ALGEMEEN OVERZICHT. Wie heeft Karei XII doodgeschoten Op bevel van Moskou KARDINAAL CHAROST t Arrestaties in Noord-ltalië Niet-malsche schrobbeering Tyfoon teistert Indo-China ZATERDAG 8 NOVEMBER 1» Het vergaan van de R. 101 MONUMENT VOOR LENIN EEN RIJK PRIESTERLEVEN PLOTSELING AFGESLOTEN EEN PORTRET VAN K,ARD. MERRY DEL VAL KARDINAAL MISTRANGELO OVERLEDEN PREDIKANT NEERGESCHOTEN MOORD OP EEN HORLOGEMAKER Ontzettend familiedrama DANSWOEDE IN NANKING GERUCHTEN OVER EEN VOORGENOMEN AANSLAG BANDIET GEARRESTEERD HET CONFLICT IN BERLIJNS METAALINDUSTRIE WOLDEMARAS IN BALLINGSCHAP STEGERWALD OVER DE WERKLOOSHEID Ruwe Huid I Ruwe Handen EEN GEHEIME LEGERORDER VAN GRONER ALLE HUIZEN ONBEWOONBAAR JOEGO-SLAVIE DOCET STORM AAN DE SPAANSCHE NOORDKUST Frankrqk's buitenlahdschc politiek De parlementaire dag is zeer belangrijk ge Weest en de bouding der kamer dienovereen komstig. Met groote belangstelling heeft ze ge halsterd naar de redevoeringen van Nogaro en Franklin Bouillon, de eerste, die de Fransche buitenlandsche politiek betreffen. De belangstelling op de tribunes was zoo groot 4at niet alleen de toeschouwers als haringen in een ton op elkander waren geperst, maar dat een ontzaglijk aantal teleurgestelden in den druilregen konden afdruipen. Ook in de arena zelf was de .belangstelling groot. Wel twee-derde van de kamer was opge komen en dat is voor een dag, waarin geen stemmingen in het vooruitzicht zijn, bijzonder groot. Ook de wandelgangen der kamer waren zeer levendig en daar deed zich een incident voor dat geen practische beteekenis heeft, maar toch laat voelen, hoezeer de gemoederen onder den indruk zijn van de dreigingen in den interna tionalen toestand. Een redacteur van een nationalistisch blad bad in een artikel den socialistischen leider Blum geducht den mantel uitgeveegd voor diens anti-patriotisme. Wij zijn weer in den tijd aangekomen dat een dergelijk verwijt wel het meest de gevoelig, keden raakt en in een ietwat vreemd artikel tel Blum zich er over beklaagd, dat men het ■vulgus tegen hem ophitste en een radicaal blad ■voegde ot aan toe, dat men niet opnieuw een Bodalistischen leider het lot van Jaurès wilde laten ondergaan. Waarop door de nationalis tische pers geantwoord werd, dat het wel op vallend is, dat de revolutionnairen zoo spoe dig moord en brand roepen, terwijl zij 't altijd Eün, die de slachtoffers maken. Beeds Dinsdag had die historie tot scher mutselingen geleid, want de socialistische de- PUté's schijnen er de voorkeur aan te geven, sulke zaken in een vuist-duel af te handelen. Of vuistduel is eigenlijk niet het goede woord, "Want in dergelijke gevallen gaat het nooit man !t©gen man, maar veertig tegen één. Aymard, directeur-redacteur van de „Liberté" had toen al aan de kluit socialisten, die hem aanviel, geantwoord: „Toont ons de slachtoffers die wij zouden gemaakt hebben!" Maar de socialisten werden toen terugge drongen door de leden van de questuur en durf den niet veel uitrichten, daar veel journalisten Voor hun collega de partij opnamen. In het socialistisch hoofdorgaan werd echter gedreigd en aan Aymard aangezegd, dat hij niet in hun handen moest vallen. Waarop Aymard in zijn blad antwoordde, dat hij 's middags om drie uur in de wandelgangen zou komen. Hij heeft woord gehouden en reeds even voor Örle drongen een veertigtal roode kamerleden en hun secretarissen op om Aymard er uit te dringen. Ben kamerlid haalde zelfs een revol ver voor den dag. De niet-revolutionnaire jour hallis ten namen het weer voor Aymard op en In het handgemeen drong men door de ruit van tuindeur naar den tuin van het president schap. De quaestoren stonden machteloos bij de klap- ben, die over en weer vielen, en op dat oogen blik trok juist met slaande trom het militair geleide van den kamervoorzitter voorbij. Dat maakte de gemoederen nog opgewondener en de quaestuur liet de wacht aanrukken, die de v«ehtenden scheidde, volgens het officieele communiqué: de ongewapende macht. Na die rocamfooleske historie ving de zit ting aan, die weer opgewondenheid beloofde. Evenwel gebeurde er niets. Om de zeer be grijpelijke