DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. iiin STADSNIEUWS 53ste JAARGANG DINSDAG 18 NOVEMBER 1930 No. 15878 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 VAN HET KANTONGERECHT VAN DE LEESTAFEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UIT KETHEL NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75. bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN ztjn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar <L 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAHT m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 et* Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.—; 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs. vinger; j 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. „DE GRAAL" EIckerlyc Donderdagavond om 8 uur wordt in „Musis acrum" een propaganda-avond gegeven voor en door ..de Graal". Na een kort openingswoord zal het Graalkoor hit Rotterdam inzetten met het „Graallied" en aarna nog enkele zangnummers ten beste geven, ervolgens zal mej. Sweere, Directrice van de -otterdamsche Graal in 't kort doel en streven au ,,de Graal" uiteenzetten. ofddoel daarbij is de sympathie en volle medewerking der ouders te verkrijgen en de ge meisjes zelve aan te sporen zich spoedig °P te geven als aspirantlid van ,,de Graai." Een van de Rotterdamsche tooneelclubs zal merna opvoeren het mooie Middeleeuwsche sym- Eolische spel „EIckerlyc." EIckerlyc is de verpersoonlijking van ieder mensch. God ziet van zijn hoogen hemeltroon uit over de aarde, waar „EIckerlyc, de mensch- heid, jn 7ondo. voortleeft en Hij besluit haar reken schap te vragen. Hü zendt Zijn bode, den Dood, naar EIckerlyc, die in feestkleedij, allerminst ls bedacht op de verschrikkelijke tijding. Nadat haar poging om den Dood te vermurven mislukt is, zoekt ze troost bij haar vriendinnen en haar familie, bij haar geld en goed, maar alles weigert met haar mee te gaan, nu 't niet is naar feest en bal, maar op de groote reis, vanwaar niemand wederkeert. Dan denkt ze aan haar Deugd, die door EIckerlyc verwaarloosd, ziek temeer ligt. Deze wil wel mee, maar ze is te zwak. Eerst moet EIckerlyc door zelfkennis tot berouw zijn ge bracht; dan staat de Deugd genezen op en be reidt zich voor met EIckerlyc de groote reis te aanvaarden GEMEENTERAAD MIJ. TOT NUT VAN HET ALGEMEEN Folkloristische avond Voer de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, heeft de heer D. J. van der Ven uit Ooster- houd Rlstfirav°nd in Musis Sacrum een lezing ge land °Ver "Vrl->en en trouwen op het platte IIeto hderwerp van vrijen en trouwen op het Onland, begon spr., is er een waaruit weinig 1 mets te leeren valt, het Is dus eenigszins ^onderlHU, er over te praten. Uit folkloristisch oogpunt is 't echter interessant te zien welke oer-oude zeden en gewoonten "hieromtrent nog bestaan op het platteland. "Wat gebeurt er eigenlijk bij het trouwen? Dan verliest de „jonkheid" iets, doch de ge- trouwde-menschen-gemeenschap wint iets. Maar het verlies van de eerste moet gecompenseerd borden en de gemoederen bevredigd en tegelijk moet het echtpaar bij de getrouwden worden in gelijfd. En dit gebeurt nu met allerlei plechtig heden. Eon der hoofdmiddelen om de booze in vloeden te weren is wel het maken van lawaai. Met behulp van 'lantaarnplaatjes toonde spr., hoe de boerenjongens en -meisjes dikwijls als vrienden en vriendinnetjes met elkaar opgroeien. Later komt dan langzamerhand de „flirt", de vrijerij en de bruiloft. Cm Urk gaat men in de Kermisweek, die d e -VIijweek van het jaar is; naar elkander op Daar