ALGEMEEN OVERZICHT. ÈüeA w Otto's meerderjarigheid P vmm mm. 3LS&J2 m qmóndü iwmchm SENSATIONEEL VOORVAL BIJ PASSENCONTRöLE Wëê DRAMA IN DE LUCHT De ramp van Alsdorf STALIN VERMOORD? ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 •HEEngeland en Br. Indi'ê PROTEST TEGEN FANTASTISCHE GERUCHTEN lig ZELF IN DE BORST GEWOND Gemaskerde bandieten OVER DE RAILS GESPRONGEN EN VERDWENEN OP OTTO'S VERJAARDAG HERRIE TE BOEDAPEST NIEUWE WERKEN OP DEN INDEX STEIGER INGESTORT POLITIEK AAN DE UNIVERSITEIT geheel kosteloos en gratis en L. Heumann Co., Amsterdam C. 189, Staalkade 4. ZIJ WILDE UIT HET VLIEGTUIG SPRINGEN ROND DE GENTSCHE HOOGESCHOOL IN HOOGER BEROEP GELIJK GEKREGEN WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND BLUCHER NIET GEARRESTEERD HOOG WATER IN ZWITSERLAND Croote gebeurtenissen in Spanje verwacht? 0e berichten, welke de laatste dagen uit Spanje heeten te komen, zijn zooals gewoon lijk niet onmiddellijk controleerbaar, maar er is in ieder geval wel zóó veel met zekerheid uit op te maken, dat de politieke gisting n die mate is toegenomen, dat de regeerende koks voor het ergste vreezen. Tal van gebeurtenissen in en om Madrid zou den wijzen op nervositeit en bezorgdheid. Sterke troepenafdeelingan bezetten Woensdag nacht de voornaamste pleinen en stra en en patrouilles doorkruisten de stad, tervol de voornaamste gebouwen als de Bank van U panje het hoofdpost- en telegraafkantoor en de ministeries een speciale bewaking genoten. De omgeving van het Koninklijk Paleis werd hij zonder sterk bewaakt en vele bestuurder a van auto's moesten zich legimiteeren. Men «reeg den indruk, dat een revolutie werd gevreesd en er werd dan ook gesproken over een com munistische putsch, waarbij zelfs hulp van republlkeinsche zijde niet uitgesloten scheen. De geruchten over een herstel van de dicta tuur nemen meer en meer vasten vorm aan. De „Oeuvre" en de „Populaire" weten uit betrouw bare bron te melden, dat koning Alfons van Spanje 'n nieuwe militaire dictatuur, naar het voorbeeld van die van Primo de Rivera, voorbe reidt en te dien einde Woensdag met den chef der Spaanschs veiligheidspolitie, generaal Mola een bespreking heeft gehouden. Volgens beide bladen zouden behalve gene raal Mola, de volgende persoonlijkheden aan dit militaire dlctatorium deelnemen. Generaal Martinez Anido, de minister van binnenlandsche zaken onder Primo de Rivera, generaal Saro, eveneens lid van het eerste directorium en generaal Barrera, kapitein-luite nant van Catalona onder het regime der dicta tuur. De tegenwoordige minister-president gene raal Berengner, zou altijd volgens hooger ge noemde bladen op het vernemen van 's konings onderhoud met generaal Mola, direct naar den koning zijn gegaan. Over datgene wat tusschen den vorst en zijn minister besproken werd, is niets bekend. Berenguer zou echter, na afloop van dat on derhoud, een communiqué hebben uitgegeven, waarin hij waarschuwt voor dezen „staats greep van den koning" en iedere verantwoorde lijkheid voor de zich „huiten zijn wil om" af spelende gebeurtenissen van zich afwijst. Tegenover journalisten moet hij het volgende verklaard hebben: Ik ben van plan, volgens de wet te regeeren. Wanneer de wetten echter niet voldoende zijn, om te regeeren, dan ben ik daarvoor niet ver antwoordelijk. Wij hebben macht genoeg, om een aanval het hoofd te bieden, zelfs om hem te keeren. Wat er overigens ook moge komen, laat ik u zeggen, dat men ons niet bij verrassing zal overvallen. Gij, kunt rustig gaan slapen, mijne heeren; want wanneer zich iets zou voordoen, zou dit zóó verschrikkelijk zijn, dat allen het zouden hooran". Men i3 dus op het Spaansche regeerings- kasteel op het ergste voorbereid en waarschijn, lijk te wel, dat of van den eenen of van den anderen kamt iets opzienbarends gebeuren gaat Naar het wat en hoe valt echter slechts te gissen. De algemeene