ALGEMEEN OVERZICHT. HET INDUSTRIE PROCES Conflict in de Duitsche metaalindustrie DE DOODENDE MIST BIJ LUIK Eigenaardige uitwassen MAANDAG 8 DECEMBER 1930 TEGEN ALLE BEKLAAGDEN DE DOODSTRAF GEëlSCHT EEN VERPLETTERENDE MEERDERHEID VRIJGESPROKEN De staking in Schotland DE RAMP MET DE „R. 101" DE VOLKENBOND EN DE CHINEESCHE VOLKS GEZONDHEID DYPHTERIE-EPIDEMIE BOTSING IN DE LUCHT EEN LACH- EN EEN SIDDERSECTE ONTBONDEN Heiligscfaennende diefstal MGR. CARUANA TERUG OP MALTA SOCIALE ACTIE IN SPANJE VEREDELENDE SPORT! NIET IN ORDE? BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR KARDINAAL PACELLI HET GESCHIL TUSSCHEN DE ORDEN VAN MALTA EN VAN HET H. GRAF OUD-MINISTER ANSEELE DE WAPENVOORRADEN DER DUITSCHE COMMUNISTEN De noodverordening aanvaard. In den Du.itschen rijksdag zijn Zaterdag ochtend de discussies over de noodverordenin gen, de rijksbegrooting en de in verband daar mede ingediende moties van wantrouwen, her opend. De zittingzaal was wederom vol rumoer en tumult. Een groot aantal sprekers voerde nog het woord, over alle mogelijke kwesties, bui- tenlandsche en binnenlandsche, maar weinig oniet over de voor het land alles primeeren- de kwestie: de noodverordening. Eindelijk tegen zes uur s avonds schenen alle Partijen gezegd te hebben, wat ze te zeggen hadden en kon tot stemming worden overge gaan. Bij de beslissende stemming over de nood- ■verordeming heeft de regeering een meerder heid van 38 stemmen behaald. Voor de opheffing van de noodverordening stemden 254.afgevaardigden, er tegen 292. Hiermede heeft dus de noodverordening van 1 December kracht van wet gekregen. Voordat tot verdere stemmingen werd over gegaan, ontstond er weer een langdurig debat over het reglement van orde In verhand met een door de nationaal-socialisten ingediende motie van vertrouwen in de regeering. De sprekers der regeeringspartijen wezen er op, dat dergelijke moties, waarvoor de indie ners zelf niet willen stemmen, niet als ernstig kunnen worden beschouwd. Daarentegen betoogden de sprekers der op positie, ook die der Duitsch-nationalen, dat de .motie ten doel heeft de regeeringspartijen te dwingen tot een positief uitspreken van hun vertrouwen in de regeering. Ten slotte werd eerst gestemd over de vraag, of de nationaal-socialistische motie toelaatbaar was, wat met 298 tegen 233 stemmen en 22 ont houdingen werd ontkend, zoodat de motie niet ■in stemming kon komen. Daarop volgde de stemming over de moties van wantrouwen der economische partij, der 'Dultscbe nationalen en der communisten te gen het kabinet. Al deze moties werden met 291 tegen 256 stemmen en 1 onthouding verworpen. Evenzoo werd de door de communisten in gediende motie tot opheffing van do oude noodverordening verworpen en wel met 307 (tegen 235 stemmen en 1 onthouding. Tegen de opheffing van de oude noodveror- (deniing stemde ook de lan-dvolkpartij, omdat in deze verordening de hulp voor Oost-Pruisen is opgenomen. De verdere stemmingen weTden tot Dinsdag verdaagd. Zooals uit het groote aantal uitgebrachte stemmen blijkt, hadden zoowei de regeerings partijen als de oppositie ervoor gezorgd, dat alle mannetjes opgekomen waren. Omvorming an het Rijkskabinet? Onder bovenstaande® titel wordt in een hoofd artikel van de „Berliner Stimmen", het or gaan van de Duiitsehe volkspartij van groot Berlijn, de politieke toestand in Duitschland besproken. De Duiteohe volkspartij ziet in de noodver ordening niet het einde maar het begin van het eaneeringsprogram. Zij is van meening, dat er nog ingrijpender maatregelen moeten worden genomen en ten opzichte hiervan behoudt, zij zich haar standpunt voor. „Op het gebied der buitenlandsclie politiek' aldus vervolgt de „Beirl. Stimmen", „zal een groote activiteit moeten worden ontwikkeld Het kabinet-Briining kan de taak, die het nog te vervullen heeft alleen dan tot een goed ©inde brengen, wanneer (het bij het volk het noodige gezag geniet. Zonder die autoriteit kan het kabinet op den duur niet regeeren tegen een sterke oppositie, die naar verhouding slechts weinig stemmen noodi-g