m ■Bill n SPORT IN JENGELAND Schrikbarende afmetingen der werkloosheid ER PI m mpff^l ÉS m - w~Téi: ui thrrr DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 „Dl KERK EN DE MAATSCHAPPIJ Et* GEESTELIJKE OPBOUW VAN SURINAME" „HOLLANDIA" MELKPRODUCTEN L DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN HET IS HET OVERTOLLIGE, DAT HET LEVEN DUUR MAAKT Mm WÊ$È*'M UIT WADDINXVEEN WAT DE „GRAF ZEPPELIN" OP Z'N GEWETEN HEEFT WwêmmmfM I i-Jf 'f mom lil li i III' lil i jfi 1 III I I I lij 11 I -I De hooge waarde van het Christendom als beschavingsf-.c-or Niet alleen de missie toelaten, doch ook krachtig steunen In het hoofdgebouw der Keizer Karei Uni versiteit te Nijmegen sprak Dinsdagavond Pa ter A. Verheggen C.ss.R. uit Rotterdam over „De kerk en de maatschappelijke en geestelijke opbouw van Suriname". Dit was de tweede in de reeks Indische lezingen door den Senaat der R.K. Universiteit georganiseerd. A priori staat het wel vast, dat de kerk en de missie, altijd en overal pioniers der be schaving. ook voor Suriname een groote rol moet spelen. Maar spr, wil feiten geven uit de practjjk. De vernieuwing van een volk kan de facto slechts geschieden door het kind. Reeds de eer. ste missionariseen op Suriname, de paters Wen- nekes en van der Horst deden pogingen goed onderwijs te grondvesten. Echter pas vanaf 1854, toen de grondslag werd gelegd door de vie, apost. Mgr. G. Scheepers, dateert de bloei van het katholieke onderwijs op Suriname. Thans bezoeken 7400 kinderen de katholieke kinder- en bewaarscholen 40 pet. der kin deren op 22 pet. katholieken thans zijn er 23 lagere scholen en 17 boschlandscholen. Ver der is er een normaalschool tot opleiding van onderwijzeressen, zijn er voor de schoolvrije jeugd overal patronaten en speciaal voor meis jes bij Paramaribo een industrie- en vlecht- school, een instituut van hooge maatschappe lijke waarde. Er is verder een Katih. sociale cursus die degelijk-onderlegde katholieken kweekt en 'n Volksbond met vakvereenigingen en tal van ontwikkelingscursussen. Ook de pers wordt niet door de missie ver waarloosd: er zijn twee katholieke weekbladen: da „Surinamer" en de „Katholieke Waarschu wer." Aan dit exposé van feiten knoopt spr. nog een opmerking vast. Wel jammer is het dat Nederland, als moederland der koloniën in O. en W, toont de hooge waarde van het Christen, dom als beschavingsfactor niet te begrijpen. Ware dit het geval, het zou niet alleen de missie toelaten, doch ook krachtig steunen. Spr. wijst er nog op, hoe bij de samenstelling der commissie en het program voor de Intern. Koloniale Tentoonstelling te Parijs in 1931, welke tot doel heeft te toonesn, wat de mogend, heden op kultureel gebied aan de- koloniën hebben verricht, aan de missie niet is gedacht en deze zich slechts dank zij de Indische Mls- sievereeniging een bescheiden plaatsje kon ver werven, geheel op eigen kosten. Spr. stelt de prachtige missie-stands van de Belgische C-ongo-missie op de Antwerpsche tentoonstelling tot voorbeeld en hoopt, dat ook Nederland de taak der berk voor den maat- schappelijken en geestelijken opbouw der koflo. niën beteT zal gaan begrijpen. Nadat spr. nog eenige vragen beantwoord heeft, sluit de Rector-Magnificus Prof. Dr. E. Drernp met een dankwoord de bijeenkomst, waar slechts een zeer klein aantal toehoorders tegenwoordig waren. HET BREVIER VOOR HET ALLERHEILIGSTE Een Pauselijke- gunst Wij wezen reeds op het feit, dat Paus Plus XI een vollen aflaat heeft toegestaan voor het bidden van het brevier voor het Allerhel ligste. Z. H. stond n.l. toe „ut clerici in sacris constituti, qui integrum divinum Offi cium, quamvis in partes distrlbutum, coram Ssmo Sacramento sive publicae adorationl exposito, sive in tabernaculo adservato, recita- verint, indulgentiam plenariam, suetis condl- tionibus, lucrari valeant." Pius XI stond dit toe op verzoek van de geestelijken bij gelegenheid van het tiende Italiaansche Nationale eucharistisch congres te Loretto vereenigd, „ad cleri devotioneim et amorem erga Augustissimum Eucharlstiae