m R BBS HET PLEIT GEWONNEN De helpende hand WOENSDAG 5 NOVEMBER 133fi jllfc Ifefdfss ÉISWÉÉ1 iwiiii iHfc •f doelm atige advertentiën ïillllf z 2). (Slot). Maar boe kan zooiets ons van dienst Eijm, Marie? Omdat het zijn stokpaardje is, gemeen teraadslid te worden, legde Marie uit en hij weet drommels goed. dat hij, als hij de vrou wen beleedigt. dan geen schijn van kans heelt om in den Raad te komen. J)e vrou wen van de stad zouden alleen maar aan hun mannen hoeven te vertellen, dat zij ndet op mijnheer Hols moeten stemmen Op dat oogenblik ging de deur open en allen wendden zicih om, om mijnheer Hols lp de deuropening te zien staan. Steegers! schreeuwde hij woedend Ben Je al weer bezig!! Hams keek hem rustig aan. Hier zijn zeven jongedames om u te bezoeken, mijnheer! Als u me 'toestaat alles uit te leggen. Stilte, balkte mijnheer IIols. Ondanks alles wat ik je gisteren gezegd heb. inviteer jij, zoodra ik mijn hielen heb gelicht, een beele bende snaterende jonge vrouwen in mijn kantoor om je een bezoek te brengen. Verdraaid, mijimeer, dezen keer kun je je zelf niet verontschuldigen!! Je kunt ze niet allemaal trouwen!!! Een oogenblikje mijnheer Hols. zei Nel ly, een pas naar voren doende en bet pa pier openvouwend, we zijn geen bende. We zijn een deputatie van de vrouwen van deze Btad en we zijn gekomen om.om. eh ah hier zijn we!! om u onze meening voor te leggen over uw onverantwoordelijke houding Schei uit! beval mijnbeer Hols woe- 'demd; met een wuivende beweging naar de deur. Mijn kantoor uit.jullie heele ben de! houding jegens de vrouwen in het algemeen, hield Nelly vol, om uiting te ge ven aan de afschuw.... Doch de heer Hots was zijn kamer binnen gerend en sloeg de deur met een nijdigen smak achter zich dicht. Een oogenblik la ter opende hij haar weer en stak zijn hoofd om het hoekje. Als ze niet binnen twee minuten wee zijn, Steegers, kan je tegelijk met haar de laan uit. Marie deed een stap naar voren en glim lachte zoo lief mogelijk. De heer Hols staar de haar aan. Zoo, je bent er weer, hè? snauwde hij. Ja. zei Mario, maar Hans heeft nie mand gezoend, werkelijk, mijnheer Hola en hem treft niet de minste schuld. Het, is alle» mijn fout en. Inderdaad! gilde de heer Hols en sloeg de deur opnieuw dicht Binnen de twee minuten, welke als voor waarde waren gesteld, had Hans het heels kantoor ontruimd en ging daarna het kan toor van den heer Hols binnen om daar een zenuwsloopende twintig minuten door te brengen en hem ervan te overtuigen, dat hij part noch deel aan het heele geval had. Toen hij het kantoor verliet ontmoette hij Ma rie op straat. Verdorie, Marie! begon hij, hoe ben je er in 's hemelsnaam too gekomen orn zoo iets uit te halen? Er moest iets gedaan worden, zei Marie, maar als je nijdig wordt, wanneer we je wil len hdpen Ik ben niet nijdig, verzekerde haar Hans, maar je hebt de dingen zoover ze ons betreffen beelemaal bedorven. Het eeni- ge wat ik kon doen om een ontslag te voor komen. was alles beloven, wat hij maar wilde. En ik heb mijnheer IIols nog zoo ge zegd, dat het heelemaal mijn schuld was Dat is waar, maar hij denkt toch. dat lk er de hand in heb gehad. Misschien als ik alles aan hem uitlegde, dat. Groate goedheid, nee!! riep Hans ver schrikt, kom niet tusschon beide.ik bedoel, ik zou het niest doen als ik jou was. Mijn heer Hols schijnt niet met je op te hebben en je zou hem maar de pee injagen en als je me wilt beloven, dat je de zaken op d> beloop zult laten, dan... Hm, zei