GEEN KRITIEK, GEEN OORDEEL ALLEEN HISTORIE ii^KËER itótef. '3 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. KABOUT STADSNIEUWS Naast kunst bestaat ook nog deugd ll/ü! 53sfe JAARGANG MAANDAG 8 DECEMBER 1930 No. 1589c BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 GOUDEN PROFESSIEFEEST. Zuster Columba. ST. NICOLAAS BIJ DE KINDEREN. Van den R. K. Vrouwenbond. De „zak" doet dienst. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. WSÊMM DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VEREENIGING VAN DE ALLERHEILIGSTE MAAGD. „MAG NIET GEPUBLICEERD WORDEN" NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco btJ vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bt) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN ztjn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door egn'ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim, ^5. bij verlies van een wijs. vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maanr in it a wor en a ge' r,u Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Zuster Columba, van de congregatie van de H. Catbarina van Senen te Voorschoten (Domi nicanessen) in het klooster aan de Tuinlaan haar H, Geloften in die congregatie aflegde. Wegens den Advent werd dit zeldzame feest heden alleen kerkelijk herdacht, terwijl ue fees telijke viering in de Kerstvacantie, op Dins dag 30 December zal plaats hebben. Hedenmorgen werd in de rijk versierde kapel door den weleerw. pater Fréhe O.P. tot in tentie' der Bruid een plechtige gezongen H. Mis opgedragen, terwijl hedenmiddag om 5 uur een plechtig Lof met To Deum werd gecelebreerd. Zuster Columba, in de wereld Elisabeth van der Pluym, werd op 10 April 1S59 te R'dam geboren, op 9 Dec. 1879 ingekleed en op 9 Dec. -1880 geprofest. Gedurende 40 jaar van haar kloosterleven is zij op de Bewaarschool werk zaam geweest, achtereenvolgens in Helder, Schiedam en Rotterdam (Oppert). In Schiedam een vijftiental jaren, waarvan dertien In de Gorzen. Als een bijzonderheid mag wel vermeld wor den. dat de jubilaresse heden haar gouden feest viert in dezelfde devote kapel, waar ze het heilis habijt van Sint Dominicus mocht ontvangen en waarin ze vóór vijftig jaar met jeugdig vuur en groote liefde haar eerste professie deed. Van verschillende zijden mocht zuster Colum ba felicitaties en geschenken ontvangen. Dat was me een vreugde! De Sint Zaterdag middag op bezoek bij de Vrouwenbond-kinderen De R- K. Volksbond was vol met al die be- weeglijke figuurtjes, die vol spanning, vreugde en misschien ook wel vage angst de komst van Sint Nicolaas afwachtten. Het was een opgewonden troepje, waar de dames met geen mogelijkheid stilte onder konden krijgen en vol trots elkaar vertelden, waarmee de goede heilige hen thuis en op school had bedacht. En ieder oogenblik rekten zich de halzen naar achter, om te zien of de Sint nog niet in aantocht was. Maar eerst kwam prof. Antonini de kinderen vermaken met zijn ongelooflijke goocheltoeren. Wat den kinderen telkens ln plaats van het gebruikelijke applaus een bewonderend „ééêj!" ontlokte. Prof. Antonini was handig en al snapte de jeugd zijn toeren .niet altijd, zijn kinapA prestaties werden toch zeer gewaar. deercF en menigmaal moest hij de bel han- teeren om een eind te maken aan de luidruch tige blijken van bewondering. Het goochelen was voorbij en de kinderen watertandden bij het zien van al die heerlijke suikerbeesten, die onder hen werden rondge deeld en waarvoor de olienoten en de zuur tjes even plaats moesten maken. Prof. Antonihi kwam nog met zijn poppen kast. Hoezeer de kinderen meeleefden met de lotgevallen van den deugniet Jan Klaassen. En triomfeerend gejoel steeg op, toen Jan Klaas sen