reden, dat niemand recht weet, hoe hij het heeft en er een dergelijke onzekerheid op elk gebied bestaat, dat de kamerleden ab soluut niet schijnen te weten, welke houding aan te nemen. De tijden zijn niet gemakkelijk. Het land is zeer verschrikt door de internationale ver houdingen. Veel meer dan men denkt. Men verwacht van de regeering een krachtigen stoot aan het roer, maar zonder precies te weten in "Welke richting. Kortom, men vraagt daden en de kamerleden "Weten heel goed, dat er maar heel weinig noo- d'ig zou zijn om een heftige anti-parlementaire Stemming in den lande te wekken. Vooral par lementaire manoeuvres tegen het kabinet zou den zeer kwalijk worden opgevat. Bovendien geven zij, die wel gaarne het be- "Wind zouden nemen, er zich rekenschap van, dat ze voor dezelfde moeilijkheden zouden ko men te staan en tot een volkomen identiek op treden zouden worden gedreven. Men zoekt dus zijn opgewondenheid en ongeduldigheid af te leiden in incidenten, die toch op niets uit. loopen, terwijl men verder maar de dingen afwacht. Het is dan ook niet de kamer, die leidt, doch de regeering. Ze kan, voor wat het algemeen betreft, de kamer om haar vinger draaien. Maar in de met incidenten bezwangerde lucht kan elk oogenblik iets gebeuren, waardoor een minister tegen den grond tuimelt en in zijn val het kabinet meesleurt. Dit voelt men zóó, dat er zelfs geen aan. dacht is voor de meest belangrijke zaken. Wat op het oogenblik de gemoedereu bezig houdt, zijn de beurstoestand en het springen van ban ken, dat den omvang dreigt te krijgen van een „schandaal-affaire". Er zijn dan ook al interpellaties ingediend, over credietpolitiek van de regeering, en de socialisten Ramadier en Vincent Auriol hebben een interpellatie ingediend, die door de regee- iring wel eens onmiddellijk aanvaard zou kun nen worden, en tot een debat aanleiding geven, "waarvan de gevolgen met geen mogelijkheid te voorzien zijn. De kamer is op het oogenblik zoodanig ver volgd met schrikbeelden, aan den financieelen toestand ontleend, dat een ernstig debat niet lang kan uitblijven, vooral waar men toch, in den grond der zaak van het begrootingseven- wicht niet die optimistische verwachtingen meer heeft als minister Reynaud. Wat nu het groote debat over de buitenland- sche politiek betreft, het is buitengewoon merk. waardig geweest, dat de beide sprekers, Nogaro, die op de uiterste rechtsche flank der oppositie zit en dikwijls dissident is geweest, een rede heeft gehouden van dezelfde strekking als Franklin Bouillon, die op den uitersten link- schen vleugel van de rechterzijde, of liever van de nationalistische helft, zit. Dat wijst er wel op, hoe sterk de wind van de nationalistische bezorgdheid is, die de poli tieke gedragslijn zal beheerschen, onverschillig bij welk kabinet ook, dat uit de troebele ver houdingen kan voortkomen. Nogaro heeft doen zien, dat ook de radicaal-socialisten niet anders kunnen doen dan vasthouden aan de triologie veiligheid, arbitrage en ontwapening, met vei ligheid voorop, arbitrage vervolgens en als men de zekerheid heeft, dat die geen wassen neus meer is, de ontwapening. Natuurlijk hadden beiden niet geheel en al 4eaelfde voertaal. Franklin Bouillon was heel al de tolk van de Fransche ongerustheid, Veroorzaakt door de Duitsche legerorganisatie en bewapening en door de redevoeringen, door Duitschlands verantwoordelijke staatslieden en Partijleiders gehouden. Zijn redevoering is een typisch staal van de doorsnee-meening van alle Franschen, die de internationale gebeurtenis sen volgen en de verhoudingen bestudeeren. En het was op stuk van zaken niet zoo te verwonderen, dat hij op een zeer belangrijk moment zelfs het applaus van Bonoour had. Maar de uitgesproken redevoeringen zijn te belangrijk voor een vluchtige beschouwing en zij kunnen eerst met vrucht in het juiste ka der worden gezet als Briand, de verantwoorde lijke man voor de Fransche buitenlandsche po- litiek, ook zijn oordeel zal hebben gegeven. Inmiddels heeft de kamer <1® debat ten over de buitenlandsche politiek voort gezet en de uiteenzettingen van den blinden