Marie, ik zal er eens over den ken. De heer lio'.s was een man van methode en het was zijn gewoonte om tusshen acht en negen uur 's avonds recht van zijn wo ning naar een lantaarnpaal, welke precies op een mijl van zijn huis stond, te wande- ten, daar om te keeren en denzelfden weg naar huis terug te gaan. Op den avond, volgend op den dag, waar op het bezoek van de deputatie aan zijn kantoor had plaats gehad, hoorde de heer Hols, die zijn gewone route aflegde, voet stappen achter zich. llij zag de gestalte van een meisje zich uit het duister losmaken en herkende Marie. Verschrikt poogde hij zich los te rukken, toen zij haar hand op zijn arm legde. Goeden avond, mijnheer Hols, zei zij. ik heb op u gewacht. Het gaat over Hans. Het spijt me, juffrouw Beerdsen, doch ik kan niet discussieeren over. Maar u moet, zei Marie, u schijnt niet graag te hebben, dat ik op uw kantoor kom en daarom heb ik heel dat eind geloopch om u te ontmoeten op uw avondwandeling. (Werkelijk, ik heb er geweldigen spijt van, ■jfpjnhac"- Hols. Het was heelemaal mijn schuld en ik ben bang, dat ik alles bedorven heb en het u verschrikkelijk lastig heb ge maakt. Inderdaad, u maakte het me verschrik kelijk lastig, juffrouw Beerdsen. Ik meende heit zoo kwaad niet. zei Marie, ziert u mijnheer Hols. Hans vertelde me, dat hij het partnerschap niet zou krij gen, tenzij hij beloofde niet met me te trou wen. omdat u een hekel heeft aan meisjes en niets met haar te maken wilt hebben en nu dacht ik, dat als u een paar werkelijk aardige meisjes leerde kennen en merkte, dat ze nog zoo kwaad niet waren, dat u misschien nog van meening zou veranderen. Lr kunt nooit alle meisjes haten, als u niets van haar afweet. Hu! gromde mijnheer Hols. Daarom heb ik alle aardige meisjes, die ik kende naar u toe gestuurd om u een bezoek te brengen. Hu, herhaalde de heer IIols, als die snaterende bende de aardigste meisjes wa ren, die je kon vinden, juffrouw Beerdsen. En ze houden allemaal verschrikkelijk veel van u, vervolgde Marie, Nelly vindt, dat u een sdhat bent en Mies zei, dat ze dol op u was, als u deed,. Alsof u boos was. Ik verzeker u. juffrouw Beerdsen, dat ik allesbehalve deed alsof. Ach kom! zei Marie, natuurlijk deed u maar alsöf. U bent heusch een schat en ik weet zeker, dat we heel goed met elkaar zullen opschieten, als we elkaar eenmaal beter hebben leeren kennen. Maar nu over Hans. Hij zegt, data u het hem kwalijk neemt dat hij u zooveel laat heeft veroorzaakt, doch hij kon et- werkelijk niets aan doen en dat Is erg onrechtvaardig van u en ik.... ik ben er zoo akelig van. Zij g,af een smartelijk kort snikje en bette haar oogen met haar zakdoekje. Mijnheer Hols begon teekenen te geven, dat hij zich onbehaaglijk ging voelen. Allemachtig! riep hij bezorgd, er valt hier niets te huilen! Ik k-k-kan er niets aan doen, snikte Marie en u b-b-ent verschrikkelijk wreed v-v-voor hem. Allemachtig! Op de openbare straat! Vreeselijk! zuchtte de heer Hols. Kom, juffrouw Beerdsen! Er is in het geheel geen reden om u zoo op te winden. Als u me kunt verzekeren, dat miinheer Steegers nergens schuld aan heeft, zal ik aan do zaak. zoover het hem betreft, niet meer denken. Als ik mij buiten mijn weten heb vergist, sipijt het mij en vraag ik u ex cuus. Wat kan ik meer doen? U kunt Hans het p-p-partnerschap g-g-geven, .snikte Marie en m-m-mij met hem laten trouwen. De heer Hols klopte haar vriendelijk op den schouder. Kom. kom, juffrouw Beerdsen! Ik kan me voorstellen, hoe u