LITURGISCHE DAG IN HET BlSDOM HAARLEM t HARDE NOTEN ,.0e plaatselijke leiding" SPOOR- EN TRAMWEGEN DE SCHRIK DER BOOSDOENERS MENSCHEN EN MÉEN'NGEN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 TERPSTRA, de vries en te WINKEL PACHTEN VAN DOMEIN BOERDERIJEN Onjuiste feeruchten over verlaging aardappelzendingen naar PLECHTIGE HOOGMIS SOCIALISTISCHE WETENSCHAP De begrooting van het wegenfonds DE MOORD TE BENNEKOM DE ZOON VAN DR. BORMS IN NEDERLAND OP ZOEK NAAR GESTOLEN JUWEELEN GROEI. ,DE ZWARTE KAT" DOODELIJKE SLAG MET 'N SCHOP OUDE MAN OVERREDEN Onze minister van Landbouw krijgt te genwoordig nog al eens een liarde noot te kraken. Wij willen niet beoordeelen, in hoeverre al de critiek juist is. Wel zouden wij willen opmerken, dat de mogelijkheid bestaat, dat de schuld voor het „treuzelen" met den een of anderen maatregel niet altijd bij den minister ligt. Zoo lezen wij op blz. 8 der Memorie van Antwoord op hoofdstuk I der Staatsbegroo- ting 1931, dat een wetsvoorstel op het maal- gebod reeds sedert eenige weken het de partement van Landbouw heeft verlaten. Aangezien dergelijk ontwerp na half-Sep tember door de commissie-Lovink bij de regeering is ingediend, heeft het allen schijn, dat door de laatste de noodige spoed is be tracht, maar dat de oorzaak van het uitstel van behandeling gemotiveerd of ongemo tiveerd, dat laten wij -buiten beschouwing elders ligt. En dus vermoedelijk bij den Raad van State. In ieder geval niet bij den Premier, of men moest van dezen eischen, dat hij H. M. de Koningin, als presidente van den Raad er toe bracht dit hooge college bijeen te roe pen tot onmiddellijk advies voor het betrok ken wetsvoorstel. Maar dat zijn van die maatregelen, waar toe men met nnmer zoo direct overgaat. - t°°rf n',0t' a's ^et een ontwerp geldt, cta we eu ege van allerlei kant en uit al- ei ei oogpunt dient te worden beschouwd. Een dichterlijkbewijs Het „Weekblad" voor den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren levert het vol gende dichterlijke bewijs voor het lang-niet-zoo. eenvoudige der Terpstra-spelling Tt Ben in de dierentuin geweest En zag daar menig wonder beest Oen leeuw en ook de olifant, Den tijger, fel en scherp getand, De steenbok en den geitebok, De gems, de arend in de nok Van hooge kooi, de krokodil. De gier, de boa, die heel stil Door tgras schuift, en het everzwijn Den kater en de hermelijn, De zeehond en het gordeldier, De miereneter en de mier, Den ezel en de panterkat, De antiloop, de buidelrat, Den os, de bison en de gnoe. Den wolf, de aap, de kangeroe De mannelijke baviaan, De oeran oetan en de zwaan De gier, het muschje en de spreeuw, De reiger en de mantelmeeuv De secretaris en de kraai, De Afrikaansehe papegaai, Den wolf, den beer, de rat, den ram Den haan met felle roode kam Den pauw trotgch stappend door de ]aall; De sprinkhaan, den fazantenhaan, De luiaard en de Jan van Gent, De winterkoning aan het end. Hot bovenstaande verstrekt het „Wkbl." voor den Ned. Bond van Gemeente-Ambtena ren (redacteur prof. mr. G. A. van Poelje), ten bewijze, dat de spellingsregels, welke met ingang van 1 Januari a.s. zullen worden na geleefd bij bepaald© examens, nog niet zoo eenvoudig zijn, als men bij den eersten in druk geneigd is aan te nemen. Bit Roosendaal meldde men ons: ..Naar wij vernemen, hebben Staats- en Kroondomeinen besloten de pacht der boer derijen met respectievelijk 50 en 30 procent te verlagen". In verband met dit bericht, deelde men ons, ky navraag in den Haag, mede, dat noch door Eet Staats-, noch door het Kroondomein een be slissing ten dezo is genomen. Wel wordt in verband met de crisis overwogen in sommige Sevallen een reductie op de pacht te verleenen, ttaar een algemeene verlaging met 50 en 30 Percent berust, zoo verzekerde men ons, louter °P fantasie. Elk geval zal, zoo tot reductie wordt be- sl°ten. op zich zelf worden bezien. DUITSCHLAND De invulling der certificaten Be Inspecteur, hoofd van den Plantenziek tenkundigen Dienst deelt aau belanghebbenden