Anijsmelktabletten en Borst Ulevellen Merk M. P ZEETIJDINGEN i! De middelen tegen Hoest, Var^oudfieid en Griep Vraagt uitsluitend MIT ROTTERDAF! DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. DIEFSTAL VAN GAS JIT VLAARDINGEN- UIT HILLEGERSBERG WEINBRAND OF COGNAC? BINNENLANDSCHE HAVENS stoomvaartlijnen BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. J5-59 48 01 BIOSCOPEN Flight Nadat Lefty Phelps ais base-ball-sn.Ui no.);- loos mislukt is, probeert hij het als marine vlieger. Als hij zijn eerste solo-vlucht zal ma ken vliegt hij de machine in elkaar; 2e mis lukking. In tegenstelling met het gewone leven weet men vooruit dat op de filin een zoo ongelukkig begonnen carrière altijd tot een glorieus einde voert. Zoo ook hier. Als onze held, door ëen ongeval van zijn bestuurder, plots het stuur moet overpemen, komen opeens alle, blijkbaar zoo lang latent geweest zijnde, vil eg-capacitei ten voor den dag én verbaast hij vriend en vijand door zijn bravourstukjes, een en ander bekroond met een landing op één wiel, daar het andere inmiddels was afgevallen. De Amerikaansche marinevliegdienst stelde zijn ganschen inventaris beschikbaar voor het opnemen van deze film. De Intrige is tamelijk simpel, doch het vroolijke, frissche gedos in de vliegkampen en de prachtige opnamen geven aan deze film een bekoring, welke haar o.i. gunstig onderscheidt van veel would-be .lief desdrama's" enz. Totdat men ook van het vlieg. genre weer teveel krijgt. Een aardige Fleischer screensong en een vlot variété-nummer van een elastiek-paar comple- teeren, naast de gebruikelijke journaals, het programma van het Grand Theater, dat wij om het opwindend karakter va.n de hoofdfilm voor on volwassenen minder geschikt achten. De .Ochtend Patrouille" Zoo langzamerhand zijn we overladen met oorlogs- en anti-oorlogsfilms. Sinds „De groote Parade" en „Westfront 1918" met al wat daar tuseahen ligt, hebben we eerlijk gezegd onze bekomst van brandende vliegtuigen, sprin gende granaten en kreunende gewonden. Maar „De Ochtend-Patrouille" die deze week in City Theater draait is meer dan éen opzicht anders dan de voorgangers en soms beter, 't Is een Amerikaansche avonturenroman in de luch*:, die toevallig in den wereldoorlog speelt. Voordeel is, dat deze avonturen-geschieden la een basolute „oorlogsfilm" werd, die ditmaal zonder vrouwen is gespeeld. Waardoor ze hier en daar aan onwaarschijnlijkheid wint. In ieder geval heeft de cineast er iets van weten te maken, dat boeit van het begin tot.. bijna het einde. Tot half in de laatste acte is het een oorlogsfilm, reclame film misschien ook, voor da Amerikaansche luchtvloot. -Het slot moet de situatie redden: vandaar de wensch die een der personen komt uitspreken: „Nooit meer oorlog!" Een zwaluw Toch blijft het een belangrijk filmwerk, dat technisch verbluffend is. Het brengt den toe schouwer in een felle spanning, zonder dat de sympathie voor een bepaalde oorlogvoerende partij wordt opgedrongen. De geduchte von Richter uit het vijandelijke kamp is even goed „held" als de piloten der geallieerden, in wier vliegkamp de film speelt. Om veel reden een film, die waard is gezien te worden. - Dank zij de welwillendheid der directie, een gerechtvaardigden wensch aangaande het variété wilde voldoen, kunnen we dit pro gramma althans voor volwassenen goedkeuren. MUSEUM BOYMANS De Kersttentoonstelling De Kersttentoonstelling in het Museum Boymans te Rotterdam zal vanaf Woensdag middag a.s. te bezichtigen zijn. Aanwezig is een belangrijk geheel van 45 schilderijen, oude en moderne kunst. De oude meesters zijn vertegenwoordigd door werken van Slmon Marmion, een anonyme Hollandsche primitief uit ongeveer 1480, Lucas van Leyden, Herri met de Bles, een manspor tret uit 1545, Hendrik Avercamp, Dirck Hals. Hercules Seghers, Rembrandt (Diana, uit coll. Warneck), Nicoiaes Maes, Jan van Goyen, Jan van de Capelle, Ph. Wouwermans, Jan van de Velde, Emanuel de Witte. Van buitenlandsche meesters zullen te zien zijn werken van Titiaan en Veronese, van den Franschman Yubin Baugin (een stilleven), Anthonie van Dijck (portret eener Markiezin Lomellini Durazzo) en verder van F. Guardi en Francesco Goya. Do negentiende eeuw is vertegenwoordigd door schilderijen van Camille Corot, Ch. Dau- bigny, N. V. Diaz, A. Vollon, J. B. Jongkind, Jaap Maris en J. H. Weissenbruch, terwijl do twintigste eeuw wordt ingeluid door doeken van Isaac Israels, G. H. Breitner, gepointil leerde werken van Jan Toorop en door land- ap->cn