mm FEUILLETON CAPITOLA, De Stuwadoorswet ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 DE INDISCHE POSTVLUCHTEN HET VERWEKKEN VAN REGEN RIJKSBEGROOTING 1931 EGYPTE EN DE PENTATEUCH. Justitie DE KAT ANGELINO DOCTOR H. C. NIEUWE REGELING VAN ARBEIDSTIJD DEN Uitbreiding van de der wet werkingsfeer Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet. Dit wetsontwerp dat' strekt ter vervanging van het ontwerp van 1921, beoogt in de eerste plaats een nieuwe regeling van den arbeids tijd. Deze gaat uit van een maximum-arbeids duur van 8!4 uur per dag en 48 uren per week, behoudens de krachtens de wet te stellen uit zonderingen. Hierdoor worden dus de normen gevolgd, welke sinds 1922 in de Arbeidswet 1919 voor den arbeid in fabrieken of werkplaat sen zijn neergelegd. Het inspannend karakter van den stuwadoorsarbeid rechtvaardigt deze gelijkstelling. Een dergelijke regeling sluit zich bovendien aan bij hetgeen in een zeer groot deel van het havenbedrijf sinds eenige jaren reeds geldt. Een vrijwillige regeling als de bestaande loopt echter gevaar, wanneer ook maar een klein deel der concurreerende on dernemingen zich daarbij niet aansluit, zooals reeds het geval is. Een tweede hoofdpunt van het ontwerp is de uitbreiding van de werkingssfeer der Stu wadoorswet. Tot dat doel zijn in de definitie van „stuwadoorsarbeid" verschillende aanvul lingen aangebracht. Hierdoor zal het mogelijk worden tal van werkzaamheden, die in het havenbedrijf ver richt worden, doch die thans niet onder de .wettelijke omschrijving van stuwadoorsarbeid vallen, zooals in op de kade zich bevindende pakhuizen, in de veemen, in 't expeditie-, Rijn beurt- en schuitevoerdersbedrijf, onder de wet te brengen. De tegenwoordige toestand, dat de arbeid van in het havenbedrijf werkzame ar beiders nu eens onder de Stuwadoorswet valt, dan weder daaraan onttrokken is, is uit een oogpunt van doelmatige arbeidersbescherming zeer onbevredigend. Evenals zulks krachtens de Arbeidswet kan geschieden, wordt de mogelijkheid geopend, personen die uitsluitend of in hoofdzaak met leiding zijn belast, aan de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden te onttrekken. De definitie n zeeschip i3 in overeenstem ming gebracht met die, welke art. 310 van het Wetboek van Koophandel daarvan geeft. In die definitie zijn voorts als uitzondering naast de oorlogs- en de visschersschepen genoemd de Rijksvaartuigen. Verder wordt voorgesteld het bepaalde in het eerste lid onder d van art. 28 der Stuwadoors wet t© doen vervallen, zoodat ook op dien stu wadoorsarbeid, in dienst van een publiekrech telijk lichaam verricht de bepalingen dezer wet toepasselijk zullen zijn Een nieuw voorgesteld tweede lid van art. 4 waakt er voor, dat voor vrouwen en jeugdige personen arbeid, dien zij volgens de tegenwoor dige stuwadoorswet niet mogen verrichten, verboden zal blijven, terwijl een derde lid ten doel heeft te verzekeren, dat voor deze groepen van arbeiders ook in de toekomst de bijzondere bescherming van de artt. 9, 10, 11, 12 en 67 der Arbeidswet zal blijven gelden. Vervolgens heeft het wetsontwerp ten doel óm de arbeidskaarten af te schaffen, voor wel. ker handhaving geen voldoende beweegredenen meer zijn aan te voeren. Wat nog de bovengenoemde normen van den arbeidstijd betreft, wordt de verdere regeling van arbeids- en rusttijden overgelaten aan een algemeenen maatregel van bestuur. Zoo zal in de eerste plaats tij dien maatregel overschrijding van den wettelijken werktijd met iy2 uur per dag zijn toe te staan voor het beëindigen der werkzaamheden aan een zee schip, een ruim, een lichter of een voertuig, of daarmede verhand houdende werkzaamhe den, zonder dat hieraan de verplichting ver bonden wordt het verrichte overwerk door een korteren werktijd op andere dagen te compen- seeren. Ook zal overschrijding van het dag- en week- maximum moeten worden toegestaan