r m IS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Criminaliteit en modern leven OUDSTEen GROOTSTE DAGBLAD STADSNIEUWS 53ste JAARGANG WOENSDAG 12 NOVEMBER 1930 No. 15873 SUBSIDIE KINDER- VACANTIESPELEN rlrlrr J6S' SCht>0lfees^, belooningen 1: voor Schiedam en Omstreken .DE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT" BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 EEN IN STAAT VAN ONTBINDING VERKEERENDE MENSCHHEID BEGROOTING 1931 meest gelezen Anno 1878- Koemarkt 4 ADVERTEER ER INGIJ HEBT SUCCES I DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. BiJ bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bü Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN ztfn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cta, Ba contract aanzienlUke reductie. Geen prasverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, ba vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bu te voegen. St18'°TV,n1JenVer2ekerinS 500'~" bij overlijden door een onSeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs. ger, j au.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Het nader advies van de oommissie voor de financiën omtrent de aanvrage van een sub sidie voor de R. K. Kindervacantiespelen, is zóó onbevredigend, ook in vergelijking met bet eerste advies, dat het ons spijt, dat de com missie in de gelegenheid werd gesteld een tweede advies uit te brengen. n haar eerste advies, dat op aandrang van n harer leden en met instemming van haar werk *t<:er ^"uggenomen, vindt ze het er der kindervacantiespelen sympathiek, epen, maar men had er houvast aan; er maal een grens moet zijn aan subsidieering van allerhande moede doelstellingen en de consequenties in financieel opzicht de com missie afschrikten. Als andere richtingen zich ook met kindervacantiespelen gingen bezig honden en ze kregen ook vijf cent per dag en Per kind, dan zou dat immers de gemeente W©I tweeduizend gulden kunnen kosten! Soit! Dat was althans een standpunt, stellig henepen, maar men had er houvast aan; en viel over te redëneeren en te debatteeren, zoo als over alles waar nog een snippertje waar beid in zit. Maar met wat de commissie nu gebrouwen heeft, weten we eerlijk gezegd geen raad. Het is zoo onlogisch, zoo onbegrijpelijk, dat men zich in allen ernst afvraagt: Wat heeft nu eigenlijk bij de financieele commissie voor gezeten? Heeft ze inderdaad gezocht naar een ook voor haar begaanbaren weg om de kind vacantiespelen te subsidieeren? Of heeft veejeer gezocht naar een weg om aan Z sub! sidleering ten slotte toch nog te ontkomen' Rechtstreeks de kindervacantiespelen sub sidleeren wil ze niet, alleen voor dit jaar - een beau geste, maar waarvan de wnawi baar is, e onaanvaard gaat schooi 3 Unancieele commissie? Ze len Terïï ÜP t SCh0kn «én lijn stel- >- nzelvlgen met de vacantiespelen. Tot mg toe werd voor eerstgenoemde aardigheidjes die overigens stellig hun waarde hebben, 30 cent per jaar en per kind beschikbaar gesteld. We zullen, zegt de financieele commissie, van die dertig cent er veertig maken, en dan kun je vacantiespelen ook houden als je dat wilt. Dus een schoolreisje, één enkelen keer In het jaar, met nog een stevige bijdrage van de ouders, of een prentenboekje of zoo iets, wordt door de financieele commissie volkomen gelijk gesteld met het laten spelen van kinderen, di ie, vier dagen in de week, de heele lange groote vacantie door, met onthaal eiken dag op melk, limonade, een stukje snoeperij en met a°g prijzen toe, laten spelen in groepsverband onder leiding, waarvoor meer dan zestig onder wijskrachten hun heele vacantie hebben op. geofferd. 