afgevaardigde, Scapini aangehoord, die het woord voerde over de Fransche these: arbitra ge, veiligheid en ontwapening en er op wees dat het vraagstuk der landsverdediging op het eerste plan behoort te staan. Het is naar zijn meening noodzakelijk, zoo niet den 3-jarigen, dan toch zeker den -jari gen of 2-jarigen diensttijd weer in te voeren. De afgevaardigde Pezet van de democra tische partij ontvouwde vervolgens een voor. stel over de mogelijkheid van gebruikmaking van art. 19 van het volkenbondspact en de op vattingen van de Fransche regeering inzake de Fransch-Duitsche samenwerking. Een Duitsch voorstel betreffende aanwending van dit artikel zóu in den volkenbond nimmer een meerderheid vinden. Men heeft teveel ver trouwen in den Duitschen rijkskanselier Brii- ning om aan te nemen, dat hij zich zal laten leiden door een op niets uitloopende avontu- rierspolitiek. (Art. 19 spreekt over verdragen, die onuitvoerbaar zijn geworden). Onder de huidigeomstandigheden kan hier van in Europa geen sprake zijn. In tegendeel, iedere eiseh inzake revisie der verdragen is voor Frankrijk onaannemelijk. De ontwapening De ontwapeningsconferentie heeft de kwes tie van de bepalingen vain het personeel der zeemacht besproken. Men was het weldra algemeen er over eens, dat de conventie ook maximum cijfers voor het personeel der zeemacht in de verschillende landen zal moeten bevatten, doch er ontstond een lange discussie over de vraag, of bij de zeemaobt ook onderscheid moet worden ge maakt tusscken officieren en lager personeel, zooals ten aanzien van de landmacht is voor geschreven. Lord Cecil wensebte, dat met betrekking tot het personeel der zeemacht slechts een globaal cijfer zal worden vastgesteld, omvattende zoo wel de officieren als de onderofficieren en de gewone bemanning der "schepen. Amerika, Japan en Italië ondersteunden dit Britsche voorstel, doch de Fransche gedele geerde Massigli en de lieerein prof. Rutgers en Litwdnoff bestreden het en wemschten, dat voor de zeemacht een zelfde regeling zal gelden als voor de landmacht, zoodat dus ook het aantal officieren beperkt zou worden. Ten slotte deed de Japansche gedelegeerde Saito een bemiddelingsvoorstel, n.l., dat het aantal officieren der zeemacht niet in de con ventie op een bepaald cijfer behoeft te worden vastgesteld, doch dat uit jaarlijksobe tabellen der regeling zal moeten blijken, hoeveel officie ren men in dienst heeft. De publiciteit zal hier dus verder in plaats van een bindende beperking moeten komen. Omtrent dit voorstel werd ten slotte een onder-commissie benoemd, waarin jhr. Loudon en mr. Rutgers zitting hebben. De verkiezingen in Amerika De democraten hebben thans 217 zetels ver overd. De republikeinen bezitten er 216; de boeren- en arbeiderspartij 1. Alleen de uitslag van Illinois, waar op 't oogenblik de republikeinsohe candidaat met een geringe meerderheid de leiding heeft, ont breekt rog. De boeren- en arbeidersman kan dus op de wip komen te zitten. Opstand in Uruguay? Naar tie Montevideo verluidt, staat er tegen 10 November in Uruguay een opstand voor de deur. De leider van de opstandelingen heeft een leger van gewapende burgers georganiseerd, dat uit de grensstad Rivera naar Montevideo zal optrekken. Daarentegen verneemt de correspondent van het Argentijnsche blad „La Nacion" te Monte video uit kringen van de Uruguaysche regee- ring, dat de geruchten over een opstand on gegrond zijn. Twee merkwaardige rapporten Is gas verloren gegaan? Uit Londen wordt gemeld. In de vergadering van de commissie, welke een onderzoeik instelt naar de oorzaken, van die ramp van R 101, las de voorzitter, sir John Simon, twee rap porben voor, die hij eerst thans van de lucht haven te Cardimgrton had ontvangen. Het eene rapport stamt van den constructeur van het luchtschip, Richmond, het tweede van een ambtenaar van het luchtvaartmlnasiberie. In beid© rapporten wordt de mogelijkheid verondersteld, diait gas verloren is gegaan ten gevolge van de wrijving van de gascellen tegen het geraamte van het luchtschip. Zeer de aandacht trok de mededeeling, dat de ambtenaar van het luchtvaartministerie