8g> Geen moeilijke keuze... m „Tegenspeler van het geloof onzer dagen" m W Jarenlange ervaring en wetenschappe lijke proefnemingen in de Blue Band fabrieken hebben een Blue Band kwaliteit gebracht, die niet meer te verbeteren valt. Profiteer hiervan! Oordeel zelf! Voor 30 ci per half pond de beste kwaliteit die er bestaat! S$ Geheimzinnig sterfgeval - VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 EEN OPZIENBARENDE ZELFONTMASKERING HET ZONDERLINGE HEERSCHAP DE NIEUWE BOERHAAVE DE ONTPLOFFINGSRAMP TE fc'j GRONINGEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN IN KOKEND WATER GEVALLEN. ■p' m Producten van een wilsakte, welke eigenlyk niets te beteekenen zouden hebben Goedgeloovige slachtoffers Het liberale „Vaderland" van 11 November j.l. bevatte de volgende sensationeele mededee- lins: Woensdag 19 Nov. zal ln de groote zaal De Dierentuin alhier, de Dultsche mijnwer ker Paul Diebei, een der merkwaardigste menschen van onzen tijd optreden. Naar de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad" ons meldt, heeft Paul Diebei reeds in talrijke steden het bewijs geleverd, dat hij zijn bloedsomloop volkomen beheerscht. Dr. Magnus Hirschfeld, Weensehe en Parijsehe artsen noemen hem daarom een „raadsel". Hij is in staat bij verwonding (een schot in de borst, het doorboren van de hand) elke bloeding tegen te houden. Maar wat de grootste beweging rondom hem veroorzaakt heeft en den strijd om de wereldbeschouwing tusschen vrijdenkers en katholieken bijzonder hevig ontketent, is het feit dat hij op volkomen natuurlijke wijze al dat kan tot stand brengen, waarvan geloofs- genooten van Therese Neumann van Konners- reuth beweren, dat het alleen door een won der tot stand kan komen. Voor dit wonder geloof is Paul Diebei een mene tekel. Hij kan evengoed als de „heilige van Konnersreuth" bloedige tranen weenen en bloedige stigmata op zijn borst laten verschijnen, enz. Door de concentratie van zijn wil, naar hij be weert, en door niets anders Paul Diebei is het tegendeel van geheim zinnigheid en sensatie. Zijn doel is geen ander dan om, als een tweede Houdini, op te tre den als tegenspeler van het wondergeloof onzer dagen. Evenals te Berlijn, Weenen Parijs en Boe dapest zal hij ook in ons land tot de streng ste wetenschappelijke controle zijn toestem ming geven. Het laatst trad Diebei 26 avon den achter elkander voor duizenden op in de grootere steden van Rijnland en Westfalen. Tot zoo ver het liberale blad. Over de verbijsterende onwetendheid van het Haagsche orgaan omtrent alles, wat zich rond om dezen „merkwaardigen" man heeft afge speeld, staat men eenvoudig verstomd. Weet het „Vaderland" dan absoluut niet, hoe ln binnen- en buitenlandsche bladen van de zelfde richting, els het blad zelf is toegedaan we noemen siechts het „Berliner Tageblatt" en de „N. R. Crt." uitvoerige berichten heb ben gestaan over de ontmaskering van dezen vreemdsoortigen „tegenspeler van het wonder geloof onzer dagen"? Een ontmaskering, die des te meer overtui gend en afdoende was, wijl ze geschiedde door den bedrieger zelf. uit angst, omdat bij in moeilijkheden zou geraken. Mogen we onzen lezers even de geschiedenis van dit zonderling heerschap verhalen? Reeds in October 1927, een paar maanden, nadat de merkwaardige gebeurtenissen te Kon nersreuth in ons blad voor het eerst beschre ven waren, lazen wij in buitenlandsche bladen, hoe deze Paul Diebei, afkomstig uit het dis trict Waldenburg in Silezië, vroege- mijnwer ker. na den oorlog schoenmaker en vervolgens variété-artist, de wereld wist te verbluffen door het volgende verbaal: Als Duitsch soldaat geraakte hij in 1915 in Russische krijgsgevangenschap. In 1917 gelukte het hem, in Russische uniform te ontvluchten. In Minsk werd hij echter ontdekt en als Duit- sche spion gearresteerd. Hij zou gefussilleerd worden, In den nacht voor zijn terechtstelling deed hij een zelfmoordpoging. Hij sloeg namelijk het venster zijner gevangeniscel in en sneed zich met een glasscherf de polsaderen door. Toen het bloed uit de aderen spoot, kreeg hij doodsangst. Een nieuwe wil om te leven begon in hem