heeft, om haar minderheid in een meerderheid te veranderen Nu ook de rijksminister van justitie, dr Bredit, uit het kabinet Is getreden, beschik dit niet meer over het voldoende gezag, om zijn zware taak ten einde te brengen. Ook de rijksminster van binnenlandsche za ken, dr. Wirth heeft herhaalde malen door zijn iinksche orienteering aan een rechtvaardige kritiek bloot gestaan. Wanneer het rijks-kabinet werkelijk boven alle partijen wil staan en een onaantastbaar Standpunt innemen, dienen daarin geen partij ministers te zetelen, die zich te richten hebben naar de wenscben van deze of gene pairtij Het is daarom in de naaste toekomst van be. lang der regeering het noodige gezag terug te schenken door bevestiging van den parlemeu. tairen grondslag en een weloverwogen omvor xniug van het kabinet Barthou kabinetsformateur. Sinds het oogenblik, dat het ministerie-Tar- dieu in den senaat werd ten val gebracht, tot Zaterdagavond toe, is men den afloop der rpoto colaire bezoeken blijven afwachten en viel omtrent het crisis-verloop niets te zeggen, dan dat de radicalen in senaat en kamer met den uitslag der senaatsstemming verlegen waren zoodat de fanfares van de vorige gelegenheid uitbleven. De overtuiging, dat in de Kamer de Tar- dieu-meerderbeid intact was gebleven, sloot ook in bun meening de mogelijkheid op een Bnksche concentratie uit. President Doumergue heeft Zaterdag de par tijen uit de impasse gehaald, door niet iemand te r°epen uit de iinksche meerderheid van den senaat, doch een van hen, die zich van stemming onthielden, een, die tegenover de radicalen staat. Voor den vorm Poincaré roepend, die de op dracht afwees, maakte Doumergue daarmee het aanbieden van de opdracht- tot kabinetsfor matie aan oud-minis ter Barthou, die zijn tijd heeft weten af te wachten,, mogelijk. Het eerste werk van Barthou is ge weest, zich van de medewerking van Tardieu te verzeke ren en het vraagstuk van de buiteriland- sche politiek uit te schakelen. Dat laatste heeft hij gedaan door zich van de medewerking van Briand te verzekeren, waardoor de continuï teit der Fransche buitenlandsche politiek, wordt gedemonstreerd.. Het onderhoud met Tardieu had n eigen aardig begin. Toen Barthou op het ministerie kwam, om met Tardieu te spreken, wierp een storing van de electriciteit alles in. het don ker, zoodat de aanwezige journalisten den ka binetsformateur moesten voorlichten, om den weg te vinden naar Tardieu, wat tot menigen geestigen en ironischen kwinkslag aanleiding gaf. Een kamerdienaar kwam echter een lampje opsteken, en dat was voor beide staatslieden voldoende, om de nieuwe leuze te vinden voor de binnenlandsche politiek. Zij werden het namelijk eens op een door Tardieu geredigeerde nota, waarin gezegd wordt, dat bij de oplossing der crisis men zich heeft te inspireeren, ten eerste op het votum van den senaat, dat een breedere gouverne menteel© meerderheid wenscht, dan die vpn thans en in de tweede plaats op de uitspraken der kamer, die er op wijzen, dat de meerder heid, door de verkiezingen van 1928 in het pa leis Bourbon gebracht, haar gezag intact heeft gehouden; en ten derde, aangezien die beide partijen tegenover elkander staan, dat een conciliatie tusschen beide punten moet wor den gevonden. De formule is dus niet langer concentratie, zooals de radicalen wilden, maar conciliatie. Dit komt hierop neer, dat, waar de senaat alleen door de onthouding van geestverwanten Tardieu lieeft kunnen doen vallen en de ka mer geen afbrokkeling op den rechtervleugel van de regeeringsmeerderheid wenscht, het ge- heele vraagstuk nog precies hetzelfde is ge bleven als op het oogenblik van het vertrek der radicalen uit bet ministerie, na het con gres van Angers in 1928. Zullen de radicalen thans in het ministerie treden, ondanks de aanwezigheid van de rech terzijde? Men gelooft in parlementaire kringen, dat daar inderdaad wel eenige kans op is en dat Herriot wel voor een conciliatie is te vinden en misschien zelfs Chautemps, doch Daladier kan moeilijkheden verwekken. Barthou zal