I1 r De kwestie der kloosterlingen-salarissen til jtl 15 fffiHBMM Niet WIJ spelen met principes, maar de socialisten Kon. Hol!. Lloyd De Senaat en de sociale wetten fil DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 ZE VERDIENEN HUN GELD! t SAMENWERKING RECHTS TEGEN DS. LINGBEEK'S MOTIE De voosheid van het anti papistisch relletje NEDERLAND OP DE LUIKSCHE TENTOONSTELLING INTELLECTUEELE SAMEN WERKING NEDERLAND EN BELGIE GODSDIENSTIG LIBERALEN DRAlSIflA-vAN'VALKEMBURQ'S* DE SUIKERCONFERENTIE TE AMSTERDAM DE MERAPI WERKT |ll I De Tweede Kamer behandelt de begroo ting zooals ieder jaar. Daar komen de heeren afgevaardigden om hun licht te laten schijnen over de da den en de plannen der regeering en om in vloed op de toekomstige plannen uit te oefe nen. Daarvoor bestaan ze. Daarvoor krijgen zij een salaris van ongeveer 100 per week. Daarvoor moeten ze „dus" ook werken Wat beteekent dat werken voor een Tweede Kamerlid? Dat bij in de commissies zijn werk ver richt? Ja- Dat hij' naar de vergaderingen komt in Den Haag? Dat wordt al onwaarschijnlij ker. Dat hij komt in de Tweede Kamerzaal en luistert naar hetgeen er gesproken wordt; naar datgene wat er behandeld wordt? Dat schijnt heelemaal niet noodig- Die redevoeringen kunnen ze den volgen den dag lezen: thuis, in hun hotel of waar ze willen. Ook op hun bureau. En dan kun nen ze een fractievergadering bijwonen, om te hopren, hoe ze moeten stemmen! En dan komen ze om te stemmen. Dat bewijst natuurlijk niet, dat ze zelf de besproken kwesties allemaal onder dp kinie hebben. Dat kan niet. Wat men ook van de „afgevaardigden" moge beweren, dit is zeker ld'inkbare non sens, dat zij allemaal zouden behooren tot de knapste koppen vain het land en op ieder gebied. Zeer velen kunnen in zeer veel gevallen de kwesties niet beoordeelen. Dus moeten ze zich wel door anderen laten lei den. Niets op tegen. Doch het diende wel een allereerste eisch te zijn van de leden der „eenige en uitsteken de" arbeiderspartij, dat ze de vergaderin gen over het hoofdstuk arbeid bijwoonden- Of hebben ze van te voren al heel hun houding bepaald? Of zijn er gezelliger gele genheden des avonds in Den Haag dan Tweede Kamer redevoeringen? Of kunnen ze het werk niet bijbeenen? Dat ze dan anderen ook wat laten verdienen! In ieder geval: een schitterend figuur sloe gen de heeren sociaal-democraten niet! Zou den ze niet eens voorstellen, om de Tweede Kamerleden te honoreeren, te bezoldigen door presentiegeld, en niet door een jaar geld? En dat slechts dan uit te keeren, als ze heel de vergadering bijwoonden? Moeten die heeren hun geld niet ver dienen? In katholieke bladen is uit de bekende verklaring van Albarda de conclusie getrok ken, dat daarmede de S. D. A. P. als regee- ïingspartij in bond met de It. K. Staatspartij een onmogelijkheid is geworden. In katholieke kringen wordt daarenboven gevreesd, en aan deze vrees is ook openlijk uiting gegeven, dat de christelijk-histori- schen in deze situatie een soort vrijbrief zou den zien om aan anti-katholieke tendenzen, in hun midden levend, meer den vrijen teugel te laten. Deze vrees' blijkt intusschen ongegrond. Integendeel, de „Nederlander" geeft uiting aan dezelfde gedachte, die ook wij naar voren brachten, dat n.l. alle rechtgeaarde Nederlanders onder de tegenwoordige om standigheden veeleer met grooter inspan ning moeten uitzien naar datgene wat ver eenigt, dan naar