rne<Ie> dat op de gezondheidsverklaringen voor aardappeizendingeu naar Duitschland, de naam en het. adres van den ontvanger niet meer door den ambtenaar van den Plauten- ziektenkundigen Dienst, die de verklaring af. geeft, behoeven te worden ingevuld, maar dat dit door den exporteur zelf of diens gemach tigde gedaan kan worden. Exporteurs kunnen dus thans verzoeken, bet certificaat voor hunne aardappelzendin gen naar Duitschland voor zoover bet den haam en het adres van den ontvanger be treft, oningevuld te ontvangen. Het blijft, wenschelijk steed3 de plaats van bestemming aan den ambtenaar die het ccrti. ficaat afgeeft, op te geven, daar als deze be kend is bij eventueele aanmerkingen op de zending met meer spoed een ondersoek kan tvorden ingesteld. Tot nu toe is de toestemming om den naam eu het adres van den ontvanger door of van wege den exporteur te doen invullen, alleen Van de Duitsche regeering verkregen. Voor allo andere landen blijft het door deze vast. gestelde voorschrift omtrent de volledige in vulling van het certificaat door den ambte naar van den Plantenziektenkundigen Dienst gehandhaafd. PROF. DR MOLENGRAAFF Op 19 December a.s. is het 25 jaar geleden, dat prof. dr, G. A. F. Molengraaf)' benoemd Werd tot hoogleeraar in de delfstof- en aard kunde aan de Technische Hoogescbool te Delft STUDIEDAGEN Priester- en algemeene vergadering Een diep begrip van- en groote liefde tot het Allerheiligste Misoffer De 16e Liturgische Dag in het bisdom Haar lem is gisteren te Leiden met groote plechtig heid gehouden. De dag werd ingezet met een Plechtige Hoogmis in de St. Petruskerk, die door vele priesters en geloovigen werd bijgewoond. Het H. Offer werd opgedragen door den Zeereerw. heer A. H. M. J. Homulle, Deken van Leiden Na het Evangelie hield de lioogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, kanunnik en regent van het Seminarie ..Hageveld" de predikatie. De predikant had tot tekst gekozen de 94sto psalm, 6e vers: „Komt, laten wij aanbidden en ons neerwerpen voor onzen God." Na de H. Mis werd het „Laudate Dominum" gezongen. In het middenschip der kerk waren opge steld de leden van de „Sohola Cantorum" van het Seminarie te Warmond. De wisselende ge zangen van het feest van den H. Carolus Bor- romeus waren door genoemde "„Schola Canto rum" uitgevoerd, de vaste gezangen door theo logische studenten van het groot-seminarie. De organist van Velzen verzorgde de bege leidingen, Om één uur was er eeu priestervergadering in den foyer van de Stadsgehoorzaal, onder voorzitterschap van den hoogeerw. heer mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond. De zeereerw. pater Dom Ildephons Dirks O.S.M., monnik van de Hereeniging in het klooster te Amoy, hield een Fransche rede, getiteld: „De stichting der Kerk van Jesus Christus en haar ontwikkeling in het Oosten. Eenige speciale punten betreffende de liturgie". Spr. gaf ten slotte drie ppunten die de Her- eemlgingsbeweging moeten steunen, vooral voor de priesters der Roomsche Kerk. 1. Wij moeten hebben liefde voor de litur gie. De Oosterlingen leven van hun liturgie, wij hebben haar verloren. Wij moeten terug- keeren tot die bron om haar opnieuw fe kun nen liefhebben. 2. Wij moeten terugkeeren tot de groote, fundamenteele devoties, de viering van Pascben, onze verrijzenis, de heiliging van den Zondag, onze heiliging, de devotie tot Christus, onzen Verlosser. 3. Zich bekleeden met Christus, met Zijn liefdadigheid en Zijn liefde tot de Kerk. Wan neer wij dat zouden hebben gedaan en niets anders dan dat, dan zal Christus ons reeds hebben vereenigtl in Zijn Hart en het overige zal dan vanzelf volgen. ALGEMEENE VERGADERING In den foyer der Stadsgehoorzaal werd des avonds een algemeene vergadering gehouden, welke voor alle belangstellenden toegankelijk was en waar door den weleerw. pater Gilber- tus Lohuis O.F.M. een rede werd gehouden. Rede Pater G, Lohuis O.F.M. Na eeu enthousiast inleidend woord, waarin pater Lohuis uiteenzette, dat de vriendschap met de