beschouwingen ter Londensche ronde tafel-conferentie, zijn gisteren geëindigd met een rede van den Britschen eerste minis ter. Mae. Donald begon met te verklaren, dat het de eerste keer is, dat alle betrokkenen hier vereenigd zijn. Men had nu een mijlpaal bereikt op den weg, die leidt van het verleden naar de toekomst. Gij hebt, zoo zeide spr„ de schitterende, veelbelovende redevoeringen van de vorsten kunnen beluisteren en die van de vertegen woordigers van vrijwel iedere gemeenschap of groep van Indië. Gij hebt ook geluisterd naar een geheel nieuw en bekoorlijk geluid, dat op zichzelf wijst op iets groots en belangrijks in de evolutie van de Indische zelfbeschikking, de stem der vrouwen van Indië. Al die redevoeringen, waaruit de mentaliteit van Indië aan den dag trad, hadden tot doel, ons van aangezicht tot aangezicht te stellen tegenover de feiten. Wij willen en moeten inderdaad van gedach ten wisselen en wel in dien zin, dat voor iedere nieuwe aan den dag tredende kwestie ook een practische oplossing kan worden ge vonden, vóór de conferentie teneinde loopt. Zich wendende tot de gedelegeerden der minderheden, zeide spr. „De door u gemaakte opmerkingen zijn niet tot dooven gesproken". Wij zijn niet de geschiedschrijvers van het verleden, maar de bewakers van wat de toe komst zal brengén. Het is niet juist te zeg gen, dat de regeering wenscht terug te komen op de concessies, die zij tusschen 1917 en heden gedaan heeft. De regeering aanvaardt alles, wat officieel verklaard is, en in deze conferentie wil zij het bewijs leveren dat zij voor de uitvoering ervan zorgdraagt. Wij hebben, vervolgde spr., than3 practisch dezelfde problemen onder oogen te zien als op de imperieele conferentie. De verklaring van de vorsten heeft den toe stand gunstig gewijzigd. Wat zij zeiden, heeft niet alleen onzen blik verruimd en onze bar- ten verwarmd, onze oogon geopend en ons een lichtenden horizon getoond, het heeft ook onze taak vergemakkelijkt. De vorsten hebben een zeer belangrijke bij drage geleverd door den weg te openen voor een werkelijk eendrachtig verbond in Indië. De regeering zal zich houden binnen de groote lijnen door de conferentie aangewezen en zal trachten de practische antwoorden op de aan de orde gebrachte vraagstukken in een wet te belichamen. Spreker hoopt, dat het resultaat van den nu volgende commissiearbeid zal zijn een over eenkomst, welke de gedelegeerden in staat zal stellen, als gelukkige en machtige mannen naar Indië terug te keeren. De politieke toestand in Frankrijk Albert Oustric staat op het punt in staat van vervolging te worden gesteld wegens mis bruik van vertrouwen en onwettige handelin gen. Het schijnt, dat zijn totaal verlies op an derhalf milliard moet worden gesteld. Nog dagelijks sluiten provinciale banken haar lo ketten en de gevolgen van de débacle zijn nog Riet te overzien. Een affaire van een dergelijken omvang Wordt natuurlijk door de politiek geëxploiteerd, met dat „natuurlijk" te verstaan de gewoonte der politieke groepen, die het minst in aan merking komen om zich als zedenmeesters op te werpen. Na het aanvankelijk succes van Péret, die ondanks het vertrouwensvotum in de kamer toch ia afgetreden, zoeken de linkschen nu het geheelo ministerie te treffen. De schijnma noeuvre van j.l. Dinsdag, die bij voorbaat tot een echec gedoemd was, werd toevertrouwd aan den onhandigen Leon Meyer, die door Tar dieu van een koude kermis werd teruggezon den. Ondertusschen hebben socialisten en ra dicalen hun stukken geplaatst en hun plan de campagne gemaakt. Hun pers zegt 't onom wonden, dat waar de langzamerhand zeer ho mogeen geworden kamermeerderheid niet ge makkelijk te overrompelen is, de tactiek moet zijn om de sfeer in het parlement onadembaar te maken. De oppositie vraagt nu het instellen van een parlementaire onderzoekingscommis sie naar de oorzaken van het