datgene wat scheidt. Aansluitend aan een dergelijke gedachte, in een ander katholiek blad naar voren ge bracht, schrijft het christelijk-historisch orgaan: Deze uiteenzetting achten wij juist. En dat niet enkel voor de Roomsdh-Katholieken. De geschapen situatie moet naar ons oordeel een prikkel tot bezinning zijn voor alle groepen, die de taak kunnen hebben om mee te werken aan een sfeer, die samenwerking en meerder heid mogelijk maakt. Al ware het slechts ter wille van het parle mentaire stelsel. Wij hopen, dat de „Nederlander" hier de tolk is van al zijn partijgenootèn ook wat be treft hun gevoelens tegenover de Katholie ken. J. D. M. GRAAF VAN LYNDEN f Te Lisse is op 64-jarigen leeftijd op het kasteel „Keukenhof" overleden J. D. M. graaf van Lynden, kamerheer i. h. d. van H. M. de Koningin en oud-lid van den gemeenteraad van Lisse. ÉiiÉÉiÉi -■ 'V - V- TWEEDE KAMER OP DE TWEE LAAGSTE GEDEELTEN IS DE GEVREESDE „BEERSGHE OVERLAAT" in werking getreden en het water stroomt met kracht binnen TWEEDE KAMER -TT7TT' -•'-'LmJ-—- - Een oplossing kan gevonden worden, die alle groepen redelijkerwijze moet kunnen bevredigen GEEN RIJKDOM OF BEVOORRECHTING GEëlSCHT Het lot van de motie-Lingbeek is al beslist: bij monde van den beer Tilanus heeft de c.h.- fvaotie zich er vierkant tegen verklaard. De heeren van links, die in strijd met al hun loon-theo. rieën, de leiding van den anti papist hadden ge. volgd en daarhij de hoop koesterden, dat de c.h. fractie uit kiezersvrees wel mee zou gaan, hebben een leelijke misrekening ge maakt. En de heer Tilanus, die een uitstekende speech hield, heeft, wat de zaak betreft, voor het protes- tantsch gevoel meer bereikt dan alle steriele anti-papisten ooit zullen bereiken. Want het gevoel dat hij vertolkte, was een billijk gevoel, gerechtvaardigd door feiten en gebaseerd op mededeelingen van mr. van Wijnbergen zelf, die het debat had geopend met een kort maar scherp geformuleerd speechje. De katholieke afgevaardigde teekende de situatie heel goed, toen hij zei: dat de betee. kenis der motie-Lingbeek vooral lag in de persoon van den voorsteller. Wie er vóór stem de, zou echter impliciet zijn tevredenheid uiten met de huidige salarissen der gehuwden. Veel beter achtte de heer v. Wijnbergen het, dat men de zaak in het georganiseerd overleg zou bespreken en bet behoefte-element eens rustig zou gaan bezien in de commlssie-Rutgers. Dat hij er bijzonder op wees, dat links zijn loon- theorie in den steek liet en rechts, zeker de katholieken, sterk voor het behoefte-element voelen, behoeft geen betoog. De goede liberale mej. Westernian, die blijk baar van deze zaak evenmin de beteekenis ziet als het juiste onderscheid tusscben taal en spelling haar duidelijk sdhijnt, verklaarde zich indien wij baar althans goed begrepen hebben voor de motie-Lingbeek en zoo deed ook de soc.-dem. mej. Suze Groeneweg, dezelfde die vroeger zoo manhaftig de stelling verdedigde, dat men geen onderscheid mocht maken tusschen kloosterlingen en ongehuw- den. Maar de soc.