Smeer: DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS ÜB Het verkeer Nederland-Indië door de lucht 53st.e JAARGANG WOENSDAG10 DECEMBER 1930 No. 15897 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 ONTWIKKELINGSAVOND K. S. A. DE BEGROOTING. DE CODEX VAN HET CANONIEKE RECHT. INGEZONDEN ÜIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10: per week 25 cents. BU bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprys per drie maanden 3.75, bü vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrygbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bü contract aanzienlüke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.50; 10 regels 1.—: 15 regels 1.50, bü vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bü te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.- bij verlies van een duim; 75- by verlies van een wijs. vinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad worden afgedrnkt. Dictatuur en Fascisme Voordracht van den heer Th. Oostendorp Gisteravond heeft de K. S. A. in den R. K. Volksbond haar tweeden ontwikkelingsavond gegeven. De eerste, vorige maand gehouden, vormde de voorbereiding voor de stichting van een afdeeling van den R. K. Bond voor groote gezinnen en in zijn inleidingswoord wees de voorzitter de heer Th. Mouwens, nog eens op dezen Bond en spoorde hij de aanwezigen tot toetreding aan. Tevens deelde hij mee, dat op den derden ontwikkelingsavond op 5 Febr de heer Lode van Gent zal spreken over Bretagne. Van de gelegenheid maakte de voorzitter ook gebruik om de aanwezigen, voor zoover ze nog geen lid waren van de R. K. Kiesvereeniging, aan te sporen zich, in verband met de verkie zingen welke ons staan te wachten, nog vod- 1 .Tanuari op te geven. Spreker van den avond was de heer Th. J. Oostendorp, redacteur van De Maasbode die voor een zeer bevredigend en belangstellend gehoor, een inleiding hield over „Dictatuur en Fascisme", Spreker schetste in enkele woor den den materieelen, moreelen en geestelijken nood van onzen tijd, en wees er op, hoe de democratie niet door het beginsel, maar door de personen, welke bet beginsel in toepassing moeten brengen, in discrediet is gebracht. De democratie, de regeering van het volk, voor het volk, door het volk, is te vaak ver. vallen tot agitatorische demagogie eenerzijds, tot een partijkwestie anderzijds, waarhij hoi belang van volk en land een ondergeschikte rol Is gaan spelen. Daarom ziet men als grondslag der dictatuur, welke zich van steeds meer landen in Europa meester maakt, bijna altijd een verwording der democratie, de crisis van het parlementarisme. De dictatuur omschreef spreker als den regeeringsvorm, waarbij één enkelen persoon,, vaak een militair, zich van het bewind meester maakt en dan zijn wil als hoogste wet aan het volk voorschrijft. Vaak ontwikkelt zich dan rond den dictator een soort parlement, dat naar al zijn wenschen luistert, zooais in het fascistisch Italië. In dit verband teekende spreker de voor naamste vormen van dictatuur zooals wij die in Europa kennen. In Joego-Slavië een patriar chale, vaderlijke dictatuur zonder parlement. In Polen een dictatuur, hard en stroef, met een onwillig parlement, dat Pilsoedski vóór de jongste verkiezingen het leven bitter maakte, terwijl de maarschalk met terreurmaatregelen tegen de oppositie optrad. In Spanje heeft Primo de Rivera zonder parlement geregeerd; nu men er weer den normalen parlementairen toestand wil herstellen, verkeert het land in de grootste verwarring en wordt zelfs 't koning, schap bedreigd. In Zuid-Amerika is de dicta tuur veeleer een grondwettelijke instelling, ge heel verschillend dus van die in Europa, welke praclisch altijd door een staatsgreep tot stand komt. Wel teekenend noemde spreker het, dat vele dictatures uit het socialisme voortkomen, gelijk men ook nu in Duitschland het nationaal- socialisme van onder