ALGEMEEN OVERZICHT. DE GEHEIMZINNIGE VILLA SARTROUVJLLE VAN Na de van verbanning Trotski STORM EN OVERSTROOMING HEEL PARUS IN BEROERING WOENSDAG r. NOVEMBER 1930 GODSDIENSTHAAT ARGENTINIË IN MOEILIJKHEDEN BIJ ONTMASKERING DE NAAR EEN VERBOD VAN GODSDIENSTONDERRICHT? PAUSELIJK CONSISTORIE IN DECEMBER ALBANIË EN DE H. STOEL VERKEERSBELEMMERINGEN IN FRANKRIJK BLIJKT EEN ANTI-FASCISTISCH EN COMMUNISTISCH HOOFDKWARTIER Van een rotspunt in zee gevallen HET CONFLICT IN BERLIJN'S METAALINDUSTRIE DE ZUIGELINGENSTERFTE TE LUBECK D-TREIN ONTSPOORD DE REVOLUTIONNAIRE VIERSCHAAR GROEIENDE OPPOSITIE IN SOVJET-RUSLAND DE ZWAAIER VAN DEN KNOET MANOEUVRE VAN MOSKOU? RAS TAFARI MAAKT ZICH POPULAIR NOODLOTTIGE BRAND TE BANGKOK ge- Frankrijk en de Poolsche corridor Nadat s ochtends op het Elysee een minister raad had plaats gehad, waarin Briand uitvoe rig rapport uitbracht over den buitenlandschen politieken toestand en een overzicht gat van de verklaringen, die hij in de kamer denkt af te leggen, werd gisterenmiddag de herfstzit- tdng van het Fransche parlement geopend. Deze groote politieke debatten werden in de pers reeds ingeleid door verschillende ver klaringen van de voornaamste politici. Franklin Bouillon, de voornaamste interpel- lant voor 's middags had reeds een rede gehouden, die in de pers uitvoerig wordt weer gegeven, waarin hij verlangt, dat de kamer een krachtige solidariteitsverklaring voor Polen zal afleggen. Frankrijks gretns is aan den Weich- sel. Dat moet met nadruk worden verkondigd. Raakt men aan deze grens, dan ontketent men een nieuwen oorlog. Van verschillende andere zijden werd lukkig, een ^risscher geluid vernomen. Leon Blum, de leider van de socialisten, ver langde onder meer dat de debatten in de kamer een mijlpaal zullen worden voor de vredespoli tiek. Reeds thans is het gelukt, de „dolle hon den van aanstichters tot den oorlog""den mond te snoeren. Er is thans niemand meer. die van een zuiverend onweer van staal, van den oor log durft te spreken. Overal weet men, dat de oorlog de- geesel^ van de menschheid is. Maar men moet ten slotte ook de ophitsers tot be wapening, die aan het arbeidende volk milliar- reu en milharden willen ontnemen, den mond stoppen. In „La République" betoogt Daladier, de lei. er er radicalen, dat er thans tusschen Frank- ri?, ®n Duitschland geen enkel vraagstuk van vi aal belang meer bestaat, dat een goede ver standhouding en overleg tusschen beide lan den onmogelijk zou maken. Voor alles moet men ontwapenen en de aan Dultschland in bet vre desverdrag gegeven belofte plechtig vervullen. Wat zal men doen, als Duitschland bij een mislukking der ontwapeningsconferentie zijn rijksweer verdubbelt Zal men dan den oorlog verklaren En zal men het verdrag met Polen, dat over 2 jaar afloopt, vernieuwen met de be lofte, dat men wegens den corridor het op een oorlog zal laten aankomen Juist in het vraagstuk van den corridor kan men door de inrichting van een vrijzonestel- sel of door een gemeenschappelijk bestuursap paraat gemakkelijk een ontspanning tot stand brengen. In kamer en senaat is men nog niet tot groote politieke verklaringen gekomen, al heerschte er dan een atmosfeer als op groote parlementaire dagen. Na een langdurig debat werd besloten, de in terpellaties over de buitenlandsche politiek terstond aan de orde te stellen, hetgeen aan leiding gaf tot vroolijkheid, daar men wist, dat de voornaamste interpellant, Franklin Bouillon, zijn stukken niet bij zich had. Franklin Bouillon deed dan ook een beroep op de hoffelijkheid van de kamer om de debat- _n Donderdag te laten -beginnen, aangezien i] zonder zijn stukken niet kon spreken. Dit W't!' kec,llt6r diOOT links geweigerd. twe«de interpellant, de blinde 'afge- verklaarde dat hij niet was en verzocht derhalve uitstel gord, raaclslagingen. Ook dit werd gewei- sitFf interpellant, de radicale afgevaar- rlanS<>1s AJb&rt, de vroegere minister tan onderwijs, verklaarde in dezelfde positie -te V*ërkeeren als de twee vorige interpellanten. doch desniettegenstaande wilde hij het woord ■voeren. Albert