-dem. afgevaardigde argu menteerde ten minste en althans zoo hopen we blijkbaar om de zaak uit de antipapis tische sfeer te halen, had ze zelf een motie ingediend, die practiseh niet verschilde van die van ds. Lingbeek, in wiens gezelschap de fractie der S.D.A.P. zich ook gecompromit teerd schijnt te voelen. Zeker heeft mej. Groeneweg gelijk, dat sinds 1920 het element der behoefte meer en meer in de salarieering is gekomen dit zei baron v. Wijnbergen ook maar deze zei niet, zooals de soc. afgevaar digde beweerde, dat de katholieken bet be hoefte-element juist voor de religieuzen willen uitschakelen. Dit zon onlogisch zijn en is dan ook onjuist. Niet wij spelen met principes,, maar de socialisten, die in strijd met heel hun loon-theorie de leiding van ds. Lingbeek volg den. In landen met concordaten verzetten de katholieken zich heelemaal niet tegen speciale belooning der religieuzen, maar dan moet zoo'n regeling vrijwillig gaan en met weder- züdsch goedvinden Wij aanvaarden geen regeling uit de hand van ds. Lingbeek en onze kloosterlingen-onderwijzers behoeven wij niet zonder meer in een uitzonderingspositie te laten plaatsen, evenmin als dit daar herin nerde de heer Tilanus aan in Engeland of Pruisen het geval is. De Kamer heeft twee jaar geleden de anti- paapsche bedoeling van den heer Lingbeek best begrepen: op 30 Maart 1928 verwierp zij een soortgelijken motie van dezen vriendelijken predikant met 72 tegen 3 stemmen. Een dag daarvoor had mr. Boon namens de liberale fractie verklaard, dat aanvaarding van de motie ©en salaris-politiek zou zijn, recht tegen de liberale principes in Terecht meende de heer Tilanus, dat deze principes blijkbaar nog al aan verandering onderhevig waren, want nu volgden ook de liberalen den anti-paapschen predikant. De v.-d. heer Ketelaar verdedigde de motie- Lingbeek. Eén argument en het was eigen lijk het eenige was er naast: de v.-d. afge vaardigde meende, dat men Lohman's stand punt onjuist weergaf als men alleen zei, dat deze zich tegen speciale behandeling van kloosterlingen verklaarde. De c.-h. staatsman was toch later veranderd. Neen, hij was van standpunt niet veranderd, maar het pacificatie rapport, zoo had mr. v. Wijnbergen terecht uiteengezet, was een ontwerp-eontraet, waarin vredesvoorwaarden werden omschreven en Lobman, zoo preciseerde dr. Moller later, zag in deze speciale behandeling der kloosterlingen een „compromis", waaraan de katholieken moesten „meewerken". Lohman's optreden was zeker heel wat anders dan men nu aan de linkerzijde vertoonde. Hij zou hun spel gauw hebben doorzien. Ook ds. Lingbeek zelf liep er in. In zijn ijver om zich maar te baseeren op het pacificatie rapport, prees hij dit zóózeer, dat de vrijz. mr. Oud opeens interrumpeerde: „Dus u bent nu voor het heele pacificatie-rapport, vroeger hebt u dit wel eens anders gezegd". Hiermee was de voosheid van het antipapistisch relletje precies aangetoond. Ds. Lingbeek zal zijn pogen niet met succes bekroond zien en de linker zijde, die zijn leiding volgde, heeft* een poli- tieken flater geslagen. Het schijnt ons ondenkbaar, dat deze zaak, als ze nu weer verworpen wordt, opnieuw in de Kamer kan komen. De bevoegde autoritei ten en de belanghebbenden, zullen wel zorgen, dat de zaak verder buiten de politieke sfeer Ia Lingbeek blijft. Sine ira et studio kan een oplossing worden gevonden, die alle groe pen redelijkerwijze moet kunnen bevredigen. De Katholieken vragen recht en billijkheid en hun kloosterlingen wenschen geen rijkdom of bevoorrechting, zeker niet ten koste van an deren zooals ds. Linkbeek insinueert. Dat de Kamer de beide moties inzake de tandtechnici verwierp verschillende fracties vielen telkens uiteen was zeer verstandig. Het zou inderdaad te gek zijn geweest, dat aan de