HET MAAL- EN MENGGEBOD Mgr. NOLENS EN Mr. HEEMSKERK SPREKEN De winkelsluiting DONDERDAG 13 NOVEMBER 1930 V EEN BEETJE LICHT?.. 5af/eh0Om WOrdGn- De geweldige crisis moet zoowel internationaal als nationaal be streden worden MENSCHEN EN MEENINGEN Het bedrijf van P. T. en T. PROF. DR. I\ H. G. VAN GILSE JAN dunselman BF 7WAREN VAN BELANG- HEBBENDEN TWEEDE KAMER DE PACHTWET AANGENOMEN TEGEN HET MONSTER DER WERKLOOSHEID CONTROLE WEGENBELASTING BIJ WIJZE VAN STEEKPROEF OVERWEGEND BEZWAAR TEGEN TOEPASSING OP LUNCHROOMS EN KOFFIEHUIZEN P. T. EN T.-PERSONEEL IN ITA LI De heer Albarda beleeft niet veel pleizïer van zijn rede^ in Den Haag. Ze moet al heel onduidelijk geformuleerd zijn of op die plaats zeer onvoorzichtig zóó uitgesproken, want heel de pers zat er mee in haar maag, evenals ook de aanwezigen» Want die dames en heer en hebben toch geapplaudisseerd, omdat ze meenden» dat daar eens iets flinks gezegd werd tegen de Nederlandsehe legeering. Hot lag in de lijn van het petitionnement, dat tegen alles en oog wat ging: tegen de vlootwet, die geen vlootwet was; tegen £e oorlogszuchtigheid der regeering, die achteraf ook volgens Albarda in de verste verte niet denkt aan oorlog; tegen den oorlog zelf, waarmede niemand veel op beeft; vóór de direkte ontwapening, die de heeren zelf nergens aandurven. Het ging tegen reactie, fascisme en nog wat van den rechtscken kant. Daar werd nog bijgehaald de Katholieke Staatspartij, die haar standpunt al lang geformuleerd had. Tegen den katholieken minister Deckers, tegen de katholieke de mocraten. Tegen alles ear nog wat. En dat eenig en alleen, om weer eens tegen de begrooting van dat ministerie te kunnen stemmen» Albarda zweeg op alles, wat de pers vroeg» Hij werd in de Tweede Kamer gedwongen spreiken. En daar kwam hij zeggen, dat hij niets bedoeld had tegen de Nederland sehe regeering; hij wist. heel goed, dat van len kant geen oorlog zou komen. Daar staat men een oogenblik voor te "ijken. Iedereen bleef nog even wijs» Want cle vraag van vroeger klemt nu weer: als °hs, die geen oorlog willen, eens een oor- '°g opgedrongen wordt; als wij eens zou den moeten mobiliseeren, juist om buiten den oorlog te blijven, wat zullen de heeren dan doen? Den boel in het honderd stu ren? De mobilisatie beletten? Alles maar tender slag of stoot toelaten, zoodat op ons grondgebied de oorlog uitgevochten zou worden? Eerst alweer het zwijgen van het graf He heeren hebben het moeilijk. Ze moeten de door-dik-enrdun-antimilitairisten onder ken zoet houden met groote woorden, met dubbelzinnige antwoorden, en ze kunnen anderen ook weer niet het leven moeilijk maken De heer Albania ging aan 't schrijven, om zijn woorden en de verklaring van zijn woorden opnieuw te gaan verklaren. Over die mobilisatie gesproken: de regee ring kan haar recht tot mobilisatie op roe- kolooze wijze gebruiken, dus miisbrui- 'on' Daarover moet dus eerst gepraat wor den, zegt Albarda. Daarover moet eerst de volks vort egenwoor- in ^ar ,Staat in de wet, dat de regeering eVa ya'n mobilisatie onverwijld bij de die '^ef^ek"eTlvvO0irdiging moet komen, om Tno 'disatie te bepraten. Dat moet ge- keuren vóór de mobilisatie. Daar kan iedereen vóór zij<n, met dozo uitzondering, dat het er wel eens erg hard kan nauwen on het met die beraadslagin gen wel eens zou kunnen gaan als in den ouden tijd: „deliberante senatu, pcriit Sa- guntum" (terwijl ze zitten te praten, is de zaak al beslist en verloren, vrij vertaald Red.). Moet er daarbij eerst tijd zijn voor de antd-mlilitairisiten, om het volk op te ruien? De heer Albarda komt ten slotte terug op zijn grondbeginsel: niemand dan wij en de onzen voelen verantwoordelijkheid ge noeg, om de belangen van het volk in zoo'n °ogenblik te verdedigen. En onder de belangen van het volk moet teen dan verstaan algeheele ontwapening en dus weerloosheid in ieder geval: dat is toch de opzet. Een zeer verstandige opmerking word echter al gemaakt: als de heer Albarda het heeft over een roekelooze mobilisatie, en daartegen waarschuwt, dan houdt hij dus de mogelijkheid open van een niet- teekeloozo mobilisatie, waar hij dus niet tegeo is Zoodat de sociaal-democratie zich niet ln ieder geval tegen zoo iets zal verzetten, etl dug ook rhcehelpen het vaderland ver- ^digen, als er eens een niet-roekelooze mo- hili; heeft «ut satie zou komen en moeten komen- Dan al dat gepraat on geschrijf toch geen ffehad- En wat dan met dat petitionne ment voor algeheele ontwapening? Die kan an juist wel eens roekeloos blijken! K°tet er een beetje licht? GOUDEN KLOOSTERFEEST. herdacht de Eerw. Zuster Maria Co- d ba in het R. K. gasthuis te Steenbergen den 5Waarop zij vóór 50 jaar geprofest werd. DE EErriedW. FELICE DE ANDREIS. Een V. D.