PARTIJRAAD DER R.K. STAATSPARTIJ De waterstand MAANDAG 1 DECEMBER 1350 Het groote gezin in het gemeentebeleid Uit donker Amsterdam T uinbouwtentoonstelÜngen in het buitenland GEDACHTENWISSELING REDE MGR. NOLENS DE MOORD OP EEN KELLNER DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING CRISIS IN DEN LANDBOUW POGING TOT DOODSLAG OVERSTROOMINGEN ROND DEVENTER CUYK EN HET HOOGE WATER. EEN EED VAN GEVAARLIJKE CHINEEZEN PERSOONLIJKE EERROOF TOEN HIJ MET Z'N BAJONET ZWAAIDE OUDE MAN AANGEREDEN DOORLOOPEN IN DE ELECTRISCHE TREINEN VERBODEN DE PRAEADVISEURS AAN 'T WOORD Een rede van Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens De tweede dag van het Najaarscongres, dat de Partijraad van de It. K. Staatspartij te Utrecht houdt, begon Zaterdag met 'n H. Mis in de Kathedraal. Hierna begaven de leden zich naar het Jaar beursrestaurant om onder leiding van Mgr. dr. W. H. Nolens de besprekingen voort te zetten. Voor Zaterdag stonden ter behandeling op de agenda een „Korte beschouwing over do nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten", waarover pnf mr. dr. J. J. van der Grinten had gepraead"iseerd en vervolgens een „Inleiding tot een oespreking over het beleid der gemeenten met oetrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voorzienin gen, mede in verband met de belangen der Groote Gezinnen", over welk onderwerp mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amster dam, en de heer Y. Keestra, burgemeester van Culemborg, praeadvies uitgebracht hadden. In overleg met. de praeadviseurs waren de volgende richtlijnen voor de gedachtenwisseling vastgesteld: I. Belastingen 1. De personeels belasting dient niet hoofd bron te worden in het plaatselijke belasting stelsel. De mogelijkheid tot expansie, welke zij biedt, behoort eerst te worden benut, indien door het gebruik maken van andere middelen, welke de gemeente ten dienste staan, een be hoorlijke vervulling van haar taak niet vol doende is verzekerd. 2. Ten aanzien van de sckoolg<ddheffing worde rekening gehouden met de draagkracht der gezinnen. In het algemeen verdient bet daarom aanbeveling, ook bet aantal niet-school gaande minderjarige kinderen daarbij ais maat staf van aftrek te nemen. II. Bedrijven S. Bij de exploitatie van gemeente-bedrijven worde de tarieven-politiek niet gebruikt om te ontkomen aan een verzwaring van inkomens- en (of) vermogensheffing. III. Sociale voorzieningen 4. Vodrzoover tengevolge der nieuwe regeling aan de gemeente ruimere middelen ter beschik king komen, bebooren deze allereerst te worden aangewend tot verhooging der zedelijke en lichamelijke volkskracht. Daartoe dienen te worden genomen krachtige maatregeien in bet belang der Volksgezondheid, met name ter be vordering van den woningbouw; hierbij worde in bet bijzonder gelet op de behoeften der kin derrijke gezinnen. De beer J. F. VAN MEEGEREN. voorzitter van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen, dankte bet Partijbestuur voor het aan de orde stellen van deze gewichtige mater'e en de praeadviseurs voor bun sympathie voor het grooe gezin. De heer van Meegeren wil progressie op groote lichamen. Kinderaftrek dient ook bere kend te worden bij de beffing der opcenten op de vermogensbelasting. De wet-De Gper bracht -ten minste een billijker kinderaftrek voor alle gemeenten. De schoolgeldregeling moet bepaald worden naar het belastbaar inkomen en naar bet kin der tal, zoo wordt de Teductie effectief. Bij de vaststelling der tarieven wu de heer van M. ook reductie voor groote gezinnen. Voor den woningbouw is bet groote gezin nog «liet geholpen: bet gezin kan in het alge meen niet met de nieuwe Woningwet geholpen worden. Spr. blijft verder aandringen op extra-belas ting voor ongehuwden. Wie gezinspolitiek wil voeren, aldus besluit spreker, moet dit doen over de gelieele linie, Mr. B. VAN SPAENDONCK uit Tilburg meen de dat op de ioonposten der genieenten bezui nigd kan worden. Deze loonen toch beïnvloeden sterk de belastingen. De gemeente mag haar personeel niet in een uitzonderingspo-.itie plaat sen, zegt de prae-adviseu-r Kropman. In de praktijk wordt dit te veel vergoten: in tal van .gemeenten wordt bet personeel over de ge-heele lijn in een uitzonderingspositie ge plaatst en toch staat bijvoorbeeld het