DE VLIEGBOOT OP SCHELL1NGWOUDE Vee-uitvoer naar België Om tien voor half vijf in zicht Wanneer naar Amerika DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 MET SPANNING WERD DE AANKOMST DO X TEGEMOET GEZIEN VAN DE al te groote belangstelling BEGROETING VAN DE BEMANNING DE BEMANNING Mn; DE TOCHT NAAR AMERIKA DE INDISCHE POSTVLUCHTEN .gffgg --Ai - $0 - IBiilfflHll DE REIS VAN DEN GOUVERNEUR. GENERAAL HOOGW. HEER H. A. STöCKER If KgSIP f-4 GEESTESLEVEN DER JONGEREN MASCAGNI WEER AAN HET WERK. DOOR EEN MOTORRIJDER OVERREDEN NIEUWE INDUSTRIE MENSCHEN EN MEENINGEN PRATEN OF SCHRIJVEN. DRAISMvan-VALKENBURG'S"* c A ••iLEVÈRTRAAil DE INWERKINGTREDING DER HANDELSCONVENTIE De politieboot moest tusschenbeide komen Nadat Amsterdam reeds eenige malen tever geefs naar de komst van de Do X had uit gezien, scheen het gisteren dan toch wel ernst te zullen worden. Eindelijk om bij twaalven was het pas defi nitief zeker, dat de Do X op weg was naar Amsterdam. In het vliegkamp Schellingwoude was bijna alles voor de ontvangst gereed. Een paar politiebooten kruisten in het Buiten IJ om een deel van het vaarwater vrij te houden. Precies om tien minuten voor Ijalf vijf klonk Uit den mond van een van de marineofficieren die op het vliegkamp aanwezig waren, plotse ling: „Hij komt, daar is ie!" en werkelijk ver toonden zich ver weg, aan den reeds duister wordenden heme, de vage omtrekken van een vliegtuig. Spoedig kon men op den ontzaglijken vleugel de twee aan twee gemonteerd© moto ren met hun dubbele propellors onderscheiden en reeds vloog de Do X, een groote bodht ma kend, recht over het vliegkamp heen. Duidelijk was toen de slanke lijn van de gevleugelde boot waar te nemen. Na teruggekeerd te zijn tot even boven Pam pus draaide het vliegtuig weer om en begon te dalen, lager en lager, totdat het precies om half vijf water maakte. Heel even zag men tengevolge van de „landing" een paar hooge zeeën, en toen gleed de vliegboot kalm over het water. De propellers gingen langzamer draaien en hielden eindelijk geheel op de Do X was behouden te Amsterdam gearriveerd. Niet zoodra was de Do X op het water ge daald en tot stilstand gekomen, of een groot Z t,a^en; bOOrdenV01 belangstellen- varen. n °m het Se vaart e heen Voor uit den vliegstoel vertoonden zich reeds spoedig eenige manschappen, die naar buiten klommen en de tros opvingen van de „Coe- hoorneen motorboot van de marine, welke de Po X tot vlak voor het marine-vliegkamp sleepte. Even daarna vertoonden zich ook de luchtvaart-kapitein en eerste piloot van de Do X., Ir. H. Metz, op den ontzaglijken neus Van het vliegtuig. Zijn verschijnen werd met een luid gejuich van verschillende booten be groet. Ir. Metz heeft het vliegkamp Schelling woude reeds verscheidene malen met een vlieg tuig bezocht en had zich hier vele vrienden ge maakt. De vlotte landing is zeker ook voor een groot deel toe te schrijven aan do kennis, die Ir. Metz omtrent de situatie van het marine vliegkamp bezit. Dadelijk nadat de vliegboot rustig gelegen Was, begaf admiraal Quant zich in gezelschap van den heer Burgerhout aan boord, waar de eerste begroeting met de bemanning plaats vond. Kort daarop kwam ook de havenmees ter en de douane voor het vervullen van de noodige formaliteiten. Door de enorme belang stelling van de vele booten, die om het vlieg tuig voeren, bleek de toestand evenwel nog al moeilijk te worden. De ingang van de Do X is gelegen juist bo ven deu linker ondervleugel. Deze vleugel Is eigenlijk meer een drijver en heeft betrekkelijk kleine afmetingen. Voor dezen drijver nu kun nen kleine booten langszij komen, maar groo- tere booten loopen veel gevaar schade aan te vichten. Eenige van de booten, die, vol met S'enschen, om het vliegtuig zwierven, probeer den steeds de Do X aan deze zijde te dicht te naderen. Het verzoek en later