ALGEMEEN OVERZICHT. - a i«f AANSLAG OP BERENGUER 350 Naz;s gearresteerd Samenzwering in Italië Actie tot schadevergced.ng li» t IK'»* S DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 Ml ut' Rl» till fti REORGANISATIE DER CHINEESCHE VLOOT L i - I Wm^ÊÈï- Wmm. wMS*. m-M IN EEN OOGENBLIK VAN WAANZIN? OVERVALLEN EN NEER GESCHOTEN INCIDENT OP 'T NED. CONSULAAT TE DORTMUND DE VERPLICHTE PRIJZEN- VERLAGING IN ITALIË INTERNATIONALE KOLEN- OVEREENKOMST BEKEND INDISCH JOURNALIST WORDT KATHOLIEK Él EEN GROOT MUNITIE-DEPOT ONTDEKT Anti-Paapsche relletjes te Liverpool VOOR ZIJN GELOOF GEVALLEN Loonsvermindering in Duitschland SPOORLOOS VERDWENEN leiiil y in Chaotische toestanden in Roemenië De netelige kwestie der koningskroning van Carol is in de vergetelheid geraakt, de war boel in de binnenlandsche politiek, de be zorgdheid in de buitenlandscke, vooral echter de ernstige economische crisis, dié op alle Zuid-Oostelijke staten loodzwaar drukt, staat thans ook in Roemenië op den voorgrond. Daar de wensch van koning Carol met be trekking tot zijn kroning nu eenmaal toch niet té vervullen was, stelde men deze maar voor onbepaalden tijd uit; men kwam tot de conclusie, dat volgens de grondwet de kro ning van den koning trouwens geen haast heeft. Ook koning Ferdinand, die tijdens den oorlog den troon besteeg, liet zich eerst na vier jaar kronen. Koning Carol heeft dus voorlooplg nog den tijd. De koning vindt het veel belangrijker, den toestand in de binnenlandsche politiek op te helderen, die sinds het vertrek van Manioe nog chaotischer is dan ooit te voren. Het kabinet Mironeseoe is enkel een over gangsstadium. Koning Carol richtte kort ge leden een eigenhandig geschreven brief aan de leiders der oppositiepartijen, aan generaal Averescoe en Vintilla Bratianoe, waarin hij deze uitnoodigde, wederom zitting te nemen in het parlement. Zooals men zich zal herinneren, zijn beide oppositiepartijen, toen de boerenpartij de re geering in handen kreeg, uit het parlement getreden. Intusschen verklaarden zij zich tegenover den koning bereid, aan een concen tratiekabinet deel te nemen. Koning Carol verzocht beide partijen, nu dit kabinet niet tot stand is kunnen komen, zich in het belang van den economischen toe stand in Roemenië weer in de politiek te be geven. Dit schrijven werd aan Bratianoe en Ava- rescoe door den particulieren secretaris van koning Carol, Doemltrescoe, persoonlijk over handigd. Bratianoe vroeg terstond een audiën tie aan; zijn standpunt is nog niet bekend: het staat echter reeds vast, dat Vintilla Bra tianoe wederom in het parlement zal terug- keeren, temeer daar ook zijn partij dit uit drukkelijk wenscht. Het geduld en de grootmoedigheid van den koning, die zijn grootsten vijanden sinds den eersten dag van zijn terugkeer in Roemenië alle intriges vergeven heeft, is niet zonder uitwerking gebleven. Zooals bekend, waren het juist de gebroeders Bratianoe, die den koning lieten verbannen en Vintilla Bratianoe ageerde zelfs nog na de troonsbestijging van Carol tegen hem. Nu heeft Vintilla Bratianoe in een vergadering in Klausenburg eenige dagen geleden een toast op den koning uit gebracht en verklaard: „De liberale partij moet met hart en ziel aan de zijde van den koning staan". Generaal Averescoe, dien koning Carol na zijn terugkeer tot veldmaarschalk benoemde, zal eveneens gaarne aan den oproep van den koning gevolg geven, daar zijn kans, om ook nog eens de teugels in handen te krijgen, hier door stijgen zal. De „Chamarea", het jeugdorgaan van de Zevenburgsche