schandaal-Ous- tric en naar de practijken, die tot het misleiden van het publiek hebben geleid. Zulk een com missie heeft nooit tot haar doel geleid, maar is altijd de gelegenheid tot inmenging in het werk der justitie en tot het compromitteeren van personen. Men hoopt nog een tweetal mi nisters in de zaak te betrekken, en men hoopt vooral een agitatie te wekken bij het publiek, waardoor een gunstiger atmospheer kan ont staan voor links bij de aanstaande algemeene verkiezingen. De ondergrond van den strijd is, dat de radicalen zeer bang zijn dat het Tardieu ge lukt de wetten voor de nationale verdediging in het staatsblad te brengen en daarmee de verkiezingen in te gaan. Zij hopen nu die be handeling onmogelijk te maken en men kan er van verzekerd zijn, dat het Vrijdag in de Kamer warm zal toegaan. Tardieu werkt echter rustig voort en heeft pas weer in een bijeenkomst van industrieelen en handelsmannen zijn welvaartspolitlek uit eengezet. Het kan niet meer ontkend worden, dat hij ten aanzien van den landbouw door middel van de sterk protectionnistische maat regelen er bij geslaagd is de malaise te bezwe ren. In de industrie bouwt men op het oogen- hlik op Tardieu groote verwachtingen. Tardieu wil nu de taktiek van Clemenceau volgen en heeft den moed dat openlijk te zeggen en het gezag van de regeering te versterken. Het is zeer de vraag, of hij zich zoo vierkant zou heb ben durven verklaren, zoo hij niet zeker was van den senaat. De medewerking van Chéron is voor hem een buitengewoon krachtigen steun. Men kan verwachten, dat hij de parlemen taire onderzoekingscommissie in de zaak- Oustric, door socialisten en radicalen gevraagd, zal afwijzen, en daarop een meerderheid zal verkrijgen. In dat geval zullen tal van ge matigde radicalen zich afvragen of de strijd wijze der kartellisten wel in hun eigen be lang is. In de radicale partij voelt men dat al aankomen en gisterenavond heeft in den grooten partijraad een hittere discussie plaats gehad over de vraag, wat er gedaan moet wor den om de discipline te verzekeren, in het bij zonder in tijde van crisis. Zooal3 op het oogen blik de zaken dan ook staan, is de kans even groot, dat Tardieu door zijn positieve politiek een wig zal drijven in de radicalen, dan dat de radicalen, door de socialisten geholpen, er in zullen slagen hem het ministerieels leven on-- mogelijk te maken en van een crisis te profi- teeren. Intussclien bevordert het geharrewar der partijen, op een oogenblik dat de materieels belangen van alle organen van het. bedrijfs leven een krachtig regeeringsbeleid noodig hebben, de antiparlementaire stemming zeer. Duitsch saneeringswerk In den rijksdag begon gisterenmorgen onder zeer groote deelneming, de vergadering van vertegenwoordigers der landsgemeenten. Na de openingstoespraak van burgemeester Lange uit Weisswasser, nam rijkskanselier dr. Bruenlng het woord. Ook de rijksregeering is zich de moeilijke positie der landsgemeenten bewust zeide hij. Geen regeering kan echter de voor de kleine gemeenten noodige middelen uit den grond stampen. Op agrarisch gebied is het in de laatste nfian- den gelukt, de prijsontwikkeling voor de Duit- sche landbouwproducten een andere richting te geven dan de prijs-ontwikkeling op de we reldmarkt. Zoo spoedig mogelijk 'zal de rijks regeering verdere maatregelen op dit gebied treffen. Door het herstel van den landbouw zou de werkloosheid een goed stuk verminderd kunnen warden, en daardoor wordt de sanee ring der kleine gemeenten weer in de hand ge werkt. Uitvoerig ging de rijkskanselier in op het wetgevende werk der rijksregeering. Voor de komende jaren is een ingrijpende ontlasting van den druk der belastingen nog niet moge. lijk. De rijksregeering kan weinig anders doen, dan de dagelijks optredende moeilijkheden zoo ver in te dammen, dat het niet tot een volsla gen catastrophe komt. Wij kunnen het