Sacramentum magls magisque fovendum." HOE KUNSTENAARS WERKEN Een experiment in het Stedelijk Museum te Amsterdam Van 13 tot 30 December a.s. zal in de tuln- zaal en twee aangrenzende zalen van het Stede lijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden, onder den naam „Tentoon stelling Techniek en Kunst". Het zeer aparte karakter van deze expositie, welke blijven zal binnen de grenzen der beel dende en grafische kunst, wordt door deze be naming slechts zeer onvolledig weergegeven. In een in het Stedelijk Museum plaats gehad hebbende persconferentie heeft de heer mr. H. F. W. Jeltes, voorzitter van de te dezer zake benoemde commissie, de bedoelingen welke men bij het organiseeren dezer expositie beoogde, toegelicht. Zoo vernamen wij dan dat deze ten toonstelling uitgaat van het in Mei 1922 op gerichte Kunstverbond. De overtuiging, dat de belangstelling van talloos velen, waar het zaken betreft van schoonheid en kunst, uiterst gering mag hee- ten, gaf in den boezem van het Verbond den stoot tot een bespreking van de mogelijkheid om het publiek door het Inrichten eener ten toonstelling bekend te maken met de wijze, waarop door kunstenaars wordt gewerkt, De expositie zou dus niet alleen van het voltooide kunstwerk, doch ook van de totstandkoming er van, van de technieken, welke deze kunst mo gelijk maken, een duidelijk beeld moeten geven. Zoo zullen dan op deze geheel als experiment bedoelde tentoonstelling verschillende bekende en voor hert meerendeel nog jonge altisten hun werk demonstreeren, waarbij dus het publiek op aanschouwelijke wijze zal kunnen kennis maken met de vele technische hulpmiddelen en materialen, die den kunstenaar bij het ver richten van zijn arbeid ten dienste staan. Aan de orde komen de schilder- en beeldhouwkunst, de verschillende vormen van etsen, de koper gravure, de litho en de houtsnede. Naast de demonstraties zal de feitelijke ex positie o.m. de gelegenheid bieden om nader kennis te maken met de materialen en hulp middelen, welke voor het scheppen van een kunstwerk onontheerllijk zijn. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De eerstvolgende maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde zal gehouden worden Vrijdag 12 Decem ber in het Nutsgebouw te Leiden. Als spreek ster zal optreden mej. dr. J. A. Nijland te Am sterdam met het onderwerp: Het handschrift van Vondel's vertaling naar Tasso's „La Geru- galemme liberata.'? Mogelijkheid geopend tot inkoop van eigen aandeelen Wijziging der winstverdeeling „Wij leven in zeer onzekere tijden" Woensdagmiddag.werd onder voorzitterschap van den president-commissaris, den heer P. van Dusseldorp A.M.Zn, een buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders gehou- dan van de N.V. „Hollandia", Hollandsche Fa briek van Melkproducten en Voedingsmiddelen. Aanwezig waren 29 aandeelhouders, vertegen woordigend 4425 aandeelen en uitbrengende 2187 stemmen. De voorzitter merkte in zijn openingswoord op, dat in den tegenwoordigen tijd van verras singen en teleurstellingen gedachten geopperd worden, die niet gefundeerd zijn. Daarom wil spr. even uiteenzetten wat aanleiding is tot deze vergadering. Spr. zelf heeft in verband met zijn langdurig commissariaat en ziin hoogen leeftijd hij is thans 78 jaar er rqeds eerder aangedacht om heen te gaan, maar met de uitvoering van zijn besluit heeft hij gewacht, totdat de onderhan delingen met andere ondernemingen waren afge- Ioopen. Nu dit het geval is wenscht hij zijn ont slag te nemen. Met hem heeft ook de heer van Buuren van Heijst ,die slechts enkele jaren jon ger is dan spreker, zijn ontslag aangevraagd. Nu is het zaak een tweetal knappe en prac- tischen menschen als nieuwe commissarissen te kiezen, die voor de maatschappij ook tijd over hebben. Het bestuur heeft lang gezocht en ten slotte deze oplossing gevonden n.l, de beide directeuren, de heeren J. M. en M. G. Wagenaar Hummelinck te benoemen tot gedelegeerd com missaris en de adjunct-directeuren, de heeren ir. A. C. Couvée en H. W. de Monchy benevens de