van J. F. Raffaëlli en Degouve de Nunques. Van de hedendagsche meesters zijn te zien werken van B. van der Leek, Kees van Dongen en Jan S'.uyters, terwijl de buitenlandsche oio. derne meesters vertegenwoordigd zijn door schilderijen van Pablo Picasso, George Braque, Giorgio de Chirico en Gino Severini. Evenals vorige jaren is ook thans weder een geïllustreerde catalogus van de tentoonstelling uitgegeven, welke dit jaar met 28 reproducties is voorzien. HOTEL CENTRAAL. Rotterdam is niet rijk aan goede hotels en het is dan ook zeker geen overbodige luxe dat hotel „Centraal" aan de Kruiskade tot een aan merkelijke uitbreiding is overgegaan. De energieke directeur, de heer W. Philipsen, heeft ons in staat gesteld deze uit breiding die 50 kamers bedraagt en het aan tal beschikbare logeerruimten daarmee tot 120 opvoert te bezichtigen. Een geheel nieuw ge deelte is door afbraak van een groot aantai panden bij het hotel getrokken. De architect de heer van Gelderen heeft met deze ruimte gewoekerd en het bereikte resultaat is dan ook in alle opzichten bevredigend. De kamers zijn volgens de laatste eischen van het moder ne comfort ingericht en kunnen een vergelij king met die in de voorname hotels in het bui tenland gerust doorstaan. Met de eischen van zelfs de meest verwende reizigers is rekening gehouden. Op alle kamers is er stroomend koud en warm water, de betere kamers zijn voorzien van een badinrichting en aan de bediening is groote zorg besteed. Speciale aandacht- is besteed aan de behoeften van heeren reizigers. Ongetwijfeld zal het be zoek aan hotel „Centraal" dat tot nu toe reeds zeer druk was, er na deze uitbreiding nog bij winnen. De verbouwing is uitgevoerd door de aan nemersfirma H. N. PVoormolen, HET ATLANTIC HUIS officieel in gebruik gesteld Onder zeer groove belangstelling heeft Zaterdag middag de officinale ingebruikstelling van het ..Atlantic Huis" aan bet Wes;plein plaats ge had. L>3 geuoodigden en LLaug.M ellenden ïecza melden zich om twee uur iu het Keurig !nge- richte café-restaurant waar de directeur van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goe deren, de heer K. F. Kersten ecu openings woord heeft gesproken. Spreker wees er daar bij op, dat, toen bet plan om dit gebouw te stichten, bekend werd velen dit eeu uaad van grooten durf noemden en zich zeer pessimistisch over de kans van slagen uitlieten. De onder nemers gingen echter van het standpunt uit, dat een groot, modern geoutilleerd kantoorge bouw in Rotterdam broodnoodig was en de fei ten hebben de pessimisten dan ook in het on gelijk gesteld. Uit de kringen van handel en scheepvaart werd veel sympathie en steun ontvangen en tijdens den bouw reeds legden vele kantoren be slag qp de beschikbare ruimten. Het gebouw legt ongetwijfeld getuigenis af van het optimis me en den durf van den Rotterdamschen zaken man, die zelfs bij een crisis als wij thans be leven, niet bij de pakken gaat neerzitten maar met een rooskleuriger toekomst rekening houdt. Spr. dankte dan allen, die aan den bouw heb ben meegewerkt, op de eerste plaats den archi tect, den heer Buskens, die weer eens heeft getoond, welk een kundig en bekwaam bouw meester hij is. Vele moeilijkheden moest de heer Buskens overwinnen, maar hij is daar uitstekend in ge slaagd. Spr. dankte vervolgens den heer G. Mulder, directeur van de Rott. Aannemings Mij. die het klaar heeft gespeeld het werk binnen den vastgestelden termijn af te leveren, de ad- viseerende ingenieurs, den heer Th. Bastiaanse, chef de bureau van den.heer Buskens, de op zichters en den onder-aannemers en leveran ciers. Spr. vertrouwde dat met de vestiging van dit pand bijgedragen was aan de verfraaiing van de stad en zeker van het kwartier en sprak de hoop uit dat het pand aan zijn doel zou beantwoorden. De heer Buskens heeft daarna met enkele woorden zijn dank betuigd voor den lof hem gebracht. Spreker liet zijn medewerkers daarin deeien. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door het nieuwe gebouw. Het terrein waarop het voormalige hotel „Leygraaf" stond heeft een oppervlakte van 1980 M2, is geheel bebouwd met dien verstande dat vanaf de eerste verdieping een lichthof ge spaard is, groot 300 M2. De gevel Westplein heeft een breedte van 44 meter, die langs de Westerstraat van 47 meter en die langs de Houtlaan van 45 M. De hoofdconstructie, kolommen en vloeren, is gewapend beton waaraan 4800 M3 beton en 450.000 K.G. ijzer is verwerkt. 