te ontwaken en deze wil werd zoo sterk, dat hij, reeds in half-bewusteloozen toestand verkeerend, den bloedstroom tot staan bracht. Intusschen hadden de Russen, die hem voor dood hielden, hem naar buiten gebracht, waar hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte en eerst toen pas zijn wonde afbond. Na den oorlog in zijn vaderland teruggekeerd, lanceerde hij dit ongelooflijk verhaal in zijn woonplaats, waar men blijkbaar wat ver standiger aangelegd dan verscheidene journa listen en zelfs sommige doktoren die al zijn verklaringen zonder meer aanvaardden hem uitlachte. Dit bracht hem ertoe, altijd volgens de ver halen, steeds meer zijn wil in de eenmaal be proefde richting te oefenen en zoo ontpopte hij zich als een „apostel", die, onder den naam „Sin Dolor" optredend, de taak aanvaardde het „raadsel van Konnersreuth" door zijn de monstraties van al zijn raadselachtigheid te berooven. Alleen door de akte van zijn wil, zoo heette het, kon hij niet alleen bloedingen tot staan brengen, maar ook op sommige plaatsen van zijn lichaam bloedingen verwekken, kortom aan stigmatisatie verwante verschijnselen teweeg te brengen. Ook wist hij bloedige tranen te schreien. Zoo kwam hij ertoe, als variété-artist op te treden, eerst in Silezië en Zwitserland, later in Duitschland, Oostenrijk en elders. Het „Berl. Tagebl." jubelde reeds: „Hoe men ook tegenover zijn kunststuk ken staan moge, hij geeft door deze een heel natuurlijke en voor de hand liggende ver klaring voor de wonderen van Theresia van Konnersreuth." Hét klinkt vreemd, maar aan deze publicatie werd door zeer vele menschen, geleerden en ongeleerden, Katholieken en ciet-KaiholieUen, geloof gehecht. Merkwaardig was het, te zien, hoe deze avon turier, wiens optreden door de polit'e te Wee nen verboden werd, daar geleerden wist te bewegen, zich voor zijn experimenten te inte resseeren. Het moet echter erkend, dat de bij de proe ven aanwezige artsen vaststelden, dat alle door Diebei vertoonde experimenten slechts als variété-trucs waren te beschouwen, gelijk de niet-Katholieke „prager Presse" van 11 Fe bruari 1928 meldde. Wij memoreereu dit, omdat elders niet alle artsen zoo uitgeslapen bleken en er zelfs in de ^Deutsche Medizinische Wochenaohrift" een artikel van dr. J. Neuburger verscheen, die de stigmata in hetzelfde of een soortgelijk geval dat is niet duidelijk als producten van een wilsakte voorstelde, welke eigenlijk niets bijzonders te beteekenen zouden hebben. Intusschen bracht het „Berl. Tagebl." van 5 April 1928 onder den titel „Het onthulde ge heim" het relaas der zelf-ontmaskeTing van Diebel. In moeilijkheden gebracht, had hij aan eeni- ge journalisten de „techniek" van zijn truc verklaard. Deze bestond daarin, dat hij één of twee uren vóór de voorstelling met een hard, kantig voorwerp, een lineaal of een potlood, twee in den vorm van een kruis zich snijden de groeven in de huid maakte Bij een cirkel gebruikte hij den rand van een glas. Na eeni- gen tijd verdween de aldus verkregen indruk voor het oog, doch onzichtbaar bleef die indruk bestaan. De eigenlijke kunst van Diebel bestond nu in niets anders, dan door spiersameutrekking bloed naar het gebied van den huid-indruk te doen stroomen en dit bloed daar op te hoopen. Daardoor werd de indruk dieprood zichtbaar. Werd dezelfde indruk vaak herhaald, dan ge lukte het tenslotte, het bloed door de huid naar buiten te persen. Het weenen van bloedige tranen berustte op een soortgelijke truc en werd door voorafgaande behandeling met een scherp voorwerp teweeggebracht. Tot zoover het geval-Diebel. Het strekt de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad" niet tot eer, wanneer zij deze op bedrog berustende ex perimenten uitbuiten wil tegen Konnersreuth. Die experimenten staan niet op zichzelf. De nog betrekkelijke jonge gevallen van den bloed tranen weenenden „fakir" te Moeskroen in Vlaanderen; van Maria Popp in Klausenburg (Roemenië) die zichzelf pseudo-stigmata toe bracht door verwonding en van een vrouw in Bickendorf (diocees Trier) die door wrijven met een tandenborstel wondeteekenen bij zich wist