heer H. Sparrius die reeds tal van jaren ln leidende posities voor de N.V. In Amerika en Canada is werkzaam geweest ,te benoemen tot directeuren. In de functie van gedelegeerd-commissaris is in de statuten niet voorzien. Daarom zullen eerst de statuten in dien zin gewijzigd moeten worden. De voorzitter stelde hierna de statuten-herzie ning, die ook nog enkele andere punten om vatte, aan de orde. De zetel van de Vennootschap werd verplaatst van Den Haag naar Vlaardingen. De mogelijkheid werd geopend tot inkoop van eigen aandeelen tot een maximum van 1/10 van het geplaatst kapitaal. Deze inkoop moet dan geschieden door de directie met medeweten van commissarissen. Het creëeren van de functie van gedelegeerd commissaris werd goedgekeurd. De winstverdeeling werd als volgt geregeld: Van de netto-winst wordt eerst 5 pet. uitge keerd over het gestorte kapitaal. Van de over winst wordt 10 pet. gestort in het reservefonds. Van het dan overblijvende wordt 10 pet. uitge keerd voor belooning of pensioen aan het per soneel, 10 pet. aan commissarissen en 10 pet. aan de houders van oprichtersbewijzen. Over de dan nog resteerende 70 pet. wordt na voorstel daaromtrent van commissarissen door aandeel houders beschikt. Deze statuten-wijzigingen werden met alge- meene stemmen goedgekeurd. Het voorstel van commissarissen tot ontslag van de heeren P. van Dusseldorp A.M.Zn, en C. A van Buuren van Heijst als commissarissen en tot benoeming van de heeren J. M. en M. G. Wagenaar Hummelinck tot commissarissen en van de heeren ir. A. C. Couvée, H. H. de Monchy en H. Sparrius tot directeuren, werd aange nomen. Bij de rondvraag werd de vraa0 gesteld, hoe op het oogenblik de stand van zaken ln de onder neming Is. De voorzitter wees er op, dat het in den loop van het jaar moeilijk ls daarvan iets te zeggen. Wij leven in zeer onzekere tijden en de prijzen gaan algemeen naar omlaag. Of het mogelijk zal zijn het volgend jaar dividend uit te kee- ren, kan nog niet gezegd worden. Het buiten land sluit de grenzen of verhoogt de invoer rechten. Rooskleurig is de toestand niet. De omstandigheden drukken ons op het oogenblik zwaar, vooral op de industrieën die voor den exportwerken. Door een der aandeelhouders werd nog ge vraagd, of er op het oogenblik winst gemaakt wordt door de „Hollandia". De voorzitter wees er op, dat dit thans moei lijk is te zeggen o.a. in verband met de partici paties ln andere ondernemingen. Hierna werd de vergadering gesloten. NEDERLANDSCHE MUZIEK Tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam Do afdeeling muziek uit het Nederlandsch Paviljoen der Internationale Tentoonstelling te Luik 1930, zal onder auspiciën van het Konink lijk Oudheidkundig Genootschap, met medewer king van de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis en met toestemming van Z.Exc. den Minister van Onderwijs, K. en W., van 830 December e.k. In de zalen van het Kon. Oudheidkundig Genootschap (Rijksmu seum) worden opgesteld. Zij wordt evenals te Luik, ingericht door den heer S. Bottenheim, gedelegeerde dezer afdeeling. De tentoonstel ling tracht door oude muziekinstrumenten, schilderijen, handschriften, boeken, prenten, portretten, een beeld te geven van den ontwik kelingsgang der Nederlandsche muziek. DE GOUVERNEUR-GENERAAL TE BANGKOK BANGKOK, 25 November (ANETA.) Don derdag, na het diner bij den Minister van Bul- tenlandsche Zaken, werden gemaskerde dansen gegeven in het Oostersch weelderig ingerichte koningstheater. Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin van Siam zaten ook aan bij het diner op het Hollandsche gezantschap, Vrijdagavond, waarbij alleen de Gouverneur- Generaal met zijn gevolg, de commandanten van de belde Hollandsche schepen, het corps diplomatique en de autoriteiten van Siam aan wezig waren. De reis, Zaterdag en Zondag, naar Taluang, Bangpain en Ayudhia, welke grootendeels per privé-rivierjacht van de Ko ningin geschiedde, was zeer belangwekkend Het gezelschap bezocht de schitterende irriga- tiewerken, gedeeltelijk reeds uitgevoerd en tn gebruik genomen, volgens de plannen van den heer Homan van der Heiden. Zondagavond had een afscheidsdiner plaats op de Hollandsche Legatie. De Gouverneur-Generaal en zijn gevolg ls Maandagmorgen vijf uur naar Java vertrokken alwaar Zijne Excellentie vermoedelijk Zater dagavond zal aankomen. WERKTIJDEN IN WINKELS- De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van winkels in allo gemeenten des Rijks vergunning ver leend, dat gedurende het tijdvak van 29 Novem ber tot en met 5 December 1930 aan de daarin werkzame arbeiders in afwijking van het be paalde in artikel 2, eerste lid, van het Werk tijdenbesluit geen vrije middag of vrije ochtend wordt gegeven. Meer spanning in de competitie DE SCORING-MACHINE VAN ARSENAL Sport in Engeland en de Mammon! Twee in één. Als twee onafscheidelijke parkieten, twee Siameesche tweelingen, hangen die beide begrippen aan elkander. Separatie is ondenk baar. Voetbal, soit, maar Pennies en Ponden primair! In sport in Engeland niets voor niGts. Daar is het geld, men bedenke het wel, doel en voetbal slechts middel ter bereiking ervan. Daar legt men duizenden ponden voor een speler neer, daar bekijkt men elk resul taat, elke nieuwe wending met anderhalt oog gericht op het bank-deposilo en het overblij vende oog op de sport. Is er iets aan te ver dienen, voorwaarts! Zoo niet, Stop! En liefst centen op tafel, cash down. Handel in blanke slaven Ik bedoel nog niet eens het geval-Halliday! Immers wij zijn aan dezen handel in blanke slaven gewend. Halliday misschien weet ge het nog werd het vorig jaar door Sunder land na veel gesjacher verkwanseld aan Arse nal voor 7000 Pond, zooals een Arabische sjeik afstand doet van een neger. Na den koop werd de jongeling als het ware met klaroenge schal binnen de poorten van Highbury ont vangen, zijnde de lang gezochte „missing link" van de AU Star Linie. Helaas, de Schot kwam niet op schot, verspeelde de gunst en genade der menigte omdat hij achteraf meer „missing" dan „link" bleek te wezen en ten einde raad gaf Arsenal Halliday maar permanent „holi day". Dat beviel den man niet, hij werd op zijn verzoek op de- prijscourant gezet en op dit spontaan aanbod volgde deze week einde lijk de lang verwachte vraag, namelijk door Manchester City. Na loven en bieden kwam men tot overeenstemming en voor 6000 Pond het is blijkbaar een neergaande markt trok Halliday Zaterdag het hemd aan met de Manchester-kleuren en fungeerde als aanvals leider tegenover Bolton Wanderers, waarbij hij direct twee goals scoorde en dus luide werd toegejuicht door de Manchester-menschen. Mis schien bevreemdt u dit spontane „welkom, Vreemdeling" geroep, maar dat zoo'n outsider direct de lieveling kan worden in een voor hem onbekende Engelsche stad, doet er niets toe, want die ander tien Manchesterspelers komen ook niet uit Manchester. Da's trouwens ook hij zaak. De paskwil van Wrexham Doch daar zouden we het vandaag niet over hebben. Meer dringt zich aan ons op de tragi- comedie van Wrexham. Immers daar speelde Wales thuis tegen Engeland. Ter eener zijde dus de grootmeesters, de machtigen, ter an dere zijde de Onbekende Soldaten, die historie maakten drie weken terug, toen ze Schotland hielden in Glasgow. Om ln den financieelen trant te blijven: hier stond een elftal van totaal 30 Pond, tegen een team waarvan iedere man meer dan 3000 Pond had moeten opbren gen. Dit was erger nog dan David tegen Goliath. Het was een paskwil. Weliswaar hield die combinatie van ama teurs, tweede-, derde- en heelemaal-geen-klas sers tegen het ferme Schotland stand op Ibrox Park, maar zulks komt natuurlijk geen tweede male meer voor. Nieuwe genade-smeekingen van Wales aan het adres van de Football League om toch de spelers, die ze voor dezen kamp noodig had, vrij te geven, waren niet beantwoord. De League was Slbersich koud gebleven voor die wanhoops-telegrammen, want er was bij het afstaan van spelers niets te verdienen en veel te verliezen. Derhalve togen de „Noolt-van-Gehoorden" opnieuw ten strijde, maar reeds In den aanvang demon streerde