wereld, vijandschap met God beteekent, wees spr. erop, dat men alles moet doen, wat mogelijk is. om te werken on verstand en wil der menschen, om ze te brengen tot God, die hen wacht aan het altaar. En in Wien alleen allen moeten zalig worden! Wat moet nu geschieden? We moeten het zichtbare kven der Kerk, de I-I. Liturgie, dus boven alles het Misoffer, en verder wat daar om heen staat sacramenten en sacramentalies, het kerkelijk gebed rukken in liqt midden der moderne belangstelling- De moderne menscü wil zien, wil aanvoelen; welnu: het bovennatuurlijke zoo veel mogelijk te zien en te gevoelen geven: dat doet de liturgie. Spr. houdt het voor vast en zeker, dat de taak der liturgische vereeniging eeu der be langrijkste opgaven is van dezen tijd. Wellicht de taak: de verloren wereld in onmiddellijk contact met Jesus Christus brengen. Maar dan moeten wij ook niet exotisch gaan doen voar de oogen van ons modern volk. Geen kunsten, maar ernst! De hoogste, de heiligste ernst! Het volk komt niet naar de kerk, om daar van artistieke rariteiten te smullen tot ze smel ten als kerkkaarsen; maar ze komen uit den smarten- en zegenroes ter wereld naar hun Heiland, hun Verlosser, naar Hem, die alleen is: Weg, Waarheid, Leven! En degenen, die niet komen, moeten aan de kerkbezoekers kunnen' merken: hoe ernstig en hoe gelukkig en hoe groot het is! Hier ligt een groote en zware taak voor den priester! Maar boe moeten dan, vervolgde spr., de le den der vereeniging, die zich liturgisch noemt, en dus zich verbonden heeft om de geheimenis sen van het kerkelijk inwendig leven te doen kennen aan de wereld, hoe moeten wij onzen ijver en onze kennis op de wereld loslaten? We bezitten in elke parochie de z.g. gods dienstige vereenigingen: de Derde Orde, de Congregaties, de godsdienstige Jeugdvereni gingen. Die corporaties moeten op alle manie ren er toe gebracht worden het Misoffer beter te leeren kennen; voor die menschen moet bet zijn: het centrale punt van hun levensdag. De Derde Orde vraagt van de leden, zoo eenigszins mogelijk, dagelijks bijwonen van bet Misoffer, dagelijksche eucharistische deelname. Wanneer op dit gebied eens overal en eensgezind, en vol practisch geloof werd gearbeid; wat een on metelijke kracht zou er dan over ons Katho liek volk worden losgelaten! Als God vóór ons is, met ons, bij on# is: wie zal dan tégen ons zijn! Wat pastoor Beukering doet in Delfshaven, verdient wel wat anders dan bedilzucht en be- piekerlng met versleten argumenten. Laten wij toch niet stilstaan bij een hoe, dat ons niet ligt; maar laten wij streven wat het ook koste naar het ideaal. Spr. zette dan verder uiteen hoe dient ge zongen te worden. De Gorkumsche martelaren stierven voor hun geloot in Het Allerheiligste eu voor hun trouw aan den Paus. En het zijn juist die twee eigen schappen, die het Nederlandsche katholieke leven bijzonder sieren. Dat. is het werk van die glorieuse martelaren. Als het ons zoo eindigde spr. ten slotte ernst is met onze liturgische beweging: laten we dan bidden tot de Patronen van Nederland, tot de Gorkumsche Martelaren: dat zij de kroon op het werk zotten, in deze jaren van strijd, van geestelijke hoogconjunctuur: en dat zij op wekken onder onze priesters en leeken een diep begrip van- en een. groote iiefdie tot het Allerheiligste Misoffer. Endat is de kern der kwestie! VERLAGING VAN TARIEVEN? Toestanden te Amsterdar- en Rotterdam SPOORBOEKJES ALS VROEGER Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting achtten verscheidene leden de tarieven der spoorwegen te hoog. Aangedrongen werd o.a. op verlaging van de tarieven voor land- en tuinbouwproduc ten. Voorts is vooral voor lange afstanden het relzigerstarief te hoog. Verscheidene leden drongen aan op krachtige voortzetting der electrificatie en vroegen of het niet mogelijk is het traject AmsterdamAmers foort te electrificeeren. Andere leden bepleitten betzelfde voor het baanvak HaarlemZand- voort. Aangedrongen werd op opheffiDg van het station Maliebaan te