veroordeelde scherp d-e aanval len in de rechtsche bladen op Briand. De vergadering werd daarop zeer rumoerig, zoodat de voorzitter de zitting voor een halfuur schorste. Na de heropening van de zitting kon Albert zijn rede ten einde brengen. De verdere behandeling der interpellaties werd daarop tot Donderdag verdaagd. De senaat is, na vaststelling van d-e orde van behandeling der interpellaties tot 13 Novem ber verdaagd. herstel van Europa slechts dan verwacht kan worden, als ook Rusland zich economisch her stelt. Graham verklaarde tenslotte, dat hij terstond tot de invoering van beschermende rechten zou overgaan, indien daardoor de werkloosheid zou verminderen Een dergelijke politiek zou echter slechts repressaillemaatre-gelen en verdere tolbelem- meringen tengevolge hebben. Engeland's Palestina-politiek Volgens berichten uit New-York hebben Zon dagavond aldaar in Madisons Square Gardens de joodsche organisaties, ter gelegenheid van den dertienden verjaardag van de afkondiging van de Balfour-verklaringen een protestver, gadering gehouden, welke door ongeveer 25.000 personen bezocht was. Een menigte van naar schatting 15000 perso nen kon geen toegang meer krijgen, zoodat de toegangsstraten door een dichte menigte ge vuld waren en politieversterkingen moesten aanrukken, om het verkeer gaande te houden. Ook in Philadelphia, Cincinnati en andere steden werden dergelijke protestvergaderingen gehouden. Severing voor den Landdag Na een korte herdenking van de slachtoffers vam de ramp in de Maybachmijn en de behandeling van en kele voorstellen tot leniging van den nood in het hoogwatergebied, waren de moties van wantrouwen tegen den nieuwen minister van binnenlandsche zaken, Severing aan de orde. Het woord werd gegeven aan den Duitsch- nationalen afgevaardigden von Winterfeldt. Na den uitslag der rijksdagverkiezingon, zeide deze had de Pruisische landdag en het kabinet Braun onmiddellijk moeten verdwijnen, maar de sociaal-democratie wil heerschen, en niet alleen in Pruisen blijkbaar, ook in het lijk wil ze de macht heroveren. De benoeming van Severing tot minister van binnenlandsche zaken en van Grzesinski tot politiepresident van Berlijn, bewijst het: de sociaal-democraten streven naar het doel, dat Severing in den verkiezingsstrijd procla meerde: de Duitsche burgerij er onder wer ken en een socialistische republiek te stieh waar rechts - ge jouw bij de „La Prensa" predikt 'n Los-van-Rome- beweging Engeland en de werkloosheid Lloyd George en eemige andere liberale leiders hebben aan de labourregeering voor stellen voorgelegd, tot bestrijding der werk loosheid. Zij houden in het aankoo- pen van land door den Staat en de inrich ting van 100.000 landerijen, met een oppervlak te varieerend tusschen drie tot honderd acres, een groot uitgebreid program van wegenaan leg en woningbouwplannen. Da voorstellen zijn verdeeld in zes hoofd stukken: Industrie, landbouw, andere middelen tut ontwikkeling van het land, de uitwerking •Ier voorstellen op de werkloosheid, de finan cieel# zijde, en de vereischte noodwetgeving. Onder het hoofd Industrie wordt voorgesteld ten spoedigste een conferentie bijeen te roepen Van vertegenwoordigers van werkgevers, vak verenigingen, banken en handel, om den ernst Van den Industrieelen toestand te bespreken. Verder moet er een commissie worden be noemd om te overwegen in hoever de tegen woordige belastingdruk kan worden vermin derd. Voorts dienen nauwere relaties tusschen de industrie en het bankwezen te worden aange moedigd, zoodat dezelfde voordeelen als die, Welke in de Ver. Staten en Duitschland wor- den genoten, In den zin van industrie-banken en over het algemeen in faciliteiten bij de ont wikkeling van nieuwe ondernemingen, ook in Engeland kunnen worden verkregen. Ten aanzien van den landbouw worden een zestal voorstellen gedaan, grootendeels betrek king hebbende op het aankoopen van land voor landbouwnederzetting, het steunen van de land bouwers, wier land niet voldoende rendabel kan worden bebouwd, of wier bedrijf verbete ring behoeft. 