het bevel van de •^manning van de Do X om zich te verwijde- Ten en een afstand van minstens vijftien meter houden, had geen resultaat. Toen dan ook even later een van die booten zelfs het achter stuk van den romp bijna raakte en de booten elkaar haast tegen het vliegtuig aandrongen, moest de politieboot tusschen beiden komen °m de al te lastige nieuwsgierigen op een afstand te houden. Door dit alles evenwel kre gen verscheidene personen, die nog aan boord zouden gaan, geen gelegenheid dit te doen. Nadat de rust om het vliegtuig was wederge keerd lag het gevaarte kal» in de thans ge heel ingevallen duisternis. Aan de heide uit einden van de enorme vleugels en boven de motoren gloeiden de kleine roode en witte lichtjes en als een donkere vlek lag het gioote toestel op het door het maanlicht glimmende water. De bemanning van de vliegboot telt 12 kop pen, n.l. den commandant kapitein Christian sen, twee piloten, Ir. Merz uit Zit- tau in Saksen en de Duitsch-Ame- rikaan Sohild- hauen van de ma rine der Ver. Sta ten, de scheepsof ficier Niemann voor de naviga tie, officier Kiel voor de draadloo- ze, de leidende ingenieur Eitel en zes monteurs De vliegtuig bouwer dr. Clau dius Dornier is niet aan boord; KAP. CHRISTIANSEN tij zou na de start van Berlijn uit naar Am sterdam vertrekken om den tocht van Amster dam naar Havre mee te maken. Zijn broer, Maurice Dornier zal van Lissabon uit mee gaan voor de vlucht over den Oceaan. De leidende ingenieur Eitel zal op den tocht w-orden bijgestaan door de twee Amerikaansche specialisten voor Curtiss Conqueror-motoren, de ingenieurs Brewton en Gody, die de 12 mo toren uit Amerika meebrachten, toezicht hiel den bij den inhouw en de werking bij het proefdraaien en op de proeftochten gecontro leerd hebben. Een onderhoud met dr, Dornier Duitsehe journalisten hadden daags voor de start van de Do X een onderhoud met dr. Dor nier, den bouwer van het reuzen-vliegschip, over zijn tocht naar Amerika. Dr. Dornier wees er op dat men bij den a.s. étappentocht twee periodes streng moest on derscheiden. De eerste periode strekt van het Meer van Constanz tot Lissabon in vijf éttappes en heeft hoofdzakelijk ten doel een demonstratie en propaganda alsmede een beproeving van de geschiktheid van de machine boven de zee. De tweede periode is de eigenlijke tocht naar Ame rika, die pas in Lissabon aanvangt en in drie étappes voert naar New-York. Deze tweede periode zal slechts worden door gevoerd wanneer, niettegenstaande het gun stig jaargetij reeds ver gevorderd is, de weers omstandigheden de onderneming gerechtvaar digd doen schijnen. Op al de tussöhenstations is er voor de Do X geen passende hangar be schikbaar en bij elke halte moet de vliegboot in open haven voor anker gaan. De Dornier-fabriek beeft uitnoodigiugen ont vangen voor tusschenlandingen van do Neder- landsche, Engels-che, Fransche, Spaansche en Portugeesche regeeringen en de ondertiebbeDde 1 lichtdiensten. Dientengevolge zal een bezoek worden gebracht eerst aan Amsterdam, dan aan liet Engelsche marine-vliegstation Calshot bij Southampton, vervolgen® aan Le Havre of St. Lazaire, naar gelang de weerstoestand, ver der aan Coruua en ten slotte aan Lissabon. In al deze plaatsen zullen demonstraties met de vliegboot gehouden worden voor de autori teiten van overheidsorganen cn iandelijke luehtvaartorganisaties. De commandant van de Do X, kapitein-luite nant Christiansen deelde nog mede dat de heele tocht over den Oceaan een kwestie is van het weer. „We denken twee of drie dagen in Am sterdam te blijven en gaan dan over Engeland en eenige andera tusschenstations naar Lissa bon. Van hier stevenen we naar de Azoren. Tusschen de Azoren en de Bermuda-eilanden zijn we voornemens een tusschenlanding te maken om nieuwen voorraad brandstof uit een tankschip over te nemen. Dan zetten we koers in de richting van New-York of Havanna, dat zal aan de weersomstandigheden liggen. Op een vraag van den journalist of de Do X dezen winter in Amerika zal blijven, antiwoord- de kapitein Christiansen: „Ja, het ligt in het plan de wintermaanden in Amerika door te brengen, waar men ons met groote spanning verwacht. We zullen daar uit propagandistisch oogpunt demonstratietochten ondernemen. In het voorjaar 1931 denken we dan naar het Meer van Constanz terug te keeren." Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het vierde postvliegtuig de P.H.A.E.Z. gistermor gen te 6.10 uit Jask is vertrokken en om 13.22 te Karachi is aangekomen. Het tweede retourvliegtuig Het tweede retourvliegtuig is gistteren, Woensdag, 6.02 uit Jask vertrokken, 10.35 te Burlür aangekomen, 10.55 van daar vertrokken en 16 uur te Bagdad aangekomen. Na LANG WACHTEN HOORDE MEN EINDELIJK in den namiddag het dof geronk van *wai© motoren in de lucht en even daarna verscheen de DO X boven de hoofden der i wachtende nieuwegiertgen. m- ir.iflNU.M NA ZIJN VLUCHT LIGT DE MACHTIGE LUCHTBOOT rustig voo-r dee kade te Schellingwoude; een blitzopname bij avond. Verblijf in Indo-China Hartelijke ontvangst in Hanoi Havas seint ons uit Hanoi d.d. 5 dezer: De gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. De Graeff, kwam hedenmorgen te zeven uur aan boord van het oorlogsschip „Inconstant" te Haipliong aan. Aan land werd de G. G. ver welkomd door den resident, den burgemeester van Haiphong en den militairen gouverneur, jhr. De Graeff inspecteerde de eerewacht en vertrok om half acht per extra trein naar Hanoi, de hoofdstad van Indochina. "Het station was met vlaggen versierd, terwijl }n- heemsche hoofden in gala-kleed erdracht ston den opgesteld en den G. G. een eere-saluut brachten. Te half twaalf arriveerde de G. G. te Hanoi. Ter begroeting waren op het perron de secre taris-generaal van het Gouvernement, de resi dent en de burgemeester, terwijl tal van Fran sche en Annamitische notabelen in de rijk met planten versierde bal jhr. De Graeff opwach ten. Buiten het station waren de troepen opge steld. Toen jhr. De Graeff, gekleed in gala-uniform en omringd door de Fransche autoriteiten, buiten het station verscheen, speelde de muziek het Nederlandsche volkslied en de Marseillaise. Na de eerewacht te hebben geïnspecteerd, be steeg jhr. Do Graeff, vergezeld door den aan Z.Exc. toegevoegden resident Robin, den auto, die werd gevolgd door een officieelen stoet en omstuwd door een detachement cavalerie in pittoreske kleedij. Door bet centrum der stad werd naar het paleis van den gouverneur-ge neraal gereden. De stad lag in schitterenden vlaggentooi, terwijl talrijke tropbeeën bet ge heel opluisterde. Langs den gelieelen weg ston denden troepen opgesteld. Na een hartelijke begroeting inspecteerden beide Gouverneurs- Generaals de eerewacht bij het Paleis. Een dejeuner in intiemen kring besloot de harte lijke ontvangst. 's Namiddags maakte jhr. De Graeff 'n auto tocht door de stad. Hedenavond zal een diner in intiemen kring in het Paleis plaats hebben. De nieuwe prelaat van Berne Gistermorgen beeft in de Abdij van Berme de plechtige keuze van den nieuwen prelaat plaats gehad, die net hoogwaardig heer mgr. E. van den Berg in diens zegenrijk bestuur over dit Praemonstratenser huis zou opvolgen. Met een plechtige H. Mis ter eere van den H. Geest opgedragen door den ZeerEerw. Heer Prior en bijgewoond door alle stemgerechtigden Na deze H. Mis begaven dezen, vier en vijftig in getal, zich naar de Kapittelzaal, waar de HoogEerw. Generaal der orde de plechtigheid opende met een toespraak en het hoofdstuk uit de statuten der orde over de prelaatskeuze deed voorlezen. ~Daarop werd een drietal stemopnemers ge kozen en beëedigd, waarna de eigenlijke stem ming volgde, welke strikt