WOENSDAG 17 DECEMBER 1930 UIT ROTTERDAM DOOR VALLENDE BALEN GETROFFEN. INDEREN VAN DEZEN TIJD. MARION'S AFSCHEID. Het was .in-droevig. UIT VIAARDINGEN GEMEENTERAAD loop der Bevolking. UIT OVERSCHIE MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVF^S STOOMVAARTLIJNEN GEMENGDE BERICHTEN BUITENLANDSCHE HAVENS ahy fcfcïïSVrviït as» v. su*m. Nagekomen zeetijdingen GEMEENTE-LEENING Uitgifte van 10.000.000 4 pet. obl- tegen 97 pet. De Rotterdamsche Bankvereeniging en de Amsterdamsche Bank berichten, dat zij op 22 December a.s. de inschrijving opensteilen op 9.630.000 4 pet. obligaties der gemeente Rot terdam tegen den koers van 97 pet. in stuk ken van 1000 en 500. Aan het prospectus betreffende de nieuwe 4 pet. leening Rotterdam groot 10 millioen ontleenen wij nog het volgende: De storting op de toegewezen obligatiën moet plaats hebben ten kantore waar de inschrijving is geschied, tegen uitreiking van de obligatiën en de daarbij behoorende coupons op Vrijdag 9 Januari 1931, onder bijbetaling van de loopende rente, bedragende voor de obligatiën groot 1000 en 500 onderscheidenlijk 7.56 en 3.78. De officieele noteering te Amsterdam en Rot. terdam wordt aangevraagd. De Gemeente heeft van de openbare emissie uitgesloten een bedrag van ƒ370.000 nominaal: hieronder is begrepen een bedrag van 220.000, nominaal, hetwelk zij volgens de bevoegdheid, haar gegeven bij art. 5 al. 3 van het Raadsbe sluit, voor eerste aflossing in portefeuille heeft gehouden. N V. PELT HOOYKAAS. Opgericht met 100.000 kapitaal Met zetel te Rotterdam is opgericht Pelt A Hooykaas N.V., welke Mij. blijkens bijvoegsel No. 4241 op de Stcrt. ten doel heeft voortzetting der zaken, tot dusver gedreven onder de firma Pelt en Hooykaas (groothandel in natuursteen). Het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap bedraagt f 300.900, verdeeld in 30-0 aandee- len elk groot 1000. Hiervan zijn geplaatst en volgestort 100 aandeelen, en wal door J. A, Hooy kaas voor 55 aandeelen en door P. Hooykaas voor 45 aandee-lon. t Ter volledige storting wordt door hen inge bracht het geheele bedrijf, onder de firma „Pelt Hooykaas." KEGELEN TE ROTTERDAM. Klasse A heeft den rondgang langs de banen voortgezet in café rest. Baulig. Merkwaardig is het groote verschil van houten, dat hier gemaakt is, het verschil tusschen de hoogste club van dezen avond en de laagste, bedraagt in 50 ballen niet minder dan 110 houten. Onder Ons 354 en Groot Hamburg 238. Onder Ons bereikte met dit enfer de eerste plaats. De stand is thans: 1. Onder On3 1507; 2. Overal Thuis 1445 3. Gooi Om 1137; 4. The Far West 1397; 5. Noveni 1381; 6. Tous les Neuf 1371; 7. R'dam West 1364 8. Prins Hendrik 1357; 9. Dlo 1312; 10. Not 1309; 11. Plank Houden 1306; 12. Geultjes Gooiere 1302; 13. Fricomo 1294; 14. Alle Neune 1281; 15. Groot Hamburg 1245; 16. Dfl Krans 1225; 17. de Maas 1210. Klasse A zet den rondgang voort op 6 Januari 1931 op de banen van Pompenburg. DAMDISTRICT ROTTERDAM. In den eindstrijd voor het persoonlijk districts- kaïapioenschap le klasse hebben zich geplaatst: B. C. Kltjn en M. den Houting van de damver- eeniging Het Westen; H. J. Zurel en C. Dorst van de damclub „Constant". 2e klasseJ. Coster, B. Coster en A. Lange- wisch van de damclub „Constant"; J. Visser van de damv. „Het Westen". 3e klasse; L. J. Klyn, D. Bamauw, B. 't Hart van de damv. Het Westen en A. v. d. Horst van de damclub „Constant". De eindstrijd zal op 23 dezer aanvangen PRIJZENWEDSTRIJD DAMVEREENIGING „ROTTERDAM". De uitslagen der gisteravond gespeelde of uit gespeelde partijen zyn: D. H. MöllenkampT. van Langelaar 20 J. H. G. MöllenkampJ. van Lier 20 J. KrijgerD. H. Möllenkamp 11 J. H. Wouters—J. H. G. Möllenkamp 0—2 L. BouwmanJ. Krjjger 02 H. E. E. DehnertG. W. Rykhoek 20 H. E. E. DehnertA. Hagenaars 11 W. de Warle—M. de Boer 11 G. W. RykhoeltL. Bouwman 0—2 ROTTERDAMSCHE BILJARTBOND Vocir de competitie van den Rotterdaimsehen Biljartbond werdan de volgende wedstrijden gespeeld. Cadre klasse aid. B. car. brt. h. s. gem, A. v. d. Spek 141 30 13 4.70 F. v. Oosterhout 200 31 24 6.45 4e Klasse A. afd. A. Brouwer 108Blotn 108 10871 de Bruyn 79Godschalk 108 73108 Blanker 83—Vlug 54 83—31 Laatstgenoemden zijn spelers van 't Tref punt, eerstgenoemiden van K. en Y., welke vereeniging met 21 wint. 4e Klasse B afd. B. ,T. Visechens 84Leenstra 64 8453 W. Visschers 103—v. Litlh 142 108—73 B. Patinas 78Van Eunen 64 7637 Laatstgenoemden zijn spelers van Overmaas, eerstgenoemden van Patiagsvr., welke vereeni. giing wint met 30. 