m ar m DONDERDAG fi NOVEMBER 1930 BRIEFWISSELING, UITSLAG DER VERLOTING EN MEDEDEELÏNGEN. HET DRAMA VAN QUERETARO. ALLERHEILIGEN OPLOSSING. 3E£ 'tl HL TÖI Z- HL HL TL Eerste mededeeling: de chef der afdeeling verloting en rangschikking, bijgenaamd „De Meelmuis" vroeger schoorsteenvegersmaatje in de Residentie, heeft ons bureau verlaten, want is overgeplaatst. Naast zijn hevig witte haren eD aan witte muizen sprekend doende denken schraal gezicht met twee groote lichtblauwe plekken van oogen, had hij een gelukkige hand van loten, zoodat hij er al velen blij heeft ge maakt. Hij wou er altüd een paar prijzen bij smokkelen, want het was hem nooit genoeg naar den zin en zijn schuld is het, dat voor de tiende prijsvraag zóó met verrassingen is gesmeten naar al'-' kanten. Hij kreeg dan ook van mij het heilige kruis na bij zijn vertrek. Opvolger is geworden „De Vuurtoren" Dat zit 'm zoo: bij het ordenen der brieven, kaar ten en teekeningen had ik de laatste weken zoo'n last van koude harden. Nu heb ik er dit op verzonnen dat ik een jongen met rosse haren als opvolger van het meelmuisje heb aangesteld, zoodra mijn vingers nu gaan kleu men, heb ik ze maar even boven dien laaienden gloed te houden om ze lenig te krijgen; een voordeelig systeem van verwarming, dat ik hij deze gaarne aanbeveel. Aan den „Vuurtoren" hebben de nieuwe prijswinners hun succes te danken. Tweede mededeeling: De nieuwe prijsvraag staat op de helling en zal. ijs en weder die nende, 8 November hier verschijnen. En nu de deelname: Rie A. Bodegraven Mijn compliment aan de ZeerEerw. Zusters en dat ze je flink schrij ven geleerd hebben, Rie! Suze A. Enschedé Hoe gaat het met je voet, Suze? Laat me dat nog eens booren, wil je? D'r gebeuren toch nog heel wat onge lukken met die auto's. Blijf je nu geregeld meedoen? Heel graag. Bernard Arn. Den Bosch Dat trof je met Smt Bernard! Ja, die Heilige was nu te wei nig bekend naar mijn zin, zie ja, en daarom echreef ik er over. Teekeningen naar mijn collega. C. Ak, Rotterdam 9 Vond je Grol zoo moei lijk Cor? Hennie B, Rotterdam, behoudens een kleine «slip of the pen" alles goed. Mag mijn geboorte plaats geen hoofdlettertje hebben, Henny? Een beroemde stad hoor! Frans B., Bergen op Zoom; ik bah den „Vuurtoren" je verlangen naar eindelijk eens een prijsje met nadruk overgebracht Frans! Wie weet? L. Bb. Doesburg; J. B. Steenbergen; 9 pun ten. Nel v. d. B„ Huiten; nog lang zoo mis niet, Nel! Alles goed! Dank voor je groeten! Ik... lees toch goed? R. v. d Bg., Nijmegen; 9 punten, royaal ge- Bomen, Riet! We wegen alles nu maar niet op een goudschaaltje, wat jij! W. Bö., Zutphen; met besten dank voor je bijdrage. By gelegenheid gaarne geplaatst, re ken daar maar op. J. B. Oss? Hoe gaat het in Oss? 't Is al "wt>er een tijdje geleden sinds ik er geregeld eens kwam kijken! Een mooie kerk, daar bij den heuvel" en een zeer mooi beeld van het H. Hart, 9 punten. C. v. B., Rotterdam; 8punt. Elsje B., Utrecht 9 punten Eis. Ria B., Haag; dat Nieuw Holland weet toch wat hè? Dat hebben de meesten haast fout, 9 punten. P. A. H. Be., te Eindhoven; één punt min der wegens daden aan Tasman toegeschreven, waar de goeie man zoo onschuldig aan is als een pasgeboren lam. H. M. de B., Borne; sjonge sjonge, wat heb jij je een moeite gegeven! Je doet voor de drie Javaantjes zou ik zeggen, niet onder en dat is sterk gezegd, hoor! De teekenaar was erg in zijn nopjes! Wat een wonder! Voorts veel succes op het Lyceum. Laat je nog eens lets van je hooren? Lucie BI., Venlo, volgenden keer eens wat meer nieuws Lucie? K. B. Rotterdam; niet „jong" maar „nieuw" Holland, Karei; eigenlyk niet zoo'n groot [verschil hè? Piet v. d. Br. Roosendaal; Kruisraadsel min der geschikt dezen keer Piet! Als je wat grooter bent, moest jij in R. eens een drogisterij op gaan zetten; want pas moest ik van het sta tion wel een half uur loopen voor ik er één had! Is dat nou geen goeie „tip"? J. A. M. v. d. Br. Uithoorn; behoudens een •kleine incorrectie, die ik graag overstap we gens de nette verzorging der inzending; ac- coord. W. B. Rotterdam; pastoor