OPRUIMING tKedt 11 een btil modiaf -Van det Atend - Otooqih. 9i èfcfiiedam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ii«Wli§EER: STADSNIEUWS 53sïe JAARGANG DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 No. 15898 op Hoogsir. 39. Gebr. Beau sar, BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 ras VRIJDAG 12 DECEMBER begint de Toegang Vrij. ERNSTIGE BRAND DE STAATSBOOMKWEEKERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bü vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE, en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ets, Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tussclien den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels f 0.60; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of cén oog; ƒ150.bij verlies van een duim; i5. bij verlies van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. DE BEGROOTING Memorie van beantwoording Algemeene beschouwingen Terreinen Koemarkt N.Z. De plannen voor deze terreinen kunnen niet worden vastgesteld los van de plannen voor deze omgeving, die eerst definitief kunnen worden vastgesteld na den afloop van de ont eigening aan den Rottsrdamschen Dük en om geving. Asphalteering Hoogstraat Naar aanleiding van de gemaakte opmerkin gen kunnen wij mededeelen, dat de verbetering van de bestrating van de Hoogstraat bij Ge meentewerken op het programma staat. Even wel bestaan, er met het oog op de buizen, leidingen en kabels voor verschillende doel einden bezwaren tegen asphalteering. Door Ge meentewerken wordt overwogen, wat voor deze straat als meest gewenschte bestrating moet worden voorgesteld Toegangsweg tramhalte Pompstation Het koolaschpad, {lat ter plaatse was aan gelegd, is door het berijden met paard en wagen totaal vernield. Het pad is daarna weer her steld. en thans goed begaanbaar. Padpalen zijn geplaatst om het rijverkeer te beletten. Bestemming „Potgietersplein" Dit zoogenaamde plein is voor bebouwing bestemd Grondbedrijf Met de gevolgde grondpolitiek zal worden voortgegaan. In verband met de behoefte zullen nieuwe gronden in exploitatie worden genomen. Daarvoor is echter noodig, dat eerst uitbrei dingsplannen worden vastgesteld. Dit wordt echter, met het oog op de hoofdverkeerswegen, bemoeilijkt door de voorbereiding van een Wegenschema voor deze streek, welke plaats heeft onder de auspiciën van de Provinciale Commissie voor do uitbreidingsplannen, waarbij ook met ons overleg wordt gepleegd. Op ons verzoek wordt dit, juist met het oog op onze uitbreidingsplannen, zooveel mogelijk bespoe digd. Hetzelfde geldt van het spoorwegplan, dat ook voor Schiedam is voorbereid, zonder dat wü 2£™. zün sekend, terwijl het o.a. zoor stéék sJrtM Van 3e haneend« en reeds in een ver toï^T ,Vr. VoorbereIdin* verhoerende plannen tót aansluiting van de Wilhelminahaven Over eerstgenoemd plan heeft thans echter overleg plaats. Wij merken op, dat steeds onderscheid,is ge maakt tusschen Sterrebosch en Volkspark, die van den beginne af een voorloopig karakter hebben gehad en een definitief boschplan waar voor men altijd op Klein Babberspolder en Nieuwland het oog heeft gehad. Wat betreft de financiering van het bosch- plan, merken wij op, dat op deze begrooting daarvoor onder volgno. 814a. reeds een reserve voorkomt, verband houdende met de winst op den voorkoop van grond aan de Merwehaven. De grond in Nieuw-Mathenesse zal vermoedelijk voor handel en industrie zün te bestemmen. Een gedeelte is reeds met zand opgespoten tegelijk met den nieuwen weg en zal eerstdaags be schikbaar zijn als bouwterrein Het overige is tot nu toe bestemd geweest voor baggerberging uit de havens. Wat betreft den grond langs de Maas, het is bekend, dat in verband met den havenaanleg aldaar, besloten is dat daar een plantsoen zal worden aangelegd. Ook hier is echter voor een