5 e Klasse A: Wetstein 72Waalboer 68 7258 Pomer 82B. F. Turk S4 8262 Herrewijn 56—J. J. Turk 58 5647 Laatstgenoemden zijn spelers van H. G. L., eerstgenoemden vain H. M. S„ welke vereeni- ging wint met 30. Handicap k lasso S. de WolfM. Pels 28—42 KetellapperO ver kleeft 16—4 UNIVERSITAIRE EXAMENS Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Onderzoekingen over hel neutraalvetgehalte van 't bloed bij den menseh" de heer J. J. van Leeuwen, geb. te Rotterdam Do 55-jarige havenarbeider J. B. Is gisteren aan boord van het s. „Heinrich Schultze", dat bij het entrepótterrein aayi de Stieltjesstraat lag, door vallende balen suiker op het rechter been getroffen, waardoor dit gecompliceerd ge broken werd. De man is In het ziekenhuis aao den Cooicir gel opgenomen. COCAINE De poiiiie heeft gisteren in een pand aan den Schiedamschedijk aangehouden den 30-jarigen kellner H. G. v. E., die in c-en kolenemmer 12 cocaïnepoeöers verstopt had Hij is in bewaring gesteld. NAT. BOND „HET MOBILISATIEKRUIS" Het bestuur van de afd. Rotterdam van den Nat. Bond ,,Het Mobilisatiekruis" heeft beslo ten ter viering van het 5-jarig bestaan van ten Bond en van de afdeeling op 26 Februari 1931 jn den Groote Schouwburg een gala-feest- voorstelllng te geven. Opgevoerd zal worden „Saa »fjaè wr-vw» i* een stelling). Opvoering te Rotterdam. Als verschijnsel in onze tooneelwereld ver dient het spreekkoor ongetwijfeld onze aan dacht; zelfs bij een nog wat onwennige han teering bleek voldoende, hoe schoone perspec tieven het biedt, wanneer het met behulp van geschoolde krachten en onder leiding van een bekwam „dirigent" wij zeggen hiermee niet dat, de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond dien ontbeerde wordt geperfectioneerd. Wij spreken van dirigent, omdat zijn taak ons de meeste overeenkomst lijkt te vertconen met die van den orkestleider. Er haperde nu wel een en ander aan het harmonieuze samenspel der apreekinstrumen- ten en ook de obligaat-partijen waren niet steeds behoorlijk afgestemd. Zoo goed als de plastische beelding van den tekst wënschen onbevredigd liet; en die tekst zalf zijn ups en downs had. Intusschen niet zoo, dat het ge heel, hetwelk zonder eenige pauze twee volle uren vulde, niet van het begin tot het einde de aandacht vasthield. Integendeel afgezien van de productie der luidsprel;ers, die. behalve een mooien negro-song, weinig aesthetiscb ge not verschaften was er doorloopend veel te waardeeren en bracht de vertooning nu en dan zelfs zeer te loven momenten van sterk expressief gehalte. Wat mevr. H. Roland Holst van der Schalk hier aan het ontwricht geslacht van dezen tijd ten spiegelbeeld voorhoudt geeft overigens de socialistische pers niet het recht gelijk reeds geschiedde de dichteres naar zich toe te halen. Ongetwijfeld komen er in deze poëtische schets van ons tijdbeeld, waaraan de gebruikelijke dichterlijke overdrijving niet vreemd is, pas sages voor, die naar het hart zijn van wie in opstandigheid de groeikracht van hun bewe ging zien (ook het storend tusschenbeide komende statistische projectie-materiaal had een onmiskenbare sfeer van rcode propaganda; en stellig geeft een andere periode blijk, dat bij de schrijfster het communistisch -Ideaal nog niet geheel verbleekte. Maar als we in een socialistische critiek lezen, dat zij „hier, zij het soms in den vorm van een eigenaardige Godsverheerlijking de diepe geestelijke kern van het socialisme geeft", moeten we toch den roodea criticus van onvoldoende begrip aan klagen. Want telkens weer komt in deze dichtregelen het Godsgeloof, onmisbare voedingsbodem voor volwaardige naastenliefde, raar voren ais de eenige macht die redding brengen kan en a! vervaagt nu en dan de practische zin dezer belijdenis in daverende rethoriek en al mag ten slotte van het geheel gelden, wat het zoekende geslacht vertwijfeld uitspreekt: „wij willen wel maar weten niet hoe", met nadruk wijst de dichteres niettemin af het stelsel van den klassenstrijd, waarin toch zeker het socialisme zijn basis vindt. En ais de van hun hunkering naar zingenot en machtswellust bekeerden dan ook opnieuw dreigen slaags te raken over de methode die zij zullen volgen om de „nieuwe wereld" te stich ten, hooren wij in het maanwoord van de Gees ten van Raad heel beslist de overtuiging van de schrijster vertolkt: O kinderen van dezen tijd, van dezen nacht van deze wereld en haar koninkrijken, gij hebt nog altijd niet begrepen en ge verdoolt al bij den eersten stap. Hoe zoudt ge anders zoo IJdele woorden sprekeii! Macht kan het rijk, macht kan het rijk niet bouwen geen stelsel kan 't. Hier geldt groot noch klein. Liefde, geduld en vertrouwen moeten daar van de steenen zijn. Er zijn strijders, die denken tegen God te staan en toch zijn het Gods wegen, die zij gaan, en 't is Gods zwaard, dat door hen wordt geslepen, Maar wie tot ruwen machtsstrijd op wil zweepen lastert God en ontkent Zijn rijk. Dat is toch wel een