onbevoegd verklaarden alsnog bevoegd heid zou worden verleend, in strijd met de wet. En het ware ook een zaer gevaarlijk precedent geweest geldelijke vergoeding te geven aan menseben, dia vooruit konden weten, welk lot de komende inwerkingtreding der wet hun zou brengen. De Technische commissie Naar wij vernemen, heeft de Belgische Mi nister van Kunsten en Wetenschappen, de heer Vauthier, in zijne hoedanigheid van voorzitter van de Belgische afdeeling van de Technische Commissie voor een intellectueele samenwer king tusschen Nederland en België, de Neder- landsche afdeeling uitgenoodigd tot eene bijeenkomst te Brussel, waarin de Technische Commissie in haar geheel door hem geïnstal leerd zal worden. Deze bijeenkomst zal Vrijdag a.s. plaats vinden. Er wordt aan herinnerd, dat de Nederland- sche afdeeling bestaat uit: den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor zitter; mr. J. Limburg, ondervoorzitter; de hoogleeraren dr. J. A. J. Barge, R. N. Roland Holst en dr. J. Schrijnen en den heer C. T. Stork D.Wzn., leden, en mr. H. J. Smidt, secretaris. DE NIEUWE KAPEL VAN 'T ST. THOMAS. COLLEGE TE VENLO, die door den Hoogeerw. pater Provinciaal dr. S, Makaay weird ingwejjd Oprichting van een vereeniging van vrijzinnig-godsdienstige liberalen Eenige liberalen, die tot de vrijzinnig, gods dienstige richting behooren, hebben een circu laire rondgezonden, waarin zij, vrigens de „Avondpost", er op wijzen dat-, op vrijzinnig- godsdienstig gebied meer en meer door poll tiek-radicale (en socialistische! personen de lei ding genomen wordt. Niet alleen dat deze voor een groot deel aan bet hoofd van de vrijzinnig- religieuse pers staan, maar er is een toenemen de neiging om die vrijzinnig-godsdienstigen, welke een meer gematigde politieke voorstaan, min of meer als onvolwaardig te beschouwen. De verzenders der circulaire mecnen dat bet tijd wordt zich hiertegenover te organlsee- ren en daarom willen zij oprichten een Vereeni ging van Vrijzinnig-Godsdienstige Liberalen". Mr. Frowein brengt verslag uit Groote tevredenheid over de resultaten In tegenwoordigheid van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is de sluitings- vergadéring gehouden van de Centrale Commis sie voor de Nederlandsche deelneming aan de tentoonstelling te Luik. De voorzitter, mr. dr. W. F. J. Frowein, gaf daarbij een overzicht van de werkzaamheden van het Uitvoerend Co mité. Het was in April van 1929, toen een voor- loopig comité werd ingesteld, bestaande uit de heeren Heringa, Visser, de Kruyff en Snoek, onder voorzitterschap van mr. Frowein, om te beginnen met het voorbereidende wenk voor deze ten toonstelling. Het is aan dit comité gelukt een rege ling te treffen met bet tentoonstel lingsbestuur, waar door Nederland in het bezit is geko men van een pa viljoen, dat het niet zelf behoefde te bouwen, maar dat ge bouwd zou worden door het tentoonstellings- bestuur en dan ook later weer in eigendom aan dit bestuur overging. De Nederlandsche inzending te Luik ken merkte zich door collectiviteit. Wat het meest in het oog viel, waren de afdeelingen van de wetenschap en van de muziek, waarvoor bij zondere commissies waren ingesteld. De afdee ling van de wetenschappen is een zeer groot succes geweest. Ook de afdeeling van de mu ziek was buitengewoon interessant en getuigde van het organisatievermogen van de leiders. Toen op den derden Mei de tentoonstelling