1 Een uitgebreide organisatie Voor het verlee- nen van landbouwcredieten wordt voorgesteld, benevens een herziening der spoorwegvracht tarieven, op-dat de Britsche landbouwer gemak kelijker en goedkooper op de Britsche markt kan uitkomen. Graham, de minister va.n handel, heeft in het Engelache parlement over den econo- mischen toestand van Engeland gesproken. Hij wees er op, dat tegenwoordig in Europa de grootste ondersteuningen uit openbare mid delen worden verleend, juist in die staten, die het protectionistische stelsel aanhangen. Graham gaf voorts als zijn opvatting te ken nen, dat er verschillende aanwijzingen voor een begin van herstel van den economisehen toestand in Europa bestaan. Waarschijnlijk zal Engelands handel en industrie hiervan brofiteeren. Op het oogenblik zijn de 2 voornaamste Waagstukken het tariefvraagstuk en de reor ganisatie van de Engelsehe industrie. Tegen den invoer van graan uit Duitschland kan niets worden gedaan, wil men het han delsverdrag van 1924 niet opzeggen. In dezelfde positie verkeert men tegenover Rusland, waarbij nog komt, dat een werkelijk ten („Zeer socialisten). Wij zijn van meening, vervolgde spreker, dat Severing, alvorens zijn ministerieele loop baan te hervatten, een positieve motie van ver trouwen moet vragen (interruptie links). Op den dag zijner benoeming is Severing voor den propaganda-veldtocht der sociaal democraten en voor de personen, die tijdens de Novemberbeweging gearresteerd werden, opgekomen. (Hevig tumult bij de regeerings- partijen). Wij willen voor de vrijheid opko men Wij willen los zijn van verdragen, die ons tot oorlogsbelasting verplichten ,en in bet binnenland, vrij van de macht van liet marxisme. Welnu, Severing is een hinderpaal op den weg tnaar die vrijheid, hij moet er dus uit (Gejuich rechts). De communistische afgevaardigde, Kasper, was de volgende spreker. Severing heeft 'n week of drie geleden het Duitsche kapitalisme en de internationale burgerij zijn steun aangeboden, zeide hij, door te verklaren, dat men in den komenden win ter nog al flink den gummisfok en andere nog effectiever middelen zou hebben te hanteeren (hevig tumult bij de communisten). Te Alsdorf is de politie zelfs al tusschen beide gekomen, om te verhinderen, dat de revolutionnaire arbeiders kransen neerlegden op de graven van hen, die door het kapitaal der mijneigenaren vermpord werden (foei-ge- roep bij de communisten) Wel teekenend voor den aard der sociaal democratie, meende Kaspel, is dat zij van plan is z.g. „Schutzformationen" te stichten. Naast de „Schuppo's" krijgen we dus nog „Schuppo's", om de arbeiders neer te sabelen. In het bestrijden der arbeiders heeft Severing maar één mededinger, Noske, den bloedhond der Duitsche revolutie Zelfs ICapp wilde voor zijn militaire dicta tuur den kapitalisten-vriend Severing tot minis ter van economische aangelegenheden maken. (Stormachtig geschreeuw bij de communisten). Toen was het woord aan den Duitsch-natio- nalen afgevaardigde Bachem: De sociaal-demo craten vreesden blijkbaar, begon hij, dat hun machtspositie in Pruisen gevaar liep anders toch zouden ze Severing en Grzesinski niet be noemd hebben De stemming over -d-e moties zaJ Donderdag plaats hebben. Duitschland's vlootbouwprogram Aan de ontwerpbegrootllng der rijksmarine voor 1931 is een schema toegevoegd betref fende het vlootbouwprogram voor do jaren 1931 tót 1936. Volgens deze opgaaf zal het' pantserschip „Ersatz Preussen" (totale kosten 75 millioen mark) in 1932 gereed komen. Met den bouw va.n liet pantsersöliip „Ersatz Lotharingen" (73 millioen) wordt in 1931 be gonnen, in 1934 zal het klaar zijn. Verder komen er op voor de „Ersatz Braun schweig" (19321936) en de „Ersatz Elsass" De kruiser „Leipzig" (42 mill.) komt in 1931 gereed. Voorts zullen vier reserve-torpedojagers in 1934, vijf bewakingsvaartuigen in 1931 en 1932 en vijf torpedobooten in 1936 op eta-pel worden gezet. Het artilieriesahoolsdhlp „Ersatz Drache" (9% mill.) komt in 1931 gereed, met den bouw van het artlll-erieschoolschip „Ersatz Hay" zal in 1936 worden begonnen. Gemiddeld zal gedurende genoemde jaren 50 millioen markt per jaar voor den bouw van nieuwe schepen worden uitgegeven. Fransch-Italiaansche overeenstemming? l'n verband met het feit, dat Hugh Gibson, da Ajmerikaansche gezant te Parijs, die te Rome onderhandelingen vreesde, zijn terug- heer een dag heeft uitgesteld, liep te Parijs het gerucht, dat er een basis voor overeen stemming tusschen Frankrijk en Italië zou zijn bereikt in de vlootkwestie. Een K. W. P.