HET KAPITALISME Dreigend gebrom in den Merapi-berg Tegen samenwerking met rood MAANDAG 22 DECEMBER 1930 t ROODE LOGICA PANIEKSTEMMING ONDER DE BEVOLKING UITZENDING VAN GESPREKKEN MET INDIE EEN CHRISTELIJKE OPLOSSING G. J. DIEKEMA f KATHOLIEKE RADIO IN ONZE OOST? de griep heerscht weer In de vitrine van „Het Volk" prijkt als een met bepaalde voorliefde geëtaleerd ar tikel de voorstelling, dat de Katholieke Staatspartij welbewust haar „trekkrachtig" verkiezingsprogram verloochent. Aan de stembus beloofden de katholieken koeien met gouden horens; maar, nu het op regeeren aankomt, dat wil o.m. zeggen die beloften in te lossen, geeft de Staatspartij niet thuis. Noch het één, noch het ander is waar. Cp het stuk van stembusleuzen strijken wij gaarne de vlag voor de S D.A.P. en wat den „onwil" der Kath. Staatspartij betreft, we ten de penvoerders der S.D.A.P. evengoed als wij, dat de omstandigheden, waaronder de nieuwe kabinetsformatie geschiedde, een vrije ontplooiing van regeerkracht in hooge mate belemmerden. Wij hoorden nochtans om maar dicht bij huis te blijven niet, dat men aan socialistischen kant bij zondere autipathie koestert voor het beleid Van den katholieken minister van Arbeid. Ook in „De Morgen" werd zoo pas gewe zen op de „begrensde mogelijkheden" ten dezen voor de Katholieke kamerfractie; en zulks naar aanleiding van het gebeurde met het ontwerp tot verhooging van den drank- accijns. Waarbij de redactie aantoont; dat de nieuwe vlaag van nationale onbetrouw baarheid der eenzijdige ontwapenaars eigen lijk de positie der katholieken in dit op zicht nog meer precair heeft gemaakt. De Kath. Staatspartij is dus zoo stelt „Het Volk" vast volslagen machteloos! Inderdaad zou hier veeleer van „onmacht dan van „onwil" kunnen gesproken worden. Het is dezelfde onmacht, die elke partij on dervindt, ook de S.D.A.P., zoolang zij niet over de helft plus één beschikt. En triomfantelijk concludeert dan de roode ledactie: „Haar heele trekkrachtige verkie zingsprogram is dan echter boeienbedrog. Daarvan hebben jvij hier de erkentenis Wie dus niet heen of weer kan door een samenloop van omstandigheden, is een be drieger. Wij moeten voor zulke roode logica pas sen. Uiteenzetting door Max van Poll krater blijft rookmassa's ait ztooten In de feitelijke orde leidt het tot achterstelling van den mensch bij de stof DESSA'S IN VLAMMEN OPGEGAAN. MAGELANG, 20 December (ANETA). Gisterenoehtend had 'n nieuwe eruptie van den Merapi plaats, als gevolg waarvan de dooden- lijst tot 89 is gestegen, waaronder 06 vermis ten. Deze bevonden zich echter op een dusda nige plaats, dat het Binnenlandsch Bestuur a> soluut overtuigd is, dat deze menschen het. slachtoffer van de natuurramp zijn geworden. De eruptie was zwaarder dau de vorige. Een merkwaardig verschijnsel was, dat in het Blengkong-ravijn twee absoluut verkoolde menschenlijlren werden aangetroffen, waar naast twee levende karbouwen. De lijken, noch de karbouwen konden echter worden geborgen in verband met de zeer steile hellingen. De grauwe, allesbedekkende wolken joegen met razende snelheid voort, hetgeen gepaard ging met gegrom en gebrom van den berg, welke het tooneel zeer angstwekkend maakten. Het station van den vulkanologischen dienst te Maron moest wederom worden verlaten. De Seismograaf was bovendien los geslagen. In den loop van den nacht ontstond in het Moentilansche en elders, als gevolg van de DOOR DEN K. R C. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te Utrecht heeft het Tweede Kamerlid de heer Max van Poll over Het Kapitalisme" gesproken. Kapitalisme, is er wel ,een tweede slag woord, als wij democratie uitschakelen, dat in zooveel beteekenissen wordt gebruikt? Zoo ving de heer v. Poll zijn uiteenzetting dein Wat bedoelt hij er zelf mee? Het woord kapitalisme" komt van het woord „kapitaal", dat op zijn beurt weer van het latijnsche „caput" afstamt, dat ,,kop of hoofd" betee- i F0NTBIN 0P HET STATIONSPLEIN TE EINDHOVEN, die door den eigen- ïïtiSZ. I %p van St. Nicola*' verwierf, afgebroken was het begrip kapitaal steeds aan dat van eld verbonden. Later in de 18de eeuw, be schouwde men het kapitaal als het tegenover gestelde van geld. En Adam Smith maakte streng onderscheid tusschen die goederen, welke bewaard worden om direct verbruikt te worden en die welke inkomsten hebben op te brengen. In navolging hiervan verstaan wij nu onder kapitalisme de dooA menschelijken arbeid voortgebrachte goederen, die kunnen worden aangewend als hulpmiddelen bij het voortbrengen van weer nieuwe goederen. Het is dus 'n stelsel van goederenopbrenging, waar in een oppermachtige beteekenis wordt toege kend aan die goederen-, die den mensch bij voortduring der unheimische verschijnselen den productie-arbeid als hulpmiddelen dienen, groote angst, min of meer overslaande in een De bezitter van de goederen oefent dus een paniekstemming. De paniekstemming dreigde overmacht uit. tanitaUomo hehnort zelfs over te slaan naar Moentilan, waar van- Tot het wezen van het kapittali^booU daan berichten kwamen, dat fle bevolking zich behalve de overmacht oo]k dit, d:k met Uleen gereed maakte de vlucht te nemen, waarop on- kapitaal-goederen, doch ook d ruststeliing, terwijl het Binnenlandsch Bestuur kregen, b.v. ook de belangrijkste naiuurgo UIT HET A. V. R. O.-KAMP De beteekenis van het royement van mr. van Doorne DE ANTI-TOLLEN-ACTIE Op den weg UtrechtVreeswijk EEN GROOTE DEMONSTRATIE Van Tijen aan de telefoon Moeder, schoonmoeder en de „jongen" Hallo Bandoeng, klonk de s.tem van de telefoonjuffrouw op het postkantoor, door de radio. Hallo Amsterdam, antwoordde de telefonist in Bandoeng. Kunt u den heer van Tijen even aan de telefoon roepen, ging de stem uit Amsterdam weer. Een oogenblik, ik zal hem roepen. Het bleef stil, een paar minuten wel. Hallo Bandoeng, klonk telkens de stem van de telefoniste. En dan: Hallo, met van Tijen. Wacht u even, zei de telefoonjuffrouw en daarop klonk het: Hallo, met van Houten. Hoe gaat net met u, meneer van Tijen? De heer van Houten die te Amsterdam in de spreekcel stond, sprak hierna met van Tijen, die zich in Batavia bevond. De heer van Houten uitte bewonderende woorden voor van Tijen's prestatie, die met een Pandervliegtuigje in z'n eentje naar de Oost vloog. Van Tijen in Weltevreden lachte in zijn vuistje en we konden het in heel Nederland hooren. En dan vertelde hij van zijn reis en van de ontvangst in Indië. Het gesprek duurde een kwartier en voort durend was van Tijen's stem duidelijk ver staanbaar. De gevreesde „fading"-verschijnse- Het verzet tegen de beide tollen, welke dc len ,jleven hit. De K. R. O.-menschen, die dit gemeente Utrecht op den weg naar Vreeswijk Holland—Indië-gesprek, voor de Nederlandsche I 1. 11%-,1,-vF TY"1 1 n_ Buiten de deur gezet' Amerikaansch gezant te Den Haag Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur, is na een kortstondige ongesteldheid in het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhage overleden de heer Gerrit John Diekema, Bui tengewoon Ge zant en gevol machtigd mi nister van de Vereenigde Sta ten van Noord- Amerika bij ons Hof. De overleden gezant heeft in het Haagsche corps diploma tique een bij zondere plaats iftgenomen, wel ke reeds een eigenaardig karakter droeg, door het feit, dat de heer Diekema als zoon van Hollandsche ouders zijn land in Den Haag vertegenwoor digde. Den 20sten Augustus 1929 werd de heer Die kema benoemd tot Amei ikaansch gezant in Ne derland, welke functie hij in November van dat jaar aanvaardde. Hoewel