af ziet opkomen. Na de pauze besprak de heer Oostendorp het fascisme van. Mussolini, dat hij als een beweging kenschetste, waarop later de leer stellingen. werden gebouwd. Moeilijk vereenig- baar met de Katholieke maatschappijleer achtte spreker de fascistische opvattingen over den staat, welke hoven de burgers wordt gesteld, als het ware als een afzonderlijk, autonoom organisme, waaraan de belangen der eenlingen ondergeschikt gemaakt moeten worden. Tegenover de Kerk heeflt Mussolini geen onwelwillende houding aangenomen. Hij heeft de Romeinsche kwestie helpen oplossen, den Katholieken godsdienst tot staatsgodsdienst Verklaard, de loge uit Italië verdreven. Maar anderzijds heeft hij op velerlei gebied zijn op vatting dat de staat boven de Kerk gaat, vooral bij de opvoeding der jeugd, pogen door te zetten. De groote prestatie is echter de poging de betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid door den corporatieven staat op te lossen. De eoonomische moeilijkheden, 'n gevolg mede van de wereldcrisis, verhinderen intusschen, dat dit systeem zijn volle uitwerking kan toonen. Spreker besloot zijn redè met een vergelijking tusschen bolschewisme en fascisme en met een ■"■'arme aansporing om door actieve deelneming aan het leven der Katholieke Staatspartij te komen, <jat 00k hier de dictatoriale strevingen zullen binnendringen. Na een korte discussie, waarin werd aange roerd, in hoeverre de onbevredigende ver houdingen tusschen kapitaal en arbeid, trust- en kartelvorming enz. aan den drang naar dictatoriale vormen mede schuldig staan, sloot de heer Mouwens/ mot een hartelijk dank woord aan den spreker voor zijn hoogst interes sante voordracht, de bijeenkomst. HET SPORTFONDSENBAD Propagandavergadering In Musis Sacrum heeft gisteravond een hijeen- komst plaats gehad ter propaganda van een Sportfondsenbad. Daar waren aanwezig ver schillend® besturen van sportorganisaties enkele gemeenteraadsleden en de heer van Olst, official van den Nederlandschen Zwem- bond en bestuurslid der N.V. de Sportfondsen Na de opening door den voorzitter van hel comité, den heer J. B. Wijchers, kreeg als eerste spreker het woord de heer A. J. Mei]©rink Spr. wil behalve over zwemmen, ook spreken over reddend zwemmen. Wat is eigenlijk zwem. men? Zwemmen is de eenige kunst die men oppervlakkig leert; de kunst om zich in het water te kunnen bewegen. Door het beheer- sclien van de ademhaling en arm- en been bewegingen bereikt men die kunst. Het zwem men is al heel oud, en nu nog zijn vele men- schen zwera-enthousiasten. Zwemmen is ge zond, nuttig en aangenaam. Het Is prettig en geeft een goede ontwikkeling van de adem halingsorganen. Nuttig is het ook, en het aan tal gevallen van verdrinkingsdood is zeer ge daald door de meerdere ontwikkeling van de zwemsport. Vooral die jeugd moet de zwemsport leeren beoefenen en in verschillende plaatsen, bijv, Haarlem en Utrecht kunnen de meeste kinde ren zwemmen. De vermindering van de geval len van dood door verdrnkiing is te danken aan de bemoeiingen van den Ned. Zwembond, de Reddingsbrigades, sociale verbeteringen en minder gebruik van alcohol. Spr. hoopt, dat men ook in Schiedam groo- ten moreelen en financieelen steun van het gemeentebestuur zal ontvangen. Vervolgens lichtte spr. met verscheidene lan taarnplaatjes het werk van de reddingsbrigaden toe. Na een korte pauze nam de tweede spreker rur. J. A. C. Bierenbrood,spot, het woord. Deze spreker wilde duidelijk maken welk systeem men in Schiedam zal volgen om een Sport fondsenbad te stichten. Hier ter stede staat men er juist zoo voor als in Amsterdam des tijds. Hoe meer inrichtingen men stichtte, hoe meer de zwemsport werd beoefend. In 192S bedroeg het bezoek aan de inrichtingen in Amsterdam 44.000. En in Juli 1930 was dit aantal gestegen tot 97.000. Uit de steeds toe nemende behoefte groeide de Sportfondsenge dachte