-bericht uit Buenos Aires ves tigt er de aandacht op, dat de godsdienstige toestand in Argentinië lang zoo onverdeeld gunstig niet is als in Europa nog altijd ge dacht wordt. Het agentschap vermeldt dan een aantal feiten, waaruit inderdaad een groeiende anti-Katholiekenbeweging en zelfs felle gods diensthaat blijkt. Bij de jongste verkiezingen werden de kerk besturen en oversten van katholieke inrichtin. gen gedwongen, om de kerken, kapellen en ge stichten af te staan voor stemlokaal. Aan de universiteit van Parana, waar de professoren voor de middelbare scholen opge leid worden, mochten de 17 priesters, die zich onder de 30 onderteekenaars van het onaf. hankelijkheidsbesluit bevonden, niet vermei den, dat ze priester waren. Toen men in de prov. Cordola in de lagere scholen van dit gewest het godsdienstonder richt wilde invoeren, verwekte dit een storm van verontwaardiging tegen deze „verstoring van den godsdienstvrede". Het voornaamste blad der liberale partij ,,La Prensa", dat nota bene bijna uitsluitend dooi Katholieken gelezen wordt, wil de Kerk van Argentinië losmaken van Rome; alle buiten landsche priesters, ordensgeestelijken en kloos terzusters zouden het land moeten verlaten terwijl de benoeming, verplaatsing en ontslag van de pastoors voortaan door den gouverneur der provincie diende te geschieden. Bovendien maakt het blad propaganda voor een verbod van alle godsdienst-onderricht op de scholen. Inderdaad, de godsdienstige toestand in Argentinië is niet zoo „onverdeeld gunstig" als in Europa wel wordt gedacht De omgeving van Madrid door een orkaan geteisterd Nieuwe kardinalen Men meldt ons uit Rome: Uit de beste bron verluidt, dat de H. Vader tusschen 15 en 20 December a.s. een Consisto rie houden zal, waarin, naar met zekerheid ge meld wordt, twee bekende prelaten tot het kar dinalaat verheven zullen worden. Deze zijn de tegenwoordige apostolische nun tius in Madrid, mgr. Tedeschini, en mgr. C. Costantini, apostolisch delegaat, thans op terug reis uit China. Laatstgenoemde zou tegelijk met zijn uitver kiezing tot de kardinaals-waardigheid door den H. Vader tot aartsbisschop benoemd wor den van Turijn, een der voornaamste aarts diocesen van Italië, vacant sinds het overlijden van kardinaal Gamba, 21 December van het vorig jaar. Daar intusschen op het oogenblik negen plaatsen in het Heilig College onbezet zijn, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de H. Vader nog andere kardinalen in het December- consistorie zal creëeren. Onderhandelingen over een concordaat? Men ïneldt ons uit Rome d.d. 2 dezer: Hier vertoeft op het oogenblik een hoogs Albaneesche ambtenaar, die in 1928 deel uit maakte van de commissie, die indertijd door de Albaneesche regeering herwaarts was gezon den, om de mogelijkheden van een concordaal tusschen den H. Stoel en Albanië te bestudee- ren. Er gaan in verband met de aanwezigheid van bedoelden ambtenaar, thans wederom ge ruehten, dat nieuwe onderhandelingen terzake van een concordaat zijn aangeknoopt. Zeker is, dat de Albaneesche ambtenaren een aantal be sprekingen gehad hebben met de prelaten van het pauselijk staatssecretariaat. Een preliminaire studie van de aangelegen heid werd reeds in November 1927 begonnen door den apostolisehen delegaat, mgr. G. B Delia Pietra. Deze verklaarde evenwel, dat zijn onderzoek niet van officieelen aard was, dat hij weliswaar in zeer goede relatie stond tot de Albaneesche regeering, maar van deze geenerelei opdracht nog ontving om over een concordaat te onderhandelingen. MADRID, 4 November. (B.T.A.) Een orkaan van geweldige kracht heeft boven Madrid en