Een GeschenK ALGEMEEN OVERZICHT. Mgr. Kordac over het moderne kapitalisme Financieele schandalen in Frankrijk Uit de Vaticaansche stad ENGELAND VOOR HET MIJNCONFLICT Zes millioen werkloozen in Europa Onvruchtbare interesten MAANDAG 1 DECEMBER 1930 ,HOE IS HET MOGELIJK, DAT MIJN VERKLARINGEN ZOO'N VERWONDERING VERWEKKEN. HEB IK SOMS IETS NIEUWS GEZEGD? BANKEN EN BEURZEN MEDE DE EERSTE OORZAKEN VAN DE RUÏNE De economische Volkenbonds conferentie Opper-Silezië Opstanden in Zuid-Rusland? IIE ELECTRISCHE INSTALLATIES TEN VATICANE DE LOONSVERLAGING IN ITALIË Van 8 tot 10 procent DE NOOD IN BEIEREN In Schotland 92.000 stakers TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN ONDER DE MIJNWERKERS CRITIEK OP HOOVER Door de roovers vrijgelaten HUGENBERG SEINT AAN BRUNINNG Providentieele waarden. AFSCHUWELIJKE MOORD HET MOSKOUSCHE PROCES Naar wij vernemen, heeft heer H. Colijn aan Sir Eric Drummond een sch rij ven gezonden, dat hij, met uitzon dering van de nog te houden vergade ringen voor de in werkingstelling der z.g. handels-conven tie, zich niet langer beschikbaar kan stellen voor het prae- sidium van de vol gende bijeenkomsten van de conferentie voor gemeenschappe lijke economische actie, als wier pre sident hij door den raad van den volkenbond aangewezen was. De grond voor deze beslissing van den heer Colijn moet vooral gezocht worden in de om standigheden, dat steeds duidelijker blijkt, dat in de werkzaamheden van multilaterale conven ties weinig te verwachten is voor de verbete ring der handelsbetrekkingen tusschen de staten, althans voor zoover het verlagen van douane-tarieven betreft. Steeds meer bleek, dat de meest belovende procedure daarvoor gezocht moet worden in het sluiten van bilaterale overeenkomsten. Waar dit zoo is, zullen de Geneefsche bij eenkomsten van economischen aard aan be- teekenis inboeten en was de heer Colijn van oordeel, dat hij, die zich niet had willen ont trekken voorzoover anderen nog vertrouwen hadden in de multilaterale methoden thans met het oog op zijn in Nederland te verrich ten werkzaamheden zijn tijd niet verder ter beschikking mocht stellen. Dit sluit echter niet uit de verdere mede werking van den heer Colijn aan de Geneef sche economische besprekingen, wanneer de Nederlandsche regeering daarvoor nogmaals een beroep op hem mocht doen, om ons land te Genève als gedelegeerde te vertegenwoordi gen. De poel der commercieele depressie" wij bevinden ons thans in den vree- selijken poel der commercieele depressie. Over heel het land is de handel sinds tal van jaren reeds slap; alom zijn arbeiders die werken willen, maar geeu werk kunnen vinden. In al onze groote steden beerschen stagnatie in za ken, armoede en zelfs honger. Zeker had vol gens de door ons gevolgde leerstellingen der politieke economie (bedoeld wordt vooral het vrijhandelsbeginsel zonder wederkeerigheid) geen dier dingen moeten gebeuren; wij had den een voortdurend en duurzaam succes moe ten hebben. „De depressie heeft bijna aanhoudend ge- heerscht gedurende twaalf jaren; zij heeft zien niet alleen uitgestrekt over ons land doch min of meer over alle groote handelslanden ter we reld. Neemt men dezen langen duur in aan merking dan geloof ik niet, dat wij ooit zulk een depressie gekend hebben. Haar kenmerken zijn kwijnende handel over het geheele land, zoowel in den groot- als in den kleinhandel, en en in alle takken van nijverheid, met weinige uitzonderingen. Wat wil bet zeggen dat de han del slecht is? Het beteekent eenvoudig, dat er een tekort aan koopers is. Waarom is er een tekort aan koopers? Omdat zij, die koopers moeeten zijn, niet genoeg geld hebben. Wij heb ben eenvoudig te doen met verminderd ver bruik, en wel over de geheele wereld, en de eenige oorzaak hiervan is armoede. Onze af nemers, zoowel in buiten, als in binnenland, zijn mindeT koopkrachtig geworden. .Teneinde de periode, gedurende welke de depressie duurt, duidelijk toe te lichten, heb ik een diagram geteekend, dat onzen in- en uitvoer weergeeft. Er blijkt uit dat onze in voer, afgezien