over de zaak denkt, maar De heer Hols sprak niet verder, want plot seling. midden in zijn troostrede, viel Marie tegen hem aan, sloeg haar armen rond zijn hals. legde haar hoofdje togen zijn schou der en klemde zich wanhopig aan hem vast O, mijnheer Hols! snikte zij, u maakt me toch zoo verschrikkelijk ongelukkig!! De heer Hols was stomverbaasd, doch een seconde later was hij nog veel verbaas der. Toen Marie haar armen rond zijn hals sloeg, was er plots een moment van verblindend licht; onmiddellijk viel hierop de duisternis weer in, hij voelde Marie weg springen #en hoorde haar voetstappen in de verte uitsterven, terwijl hij verstijfd op het trottoir bleef staan. Iedere wij fel, welke de heer IIols nog mocht hebben gekoesterd over dat verblin dend licht,, werd eenige dagen later weg gevaagd. Tusschon zijn zakenbrieven bevond zich een enveloppe, geadresseerd door een vrouwenhand en de heer Hols kreunde, toen hij haar opende. En toen hij den inhoud van dien brief zag, kreunde hij nog dieper. Het was een foto, een amateursfoto, slecht ontwikkeld en niet al te betst afgedrukt, maar A'idelijk genoeg om alles, wait er op stond te herkennen. Het, portret gaf den heer Hols zelf te zien en tegen hem aanleunend, haar armen rond zijh nek gestrengeld en haar hoofd op zijn schouder rustend, was het tengere figuurtje van een meisje. Bovendien, ofschoon de heer IIols op geen stukken na kon begrijpen, hoe het kwaim, bevond zijn arm zich ongetwij feld read haar schouders. Mijnheer IIols staarde er naar in de hoog ste woede en toen, toen hij het opschrift aan de andere zijde van de foto had gelezen, he gon hij verschillende dingen te zeggen.... Het schrijven, ook van een vrouwenhand afkomstig luidde aldus: ,,Een niet alledaag- sche foto van den heer Hols, don weibeken don plaatselijkon notaris, die, naar men zegt- binnenkort in den Raad gekozen zal wor den". Dus was zijn veronderstelling toch juist geweest; iemand had, juist op het oogen blik. dat juffrouw Beerdsen zirh ann zijn borst had geworpen, met magnesiumlicht een momentopname van dat. tooneeltje gemaakt Een grap ongetwijfeld; maar een grap. di» allesbehalve geestig was. En waarom had men hem een afdruk van het ding gezon den? Toen Hans, erg benauwd kijkend in do deur verscheen, stopt» de heer Hols de foto 'J; r. Mi ■Rif Iffli fÈmë mmMf, m .7 g V" V'. - ALS DE STORMBAL IB GEHE80 HEN: STORT..ZEEëN BEUKEN OP DE BASALTEN AAN DEN PIER TE IJMÜIDEN snel onder een stapel papieren, welke op zijn bureau lag. Wel, Steegers? Het spijt ma mijnheer Hols, zei Hans. maar zij blijft volhouden, dat het buitenge woon belangrijk is en ze weert weg te gaan en... Wie? snauwde de heer Hols. Om u de waarheid te zeggen, mijnheer Hols. het ishet is juffrouw Beerdsen. Ik heb haar gezegd, dat u niet te spreken bent. maar. Juffrouw Beerdsen, hè? Laat haar als jeblieft binnen. Steegers. Een oogenblik later trad Marie, vriende lijker dan ooit lachend, binnen. Goeden morgen, mijnheer Hols, zei zij- ik kom u over die foto spreken. U heeft haar ontvangen, is het niet? De lippen van den heer Hols werden een dunne streep. Ja- juffrouw Beerdsen, ik heb d'r ont vangen. Vindt u haar niet aardig? vroeg Marie Neen, juffrouw Beerdsen, ik vind haar alles behalve aardig. Als het bedoeld is als een grap, vind ik het een flauwe.en het is een armzalige foto bovendien. Ze is misschien niet zoo goed als het kan, gdf Marls toe. Ziet u, Nelly zat in een heg ntot allerlei bladeren in haar oogen en ze moest do kick