ALGEMEEN OVERZICHT. m Hoofdpijn, Kiespijn ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 M <1 MOSKOU EN DE OPPOSITIE DE RAMP LYON BIJNA EEN EPIDEMIE Beslissing ten gunste van Duitschland Onrust in Lima's mijndistrict DE TAAK VAN HET ROODE LEGER HOEVEEL JODEN ZIJN ER IN SOVJET-RUSLAND? RUSSISCHE BOEREN IN OPSTAND Tflclange iron rijpe tabakken. HET OPRUIMINGSWERK TUBERCULOSE ONDER ITALIE'S GEESTELIJKHEID DE WESTERSTORM GEEN VERANTWOORDELIJKHEID Ook daar malaise Aanslag op Japan's premier NA EEN MASSALE DRIJFJACHT BLOEDIGE BOTSING TE MADRID COMMUNISTISCHE AGITATIE HET NIEUWE VATICAANSCHE TELEFOONNET DRONKEN CHAUFFEUR VOORSTEL OM BALS MET 100 BELASTING TE TREFFEN. J»:**® Briand's beleid goedgekeurd Het groote debat in de Fransche kamer over de buitenlandsche politiek ia geëindigd. De kamer heeft met 323 tegen 270 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. In de aangenomen motie spreekt de kamer de verwachting uit, dat de regeering ook ver der zorg zal dragen voor het doen eerbiedigen van de verdragen, voor de nationale veiligheid en de handhaving van den vrede. De sociaal-democratische spreker Grumbach had tevoren van de regeering verlangd, dat deze op de ontwapeningsconferentie het initia tief zal nemen in alle brandende vraagstukken der vredespolitiek en der ontwapening. Hij ver klaarde, „dat de sociaal-democraten geenszins blind zijn voor het gevaar van het nationaal- socialisme, doch dit zou nog grooter zijn ge weest, als het Rijnland niet ontruimd ware". Frankrijk is verplicht Duitschland te helpen om de economisohe crisis te overwinnen, want juist de crisis heeft den vloedgolf van het nationalisme veroorzaakt. Ondanks de nationaal-socialistische parades mag niet uit het oog worden verloren, dat er in Duitschland acht millioen sociaal-democra tische kiezers zijn en dat de socialisten in Oostenrijk nog pas den fascistischen golf heb ben verhinderd." Na Grumbach nam minister-president Tar- dieu het woord: Deze verklaarde zich solidair met Briand. Het is mogelijk, dat er wel eens meeningsverschillen" tusschen hem en Briand zijn geweest, doch dat komt ook voor onder mannen, die tot een en dezelfde partij be- hooren. Hij protesteerde er echter tegen, dat men hem tegen Briand en Briand tegen zich zelf wil uitspelen. Vervolgens besprak Tardieu de ontwikke ling van de binnenlandsche politiek in Duitsch land. De intrede van de 107 nationaal-socia- listen in den rijksdag en de opmarsch van de 160.000 staalhelmers te Koblenz kunnen niet buiten beschouwing blijven. Ook trekt het de aandacht, dat er Duitsch land zooveel aan gelegen is, de vroegere leger- gebouwen te behouden, niettegenstaande het leger volgens het verdrag van Versailles zoo veel verminderd is. Dikwijls krijgt men den indruk, alsof voor Duitschland de vrede slechts een voortgezette herziening der vredesverdragen beteekent. Vervolgens besprak Tardieu hetgeen voor do nationale verdediging is geschied. Wat de buitenlandsche politiek betreft, deze steunt op twee grondslagen, het pact van Locarno en de overeenkomst van Den Haag. Wat de herziening van het vredesverdrag be treft, wees Tardieu er op, dat art. 19 van het pact van den volkenbond de mogelijkheid daar toe biedt. Aangezien het besluit echter met al- gemeene stemmen moet worden aangenomen, kan het Frankrijk verder koud laten. De Duitsche campagne voor een herziening van het vredesverdrag is een principieels ver gissing. Zij stelt het voor, alsof de oorzaak van de economische crisis in het vredesverdrag ligt, terwijl de oorzaak een gevolg van den oorlog is. Hoe groot het genie der onderhandelaars te Versailles ook is geweest, om alles weer in orde te brengen, het brutale feit blijft bestaan, dat in den wereldoorlog 8 millioen menschen zijn gevallen. Den economischen nood door een herziening der grenzen te willen verhelpen, is dwaasheid. Een herziening der grenzen zou of oorlog, of revolutie beteekenen. Een tweede