en kwam men op het idee der „spaar- aandeelen". Ook de medici toonden steeds meer en meer hun sympathie voor het overdekt? zwembad. Hierdoor moge blijken, hoe bevor derlijk het zwemmen is voor de volksgezond- held. En er wordt in Nederland nog veel te weinig gezwommen. Hoo meer inrichtingen er komen, hoe meer menschen er komen zwem men. Uit liet particulier initiatief groeide toen de „Sportfondsen". Men gaf aandeelen uit, die langzamerhand werden volgestort en dus een soort spaarkas vormden. Men begon id Amsterdam met een kapitaal van 400, waar. van 300 naar den notaris werd gebracht als oprichtingskosten. De kritiek bleef natuurlijk niet uit. Niet onmiddellijk kon men natuurlijk aan den bouw beginnen en men richtte zich toen tot de RijksverzekeringsbauK, die het cre- diet verleende, nadat de gemeente Amsterdam zich garant had gesteld voor de betaling der rente en aflossing. Daarna kon men den bouw beginnen. Amsterdam gaf nu het voorbeeld in houw en exploitatie en verschillende plaatsen volgden. Een goede exploitatie sluit liet begrip „Sport fondsen" vanzelf in zich. Komt nu in Schiedam een N.V. Overdekte badinrichting, dan blijft dit een op zich zelf staand lichaam, doch een onderdeel van de moedermaatschappij in Amsterdam, zoodat men daar dezelfde voorrechten beeft als in Schie dam. Met behu'p van lantaarnplaatjes gaf spr. een beeld van de inrichting in Amsterdam. De heer Wychers sloot vervolgens met een dankwoord de vergadering. RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende November 1930 werd ten Post kantore op spaarbankboekjes ingelegd 28.562.06 en terugbetaald 27.133.0j. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1.423.01. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 32. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 1000en afgeschreven nominaal 1500.—. SPAARBANK SCHIEDAM Gedurende de maand November werd ingelegd f 292.000.—; terugbetaald 218.784.28. Het aantal inleggers vermeerderdein November van 23873 tot 23976. Het aantal inleggers vermeerderde in November droeg op 30 November 1930 7.712.849.92. R. K. S. V. EXCELSIOR Kegelconcjurs Donderdag 11 Dec. a.s. vindt op de banen van Musis Sacrum de 2e kegelavond der zwart- witten plaats, aanvang 8 uur. De toegang is opengesteld voor de leden en donateurs be nevens introducé's. RIJKSWERKVERSCHAFFING Het aantal personen dat hedenmorgen weer naar de Rijkswerkverschaffing vertrok, be droeg voor Wit^evcen 148 en voor Eenerveld 46 VER. SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 5 en 6 December 1930 werden 462 baden genomen t.w.: Ie Klasse: 16 Kuipbaden; 48 Regen- baden en in de 2e Klasse: 38 Kuipbaden, 357 Regenbaden en 3 Kinderbaden. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 59 Dec. GEBOREN: Valentlnus W„ zoon van C. Klein en S. H. va,n Nieuwenburg, Stationstraat 38 Anna M„ dochter van J. J. Bemoster en M. F. Slavenburg, Nassaulaan 75 Leendert, zoon van L. Winterswijk en H. Borsboom, Vlaar- dingerdijk 57 Johannes M„ zoon van G. A. d© Winter en G. F. van Clagmaat, Elzensteeg 1 Magdalena M. M., dochter van H. T. de Kievith en M. M. S. Gouka, Noordmolenstr 6 OVERLEDEN: C. A. Gerrets, 29 jaar, Nw. Maasstraat 96. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 9 Dec. Aangekomen: Engelsch s-s. Ashlea van R'dam om kolen te hunkeren in de Wiltonhaven; s.s. Alf met papierhout van Leningrad; Noorsch s.s. Gunda van Gent om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 9 Dec. Vertrokken: m.s. Kedoe, Rotterdamsche Lloyd, naar Rotterdam; Zweedsch s.s. Belos naar Pernis. SCHIEDAM. 