Zaterdagavond bij het einde van zijn pogingen, dat hij aan elk der drie ge noemde radicalen een bezoek heeft aangekon digd. Eerst daarna zal er eenige kijk zijn op het naaste verloop der crisis, dat af zal han gen van de wijze, waarop de socialisten en de fanatiek-radicalen een dergelijk intreden van voormannen in het kabinet zouden ontvangen. In verband met den val van Tardieu is het interessant, eraan te herinneren, dat de thans te vormen regeering de 86ste zal zijn, die Frank rijk in de laatste 60 jaren heeft gehad. Van Februari 1871 tot December 1930 had de re publiek 12 presidenten, die in totaal 85 mi nisteries hebben gevormd. President Doumergue is thans bezig aan de vorming van zijn vijftiende kabinet en houdt hiermede een record. De ontwapening. De voorbereidende commissie voor de ont wapeningsconferentie behandelde Zaterdag- dat gedeelte van het rapport aan den volken- bondsraad, dat betrekking beeft op de geoefende reserves der landmacht- Hierbij kwam liet tot een discussie van bijna twee uur, over de groote kwestie van de be perking der geoefende reservetroepen. De rapporteur bad alleen melding gemaakt van de Duitsche en sovjet-Russische voor behouden tegen het besluit der commissie om hieromtrent geen beperking op te nemen. Prof. Rutgers bracht in herinnering, dat ook Nederland en Zweden zich verleden Juni hadden voorbehouden op de kwestie terug te komen. Onze gedelegeerde verlangde dus, dat ook van het Nederlandsch en Zweedsch standpunt melding zou worden gemaakt. Massigli en de gedelegeerden der kleine en tente deden al hun best, om het afwijkend Ne derlandsch en Zweedscl} standpunt geheel bui ten het rapport te houden. Zij werden daarbij gesteund om formeele redenen, door lord Cecil en den rapporteur. Nadat prof. Rutgers twee uur lang zijn stand punt tegen een overmacht van sprekers had staan te verdedigen, gelukte bet hem tenslotte de commissie er toe te bewegen, zich neer te leggen bij een door hem voorgesteld compromis waarin bepaald werd, dat Nederland en Zweden niet bij name als tegenstanders zauden genoemd worden, doch dat in het rapport naast de voor behouden van Duitschland en sovjet-Rusland uitdrukkelijk zou worden verklaard, dat ver schillende delegaties van meening waren, dat een ontwapeningsconventie zonder beperking der geoefende reservetroepen een ernstige leemte zou bevatten. Aldus werd het hoofddoel bereikt, dat uit •het rapport duidelijk zou blijken, dat Duitsch land en sovjet-Rusland bij hun verzet tegen de negatieve beslissing der meerderheid der commissie niet alleen stonden. Het nieuwe Poolsche kabinet. Het nieuwe parlement zal morgen door min.- president Slawek worden geopend. Na voor lezing van de boodschap van den staatspre sident zal het presidium van den landdag wor den gekozen en vervolgens de begrooting wor den ingediend. Volgens een der Poolsche bladen zou Pil- soedski persoonlijk Polen op de Januariverga dering van den raad van den volkenbond, waar do Duitsche protestnota over de gebeurtenissen in Poolsch Opper-Silezië behandeld zal wor den, willen vertegenwoordigen. Een laatste verklaring van Ramsin Geen overeenstemming bereikt „Wij zijn hier gekomen, om te capituleer en" Zooals gemeld, heeft de procureur-gene-raai in bet industrie-proces, Krylenko, tegen alle be klaagden, ondanks bun rouwmoedige bekente nissen, de doodstraf geëischt. Ramsin de voor naamste beschuldigde, heeft na dien eiseh nog een verklaring afgelegd, waarin het o.a. heet dat Krylenko's ©is-ck volkomen rechtvaardig is. In de laatst© drie jaren was ik de ergste vijand der sovjetregeering zeide hij en ik be streed deze met alle middelen, die mij ten dien ste stonden. Wat mij dreef was de vaste over tuiging van de verkeerdheid der sovjetpolitiek. Er zijn twee wegen, de e-ene gaat naar links naar het Kremlin en verder naar de toppen van het socialisme, de andere naar rechts, welke onvermijdelijk naar Parijs voert in de bel der Wit-gardisten. Een derde weg is er niet. Ik zie thans duidelijk in, dat wij zoowel bij succes als mislukking der interventie, tot