Duitsche volk slechts weer omhoog voeren, als we hoop kunnen hebben op een t>etere toekomst. De maatregelen der regee ring zijn de eerste voorwaarden hiertoe. Het geloof, dat de Duitsche moeilijkheden aan niets anders te wijten zouden zijn dan de her stelbetalingen, acht dr. Bruening gevaarlijk. De werkelijkheid is, dat de economische moge lijkheden van het Duitsche volk in de laatste jaren in Dultschland evenzeer zijn overschat als in het buitenland. Zeker zon deze opvatting in het buitenland anders zijn geweest, als niet bijvoorbeeld het financieel beheer, de vele nieu we bouwwerken enz. een geheel verkeerd beeld van den toestand hadden gegeven. Ontwapenings-besprekingen Do voorbereidingscommissie voor de ont wapeningsconferentie heeft besloten, dat de ont wapeningsconventie niet slechts maximura- cijfers zal moeten bevatten betreffende de uit gaven van leder land voor bet oorlogsmateriaal der landmacht en der zeemacht, doch dat de conventie tevens maximum-cljfers zal vast stellen voor het geheel der militaire uitgaven van ieder land, waarin dus ook begrepen moe ten zijn de onkosten voor de oefening en het onderhoud der recruten. Hierna is de commissie begonnen met de be spreking van de kwestie van het internationale toezicht op de naleving der conventie. Litwinoff heeft, voordat de discussies hier over aanvingen, de verklaring afgelegd, dat de sovjet-delegatie de beslissingen, die tot dus verre genomen zijn, als geheel onbevredigend beschouwt, daar zij geenerlei waarborg bieden voor een werkelijk doeltreffende verbetering der bewapening. De sovjet-delegatie zal zich dus niet kunnen interesseeren voor de meeste kwesties, die in het laatste hoofdstuk worden behandeld, doch Litwinoff wilde reeds bij voor baat verklaren, dat iedere conventie, waarin het toezicht op de naleving der conventie aan den volkenbond zou worden toevertrouwd, voor sovjet-Rusland onaannemelijk zou zijn. De minister van buitenlandsche zaken van Turkije verklaarde te moeten eïschen, dat in de commissie van toezicht alle niet-leden van den volkenbond, een zetel zullen hebben. Nadere details over de feestelijkheden „Men heeft veel praatjes uitgevonden" Onze Brusselsche correspondent meldt ons nog d.d. 20 dezer: In het in de omgeving van Brussel gelegen stille, Brabantsehe dorpje Steenockelzeel is, op het kasteel van markies de Croy, waar ex- keizerin Zita met haar kinderen en een kleine hofhouding verblijft, heden Donderdag, gelijk bekend, de achttiende verjaardag, tevens meer derjarigwording gevierd van aartshertog Otto van Habsburg, oudsten zoon van wijlen ex keizer Karei en van ex-keizerin Zita. Aanvankelijk werden de journalisten, die zicb naar Steenockerzeel hadden begeven, op afstand gehouden van het kasteel, door strenge consignes die van de hofhouding waren uit gegaan. Toen echter een Hongaarsch journalist en later ook twee Duitsche collega's werden bin nen gelaten, kon men de andere journalisten niet langer met goed fatsoen aan het hek laten staan. Toen zij in een der zijvertrekken van het kasteel kwamen, hoorden zij orgelmuziek door het gebouw weerklinken, die kwam van de tweede étage, waar een huiskapel is Ingericht. Van de plechtigheden zelf, hebben de jour. nalisten het relaas daaromtrent vernomen uit den mond van graaf Gudenus, lid van de hofhouding der ex-keizerin. Hedenochtend werd de dag begonnen met een receptie, door de ex-keizerin, van haar familieleden, gasten en de hofdignitarissen, onder dewelke zicb o.m. bevonden: aartsher tog Max, broeder van wijlen keizer Karei; de groothertogin van Saksen, die de grootmoe der is van den jongen Otto; graaf Dechen- feld, groot-maarschalk der hofhouding; de generaals Keresztes en Gudenus, kamerheeren de prinsen Sixtus en Xavier de Bourbon Parma; graaf Aladar Zichy, chef der Hon- gaarsche legitimisten; graaf Sigray, graaf Hunyadi en graaf Czirdky, gedelegeerden