loonpeil in de Ned. metaalindustrie 50 pet. boven bet loon in dezelfde Tsjecho-Slowaakache industrie, •maar onze gemeenteloonen gaan er natuurlijk weer boven. Dat is toch niet billijk, meent spr. En de uitzonderingspositie is niet alleen in het loonpeil maar ook in den kindertoeslag. Spr. is sterk voorstander van dat laatste maar op dat gebied wil hij ook geen uitzonderingspositie evenmin als in de ziekteuitkeering of hij de vacant ie regeling. Spreker meende dat mr. Kropman als wet- boiuier van Amsterdam zich wel een beetje meer bad mogen uiten over ds privileges, welke het Amsterdamsche gemeentepersoneel geniet. Mr- STEENBERGHE maakt een principieele opmerking naar aanleiding van mr. Kropman's richting, clat de gezinsbers'ch-snuing gelimiteerd zal worden door een bepaald inkomen. Spreker gelooft dat ait standpunt onjuist is en meent met prof. v. d. Grinten, dat ook hoogere in- Jkomens de politiek der gezinsbescherming mo gen ondervinden. Een groot gezin moet even ■goed van aftrek profiteeren als bet in bepaal de gevallen meer moet betalen. De onkosten van het onderwijs der minder-gesitueerden •worden juist betaald door de goed-gesitueerde kinderrijke gezinnen. Aan deze laatste gezin nen moet het leven niet onmogelijk worden ge maakt ten voordeele van kinderloozen of onge huwden. De heer IJSSELMUIDEN uit Arnhem meen- de, dat de praeadviezen een buitengewoon goed- leidraad 'zullen zijn voor katholieken, die aan practische gemeente-politiek doen. Alleen de besteding der gelden had weggelaten kunnen worden. Men raakt nu, zooals de heer v. Spaendonck kwbsties aan, welke niet direct zijn te beoordeelen. Het komende adviesbureau voor gemeente politiek dient technisch de personeele belas ting en opcenten uit te werken. De tarieven politiek bij de bedrijven zullen we moeten slik ken: de practijk verzet zich tegen het door voeren van een democratische politiek. Tarief politiek moet zeker nu voor middelgemeenten belastingpolltiek worden (gemompel). Maar het kan niet anders. Den Haag is een uitzondering op den regel. Belastinginnig via tarieven is nog niet zoo slecht, als men de feiten in het oog houdt. Correctie voor het groote gezin viudt jnen alleen behoorlijk in een goede correctie op het inkomen door een kindertoeslagfonds. Spr. bestreed de opvattingen van mr. v. Spaen donck inzake de gemeenteloonen. De eenige toetsing kan zeker niet zijn, de loonstandaard van do industrie van bepaalde plaatsen. Dit zou een bron van verwarring worden. Het recht vaardig loon moet getoetst worden aan de levensbehoeften. Dat is niet zoo moeilijk te vinden. In middelgemeenten mag het loon niet beneden de 30 zijn. Het verzet tegen behoor lijke gemeenteloonen komt niet van de zwak ken maar van de sterken (applaus en ge mompel). Kindertoeslag moet niet met het loonpeil in aanraking worden gebracht; anders krijgt men het eerste in gemengde streken nooit. Kindertoeslag mag nooit als loondruk schij nen. Het is een correctie op den behoefte- grondslag. Alle gemeenten met Rijk en pro vincies moeten zich vooral op de werkloos- lieidszorg werpen, om een debacle te voor komen. Als de gemeenten meer geld krijgen, laten ze dan zorgen voor deze drie dingen: volkshuisvesting, werkloozenzorg en be scherming van het gezin. De rest komt dan vanzelf wel (applaus). De heer G. KEVENAAR, uit Tilburg, con stateerde, dat prof. v. d. Grinten over de wet regelend de financieele verhouding nog niet gerust is, terwijl mr. Kropman deze wet een ramp acht en burgemeester Keestra er enthou siast over is. Spr. ontwikkelde zijn bezwaren tegen de wet hij pre'fereerde bedrijfswinst boven directe heffingen en critiseerde enkele opinies van mr. Kropman. De heer MENSING uit Enschedé vroeg hoe het mogelijk is, dat aan een stelsel van huur- bijslagen voor groote gezinnen een gevaar van loondruk zou kunnen zijn verbonden tegen huisjesmelkers kunnen maatregelen genomen worden. Spr. bestreed mr. Van Spaendonck's opvatting inzake de loonpolitiek der gemeente. De heer J. B. HEMEL, uit Ooevorden drong ook aan op verbeterde financieele verhouding tusschen rijk en provincie. Hij bewonderde de mooie dingen in,de rae-adviezen, maar kunnen de plattelandsgemeenten dat betalen Als een gemeentebestuur in te hooge schat ting leeft, wat moet ge dan doen om