door Z. M. den Koning der Belgen geopend werd, was de Nederlandsche tentoonstelling één van de weinige, welke op dat oogenblik onge veer gereed waren. Daarna is op 26 Mei het Nederlandsche paviljoen geopend. Spr. meent te mogen zeggen, dat deze dag, waarop ook het groote Mengelberg-concert plaats had, een suc ces geweest is voor ons land. Wij hebben daarna de eer gehad, dat de Ko ning der Belgen op 2 Augustus een bezoek bracht en met groote belangstelling de ver schillende inzendingen heeft bezichtigd, ter wijl wij ten slotte in de maand September nog een feest gegeven hebben, opgeluisterd door de Mastreechter Staar en het Maastrichtsche Ste delijk Orkest, welk feest zeer druk bezocht werd en in Luik zeer veel waardeering vond. Het Uitvoerend Comité heeft groote welwil lendheid en groote medewerking ondervonden van de zijde der Belgische autoriteiten, niet al leen van de Regeeringsautoriteiten, maar ook van de heeren van het tentoonstellingsbsstuur. Wat de financiën betreft, kan spr. mededee- len, dat een niet onbelangrijk saldo in 's Lands kas kan worden teruggestort. Het bezoek aan de tentoonstelling is uiter mate bevredigend geweest. Onder de bezoekers waren veel Nederlanders, in het bijzonder uit de provincie Limburg. Wanneer men vraagt, of er iets blijvends uit de tentoonstelling is voortgesproten, kan gewe zen worden op de voortreffelijke boekwerken, welke onder leiding van prof. v. d. Hoeve zün uitgegeven, zoomede op twee merkwaardige moquettes, één van de kanalisatie .van de Maas en één van de Staatsmijn Maurits, welke aan de Technische Hoogeschool zullen worden af gestaan. Spr. eindigt met den minister aan te bieden het verslag van het comité met vele bijlagen. In zijn antwoord gaf de minister te kennen, dat hij met belangstelling zou kennisnemen van het schriftelijke verslag, dat, naar hij ver wachtte, bij de organisatie van latere tentoon stellingen tot leering en voorbeeld zal zijn. Ook de financieele afwikkeling van zaken, heeft groote voldoening bij de regeering gewekt BR. PACIFICUS. t In het Instituut St. Marie te Huybergen is op ruim tachtigjarigen leeftijd overleden de gerw. Br. Paoificus. MGR. VERSTAELEN BIJ Z. H. DEN PAUS Z. H. den Paus heeft den Apostolisch Vicaris van de kleine Soenda-eilanden Mgr. A. Ver. straelen, in particu.iere audiëntie ontvangen Mgr. Verstraelen schonk aan Z. H. een album met foto's, voorstellende zijn missiegebied met de kerken, scholen en ziekenhuizen. Verder overhandigde Mgr. Verstraelen aan den Paus als geschenk van de inlandsche vorstin Jo hanna, de Katholieke gemalin van den even- •eens Katholieken vorst, een prachtige veelkleu rige doek. De vorstin, die zeer innig katholiek is, had eigenhandig de doek op bijzonder kunst volle wijze geweven en de kleuren samengesteld en wenschte het geschenk beschouwd te zien als een teeken van hulde en eerbied van haar en haar gemalin jegens het Opperhoofd dei- Katholieke Kerk. Maandagavond keerde Z. D. H. Mgr. Arn. Verstraelen, apostolisch vicaris der Kleine Soenda-eilanden, van zijne Rome-reis terug in het Missiehuis te- Steil. Te Rome heeft Mgr. Verstraelen. S.V.D, den Hj Vader, zooals reeds in ons beripht uit Rome werd meegedeeld, ver slag uitgebracht qver den. stand .van zijn vica riaat, waarvoor Zijne Heiligheid groote belang stelling toonde. De H. Vader verheugde zich zeer over den heerlijken bloei der Flores-missie, die op een jaarlijksche