voor per sonen, die voorbereidenden of voltooiingsarbeld verrichten, zooals arbeiders belast met het verzorgen of voor gebruik gereed maken van machinale inrichtingen, en bepaalde categorieën van toezichthoudend personeel. In de derde plaats zal moeten worden be paald, dat wanneer arbeiders, die los- of laad- arbeid verrichten, krachtens een overwerkver- gunning langer dan normaal werken, een ge lijke verlenging zal gelden voor de arbeiders, die den daarmede verband houdenden arbeid .van wegen, controleeren, meten, monsternemen en ontvangen van goederen verrichten. De begrenzing van de wettelijke arbeidsweek te voorts niet meer beperkt tot het tijdvak tusschen Maandagmorgen 6 uur en Zaterdag avond 12 uur, doch zij omvat de geheele kalen- derweek. De arbeid op Zondag en in den nacht van Zondag op Maandag, telt dus mee bij het totaal der week. Volgens het nieuwe art. 10 zal het verbod van Zondagsarbeid niet gelden voor het laden of lossen van positzendingen, alles wat behoort tot uitrusting van het schip, de bagage van de reizigers en de bemanning, alsmede het pro viand en het water, ook wanneer daartoe wordt gebruik gemaakt van krachtwerktuigen. Het tweede retourvliegtuig Het tweede retourvliegtuig vertrok gister ochtend 5.20 uit Cairo e<n landde te 13.50 te Athene. Het vierde postviegtuig is gister om 5.45 uit Allabad vertrokken en om 14.37 te Akiab aan gekomen. Het tweede retourvliegtuig onder Hondong en Pellens is, naar Reuter uit Cairo seint, gis termorgen van Heliopolis naar Athene ver trokken. De proeven kunnen resultaten van waarde opleveren Woensdag j.l. hield de heer Ch-r. A. C. Nell, bestuurslid van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrekunde, voor een talrijk gehoor van leden en genoodigden van den Amst. Weer- en Sterrekundigen Kring een lezing over. „Het kunstmatig verwekken van regen". Spreker begon met uiteen te zetten, welke methoden in den loop van de laatste tiental len van jaren beproefd zijn en welke resultaten daarmede bereikt zijn. Hij toonde echter aan, dat bij deze metho den hoogstens boven de plaats, waar geëxpe rimenteerd wordt, waterdamp aan de lucht onttrokken kan worden. Met het oog op de groote hoeveelheden, die noodig zijn voor de besproeiing van groote oppervlakten, zijn de ter plaatse in de lucht aanwezige hoeveelheden in den regel onvol doende. Ook toonde spreker aan, dat bij plaatselijke buien een deel van den gevallen neerslag aan den waterdamp uit de omgeving onttrokken wordt. Tevens toonde spreker aan, dat de groote en belangrijke regens zoo goed als uitsluitend voorkomen in het Zuid-Oost quadrant der de pressies en dat dus de depressies de onmisbare voorwaarden voor deze regens zijn. Verder merkte spreker op, dat de' regen, dus ontleend wordt aan den waterdamp, die uit een zeer wijde omgeving is aangeveerd. Da conclusie uit hetgeen voorgedragen is, liet spr. over aan de toehoorders en aan hen, die beproeven langs kunstmatigen weg regen te maken. Regenproeven kunnen zeer zeker voor <fe meteorologie, die nog veel te weinig weet van het regenproces, resultaten van waarde opleveren. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE NIEUWE BRUG OVER HET RIJN-SCIIIEKANAaL. waarop de brug zal komen rusten zijn reeds gereed; het wachten te Delft vorderen snel; de zware muren, is alleen op die brug DE HALVE CENT EN HET CENTSTUK KAN BEZWAARLIJK "WORDEN GEMIST Afschaffing zou prij-verhooging vermoedelijk beteekenen In een nota naar aanleiding van het verslag •inzake de begrooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1931 zegt de minister van Financiën, dat hy ten aanzien van de vraag of het geen aanbe veling zou verdienen, het halve centstuk te doen verdwijnen, nog steeds op het standpunt staat door hem ingenomen iu de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende hoofdstuk Vllb voor het dienstjaar 1923. Zooals in het genoemde verslag uit 1923 terecht werd opgemerkt, worden tal van arti kelen voor 2%. 