'Het gebouw bestaat uit een kelderverdieping bevattende ruimten voor: verwarmingskelder met vier ketels met olie gestookt van uit twee reservoirs van elk 10.000 liter, pompen enz.; een hoogdruk-installatie voor waterleiding en brandleiding; een garage voor autostalling in boxen; een fietsenbergplaats voor 300 fietsen, een provisieberging en kegelbaan en diverse bergplaatsen. De begane grond bevat: een hoofdingang voor de kantoren aan het Westplein; een show room voor auto's met kantoren; werkplaatsen, magazijnen en vijf buiten-boxen alles gelegen op den hoek Westplein en Houtlaan; het café restaurant met keukens en verdere benoodigde ruimten op den hoek Westpiein en Wester straat; drie winkelhuizen, waarvan een van dubbele breedte aan de Westerstraat betrokken is door de bekende electriciteitsfirma Schweers en een aan het Westplein naast de hoofdin gang 1 Januari a.s betrokken wordt door de ffrma Driessen. Verder zijn er vier verdiepingen, alle inge richt voor kantoren, naar de wenschen van verschillende firma's hoofdzakelijk op scheep vaart- en aanverwant gebied werkzaam, terwijl de „Arbeidsinspectie" en „Stoomwezen" er tevens hun tenten hebben opgeslagen. De vijfde verdieping bevat een archief en bergruimten voor diverse huurders eveneens van gewapend beton, geheel brandvrij opge trokken. In het gebouw zijn de nieuwste vindingen toegepast als: oliestookinrichting voor de ver warmingsketels, hoogdruk-installatie welke automatisch inschakelt, wanneer de gemeente lijke waterleiding geen voldoende druk geeft voor gewoon gebruik of bij brand. Verder damp- afvoer uit de garage-werkplaats door metallieke slangen op de uitlaat der auto's en aan gesloten op naar het dak voerende ventilatie kanalen, terwijl tevens de kelder-garage zoowel door zelftrekkende als mechanisch zuigende ventilatoren van dampen gezufrerd wordt. Het geheel maakt zoowel binnen als huiten een fraaien, modern-degelijken indruk. De 25-jarige G. J. Z., uit de de la Reystraat was Zaterdagavond bezig met een lichtreclame die zich op het dak van het pand op den hoek van de Aert van Nesstraat en Coolsingel be vindt. Een collega van hem, die beneden aan het werk was, bemerkte, dat de verlichting plotseling niet meer werkte en ging daarom boven eens poolshoogte nemen en vond daar tot zijn schrik Z. bewusteloos liggen. Het bleek, dat hij in aanraking was gekomen met een transformator, waarop een stroom van 3500 volt stond. Gelukkig is dit ongeval nog betrekkelijk goed afgeloopen. Dr. Timmer mans, wiens hulp was ingeroepen, constateer de, dat de man enkele hoofdwondjes had op- geloopen, terwijl zijn haar gedeeltelijk ver brand was. Na in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld te zijn, kon hij naar huis toe gaan. ERNSTIGE AANRIJDING De 15-jarige J. V., uit de St. Andriesstraat, is Zaterdag op het Beursplein door een vracht auto overreden tengevolge waarvan hij een schedelbreuk bekwam en zijn linkeronderbeen brak. In zorgelijken toestand is hij in het zie kenhuis aan den Coolsingel cpgenomen. LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIES. De collecten ten hate van de armen der parochie, gehouden in de kerk van den H. Lau- rentius na de liefdadigheidspredikaties van pater Josaphat O.M.Cap., hebben 1174, opge bracht. De liefdadigheidspredikaties do.or pater W. Croonen C.s.s.R.,i gehouden in de hulpkerk van den Allerh. Verlosser ten bate van de St. Vincentiusvereeniging, hebben 692 opge- brecht. De door kapelaan M. v. d. Eem in de kerk van de H. Hildegardis ten bate van de armen der parochie gehouden liefdadigheidspredika ties hebben 1490 opgebracht, benevens de toe zegging van 130 pond vieesch en 130 ons vet en bornen voor 100 mud eierkolen, 25 pond spek, 5 zakken brandhout en 50 brooden. De liefdadigheidspredikaties, door pater Borromaeus de Greeve in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans ten bate van de armen der parochie gehouden, hebben f 2060 opgebracht. De collecten ten bate van de armen der parochie, welke gisteren in de kerk van de H. Elisabeth na de liefdadigheidspredïkaties van den weleerw. zeergel. heer Th. Vis, leeraar aan het seminarie Hageveld, zijn gehouden, hebben 1325 opgebracht. De liefdadigheidspredikaties, door pater Bouters O.F.M. in de kerk van den Et. Joseph ten bate van de armen der parochie gehouden, hebben 832.50 opgebracht. De liefdadigheidspredttkaties ten bate vaa de St. Vincentiusvereeniging in de kerk van den H. Franciscus van Assisië door kapelaan C. Mol gehouden, hebben 742.89% opgebracht. De collecten ten