eindelijk den agent te pakken had ge kregen. Weer kwam er snoeperij. En eindelijk, eindelijk kwam het langverwachte oogeoblik: de Sint deed zijn joyeuse entrée, en werd be- groet met een spontaan: zie ginds komt de stoomboot". De zetel stond klaar op het tooneel en nauwelijks had Sint Nicolaas plaats ge nomen of Emmy Steens kwam hem op een alleraardigste wijze begroeten; iets wat de heilige zeer op prijs, stelde. De grijnzende Pieter knecht stond al met een onheilspellend gezicht klaar roet zijn zak, toen St. Nicolaas na een vriendelijke speech een der stoute jongetjes bij zich riep en hem zonder pardon ln den zaV liet stoppen. Maar gelukkig waren er ook veel goede kinderen in de zaal zoodat het „zalc-leed" al spoedig vergeten was en de Sint weer was die goede heilige weldoener van altijd. En de kinderen zijn dan ook ongetwijfeld naar huis gegaan met het vaste voornmn, om de vermanende woorden van den goeden gt Nicolaas ter harte te nemen. Zondagmiddag heeft St. Nicolaas weer een hezoek gebracht aan de kinderen, die Zaterdag nlet van de partij konden zijn. De concurrentie van Schiedam. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot den Rotterdamschen Raad, om de aandacht van dien Raad te vestigen op de bezorgdheid welke omtrent den toestand van de Rotterdamsche haven gekoesterd wordt Een vergelijking wordt in het adres onder meer getroffen tusschen de tarieven te R'dam en Schiedam. Dienaangaande lezen we in het adres: „Voor een verblijf va.n weinig uren, om enkele tientallen tonnen lading te lossen of te laden, moet een groot translantiseh stoom schip te Rotterdam havengeld betalen naar zijn Inhoud, dat is dus 800 en meer, waarbij dan nog komen kadegelden, loodsgelden en andere onkosten. „In Schiedam betaalt een dergelijk vaar tuig, volgens het daar in de practijk steeds toepasselijke minimumtarief van I cent per kub. M 150 en meer. „Het gevolg la, dat de scheepvaart op Schie dam snel stijgt. Gedurende de eerste drie kwar talen van 1930 zijn te Schiedam zeeschepen ingeklaard tot een netto tonnage van: Jan.- Maart 1930 2G3.641 tons; April-Juni 1930 3G8.945 tons; Juli-Sept. 1930 433.859 tons; dat is in negen maanden reeds meer dan in het geheele jaar 1929. In Rotterdam toont de in geklaarde tonnage daartegenover een dalende lijn. „Wat belangrijker nog is dan de scheepston- nen zijn de goederentoins, die zijn geladen en gelost en dus werkgelegenheid verschaffen. In heit tweede en derde kwartaal 1930 zijn te Rotterdam in vergelijking met de overeen komstige kwartalen van 1929 (het eerste kwar taal is buiten beschouwing gelaten, omdat in 1929 de rivieren dichtgevroren waren) rond 4.680.000 tons (van 1000 kg.) minder verwerkt 22 pet.), waategenover Schiedam een voor uitgang toont van 115.275 tons 39 pet.) en Dordrecht een vermeerdering van 24.875 tons (-1- 47 pet.). Men werpe on3 niet tegen, dat Rotterdam in absolute cijfers veel meer ver loren heeft dan Schiedam en Dordrecht ge wonnen hebben. Het is ongetwijfeld waar, dat alle verlies van Rotterdam nog niet verplaat sing naar Schiedam en Dordrecht beteekent, maar wat de bovenstaande cijfers bewijzen, is, dat te midden van dezelfde economische depres sie Schiedam en Dordrecht op vooruitgang kon den bogen, maar Rotterdam zeer belangrijk achteruitgang." Opgemerkt wordt dan onder meer nog, dat in Schiedam alle lichters en verder stuwadoors- materiaal, dat bij het laden en lossen van zee schepen gebruikt wordt, vrij is van havengeld, terwijl te Rotterdam, dat bovendien nog groote concurrentie ondervindt van Dordrecht en Am sterdam, zich vastklampt aan een hoog tarief. DE WERKVERSCHAFFING De werkloozen, die te Witteveen en te Eener veld zijn tewerk gesteld, zijn heden niet naar