nationale partij besprak In een artikel de feiten, die over veldmaarschalk Averescoe in Roemenië bekend zijn, n.l., dat hij den avond, waarop hij vernam, dat koning Ferdinand hem ontslaan zou, den inhoud van de staataschatkist ten bedrage van 13 millloen lel ontvreemdde en onder zijn handlangers verdeelde; verder dat hij bij den boerenop stand in 1907, 11470 boeren liet fusileeren. Hoewel deze beschuldigingen sinds jaren overal in het openbaar werden besproken, maakte generaal Averescoe hierover eerst thans een proces aanhangig. Op de vraag, waarom de generaal zich niet verdedigde tegen de aanvallen, die in de bla den tegen hem werden gedaan, antwoordde hij, dat hij geen couranten las. Met betrekking tot de boeren, die in 1907 ■werden doodgeschoten, werd vastgesteld, dat de procureur-generaal van Boekarest alle do cumenten betreffende den boerenopstand liet verbranden. Men kon echter niet achterhalen, wie daartoe opdracht had gegeven. De gene- Taal beweerde bovendien, dat het aantal boe ren, dat gedood werd, zeer overdreven was; het waren er niet 11430 maar 1500 geweest. In leder geval een verzachtende omstandig heid, want voor 1500 boeren loont het waar lijk de moeite niet, een generaal ter verant woording te roepen. Averescoe vroeg dan ook verontwaardigd: „Ik begrijp niet, hoe onver antwoordelijke lieden een zoo hoog staande persoonlijkheid als ik, kunnen aanvallen". Het is werkelijk onbegrijpelijk, hoe zoo iets mogelijk isVijftien honderd boeren slechts, terwijl bovendien de documenten op het openbaar ministerie van Ilfor al lang verdwenen zijn. Omtrent de dertien millioen lei legde de veldmaarschalk een even korte en duidelijke verklaring af: „De dertien millloen lei waren reeds voor een rechtmatig doel besteed, daar om heeft de regeering hiervan nooit reken schap gegeven. Van dit bedrag werden de geheime agenten in Genève, Londen en andere hoofdsteden van Europa betaald". Gelden, die voor spionnagedoelelnden wor den besteed, kunnen niet in bet openbaar verantwoord, maar ook niet gecontroleerd worden. Dit is wel de eenvoudigste methode, om zich te verantwoorden. Zooals reeds gezegd is, zal het wel niet tot eon vonnis komen. Mocht dit wonder toch plaats hebben, dan zal natuurlijk alleen de „Chamarea" veroordeeld worden. Gok de tegenstander van den koning, prins Stirbey, die, naar men zegt, zijn bezittingen verkocht, om als particulier in Parijs te kun nen gaan leven, vergastte het Roemeensche publiek op een verrassing. De prins beloofde, zich uit de politiek terug te trekken. Hij vestigde zich echter niet te Parijs, ook keerde hij de politiek niet den rug toe, alleen zijn taktiek heeft hij gewijzigd. Stirbey heeft in het buitenland een eigen persbureau opgericht, dat zich tot taak stelt, de regeering en den koning door anonieme publicaties allerlei onaangenaamheden te be reiden. Dit persbureau publiceert hoofdzake lijk ongunstige economische berichten over Roemenië, ten einde een staatsleening onmo gelijk te maken. Als leider van het bureau in Weenen be noemde prins Stirbey den gewezen Roemeen- schen consul. Radsioe, in Weenen, die als Roemeensch oonsul in dienst van de sovjet- iregeering stond en aan het hoofd van het Russische spionnagebureau in Weenen, wat uit de onthullingen van Bessedowski be kend werd en ook later bevestigd is. Deze pers- tfbef van prins Stirbey is het ook geweest, die aan de sovjetregeering de Roemeensche cijfer code verkocht. Dé perschef van het bureau ln Parijs is van hetzelfde kaliber. Dit zijn slechts enkele van de nieuwste ge