-bericht uit Rome meldt - aar mt Vatieaansche kringen wordt ver- ^otnen. ligt het in het voornemen, binnenkort 6 canonisatie te doen plaats vinden van den priester Felice de Andreis, den eersten over- e der Lazaristen in do Vereenigde Staten, 8 te ongeveer 1S20 werkzaam was te St. nus en (>mgoving. hoQ1^' dl' P' H. G. van Gilse, nieuwbenoemd 0 °e ®eraar aan de Leidsche Universiteit als in \6r Van Pro:C' Kan' om onderwijs te geven lnj ,e. eel-, neus- en oorheelkunde, heeft gister- ag. in het groot-auditorium der Leid- - universiteit zijn ambt aanvaard met het v°Uj van een rede over Ontleedkundige ariatles en haar ziektekundige beteekenis op 0ebied der keel-, neus- en oorheelkunde. Naar wij vernemen was er ln den toestand n den schilder Jan Dunselman» die, zooals en weet, bediend is, de laatste dagen eenige weibetering ingetreden. Dinsdag is de patiënt eunter weer ingestort, zoodat zijn toestand zich snwramderd ernwtig laat aanzien. Importeur en handelaar, bakker en consument gedupeerd? *DE CONSEQUENTIES ZIJN VOOR GEEN EER BELANGHEBBENDEN OOK HAAR EENIGSZINS TE OVERZIEN Dinsdag is te Amsterdam onder voorzitter schap van den heer J. P. Meurs, voorzitter van de Nederlandsehe Vereenigiug van meeiimpoi- teurs te Amsterdam een persconferentie ge houden ter bespreking van de bezwaren die in alle kringen van belanghebbenden worden ge voeld tegen bet door de regeering voorgestelde maal- en menggebod. De heer P. Penn, voorzitter van den Neder- Iandschen bond van meelimporteurs te Rot terdam begon met een uiteenzetting te geven van den internationalen toestand. Verschillende factoren van uiteenloopenden aard hebben er toe bijgedragen om de crisis, die op alle gebie den, maar bovenal op landbouwgebied lieerscht te verscherpen. De zeer goede en ten deele zelfs overvloedige oogsten van de laatste jaren hebben tot gevcdg gehad, dat de tarwe voorraden overal ontzaglijk zijn toegenomen. De commissie-Lovinlc heeft de maatregelen die in het buitenland zijn genomen onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat soortgelijke re gelingen ook voor Nederland getroffen moeten worden. De toestanden zijn hier te lande echter geheel anders dan in het buitenland en op de tweede plaats 'zijn ook daar de pogingen de ijzeren wet om vraag en aanbod te beinfluencee- ren gedoemd te mislukken. In Engeland, waar men nagenoeg in dezelfde positie verkeert als in Nederland, heeft men zijn toevlucht genomen tot het stichten van ge mengde bedrijven. Dit voorbeeld verdient navol ging. De Nederlandsehe tarweboer doet het best zich toe te leggen op verschillende soorten van land- en tuinbouw en desnoods zelfs op de vee teelt. Daardoor wordt het risico dat hij loopt bij de uitoefening van zijn bedrijf verdeeld en beeft bij meer kans om deze crisis te doorstaan. De heer J. P. Meurs voorzitter van de Neder landsehe vereeniging van meelimporteurs te Am sterdam zeide o.a., dat de verwachting van de regeering, dat door bet nieelgebod een ruimer afzetgebied voor inlandsche tarwe geschapen zal worden, in ieder geval niet in vervulling zal gaan Het eenige resultaat dat te verwachten valt, is een verschuiving van het afzetgebied. Wanneer men de verleening van steun noodza kelijk acht dan dient men daarvoor een vorm te zoeken, die de bestaande verhoudingen niet .hopeloos in de war stuurt Het maal- en menggebod zonder meer zal on getwijfeld aanleiding geven tot ongekende knoeierijen, het zal bovendien abnormale hooge controlekosten vergen en de consequenties ervan zijn voor geen der belanghebbenden, hetzij land bouwer, importeur, fabrikant, handelaar, bakker oi het broodetend publiek ook maar eenigszins bi] voorbaat te overzien De