toename van twintig duizend bekeerlingen kan wijzen en thans reeds meer dan 170,000 Katholieken telt Kasvoorschotten gedurende twee jaar? DE TEGENSTELLING: R'DAM-A'DAM Het ging niet om een principieele kwestie, ook niet over een geloofszaak, evenmin over een punt dat de partijen scherp scheidt en toch werd het nacht of ochtend (zooals men het nemen wil: de klok wees ruim half drie) toen de beraadslagingen van Dinsdagavond werden gesloten over het wetsontwerp om de regeering te machtigen met den Kon. Hoil. Lloyd een contract aan te gaan waarbij deze maatschappij opnieuw voor twee jaar een maximum van twee millioen aan kasvoorschotten krijgt. Wat de discussies wel schijnt te hebben be- invloed althans op ons maakte 't dezen in druk was de tegenstelling: Amsterdam Rotterdam. Het kan geen zuiver toeval zijn ge weest, dat de Rotterdamsche heeren van drie partijen, de liberale mr. Knottenbelt, de soc.- dem. afgevaardigde Brautigam en de a.r. heer Schouten het roerend eens waren in de bezwa ren tegen het regeeringsvoorstel terwijl de liberale dr. Vos van Amsterdam er zeer vurig voor in het krijt trad en beslist rebelleerde tegen eigen fractie-leider. Naast dr. Vos was ir. Feber de eenige krach tige verdediger van het ontwerp-contract, dat zonder eenigen twijfel heftige aanvallen te door staan had. Het is jammer, dat de Kamer leden niet rustig kennis kunnen nemen van de ministerieele rede: zij zou zeker op meer dan één indruk hebben gemaakt. Op ons althans heeft zij dit gedaan. De heer Brautigam noemde de financieele positie van den Lloyd hopeloos, het beleid slecht, de vloot verouderd en vreesde haar concurren tie tegen de RotterdamZ. A. Lijn. En mr. Knottenbelt meende te mogen zeggen, dat de regeering wel rekende op een ondeskundige Kamer en critiseerde de Memorie van Ant woord dusdanig, dat de Minister in zijn repliek nog al fel van zich afbeet. De liberale afge vaardigde acht de duiten verloren en vreest den Noord Duitschen Lloyd waarmee de Kon. Hoil. Lloyd zal samen werken, als het paard van Troje terwijl hij er heelemaal niet over te spreken was, dat de RotterdamZuid Amerika Lijn niet in de onderneming was betrokken. Dit laatste joeg blijkbaar ook mr. Oud den schrik om 't hart: als met staatssteun de Lloyd de Rotterdamsche lijn doodconcurreert, aldus de vrijz. dem. afgevaardigde en daarna sterft de Lloyd zelf (hij acht dit zeker) dan is, mede door ons eigen geld, de Duitsclier baas in onze haven. Nu is het zeker typisch, dat al deze heeren twee jaar geleden, toen ook kasvoorsdhotten werden gevraagd, niet op al dez-e v-reeselijke dingen hebben gewezen. Het laatste wetsont werp, herinnerde ir. Feiber zi-öh en anderen, is er z. h. st. doorgegaan. Is er iets nieuws i.n on- gunstigen zin gebeurd? vroeg de katholieke afgevaardigde. En als de Kon. Hoil. Lloyd nu werkelijk op sterven ligt, waarom wacht de Duitisohe Lloyd zijn overlijden dan niet af? Staat de eerste onder alle opzichten niet sterker na den dood van de laatste? Moet men hij de beoordeeling van den momenteelen toestand van den Kon. Hoil. Lloyd ooik de malaise niet verdiscont-eeren en zijn er geen betere persipec- tieven? Deze laatste zag de liberale dr. Vos. Wij 'kregen den indruk, dat deze afgevaardigde do zaak breeder bekeek dan zijn leider en dat hij ook over heitere inlichtingen beschikte.. Hij zag voordeel-en voor onzen handel in D-uitscfa- lamd en Engeland en