slechts tot 19 Juni vergunning bad gegeven voor het doen van vluchten en geweigerd had, dezen termijn te verlengen. Sir John Si mom sprak er zijn verwondering over uit, dat deze rapporten thans eerst door hem ontvangen waren. Bij het verder onderzoek betreffende het rapport van den inspecteur van het ministerie van luchtvaart bleek, dat de kwestie van de ontsnapping van gas indertijd met ambtenaren van de ,,R. 101", die thans overleden zijn, was besproken. Men was toen van meening geweest, dat men, daar de omhulsels slechts op enkele plaatsen gescheurd waren, de wrijving daarvan tegen het geraamte kon verhelpen door een prop tussehen de omhulsels en het geraamte aan te brengen. Te Moskou is gisteren, ter gelegenheid van don verjaardag van de bolschewistische revo lutie, het grafmonument van Lenin onthuld. Dit is vervaardigd uit graniet, dat uit ver schillende doelen van Rusland is bijeenge bracht. Ben B.T.A.-telegram uit Renmes meldt het overlijden, na een korte ongesteldheid, van Z. Bm. kardinaal Alexis Charost, aartsbisschop van Rennies. Onze correspondent te Parijs seint ons: Kardinaal Charost maakte heden middag zijn dagejjjkse-he wandeling even buiten de stad Hennes. Tijdens die wandeling voelde bij zich plotseling onwel en een automobilist, die voor bijkwam, verzocht hij, hem naar liet aartsbis schoppelijk paleis te rijden. Een in aller ijl ontboden geneesheer dr. L-e Gal Lasalle, gaf hem een inspuiting, waarna de kardinaal zich veel beter voelde en ver zocht, naar zijn werkkamer gebracht te wor den, waar hij plaats nam aan zijn bureau. Hij dankte zijn helpers en verzocht, alleen gela ten te worden. Wegens de groote ongerustheid, die zich van de omgeving had meester gemaakt, bleef men toch opletten en toen men eenigen tijd niets hoorde, ging een der prelaten de kamer binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij, dat (kardinaal Charost aan zijn schrijftafel was overleden. De tijding van het plotseling verscheiden verwekte een groote ontroering in de stad, daar de kardinaal zeer beipiud was. Het over lijden heeft omstreeks half vier In den mid dag plaats gehad. Kardinaal Charosit was den 14en November I860 te Le Mans gebcrein en na een ongewoon snelle loopbaan in de kerkelijke bedieningen en professoraten, werd bij den 13en Mei 1913 tot hulpbisschop benoemd, ter assistentie van den bisscliop van Kamerrijk en tot titulalr- toissehop van Miletopolis gewijd. Spoedig daar na viel de bisschopszetel van Rijs®ie>l open en reeds den 15en November 1913 werd hij tot bisschop van Rijssal benoemd. Later bij apostolische breve van IS Juni 1920 benoemde Zijne Heiligheid mgr. Charost tot coadjutor van kardinaal Dubourg aartsbisschop van Reunes. Mgr. Charost werd tegelijkertijd tot titulair aartsbisschop van Chersonese verheven. Bij den dood van kardinaal Dubourg volgde mgr. Charosit hem op den aartsbisschoppelij ke]! zetel van Rennes, Dol en St. Mallet. Den 223'ten September 1921 bad zijn benoe ming plaats, die den 20sten November van het zelfde jaar door de imtronisatie gevolgd werd. Niet lang daarna, in het Concistorie van 11 December 1922 werd mgr. Charost tcit de waar digheid van kardinaal-priester verheven. Mgr. Charost was behalve een groot figuur uit het Fransche religieuze leven, een geest driftige leider van de katholieke sociale actie en bet katholieke vereenigingsleven in het al gemeen. Zijn brieven zijn zeer bekend, in het Mzonder die over de sociale kwestie, het bi zonder omdetrwijs enz. Herhaaldelijk werd de doorluchtige prelaat door den II. Vader als Zijn legaat uitgekozen, zoo bij de eeuwfeesten van kardinaal Lavigerie te Algiers en Carthago (November 1925)bij de feesten van het 50 jarig bestaan der katholieke universiteit van Rijssal (Maart 1927) en bij de nog versok. in 't geheugen liggende feesten van Lisieux (in Sept. 1929), waar Z. Em o.a. plech tig den eersten steen legde van de toekomstige basiliek. De overledene was lid van de H. Congrega ties dar Sacramenten, der Riten, der Semina ries en universiteiten. Kunstwerk door een orthodoxen Bulgaar den H. Vader aangeboden Men meldt