beurtenissen In Roemenië, waar iedere dag nieuwe sensaties met zich brengt. Nieuw Oostenrijksch Kabinet Het nieuwe Oostenrijksche kabinet is tot stand gekomen, nadat de land.bond zijn eisch van Dinsdag, dat de veiligheidsdienst afge scheiden zou worden van het ministerie van binnenlandsche zalcen, ingetrokken had, waar mede de vertegenwoordigers van het Schober- blok aceoord gingen. Het nieuwe ministerie zal vermoedelijk uit de volgende personen bestaan: Bondskanselier dr. Ender (christelijk-sociaal), Vice-kanselier en minister van buitenland scke zaken: dr. Sehober (nationaal economische partij) Binnenlandsche zaken: dr. Winkler (land- bond) Justitie: dr. Sehürff (Schoberblok) Landbouw: Thaler (christ. sociaal); Financiën: dr. Juoh (ambtenaar); Onderwijs: Czermak (chr. soc.); Leger: Vaugoin (chr. sociaal). De portefeuille voor sociale aangelegenheden is nog niet bezet. De mogelijkheid bestaat, dat ook daarvoor een ambtenaar zal worden be noemd. Over de verkiezing van den voorzitter van den nationalen raad zal heden voor het be gin van de vergadering van den nationalen raad een beslissing worden geomen. Het Duitsch-Poolsche conflict De Duitsche protestanota aan den volkenbond inzake de Poolsche terreur in Opper-Silezië is thans gepubliceerd. De nota begint met een schrijven aan den secretaris generaal van den volkenbond, sir Eric Drummond, waarin de Duitsche rijksmi nister van huitenlandsche zaken, dr. Curtius er op wijst, dat ln Poolsch Opper-Silezië in den laatsten tijd gewelddaden tegen de Duitsche minderheid zijn bedreven, die een schending beteokenen van de bepalingen van de conventie van Genève van 13 Mei 1922. Overeenkomstig artikel 72 van het tweede hoofdstuk dezer conventie vestigt de Duitsche regeering de aandacht van den raad van den volkenbond op deze gebeurtenissen. Den secretaris-generaal wordt verzocht, te willen zorgen dat deze aangelegenheid op de agenda van de eerstvolgende raadszitting wordt geplaatst. De nota zelf bestaat uit achttien getypte vellen, waarin de verschillende gevallen met nauwkeurige aanwijzingen zijn beschreven. Als bijlage bevat de nota eenige reproduc ties met vertalingen van verkiezingsbiljetten van het zoogenaamde verbond van Silezische opstandelingen, waarin verschillende ophit singen tegen de Duitschers voorkomen. In een tweede bijlage vindt men een ver kiezingsbiljet van de Westmark-vereenlging, met een verkiezingsbiljet met de woorden „elk Silezier en elke Silezische, die haar stem op een Duitsche lijst uitbrengt, wordt een ver rader van het Silezische volk en stelt zich aan onaangename gevolgen bloot". De Europeesche Unie Briand heeft, als voorzitter van de volken- bondscommissiie voor die bestudeering van de kwestie der Europeesche unie, deze commis sie bijeengeroepen tegen 16 Januari, des voor middags te Genève. Het was aanvankelijk het plan, dat de zit ting zou samenvallen met die van de raadszit ting, die op 19 Januari zal geopend worden. Wellicht heeft Briand met het oog op de moeilijkheden in den volkenbondsraad tus- schen Duitschland en Polen met betrekking tot de kwestie 7am Opper-Silezië de voorkeur er aan gegeven, de Europeesche commissie vóór de raadszitting te doen bijeenkomen. Zooals men weet, zijn alle Europeesche sta ten, die lid zijn van den volkenbond, in de Europeesche commissie vertegenwoordigd. Onder Engelsche leiding De admiraliteit deelt mede, dat in overeen stemming met de in de maand Juni 1929 te Nanking geteekende Chineesch-Britsche vloot- overeenkomst een Britsche missie naar China zal vertrekken, teneinde de nationalistische regeering te adviseeren en bij te staan bij de voorgenomen reorganisatie en moderniseering der Chineesche vloot. Captain Bailliegrohman is tot leider der missie benoemd. Hij krijgt den rang van Com modore bij de Chineesche marine. Begin 1931 zal hij naar Nanking vertrekken, waar hij voorbereidende besprekingen zal houden met den Chlneeschen onder-minister van marine, Chen. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT Is de kracht van 't huidige zakenleven ivX': wmmm V mfm iWi: i f. Journalist vuurt op den minister-president Volgens telegrammen uit Madrid is Woens dagmiddag door Joaquin Ilizo, den politiekein redacteur van het Madrileensche blad „El Sol" tijdens een persconferentie een aanslag op minister-president Berenguer gepleegd. Voor den aanvang van de conferentie had deze journalist zijn collega's gezegd, dat hij zijn baantje als politiek redacteur bij zijn blad zou neerleggen en zich overigens afzijdig van zijn collega's gehouden. Toen daarop Berenguer binnen kwam en zich te midden van den kring van journalisten bevond, trok de redac teur een revolver en vuurde op den minister president Berenguer stortte zich op zijn aan valler en greep zijn arm. Andere journalisten wierpen zich eveneens op hun collega en sloe gen hem den revolver uit de hand. Berenguer, die niet gewond was, vroeg Ilizo, waarom hij dit gedaan had, waarop deze ant woordde: Ik heb als anarchist willen betoo- gen tegen het monarchale stelsel, dat Uwe Excellentie vertegenwoordigt. Ilizo is aan de politie overgeleverd. Beren guer en de journalisten gelooven, dat Ilizo zijn daad in een oogenblik van waanzin heeft ge pleegd. Macedonisch schrijver vermoord Dinsdagmiddag werd de Macedonische schrijver Naum Tomalwesky, aanhanger van Protogeroff, en lid van de voormalige com missie voor het buitenland van de Imro, dood geschoten. Hij werd in den tuin van zijn in een der buitenwijken van Sofia gelegen woning door twee met karabijnen gewapende onbekenden overvallen en neergeschoten. Zijn dochter, die te hulp snelde, werd zwaar gewond. De onverlaten wierpen hun karabijnen weg en maakten zich uit de voeten. MAHCOltl VOOR HET EERST IN FUNCTIE als president van de Italiaansche Academie Een wraakneming Het Wolffbureau seint ons uit Dortmund d.d. 3 dezer: Hedenmiddag werd een ruit ln de gang van het Nederlandsch Consulaat gebouw te Dort mund ingeslagen. De dader, de 25-jarige student in de medicijnen Kurt Winkelmann sloeg na het plegen van zijn daad op de vlucht. Op eea der ambtenaren, die hem achtervolgde, loste hij een schot, dat echter zijn doel miste. Win kelmann werd eenigen tijd later gearresteerd Naar vermoed wordt moet deze daad als een wraakneming worden beschouwd. Voor korten tijl al heeft W. zich in Nederland opgehouden, doch daar hij gevaar opleverde voor de open bare orde werd hij uitgewezen. Een pistool, dat in zijn bezit werd gevonden, werd in be slaggenomen. Toon hij eenigen weken geleden op het consulaat zijn in beslaggenomen wapen terugwenschte, werd hem zulke geweigerd. Maatregelen tegen 't verzet in Bolzano Door den pedesta van Bolzano, het vroegere Bozen, hoofdstad van het door Italië gean nexeerde Zuid-Tirool, werd dezer dagen een vergadering bijeengeroepen van de economi sche raden uit de provincie, teneinde de hou ding der verschillende economische lichamen te kunnen vaststellen ten aanzien van de prijs verlagingen, die op aandrang van de Italiaan sche regeering overal in Italië moeten worden doorgevoerd. Bij den aanvang der zitting verklaarde