Perquin verdient best, dat je je wat voor ZijnEerw. uitslooft, Wim, want die doet heel veel goed Ga daar dus mee voort en ook met die cijfers op je rapport F. B. Roermond; En wie is er dan op het oogenblik Minister-President, Frans? Nog wel een provincie-genoot van je! Dus: langer dan 1925, he? A. de BI, Rotterdam; 9 punten. Nelly van D. Gouda; 8 punten Nelly. Gent en Zeeland hebben dat op hun geweten. H. D. Hoogeioon; feilloos en met kloeke hand gesteld. Waarom meld je me je leeftijd niet en je klas? L. J. H. v. D. Gennep; behoudens een klein dommeltje 10. Ik veronderstel Lambert, dat je niet zoo kwaad bent als het telegram-accres zou doen vermoeden he? F. D. Rotterdam; nou, Nantes was het be paald niet, maar dat scheelt niet zooveel, wel? Jan D. Zwijndrecht; 8 punten. Jan eerlijk gezzegd, heb ik met Karei de St. ook een oogenblik onthand gezeten, die was niet mak kelijk, inderdaad! Alles goed op Zwijndrecht? Cris D. Gouda; een smakelijke buurt, Chris, waar jij Domicilie kiest! Dicht bij den Katte1- Bingel is 't niet? Corry on Alf. van D. Waalwijk; aan me vrouw mijn harteüj'ken dank voor haar brief. Alfons is hoop ik aan de betere hand? Ik mis hem onder de teekenaars; wil hem s.v.p. mijn welgemeende groeten doen Maria en J. Dr. Eindhoven; Maria veel succes op het Lyceum. BU je bezoek aan Den Bosch heb je wel aan de Moeder Gods gedacht in St. Jan? Teekenaar zal met je inzending best schik hebben vermoed ik. Jan. behoudens een slip of the pen doet voor Marieke in niets onder blijkbaar. H. v. D. Gouda: ter elfder ure. J. A. E. Rotterdam2 2 foutjes 8 punten; werk netjes verzorgd. Gonda F. Venlo; 9 punten. Thea Fr. Gouda; een kloeke hand van schrijven, Thea. Tonnry F.,18enlo, 9 Tonny. Ad. F. Utrecht; rebus mee ter verdere be- öordeeling naar den rebus-ontwerper. Wie weet Polf! t pieny F,. Moergestel, weer een van onze dappere Brabantsche durskes. Alles goed! De hoop op een prijsje deel ik met je. Aart van G„ Tilburg! Da's nog wel gedrukt zeg, da's deftig, meldde me de „Vuurtoren" bii het aanreiken van je inderdaad keurige inzending. Michel van G., Rotterdam; Ja, daar heeft Tromp gewoond in „De Nymph" de echte Brielenaarszeggen: de Nijmf aan de Voor straat! Netjes geteekend. Waarnaar? L. Gr. Koko, Venlo één foutje, Gent voor Grol 9 punten. Jeannetje de Gr. Baarn; nee in het schoone Baarn heb ik nooit gewoond, maar wel in Amersfoort langen tijd, zoodoende ken ik Baarn ook wel. Mientje G. Zwaluwe of Vlijmen, wat is het nu eigenlijk. Je hebt je brief misschien in den fosttrein gedaan? Het zijn me anders de snel- reinen wel, Mien tuschen Zwaluwe en Den Bosch Oef! 9 punten. F. .1. G.. Rotterdam; jij üjkt me een beschei den deelnemer. Frits, m teje voorzichtige „vol gens mijn meening". Nou, de mijne was net eender. Jan H. Rijswijk, inderdaad die „n" was als ,.r" bedoeld. Je opstel over Charles ie Téméraire wordt geplaatst., het beviel mij zeer goed. Voortaan papier slechts aan één kant beschrijven. Henri H. Rotterdam; keurig in orde en af. W. H. Amsterdam; nu hoop ik maar, dat je voortaan geregeld blijft inzenden,- Wim! Hoe grooter onze kring, hoe gezelliger. Cas en Max de H. Eindhoven; zoo zie je al weer twee weten dikwijls meer dan één, want jullie hebt geen enkele steek laten vallen. C. H. Hilegersberg; alles juist. Koos van H. Leeuwarden idem; Marieke van H„ Eindhoven best gewerkt Marieke. G. H. Lighallen te Amersfoort; groet Her man O. van mij s.v.p. één foutje, niet Nieuw Zeeland, maar Nieuw Holland, 9 punten dus Wensch je een vlot herstel Bennie H„ Ootmarsum-Oud; prachtig ge daan. Uit twintigjarige aanschouwing kan ik met een gerust hart mededeelen, dat de Briel- sche toren sprekend iykt! Eens glansde rond zijn tinnen, Als uitkomst in den nood, Voor elk Nederlander. Des vrijheids morgenrood". Ken je dat liedje wel, andera wil ik het graag voor je overschrijven. Vergeet-mij-nietje Oldenzaal; 9 punten we gens te veel eer aan Abel Tasman bewezen. Antoinette v. H. Aardenturg; het was dus een kleine repetitie voor je hè? Kan nooit kwaad, vooral in dit vak niet. Cor H, Schiedam, vast niet