't Is v00r de financieele commissie precies hetzelfde, of de kinderen tegen het eind van hot schooljaar moeder aanspreken voor een ho-a-r kwartjes, want „we mogen met meester eeh daagje naar Den Hoek", wat per slot van rekening voor het goede mensch nog zorg he rkent ook, of dat ze venast wordt met de taededeeltng dat haar lieve bengel tenminste tien dagen van die onoverkomelijke vacantie Van éen vloer zal zijn, onder uitstekende hoede bij spel en jolijt. En 't is <roor de gemeente het advies is Van een officieele commissie van bijstand Precies hetzelfde of al die kinderen tien dagen meer of tien dagen minder van de straat wor. h'eri gehouden! fs het bedrag voor schoolreisjes, -feestjes, helooningen en eereblijken te karig best. Dan legge men er wat op sis het lijden kan. ^ij zulien ons tegen een noodige verhooging biet verzetten. Maar we laten het werk der a°antlespelen, dat een werk is van de edelste of'ervaardigheid van tientallen onzer onder- ^'izsressen en onderwijzers ten bate van hom- erden en nogmaals honderden onzer kinderen Seen raad weten met hun tijd, ten bate Van hun ouders die geen raad weten met hun kinderen den eindeloozen vacantietijd lang We laten dat werk niet neerhalen door het op «én lijn te laten stellen met: „een daagje naai hutten", een uurtje poppenkast of een teeken- boek. Neen.... dan honderdmaal liever het eerste envies der commissie; dat was tenminste niet Vernederend. Waarom heeft de commissie voor de finan ciën thans een verband gezocht tusschen vol- stTekt ongelijke en onvergelijkbare grootheden, waar in haar eerste advies van een dergelijk verband niet werd gerept, ze er blijkbaar geen oogenblik aan heeft gedacht. Heeft de com missie waar het voor haar verkeerd dreigde te loopen i€ts gezocM om toch nog aan subsidieering te kunnen ontkomen? Laten we de vraag anders stellen, want 't is altijd goed als we weten wat we aan elkaar hebben Waarom moet in het nader advies van de com taissie voor de financiën zoo sterk de nadruk Worden gelegd op „de billijkheid ten opzichte ïaa de andere richtingen"? In welk opzicht Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. Aug. Schenk om vergunning tot oprichting van een brood- en banketbakkerij in het pand Kamerlingh Onneslaan 105A, kadaster Sectie I no. 3229, met een heeteluchtovem en een elec tromotor van 3 P.K., drijvende een amande! wals-, kluts- en deegmachine; en 8. do N.V .Schiedamsche Machinefabriek en Conetructiewerkplaats om vergunning tot op- richting van een machinefabriek en constructie werkplaats in het pand Lekstraat 11b13a, kadaster Sectie L. no. 2754, met 6 elecfcromj- toren van reep. 5, 3, 2, 2, 1 en y, P.K., drij. i vende draai-, schaaf-, zaag- en boormachines, een amarilsteen en een ventilator. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 26 November 1930, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhulze ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kau op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd' zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 12 November 1930. wordt aam die billijkheid tekort gedaan, als men ons een subsidie geeft, welke ieder ander die doet wat wij doen oogenblikkelijk evenzeer krijgen kan? We zullen het toejuichen als die andere richtingen ons volgen, omdat de sociaai- paedagogiscbe beteekenis van het kinder- vacantiewerk niet slechts bij ons maar bij alle richtingen geldt. Iedere richting heeft waar over wij beschikken: het materiaal is er, de kinderen, en we geven de verzekering dat men slechts één dag de proef hoeft te nemen om de kinderen enthousiast voor de spelen te maken; onderwijzers en onderwijzeressen om als leiders en leidsters te fungeeren, iedere richting heeft ze zooais wij. En we zullen er ons wel voor wachten te insinueeren dat wij het monopolie hebben van de edelmoedige zielen die een mooi werk willen steunen met een mooie daad. We vragen geen bijzondere gunsten voor ons zelf, geen bevoorrechting. Wat wij voor ons vragen, gunnen we van harte aan ieder die doet voor de kinderen wat wij doen. En dat heeft iedere richting zelf in de hand. Is het mooi werk, wat wij doen? Ja! zegt de commissie voor de financiën. Welnu, dan moet men niet aan subsidieering langs onrede lijke kronkelpaden zien te ontkomen, omdat men zelf dat mooie nog niet heeft. Dat doodt de eigen energie. En dat is niet de weg om het goede te bereiken. Die weg wordt gebaand door den prikkel van een edelen wedijver. En hoe eer dan de „andere richtingen" naast ons zullen