die werkverschaffing vertrokken, omdat de vorst den arbeid aldaar onmogelijk heeft ge maakt. K J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" „Fascisme en dictatuur" De secretaris van de K. J. M. V. „Katholiek LeveD", verzoekt ons te melden, dait evenals van alle bij de K.S.A. aangesloten vereen-igin- gen, ook de leden van de K. J. M. V. .Katho liek Leven" bij de lezing van den heer Th. Oostendorp over „Fascisme en dictatuur" wor den verwacht. Deze lezing heeft plaats mor genavond 8 uur in den R. K. Volksbond. KALENDERS We ontvingen nog een maand kalend er van de firma Boelaars en Lambert Verzekerings agenten. Wijnhaven, Rotterdam. FASCISME EN DICTATUUR Lezing voor de K. S. A. Wie, die eenig belang stelt ln het staat kundig leven onzer dagen, hoorde of las niet het een of ander over dictatuur en fascisme! Wie hoorde niet van Mussolini in Italië, Pil- soedski in Polen, over dictatuur in Spanje, in Zuid-Amerikaansche staten enz. En toch zullen velen geen juist en volledig begrip dezer stelsels hebben, noch ln theorie, noch in de practische toepassing, ofschoon ook ln de nabije landen, zooals Duttschland en zelfs ook in Nederland nu en dan stemmen op gaan voor een dictatoriale regeering. Wie daarvan nu eens wa-. meer wil weten, hij of zij kome Dinsdagavond S uur naar den R. K. Volksbond, waar de heer Th. J. Oostendorp, redacteur Buitenland aan de Maasbode, een lezing over bovengenoemd onderwerp zal hou den, Men stelle zich hierbij niet voor een droge lezing van papier, neen, de heer Oostendorp spreekt tot en met zijn hoorders op onderhou dende wijze. Dat hij door zijn functie met het onderwerp volledig op de hoogte is, spreekt van zelf. Hier is dus een mooie gelegenheid om over een zeer actueel onderwerp door een des kundige op onderhoudende wijze te worden in gelicht. Dat velen hiervan mogen profiteeren. De avond wordt gegeven door de K.S.A. en is dus gratis toegankelijk voor alle Katholieken, behalve voor kinderen beneden 16 jaar. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 4fi Deo. GEBOREN; Adriana J-, dochter van J. de Jonge en H. C. van der Meer, Lange Haven 14 Anna, dochter van C. Schouten en A, L, Vendelbosch, Buitenhavenweg -Johannes J.. zoon van J. Stokman en D. J. Rietveld, Fildps van Bourgondiëstraat 4 Huiberdina A., doch- ter van J. Brandenburg en P. Kriekaard, den Bommelschestraat 21 Johanna C„ dochter van H. F. Miinstermann en N. Maltha, Broers- vest 3 Engelina, dochter van E. Stuut en J. M. van Dienst, Oosterstraat 51 OVERLEDEN: R. A. G. Hoenderkamp, 29 j-, Frans Halsplein 25. DE HEERLIJKE INCONSEQUENTIE Ik zou 't niet durven wagen kritiek te schrij ven, wil zelfs geen oordeel veilen, maar wil alleen historie geven, historie, zooats ik ze beleefd heb, l'hisioire, qui se repète toujours. In mijn jonge jaren heb ik ijverig de oude interessante jaargangen van de „Dielsehe Wa rande" doorgelezen, het tijdschrift, dat toen nog alleen van Jos. Alberdingn Thijm. was, en waarin deze zoo smakelijk te keer ging tegen onze leelijke kerkenbouwers en Plaeitiners. Dia ons toen spaarzaam nieuw gebouwde kerken ten voorbeeld stelde, welke nu weer heel leelijk en onbeduidend worden gevonden. Alberdingk Thijm mocht 't zelf nog beleven, dat de groote Roomsche kerker bouwer Ur. Cuy- pers ons Rijksmuseum stichtte, dat bij de ope ning door een aestheticus van naam als Mr. Carel Vosmaer gequalificeerd werd als gedeel telijk een Roomsch Seminarie en weer ander zijds een Duitsche Bierhal, maar do m andere bevoegden weer geprezen weid als het fraai ste specimen van vaderlands<-fce arTutectupr, dat sinds Jacob van Campen's Paleis op den Dam in Holland gebouwd was Thijm overleden, kwam nu alweer dertig jaar geleden de toen