van de onvermijdelijke kleine fluctuaties, van het begin tot het einde dier periode voortdurend omlhooggegaan is, maar dak onze uitvoer een geheel anderen loop ge nomen heeft. „Een ander symptoom van den gang der de pressie is het aantal faillissementen, dat ge durende die periode plaats gehad heeft. Uit do cijfers blijkt dat de faillissementen in aantal begonnen toe te nemen, toen de handel begon af te nemen (n.l. 12 jaren geleden). Dit is van belang omdat vele schrijvers den langen duur der depressie geheel buiten beschouwing laten, en haar behandelen als iets van betrekkelijk nieuwen datum, dat eerst de laatste twee of drie jaren over ons gekomen is. „Na lang overwogen te hebben wat de wer kelijke oorzaken zijn van dit verschijnsel, ben ik tot de conclusie gekomen dat zij vier in getai zijn. De eerste is het buitensporige bedrag aan buitenlandsche leeningen in de periode van voorspoed; hierbij komt de geweldige toename der oorlogsuitgaven door alle landen van Europa in diezelfde periode; een andere oorzaak is dat speculatie in de laatste jaren steeds meer een broodwinning woTdt, en de laatste, en tevens een der belangrijkste, kan worden sa mengevat in een van de resultaten van ons ondeugdelijk land-systeem: de ontvolking der plattelandsdistricten en de overbevolking der steden. „Het is duidelijk dat de depressie, waaronder wij gebukt gaan, alle andere groote handels hinden van Europa en Amerika moest aan- tasten. Maar er zijn enkele speciale oorzaken, betrekking hebbende op Amerika, welke het op merkelijk fe;t verklaren dat de Amerikanen, ondanks de voordeelen die hun reusachtig grondgebied, en hun groote energie en onder- nehiinsskracht kun bieden, onder die depressie misschien evenzeer lijden als wij. De oorzaak is te vinden in het feit dat bij hen liet kwaad van het speculeeren een nog veel grooter om vang heeft dan bij ons." Wij zullen het laten bij deze citaten uit een artikel van den beroemden Engelschen natuur kundige en sociaal-econoom Alfred Russel Wal lace. Het artikel zelf is een samenvatting van een lezing, die Wallace te Edingburgk hield in het jaar lgS6- Hij' Het het in 1900 herdruk ken in zijn „Studies scientific and social" om dat hij geloofde ,,dat het gezichtspunten bevat te die thans even waar en toepasselijk zijn als zij toen waren." En nu, nog derig jaren later, zouden bovenstaande beschouwingen, zoo men enkele punten, zooals die betreffende de toene mende miliaire uitgaven, uitschakelde, nog ge. schreven kunnen worden niet t oog op de heer schende depressie. Wij gelooven niet dat velen gemerkt zullen hebben, dat zij een vertaling lazen van iets dat vier.en-veertig jaren gele den geschreven werd. Dus moed gevait! Men is er toen ook ge. komen! De Poolsche terreur in Êt De Duitsche regeering heeft den secretaris-generaal van den volkenbond de aangekondigde nota over de vervolging en on derdrukking der Duitschers in Opper-Silezië toegezonden. Aan de nota zijn verschillende bijlagen toe gevoegd, waarin de beschuldigingen aan het adres van Polen met een uitvoerig feiten-re laas worden toegelicht. De Duitsche regeering verlangt in de nota, dat de volkenbond, op grond van de bestaan de verdragen over de behandeling der min derheden, tegen deze reohtsschending zal op treden, dat schadevergoeding zal worden ver leend aan de Duitsche slachtoffers der Poolsche terreur en dat de politieke rechten der Duitsche minderheid in de toekomst beter worden ge waarborgd. De Duitsche regeering stelt voor de kwestie, in de Duitsche nota te berde gebracht, op de agenda der eerstvolgende raadsvergadering op 19 Januari a.s. te plaatsen. De consul-generaal van Duitschland te Kattowitz, die de nota namens de Duitsche regeering te Genève heeft overhandigd, is met den secretaris-generaal van den volkenbond, sir Eric Drummond overeengekomen, dat de nota Woensdag a.s. te Genève zal worden ge publiceerd. De secretaris-generaal heeft toegezegd de nota op de agenda van de eerstvolgende raads zitting te zullen plaatsen. De crisis in Oostenrijk Een bericht uit Weenen