Engeland een dergelijk verbluffend eenvoudig spel, waarbij ze „en passant" twee goals scoorde, dat de wedstrijd eigenlijk dade lijk ontaarde in een bespotting. Hier stond het vechtend team van Welshmen machteloos. Wel streden kantoorklerken, bankiers-zonen en tram-bestuurders met ontembaren moed, wel ranselde de politie-agent Evans tal van schoten uit zijn heiligdom, maar reeds na een half uur was het spel bekeken en maakte Engeland er eenvoudig een potje van. Hadden hun prin cipalen, hun patroons, dan geen genade gehad met Wales, zij hadden het tenminste nog wel. Ze speelden een spelletje en het ls dank zij die clementie slechts vier-nul geworden. Het heeft zeventien jaar geduurd voor Engeland het vorig seizoen de Internationale kroon te veroveren wist op Schotland, Ierland en Wales. Thans is de situatie zóó, dat Enge land slechts heeft gelijk te spelen tegen Schot land in Glasgow om opnieuw dien titel te dragen. Daarvoor is dan nog vereischte dat de Schotten in Belfast winnen. Maar de goden bewaren ons ervoor dat Engeland het zoover te brengen weet. Het zou een schande zijn! Zij hebben de bepaling in het leven geroepen geen spelers meer af te staan aan andere lan den en al kan Schotland dan desnoods buiten hun internationale sterren als Gallacher, Jackson en Cheyne, die bepaling was fnuikend voor Ierland en moordend voor Wales, Triom- phen op deze landen, nadat Engeland ze eerst terdege ontwapend liad, kunnen bezwaarlijk als zoodanig worden geboekstaafd. Ik kan me desnoods begrijpen dat een club als Chelsea inderdaad groote schade lijdt als ze eenige malen per seizoen haar hierboven genoemd internationale Schotsche trio Jackson-Cheyne- Gallacher moet afstaan voor wedstrijden van Schotland tegen Ierland of Wales. Ik zeg: desnoods! Maar dan moet het ook uit zijn met zoo'n quasi internationaal-programma. Dan moeten onze kinds-kinderen niet kunnen ver halen dat Engeland ln 1931 het internationale kampioenschap zoo schitterend won. Dat is een farce. Wil de Football League vanwege de duiten-kwestie niet bulgen, fiat! Maar weg dan met de internationale competitie. Ook al levert het wat in het laatje! Weg met dien Mammon! De competitie Ik heb mijn hart eens even gelucht. Dat doet soms goed. Thans openen er zich echter wijder, prettiger perspectieven. Immers in de gewone competitie stijgt de spanning allengs. Niet dat Arsenal's positie thanB reeds wordt bedreigd, maar de Challenge wordt heftiger. Weliswaar beschikken de heeren van Highbury nog over een klaren voorsprong van drie punten, doch het immer meer zegevierend optreden van de beide volgende belagers stemt toch tot na denken. Meermalen heb ik u verhaald van de ferme kracht van Sheffield Wednesday, dat nog al tijd, en zelfs twee jaren lang, op den titel bogen kan van Kampioen van Engeland. Zij draagt dien naam met eere. En zij plukte nieuwe lauweren voor haar kroon door Zater- GEORGE LESLIE HARRISON, president deT Federal Reservebank of N. Y., verlaat het gebouw der Duitsche Rijksbank, waar hij met dr. Luther besprekingen hield. dag Leicester City op eigen grond te slaan, iets wat dit jaar nóg niet was voorgekomen. En zulks nog wel met een gansche reserve- middenlinie want de oorspronkelijke rugge- graat was in Wrexliam voor de „Farce". En al heeft Arsenal nu vorige week hetzelfde Wednesday op' eigen grond een nederlaag toe gebracht, het feit blijft bestaan dat de Wednes day een zeer ernstige candidaat is voor den zoozeer begeerden titel. Maar dat verwondert nu niet zoo. Wel is merkwaardig de plotselinge opkomst, zoo on gemerkt, van het nooit zoo sterk geachte Portsmouth. Uit hun laatste acht matches distilleerden ze vijftien punten, ze slipten slechts één simpel punt tegen I-Iuddersfield. Liverpool moest er Zaterdag aan gelooven door een 40 nederlaag, waardoor Portsmouth dank zij heter goal-average nu juist boven de Wednesday staat, als nummer twee. Dit heeft nog een andere pikante zijde, waarop ik vorige week reeds zinspeelde: in al die zestig jaren dat de League bestaat, is er nog nooit een