ernstige fout begaat Duitschland als het ontwapening op grond van een z.g. eenzijdig verdrag verlangt. Het verdrag van Versailles bevat slechts de verplichting tot ont wapening voor de vroeger vijandelijke landen en spreekt slechts van den wil der vroegere geallieerden, om ook van hun kant te ont wapenen. De voorbereidingen voor de ontwapening zijn reeds aangevangen nog voordat Duitschland aan zijn verplichting tot ontwapening had voldaan. De Fransche militaire credieten zijn vergeleken Ibij de Jaren voor den oorlog met M., de duur van den dienstplicht tot y3 en het staande leger tot 400.000 man verminderd. Het Fransche leger telt thans 283.000 minder dan het Italiaansche en 195.000 man minder dan het Engelsche leger. Tenslotte noodigde Tardieu de kamer uit, zich boven de partijen te verheffen en de buiten-" landsche politiek met algemeene stemmen goed te keuren. Hij sloot met de woorden „Brengt de regeering morgen ten val, als gij dit noodig acht, doch niet vanavond, nu het nationale belang van Frankrijk op het spel staat". Na Tardieu verklaarde de radicale afgevaar digde Berfhod nog uit naam van zijn partij, dat de radicalen ondanks de uitnopdiging van den minister-president hun vertrouwen in de regee ring niet kunnen betuigen en derhalve tegen de door de regeering aanvaarde motie moeten stem men. Zij willen echter openlijk verklaren, dat zij de buitenlandsche politiek van Briand goed keuren en de voorzetting daarvan wenschen. Ook Briand nam nog het woord om er op te wijzen, dat Frankrijk Polen altijd heeft ge steund en steeds gedaan heeft, wat het doen moest. Waarna de stemming, zooals gezegd, aan Briand. een meerderheid verzekerde. Jaspar blijft Om 10 uur gisteravond telefoneerde de minister-president Jaspar van het paleis van Laeken uit, waar hij op een diner de gast was van koning Albert, het volgende commu niqué aan de journalisten, die op het ministe rie van binnenlandsche zaken bijeen waren: De koning heeft Vrijdagavond minister president Jaspar in audiëntie ontvangen en hem medegedeeld, dat hij besloten heeft, het ontslag van het kabinet-Jaspar niet te aan vaarden. De kamer zal Dinsdag vergaderen. Tot zooverre het communiqué. Hieruit besluit men, dat de katholiek-liberale regeering-Jaspar het bewind wederom in han den zal nemen en dit ondanks het feit, dat men geen overeenstemming heeft bereikt over het geschil, dat de oorzaak was van de crisis. Dit komt dus hierop neer, dat de regeerings- crisis als zoodanig is opgelost, maar dat de politieke crisis rondom de regeering-Jaspar in latenten staat blijft voortduren. Einde der Britsche Rijksconferentie De gisteren gesloten rijksconferentie heeft 1% maand geduurd. Het voornaamste, wat tot stand kwam, is de overeenkomst tusschen Canada en Engeland, waarbij Canada een bepaalde hoeveelheid tarwe en haver aan Engeland Kil kunnen leveren, terwijl het van zijn kant ijzer en kolen uit Engeland zal betrekken. Ook de overige staten van het Engelsche wereldrijk zuilen zich bij deze overeenikomst kunnen aansluiten. Verder Is besloten tot oprichting van een ■eheldsgerecht, dat alle eventueele conflicten tusschen de verschillende deelen van het rijk ■al beslechten. Bijeenroeping van Spanje's Parlement De Spaansche regeering heeft een communiqué openhaar gemaakt, dat met buitengewone belangstelling ontvangen is. Er wordt namelijk in gezegd, dat de koning in den jongsten ministerraad den minister president gemachtigd heeft, zoodra hij den tijd daartoe gekomen acht, hem 'n decreet ter on dorteekening voor te leggen tot bijeenroeping van het parlement, teneinde voor de belang rijkste kwesties van het oogenblik, welker op lossing de medewerking eischt van de wetge vende maobt, een regeling te treffen. Do parlementszitting zal tot taak hebben het liquideeren van het verleden, het regelen van de problemen van het oogenblik, en de oriën teering der toekomst. Op de eerste plaats zal men dus tot taak