heel ander geluid dan onder de roode vaan pleegt te weerklinken. Een strijdkreet van den haat is deze compositie allerminst. We hadden in den tekst, die reeds een kleine omipure onderging ook nog wel een andere gaarne zien aangebracht. Met het oog vooral op de jeugdige vertolksters^en vertolkers van dit lustrumspel, die nu wat cru in het heelden der „opstandige jeugd" werden betrokken, ai waren zij dan ook allen: kinderen van onzen tijd. De Groote Schouwburg was tot den nok ge vuld. En aan gulle waardeering van het gebo- dene ontbrak het geenszins. MUSEUM BOYMANS. Naar wij vernemen zal ook dit jaar iu het Museum Boymans te Rotterdam een Kerst/ten toonstelling voor schilderijen uit particulier bezit plaats vinden. Een vijf en veertigtal schil derijen van oude en moderne meesters zijn bijeengebracht. Reeds thans kan worden vermeid, Jat ook uit huitenlandsche verzamelingen bel&ngrijxe schil- derjjeu aanwezig zullen zijn, w. o. het ievens- groote portret van een Markiezin Lomellini Durrazo door Anthonie van Dijck en een jongensportret van Pablo Picasso. VECHTPARTIJ IN DE ZOMERHOFSTRAAT. In den afgeloopen nadat om half één is er twist ontstaan tusschen twee groepjes man nen, die elkaar iu de Zo*merhofstraat tegen kwamen en waarvan er feitelijk geen een vol komen nuchter was. Het begon met schelden. Maar op een ge geven oogenblik trok een van het groepje van drie manne een mes en bracht daarmee den 32-jarigen kellner J. v. H., uit de Simonstraat, die van één vriend vergezeld was, een steek in het linker dijbeen toe. De wonde was gelukkig niet van ernstigen aard en nadat v. H. zich in het ziekenhuis aan den Coolsingel had laten verbinden, kon hij naar huis gaan. Daar niet met zekerheid bekend was, wieu gestoken had, heeft- de politie alle drie de aanvallers in bewaring gesteld. Het zijn de 38-jarige caféhouder V. P., diens broer, de 33- jarigen 2e machinist J. P., en de 2S-jarigen matroos Ch. M. De twee laatsten wonen in Amerika en wa ren met een boot bier. Het onderzoek wordt nog voortgezet. PI ETER DE HOOCHBRUG. Hedenmorgen is door het gemeentebestuur aanbesteed het maken van de brugkelders, mid denpijler, landhoofden en vaste betonbruggen met bijkomende werken voor de Pieter de Hoochbrug. Ingekomen waren 39 biljetten. Ljva&Ste ïRachrlifater was d« N-V. Al#s. Beton Gomp. Den Haag, voor 392.000. De als „beroemde helderziende", als „pke- nomeen", als „wondermensch" en de hemel weet al niet wat meer aangekondigde „Fred Marion" gaat Nederland verlaten. Gisteren gaf hij voor een naar schatting groote honderd menschen in het „Gebouw" aan den Schiedamsehen Singel voor het laatst hier zijn experimenten te genieten, bestaande in het opzoeken van een 3-tal verborgen voorwerpen, en het meedeelen van bijzonderheden omtrent een paar feiten, met een enkel woord door personen uit het publiek op een briefje aan geduid en van details omtrent personen, schrij vers van een 4-tal brieven. Er was geen schijn van eenige ernstige con tröle, zoodat de mogelijkheid van trues veilig op 95 pet. kan worden getaxeerd, misschien wel op 99. Maar het publiek wilde van ernstige contróle niets weten en Marion zelf zeide, dat er niets zoo slecht was voor het gelukken van zijn experimenten als een atmosfeer van wantrou wen, van overdreven controle-zucht. Toen wij hem in 't publiek, onder beroep op een mededeeling in zijn eigen brochure, dat hij daartoe met 95 pet. kans van slagen iu staat was, vroegen, ons den inhoud van een portefeuille te beschrijven, stond hij verbaasd. Had hij dat in zijn brochure geschreven? Ja, waarlijk, wij bewezen het hem desgevraagd met dit document. Ja, hij kon het dan ook wel zei hij, maar natuurlijk niet precies, slechts vaag. Later kwam dit experiment wel aan de orde. Inder daad kwam hij later de portefeuille opvragen, maarom ze te laten verstoppen en ze vervolgens op te zoeken. Ons verzoek om haar inhoud te beschrijven, werd tenslotte afgewezen met de verbluffende med»deeling, dat iedere willekeurige vrager maar niet geholpen kon worden. Dan kon juist aan bedrog worden gedacht. Van een aantal aanvragen moesten er juist te hooi en te gras een paar worden uitgekozen. Het publiek was met deze handige uitvlucht tevreden en niemand koesterde «meer het ver langen om een experiment, als door ons ge vraagd, te zien, althans niemand waagde er om te vragen. Men was al bij voorbaat overtuigd. Al dat gecontroleer en gewantrouw en gede- batteer was immers volgens „Marion" „ver gift" In de voor dergelijke experimenten ver eischte atmosfeer. Het publiek slikte alles, verkeerde in een be- cauwendo zenuwspanning en was overdadig gul mot dankbaarheidshetuigingen. Het was in-droevig! MEVR. M. WEVE—DRIEBEEK f In het avondblad van gisteren maakten