regeering heeft zelf reeds verklaard, dat zi] liever tot een regeling zou komen, die be staande verhoudingen tusschen meelfabrikanten onderling, zoowel als tusschen maalindustrie en meelimporthandel intact zou laten en ook an dere bedrijven zoo min mogelijk zou schaden. Zulk een regeling zou kunnen bestaan in een fondsvorming", in de toekenning van eon premie van bijvoorbeeld 50 ct. per 100 K.G. en hiermede zouden zich ongetwijfeld ook de be langhebbenden uit de Nederlandsehe bakkerij kunnen vereenigen. Het is alleszins begrijpelijk, dat de Nederlandsehe regeering liever zou zien, dat een dergelijke regeling tusschen alle belang hebbenden onderling vrijwillig werd getroffen, maar tenslotte kunnen er toch geen overwegende bezwaren bestaan tegen het wettelijk voorschrij ven van een regeling, die men liever vrijwillig aanvaard had willen zien. Wil men hieraan niet beginnen dan kan de regeering overgaan tot een licentieregeling zoowel voor de binnenlandsche fabricatie als voor den aanvoer van buiten. Men zou dan ook niet bevreesd behoeven te zijn voor buitenlandache represailles. Een oplossing voor de moeilijkheden schijnt de regeering t.e willen zoeken in een voorschrift, waarbij de Nederlandsehe maalindustrie niet alleen behoeft bij te mengen een zeker percentage Zeeuwsche tarwebloem maar ook een bepaalde hoeveelheid buitenlandsch bloem welke betrokken zou moe ten worden van de thans bestaande meelim porteurs, die dan niet broodeloos zouden worden. Afgezien van de vraag of een dergelijke re geling niet op onoverkomelijke moeilijkheden zou stuiten en afgezien van het feit, dat de meel handelaren en meelagenten daar nog niet mee gebaat zouden zijn, zou een dergelijke regeling toch beteekenen dat de importeurs hun bedrijven kunnen gaan sluiten en hun personeel moeten ontslaan. Bovendien behoudt de Nederlandsehe meelin- dustrle dan toch haar monopolistische positie en de steun die voor de boeren bestemd was, zal uiteindelijk dan toch bij de maalindustrie te recht komen. De (Jazekerbeid die op het oogenblik lieerscht omtrent de voornemens der regeering is voor den handel funest De heer J P Janssen, voorzitter van den Ned. Bond van graan en meelhandelaren te Amster dam betoogde dat bij de invoering van het maai en menggebod de meelfabrieken zullen optreden als koopers van de inheemscbe tarwe. Een be langrijke categorie van koopers zal de tarwe, die zij noodig heeft, echter in hoofdzaak betrek ken uit het buitenland. De vraag zal dus niet of nauwelijks toenemen en de prijsstijging kan derhalve nooit zeer beduidend zijn. Behalve dat de importeurs eu de meelhandelaren brnode- loos worden gemaakt, worden ook de consumen ten door het maal- en menggebod gedupeerd om dat het gemengde meel niet geschikt is voor huishoudelijk gebruik. De heer Snapper, voorzitter van de vereeni ging van werkgevers in het Israëlitisch bakkers bedrijf te Amsterdam verklaarde, dat de Neder landsehe bakkers een goed product willen afle veren tegen een redelijken prijs. Dit wordt door het maal- en menggebod onmogelijk gemaakt De prijs van het brood zal duurder en de kwa liteit zal slechter wonden. De heer H. W. van Altena voorzitter van den bond van Christelijke bakkerspatroons in Neder land vreesde dat het maal- en menggebod tot gevolg zal hebben dat de arbeidstijd in de bak kerijen verlengd zal moeten worden. De heeren C„ van Noppen hoofdbestuurslid Steunmaatregelen voor den land bouw en wijziging in de tarieven politiek der Ned. Spoorwegen Minister Ruys en minister Donner kunnen tevreden zijn: hun pachtwet is met 65 tegen 26 stemmen aangenomen. En wat den a. r. be windsman vooral verheugen zal is liet feit. dat de wét mede werd goedgekeurd door bijna de helft der c. h. fractie en door de a. r. heeren Schouten en Smeenk. Te elfder ure kreeg ook de heer Ploris Vos berouw over een vroegeT afgelegde verklaring om te zullen tegen stem men. zoodat de pachtwet er kwam met behulp van alle partijen, behalve van den heer Braat. de liberalen, de communisten, en ds. Kersten c. s. De laatste twee groepjes waren ook de eenige, die zich tegen de pacht-commissies ver. klaarden. Na deze stemming zullen zij, die meenden, dat de Eerste Kamer de pachtwet zou