over de te verwach ten vorming van het nieuwe Oostenrijksche kabinet maakt melding van de meening van het orgaan van den landbond, volgens hetwelk op een samenwerking met het „Heimat"-blok niet meer gerekend kan worden, zoodat de nieuwe regeering uit de Christelijk-socialen en het Schoberblok gevormd zal worden. Als minister voor binnenlandsche zaken wordt thans Schober genoemd. Amerika's toetreden tot het Intern. Hof President Hoover heeft verklaard dat 't pro tocol voor de toetreding van de Vereenigde Sta ten tot het permanente hof van internationale justitie te 's Gravenhage, dat verleden jaar te Genève is opgesteld, tijdens de eerstvolgende zittingsperiode bij het congres zal worden in gediend. Het protocol inzake de herziening der statu ten van het hof dat ten doel heeft de toetreding der Vereenigde Staten mogelijk te maken, zal terzelfdertijd bij het congres worden ingediend Nadere berichten vestigen er de aandacht op, dat Hoover zijn besluit genomen heeft, ondanks het ongunstige advies van den voorzitter van den senaat, die hem waarschuwde voor de he vige oppositie, die er in den senaat tegen de toe treding van Amerika bestaat, zoodat waar schijnlijk langgerekte debatten te vreezen zijn, waardoor het bijeenroepen van het congres in een buitengewone zitting in het volgende voorjaar noodig zal worden. De stemming ten opzichte van het toetreden der Vereenigde Staten tot het inernationale gerechtshof is in den senaat en de commissie zeer verdeeld. President Hoover heeft waarschijnlijk tot zijn stap besloten op de overweging, dat in liet nieuwe congres de stemming nog vijandelijker tegenover de regeering zal zijn en de kansen voor de ratificatie van het protocol dlentenge- volge dan nog geringer zullen zijn. Uit Boekarest wordt gemeld, dat er volgens berichten uit Bessarabië een opstand is uitge broken in verschillende districten van Zuid- Rusland en dat de boeren het graan verbranden om te voorkomen, dat dit door de sovjets in beslag wordt genomen. Bevestiging van dit bericht is van andere zijde niet ontvangen. Wanneer de wegenaanleg gereed zal zijn Men schrijf- ons uit Rome: Binnenkort, wanneer de nieuwe wegenaanleg in de Vaticaansche Stad gereed zal zijn, zal aan alle straten en pleinen de Vabcaansche Stad een definitieve benaming gegeven worden. De beide pleinen ,,Piazza delia Sagristia" en „Piazza di Ssnta Marta", zullen tot een groot plein vereenigd worden dat waarschijnlijk ge noemd zal worden naar de H. Marta, wier kerkje hier gestaan heeft. De vroegere ,,Viccolo Scaccia" is intusschen reeds geheel verdwenen. In plaats daarvan is de groote oprijweg gekomen naar het Vati caansche station, die overigens het oude straatje slechts ten deele volgt. De oude „Via della Zecea" is in twee straten gesplitst. Beide straten voeren naar het nieuwe „palazzo" van den Vaticaanschen gouverneur en het nieuwe Ethiopische college. Aan den anderen ingang der Vaticaansche Stad, aan de „via di Porta Angelica" dus, zijn ook tal van straten en gebouwen veranderd en vernieuwd, waardoor verschillende oude straten, zoca's bijv. de „Via della cancellata", verdwenen zijn. De nieuwe straten, die tusschen de nieuwe gebouwen en de parochiekerk werden aange legd, zullen naar Pausen genoemd worden, of naar zeer belangrijke historische gebeurtenis sen, die met het Vatioaan in verband staan. Een ander gebied dat een totale verandering ondergaan heeft, is de .z.g. ,,Prati del Belve dere". De historische naam „Belevedere" zal waar schijnlijk alleen nog behouden blijven voor het schitterende plein van Bramante, den ,,Cortile del Belvedere", voor de Vaticaansche biblio theek. Worden op 6 Januari in gebruik genomen Men meldt ons uit Rome d.d. 25 dezer: Naar uit goede bron verluidt, zullen de nieuwe electrische installaties in de Vaticaan sche Stad den 6en Januari a.s. worden inge wijd. De intusschen tot een groote electrische cen trale omgebouwde ,,Zecca" zal, behalve den electrischen stroom voor de verlichting van het Vaticaan, ook den noodigen stroom leveren voor de liften' van het Vaticaan, voor de machines in de drukkerijen van den „Osservatore" en de Vaticaansche uitgeverij, eveneens voor het Vaticaansche radiostation en de Vaticaansche sterrewacht. De eerste electrische installaties werden in het Vaticaan aangebracht onder het pontifi caat van Z. H. Paus Leo XIII door ingenieur Mannucci, die thans in leven is. De gemoederen nog allerminst tot bedaren gekomen MET DE ENQUETE BEGONNEN Het offensief der oppositie tegen Tardieu PARIJS, 29 November. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). In de parlementaire kringen zijn de gemoederen nog allerminst tot beda ren gekomen. Na de stormachtige zitting van gisteren zijn de verhoudingen zoodanig toe- gescherpt, dat m«n er zich rekenschap van geeft, dat de toestand zoo niet kan blijven. De oppositie beschouwt het ministerie- Tar dieu reeds demissionair, doch Tardieu schijnt vastbesloten, zich met de uiterste energie te verdedigen. De strijd is vooral zoo toegescherpt door de verkiezing van Louis Marin tot pre sident van de onderzoelkingscommissie; de leider van de rechterzijde staat bekend bij voor- en tegenstanders als een buitengewoon ener giek en rechtschapen mail, die een waarborg is, dat de 'onderzoekingscommissie geen doof- potwerk zal verrichten, iets wat de oppositie en ook enkele elementen in de regeeringskrin- gen zeer onaangenaam vinden. Beide kampen staan met gebalde vuisten tegenover elkaar en het onthoudingsdreige ment van de oppositie, door Léon Blum geuit, is met een felle bedreiging door Tardieu be antwoord, toen hij zeide, dat als het eindresul taat van het onderzoek bekend zal zijn, zijns inziens, de radicalen en de socialisten wel niet fier zullen zijn. Over en weer werpt men elkaar namen toe en de toestand begint meer en meer op dien van tijdens het Panama-schandaal te gelijken, ook al wat den omvang der feiten betreft. De arrestatie van Oustric wordt meer als een politieke daad opgevat, daar men beweert, dat Oustric de leiding heeft van de deputé's, die door hem bevoordeeld zijn geworden. Doch men verschilt van meening over de vraag, door wie zijn arrestatie werd geïnspireerd; door Chéron of de radicalen in en buiten het kabinet, om Tardieu onaangenaam te zijn. Men noemt Mar-raud en Chautemps. Het bijeenkomen der commissie en de arres tatie van Oustric worden algemeen als 'n zeer gevaarlijke klip voor de regeering beschouwd. Doch het wil ons voorkomen, dat, terwijl in het algemeen de senaat wel gaarne zou wil len ingrijpen, om de rust te doen terugkeeren, hij zeer moeilijk tot handelen zal zijn te bren- S«n- Tardieu heeft het voordeel, dat zijn minis terie er is en dat hij zelf weet wat hij wil, ter wijl daarbuiten niets dan onzekerheid bestaat. Ook is het de groote vraag, wie achter het beredderingsproees zit en dan vraagt men zioh af, welke de houding van Poincarê is. Deze zal Tardieu des te meer steunen, waar hij op het oogenblik op geen ministerpresidentschap gesteld is, daar hij te zeer prijs stelt op den titel van stadhouder van de Parijsche balie, waarvoor hij voor het volgende jaar is aan gewezen. De verwijzing naar den strafrechter van den radicaal-socialistischen deputé Delabarre we gens het uitgeven van valsohe wissels, een zaak die identiek is met het Klotz-sehandaal, heeft in het radicale kamp veel verwarring gesticht en bij het publiek de meening ver sterkt, dat in parlementaire kringen een Augias-stal bestaat en zoo niet energiek wordt ingegrepen, dan zal de anti-parlementaire stemming nog aanzienlijk toenemen. Wat echter even goed het geval zal zijn, als de schandalen loskomen. Hedenochtend ging opnieuw het gerucht, dat Tardieu zelf zou aftreden, voor hij een votum van wantrouwen ontvangt. Een zeer onwaarschijnlijk gerucht. Ongetwijfeld is zijn kamermeerderheid van 14 stemmen niet zeer soliede meer, maar de toestand verandert van oogenblik tot oogenblik en Tardieu heeft het voordeel, open spel te spelen. Het gevaar voor Tardieu dreigt meer van binnen dan van buiten af en de oppositie insinueert, dat hij met Chéron het Trojaan,sohe paard