we reeds melding van het overlijden van mevr. M. WeveDriebeek en wezen daarbij op het voortreffelijk werk van haar als presidente van het St. Teresiagesticht. Daarmede was eehter nog geenszins geteekend haar arbeid op so ciaal-charitatief terrein. Want naast het werk voor de kleine Teresiaantjes heeft vooral ook de arbeid voor opheffing van het gevallen meisje haar bijzondere toewijding gehad. Meer dan 25 jaar lang was zij penningmeesteresse van de St. Magdalenavereeniglng en in die functie heeft zij voor dit liefdewerk ontzettend veel goeds gedaan. Speciaal -de stichting van het nieuw te bouwen tehuis dBzer vereeniging onder Overschie heeft in de laatste jaren geheel haar persoon opgeëlscht. En haar medebestuürdèrea betreuren het, dat zij aan bet bestuur dezer vereeniging is ontvallen, voor de kroon op dit belangrijke werk kon worden gezet. Buiten de bovengenoemde werkzaamheden valt nog te vermelden het aandeel, dat mevr. WeveDriebeek heeft genomen in den arbeid van het comité „Katholiek Rotterdam". Van de oprichting af bekleedde zij de functie van vice- presidente van de groep charitatieve vereeni gingen in dit comité. DIEFSTALLFNKRONIEK. In de „Hema" is ten nadeele van mej. L. de J. uit de Zomerhofstraat een portemonnaie met 15 gerold. Ten nadeele van J. de M. uit Brielle is in een café aan de Hoogstraat een jas ont vreemd. Verder zijn nog 2 jassen gestolen ten nadeele van den 11 jarigen A. W. uit de Rubroekstraat en den 10-jarigen D. G. uit de Berkelstraat, respectievelijk op de Veemarkt en het Vredenoordplein, waai deze jongens aan het voetballen waren. Van een transportcarrier, die op de Nieuwe Haven stond, is ten nadeele van de fa. J. B. van den 's-Gravendijkwal een pak gloei lampen gestolen. Fietsen zijn gestolen op den Goudsche- singel ten nadeele van P. J. v. V. uit de Van Alkemadestraat en in de Crispijnlaan ten na deele van W. H. F. W. uit de Kruisstraat. In bewaring zijn gesteid de 43-jarige L. K. en de 37-jarige H. L. V., beiden schilder van beroep, die zich op verdachte wijze in da gang van een school aan de Schoutenstraat ophielden. Zij .werden in het bezit gevonden van loopers, zaklantaarns en handschoenen. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 15 December. BEVALLENM. Divendal geb. Njjs d. A. Krynt geb. Bruinsma d. M. Kleiman geb. de Groot d. A. Stigter geb. Nieuwenhuizen z. J. Knol geb. Beerman d. C. M. Vrymoet geb. v. d. Ven d. W. M. Mittertreiner geb. Bruker z. N. E. Boer geb. Boogaard z. N. V. Ben- nekom geb. Kouwenhoven z. -E. V. Schoep geb. Dwarshuis z. I. v. d. Waai geb. Groen z. F. C. M. van Beëk geb. Korsten z. L. H. Los geb. Hupkes z. A. M. Zomers geb. van Muyden d. G. J. van Dyk geb. Klop d. J. van Kooy geb. Spiering z. P. T. M. van Wyk geb. Tubbing d. C. v. d. Bie geb. van Ros sen z. S. Koopmans geb. Houtstra z. G. M. van Krimpen geb. Mirer z. S. de Jong geb- Hoekstra d. E. J. dt Kooning geb. Vro- lyk d. T. Schilder geb. Akkerman z. K. R. van Wingerden geb. van Dooyewaard z. E. den Burger geb. Ligtlyf z. T. A. Blom geb. Vink d. H. A. v. d. Linden geb. Schef- fers z. J. v. d. Ende geb. Krygsman z. J. S. W. Slykhuis geb. Sirach d. A. Verkalk geb. Bakkeren d. T. Rynhart geb. Brugge- man d. N. van Dyk geb. Lavino z. G. P. Koelewyn geb. Vliek d. M. A. J. Kazmierezak geb. Verkouteren d. S. Dekker geb. Burger z. D. Nales geb. Gfuteke d. W. Grupstra geb. Pol z. E. Swank geb. de Leeuw d. A. Groeneboom geb. Hoogstad z. B. Mynhart geb. van Driel d. H. Quernheim geb. Lange d. J. van 't Hpf geb. Onderdelinden d. C. Kikkert geb. Boom z. A. P. van Niedek geb. Kraat z. J. Brouwer geb. de Haan z. C. Neyhoft geb. Romeyn z. C. Linders geb. Klap- wyk d. C. Schmidt geb. Warnaar z. C. Guis geb. Wendrich z. M. Oranje geb. Blaauw d. W. J. M. v. d. Kruk geb. Gunneweg z. M. N. van 't Hof geb. Kats d. J. A. Stal geb. Reichardt z. en d. H. Vlasblom geb. Schippers levenl. d. C. E. Ruys geb. van Schardenburg, levenl. z. OVERLEDENM. L. Kattenburg wedr. v. M. Schoolmeester 73 j. J. de Haas wedr. van S. de Hartog 80 j. H. A. Spork vr. v. J. F. E. v. Aernsbergen 56 j. M. Stevensheyden vr. van H. J. Geene 22 j. J. L. Beneé wedr. v. J. Pol dervaart 71 j. J. van Driel wed. v. M. J. Kei zer 93 j. W. A. van Leeuwen m. van L. J. Brugman 58 j. A. W. v. d. Berg jm. Ij.