10 Dec. Vertrokken: Letlandsch s.s. Everelsa ledig naar Sagvaag. SCHIEDAM, 10 Dec. Aangekomen: Ital. s.s. Molginevas van Marseille aan de boeien op stroom. Memorie van beantwoording. Algemeene beschouwingen. Aan de memorie van antwoord op het nfdee- lingsverslag over de begrooting ontleenen we. Na een uitvoerige uiteenzetting over de be- teekenis van het beginsaldo der begrooting, waarin nu ook de overwinst der Technische Be drijven is opgenomen, gaan B. en W. voort: Wü zien over het algemeen een neiging om den toestand te gunstig te willen zien en dan kan het niet uitblijven, of men moet bedrogen uit komen. Daarom moesten wü met nadruk constateeren, dat onze inkomstenbronnen niet mogen worden verzwakt. Dat zün vooral de Personeele Belasting en de winsten van de Technische Bedrüven. Wnneer men deze verzwakt, zal het financieel evenwicht niet kunnen worden gehandhaafd. Wü gaven reeds aafi, dat door de afschaffing van de eigen inkomstenbelasting het effect van een stügende draagkracht bü de bevolking m.a.w. van een hooger gemiddeld belastbaar in komen vrijwel verloren gaat. Van des te grooter belang is het dat men bü de Personeel Belasting houdt, wat men heeft. Daar doe een stüging van de draagkracht zich nog liet meest gevoelen. Verder is men ten aanzien van de winsten der Technische Bedrüven niet klaar, wanneer van deze de opbrengst gelük zou blüven; neen, in die winsten moet een aanzienlüke stüging zit ten, die elgenlük nog grooter moest zün dan het accres dor bevolking, daar de uitgaven buiten evenredigheid daarmede aangroeien en de in komstenbelasting, die bü stüging van de draag kracht daarmede alleen gelüken tred kan houden, wordt afgeschaft. Nu weet iedereen dat verlaging van tarieven de strekking heeft het debiet te verhoogen, maar niemand zal durven ontkennen, dat bij verla ging der tarieven de uitkomsten verre ten achter zouden blijven hij hegteeu verkregen zou worden bij onveranderde tarieven. Wü blüven er bil. dat het niet op den weg van een Gemeente als Schiedam kan liggen, in verlaging der tarieven voor te gaan. Daardoor zou zü haar financieelen toestand ontwrichten. Ditz elfde geldt ook ten aanzien van de Perso neele belasting. Men vergist zich. als men meent, dat Schiedam in de 4e klasse in vergelüking met andere Ge meenten zulk een slecht figuur maakt (Met een statistiek wordt zulks aangetoond). Wü willen hiermede niet zeggen ,dat Schiedam perce in de 4e klasse moet blüven. De zaak zal ernstig onder het oog moeten wor den gezien. En wü meenen, dat dit rustig moet geschieden. Nu door de nieuwe wet een verlaging van de inkomstenbelasting plaats heeft, grooter dan anders ooit denkbaar ware geweest, wil men in eens ook de Personeele Belasting verlagen. Dat is ons onverklaarbaar. Zij, die in de Personeele Belasting büdragen, doen dit toch in het alge meen ook in de inkomstenbelasting. Al is het dan niet in de Personeele Belasting, dan profiteert men toch van de reus achtige verlaging van de Inkomstenbelasting, en wel te meer naarmate men minder draagkracht bezit. Bovendien is er nu minder dan ooit reden voor verlaging der Personeele Belasting, daar dan de opcenten op de Fondsbelasting omhoog zouden gaan. Bü de eigen inkomstenbelasting zou dit nog meer op zijn plaats zün geweest, daar die meer elasticiteit bezat. Maar, gelijk reeds meermalen is aangetoond, de Fondsbelasting heeft slechts weinig span kracht. Crisismaatregelen. Ook wü hebben met leedwezen waargenomen, dat de crisis zich in het bedrüfsleven hier ter stede regelmatig heeft uitgebreid. Wel is de toestand nog lang niet zoo onrustbarend als in de jaren 1923 en 1924, maar vanaf Juli is een regelmatige stüging waar te nemen van het aantal personen, dat zich als werkloos bü de Arbeidsbeurs heeft laten inschrü'ven. In ver gelüking met het vorige jaar zün de de cüfers zeer ongunstig. 