jonge Dr. Jan Ka'f aan 't woord, die op zijn beurt den profetenmantel om zijn schouders voelde, en een boefepredika tie hield tegen de Katholieke kunst zijner da gen, welke volgens hem zoo weinig om t lijf had. Toch had een Dr. Cuypers toen al een hon derd nieuwe kerken in den lande gebouwd, en had zijn zoon de ontwerpen gereed voor een nieuwe Sint Bavo-cathedraal te Haarlem, in denzelfden tijd beleefde het 3int Bernulphus- gilde onder leiding van Deken van Keukelum zijn hoogsten bloei, en tal van kunstzinnige priesters daarbij aangesloten beijve"den zich om in hun eigen aangewezen «ring zooveel mo gelijk kunst en religie te doen samengaan De bouwmeester Tepe en de Kunstenaar Wil helm Mengelberg deden in die dagen hun best om de aspiraties van Deken van Heukelum in tastbare daden te verwezenlijken. Maar Jan Kalf was van oordeel, dat er een nieuwe generatie van Godbegtnadig le kunste naars moest opstaan om de katholieke kunsf naar waarde te dienen. Naast het oude Bernulphusgilde werd een nieuwe kunstkring opgericht, „de Violier", waarvan Jan Dunselman, de kerkschilder, zoo lang de verdienstelijke voorzitter is geweest. En met Jan Dunselman kwam de nieuwe ge neratie van artisten aan 't woord, Jos. Uuypers, Jan Stuyt, de Molkenboers, Kropholler, Jan Brom, Colette enz. Voor wie het voorrecht heeft lang te leven komen de nieuwe generaties vlug achter elkaar. En met de kunstenaars ook de critici. De Dunselmans, de Cuypersen. de, Stuyten, de Krop'hollers, de Colettes krijgen afgedaan. Kn met hen krijgen de geestelijken, de bouw- heeren, die zoo loyaal allen richtingen kans hebben gegeven, een brevet van aesthètisch onvermogen. Hoelang is er niet afgegeven op de Roer- mondsche kunstateliers met hun stijve poppen, op de gebrandschilderde vensterfabrieken van den Duitschen Dirks en den ouden Nicolaï. Wie iets van moderne katholieke waarde en echte religieusiteit in zijn Kerk en bedehuis wilde hebben werd naar den Haagschen glas schilder Lou Asperslagh en den jongen beeld houwer Willem Harzing gedreven. De nieuwe kunsttijdschriften stonden vol van hun knappe en prijzenswaardige werken. En nu is 't meer dan een halve eeuw gele den, dat de oude Thijm in zijn „Dietsche Waran de" fulmineerde tegen wansmaak en kunste loosheid, meer dan dertig jaar geleden dat Jan Kalf in zijn scherpe philippica's aan 't woord kwam, en daar komt nu onze nieuwste criticus en aestheticus Albert Kuyle aan de beurt, en laat Alberdingk Thijm en Dr. Jan Kalf wel ver in zijn schaduw. Die weet 't eerst pas te zeggen zooiat de libe rale pers 't gaarne met animo nadrukt als een bewijs van onze katholieke achterlijkheid. „Het zijn de kletskousers" zegt hij, „de quasi vromen, de officials, de leugenaars, de mystiekbrouwers, de uitleggers, de stylitisiij- ders, de baarddragers en asceten onder de kun stenaars, die voor de waren doorgaan De lie den, die als klitten aan het Eerwaarde lijf hangen en uitleggen en leuteren tot zij het zelf bijna gelooven. Ieder heeft zijn hobbv De een vent met zijn koren engelen, de andere met zijn profetenbaarden. de derde met zijn geboJsatmos- feer. Zijn Eerwaarde slikt alles van deze mid denstanders en öe andere middenstand brengt de dure centen wel bij elkaar Staat er nog niet genoeg schandelijke rommel in onze ker ken? Is er nog niet genoeg gips, dat tenminste bont en lollig was, verdrongen door de onbe- teekenende koekedeegmodellen van Harzing? Harzing, ja, dat is er me eentje Beroemd tot buiten de grenzen. „Ik hoop dat deze bende elkander nog eens in een kerk begroet, Harzing, Colette en As perslagh. Dan kan het ge|j>uw later sRijd nog als opiumkit of nachtcabaret ingericht worden. Asperslagh. Ik heb in Den Haag vecsters van hem