wandelen dan de jongens en meisjes ov ci den dijk en gepaard komen ze weer terug. Iu Huizen, in t Gooi, is het de gewoonte, dat „ouwelui" des Zondagsavonds b(j buren gaan kMJiedrinken en dan moeten de huwbare doch- 'Prh' -o» het huis passen". Maar dan komen de Jongens binnen om „mee op 't huis te passen." Net spreekt vanzelf dat op deze wijze het gedwongen huwelijk vrij groot is. Van Marken ziet de doorsnee-toerist nooit veel mcw dan 'n sight-seeing en raakt niet aan het mneriyke leven van de Markers. Op Pinksteren s Sr echter „rondgang". Daar komt het eerste "ogenoontact tusschen de jongelui tot stand. f-ar moet de bruid bij het aanteekenen voorzien TO van 'n paar klompen, door den bruidegom gesneden. In Edam gebeurt dit op Witte otl'-Iet-dag. Dan wordt door alle familieleden aan 66n en het zelfde glaasje oude klare genipt. Een Prgelilk gebruik heeft men ook in Asselt, in Vdclen-Limburg. oufl1 StaPhorst is men nog zeer gehecht aan gelui kruiken. Daar komen natuuiflijk de jon- Altyd mkaar om met elkaar te „vrijen", mcisi Z'''n er dan „losse" jongens bij, die geen jongen badden- Me mochten dan de „vaste" geven 11161 'n schoenzool 'n slag op de hand zijn ner<1n dien slag niet verdroeg, moest 's Av afstaan- de jongen'14'3 en «lat gebeurt nu nog mogen Ee voor 'S de meisjes thuisbrengen en dan blijven meisio Ct raamPjc van de slaapkamer van hun dert da Wat -Praten". Maar al spoedig hin de inn rnilUr tusschen hen in en het slot is, dat dwr, J,1S0\Tlaar binnen kruipt Het aantal ge- zeken huwel«ken is dan ook in Staphorst ker niet gering. 30 AnVflkenbUr8: plant men in den "aCht Van aan P p 1 Mei den Meiboom, terwijl de meisjes In ?n. VOet var> den heuvel wachten, long Uld'Beveland krijgt het meisje, dat teveel Pop th blauwtJe laat loopen, een strooien Drent wijze van waarschuwing. In •n 6 ft men daarvoor het z.g. >,zoreholt", D^nT boomstam, bruiloft'h ,t°f 'n srroote factor bü 'n boeren- daartoe d waaImaken. In Limburg laat men ..kruitPotten"WinPln kna"6n en hee" me" dS bordwagen" V Zaltb°mmel b.v. de „rammel- belsch lawaai S'eChte beStrat'nS 6611 gehTuÏeTv-ora0'6 °P pIatteland oude beschaving en het"; a£komstig Van d® te nemen, hoe al die 1JS ?,°k interessant yaar beteekenis hebben Voor s zinnebeeldIge van onschatbare waarde folklorist z!Jn ze 'n Hartelijk applaus beloonde den heer v d voor zijn zeer interressante, vlotte lezing.' Agenda Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad, te houden op Donderdag 20 November 's middags komen o.m. de volgende punten; Voorstel van B. en W., om gunstig te beschik ken op het verzoek van den Dekenalen Jeugd raad, om, ten behoeve van het werk der kinder- vacantiespeien, dat onder leiding van genoemden jeugdraad plaats vindt, een subsidie van 40 ets. te verleenen voor elk kind, dat aan de spelen deelneemt. Advies van B. en W. naar aanleiding van het voorstel van het lid van den Gemeenteraad, den heer L. Fetter, tot verhooging van de op de be grooting uitgetrokken bedragen voor school reisjes en -feestjes. Schrijven van de Commissie inzake Sportaange- legenheden, ingesteld bij besluit van den Gemeen teraad van 28 Februari 1030. Voorstel van B. en W. om te besluiten: 1. dat niet van gemeentewege tot radio- distributie zal worden overgegaan; 2. hun College te machtigen contact te zoeken met firma's van naam op dit gebied, om het verleenen van één concessie voor radio-distri butie in de Gemeente voor te bereiden. Voorstel van B. en W. om aan de Nederland- sche Vereeniging van Reinigingsdirecteuren tot wederopzegging een jaarlijksche bijdrage van 25.voor