zoo weinig. Cor. als je dat zelf getypt hebt. Ben je in het Fran kenland woonachtig? Daar was vroeger mijn parochie-kerk ook order wijlen den HoogEerw deken Coppens; teekeningen gaarue doorge geven. Henriette H, Gouda 8 punten (Gent en Zee land).. J. G. ter H. Voorschoten in orde; Nelly v. d. H„ Nijmegen, Ministerie Ruys 19181922. En wat hebben we dan nu voor een ministerie Nelly? Jo H. Purmerend, 9 punten, want voor Grol, de Vlaamsche bloemenstad Gent gekozen. P. H. „Uilenspiegel" Frans van H. Rotter dam, 9 punten, dat Zeeland heeft toch wat op zijn geweten, Frans, daar zijn de meesten over gestruikeld. A. H. Princenhage; behoudens een enkel dommeltje 10. Henk v. d. H. Deventer; dat lijkt wel iets op de litanie van Alle Heiligen, daar bij jullie thuis. Nee, nooit den moed opgeven, want slechts de aanhouder wint! Veel succes. Van je poëzie plaats ik het volgende: BU regenachtig weer, Zette ik me neer. Om rebussen te zoeken! Net iets .voor jonge broeken! 't Leek wel wat zwaar Doch al vond ik ze naar Twee had ik gauw te pakken Nu zün ze snel gebakken Dacht ik, maar 't viel niet mee Want van de tien slechts twee Is slechts een goed begin Van een heel langen zin! Doch na een 'angen tijd Werd ik op 't laatst verblijd Met de oplossing van zeven En zei: nog drie om 't even Ik zet door ^m ze te vinden Maar ze lieten zich niet binden! Mies H. Rotterdam; ga volledig accoord met je Mies. Ja, ja, de meisjes slaan nog lang zoo'n ek figuur niet in de hoogste punten-klasse. Jeanny H. Maastricht, 9 punten op rekening van Gent. Harry v. d. H„ Amersfoort, 9 punten, Harry door Zeeland. Mia H. Amsterdam; 9 punten wegensde Zeeuwsche koortsen! Die hebben in de ge schiedenis meer een rol gespeeld. Aart van I, Heemstede; kom kom, niet zoo somber, de andere vijf jaartallen had je ook best gekend. T. K. Gouda, familie van Marie? Hoe meer ziel, hoe meer vreugd, zoo denk ik er over en als er eens een week weinig briefjes kwa men, dan heb ik het niks naar mijn zin, 8. J. IC. Amsterdam, niet onaardig, die vinding met Abel Tasman, doch jammer, niet juist. Beppie Kr. Haarlem; „hierbij de tien goede oplossingen". Nou, ze waren goed ook, Beppie. A. Kr. Amsterdam 9 punten; Zeeland moet n.l. Holland zijn, Aart. Joh. en Jacq. K„ Arnhem; Jullie beiden hebt goed je best gedaan en dat voor den eersten keer. Ik ben er erg mee in mijn schik. Nu hoop ik dat het lot jullie gunstig gezind is. Bernard K. Haarlem, dik in orde, Bernard. J. K. Loosduinen; accoord. Henk Kr., Rotterdam, natuurlijk Henk, de H.B.S. gaat altijd voor. 9 punten door.... Zee land. De meesten zijn daarmee ingevlogen. Op lossing 18 October ook goed. Mop geschikter om te vertellen, dan om te drukken. Houd me intusschen aanbevolen. Jan K. Dei) Helder; 9 punten Dat Grol he. dat weet wat. Aart Ko, Rotterdam, 8 punten, Aart. Volgen, den keer heter? G. Kr. Haarlem; wel eens van Karei van Mander en zijn kring gehoord, Gerard? Me dunkt je bent in de geschiedenis flink genoeg thuis. G. K. Twello, 9 punten, alweer wat uitge slapen Gerard? Je hebt nu weer tot volgende week tijd om wat op verhaal te komen. Hetty KI. Roermond; Maar Hetty natuurlijk. Ik zal er aan denken een volgenden keer en houd me aanbevolen voor nog een. Belofte maakt immers schuld. B. K. Rotterdam, accoord van Putten; M. IC. Gouda; 9 punten, Gent voor Grol, Zee land voor Holland. I. Maximiliaan, later Keizer van Mexico, werd 6 Juli 1832 op het bekende kasteel „Scbön- brunn", te Weenen, geboren. Zijn vader was Frans Karei, aartshertog van Oostenrijk een broeder van hem Keizer Franz Jozef, die over Oostenrijk geregeerd heeft van 1848 tot 21 November 1916. Als scholier was hij 'n echte króón van 'n jongen. Hij deed dolgraag plant kunde en had ook groote belangstelling voor de kunst. Keizer Maximiliaan. Als jonge man droeg Max altoos eenige leef regels bij zich, op 'n kartonnetje, om ze voort durend voor oogen te kunnen brengen lo. De geest moet baas blijven over het lichaam en dit In toom houden. 2o. Nooit een onwaar woord, ook niet uit nood of ijdelheid. 3o. Met iedereen vriendschappelijk omgaan. 