geheim is. Het resultaat daarvan was, dat gekozen werd de rector van het gymnasium de ZeerEerw. heer H. A. Stöcker, een Amsterdammer van ge boorte. MGR. PROF. DR- JOS. SCHRIJNEN. Mgr. Prof. dr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft zich tot herstel van zijn gezondheid naar Bad Godes- berg am Rhein begeven. TERUG UIT DE MISSIE. Naar wij vernemen is de Zeereerw. Pater Bernard Visbeek, pater van den H. Geest van het Missiehuis te Weert, na een verblijf van 11 jaar in de Missie te Nhuiu (Ratonga Congo Beige) op reis naar Holland, om hij zijn familie te Heerlen een welverdiende vacantia te ge nieten PETER GIELEN- De directeur der Kon. Zangvereeniging Mas- treechter Staar te Maastricht, Peter Gielen, ls Dinsdagavond op advies van de doctoren Leith en Rombouts opgenomen in het zieken huis om een operatie te ondergaan. L. A. JOU AI. f Gister is te 's Hage op 52-jarigen leeftijd over leden de beer L. A. Jouai, in leven directeur van bet parochiaal zangkoor van de H, Familie, paroohje, aan het Kamperfoeüeplein. Het is nu de tijd van de groote offers Behoefte aan verlossing en heimwee naar God Voor de R. K. Volksuniversiteit „Geloof en Wetenschap" te Arnhem heeft de heer Willem Nieuwenhuis, redacteur van „De Maasbode" een voordracht gehouden over het onderwerp: „Jon ger Geestesleven" In het begin van zijn voordracht wees spreker erop dat de ontwikkeling der wereld met spron gen gaat. De traditie kan het zuiverst leven in een jongere, terwijl de ouderen die traditie verwaarloosden. Immers de ervaring moet tel kens geworpen worden in de smeltkroes van den tijd. Het tempo van onzen tijd is catastro faal. Velen van hen, die de leiders van dezen tijd hadden moeten zijn, zijn naamloos gestor ven in den wereldoorlog. Men wil de wijzers van den tijd terugdraaien, maar begrijpt niet, dat het werelduurwerk op springen staat. Men ver wierp het gezag van de Kerk en zelfs het gezag van de rede wilde men verloren doen gaan. Dat is de diepe val van West Europa. De jongere generatie voelt behoefte aan ver lossing, voelt heimwee naar God. Naar God, die zoo ver schijnt van de sombere huurkazernes en de hei-verlichte pleinen tier wereldsteden. Bij de jongeren bestaat een verlangen naar waar achtigheid, naar consequentie, naar stijl en eenheid. Indien men niet leeft, zooa-ls men denkt, eindigt men met te denken zooals men leeft. Wie iets wil begrijpen van de botsingen tusschen de ouderen en de jongeren, moet ook iets begrijpen van de groote teleurstellingen die de oudere politici den jongeren hebben bereid. De jeugd heeft recht op geluk en zij misit dit omdat de verslaving van het oude Europa aan het kapitaal van de Nieuwe Wereld met den dag toeneemt. Daardoor wint ook het com munisme veld. De jongeren willen werken voor het katholicisme in deze lage landen. Spreker wees er op, dat zijn verhouding tot de katholieke jongeren wel eens verkeerd beoor deeld wordt. De sombere profetiën omtrent het optreden der jongeren ln dit jaar zijn, hoewel het jaar ten einde spoedt, niet in vervulling gegaan. Als we de jongerenbeweging op de eer ste plaats zien als een cultureele beweging, dan kunnen we de beteekenis ervan voor het Katholicisme niet ontkennen.. We hebben ver zuimd voor de „Universitas Carolina" een kunstzinnig bouwontwerp te maken. Bijna was verzuimd om onzen katholieken kunstenaars ge legenheid te geven kruisbeelden te ontwerpen voor de Brabantsche wegen. Ons cultureel en maatschappelijk leven staat voor een chaos. Het keerpunt ln de maatschap pelijke verhoudingen is nabij. We moeten er naar streven de overheersehing van het libera lisme te breken. We mogen niet hervallen ln de fout van. den tijd voor de Fransche revolutie toen de katholieken de geweldige teekenen des tijds niet begrepen. De katholieke Jongeren wil len eerst aan het katholieke volk vragen, wat