van den Hongaarschen adel; markgTaaf Alexandre Pallaviccini en mgr. Seydel, gewezen aalmoe zenier van het Oostenrijksoh-HorLgaarsche hof. Gedurende deze bijeenkomst hield de ex- keizerin, gelijk gemeld, een korte toespraak, om de aanwezigen te verwelkomen; daarna gaf zij voorlezing van de meerderjarigheids- acte van aartshertog Otto, die hierdoor de chef wordt van het huis der Habsburgers. Gedurende de plechtige heilige mis van dankzegging werd het orgel bespeeld door ka pelaan Verhoeven, van Steenockelzeel. Vreemdeling richt een revolver op den controleur Een sensationeel voorval heeft zich voorge daan aan het Duitsch-Fransche grensstation Kehl. Toen de trein ParijsPraag aan het station stopte en de passencontróle plaats vond, werd een man uit den trein naar het passenbureau geleid, die in bezit van geen der benoodigde papieren was. Toen men hem hieromtrent eenige vragen wilde stellen, trok de vreemdeling plotseling uit den mouw van zijn jas een revolver, en riehtte deze op den contróleur. Slechts aan het optreden van een Duitschen gendarme was het te danken, dat de beambte niet geraakt werd. Op het moment, dat de man schoot, greep da gendarme zijn hand, met het gevolg, dat de kogel in de borst van den aanvaller zelf drong en hem levensgevaarlijk verwondde. Voor zoover kon worden nagegaan, was de man een Oostenrijker van nationaliteit, Leo pold Lemp, wien de bodem van Frankrijk te heet was geworden, nadat hij te Rouaan eenige inbraken had gepleegd. Doen een overval bij de ryksbank te Wittenberg WITTENBERG, 20 November. (V.D.) Heden morgen te kwart voor negen heeft bij het fi liaal van de rijksbank te Wittenberg een bru tale roofoverval plaats gevonden. Twee postbeambten hadden opdracht, een bedrag van 51.500 mark aan postgelden van het postkantoor bij het bankfiliaal te deponeeren. Plotseling drongen, toen de postambtenaren het bankgebouw wilden binnengaan, vier of vijf gemaskerde mannen op hen toe en trachtten de riemen van de leeren tasschem, waarin he.t geld geborgen was, door te snijden. De postambtenaren grepen naar hun gum miknuppel en een hunner slaagde erin, een der roovers een revolver uit de hand te slaan. De roovers. verdwenen met de tassohen met in houd in een gereedstaanden auto, die het regis- ternummer van het Berlijnsche politlepresi- dium IA droeg, in de richting van Berlijn. Brutale diefstal uit een trein AARTSHERTOG OTTO droeg Donderdag op den dag van zijn meerderjarigheid, voor het eerst den band van het Gulden Vlies, waarvan hij grootmeester werd Uit Hongarije en ook uit Oostenrijk kwamen talrijke felicitatie-telegrammen binnen. Een intieme lunch vereenigde op het mid daguur al de aanwezigen rond de keizerin en den jongen aartshertog. Van Belgische zijde hadden zich nog bij de gasten gevoegd graaf d' Ursel en markies De Croy. Na het gesprek, dat hij met de journalisten had hec't graaf Gudenus, uit naam van de ex- keizerin protest aangeteekend, tegen „fantas tische geruchten", die over een eventueelen terugkeer van Otto naar Hongarije de ronde hebben gedaan. Men heeft gesproken, aldus graaf Gudenus, over een gesluierde dame, welke men aan de Hongaarsche grens zou hebben gezien verder over demarches van het hof van België bij de keizerin. Welnu, H. M. heeft het kasteel van Steenockerzeel niet verlaten, tenzij om met vacantie te gaan naar Spanje, of om zich naar Brussel te begeven, waar een harer dochters school gaat. De aartshertog verlaat alleen het dorp om zich naar Leuven te begeven, waar hij lessen volgt aan de Katholieke Universiteit. Men heeft dus veel praatjes uitgevonden. Tot zoover graaf Gudenus Het familiefeest op het kasteel werd in den verderen loop van den dag in alle intimiteit voortgezet. BOEDAPEST, 21 November. (V.D.). Ter ge legenheid van den verjaardag van den Hon gaarschen aartshertog Otto belegden de legiti misten gisteren in de Redoute een