712^ cent enz. verkocht en zouden bij afschaffing van den halven cent de prijzen allicht naar boven worden afgerond, Overigens zou inderdaad, gelijk in het onder havig© verslag wordt opgemerkt, de gewensch- te vereenvoudiging niet worden bereikt Indien niet ook het 2t& centstuk wordt afgeschaft, en dit muntstuk kan, ook naar de meening van den minister bezwaarlijk worden gemist. DE OEFENINGSREIS VAN DE HEEMSKERCK. Voor de oefeningsreis van Hr. Ms. pantser, schip „Heemskerck" is een gewijzigd reisplan opgemaakt, dat als volgt luidt: Aankomst te Tunis 20 November; vertrek van Tunis 25 November; aankomst te Port-Malion 28 No. vember; vertrek van Port-Mahon 6 December: aankomst te Carthagena 9 December; vertrek van Carthagena 15 December; aankomst te Willemsoord 23 December. Hierbij dient nog aangeteekend. dat wellicht n.l. indien eventueels aanvulling van den ltolenvoorraad dit noodig maakt, vóór Tunis ook nog Gibraltar zal worden aangedaan. Op uitnoodigiing van de Laidsche Ver. voor Wetenschappelijke Voordrachten zal op Woens dag 26 dezer des n.m. te S uur In het klein- nuddtorium prof. dr. A. S. Yehuda een lezing houden over „De invloed van de Egyptische taai en de Egyptische stijl op de boeken van Mozes". Uit het Voorloopig Verslag Blijkens het voorloopig verslag over hoofd stuk IV der Rijksbegrooting 1931 (Justitie) wenschten vele leden den minister hulde te brengen voor zijn jyerk en zijn belei l Zij spra ken de hoop uit. dat de Kamer ook in dit parlementair jaar belangrijken we'gevenden arbeid op justitieel gebied met deze'.' bewinds man zal kunuen behandelen. Nationaliteit der gehuwde vrouw. Sommi ge leden betoogden opnieuw de wenscbelijkheid van herziening der wettelijke bepalingen inzake de nationaliteit der gehuwde vrouw. Zij zouden het op prijs stellen te vernemen of de Regee ring bereid is, tegemoet te komen aan den billijken eisch, dat de vrouw bij huwelijk een keuze kan doen tusschen behoud van de eigen nationaliteit en het verkrijgen van ae nationa liteit van haar echtgenoot, terwijl zjj voorts wenscht bepaald te zien, dat de naturalisatie van den man tijdens diens huwelijk geen in vloed heeft op de nationaliteit van zijn echt- genoote tenzij met haar goedkeuring. Strafbaarstelling, van pullleke Godslaste ring. Vele leaen oordeelden dat het meer dan tijd ls, publieke Godslastering in woord en geschrift strafbaar te stellen. Verscheidene leden oordeelden het noodza kelijk de van communistische zijde gevoerde propaganda tegen den godsdienst ernstig onder de oogen te zien. Bescherming van titels en diploma's. Eeni ge leden drongen er cp aan maatregelen te tref fen tegen het misbruik maken van den titel van dokter In de medicijnen en van de hoeda nigheid van specialist in een bepaald onder deel van de medische wetenschap. Politie v'an verschillende zijden werd ge vraagd, hoe het thans staat met de voorberei ding van een reorganisatie van ons politie-we- zen. Een goede uitvoering der politie-taak wordt do r deze veelheid, van korpsen niet bevorderd. Men zou gaarne inlichtingen ontvangen omtrent den omvang van het instituut der particuliere politie. Men aad den indruk gekregen, dat bij sta kingen werkwilligen niet altijd voldoende vei lig zijn. Sommige leden achtten de tegenwoordige opleiding van politiedienaren niet bevredigend. Gevangenissen en Rijkswerkinrichtingen. Geklaagd werd over de samenstelling der col leges van regenten over de gevangenissen. De verhoudingen tegenover het personeel zijn hier en daar onbevredigend. Opnieuw werd aangedrongen tot mitigatie der celstraf. Teleurstelling werd uitgesproken over het feit, dat in den arbeidstijd van het personeel bij het gevangeniswezen nog altijd geen ver andering is gebracht. Rijkstucht- en Opvoedingswezen. Gevraagd werd of de minister bij een reorganisatie der