de instandhouding harer Vereeniging te verleenen. Voorstel van B. en W. om aan de Propaganda- Commissie uit den Ned. Zwembond, voor de ver vaardiging van een propagandafilm, een bijdrage In eens te verleenen van 10. Voorstel van B. en W. om zich bereid te ver klaren een eventueel tekort op de exploitatie van het badhuis der Vereeniging „Sehiedamsch Volksbadhuis" over het jaar 1930 door een bui tengewoon subsidie te dekken, schikken op het verzoek van de Centrale Ver schikken op het evrzoek van de Centrale Ver eeniging ter behartiging der Maatschappelijke Belangen van Zenuw- en Zielsziekten om de Gemeente als lid tot hare Vereeniging te doen toetreden. GROOTE DRIJVENDE BOK 400 tons hefvermogen In ons bericht vain 30 September j.l. bij do tewaterlating van de ponton voor bovengenoem de kraan, meldden wij, dat later eenige nadere bijzonderheden omtrent dit buitengewoon zware werktuig zouden worden medegedeeld Nu de beproevingen met de zware lasten geheel naar wensch zijn verloopen en heden de kraan van de werf gesleept wordt om haar transport naar Marseille aan te vangen, vol doen wij daaraan gaarne. De kraan is ontworpenn voor het hijschen van betonblokken tot een gewicht van 400.000 K.G., welke tot op 15 Meter onder den water- spiegel geplaatst kunnen worden. Voor het behandelen der zware blokken is een speciaal balansenstelsel, voorzien van pneumatisch be weegbare klauwen voor het vasthouden der blokken draaibaar bevestigd in een hoofdblok, welke in de bokconstructie aan hijsclidraden is opgehangen. Voor het hijschen en zakken van deze groote i lasten is op het dek van de ponton een extra zware stoomlier geplaatst, met twee groote trommels, waarop de hijsclidraden zijn beves tigd. Behalve het hoofdblok, voor 400 ton last, Is nog eon afzonderlijk hijschblok voor 65 tons lasten aan het einde van de bokconstructie be vestigd, waarvoor een afzonderlijke stoomlier op liet dek is opgesteld. Een liulpbok voor liet hijschen van 10 ton is in de nabijheid van het hoofdblok opgehangen. De ponton is verder voor zien van stevige verhaallieren. ankers, ket tingen, enz. De stoomketel, welke de bemoe digde stoom levert voor de lieren en hulp- werktuigen, Is achterin de ponton geplaatst. De kraan is verder geheel elcotrisch ver licht. De ponton, de bokconstruotie, de groote lieren en verdere hulpwerktuigen zijn geheel aan de werf vervaardigd. DE PONT-ORGANISATIE Gaarne verwijzen we naar achterstaande ad vertentie, waaruit blijkt dat de sinds eenigen tüd in onze stad bestaande Pontschool, Lange Nieuwstraat 25, door het Centraal Bureau Pont- Instituut te Den Haag gerechtigd is tot het dragen van den naam. "Wie meer wil weten van het systeem „Pont" en het „verbeterd 10-vingersysteem" welke res pectievelijk bij het onderwijs in stenografie en machineschrijven worden gevolgd, raden wij aan eens gratis toezending te vragen, van de twee interessante, geïllustreerde brochures, welke door het Centraal Bureau Instituut Pont voor ver spreiding ter beschikking zijn gesteld van de Pontschool. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidskrachten: 5 nette werkmeis jes voor het Gem. Ziekenhuis, alhier. Salaris 300.per jaar plus kest, 4 jaarlijksche ver hoogingen van 25.nette gevorderde meisjes voor mode-atelier te Rotterdam; perser voor olie- fabriek (Anderson persen). Bouwbedrijven. Buiten de stad: bekwame lood- branders, bekwaam heibaas en uitvoerder voor gemeentdienst en waterbouwkundig opzichter- teekenaar. Metaalbedrijven: bekwame rijtuigbekleoders, frame-bouwer, rijwiellakker, bankwerkex-s, gas metermonteur en plaatwerkers bekend met staal- meubelfabricage. Algemeene bedrijven: linieei'der-boekbinder (le klas); monotype-keyboardbewerker 25 a 35 jaar voor gemeentedienst; slagersbediende (eenigszins gevorderd); nette dienstboden, werkmeisjes en keukenmeisjes. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 142. Zitting van 17 November Kastanjes Het is 'n weinig interessante middag geworden. Eerst bijna 'n uur wachten in de onappetijtelijke wachtkamer waar het altijd ijzig koud is, ai staat er ook 'n kachel, die waarschijnlijk zelf vergeten is waarvoor zü eigenlijk dient. Een huisvader zat er 'n verhaal op te disschen van z'n vlegela van jongens, die op den Singel met kastanjes hadden gegooid. Kinderspel,, nietwaar? Maar per ongeluk hadden ze bij dat kinderspel 'n ruit va» dominee's woning geraakt. De ruit was versplin terd. Al viennaal was de politie aan de deur geweest om te vragen af hij de schade wilde vergoeden. Maar steeds hardnekkig had hij tel kens gezegd; Ik heb geen twintig gulden, pik ze dan maar mee." Ze wax-en meegepikt. En nu zaten ze hier in angstige spanning op hun vonnis te wachten. Links vader en rechts van hem z'n drie ondeugende spruiten, nu als onschuldige lammetjes in elkaar gedoken en met even on schuldige eogen de andere wachtenden bekijkend. Van het aanwezige publiek kreeg de vader na tuurlijk gi-oot gelijk, moest-ie ook niet doen die ruit kostte vast niet meer dan één-vijf-en- twintig. Ze hadden de ruit natuurlijk nooi gezien, maar ze waren vast er van overtuigd, dat ze niet meer kostte. De vader gnuifde, omdat-ie zich „niet liet kennen"; de jongens waren zenuw achtig. Een van de aanwezigen, 'n goede bekende van het kantongerecht, met iets, dat op een; cachenez leek, om z'n hals gesnoerd, was wat bang, dat de aanwezige verslaggever het geval in de krant zou zetten en wilde het publiek daarom voor dien spion waai-schuwen, maar men praatte rustig door, blij 'n conversatie-onder werp te hebben gevonden. Lang duurde het echter niet meer: de openbare zitting begon weldra. Twee uitgestelde zaakjes namen meer dan 'n uur tijd in beslag, met het gevolg dat J. P. uit Maassluis, die haring op straat had opge slagen en 'n wagen op de openbare straat had gestald, werd vrijgesproken en A. T. van hier, wegens overtreding der arbeidswet, is veroor deeld tot 3 x 5.— boete of 3 x 2 dagen hech- tenis. Aanrijdingen-kroniek A. K. bad 'n aanrijding veroorzaakt op den Overschiesohenweg. Verd. was niet verschenen. Nadat getuige A. P. was gehoord is verd. con form den elscli veroordeeld tot 25.boete of 5 dagen. Op zekeren nacht heeft op den hoek van de Veenlantstraat en de Burgemeester Knappert- iaan een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe-auto en een R.E.T.-bus, waarbij 'n Engelsch officier ernstig gewond werd. Nu stond de chauf feur van den luxe-auto terecht, die beweerde do bus niet te hebben liooren aankomen. Nadat de getuigen waren gehoord is verd. J. A. L. uit Rotterdam, Veroordeeld tot 10.of 5 dagen. Diversen Do zeeman IC. M. utt Vlaardingen, was ver- baliseevd wegens nenbnre dronkenschap. Verd. was heelema.il niet dronken geweest, zei hij. Maar hij was des morgens pas binnengekomen en had plotseling zoo'n slaap gekregen, dat hij des avonds wat tegen den muur ging staan slapen. Wat had-je allemaal gedronken? vroeg do kantonrechter. Nou, jenever en alles. De kantonrechter wist nu, dat het niet alleen Gaap was en veroordeelde M. tot 10.of 5 dagen. A. J. de TT. stond voor eenzelfde feit reeds voor de. vierde maal voor het hekje. Hij is ver oordeeld tot 