4o. Rechtvaardigheid, in alles en iedereen. 5o. Niet kwaadspreken over mijn even naaste. 6o. Niet schelden en geen schunnige mop pen vertellen. 7o. Fijne attenties verzinnen voor die mij omringen. 8o. Stalen wilskracht toonen. 9o. Nooit met den godsdienst of het gezag den spot drijven. lOo. Den tijd practisch indeelen, slechts in bezigheid ligt geluk. Opgeleid voor de groote vaart, bracht hij het al. heel spoedig tot hoogen rang en niet enkel doordat zijn vader groothertog was De zee haven Triest heeft veel aan hem te danken en hij werd de grondlegger der Oostenrijksche vloot. Van 1857 tot 1859 was hij onder-koning over Lombard ij e-Venetië en huwde met Char lotte, dochter van den Belgischen koning Leo pold I. Later bouwde hij nabij Triest het schit terende lustslot Miramar nietMiramare op 'n rots aan de Adriatische zee, uit kalksteen opgetrokken. Hier was het, dat de vorst 10 April 1864 de Keizerskroon van Mexico aan nam. Hoe kwam dit zoo Wel, in Mexico was 'n president aan het bestuur gekomen, Jarez, die zich aan de schul den, welke zijn land in Europa had, heelemaal niet stoorde, kloosters ophief en het goed der Kerk eenvoudig roofde, een daad, waar nooit zegen op heeft gerust zoo zegt Vondel al „Wie aan de kloosters raakt, raakt d' appel van Gods oogen". In 1861 besloten Spanje, Engeland en Frankrijk Mexico tot betaling te dwingen keizer Napoleon III van Frankrijk stuurde er soldaten heen, onder Bazaine, den generaal, die tijdens den Fransch-Duitschen oorlog Metz, de sterkste vesting van Frankrijk, aan de Duit- sehers moest overgeven. Het duurde niet lang of de Franschen lieten in het door hen bezette gebied een volksstemming houden, waarbij werd vastgesteld, dat de Mexicanen liever een keizerrijk hadden dan 'n republiek den stem men vóór de republiek was eenvoudig het zwij gen opgelegd En zóó kon het gebeuren, dat onder aandrang van Napoleon III, aartshertog Maximiliaan de keizerstroon werd aangeboden. De vroegere Mexicaansche minister de Estrada stelde hem de zaak zoo mooi mogelijk voor zijn gemalin deed wat in haar vermogen was om alle bedenksels weg te vagen Napoleon III beloofde hem, tcat er ook in Europa zou ge beuren. den steun van het Fransche leger, 38.000 mail, dat eerst langzamerhand zou wor den ingekrompen tot 20.000. Of de Engelschen den toekomstigen keizer al waarschuwden, of zijn grijze grootmoeder hem al zeide „Ze zullen je daar vermoorden of hem uit Frankrijk zelf berichten bereikten met de mededeeling, dat de heele zaak een verme tel avontuur moest worden genoemd, de glans van den keizerskroon had den jongen vorst zóó verblind, dat hij dit alles in den wind sloeg; dén 14den April 1864 voer hij op het Oosten rijksche oorlogsschip „Novara" naar Mexico af; onderweg werd het keizerspaar door Paus Pius IX in Rome ontvangen. Zijne Heiligheid reikte hier de Heilige Communie uit en gal' Zijnen Zegen. Den 12deu Juni deed Maximiliaan zijn intocht in de hoofdstad, Mexico. Al spoedig begonnen de moeilijkheden. Geen cent in de schatkist Bazaine, die zélf graag keizer had willen worden, en nu, teleurgesteld, ai het mogelijke deed om de regeering van Maximiliaan zwait te maken bij zijn onderda nen.; Noord-Amerika, dat géén Europeesclie bemoeizucht met Mexico wenschte en er krach tig bij Frankrijk op aandrong zijn troepen te rug te nemen tenslotte, in Januari 1866, het besluit van Napoleon III zijn legerscharen naar hun eigen vaderland te ontbieden, deels onder drang van Amerika, deels uit angst voor het steeds in macht toenemende Pruisen. Het was toen, in dezen uitersten nood. dat keizerin Charlotte het plan opvatte naar den keizer van Frankrijk te reizen om hem zijn plechtige gelofte onder de aandacht te brengen en het behoud der Fransche legers in Mexico te bepleiten. Zij landde te Brest niemand van het hof om haar te begroeten, kwam aan te Parijs, niet eens een loopertje tusschen wagon en wachtkamer Na drie dagen een bericht, dat zij te St. Cloud bij Zijne Majesteit werd ver wacht op de heenreis kreeg zij reeds een ernstigen zenuwschok. De zieke keizer en kei zerin Eugenie ontvingen