te voorschijn te roepen, kunnen evenmin tegen Konnersreuth worden uitgespeeld, als het geval-Dlebel. A. M. Na intrekking der surséance' aanvraag failliet verklaard Gister zou door de 2e kamer der Haagsche rechtbank behandeld worden de door de Onder linge Waarborg-Maatschappij VeTzekering- Maatschappij „De Nieuwe Boerhaave" inge diende aanvrage om haar surséance van beta ling te verleenen. Een groot aantal schuldeischers was opgeko men, terwijl anderen bij volmacht waren ver tegenwoordigd. Bij het controleeren van het in de vergade ring totaal vertegenwoordigde kapitaal merkte de advocaat van de Nieuwe Boerhaave, mr. Roeper Bosch, op, dat verschillende dezer vor deringen door de Maatschappij werden betwist, o.m. omdat het hier vorderingen betrof van leden, die een aantal premies niet hadden be taald. Nadat mr. Muller, die 37 volmachten had, waarvan vele onder bovengenoemde vorderin gen vielen, naar aanleiding van een vraag van den president had verklaard tegen het verlee nen van surséance te stemmen, deelde mr. Roeper Bosch mede, dat hij namens de maat schappij de surséance-aanvraag introk. Mr. Roeper Bosch was n.l. van oordeel, dat hoewel bij een surséanceverleening de crediteu ren de volle 100 pet. zullen krijgen, hetgeen naar zijn oordeel bij faillissement niet het ge val zal zijn, hij onder de gegeven omstandig heden liever de verantwoordelijkheid voor den gang van zaken ziet overdragen op de heeren Muller en Koomans. Nadat de rechtbank daarop nog eenigen tijd ln raadkamer was geweest om te beraadslagen over de destijds ingediende faillissements-aan- vraag, welke door het surséance-verzoek was opgeschort, werd vervolgens in openbare zit ting het faillissement van de Nieuwe Boer haave uitgesproken. Tot rechter-commissaris werd benoemd mr. Rueb, terwijl tot curatoren werden aangewe zen mr. G. A. van Haeften, mr. O. B. W. de Kat en mr. L. J. van Gelein Vitringa. Wat omtrent de oorzaak wordt gerapporteerd EEN VEEL TE HOOGE STOOM- SPANNING Het rapport betreffende de ontploffingsramp in de sleepboot „Onderneming" op 20 December j. 1. bij de Bontebrug te Groningen, samenge steld door den heer W. Veenhoven te Gronin gen, hoofdingenieur van het Stoomwezen in het 6de district met bijvoeging van het labora toriumonderzoek van den heer J. J. Cattel, inge nieur 2de kl. voor het stoomwezen te Den Haag, zegt omtrent de oorzaak der ramp: Het bewijs, dat te hooge stoomdruk in den ketel is aanwezig geweest, is niet te leveren, echter maken de getuigenverklaringen het wel tamelijk waarschijnlijk, dat de veiligheids kleppen vóór het ongeval waren vastgezet; de onderzoekingen van den heer Caittel wijzen verder op een zeer hooge temperatuur van het materiaal op den achterwand, tijdens het on geval, mogelijk ten gevolge van ketedsteenvor- ming of andere vervuiling. Als voornaamste oorzaak van de ramp wordt aangegeven een veel te hooge stoomspanning, ontstaan gedurende het wachten voor de brug in het Winschoterdiep en mogelijk geworden door het vastzetten der veiligheidskleppen. DE HUISVESTING VAN DEN HOOGEN RAAD. Van de meest bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht als zou de Hooge Raad tijdelijk zijn intrek nemen in het paleis van Prinses Juliana aan den Kneuterdijk te Den Haag, in verband met de restaureering van het gebouw aan het Plein, geheel uit de lucht gegrepen is, BLUE BAND! iïwsii; ï-c-'ö:"'.'- 'WAniNm Boerenknecht levenloos in een stal gevonden Bij het lijk lagen een hamer en timmergereedschap De landbouwer P. te Makkinga vond, toen hij met zijn vrouw van een begrafenis terug keerde, zijn knecht, den 17-jarigen J. 13., niet bij het hem opgedragen werk. De koeien wa ren, hoewel het al ver over tijd was, nog niet gemolken en op zijn roepen kreeg P. geen antwoord. Overal werd gezocht en tenslotte vond men den jongen levenloos in een paar denstal, vlak voor een der paarden liggen. De doodsoorzaak kon niet worden vastgesteld. Uiterlijk werden slechts enkele hoofdwonden geconstateerd. Opmerkelijk was, dat vlak bij het lijk een hamer en eenig ander timmer gereedschap lagen, terwijl niet kon worden uitgemaakt, waarvoor