Utrecht en op het station Heerensingel te Leiden. Andermaal werd aangedrongen op spoedige verbetering van de spoorwegtoestanden om Rotterdam met het oog op de belangen van handel en scheepvaart. Gevraagd werd, hoe het staat met het daaromtrent gepleegde overleg. Verscheidene leden meenden, dat er een ongeweuschte verhouding bestaat tusschen de A. T. O. en de Ned. Spoorwegen, waardoor eerst genoemde in staat is om den particulieren ver voerdiensten zoowel te land als te water, groote concurrentie aan te doen. Verscheidene leden drongen er op aan, de uitgifte en samenstelling van de spoorboekjes weer te doen plaats hebben op de wijze, zooals voorheen het geval was. Gevraagd werd voorts om hij het opmaken van de dienstregeling rekening te houden met de scheepvaartbelangen. Aangedrongen werd op bespoediging van de verbetering van de spoorwegtoestanden om Amsterdam. Leerstoel voor sociologie De algemeene raad uit S. D. A. P. en N. V. V. hebben zich, naar men weet, vereenigd met het plan om te komeu tot de oprichting van een bijzonderen leerstoel in de sociologie aan de Utrechtsche Universiteit. Het Vqllc meldt thans, dat de verzorging van dezen leerstoel is opgedragen aan de So cialistische Vereeniging tot bevordering van de studie van maatschappelijke vraagstukken Blijkens het jaarverslag dezer vereeni ging heeft, nadat op haar statuten de erkenning als rechtspersoon Is verkregen liet bestuur eeu curatorium voor den leerstoel benoemd. VERSNIPPERING VAN LANDBOUW BEDRIJVEN Rivierovergangen in het Westen des lands noodig geacht DE STAATSKWEEKERIJ Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het wegenfonds. Eenige leden hadden vernomen, dat het verkeer tusschen de commissie van overleg en het departement slecht vlot en bij het depar tement neiging schijnt te bestaan om zoo weinig mogelijk met de commissie van over leg rekening te houden. Zij vreesden dat dit op een conflict zou uitloopen. Geklaagd werd, dat bij het ontwerpen van wegtracé's zeer weinig wordt gelet op de be langen der landbouwbedrijven, door welke wegen worden aangelegd. Heel sterk geldt dit voor den ontworpen weg van Rotterdam naar Leerdam door den Alblasserwaard. Verscheidene leden drongen aan, dat meeT zorg zou worden besteed aan de paden voor voetgangers. Sommige leden waren van meening, dat bij het houwen en verbeteren van bruggen niet systematisch wordt te werk gegaan. Enkele leden spraken er hun teleurstelling over uit. dat nog steeds geen beslissing is genomen, omtrent de rivierovergangen over de beneden rivieren in het Westen des lands. Het verkeer van midden Nederland met het Zuiden eu met België ondervindt daarvan nog steeds belem mering. den aanleg van een nieuwen weg DelftRot- uua Sui3ipaodsaq do p.ia.tt ueSuo-ipaSuay terdam.' Niet zonder verwondering had men gezien dat een post is uitgetrokken voor het inrich ten van een kweekerij voor plantsoen voor de rijkswegen. Deze leden meenden, dat een tijdig overleg met de boomkweekers de moei lijkheden ieker had kunnen oplossen. Zij vroe gen of de minister bereid zou zijn in nader overleg te treden met belanghebbenden. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Nog niet geheel naar wensch Het gaat ook met het kleinere plan voor een waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij in plaats van 21 slechts 8 gemeenten betrok ken zouden zijn. nog niet geheel naar wensch. Van de S gemeenten hebben er 6 tot deelne ming kunnen besluiten, n.l. Hulst, Sas van Cent, Terneuzen, Breskens, Oostburg en Aar denburg. De raad van Sluis besloot niet dee! te nemen en thans heeft die van Biervliet een zelfde besluit genomen. Begeesterend woord van Pater Jacobs M.S.C. Er is iets nieuws aan het worden Maandag, de laatste dag van de sociale stu diedagen, welke de Bredasche dioc. werklieden- bond in het retraitehuis St. Gerardus Majella te Seppe organiseerde, beeft de voorzitter, de beer C. Norbart zijn inzichten weergegeven in ,,de plaatselijke leiding". Wii een bestuur, aldus de heer Norbart, ge