vreesde dot opheffing van den Lloyd een ernstige klap voor Amsterdam zou be-teekenen, nog afgezien van weer ver- groote werkloosheid, die er door zou ontstaan. Geestdriftig verdedigde minister Verschuur zijn ontwerp niet. Maar uit zijn woorden sprak tooh zoo'n diepe overtuiging omtrent de nood zakelijkheid ervan, dat zij wel degelijk indruk maakten op de Kamer. De Minister verhief de zaak in de nationale sfeer. En hier lag zijn kracht, niet in de economische argumenten in zoover men zekerheid, en liefst directe en ab solute zekerheid over d-e voor te schieten dui ten zou willen hebben. Het nationaal belang, aldus de bewindsman, vordert een vaste ver binding met Zuid Amerika. De Minister meende, dat de nieuwe directie, die niet meer coucur- reerend met de Duitaobe lijn zou behoeven te werken van de zaak weer iets kon maken. Hij zag de waarde van deze zaait, ook de materieele waarde niet zoo somber in en meenide zelfs te mogen zeggen dat, al ging de twee millioen zelfs verloren, zij op den duur haar rente wel zou opbrengen. Hij zag perspectieven in de zaak: óók een toekomstig samengaan van de RotterdamZ. A.-lijn met den Kon. HoHil. Lloyd en den Noord Duitscihen Lloyd, maar de samenwerking tusschen de eerste twee maat schappijen, waarvan de eerste zoogoed als alleen vrachtvaart beteekent, kon men niet op stip en sprong afdwingen. Daarmee ontzenuwde hij het argument van den mogelijken ondergang van beide Nederlandsche lijnen. Onze eind indruk in deze was dat de Minister die de zaak breod hek-eek, het gelijk aan zijn kant kan hebben. Wie dit aanneemt kan aarzelen, maar zoo hij zich niet op zuiveir koo-pmanspunt plaatst en er geen zelfmoordende vrijhandelstheorie op nahoudt, zal hij het bezwaarlijk over zich kunnen verkrijgen het voorgestelde contract niet te aanvaarden. Doet men dit, dan is ook de voorgestelde motie-Brautiigam eigenlijk niet meer noodig al schijnt zij-sommigen misschien een reddingsplank. In elk geval is he-t er dan een van ze-er singulière soort. Een merkwaardig verloop heeft gisteravond het wetsontwerp gehad. Tot diep in den nacht heeft die Minister het verdedigd voor een tiental leden en hij sprak daarhij uitdruk kelijk het verlangen uit, dat aan de leden nog eens gelegenheid zou worden gegeven de debat ten rustig in de „Handelingen" na te lezen. Dat de voorzitter aan dit verzoek niet kon voldoen; soit, de Kamerleden wien de zaak in- teresseeert, moeten zorgen aanwezig te zijn. Het was niet de schuld van den voorzitter, dat het wetsontwerp, na Hoofdstuk X aan de orde gesteld, in een avondvergadering in be handeling kwam. Maar, dat tientallen leden, die absoluut niet op de hoogte van de zaak konden zijn en geen woord van het ministe rieel verweer hadden gehoord, toch vóór een motie stemden, welke de Minister ver van aan nemelijk had verklaard, leek ons toch niet in orde en in strijd met den ernst van het vrij gewichtig wetsontwerp waarvan de Minister nu schorsing van behandeling vroeg. LEEUWARDEN f-ci. »002 MYSDG 11 ARBEIDSBEMIDDELING AANGENOMEN Bezwaren tegen de winkelsluitingswet Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de Arbeidsbemiddelingswet aange nomen, waaraan de Tweede Kamer op 28 Mei 1.1. met 62 tegen 19 stemmen haar fiat hechtte. De liberalen waren er niet geestdriftig over en de c. h. mr. Pollema achtte de wettelijke re geling onnoodig muar van Katholieke zijde werd zij met kracht verdedigd