haar uiterst correct. Wat er precies verhandeld werd in die twee uur, zal wel voor altijd een raadsel blijven. Plotseling een schreeuw van drift „Hoe heb ik ook kunnen vergeten, wie ik hen en wie gij tweeën zijt Ik, een Bourbonsche prinses, en gij, een Bonaparte, een gelukzoeker 1" Toen viel de keizerin van Mexico in onmacht. De 26- jarige zou voortaan ais waanzinnige haar leven moeten slijten tot haast haar negentigste jaar toe (zij werd 86 jaar). Nog sleepte zij zich naar Rome, naar Paus Pius IX, die haar allerminzaamst ontving. De Heilige Vader gebruikte juist zijn sober maal, wat chocolade met 'n paar broodjes. Zij doopte er onverwachts haar vingers in „Hè, dat smaakt, dat is nu eens niet vergiftigd Met de grootste inoeite en niet zonder list wist men haar te bewegen liet Vaticaan te verlaten. Men leidde haar tenslotte naar het Bouchout- paleis, bij Brussel. „Daar heeft zij geleefd in den schrikwekken- den nacht van haar verlaten kruisberg. Welk een ellende, neergekomen over dit lieve bekoor lijke hoofd en dit teedere gevoelige hart, niet bestand tegen de aanvallen van de felste levens beproevingen Welk een boete voor de eer zucht een denkbeeldig keizersschap in de grasvlakte der nieuwe wereld te hebben ver kozen boven het droomvol bestaan tusschen de geurige 'oschages en de lieflijk-droomende me ren van het kasteel Miramar. In 1927, 19 Ja nuari ging de zwaarbeproefde, keizerlijke vrouwe naar het rijk, waar God Zelf alle tra nen droogt en het lijden dezer wereld niet in vergelijking kan komen met de overmaat van glorie, welke aan de uitverkorenen zal geopen baard worden." Hoe het verder ging met Maximiliaan, zul len we den volgenden keer vertellen. L. de L. Nijmegen; je zit vast in je jaartallen Liesje! Ziet dat je ze onthoudt, het zün altoos makkelijke kapstokken. Frits L. Heel; nou Frits als ze bij jullie allemaal zoo handig zijn In de geschiedenis, dan kan meneer voor dat vak gerust zijn kamer houden. Paul L. Haarlem; netjes gedaan en keurig geplakt, die legpuzzle. Probeer de nieuwe ook eens Paul. Jan L. Boskoop; accoord. Aart van L., Oosterhout N. Br.; inderdaad Aart een drukfout, of liever een dommel van den teekenaar en ook Zijn Excellentie schrijft zich anders, ja, zoo nauw nemen we het niet, zie je. J. van L. Sanatorium Dekkersiwald; accoord Jan en het allerbeste met je gezondheid. A. D. v. L. Den Bosch accoord. Mia L. Arnhem, kranig gedaan voor een van onze prilste deelneemsters. Alle hulde! Netty v. L. Amersfoort; blij dat je nu ook weer mee moogt doen. Blijf nu volhouden hè? Jan M. Rotterdam; Legputzzle goed. Nee, die van 1.port heb ik Goddank nog niet, Jan en ik hoop het ook nooit te krijgen, want mijn heele port-collectie dank ik aan de schrij verij met mijn Maasbodevrienden, zie je. Je woordraadsel is mag ik het zeggen? wat erg lang. Maak eens een korter en ik plaats het vast. Tkecla M. Rotterdam, wat een mooie voor naam. Leeuwen en beulen knielden voor de kleine martelares neer, waarnaar je genoemd bent. Misschien vertel ik van. haar nog eens iets 9 punten (Gent voor Grol) Mies M. zeker bij Thecla afgekeken, Mies, want dezelfde fout. Dan heb je toch scherpe oogen, die van de Pijpenstad naar de Maasstad reiken. Theo M„ Hansweert, accoord; Aart J. B. M„ Rotterdam; Ang. M. Oisterwyk; 't zal nu bü Jullie wel mooi. wezen heè, de herfsttinten om de ven nen. Onvergetelijk schoon moet dat zijn. Kon ik maar eens komen kijken, maar daar is tijd voor noodig hè? Thea M. Den Bosch, nee Thea niet Nieuw Zeeland, maar Nieuw Holland! Echt vervelend voor Je he? Anders had je 10 gehad. A. Mart, Rotterdam; je hebt er aardig slag van, Aüda, je schynt geen slechten leercursus te hebben doorgemaakt aan de Kath. Illus tratie. Arie en SJaan v. M„ Zoeterwoude; Sjaan is cr beter achter dan Arie! Die wint het dezen keer. N, M. Gouda, behouden een klein ketterijtje van geen belang 10, J; j v. d. M. Rotterdam; als je zoo doorgaat Jan, wordt je vast geen kladschilder. En alles "med. Het is in orde met je hoor. 1 .1. Middelburg 9 punten (Groningen voor Grol jammer). Jan M. Laren; aangename kennismaking