hebben, 't wetgevende werk der dictatuur te herzien en verder een regeling te treffen ten aanzien van de problemen, die 's lands econo misch leven raken. De onlusten op Cuba Nadat president Machado de grondwet tijde lijk buiten werking had gesteld en de staat van beleg een feit was geworden, hebben in die straten van Havana botsingen tusschen militairen en burgers plaats gehad, waarhij drie personen werden gedood. Afdeelingen van de presidentwacht patrouil- leeren thans door de stad. De meeste bewoners zijn Donderdag in hun woningen gebleven. De studenten verzamelden zich echter In het park in het hartje van de zakenwijk en hielden een demonstratie. Zij verspreidden zich niet, voordat de politie, hij wijze van dreiging, over hun hoofden in de lucht had geschoten. De ernstigste situatie ontstond echter door het sluiten der bureaux van de ,,Diario de la Marina", één der oudste Cubaansche couranten. Miss Mercedes Barbarossa, een schoonzuster van den hoofdredacteur, werd bij de botsingen tusschen politie en burgers doodgeschoten. Op last van de regeering zijn alle scholen ge sloten. Het is den studenten verboden, zich op straat te verzamelen. De ontwapening De voorbereidende commissie voor de ont wapemiingsconferentie heeft gisterochtend de beslissende stemmingen gehouden over do kwestie van de beperking van het oorlogs materiaal. In de eerste plaats werd gestemd over de resolutie van de sovjet-delegatie, die verklaar de, dat het eenige doeltreffende middel voor een beperking van het oorlogsmateriaal is de directe vermindering en beperking van alle soorten oorlogsmateriaal volgens gedetailleerde tabellen en de budgetaire beperking. De twee methoden moesten gelijktijdig voor a-le landen toepasselijk worden verklaard. Deze sovjet-resolutie werd verworpen met 12 tegen 5 stemmen en 8 stern-onthoudingen. De voorstemmers waren Duitschland, Italië, Nederland, sovjet-Rusland en Turkije. Hierna werd gestemd over de voorstellen van generaal De Marinis (Italië), dat de com missie zou verklaren als beste metho le voor de beperking van bet oorlogmateriaal der land macht, de combinatie van de systemen van de directe en de indirecte methode. De directe beperking moest worden toege past zoowel op het in werkelijken dienst ge bruikte oorlogsmateriaal als op het in voor raad opgestapelde. Deze Italiaansche resolutie werd verworpen met 11 tegen 9 stemmen en 5 stemontnoudingen De voorstemmers waren Canada, Duitschland, Ierland, Italië, Nederland, sovjet-Rusiand, Tur kije, Venezuela en Zweden. De tegenstemmers waren België, Engeland, Finland, Frankrijk, Japan, Perzië, Polen, Roemenië, Spacje, Tsjecho Slowakije en Zuid-Slavië. Hierna werd gestemd over het voorstel van de Duitsche delegatie, dat de voorbereidings commissie als haar meening zou uitspreken, dat het beginsel van de directe beperking moest worden toegepast op bet oorlogsmateriaal der landmacht. Deze Duitsche resolutie hield dus alleen een beginselverklaring in zonder eonig3zins in een verdere uitwerking te treden. Over deze motie staakten de stemmen; vóór 9, tegen 9 en 7 onthoudingen. Tengevolge van deze staking van stemmen werd ook de Duitsche resolutie voor niet-aan- genomen verklaaid. De vooistemmers waren Canada, Duitschland, Italië, Nederland, sovjet- Rusland, Turkije, Venezuela, De Vereenigde Staten van Amerika én Zweden. De tegenstem mers waren België, Finland, Frankrijk, Japan, Perzië, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. Het trok de aandacht, dat Noorwegen niet zooals Nederland en Zweden voor het voor stel stemde, doch zich van stemming had ont houden en daardoor de aanneming van het Duitscho voorstel verhinderde. Oók was het opvallend, dat Engeland zich ditmaal van stemming onthouden heeft. De gedelegeerden van Finland en Perzië verklaar den, dat zij geen tegenstanders van de directe beperking waren en deze zouden aanvaard heb ben, indien eenig uitzicht bestond op het