staan, hoe hartelijker we zullen juichen. SYMPHONIE-ORKEST L. y. BEETHOVEN Zelden zal de heer Feltzer met meer voldoe ning den dirigeerstok hebben neergelegd dan na het welgeslaagde concert dat onder zijn leiding door het symphonie-orkest L. van Beethoven gisteravond in den R. K. Volksbond gegeven werd; watnt hij wist dat het goed was geweest. We kregen een klassiek programma te hoo- ren, waarvan de symphonie no, 5 in Bes gr. terts van Scihubert dn pièce de resistance vormde en welke werd uitgevoerd om er respect voor te hebben. Vóór de pauze was er de ouverture „Titus" van Mozart aan -voorafgegaan. Na de pauze volgde de ouverture ,Stradella" van Flotow, ,.Frülhlittg-s Erwachen" van Bach, een fantai- Ble uii de Traviata van Ve-rdi en tot slot de pittige lustrum marsch van d-en Iheer Feltzer zelf. Het gaf alles blijk van zeer ernstig willen en het publiek was terecht over de prestaties uitermate tevreden. Niet dat er geen feiltjes te bespeuren vie len. Het was hier en daar nog wat vlak, iets te weinig genuanceerd en de visionnaire inzet van de Tnavi-ata, om maar iets te noemen, klonk te dun en was niet geheel zuiver; maar zonder reserve zij erkend, dat het dilettan tenorkest gisteren een zeer goede beurt maak te. Ook in de begeleiding van het viertal liede ren, waarmee Heiène Cals een Maria-liedje van Tosti, ,,Core 'm grato" van Cordillo, hef. populaire Wiegenlied'' van Schubert en do Paria-wals van Arditi de goed-bezette zaal in verrukking bracht. De vele radfiovrienden, wi-en de zangeres zoo vaak een genotvollen avo-nd bereid heeft, hebben ditmaal met meer volheid nog genoten van haar klankvol geluid dat, in de forti even welluidend als in de pia- nissimf, do zaal wist te begeesteren. Het ap plaus groeide na den Paria-wals tot een ovatie aan. BRANDJE Hedennacht om ongeveer half 2 rukte de brandweer uit voor een brandje ten huize van den heer J. in de Hagastraat. Ze hoefde echter geen dienst te doen, daar eenige agenten het vuur, dat in de keuken was ontstaan, vermoede lijk door brandend roet, dat op den vloer was gevallen, hadden gebluscht. ■>':- DE TRAD1T1ONEELE OPTOCHT, bij gelegenheid der jaarlijksche viering van „Lord Mayor's Day"; de Indische olifanten veroorzaakten tijdens de parade een ernstige paniek WELKE SCHULD DE POLITIE- OF DETECTIVE-BLADEN HEBBEN Er gaat in België bijna geen dag voorbij, of de klok luidt moord en doodslag. Het gemak waarmede men zijn evennaaste voor eeuwig den adem afsnijdt, schijnt een der karakteristieken te zijn van den toch al zoo weinig stichtenden tijd, waarin wij leven. Het gebruik dat men maakt van revolvers, dolken en andere moordtuigen, schijnt de meeste menschen onverschillig te laten, inzonderheid tal van leden der jury's, die nochtans geroepen zijn om door hun uitspraak de misdaad te helpen beteugelen. Menschen die geestig willen zijn, zoeken in deze gewelddaden niet zelden stof tot macabere plaisanterieën. Chansonniers vinden in een moord de gewenschte „inspiratie" om er cara- mel-gedichten op te maken, en deze als lugubere melopeeën voor een bende gapers op markten Of in music halls te zingen. De oorlog met zijn zedenverwildering heeft natuurlijk een groot aandeel in de toeneming der criminaliteit. Maar 'de grootste oorzaak schijnt ons wel te zijn het te slappe optreden der openbare machten tegen de moordenaars en de elementen, die de kiemen der misdaad in hun binnenste hebben gelegd of aangekweekt. In het moderne leven is er nog te veel, dat ongestraft tot moord suggereert. De magie van de bioscoop met zijn ontelbare revolver- en andere drama's en dat alles begeleid door muziek wordt lang niet streng genoeg gecensureerd. Men zou de meeste films moeten afkeuren, waarin de revolver als „acteur" optreedt. De informatie-pers gaat evenmin vrij uit, met haar niet zelden sensationeele berichtge ving over misdaden. Vulgaire bandieten als een Diamond of een Al Capone, hebben dagelijks de eer, in zekere pers al hun doen en laten en' den toestand van hun gezondheid gedrukt te zien Doch de grootste schuldigen aan de steeds toenemende criminaliteit