definitieven aanleg de tijd nog niet gekomen. Wel zal de toestand daar zooveel mogelijk worden verbeterd. Abattoir. De plaats voor het abattoir Is een zeer moei lijke kwestie, die wij nog niet hebben kunnen oplossen. Wij hebben een tijdlang het oog gehad op de terreinen ten Noorden van den spoorbaan, maar daaraan zijn zooveel bezwaren verbonden, niet alleen met het oog op den duren bouw, maar ook met het oog op de bestemming dezer gronden, mede in verband met de Rotter- damsche onteigeningsplannen en met de plannen ten aanzien van den nieuwen Rijksweg, dat wij daarvan zullen moeten afzien. Het zal inderdaad zeer moeilijk zün een andere floats te vinden dan die in het Sterrebosch, ^elke door den technischen dienst altijd nog dé m<2"st aangewezene wordt geacht. Eei* definitief oordeel hebben wy ons in dezen no»> niet gevormd. Bewaarscholen Het is ook onze meening, dat met het oog op de toenemende behoefte aan bewaarscholen het be waarscljooi vraagstuk weder ter hand moet worden frenomen. Waar voor dit onderwijs reeds zoo buiten pro- portie groote uitgaven op de Gemeente drukken, achten wij dit echter alleen mogelijk, wanneer een oplossing voor het kostenvraagstuk wordt gevonden. St. Jacobs-gasthuis Door het College van Regenten van het St. Jacobs-Gasthuis is bij ons College een plan voor de stichting van een nieuw Tehuis ingediend, met welk plan het College van Administrateuren van het „Fabrifcnds" instemming heeft betuigd. Van het indienen van het voorloopig pian gaven wij Uwen Raad in zijn vergadering van 30 Mei 1.1. kennis. De doorzending van dit plan aan den Gemeen teraad is vertraagd Öoor den wensch om een regeling te treffen inzake het gebruik van het Kerkgebouw door de Ned. Herv. Gemeente, waaromtrent men met deze in onderhandeling is. van; LINOLEUMS - ZEILEN - KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN -LOOPERS- DEKENS MATRASSEN enz. enz. (Beddenzaak). Schiedam. Becl.835(:S 60 Wij achten den tiid nog niet gekomen, om ons rekenschap te geven over de bestemming die aan het tegenwoordige gebouw zal moeten wor. den gegeven. Wat betreft het vaststellen van een vasten regel voor het houden der raadsvergaderingen, moeten wij opmerken, dat het in de praktijk ondoenlük is gebleken zich daaraan te houden. Benoeming gemeentepersoneel Ons College is zich niet bewust bii benoemingen voordrachten of aanbevelingen van Gemeente- personnel een onjuist standpunt in te nemen. Scheidsgerecht Een ontwerp, betrekking hebbende op de samen stelling van het Scheidsgerecht voor Werklieden tot de instelling is in beginsel reeds by het Werkliedenreglement besloten is bU de Com missie voor het Georganiseerd Overleg aan hangig gemaakt. Nieuw postkantoor Ons Cóllege is van oordeel, dat een nieuw Postkantoor dringend noodzakeiyk is. Hoewel neg geen definitieve plannen bestaan: kan worden medegedeeld, dat op grond van gevoerde bespre kingen mag worden verwacht, dat door de be trokken autoriteiten de noodzalteliikheid van een nieuw Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor wordt ingezien Schoolbioscoop Dp besprekingen over de stichting van een schoolbioscoop zün in de Onderwyscommlssie nog niet geheel beëindigd. De tüden zün niet gunstig om tot de stichting over te gaan. Sport Met do Sportcommissie is reeds een regeling getroffen in het belang van de afdoening van de aanhangige sportaangelegenheden, waardoor wjj vertrouwen, dat deze thans gereedeiyk zullen kunnen worden afgedaan. Oprichting Sportfondsenbad Het standpunt van ons College ten opzichte van een Sportfondsenbad zal eerst kunnen wor den bepaald, als deze zaak by de Gemeente is aanhangig gemaakt en voldoende is voorbereid. Oprichting eigen electrische centrale Een eigen centrale zal voor de gemeente op zich- zelf beschouwd ongetwijfeld een grootere winst afwerpen aan het bestaande