scheppen van een voldoend steUel van inter nationaal toezicht op de eerlijke naleving der conventie. Tenslotte werd gestemd over het derde ge deelte van de gisteren door lord Cecil Inge diende resolutie, die in verband met de juist gehouden stemmingen moest gewijzigd wor den, en de volgende redactie verkreeg: de commissie vereenigt zich met het beginsel van de beperking van het oorlogsmateriaal der landmacht langs budgetairen weg, erkennend dat sommige leden van de commissie de voor keur geven aan de methode van de directe be perking en dat eveneens sommige leden de combinatie van de twee methoden verlangden. Deze resolutie werd aangenomen met 16 tegen 3 stemmen bij 6 stemonthoudingen. Al leen Duitschland, Italië en sovjet-Rusland stem den tegen terwijl Bulgarije China, Amerika Turkije, Venezuela en Zweden zich van stem ming onthielden. Alle andere staten gaven hun stem aan deze Engelsche resolutie. Morgen zal nu behandeld worden het giste ren ingediende Fransche voorstel om door een opdracht aan de commissie van budgetaire des kundigen te beproeven het in beginsel aange nomen denkbeeld ook practisch tot verwezen lijking te kunnen brengen. een onmeedoogenlooze strijd te voeren tegen 't drijven van de vijanden van 't proletariaat" In vergelijking met de andere sovjet-bladen had het orgaan van het roode leger de „Krasnaja Swesda" tot dusverre een tamelijk gereserveerde houding aangenomen tegenover den strijd van de partijleiding tegen de oppositie die nu op nieuw ontbrand is. De militaire lezers van het blad werden welis waar op de hoogte gehouden van hetgeen er ge beurde en ook nam het blad natuurlijk stelling tegenover de oppositie maar over het algemeen trachtte het orgaan alleen de feiten te vermel den, zonder er eenige beschouwing aan vast te knoopen. Het herdenkingsnummer, bij gelegenheid van den 13n verjaardag der bosjewistische revolutie bevat echter een belangrijk artikel over de taak die het roode leger in sovjet-Rusland te ver vullen heeft en daarin wordt tevens gezegd, dat het leger der sovjets moet zorgen, dat iedere oppositie zoo fel mogelijk bestreden wordt: leder soldaat en officier van het roode leger moet zich zonder voorbehoud op het standpunt stel len, dat pogingen, om de „algemeene partij leiding" aan te vallen of te becritiseeren, ge lijk staan met een aanslag op de kracht van het roode leger en de weerbaarheid van den sovjet-staat. Derhalve rust op ieder soldaat van het roode leger de plicht „om een onverbiddelijken en onmeedoogenloozen strijd te voeren tegen het drijven van de vijanden van het proletariaat, die in den boezem der partij zouden kunnen op staan. DE CYCLOON, DIE BURMA TEISTERDE Van officieel® Engelsche zijde wordt thans medegedeeld, dat bij den hevigen cycloon, die boven Burma heeft gewoed, niet, zooals oor spronkelijk werd gemeld, te Kiankipui honder den menschen om het leven zijn gekomen; slechts twaalf menschen werden gedood. Bijna drie millioen Volgens een officieels opgave der sovjet- autoritei ten verblijven er op het oogenblik 2.800.000 joden in sovjet-Rusland. Daarvan behoort 27% tot ambtenaren en bedienden, 25% zijn arbeiders, 21% zijn ambachtslui en 8% boeren, terwijl 12% handel drijft. Aan de universiteiten, handelshoogeschool en leergangen zijn ongeveer 1517% der stu denten Israëlieten. Onder de 417 leden van hst centraal comité der communistische partij 'bevinden zich 27 Israëlieten en in toet centraal uitvoerend co mité der vereenigde sovjet-republieken, dat 833 leden telt, hebben 46 joden zitting geno men, terwijl ook een der leden van den raad van volkscommissarissen Israëliet is. Dorpen door pantsertrein beschoten Vele terechtstellingen RIGA, 14 November (W.B.) Naar de bladen melden, hebben in het gebied van Ostrow en Opotsehka in het district Pskow aan dè Rus sische grens bloedige kloppartijen plaats ge had tusschen boeren en communisten. Wegens de inbeslagneming van koren en andere collectiveeringsmaatregelen, is het in tal van groote dorpen tot een opstand gekomen. De dorpen Jelino en Dubki werden door een pantsertrein beschoten en totaal vernield. Ook andere plaatsen werden door het geschut der bolsjewisten onder vuur genomen en ge deeltelijk verwoest. Vele boeren werden terechtgesteld en honder den gezinnen in de gevangenis geworpen. Het donderen der kanonnen kon dagen lang ook op Letlandsch grondgebied gehoord wor den. STAHLHELM-DELEGATIE BIJ DEN DUCE Mussolini eere-Stahlhelmer Mussolini heeft Donderdag 'n delegatie van le den van den Stahlhelrr.