15,— boete subs. 15 dagen. In Maassluis heeft onlangs 'n jongen van nog geen veertien jaar 'n ongeluk gehad met 'n stofmachine, waardoor zijn linkerhand werd verminkt Daarvoor was de afdeelingsbaas ver- baliseerd wegens overtreding der arbeidswet. De gemachtigde van vei-d., rnr. J. H. C. Welker, vond in de twee feiten, overtreding van de arbeids wet en het ongeval niet het minste verhand. De ambtenaar meende echter dat deze overtreding zwaar moest worden gesti-aft en eisebte een principale hechtenis van één maand. De uit spraak luidde: 8 dagen principale hechtenis. ALGEMEENE WINKELWEEK 1930 26 November3 December KOOPT TE SCHIEDAM Bovenstaand opschrift zal men kunnen vinden op de doeken welke over de straten zullen worden gespannen en waarmede de winkelweek zal wor den ingeluid. Deze doeken welke geschilderd zijn in drie kleuren, zijn niet alleen buitengewoon vei-zorgd, maar de kleuren opzettelijk zoo gekozen om de diepei'e beteekenis welke er aan ten grondslag ligt te doen uitkomen. De kleuren zijn zwart, rood en groen en zullen in al hetgeen door het winkel- weelcoomité wordt uitgegeven d e kleuren zijn. Het is daarom noodzakelijk aan te geven wat deze kleuren beteekenen- Met zwart wordt aangegeven de tijdsomstandig heden, waarin men momenteel leeft. Zwart kiikt ieder, die zorgen heeft. Zwart kijkt ieder die zaken doet. Zwart kijkt ieder die de tijdsomstan digheden bespreekt. Doch het winkelweekcomité vraagt zich af, is men met het zwart kijken geholpen? Moet juist in dezen tijd niet worden aangepakt! En kan men dat alleen niet, doet het dan gezamenlijk. Rood is de kleur van het vuur. Rood is de kleur van het vaste willen, waarmede de ge zamenlijke middenstandsorganisaties bezield zijn om den tijdsomstandigheden het hoofd te bieden. Groen is do kleur der hoop. Groen is de kleur voor betere tijden. Groen is de kleur dat deze winkelweek zal slagen. Daartoe hebben zich een 160-tal deel nemers bij de winkelweek aangesloten, bezield met dezelfde gedachte: deze winkelweek moet slagen. Sympathie kan ieder voor dit ernstig streven hebben. Dat daartoe medewerken alle inwonei-s der stad, opdat ieder op zijn terrein daarvan de vruchten nu en later zal verkrijgen. Aan de deelnemers de taak het publiek te overtuigen dat het motto voor deze week ge kozen zóó overtuigend is, dat in het vervolg alleen de gedachte levendig blijft: ik koop voor taan alleen in Schiedam. DE VERBREEDING VAN DEN VLAARDINGERDIJK Voor eeltige weken berichtten wij, dat er tus schen de Gemeenten Vlaardingen en Schiedam overeenstemming was bereikt wat betreft het verbreeden van den Vlaardingerdijk tusschen de Rembrandtlaan en de nieuwe Algemeene Be graafplaats. Door deze overeenstemming zouden de paaltjes, welke den dijk daar in tweeën ver deelden, verdwijnen. Deze paaltjes zün thans opgeruimd en met een nieuwe bestrating is reeds een aanvang ge maakt. Het zal dus niet lang meer duren, of de Vlaardingschedijk zal, van de Vlaardinger poort af tot aan de nieuwe Algemeene Begraaf plaats een mooie, breede straat zijn, waarover het snelverkeer en speciaal het drukke verkeer van de autobussen.' die de verbinding onder houden tusschen Vlaai-dingen en Rotterdam, vlot zal kunnen plaats vinden. EIGEN STUDIE De Schiedamsclie Tooneelvereeniging „Eigen Studie", geeft Zatei-dagavond een feestavond in het Verkooplokaal. SCHIED. TOONEELVEREENIGING „UTILE DULCI" Men deelt ons mede, dat de Schiedamsclie Too- neelverseniging „Utile Dulci" dit seizoen evenals vroeger weer twee reeksen uitvoeringen zal geven. Begonnen zal worden met 'n aantal op voeringen