de podesta Riccini, dat de prijzen in de provin cie Bolzano hooger waren dan in alle andere provincies van Italië en dat de bevolking hard- nekkigen weerstand bood aan de algemeene prijsverlaging. Hij dreigde alle zaken, van de eerste tot de laatste, te doen sluiten, wanneer hierin niet spoedig verandering kwam. Voorts wilde hij verkoopcentrales in de stad oprichten, waar de waren van de producenten onmiddellijk aan de verbruikers verkocht zouden kunnen wor den. Den hulseigenaars deelde hij mede, dat alle buren met 10 pet. verlaagd zouden worden als de eigenaars er niet vrijwillig toe overgingen. Tenslotte deelde hij mede, dat de toelage aan de politieke gevangenen zou worden ver laagd van tien tot 5 lire. Komende onderhandelingen te Londen Binnenkort zullen te Londen onderhande lingen over een internationale kolenovereen- komst worden gevoerd tusschen vertegenwoor digers der Poolsche regeering en het Engel sche ministerie van mijnbouw. Volgens de „Daily Herald" zal vooral be raadslaagd worden over het vraagstuk van den arbeidstijd, in aansluiting aan de bespre kingen, welke hierover reeds met den Duit- schen minister Stegerwald hebben plaats ge lhad. De zeeir bekende Indische rechter en de vroe gere uitgever van de beide bladen „Allahabad Independent" en „Young India", de krant van Ghandi, is dezer dagen tot de Katholieks kerk overgegaan. De vroegere Jaoobitisohe aartshisschoo Ivanios heeft hem in de Kerk opgenomen. Mgr. Ivanios, door velen de Newman van de Jacobieten genoemd, staat aan het hoofd van de groote beweging, die toenadering zoekt tot de Katholieke Kerk. DE BEKLAAGDEN.BANK bij het industrie strijders bewaakt; ieder der aangeklaagden der besprekingen proces te Moskou wordt door roode front- heeft 'n koptelefoon, waardoor hij deij gang kan volgen. Zij waren marschvaardig en goed van wapenen voorzien Het politle-presidium te Breslau deelde gis teren mede, dat den vorigen nacht te Jaesch- kowitz ln het district Breslau ongeveer 150 leden van een natonaal- socialistische sterrm- afdeeling, waaronder ook Roode Kruis-leden, gearresteerd zijn. Ze waren marschvaardig. in uniform en goed van wapenen voorzien. De troep was in het slot van het riddergoed Oelf- fen, in verschillende zalen ingekwartierd. Een Schupo-commando, dat zich in den loop van den nacht naar Jaescbkowitz begaf, con stateerde de aanwezigheid van een groote hoe veelheid wapens, waaronder scherp geladen karabijnen en revolvers, handgranaten, muni tie en andere wapens van allerlei soort. De juiste hoeveelheid kon nog niet worden vast gesteld, aangezien het onderzoek nog voort duurt. De nationaal-socialisten werden gearresteerd en op auto's overgebracht naar Breslau waar zijn verhoord zullen worden. Zij zijn gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. Blijkens nadere gegevens van den politie- president van Breslau zijn 350 nationaal- so cialisten gearresteerd. In het wapendepot vond men behalve kara bijnen, revolvers, brownings enz. ook 1000 sta len helmen. De troep keerde s nachts tegen twaalf uur terug van 'n militaire oefening en werd in het park van het slot door een andere troep (het Slot kan 450 man bergen) ontvangen. Toen greep de politie in. Eenige nazis, die wilden vluchten, werden met eenige schoten van de politie in bedwang gehouden. Bisschop en priester gemolesteerd LONDEN, 3 December. (H.N.) Te Liverpoo' is het gisterenavond tweemaal tot anti-ILatho lieke betoogingen gekomen. Eerst belette de menigte den bisschop van Liverpool zich naar een klooster te begeven. De ruiten