Jan en zorg ervoor geen ééndagsvlieg te wor den. Zoo oppervlakkig zijn de jongens uit de parochie van Sint Jan toch niet hè? Jan Mosh. Rotterdam; rebussen worden met groote waarschijnlijkheid onder dank aan vaard voor plaatsing. Muis, Helmond; leuk, dat je pleizier had met je vacantie. Het is mij nogal naar wensch gegaan, maar door omstandigheden niet als andere jaren wel het geval was. Ja', Den Haag is leuk. Annie M. Oude Tonge, accoord Annle. De Maasbode komt toch maar overal he? Tot zelfs opFlakkee! Martin N, Oirlo; accoord van Putten. Dina van N. Schagen, geen dank hoor, wat drommel, waarom ben je anders jarig. Oplos singen alle goed... op één na Gent voor Grol. Fiep N. Nijmegen; oplossing en verantwoor ding rebussen goed. Ja, die mijnheer Buziau is een geestig heer. Zoo zie je, dat fijne gees tigheid nooit plat behoeft te worden Fiep. J. v. d. P. Breda; kranig gedaan ondanks je prille jaren 10. Piet P. R.O.G., Amersfoort; wel Peter dat heb je hem aardig geleverd en sinds je hier de school verliet, heb je niet weinig vorderingen gemaakt. Ga zoo voort en ge zult Spinoza heeten. Oh. v. d. P., Alphen am Rhein, accoord. Leo P. Rotterdam; hesten dank voor groeten gaarne retour. W. du P. Geertruidenberg geheel in orde. Johan P, Oudewater; 9 goed! Ja, makkelyk was het niet, maar blijkens de vele goede op lossingen liep het nogal los. F. P. Eindhoven, wel laat, maar niettemin alles keurig in orde. Siska R, Nieuw Helvoet; 9 punten Siska En dan nog een klein verschrij vinkje. A. de R., Leiden; Gent voor Grol, Zeeland voor Holland 2 punten minder Aart. Jan R. 's Heerenberg, legpuzzle keurig ge kleurd Jan. Teunt.je de R. Rotterdam; 8% punt maar je hebt het toch verder gebracht dan ooit je groote naamgenoot, want die moest van het onderwijs op school een el of tien hebben. Gerarda R Schiedam; C. van R., den Haag, nee, niet voor Gro ningen maar voor Groenlo. Je compliment heb ik gaarne aan den teekenaar door gegeven, die keek zoo gestreeld. Poes, Helmond; ja. ik heb me nog wel ge amuseerd. vooral de laatste dagen, dank je. Den Haag is je dus goed bevallen? Had Ik niet aan getwijfeld. zz Antoon v. d. S. Haarlem; rebus puik 9 Jan de S. NUmegen, neen Jan niet Gorkum, maar Grol. Zoo noemen ze hier Groenlo 9 punten. Lien Str. Doetinc.hem; Nee Lien Vuurland was mis. 9 punten. Zoo weinig tijd wegens de Mulo? Wat deksel nog toe. Ik wist wel, wien ik daar eens over aanspreken zou en jij dan? Marie S. Leeuwarden, mis poes, niet Gent, maar Grol 9 punten. Nico SI. Amsterdam, Nico je moest mij eens schriftelijk les kunnen geven in typen, dat was voor de heeren zetters ook geriefelijker Arnold S. Eindhoven; heeft Grol niet kun nen vinden, alleen de G. maar 9 punten Ant. S. Amsterdam; ik hoop het graag voor jou mee Antoon. Jos v. d. Sch., Nuenen; geen dank, kwam je eerlijk loe. T. S. Dordrecht, goede inzending. Toosje S. Hilversum; 9. Toosje op rekening van meneer Tasman. Maria S. Tilburg, mooi papier, mooie op lossingen, wat zal ik nog meer verwachten Marieke? Frans Sm. Zutphen; ditmaal wat kort van stof. Frans, maar daarom niet minder juist, wat jij? Gerard Sw. St. Oedenrode: accoord Gerard M. Sch. Rotterdam, 9 punten, door dat op dringerige Zeeland. Jammer he, maar je doet even goed mee met loten. Jan Sch. Zoeterwoude 9 punten wegens Abe) Tasman's ontdekking. Louis S. Haag; 't moet toch een S. zijn niet? De „Vuurtoren" kwam tegen me in opstand en hield vol van L. Maar dat klinkt niet. Rita St., Baarn, houdt er een orlgineele ma. nier van inzending en verantwoording op na die weer eens een afwisseling biedt. Johan Sw. Philippine; kan er uit Philippine nog zooveel goeds komen? L. Sp. Bergen op Zoom; ik zeg maar zoo. de teekenaar kan weer aardig in z(jn sas z(jn met zulke bijdragen. Of het in de krant kan, maken de heeren op de drukkerij wel uit. Ik hoop het. Antoon St. Rotterdam; legpuzzle accoord. P. C. van Str. Arnhem 9 punten, Paul en kan jij me nu eens zeggen hoe de voornaam was van den vader van Maerten Harpertsz. Tromp, dan hen je een kraan. A. L. J. M. S. Rotterdam; wat zit je dik in je voornamen