resul taten waren gekomen, die de belangen van het land zouden hebben gediend. Toen ik tót dit inzicht was gekomen, vond ik het noodzakelijk daartegen te strijden met het eenige middel dat mij overbleef: ontmaskering der werkelijke samenzweerders en organisatoren Wij zijn hier gekomen, niet om te strijden, maar op te capituleeren. Uit dit proces zal ik, hoe de afloop ook moge zijn, met een rustiger hart terugkeeren, dan ik gekomen ben. Dit jaar 1930, bet beslissende jaar voor het vijfjarenplan, heeft mij duidelijk doen inzien, hoe onwaar en foutief onze gedachtengang en die van verschillende vaklieden en politici Waren. Wanneer ik aan de straf denk, die thans mij dreigt, dan strijden twee gevoelens in mij: ©enerzijds voel ik mij met zulk een smaad en wantrouwen bezwaard, dat ik het leven niet meer waard ben, anderzijds hefo ik de volledige mogelijkheid van een socialistisc'hen opbouw erkend en zou zelf daaraau graag willen mee werken. Als de rechtlbanlk 'het nog mogelijk acht, mij het leven te schenken zal ik mijn gansche leven geheel in dienst der sovjetmacht stellen. BERLIJN, 6 December (H.N.) Het vonnis in het proces tegen de z.g. industriegroep zal volgens een bericht uit Moskou waarschijn lijk Zondagavond worden verkondigd. HANNOVER, 6 December, (W.B.) De onder handelingen tusschen den bond van werkge vers in de metaalindustrie van Hannover en de arbeidersorganisaties, over de bijlegging van bet, loonconfliet duurden gisteren van 's morgens tien, tot 's avonds acht uur. De meeningsverschillen waren echter zóó groot, dat men niet tot een accoord kon komen, zoo dat de onderhandelingen mislukt zijn. Naar verluidt, willen de arbeiders zich niet tot een arbitrage-instantie wenden. Het is dus nog niet te overzien, boe de zaak zich verder zal ontwikkelen. BIELEFELD. 6 December (W.B.) De stem ming, gisteravond door de arbeiders van de Bielefeldsche metaalindustrie gehouden, over het al of niet aanvaarden der sckeidrechter- lijke uitspraak heeft een negatief resultaat gehad. Acht en negentig percent der metaal arbeiders verklaarde zich tegen de uitspraak. Do Bielefeldsche werkgeversbond daaren tegen heeft besloten, de arbitrale uitspraak te aanvaarden en er de bindend-verklaring van voor te stellen. Borms en de Belgische gendarmen Onze Brussels-che correspondent meldt ons: Dr. August Borms, die door de rechtbank van Kortrijk wegens beleediginge®, geuit aan het adres van gendarmen, veroordeeld was tot 182 frs. boete of S dagen gevangenisstraf, was, zooals men weet, hiertegen in hooger beroep gegaan bij het hof van appèl te Gent. Na de eerste Gentsch© zitting, waarbij dr. Borms zelf tegenwoordig was, kwam het tot nogal scherpe incidenten. Om deze ditmaal den kop in te drukken, was Vrijdag een strenge orde dienst ingesteld, die echter niet heeft hoeven in te grijpen. Het Gents-Che hof heeft het vonnis van de rechtbank van Kortrijk vernietigd en Borms vrijgesproken, daar de feiten niet bewezen zijn. De Amerikaansche senaat en Hoover. Do Amerikaansche senaat beeft met alge- m-eene stemmen een crediet van 60 milli-oen ■toegestaan voor de landbouwdistricten, die dit jaar door de droogte geteisterd zijn. Dit ■besluit wordt als een onvriendelijke daad tegen de regeering van president Hoover be schouwd, welke slechts if 25 millioen voor hulpverleening had willen beschikbaar stel len. Over de houding van bet huis van afge vaardigden is nog niets bekend, daar hier bet voorstel nog -bij de commissie in behandeling is. DE VOLKSTELLING IN TSJECHO- SLOWAKIE Ook hier actie der vrijdenkers In verband met de in Tsjecho Slowakije be gonnen groote volkstelling hebben de vrijden kers een geweldige actie ontplooid om de men sehen aan te sporen bij de volkstelling op te geven dat zij tot geen enkel godsdienstig ge nootschap behooren. De bedoeling van de vrijdenkers is om bij de volkstelling te bereiken dat er 2 millioen mensohen zullen verklaren, dat zij geen gods dienst hebben. De aartsbisschop van Praag, mgr. Franz Kordac, heeft bij gelegenheid van deze volks telling een herderlijk