gestichten vooral aan het paviljoen-systeem aandacht wil schenken. Bij de Dies-herdenking der Ned. Handelshoogeschool Ter gelegenheid van de herdenking van den dies natalis der Nederlandsche Handels Hooge- school vond gistermiddag in de groote aula een openbare senaat-s vergade ring plaats, waarin de Rector magnificus Prof. dr. P. E. Verkade een rede heeft uitgesproken over „problemen betreffende de vetstofwisseling der diabetici Na afloop van de diesrede van den Rector Magnificus vond de promotie plaats van den heer A. D. A. de Kat Angelino, ambtenaar voor Chineesche Zaken in Nederlandsch-Indië tot doctor in de handelswetenschap honoris causa, Als promovendus trad op Prof. G. Gonggrijp,' hoogleeraar In de koloniale economie aan de Handels-Hoogeschool. Dankwoord Dr. de Kat Angelino. Hierop verkreeg dr. A. D. A. de Kat Angelino het woord die tenslotte hartelijke woordten van erkentelijkheid richi'.te tot dien rector- magnificus, den senaat, zijn promotor en dien kring der zijnen. R. K. ONDERWIJZERS EN WERKLIEDEN VERBOND HET OPZEGGEN VAN HYPOTHEKEN OP LANDELIJKE EIGENDOMMEN Geen maatregelen noodig Op de vragen van den heer Wetitkam.p be treffende het opzeggen van hypotheken op lan delijke eigendommen, voornamelijk in Zeeland, heeft de heer Ruys de Beerenbro-uck, minister van Staat, minister van Binnenlan-dsche Zaken en Landbouw, geantwoord, dat uit het rapport van den Rijkslandbouwoonsulent te Goes is ge bleken, dat een groote onrust wegens het op zeggen van hypotheken op landelijke eigen dommen in Zeeland niet heerscht. Het opzeg gen van hypethekem heeft geen grooteren om vang aangenomen dan in normale tijden het geval is. De minister meent dan ook dat het nemen van maatregelen achterwege kan blijven. LEENING PHILIPS Inschrijvingen in Nederland ten volle toegewezen DE ANTVYERPSC'HE TENTOONSTELLING Huldiging regeerings-commissaris Posthuma Naar wij vernemen heeft een groep der Ne- derlandsche exposanten op de tentoonstelling van Antwerpen besloten den Nederlandschen regeer!ngscommlssaris dr. Posthuma te huldi gen door hem op Vrijdag 14 November in hotel Witte Brug te Scheveningen een diner aan te bieden. Verschillende bestuursleden der Antwerpsche expositie alsmede burgemeester van Cauwelaert zijn uitgenoodigd deze feestelijkheid bij te wonen. REDUCTIE OP DE INSCHRIJVINGEN IN ZWITSERLAND Naar wij vernemen werden de inschrijvingen op d© hier te lande gehouden emissie van 20 millioen 5 pet. converteerbare obligation der N. V. Philips Gloeilampen-fabrieken ten volle toegewezen. Naar men ons voorts nog mededeelt is op d© uitgift© van de 8 millioen 5 pot. conver teerbare obligatiën van bovengenoemde maat schappij, in Zwitserland voor een zoodanig be drag ingeschreven, dat bij de toewijzing een reductie zal moeten worden toegepast. UIT DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE De crigis EEN PROTEST AAN DE REGEERING De directie van de N.V, W. A. Scholten'e Aardappelmeelfabrieken te Groningen heefl aan de ministers van arbeid en financiën het volgende telegram gezonden: Hoewel geen be wonderaar van regeeringssteun aardappel, meelindustrie achten wij indien deze verleend wordt niet alleen het Avébé daartoe gerech tigd, doch evengoed de particuliere vrije coöperatieve fabrieken. Protesteeren tegen een zijdlge werkwijze der commissie en tegen stel selmatige uitsluiting der bedrijven. Samenwerking bepleit Door het hoofdbestuur der St. Lebuinusver- eeniging van R. K. Onderwijzers in het Aarts bisdom Utrecht is het volgende besluit ge nomen: Het hoofdbestuur der St. Lebuinusvereeniging wenscht te ijveren voor een permanente ver tegenwoordiging van de wederzijdsche besturen van de St. Willibrordusfederatie van R. K. On- derwijzersvereenigingen en van bet R. K. Werk liedenverbond door afgevaardigden naar de al gemeene vergaderingen van het R. K. Werk liedenverbond en van de St. Willibrordusfede ratie met