heeft bin nengehaald. Het is echter moeilijk aan te nemen, dat Chéron het op het oogenblik tot een crisis zou laten komen. In elk geval wordt de zitting van Dinsdag met groote spanning afgewacht, temeer daar Marin de onderzoekingscommissie heeft doen besluiten, een commissie van zeven leden te benoemen, door hem zelf gepresideerd uit de leden van de enquête-commissie, om kennis te nemen van de regeeringsdossiers omtrent personen, wier zaken met die van Oustric verband houden. ROME, 29 November (V. D.). De voorzitters van de federaties van werkgevers en arbeiders in de industrie hebben de regeering een nieuwe loon-overeenkomst voorgesteld, die met Ingang van 1 December a.s. in werking treedt en waar bij de arbeidsloonen met 8 worden verlaagd. De voorgestelde loonsverlaging zal echter niet gelden voor arbeiders, die niet langer dan drie dagen per week werken of minder dan 12 Lire per dag in steden van meer dan 200.000 inwoners en minder dan 8 Lire per dag in an dere gemeenten verdienen. Bij arbeiders ,die in het laatste halfjaar reeds minder loon hebben ontvangen, zal de nieuwe verlaging slechts tot het bedrag van het ver schil worden toegepast. Voor de beambten zal de verlaging bedra gen 8 pet. voor salarissen van 300 tot 1000 lire per maand en 10 pet. voor alle hoogere sala rissen. Een oproep der regeering MüNCHEN, 29 November (IJ. N.). De Bei- ersche regeering heeft een oproep tot de bevol king gericht, waarin deze wordt aangespoord al haar krachten in te spannen, teneinde in de wintermaanden den grooten nood te helpen ver lichten. In den oproep wordt gezegd, dat staat en ge meenten alleen den nood niet kunnen over winnen en dat ook de krachten der organisa ties foor sociaal werk onvoldoende zijn. De ellende kan slechts worden overwonnen, als het heele volk samenwerkt. Wie nog, zij het ook bescheiden, inkomen heeft, is verplicht hen te helpen, die zich in een minder geluk kige positie bevinden. LONDEN, 29 November. (R.O.) In de dis tricten Cumberland in Noord-Wales zijn tus schen de mijneigenaren en mijnwerkers voor- loopige overeenkomsten gesloten. Do Schotsche mijnwerkers hebben op een conferentie te Glasgow 'besloten, van morgen namiddag af, alle mijnbedrijven stil te leggen. LONDEN, 29 November. (R.O.) In Schot land zijn 92000 mijnwerkers bij het conflict betrokken. De mijnwerkers van Zuid-Wales hebben met groote meerderheid van stemmen besloten, de nieuwe arbeidsvoorwaarden voorloopig te aan vaarden. Als laatste poging, om de partijen te ver zoenen, zal de regeering waarschijnlijk mor gen op het departement van arbeid een con ferentie houden, waaraan vertegenwoordigers der regeering, der mijneigenaren en der mijn werkers zullen deelnemen. LONDEN, 29 November. (R.O.) De mi nister voor de mijnen verklaarde, dat het con flict in de mijnindustrie, dat a.s. Maandag dreigde uit te breken, bezworen is. In de meeste districten zal het werk worden voortgezet en men hoopt zelfs, dat dit in alle districten het geval zal zijn. De uitvoer van steenkolen zal er dus niet onder te lijden hebben. LONDEN, 29 November. (N.T.A.) Het giste ren door den mijnwerkersbond genomen be sluit om het verzoek van eenige mijndistric- ten, om goedkeuring van de gradueele verdee- 'ling van den arbeidstijd in plaats van den vasten 7%-urigen werkdag, van de hand te wijzen, heeft den toestand in niet geringe mate verscherpt. De secretaris 0ran de mijnwerkersfederatie, Mr. Cook, meent echter, niettegenstaande dit besluit, het conflict toch nog in der minne te kunnen schikken en wil alles doen, om het neerleggen van den arbeid in de mijnen te verhinderen. IJij verwacht met name veel van de reeds gemelde tusschenkomst der regeering. Mocht echter de bemiddelingsactie der regeering op het laatste moment mislukken, dan zou dit ibeteekenen, dat Maandag a.s. ongeveer drie honderdduizend mijnwerkers in staking zou den gaan en dat misschien in het geheele 'land het werk in de mijnen wordt neerge legd. De toestand -kan dus in het kort zoo worden geschetst, dat werkgevers en werknemers in het