesters, die hier hijeen waren voor een retraite. De Russen werden aan Zijne Heiligheid voor gesteld door den Bulgaarschen bisschop, mgr. Bucys, van den Slavisch-Byzantijnschen ritus. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Russische vorst Wolkowsky, die een half jaai geleden tot priester gewijd werd. ENGELAND GEDESILLUSIONEERD LONDEN, 1 November. (H.N.) De Engel sche luchtschipwerf, waar de „R. 100" is ge bouwd, zal binnenkort worden gesloten, aan gezien de regeering na de ramp van de „R. 101" besloten heeft, voorloopig geen nieuwe luchtschepen te bouwen. DE GRONDWETSOORKONDE VAN 1848 GESTOLEN BERLIJN, SI October (V.D.) Volgens ee* bericht In de „D. A. Z." is men tot de ontdek king gekomen, dat uit de bibliotheek van den rijksdag de grondwetsoorkonde van 1848 ver dwenen is. De politie is onmiddellijk op onder^ zoek uitgetrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9