zijn m. i. de zooge naamde politie- of detectieve-bladen. België bqzat er tot nog toe geen, maar liet schijnt, dat men er een op groote schaal gaat lanceeren. Intussclien heeft Parijs con amore de noodige schandaal-literatuur bezorgd aan de misdadigers en de aspirant dito in de steden en dorpen van dit land. Hiervoor wordt gezorgd, door een van de Ville Lumière uit in vele duizenden exemplaren op Belgischen bodem verspreid detectieve-blad, dat wekelijks de akeligste misdaden, de meest smerige en decadente aspecten van het apaclien- en het souteneursleven in evidentie zet en heusche avonturen-romans uitspint, die een waar vergif zijn voor al wie ze leest. Wij hebben ons met eigen oogen overtuigd, van het verregaand cynisme dézer literatuur en er ons telkens over verwonderd, dat het parket nog niet heeft ingegrepen en hier elke week sommige dagbladkiosken nog mogen uit pakken met de gruwelijke etalage van sug gestieve reproducties en veelzeggende titels, zooals: „Aan den voet der guillotine", „Een maand bij de galeiboeven", „Handelaars in Blanke Slavinnen", -„De moordenaars van Marseille", „Oog om oog, tand om tand", en meer dergelijke crimineele onderwerpen. Het perverse ligt er zoo dik op, dat zoojuist nog een neutraal blad, dat anders niet kieskeurig is, er met klem tegen geprotesteerd heeft. Dat alles is dan zoodanig voorgesteld, da-t men, in de plaats van - afschuw, eerder bewondering zou moeten gaan koesteren voor de Móme Pétard, Dédé la terreur, cocaine-smokkelaars en andere weinig verkwikkelijke figuren uit wat men „de onderwereld" noemt. Journalisten en schrijvers van talent, die aan die vuiligheid medewerken, aarzelen niet, het geschonden lijk eener vrouw of de tatouages van den sater in het Bois de Boulogne in alle bijzonderheden te beschrijven of om af te dalen in de milieux van misdaad en prostitutie onder haar afschuwelijkste gedaanten. Dat doende, azen zij als wormen op de stinkende wonden van een in staat van ontbinding verkeerende menschheid. De gebreken van het geboefte, de laatste bes tialiteit soms worden om den schijn te redden, voorgesteld als „studies" over gevallen van pa- thologischen en psychologischen aard, doch in werkelijkheid is het een zich wentelen in mod der en riolen om de clientele naar hartelust in een speciale lectuur te laten opgaan. Dat staat gelijk met de systematische cor ruptie van de jeugd, want het zijn vooral de jongere elementen, mannelijke en vrouwelijke, die de lezers van deze vuiligheid vormen en er zich met hartstocht in verdiepen. Onlangs heeft het gerecht hier een bende jeugdige misdadigers gearresteerd, waarvan de hoofdman verklaarde,, „zijn opleiding" te heb ben gehaald uit het Parijsch detective-blad in kwestie. Een jongen van negentien jaar had een meisje van zeventien vermoord, wier „bescher mer" hü was geworden. Toen men op huiszoe king ging in zijn kamer, vond men verschillen de exemplaren van het blad, met het verhaal er in van een misdaad, waarna hij de zijne had gecopieerd. Een groot aantal van de foto's door het blad gepubliceerd, zijn offioieele documenten, die door ambtenaren van het Fransche gerecht wer den afgestaan.... Deze samenwerking laat niet na, op het argelooze publiek den indruk te ma ken, dat er nauwe relaties bestaan tusschen het gerecht en liet blad, waardoor aanvankelijk nog niet bedorven lezers, misleid worden omtrent de werkelijke tendenz van deze publicatie. In verband met de taal, blijft Nederland door gaans van dergelijke Fransche decadentie ge spaard; het zal echter zaak zijn, wil men de jeugd tegen een misdadige mentaliteit be schermen, onverbiddelijk de grens voor deze blad-en te sluiten, bij de eerste pogingwelke zij zouden wagen, om ook boven den Moerdijk lezers te zoeken. Vroeger boeide men de massa met ingebeel de avonturen-romans. Thans moet een zeker deel van het publiek echte moorden, echte sen satie hebbsn, met liefst zooveel mogelijk bloed, mysterie en sensualiteit er bij. Men vergeet daarbij echter, dat bloed slechte droomen geeft, die niet zelden uitloopen op het ontwaken in