steenkolenbedrijf weliswaar voor een nood lottig conflict staan, dat echter de regeering izioh van den toestand geheel op de hoogte blijft houden en bereid blijft, bemiddelend tusschen de partijen op te treden. De regeering heeft daarbij echter niet veel tijd te verliezen. Rusland niet meegerekend Economische samenwerking noodzakelijk PARIJS, 29 November. (N.T.A.) Oud-minis ter Loucheur heeft aan een persvertegenwoor diger een verklaring afgelegd over den econo mischen toestand in Europa. Loucheur wees er op, dat er thans in Europa, Rusland niet medegerekend, zes mil lioen werkloozen zijn, hetgeen beteekent, dat ■10 procent der beschikbare arbeidskrachten tot werkloosheid is gedoemd. Hierbij moet men ook nog rekening houden ■met de in vele landen bestaande verkapte werkloosheid in den vorm van beperking der arbeidsdagen. Loucheur zeide, dat er tusschen de Euro- peescke staten en later tusschen alle landen der wereld economische samenwerking moest plaats hebben, teneinde tot het vormen van kartels te geraken. Met een kapel-auto door Groot-Y orkshire De Zeereerw. Pater Owen Dudley maakt op het oogenblik met een zg. kapel-auto van de katholieke Missievereeniging een dienstreis door de mijnstreek van Groot-Yorkshire. Over de godsdienstige toestanden onder de mijnwer kers deelt hij het volgende mede: „De groote masa van deze mijnwerkers heeft zeer weinig belangstelling voor den godsdienst. Do oudere generatie heeft nog een vage herinnering aan het Protestantisme, maar de jongeren bekooren tot geen enkel godsdien stig genootschap. Zij komen nooit in een kerk of kapel". Van de.n anderen kant kan pater Dudley toch melden dat hij overal welwillend ontvan gen wordt. Er kwam een groote menigte arbei ders bijeen en zelfs bij regenachtig weer wer den zij niet ongeduldig maar zij bleven gedul dig luisteren om de leer van het Evangelie in zich op te nemen. Onder de toehoorders be vonden zich slechts enkele vrouwen. Om een ministerbenoeming WASHINGTON, 29 November (N.T.A.) Naar aanleiding van de benoeming door president Hoover van den leider der georganiseerde spoorwegarbeiders, William Nu. kies Doak, tot minister van arbeid, in plaats van den tot se nator verkozen James Davis, is tusschen Hoo ver en den algemeenen bond van Amerikaan- sche vakvereenigingen een meeningsverschil gerezen. Op het protest van het vakvereenigingsver- bond tegen deze benoeming verklaarde Hoover, dat het verband slechts protesteert, omdat de organisatie der spoorwegarbeiders niet bij het vakvereenigingsverbond is aangesloten. Hoover kan dus het protest niet als gerech- vaardigd beschouwen, daar het niet aangaat het al of niet bezitten van een lidmaatschaps kaart als norm te stellen voor de competentie, een ministerpost te bekleeden. „Is een salaris van 300.000 dollar geen schande? Ware liefdadigheid moet de ellende voorkomen De talrijke commentaren, die op dit schrij ven geleverd werden en de stapels brieven, die den grijzen aartsbisschop als antwoord op zijn energieke taal uit financieele en in dustrieels kringen, uit arbeiderskringen, kort om van alle zijden werden toegezonden, waren voor den heer Huspek een aanleiding mgr. Kordac nogmaals te interviewen. In dit inter view verklaarde de aartsbisschop o.m.: Een tweede interview Hoe is het mogelijk, dkt mijn verklaringen zoo'n verwondering verwekten? Heb ik soms iets nieuws gezegd? Over deze vraagstukken heb ik reeds gesproken in mijn colleges, als professor in Se sociologie; in tal van privé gesprekken heb ik de sociale kwestie bespro ken. Ik verkondig niets nieuws, ik ontwikkel het program niet der moderne socialistische par tijen. Alles wat ik gezegd heb, is reeds ge zegd door Thomas van Aquino; dit alles vin den wij beschreven in het nieuwe Testament en in de Boeken van Mozes. Iemand heeft de opmerking gemaakt, dat niet alleen het kapitalisme maar ook de ban ken de oorzaak zijn van de tegenwoordige wanorde maar had ook ik niet gezegd, dat de banken en beurzen mede de eerste oorzaken zijn van de ruïne. Reeds de H. Schrift zegt, dat de woeker te