mot de eene hand nemen on met de andere hot magnesium ontstoken en u kunt onder zulke omstandigheden niet verlangen, dat een foto een kunststuk wordt. Maar zp. is goed genoeg voor het doe' Doel?!? Marie knikte. Het is een erg waardevolle foto zei ze. Het Dagblad" wil me er 25 voor geven. Wat!! gilde mijnheer Hola. Bedoelt u hiermee, dat u v^n plan bent toe te laten, dat, dit ding gepubliceerd wordt in... In het Dagblad", zei Marie. Waarom niet? Ileel de stad zal er buitengewoon veel belang in stellen.... vooral als U raadslid wordt. Natuurlijk kunnen we u het grappl ge van het geval niet doen inzien, maar de mensehen zullen hot begrijpen. Iedereen weet, hoe u doet» alsof u allo vrouwen haat en een foto van u met, uw armen rand de schouders van een meisje in een donkere laanZe zullen zich een stuip lachen mijnheer IIols! Dat geloof ik, zei de heer Hols bedacht zaam. Dus het was een doorgestoken kaart, juist zooals ik gedacht had, niet waar, juf frouw Beerdsen? Nu, om de waarheid te zeggen, het was door mij in scène gezet. Acteerde ik niet prachtig? Inderdaad, heel goed. stemde de heer Hols toe, en als ik nu eens om de publicatie van de foto te voorkomen, u 100 bood voor het negatief van dat portret? Niets ervan, zei Marie, niet voor 100 of 200, of welke som u maar wilde betalen, mijnheer Hols. Maar u kunt de foto voor een zacht prijsje krijgen. En welke prijs is dat dan wel, juffrouw Beerdsen? Marie aarzelde. Kijk eens hier, mijnheer Hols, het kan me niet schelen, of u vindt, dat ik verkeerd handel of niet. U verdient het, omdat u zelf zoo slecht handel. Nee, valt me niet in de rede, ik ben heusch niet bang van u. U gedraagt u meer dan schandelijk zoowel tegenover Hans als tegenover mij zelf en ik ben niet van plan dat langer te verdra gen. Omdat u toevallig een idioot vooroor deel heeft tegen meisjes, heeft u geweigerd Hans het partnerschap te geven, ofschoon u wist, dat hij de juiste man ervoor was Ik ben bang, juffrouw Beerdsen. dat ik ndet langer kan luisteren. - U moet, viel Marie hem dapper in de rede. ik ben verloofd met Hans en het gaat mij net zoo goed aan als hem en ik ben heelemaal niet van plan u uw gang te laten gaan, als ik kane heb u in de wielen tie rijden. Ik vecht voor ons levensgeluk, mijnheer Hols. U kunt kiezen: ofwel u geeft Hans het partnerschap zonder die idiote voorwaarde over heit trouwen, of de foto zal gepubliceerd worden. Wel, zei mijnheer IIols, nu weten we tenminste waar we staan. Erg knap, dat moet ik zeggen! Maar er is nog zoo iets als oen wet op chantage, juffrouw Beerctecn. Er is hier geen chantage, viel Marie hem in de rede, ik heb daarnaar geïnfor meerd. De heer Hols knikte. Alles tot in de puntjes, juffrouw Beerdsen, ik maak u mijn compliment. Maar heeft u er wel aan gedacht, dat u zelf ook op de foto staat en. O, daar heb ik aan gedacht, zei Ma rie, mijn rug is naar de camera gewend en miemand kan zien, wie u in uw armen klemt. Er is niets aan te doen, mijnheer Hols; we hebben u schaakmat gezet en u zult moeten kiezen. Beloof me op staanden voet, dat Hans uw compagnon zal wor den zonder eenige conditie over trouwen en ik zal u onmiddellijk liet negatief ter hand stellen. Als u dat niet wilt beloven, ga ik regelrecht naar het Dagblad" en zal de toto gepubliceerd worden. Gedurende eenige oogenblikken bleef de heer Hols haar strak aankijken met helde ren. onderzoekenden blik, dan haalde hij zijn schouders op. Best, juffrouw Beerdsen, zei hij. gaat u maar naar het bureau