in de komende Deeember-maand, waar na dan in Januari weer een nieuw stuk in studie zal worden genomen ter opvoering in Maart/April 1931. Voor de eerste reeks uitvoeringen is het nieuwe, zoo juist voor het Dilettantentooneel vrij gegeven Amerikaansche blijspel „De Firma Adam en Eva" gekozen, bewerkt door Dirk "Witte en Cónst. van Kerckhoven Jr. Laatstgenoemde auteur, tevens ook acteur, heeft destijds dit stuk bij het' beroepstooneel met veel succes voor het voeltliclit gebracht en de pers was eenstemmig vol lof over dit zeer amusante en fijngeestige blijspel. De liefdadigheidsvoorstelling hier ter stede is bepaald op Woensdag 17 December a.s., des avonds S uur in Musis Sacrum en zal ditmaal gehouden worden ten bate der Schiedamsclie Vereen, tot Beschei-ming van Zuigelingen en de Vereen, tot Besti-ijding der Tuberculose (afd. Schiedam). „Utile Dulci", dat dezer dagen haar 20ste levensjaar is ingegaan, hoopt haar 20-jarig be staan te vieren. H. B. S. VER. „ONDER OÜS" Zaterdagavond kwamen ds leden van de Schie- da.msche H. B. S.-Vereeniging „Onder Ons" in Vergadering bijeen om te bespreken, of de ver eeniging voor een jaar zou vordeVi geschorst. De vergadex-ing werd bijgewoond dcor de eere leden, de heeren M. Hoi-n en H. de Lint en den directeur, den heer N. W. van Gelder. Besloten werd, ook al is de commissie van toezicht met voltallig te krijgen, de vereeniging te laten be staan. Aan het besluit werd opgedragen, onmid dellijk voorbereidingen te treffen voor 'n eersten feestavond. Verschillende bestuursleden traden hierna af en zullen in een volgende vergadering door andere worden vervangen. GEWIEKSTE DIEVEGGE Door mej. M. v. D. uiit het Groeneweegje is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar poirlemonnaie, welke zij op een toonbank in een winkel in de Lange Kerkstraat een oogenbllk had laten liggen, terwijl ze daar iets kocht. Van den diefstal wordt een juffrouw ver dacht, die den winkel binnenkwam, doch zin der iets te kempen onmiddellijk weer vertrok met de mededeeling dat zij dadelijk zou terug komen HENGELEN Zondag hield de S. H. V. „De Zilvervoorn" een onderling concours in de trekvaart te Maas sluis. De uitslag is als volgt: le pr. W. v. d. Linden; 2e pr. J. v. d. Stelt; 3e pr. S. v. Loenen; 4e pr. H. de Koster; 5e pr. P. Jongebreur;' 6e pr.; B. Kosten; 7e pr. H. Sanstra. Er werden 27 stuks maatvisch gevangen, we gende 1348grammen. AANRIJDINGEN Door den heer C. v. M., uit Vlaardingen is bij de politie aangifte gedaan, dat toen hij Zondagavond met zijn verloofde op den Vlaar dingerdijk liep, bij den Tol, zij van achteren zijn aangeieden door een motorfiets, zoodat beiden tegen den grond vielen en schade op liepen aan hun kleeren. De motorrijder reed door en is onbekend gebleven. - Gisteravond omstreeks zeven uur reed de groeatenkoopman A. v. d. E. uit de Villa- straat met paai'd en wagen op den Rotterdam- schen dijk in de richting van Schiedam, toen zijn wagen van achteren werd aangereden door een luxe-auto, bestuurd door den monteur E. B., uit Rotterdam, die den groentenwagen, welke met zakken aardappelen beladen was, links wilden passeeren. De aanrijding was zoo hevig, dat de groenten, wagen naar rechts omsloeg en de zakken aardappelen van den wagen vielen. Het paard begon te steigeren, doch werd door burgei-s gegrepen. Van den wagen werd een wiel af gereden, van den auto een spatbord en een treeplank. v. d. E. liep een klap van zijn paard tegen een der beenen op, en moest zicli onder dok tersbehandeling stellen. Proces-verbaal is op gemaakt. ZILVEREN JUBILE