omgeving gewoed. Te Cuatrovinetros rukte de wind bet dak van een hangar, waar arbeiders werkzaam wa ren. Twee hunner werden gedood, anderen ge wond. Van eenigen zijn de kwetsuren ernstig. NEUSALZ aan de Oder, 4 November. (W.B.) Het hoogwatergevaar neemt sinds he-den schrik barende afmetingen aan. Het waterpeil bedroeg vanochtend cm tien uur 5.21 meter. D-e dijken bij Kusser en Mcdritz zijn gedeel telijk ingestort. De brug over de Oder heeft men Zondag met zware steenen belast, om te verhinderen, dat zij wordt weggespoeld. Het water reikt tot aan de brug. Uit Aufhalt werd heden morgen vr-oeg drin gend om hulp verzocht. Vijftig brandweerman nen en hulpmanschappen zijn er heen vertrek ken, wijl de dijk dreigt door te breken. Het water stijgt nog steeds, men vermoedt, dat het peil van 1903, ruim vijf en een halve meter, zal worden bereikt. Uit Parijs: In Frankrijk heeft de storm groote verkeer-sbelemmeringen tengevolge. In de omgeving van Parijs zijn vele telefoon lijnen vernield, voornamelijk die naar -t Noord- Oosten en naar het Zuiden. Toulouse is geheel geïsoleerd van -de hoofdstad en van de Zuide lijke departementen. Ook de omgeving van Bordeaux en van Lyon heeft geleden, terwijl Parijs uiterst moeilijk verbinding kan krijgen met de Noord-Franschs kust met plaatsen als Le Havre, Paris-Plage en Troyes. Te Le Havre bereikte de storm een snelheid van 25 meter per seconde; tegelijk viel een stroomende regen. D-e zee was buitengewoon wild eu de golven sloegen herhaaldelijk over de dijken. De kustdieusten moesten worden stop gezet. De schepen, die nog konden binnenkomen, hadden voor een groot deel averij en dikwijls waren leden derbemanning gewond. Eeni.ge matrozen zijn overboord geslagen en verdron ken. Onze Rrusselscke correspondent meldt ons: Tengevolge van den hevigen druk van het water van het kanaal Yperen-Nieuwpoort, is de spoorwegbrug van Boesingbe ingestort. Op de vlakten van het Land van Waas staan, wegens den zwaren regenval der laatste dagen, heele stukken veld blank. Waar tot nog toe het peil van de Schelde vrij normaal is gebleken, wordt momenteel voor geen verdere uitbreiding der overs-troo- ming gevreesd. „DE JAARDAG VAN DE OVERWINNING" ROME, 4 November .V.D.) In de kerk Santa Maria d&gli An-geli te Rome werd hedenochtend een plechtige Mis gecelebreerd in verband met ..den jaardag van de Italiaansche overwinning". De koning en Mu&solini, benevens tal van hooge staatsambtenaren waren persoonlijk in de kerk verschenen. Behalve de vele burger lijke en militaire autoriteiten waren er ook vertegenwoordigers van de kamers en. van de oud-strij dons bonden. De scheidsrechters benoemd BERLIJN, 4 November. (W. B.) De bij de on derhandelingen tot opheffing der jongste sta king in de Berlijnsche metaalindustrie voor ziene arbitrage-commissie voor het-treffen der definitieve beslissing is thans tot stand geko men. Behalve de oud-minister van arbeid dr. Brauns, wiens benoeming tot voorzitter der commissie reeds gemeld werd zullen als scheidsrechters optreden burgemeester dr. Jar- res uit Duisburg en professor dr. Sinzheimer uit Frankfort. De commissie zal Vrijdag a.s. haar eerste zit ting houden. Dr. Brauns hoopt, Zaterdagavond uitspraak te doen. Nog altijd duurt het onderzoek voort LüBECK, 3 November. (W.B.) Tijdens een bijeenkomst van de pers werden hier nadere bizond-erheden medegedeeld omtrent d-en toe stand -der met het Calmet-te-vaccin behandelde zuigelingen. Naar verklaard werd, valt een algemeene verbetering te comstateeren. Merkwaardig is, dat sinds half September geen sterfgevallen meer voorkwamen. Het onderzoek omtrent cLe schuldkwestie is nog steeds niet gesloten. Prof. Petrow sprak op het tuberculosecongres in Hamburg de mee- ning uit, dat het mogelijk is, dat de B.c.g. bac- cil zich splijt, hetgeen dan mogelijk oorzaak zou kunnen zijn van de sterfte onder de met het procédé behandelde zuigelingen. Men neemt thans proeven op dieren, om de juistheid van deze theorie te toetsen. Heldenmoed met den dood bekocht HAVANA, 3 November. (R.O.). Mevrouw Jackson, de echtgenoote