recht van deelnemen aan de discus sies, doch zonder stemrecht. Verder zonder eenigo contrlbueele verplichtingen en met be houd van ieders zelfstandigheid. Voor een de finitief besluit genomen wordt, zal de goedkeu, ring van het Doorluchtig Episcopaat gevraagd worden. Het hoofdbestuur heeft dit voorstel aanhangig gemaakt bij het federatiebestuur. DE MEX1CAANSCHE OPLICHTERS Tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld De Vijfde Kamer der Rechtbank te Amster dam deed Donderdag uitspraak ln de strafzaak tegen de beide internationale oplichters G. en E., een Spanjaard en een Mexicaan. Verdachten hadden op 3 Februari j.l. door middel van een valschen wissel gepoogd om de fa. Th. Cook Son voor 13.000 dollar op te lioliten. De Rechtbank verklaarde verd. schuldig aau het te zamen en in vexeeniging opzettelijk ge bruik maken van vervalscht voor omloop be stemd handelspapier en veroordeelde ieder tot drie jaren gevangenisstraf. De eisch luidde vier jaar. EEN DUITSCHE LUCHTKASTEELEN BOUWER. NED. VEREENIGING VOOR HOOGER HANDELSONDERWIJS In de vergadering van het algemeen bestuur der Nederlandsche Ver-eeniging voor Hooger Handelsonderwijs, die onder leiding van ,-len heer mr. R. Mees gistermorgen in 't gebouw der Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rot terdam plaats had, werd tot voorzitter herbe noemd mr. R. Mees. In den Raad van Beheer waren drie vaca tures, wegens het periodiek aftreden van de heeren mr. W. M. van Lanschot en mr. Q. J. Terpstra en wegens het bedanken van den heer mr. Jan Smit Azn. In hun plaats werden tot leden van den Raad van Beheer benoemd de heeren: mr. H. C. Hintzen te Rotterdam, Jhr. mr. L. H. van Lenn-ep te Amsterdam en ir. H. C. Wesseling te' Vlissingen. Vervolgens werden de navolgende heeren als curator herbenoemd: P. Bredius, mr. P. Droog- leever Fortuyn, mr. Th. A. Fruin, mr. W. C. Mees, prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff, Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, C. A. P. van Stolk, mr. W. Suermondt Lzn., W. Westerman en mr. A. R. Zimmerman. Het verslag van curatoren over het afgeloo- pen studiejaar werd vervolgens voor kennis geving aangenomen. In de gewone algemeene vergadering van de leden, die eveneens onder presidium stond van den heer mr. R. Mees, zijn tot leden van het algemeen bestuur herbenoemd de heeren: H. Rud. du Mosch, Phs. van Ommeren Jr., H. E. Oving Jr., dr. A. F. Philips, prof. mr. dr. 6. W. J. Bruins, T. P Baart de la Faille. L. V. van Rossem, Bern. E. Ruys, J. A. Ruys, mr. Jan Smit Azn., L. Stokvis en mr. Aug. Phi lips, welk© aan de beurt van aftreding waren. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het bedanken van de' heeren G. S. de Clereq en A. E. P. M, Driebeek, werd tot lid van het algemeen bestuur benoemd de heer J. C. L. van der Lande te Ubbergen bij Nij megen. De voorzitter dankte de aftredende leden voor hun herhaalde belangstelling, vanaf vestiging van de Ned. Handels Hoogeschool getoond. Vervolgens is de rekening en verantwoording van den Raad van Beheer behandeld eu deze Raad na accoordbevinding gedechargeerd. Het verslag van den Raad yan Beheer om trent den toestand der Vcreeniging werd voor kennis-geving aangenomen. Leugens, om geld los te krijgen Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank had zich de 25-jarige Duitsche koop man H. K. E. te verantwoorden, verdacht van oplichting. Verd. had advertenties geplaatst, waarin hij een behoorlijk gesalarieerde betrekking aan bood als vertegenwoordiger van een Duitsche firma, handelende in stalen en houten land huizen. Bij het aanvaarden der betrekking moest 2000 worden gestort. De reflectant zou het financieel beheer heb ben en moest daarom 2000 cautie stellen, als zekerheid zou een eerste hypotheek worden ge geven op een te Zeist gelegen stuk grond. Verd. had de landhuizen tot in bijzonderheden be schreven. Op deze wijze