distributiebedrüf. Dit zou een reden kunnen zün voor de Ge meente Rotterdam om onze Gemeenten in ruimer mate te doen deelen in de winst op het bedryf dan thans het geval is. O.i. zoude-i pogingen eerder in die richting moeten worden' gedaan, dan om te geraken tot een eigen centrale, tegen het oprichten, waarvan naast de groote centrale van Rotterdam van algemeen economisch standpunt zeer zeker wel bedenkingen zün in te brengen en die bij een juiste winstverdeeling o.i. geen reden van be staan heeft. Ontvangsten Kadegeld. Daar in 1921 de tarieven van het kadegeld met 50% zün verhoogd, lukt bet thans in verband met de ongunstige tydsomstandig- foedan n/iet gewonscht deze tarieven nog verder op te voeren. Vergoeding gebruik Openbare Scholen en Gymnastieklokalen door Particulieren. In ant woord op den by dezen post geuiten wensch meenen wU te mogen verklaren steeds een wel willende houding aan te nemen tegenover ver- eenigingen, die lokalen voor hun arbeid aan vragen. Intusschen kupnen ook hier niet zonder meer alle wenschen worden bevredigd. Uitgaven Druk- en bindwerk. Omtrent de geselde vragen betreffende dit volgnummer kan worden mede gedeeld dat aan alle hoofden van afdeelingen, bedrüven enz. bü algemeene circulaire is be richt, dat zü drukwerken e.d. moeten bestellen by georganiseerde drukkers waarmede de drukkerü „Eendracht" is gelijkgesteld. Verteringen bü de stembureaux. Het komt ons uneest aanbevelenswaardig voor, dat deRaad zich principieel uitspreekt over de vraag, of aan een presentiegeld de voorkeur wordt gegeven boven de bestaande regeling. Belooning van Politiepersoneel. Omtrent de uit breiding van het politiecorps zün door den Com missaris van Politie aan den Burgemeester voor stellen gedaan, zulks in verband met de uitbrei ding van de gemeente en de vermeerdering van het zielental. Binnenkort zal dan ook een voorstel van den Burgemeester den Raad bereiken^ Kosten Commissie v. Toezicht op de Bioscopen. "Waar Schiedam behoort tot die gemeenten, waar regelmatig openbare bioscoopvoorstellingen worden gegeven, is ons College verplicht Ingevolge art. 18 van, de Bioscoopwet een plaatselüke Commissie van Toezicht op de bios copen te benoemen. Het lid der tweede Sectic diat hieromtrent een opmerking heeft gemaakt worde er op gewezen, dat bedoelde Commissie niet met „nakeuring" is belast. Kosten Vleesclikeuringsdienst. Terug te treden in moeilykheden, welke zich by een dienst hebben voorgedaan, iykt weinig vruchtbaar. Medegedeeld kan worden, dat, na raadpleging van een daartoe benoemde Commissie van Advies een zoowel voor den; dienst als voor den be trokken hulpkeurmeester bevredigende oplossing is verkregen. Onderhoud Torens. Voor het vergulden van de wijzerplaten van don grootem Toren is het ge bruik van steigers noodzakeiyk, waarom het aanbeveling verdient daarmede te wachten tot dat de restaurale van den toren wordt uigevoerd. Omdat de vroegere toestand van dezen toren niet bekend is, is het niet mogelük den toren in dien .toestand terug te brengen. Onderhoud Pompen en Riolen. De vijver van het Ju'ilia,na.park wordt reeds geruimen tijd ais reserveboezem gebruikt. De toestand is thans op zün ongunstigst, daar het rioolgemaal nog niet is uitgebreid. Als deze uitbreiding voltooid is, zal slechts enkele malen per jaar de nooduitlaat op den vüver behoeven te worden gebruikt. Van een zoo gering gebruik zal dan, naar men vertrouwt, niet veel zün te bemerken. Schoolvoeding en -Kleeding. Na de over (lit onderwerp bü herhaling gevoerde besprekingen kan ons College niet anders verklaren, dan dat naar zyn meening de voorziening van school voeding en -kleeding op de juiste wpze geschiedt. Kosten Muziekkorps. Wat betreft de sub- sidieering van particuliere muziekkorpsen kan de behandeling van het desbetreffende adres worden afgewacht. Steun