24 September 1929 288: 29 October 1929 369; 26 November 1929 358; 30 September 1930 1439; 28 October 1930 1597; 25 November 1930 1778. Vanaf 22 Maart van dit jaar is wederom een steunregeling, zij het in beperkten vorm, ingevoerd. Nu de werkloosheid een zoodanigen omvang heeft verkregen als uit bovenstaande cüfers blükt, zün wü andermaal in overleg met de Regeering getreden over de wüze, waarop meer der hulp kan worden verleend. Bij de Rükswerkverschaffingen te Eenerveld en te Wit.teveen waren op Zaterdag 1 December respectievcliik 40 on 146 personen geplaatst. Uit de looncüfers blükt, dat een belangrijk aantal arbeiders op deze wüze een hooger be drag verdient dan zü als steunuitkeering zouden verkrijgen. De gemeentebesturen zü'n gebonden aan de goedkeuring van het Rüksgezag bü de Vast stelling der steunregelingen. De wenschen tot wijziging, door verschil lende leden in de secties tot uiting gebracht, kunnen derhalve niet in vervulling komen, tenzü de goedkeuring der regeering daarop kan worden verkregen, waarbü ook de bydrage van het Rülc een belangrüke rol speelt Wat betreft de vootzetting van de werkver schaffing gedurende de wintermaanden, daar aan zullen ongetwüfeld verschillende bezwaren kleven, doch gezien de laatste loonlüsten schünt het niet twüfelaehtig, of vele der nu tewerk- gestelden zün ermede gebaat, indien zü tewerk gesteld kunnen blüven. Oppruiming krotwoningen, woningbouw voor minvermogenden Bil den Gemeentelüken Wonlngdienst is de onbewoonbaardverklaring van een honderdtal wonigen in voorbereiding. Waar het aanbod van woningen hier ter stede ruim voldoende is, bestaat er thans geen aanleiding de onbewoon- Geen andere auto ter wereld behaalde zulke schitterende overwinningen bü wedrennen, af- standritten en tentoonstellingen als de Mercedes. De meeste overwinningen verkreeg Mercedes op de onverwoestbare Conti banden, welke heden ten dage iedere kenner berü'dt. Mede voor fiet sen, motorfietsen en vrachtauto's zün Continen tal banden de beste. (Adv.) baarverklaring slechts bü kleine aantallen te- gelük te doen geschieden. Het bouwen van woningen voor minvermo genden wordt door de Commissie voc/r den Woningdienst onder het oog gezien. Hierbü houde men in het oog, dat van de omstreeks 250 in 1928 en 1930 onbewoonbaarverklaarde woningen thans slechts enkele nog bewoond zün Wat betreft de vraag of er voldoende wo ningen voor grooto gezinnen beschikbaar zü'n, worde gewezen op het hier gebruikelüke type van woonhuizen, waarvan de bovenwoningen vaak een groote woonruimte bieden. Electrische tram en autobussen. De vraag betreffende de gelükstelling van het Tramtarief per rit RotterdamSchiedam met het tarief, dat binnen de gemeente Rotterdam geldt, zal, evenals de opmerkingen betreffende de te volle trams op de lünen 4 en 8 en het plaatsen van wachthuisjes aan den Directeur van de R.E.T, worden overgebracht. Evenzoo zal andermaal de rijsnelheid van de bussen een onderwerp van behandeling mot de R.E.T. uitmaken; met name ten aanzien van de minder breede straten. Het invoeren van autobussen van kleiner type stuit op technische bezwaren bij de R.E.T. Asphalteering op een voudige wüze van enkele smalle straten, waar langs bussen rijden, waar dit het meest noodig is. zal bü Gemeentewerken worden aanhangig gemaakt. De onderhandelingen met de R.E.T. omtrent do mogelükheid van verlaging van den prijs van abonnementen, zijn nog niet afgeloopen, zoodat hieromtrent thans nog geen mededee- lingen kunnen worden gedaan Voor een doortrekking van de tram naar het Westen is o.i. de tüd nog niet gekomen, nu nog pas een regeling is getroffen voor de voor ziening in het verkeer door autobussen. Uitbreidingsplannen. Voor het Oostehjk deel der gemeente (Oud- Mathenessj ten Zuiden van de spoorbaan) waar de gemeente niet van allen grond den eigen dom heeft, is, zooals bekend, een formeel uit breidingsplan vastgesteld. Het uitbreidingsplan voor Nicuwland hangt ten nauwste samen met de hoofdverkerswegen, waarvan de projecties in overleg met de Pro- clnciale Commissie voor de uitbreidingsplannen worden voorbereid. Vernieuwingsplan Noordmolensntraat en omgeving. Wat betreft de verbetering van de Noord- Molenstraat, waarvoor de Raad reeds een crediet heeft