— G. C. J. Slegtenhorst jd. 6 u. C. Hendrikse jm. 65 J. J. van Dorp wed. van P. Tom 87 j. M. Vermeulens m. van P. Segboer 73 j. H. Kostering jm. 25 j. P. Bakker wedr. van K. ?2> - Si SI in*. T- I* v. d. Horst wem v. B. Mighorst 87 Ji SYMPHONIE-VEREENIGING „MOZART" Op 27 Januari 1931 zal het 175 jaren geleden zijn, dat W. A. Mozart werd geboren. De Sym- phonie-Verseniging „Mozart" zal dien datum onder haar directeur B. Geutjes, een herden kingsconcert geven, uitsluitend gewijd aan werken van haar schutspatroon. BRANDWEERPREMIES B. en W. hebben de volgende brandweer- prem ies toegeken d Naar aanleiding van den brand aan den Nieuws Binnenweg op 11 September de eerste premie ad 60 aan de gasten van slw. 34, de tweede ad 40 aan die van siw. 35 en de derde ad 10 aan die van slw. 86. Naar aanleiding van den brand aan de Korte Kade op 12 September, de genoemde premies aan de manschappen van de slws. 5, 6 en 7. Dinsdagmiddag is de Raad begonnen met de behandeling van de gemeentebegrooting, dienst 1031. De algemeene beschouwingen werden ge opend door den heer J. Hoogevwerf (S.D.A.P.). Spr. verwijt den rechtschen Taadsledsn hun hou ding inzake het niet-benoemen van een sociaal democraat tot wethouder en maakt enkele op merkingen over het niet-uitvc.eren van het raads besluit tot stichting van een slachthuis. Spr. dföel't mede 'n voorstel te zullen indienen tot invoering vafl liet vak lichamelijke oefening. Met het oog op de Kerstdagen geeft spr. B. en W. in overweging aan de werkloozen een extra- uitkeering van 5.te verschaffen. Ten slotte vraagt spr. naar de plannen van Ti. en W. inzake het productief maken der havens. Do heer Niemansverdriet (C.H.) acht het ge lukkig, dat er geen sociaal-democraat achter de bestuurstafel zit. In het belang ook van de arbei ders is het bestuur der gemeente het veiligst in handen van die personen, die de minstbedeelden niet vergeten, en daarbij ook op de bres staan voor het algemeen belang. Als bewijs hiervoor toont spr. aan, dat op deze begrooting. opge maakt zonder de S.D.A.P., tien maal zooveei voor de minstbedeelden Is uitgetrokken dan in 1330, De heer Jonker (A.R.) vindt het beleid van den Wethouder van Publieke "Werken veel te onvast. Sm-, zegt voorstander te zp'n van het vak licha melijke oefening en tegenstander van tariefs verandering vpor gas en water. De heer Bos (S.D.A.P.) is van meening, dat de begrooting sluitend is verkregen ten koste van het gemeentepersoneel. De heer Brouwer (A.R.) is er voor critiek uit te oefenen, maar dan opbouwende critiek en vooral dringt spr. er op aan met elkander samen te werken. Als Kerkstgave aan werkloozen vindt spr. 2.50 een moois gift. De heer v. Toor (V-B.), zegt dat B. en W. de stichting- van een slachthuis en de doorbraak naar het Westen op eigenaardige wijze weten uit te stellen en spr. zou liever een ruiterlpke erkenning willen hebben, wat daarvan de bedoe ling is. Spr. is voorstander van de stichting van een gymnastiekzaal in het Westen en zou eveneens de Sahara-kwestie tot oplossing gebracht willen zien, terwijl ook het instituut schoolartsen zyn volle sympathie heeft. De heer v. d. Berg (S.D.A.P.) zegt: Indien er van verlaging der belastingen sprake kan zijn, moét hiervoor allereersjj de personeele belasting in aanmerking komen. De heer v. d. Velden is er voor het vak licha- meiyke oefeningen op de lagere school nog zoo lang uit te stellen, tot dit volgens de wet ver plichtend wordt. Inzake het slachhuis is spr. van meening, dat dit het best coöperatief zal moeten gebeuren De hear Butens (R.K.) dringt melt klom aan o-p zuinigheid. Spr. is voorts van meening, dat na 1 Januari een nieuw sluitingsuur zal moeten wprden vastgesteld, opdat de inwoners der ge meente niet meer naar andere gemeenten hoeven te gaan om amuseipeht te zoeken. Spr. heeft het hierbü over de vereeniging Flardinga, welke 26 jaar haar best heeft gedaan het volksvermaak te veredelen. Vervolgens behandelt spr. de economische crisis. Vooral vraagt spr. verlaging van de ta rieven voor gas, water en electriciteit. De heer de Heer (A.R.) zegt, dat in de begroo ting een zeer ernstige zaak wordt gemist, n.l. hiet slachthuis. Spir. dringt er op aan, adsnog de zen post op de begrootiing te plaatsen. Spr. zou wenschen het oude waterleiding terrein aan de Maas te bestemmen voor terrein voor de gemeentereiniging. Spr. meent, dat het goed zaj zijn de nieterluiur voor het water af te schaffen. Bewolking op. 1 Januari 1930 13671 M., 13800 V. Totaal 27471. Bevolking op 1 December 1930 13803 M., 13947 V. Totaal 27750. Vermeerdering in Novonvher 41. Aantal huwe lijken in Nov. 17. VISSCHERIJ. Alhier hinnengekoman van de haringviissehe- rij: VL 155, K. v. d. PlaB met 2J4 last; VL 75, C. Toet met 3 laat; SCH 8 C. Pronk imaT; 8 last; SCH 25, C. Roeleveld mis.t 16; SCH 232, D. Toet met 13 last; SCH 233, J. Amme- raal met S last; SCH 210, J. de Jong, met 9 last; SCH 35 T. Korving met 19 laait; SCH 69, C. de Jong, met 18 last; SCH 7 J. Dijkhui zen, met 7 last; SCH 32, J. Pronk met 10 last; SCH 5, L. Korving met 15 last; MA 15, C. Verhey met 15 las't Bctaald werd voor: Volle baring Eng. wal 19,50—19,60; volle haring kanaal ƒ18,80 18,90Yle baring