verande ring te krijgen Elke mate van vergelijking bij rijksheffingen wordt zoo zoek en de groote ge zinnen worden de dupe. Spreker meende, dat de wet-De Geer, waarvoor hij voorloopig zeer dankbaar is, geen sluitpost kan zijn. Bij hot be oordeelen van de vraag of men met de armen zorg meer in kerkelijke richting moet gaan. dient men de plaatselijke omstandigheden en verhoudingen wel in het oog te houden- Mr. C. ROMME, uit Amsterdam, maakte het bezwaar tegen de stelling, dat de peirsoneele belasting geen hoofdbron in het plaatselijk be lastingstelsel mag zijn. Hij meent, dat deze be lasting juist de kern is van de wet op de fi nancieele verhouding. Dat wij de wet op dit punt niet in praktijk moeten omzetten, hierover is spreker het met burgemeester Keestra eens. Van sluitpost-politiek wil spr. niets weten Zij schaadt altijd een belang dat met de slui ting betrokken is. Men krijgt elk jaar een an dere sluitpost. Maar als men de wettelijke hoofdbron niet wil aanboren en tocli de ge meente haar taak behoorlijk wil lnten ver richten, dan moet er een andere hoofdbron zijn. De opcenten kunnen dit niet wezen, hoofdbron moet echter zijn heffing naar draagkracht. Er zal spoedig een wetswijziging in dezen geest noodig zijn. Inzake de tarievenpolitiek wil spr. van geen veroordeeling van bedrijfswinsten weten. Wij zijn er niet slechter om, betoogde spr., en hij zette uiteen dat deze winsten van belang zijn voor de groote gemeenten, ja, tot het doel der gemeentebedrijven behoort. Hoe groot de winsten mogen zijn, is een kwestie van afwe ging van belangen. Hierna werd gepauzeerd. Bij heropening van de vergadering deelde mr. Goseling mede, dat de commissie voor het Kiesreglement nu volledig is samengesteld en onder zijn voorzitterschap zal werken. De commissie is volledig geworden door toetreding van de heeren mr. Bomar.s uit Haarlem en Hol uit Heerlen. Professor v. d. Gyinteu, hoogleeraar te Nijmegen, lichtte dan zijn prae-advies toe. Spr. wijst er op, dat de wet zware offers aan het Rijk kan kosten. De vraag is verder of de gemeenten nog voldoende financieele expansie perspectief zullen hebben. Op dit belangrijk punt ziet het er voor de besturen niet zoo gunstig uit: men is door de wet-de Geer aan bepaalde financieele grenzen gebonden. Op dit punt is spr. liet eens met mr. Romme. Zoo scherp als mr. Romme zou spr. echter niet durven zeggen, dat de persoueele belasting de hoofdbron is geworden. De opcenten op de gemeentefondsbelasting zijn practisch de sluit post; een niet-gedane uitgave van do begroo ting verdwijnt; zij kan niet ais sluitpost gequa- lificeerd worden. De gemeenten zitten nu al vrijwel met het hoofd tegen het plafond. Ook spr. gelooft in mogelijke, spoedige wijzi ging van de wet om den gemeenten meer be wegingsvrijheid te geven. Onder de uitkeerings- formule vallen slechts 257 van de 107S gemeen ten. Burgemeester Y. Keestra van Culemborg achtte het te sterk uitgedrukt, als men zegt, dat hij enthousiast is over de wet-de Geer Maar hij gelooft, dat de wet de mogelijkheid om een goede financieele en sociale gemeente politiek te voeren, vergroot heeft. Dat is het grootste voordeel ervan. Als spr. sociale maat regelen aanbeveelt, weet hij, dat niet alle gemeenten ze kunnen vervullen. Maar als er gelden vrij komen, die niet gereserveerd be hoeven te worden, gaat de vervulling van drin gende sociale maatregelen vóór verlaging van belastingen. Wat 't zwaarst is, moet 't zwaarst wegen. De armenzorg dient teruggebracht bij de kerkelijke instellingendeze moeten op dezelfde hoogte worden geplaatst als de z.g overheidsinstellingen. Spr. wijst er terloops op, hoeveel Katholieke onderwijs- en liefdadigheids instellingen op eigen krachten werken. De gemeenten hebben daar voordeel van en steu nen intusschen „algemeene" instellingen. Aan de onderwijzende religieuze krachten dan ook nog een deel van hun loon ontnemen, vindt spr. het toppunt van onrechtvaardigheid (Applaus). In veel gemeenten is men uiterst hekrompen tegenover Katholieke ziekenhuizen of bewaar scholen; men heeft in veel gemeenteraden nog niets geleerd. De strijd tegenover deze achter stelling dient op den voorgrond geplaatst, ook op de gemeente-programma's (Applaus.) De v-oorzitter, mgr. Nolens, wil de geleerde beschouwingen met een