-bond in audiëntie ont vangen. Dr. Heinke, de leider van de groep hield een rede, waarin hij zijn bewondering uitte voor de grondgedachte, die aan het fascisme ten grond slag ligt, en een parallel trok tusschen het fas cisme in Italië en het nationalisme in Duitsch land, welke beide stroomingen volgens hem door gelijke idealen bezield zijn. Ten slotte overhandigde dr. Heinke den duce het embleem van den „Stahlhelm"-bond. Mussolini sprak hierna een kort woord van dank. Daar helpt geen lieve-moecTrcn aan: 't Is met den zomertijd gedaan; U/eg zonneschijn en rozengeur: De winter staat voor onze deur. Als dan de kachel lekker brandt Neemt Moe haar breikous weer ter hand En Jan een boek. enZus haar pop En Vader zegt: komaan, ik stop Miju ouwe, trouwe pijp maar weer. Vie brengt de ware atmosfeer. Die brengt me echt opnwn gemak. Jan, waar staat mij n D-E tabak 1 CUngt Oooraxbot ECHTE FRIESCHE 20-50 Cl. PER ONS A4S Steeds grootere uitbreiding Men meldt ons uit Rome: Naar de „Osservatore" meldt, breidt zich de tuberculose onder de Italiaansche geestelijk heid steeds meer en meer uit. De vorst-aartsbisschop van Trente, mgr. Endrici, schenk indertijd de „Villa Bellaria" in het hadplaatsje Aroo, om ze in te richten als een sanatorium voor Italiaansche geeste lijken, die aan tuberculose lijden. Uit de necrologieën der verschillende bis dommen blijkt, dat van 1908'14 in Italië 923 geestelijken aan longtuberculose en 78 aan een anderen vorm van tuberculose stierven. Terwijl In het algemeen in Italië het aan tal eterlligevallen onder tuberculoselijders 8,7 pCt. bedraagt, bedraagt dit aantal voor de Italiaansche geestelijken, die aan tuberculose lijden slechts 6,8 pCt. Dit percentage is echter zeer ongelijk over de verschillende provincies verdeeld. Boven aan de statistiek staat Ligurlë met 12,7 pCt., dan volgen Piemonte en Lombard ij e met 12,3 en 11,2 pCt. en het laatst, Apulië en Basili- cata met 3,8 procent. „GOLIATH" VAN HAGENBECK GESTORVEN De bekende zeeolifant Goliath, een van de sieraden van Hagenbeck's diergaarde, is plot seling gestorven. Het ongeveer 5000 pond wegende gevaarte vertegenwoordigde een waarde van 50.000 M. Gebleken is, dat Goliath zich in een stuk hout „verslikt" heeft, dat in zijn bassin rond dreef. De splinters hebben toen den maagwand doorboord en zoo is Goliath aan zijn einde gekomen- Voor instorting van het ziekenhuis gevreesd PARIJS, 14 November. (N.T.A.) Met het opruimingswerk was men hedenmorgen in Lyon zoover gevorderd, dat men tenminste de lijken van de onder de puinen bedolven brand weermannen nog in den loop van den dag hoopt te kunnen bergen. Het geheel misvormde lijk van een brand weerman kon in de vroege morgen geborgen worden. De scheuren in den bodem zijn intusschen zoo wijd geworden, dat men vreest, dat het ziekenhuis, dat naast de plaats van de ramp gelegen is, in zal storten. Roofovervallen in Duitschland Een brutale roofoverval heeft op klaarlich ten dag in een der voornaamste winkelstraten van Dresden plaats gehad. Drie jonge mannen gingen daar een winkel van papierwaren binnen. Terwijl een hunner aan de deur bleef staan, dwongen de twee andere onder 'bedreiging met hun revolvers de winkeljuffrouw den inhoud van de kas af te geven. Groot was de buit intusschen niet, daar de kas slechts 37 Mk. bevatte. De daders zijn tot nu toe onbekend