zag voeren, dan moet bet beginnen zijn verant woordelijkheid te begrijpen, een verantwoorde lijkheid, die voortkomt uit het verkregen ver trouwen en uit bet feit, dat van zijn leiding bet al of niet bereiken van het doel afhanke lijk is. Het gezag moet waardig zijn, en om werke lijk leiding te kunnen geven, moet men het wezen, doel en middelen der arbeidersbeweging kennen; vervolgens kenner, de geschiedenis der plaatselijke beweging en de mentaliteit der arbeiders ter plaatse; behoorlijk georiënteerd zijn betreffende «ie werkgelegenheid, arbeids voorwaarden enz.; ten slotte zoo groot moge lijken invloed naar buiten uitoefenen. De be- stuurderen dienen ook idealisme aan zin voor werkelijkheid te paren. In de nadere uitwerking van deze eischen spoorde de voorzitter aan tot groote waakzaam heid ten opzichte van het religieuze socialisme, dat eveu gevaarlijk is als godsdienstlooze marxisme. Wat de bijzondere eigenschappen der be stuursleden betreft, achtte de inleider voor den voorzitter vooral intelligentie en eenvoud onontbeerlijk voor den secretaris goede taal kennis en stijl en voor den penningmeester eer lijkheid en accuratesse. Hij wees er ook op, dat meer zorg aan de opstelling der agenda dient te worden besteed en dat de bestuurs leden meer met elkaar moeten vergaderen. o De volgende (tiende) les werd door den heer M. C. Geerts uit Hulst gegeven. Zijn onderwerp was, „het leven in de plaatselijke afdeelingen". De inleider betoogde, dat dit leven beant woorden moet aan 't wezen en doel der veree niging. De leerschool, waarin de leden voor de verwerkelijking van dezen eisch worden opge voed, is vooral de ledenvergadering. Hierin dient steeds een goede toon te beerschen. Naast de vergadering hebben de leden ook een leerschool in de eigen pers. Apostolaat De keur van actueels lessen werd des mid dags gesloten met een begeesterend woord van den weleerw. pater Jac. Jacobs M.S.C. over het apostolaat. Allo tijdsverschijnselen duiden aan, aldus pater Jacobs, dat er iets nieuws aan het worden is. Wij leven in een overgangstijd. Komt hier uit voort het Rijk Gods of de ontkerstening van de wereld? Wij moeten alles doen, om het eerst© te verwezenlijken. Europa leeft in doodzonde. Dit wil niet zeg gen, dat er zooveel menschen zijn die persoon lijk zondigen, maar dat de brutale macht van het kwaad de beginselen bederft. De moraal zelf is aangetast, zoadat nu iemand, die zijn plicht doet, voor een domkop wordt aangezien. Het ergste, dat door de macht van het kwaad, Is aangericht, is de groote geloofsafval onder de arbeiders ten gevolge van de algemeene verheidensching, vooral die in het bedrijfs leven. Die wereld, waaruit Christus gebannen is, gaan wij weer voor Christus terugwinnen. Die taak is zwaar. Maar om haar goed te kunnen vervuilen, moeten wij haar ter dege kennen, eu moeten wij dus ook het vele goede, dat nog in die wereld heerscht, erkennen. Men begint immers reeds beu van het materialisme te war den. Spiritisme en dergelijke verschijnselen duiden er op, dat de menseh al weer hongert naar geestelijke en hoogere dingen. Er is geen tijd geweest, waarin het aposto laat noodiger was, en tevens waarin het hoop voller was. Het is Gods wil dat alle menschen tot de waarheid komen. Maar de priesters alleen kun nen dit niet bereiken. De leeken moeten mee helpen. Onder ongeloovige arbeiders worden de priesters vaak als kapitalisten-knechten be schouwd, maar de katholieke arbeider kan. al tijd indringen in hot hart van degenen, wier lot hij deelt. Wie echter een goed apostel wil zijn, moet vooreerst de helm der ontwikkeling dragen. Hij moet ook hebben een grooten, warmen gods dienstzin. Het kwaad gebruikt liieV alle middelen om de wereld te ontkerstenen, daarom moeten wij ook alle middelen, die dienstig zijn voor ons doel, aangrijpen. Voor een goede uitoefening van het apos tolaat, zei pater Jacobs aan het eind van zijn betoog, hebben wij vooral vertrouwen en lief. de noodig. Tijdens het Lof, waarmee de goed georga niseerde en