had verd. verschillende slacht offers gemaakt, terwijl uit het uit Duitsch- land opgevraagde strafregister bleek, dat de man zich reeds meermalen te verantwoorden had ge-had wegens oplichting tot bedragen van 12.000—17.000 Mark. E. had voor de politie en den rechter-com- missaris fantastische verhalen gedaan over geld, waarover hij zou kunnen beschikken, doch voor de rechtbank legde hij een vrijwel vol ledige bekentenis af, tenminste hij gaf toe, verschillende leugens te hebben verteld om het geld los te krygen. Wel was hij van plan ge weest in Holland stalen en houten huizen te importeeren. Nadat een groot aantal getuigen waren ge hoord, eischte mr. de Blécourt, Officier van Justitie, 2% jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Veerman, betoogde, dat het niet verd.'s bedoeling was geweest oplich ting te plegen. PI. concludeerde tot vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak 20 November, MISHANDELING VAN EEN RIJKS VELDWACHTER. Zes jaar gevangenisstraf geëischt Voor de rechtbank te Winschoten stonden gisteren terecht de gedetineerde fabrieksarbei ders L. K. en KI. K., resp. 35 en 31 jaar, uit Nieuwe Pekela, beschuldigd in den nacht van 2 op 3 Augustus j.l. te Nieuwe Pekela den rijks veldwachter Engbert Ubels te Alteveer ernstig te hebben mishandeld. Na getuigenverhoor eischte het O. M. tegen iéder 6 jaar. DE BRAND IN DEN LAMPENWINKEL Opzet in het spel? EEN IN PETROLEUM GEDRENKTE DEKEN OP DE TRAP GEVONDEN Bij het verder onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, naar de oorzaak van den brand, die in den lampenwinkel op den N. Z. Voorburg wal te Amsterdam woedde, is komen vast te staan, dat behalve het open gaskraantje ook nog een andere aanwijzing het waarschijnlijk maakt, dat deze brand is aangestoken. Op do trap naar de tweede verdieping is een deken gevonden, doordrenkt met petroleum. Het vuur is echter niet zoover gekomen. Reeds eerder heeft de heer B., de eigenaar van de zaak, brand gehad. Hij kreeg toen 500 van de verzekering uitgekeerd. In totaal was bij voor 4000 op beurspoiis verzekerd. MET VALSCHE STEUNLIJBTEN GELEURD Een 51-jarige ketelmaker, die vroeger lid was van een beurtvcreeuiging in de omgeving van de Utr. Dwarsstr. te A'dam, is met oude papieren rondgegaan, waarop een aanvrage om steun, z.g.n. voor de Buurtvereeniglng met een valsclien naam onderteekend was opgesteld. De man had zich op deze wijze van eenig geld weten te voorzien, dat hij tea eigen bate aan wendde. Een rechercheur van het bureau Stad houderskade heeft het ex-buurtvereenigingslid aangehouden. Naar het Engelsch van GRAY NICK Vertaling van IAC. J. SCHOON 104. En gij hebt groot gelijk mannen, ging de kapitein voort, toen hu tusschen- zijn kame raden stond. Het is wel is waar heel mooi van jou, Bill, dat je het uiterste voor mij hebt wil. len wagen, doch het zou nergens anders toe ge diend hebben dan tot jelui's eigen ongeluk. Overigens zien jelui wel, dat van jelui's kant niieta meer voor mü behoeft gedaan te worden, want sedert een paar uur ben ik vrijvrij, als een vogel in de lucht, -dank zij het eenige per- eoontje in de wereld van wier slimheid, onver saagdheid en edelmoedigheid het te verwachten was, dat ze mij zou redden! De schrik, verbazing en algemeene verwar ring waren zóó overweldigend gro t geweest, dat de bandieten nog altijd niet recht wisten of het Mac Donald in vleesch en bloed was, die ln hun midden stond of dat men hem wellicht Vroeger, dan aanvankelijk bepaald was, had op gehangen, zoodat hij thans als geest aan hen (Verscheen. Eerst to.en de rooverhoofdman een kroes greep en dien met den uitroep: ,,Leve mijn bevrijdster, leve miss Capitola Black!" tot op den bodem ledigde, erkenden de bandieten, dat het hun geliefd opperhoofd in hoogst eigen persoon was, die voor hen stond, en die naar het scheen, gedurende zijn langdurige ge vangenschap, het drinken nog