verwerpen, wel van meening veranderen. Wij herhalen, niet in te zien, waarom deze dit wel zou doen. De algemeene beschouwingen brachten gister het oudste lid in jaren en het oudste lid der Kamer op het spreekgestoelte Beide Ministers van Staat, die de zeventig zijn gepasseerd, heb ben men: n jongere een lesje gegeven in de wijze hoe ,men in de Kamer moet spreken. Mgr. Nolens sprak voor de Katholieke fractie en op een half uur na, dat voor den heer V. Vuuren is bestemd vulde hij den geheelen spreektijd. Maar hij ging niet in op ijle discus sies en onthaalde de luisteraars ook niet op op allerlei la's getheoretiseer wel heeft hij alle kwesties van gewicht aangeraakt en er duidelijk de meening der fractie over gezegd. Geen be- grooting bijna die aan zijn aandacht ontsnapte en geen belangwekkende aangelegenheid, welke ten minste terloops niet werd aangestipt. Over de ambtenaarssalarissen heeft mgr. een kort woord gezegd. Niet veel maar toch wel zooveel, dat de regeering er goed aan doen zal z!clv,bü tijd en wijle te herinneren dat liet ge organiseerd overleg dient te worden gebruikt en alle desiderata niet a priori behooren te' worden afgewezen. Zoowel de liberalen als de vrijz. democraten kregen een kort maar vinnig veegje. Mr. Mar- chant behoeft zich niet ongerust te maken over de discussies inzake kapitalisme" onder de katholieken; de laatsten hebben nu eenmaal meer vrijheid van beweging dan in den vrijz. dem. bond gekend Wordt. En wat mr. Knotten belt voor liberalisme houdt is pseudo-libera- lisme Want het echte, aldus mgr., hebben wij een kopje kleiner gemaakt. Makkelijk, zoo voegde de katholieke leider er aan toe, ging dit niet en de jongeren kunnen z.ich nauwelijks meer voorstellen, hoe de toestand een kleine halve eeuw geleden was. De misbruiken van het kapitalistisch stelsel en de verkeerde mentaliteit van Individuen en groepen, werden in „Rerum Novarum" veroor deeld en er dient blijvend gewerkt, dat de zedenwet heerscht over losbandigheid op eco- nomisch terrein en de Staat, waar noodig, ze delijke plichten in rechtsplichten omzet. De geweldige crisis, welke mgr. Nolens blijk baar zeer ernstig inziet., moet zoowel internatio naal als nationaal bestreden worden. De molen van Genève werkt langzaam en Nederland on dervindt ook geducht de depressie in Indië, dat de welvaart hier zoozeer beheerscht, werd er veel beteekenend aan toe gevoegd. Nationaal dient de regeering het monster der werkloosheid preventief en repressief te bestrijden. Zij moet haar werkloosheidsver zekering herzien, de lasten dienen Piet alleen voor de gemeenten te komen, oordeelde zoowel de Katholieke leider als de c. h. mr. Rutgers van Rozenburg en vooral dient de regeering werkloosheid te voorkomen. Zij en haar orga nen en ook kerkgenootschappen moeten zoo veel mogelijk voorkeur geven aan Nederlandsch fabrikaat. De regeering dient dumping actief tegen te gaan en daarmee niet te wachten tot internatioijtaal is uitgemaakt wat eigdnlijk dumping is. Internationalisme is een mooi ding en inter nationale vrijhandel ds een ideaal, maar inter- provincialisme kan Nederland ook gebruiken, zei Mgr. Nolens en hij wees op de bijzondere krachtsinspanning der Limburgsche industrie, d'ie niet alleen van lofzangen kan leven. Lim burg, maar ook heel Nederland, heeft belang bij de oplossing der kwesties met België en daar voor werd wel zeer nadrukkelijk de aandacht der regeering gevraagd. Ook wijziging van ons systeem van vrijen invoer en hanteering van een onderhandelings tarief scheen mgr. Nolens noodig, terwijl hij zeer bijzondere steunmaatregelen vroeg voor den noodlijdenden landbouio: crediet-verleening aan de aardappelmeel industrie en steun aan de bietenbouwers. Ook diende de regeering en dit punt beklemtoonde mgr. des noods door middel van haar overmacht in den Raad der Commissarissen, te zorgen dat de tarieven.politielc der Spoorwegen wordt gewij zigd. Deze behooren geen winstgevend bedrijf te zijn, allereerst en door middel van hun tarie ven kunnen zij een invloed uitoefenen die ver boven hun bevoegdheid gaat en waarover alleen de executieve heeft te oordeelen. Evengoed dient de regeering er op te letten, dat haar or ganen altüd de eigen