ons uit Rome d.d. 5 dezer: Gisteren werd den H. Vader een schitterend portret van kardinaal Merry del Val aangebo den, geschillerd door deün Bulgaarsohen schil der Boris Georgew uit Warna. Het schilderstuk is een fresco en stelt den kardinaal voor, bekleed met de pontificale ge waden, de mijter op bet hoofd, de hand zege nend opgeheven. Op den achtergrond ziet men het Sint Pie tersplein, in den rechter bovenhoek het wapen van den kardinaal. Het kunstwerk werd tentoongesteld in Wee- nein, Parijs, Berlijn en Londen. Hoewel de schilder het herhaalde malen tegen zeer hoo- gen prijis in de genoemde steden had kunnen verkoopen, sloeg hij ieder aanbod af, daar hij, hoewel orthodox, het kunstwerk beslist aan den H. Vader ten geschenke wilde geven. ROME, 7 November (V.D.) Heden is tenge volge van een ondergane operatie overleden kardinaal Alfonso Maria Mistrangelo, aarts bisschop van Florence, in den leeftijd van 78 jaar. Zware gevangenisstraffen opgelegd GREIFSWALD, 6 November. (W.B.) De rechtbank te Greifswald beeft heden den uit Pruisisch Stargard afkomstigen Kidrowski tot levenslange gevangenisstraf en den Rus Kru- gow tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Beiden stonden terecht wegens het neerschie ten van den predikant te Bucherow, die hen tijdens een inbraak in zijn woning had betrapt. Bovendien werden beiden beschuldigd van on geveer tachtig inbraken. "Wegens deze inbraken werd Kidrowski bo vendien nog tot drie jaar, Krugow tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De daders gearresteerd Dezer dagen werd te Berlijn de horloge maker Ulbrich vermoord gevonden. Het is de politie thans gelukt de moordenaars te arres teeren. Het zijn de 22-jarige koetsier Stolpe en de 23-jarige chauffeur Benziger, die daartoe aangezet zijn door een 16-jarig meisje, dat in de woning van Ulbrich vexkeerde. De politie was door het verhoor van dit meis. je op het spoor van de moordenaars gekomen, die te Redel gearresteerd zijn. DE DROOM VAN EEN BOEREN VROUW En de gefingeerde biecht op papier PROEVEN MET OUDE PATRONEN STOCKHOLM, 7 November. (H.N.) De vraag, wie Karei XII, Zwedeus grooten koning, dood geschoten heeft, ls dezer dagen weer aan de orde gesteld door een droom van 'n boeren vrouw ln de provincie Halsiugland, aan wie, volgens haar zaggen, in haar droom een sol daat, gekleed in de bekende uniform van 171S, verschenen was, die er zich over beklaagde, dat hij beschuldigd was den koning gedood te hebben, doch tevens aankondigde, dat de ware schuldige spoedig bekend zou worden. Eenigen tijd later bracht de vrouw een be zoek aan haar buren, waar zich een oud kerk boek bevond. Bij het doorbladeren van dit boek viel daaruit een blad papier, dat een biecht van een soldaat van de lijfgarde van Karei XII bevatte, waarin deze verklaarde, dat hij den koning doodgeschoten had en 12 jaar later ouk den eenigen man, die van zijn misdaad afwist. Dit document was onderteekend Blow S Awsevalde en gedateerd 1730. De vrouw deelde een en ander mede aan den dominee, die liet boek en het papier naar do bibliotheek van Upsala zond, waar men echter spoedig ontdekte, diat de biecht niet echt kon zijn. Een oude caricaturist heeft intussohen aa,n de journalisten verteld, dat dit stuk'van zijn hand stamde. Hij had liet. in zijn jeugd samen gesteld om zijn grootvader voor den gek te houden. De vrouw houdt echter vol, dat zij haar droom heeft gehad, voordat zij het papier gezien had. Veel geloof lieclit men daaraan thans echter Udet. Intusschen stelt de generale staf van Zweden thans weer een nauwkeurig onderzoek ln, om ma te gaan, of Karei XII door een vijandelijken kogel of "door een kogel uiit de eigen gelederen is getroffen. In 1917 werd de kist van Karei XII geopend en het geraamte onderzocht, waarbij bleek, dat de koning door een ontplofbaren kogel ln den linker slaap getroffen is. Men neemt thans proeven op verschillende afstanden om na te gaan, of een wond door ©en ontplofbaren kogel, zooals bij het geraam te vastgesteld, veroorzaakt kan zijn door een schot op langen afstand. Indien dit niet het geval zou zijn, wint de lezing, dat