Eng. wal 16.50, ad. ka~ naai ƒ16.30; steurharing kan. ƒ15.90, alles per kantje. TENTOONSTELLING V. P. K. V. Op Vadjdag 19, Zaterdag 20 en Zondag 21 Dec. zal vanwege de V. P. K. V. een tentoon stelling worden gehouden. Er zijn pLm. 500 in zendingen. De tentoonstelling zal Vrijdagavond 8 uur door onzen burgemeester, den boer A. van Walsum, worden geopend. ST. NICOLAASFEEST. Zondagmiddag is door de afdeeling Oeer- sohie van den Ned. R. K. Volksbond, het jaar- lijksch St. Nicolaasfeest voor de kinderen ge houden'. Voor een volle zaal mooht St. Nicolaas met knecht zelf verschijnen, wat onder de kleinen veel vreugde verwekte. Deze vreugde heerschte den geheelen avond, dank zij ook de film Babby. Een woord van hartelijken dank voor hen die door hun milde gaven bet be stuur in staat stelden den kinderen zoo'n ge- noetgHjK reeet te oezorsrw. Rubberhakken Zooiplaten. Tip9 'n Hevea-product Vraagt het Uw schoenmaker EN' 16 December. Vette varkensmarkt. -09 stuks zware 46-48 ct., 61 stuks lichte 45—16 et. per kg. levend. Handel vlug. ROTTERDAM, 16 December. (Coöp. Tuinbouw veiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden" G. A.) Spruiten le soort 9—17, 2e soort 4—8, witlof le soort 22—24, 2e soort 16—20. uien 0.80— 2,30, peen ƒ0.60—2.70, eigenheimers f 4—1.90, kro ten 6.20—7.10, knollen 1.60—2.80, veldsla 11— 16, kleiperen 20—23, gieser wildeman le soort 1318, 2e soort 2223, drielsche groene le scort 2223, 2e soort 18—21, zoete campagner I© soort 2628, 2g soort 2d25, Q.rmErcin,rci 1g soort 3031, 2e soort 2629, goudreinetten le soort 4549, 2e" soort 34—28, bellefleur le soort 34—36, 2e soort jr 27—28 pér 100 kg., an dijvie 1.303,70, gele savoye kool f 2.20—4,80, groene dito 2.40—5,10. witte kool 1.802,70, groentjes 1.605.20, roode kool 2.406.9o! bloemkool le soort 4.29—6.10, 2e soort f 2.40—4 per 1C0 stuks, prei 2.70—4.10, selderij 1.70—3 per 100 bos, boerekool 27—39 ct, per kist. AMSTERDAM, 17 December. Aardappelprijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen (1822 H.L.) UTRECHT, 16 December. (Vereenigde Eiervei- iing Utrecht) Kipeieren 6.309, eendeieren ƒ5.70 per 100 stuks. Aanvoer 33.000 stuks. WOERDEN, 17 December. /Kaasmarkt). (Be richt van de N.V. Handelsver. v/h. E. Ruvs) Aangevoerd 201 partyon. Prys le soort met rjjksmerk 39—42, 2e soort met ryksmerk f 35— 38, zwaardere met ryksmerk 43, zonde-r rjike- TOerk 33—35 per 50 kg. Handel traag. ROTTERDAM. 17 December. Heden werden aan de visehmarkt alhier van IJmuiden, Nieuwa- diep, Scheveningen en elders 390 manden en kis ten versjebe viscli aangevoerd. De prijzen waren: kleine tarbot 1522, kabeljauw 15—20, middel schelvisch 1824, kleine schelvisch 37, groote gul 812, kleine gul 47, middel schol 15 18, kleine schol 812, sardyn 5—6, kuit f 10 —15, alles per mand, versche haring 1.40—1.50 per kistje. VLAARDINGEN, 17 December. Heden werd betaald voor volle haring Eng. wal 19.4020 yle dito 16.5017.10, steurharing dito 13.50,' alles per kantje. •*3? ROTTERDAM aangekomen: 16 December namiddag: 2.15 AHRENFELDE ,Gebr. v. Uden, Bremen, Waalhaven (C. Swarttouw), fosfaat; NEUEN- FELDE, Gebr. v. Uden, Bremen, Waalhaven <C. Swarttouw), fosfaat; 2 30 AMERIKA, N. A. B. O., Gefle, Waalhaven 37, erts; NOTOS Ned. Bevr kantoor, Archangel, Waalhaven 82, hout; 2.45 MACHARDA, P. A. v. Es Co., Calcutta, Maas haven Nz„ stukg.; 5.10 BATAVIER VIII, Wm. H. Muller Co., Bordeaux, Parkhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG vertrokken: 16 December namiddag: 3.10 ELIN, Stettin; 3.35 AUGUST BLUME, Danzig4.15 BAGé, Santos4 55 LAURENT MEEUS, Gent; 5.10 ETNA, Stockholm. 10.45 BATAVIER III, Londen; 11.40 AMSTER DAM, Harwich. HELLEVOETSLUIS aang. 16 Dec. TARTARY, Cantley naar Dintelsas. VLISSINGEN, 16 December. Aangekomen: PRINSES JULIANA, Harwich; PASS ÓF BAL- LATER, v. Antwerpen (bunkert). Vertrokken: ORANJE NASSAU, Harwich: PASS OF BALLATER, Hamburg. Gep. van Antwerpen: HA VEL, Hamburg; OUD BEIJERLAND, Londen; MANORA, Calcutta; STAVELEY, Grimsby; TOURAINE, Sydney; POLLUX, Liverpool: CÏLURNUM, Tunis; BAGE, Rotterdam; FLANDRIA (Zw.), Amsterdam. Gep. naar Gent; SKAUTS, Leningrad; CAP FEDHALA, Casablanca; TEESWOOD, Yar mouth. Gep. van Antwerpen: WAREGGA, Beira; HEL GOLAND, Holding; RANE, Malrno; ACHILLES, GyonWELSH CITY, Barry; FODHLA, Lon den ASGERD, LondenAMPETCO, Houston LOUISIANA, Guatemala; AYRESOME, Sunder land ARIZONA, CristobalALBIREO, Rotter damCALDERON, Hull; ERPEL, Las Paimas; ELSE, ImminghamZUID-HOLLAND, Seaham NORWICH TRADER, Yarmouth; WALLONIA, Gothenburg; CAP D'AILLY, Casablanca. Gep. van Brussel: LIDO, Londen. Gep. van Gent: ROSINA TOPIC, Cardiff; BLACKTOFT, Goole; HARMINA, Londen. Gep. van Sluiskil: ST. PHILIPSLAND, New castle. Mistig. VLAARDINGEN aang. 16 Dec. IMANTA, Zaan dam. IJMUIDEN aang. 16 Dec. BALZAC, Oslo, stukg; ODYSSEUS, Danzig, stukg.; ATHEL- STANE, Vlaardingen, ledig; PERSEUS, Kopen hagen, stukg. vertr. 