uitstekend verloopen studiedagen werden beëindigd, wekte aalmoezenier v. d. Maden nogmaals tot een krachtdadig aposto laat op. Twee zwervers als getuigen opgeroepen Zooals bekend, is de strafzaak tegen J. H., die in hooger beroep terecht stond voor het Gerechtshof te Arnhem, verdacht van den moord te Bennekom, uitgesteld tot 6 November a.s. om nog eenige getuigen te dagvaarden. Thans heeft de procureur-generaal nog twee getuigen opgeroepen. Hst ziin de 53-jarige werk man W. Heetveld en de 53-jarige koopman P. Prins. Beiden zijn zwervende en konden tot. nu toe niet worden opgespoord. De politie tracht deze beide mannen, die in dezo zaak nog verklaringen kunnen afleggen, die van belang zijn, thans op te sporen. Aan de beterende hand De zoon van Dr. Aug. Borms, die, zooals wii gemeld hebben, teekenen van zinsverbijstering gaf, is aan de beterende hand. Hij heeft het Stuijvenberggasthuis te Antwerpen, verlaten. Zijn vader heeft hem, voor een rustkuur, per auto naar een bevriende familie in Noord- Brabant gebracht. Hoe inbraken en andere misdrijven ontmaskerd worden DE HELDERZIENDE ALS HULP DER POLITIE De helderziende Fred Marion, die op het oogenblik een tournée door ons land maakt en door zijn experimenten de aandacht trekt, werd na zijn eersten avond te Amsterdam aan gezocht in een duistere zaak licht te brengen. Op een woonschip, gelegen aan de Maurits- kade bij de Weesperpoort, werd eenigen tijd geleden ingebroken en de politie kon er niet in slagen den misdadiger te arresteeren. Fred Marion beschreef de toedracht van het gebeu ren, ontwierp een signalement van den in breker en gaf aanwijzingen, waar men dezen zou kunnen vinden. Op den tweeden avond dien Marion Zondag in 't A'damsch Concertgebouw gaf, meldde zich de bezitter van bet woonschip en verklaarde aan het talrijk publiek, dat binnen eenige dagen, nadat de hulp van den heer Marion was ingeroepen, op de aanwijzingen van deD helderziende de dader gevonden en gevangen gezet werd. Een dergelijk geval deed zich onlangs In Salzburg voor. Op een experimenteelen avond kwam Marion een schriftstuk van een juwe lier iu handen. Hij beschreef geheel juist de situatie van den winkel, alsmede van verschil lende voorwerpen en ook de brandkast, waar aan de heer Marion nog toevoegde, dat er in gebroken was. Na afloop van den avond meldde zich de juwelier en zei, dat hij zeer tevreden was met de beschrijving van zijn zaak, doch dat er geen sprake was van in braak. De helderziende vroeg daarop den ju welier met eenige rechercheurs naar den winkel te mogen gaan, wat dan ook met groote moeite van de zijde der politie geschiedde. Aanvankelijk was er niets te bespeuren van inbraak, doch toen ten slotte Marion gelastte de brandkast om te keeren, kwam men tot de ontdekking, dat door den vloer een gat ge boord was en men er reeds in geslaagd was den bodem van do brandkast aan te tasten. Het bleek, dat den varigen nacht inbrekers aan het werk wareit geweest, die juist van plan waren in den komenden nacht hun slag te slaan. De verhindering van dezen diefstal was in Salzburg een opzienbarend feit. Een ander feit van beteekenis dient nog vermeld: Te Ulm werd op zekeren dag een man ver moord, wiens vrouw daarop met den broer van den man vluchtte. Spoedig werd de broer als de moordenaar gearresteerd; hij ontkende echter den moord met voorbedachten rade gepleegd te hebben en beweerde in drift ge handeld te hebben. Het gerecht riep de hulp van Marion in en deze verklaarde, dat de man, gewapend met een bijl, achter een boom op zijn broer gewacht, dezen gedood en vervol gens de bijl in het water geworpen had. Hij beschreef nauwkeurig de omgeving en duidde de plek aan, waar de bijl in het water moest liggen. Men ging onmiddellijk op onderzoek uit, alles Week overeen te komen en de bijl werd op de aangegeven plaats gevonden. De moordenaar werd aan de hand van deze feiten met een nieuwe ondervraging overvallen en bekende daarop volledig. Binnen drie dagen zou zaak opgelost zijn de De detectieve