de koning door een schot uit eigen gelederen is gedood aan waarschijnlijkheid. Voor deze proeven worden geweren en kogels gebezigd, zooals destijds gebruikt werden, ter wij] men ook het lcruit uit dezen tijd weer heeft samengesteld. De uitslag van dit ondex-- zoeli wordt met groote belangstelling afge wacht. De officieele lezing van den dood van Karei XII is, dat hij tijdens het beleg van Frederiks- ihald in Noorwegen in 1718 door een Noorsclien kogel werd gedood, doolx herhaaldelijk wanen er geruchten in omloop, dat hij door een Zweed schen kogel is getroffen, welke dan afgevuurd sou zijn door een van de vele Zweedsche sol daten, die genoeg hadden van het eeuwigduren de oorlogvoeren Bolschewistische agitatie in Bulgarije SOFIA, 7 November. (Buig. T. A.) De politie heeft inlichtingen gekregen over plannen van bolschewistische agenten, om op bevel van Moskou in het geheele land betoogingen op touw te zetten. Bij verschillende leiders te Sofia is daarop huiszoeking gedaan, waarbij talrijke opruien de pamfletten en manifesten in beslag werden genomen. Voor heden zijn alle vergaderingen van wel ken aard ook verboden. Ondermynende sovjet-propaganda in New-York NEW YORK, 7 November. (N. T. A.) De kamer van koophandel in den staat New York heeft besloten, president Hoover en het congres congres te verzoeken, maatregelen te nemen tot bescherming van de politieke instellingen en de economische belangen van Amerika tegen den „ondermijnenden invloed der sov jetpropaganda." Een geheel gezin vermoord In Malinowa, bij Rakonitz, zoo wordt uit Praag gemeld, heeft een 33-jarige metselaar zijn 4 kleine kinderen gewurgd, zijn vrouw doodgeschoten en zichzelf daarna een kogel door het hoofd gejaagd. De man had 10 jaar lang gelukkig met zijn vrouw geleefd. Hij raakte echter zonder werk. zoodat zijn vrouw bij een boer dienst moest nemen. Er ontstonden evenwel laakbare verhoudin. gen tussehen de vrouw en baar werkgever, welke verkeerdheden den echtgenoot tot zijn ontzettende daad brachten. Heeft tot een verbod geleid In de laatste jaren heeft de danswoede in Nanking geweldige afmetingen aangenomen. Verschillende hotelhouders hadden van de re geering toestemming gekregen, om een dans zaal te mogen open. Plotseling hebben de autoriteiten thans een dansverbod uitgevaar digd. „Nanking" zoo luidt de officieele procla matie der regeering, „is de hoofdstad van China. Derhalve moeten ook alle slechte ge woonten onderdrukt worden die er toe kun nen bijdragen om de zedelijke ontaarding van het volk te bevorderen. De gewoonte, dat mannen en vrouwen den beelen nacht dansen, benadeelt de openbare gezondheid en zedelijkheid. Ter voorkoming, dat onze jeugd slepkts zeden of gewoonten aanleert wordt dit verbod uit gevaardigd. Twintig personen in hechtenis genomen ROME, 7 November (N. T. A.) Naar een Ste- ni-bericht meldt, hebben eenige dagen voor den verjaardag van den fascisten-opmarsch naar Rome, in verschillende plaatsen van Ncord-Italië arrestaties plaats gehad. In to taal moeten twintig personen in hechtenis ge nomen zijn. Zij worden ervan beschuldigd, in samenwer king met de Parijsche anti-fascisten, een mis- dadigen aanslag tegen het regime te hebben voorbereid en zullen voor een speciale recht bank terecht staan. Het onderzoek in deze affaire wordt nog voortgezet. Zoo gewond, dat hij geheel blind zal worden BRANDENBURG, 6 November. (W.B.) De politie te Boitzenburg in Mecklenburg is er in geslaagd een -lang gezochten misdadiger te arresteeren, die met een medeplichtige onlangs een scjiipper en een marechaussee had dood geschoten. De medeplichtige werd toen zwaar gewond, doch de ander ontkwam en werd maanden lang vergeefs gezocht. Bij een razzia, waarbij het tot een vuurge vecht kwam tussehen de politie en een inbre kersbende, bleven twee bandieten gewond lig gen. Toen er vingerafdrukken werden genomen, bleek een hunner de gezochte moordenaar te zijn, hetgeen hij eerst na langdurig ontkennen toegaf. Bij het gevecht heeft hij twee schoten in de oogen bekomen, waardoor bij geheel blind zal worden. De arbitrage-commissie bijeen BERLIJN, 7 