van den vice-consul der Vereenigde Staten, alhier, is door een hevigen windstoot van een rotspunt in zee ge vallen, op een plaats, waar het krioelt van de haaien. Haar echtgenoot en een andere Amerikaan- sche vice-consul seprongen haar na om haar te redden; alle drie kwamen echter in de bran ding om het leven. Een beambte van het consulaat, die eveneens ia zee was gesprongen om hulp te verleenen, kon nog met moeite gered worden. Massa-aanhoudingen en huiszoekingen op groote schaal ONDER BEDREIGING MET REVOLVERS Bandieten maken 5000 mark buit KEULEN, 4 November (W.B.). Maandag avond tegen acht uur is in Keulen een brutale roof gepleegd. Vier gemaskerde bandieten drongen de kan toren van een fabriek binnen en dwongen de aanwezigen onder bedreiging met revolvers het kasgeld over te geven. De roovers maakten aldus ongeveer 5000 mark buit. Ze wisten In een gereedstaanden vrachtauto te ontsnappen en werden niet herkend. Ook het nummer van den auto kon niet worden vastgesteld. Tengevolge van te groote snelheid De D-treiii van Boekarest naar Czernowitz is Maandag bij het binnenkomen van het sta tion Muncelu tengevolge van te groote snelheid ontspoord. De locomotief, een bagagewagen en een derde kiaswagen werden omgeworpen. De machinist werd gedood, terwijl voorts nog 7 man van het treinpersoneel min of meer ernstig gewond werden Van de reizigers heeft niemand letsel gekregen. De schade wordt op ettelijke millioenen lei geraamd. Het treinverkeer was gedurende ver scheidene uren gestoord. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: De ontdekkingen in de villa te Sartrouville, waarin zich het bekende drama heeft afge speeld, honden in toenemende mate de gemoe deren bezig. De justitie heeft thans zekerheid gekregen, dat devilla niet alleen een belang rijk anti-fascistisch kwartier is geweest, doch evenzeer diende als een centrum van de bol- schewitische propaganda en van de revolution naire actie in het algemeen. De pers-or.en die er de lakens uitdeelden, waren niet alleen Itali anen, doch ook Russen. De meest belangrijke ontdekking van gisteren was, dat de villa door een met 'behulp van een in een kast verborgen deur communicatie had met een andere woning, die bewoond schijnt te zijn geweest door het hoofd van het kwartier. Deze ontdekking heeft er toe geleid een der den persoon, die tot de aanvallers van Carti be hoort, te identificeeren. De moeilijkheden van de ontmaskering zijn buitengewoon grout, daar al die personen en ook zij omtrent wie men aan duidingen gevonden heeft, in het bezit zijn van valsche paspoorten, althans papieren die hun niet behporen, en elkander aanduiden on dei- afgesproken namen. Daar er een paar bij zijn, die gevlucht ziju met vrouw en jonge kinderen, zal het mogelijk zijn hun schuilplaatsen te ont dekken. Alle verdachte milieux worden streng in het oog gehouden en te Parijs en in de omgeving zijn huiszoekingen op groote schaal gedaan ge lijk ook massa-aanhoudingen ondernomen zijn. Alle bij de politie verdachte buitenlanders staan aan een minutieuse controle bloot en in ver schillende vreemdelingen-kwartieren zijn „raf fles" gehouden. Op 300 onderzoekingen zijn 113 vreemdelingen naar de centrale recherche over gebracht Twee Italianen en een Rus volgden ai spoedig den weg naar het huis van bewaring tien werden direct naar de gevangenis overge bracht als zijnde veroordeelden die uitgewe zen zijn geweest, en een vijftigtal zijn over de grenzen gezet. Voor een groot aantal duurt het onderzoek echter nog voort. Hei overgroote deel zijn Italiaansche communisten. Het onderzoek der gevonden papieren is zeer omvangrijk, daar de stukken vertaald moeteD worden uit het Russische of uit het Italiaansch. Maar uit -de stukken waarop reeds gewerkt kan worden, is reeds gebleken, dat -de villa van Sartrouville niet alleen een hoofdkwartier was, waaruit de bevelen aan de terroristen werden uitgezonden, doch tevens een soort rechtbank, waar 'n revolutionnaire vierschaar degenen die nalatig waren geweest in het opvolgen der bevelen, of die van onvoorzichtiglie'd of