er gedaan moet worden. Dan eerst komen ze met een program. Eerder dan velen denken staan we aan den herbouw van het maatschap pelijk leven. De Kerk staat altijd aan den kant der onterfden en der verdrukten. Het is nu de tijd van de groote offers van de onwankelbare trouw. Onheilspellend zijn de wolken, die hoven het oude Europa dreigen. Als een kreet ontsnapt ons de bede van de Emmaus-zangers: „Heer blijf bij ons, want het wordt avond. Als Gij wilt, o Heer, zal de hemel boven ons weer schoon wor den als een kinderoog. Blijf bij ons Heer, opdat allen van dit geslacht eens uw heerlijkheid mogen aanschouwen. Aldus besloot de heer W. Nieuwenhuis zijn rede. DE HEER EN MEVR. VISSER Terugkomst van de 3e Karakorum- expeditie De heer en mevr. Visser't Hooft worden eind Januari in Nederland terugverwacht van bun 3e Karakorum-expeditie. De heer Visser heeft zich bereid verklaard in de maand Fe bruari een lezingen-tournêe door Nederland te maken. Bestuursleden van de Nederl. Alpenver- ©eniging, het Koninkl. Aardrijkskundig Ge nootschap, den Bond van Ned. Volksuniversitei ten, e.a., hebben reeds comité's te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gevormd ter organisa tie dezer lezingen. Vereenigingen die er prijs op zouden stellen den heer Visser voor een lezing over de 3e Karakorum-expeditie uit te noodigen, kunnen zich wenden tot Mej. I. M. van Dugteren, secr. v. d. Bond van Ned. Volksuniversiteiten, Leuve- haven 74, Rotterdam. Na 10 jaar vrijwillige rust In een interview heeft Pietro Mascagul, de componist o.m. van de „Cavalleria Rusticana" verklaard, dat hij bezig is aan een nieuwe opera. In 1921 had hij zich opgelegd om in 10 jaar geen muziek te schrijven. Deze tijd is thans voorbij, zoodat hij weer aan het werk is gegaan. En in zorg'wekkenden toestand opgenomen De 12-jarige L. Salomons te de Krim, fietste gistermiddag bij het uitgaan van de Gerefor meerde Kerk, aan den linkerkant van den weg. Hu werd door een motorrijder overreden. Bei den vielen. S. werd ernstig gewond. Hij had een schedelbreuk hekomen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De motorrijder had 'n diepe wonde aan de knie bekomen, terwijl motor en fiets zwaar beschadigd werden. Aankoop op de markten verboden Invoerverbod van geslachte nuchtere kalveren Geen quarantaine in Nederland WAARSCHUWING AAN DEN VEEHANDEL Naar de Vee- en Vleeschhaudel van 4 Novem ber meldt heeft de voorzitter van den Neder], Bond van veehandelaren een onderhoud ge had met dr. Renneboog, dirigeerend inspecteur van den Belgischen veterinairen dienst. Gevraagd of dr. Renneboog zou kunnen me- dedeelen welke eischen België zou stellen om den invoer wederom toe te staan, verklaarde dr. Renneboog, dat België zeker zou vragen den aankoop op de markten te verbieden, en alleen uitvoer -toe te sta.an van vee waarvan onvoor waardelijk vast staat, dat het afkomstig is van onbesmette boerderijen en dat tijdens het trans port alle mogelijke aanraking met besmettings haarden is vermeden. Gevraagd of hij daarbij ook dacht aan een quarantaine in Holland, verzekerde dr. Renneboog ten stelligste dat dit van Belgische zijde niet zou worden gevraagd. Het eenige wat België verlangde was de zeker heid onbesmet vee te krijgen en deze zeker heid ziet men, indien geëischt worden certifi caten van herkomst van een onbesmette hoeve gelegen in rayon van eenige kilometers in den omtrek, eveneens vry van tougblaar. Aan het slot van de besprekingen zeide dr. Renneboog, nog overtuigd te zijn dat de invoer weer zeer spoedig zou worden toegestaan en wel zoodra overeenstemming zou zijn verkregen over een nieuw invoerreglement. Een nieuw invoerverbod zij het dan ook op een gedeeltelijk ander gebied, werd tevens aan gekondigd. België overweegt n.l. den invoer te verbieden van geslachte nuchtere kalveren. Deze zullen, naar