feestver- gadering. Toen de vergadering was beëindigd, en de deelnemers de zaal verlieten, werden zij buiten ontvangen door een groep jongelui, die riep: „Weg met de Habsburgers". Er ontstond een handgemeen, waaraan door de politie een einde moest worden gemaakt Er hadden 20 arrestaties plaats. Eén persoon werd gewond. Men seint ons uit Rome d.d. 21 dezer: De „Qsservatore Romano" publiceert een de creet van de H. Congregatie van het H. Officie, waarin de volgende werken van Paul Rone op den Index van verboden boeken geplaatst wor den: Le procè3 de Jésas, étude bister ique et juridique, Le procés de Judas Iseariot, Code de l'nnion des libre amants, mattresses, en- fants naturels, Traité de l'annulation du ma- riaga religieux, Mon formulaire d'actes sous seings privés. 100.000 Mark aan bankwissels verdwenen BIELEFELD, 20 November. (W.B.) Een bru tale diefstal Is in den afgeloopen nacht ge pleegd door een nog onbekend man in het sta tion te Bielefeld. Terwijl postambtenaren bezig waren, aange- teekende stukken in den -trein te brengen, sloop onopgemerkt een man naar den wagen en greep een daar liggenden zak, en voor de amb tenaren wisten, wat er gebeurde, was de dief over de rails gesprongen en verdwenen. Daar de trein zich op het zelfde oogenblik in beweging zette, kon niet terstond met de vervolging worden begonnen. Politiehonden werden spoedig aan 't werk gezet, doch vonden geen sporen. In den gestolen zak bevonden zich rijks- bankwisseis, wélke meer dan M. 10-0.000 moe ten bedragen. Zij zijn echter voor den dief waardeloos, doch voor de bank is het verlies zeer onaangenaam. Op het opsporen van den dief is door de post- directle een belooning van 100 mark gesteld. 24 Arbeiders in een kelderruim gevallen Enkele vermisten BOEDAPEST, 21 November (W. B.) In Ujpest stortte hedenmiddag de steiger in van een nieuwbouw van meerdere verdiepingen. De vier en twintig arbeiders, die op den steiger aan het werk waren vielen in het keldearuim en bekwamen bijna allen verwondingen. Zeven hunner werden ernstig verwond en naar het ziekenhuis vervoerd. Eenige arbeiders worden nog vermist. Studentenbetooging te Koningsbergen Studenten van de universiteit van Konings bergen hielden gisteren voor het gebouw der hoogeschool een protestbetooging, omdat de rector-magnificus twee wimpels met het op schrift „Die Deutsche Studentenschaft" van een mast had laten verwijderen, en een aan plakbiljet, waarin opgewekt werd tot deel neming aan de Danziger volksdagverkiezingen, in stukken gescheurd had. De rector had in een en ander een onvrien delijkheid gezien, gericht tegen Polen en studenten met Poolsche sympathiëei^. Het plein voor het universiteitsgebouw was ten deele bezet door schupo's te paard en te voet. Toen de studenten begonnen te joelen, kwam het tot een botsing, waarbij de politie van gum miknuppels en de menigte van sneeuwballen gebruik maakte. Het duurde geruimen tijd voor de orde her steld was dient eigenlijk in ieder huis te zijn. Hoe dikwijls komt het toch voor bij plotselinge ongesteldheden, ongelukken, enz. snel te moeten handelen. Dan is het goed een beproefde, gemakkelijk bgrijpbare raadgever bij de hand te hebben: Het alom be kende Pastoor Heumann boek. Men staat ver baasd over de groote hoeveelheid waardevolle we tenschap, die dit werk op slechts 352 bladzijden en 150 afbeeldingen ter kennis brengt. Zulks wordt door de lezers ons steeds opnieuw bevestigd. Enkele der hierin omschreven ziekten: Zenuwaan doening, Aderverkalking, Blaas- en Nieraandoe ning, Gal- en Leverziekten, Asthma, Verkoudheden, Longziekte, Spijsverteringsstoornissen (Maag en Darm), Rheuma, Aambeien, Open beenen, Eczeem en vele anderen. 