Zuidelijke club kampioen geweest. Thans Arsenal één, Portsmouth twee. Het daghet in het Zuiden! Een Arsenal-probleem Wat Arsenal betreft: zooals te doen gebrui kelijk ls, won ze weer. Dit keer was Middles brough te gast. Het wordt meer en meer usance dat we eerst aan de gasten eenige regels wijden omdat ze zooveel beter voetbal speelden. Zulks ook heden. Man voor man was Middlesbrough sterker. Het zou een raad sel kunnen wezen voor de puzzle-huishoudens, waar men woordenboeken eet en thee vergeet, om te ontdekken hoe het toch mogelijk is dat de tegenpartij altijd beter speelt en Arsenal altijd wint. Maar het antwoord is zoo een voudig: Arsenal scoort meer goals. Columbus had meer moeite met de ontdekking van zijn ei dan gij, probleem-oplossers, zoudt hebben met dit antwoord. Nu heb je voor het uitplui zen van een kruiswoord-raadsel geen verstand noodig de bende is niet voor niets zoo groot maar dit antwoord in casu Arsenal is wel wat erg eenvoudig. Inderdaad: Arsenal scoort tegen alle spelverhouding ln steeds meer goals. Maar waarom? Het is zeer interessant te zien hoe Arsenal beschikt over de goal-scoring-machlne. Zij doet een doelpunt eenvoudig schijnen. Kijk, James of Jack krijgen den hal, terwijl Lam bert als een nacht-portier ergens achteloos staant te suffen. Plotseling ruikt hij onraad en loopt hard weg. Volgt een perfecte pass, Lam bert wigt een paar tegenstanders opzij, priemt den bal in de netten: goal! Kan het simpeler? Zoo gebeurde óók tegen Middlesbrough. Mid dlesbrough speelde prachtig voetbal. Viel aan. Viel nog eens aan. de rood-witte verdediging werd danig gesard door allerlei attaques, maar hield stand. Kort na dezen aanvang dreef de vleugel-voorwaarts Williams den bal ver naar voren, Jack was zoek, James was zoek, Bastin was nergens te vinden! Maar Lambert was dddr en kopte den voorzet in! Bruce maakte gelijk voor de gasten. Niet lang daarna een center van James, zoo'n ouderwetsche hoog hal, Lambert zette het op een loopen als een forens naar z'n ochtend-trein, was net eerder bij den bal dan de back Jennings, slipte langs dezen heen en scoorde. Nog voor de rust reprise van deze film maar de keeper stopte het schot, doch de til kwam terecht hij Bastin en deze maakte er fluks 31 van. Middles brough bleef sterker. Na de pauze daasde Lambert wéér door, zóó compleet zeker van een goal, dat Elkes niet beter wist dan hem maar vlakweg voor den vloer te loopen, hetgeen bestraft werd met een penalty, die er volgens recept inging. Direct na den hernieuwden aftrap verkleinde Camsell den achterstand. Toen stond het 42. Middlesbrough bleef sterker, domineerend. Maar elke Arsenal-uitval had zijn permanent ge vaar, de goal-scoring-kwaliteiten van Razende Roei in aanmerking genomen. Hij kreeg op nieuw zeer onverwacht den bal, bonkte eenige spelers van zich af en bevond zich voor den keeper, die al vast uitliep. Doch zelfs deze keeper werd ln het ootje genomen, en een zaam en verlaten stond daar de eenmans-voor- waartslinie voor een gapenden doelmond: hij dreef eenvoudig het leder over de lijn. Een ovatie was zijn deel. Dat niet verstomde toen de gasten er voor het eindsignaal nog even gauw 53 van maakten. Ik heb méér over Lambert geschreven en zal er meer over moeten schrijven. Hij is de man die tenslotte Arsenal aan al die goals helpt. Weet ge wel, lezer, dat de constructeur van al die aanvallen, de linksbinnen James, zijn eerste doelpunt dit seizoen nog maken moet, terwijl er 35 in Arsenal's voordeel staan? Voelt ge goed dat die combinatie Jack-Lam- bert-James er een systeem op na houdt, en niet maar zoo te hooi en te gras voetbalt. En een systeem, waarvan ze onder geen enkele omstandigheid afwijken en dat ze zóó in de perfectie onder de knie hebben, dat het haast altijd, vele mislukte aanvallen ten spijt,, toch in eiken wedstrijd op een stuk of wat goals moet uitdraaien. En dat dit systeem, wat het finale scoren betreft, geheel gebaseerd is op Lambert en Lambert alleen. Het is ik moet het grif bekennen tot nogtoe meesterlijk uitgevoerd. IN HET LAND