schrijven uitgevaardigd waarin hij vraagt, dat de Katholieken trouw zullen blijven aan bun geloof en dat zij er openlijk voor uit zullen komen, dat zij tot de Katholieke Kerk behooren. BOMMEN TE LISSABON Redactiebureau verzegeld PARIJS, 6 December. (N.T.A.) Naar Havas uit Lissabon meldt, -heeft de politie nu weer vier e-n zeventig bommen gevonden en In be slag genomen. Do eigenaar van den grond, waar de bom men ontdekt werden, is gearresteerd. De politie heeft bovendien na onderzoek de kantoren en redactie-bureaux van de democra tische partij en van het dagblad „El Debate' verzegeld. Vermoedelijk zullen ook daar ar restaties plaats vinden. Heden hervatting van den arbeid GLASGOW, 6 December. (N.T.A.) De Schot- sche mijnwerkers zullen het werk terstond we derom opnemen onder dezelfde voorwaarden als in de maand November. In d-e kolenmijnen zal in twee weken niet meer dan eif dagen en iedieren dag acht uur gewerkt worden. De overeenkomst zou tot einde Februari van het volgend jaar van kracht blijven. Einde van de verhooren LONDEN, 5 December. (V.D.) De commis sie van onderzoek naar de ramp van de R. 101" beëindigde heden hare verhooren. De commandant van de „R. 101" d-eed heden de opzienbarende mededeeling, dat de oefen tijd voor de bemanning voor een tocht naar Indië veel te kort was geweest. Gebleken was uit een onderbond van een commandant van een luchteskader met den later verongelukten kapitein Colmore, dat de wenschen van den minister van luchtvaart grooten invloed hadden uitgeoefend op de be slissingen van de verantwoordelijke officieren. Colmore bad verklaard, dat, wanneer de minister van luchtvaart na aankomst te Ka- -ratsji druk mocht willen uitoefenen op de beslissing tot een spoedigen terugkeer, hij dit in geen geval zou toestaan, ingeval de deskundigen zich er tegen zouden uitspreken. Aan mijndeskundigen om hun oordeel gevraagd BRUSSEL, 6 December. (H.N.) Het genees kundige onderzoek naar de oorzaak van de ge heimzinnige gevallen van ziekte en overlijden in de buurt van Luik heeft voorloopig tot de slotsom geleid, dat de oorzaak te zoeken is in den dikken mist. Men neemt dit aan naar aan leiding van bet feit, dat vooral personen met ademhalingsziekten bet slachtoffer zijn gewor den. Het onderzoek wordt echter nog voortgezet. Ook aan mijndeskundigen, die be-t gebied van Luik nauwkeurig kennen, is om hun oordeel gevraagd. Aan de Engelsche kust LONDEN, 6 December. (H.N.) In den loop van Zaterdag is de mist op de Engelsche kust opgetrokken, doch tegen den avond kwam bij weer opzetten. Het scheepvaartverkeer kon Za terdag weer worden hervat. Enghlsehe vlieg tuigen zijn echter niet vertrokken. 104 kinderen gestorven In een dorp in de omgeving van Banjaluka (Z.-Slav.) is een ernstige dyphterie-epidemie uitgebroken, tengevolge waarvan gedurende de laatste dagen 1C4 kinderen zijn overleden. Van Banjaluka uit zijn verscheiden sanitaire expedities naar het getroffen gebied gezonden. Reorganisatie van den quarantainewet Onze correspondent te Geneve meldt ons: De directeur van de hygiënische afdeeling van het volkenbondssecretariaat, de Poolsche geneeskundige dr. L. Rajcbman, is Zaterdag op nieuw naar China vertrokken, ten einde de Chineescbe regeering op haar verzoek nogmaals ter zijde te staan bij baar pogingen in het be lang van een verbetering van den gezond heidstoestand van het Chineescbe volk. Reeds verleden jaar had dr. Rajchman, zijn kennis en ervaring ten dienste \an de Chi neescbe regeer ing gesteld, toen d-eze de plan nen voor een reorganisatie van den openbaren gezondheidsdienst in China ging opstellen. Sinds dien zijn de denkbeelden inzake de reorganisatie van den quarantainedienst in de Chineescbe haven-s en inzake de propaganda onder het Chineescbe volk ten gunste van inen ting tegen de gevaren van pokken en cholera reeds ten uitvoer gebracht. Thans zal weldra tot de uitvoering van het verdere gedeelte van het door de Chineescbe regeering in overleg met dr. Rajchman ojge- stelde programma worden overgegaan: de schep ping van een centraal