van het „„Dagblad" Goeden morgen. Hij nam een pen van zijn schrijftafel en begon te schrijven, terwijl Marie hern roet ongeloovige oogen bleef aanstaren. U bedoelt, datdat u weigert, mijn beer Hols? Goeden morgen, herhaalde de heer Hols. Marie aarzelde,, stond op en ging lang zaam naar de deur. Voor het laatst, mijnheer Hols Voor het laatst, zei mijnheer Hols zon der liet hoofd op te heffen, goeden morgen, juffrouw Beerdsen. De deur ging achter Mnrie dicht en de heer Hols na een vluggen bezorgden blik. be gon opnieuw te schrijven. En dan, nog geen twee minuten later, ging de deur opnieuw open en Marie betrad wederom de kamer. Alweer terug, juffrouw Beerdsen? Waarom? Omdat omdal... Marie grabbelde In haar handtaschjo en haalde een foto filmpje voor den dag. Ilier is het negatief, mijnheer Hols, zei zij, hield het tegen het licht, zoodaat hij het kon zien. keerde zich vervolgens naar den haard en wierp het in hot vuur. Daarom hen ik terug gekomen, mijn heer Hols. zei ze, toen hij zat te kijken, hoe hot filmpje omkrulde en door de vlammen verteerd werdomdat ik het eenvoudig niet kon doen. Het is een gemeene vuile streek en ik was nooit van plan om het in vinden, als u dacht, dat dat zoo was. Ik werkelijkheid te doen en ik zou het naar hoopte alleen maar, dat ik u zou kunnen overbluffen, dat is alles. De heer Hol9 draaide zich in zijn bureau stoel om- Gaat u alstublieft zitten, juffrouw Beerdsen, zei hij. Marie ging naast de lessenaar zitten. Luister nu eens naar me. begon de heer Hols, twee menschen kunnen tegen over elkaar bluffen, weet u en u bent eer lijk genoeg geweest om me de waarheid te vertellen en de waarheid is, dat ik even eens maar gebluft heb. Liever dan toe te staan, dat die foto gepubliceerd werd. zou ik tot het uiterste zijn gegaan. Ik geloof, dat ik er ten slotte in toegestemd zou hebben uw voorwaarden aan te nemen en Hans hel partnerschap te geven. Maar u weigerde. Ilc weigerde, viel de heer IIols haar in d-e rede met een vleug van een glimlach, omdat lk een tamelijk goed beoordeelaar van karakters bon. juffrouw Beerdsen en ik was er zeker van, dat u ook blufte en dat, als het puntje bij paaltje kwam, u niet hel soort meisje waart, dat zou doen waarmee u dreigde. Ik riskeerde het en ik kreeg ge lijk. I-k ben er blij, erg blij om, inderdaad Marie haalde haar schouders op. Het doet niets aan de zaak af, mijn- hoer Hols, dat u Hans en mij schandelijk behandelt en ons verschrikkelijk ongeluk kig inaakt. Wat dat betreft, zei de heer Hols, ben ik heelemaal niet van plan iemand onge lukkig te maken. Ik beken, dat, toen ik de voorwaarde stelde, dat Steegers moest be loven nooit te trouwen, wanneer hij mede firmant van de zank wilde worden, ik vergat de dingen van uw standpunt uit te beschouwen en toen ik er toe kwam dé zaken nog eens rustig te overwegen, nadat ik u gisterenavond had ontmoet, was ik geneigd toe te geven, dat de voorwaarde wel wat hard was. Het was een wreede voorwaarde, zei Marie, omdat u nu de meisjes haat, mijn heer Hols, en niet begrijpt, wat het beteè- kent wanneer men verliefd is. Bij deze woorden echter schudde do heer Hols zijn hoofd. Dat moet u niet zeggen, Juffrouw Beerdsen. Misschien begrijp ik daar toch wel iets van. Veronderstel eens, dat, toen ik jong was. ik een meisje liefhad en van plan was haar te trouwen; on dat ze toen. omdat ze een man leerde kennen, die een hoop meer geld had dan ik, mij liet loopen en, met dien ander trouwdeis het niet mogelijk, data zul:k