kort woord aanvullen. Het heeft spr. genoegen gedaan te vernèmen, dat de financiën van Amsterdam er zoo roos kleurig voorstaan, (gelach). Als Limburger zou spr, aan den heer Hemel uit Drenthe den raad willen geven, zich ook te laten ontdekken zooals Limburg pas ontdekt is (gelach), maar niet als object van werkverschaffing. Doel van deze vergadering is, dat in 't licht van het hier gesprokene de verschillende punten door de betrokkenen nader onder de oogen worden ge zien en naar omstandigheden in praotijk ge bracht. Spr. brengt lof aan de prae-adviseurs. De zaak is te omvangrijk en bevat zooveel con crete punten, dat het onmogelijk is alles in een paar uur te behandelen. De gezinspolitiek zal apart in een volgende Partijraadsvergadering behandeld worden. Men kan dan ook internationale vergelijkingen maken, die dikwijls mooi klinken, maar die men toch altijd van nabij moet bezien om goed -te oordeelen. Voorlichting van gemeentebesturen acht spr. zeer belangrijk, ook voor burgemeesters, in zoo ver die nog voorlichting noodig hebben, (gelach) Het advies-bureau van de Staatspartij is bijna klaar. Vooreerst zal gestreefd moeten worden naar concentratie vervolgens behoeft men voor het adviseeren niet te wachten op mooie kastjes en dossiers. De zaak moet zoo spoedig mogelijk in werking treden. Katholieke gemeenteraads leden moeten weten, waar ze zich aan te houden ebben. Bij de beschouwing van de rijksbelastingen moet bij draagkracht in 't oog gehouden worden het complex der belastingen. Iedereen heeft natuurlijk het minste bezwaar tegen belastingen waar hij zelf het minst last van heeft. Voor de gemeenten is de groote vraag hoe komen we aan veel geld en hoe moet 't dan besteed worden Maar welke zijn de noodzake lijke uitgaven Waar blijft „de kleine man" (gelach) Spr. dankt nog eens de prae-advis&urs en de debaters en sluit rond 3 uur de vergadering met den Christelijken groet. Werk van Zwarte Riek'1 „Psychologisch kan de vrouw haar daad niet te zwaar worden aangerekend", aldus het O. M. In den nacht van IS op 19 October j.l. werd een bekend Zeedijktype, de kellner W. H., op den Zeedijk door de vrouw, met wie hij samen leefde, met een mes d-oodgestoken. De man was in een auto komen aanrijden, hij zag de vrouw op straat loopen, stapte uit en begon een twist gesprek met haar. Op een gegeven oogenblik trok de vrouw een dolk, waarmede zij hem een diepen steek in den rug toebracht. Het slacht offer werd naar het Binnen-Gasthuis gebracht, waar hij enkele uren later overleed. De daderes, bekend onder den naam „Zwarte Riek" ontkende bij de politie aanvankelijk het feit te hebben gepleegd later legde zij echter een bekentenis af. Vrijdag stond de vrouw, de 30-jarige R. de B. terecht voor de Vierde Kamer der Amster damsche Rechtbank. De belangstelling op de publieke tribune was buitengewoon groot. Reeds des morgens te 6 uur stond een groot aantal personen te wachten voor den ingang van de tribune. Ook van de zijde van de -balie was de belangstelling groot. Uiterlijk kalm nam verd. in de bank plaats, terwijl er eenig rumoer op de tribune ontstond. Als eerste getuige werd gehoord de deskun dige, dr. J. C. Pompe. Deze verklaarde, dat het slachtoffer aan verbloeding is overleden, tengevolge van het raken van de miltader, het geen in zekeren zin een ongelukkig toeval is, daar, als die ader niet was geraakt, de man waarschijnlijk nog wel behouden zou zijn ge bleven. Hierop werd verdachte aan een kort ver hoor onderworpen. Zij beleende te hebben ge stoken. De verslagene was haar dien naoht te gengekomen op den Zeedijk, had haar, zonder dat er vooraf veel gepraat was, een tweetal ippen toegediend, zij was^toen tegen den muur gevallen. H. was weer op haar afgeko men en uit angst had verd., zooals zij ver klaarde uit haar taschje een dolk genomen en den man een steek gegeven. Een der getuigen, een chauffeur, wist zich ter zitting plotseling weinig of niets meer van het geval te herinneren. Om zijn geheugen wat op te frissclien dreigde de Officier hem met vervolging wegens meineed. Volgens den chauf feur, die den bewusten avond H. in zijn auto had gereden, had deze de vrouw geroepen. Na een „kleine ruzie" aan ruzies tusschen hen was ik wel gewoon, aldus get., trok zij plotseling een dolkmes. Get. had