Aart. Gelukkig is de belasting daarop destijds niet doorgegaan. Sjef Sw. Utrecht, puik en alles met de jaar tallen er bij! Toon van Str. Waspik; een leuk teekeninge- tje Toon, en je bent er vast niet te laat bij. Miep Sch. Rotterdam, 8 punten. Wat drom. mei Miep. noem j(j dat maar een krant-je? Ik voel me diep beleedigd hoor. Wou je het for maat nog kolossaler hebben? Agnes T. Bodegraven; accoord. Mia T. Nuland behoudens een klein his torisch ketterijtje: alles in orde; Mia van Nuland. Is de groote straatweg bij jullie in de buurt al klaar? Het was van den zomer r.og een getob om naar den Bosch te fietsen. Piet Th. Roermond; ja Piet, leg je hoofd maar gerust neer, alles was keurig in orde hoor. A. T. Gouda, 8 punten. Jacques T. Haarlem; van Grol Jacques, niet van Gend, 9 punten. C. v. T. Breda; ik blijf beweren, de meisjes behoeven dezen keev voor de jciigens niet onder te doen, Corry. Albert V. Nijmegen; geen dank, komt je eerlijk toe. Jet Vr. Zwolle; 9 punten, wegens een ont dekking verkeerdelijk aan Abel Tasman toe gedicht Jet. Het is toch al mooi genoeg. En kele kleinere feitjes zie ik graag over het hoofd we zijn hier geen krententellers weet je. Emmy v. d. V. Rotterdam; de teekenaar zal je Inzending nader bekijken Emmy en er naar zijn beste inzicht punten vcor geven. Frangois Valentynstraat 6 Den Haag; mijn assistenten stonden met roode koppen tegen elkaar van ,,'t is niet" ,,'t is wel" of je naam met een K. dan wei met een Q. begint. Ik maakte aan alle geschil een eind door e huisnummer te kiezen. Een Salomonsgerecht, niet? Agatha V. Heemstede; alles dik in orde. Betsy V., Gouda, niet Gent, maar Grol ofte. wel Groenlo; George V. Rotterdam; ik zeg maar zoo Sjors: mijn minst trouwe vrienden zitten vast niet in Rotterdam. Betsy te VI. en Tonny Roosendaal, zooiets als Betje Wolff en Aagje Deken, maar dan samenwerkend op rebus-gebied, nog lang niet zoo kwaad bedacht van jullie „durskes". Marie V. Hansweert; een dekselsche mooie schuit Frits, zoo voorbijzeilend met zilveren zeilen. Zoo iets voor een zilveren jubileum! Gaat door naar teekenaar. Rein B. Eindhoven; wel gefeliciteerd met je broertje. Je brief heb ik met veel belangstelling gelezen Rein. Ja, daar in den raadskelder eet je lang niet slecht dat heb je goed. Pas op met die grie zelige dieren hoor en je arme oma 9 punten, Corry v. d. V. Rotterdam; deksels wat een mooie teekening van het Bossche Raadhuis, Corry! Ala ik er lang naar kijk, zie ik de ruitertjes in hun torentje ronddraaien bij heel- of halfslag. De teekenaar zal gnuiven; 9 pun ten. Ei, ei, heeft je Pa me verklapt? Gelijk bad ie hoor! Een moderne Sherlock Holmes om dat zoo te combineeren. Mondje dicht hè? Gedicht bewaar ik, erg leuk. Jan V. Putte, waar blyft je andere nieuws Jan? Begin je nu ineens stommetje tegen je ouden vriend te spelen? Marie V. Rotterdam; 9 punten vanwege de. iSeeuwsche koortsen. J. V. Rotterdam; teekening naar den teeke naar! Barentsz in levenden lijve? Annie W. IJmuiden Oost; knap gedaan Annie. Frans, Ferdinand en Lodewijk W, de drie Javaantjes. Inzending keurig.... maar wat mis ik jullie teekenwerk! De bedoeling is echter zeer te prijzen, daar had vader schoon gelijk in Alle drie hartelijk gegroet en tot volgenden keer he? Jo de W. Clinge; alle goed. S. W. „Historicus" Een aardig schip stuur je me, van Tromp. Die kanonnen kijken drei gend genoeg. Laten we hopen dat ze hun ge brom nooit meer laten hooren in een oorlog hè? Thea W. Schiedam; dank je voor j'e habtelijk 'briefje. Dien mijnheer ken ik zeer goed. Ja, zoo zachtjes aan word ik ook een Gelderlander, maar van huis uit ben ik Hollander en zelfs heb ik trwee jaarin Schiedam gewoond, bij het Lidwina-gesticht! Reken verder op je medewerking. Theo W. Baarn; aangename kennismaking Theo! Behoudens een klein vlekje 10. J. W. Boskoop. Alb. v. d. W. Rotterdam; aangename ken nismaking Albert. HopeHIk heb je niet al te lang onder de J. gezocht. De „Vuurtoren" wou je beslist onder de „W" hebben, dat scheelt veel met chocoladeletters en zoo, meent hij. Jan W. Doetinchem, knap gedaan en moeite genoeg