40000 exemplaren van dit veel gevraagde boekje hebben wij weer laten herdrukken en leder aan vrager zal dus gaarne zonder verplichting een dergelijk boekje ontvangen, mits hij onmiddellijk zijn juist en duidelijk adres opgeeft aan 545DGVS 102 Piloot genoodzaakt om een vrouw neer te slaan De piloot van een verkeersvliegtuig, dat in Sydney van het Mascot-vliegveld vertrokken was, zag zich onderweg genoodzaakt om met geweld op te treden, tegen een vrouw, die zelfmoord wilde plegen. Toen de machine zich op een hoogte van ongeveer 200 M. bevond, bemerkte de piloot dat de vrouw, die zicb als passagier aan bcord bevond, pogingen deed om over de borstwering te klimimen om dan naar beneden te springen. Terwijl de piloot met eene hand het stuur vasthield, kon hij nog juist den mantel van de vrouw grijpen. De vrouw verweerde zich heftig om los te komen, doch werd toch een oogeniblik weer kalm. Plotseling echter sprong de dame weer over eind en deed een sprong naar de' benzine tank. Voor den piloot bleef er niets anders over dan de gevaarlijke passagier terneer te slaan, en haar zoodoende onschadelijk te maken en een g-root ongeluk te voorkomen. Onmiddellijk zocht de vliegenier een ge schikt landingsterrein en daalde in snelle glijvlucht naar beneden. Het rapport over de vermoedelijke oorzaak DE DWANGARBEID IN DE FRANSCHE KOLONIëN Zou vanzelf verdwijnen PARIJS,' 20 November (3.T.A.) Bij de be sprekingen over de koloniale leeningen in de kamer verklaarde de minister van koloniën, dat de dwangarbeid in de kolonies van 4-lf verdwijnt. Tachtig procent van de arbeiders zijn vrijwilligers. Alle dwangarbeid is vior de particuliere ondernemingen thans verboden- Frankrijk kan echter geen enkele interna tionale contróle dulden in de koloniën, waar het de souvereine macht uitoefent. „Een ontploffing van kolenstof" AKEN, 21 November (H.N.) In een rapport van den mijnwerkersbond wordt als vermoede lijke oorzaak van de mijnontploffing te Alsdorf, een ontploffing van kolenstof aangenomen, welke gevolgd werd door een ontploffing van dynamiet en een ontploffing van een benzol locomotief. In overweging wordt gegeven, voortaan het gehruik van benzollocomotieven in de mijnen te verbieden. Ook „Der Deutsche", het orgaan van de chris telijke vakvereeniging, bevat een artikel over de ramp te Alsdorf, waarin er op gewezen wordt, dat de kolenvoorraden bij de mijnen, te Alsdorf met benzolhoudend water begoten zijn. Een ontploffing van benzolgassen moet de oorzaak van de ramp zijn geweest aangezien anders een ontploffing boven den grond niet te verklaren zou zijn. Het orgaan verlangt daarom, dat voortaan geen voorraden, die met benzolhoudend water begoten worden, meer in de onmiddellijke na bijheid van de mijnen mogen zijn. HET BERICHT WORDT NIET BEVESTIGD OF TEGENGESPROKEN RIGA, 21 November. (R. O.) Er gaan in Riga en Reval hardnekkige geruchten, dat Stalin, do dictator der sovjet-republieken, is vermoord. Een nader Reutertelegraim uit Moscou meldt, dat tot nog toe geenerlei bevestiging of dementi van dit bericht in Moscou werd gegeven. Weer incidenten verwacht Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Vlaamsche vereenigingen van Hooge- schoolstudenten hebben een motie gestemd, waarin gezegd wordt, dat zij nooit zullen kun nen goedvinden, dat door professoren van do vervlaamschte hoogeschool van Gent eenigerlei medewerking zou worden gegeven aan de Ecole des hautes études te Gent, de bekende Fransche oorlogsmachine tegen de vervlaamsch te hoogeschool. De studenten voegen aan deze motie toe, dat zij aan hun gedragslijn in deze aangele genheid krachtdadig en met alle middelen zul len vasthouden. Dit belooft dus weer enkele Incidenten in een min of meer nabije toekomst. Barbiersgereedschap geen wapentuig BERLIJN, 20 November (V.D.) Tijdens een communistische verkiezingsvergadering werd o.a. ook een zekere barbier Miethe gearresteerd, die door de rechtbank veroordeeld werd tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij, in strijd met de verordening tijdens de verkie zingscampagne, verboden