verleend, moet Worden opgemerkt, dat de vereischte vergunning van het' Hoog heemraadschap Delfland nog niet kon worden verkregen. Verkeersweg met het Westen Do vevbetering van den verkeersweg door onze Gemeente tusschen Rotterdam en Vlaardingen (de Oranjebrug daaronder begrepen) heeft onze volle aandacht. Meermalen hebben wü ook het RÜk en de Provincie op liet belang daarvan als intercommunalen verkeersweg gewezen. Overige bruggen en sluizen. De mogelükheid van verbreeding van deze draaibrug zal nader worden bezien. De nieuwe brug over de Westerhaven tegen over de Stadhoudersiaan, zal zeer waarschünlük in 1931 worden aanbesteed Plannen voor ver breding van de Hoofdbrug over de Varkens sluis zijn bij den dienst van Gemeentwerken nagenoeg gereed. (Wordt vervolgd). HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW De afdeeling Rotterdam, Schiedam en Om streken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft gisteren in cafë-restaurant ,,'t Gouden Hoofd" te Rotterdam, haar alge meene ledenvergadering gehouden, onder pre sidium van den heer mi\ F. A. Nelemans. Na breedvoerige bespreking werd vastge steld dat voor 1931 de Paaschveetentoonstel ling weer zal worden gehouden cp den twee den Dinsdag voor Paschen op het tentoonstel lingsterrein op de Veemarkt te Rotterdam. Doch den vdbrzitter werd medegedeeld dat aan den minister van Justitie een schrijven is gezonden inzake de bezwarende bepalingen, die drukken op de loterij, die ieder jaar bij ge legenheid van de Paaschveetentoonstelling wordt gehouden. Verder heeft het bestuur een onderhoud gehad met den burgemeester van Rotterdam, teneinde 'n subsidie te krijgen voor de te houden tentoonstellingen. De burgemeester adviseerde echter schriftelijke de nooden van de afdeeling bekend te maken. Bij de bestuursverkiezing werd van de af. tredende leden mr. F. A. Nelemans, die direct herkiesbaar was, als voorzitter herkozen, ter wijl in de vacatures, ontstaan door het af treden van de heeren B. J. Kranenbrug en Jakob Zeeuw, die niet direct herkiesbaar waren, gekozen werden de heeren A. N. Vaan drager en W. de Kroes. LOOS ALARM Door een burger werd gisteravond hij de politie kennis gegeven, dat er vermoedelijk brand was in pand 97 aan de Broersvest. De brandweer werd gealarmeerd, doch bij aan komst bleek, dat eenige loodgieters in het pand werkzaam waren. De roode gloed van een vlam was voor brand aangezie.n RIJWIELDIEFSTAL Ten nadeele van L. L. is gistermiddag in de Stadhouderslaan een rijwiel ontvreemd. MOGELIJKHEID VAN VERBETERINGEN EN WIJZIGING IN DE ROUTE? De dienst wordt met de grootste regelmaat uitgevoerd EEN ONDERHOUD MET HANS MARTIN Het vierde retourvliegtuig, de P.H.-A.E.Z. is zooals reeds kort gemeld gisterenmor gen te 10.25 uur vroeger dan verwacht werd, uit Neurenberg op Schiphol geland. Aan boord bevonden zich de piloten Fryns en Bot en de mecanicien Bruinenstein. Passagier was de heer Hans Martin, secretaris en onderdirecteur der K.L.M., die de vlucht van Batavia af heeft medegemaakt. Zooals hekend, heeft de heer Martin gedurende een reis van ongeveer drie maanden een onderzoek ingesteld naar de op de Indië-route heerschende toestanden en de mogelijkheden nagegaan van eventueele ver beteringen en wijzigingen. Nadat de eerste be groeting door vrienden en hekenden was af geloopen, toonde de heer Martin zich bereid, het een en ander van zijn bevindingen mede te deelen. Ik heb, zoo vertelde hij, alle stations langs i K.L.M.-route afgedaan en besprekingen ge voerd te Angora, Teheran en in Britsch-Indië en uiteraard in die plaatsen, die op de route naar Indië geregeld worden aangedaan. In Indië heb ik speciaal de Westkust van Ma- lakka bezocht, waar een reeks van nieuwe vliegstations is ontstaan, die nog nimmer door eenig K.L.M.