hij nooit in ons land geweest was. kende hij het uitstekend en sprak vloeiend onze taal. Dit was ook geen wonder, want lnj was opgevoed in een zuiver Hollandsch mi lieu, in liet stadje Holland in den staat Mi chigan, het merkwaardige centrum van Ne- derlandsch leven en Nederlandsche cultuur in de Vereenigde Staten. Ook nam hij een werkzaam aandeel in de politiek van zijn stad en land. Gedurende het jaar, dat de thans ontsla pene bij ons Hof geaccrediteerd was, had hij zich zeer populair gemaakt, in de eerste plaats wel door zijn beipinnelijke persoonlijkheid maar ook door het gevoel van stamverwant schap met ons volk, dat sterk bij liem sprak. Hij had zich bereid verklaard op den Stam- dag van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, welke juist Zaterdag gehouden is, een toespraak te houden. Zijn ziekte belette hem echter aan dit voor nemen gevolg te geven. Na de Donderdag plaats gehad hebbende operatie, zagen de medici den toestand aanvan kelijk gunstig in. Een ingetreden complicatie deed echter reeds Zaterdagochtend het ergste vreezen. Zaterdagmiddag werd de patiënt benauwd en enkele minuten na 6 uur is hij overleden. deren. Zoo is kapitalisme geldheerschappij of plutocratie geworden. Het gnat dus niet over of tegen de rijke menschen als zoodanig, misschien wel tegen de wijze, waarop rijkdom kan worden of wordt verworven. Ook niet tegen de arbeids- verdeeling, die is er altijd geweest; misschien wel tegen een te ver gaande verdeeling van arbeid. Het gaat evenmin tegen de ondernemers, want ook de Middeleeuwsche meester was een zeker soort ondernemer; al moet een ieder zich keeren tegen uitbuiterschap. Ook gaat het niet openbaar onderzoek eischt naar de juistheid tegen productie in het groot, ook niet tegen van de tegen hem Ingebrachte beschuldigingen, het privaatbezit. „Alle odium, dat door de openbaring van - - - Dus louter alleen over de plutocratie, de te j^tgeen aan den dag zal treden de vereeniging nicatie met dit gebied verbroken is. De ivan ote beteekenis die aan de doode productie- groüt.er schade zal lijden, wens-ch ik te leggen Batang heeft hedennacht ontzettend gehand- ^^glen, het doode geld wordt gehecht ten op bet bestuur", zoo schrijft hij. overstaan van de beteekenis, die aan den rede- Na dan dgn nadrl!k erop te hebben gelegd, met man «en macht persoonlijk en telefonisch alles deed om de menschen te kalmeeren,' het geen meerendeels is gelukt. Observatiepost in vlammen opgegaan':' MAGELANG, 20 December (ANETA) (Nader). Geruchten willen, dat de observatiepost te Ma ron plus de nabijgelegen dessa Maron, als ge volg van den heeten luchtstroom, in vlammen zijn opgegaan. De geruchten zijn nog niet be vestigd kunnen worden, aangezien een en an der slechts uit de verte werd gadegeslagen, ter wijl waarschijnlijk zal blijken dat de comrau- „Vrij Nederland", het onafhankelijk strijd blad voor den onpolitieken omroep, dat door het A.V.R.O. bestuur is genualificeeri als een gevaar voor de A.V.R.O., is, zooals men oegrijpt, ditmaal vrijwel geheel gewijd aan het ge ruchtmakend royement van Mr. van .Joorne Het lust ons niet uit te weiden ove- de ver schillende bijdragen van medewerketo en in zenders, die hun overkropt gemoed luchten over den aangedanen smaad. Wij volstaan met een en ander te citeeren uit een artikel van het slachtoffer der camarilla, die daarin nogmaals jird, met groot gevaar voor de bruggen. De re gent heeft een grooten invloed onder da be volking, die meestal reeds gekalmeerd is, wan ner hij zich onder de menschen bevindt. Dc watervoorziening bedreigd DJOKJAKARTA, 20 December (ANETA). Do paniekstemming werd gisteravond nog ver meerderd, doordat de laliarstroom de dessa's Gedjoegang en Podjok in vlammen deed op gaan, welk schouwspel vanaf den grooten weg zichtbaar was. Hedenmorgen vroeg was een lijken mensch wordt toegekend. Bestaat er een stelsel van voortbrenging van dezestrekking, ondanks de algemeen be staande overtuiging, dat de mensch wel boven, de stof staat? Dit stelsel bestaat inderdaad, en de heer v. Poll toonde dit met voorbeelden aan. zoo als lange werktijden voor kinderen, Doch oo zonder die stuitende vormen is het stelsel aan wezig. Het is altijd daar, waar het hoofddoel niet is het voorzien in de m-euschelijke be- Wij moeten echter wel onderscheiden, of de J _ii_ rl.