gezien, met zulke liederlijke gtezen, zulk gemeen tochtdeurglas, dat het zelfs van een gewonen pastoor onbegrijpelijk is, hoe hij zulke smeerlapperij in zijn kerk durft te laten ma ken" Nogmaals ik schrijf geen critiek, vel geen oordeel, ik constateer alleen maar. En alom om ons heen zien we aldoor maar weer nieuwe kerken bouwen en versieren, en allo „weer" nieuwere jongeren krijgen op hun beurt een kans. Cor van Moorsel en Koldewey weten als zij schrijven, precies hoe 't moet, maar als zij bou wen, vinden ze ook al weer geen geaade. En de arme geestelijke bouwheeren, öie ieder zoo graag een kans geven, hebben t maar al door gedaan. En ik denk hoe de oude Jos. Alberdingk Thijm, die terecht zulke hooge eischen stelde aan de kerkelijke kunst, bij voorkeur naar het toch maar leelijke Fransche kerkje ging, waar hij zoo innig vroom te bidden placht voor het kunstlooze altaartje met z'n gemaakte bloemen, de knappende waskaarsen en bet schemerlicht uit het barokken Godslampje. Zijn wij eigen1 ijk niet allemaal zoj heerlijk inconsequent? En zou onze brave Albert Kuyle nu niet meer kunnen bidden, als hij vensters van Lou Asperslagh en teelden van Willem Harzing rondom zich weet? Gelukkig bestaat er naast kunst ook nog deugd, anders moesten onze leelijke katholieke kerken na het barre vonnis van onzen Albert Kuyle wel jammerlijk leegloopen. En dan herinner ik mij, hoe ik ook al meer dan dertig jaar geleden de jonge Hi'da uit de toen geruchtmakende „Hilda van Srylenburg" van Mevr. Goekop De Jong van Beek en Donk heb hooren praten: „Mooiheid in lijnen en vormen, en klanken en kleuren en woorden noemen wij kunst, maar mooiheid in gedachten en gevoelens en daden noemen wij deugd, en daarom zijn deugd en kunst ten slotte eigenlijk voor wie het leven rijk en breed willen opvatten twee woorden met éénzelfde beteekenis, dit is „liefds tot vol maaktheid". En dat heeft de jonge Hilda van dertig jaren geleden later zoo wél begrepen en ervaren, dat zij nu tevreden biddend neer zit „bij de was kaarsen" in de vaak toch ook arme en leelijke kerkjes van Parijs. Wie in dezen zin. ter kerke gaat, heeft de deugd van den Tollenaar dje rouwmoedig neer knielt en bidt „wees mij arme zondaar genadig" terwijl de ander zweemt naar den hoogmoed van den Farizeeër, die den Heer dankte, dat hij niet zoo was als die andere gewone men- schen. En is 't Louis Veuillot niet die gazegd heeft dat de mensch eerst waarlijk groot is op zijn knieën. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Weste lijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, zachter in het Noorden, in het Zuiden weinig verande ring in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.15 tot 's morgens 7.28. PRINSES ELISABETH verlaat met haar moeder, de hertogin van York, het eerste kinderfeest, dat zij mocht meemaken Vijf-en-zeventig jarig bestaan. De Vereeniging van de Allerheiligste Maagd welke heden 75 jaren bestaat, heeft dit gedenk waardige feit op sobere, uitsluitend kerkelijke wijze gevierd. Vorige week werd een trïduum voor de leden gehouden, terwijl hedenmorgen om acht uur in de Frankelandsche kerk een plechtige H. Mis ter intentie van de Vereeni ging werd opgedragen. Officiant was daarbij de HoogEerw. Heer Deken; als diaken fungeerde kapelaan J. A. M. Bekkers, als subdiaken kape laan A. J. Raaffels. als ceremoniarius kapelaan C. M. M. Hijgemann. Na de H. Mis had ten huize van de presi dente, mevrouw KleipoolMelchers, een ge meenschappelijk ontbijt plaats, waaraan alle leden aanzaten evenals de HoogEerw. Heer Deken en de geestelijke adviseur kapelaan Raaffeis, die heiden de vereeniging in warme bewoordingen complimenteerden. Dat de vereeniging, welke zich ten doel stelt het