besteed zoo stilletjes weg. pisca Zw. Huissen; 9 punten. Jullie krij gen dan toch je Koning-Christus beeld in Huissen he? Altijd een mooie uiting van ka tholiek geloofsleven. Last not least: Zeurpiet te Maastricht: punten. Niets Jammer van die hoofdpijn, hèt Is dat nu al weer wat beter? Ik hoop van wel. Wel, ik ben naar Antwerpen geweest, naar de tentoonstelling, maar ik vond er eerlijk ge zegd. nou, laat ik zeggen: niet zoo bar veel aan en daarom vertel ik er maar liever niets over. DE PRIJZEN Bü de verloting is het zoo gegaan, dat de tie nen meer leans hadden dan de negens en de negens meer kans dan de achten, zoo nochtans dat niemand werd uitgesloten van de acht prij zen. De uitslag is als volgt: le prijs: Chris D„ Kafnemelksloot No. 13-1, Gouda. 2e prijs: Fred. D„ Koestraat 6b Rotterdam. 3e prijs: Leo P. Miuritsstraat 80, Rotterdam. 4e prijs: Thea v. M. Groene Zoom 212 Rot terdam. 5e prijs: Jo H. Bleekstraat 41, 01den?aal. 6e Prijs: Arnold S. Jullanastraat 34 Eind hoven. 7e prijs A. v. d. R-, Haarlemmerstraat 204, Leiden. Troostprijs: Mies M. Bloemendaa! 9. Gouda. DE TEEKENAAR HEEFT HET WOORD Dezen keer is er weinig teekenwerk inge stuurd. De meesten verontschuldigden zich met proefwerk en repetities, nou ja, de studie gaat natuurlijk vóór, dat spreekt' Maar het is toch niet altijd proefwerk of tentamen en dus, zoodra die achter den rug zijn, dan reken ik weer op al onze ouwe getrouwen! Aceoord? Wedden van ja. dat de prijsvraag van 8 No vember er een heeleboel inspireeren zal? 'k Heb de volgende punten kunnen geven: Opvat- Tee- ting: Uitv. kenw. Tot. H. H. de B„ Borne S 9 8 25 Jan W., Doetinchem 8 8 7% 23 Corry v. d. V.. R'dam 8 9 8 25 Frits van V„ Hansweert 8+ 7 7 22 J. Vielv.. R'dam 6 7 8 21 Bern. Arn., den Bosch 6 7 8 21 Cor. H., Schiedam 7 6 8 21 L. Sp., B. op Zoom 7 6 7 20 Michiel v. G„ R'dam 8 6 6 20 E. v. d. V., Rotterdam 6 6 6 18 G. Kr., Haarlem 8 7 7 22 Anton v. Str., Waspik 7 6+6+19 Bennie H., Ootmarsum S'A IVz GVz 22V2 De prijzen zijn derhalve toegekend, by loting onderling: de eerste prijs voor H. II. de B.„ Borne en de tweede voor Corry v. d. V., Rot terdam. Zeer eervolle vermelding: Jan W. te Doe tinchem. Eervolle vermelding: Bennie H., Oud-Oot- marsum. Het kerkelijk jaar loopt ten einde. Nog eenige weken en de Advent staat voor do deur. Nu is het, alsof de H. Kerk ons nog éénmaal aanvuren wil om krachtig te blijven strijden den goeden strijd: Zij richt ons oog op den Hemel, waar de heiligen in de glorie wonen en tevens op de onderwereld, het Vagevuur, waar de laatste smetten moeten worden uit geboet. De zegepralende kerk, en de lijdende Kerk trekken aidus langs ons oog in deze eeste Novemberdagen; de strijdende kerk op aarde staat als een verbindingsteekea tusschen die beide in. Toen kardinaal Ver dier van Parijs onlangs Lisieux bezocht, hield Zijne Eminentie op de trappen der Kerk een toespraak tot de jeug-d: zorgt ervoor zoo zeide hij dat jullie hei ligen wordt gelijk de kleine Theresia; volgt haar na! Dat is voor ons de groote strekking van het AUerheiligenfeest: de heiligen na ts volgen in hun deemoed, hun zelfverloochening en hun trouw aan Gods geboden en die der H Kerk. De gedachtenis van Allerzielen houdt het aandenken jaarlijks in ons wakker aan onze lieve dooden(, die ons met het teeken des ge- loofs zijn voorgegaan en In den stillen tuin der dooden den slaap des vredes slapen. De dooden worden in het dagelijkscb leven zoo mak kelijk vergeten; de H. Kerk herinnert ons nu aan onzen duren plicht voor hen te bidden. Wanneer heel de wereld haar plicht begreep voor de in Jesus ontslapenen, dan was er mis schien aan den avond van 2 November géén vagevuur meer. VAN DEN VORIGEN REBUS. Men wil gaarne anderen doorzien, maar men is er niet op gesteld doorzien te worden. VAN DE VIERKANTJES. De oplossing van de negen-vierkantjes-puzzi© vinden jullie bieronder: VAN DE PUZZLE. VAN HET LETTERAADSEI 1IS: Denemarken. 23 één. 45 Denen. 67 hatelyk. 89 afgemeten. 1011: casuarls, 1213: decreet. 1415: deken. 1617: dea. 18: j*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6