industrie bevoordeelen bij gelijken prijs en kwaliteit terwijl zij desnoods dwingend most optreden tegen de banken om te zorgen dat buitenlandsche leeningen hier niet gesloten worden tenzij tegen behoorlijke contra-praestatie. van den Nederlandschen bakkersbond en W. Berkhoff voorzitter van de Nederlandsehe Ban- kotbakkersvereeniging lieten zich in gelijken zin over het maal- en menggebofl uit. De rede was zakelijk. Zij richtte zich aller eerst tot de regeering, niet tot andere partijen. Dat mgr. Nolens bewaking van de godsdienstige en zedelijke waarden uitdrukkelijk onder wel vaar,tspolitiek wil gerangschikt zien, zei hij met een kort woord. Hij schijnt op dit punt volgens Cicero's oude les meer vdn de zede lijke kracht der mensehen zelf en de gods dienstige opvoeding te verwachten, dan van regeeringsmaatregelen, die op maatschappe lijk terrein vooral hinderpalen dienen weg te -nemen, welke aan een zedelijk leven in den weg staan. Heel wat strijdlustiger was mr. Heemskerk, die dr. Colijn verving. Ook de a.-r. leider be schouwt de economische crisis als zeer ernstig. En, al schijnt hij huiverig te zijn voor een wijziging in onze handelspolitiek, bescherming kan noodig zijn. Ietwat ongerust toonde mr. Heemskerk zich over het incidenteele samen gaan van katholieken en socialisten wij wijzen er even op, dat beide groepen nooit alléén samen gingen, al vormen zij getweeën de meerderheid en in het voorbijgaan wees liij er den anti-papisten op, dat zij wel dien den te bedenken, dat Rome, ln welke combi natie ook, altoos de machtigste partij zou zijn. Ds. Lingbeek aebt dit natuurlijk tocb onver mijdelijk. Volgens hem is liet de tactiek der katholieken om beurtelings van alle politieke combinaties profijt te trekken. Maar hij ver geet, dat b.v. de liberalen zich zelf onmogelijk maakten door hun anti-clericale politiek (er was werkelijk verschil tusschen Thorbecke en ICappeyne) en dat de c.-li. fractie momenteel wat vreemdsoortig doet. „Averechts" noemde nu'. Heemskerk het c.-h. motief, waarop subsidie aan de bijzondere universiteiten geweigerd werd en hij beloofde deze kwestie bij de onderwijsbegrooting uit voerig te bespreken. Als de c.-h. fractie dan zoo onder handen genomen wordt als gistermiddag de v.-d. een soc.-dem. fracties, kunnen wij nog iets beleven. Mr. Heemskerk heeft den ontwapenaars zoo geducht de ooren gewasschen, dat de heeren er niet alleen onrustig onder werden, maai de mrs. Marcliant en Duys zich interrupties veroorloofden, die behalve ongelukkig, ook al niet bijzonder fijn waren. Vooral het standpunt van de S.D.A.P. bij een eventueele mobilisatie nam mr. Heemskerk onder de loupe en hij stelde naar aanleiding van ir. Alba.rda's uitlating vragen die de heeren wel onbeantwoord zullen laten. „Die Geister die icli rief, werde Jch nicht metir los"; dat zal ir. Albarda ondervinden. Of de S.D.A.P. daar om meer of minder regeerings-fahig is, laat mr. Heemskerk vrij koud. Hij wil alleen weten, wat de regeering denkt te doen, nu zij staat tegenover het dreigement met sabotage bij een eventueele mobilisatie, welke èn v.-d. en soc.- dem. in 1914 goedkeurden. Op twee opmerkingen moeten wij in dit ver band nog even wijzen. Mr. Marcliant had in zün apologia pro Albarda gezegd, dat de oorlog zou ophoudeu als de levende strijdkrachten zouden weigeren. Terecht wees de a.-r. leider er op, dat dit onzin Is. Een kind kan hegrijpen, dat eenzijdige Tolstojaansche passiviteit wel anarchie kan brengen, maar geen oorlog buiten de grenzen houden. Niet mr. Heemskerk „misleidde", zooals de heer Marcliant zei, maar hij zelf sprak, althans voor een verantwoordelijk man, zeer gewaagd, toen hij dienstweigering verheerlijkte. Ernstiger klonk de éëne en eenige interruptie van ir. Albarda, die met mannenmoed de chirurgische behandeling van zijn geduchten tegenstander onderging: maar voorkwam de Volkenbond niet het Grieksch—Bulgaarsch incident, toen Bulgarije, ondanks den inval, de wapens niet opvatte. Daarbij dienen toch twee dingen bedacht: Bulgarije was en is ontwapend. Vervolgens is het duidelijk, dat een schennis van Neder landsch gebied nooit een locaal, maar altijd een Europeesch conflict beteekent. Juist dan komt het