-vnr dat heel de opzet was hem uit den weg te rui men wijl hij de lastigste tegenstander was voor den lieer Vogt bij diens samenwerking met de V.A.R.A. vervolgt de schrijver o.m. „Principieel heb ik mij steeds gekant tegen elke samenwerking met rood. Als er ooit van samenwerking met ©enige omroepvereniging sprake zou kunen zijn, dan zou het m.i. de N.C.R.V. moeten zijn. Doch voor en aleer eenige poging daartoe zou ondernomen worden eischt het vereenigingsbelang, dat deze niet ge schiedt voordat het algemeen bestuur daaraan klein deel van den kegel van den Merapi zicht- ueltli baar, de top evenwel niet, doch thans is de I ^^^^^"„.eas'chappen van alle stoffen door I tevoren zijn sanctie zou hebben geh°cht. Het heele berg weder in een wolkenmassa gehuld, duct°e "oi distributie steeds de wen- karakter van onzen onpolitieken omroep terwijl de krater rookmassa's blijft uitstooten. gckelyke behoeften dienen; vervolgens de brengt •mede dat iedere poging tot samenwer- De inwoners van Djokjakarta boorden giste- 'vrpar, of da V0OTtbrengers bij dit voortbren- king met eenigen gekle.urden omroep het na- enavond tot circa 10 uur duidelijk het dreigen- B'jn omstandigheden verkeeren, die hun drukkelijk fiat heeft van de luisteraars. Deze de gegrom van den berg. De ascliregen strekte ^nensclrelijKe waardigheden in het gedrang la- zouden z^lfa kunnen eisbhen waar het karak- zich in Westelijke richting uit tot voorbij Koe- teu komen en ten derde, of een dergelijk K. yan hun vereeniging dreigt te worden aar.ge- toardjo. Djokjakarta is vrij gebleven, ook van o{fer bestaat in de intentioneele, de rechts- tagt> door een refaren(ium onder de leden te -den modderregen. Gisterenmiddag verraste een of de feitelijke orde. doen beslissen, of daartoe zou worden overge- koude laharstroom de Djokjasehe waterlei- Slechts dan, aldus spr., wordt de mensdh jn gaan_ dingswerken In het Kali Koening-ravijn, waar- het productiesysteem hoven de dit!S®n S0" wanneer mij dan ook wordt tegengeworpen door de brug, welke de lmat daan voorleiding plaatst, als dit zoo geregeld wordt.^dat^ üe samenwerking met rood te hebben verhin derd, gedwarsboomd, gesaboteerd misschien de lioofdaanvoerleiding naar de stad draagt, weggesla.. u is en de wa- leiders bij het behartigen van hun eigenbelang terleiding verbroken werd. Alle nieuwe cap- ipso facto tevens het belang hunner mede- teeringswerken, ter waarde van 40.000, zijn werkers behartigen. Hoe staat het hiermee in luisteraars uitzonden, lachten zeker niet min- der in liun vuistje, al was dat niet hoorbaar. Wij, de luisteraars, aten rustig door aan onze koffietafels en alleen uit de stilte, die er ge vallen was bleek, dat we toch wel een tikje onder den indruk waren. Plotseling, juist toen de heer van Houten nog iets wilde zeggen, brak het geluid af. Het tientallen auto's zijn afkeer van de heide j Wee£ langen tyd stil. Eindelijk kwam de stem obstakels, die men tollen noemt, willen toonen. exploiteert groeit met den dag. In verschil lende belanghebbende dorpen hebben zich co- nrité's van actie gevormd en vergaderingen wor den belegd om krachtdadige plannen te be ramen. Op den mlsügen Zaterdagmiddag heeft men zelfs door een hinderlijke