in dit klooster werden door de menigte met steenen ingeworpen. Later verhinderde de menigte het over brengen van kerkelijke goederen naar een andere plaats en wierp steenen naar een priester der parochie. De menigte werd tenslotte door de politie uiteengejaagd. Reeds onlangs is het te Liverpool tot derge lijke opstootjes gekomen in verband met den bouw van een kerk, waarbij de bisschop even eens lastig werd gevallen. De vermoorde Pater Soggiu Men meldt ons uit Rome d.d. 26 dezer: De Italiaansche bladen schrijven allen uit voerig over den persoon van den onlangs in China vermoorden Italiaanschen missionaris, pater Giovanni Soggiü, apostolisch prefect van Hinganfoe in Zuld-Shansi. Pater Soggiü werd in 18S3 geboren uit een voorname familie in een klein dorpje op Sar dinië. Hij studeerde' eerst in de rechten en promo veerde aan de universiteit van Sassari. Kort daarop trad hij in de orde der Con- ventueelen. Tijdens den oorlog was hij aal moezenier en in 1925 werd hij als missionaris naar China gezonden. HET RECHT INZAKE DE BINNEN SCHEEPVAART GENEVE, 2 December. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De volkenbondsconferentie voor recht inzake de binnenscheepvaart zal waarschijnlijk deze week gereed komen. Een conventie omtrent de vaststelling van nationaliteit van schepen in de binnen scheepvaart is niet mogelijk gebleken. Daar entegen staan de kansen gunstig voor een conventie inzake de unificatie van bepaalde rechtsregelen met betrekking tot de schepen in de binnenscheepvaart en voor een conven tie inzake de unificatie van regelen met be trekking tot aanvaringen in de binnenscheep vaart. DR. SEIPEL MOET RUST NEMEN WEENEN, 3 December. (H.N.) Naar de „Reichspost" meldt, zal dr. Seipel op dringen den raad van zijn geneesheer voor eenigen tijd vacantie nemen en zich naar Meran in een sanatorium begeven. Dr. Seipel heeft zich bereid verklaard, wel in een kabinet der groote, doch niet in een der kleine coalitie zitting te nemen. Geheime anti-fascistische organisatie ontdekt TALRIJKE ARRESTATIES ROME, 3 December (N. T.A.) Naar het agentschap Stefanl meldt, heeft de politieke politie een geheime organisatie ontdekt, die een misdadige samenzwering tegen het fascis tische regime beraamde. In verband hiermede werden vier en twin tig personen, onder wie twee vrouwen, gear resteer d Oe politieke politie ontdekte verder nog de sporen van eea communistische organisatie, die in Reggio Emilia en in de Romagna gesticht zou worden. Ook in verband hiermede werden meerdere personen gearresteerd. Tenslotte ontdekte de geheime politie te Rome een geheime anti-fascistische organisatie, die anti-fascistische geschriften verspreidden. Drie leiders van deze organisatie werden ge arresteerd. •UIT SPANJE VERBANNEN MADRID, 3 December (B. T. A.) De autori teiten hebben een verbanningsdecreet uitge vaardigd tegen den schrijver, Cesar Falcon, me dewerker van „El Sol" en directeur van het weekblad „Nos Ostros", waarvan de publicatie gestaakt is. HU zal Spanje binnen 48 uur moeten veriaten VIER JAGERS VERBRAND NEW YORK, 3 December (V D.) Te East Otis in den staat Massachusetts ontstond in een boschhut, waarin een gezelschap jagers gedu rende den nacht onderdak had gevonden, een brand, die tengevolge had, dat vier jagers in de vlammen omkwamen terwijl 9 jagers ernstige brandwonden opliepen. De oorzaak van den brand is onbekend. DE ARBEIDSGESCHILLEN IN DUITSCHLAND BERLIJN, 3 December (W. B.) In de mantel- tariefstaking in de Saksische metaalindustrie heeft men tijdens de nabesprekingen, die