aan op de vraag öf de Volkenbond in zulk conflict nog bestaat en niet de facto is ontbon den, öf, als hij bestaat, of wij ons dan zelf, althans tijdelijk, kunnen weren. Eenvoudig zijn de kwesties niet evenmin als die op financieel terrein en die van handels- politieken aard, welke de heer Rutgers van Rozenburg behandelde maarmet meetingtaai lost men ze zeker niet op Adres van den A, N. W. B. en de K. N. A. C. VAN VERSCHILLENDE ZIJDEN GEREGELD KLACHTEN De Besturen van den A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland en van de K.N.A.C. heb ben zich met een adres gericht tot de Ministers van Financiën, Waterstaat en Justitie, waarin zij uiteenzetten, dat hen geregeld van verschil lende zijden klachten bereikten over de con trole, waaraan de bezitters van motorrijtuigen vanwege de controleerende instanties, genoemd in art. 23 van de wegenbelastingwet, worden onderworpen. Zij zijn van meening, dat voor de weggebrui kers in deze reeds, zij het ook niet afdoende, toch in niet onbelangrijke mate verbetering zou kunnen worden gebracht, indien bedoelde controle waarvan de noodzakelijkheid overigens ten volle wordt ingezien, als regel zou kunnen woiden beperkt tot het houden van steekproe ven en niet zooals thans gebruikelijk, dat alle langs een zekeren weg rijdende motorrijtuigen gedurende een bepaald tijdsverloop aan een onderzoek worden onderworpen, waardoor on- gewenscht oponthoud kan ontstaan. Verzocht wordt dan ook het zoo mogelijk daarheen te willen geiden, dat aan de met de controle belaste ambtenaren opdracht worde gegeven het onderzoek naar de nakoming der bepalingen van de wegenbelastingwet te doen houden bij wijze van steekproef. RADIO TELEFONIE VERBINDING -BATAVIA—WASHINGTON. BANDOENG, 11 November. (ANETA.) Naar wij vernemen is de radio-telefonie-verhinding BataviaWashington voorloopig van de baan aangezien rechtstreeks die verbinding nog niet mogelijk is en een dergelijke verbinding via Europa zeer veel beawareg ontmoet» De groote meerderheid der winkeliers vóór totstandkoming der wet, meent de minister Voldoende aan wat in dit opzicht in redelijkheid kan worden geëischt Verschenen is lie Memorie van Antwoord op het V. V. der Eerste Kamer, inzake het ont werp tot regeling der winkelsluiting. Hieraan wordt het volgende ontleend De stemming ten aanzien van het wetsont werp is, naar den stelligen indruk van den Minister bij middenstandskringen thans zoo, dat een kleine minderheid het ontwerp principieel niet wenscht, een grooter aantal belanghebben den de invoering daarvan zou wenschen uitge steld te zien, doch daartegenover een groote meerderheid der winkeliers de totstandkoming der Winkelsluitingswet, ook niettegenstaande men daarvan in sommige kringen eenig nadeel ducht, met ingenomenheid zal begroeten. In den handeldrijvenden middenstand als geheel genomen geldt ook thans nog steeds datgene, wat reeds zoovele jaren geleden tot uiting kwam, namelijk het verlangen naar meer vrij heid, een vrijheid, die men zonder overheids hulp, welke den invloed der tegenwerkende ele menten moet uitschakelen, niet bij machte is te verkrijgen. Het is deze vrijheid, welke het ontwerp eenmaal wet geworden, zal kunnen brengen. Een wet als deze, welke een sociaal karakter draagt, doch tevens min of meer in het econo misch leven ingrijpt, is uiteraard slechts dan aanvaardbaar, indien daarbij behoorlijk -reke ning is gehouden met de stoffelijke belangen van de daarbij betrokken groepen van belang hebbenden. De. Minister is van meening, dat het onderhavige ontwerp voldoet aan wat in dit opzicht in redelijkheid kan wordên ge- eischt. Het groote aantal uitzonderingen op de voorschriften betreffende avond, en Zondags sluiting in het ontwerp opgenomen, de ruime mogelijkheid om afwijkingen van de bepalingen der wet tot stand te brengen, bieden even zoo vele waarborgen, dat aan het economische be lang van hen, die voor hun bedrijf speciale be hoeften hebben, geen ernstige schade zal worden toegebracht. Dat een voorschrift betreffende den vrijen Zaterdagmiddag op het winkelbedrijf uiterst desorganiseerend zou werken, behoeft wel geen betoog. Tegen een regeling, op grond waarvan de voorschriften der wet ook voor