niet verleerd had. Uw bevrijdster... miss Black... dus alweer dat jonge meisje? riep Bill verrast uit. Dan is het je ook stellig gelukt, haar in je macht te krijgen! Is ze misschien in de nabij heid? Neen, zij is in betere handen dan in de mijne, antwoordde Mac Donald ernstig. Doch luistert, want ik heb niet veel tijd te verliezen, wil ik mij in veiligheid brengen. Zoodra ik vrij was, begaf ik mij naar ons hol in de Heksen- groeve. Toen ik jelui daar niet aantrof, spoedde ik mij hierheen en ben blij dat ik jelui hier ge vonden heb, want ik wil afscheid yan Jelui nemen en ons bondgenootschap ontbinden, ten minste, ik wil jelui's opperhoofd niet langer Zön, daar ik vast besloten ben, een rechtscha pen leven te gaan leiden en deze streken voor altijd te verlaten. Ook wij waren er voor, om ons gezelschap te ontbinden, antwoordden Steven en nog eenige anderen. Zonder een aanvoerder als gij, kunnen wij ons onmogelijk staande houden, en daar wij je op een andere manier meenden te verliezen, stond bij de meesten onzer het besluit vast, ons geluk elders te gaan beproeven. Mac Donald keurde dit goed. Vervolgens ging hü op zijn gewone plaats aan het hoofdeinde van de tafel zitten en vertelde zün kameraden, op welke wijze hij door Capitola gered was. Nadat hij zijn omstandig verhaal geëindigd had, haalde hij uit zün zak een beurs met goud, wier inhoud hij op de tafel ledigde en in twee gelijke helften verdeelde. Deze ©ene helft hier, zeide hij tegen zijn kameraden, is voor jelui. Verdeelt ze eerlijk, dan heeft iedereen een appeltje vor den dorst onderweg, dat hem wel te pas zal komen, wan neer gijlieden besloten zijt, mijn voorbeeld te volgen en eveneens een rechtschapen leven te beginnen. Ik zelf verlaat Amerika en wil ver van hier een nieuw vaderland zoeken. Daarvoor heb Ik de andere helft van het geld noodig. En thans, müne vrienden, een laatsten dronk op het welzfin van haar, die mij gered heeft, en dus vaarwel! De toast op Capitola werd door de bandieten met een gebrul beantwoird, weldra was Mac Donald uit hun midden verdwenen. Wanneer iemand dien nacht bij de stallingen van den ouden heer te Warfieldhouse de wacht had gehouden dan zou hij een man van rijzige gestalte, met bleek gelaat en in den wind fladderende zwarte haren hebben kunnen zien, die op den pony van miss Capitola kwam aan hollen, van het paard sprong, de staldeur zoo zachtjes mogelijk opende, Gyp naar binaeu leidde en een oogenbllk later met Fleet Foot, den besten draver vaft den majoor, weer bui tenkwam, waar de lange, magere gedaante opsprong, om na weinige seconden in de duis ternis te verdwijnen. Toen Capitola den anderen morgen bezig was met zich te kleeden, verlangde haar stalknecht haar te mogen spreken. Wel Jlm, wat ls er aan de hand! vroeg zijn meesteres. Miss, antwoordde de neger, reeds voor het aanbreken van den dag ben ik naar Tip-Top gereden, om Uw pony te halen, doch hij is niet meer daar. Waarschijnlijk is hij vannacht ge stolen! God zij dank, zeide Capitola tot onuit sprekelijke verfbazing van den stalknecht, die natuurlijk niet wist welke beteekenis het ver dwijnen van haar paard voor Capitola had. Toen voegde het meisje erbij: Arme Gyp, ik zal je dus nooit meer terugzien? Des te grooter was haar vreugde, toen aan het ontbüt Wool uit den stal kwam en een zakje met geld bracht, waaraan 'n stukje pa pier bevestigd was waarop geschreven stond: Driehonderd dollars voor Fle-dt Filoot. Mac Donald die niet meer stelen wil". Wool vertelde aan zün heer. dat zijn hard draver verdwenen was, doch dat daarentegen Gyp, de pony van de miss, dien men meende dat gestolen was, in den stal was gebracht, zonder dat men wist hoe of door wien. Aan zijn manen was een zakje met geld bevestigd en daaraan het 'briefje, dat den naam van Mac Donald droeg, zoodat men wel mocht aan nemen, dat de beruchte bandiet, de hand daar bij in het spel had. Dan moet