een ondervinding mij een beetje bitter heeft gemaakt tegenover alle meisjes? O, riep Mavie, natuurlijkdat wist ik niethet spijt me zoo, mijnheer Hols. Laten we geen oude koeien uit de sloot halen, zuchtte de heer Hols. Ik geloof, dat mijn ondervinding mij tamelijk bitter heeft gestemid tegenover alle meisjes en dat is onredelijk. Omdat ik nu geen erg ge lukkige oude man ben, -is dat nog geen re den om anderen ongelukkig te maken en het schijnt me toe, juffrouw Beerdsen, dat ik als ik u en Steegers gelukkig maak, dan zelf ook een deel van dat geluk zal krij gen. Ik voel, dat ik het in ieder geval móet •probeeren en nu u me bewezen heeft, dat u het soort meisje beat, dat ik dacht, dat u was. ga ik het ook döen. Marie's oogen begonnen plotseling te schitteren. U bedoelt, dat u.dat Hans Ik bedoel, zei mijnheer Hols haar eeh vriendelijk tikje op den arm gevend, dat ik Hans vanmiddag nog medefirmant maak. Mijnheer Hols!! riep Marie,, ik ik o!ik weat niiet, hoe ik u moet bedan ken Doe dat maar niet zei de heer Hols. U bent een bijdehand meisje, juffrouw Beerdsen. en ik houd van bijdehande men schen. Ik zal u een geheim vertellen. Weet u wat me het ©eret deed inzien, dat ik ongelijk had mezelf te dwingen zoo hard en onsympathiek te zijn? Marie schudde van neen. Uw oogen, zei de heer Hols, ze zijn precies alsAch, het doet er niet toe. U zei, dat ik er in moest kijken, juffrouw Beerdsen en hoewel u het niet wist. heb ik er ingekekentoen u naar dien jongen Steegers keek. Toen begreep iik waarom hij het niet kon helpen» dat hij u kuste. Laten we hem binnen roepen en hiat hem vertel len. Hij drukte op de bel op zijn lessenaar en Hans trad binnen. Wel Steegers, zei de heer Hols, ik heb nu geen zin om j-e alles uit te leggen.ik wil wedden, dat juffrouw Beerdsen dat la ter wel zal doen maar we hebben samen een gezellig praatje gehad e;n hèt resultaat is, dat ik je tot mijn compagnon zal maken Dat as verschrikkelijk vriendelijk van u, mijnheer Hols, zei Hans, Je verdient het, Steegers en Zelfs als dat niet het geval was, een beetje vriende lijkheid zou niemand kwaad doen. Er is echter een voorwaarde, waarvan ik in geen geval zal afwijken. De voorwaarde is, Stee gers. dat je binnen een maand, nadat je mijn compagnon bent geworden, zult tou wen met juffrouw Beerdsen! En toen overkwam den heer Hols oen tweede verbazingwekkend voorval. Marie stond plotseling naast hem, haar armen gingen om zijn hals en zij kuste hem Ik wist wol, dat u ren schat was, juich te ze. Heerem'ntijd. bewaar me! stamelde de heer Hols. het wordt tijd, dat we aan het werk gaan, Steegers. Neem deze jongedame mee en stuur haar naar huis. Toen Marie, nadat zij nogmaals had ge tracht den heer Hols te bedanken, de ka mer uitging on Hans op het punt stond haar achterna te gaan, riep de hoer Hols hem plotseling terug. Als je juffrouw Beerdsen soms eheen zoen wilt geven, Steegers, zei hij. kan ik onder deze omstandigheden.... er ehgeen bezwaar tegen hebben. Dank u mijnheer IIols, lachte Hans. Tevens. Steegers, moet ik er op blijven staan, dail jullie een flink eind van het raam vandaan blijft---. Wanneer de fabricatie, of de roorraad uwer artikelen,den omzet, den verkoop over treffen, (iccft aan een aerie dan eeoi de kant U te helpen, den aftrek ower producten te vergrooteo. DE NIEBOERWEG TE '8-GRAVENUAGE, die Planten- en Vogelwijk Teeds zés jaar groot verdriet van bestrating ligt to de bewoners der wacbten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6