16 Dec. TRITON, La Guayra; FLAN DRIA (Zw.), Antwerpen; OTTERHOUND, Lon den; IMANTA,'Vlaardingen; SWANHILD, Ronue MEUSE, Parijs; MYRMIDON, Londen; QUEEN WORTH, Newcastle; VAN RENSSELAER, Su- rianme; HERON, Londen; RONAN, Leith; ASTARTE, Bremen uitgaand vastgemaakt: TARAKAN, A. K. FERNSTROM, JOHAN DE WITT. Wind ZO., mist, flauwe koelte, kalme zee. HOLLAND-AMERIKA lijn. BURGERDIJK Rott. n. N.-York p. 15 Lizard. LOCHGOIL Rott. n. Vancouver 14 v. San Franc. NICHTEROY Rott. n. Vancouver 15 v. San Franc. BILDERDIJK Rott. n. Boston 13 (8.52 v.m.) 175 myi Z.Z.W. v. Valentia. GROOTENDIJK Rott. n. Havana 14 (2.42 n.m.) 15' myl Z.W. v. Niton. EDAM Rott. *n. N.-Orleans 15 (n.m v. Vera Cruz. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJSTROOM (thuisreis) 12 te Bilbao. RIJNLAND (uitreis) 15 op 100 mijl Z. v. Land's End. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. "TJIEODAS 14 Dee. van Hongkong te Soerabaja. TJISAROEA 15 December te Manilla. TJIBADAK 14 Dec. van Batavia t e Shanghai. TJILEBOET 15 Dec. van Shanghai naar Dairen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BARNEVELD Amst. n. Chili 14 te Guayaquil. PERSEUS 16 v. Kopenhagen te Amst. AGAMEMNON 16 v. Gibr. n. Sagunto. ORESTES 16 v. Odounlonk te Samos. ODYSSEUS 16 Dec. van Stettin te Amsterdam. DOROS 15 December van Malaga naar Cadix. CERES 16 December van Stamboul te Bourgas. TRITON 16 v. Amst. n. La Guayra. VAN RENSSELAER 16 v. Amst. n. Suriname. KON. PAKETVAART MIJ. V. SPILBERGEN 13 v. Melbourne n. Singapore ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA (uitreis) 16 (1 n.m.) v. Gibraltar SITOEBONDO (uitreis) 16 v. Londen. KOTA PINANG (thuisreis) p. 16 (11 n.m.) Pt. de Galle. SITOEBONDO (uitreis) p. 16 (8 n.m.) Dover. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TABINDA (thuisreis) p. 14 Perim. TARAKAN 16 v. Amst. n. Batavia. JOHAN DE WITT 16 Amst. n. Batavia. POELAU BRAS (utireis) 16 te Sabang JOHAN VAN OLDENBARNEVELD, Amst. n. Batavia 16 December van Port Said. TARAKAN (uitreis) 16 te IJmuiden. JOHAN DE WITT (uitreis) -16 te IJmuiden. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ELPENOR Japan n. Amst., 13 v. Yokohama PHRONTIS Hamburg n. Liverpool p. 15 Lizard TEIRESIAS Japan n. Amst. cn Schiedsm 16 v. Pt. Said. CELTIC STAR Rott. n. Tientsin 15 v. Penang v' Rott- te Middlesbr- c v- Vlaardingen te Aarhuus. BADENIA 15 v. Rott. te Londen. CERLS 15 v. Rott. te Stettin. CAPIT. PRIEUR 15 y. Rott. te Rouaan. CAPIT. AUGUSTIN 1, v. Rott. te Rouaan. DUIVENDRECHT Rott. n. Baltimore 14 op 7f myl O. v. Land's End. - DJJNSTANBURLH - v. Rotterdam te Shields. DELTA 5 v# Zaandam te Leningrad EGERIA 13 v. Rott. te Stettin ESSONITE 15 te Londen uitgeki. n. Middelharnif EXCELSIOR, Landstra, 15 te Ldn. uitgeki, n Nymegen. EDÏTH KOWALDT 7 v. Rott. te Leningrad FRESNO STAR 14 v. Rotterdam te Huil. FREIBURG, Rotterdam n. Java 14 te Belawan FORT MEDINE, Rott. n. Duala 12 van Dakar' GATESHEAD 15 v. Amsterdam t.e Shields GRAVENSTEIN Rott. n. N.-York 15 op 160 milt Z.W. v. Valentia. y GONNEVILLE 14 v. Rott. te Marseille. ICOTZ MENDI 15 v. Rotterdam te Shields INNISULVA 14 v. Terneuzen te Londen JAARSTROOM 15 v. Amst. te Liverpool. JOLLY NORMAN 14 v. Dordrecht te Londen JAMAICA PLANTER R'dam n. Kingston 16 V Londen. KIJHRS 2 v. Rott. te Leningrad. KONIGSBERG, Chili n. Terneuzen 14 v Colon LEOVILLE 14 v. Rott. te Havre. LUTTERWORTH 14 v. Rotterdam te Grimsby LUMME 14 v. Rott. te Wyborg MELROSE ABBEY 14 v. Rotterdam te Hull. MAASSTROOM 15 v. Amsterdam te Leith. MARTIN U 12 v. Rotterdam te Rouaan. NEERLAND1A m., 15 v. Duinkerken te Vauxhatl OSTREVENT 13 v. Rotterdam te Rouaan. OSTREVENT 13 v. Rott. te Rouaan. POELDIEP 15 v. Rotterdam te Lynn. PENDRECHT Batöum n. Gibraltar p. 15 Zea. PRES. VAN BUHEN China n. N.-York 16 v. Pt. Said. TEUNA, Vries, 15 te Londen uitgeki. n Calais. THE BARON 15 v. Rott. te Cardiff TOLEDO 14 v. Rotterdam te E.