binnenkort uit te vaardigen regels, levend aan de grensstations ter keuring moeten worden aangeboden en daar worden ge slacht. De reden hiervan is dat eenige malen in zendingen geslachte nuchtere kalveren dieren werden aangetroffen die den natuurlijken dood gestorven zü'nde, desniettemin geslacht waren. Ook in een onderhoud op het Belgische de. partement van Landbouw met den directeur van den Landbouw; den heer L. Piën werd meegedeeld, dat België niets liever wil dan zijn grenzen zoo spoedig mogelijk weer voor het Nederlandsch vee open te stellen, maar dan moet het zoo zeide de heer Piën, de absolute zekerheid hebben, dat geen vee wordt inge voerd, afkomstig van markten. De heer Piën deed een ernstig beroep op de medewerking van de veehandelaren, want zou den zich wederom omstandigheden voordoen, die België noodzaken ter beveiliging van zijn eigen veestapel de grens te sluiten, dan is die sluiting zeker voor zeer geiuimen tijd onher roepelijk. Dan gaat de grendel en het nacht slot erop en de heer Piën virsekerde, dat her opening dan niet wederom zoo gemakkelijk zou geschieden. In Twente Opening van een kabelfabriek De officieele opening van deze nieuwe Twent- sche industrie heeft Maandagavond plaast gehad enkel in tegenwoordigheid van de aandeel houders, waarvan een 70-tal aanwezig was. Dinsdagmiddag was de pers uitgenoodigd om de fabriek te bezichtigen In tegenwoordigheid van den directeur, den heer J. C. van der Lof en een tweetal Com missarissen werden de vertegenwoordigers dei- pers ontvangen, door den president-commissa ris, deu heer Ten Bruggencate. Uit diens toe spraak bleek, dat het initiatief voor de op richting van deze fabriek was uitgegaan van den heer v. d. Lof, die uit den aard van zijn bedrijf wist, hoeveel kabels uit Duitscliland in ons land werden ingevoerd; verleden jaar voor 13.000.000 bij een totaal verbruik voor een waarde van 22.000.000. Men wete, dat alleen te Delft sinds de eerste oorlogsjaren een dergelijke fabriek in werking is, die alleen niet ln de behoefte kan voorzien. De oprichting van een tweede fabriek was der halve gewenscht. En waarom nu deze fa briek te Haaksbergen gevestigd Omdat men spoed achter de zaak wilde zetten en daar ter plaatse een bestaand fabrieksgebouw van de Haaksbergsche Textieimaatschappij kan wor den aangekocht en men aldus met betrekkelijiv weinig onkosten spoedig aan den arbeid kon gaan. 15 Februari 1930 had de oprichtings vergadering plaats, 19 Maart d.a.v. werd de notarieele acte gepasseerd 1.000.000 kapitaal, waarvan gestort 50.000) en reeds 15 October vond een aflevering van kabels plaats. De oppervlakte van de fabriek is momenteel 4000 M2 en bedraagt met den omliggenden grond, waarvan een gedeelte later is aangekocht iu totaal 31.000 M2. Uitbreiding is derhalve te allen tijde mogelijk, terwijl het zeer waar schijnlijk mag worden geacht, dat het bedrijf rendabel zal zijn. In totaal zijn voor het be drijf, dat betrekkelijk weinig personeel ver- eischt, ongeveer 50 personen werkzaam. Na nog eenige nadere toelichtingen werd vervolgens een ommegang door de fabriek ge maakt. DE A A R DA PPELMEELINDUSTRIE Commissie tot voorbereiding van een eventueel regeeringscrediet Naar het „Hdbid." van zeer goed ingelichte zijde verneemt, hebben de departementen van Biuiienlandsehe Zaken eii Landbouw en van Financiën een commissie benoemd tot voorbe reiding van een eventueel ere l'.et aau liet Coöp. Aardappelmeel-verkoopbureau, der Yer- eenigde Boerenfabrieken, het z,g. A.'