den getrof fene naar het ziekenhuis gereden. Een rechercheur van politie verklaarde, dat het herhaaldelijk voorkwam, dat H. de vrouw mishandelde. Op een avond was zij aan het bureau gekomen en had om assistentie ge vraagd. De rechercheur had de vrouw toen naar huis gebracht onderweg had H., die in staat vau dronkenschap verkeerde, den rechercheur aangevallen. Verschillende getuigen kwamen verklaren, dat Zwarte Riek herhaaldelijk door H. werd mishandeld. Een vrouw was eens, te zamen met verd. door 'hem met petroleum overgoten. Eens gooide hij Riek met een pan warm eten naar het hoofd. Sterk, aldus een andere geituige, was Willem niet, hij vocht alleen met vrouwen, nooit met mannen. Een bovenbuurvrouw van verd. had haar her haaldelijk verbonden, nadat zij was mishan deld. Na de pauze was het woord aan het O. M., waargenomen door Mr. Van Dullemen. Spr, wees er op, hoe verschillende getuigen a charge eigenlijk getuigen A décharge waren, in hun psychologische verklaring van de feiten. Dood slag, het primair ten laste gelegde, is dan ook niet te -handhaven. Spr. achtte zware mishande ling; den dood tengevolge hebbende, bewezen Wat de strafmaat betreft, merkte spr. op, dat de man de vrouw dikwijls heeft mishan deld. Psychologisch kan de vrouw haar daad niet te zwaar worden aangerekend. Spr. eischte ten slotte een gevangenisstraf van negen maanden. Hierop was het woord aan den verdediger, Mr. Sehorlesiheim, die allereerst een woord van dank tot den Officier sprak voor zijn humaan requisitoir. Vervolgens wees ook pi. er op, dat liier van doodslag geen sprake was. Indien hier, aldus mr. Sohorlesheim, een strafbaar feit is gepleegd, dan is hier sprake van eenvoudige mishandeling. Voorts vroeg pi. vrijspraak, zich beroepend op noodweer, subs, op noodweer-excessen en verd.'s onmid- delij ke invrijheidstelling. Na in de Raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede, dat de rechtbank geen ter men aanwezig achtte tot onmiddellijke invrij heidstelling. De uitspraak werd op 12 December vastge steld. Door groenten- en fruitexporteurs als een nadeel voor ons land beschouwd De Westlandsche Vereenlging van Groenten- en Fruitexporteurs heeft de aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gevestigd op de nadeelen, die de export- handel in tuinbouwproducten en daardoor ook de Nederlandsche tuinbouw ondervindt van het deelnemen door den Nederlandschen tuinbouw a'an buitenlandsche tentoonstellin gen. Genoemde Vereeniging wijst er op, dat met geen enkel feit kan worden aangetoond, dat het deelnemen aan tentoonstellingen in het buitenland van eenig nut voor onzen tuin bouw is geweest, dat daarentegen de ervaring, opgedaan na de tentoonstellingen te Frank furt a/M„ Keulen en Ziirich in 1928, 1929 en 1930, overdv idelijk in het licht heeft gesteld, dat do markt aldaar voor geruimen tijd of soms blijvend was bedorven. Wat bet deelnemen aan binnenlandsche ten toonstellingen aangaat, ook daarvoor wordt be schikbaarstelling van rijksgelden niet gerecht vaardigd geacht, nademaal de tuinbouw organisatie over voldoende middelen beschikt, om daaruit zelf de kosten van die deelname te 'bestrijden. In verband met de a.s. 'behandeling der land'bouw-begrooting heeft de Westlandsche Exporteursvereeniging van haar aan den mi nister gericht request afschrift gezonden aan de leden van de Tweede Kamer. Vergadering der N.-Hollandsche landbouworganisaties Aandrang op wederkeerige medewerking In het nötel „De Beurs" in Hoofddorp had een drukbezochte crisisvergadering plaats van de leden der Christelijke, Katholieke en algemeene landbouworganisaties, onder voorzitterschap van den heer Reinders Volmer uit Heemstede. Door een drietal sprekers van de verschillende organisaties werd op deze vergadering het woord gevoerd. Motie Na een korte discussie werd vervolgens de volgende motie bij acclamatie aangenomen: De vergadering van afgevaardigden en leden van de Holl. Mij van Landbouw, den R. K. Land- en Tuinbouwuond en den Chr. Boeren- en Tuindersbond bijeen te Hoofddorp op 27 November 1930; gehoord de inleidingen en discussies over den toestand van den landbouw in N. Holland, de suikerbietenteelt en den financieelen toe stand van den landbouw; wijst uitdrukkelijk op den noodtoestand, waarin de landbouw m.n. de