B. dit zou hebben ge bruikt. Hoewel men omtrent de oorzaak van dit sterfgeval in het duister tast, en aan mis. daad niet gedacht wordt, is do justitie toch met een en ander in kennis gesteld. Vader van tien kinderen levens gevaarlijk gewond Gisteren werd de heer B., controleur op de ,,Herofalbrieken", wonende te Oosterhout, op den Teteringsc'hien Dijk te Breda door een auto aangereden. Met een ernstige schedelbreuk werd de onge lukkige opgenomen. Nadat hem geestelijke en geneeskundige hulp verleend was, werd hij in zorgwekkenden toestand naar het Sint Ignatius Ziekenhuis vervoerd. B. ia vader van 10 kinde- SCHOENFABRIEK AFGEBRAND. Het bedrijf zal geruimen tijd stil moeten liggen Woensdagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schoenfabriek der firma G. v. d, Ven en Van Beurden v/h. L. de Beer, aan de Goirkestraat, te Tilburg. Een buurvrouw ontdekte den brand en waar schuwde terstond de politie. Toen de brandweer ter plaatse kwam stond de fabriek reeds in lichte laaie en viel er nog slechts weinig te redden. Om half 3 uur was men het vuur meester en had men het gevaar voor uitbreiding bezworen. De fabriek was tot den grond toe afgebrand. De firma was bij een Engelsche maatschappij tegen brandschade verzekerd. De vuur- en wa terschade is aanzienlijk. Het bedrijf zal gedurende geruimen tijd stil gelegd moeten worden. DIEFSTAL VAN JUWEELEN om zijn vriend te helpen Van heling verdachte vrijgesproken Onlangs meldden wij, dat een 40-jarige win kelbediende aan zijn vriend, een verzekerings agent ongeveer 5000 leende, al zijn ©paar- duiten. Vervolgens, om zijn vriend nog verder te helpen had ihij uit de juwelierszaak, waar hij werkzaam was en waar hij het volle ver trouwen genoot, een aantal juweelen weggeno men ter waarde van 6000. Deze juweelen had hij aan zijn vriend ter hand gesteld ter belee- uing. Op 5 Augustus j.l. diende deze zaak voor de vaoantiekaimer der Amsterdamsche Rechtbank. De magazijnbediende stond terecht wegens dief stal in dienstbetrekking en de verzekerings agent wegens heling. Beide zaken werden toen naar de instructie teruggewezen. Op 2 September werd de magazijn/bediende veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorloop'ige hech- tionii.3 Het O. M. had 1% jaar gevangenisstraf ge vorderd. Op 1 Nov. j.l. werd de zaak tegen den ver zekeringsagent J. H. voortgezet. Het O.M. eisöbte een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger mr, Huyer verzocht de on middellijke invrijheidstelling van vend., aan welk verzoek de rechtbank voldeed. Woensdag werd de man, daar de rechtbank 't bewijs niet geleverd achtte, vrijgesproken. WERKINRICHTING VOOR ONVOLWAAR DIGE ARBEIDSKRACHTEN. Gisterenmiddag had te Arnhem de opening plaats van een werkinrichting voor Onvolwaar dige Arbeidskrachten, in tegenwoordigheid van burgemeester do Monchy, den wethouder vau sociale zaken, den heer Meyer en enkele ge meentelijke autoriteiten. De heer B. Bakker, wethouder van onderwijs, sprak de openingsrede uit. Hierna werd o.m. nog het woord gevoerd door den heer de Boer, ambtenaar van de Nazorg te Amsterdam, waarna de inrichting werd be zichtigd en het gezelschap zich in autobussen naar Presikhaaf begaf waar de inrichting voor land- en tuinarbeid werd bezichtigd. B8itt-OZ8l*.if DE CRISIS IN HET VEENKOLONIALE LANDBOUWBEDRIJF. De Veenkoloniale Boerenbond heeft een bro chure uitgegeven, waarin de crisis In het Veen koloniale Landbouwbedrijf wordt uiteengezet. De brochure eindigt met een beroep te doen op de Regeering om maatregelen te treffen die den veenkolonialen landbouw voor een cata strophe behoeden, zulks in het belang van de bevolking der veenkoloniën en van allen, die in het veenkoloniale landbouwbedrijf en in de coöperatieve aardappelmeelindustrie werk zaam zijn. TUSSCHEN BUFFERS DOODGEDRUKT. Op het statlonaem placement Herzogenrath bij Kerkrade is de rangeerder W. Janssen tusschen de buffers van twee wagons doodgedrukt. Te Barlage (Gron.) viel 'n kindje van J. Veld huis Dinsdag in kokend water. Het is hede* aan de bekomen verwondingen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10