VAN KLATERGOUD EN SCHIJN De berichten over' Amerika, die in den laat- sten tijd allesbehalve gunstig luiden, hebben ons weder een illusie armer gemaakt. Amerika, het land der wonderen, in casu de Vereenigde Staten, blijkt heeiemaal geen Luilekkerland te zijn. Het land, dat In onze drooinen een pardijs was, is een land van klatergoud en schijn. De Dollarprinsessen en wolkenkrabbers, waarvan enthousiaste reizigers ons in daverende zinnen verhaalden, waren slechts reclametrucs die onze aandacht moesten afleiden. De wolken krabbers zijn als de goudgekoepelde kathedra len en de weelderige paleizen tusschen de krot ten van Rusland De legende van het rijke Amerika heeft uit gediend, ondanks Ford en Rockefeller. Of mis schien wel juist door hen Na den gewel digen beurskrach, waardoor in één moment de voosheid werd aangetoond van Wall-street, waarvan het heette, dat het goud er op straat lag, is de waarheid aan het licht gekomen. Dui zenden en duizenden verloren hun grootendeels met gokken bijeengegaard vermogen en in huD val sleepten ze duizenden anderen mede, met het gevolg, dat de werkloosheid schrikbarende afmetingen aanneemt en de werkloozen in New-York zich voor één dollar in de week aan- mwM WERKLOOZEN IN HET RIJKE NEW.YORK bieden. Volgens Hoover tellen de Vereenigde Staten drie en een half millioen werkloozen. Tel hierbij de tien millioen, die net genoeg hebben om te leven en men begrijpt, hoe de toestand ls. De instellingen van weldadigheid van New-York en Washington worden dage lijks bestormd door menschen, die om onder dak en voeding vragen. Aan den voet van de indrukwekkende wolkenkrabbers leven dak- loozen in eigengemaakte krotten. Zijn dan alle verhalen over het welvarende Amerika niets meer dan fantasieën? Rijden de arbeiders er dan niet in auto's en dragen ze geen zijden hemden? Een journalist, die naar de Vereenigde Staten getogen was, om er den economischen toestand te onderzoeken, heeft een Interessant antwoord op deze vraag gego- ven en dit antwoord ln een verhaal vervat, dat zuo het uict waar is, toch mooi gevonden werd. Het verhaal is buitengewoon leerzaam. Hoofd persoon is de metselaar James Smith uit New.York, een uitstekend metselaar, die da hoogst mogelijke looucn verdiende. Juist om dat de journalist arbeidstoestanden bestudeer de, kwam hij met James in connectie en eiken Zaterdagmiddag verscheen James met z'n fraaieu Buick, om zijn journalistieken vriend af te halen. De journalist stak eigenlijk een beetje bij den metselaar af. Die droeg een keurig pak, naar de laatste mode en de han den, die het stuur vasthielden, waren niet glace's geganteerd. De metselaar verdiende ook 16 dollars per dag. Het spreekt vanzelf, dat de journalist eens informeerde, hoeveel de metselaar bij zoo'n inkomen wel had overgespaard. Niets, was het antwoord. En dit, terwijl het levensonderhoud in New-York niet veel duurder ls, dan in een Europeesche metropool. Kleeren en voedsel zijn vrij normaal. Een pak kost vijftien dollar, schoenen kosten drie dollar of vijf dollar. Maar volgens Smith was datgene, wat het leven in Amerika zoo kostbaar maakt, het over tollige. De dollars vliegen weg. Een auto is een noodzakelijkheid. En een auto brengt uitgaven voor garage, benzine en reparatie met zich mede. Electrisch licht, stroomend water en centrale verwarming en telefoon, om van de radio niet eens te spreken, alles eiseht geld. En moeder de vrouw eischt ook geld. Voor het doen van lnkoopen in de groote, verlokkende warenhuizen, voor de cinema en voor de dan cings. En alle twee houden ze wel van een duren cocktail, die ze ln het land van hert drankver bod ln een theekopje geschonken krijgen. lederen Zaterdag geeft de Amerikaansche werkman zijn loon aan moeder de vrouw. Wan neer hij het niet doet, is er hooggaande ruzie Het echtpaar Smith is in staat geweest, een reisje naar Europa te maken, op af hertaling. Maar niet lang daarna, toen de journalist eens langs een bread-line ging zoo noemen de Amerikanen de file werkloozen, die op de be deeling wacht ontdekte hij