gebleven. ALTONA, 14 November. (W.B.) Op het hij kantoor van de „Vereinsbank Hamburg" te Altona op de „Fisehmarkt" verschenen van daag twee jongens van 20 tot 25 jaar en be dreigden de kantoorbedienden met een revol ver. Zij losten een aantal schoten, waardoor een der bedienden aan het hoofd gewond werd, zoodat hij in liet ziekenhuis moest opgenomeu worden. Een andere bediende had nog de tegenwoor digheid van geest, om een vensterruit In te gooien met een presse-papier en om liulp te roepen, waardoor het publiek, dat ln de straat passeerde, op den overval opmerkzaam ge maakt werd. De bandieten namen de vlucht en slaagden er in, te ontkomen. LUDWIGSHAFEN, 14 November. (V.D.) Gisterenavond is in het hulppostkantoor aan de Ruprechtplatz door ombekende daders in gebroken. De indringers maakten zich meester van een voor transport gereed staande ijzeren geld kist, met zesduizend mark. De dieven waren nog niet verdwenen, toen de misdaad reeds ontdekt werd. Zij werden door voorbijgangers achtervolgd, die hen ech ter niet meer konden inhalen. Ook de kust van Memel geteisterd De reeds twee dagen woedende Westerstorm aan de kust van Memeiland heeft speciaal ln de haven van Memel groote schade aangericht. De havenwerken van de Poolsche vrijhaven, de tankinstallaties en de toegangshoofden heb ben zwaaf van het noodweer geleden. De straatweg van de stad naar den vuurtoren staat geheel onder water en ook verder het land in zijn wegen overstroomd en bouwwer ken geheel vernield. De boorinstallaties voor de gasleidingen zijn ondergespoeld en in de stad heeft de storm eveneens danig huisgehouden. Vele schoorsteenen en gevelstukken zijn naar beneden gekomen. Ook de schepen in de stadshaven moesten van den wal worden losgemaakt en op stroom gebracht, aangezien de trossen het niet hielden. HEVIGE STORM IN POLEN Berichten uit Polen maken molding van hevigen storm en onweders. Met name ln Noord-Polen heeft de storm groote schade aangericht en talrijke telefoon- en telegraafverbindingen verbroken. Ook Oost-Galicië heeft van de stormen te lijden gehad. Inzake de vraag: Duitsche sabotage in Amerika BERLIJN, 14 November. (W.B.) In de twee groote sabotageprocessen, die sinds jaren voor de Duitsch-Amerikaansche gemengde commis sie werden gevoerd en waarbij van het Duit sche rijk een schadevergoeding werd geëischt van ongeveer veertig millioen dollar, is thans ten gunste van Duitschland uitspraak gedaan. Het eerste der béide processen, algemeen be kend onder den naam van het „Black Tom- Fall", werd gevoerd naar aanleiding van het volgende voorval: „Den 30sten Juli 1916 had op het goederenstation van een Amerikaan, sche spoorwegmaatschappij in de haven van New York, dat den naam draagt van „Black- Tom-Termlnal", een groote explosie plaats van een groot aantal spoorwagens, geladen met munitie, gereed, om te worden Inge scheept. Het tweede proces, het z.g. Kingsland-pro- ces" betrof de vernieling van een munitiefa briek, die den elfden Januari 1917 in het bij New York gelegen stadje Kingsland plaats had. In beide gevallen werd beweerd, dat de ver nieling het werk was van Duitschers, die van officieele Duitsche zijde opdracht ontvangen hadden, om in de Vereenigde Staten dergelijke sabotage te plegen. De commissie heeft thans met algemeene stemmen vastgesteld, dat Duitschland voor geen van beide gevallen verantwoordelijk ge steld l;an worden. KORTER WERKTIJD IN MüNCHENnR BROUWERIJEN. Tengevolge van den sterken achteruitgang van den bieromzet, welke in sommige kringen wordt toegeschreven aan de verhooging van da bierbelasting, zijn de Miinehener bierbrou werijen er toe overgegaan om, -ter vermijding van ontslag, den werktijd te verminderen van 48 tot 40 uur per week. De arbeiders prefereeren verkortiug van den arbeidstijd boven ontslag, maar zijn van mee ning, dat de verkorting met acht uur per week onnoodig groot is. Zij eischeu maatregelen, opdat hun loonen, ondanks den korteren