hij ontsnapt zijn, riep de ma joor, op wiens voorhoofd de aders des toorns bedenkelijk begon te zwzellen, toen zijn oogen den zachten blik van Martha ontmoetten. Deze blik scheen een eigenaardige toover- kracht op den ouden driftkop uit te oefenen, want zijn voorhoofd werd aanstonds weer glad en hij sprak op bedaarden toon: Nu In Godsnaam, ik hoop dat hij in vei ligheid is, en zijn vrouw de ihand gevend voegde hij erbü: ik wil op mijn bruiloftsdag geen storm in huls hebben. Dat Capitola van blijdschap in de handen klapte en door de kamer danste, waarbij zij triomphantelljk uitriep: Heb ik het niet gezegd, dat Mac Donald niet zou gehangen worden, was juist iets voor de kleine heks. Zij gevoelde zich dan ook on uitsprekelijk gelukkig. De eenige zwarte wolk die den helder en hemel van haar geluk zoo lang verduisterd had, was verdwenen, want Mac Donald was buiten gevaar en zij... zijzelf had hem gered. Hij kon nu als eerlijk mensoh, ver van liet tooneel zijner wandaden, een nieuw leven beginnen en haar Gyp, haar lieven, trou wen Gyp, had ze ook weer terug! Was er dus geeu reden genoeg, om in haar schik te zijn. De heide huwelijken werden dienzelfden dag gesloten en des avonds had de bruiloft plaats waartoe een zoo talrijk en uitgelezen publiek uitgenoodigd was, als iu deze eenzame streek maar denkbaar was. We behoeven zeker wel niet t.e vermelden, dat de twee bruiden er allerliefst uitzagen in haar kanten bruidsgewaden en getooid met de maagdelijke kransen en dat zij dan ook de algemeene bewondering opwekten, terwijl men zich niet minder vleiend uitliet over Her- bert en Traverse, die men om strijd roemde en van wie men stellig kon verwachten, dat z(j hun vrouwen zeer gelukkig zouden maken. Na het huwelijk begonnen natuurlyk de diners en soupers, de bals, die vier en twin tig uur duurden, fakkeloptochten, serenades en vuurwerk, waarop de officieel© bezoeken in de buurt volgden en de contra-visites, die minstens veertien dagen in beslag namen. Toen eindelük de luidruchtige feesten waren afgeloopen en aan alle eischen der etiquette voldaan was aanvaardden de twee gelukkige paren hun huwelijksreis naar Europa, van waar ze eerst na een jaar terugkeerden, om zich metterwoon op hun bezittingen te vesti gen. Majoor Warfield 'bewoont met zün bemin nenswaardige Martha het oude War.field house en daar de zachtaardige vrouw er steeds op be dacht is, om al zijn wensclien te voorkomen en elke aanleiding tot ergernis van hem ver wijderd te houden, konden wij hij ons laatste nige majoor jaarlijks houdt, tot onze groote bezoek tijdens de groote jachten, die de kra- blijdschap constateeren, dat zijn vroegere prik kelbaarheid bijna geheel verdwenen was. Too- neeien, zooals ze vroeger zoo vaak plaats had den en die hem den naam van den „ouden driftkop" bezorgd hadden kwamen nu slechts uiterst zelden voor en de oude, trouwe Wool verzekerde ons, dat hij sedert mistress Martha het huishouden bestuurde, zich ln een rustig leventje mocht verheugen zooals hij vroeger nooit gedroomd had. Clara en Traverse wonen op Willow Heights, dat tegenwoordig het schoonste landgoed van geheel Virginië is. Zijn geneeskundige praktyk zet Traverse voort, dook hy praktiseert alleen voor de armen, wier dankbaarheid het eenige honorarium is, dat hij voor zün diensten aan neemt. Onze vriendin Capitola leeft zeer gelukkig heeft laten verhouwen om zijn schoonmoeder door niets meer aan den treurigen tüd te ln het verborgen huis, hetwelk Herbert geheel herinneren, welke zij hier in gevangenschap doorbracht. Zeer verbaasd waren we, bij ons bezoek aan mistress Eugéne Lenoir, ook de oude Dorkey in haar omgeving te vinden, die het toch waarlijk niei aan haar meesteres verdiend had om daar in huis te mogen blijven. Haar straf bestaat in de weldaden waarmed® Capitola's moeder zich aan haar wreekt. EINDE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6