uitgetrokken werkloozen. De kosten per tewerkgestelde in de Riikswerkverschaffing op te gaven is mie gemakkelijk. Bij den opzet werd aangenomen, dat een tewerkgestelde 30.zou kosten van welke kosten de Gemeente 40% voor haar rekening kreeg. Bezwaarlijk kunnen deze kosten worden ver geleken met die van steunverleening, die zeer uiteenloopen. Een vergeiyking heeft ook geen nut, waar bide instituten naast elkander staan, Ieder met een eigen bestemming. Afzonderlijke bedrijven Gasfabriek, Drinkwaterleiding en Electriciteits- bedriif. Naar aanleiding van het verzoek om in lichtingen, betreffende den post ..Arbeidsloonen" op de bedrüfsbegrooting van de Gasfabriek kan het volgende worden medegedeeld: In 1930 werd geraamd voor Hoofdbuisleiding en servicen 18.000.waarop o.a. werd geboekt het plaatsen en aansluiten van gasmeters en muntmeters. In verband met de voortdurende uitbreiding Itjkt het juister deze werkzaamheden afzonderiyk te ramen en te brengen op den post arbeids loonen, zoodat voor 1931 is geraamd: Hoofdbuisleiding en servicen 3000, Fitters en helpers 18.000. Wat betreft de huren voor apparaten en meters dez9 zün hier geheel in overeenstemming met de daaaan verbonde nkosten van onderhoud en niet hooger dan die in andere gemeenten. Zelfs komt het bü electriciteitsverbruikers voor, dat in de zomermaanden niet meer dan de meterhuur uit de installatie wordt ontvangen, zoodat in een dergeiyk geval de ontvangen meterhuur nog niet eens toereikend is am rente en afschrijving van de kosten van aansluiting ta dekken. Dat in sommige gevallen de electriciteit, welke in de zoogenaamde speruren wordt gebruikt, die liggen tusschen 5 uur n.m. en 8 uur n.m. in Januari en October en 4 uur n.m. en 8 uur n.m. in November en December, duurder is, vindt zi1n oorzaak in het feit, dat in deze uren het stroomverbruik voor verlichting samenvalt met het stroomverbruik voor kracht, waardoor de machines in de centrale hun maximum-belasting krügen, terwyi in de uren, dat deze beide stroom- verbruiken niet samenvallen, de machinebelasting aanmerkeiyk lager is. Voor de Hooge spitsbelas- ting, welke maar in een klein tydsbestek van het geheele jaar voorkomt, moet het Electriciteits- bedrüf dus een grooter machine-capaciteit op stellen, die een groot deel van het jaar renteloos staat. Om deze machine-capaciteit zoo klein mo gelijk te houden en zoo goed mogelük te laten rendeeren, wordt er naar gestreefd om de be lasting in de spitsuren zoo laag mogeiyk te hou den en in de nachturen te doen stügen. Daarom moet 't stroomverbruik in de spitsuren, duurder worden betaald, kunnen contracten, waarvan het stroomverbruik buiten de speruren valt, tegen lage prijzen per K.W.U, worden afgesloten en wordt de nachtstroom tegen zeer lage prpzen beschikbaar gesteld Gemeentereiniging Dat de havens door vuil, puin en ander afval zouden worden verontreinigd, kan niet worden toegegeven. Voortdurend wordt het drüfvuil uit de havens en de grachten verwüderd. Bovendien worden de havens en grachten, waar noodig, op tüd ge baggerd. Op de stortplaats aan den VlaardingerdUk kan puin, enz. worden gestort; van deze stortplaats wordt door particulieren een ruim gebruik ge maakt. Een plan is in voorbereiding om, wanneer deze stortplaatsvol is, en er geen andere plaats be schikbaar mocht worden gesteld, voor den afvoer van vuil op andere wüze zorg te dragen. Getracht wordt echter zoo lang mogelük een eigen stortplaats in de gemeente te behouden, daar he wegvoeren zeer belangrü'ke kosten met zich zal brengen Openbare leeszaal en bibliotheek. De kosten van een nieuwen catalogus bedragen rond 150Ó.welke kosten niet uit den ver koopsprijs zullen kunnen worden betaald. Gemeente-ziekenhuis De toestand bü de barakken is door de Com- missie voor het Gemeente-kiekenhuis reeds eenige malen onder de oogen