-vliegtuig zijn bezocht, aangezien onze vliegtuigen tot nu toe voortdurend de route langs de Oostkust hebben genomen. Natuurlijk is mijn opdracht niet met hon derd procent succes bekroond. Vele zaken zijn meegeloopen, met andere is het weer minder vlot gegaan, zoowel uit een oogpunt van vlieg techniek als van politiek. In Indië heb ik mij hoofdzakelijk opgehouden te Batavia en te Eandoeng. Twaalf dagen geleden stapte ik aan boord van de P.H.-A.E.Z. voor de thuisreis, welke voor mij dubbel interessant was, aangezien ik de heenreis met een slakkengangetje gemaakt heb. Besprekingen en ander oponthoud, o.m. drie weken ziekte te Teheran, waar ik op het ge zantschap prachtig ben verpleegd, maakten, dat ik er drie maanden over noodig had. Is het mogelijk dat als gevolg van de bespre kingen, welke u met verschillende autoriteiten gevoerd hebt, veranderingen zullen worden aangebracht in de Indië-route? Wellicht wel, antwoordde de heer Martin. De mogelijkheid bestaat, dat de route in de toe komst langs de westkust van Malakka zal gaan, doch zekerheid daaromtrent bestaat uit den aard der zaak nog niet. U begrijpt wel, dat ik eerst van een en ander een rapport moet opstellen. Is de terugvlucht een plezierreis voor u ge weest? In alle opzichten. De manier van samenwer king tusschen de bemanning en de wijze, waar op ieder voor zijn eigen taak opkwam was geweldig. Ik zelf heb gereisd als een vorst. In een iuienstoel zittende, gleed de geheele wereld onder mij door en genoot ik van de schitterende en steeds afwisselende panora ma's. U weet, dat na uw vertrek uit Angora, het landingsterrein te Constantinopel voor de K.L.M.-toestellen niet meer beschikbaar werd gesteld. Dat weet ik, antw«$ordde de heer Martin. Toen ilt uit Angora vertrok, liet het zich aanzien dat alle moeilijkheden waren opgelost. Ik had echter besprekingen gevoerd met Buitenland- sche Zaken'; het verbod om te Constantinopel te landen moet dan ook uitgevaardigd zijn door den Generalen Staf. Hoe was de accomodatie op de verschillende vliegvelden? Behalve te Bangkok en te Akyab, waar de accomodatie zeer primitief is in laatstge noemde plaats zijn we thans zelf aan het ver beteren trof ik overal zeer goede landings terreinen. Nog een laatste vraag. Kreeg u den indruk dat in Indië van den K.N.I.L.M.-dienst veel gebruik wordt gemaakt? Absoluut, antwoordde de beer Martin. De dienst wordt met de grootste regelmaat uitge voerd en dat is een onschatbaar voordeel. Ook viel het me op, dat in Indië reeds veel aan de sportvliegerij wordt gedaan. Men meldt ons uit Rome Z. H. de Paus benoemde de kardinalen Rossi en Serafini tot leden der Pauselijke oommissie voor de authentieke verklaring van den codex van het canonieke recht. Tot consultoren derzelfde commissie werden benoemd mgr. F. Morano en pater A. Ver- meersch S. J. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). SCHIEDAM'S MANNENKOOR Geachte Red-actie, Beleefd wordt plaaitsing van het onderstaan- de gevraagd. „Schiedam's Mannenkoor" heeft zijn eer ste concert gegeven en met succes. De plaatse- lijke bladen prijzen eenparig de uitvoéring en spreken bewondering nit over de kundige lei- dang van den Directeur Paul van der Putten De leden van helt koo-r weten er over mee te spreken, hoe hij zich geheel gegeven heeft, om de uitvoering te maken, zooals zij thans is ge weest. M. «ie R. het ais niet mijn bedoeling, dit nog Verwacht wordt; Zwakke tot matigen, later toenemende Wes telijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, later toenemende bewolking met kans op regen, aanvankelijk kouder, later zelfde tempe. ratuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.15 tot 's morgens 7.32. 