steekwapens, name lijk een scheermes en een schaar bij zich droeg Miethe ging in hooger beroep en is gisteren door de zevende kamer van het landsgerecht vrijgesproken, met de motiveering, dat het op den arrestant gevonden scheermes en de schaar „niet geacht konden worden in strijd te zijn met de desbetreffende strafverordening, aangezien bet alleszins begrijpelijk is, dat een barbier uit hoofde van zijn beroep dergelijke instrumenten bij zich draagt." Naar uit Moskou gemeld wordt, deelt het commissariaat van buitenlandsche zaken mede, dat het bericht, als zou de opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, I Blucher, wegens deelneming aan een samen- j zwering zijn gearresteerd, niet in overeenstem ming is met de feiten. Tegelijkertijd worden de geruchten over de arrestatie van den voormaligen voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Syrzow, en van zijn aanhanger Lominatze en van den voor maligen voorzitter van de communistische internationale Schachin, tegengesproken. Parlementaire moeilijkheden in Brunswijk en Thiiringen BERLIJN, 21 November (H.N.) In Brunswijk hebben zich parlementaire moeilijkheden voor gedaan, daar de nationaal-socialistein, hoewel zij in de regeering vertegenwoordigd zijn, de hoofdelijke belasting verworpen hebben. Daar entegen verlangen zij met de sociaal-democraten een winteirnitkeering aan de werkloo'zen, waar van de kosten gedekt zouden moeten worden uit een extra'beJaeting voor de warenhuizen. Hiertegen verzetten zioh echter de burgerlijke partijen. Ook in Thuringon zijn verschillende voorstel len ten behoeve van de werkloozen aangenomen door een meerderheid, bestaande uit commu nisten. sociaal-democraten en nation.aal-socia- listen. Ook hier bleven de burgerlijke partijen in de minderheid. DE MéMOIRES VAN VON BüLOW BERLIJN, 21 November (V.D.) De voor malige regeeringsraad van het rijksministerie van binnenlandsche zaken, Martin, heeft op grond van paragraaf 940 van het burgerlijk wetboek een civiele procedure aanhangig ge maakt tegen „Ullsteinverlag" als uitgever van dè mémoires van von Bülow. Het landgericht heeft nu den verderen verkoop van het tweede deel van de mémoires van von Bülow verbonden. Martin eischt annuleering van de z.i. beleedigende opmerkingen en in sinuaties, die in het boek voorkomen. De beschikking is reeds door een deurwaarde aan gedaagde medegedeeld. De uitgeversfirma UllsLein heeft intusschen appel tegen de rechter, lijkó beslissing aangeteekend. BAZEL, 21 November (W.B.) Tengevolge van den aanhoudenden regenval in het gebergte en het stormachtige weer, is de Rijn sinds heden morgen vroeg ruim een meter gestegen. De was houdt ook verder aan. Niet alleen de beken van het Zwarte Woud maar ook de Zwitsersohe rivieren voeren een ontzaglijke hoeveelheid water aan. In Bazel heeft het water van den Rijn hij do monding van de Wiese de nieuwe brug deze rivier weggespoeld en tegen de schipbrug vau Hueningen aan gedreven, die daardoor ernstig beschadigd werd. Een gedeelte van de brug werd door de golven van den Rijn stroomaf waarts gedroven. In Waldshut i» de Rijn gedeeltelijk buiten zijn oevers getreden; de landerijen die aan de rivier gelegen zijn, staan onder water. Ook bij Breisach slaan de golven over de oevers heen en zetten het oude Rijngebied on- deir water. PROTEST DER CALIFORNISCHE DRUIVENKWEEKERS Regeeringsbescherming tegen den smokkelhandel gevraagd Naar een Reuter-telegram uit Washington meldt, hebben de druivenkweekers van C*H" fornië een beroep gedaan op het departement van justitie aldaar, om regee.-ingsbescherïolBC te verkrijgen tegen de smokkelaars in alcohoH» sche dranken, die volgens de kweekers den v«f« koop bedreigen van een nieuw druivensap, dat, nadat het verkocht is, gaat gisten en waarvtffl in den laatsten tijd enorme hoeveelheiden kocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2