arbeidstijd, ©enigszins op peil zullen worden gehouden. Hamagoetsji niet meer in levensgevaar De kogels verwijderd Hamagoetsji verkeert niet meer in levens gevaar. Door operatief ingrijpen is men erin geslaagd, do kogels te verwijderen, waarbij men echter driemaal tot bloedtransfusie moest overgaan, waardoor,, gelijk bekend, een zoon van den gewonde zich beschikbaar stelde. Het geheele diplomatieke corps te Tokio heeft zijn verontwaardiging over den aanslag uitgesproken. Gevaarlijk misdadiger gearresteerd Uit Bremen wordt gemeld dat de veldwacht te Bremerfoerde er in geslaagd is den reeds lang gezoohten Johann Oltmann uit Duppel te arresteeren, die eenigen tijd geleden een man had neergeschoten en beroofd. Van de gealarmeerde bevolking van het plaatsje Deinstedt namen ongeveer 150 perso nen aan de jacht op den misdadiger deel, die verscheidene malen op zijn achtervolgers schoot. Men slaagde er eindelijk in, hem te arres teeren. H(j was in het bezit van een revolver en nog ongeveer zestien patronen. Vier arbeiders gedood Te Madrid is bet to-t een botsing gekomen tusschen de politie en arbeiders, die eon be- tooging wilden houden tér gelegenheid van de begrafenis der bouwvakarbeiders, die dezer dagen om het leven zijn gekomen bij een bouwongeluk. De politie moest van haar vuurwapenen ge bruik maken, met bet gevolg, dat 4 arbeiders gedood en ongeveer 30 gewond werden. Ook verscheidene politieagenten werden ge wond, daar ook van de zijde der arbeiders ge schoten werd. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Reel. 2629DGVS 6 De staat van beleg afgekondigd De nadere berichten omtrent de bloedige botsing in Lima's mijndistrict spreken van een hevige beweging onder de arbeiders tegen de vreemdelingen. De staat van beleg is afgekondigd. De alge meene arbeidersorganisatie Is door de regeering ontbonden. Allen die tot e.en staking aansporen worden uit het land gezet. Er zijn twee honderd man militairen naar het betrokken gebied gezonden. De regeering heeft gelast, dat alle mijnen van het district zouden worden gesloten en dat alle buitenlanders naar Lima zouden worden ge bracht. Het personeel van de centrale spoorwegmaat schappij heeft besloten om de algemeene staking die gisteravond zou uitbreken, te steunen. De autoriteiten schrijven de onlusten toe aan communistische agitators. Het tram- spoorweg en autobusverkeer te Lima lag gisteren reeds stil. De machinist van een trein, die 'met 300 vluchtelingen uit het mijndistrict te Lima aan kwam vertelde omtrent de bloedige botsing, waarbij zooals gemeld vijftien personen werden gedood, dat de plaatselijke politie op de brug naar La Oroya posten had opgesteld om te ver hinderen dat de stakers uit Malparo zich met die van La Oroya vereenigden. Daardoor was het gevecht zoo hevig. LONDEN, 14 November. (H.N.) Omtrent de onlusten onder de mijnarbeiders in Peiru meldt de „Daily Herald", dat onder de arbeiders een bittere stemming tegen Engeland en de Vér- eenigde Staten bestaat. De mijnwerkers be stormden de gebouwen van een Engelsche on derneming ondeir het geroep van! - „weg met liet Engelsche imperialisme". Tusschen de arbeiders ©n depolitie is het tot een nieuwebotsing gekomen, waarbij 10 personen gedood zijn. Ook enkele buitenlanders moeten gedood en gewond zijn. Veroorzaakt een ernstig ongeluk Te Gross-Behnitz, op den weg Berlijn Hannover, beeft een dronken chauffeur een ernstig ongeluk veroorzaakt. Hij reed het trottoir op, waardoor de voet gangers ijlings uit den weg moesten trachten te komen, en bij het station Grc n-Bernitz reed hij met zulk een vaart tegen e«n boom, dat de wagen omsloeg. Van de drie Inzittenden werd de Berlijnsclie koopman Reuter zoodanig aan het hoofd ge wond, dat hij spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleed. De heide andere inzittenden liepen zware hersenschuddingen op en werden in bedenke- lijken toestand naar het ziekenhuis t® Nauen vervoerd. Uit