veroordeelen is. En vooral moeten wij de on vruchtbare „interesten" veroordeelen wanneer het kapitaal" voot nuttige doeleinden zou kunnen worden gebruikt en men den arbeiders hiermede werk zou kunen verschaffen. Wat verder te zeggen van de overvloedige salarissen der groote financiers! Is het soms geen schande, als een president van een Amerikaansche bank jaarlijks een salaris ont vangst van drie honderd duizend dollar? De liefdadigheid! Zij is iets schoons maar zij is niet alles. De ware liefdadigheid moet niet alleen hulp verleenen in ellende, maar ook de ellende voorkomen. De liefdadigheid moet het werk beginnen en de rechtvaardig heid moet het beëindigen. De arbeider vraagt geen aalmoes, maar werk en voor zijn werk wil hij een rechtvaardig loon hebben. En dit weten wij uit de H. Schrift, dat het achtergehouden loon een onrechtvaar digheid is, die den Hemel om wraakt roept. De schepper heeft den mensch ook op een economischen en socialen grondslag geplaatst. In verheven woorden beschrijft de H. Schrift alles wat God den mensch gegeven heeft, om zich te voeden, de aarde, planten, boomen, vogels enz. Alles wat geschapen werd, met uit zondering van den mensch, moet aan den mensch ondergeschikt zijn. Wanneer het menschelijk vernuft zoo vol maakte machines heeft uitgevonden, dat de mensch zelfs zijn brood niet meer behoeft te verdienen, in het zweet des aanschijns, waar om moeten dan van dit voordeel slechts enke le individuen profiteeren, terwijl de arbeider en de arme moeten blijven zwoegen en slaven. Toen geheel de wereld in den poel van het grofste materialisme verzonken lag, kwam de Christus. En dit is het grootste geheim der Om voor anderen een losprys te verkrijgen Negen zijner medegevangenen weggevoerd SHANGHAI, 29 November. (R.O.) Mgr. Mignani, die den 14en October door commu nisten gevangen werd genomen, is thans vrij gelaten, ten einde voor zijn medegevangenen een losprijs te verkrijgen. Hij verklaarde, dat zes Chineesche priesters en zeven Chineesche kloosterzusters bevrijd waren, maar dat vier buitenlandsche priesters en vijf buitenland sche kloosterzusters onder troepengeleide naar Tangkiangsoe in de provincie Kian werden vervoerd. Men vreest, dat de lange tocht door de berg achtige streken de meer bejaarde zusters ge heel zal uitputten. Over de Geneefsche ont wapeningsconferentie Dr. Hugenberg heeft, namens de Duitsch na tionale volkspartij aan rijkskanselier dr. Brii- ning een telegram gezonden waarin hij zegt, „dat ter ontwapeningsconferentie te Genève de booze bedoelingen van Frankrijk en de staten, welke de bewapeningspolitiek van dit land vol gen, duidelijk aan den dag getreden zijn. H(j betoogt dat het Oosten van Duitschland door Polen bedreigd wordt. Uit een en ander kan Duitsahland dus de con clusie trekken, dat het vrijheid moet hebben over zijn eigen bewapening te beslissen. Als dit recht niet erkend mocht worden door de onderteekenaars van het verdrag van Ver sailles, wordt het uittreden van Duitschland uit den volkenbond onvermijdelijk." ONTROUWE BANKIER Zondag heeft zich op het hoofdbureau van politie te Berlijn de 45-jarige bankier Adolf Securius aangemeld, die zichzelf beschuldigde Mk. 200.000 depositogelden verduisterd te heb ben. Hij is daarop in hechtenis gehouden. Een onderzoek wordt ingesteld. i wereldgeschiedenis. „God werd naakt, arm eu zwak geboren, de allerhoogste vernederde zich diep, om te protesteeren tegen de heerschappij van het egoïsme en van de materie. Dit is de grootste fout van onze tijden, dat de regeerders dezer wereld Christus niet erken nen, die voor ons menschen en voor ons heil uit den hemel is nedergedaald. Wat toch hebben wij na twee duizend jaar bereikt! Sint Paulus zegt, dat het gebrek aan liefde het karakteristieke kenmerk is van het heidendom: de heidenen leven dus ook in de twintigste eeuw. Christus kwam temidden van de slavernij. Christus echter is niet gekomen, cm het kapi taal zoo maar zonder meer te veroordeelen, wij weten immers, .dat hij de uitnoodigingen der rijke pharizeërs aannam, aanzat