bate van de St, Vincen tiusvereeniging in de kerk van den H. Nicolaas hebben na de liefdadigheidspredikaties gehou den door pater Frumentius O.M.Cap., 386.25 opgebracht. DIEFSTALLENKRONIEK. In een magazijn in de binnenstad heeft men den koopman J. N. van den Dordtsche Straat weg een portemonnaie met 2.50 en M. V. van den Plantageweg een portemonnaie met 11 ontrold. In bewaring zijn gesteld de losse werklie den J. M. en N. S. dlie gisterenavond in een café aan den Goudsche Singel een koffer heb ben gestolen ten na dee le van een onbekend ge bleven marktkoopvrouw. De caféhouder R. had den diefstal bemerkt en de politie daarvan in kenni3 gesteld. Deze heeft de beide mannen op straat aangehouden. De 32-jarige Amerikaan W. P. D. heeft aangifte gedaan dat men hem in een logement aan den Schiedamschedijk twee overjassen, een hoed, papieren en 100 dollar ontstolen heeft. Ten nadeele van den wafelbakker W. F. C. is uit diens kraam( die bij de Galerij staat, een dynamo gestolen. Op den Randweg is aangehouden de ijzerwer ker J. G., die ten nadeele van C. T. van den Strevelsweg een kerstboom had gestolen. Het was de politie van het bureau Nassau- kade ter oore gekomen, dat zekere S., wonen de in de Rosestraat, kans had gezien om de gemeente op een vrij aanzienlijke wijze te be- nadeelen door aan zijn gasmeter wijzigingen aan te brengen, die het onmogelijk maakten, om het verbruik te controleeren. Vergezeld van een opzichter van het gasbedrilf heeft de politie gisterenavond in zijn woning een inval gedaan. S. was niet thuis en toen de politie, constatee- rende, dat haar vermoedens op waarheid be rustten, zijn vrouw om opheldering vroeg, ver telde deze, dat de zaak aangelegd was door zekeren R. v. den Zinkerweg. De politie heeft daarop ook bij dezen R. een onderzoek ingesteld en daaruit bleek, dat ook hij op een buitenge woon ingenieuse wijze kans had gezien zijn gasverbruik kosteloos te doen worden. De politie heeft de zaak verder in onderzo-k. 'GEMEENTERAAD Vervolg begrootingsdebatten Vrijdagavond werd de behandeling der ge- meentebegrooting voortgezet. De heer J'. Hoo. gerwerf S.D.A.P., handhaafd zijn voorstel om aan de werkloozen een kerst>ave van 5 toe te kennen. De heer Buters, U.K., houdt een vrij humo ristische beschouwing over de samenwerking van uiterst rechts en uiterst links en geeft de S.D.A.P. den raad ook zto te handelen en niet enkel te schermeu met woorden. De heer v. d. Berg, S.D.A.P., vraagt h;i oor deel van B. en \V. over een eventueel door spr. in te dienen voorstel voor het stichten van 'n grutis-z wemgelegenheid. De heer v. Toor V.B., vraagt nogmaals de weiwailende aandacht van het College voor verhooging van de bewaarschoolsubsidie. De heer Reij, R.K., verklaart voorstander t,e zijn van het instituut schoolartsen, mits de aan te stellen arts R. K- Is. Vervolgens verdedigt spr, het voorstel Dij de salarisdebatten van den R. K. Volksbond tegenqver de S.D.A.P. De heer de Heer A.R., behandelt de scheu ring in de A, R.-partij en spr. hoopt Van harte dat het pogen van dr. Kraan om de breuk ge heeld te krijgen, moge slagen. De heer Bujs, S.D.A.P., poogt in een tever geefs aan te toonen dat zijn wegloopen bij de stemming over de salarisvoorstellen volkomen gerechtvaardigd was. Wethouder de Haan deelt mede, dat aan straatverbetering in de toekomst zeer veel zal moeten gedaan worden. Wethouder v. Rijn, A.R., zegt, dat het College In beginsel besloten heeft aan de werkloozen een kerstgave te schenken. De voorzitter merkt op,, dat hij zeer veel voelt voor een commissie, bestaande uit de voorzitteT der fracties, om eventueel overleg te kunnen plegen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Hendrik Joseph z. v. J. Cossée en A. van Werkhoven; Jacoba Johanna d. v. K. de Reus en G. Jongeneel; Anton z. v. L. Rejjm en A. J. Kools; Lodewyk Emanuel z. v. L. H. Wessel en M. A. J. Liphuizen; Willy d. v. W. v. v. d. Berge '/n H. A. Bruynzeel; Bernardus Adam Franciscus z. v. C. M. J. Buys en P. M. Valkenier; Maatje Johanna d. v, L.; A, de Bruin en B, Groen, Druivensap en fruitteelt Wanneer men den besten indruk maakt Griinberg zelf is het centrum van de ooste- lijbe helft der Duitsche wijnwereld en het maakt in zooverre een uitzondering op de rest van de wereld, dat het niet in de algemeene malaise mee gesleept is. Dat zal natuurlijk ook nog wel komen maar voorloopig zit het stad je toch met een bijzonder rijken druivenoogst in zijn schoot. Ziet 't daardoor toch kans 80.000 L. wyn méér te