gezien, doch daarin is door verschillende omstandigheden nog geen be slissing genomen kunnen worden. Wü' meenen, dat de kwestie van de adjunct- Directrice reeds voldoende in Uw Raad is be sproken. DaarbU werd o.m. door den Voorzitter gezegd, uat, zoodra de beoogde plannen om tot uitbrel- din van het bestaande Ziekenhuis over te gaan, tot werkeiykheid zullen zün gekomen, mede onder het oog zal worden gezien of en zoo ja, welke veranderingen er in den inwendigen dienst van de instelling noodzakelükerwüze aangebracht zullen moeten worden. Hierbü zal ook de vraag naar voren komen, of een internist aan het Zie kenhuis moet worden verbonden. '5EZICHTIG1NG SCHOLEN FRANS HALSPLEIN Zaterdagmiddag van drie uur tot half vijf zullen de nieuwe openbare scholen aan het Frans Halspleia voor het publiek te bezichtigen zijn. AANRIJDING Gisteravond te kwart over zeven heeft een ernstige aanrijding plaats gehad op den Rot- tiard. Dijk nabij het Roode Hek tusschen een motorwagen van lijn 4 en een luxe-auto, be stuurd door den 40-jarigen W. B uit Rot terdam. De chauffeur wilde met matige snelheid, volgens zijn verklaring het naast den Rot tend. Dijk gelegen pad afrijden, naar de Boer- bavelaan. Hij reed, na signaal gegeven te hebben, de trambaan over en werd toen in die rechter flank aangereden door een motorwagen van lijn4. Vam den auto werden de carosserie, treeplank en een wiel ingedrukt. Door krachtig remmen van den trambe stuurder werd erger voorkomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats DIEFSTAL Hedenmorgen is door .de politie aangehouden de 43-jarige grondwerker W. B., wonende Een- draohtstraat, verdacht van diefstal van 4 zak ken aardappelen en een zak spruitkool uit den tuin, gelegen bij de Wiltcmwarf, en toebehoo- rende aan v. N. De wagen mot aardappelen werd in beslag genomen; de verdachte is in bewaring gesteld. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 910 December GEBOREN: Adrianr.s A., zoon van G .J- Bij de Electrische Timmerfabriek V. I. O. S. Hedennacht te vijf minuten vóór twee ont dekten vrijwel gelijktijdig de agent van politie Alberts, dienst doende op het hoofdbureau, en 1 een gast ten huize van wethouder Houtman, een rooden gloed aan een der ramen van de j achter de woning van den wethouder gelegen I en daarvan door een tuin gescheiden electrische j timmerfabriek, loonzagerij en schaverij V.I.O.S. j Onmiddellijk toog de politie met een slang op de waterleiding aan het blusschen, terwijl on- dertusschen de brandweer werd gealarmeerd, welke weldra met groot materiaal ter plaatse vescheen. Hoe ernstig de brand zich aanvankelijk ook liet aanzien, de brandweer maakte er korte metten mee. Zij verkeerde in een ideale positie om hot vuur van alle zijden te bestoken en een zee van water in het groote, naar schat ting 25 meter diepe en 10 meter breede pand uit te storten. Aan beide zijden van de woning van den wethouder was het vuur tot op den kortst mogelijken afstand door een flinke gang te bereiken. Aan de zijde van het hoofdbureau van politie hoefden de slangen slechts over een laag hekwerk te worden geleid; aan den anderen kant moest de deur welke tot de gang toegang geeft en welke was afgesloten, worden ingeslagen. Er stond geen zuchtje wind, zoodat de vlammen van geen enkel tochtje aanwakke ,ring vonden. Met een macht van stralen, alle aangesloten op het net van brandkranen, dat weer eens zijn deugdelijkheid bewees, werd het vuur be streden en reeds te half drie, hoewel de brand toen nog fel op sommige plaatsen in het uit gestrekte gebouw woedde, kon de commandant van de brandweer, ir. Aikema, verklaren, dat men den brand onder de knie had. Een half uur later konden reeds verschillende slangen worden afgeschroefd. Met. de nablussching is men toen nog geruimen tijd bezig gebleven. Eigenaar van het pand, dat, naar