door den heer de Bruyn, die een goede maidenspeech hield en, meer dan de soc. dem. heer Danz, met ar gumenten kwam. De vrijz. dem. prof. Kranen burg vond, dat de practvjk voldoende het nut van de wettelijke regeling had bewezen en de Minister zelf die zijn rede moest onderbre ken om nog even een paar stemmingen in de Tweede Kamer mee te maken wees er op, dat zijn wetsvoorstel er niet een was van werkverschaffing doch van arbeidsbemidde ling. Meer bezwaren werden ontwikkeld tegen de, ook in de Tweede Kamer zoo grondig hespro- ken winkelsluitingswet. Nam de Volksvertegen woordiger haar op 21 Maart met 73 tegen 16 stemmen aan ook de Senaat zal haar niet ver werpen. Mogen hier liberalen en misschien enkele c. h. leden a'. tegenstemmen, anderen, zooals de heer Dobbelm'an die ook niet erg geestdriftig was en, met de heeren v. d. Bergh en de Gijselaac, vooral schade voor de kleine win keliers ziet, zouden alvast tevreden zijn indien de uitvoering van de wet nog wat zou worden opgehouden, b.v. tot na de economische depres sie. Of de Minister op dit verzoek zal ingaan, is een heele vraag. Gloeiende lava vloeit langzaam uit den berg BATAVIA, 26 November. (ANETA.) De vul kaan Merapi op Midden-Java vertoont sedert Zondag verhoogde werking. Een onderaardsch gerommel is over een grooten afstand te hoo- ren, terwijl een gloeiende lavastroom langzaam uit den berg vloeit. Hedenmorgen werd de afstand, welke de lavastroom bedekt, geschat op acht kilometer*. Zaterdag onderhandelingen met Chadbourne Naar wij vernemen komt de conumissie- Chadbourne Vrijdag uit New-York in Europa aan en zullen de onderhandelingen met de V. I. S. P., reeds Zaterdag a. s. ten kantore der Nederlandsche Handel Mij. te Amsterdam een aanvang nemen. Die onderhande lingen zullen voor de V.I.S.P. worden gevoerd door de heeren Dr. C. G. K. v. Aalst, president, en A- A. Pauw, directeur der Nederl. Handel Mij., J. Brouwer en G. Vermey, directeur der Nederl.-Indische Landbouw Mij., E. Benniuk, der H. V. A'idam, Mr. A. W. Hartman, directeur der Cultuur Mijen Gesekan en Magoewo Lang- see en Pendajagan, J. G. Wiebenga, directeur van het Administratiekantoor S. E. Ramond Doeleman, Mr. W. G. Fr. Jonge jan, voor zitter van den bond van eigenaren van Nederl. Indische Suikerondernemingen en Ph. J. Pries- man, secretaris der V.I.S.P., terwijl Dr. H. C. Prinsen Geerligs als deskundig adviseur de vergadering zal bijwonen. Chadbourne. BESTUURDERS VAN MOTORRIJTUIGEN DIE ONDER INVLOED" ZIJN Een verzoek aan den Minister De vereeniging voor alcoholbestrijding bij het snelverkeer (V.A.S.) heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het ver zoek een voorstel tot wetswijziging hij da Staten-Generaal in te dienen, waarbij de mo gelijkheid geschapen wordt, dat aan bestuur, ders die onder zoodanigen invloed van het gebruik van a-lcoholhoudenden drank ver- keeren, dat zij niet in staat moeten worden geacht naar behooren te sturen, de bevoegd., beid om motor-rijtuigen te besturen voor lan- geren ti#d dan één jaar en hij recidive zelfs voor het geheele leven kan worden ontzegd, zij het in het laatste geval dan ook, met bij zondere bepalingen ten opzichte van terug gave dier bevoegdheid indien gebleken is, dat vrees voor herhaling niet meer behoeft te be staan. r AAN DE BRABANTSCH.LIMBÜRGSCHE GRENS; de ondergeloopen veer weg bij Oeffeit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5