produceeren dan het vorig jaar. Wanneer er nu nog maar koopers komen en dan natuurlijk koopers, die betalen kunnen Gelijk bekend heeft Griinberg in de wijndrinken de gemeente geen hoogen roep, zooals trouwens de gansche streek niet, waarvan bet bet mid delpunt vormt. Inderdaad gaat de wijnbouw er dan ook achteruit maar voorloopig kan Grün- 'beng zieb toch nog handhaven. Zoo heeft het b.v. nog steeds twee cthampagnekelders, die geregeld van 300.000 tot 350.000 flesschen sekt in gereedheid houden, hetgeen op een jaarlijksohen omzet van 400.000 flesschen wijst. Deze champagne is een echt groot- stadsch brouwsel want by wordt hoofdzakelijk in Berlijn, Hamburg, Dresden, Miinchen en Keulen gedronken en bovendien in Engeland. Of dit eene reclame voor den Grimberger Sekt is blijve in het midden. De bewoners van gezegd stadje houden er niet van al hun eieren in één en het zelfde mandje te deponeeren ©n houden zich nog met iets anders als druivensap bezig. In de omgeving van Griinberg wordt n.l. veel aan fruitteelt gedaan en dit heeft de bezitters van de Sektkelders er toe gebracht het ook maar met den cider te probeeren. Van appelcider al léén onderhouden ze jaarlijkaoiie voorraden van 280.000 tot 300.000 L. en men vraagt zich af, waar al dit vocht blijft wanneer men in zijn leven toch zooveel menschen tegenkomt, die nog nooit een glas appelcider geproefd hebben. Dit brouwsel wordt niet in flesschen maar in vaten bewaard en nog wel in vaten van reus achtige afmetingen. Vier dezer vaten hebben te zamen eene kapaciteit van 250.000 en zijn dus wa.re zwembassins, die alleen in staat ziju byna de heele jaarreserve in zich op te nemen. Vervolgens is Griinberg nog vermaard om een brouwsel, dat vroeger „cognac" genoemd werd en ook wel in die richting smaakt. Maar het Verdrag van Versailles, dat ook wel oogenblikken van humor gehad heeft, hééft dsn Grimbergers verboden hun product met dit edel Fransch woord aan te duiden en daarom spreekt men nu van „Weinbrand" In bet voorbijgaan zij oningewijden er op gewezen dat het niet raadzaam is in Duitschland een glas cognac te bestellen. Het is verstandiger zich met „Weinbrand" tevreden te stellen. In negen van de tien'gevallen wordt men uit de zelfde flesoh ingeschonken maar voor den z.g. cognac moet men drie maal zooveel betalen als voor den eenvoudigen Weinbrand Echter maakt men natuurlijk op den keil nor een be duidend veel beteren indruk wanneer men het bij het Fransche woord houdt. Maar hoe dat zij, Grünberg levert jaarlijks een mjllloen fleseheu Weinbrand af waarvan de inhoud geheel in Duitschland verdelgd wordt en voor een klein deel ook in zijn voor malige koloniën, waar men met den Grimberger cognac de beste ervaringen schijnt opgedaan te hebben. INTELLECTUEELE SAMENWERKING MET BELGIë. De Nederlandsche afdeeliug van de Commis sie ter uitvoering van het intellectueel verdrag met België brengt ter kennis van belangheb benden, dat de Nederlandsche Regeering gel den beschikbaar gesteld heeft voor een beurs, groot 1200 's jaars voor een afgestudeerde, een student, een geleerde of een kunstenaar van naam, die zijn studiën in België wenscht voort te zetten of aldaar onderzoekingen of andere werkzaamheden wenscht te verrichten. Deze beurs wordt niet uitsluitend beschikbaar gesteld voor studiën op technisch gebied, doch ieder, die zijn studiën, in ruimen zin opgevat, in België wenscht voort te zetten, kan voor toekenning van de beurs in aanmerking komen Gegadigden gelieven zich uitsluitend schrif telijk te wenden tot mr. H. J. Smidt, Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. ROTTERDAM aangekomen 20 December namiddag: 1. FLOTTBEK, Salomons Shipping. Yar mouth, Maashaven 17, ledig: 2.30 ROEK, Ver. Agent. J My., Londen, le Kat.drh. C, stukg. BATAVIER I, Wm. H. Muller Co., Hamburg, Parkhaven, stukg.2 45 GAASTERLAN1), Scheepv Steenk. My., Immingham, Waalhaven 18, kolen; LEOVILLE. Worms Cie., Havre, Westerkade, stukg.; 3.15 EDITH HOWALDT, Derutra, Leningrad, Rynhaven 11, hont; WEST PLEIN, N. V. Walsum, San Nicolas, Maashaven 12, graan; 3.45 WAKAMA, F. A. Volgt Co., Hamburg, Jobshaven, stukg. NIEUWE WATERWEG vertrokken: 20 December namiddag: 2.— OUSEL Manchester; 2.30 KOTA TJANDI, Hamburg; SCHOKLAND,, Grangemouth; TYRa, BRATT, Kopenhagen; TOMALVA, Balitmore; 2 35 ADAMELLO, BarryALFRED NOBEL, Bag noli;. 2.50 HENRIK IBSEN. Z.-Georgie; 3.10 LEONHARD, Hamburg; OOTMARSUM, Rio Ja neiro; 3,30 NIEUW AMSTERDAM, N.