demonstratie met Van Vlanen uit is de opzienbarende tocht be gonnen, zoodat de opposanten het eerst met den gaard-er van den tol bij Vreeswijk in aan raking kwamen. Vele kijkers hadden zich aan dozen afsluitboom geschaard, maar ook ver- sohillene politiedienaren wa-ren aanwezig, om voor .zoover dat mogelijk was, onder leiding van den Ubr-eohtschen hoofdinspecteur J. P. Weijburg regelend op te treden. He-t doe-1 vau do betoogers is ten opzichte van dezen tol Inderdaad bereikt, want menige onschuldige autorijder of autobuspassagier zag een belang rijk stuk van zijn Zaterdagmiddag met wachten to loor gaan. Verschillende automobilisten probeerden eon stagnatie te bevorderen door briefjes van ohnderd te toonen, anderen kregen hun vijftien centen hij elkaar door minuten lang al hun zakken en zakjes na te zoeken, terwijl men do wagens steeds zooveel mogelijk van den omroeper van den KR.O. om ons te vertellen, dat we niet moesten denken, dat we verbroken waren, want dat we op de verbinding zaten te wachten. Dit bericht was niet bepaald verhelderend, doch toen we na een paar minuten stilte voor tijdverdrijf gramofoonmuziek hoorden, be grepen we, dat we toch inderdaad op de ver binding wachtten. Intusschen was Bandoeng bezig verbinding te zoeken met Cheribon. Hier zat een heer, die door de microfoon slechts werd aangeduid als „de zoon" en in Den Haag, op het hoofd bureau van P. T. T. zaten een moeder en een schoonmoeder. Jaren lang was de zoon nu al met zijn vrou In Indië geweest, hij was er vader geworden en nu, plotseling: daar klonk zijn stem. En een moeder in Den Plaag antwoordde: Ben je daar, jongen! Toen begon een kruisgesprek van vragen en in een hinderlijke po-sitie vóór den tol plaatste. antwoorden. „Jongen" moest vertellen van zijn De politie, groot-endeels Ütrectotsche inspec- vrouw ell hét kind, van z'n huis, of moeder tours en agenten, trad echter niet geheel en ai het portrct er al van gekregen had, dat hij een passief op. Op haar beurt reed zij den lastigen inlander had laten schilderen/' chauffeurs we-1 eens in de wielen. Zoo werd er jai hoor, het heeft een eereplaats in mijn zoo nu dan een wagen naar een gemeente-lijk kamer. weegtoestel geleid, om daar zijn eigenlijk met „Jongen", sprak ook met schoonmoeder het opgegeven gewicht te laten vergelijken, hij informeerde naar de vrienden en en DoCh op slot van rekening ko-n de in Holland. Ging schoonpa nog a u ui politie de demonstratie en de opstopping niet] ken? Hij zou best eens een m - gelieel en al verhinderen. Nada-t men, hoe dan ook, in Vianen was aangekomen, om verder de-n tocht naar Utrecht te vervol-gen, bleek al spoedig, dat de burge meester van Jutphaas die liier regelend optrad, de-n -betoogers te slim was afgeweest. Ingevolge de Motor- en Rijwielwet, welke hem de bevoegd heid verleend© oim ter wille van de vrijheid absoluut verloren doch het oude broucomplex is behouden gebleven. De watertoevoer van de nieuwe wijk vail Djokjakarta wordt thans voor zien uit de militaire bronleiding, terwijl voor elders distributiemaatregelen door middel van tankwagens werden getroffen. Van de Kali Koening, welke irrigatiewater levert voor ver schillende ondernemingen zijn alle inlandsche en semi-permanent© dammen weggeslagen, waardoor de watervoorziening van verschillen de suikerriéttuinen wordt bedreigd. Moentilan niet bedreigd BATAVIA, 20 December (ANETA) Wij vernemen, dat de berichten als zoude Moen tilan bedreigd worden door de natuurramp on juist zijn. Deze berichten moeten veroorzaakt 1>E ABDIJ VAN BERNE TE HEESWIJK Jubileert op 2 Februari 1931 Ha la 1134 te Berne bij H-eusden gestichte abdij der Norbertijnen viert het volgend jaar een bijzp^^j. Na een vestiging van verscheidene eeuwen In do oude ahdj'j te Berne