akkerbouw Ver keert en de gevolgen, welke deze zal hebben voor de plattelandsbevolking en de geheele sa menleving; herinnert het Nederlandsch volk aan de jaren 19141918 aan de maatregelen, welke de boe. renstand zich in die jaren heeft moeten ge troosten voor de voedselvoorziening van de geheele bevolking; overtuigd, dat evenmin als in andere landen, zonder steun van staatswege aan de steeds toenemende moeilijkheden het hoofd kan wor den geboden; overtuigd dat het urgentieprogramma der drie centrale landbouw organisaties een aantal maatregelen omvat die bij oogenblikkelijke toe passing verlichting zouden kunnen brengen; constateerend, dat de Regeering met het oog op het steeds ernstiger worden van den toestand weinig krachtig optreedt en te langzaam is met het nemen van maatregelen of doen van voor stellen aan de olksvertegenwoordiging, welke de gevolgen van de crisis kunnen verlichten en deze bemerken, terwijl de steun aan de suikerbietenteelt absoluut onvoldoende is om deze loonend in stand te houden; constateerend, dat de volksvertegenwoordi ging nog te weinig doordrongen schijnt te zijn van de toenemende moeilijkheden en van de be- teekenis van onzen landbouw voor de volks welvaart; constateerend, dat groote groepen van de Nederlandsche bevolking bi) voorbaat stelling nemen tegen eventaeele maatregelen i.e. het maalgebod dringt er ten zeerste op aan bij het Neder landsche volk thans in wederkeerige medewer king den noodtoestand in het Nederlandsche landbouwbedrijf te helpen verlichten; en draagt aan de besturen van de genoemde organisaties op, met klem bij de Regeering en Volksvertegenwoordiging aan te dringen op spoedige steunmaatregelen en om deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, Volksver tegenwoordiging en Nederlandsche pers. Met een dankwoord aan allen besloot de voorzitter vervolgens de vergadering. ,Om revolvers geef ik niets' Vrouw en dochter van den strooper sprongen met messen toe Een jachtopziener trof twee stroopers met wildstrikken aan in het jachtveld onder Maas hees. Een kon- ontkomen, doch de andere, Th. T. uit Overloon, kon gevolgd worden naar zijn woonwagen. De politieman moest hem hier niet zijn revolver zich van het lijf houden. Ook ue vrouw en dochter van den strooper sprongen met messen toe. Verdachte riep Ik steek je kapot, om revolvers geef ik niets, daar zijn wij Groesbeekers niet bang van. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd wegens poging tot doodslag een jaar gevange nisstraf tegen den woesteling geëischt. Uitspraak 11 December a.s. G. T., woonwagenbewoner te Overloon, die ook in het jachtdeliot was betrokken, had den Jachtopziener ook naar het leven gestaan en hoorde mede 1 jaar tegen zich eischenl Ook in deze zaak zal de rechtbank 11 Dec. uitspraak doen. Bezoek van den Commissaris der Koningin Zaterdag heeft de Commissaris der Koningin in Overijssel mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst een inspectietocht gehouden door het thans door overstroomingen geteisterde gebied in die provincie. 'sMorgens arriveerde hij te Deventer om de daar in vollen gang zijnde werkzaamheden tot keering van het water in oogenschouw te nemen. Allereerst begaf men zich naar de Hoven op den linkeroever der rivier, welke wijk thans door het hooge water zeer ernstig wordt be dreigd. Men was van oordeel, dat dank zij het zeer windstille weder, de dijk het misschien nog wel kan houden ,al heeft men dezen ook met zakken zand aanmerkelijk moeten ver zwaren. (De omstandigheid dat Zaterdagavond de was van de rivier bij een stand van 6.59 M. nagenoeg tot stilstand was gekomen, heeft na tuurlijk mede een gunstigen invloed). Vervolgens begaf het gezelschap zich naar den dijk aan den Bolwerksweg, tot hij de steen fabriek de Vlietborg, die geheel geïsoleerd is. Van hier voer men per motorboot dwars over den IJssel naar de geteisterde stadsgedeelten van Deventer. Men kwam daarbij langs rijen huizen, welker bewoners in allerijl naar de zolders moesten verhuizen. Zoo was het van de Welle tot en met de Bokkinghang. Ook werd nog de Bergweidepolder in oogensc-houw ge nomen, om de daar geplaatste vloetdeur te be zichtigen, die de wijk Knutteldorp beschermt. Na de lunch vertrok de Commissaris wiens dringende dienstreis samenviel met de daar