spreekt De helderziende Fred Marion heeft gisteren middag in de juwelierszaak van de firma S. Spijer op de Plaats te 's Hage, waar Maandag paarlencolliers zijn gestolen ter waarde van 20.000, getracht eenige klaarheid te bren gen in dezen diefstal. Te half twee kwam de heer Marlon .verge zeld van zijn impresario, den heer Kraus in den winkel op de Plaats Een lid van het per soneel gaf hem de noodige inlichtingen over het bezoek der twee heeren en twee dames, die Maandag in den winkel waren en de ver miste preciosa hebben gestolen. De heer Marion luisterde aandachtig en vroeg tenslotte naar het plateau, waarop de colliers in de étalage gelegen hadden. Dit stond reeds weer in de étalage Enkele siera den ,die er eergisteren op hebben gelegen, iagen er nog op, enkele andere waren er bij gevoegd. De heer Marion liet alles eraf ne men, nam het plateau in beide handen, ging eenige oogenbiikken in diep nadenken zitten stond weer op ,liep heen en weer en begon toen met half gesloten oogen in de verte tu rend, snel en iu afgebroken zinnen te spre ken „De beide mannen waren donker.... Eeu van hen had eenigen aanleg tot corpulentie. Deze corpulente man lieeft de voorwerpen in zijn rechterzak gestoken.,... Hij heeft alleen gestaanhier op deze plek, (de heer Marion wees de plek vlak bij de étalage aan waaruit de colliers gestolen zijn).... bij het verlaten van den winkel zijn zij naar links gegaan Moeten denzelfden dag 's morgens hier zijn aaugekomenéén van hen was een paar dagen geleden al hier, woonde in een klein hotelin de nabijheid van het station. Ja zoo 'was het: Hij heeft een samenkomst gehad met de anderen. Een van hen is drie dagen geleden in den winkel geweest. Hij heeft hier naar een ketting met een medaillon ge vraagd Natuurlijk niet gekocht. Zij ver lieten de stadniet per trein, langs anderen weg. De personen zijn uit elkaar gegaan. De vrouwen bleven tezamen de mannen ook. De mannen zijn later uiteen gegaan.... weer samengekomen. De mannen moeten dicht in de nabijheid zijn. Welke richting is dat Is daar water „Scheveningeu''. Juist. De vrouwen zijn in die richting gegaan, de mannen daarheen. Is daar Rotter dam „Ja". In die richting zijn de mannen gegaan. Niet over de grenszij zijn in het land. Zij hebben veranderingen aangebracht niet van bijzonderen aard. Een van deze mannen heeft een beroep van kellner of iets dergelijks gehad. Geen Nederlanders.... vreemde man nen. Ik heb den indruk, dat zij uit het Oosten komen. Hun doelnog niet bereikt is Bel gië". Hoe is hun signalement „De dikkere man heeft een hoog voor hoofd, tamelijk gewoon, brutaal gezicht, bree- óen mond, dikke lippen, breede schouders. De andere is slanker, heeft iets een schram of iets anders aan de rechterhand lange haren ook donker. Eén vrouw is klein tamelijk smalde andere breed, beide zijn bruin, vooral de kleine. Zij moet. danseres of zooiets geweest zijn.... kleine neus, tamelijk Het II. K. Werkliedenverbond groeit nog in getal. De moderne bonden gingen voor uit mei 4.4 pet., de katholieke met 7,3 pel. Dat is een zeer goed teeken. Maar het kan en moest nog veel harder gaan- Die groei kan groolcr afmetingen aannemen, uls al de katholieken, die daar voor in aanmerking komen, eindelijk eens dal doen, waarop al zoo lang van katho lieken kant is aangedrongen: zich organi- seeren in een katholieken bond. Daar blijven er weg uit de organisatie, omdat ze er niets voor voelen; dit betee kent: dat ze er niets voor over hebben mee te werken aan den socialen opbouw der maatschappij in katholieken zin; menschen, die klagen over hooge contributie en -er liever putjes bier voor koopen. H'c zijn er heilig van overtuigd, dat ge zonde drankbestrijding in zeer nauw ree band staat viel den vooruitgang der kath. organisatie, omdat de drankbestrijding geld uitspaart, dat vrij komt voor andere cn betere doeleindenomdat drankbestrij ding meer offerzin aankweekt met belang stelling voor hoogere, voor sociale doelein den. Daar blijven er uit de organisatie, die lie