November. (W.B.) Op het rijks- departement van arbeid begonnen heden mor gen voor de commissie van arbitrage, waarvan de rijksminister van arbeid a.d., dr. Brauns, voorzitter is en rijksminister a.d., opperburge meester dr. Jarras, en prof. Sinzheimer asses soren, de nieuwe loonsondei'handelingen, waar door het conflict in de Bex-lijnsche metaalin dustrie definitief moet worden bijgelegd. Beide partijen zetten nogmaals hun stand punt uiteen. De arbeidsgevens eischten een loonsverla ging van 15 procent en wezen den eisch der vakverbonden, om de veertigurenwerk ter be strijding van de werkloosheid in te voeren af. De vertegenwoordigers van dsn bond van metaalbewerkers verlangden, dat het bestaan de loonoontraot zou worden verlengd en hul digden in principe liet standpunt, dat aller eerst de prijzen der voornaamste levensmidde len en dagelijksche benoodigdheden verlaagd moesten worden, voordait men er aan kon den ken, die loonen te verlagen. De scheidsrechterlijke uitspraak, die bin dende kracht zal hebben, moet, naar de rijks minister van arbeid, dr. Brauns, mededeelde, uiterlijk Zaterdag vallen. Confereert nog met zijn politieke vrienden Naar uit Kowno wordt gemeld, heeft het in Litausche regeeringskringen groot opzien ver wekt, dat de kalm verloopen vergadering der regeeringspartij niet het besluit heeft geno men, om den vroegeren dictator Woldemaras uit de partij te stooten, hetgeen men toch reeds lang van plan was. Tijdens het congres hebben enkele leden van de regeeringspartij mededeeling gedaan, dat Woldemaras ook in zijn verbanningsoord, Pla- teliai, nog een zekeren rol speelt. Hij krijgt daar o.a, bezoek van Franschen en Polen, die hem den titel van „eervoorzitter der regee ringspartij van Litauen" toekennen. Ofschoon de vergadering dit een poging acht, om de openbare meening te misleiden, heeft men toch afgezien van verdere maatregelen tegen Woldemaras te nemen. De voormalige minister-president woont nog steeds in Plateliai, het landgoed van graaf Chviseul, waar hij door de politie streng be waakt wordt. „Ook een moreel vraagstuk" De Duitsche rijksarbeidsminister Steger- wald hield gisteren een rede over de werkloos- beid, waarin hij een overzicht gaf van de ver schillende vormen, waarin de wereldcrisis zich openbaart. Hij ziet in het vraagstuk niet alleen een eco nomisch en financieel, doch ook een moreel vraagstuk. Indien de vlijt van het Duitsche volk, welke in de geheele wereld bekend is, aldus Stegei'- wald, reeds van jongs af aan aangetast wordt door de groote werkloosheid, dan is het gedaan met Duitschlands economische positie in de wereld. Geen staat, ook Amerika niet, kan de vraag stukken, door een leger van 6 millioen werk- loozen gesteld, oplossen. In Engeland is de conservatieve regeering over het vi-aagstuk der werkloosheid gestrui keld en hetzelfde dreigt voor de arbeiders- regeering. Indien de reorganisatie slaagt en de werltloo- zen weer bü de productie kunnen worden be trokken, zal het gevaar verminderen. Hoe dit kan geschieden, is de groote vraag, die opge lost moet worden. Noodig daartoe is in de eerste plaats een goede regeling van de financiën, voorts een betere ï-egeling van bet vraagstuk der schade vergoeding, de verlaging van de productiekos ten, een verbetering v,an den toestand in den landbouw enz. Reel. 2569—5 6 Weergalooze aanmatiging, groote brutaliteit en zelfoverschatting van officieren BERLIJN, 7 November (W. B.) „Voss. Ztg." en „Berl. Tagebl." publiceeren de kort na de uitspraak in het rijksweerproces te Leipzig door den rijksweerminister Gröner uitgevaardigde geheime legerorder aan het adres van het of ficierencorps, waarin Gröner zijn standpunt uit eenzet ten opzichte van de kwesties, die hij het proces tegen de Ulmer officieren op den voor grond wai'en getreden. Gröner zegt daarin o.a. het volgende: De rijksweer is nationaal en moet dat vol gens haar karakter in hooge mate zijn. Het is echter een weergaloos bewijs van aan matiging en van een betreurenswaardig gebrek aan ontzag, wanneer jonge officieren hun hoog- sten superieur, dus ook rijkspresident v. Hin denburg, gebrek aan