schrille werkelijkheid. Het wordt hoog tijd, dat wij de formules van onze „suggesties" eens gaan veranderen! Brussel, B. SCHIEDAMSCHE ZWEMCLUB Het bestuur van de Sohiedamsche Zwem- cluh bericht aan de leden, dat turnavonden, speciaal gericht op de training van zwem sters en zwemmers worden gehouden en wel vooTloopig in het gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg. De dames oefenen op Dins dagavond van kwart voor 8 uur tot kwart voor 9 uur en de heeren van 9 uur tot 10 uur. De turnavonden staan onder leiding van den heer D. van der Plas. Met ingang van 1 December a.s. worden de oefeningen gehouden in het gymnastieklokaal aan het Frans Halsplein, SCHEEPVAART ARCHANGEL, 10 November. Vertrokken: s.s. Ruth met papierhout naar Schiedam. LENINGRAD, 9 Nov. Vertrokken: s.s. Eve- relsa met papierhout naar Schiedam. ROUAAN, 10 November. Vertrokken: motor boot Palma met olie naar Schiedam. HARBURG, 11 November. Vertrokken: s.s. Asperity met olie naar Schiedam. ARCHANGEL, 9 November. Vertrokken: s.s. Zwartewater met papierhout naar Schiedam. SCHIEDAM, II November. Aangekomen: Duitsch s.s. Tanger van Rotterdam; Engelsch s.s. Tucurinca van Bremerhaven, beide om te dokken in de Wilhelminahaven. De geleidebrief Dertig opcenten op de Gemeentefondsbelasting Geen verlaging van gasprijs Aaniden brief waarmee B. en W. de ont- werp-begrooting voor 1931 doen vergezeld gaan ontleenen we het volgende; Na te hebben uiteengezet hoe de toestand wordt door de nieuwe wet op de financieele verhouding en door hen is opgemerkt dat al leen bij de Personeele belasting de meerdere draagkracht eenigszins beteekenend tot uiting komt gaan B. en W. voort; In deze ornistandighehden blijft voorzichtig heid gewenscht. In de eerste plaats ten aanzien van de uit gaven, daar dé snelle uitbreiding ons voor groote lasten zal plaatsen Doch ten opzichte van de inkomsten zal men, zoo mogelijk, nog voorzichtiger moeten zijn dan ten aanzien van dé uitgaven. Onze groote inkomstenbronnen zijn nu, be halve de uitkeering uit het Gemeentefonds, de Personeele belasting en de winsten der Tech nische Bedrijven. De Personeele belasting heeft in ons belas tingstelsel een nog veel belangrijker plaats get regen dan vroeger, nu zij geheel aan de gemeente is overgedragen en dé inkomstenbe lasting is weggevallen. Het komt er op aan deze bronnen niet te verzwakken. Haar taak zou dan moeten worden overge nomen door de Fondsbelasting en deze heeft weinig spankracht, dus men is met haar spoe dig aan het eind. Volgens een individueel© be rekening naar dé kohieren der inkomstenbe lasting 1929-30 zou 1 pet. slechts 3.690.— opbrengen. Bovendien houde men in het oog, dat, waar nu de gehoelo Personeele belasting aan de gemeente komt, maatregelen, die ver mindering van opbrengst brengen, welke vroe ger voor het grootste deel door Rijk en Pro vincie werden gedragen, nu geheel op de ge meente neerkomen. Zooals reeds werd aangestipt, is dit ook do eenige belasting, die een meerderen welstand bij uitbreiding van de bevolking «enigermate tot uitdrukking brengt. Wat wij zeiden van de Personeele belasting geldt ook van de winsten der Technische Bedrijven. Wij vestigen er dé aandacht op, dat deze inkomsten, waar zij een zeer belangrijke dok king vormen tegenover de onevenredig stij gende lasten, waarop wij hierboven het licht lieten vallen, jaarlijks een sterke stijging zul len moeten vertoonen. Het kan dan ook nooit op den weg van cm gemeente, in een toestand als de onze, liggen In verlaging van tarieven voor te gaan. Wij hebben dan ook op voorstellen van de commissie voor de Technische Bedrijven om den gasprijs le verlagen, behalve ten aanzien van het industriegas, voorshands niet kunnen ingaan Nog te meer reden om de Personeele be lasting en de winsten uit de Technische Be drijven niet te verzwakken, is gelegen in de nieuwe wet op de financieele verhouding. Wij zijn bij deze begrooting uitgegaan van 30 opcenten op de gemeentefondsbelasting. NIEUWE SCHIEDAMSCHE GISTFABRIEK Geliquideerd Naar de „Sollied. Ot." verneemt is de „Nieu we Schiedamsche