tot zijn groote verbazing James Smith, bleek en vermagerd. De automobiel, op afbetaling gekocht, was weggehaald, een week nadat James zonder werk was gekomen. Zijn vrouw had echtscheiding aangevraagd en gekregen, de hulsbaas had de huur opgezegd. En nu was hij dakloos en sliep in portieken. Smith had zijn heele leven gewerkt en goed Verdiend. Maar hij had gewerkt voor den auto mobielfabrikant, voor den radioleverancler, voor de dranksmokkelaars, voor de telefoonmaat schappij en voor allerlei ondernemingen, die het Amerikaansche pnUliek- met hun injre» artikelen overstroomen en doen koopen op af betaling. Wat de ééne hand den Amerlkaanschen werk- man geeft, neemt een andere hand hem weer af. Hij rijdt in een automobiel bij de gratie van den directeur van het afbetalingsbureau. Toen James Smith werkloos was, stond hij niet meer in de gratie. En honderdduizenden deelen zijn lot Overwinning van Chelsea Daar kunnen zelfs de schietende Schotten niet aan tippen. Toch won Chelsea Zaterdag een uit-match, en wel tegen Leeds, met 3—2. Hugh Gallacher mankeerde voor de variatie weer eens wat en speelde niet mee. Drhalve werden de kaarten geschud en kwam Jackson centervoor, Crawford ging van linkbuiten naar rechtsbuiten en Pearson werd weer opgegra ven om als linksbuiten te fungeeren. Jackson deed het niet kwaad en scoorde twee snoezen van doelpunten, terwijl Pearson het derde- maakte. De voorhoede voldeed als zoodanig uitstekend en het is eigenlijk zeer de vraag of we het moeten betreuren dat Gallacher de vol gende week nog niet fit zal kunnen zijn. Welis waar heeft Clielsea geen voorwaartsen die zich als wilde stieren een weg ploegen door elke defensie, maar met beweeglijke en zeer handige spelers als Jackson, Cheyne en Wilson kunnen ze tenslotte evengoed hun doel berei ken. Ik heb dan ook al gehoord dat Jackson Zaterdag opnieuw met de leiding van den aanval zal worden vertrouwd, zoodat we het beste kunnen hopen. U moet namelijk weten, Zaterdag speelt Chelsea, tegen Arsenal, op Stamford Bridge Het zal in de geschiedenis-boeken worden vermeld en onze kinderen zullen het leeren: 29 November 1930: De Slag van Londen. Eenige Rood-Jakken onder aanvoering van Generaal Lambert beslissend geslagen bij de Brug van Stamford door Schotsche Huurlingen van Zes Duizend Pond per Persoon. Het Arsenal doorboord door kogels. Overwinnings feesten bij „Sjelsia". Zoo zou het kunnen zijn. Helpt u mee „duimen"? NIEUWE TOONEELVEREENIGING. Onder leidmg van den voorzitter van de Hanze, den beer J. H. Mulder en den voor zitter van den Volksbond den heer Jac. Gerts ie een Tooneelgezelsehap opgericht dat onder lei ding van den heer C. J. Jaspera een tooneel- stuk zal instudeeren dat in den vastenavond tijd zal worden opgevoerd. Het is bekend genoeg, hoe de „Graf Zeppe lin" bij zijn eerste bezoek ten onzent een hin derlijke stoornis beteekend heeft voor ver schillende godsdienstoefeningen Elders beeft het luchtschip nu ook nog nans gezien om de verkiezingen voor den gemeenteraad ln de, war te sturen. Toen het twee maanden geleden op weg was naar Reichenbach en over Oelsnitz in het Vogtiaud vloog, trof het juist, dat ln dat plaatsje de gemeenteraadsverkiezingen in vollen gang waren. Natuurlijk stormde ook hier jong en oud naar buiten, om het bewonderenswaardige gevaarte te zien. Ook de mens< hen dis zitting hadden ln drie stembureaux, konden de bekoring niet weerstaan, om zij 't voor een paar oogenblik- ken zich aan bet monster te vergapen. Thans nemen de twaalf gekozenen van de rechtsche partijen deze omstandigheid te baat, om de geldigheid van de verkiezingen in twijfel te trekken, nu gebleken 's, dat de vorige ver houding van rechts links, die stond als 13 tot 12 juist omgekeerd is. Ook dat heeft de ,,Graf Zeppelin" op zijn gewetenl I.:;; —I'; HET GYMNASIO MUNICIPAL SANTO. ANTONIO der Nederlandsche Paters Franciscanen in Sao Joao d'El-Rey, dat door tusscbenkomst van den Aartsbisschop, Mgr. Helvecio» voor een bombardement gespaard bleet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10