Donderdag a.s. hoopt de heer W. C. H. Gallé, bureauchef bij de firma J. A. J. Nolet, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar hij deze firma in dienst trad. HET BOEK VAN MOEDER EN DOCHTER. Bij J. J. Romeix en Zonen te Roei-mond verscheen de zesde druk met het 75ste tot 84ste duizendtal van bovengenoemd boekwerk, dat onderricht geeft in alles wat een vrouw als huishoudster en moeder dient te weten. De aanhoudende belang stelling, welke voor dit mooie, zoo bij uitstek practische boek blijkt te bestaan, bewijst tevens dat het up to date blijft De px-tjs is ingenaaid 1.25; gebonden 1.75. R. K. RADIOVEREENIGING ST. LI DUIN A De herdenkingsavond "V ele leden van bovengenoemde vereeniging, blijken, niettegenstaande de herhaalde aankon digingen, in de veronderstelling te zijn, dat do groote herdenkingsavond op Maandag 24 dezer, in de groote zaal van den R. K. Volksbond, toegankelijk is op vertoon van een lidmaat schapskaart van den K. R. O. Dit is echter niet voldoende. De plaatsen moeten besproken worden. Thans zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar. Zij, die hiervan alsnog wenschen gebruik te maken, kunnen besproken plaatsbewijzen afhalen bij den heer J. Veimeulen, Hoofdpropagandist, Dam 46 SCHIEDAMSCHE CONCOURS- VEREENIGING Duivententoonstelling In een der lokalen van café „De Spil" aan den Vlaardingerdijk, heeft Zondag de Duivenliefheb- bersvereeniging „Schiedamsclie Concoursvereen." een tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling was verdeeld in vier klassen: oude doffers en oude duiven (teelt 1929) en jonge doffers en jonge duiven (teelt 1930). Een goede 100-tal exemplaren waren inge zonden. Eerste prijzen werden behaald door de heeren H. Damme, Plooy en Vijfwinkel. Keurmeester was de heer P. Kooman uit Rot terdam, die over het ingezonden materiaal vol lof was VER. SCHIED. VOLKSBADHUIS Op 15 en 16 November 1930 werden 540 baden verstrekt, t.w.: in de le klasse 16 kuipbaden, 59 i-egenbaden en 2 kinderbaden; en in de 2e klasse: 39 kuipbaden, 412 regenbaden en 12 kinderbaden. ONGEVAL Aan den politiepost op de Broersvest is ver bonden de 10-jarige C. K., uit de Hoofdstraat, d'ie hij het spelen op een hek in de Kreupel- straat zijn rechterhand bloedend had verwond. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1517 November. GEBOREN: "Wilhelmina Maria, d. van A. P. van Troost en M. C. J. Heinsbroek, Dr. Nolet- straat 1 Pieterdina, d. van M. Veldt en G. Dullaart, Laan ons Genoegen 9 Cornelia, d. van A. Hooiman en E. Bedeaux, Groenelaan 54 Catharina, d. van G. Ballijns en H. A. Louis, J. A. Alberdingk Thijmstraat 43 Willem Jo hannes Pieter, z. van J. van Es en A. van Es, Stationstraat 55 Jacoba, d. van I. van Gelderen en J. van Deurzen, Gedempte Broersvest 22 Petrus Willem, z. van W. H. Blomsteel en M. Kooi, Sint Liduinastraat 37. OVERLEDEN: E. Bei-gkotte, 65 j., echtg. van P. de Vogel, Oostsingel 56. SCHEETVAART HARRJJRG. 17 Nov. Vertrokken: Eng. s.s. Agility, kapt. C. E. Mann, met olie naar Schie dam. SCHIEDAM, 17 Nov. Aangekomen: Zuitt- Slavisch s.s. Tomislav, van Bremen om te dok ken in de Wilhelm,inahaven. LONDEN, 17 Nov. Aangekomen, motorschoe ner Nyssiena, kapt. L. Pot, met ledige fles- schen van Schiedam. SCHIEDAM, 17 Nov. Vertrokken: Zweed&ch s.s. Viking, naar Narvik; s.s. Vredenburg, naar Narvik; Noorsch s.s. Taiwan, met stukgoede ren naar Hamburg. SCHIEDAM, 18 Nov. Vertrokken: Zweedsch s.s. Shant.ing, met stukgoederen naar Ham burg; Noorsch s.s. Haraldsvang, ledig naar Archangel. ARCHANGEL, 15 Nov. Vertrokken: s.s. Oot- marsum, met