bezoeken en bitótaan van arme zieken en kraamvrouwetJ, de sympathie van geheel Katholiek Schiedam geniet, blijkt wel uit de groote opbrengst welke de collecten in de ver schillende kerken der stad ten bate van de Vereeniging hebben opgeleverd. In de parochie van O. L. Vrouw Visitatie, waar de liefdadig- heidspredikaties werden gehouden door den weleerw. heer M. M. Nolet, brachten de col lecten op 1261.00; in de parochie van Sint Jan waar de predikaties werden gehouden door pater Dominicus Terstegen 532; in de parochie van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans, waar als predikant optrad, pater W. J. A. M. de Mol O.P., uit" Alkmaar 436, en in de parochie van het Allerheiligst Hart, waar vorige week oud-kapelaan A. J. L. Lees berg de liefdadigheidspredikaties hield, 130. Voorts werd in de kapel van het Carmell- t es sen klooster 11.60 opgehaald. Aan nagekomen giften werd voorts ontvan gen een bedrag van 41.00, alsmede eefn aar dige attentie van den R. K. Vrouwenhond Voorts was er bij de giften een bon voor honderd eieren. In totaal werd door de sympathieke vereeni ging derhalve ontvangen een bedrag van 2411.60, DE ALGEMEENE WINKELWEEK Nu de Algemeen© Winkeyweek 1930 wederom tot het verleden behoort, moet met de afwikke ling der zaken voortgang worden gemaakt. Het is de wensch van het comité der Win- keelweek de loopende zaken vlug af te wikke len, vandaar dat het Didsdag en Donderdag vain des avonds 8 uur af in café restaurant de Kroon zich zal bezighouden met het uitzoeken der ingezonden opgaven van den foutenwed- strijd. Dat dit geen geringe arbeid zal zijn be hoeft geen nadere omschrijving als men weet dat ruim 25000 formulieren door het comité zijn uitgegeven. Om dit in twee avonden te bereiken zullen vele handen noodig zijn. Daartoe zullen, behalve het comité der win kelweek, dat reeds 24 personen telt, ook aan wezig zijn al de bestuursleden der drie Mid denstandsorganisaties, terwijl ook zij die lid zijn van bovengenoemde organisaties en de be hulpzame hand willen reiken, gaarne welkom zijn. Het comité stelt er een eer in de toe kenning der x>rjjzen spoedig bekend te maken. ALOIS LANG, de Christus vertolker uit de Oberammergauer Passiespelen van 1930, maakt zijn Kerstboom goPM* BLAISSE EN STRUNK Door die firma Blaisse en Strunk is een nieuw groot bioscooporgel afgeleverd voor het Asta- theater te Den Haag Vrijdagavond zal h«t orgel worden Inge INLICHTINGEN VERKRIJGBAAR Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te hekomen omtrent een tweetal fietsen, waarvan da eene is achtergelaten bij een bar bier en de tweede bij vergissing voor 'n andere meegenomen. HENGELEN Gisteren hield de S.H.V. „De Zilvervoorn" 'n onderling concours in de wateren van Maas sluis. De uitslag Is als volgt: le prijs J. van Dijk; 2 W. v. d. Linden; 3 J. v. d. Spelt; 4 D. Huizer; 5 C.Sanstra. Gevangen werden 11 stuks maatviseh met een gewicht van 429 gr. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 7 Dec. Aangekomen: motor schoener Nyssiena, kapt. L. Pot met gebroken glas van Londen via Vlissingen voor de N.V. Vereenigde Glasfabrieken aan de Buitenhaven. SCHIEDAM, 8 Dec. Aangekomen: Eug. s.s. Agility, kapt. C. E. Mann, met olie van Har burg voor N.V. Schieveem in de Wilhelmina- baven. SCHIEDAM. 6 Dec. VertrokkenFransch s.s. Fort de Souville, naar Rotterdam; Oude water, maar Brei Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsi Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. lederen Woensdagmiddag van 33y2 uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missieuaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam 1, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van E<L Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Warande. Aanvang S uur. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St, Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Maandag 8 December Vergadering diocesaanvereeniging R K. Onderwijzers in het Bisdom Haarlem, afd. Schiedam en Omstreken. Spreker frafcer M. Thomas over het nieuwere geschielendsonder- wijs in de lagere school. Hotel Beijersbergen. Half acht. Dinsdag 9 December Plaatselijk comité voor de K. S. A. Lezing door den heer Th. J. Oostendorp over: Dicta tuur en Fascisme. R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 9 December Propagandavergadering afd. Schiedam N.V. De Sportfondsen. Gebouw Musis. Acht uur. Dinsdag 9 December Ledenvergadering R. K. Bouwvakarbeiders- bond St. Joseph. Gebouw R. K. Voksbond. Half acht. Zaterdag 13 December Eerste Sctoiedamsdh© kanariekweekersveree- niging „Ons Genoegen". Tentoonstelling. Ge bouw „De Amstelbron'Broersvest- Toen, alweer eenigen tijd geleden, 't Noor- sche stadje Tromsö aan de Noordelijke IJszee in het middelpunt der belangstelling stond, zoo niet van de heele wereld dan toch zeker van Scandinavië en toen behalve de leden van de commissie van onderzoek naar de overblijfse len van de expeditie Andrée, aanwezig waren de vertegenwoordigers der Zweedsche en Noorsche regeeringen, de bloedverwanten van de Pool- vorschers die vóór 3 jaar waren verongelukt en wier lijken teruggevonden waren, en andere belangstellenden, bovendien talrijke journalis ten uit Scandinavië en haast alle andere landen van Europa en Amerika, en toen naar aan leiding van dat alles, allerlei berichten ou doken en verder werden verspreid, geruchten de ronde deden, interviews plaats hadden in hallen van de hotels, op de hoeken der straten aan het souper, iedere uitspraak van de leden der Commissie geregistreerd werd en men spe ciaal met spanning op de mededeelin- gen der officieele commuiiiquê's wachtte, die in de hal van het Grand Hotel werden aangeplakt; toen zooals alttijd in zulke gevallen de krantenmenschen de officiee ls mededeelingen absoluut niet uitgebreid ge noeg vonden, en toen nog bekend werd, dat er geen publicaties uit het dagboek van Andrée gegeven zouden worden en het officieele stil zwijgen zich ook uitstrekte over andere din gen, toen begon er langzamerhand een zekere ontstemming te heerschen, die onder meer tot uiting kwam door het feit, dat een onbekende hand onder het communiqué de volgende woor den schreef: „Mag niet gepubliceerd worden". Maar een der locale bladen van Tromsö nam deze bemerking ernstig op en in de volgende uitgave van haar blad had zij heel gewillig ieder berjofet vaa feat oaamanig»* aorgvuldig i 8 Dec.: Nutszaal, le Sonate-avond L. Cocheret-Lelyveld (piano) en Oscar Eberle (cello), 8 uur. 10 Dec.: Groote 'Schouwburg, Faust (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W. Concertgebouworkest (le abonn.con eert) kwart vóór 8 uur. 11 Dec.: Grootie Nutsizaa.1, liederenaviond Heten HenscCiel, 8 uiur. 13 Dec.: Groote Nuteiaaal, 2e volksconcert Rott. Trio, 8 uur. 14 Dee.: Groote Nutszaal, Uederen-matinëe Birgiit EngeM, halif 3. Dagelijks: Arena-variété, 2*4 en 8% uur, Zondag ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en mot Donderdag 11 dezer in: Royal, Liief- desparade (voor volwassenen): Luxor, De held der Witte bergen (voor volwassenen); Roxy, Een avontuur aan de Rio Grande (voor volw.) Ooster-tlheater, De gevloekte (voor volw.); Co- lostseuim, Goud (voor volwassenen). SCHIEDAM, 8 Dec. Officieele noteering van de commissie 'uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling EEN GOEDE HOND STAA' VOOR GEEN SLOOT, MAAR EE «SUT ER OOK WEL OVI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1