station voor hygiënisch w-erk te Nanking, d-e oprichting van een natio naal ziekenhuis in de provincie Chic Kia-ng, de verbetering van het medisch onderwijs. Daar de Ohineesche regeering grooten prijs erop stelde, dr. Rajchman over de nadere bij zonderheden van dit gedeelte van het alge meen programma persoonlijk te kunnen raad plegen, is deze met toestemming van het ny- gienische volkenbondscomité opnieuw voor eenigen tijd naar China vertrokken. Naar Kipa uit Boedapest meldt heeft de politie dezer dagen te Debreczen een groep van de z.g. „lachsecte" ontbonden. De protestantscbe Hongaren die naar Ame rika emigreerden, sloten zicb daar bij verschil lende secten aan. Bij hun terugkeer in het vaderland, trachtten zij ook daar aanhangers te werven, waardoor zich tenslotte ook in Hon garije enkele groepen vormden, zoo te Debrec zen een z.g. „lachsecte" elders een „sidder- seete". Aan bet hoofd van de lachsecte staat een vrouw! Haar evangelie luidt dat men God met gejuich en gejubel moet eeren, In het Luthersche comitaat Békés vond meer de „siddersecte" ingang. Het hoofdbureau vau deze secte bevindt zich in Detroit, dat de Hon garen, die naar hun vaderland terugkeerden ook geldelijk blijft steunen. Ook deze groep werd door de politie ont bonden, daar de extatische „sidderoefeningen" die gemeenlijk in een vertrek van 80 M3 en bij drie walmende petroleumlampen werden uitgevoerd, blijkbaar niet zeer bevorderlijk voor de gezondheid zijn der sidderenden, het geen bleek, toen de politie kort geleden een bijeenkomst overrompelde, waar de secte in actie was. Bij de walmende lampen, waar de menigte haar sid-derdienst hield lag een groot aantal adepten bewusteloos op den grond met ver wrongen gelaat en krampachtig samengedrukte handen. Van de daders geen spoor Te Verona, in Italië, hebben dieven op klaar lichten dag een diadeem van groote waarde gestolen in het heiligdom van O. L. Vrouw de Frassino. Het kostbaar kleinood was voorzien van talrijke edielisteenen en diamanten en kroonde het Maria beeld in hooger genoemd genade-oord. T-ot nog toe is van de daders geen spoor ge vonden. Met jubel door de bevolking ontvangen Het hervormingsplan Lord Strickland van Twee militaire vliegtuigen verpletterd In de buurt van Lemberg zijn Zaterdag 2 Poolsche militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Slechts aan een der bestuurders gelukte het zich met be hulp van zijn valscherm te redden. De overige inzittenden van beide vliegtuigen zijn om bet leven gekomen. Instelling van een speciaal instituut voor sociale cultuur Da Spaansch© minister van arbeid heeft een ■besluit ondert-eekend, waardoor in don land© een instituut voor sociale cultuur in het 1-eveu wordt geroepen. Dit nieuwe instituut heeft ten doel, belang stelling te wekken voor de sociale kwestie, een onderzoek in te stellen naar de s-ocial© toe standen in de verschillende -bedrijven en per sonen op te leiden, ge-schikt om in de sociale ■beweging een voorname rol te. spelen en eventueel op te treden als bemiddelaar tus schen werkgevers en werknemers. Het instituut staat onder leiding van een bestuur, waarin o.a. zitting nemen: de staats secretaris vpn bet ministerie van arbeid, de directeur-generaal van het ministerie, ©en pro fessor in het staatsrecht van de universiteit van Madrid, ee-n lid van de koninklijke acade mie 'voor kunsten en wetenschappen en een lid van de bestaand© organisaties van arbeiders en werkgevers, alsmede de directeur van bet sociale instituut en een oud-minister van arbeid. Op de sociale scholen (welker programma bij de wet is vastgesteld) zal ook de internationale arbeidswetgeving als leervak worden inge voerd: alle sociale scholen ko-m-en voortaan on der de onmiddellijk© lei-ding van het nieuwe instituut te staan. De ambtenaren, die bij de uitvoering van eenige sociale wetgeving betrokken zijn, moe ten in den vervolge een socialen cursus volgen; wanneer zij daar geen behoorlijke resultaten behalen, kunnen zij in hun betrekking niet ge handhaafd blijven. Overigens zijn deze scholen voor