Berlijn wórdt gemeld: De landvolkspartij verlangt, dat er ln den rijksdag 'n wetsontwerp zal worden ingediend, waardoor in verband met de financieele crisis de belasting, die bij danspartijen geheven wordt, zal worden verhoogd. Bij publieke bals zal dan een belasting ge heven worden van 100 van de entreekosten en bij alle andere dansvermaken een belasting van minstens een mark per persoon Geweldig draadverbruik Men schrijft ons uit Rome: Den 19en November a.s. aal, aooals reeds ge meld werd, het nieuwe Vaticaansche telefoon net in gebruik worden genomen. De H. Vader zelf zal den nieuwen telefoon dienst plechtig openen in de centrale, die zich op de benedenverdieping bevindt van het „palazzo" van Pius X bij der Belvedere. Alle toestellen in de Vaticaansche Stad voldoen aan de nieuwste cischen en zijn als zoodanig nog niet in den handel gebracht. Door speciale toestellen wordt automatisch de werking van bet- geheele telefoonnet gecoirtro- leerd. -1. Het aantal telefoonnummers 'bedraagt SOÖ, waarvan er echter yoorloopig. slechts 40%!^ge bruik zullen worden genomen. Voor den aanleg van het telefoonnet werd ruim 450 kilometer koperdraad, gebruikt, een hoeveelheid, die, gezien dën geringen omvang van het Vaticaansche gebied, ontzaglijk groot is. Reeds werd medegedeeld, dat de H. Vader van een maatschappij uit New York een gou den telefoontoestel ten geschenke kreeg. Ook de curie-kardinalen en de Vaticaansche gou verneur krijgen op liun bureaux eeu prachtig toestel. De kardinaal staatssecretaris Bacelli ont vangt een toestel van zeer volmaakte afwerking. NWIJDING BIBLIOTHEEK OOSTERSCH INSTITUUT Feestrede van mgr. d'Herbigny Mert seint ons uit Rome d.d, 14 dezer: Hedenmiddag werd de bdbliothèek van het pauselijk Oosterseh instituut plechtig inge wijd en geopend door Z.E. kardinaal Sincero- secre.tarls van de H. Congregatie voor de Oostersche Kerk. Aanwezig waren de kardinalen Pietro .en Enrico Gasparri, Scapinelli en Früh'ulrlh, alle prelaten van het instituut en velen der Romeinsche curie en Oostersche prelaten. - Ook was aanwezig de Spaansche gezant, vergezeld van de stichteres der bibliotheek,' de Baskisohe dame, De Larringa y Arriaga, we duwe van Basabe, die Zijne Heiligheid de noodige sommen gelds tar beschikking stelde. De feestrede werd gebonden door den pre sident van het instituut, mgr. d'Herbigny, die op de hooge beteekenis der Oostersche studiën wees en er aan herinnerde, dat studenten van twintig verschillende naties daar studeeren. Ook kardinaal Sincere hield een korte toe spraak, waarna Oostersche studenten van het Rutheensch, Bthïopiseh, Griekscto en Russisch college hum karakteristieke hymnen ten ge- hoore brachten. DE A.S. KARDINAALSBENOEMINGEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Een paar dagen geleden hebben wü aan de hand van een Belga-telegram uit Rome mede gedeeld dat in het aanstaande consistorie Z.Exc. re pauselijke nuntius te Brussel Mgr. Micara, tot het kardinalaat zou verheven worden. Belgische bladen deelden dit bericht eveneens mede en sommige plaatsten er de foto bij van den nieuwen prins der kerk. De „Libre Belgique" die dit ook deed en op nadere informatie uitging b(J de nuntiatuur, vernam daar, dat men fr niets van de a.s. be- DE ZWEEDSCHE POSTERIJEN- In een zooeven verschenen officieele statistiek wordt geraamd, dat de omzet van de Zweedsilïe posterijen dit jaar ruim 9000 millioen kronen zal bedragen. In 1925 was dit qijfer nog 4325 millioen, zoo dat liet. In den lijd van 5 jaar meer dan ver dubbeld is. Iedere postambtenaar in de kasafdeeiing behandelt ongeveer 100.000 posten per jaar, löopende ln totaal over een bedrag van 8 A millioen kronen. Desniettegenstaande Is het controleapparaat der posterijen betrekkelijk eenvoudig en wei nig kostbaar, terwijl het tekort, dat bij deze groote transacties wordt geconstateerd, geheel onbeteekenend is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2