Gistfabriek" van de firma Herman Jansen geliquideerd en het personeel met 6 weken loon ontslagen. Het blad voegt er aan toe: Zoo men weet, werd door de Nieuwe Schie damsche Gistfabriek hij de bereiding van gist een procédé toegepast, waardoor een aanmerkelijk hooger percentage gist werd verkregen, dan in gewon© gevallen. Op de vraag, of nu de Ned. Gist- en Spiri- tusfabriek te Delft dit procédé zal toepassen, wenschte men ons geen antwoord te geven, omdat dif een privé aangelegenheid betrof, die ons niet aanging. Wel werd ons zeer stellig verzekerd, dat de branderij en distilleerderij van de firma Herman Jansen blijft bestaan. KINDEROPERETTE Vrijdagavond zal in Musis Sacrum door het Schiedamsch Kinderkoor onder leiding van Paula van Alphen de operette „Goudhaantje en Troubadour" worden ten tooneele gebracht. Men zie de advertentie in dit nummer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN 8 Nov.: Clara Johanna, doch ter van P. B. van Raaij en A. E. Bots, van Beverenstraat 7. OVERLEDEN: 10 Nov.: J. M. van den Heuvel, 80 j. weduwe van H. van Schaik, Nieuwe Haven 225. li» Verwacht wordt: Matige, later toenemende, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be. trokken, later wellicht meer regen, zachter. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volk* bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „SchiedamstManhenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur la den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eemigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schle0n.ru*» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. IC Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Warande. Aanvang S uur. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC Volksbond. Woensdag 12 November Uitvoering strijkorkest „Onder Ons". Ge bouw Musis Sacrum. Propaganda-vergadering afdeeling Schie dam Ver. voor Volkenbond en Vrede. Spreek ster mej. L. C. A. van Eeghen. Onderwerp: De Volkenbond. Lichtbeelden. Gebouw Rijks H.B.S. Aanvang 8 uur Vrijdag 14 November Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrieksarbei- dérsbond. Gebouw R. K. Volksbond. Half 8. Vergadering Propogandaclulb „St. Clemens". Spreker pastoor Möller over Oberaimanergau. Parochiehuis, acht uur. Sdhiedams Kinderkoor onder leiding van. Paula van Alphen. Opvoering „Goudhaantje en Troubadour". Musis Sacrum. Feestavond Mandolinegezelschap O. N. I., Gebouw Musis Sacrum. Acht uur. Maandag 17 November Maatschappij tot Nut van het Algemeen, Folkloristische avond. Spreker de heer H. v. <L Ven. Musis Saerurn- Dinsdag 18 November Plaatselijk comité voor de K.S.A. Vergadering tot oprichting van een afdeeling van den Bond voor Groote Gezinnen. Gebouw R. K. Volks bond. Acht uur. Donderdag 20 November Propagand a-avond „de Graal". Gebouw Musi a Sacrum. Acht uur. Vrijdag 21 November Algemeen Nederlandsoh Verbond. Zeeuwsdh- Vlaanderen-aivond. Spreker de heer J, N. Pattist. Musds Sacrum. Donderdag 27 November Concert „Schiedams Mannenkoor". Gebouw R. K. Volksbond. 12 Nov.: Groote Schouwburg, La Bohème (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 13 Nov.: Groote Doelezaal, generale repetitie Toonkunst, 7 uur. 14 Nov.: Groote Schouwburg, De vier dames Duvemis (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Groote Doelezaal, uitvoering Toonkunst („Theodora" G. F. Handel), half 8. 15 N ov.: Groote Doelezaal, 3e pop. Zaterdag middagconcert, Rott. Philh. Orkest, half 4. 15 Nov.: Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 16 Nov.: Groote Nutszaal, piano-matinée Magda Tagliafero, half 3. D a g e 1 ij k s: Arena-variété, 2% uur en half 9 (voor volwassenen). Bioscopen: tot en met Donderdag 13 dezer goedgekeurde programma's in: Corso, Tusschen 14 en 17 (voor volwassenen)Lux or, Liebling der Götter (voor volwassenen) j Olympia, De Luchthavik (voor volwassenen); Scala. De dokken van New-York (voor voiw.jj SCHIEDAM, 12 Nov. Officieele noteering vaaj de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling L40.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1