ver raad verdacht werden, moesten worden gevon- nisd. Zoo heeft men 'n geheel program gevon den voor een bijenkomst die 5 November te Sartrouville moest plaats hebben en waarin moest geven van de werkzaamheden, en een ze kere Campo bevelen moest geven, maar waarbij de voornaamste werkzaamheid zou zijn ge weest het mededeelen van de lijst der veroor deelden, die door een geheimzinnige „speciale rechtbank" zijn veroordeeld. Van die speciale rechtbank heeft men een verslag gevonden dat zegt d.at in 1929 182'„zaken" met een veroor- deeling zijn besloten. Het aantal veroordeelden bedroeg 889, waaronder 250 uit de jongelie- denorganisaties. Carti is ziek, doch niet alleen tengevolge van den aanslag. Zijn hoofdwonde baart geen onge rustheid. Hij blijft zwijgen of slechts onbetee- kenende dingen zeggen, doch de recherche ia meer en meer overtuigd, dat zijn rol in de villa zeer belangrijk is geweest en men vraagt zich zelfs af, of niet hij de bedienaar van het radio station is geweest. Men heeft ook de zekerheid, dat de organi satie van Sartrouville in verbinding stond met Moskou, Rome en verschillende plaatsen in Frankrijk, Belgie, Luxemburg en Zwitserland. De sleutelletter van het centrum is E. Uit een minutieuse studie der stukken is men overtuigd de relaties van het centrum nauwkeurig te kunnen vaststellen. Evenwel schijnt het niet, dat de bewoners zoo overhaast de vlucht heb ben genomen, als eerst wel vermoed werd, aan- gezien zij den tijd hebben gehad de meest compromitteerende stukken te verbranden. Toch heeft men nog genoeg gevonden om vast te stellen, dat de chef van het centrum een zoo genaamde Angelo Commetti was, doch dat hij niet de invloedrijkste man was. Als zooda nig vermoedt men op het oogenblik zekeren Vincent Guini. Dat men hoofdzakelijk met vreemdelingen te doen heeft, wordt verklaard uit het feit, dat sinds 1925 de Fransche communistische partij gebrouilleerd is met de Italianen. De Italiaan sche communisten hadden reeds vau 1922 af de leiding over de Italiaansche terroristen wil len nemen en over alle Italiaansche leden van de communistische organisatie in Frankrijk, doch de Fransche communisten vonden dat een ongepaste inmenging en wilden zelf baas blij ven over hun actie. Moskou stelde echter da Italianen in het gelijk, die zich sindsdien af- zonderlijk organiseerden. Wel is gebleken, dat relaties werden onderhouden en ook zijn er du plicaten van brieven gevonden, waarin het cen trum van Sartrouville zich bij herhaling be klaagde ,dat niet genoeg geld beschikbaar werd gesteld, ook door Moskou, om de propaganda en de actie uitbreiding te geven. Men heeft Carti een foto getoond van het graf, dat men voor hem gedolven had, maar ook dit heeft zijn tong niet kunnen losmaken. In tegendeel hij is zeer onder den invloed van de vrees, dat zijn kameraden er toch in zullen slagen hem te dooden. Men zal hem echter niet zoo gauw loslaten, daar, zoo men hem tot spreken kan brengen, dit het onderzoek uiter mate zou vergemakkelijken. VLIEGONGELUK Twee dooden LONDEN, 4 November. (R O.) Hedenmorgen is bij Ramsgate een bombardementsvliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Twee inzittenden kwamen om het leven; de derde, die uit de machine was gesprongen, werd gewond. Naar een ander Reuter-telegram meldt, is ook te Ingatestone, in het graafschap Essex, een Engelsch militair vliegtuig neergestort. De piloot, die de eenige inzittende was, werd ge dood. GASLEIDING ONTPLOFT LONDEN, 4 November. (V.D.) Bij grond werkzaamheden te Londen is een gasleiding ge ëxplodeerd, waarbij een 20 meter hooge vlam uitsloeg. Er werden vijf werklieden zwaar ge wond. Verscheidene voorbijgangers, die juist in de Medway Street, waar het ongeluk plaats had, passeerden, werden tegen den grond geslin gerd. „IJzeren gestrengheid tegen de afgedwaalden" Volgens bericht uit Moskou heeft het presi dium van het uitvoerend comité van de unie der sovjetrepublieken den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Syrtsof, uit zijn ambt ontzet en door zekeren Zoelinof ver vangen, die totnutoe