lunchrooms, koffiehuizen en dergelijken zouden gelden, heeft de Minister overwegend bezwaar. Derge lijke inrichtingen missen geheel het karakter van een winkel, en de eischen, welke het maat. schappelijk verkeer dienaangaande gtelt,' zijn volkomen anders. Verder wordt opgemerkt, dat aan de wen schen der banketwinkeliers is tegemoet geko men, zooveel zulks maar eenigszins mogelijk was. Verder dan het thans voorgestelde kan ds Minister niet gaan, ook niet voor het platte land, waar overigens, naar het hem voorkomt, de behoefte om op Zondag deze soort van win kels lang open te hebben wel niet grooter zal zijn dan in de stad. Dat voorts de sluiting op Zondag voor menigen sigarenwinkelier nood lottig zou worden, acht de Minister uitgesloten. De meening van de leden, die van de tot. standkoming der Winkelsluitingswet tal van moeilijkheden vreezen, kau de Minister in haar algemeenheid niet deelen. Dit wetsontwerp eu de Zondagswet staan zoo goed als geheel naast elkander. Het voornemen der Regeering is, na afhandeling van het onderhavige ontwerp de herziening der Zondagswet ter hand te nemen. De Minister kan het niet eens zijn met die leden, die in de regeling, betrekking hebbende op liet sluiten van Joodsche winkels, een ach terstelling der Joodsche winkeliers zagen. Voorts wordt opgemerkt, dat de verkoop door middel van automaten, de verkoop van dag. en weekbladen enz. buiten de toepassing der wet valt. In gemeenten, waar de levensgewoonten al gemeen op een strengere Zondagsrust zijn ge. richt, moet een plaatselijke regeling in over eenstemming daarmede mogelijk blijven. Het tewerk stellen op arbeidscontract Klachten over te veel vrouwelijk en te jeugdig personeel ZEER VERMOEIENDE DIENSTEN Verscheidene leden oordeelden volgens het V. V. der Tweede Kamer over de Postbegrooting het een zeer onbevredigenden toestand, dat een belangrijk deel van het personeel bij dit bedrijf geen vaste aanstelling heeft, maar op arbeids contract is te werk gesteld. Gevraagd werd, of het juist is, dat het op arbeidsovereenkomst aangesteld personeel grootendeels, men meende zelfs voor 90 uit vrouwen bestaat. Aan de afdeeling „Bureel Tico" bij het Hoofdbestuur zou zelfs uitslui tend vrouwelijk personeel in dienst zijn geno men. Mocht dit zoo zijn, dan keurden verschei dene leden dit af. Andere leden waren van oordeel, dat de keuze van het personeel aan de directie moet worden overgelaten. Ook werd gewezen op de aanstelling van zeer jeugdige personen als telegrambesteller. Er moet worden uitgezien naar middelen om die jeugdige perso nen in het bedrijf op te nemen. Ook werd afgekeurd, dat in kleine kantoren jeugdige meisjes, die de drie-jarige hoogerc burgerschool hebben afgeloopen, worden te werk gesteld. Het aantal ziektedagen per hoofd bedroeg in 1929 voor het vaste personeel 14,36 -terwijl het hij de spoorwegen slechts 9,792 was. Moet zulks, zoo werd gevraagd, niet in belangrijke mate worden toegeschreven aan meer vermoeiende diensten tengevolge van de sterk doorgevoerde rationaliseering Van andere zijde werd dit toegeschreven aan het feit, dat bij het bedrijf veel vrouwen werk zaam zijn. Mede in dit verband werd aangedrongen op beperking van den arbeidstijd. Verscheidene leden achtten de klassificatie der weekloonen bij het lagere technische personeel zeer onrede lijk. Dg vraag werd gesteld, of da bijzondere com missie voor georganiseerd overleg niet kan worden gehoord bij het nemen van maatregelen, welke de technische outillage betreffen. Hoeveel huwelijken werden in Ualiê ge sloten in het laatste halfjaar Voorop dit: In Italië is sinds het concor daat het kerkelijk huwelijk door de daad zelf ook geldig als burgerlijk huwelijk: ze behoeven daar geen twee afzonderlijke plechtigheden mee te maken: de bedienaars van den godsdienst zijn daar voor die ge vallen ook de beambten van den Staat. En wel iedere officicele bedienaar van een gods dienst Een beetje verdraagzamer dan in ons verdraagzame vaderlandniet waar? Daar werden gesloten 119.080 huwelijken in dal halfjaar Daarvan werden er in de Katholieke Kerk gesloten, dus vóór een priester, 111.121. Door een rabbijn 50; door dominees 21; en nog 2 door een bedienaar van een anderen