wij ver namen, niet was verzekerd, is wethouder Hout man; huursiter was gelijk gezegd, de Electri sche Timmerfabriek V.I.C.S., directeuren de heeren B. H Ronde. Emmastraat 16 en C. J. Ronde, Vlaardingerdijk 63a. De huur van het pand was reeds geruimen tijd opgezegd; de overbrenging van bat materiaal, in hoofdzaak raamkozijnen en deuren, naar een pand aan de Korte Haven was reeds zoo goed als be ëindigd, Het vuur heeft zijn voedsel hoofdzake lijk gevonden in houtafval. De zolders en het dak hebben eveneens van h©t vuur geleden; de in het pand nog aanwezige machines zijn intact gebleven. De oorzaak van den brand is niet bekend; vermoedelijk is hij op den. tweeden zolder ont staan. Ook de eigenaars konden er zich geen voorstelling van maken, waaraam het vuur te wijten is. Er was nog slechts zeer weinig materiaal in het pand aanwezig; in de nieuw- betrokken fabriek werd reeds gewerkt. "Wat verloren is gegaan het. blijkt van niet veel bot eekenis was verzekerd. Fakkels en schijnwerpers van de brandweer, de rosse gloed welke door de ramen vap het brandende perceel scheen, maakten in den mistigen nacht een haast feeërieken indruk- B.elangstelling was er begrijpelijkerwijze maar weinig, te minder waar behalve in de inmiddel- lijke nabijheid van den vuurhaard van den brand weinig viel te bespedken. Behalve wethouder Houtman, die zich nog niet te ruste had begeveii, merkten we nog op den commissaris van politie, den heer F. Ellenberger en den hoofd-inspecteur den heer J. H. van Veen. De Lange Nieuwstraat was voor het verkeer gedurende een paar uren afgezet. Koster en M. C. E. Martens, Fabristraat 99. OVERLEDEN: L. F. Windsor, 16 j., Maria- straat 64. GEHUWD: A. F. van der Wilt 27 jaar en J. Blazer 22 jaar W. L. van der Geer 26 jaar en G. van Welbergen 25 jaar. SCHEEPVAART SCHIEDAM. 10 December. Aangekomen m.s. Sibajak, Rotlt. Lloyd van Rotterdam om te dokken in do Wiltonhaven; Deensohe m.s. Afrika, met stukgoederen van Antwerpen; Eng. s.s. Samala, van Bremer haven bedde in de Wilbetainataven. SCHIEDAM, 10 December Vertrokken; Spaansch s.s. Igotz Mendu. naar Rotterdam; Eng. s.s. Asblea, naar Antwerpen; m.s. Tara- kan, voor proeftocht naijr de Noordzee. SCHIEDAM, 10 December. Aangekomen mo- ItOTsdhoener Hindrika, kapt. J. Veldhuis, met ballast van Rotterdam in de Nieuwe Haven aan de werf De Hoop. Het verzet gevolg van misverstand een Toezeggingen van den minister aan de kweekers Naar aanleiding van het verzet, dat tegen den post ten behoeve van het inrichten van een kweekerij voor plantsoen voor de Rijks wegen is gerezen, zegt de minister van Water staat in de M. v. A. betreffende de begrooting van het Wegenfonds, dat hij meent, dat hier een misverstand bestaat. Het is slechts de be- doeling jonge laanboomen bij Nederlandsche kweekers te koppen en voor eigen gebruik ge durende enkele jaren voort te kweeken, tot dat zij geschikt zijn om langs de rijkswegen te worden geplant. De ondervinding heeft ge leerd, dat het dikwijls zeer moeilijk is, de noodige hoornen op de gewenschte afmetingen te verkrijgen. Een contractueele regeling leidt tot bevoorrechting, en zou bovendien in de practijk op groote moeilijkheden stuiten. Het verkrijgen van boomen van dezelfde maat en ontwikkeling kan alleen bereikt worden door de boomen gezamenlijk op te kweeken in een eigen kweekerij. De vrees, dat de belangen van de boomkweekers hierdoor ernstig zullen wor den geschaad, moet overdreven worden geacht. Het vroeger aankoopen heeft voor de kweekers het voordeel, dat zij van het risico, dat aan het verder opkweeEfen van de planten is ver bonden, zullen worden ontheven. Het is den minister gebleken, dat dit voordeel door ver schillende kweekers op prijs wördt gesteld. De minister is echter gaarne bereid nog eens vooraf te doen nagaan, of aan de door het Rijk ondervonden bezwaren langs anderen weg zal kunnen worden tegemoet gekomen en of wellicht met de particuliere kweekers een regeling betreffende de levering van laanboo men zal kunnen worden getroffen, waarmede ook door het Staatsboschbeheer genoegen zal kunnen worden genomen. DE ARNHEMSCHE LOOPKNECHT GEVONDEN Hij was in Amsterdam aan den zwier Door de politie te Amsterdam is op aanwij zing van de Arnhemsche politie in een hotel gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht de 17-jarige T., die vorige week met 4000.