papierhout naar Schiedam. VAANDEL-WIJDING 't Was gisteren voor de Derde Orde in onze parochie een ware feestdag wegens de wijding van het nieuwe vaandel der afdeeling. Nadat de pastoor de wijding van de nieuwe banier had verricht, hield de Eerw. Visitator een gevoel volle toespi-aak, waai-bij Z.Eerwaarde de betee kenis van het kostbare vaandel uiteenzette. Het vaandel stelt den Serafijnsehen Heilige voor, getooid met de Wondteekenen en omgeven door een krans van bloemen, het symbool der liefde. Aan zijn voeten bloeien weelderig kruis bloemen. GELDDUIVEL. Zondag 23 November geeft St. Radboud een uitvoering voor haar leden en donateurs. Opge- voei-d zal worden het 3 bedrijvig tooneelspel „De Geldduivel", van Jan Grosfeld. Dinsdag 25 November volgt een reprise. Verschillende uitwerking. Vriendin: „Die nieuwe hoed van je maakt je gezicht wat te kort". „Ja, dat is toch gek, en m'n man hèeft er juist 'u lang gezicht van gekregen". Verwacht wordt: Matige tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, later waai'schijnlijk regen, zachter. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.29 tot 's morgens 6.59. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K_ Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams* Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% nu* gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor ds Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. led-eren Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praes-es. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedaa'a Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. IC. VoJksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. Schooi aan de Warande. Aanvang S uur. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. IC. Volksbond. Dinsdag 18 November Plaatselijk comité voor de IC.S.A. Vergadering tot oprichting van een afdeeling van den Bond voor Groote Gezinnen. Gebouw R. K. Volks bond. Acht uur. Woensdag 19 November Feestavond Mandolinegezelschap O. N. I., Gebouw Musis Sacrum. Acht uur. Donderdag 20 November Propaganda-avond ,,de Graal". Gebouw Musis Sacrum. Acht uur. Gemengde zangvereeniging „Polyhymnia/'; uitvoering „Manasse", oratorium van Frie- drich Hegar. R. K. Volksbond; 8 uur. Vrijdag 21 November Algemeen Nederlandsch Verbond. Zeemwseih- Vlaanderen-avond. Spreker de heer J. N. Pattist. Musis Sacrum. Woensdag 26 November Feestavond K. M. J. V. „Katholiek Leven". Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Donderdag 27 November Concert „Schiedams Mannenkoor". Gebouw R. K. Volkshond. 18 Nov.: Gebouw v. K. en W. Jack Hyltoa en zijn orkest, half 9 uur. 19 N o v.: Groote Doelezaal, concert Rotte's Mannenkoor, 8 uur. 20 Groote Schouwburg, Esmoreit (Schouwtooneel) 8 uur. 21 Nov.; Groote Schouwburg, Dwangarbeid (Rott. Hofstadtooneel81.5 uur (voor volw.) (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) Opera) 8 uur (voor voJiwaisisemen). Dagelijks: Tivoli-Schouw'burg, Wenn diu emmal dein Herz verschenkst (Fritz Hirsch Operette) 8 uur (voor volwassenen) Arena- variété, 2.15 en 8.30, Zondag ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met-Donderdag 20 dezer in: Corso, Tus schen 14 en 17 (voor volwassenen); City, Potemkin (voor volwassenen); Luxor, Het schot in het geluidsfilm-atelier (voor volw.); W.B.-theater, Gigolo. SCHIEDAM, 18 Nov. Officieele noteerlng van, do commissie uit de Kamer van Koophandel, Moutwijn Moutwijn per H.L, ad 46 pCt. 12.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling L4Q.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1