-York; FLVNDRIA. (Zw.) Gothenburg; OUDEWATEX, Gravosa; YOSERIC. Belfast; 3.40 PHOEBUS, Amst.LOTTE REITH, Hamburg; MADIOEK, idemJAMAICA, Stockholm3.50 KIRUNA, Nar vik; LANRICK, Leith; 4.10 INDUSTRIA, IIol- singborg; SAYN, Stockholm; OLIVA, Hamburg; LOCHKATRINE, Vancouver; YARMOUTH TRA DER, Yarmouth; ALUDRA, Hamburg; 4-23 WOTAN, Immingham; BEIJERLAND, F.ouaan; 4.40 CITY OF MANDALAY, Hamburg; 5.15 RHEINHAUSEN, Kirkenes; ALNWICK, New castle; BALZAC, Oslo; HAVEL, Japan; 8.40 BA TAVIER III, Londen. 10.30 CARLSTEn, Kopenhagen11.15 EXPRESS Lynn; 11.20 POELDIEP, Lynn; 11.45 VIENNA, Harwich. VLISSINGEN 20 December aang.ANTARES, Londen; HARMINA, idem; AI DEBARAN, idem; BORG v. Londen (bunkert) gep. naar Antwerpen: VIOLA, Port Williams; HERO, Setubal; BEN AVON, Vladivostock UFFE, Kopenhagen; ARNFINN JARL, Londen; BARON BAEYENS, Braila; JENNIE, Denemar ken; NYROCA, Southampton; LUBRAFQL, Lon den; CITY OF NEWCASTLE, Middlesbro; PE TER, Londen; GALA, idem; VEST VLAANDE REN, idem; CARELIA, idem; KLIO, Bilbao; MEUSE, Bordeaux; LIPARI B.-Ayres; HANS LEONARDT, St. John (N.B.); TWICKENHAM, Quebec; MERIGNAC, Rotterdam; PARRA- KOOLA, Sydney; RUNMARO, Makslahti; PHRYGIA, Hamburg; OSIRIS, idem; NAUPLIA, Idem; CARDUCCI, idem; HERMES, Lissabon; FORSVIK, Lysekil; ST. CYRILLE, Calais; RI VER RIBBLE, Goole; IRMGARD, Amsterdam; MARIANNE, Malmö; gep. naar BrusselTAMWORTH, Newcastle WEGA, Londen; gep. naar Gent: MARSDEN, Newcastle; RENE, idem; KENTWOOD idem; CHARL- WOOD, Londen; INVERGRANGE, Goole: WHARFE, idem; AMBLESIDE, Boston (L.); HEBE, Raumö gep. van AntwerpenSPINEL, Glasgow gep. van Gent: DEP. PIERRE GOUJON, Rot terdam BINBROOK, Goole ERNST, Stettin TIP, Gdynia. VLISSINGEN 20 Dec. aang. PRINSES JULI ANA, Harwich; ASKILD, Trapani, bunkeri THEA, Londen: verrt. ORANJE NASSAU, Harwich; BORG, Gent gep. naar Antwerpen: ORENIE, Casablanca; ARMA, Londen; BRUSE JARL, id.; BEAVEü- FORD, St. John LEOPOLDVILLE, Congo SE -V, GLORY, GandiaLOIRE, HamburgAROLA MENDI, B.-Ayres; SIGRUM. Kopenhagen; QUEENWORTH, Newcastle: OOSTERLAND, id.; FRODE, Middlesbro; CITY OF DIEPPE, Syndey gep. naar Gent: ANITA L. M. RUSS, Kotka; ESTON, Hamburg; gep. naar Sluiskil: CORSINA, Sfax; gep. van Antwerpen: GRANVILLE, Los Ange les; RALLUS, Manchester; KITTIWAKE, Glas gow; gep. van Geilt: ADOLPH URBAN, Goole; F. W. FISCHER, Bilbao; IJMUIDEN aangekomen, 20 Decèmber. THE- RESE, Goole, kolenPHOENICIA, Guatemala, stukg.FLOSSHILDE, Rotterdam, ledigWIL LY, Newcastle, kolen; EK, Oslo, stukg.; PHOE BUS, (Nept.), Keulen, stukg.; ZUID-HOLLAND, Seaham, kolen. Vertrokken 20 December. MAASSTROOM, LeithILOS, RotterdamFOSLAU ROEBIAH, Batavia; ASK, Rotterdam; ODYSSEUS, Ham burg; GATESHEAD, Newcastle; THEMIS, Bre men HILLCROFT, AntwerpenBERENGAR, Montevideo; MIMER, Leningrad; HONTE- STROOM, Londen; JASON, Rotterdam; RED START, Londen; VESJ'A, Rotterdam. Uitgaand vastgemaakt SEINE. BATAVIER LIJN. BATAVIER V 20(1.20 n.m.) v. Rott. te Grave- send. HOLLAND—AMERIKA LIJN, WESTERDIJK 20 (vm - v. New-York n. Rott. BINNENDIJK Philadelphia n. Rott. 20 (v.m.- te Norfolk. NIEUW AMSTERDAM 20 v. Rott. n. New-Yorlc. LOCHKATRINE 20 v. Rott. n. Vancouver. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. OUDERKERK (thuisreis- 19 v, Shanghai. OOSTKERK (thuisr.) p. 20 Per'im. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJITAROEM 1 8v. Manilla n. Miilte TJISAROEA 18 v. Batavia te Hongkong. TJIPANAS 18 v. Hongkong n. Menado. TJISONDARI 17 v. Batavia n. Hongkong. JA VA-BENGALEN LIJN. BONDOWOSO Calcutta n. Java 17 v. Belawan. SINGKEP N.-York n. Java 17 v. Belawan. JAVA-NEW-YORK LI.TN. SALEIER Java n. N.-York 18 v. Belawan. JAVA-PACIFICLIJN. MODJOKERTO 19 v. Macassar te Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VAN RENSSELAER Amst, n. W.-Indië p. 18 Ouessant TRAJANUS Amst./ n. Vigo 17 op 60 myl O. V. Niton BOSKOOP Amst. n, Chili 19 (11.42 v.m.) 60 myl O. v. Land's End. ILOS 20 v. Amstet-dam n. Rotterdam. ODYSSEUS 20 v. Amsterda.m n. Hamburg. JASON 20 v. Amsterdam n. Rotterdam. VESTA 20 v. Amsterdam n. Rotterdam. KON. PAKETVAART MIJ. TASMAN 18 v. Singapore n. Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA CEDOE (uitreis) p. 20 (3 n,m) Pei SITOEBONDO (uitreis) p. 20 (10 v.m.) Sagrcj KOTA TJANDI 20 v. Rott. n. Hamburg.' MADIOEN 20 v. Rott. n. Hamburg. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. ALUDRA 20 v. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. ROEPAT (thuisr.) 18 v. Belawan. POELAU BRAS (uitr.) 18 v. Beiawan. POELAU ROEBIAH 20 v. Amst. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF WELLINGTON Rott. n. Japan 20 v. Suez. EURYMEDON Batavia n. Amst. 20 v. Pt. Said. CELTIC STAR Rott. n. Japan 19 v. Singapore CITY OF ROUBAIX Foochow n. Rott. 18 v. Penang. AGAMEMNON Japan n. Amst. 18 te Singapore. MELAMPUS 17 v. Anist. te Batavia. MYRMIDON Batavia n. Liverpool 20 v. Londen. PERSEUS Japan n. Londen en Rott. 19 (12.50 n.m.) 30 myl Z.W. v. Niton. ASPERITY 18 V. Zwyndrecht te Londen AMSTEL 20 v. Rott. te Teneriffe. BREEZAND m,s., Vlieland n. Velje p. 19 Cuxhav. BOLTENHAGEN 16 v. Rott. te Thamshavn. BOCHUM 18 v. Rotterdam te Tientsin. CONSUL HORN 19 v. Rotterdam te Hamburg. CHR. MATTHIESSEN 13 v. Rott. te Stockholm. CATHARINA m., 18 v. Duinkerken te Londen. CHELWOOD 18 v. Rott. te Shields. CAPT. BONELLI 19 v. Rott. te Rouaan. DIETER H. STINNES 12 15 v. Rott te Memel. DEARNE 18 v. Rott. to Hull DONAU slbt., 18 V. Glasgow n. Rott. ELIN 19 v. Rotterdam tc Stettin. EMIL R. BOMAN 15 v. Ar.ist. to Danzig. EVERELSA 15 v. Rott. te Danzig. ENGEBINA II m., 13 v. Antwerpen te Londen. EMILE DELMAS 16 v. Rott. te Kaolack. ERIKA SCHUNBMAI.'N 18 v. Rott. te Havre. FRITZ SCHOOP 14 v. P.ott. te Pillau. FALK 14 v Rott. te Stettin. FREIBURG Rott. n. Java 18 te Padang. FORT DE SOUVILLE 19 v. Rott. te Havre. GODFREY B. IIOLT, Rott. n. L'pool 18 op 61 mijl Z.W. v. Nitoft. OIIANGEWOOD 17 v. Rott. te Sunderland. GOTHIC STAR 19 v. Rotterdam te Hamburg. GARTH CASTLE Rott. n. Z.-Afr. 18 v. Teneriffe GUELMA Rott. n. Malta p. 18 Finisterre. GODHEM 18 v. Rott. te Shields. GEZIENA m., 18 v. Lenden n. Duinkerken GRENA, Rott. naar Pto Ferrajo p. 20 Gibraltar. HANS BROGE 17 v. Rott. te Lynn. HORIZON, Balk, Holding n. Hamb, p. 19 Hol- tenau. HESSA Amst. n. Leningrad p. 13 Holtenau. HECHT Rott. n. Kopenb. p. 18 Brunsbuttel. HILVERSUM Barry n. La Plate p. 18 L. End. ITAURI Rott. n. Chili p. 18 Ouessant. JANTJE 18 v. Frankfurt te Londen. JUFITER Rott. n. Riga P- 19 Holtenau. JANUA 18 v. Rotterdam te Newport. JAMAICA PLANTER Rott. n. Kingston (Ja) 18 op 55 myl Z.Z.W. v. Land's End. JOHANNA Nantes n. Manchester 18 op 30 myl Z. v. Land's End. KaTHE 19 v. Amsterdam te Hamburg. LINGE, Rott. n. Ancona p. 19 Gibraltar. LEEUWERIK m., 18 v. Antwerpen te Plymouth. LEP.CHE Rott. n. Reval p. 18 Brunsbuttel. LUMME 18 v. Rotterdam te Kotka. LUNA Rott. n. Lubeck p. 19 Holtenau. LLANSTEPHAN CASTLE 18 v. Rott. te Beira. LAUWEES, Westers, 18 v. Hamburg n. LALANDIA Rott. n. Bangkok 16 v. Penang. LARENBERG Rott. n. P- 18 Dungeness. LEONORA 17 v. Rott. te La Rochelle. LEEUWARDEN 20 v. Londen n. Harlingen. MARNE 17 v. Rott. te Bordeaux. MASANIELLO Rott. n. Civita Vecchia pa 18 Dungeness. MAG DADEN A 20 v. Amst. te Hamburg verw. MARTINE 19 v. Rott. te Rouaan. MADANGE Rott. n. Lissabon 19 v. Havre NICOS VALMADIS 18 v. F.ott. te Shields. NYSSIENA m., 18 v. Schiedam te Londen. NEELTJE m., 18 te Londen uitgekl. n Brussel OTTO FISCHER Rott. n. Kopenhagen 19 v. Brunsbuttel. OSTPREUS.JEN 15 v. Rott. te Pillau PELLEGRA Rott. n. Reggio p. 13 Gibraltar. POPLAR 18 v. Dordrecht te Londen. PEURSUM -7 v. Paramaribo te Mobile. PERSEUS Rott. n. Stettin 19 v. Kopenhagen. POSEIDON 18 v. Chili te Duinkerken. PACIFIC MARU Rott. n. Japan p. 18 Dover. QUEENWORTH 17 v Amst. te Shields. SEMPRE AVANTI Vlaard. n. Girgenti p. 19 Gibr. SHELDRAKE 18 v. Harlingen te Londen. SINGLETON ABBEY Rott. n. Bordeaux IB te Duinkerken. TUDOR 18 v. Rotterdam te Shimonoseki. THORNLEA 19 v. Rott. te Hamburg. THEA 18 te Londen uitgekl. n. Vlissingen. TEUNA m., 18 v. Londen n. Calais. USAMBARA Rott. n. Z.-Afrika 17 v. Walvischb. WEST TACOOK Rott. n. Houston 18 op 115 myl O. v. Lizard. WEST ARROW Rott. n. Philadelphia 20 v. Boston. ZAAN 6 v, Rott. te Nickerie. VENERSBORG. Vlissingen, 20 Decem ber. Het Zweedsche stoomschip Venersborg, dat by Kaap Duin aan de grond is geloopen, is door de sleepboot Wotan vlot gesleept. BERENGAR. IJ ra u i/d e/n, 20 December. Uit oen ingesteld onderajek is gebleken, dat de onbe kende steer.it r welke met het Duitsche s. iJcr.ngar in aanvaring kwam (reeds eerder ge weid) da plaat oiyke trawler De Hoop II is ge weest. Lo schade aan den trawler is niet van teteckenis. KEMMEL. M a a s s 1 u i s, 20 December. Het uitgaande Engelsche s. Kemmel is, terwyl het tyden3 mist naby Poortershaven voor anker lag, aangevaren door het uitgaande s. Export. De Kemmel bekwam schade boven de waterlyn. Om-, trent schade aan de Export is nog niets bekend. EVGENIA CHANDRI. Maassluis, 20 December. Het meergemelde Grieksche s. Evgenia Chandri is met het middrgty vlotgesleept door de sleepbooten