ébê, te Veendam. Deze commissie, die met prijzenswaariligen spoed hare taak volbrengt, heeft reeds aan een rijksaccountant opgedragen, om in de Veen koloniën een onderzoek in te stellen naar de financleele politiek, welke in liet bijzonder dooi de coöperatieve aardappelmeelfabrieken, bene vens door het Avébé in den loop der laatste jaren is gevoerd. Bovendien is de commisie reeds m overleg getreden met een aantal banken. De Tweede Kamerleden zijn weer aan 't praten; ze vergaderenzelfs lot in den nacht, ze spreken lange, langere en zeer lange redevoeringen uit. Dat is hun vak oneerbiedig gezegd maar, naar het schijntjuist uitgedrukt En we vragen ons af: waarom al dat pra ten? Geregeld lezen wc nu in de pers, dat ccn partijman ccn lange rede houdt legen an dere partijen: komt dan zoo'n andere par tij aan het woord, om het zijne te zeggen legen die rede, dan heel het heel lakonick dat cr van die weerlegd-wordende partij geen kip in de Kamer te zien is. Ze laten daar letterlijk elkaar praten! Maar wal een daverende onzin! O ja, de hccren lezen hel toch wel in hel verslag, wanl daar zitten stenografen zich af te jakkeren, om die kostbare en door weinigen gewaardeerde woorden op tc schrij ven, waarom dan nog in den laten avond of vroegen morgen naar zoo'n sprekenden mijnheer Je luisterenMen heeft hel zijne gezegd, men komt in de krant en men is in geen geval van plan zich le laten overtuigen. Daarbij: ccn avondje vrij mag men toch wel hebben, men kan dan nog eens wal van de wereld zien of een bijverdienste maken! Jawel, maar daarvoor hebben wij de da mes en de heeren niet naar Den Haag ge zonden- Wij, let wel, wij, de soevereine kiezers van het eene cn onverdeelde Nederland hebben dat gedaan. Die heeren zijn onze dienaren, niet waar? Wij betalen ze immers cn niet zoo slecht ook. En wij betalen niet voor hun spijbelen- We willen niet alleen dat ze pralen, maar ook dat ze beraadslagen, dus ook luisteren naar anderen. Vinden zij dat overbodig, wel, dan stellen we heel goedsmoeds voor, dat al de heeren hun redevoeringen opschrijven, dan zijn ze zeker niet zoo lang, en kwam er mis schien nog beter aan den dag, dat het re- deneerend. gehalte niet zóó sterk is. Na dat opschrijven, drukken en ronddcelen aan de lotgenooten-Kamcrlcden, en daarna kan er schriftelijk antwoord op gegeven worden, waarna weer lezing en dan stemming. Wij zeggen niet, dal er dan bekeeringen gemaakt zullen ivorden, ook niet, dat alle leden alles zouden lezen, maar men: zou den tijd heel wat kunnen bekorten, het werk ook, en dus het salaris. En-.- daar konden heel wat menschen behoed worden voor het lezen van aller hande, uitvoerige en lang niet altijd nuttige redevoeringen. Wij stemmen voor een schrijf college- ii! LEEUWARDEN Keel. 3002 MVSDG 11 Onze vertegenwoordiger te Genève Naar wij vernemen is benoemd als vertegen woordiger van de Nederlandsche Regeering in de door den secretaris-generaal van den volken bond bijeengeroepen conferentie ter bespreking van de inwerkingtreding van de handelsconven tie van 24 Maart 1930, welke conferentie zal bijeenkomen te Genève op 17 November 1930, dr. J. A. Nederbragt, administrateur, chef van de directie van economische zaken, van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, voorzitter van de commissie voor de herziening der han delsverdragen en van de commissie voor de on derhandelingen over handelsverdragen. VADER, DIE ZIJN ZOON LAAT STELEN. Een jaar gevangenis met aftrek A. W. van R., arbeider, stond voor de Arn- hemsche Rechtbank de vorige week terecht, terzake van meerdere diefstallen van kabel, ten nadeele van de Electrische Centrale te Arn hem. Van R, werd Dinsdag door de Rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De vader van dezen verdachte, G. C. v. R., moest wegens beling terecht staan. De Officier van Justitie eischte tegen den vader, die blijkbaar den zoon tot de diefstal len aanzette, 1 jaar gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hecftitenis. IN AFWACHTING VAN DE DO X. Het „vliegend winkeltje" met warme chocolade vond al vroeg zijn klanten op Schelling woude

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5