nationaal gevoel verwijten en zich aanmatigen alleen te weten, wat na tionaal is. Het is een groote brutaliteit en een ver bazingwekkende overschatting van hun oordeel als jonge officieren, die de buitenlandsche po litieke en financieele mogelijkheden absoluut niet kunnen beoordeolen, spreken van onvol doende maatregelen ter verdediging des lands en daarop openlijk critiek oefenen. De rijksweer staat boven de partijen en moet buiten den politieken strijd blijven. Er is dus geen linksche of rechtsche richting. Alle militaire maatregelen zijn uit onpartijdig oog punt genomen. Het is een noodlottige na-oorlogspsychose, dat ieder jong officier zich gerechtigd acht op alle bevelen der leiding critiek te oefenen en voor eiken maatregel een motiveering en verklaring te eischen. De stabiliteit van elke weermacht berust op een onvoorwaardelijke, onbegrensde gehoorzaamheid. Soldaten, die voor de uitvoering van be velen willen nagaan of deze bevelen met bun zienswijze in overeenstemming zijn, zijn geen schot krult waard. Zulke gedachten leiden tot muiterij, tot ontbinding der rijksweer en ver volgens tot den strijd van allen tegen allen. Voor da Jonge weermacht was het een der zwartste dagen, toen officieren voor het rijks gerechtshof uiting hebben gegeven aan derge lijke denkbeelden. Het spreekt vanzelf, dat officieren met der gelijke meeningen niet in de rijksweer kunnen blijven. Ik verwacht derhalve van eiken officier, die eergevoel bezit en den moed om voor de waar heid uit te komen, dat hij terstond de rijks weer verlaat, als hij dergelijke ideeën koestert. Het „Berl. Tbl." voegt er bij dat de leger order is gepubliceerd door den berichtendienst der nationaal-socialistische fractie van den Saksischen landdag, die er kennis van moet hebben gekregen door een indiscretie in rijks- weerkrlngen. Ernstige verwoestingen op de eilandengroep Poelo Condor SAIGON, 7 November. (B.T.A.) Een tyfoon van buitengewone hevigheid heeft gisteren de eilandengroep Poelo Condor geteisterd. De aan gerichte schade is zeer groot. Er zijn geen slachtoffers onder de Europea nen, maar een inlandsch gevangenbewaarder en verscheidene gedetineei-den zijn omgekomen door het instorten van twee gebouwen van de strafkolonie. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Alle huizen zij-n onbewoonbaar. De electri- 6ohe centrale is totaal vernield. De telegrafi sche verbinding is verbroken. Verscheiden vaartuigen zijn gezonken. De regeering heeft onverwijld hulp gezonden. Groote gezinnen vrij van belasting In Zuid-Slavië zal een belasting voor vrijge zellen worden ingevoerd. Volgens een mededee ling van den ministerraad zal déze belasting van ongehuwden van beide geslachten worden geheven. Daarentegen zullen de gezinnen met meer dan 9 kinderen voortaan van alle belastingen vrijgesteld worden. INCIDENT IN HET GARNIZOEN VAN CHERBOURG Onmiddellijk sancties getroffen PARIJS, 7 November (B.T.A.) Het departe ment van marine maakt melding van een klein incident onder de matrozen te Cherbourg. Eejiige matrozen, die hun rantsoen niet in natura maar in klinkende munt wenschten te ontvangen, hebben, in plaats van langs den hiërarchischen weg ieder persoonlijk hun be zwaren in te dienen, zich schuldig gemaakt aan ernstige ongehoorzaamheid tegen het mili taire gezag, door gezamenlijk een protestbetoo- ging te houden. Er zijn onmiddellijk sancties geti"offen. LOONSVERMINDERING Er is 'n scheidsrechterlijke uitspraak geveld voor de loonen van het kantoorpersoneel in den mijnbouw Opper Silezië. Volgens deze uitspraak zullen de Iconen met 4 worden verminderd. De werkgevers, die een loonsverlaging van 10 hadden verlangd, hebben de uitspraak aan vaard. Het personeel heeft nog geen beslissing genomen. MADRID, 7 November. (V.D.) Hevige storm aan de Noordkust en aan de Noord-Westkust van Spanje heeft groote schade aangericht. In de nabijheid van Vigo is een trawler zonken en kwamen de vijf leden der beraap ning in de golven om. Nabij San Sebastian sloegen eenige vissbhei»- ischepea qm. Er worden tien viaschers vermiet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9