door wel eenigszins verstoorde viering van zijn zilveren huwelijksfeest naar het stroomge bied van de Bolksbeek waar de doorbraak dui zenden bunders land heeft geïnundeerd. Hier kreeg de commissaris voorlichting van de heeren G. H. Dudok, technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat en A. Roer vink, opzichter van het waterschap de Schip beek. Te voet doorkruiste men hier het in een moerlTs herschapen land, om de plaats van den doorbraak te hereiken, waaromheen nu een ringdam is gelegd. Tengevolge van de door braak is het water van de Bolksbeek Tmgeveer 80 c.M. gevallen. Het h'eek, dat de reeds vroe ger geschiede ophooging van de dijken, zeer goed heeft stand gehouden, de ditmaal ontstane bres is geslagen in het oude dijklichaam. De rechteroever is tengevolge van den abnormaal hoogen waterstand overstroomd. Men zal echter de dijken niet nog meer ophoogen, daar mag worden aangenomen, dat het tot stand komen van het Twente-Rijnkanaal een snellere water afvoer mogelijk zal maken. Het was reeds laat in den namidag, toen baron van Voorst weder naar Zwolle terug keerde. Van verschillende zijden vooral uit de kringen van handel en industrie verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen dat Cuyk en naaste omgeving niet van den hoogen water stand te lijden hebben en het verkeer van en naar Cuyk geen belemmering ondervindt. Het is reeds voorgekomen, dat geplaatste orders werden ingetrokken of verschoven op grond der onjuiste geruchten. Stremming van het verkeer De A.N.W.B, deelt ons mede: Deventer: Schipbrug weggenomen, overtocht over de spoorbrug. Doesburg: Overtocht normaal. Arnhem: Overtocht normaal. Renkum: Overtocht gestremd. Lexkesveer bij Wageningen: Geregelde over tocht mogelijk. Rhenen: Overtocht alleen voor voetgangers en rijwielen. Eek en Wielsche veer (Amerongen): Over tocht voor alle verkeer, alleen bij dag. Auto's komende van den Utrechtschen kant moeten rij den tot Eist; van Arnhem komende tot Eek en Wielsche veer. Culemborg: Overtocht gestremd. Beusichem: Overtocht normaal. Vianen: Overtocht normaal. Tiet: Overtocht alleen voor rijwielen en voetgangers. Zaltbommel: Overtocht ieder half uur van beide zijden. Nijmegen: De Dienst wordt onderhouden met een pont. In verband hiermede oponthoud bij het overzetten. Het verkeer van Nijmegen uaar den Bosch over Grave is gestremd. Van Arnhem naar Em merik rijdt men het best over Zevenaar en Heerenberg of over Doesburg en Doetinchem naar 's Heereuberg. Van Utrecht naar den Bosch over Vianen, Culemborg en Zaltbommel. Van d</zijde der K.N.A.C. wordt nog gemeld: Het verkeer over het veer St. Anneke—Ant werpen route Gent-Antwerpen is tot Dins dag of Woensdag gestremd, wegens verzakking van den weg aan den kant van 'St. Anneke. De route BelgiëZeeuwsch Vlaanderen, die genomen moet worden, loopt over Gent—Den- dermonde—BoomAntwerpen. Hun toeleg ontdekt Door „De Gemeenschap Aanklacht wegens een spotprent Naar wij vernemen, is, naar aanleiding van een onlangs in het tijdschrift „De Gemeen schap" versohenen caricatuur, betrekking heb bend op het Zondagavondgebed van den K. R. O., een aanklacht wegens persoonlijken eerroof ingediend bij de kerkelijke rechtbank van het Aartsbisdom Utrecht. UITBREIDING VAN DEN LOODSDIENST Concurrentie met de Belgen Onze berichtgever te IJmuiden verneemt, dat aldaar een derde stoomloods'boot zal wor den gestationneerd, bemand met loodsen uit Vlissingen. Deze boot zal moeten kruisen op de hoogte van het Haaksvuurschip om de naar de Schel- deliavens bestemde schepen, desgewenscht van Nederlandsche loodsen te voorzien. Deze maatregel zou genomen zijn uit con currentie tegen het Belgische loodswezen, dat met zijn modern materiaal bijna altijd het eerst bij de schepen is, waardoor de Neder landsche loodsen minder kans maken op tijd aanwezig te zijn. Krasse maatregelen en wapenen MEDAN, 28 November. (ANETA). Dertien Ohineesche koelies van de ondemenvng Tand jong, gelegen in de onderafdeeling Batoe Bahra, afdeeling Asahan, gouvernement Oostkust van Sumatra, toebehoerende aan de N. V. Cultuur Mij. „de Oostkust", spraken af niets meer van de assistenten te zullen accepteeren, doch dade lijk tot krasse maatregelen over te gaan, daar bij gebruikmakend van allerlei wapens. De eed werd met het