Humber, Noordzee en Rozenburg. SIRIUS. Maassluis, 20 December. Het uitgaande Finsche s. Sirius is hedenavond tydens mist naby Poortershaven aan den Noordwal aan den grond geloopen. KEMMELEXPORT. Maassluis, 20 December. Nader vernemen wy dat het Nederl. s. Export, dat zooals gemeld in aanvaring ge west was met het s. Kemmel, naar Rotterdam is teruggekeerd. SOPHIA LOUISE. H a n s w e e r t, 20 De cember. Met het overladen van de lading graan uit het meergemelde schip Sophia Louise is men dezen middag begonnen in het schip Anna, schip per van Meel. KELSOMOOR. Londen, 18 December. Toen het Eng. s. Keisomoor in ballast op reis was van Rotterdam naar de Tv na is het op 9 November op Haisbro Sands aan den grond gevaren, met het gevolg, dat 20 huidplaten van den bodem zyn beschadigd. BUITENLANDSCHE HAVENS. IRENE, Karsies, Abenraa n. Hamb. p. 19 Hol- ten&u. JONGE JOHANNA 21 v. Nantes te Manchester. MASANIELLO Rott. n. Civ. Vecchia 19 200 myl O. v. Land's End RAPOT Rott. n. Corral 19 v. Magallanes. SOMMERSTAD 18 v. Rott. te Colon. TRIER Rott. n. Japan 20 v. Shanghai VIOD, Dekker, 19 v. Kjerteminde te Hamburg. WAALHAVEN, Savannah n. Bremen p. 22 Dover WM. WILBERFORCE Rott. n. Opobo 18 v. La3 Palmas. GEMENGDE BERICHTEN. MALAYA, Hamburg, 22 December. Het Deensche motorschip Malaya, van Yokohama naar hier bestemd, is op de beneden-Elbe in aan varing geweest met het Amerik. s. George Washington en zwaar beschadigd aan den grond gezet. Zoora de lading gelost is, zal het schip naar hier gesleept worden. D.e George Washing ton is met schade aan den voorsteven aan den grond geloopen, doch door een sleepboot vlotge- bracht en hier binnengesleept. MADIOEN. PI a m b u r g, 22 December. Het van Rotterdam komende Nederl. s. Madioen is, tydens dikken mist, op de beneden-Elbe aan den grond gevaren, doch met ryzend water op eigen kracht vlotgekomen. Het stoomschip Is inmiddels hier aangekomen. ALCHYMIST. Londen, 19 December. Het Eng. s. Alchymist is tydens mist op 350 yards van den Broadness vuurtoren aan den grond gevaren, doch denzelfden morgen weder vlot ge- korTien. ANTONIOS. Patras, 19 December. Het meergemelde Grieksche s. Antonios is om zinken te voorkomen buiten de haven aan den grond ge zet. De brand is echter in middels gebluscht en men zal nu trachten het schip dryvende te brengen. ARGENTUM. Thinso, 19 December. Het Eng. s. Argentum, geladen met kolen, is' hier in de nabijheid van de haven gestrand. Men ver moedt dat het schip geen schade heeft. ROTTERDAM, 22 December 1930. Vlet- cn llcUterwerk: 200 ton 7.50, 300 ton 8.50 per cag, 2200 ton liggen en/of varen 35, 1300 ton en 1100 ton 20. Doorsneeliggeld 1% ct. per ton per drg. Vaarwerk voor zwaar goed: 100 ton naar Ny- megen J' 2.65. 100 ton naar Meppel 3.75, 120 ton naar Zwolle 3.45, 100 ton naar Sas van Gent 2.50, alles per last. 1000 ton diversen naar Mannheim-Straatsburg 22.50 per dag. ROTTERDAM, 22 December 1930. Boven-Ryn. Waterstand vallend. Er was tamelyke vraag. Ruimte schaarscher. Stemming vaster. Vracht voor ruwe producten 140 ets., diverse granen 160 ct. per last, ook daghuur a 22% ct. Beneden-Ryn. Waterstand vallend. Er was matige vraag. Ruimte v/as voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht met (4 lostijd 40 ct., lostyd 50 ct. Sleeploon volgens het 37%40 ets. tarief. Ertrvracht naar Grimberg 50 en 60 ets. met 4 en 8 losdagen. RUHRORT, 22 December 1930. VRACHTEN van de RynRuhrhavens naar Rotterdam 1-20 lik, 'g Gravenhage 1.77 Mk., Antwerpen en Gent 1.80 Mk., Brussel 2.25 Mk., Luik 3.— Mk. Van de Ruy-Ruhrhavens naar Mainz en Mann heim 1-20 Mk., Frankfurt 1.35 Mk., Aschaffen- burg en Lauterburg 1.45 Mk., Karlsruhe 1.40 Mk., Straatsburg 1.70 Mk., alles met volle laad- en lostyd. Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naar Rotterdam 1.40 Mk., Antwerpen en Gent 2.— Mk., Brussel 2.45 Mk., Luik 3.30 Mk. Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naar Mainz en Mannheim 1.40 Mk., Frankfurt 1.55 Mk., Karlsrube 1.60 Mk., Aschaffenburg en Lauterburg 1.63 Mk., Straatsburg 1.90 Mk., alles met volle laad- en lostijd. SLEEPLOON van de Ryn-Ruhrhavens naar Mainz 0.S5—1—1,05 Mk., Mannheim 1.10—1.20 Mlt. Toppunt van belangeloosheid. Gelezen in een advertentie: „Wij maken het geachte publiek van Rotter dam bekend dat wij de georganiseerde fokkers van Nederland zelf ons vieesch gaan verkoo- pen HET OTJDE STADHUIS van Bergen op Zoom wordt ontmanteld: de „bikker" ia aan werk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2