ver anderen de kastanjes vil hel vuur talen halen; die altijd vragen: wat krijg i k. ei- voor, word i k er beter van, terwijl daar naast de groote vraag hun leven moest* behecrschen: kan ik daardoor meehelpen aan vooruitgang van de maatschappijdus: doe ik daardoor een groot werk van recht, vaardigheid en naastenliefde. Ook blijven er nog vit de organisatie, die meenen, dal het katholiek geloof heelemaal niets anders in heeft, dan raschen houden, te Communie gaan, biechten, de II. Mis bij wonen cn voor en va liet eten bidden. Maar het geloof vraagt heel wal meer van een katholiek. Ook daarin moet groei komen. kleinen mond. De andere vrouw heeft slechte tanden. Een heeft een gewonen mantel, andere oen pelsmantel. Van de mannen heeft een een lichte, de andere een donkere overjas aan. Zij moeten uit Polen of Galicië of die buurt komen''. De heer Marion eindigde hier zijn mededee- lingen eu voegde er nog aan toe, dat wat hij gezegd had feiten waren, doch dat hij het ge voel had, dat de zaak binnen twee of drie dagen zou zijn opgelost. „Maar mijn gevoelens komen gewoonlijk uit" ,liet hij erop volgen. Ook vertelde hij nog, dat de voorwerpen niet meer in den zelfden toestand zijn: zij zijn uit elkaar ge nomen. Toen de eene man de etalagekast opende stond hij er met den rug naar toe en heeft liij achterwaarts grijpende de colliers weggenomen. Naar gemeld wordt klopt de beschrijving van de personen vrijwel. Alleen zeide men ons bij de firma Spijer, dat de beide wouwen pelsmantels aan hadden en heide mannen donkere ulsters. Dat één van hen eenige dagen tevoren gevraagd had naar een ketting met een meilaljon herinnerde men zich niet. Het is nog mogelijk, dat een winkeljuffrouw, die met 1 November den dienst bij de firma heeft verlaten zich dit zou kunnen herinne ren. Na de séance begaf men zich naar liet hoofdbureau van politie, waar de heer Marion zijn bevindingen meedeelde aan den commis saris der afd. B. den heer Paré. Hervatting van de zaak gelast Teneinde nog eenige getuigen te hooren De Rotterdamsche rechtbank heeft het on derzoek in de zaak betreffende den Goudschen drukker, die teizake van overtreding van art. 24 van het Wetboek van Strafrecht het drukken en verspreiden van het week blad „De Zwarte Kat", van welk weekblad de inhoud aanstootelijk werd geacht onvol ledig geacht en op S November hervatting gelast ten einde alsnog eenige getuigen te kunnen (hooren. Oom contra neef Uit zelfverdediging gehandeld Bij de politie in Helmond heeft zich gisteren middag aangemeld de 28-jarige M. T. uit Lierop die mededeelde zijn oom C. v. d. H. met een schop op het lioofd te hebben geslagen, waar door de man zoo ernstig getroffen zou zijn, dat hij naar zijn meening wel dood zou zijn. Naar wij vernemen is v. d. H. inderdaad over leden. T. vertelde de politie dat hij hij ziju oom, waar hij werkzaam was inwoonde; v. d. H. was volgens hem zeer lastig, redenen waar om hij een anderen dienst zocht. Gisterenmorgen was de knecht met een zoon van zijn oom op het land werkzaam. Toen zijn oom verscheen, viel deze tegen T. uit, terwijl hij hem met een spade aanviel. Hierop ont stond tusschen beiden een gevecht. Toen de steel van de schop van v. d. H. brak bleef hij toch aanvallen. T. raakte zijn oom toen zoodanig op het hoofd dat. deze in een zeeg. T. zou toen onmiddellijk naar de pastorie zijn gegaan om geestelijken hijstand in te roepen. Hierop begaf hij zich naar Hel mond en deed bij de politie aangifte van het voorgevallene. De confmissaris van politie te Helmond heeft T. gisterenavond naar Lierop doen overbrengen waar hij ter beschikking der politie is gesteld. T. heeft verklaard uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Slachtoffer van zijn doofheid Maandagavond omstreeks 6 uur is de 70- jarige L. K. te Zuid-Laren door een paard en wagen overreden. De oude man, die doof is, had den wagen niet hooren aankomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij kort -na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5