gebruikelijke Chineescha ritueel bezegeld. Do koelies werden opgepakt en naar Medan gezonden, vanwaar ze later naar China zullen, worden gezonden. De vrouw uit 't raam gesprongen Vrijdag werd gevankelijk door de politie uit Kerkrade naar Maastricht overgebracht de Duitscher M. wonende te Spekholzerheide, we gens poging tot doodslag. Een vrouw was, bang voor de bedreigingen van M. die met een. bajonet woest om zich heen zwaaide, uit het raam van haar woning gesprongen. En dood opgenomen Een 77-jarige bewoner van de Potgieterstraat te A'dam is in de Marnixstraat hij de Nieuwe Passeerderstraat tegen een auto op- geloopen. Ofschoon de chauffeur nog sterk remde, was een aanrijding niet te voorkomen. De oude man bleef bewusteloos liggen en werd door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht, waar men slechts den dood kon constateeren. AUTO UITGEBRAND Onvoorzichtigheid met benzine Zaterdagmorgen tegen 7 uur was een be- wonjer van een huis aan den Veldweg te A'dam in zijn schuur bezig het benzinereser. voir van een Spijkerauto te vullen. Hij deed dit tij een brandende kaars, met het onvermijde- rjk gevolg, dat de benzinedamp ontplofte. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd en -onder bevel van brandmeester Nijdam trokken de hoofdwacht Prinsegracht en de post Haar lemmerplein er direct op uit. Het was toen echter niet meer mogelijk den auto te redden. Alleen de schuur kon gespaard blijven. De man, die zoo onvoorzichtig met benzine was omgesprongen had door de ontploffing lichte verwondingen gekregen aan gezicht en handen. Hij werd door de brandweer voorloopig verbonden. De auto was eigendom van een vriend, die hem gedurende den winter bij hem op stal had gezet. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Beide inzittenden gewond Een auto, waarin gezeten waren een heer en 'm dame uit Utrecht, is Zaterdagavond waar schijnlijk doyrdat de bestuurder ombekend was met den weg op den ombewa^kten over weg aan den Leyenschen weg onder Bilthoven gegrepen door den trein, die te ongeveer half elf in Bilthoven aankomt. De auto werd totaal vernield, de dame werd ernstig, de heer licht gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opge- nomen. TRICOTAGE-FABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN De brandweer liet geruimen tijd op zich wachten Zaterdagavond om 8 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het gebouwen complex der tricotagefabrieken der N.V. F. Beeren en Zor.en te Weert. 1 Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra de fabriek, de magazijnen en het kan toor in lichte laaie stonden. Daar het drie kwartier duurde voor de plaatselijke brand weer verscheen en er daarna nog een tien minuten heen gingen voordat er met twee stralen uit do motorspuit water werd gegeven brandden magazijnen en kantoor geheel uit, terwijl er van -de fabriek ook niet veel meer over bleef. De woningen van de firmanten, henevens het gebouw, waar de ververij was ondergebracht, kon men behouden. Tevens werden twee luxe auto's, een motor met zijspan en een partijtje goederen nog in veiligheid gebracht. Door dezen brand zal het geheele bedrijf moe ten worden stil gelegd, waardoor 175 personen, meest jongens en meisjes, zonder werk komen. De schade wordt door verzekering gedekt. BEDREIGING MET EEN GEWEER Een jaar gevangenis De opperman L. A. S. uit Zeelst, die in het jachtveld stroopende was aangetroffen, had den jachtopziener Soetens met zijn geweer bedreigd. Terzake van bedreiging met geweld en dood slag werd 12 maanden gevangenisstraf tegen den opperman geëischt. Uitspraak 11 December. Maatregelen wegens klachten Wegens klachten over het doorloopen in de rijtuigen der elactrische treinen heeft de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen* met ingang van heden het doorloopen in de rij tuigen der electrische treinen onmogelijk ge maakt door de rijtuigen der verschillende klassen af te sluiten. Hierdoor kunnen de rei zigers niet meer willekeurig instappen, doch. moeten direct in een der rijtuigen, waarvoor hun plaatsbewijs geldig is, plaats nemen. Wanneer reizigers worden aangetroffen int een hoogere klasse dan waartoe bun plaats bewijs recht geeft, zullen zij moeten bijbe talen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5