-London. HELENE VIELJEUX. Rotterdam, 16 l ocember. Het Fransehe s. Helene Vieljeux, van Bona naar Rotterdam, is op 12 dezer met'lichte machineschade te Ora.n binnengeloopen. Men ver wacht, dat het herstel slechts enkele dagen zal vergen. STRASSBURG. Rotterda m, 15 December. Het inkomende Duitsche s. Strassburg is in aan varing geweest met het eveneens inkomende Eng. s. Thorniea. Beide schepen hebben lichte schade bekomen. ARIAGA MENDI 14 v. Rott. te Barry. »ADRAR 11 v. Rotterdam te Pt. Gen til. ARIADNE 12 v. Rotterdam te Stavanger. ANNA MARQUARDT PETERSEN 14 V. Rott. op Tyne., BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 17 December namiddag: 2.25 EXPRESS, Lynn; 2.30 SHERINGIIAL. Harwich2.45 NICEA, Alexandrië; vertrokken 17 December namiddag: 2.25 KHYBER, i'okoha.naUPO MENDI Spezia2.50 ERNA? Sandvik. VLISSINGEN, 17 Dec. aangekomën: DRENTE, Londen voor 's Bosch vertrokken: NYSSIENA, Londen; JANTJE, Londen gep. naar Antwerpen: PTARMIGAN, Londen' REDCAR, idem; HIRONDELLE, idem; ESSO NITE, idem; OREGON, Seattle; VILLE DE BASTIA, Algiers; KEDOE, Rotterdam; AAG- TEKERK, Rotterdam; CITO, Londen; GOSLAR, Bremerhaven; ETZEL, Danzig; MARIE LEON- HARDT, Hamburg; TSURUGA MARU idem; ROUMELIAN, Middlesbro; LJUSNEaLF, Le ningrad; KLIPB'ONTEIN, Amsterdam; gep. naar Erussel: JANTJE GRüNEFELD, Teignmouth; KRAKOW, Danzig; gep. naar Terneuzen: INNISULVA, Londen; gep. naar Gent: LAURENT MEEUS, Rotter dam; ERNST, Rotterdam; A. K. FERNSTRöM, Amsterdam; WINDAU, Rouaan; CLANWOOD, Newcastle; OAKFORÖ, Londen: gep. van Antwerpen: MOKEA, Ham bury - FRODE, Middlesbro; FARO. LondenADoxrnf KIRSTEN, Hamburg; WHITWORTH, New castle; NEW LONDONER, idem; MALINES Harwich; MARGARITA, Leith; HULL, Duin kerken; HERCULES, Barcelona; ANTWER PEN. Londen; ALT, Goole; PALOS, Tanger; FELSPAR, Londen; CALCARIA, idem; LIDO, idem; SVAVA, Kopenhagen; ALHENA, Rotter dam; ESTLAND, Blyth; NEDJAN, Wasberg; MERTAINEN, Narvik; AACHEë, Bremen; TUR KESTAN, Newcastle; gep. van Gent: DONA ISABEL, Middlesbro; LIBERTY, Goole; AVOCET, Glasgow; PETER BENOIT, Newport (Mon) LADY BRENDA, Wallsend; SHEAF WATER, Newcastle; MICK- LETON, Londen; gep. van TerneuzenSHEAF FIELD, New castle; BIRTLEY, Newcastle, DELFZIJL aang. 16 Dee.GAASTERLAND, Goole. HARLINGEN vertr. 17 Dec.: MIDSLAND, Goole, STOOMVAARTLIJNEN. DELFLAND, B.-Ayres n. Amsterdam p. 17 Dec. Ouessant (19 December te Louden verwacht). MARN v. ST ALD., Batavia n. Amst. 17 te Genua PRINS DER NED., Amst. n. Batavia 16 v. Sabang BRIELLE 17 Dec. van Delfzyl naar Hamburg. COLOMBIA 15 Dec. van Amsterdam te Curasao. SIMON BOLIVAR, Barbados n. Amsterdam p. 17 December Azoren. NARENTA, Vancouver n. Rott. 17 v. Hamburg. BUITENLANDSCHE HAVENS. GERA, Rott. n. Java pass. 15 Dec. Ouessant. HARRY, Veldman, 15 van Ostende te Esbjerg. HERMES 16 December van Bremen te Vigo. HAVIK, ms., 13 Dec. van Kopenhagen n. Barth INNERTON, 15 van Rotterdam te B.-Ayres. KARNAK, Rotterdam n. Ho 16 v. Tocopilla, KURLAND 15 Dec. van Rotterdam te Kopenh. LUNA 16 December van Rotterdam te Hamburg. LAHN Rotterdam n. Japan 16 van Colombo. LIPPE. Rotterdam n. Japan 16 van Saigon LEKHAVEN, 16 Dec. van Mobile n. Bremen. MICHAEL TOMSKY, Amst. n. Danzig 16 v. Hol- tenau. MATSUMOTO MARU, 15 v. Rotterdam te Moji. MOORDRECHT, 16 v. Rotterdam te N.-Orleans. MOSEL, Rott. naar Japan 17 te Shimonoseki. NOORDSTER, Bloots, Saxkjöbing n. Hbg 16 v. Holtenau. NIJVERDAL, 16 Dec. van Middlesbro naar Poole NOORDSTER, z., Westers, 15 v. Hamburg n. Kopenhagen. NOORD FRIESLAND m., 13 v. Duink te Ostende OMBERG 15 Dee. van Rotterdam te Kopenhagen OILTRADER 16 Dec. van Rotterdam te Hamburg. PREUSSEN, Rott n. Japan 15 van Penang. PERSEUS Rott. n'. Kopenhagen p. 16 Holtenau PHiiDRA 16 Dec. van Rotterdam te Rostock. PALLAS, Rott. naad Danzig pass. 15 Holtenau. PATRIA (Zw.) 15 v. Rott. te Gothenburg. POOLS TER, z., Kajuiter, 15 v. Londen te Hamb REGINA 16 v. Vlaardingen te Weymouth. RITA SISTER 13 v. Rott. te Marseille. RANDWIJK, 16 Dec. van Algiers naar Tunis. RUURLO, 13 Dee. van Fredrikshamn te Kotka. REDSTART 14 v. Amst. te Londen. REL1LLÏO Amst. n. Cardiff p. 15 Prawle Point. SAN ANTONIO, ms., Rott. n. Bayonne p. 17 Dungeness. S. N. A. 6. Si v. Rott, te Rouaan. SÖLAFRIC Rott. n. Konakry 14 v. Sierra Leone. SPEN 14 v. Amsterdam te Hull. STRIJPE 13 (n-m.) v. Rotterdam te Cardiff. S. N. A. 6. 18 v. Rotterdam te Rouaan- SEPTEMBER 15 Dec. van Am.-" st'dam te Oslo. TOYOHASHI MARU, Rott. n. JaPan 15 van Lissabon. TIBA Rott. n. Algiers p. 16 Gibraltar TORTUGUERO, Rott n. Santa Marta p. 15 Turks Eiland. TRANSPORTER, Rott. n. Ode nee p 14 Brunsb. THE AN O 13 December van Rotterdam te Dublin. ADELAAR 17 (12 midd.) v. Lubeck u. Duisburg. ST ANNALAND 17 van Hamburg n. Immingham. ZUID-HOLLAND 18 v. Hoboken naar Seaham. GELDERLAND 16 van Tyne naar Port Brulé. VERWACHT TE ROTTERDAM. TSURUGA MARU van Hamburg 17 te Antwerpen. DOCONE vain Santos 17 te Lissabon verwacht. TILIA CORTHON 16 December van Zighinchor. DIVONA 17 December van Rouaan. P. L. M. 21, 17 December van Caronte. F. L. M. 22, 17 December van Caronte. COLYTTO 16 December (n.m.) van Antwerpen. BEIJERLAND 16 December van Seaham. BALTMOR, 17 December van Riga. o GEMENGDE BERICHTEN. JERVAULX ABBEY. MaaSllOl* 88 December. Met het middagty i: ebben de sleepboo- ten Humber, Waterweg en R .zenburg vergeefs getracht het ook elders in dit hla<L vermelde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2