aan hun gast maal, zoodat een schijnheilige hem er zelfs een verwijt van maakte. Christus heeft duidelijk geleerd dat het kapitaal den arbeid moet bevruchten doch schrok er niet voor terug, den rijken de waar heid te zeggen. De rijke zonder eenig gevoel van medelijden te eener zijde en de arme Lazarus te andere zijde: ziedaar het beeld van de modernen tijd. Het geloof, waaruit de liefde en de liefdadig heid voortkomen, ontbreekt. De heidensche materialistische filosofie viert hoogtij. Wij zien dit ook in de moderne opvatting van het huwelijk. Indien wij eischen, dat het huwe lijk beleefd worde zooals Christus het gewild heeft, zijn wij niet reactionnair, maar streven wij naar vooruitgang. Thans echter gelooft men niet meer in God, den schepper van alle zichtbare en onzicht bare dingen. De „Osservatore Romano" van 26 November j.l. schrijft naar aanleiding van de woorden van mgr. Kordac o.a. het volgende. De interviews van mgr. Kordac zijn wel het meest treffende preludium voor den veer tigsten jaardag van de Encycliek „Rerum Novarum", ofschoon mgr. Kordac er wellicht niet aan gedacht heeft, dat hij aan den voor avond stond van de wereldherdenking van deze groote encycliek. Dit neemt niet weg, dat ons deze woorden providentieel voorkomen. Evenals de Encycliek „Reurm Novarum" zich keerde tegen het libe ralisme en socialisme, zoo trekt mgr. Kordac ten strijde tegen de telgen van deze twee geestesrichtingen, het moderne kapitalisme en communisme. Evenals rondom de encycliek „Rerum Novarum", zoo ontwikkelt zioh ook om de beide interviews van mgr. Kordac een heftige strijd. Toen de beroemde Enr.ycliek van Leo XIII verscheen, sprak men van openbaring, impm- visatie van een kunstige samenvlechting van allerlei beginselen en theorieën men beweerde, dat het vergeefsch werk was, deze beginselen met elkaar te verzoenen: plichten en rechten van arbeiders, rechten en plichten van pa troons; vrijheid en interventie van den staat; liefde en rechtvaardigheid enz. Hetzelfde wordt thans gezegd van de verklaringen van mgr. Kordac, die een echo zijn van deze En cycliek. De wereld echter begreep toen niet en be grijpt ook nu niet, dat deze beginselen reeds te vinden zijn in de Boeken van het Oude Testament en zijn overgegaan in het Nieuwe, verrijkt met Christus' leer als een oud hals snoer, dat wordt opgesierd met nieuwe parelen. „Non nova", zeide mgr. Kordac tot zijn in terviewer: „sed vetera", als de wijsheid der H. Boeken. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. Reel. 2741—5 5 Een 67-jarige vrouw dood gevonden BERLIJN, ,29 November (W.B.) De eigenares van een banketwinkeltje op den hoek van de „Prenzlauer Allee", de 67-jarige Anna Matsch- ke,, werd hedenmorgen in de woonkamer achter haar winkel dood gevonden. Haar handen waren gebonden en over haar gelaat lag een doek gespreid. Naar alle waarschijnlijkheid is de moord in den afgeloopen nacht gepleegd. BERLIJN, 29 November (WB.) Naar de moordcommissie, die met het onderzoek naar den moord op Anna Matschke is belast, vast stelt, heeft deze Donderdag j.l. aan een vrouw gezegd, dat zij een nieuwen commensaal ge vonden had. Naar alle waarschijnlijkheid, heeft de dader haar doen stikken. Om haar hoofd was een lange doek gewonden, waardoor enkele bloeddruppels heen sijpelden. Uit het onderzoek der moordcommissie en het medisch onderzoek blijkt, dat het hier een moord uit niet nader te noemen motieven betreft. De politiepresident heeft een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor dengene, die nadere gegevens omtrent den dader kan verstrekken. Prof. Ramsin gearresteerd Uit Moskou wordt gemeld, dat in verband met het proces tegen Prof. Ramsin en de S.g.a. „industrie-partij" de voorzitter der Russisch# vereeniging van ingenieurs en technici, prof, Scbein, is gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, met de orga nisatie van Ramsin in verbinding to hebb#® gestaan, hoewel bij steeds ontkend heeft, met Ramsin ooit iets te maken te hebben aehaA,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9