—, toebehoorende aan het reis bureau Lindeman te Arnhem, waar hij' in be trekking was, spoorloos verdween. Van het geld werd 3000.nog in zijn bezit gevonden. Tevens zijn gearresteerd een zekere G., met wien T. er vandoor is gegaan en twee vrou wen, met wie zij een deel van het verduisterd bedrag er door hebben gebracht. Verwacht wordt: Krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige. Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt of regenbuien, later mogelijk met tijdelijke opklaringen, des nachts veel, overdag iets zachter. Dinsdag bestuursvergadering R. R. Metaal bewerkersband (,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks- bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering vajj het afdeelingsbestuur van den N. R. IL Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v. d Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereeni- ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivere.eniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver. eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over; Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Iioninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Warande. Aanvang S uur. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Vrijdag 12 December Vergadering R. K. Middenstandsvereenigiug De Hanze. Bespreking winkelsluiting, vakgroe- peering enz. Eovenzaal R. K. Volksbond. 8 uur. Vrijdag 12 December K. J. M. V. Katholiek Leven". Lezing door den heer W. Adolfs over de beschildering van de Gorzenkerk. Gebouw Beijersbergen. Aanvang half negen. Zaterdag 13 December Eerste SoMedamsohe kanarlekweekersveree- niging „Ons Genoegen". Tentoonstelling. Ge bouw „De Amstclbro-n", Broersvest. 11 Dec.: Groote Nutseaal, 1 iederenavond Helen Henschel, 8 uur. 13 Déc.: Groote Schouwburg, Norma (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Groote Nutszaal, 2e volksconcert Rott. Trio, 8 uur. 14 Dec.: Groote Nutszaal, liederen-matinée Birgdt Engel!, half 3. Dagelijks: Arena-variété, 2*4 en 8% uur, Zondag ook 5 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 dezer in: Royal, Lief desparade (voor volwassenen)Luxor, De held der witte berg-ein (voor volwassenen); Roxy, Een avontuur aan de Rio Grande (voor volw.); Oester-theater, De gevloekte (voor volw.); Co losseum, Goud (voor volwassenen). SCHIEDAM, 11 Dec. Officieel© noteering van da commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 11.50. Spoeling 1.40. HERMAN JANSEN Spoeling OPERA-UITVOERING ZONDER ORKEST. De leden van het orkest der Stedelijke Opera te Boedapest, die sedert twee maanden geen salaris hadden ontvangen weigerden dezer dagen hij de opvoering van de Cavaleria Rusticana te spelen, indien hun niet een ge deelte van hun salaris werd uitbetaald. De di rectie wist niets anders te doen dan een pia nist te ontbieden, om te begeleiden. Het pu bliek schikte zich in het geval, na eerst zijn ongenoegen te kennen te hebben gegeven, waarbij het zelfs tot een woordenwisseling tus schen de artisten op het tooneel en het publiek in de zaal kwam. DE „HEEMSKERCK". Hr. Ms. pantserschip „Heemskarck", dat thans nog op oefeningsreis is, zal een tweede winterreis gaan maken naar de Middeliaadscb* wt «Moeens met eefeningsdoeleindea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1