10 Dec.: Groote Schouwburg, Faust (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W. Concertgebouworkest (le abonn.con eert) kwart vóór 8 uur. 11 Dec.: Groote Nutszaal, liederenavond Helen Henschel, 8 uur. 13 Dec.: Groote Schouwburg, Norma (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Groote Nutszaal, 2e volksconcert Rott. Trio, 8 uur. 14 Dec.: Groote Nutszaal liederen-ma tin ëe Bingit EngeJl, half 3. Dagelijks: Arena-variété, 2en 814 uur. Zondag ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 dezer in: Royal, Lief desparade (voor volwassenen); Luxor, De held der witte bergen (voor volwassenen); Roxy, Een avontuur aan de Rio Grande (voor volw.); Oester-theater, De gevloekte (voor volw.); Co losseum, Goud (voor volwassenen). SCHIEDAM, 10 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 12. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling eens naar voren te brengen, dat ik een plaats, je heb gevraagd, doch wel om hét navolgende: In het blad van het Koninklijk Nederlandsch Zangersverbond, als bijlage van het Maand blad „Euphonia" van 20 November jJ. uitge geven, waarvan als Redactie staat vermeld W. Sterk alhier, komt in het verslag van da jaarvergadering van de Kon. Zangver. „Schie dam's Mannenkoor Orph-eus'', waarvan ge noemde heer Sterk ook voorzitter is een zin voor, die niet onbesproken mag blijven Daarin staat dit: „Dat de vereenigtng, on danks de verwarring, d'ie de naioope-ns van den ontslagen dirigent hébben proibeeren te stichten, kerngezond is, bleek ook uit do reke. ning en verantwoording van den penningmees ter W. A. Rademaker". „Naloopers van .den ontslagen dirigent". Toen ik dit een kennis liet lezen, iemand, die het steeds met Orpheus" goed heeft gemeend, was zijn uitroep ,,dat is vuil, dat is gemeen Zoo dacht ook ik er over. „Ontslagen dirigent". Er wordt niet eens ge sproken over den vorigen directeur, den ge wezen directeur enz., neen, dit was blijkbaar te net gezegd. Gelijk een- nietswaardig mensc-h ontslagen, weggejaagd, zoo moest het zijn. „Naloopers van den ontslagen dirigent", zoo worden zij genoemd, die getraaht hebben het onrecht, Paul van der Putten aangedaan, on gedaan te miaken. Het is kras gezegd. Juister ware het, als men gesproken had van men schen, die den moed der overtuiging hadden en getoond hébben, die in «iaden te willen omzetten. Zij hebben niet geduld, dat de man, die tien jaar Lang Orpheus" had geleid, het gevoerd 'had tot een der hoogste frappen van volmaaktheid, die door „Orpte-us" even te voren op zeer bijzondere wijze was gehuldigd, als een nietswaardig vod weid weggeworpen. Wanneer er van naloopeirs gesproken moet worden, dan is dit veeteer van toepassing op hen, d-iio, nu nog lid van Orpheus" zijnde, be treuren wat er ten opzichte van v. d. Putten is misdaan, maar die om den broode niet dur ven zijn zijde te kiezen. Als ik „Orpheus" een goéden raad mag ge ven, dan zou het deze zijn. Bedenk, dat lié? epitheton „Koninklijke", dat door Uw optre den jegens v. d. Putten een leelijke knauw gekregen heeft, U den plicht oplegt Koninklijk te zijn ook ten opzichte van hen, die tegen over U staan, („amicus Plato, s-ed magis arni ca Veritas", of vrij vertaald, „niet de naam bepaalt de waarde maar de daden"). Schimpen, iemands goeden naam naar be neden halen, het zijn middelen, eens konink lijke veree-niging onwaardig. Dat de geest, die eenmaal onder een Homneriage Grote bestond, weea- over „Orpheus" vaardig worde! Ik wensch „Orpheus" toe, dat het den goe den naam, die het zoo vele jaren bezat, die van een der vooraanstaande zangvereendgdngen te zijn, zal weten te handhaven. En «laarnaast hoop ik, dat het wéldra in „Schiedam's Man nenkoor" onder Paul v. d. Putten zijn even knie zal zien. Dat het zoover komen zal, dat is mijn vaste overtuiging, gezien den een* drachtigen wil der leden en de toewijding en de kunde van hun leider. En evenzeer ben ik er zeker van dat de vereettiging <iat zal trachten te bereiken, niet door afgunstig neer te zien op Zustervereenigingen, maar uitslui tend bouwend op eigen kracht. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, D. RIS Jza.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1