iedereen toegankelijk. „IM WESTEN NICHTS NEUES" OP DE FILM Protesten bij een filmvertooning Bij de eerste vertooning van de film „lm W-esten Nichts Neues", die Vrijdlag te Berlijn plaats had, is het tot incidenten gekomen. Ge- ruimen tijd hield bet publiek zich kalm, doch bij de passage, waarin bet gehuil der vrijwil ligers weerklinkt, brak plotseling van alle kanten protest los, zoodat de voorstelling tij delijk moest worden onderbroken. Bij de her vatting der voorstelling werd het publiek we derom rumoerig en spoedig kwam het tot onderling© vechtpartijen, waar de politie aan te pas moest komen. De theaterdirectie be sloot toen maar de voorstelling te staken. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt me degedeeld, dat de rijksregeering het voornemen heeft, een wetsontwerp voor t© stellen met be trekking tot de filmkeuring, waardoor voor taan een film niet alleen meer dan wordt goed gekeurd, als d© voor Duitschland bestemde copie geen anti-Duitsche tendenzen bevat, maar eerst dan, wanneer de in bet buitenlantl ver toonde copieën van d-e film evenmin dergelijke tendenzen hebben. Wanneer dus in het buitenland een film vertoond wordt met anti-Duitsche tendenzen, zal deze film, ook al zijn d-e aanstoot gevende scenes uit de Duitsche copie geknipt, niet in Duitschland worden toegelaten. De directe aanleiding tot dit voornemen der rijksregeering schijnt te zijn de film „lm Wes ten nichts Neues", naar den bekenden roman van Remarque, welke film te Berlijn voor een publiek van genoodigden Donderdag voor het eerst gedraaid werd. Bij deze voorstelling bleek, dat men uit de film, die in Amerika vervaardigd is, verschil lende voor Duitschland aanstoot gevende ge deelten, gecoupeerd had. De coupures waren echter tenkoste van de film zelf aangebracht en de vertoonlng oogstte betrekkelijk weinig bijval. Naar aanleiding van de film „lm Westen nichts Neues" is in sommige kringen-critiek geoefend op den Duitschem consul-generaal te San Francisco, Von Hentig. Hiertegen wordt aangevoerd, dat d-e Duitsche consul-generaal al het mogelijke heeft gedaan, om te voorko men, dat te Hollywood anti-Duitsche films ver vaardigd worden, doch men kan op de Ame rikaansche film-producenten niet meer invloed uitoefenen dan -thans reeds geschiedt. Uit Londen wordt gemeld: De bokser Kid Jacks, die Vrijdagavond bij een bokswedstrijd in de negende ronde niet meer in staat was den strijd voort te zetten en bewusteloos bleef liggen, is gisteren in het ziekenhuis gestorven. ONVERKLAARBAAR Groot opzien werd Vrijdag in het lagerhuis gewekt door een aantal Russische aanplakbil jetten, die op onverklaarbare wijze In de re- creatiezalen van het huis waren aangebracht. Het waren foto's en teekeningen uit Rusland met Engelsche onderschriften. Op verlangen der afgevaardigden werden de biljetten snel verwijderd. Van conservatieve zijde zullen hierover in het lagerhuis nog vragen worden gesteld. Engelschman met een partij diamant aangehouden Naar uit Wilna wordt gemeld, is aan het Poolsche grensstation Stolpce, een Engelsch man, zekere Harrys, die uit Moskou kwam, vastgehouden, omdat men op hem een partij diamant had gevonden. Na legitimatie kon Harrys, na 200.000 zloty aan douanerechten te hebben betaald, de reis naar de grens voortzetten, onder begeleiding van twee Poolsche douaneambtenaren. Harrys bevindt zicb op weg naar Engeland. DOOR ONTSNAPPEND GAS GESTIKT 6 kinderen omgekomen BRUSSEL, 6 December. (V.D.) Te (Tkkel zijn zes kinderen in bun slaap door ontsnappend gas gestikt. De gashaard was uitgegaan, terwij! de gas- toevoer bleef geopend. Het vertrek, waarin .-de kinderen sliepen, stroomde vol en, toen de moeder boven kwam, werd bet ongeluk ont dekt. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. De kinderen waren van 7 maanden tot 7 jaar oud. Men meldt ons uit Rome d.d. 3 dezer: De aartsbisschop van Malta, mgr. Caruana, die kort geleden te Rome vertoefde, is dezer dagen naar Malta teruggekeerd en daar met grooten jubel door de bevolking ontvangen. Naar een bijzondere correspondent van de „Tribuna" meldt, is men op Malta algemeen van meening, dat er iets belangwekkends gaat gebeuren. Dit zou dan ook de reden zijn waar om mgr. Carr.ana zoo plotseling uit Italië vertrok, ofschoon hij aanvankelijk van plan was, nog een kuur te maken. De bladen van lord Strickland melden, dat het constitutioneels hervormingsplan vordert en reeds aan het oordeel van het „Colonial Office" kan worden onderworpen. Het Maltezer volk vraagt zich echter met bezorgdheid af, waaris deze hervorming eigen lijk zal bestaan en wat het lot der bevolking in de toekomst zijn zal. Strickland beweert wel, dat na deze hervor ming betere dagen voor Malta zullen aanbre ken maar juist deze bewering maakt de be volking ongerust. Immers als Strickland's wil wordt doorgevoerd, dan zal de katholieke gees telijkheid en bevolking op de eerste plaats te lijden hebben onder zijn regime. Het is echter nog te vroeg om den toestand helder en klaar te doorzien. De bevolking van Malta hoopt nog steeds, dat Engeland wel zoo verstandig zijn zal, dat het niet zal toelaten, dat tegen het geloof en de nationaliteit der Malta-bevolking iets zal wor den ondernomen. Men meldt ons uit Rome d.d. 3 dezer: De Belgische gezant bij den H. Stoel, vau Yperselc van Strihou, overhandigde gisteren tijdens de plechtige receptie in het gezant schapsgebouw ter gelegenheid van bet eeuw feest van België's onafhankelijkheid en .den naamdag van koning Albert, aan den kardi naal staatssecretaris Pacelii het grootlint der Leopoldorde, de hoogste onderscheiding in België. HET OUDSTE CAFé VAN PARIJS GAAT VERDWIJNEN. Het café „Procope" in de nabijheid van het Quartier Latin, dat 240 jaar geleden als eerste café in Parijs door Procopio, een Siciliaan, geopend werd, is thans gesloten. In dit café, tegenover de oude „Comedie Frangaise", hebben in den loop der tijden veel bekende persoonlijkbeden Jiun vrije uren doorgebracht, o.a. Voltaire, Péron, Diderot, Rousseau, Fontenelle Marmontel, Gambetta, Rochefort en vooral ook de leden der oude Comedie Frangaise. Gambetta heeft hier met zijn vrienden Rave en Castagnaryray heel wat partijtjes domino gespeeld. De tafel, waaraan Gambetta, en ook die, waaraan Voltaire gespeeld hebben, zijn nog aanwezig. In de laatste jaren kwamen de Camelots du Roi met Maurras aan bet hoofd veel in bet café „Procope", waar zij voor enkele francs een gemeenscbappelijken maaltijd namen. Sinds 3 jaar was het café in een vegetarisch restaurant veranderd, dat echter niet rendabel bleek. Men seint ons uit Rome d.d. 6 dezer: Naar de „Oss-ervatore" meldt, hebben de ver tegenwoordigers van de orde van Malta en die van het H. Graf hun geschil aan het oordeel van den H. Stoel onderworpen en de bij de rechtbank ingediende klacht ingetrokken. DE NIEUWE PREFECT DER VATICAANSCHE BIBLIOTHEEK Men meldt ons uit Rome d.d. 3 dezer: Den eersten December j.l. beeft de nieuwe proprefect van de Vaticaansche Bibliotheek, mgr. Tisserant, zijn functie aanvaard. Het is juist elf jaar geleden, dat mgr. Tis serant als medewerker en assistent van den prefect, mgr. Merc&ti, zijn werkzaamheden in de Vaticaansche bibliotheek begon. Mgr. Mercati zal zich thans meer aan historisch onderzoek gaan wijden, hetgeen overigens de wensch is van den H. Vader. Door een beroerte getroffen Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Op het oogenblik dat hij een rede uitsprak aan een banket te Bergen, werd oud-minister Anseele door een beroerte getroffen. Hij kwam pas na verschillende pogingen tot bijbrengen tot bewustzijn, doch, hoewel het de derde maal is, dat hem een dergelijk iets overkomt, is de toestand van den 74-jarige toch niet hopeloos. BREMEN, 6 December (V.D.) De laatste da gen is t© Varol in Oldenburg een aantal paf- sonen gearresteerd, veTdaeht van diefstal. D* gearresteerden zijn leden der comrauntetiedt® partij. Bij huiszoekingen bij deze lieden werd eeo flinke voorraad wapens gevonden: in totaal Si- geweren, grootendeels jachtgeweren, en groote hoeveelheid saUfewSfV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9