gods dienst. Doch men kan in Italië ook burgerlijk trouwen- Er beslaan nu eenmaal menschcn, die zeggen, niets te gelooven, heelemaal tot, geen godsdienst te behooren, of mcnschen. die zich aan den godsdienst, waartoe ze behooren, niet willen sloren- Zoo werden er in dien tijd gesloten 1.886 burgerlijke huwelijken. Hiervan be hoorden in 1.617 gevallen de personen tot den katholieken godsdienst en 269 lot een anderen godsdienst. Geen slecht staatje, gelijk men ziet, van den toestand in Italië Hieruit blijkt ook, welk een verbazend groote meerderheid in Italië nog vast houdt aan het katholieke huwelijk, n.L 96,67 procent van hel geheele aantal huwe lijken. En dat de Katholieke Kerk daar niet eischtdal alleen aan haar gewetensvragen wordt tegemoetgekomen, spreekt boekdeelen legen hen, die zóó bang zijn voor de kneve ling der gewetens van niet-khtholieken doorRome. De verliezen op de draad- telegrafie OP VERDERE TARIEFSVERLAGING AANGEDRONGEN. LATE LICHTINGEN DES OCHTENDS IN DE GROOTE STEDEN Toen het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, houdende vaststelling van de begroo ting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele, grafie en Telefonie voor het dienstjaar 1931 verscheen, vroegen verscheidene leden zich af, of wel alles gedaan wordt om verliezen op de draadtelegrafie zooveel mogelijk te beperken. Sommige leden betoogden, dat het weinig be vredigende resultaat van dezen dienst waar schijnlijk ook ten deele een gevolg is van het feit, dat, aanstelling van onder den directeur- generaal staande, voor hun taak technisch en exploitatief verantwoordelijke chefs, nog steeds niet heeft plaats gehad. Met name werd er op aangedrongen onder den directeur-generaal twee ambtenaren aan te wijzen, die resp. voor den post. en den tele graaf- en telefoondienst aansprakelijk zouden zijn. Sommige leden merkten op, dat het gewoonte schijnt te worden de baten van het bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie elk jaar veel te laag te ramen. Het gevolg is, dat elk jaar ongeveer 10 millioen gulden door de post- gebruikers aan de Staatsmiddelen worden toe gevoegd, hetgeen deze leden niet wenschelijk achtten. Eerder schijnt er dan aanleiding te zijn om over te gaan tot verdere tariefsverla ging. Met name zouden deze leden zoo spoedig mogelijk willen terugkeeren tot het oude vijf cents-tarief voor brieven in binnenlandsch ver keer, waarbij de overige brieftarieven en dat der brief kaarted zich zouden moeten aanpas sen. Gewezen werd voorts op de late buslichtin gen des ochtends in eenige onzer groote ste den. Evenmin scheen het gewenscht, dat de laatste bezorging der post te ongeveer 7 uur 's avonds plaats heeft. De aandacht werd er op gevestigd, dat er een schrille tegenstelling bestaat tusschen de luxieuse postkantoren, welke in den laatsten tijd zijn gebouwd en den toestand, waarin dik wijls de bijkantoren verkeeren. Ook meende men, dat b.v. het "Westelijk ge deelte van Rotterdam, wat betreft het bezit van postkantoren, stiefmoederlijk id bedeeld. Men zou daarvoor gaarne in deze wijk nog een postkantoor gevestigd zien. TELEFOONTJES MET ÏNDIE TE DUUR GEACHT Invoering van gesprekkentarief HET INTERLOOALE VERKEER Sommige Tweede Kamerleden stelden in het V. V. over de begrooting van P. T, en T. de vraag, of de invoering van het gesprekkentarief niet een ernstige belemmering vormt voor ver meerdering van het aantal aansluitingen en verzochten in verband daarmede vergelijkende gegevens te mogen ontvangen omtrent aanslui tingen bij netten met en bij netten zonder ge sprekkentarief. Met betrekking tot het interlocale verkeer werd aangedrongen op verruiming van de eer ste zone van 10 tot 13 K.M. De klacht werd geuit, dat het tarief voor tele foongesprekken met Nederiandsch-Indië wel zeer duur is. AMOKMAKER IN EEN POLITIEPOST. Een agent gedood en vijf anderen zwaar gewond WELTEVREDEN 2 November. (ANETA). Een amokmakende Turk drong een politiepost binnen waar hij een Inlandschen agent dood de en een vijftal anderen politiemannen zwareu verwondingen toebracht. Onder de gewonden zijn de hoofdagenten Clifford en Maunier. D* dader werd overmeesterd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5