plaatsvervangend volks commissaris was. De reden blijft wederom onvermeld, maar de lange reeks van demissies van vooraanstaande mannen in den sovjet-staat den laatsten tijd wettigen toch de conclusie, dat de oppositie, die na de verbanning van Trotzki volkomen „onderworpen" heette, andermaal, en niet enkel in de fabrieken en bij de lagere beamb ten, maar tot aan den voet van Stalin's troon den dreigenden kop opheft. Maar de dictator van het Kremlin zwaait stevig den knoet en de eerste symptomen van verzet, van welke zijde ze c-ok komen, worden onmiddellijk en afdoende onderdrukt. In de fabrieken en werven houden Gepoe en tsjeka een waakzaam oog, in de buurt van het Kremlin surveilleeren Stalin en d-e zijnen; ginds is de straf de kogel of verbanning, hier demissie, eventueel deportatie. Uit de berichten in de sovjetpers blijkt trou wens duidelijk, dat iedereen het weer opleven van de oppositie als een niet te loochenen feit aanvaardt, en men eischt van de partijleiders, van den dictator vooral, zoover men natuurlijk van een dictator iets „eischen" kan, „ijzeren gestrengheid tegen de afgedwaalden". In ieder geval kan men uit die aanmaning veilig concludeeren, dat er opnieuw gesproken mag worden van een crisis in de communis tische partij van de sovjet-republiek en dat eerlang de „storm van verontwaardiging" onder de trouwe leden der partij wel zal uit- loopen op „strafmaatregelen in grooten stijl", zooals het Kremlin ze zoo vaak reeds treffen moest, o-m het vijfjarenplan en andere groot- sche dingen van het roode rijk van den onder gang te redden. Of de partijleiding het nu reeds noodig vindt, tot dergelijke maatregelen over te gaan, blijkt niet; misschien heeft de successieve be straffing van eenlingen en het dreigen met publicatie der vergrijpen, nog slechts ten doel de oppositie schrik aan te jagen. Het is opmerkelijk, dat in dit verband de naam van Boucharin herhaaldelijk genoemd wordt. Ondanks het feit. dat deze zich zooveel mogelijk op den achtergrond houdt, wordt hij toch beschouwd als de geestelijke vader van do hernieuwde oppositie. Er wordt dan ook reeds beweerd, dat, als de slag valt, deze zeker in zijn volle hevigheid op Boucharin zal neerkomen. Volgens het jongste gerucht uit sovjet land zou er tusschen Stalin en den volkscommissa. ris voor leger en vloot, Waroschilow, een ware vijandschap zijn uitgebroken. Een uitnoodiging aan Otto Strasser Otto Strasser, de broeder van den rijksdagaf gevaardigde Gregor Strasser, die uit de Hitier- partij is gestooten, heeft thans een uitnood!- ging ontvangen om voor studiedoeleinden naar Moskou te komen. Men veronderstelt, dat het werkelijke oog. merk dezer uitnoodiging is, besprekingen te voeren met het doel, Strasser te bewegen om zich met zijn aanhangers bij de communistische partij aan te sluiten. Ethiopië's bevolking onthaald LONDEN, 4 November. (V.D.) De nieuw-ge- kroonde keizer van ^Ethiopië, Ras Tafari, heeft een dag na zijn kroning een groot deel van do bevolking onthaald door voor het paleis op groote schaal spijzen te laten uitdeelen. Reeds 's morgens vr-oeg was het plein voor het paleis zwart van de menschen die zich verzameld hadden en trachtten een goede plaats te krijgen. Groote hoeveelheden visch, rauw en half rauw vle-esch werden uitgedeeld, alsmede groo te hoeveelheden drank. Het feest duurde tot laat in den avond en bijna de geheele bevolking van Addis Abeba heeft van het keizerlijk onthaal genoten. TE VOET NAAR LOURDES IN 27 DAGEN Drie paar schoenen versleten Een 34-jarige man uit Attert (België) vader van een gezin met vijf kinderen, heeft te voet een bedevaart-tocht naar Lourdes gemaakt. Over de heenreis deed hij 27 dagen. De terug reis duurde een dag korter. In totaal heeft deze moedige bedersaffc- ganger 2200 K.M. afgelegd. Gedurende zijn reis had hij drie paar schoe nen versleten. BANGKOK, 4 November. (R.O.) Een brand heelt een cinematografisch bureau verwoeat Negen vrouwen en zeven kinderen, die de bo ven verdieping bewoonden, kwamen in de vlam men om.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9