den 21en November 1930 op het rijksdepartement van arbeid werden gevoerd over de scheids rechterlijke uitspraak van 5 November JA, geenerlei overeenstemming bereikt. De rijksminister van arbeid beeft thans de scheidsrechterlijke uitspraak bindend verklaard. Wegens geleden schade bij de overstroomingen OPENBARE BESTUREN IN BELGIE GEDAGVAARD Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons: Wij hebben reeds gemeld, hoe in den gemeen teraad van Antwerpen de openbare macht in het bijzonder de polderbesturen verant woordelijk werd gesteld voor de gevolgen der jongste overstroom ingen. De bewoners en de industrieelen van den omdergeloopen polder van Hoboken (bij Ant. werpen) hebben deze uitspraak in hun ooreu geknoopt en zijn thans in dien zin een ge- rechtlijke actie begonnen tot schadevergoe ding en mede om de betrokken besturen waar schijnlijk krachtiger aan te sporen, om toch eindelijk eens afdoende maatregelen te nemen. De „American Petroleum Cy", de „Universal Oil Cy" de Mij. Atlas" en de „Sociétê Aaglo- Belge pour la fabrication des vernis anglais" hebben het bestuur van den polder Hoboken, den Belgischen staat, de ministers van scheep vaart en vervoer en van openbare werken, de nationale Mij. van Belgische Spoorwegen en de provincie Antwerpen voor de rechtbank ge daagd. De firma's die bewezen honderd duizenden francs sohade te hebben, verklaren, dat de dij ken door deze lichamen slecht werden onder houden en gerepareerd en het polderbestuur van Hoboken beeft sedert 1913 niets meer aan de dijken laten uitvoeren, alhoewel het ieder jaar winsten heeft uitgekeerd. De provincie Antwerpen wordt gedaagd, om dat zij volgens het keizerlijk decreet van 11 Januari 1811 (de jongste wetgeving op dit ge bied) mede verantwoordelijk is voor het slechte onderhoud en de onvoldoende verster kingen sedert de overstroomingen van 1928, Nog verschillende andere fabrieken en be woners zullen deze week een proces beginnen tegen de genoemde organen. Ook de stad Ant werpen zou dan aansprakelijk gesteld worden. De toestand bij de tramwegen Nadat de bond van werkgevers der Rijnsch- Westfaalsche tramwegen de bestaande Ioon- overeenkomst tegen 3 December, had opgezegd en door een scheidsrechterlijke uits-vaak een loonsvermindering van 6 pet. met ingang van 1 Januari heeft verkregen, was te verwachten, dat ook andera tramwegmaatschanpijen de bestaande overeenkomsten zouden opzeggen Tot nu toe is óat geschied door de Mühihei- mer Kleinbahn a. G., De Ooblentzer tramweg maatschappij, de Rheinische Bahngesellscbaft te Düsseldorf en de Kölner-Bonner Kleinbahn A. G. te Keulen. Deze laatste beeft haar nieuwe voorwaar den reeds bekend gemaakt. De directie ver langt een vermindering van het loon met 10 p£. per uur. a*r Na een overval op een geldtransport BOEKAREST, 2 December. (W.B.) Op den straatweg tusschen Kubei en Cahull is een wagen, waarin een bedrag van 400.000 Lel belastinggelden, welk transport voor Kisjeneff bestemd was, door gewapende bandieten over vallen. De voerman, die zich te weer stelde, werd neergeschoten, waarna de bandieten zich van het geld meester maakten en spoorloos ver dwenen. DR SCHACHT WEER IN DUITSCHLAND BREMEN, 3 December (V. D.) Dr. Hjalmar Schacht, de vroegere president van de Duitsche rijksbank is vanmiddag per s.s. ..Columbus" van den Norddeutschen Lloyd uit de Vereenigde Staten te Bremerhafea aangekomen. EEN GEVAARLIJKE KLIMPARTIJ ln het Zwitsersche gletsehergebied WJ natuurschoon rijken Berninapas

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2