moesten de Withee- xen door do verdrukking der Reformatie het communiteitsleven prijs geven, zoodat hun schoon© stichting in verval geraakte. Berst in het jaar 1856 konden de reguliere kannunikken der abdij van Berne he-t gemeen- KChappelj'k leven opnieuw beginn&n en namen zij op 2 Februari bezit der oude kloostergoede ren te Heeswijk, waar de orde van Norbertus derhalve op 2 Februari 1931 vijf en zeventig jaar gevestigd zal zijn- De groote rol, <üe do abdij van Berne in het godsdienstig en maatschappelijk leven van Bra bant heeft vervuld, za' v°°r velen een reden zijn om het feest d-er 75-jarige vestiging te Hees- wijk niet onopgemerkt te do-en voorbijgaan. MGR. DR A. C. M. SCHAEPMAN de practijk? Het motief van de handelingen der m-eesten is de winst, doch er is productieve en lucratieve winst. De eerste is niets anders dan het aequivalent van arbeid en Tisico, en daar is niets op aan te merken, maar op de lucratieve winst is veel asfn te merken. Ten volle bestaat winst bij spel en ruil, en hieruit volgt altijd het verlies bij een ander. Dit is de lucratieve winst. Nu is het een feit, dat de moderne productie en distributie naar de grootst moge lijke winst streven. Wie niet mee doet, gaat ten onder; het winstbeginsel vormt dus onze maatschappelijke basis. Waar de winstver- hooging door loondruk niet meer mogelijk was, worden op monopolistische wijze de prijzen zoo boog mogelijk gesteld. pit stelsel is gericht op een opstapeling van zijn door daar ter plaatse heerschende paniek- I geld in de handen van de leiders, ook door stemming, welke zich van de bevolking heeft ujtstooting van millioenen en millioenen uit meester gemaakt. Wij vernemen, dat geen ]let productie-proces, lahar (gloeiende zahdstroom) te bespeuren De uitstooting van de millioenen menschen valt. Alleen de spoorbruggen worden bedreigd dee(j het verbruik geen gelijken tred houden door uitschuring. De bevolking is wel-is-waar met ,je productie en zoo moesten verschilten- in een toestand van groote onrust, maar het be stuur stelt alles in het werk om de menschen te kalmeeren. Fransche onderscheiding Mgr. dr. A. C. M. Schaapman, president van het seminarie „Rijsanbuvg" te Driebergen, is door Mgr. Lcquien, bisschop van St. Pierre et Fort-de-France (Martinique) benoemd tot „Chanoine d'h-onneur" van zijn bisdom, een onderscheiding, die bijna alleen aan bisschop pen gegeven wordt. W. A. VAN SLOTERDIJK. f Vrijdagnacht is te Leeuwarden op 60-jarigen leeftijd overleden de heer W. A. Sloterdijk, ledert 1 Mei 1906 gemeente-ontvanger aldaar. Het aantal slachtoffers vermeerderd Naar een Reuter-telegram uit Batavia meldt, zijn volgens de laatste berichten 105 personen bij de uitbarsting van den Merapi om liet leven gekomen. Een der grootste catastrophen, welke midden-Java heeft gekend WELTEVREDEN, 21 Deo. (An-et-a). Het aan tal dood-en is thans toegenomen tot 700, terwijl, gevreesd wordt, dat nog velen, die worden ver mist, eveneens zijn verbrand. Acht inlandsche dorpen zijn totaal verwoest, terwijl een uitge strekte streek vruchtbaar land bedekt is met glc-eiend he-et zand, welke stroom nog steeds naar benedein vlo-eit, waardoor andere dorpen met verwoesting wo-rden bedreigd. Duizenden vluchtelingen stro-omen de steden van Midden- Java binnen, in vele gevallen van hun zinnen beroofd. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblind-ende vlammen uit, of schoon het o-nderaardsch gerommel is opge houden. De eruptie is een van de grootst© catastro phen, welke Midden-Java ooit getroffen hebben Hulpverleening BATAVIA, 20 December (ANETA). Het Smer-oefonds remitteerde hedenmorgen telegrafisch 25.000 aan den resident van Ma- gelang, ten behoeve van de slachtoffers van den Merapi. Het bestuur van den Kon. Nat. Bond „Het Oranje-ICruis" heeft telegrafisch aan het be stuur van het Smeroe-fonds te Batavia ge vraagd of geldelijke liulp uit Nederland noodig is. Bij een bevestigend antwoord zal het z.n. een -oproep tot het Nederlandsche volk richten. de industrieën inkrimpen, wat nog meer uit stooting ten gevolge had. Wij staan hier niet voor een z.g. uitwas, maar voor een normale uitwerking van het kapitalistische stelsel. Het kapitalisme in de feitelijke orde leidt tot de achterstelling van den mensch1 bij de stof. Zeker, het overgrootste deel der menschen arbeidt om in zijn onderhoud te voorzien. Doch dit doet aan het bestaan van het kapitalisme, het winstbejag, niet af. Want die massa beeft op het algemeene stelsel geen invloed. Boer, dan zou het bestuur wellicht het recht hebben mij te verwijten hun gestie te hebben bemoei lijkt doch de luisteraars zullen hun oordeel over mijn houding in dezen dienen op te schor ten, tot een onpartijdige commissie vsu onder zoek al-les aan het licht heeft gebracht wat zij, tot het vellen van een juist oordeel, qienen te weten. Elke zaak kan van twee zijden belicht worden. In het licht van de voorstelling van de eene partij lijkt iets misschien ongeoorloofd, be zien in het licht, dat de andere partij sr op doe-t schijnen, luidt het oordeel mogelijk gansch anders. In dit verband wil ik hier even het juiste licht doen schijnen op de wijze waarop men mij, tot groote vreugde van rood „huiten de deur heeft gezet". Hierin kan ik kort zijn. De agenda vermeldde van eenige beschuldiging aan mijn adres niets. Van de bladzijden vol verwij ten waarin namen, plaatsen, datums, feiten in een bont gewirwar achter elkaar werl afgera teld, heb 11c tevoren geen letter geslen. Ook al zou mij de ruimst mogelijke gelegenheid tot verdediging ge-geven zijn geworden, dan nog had een fatsoenlijke behandeling meegebracht, dat mij tevoren gelegenheid gegeven ware kennis te nemen van hetgeen tegen mij zou worden ingebracht. Ik heb dan ook slechts geantwoord, dat ik voor zoover het mij mogelijk geweest was het relaas te volgen, bij voorbaat kon zeg gen, dat 85 pet. op pure fantasie berustte, en voor bet overige terstond een oommissie van onderzoek eischte. Dit werd botweg door den voorzitter geweigerd, de vergadering was „ge laden", geen wonder als een metbbestuurs- lid wordt beschuldigd van verraad van ver- eenigingsgeheimen aan de Katholieke pers 1 en mij werd verzocht heen te gaan Bij mijn royement was ik dus niet aanwezig, en bij R.CU X41J "UU - «J- willen hebben, al lustte hij ze vroeger in Hol land heelemaal niet. Dan babbelden moeder en zoon weer met elkaar. Honderden moeders deden in gedachten D In den beginne was de stem uit Cheribon niet heel duidelijk, maar later ging het best Eindelijk na een half uur, moest er toch eens een eind aan komen. Het was geen afscheid en veiligheid van het verkeer een bepaalden meJ. tranen Moeder zei blij goeden dag en van weg voor te schrijven, liet hij de automobilisten. ginder ujt Cheribon antwoordde de stem aan wier n-enae-n men kon zien, dat zi] bil den vroolijlc terug. naburige tol obstructie zouden voeren, een paar Moeder had met liaar jongen in Indië ge. straten omrijden, zoodat zij wel weer vlak 3proken en met de Kerstdagen heeft P. voor den straatweg uitkwa-men maar dienzelf Grvoor gezorgd, dat iedere moeder, ïederee geheel vrij moes-ten laten. Alleen die bestuur- wiens hart duizenden mijlen veg, in ca ven dors, die hier hun tolgeld offerden mochten iand, zwerft, dat zal kunnen doen. den weg op. Het gewone verkeer in Jutphaas Toen het gesprek uit was, ve^ TJ„il70rl ondervond dus geen noemenswaardig-en hinder. Later werd echter gelegenheid gegeven om den weg weer in de richting Vreeswijk op te rijden, zoodat daar nog aan he-t eind van den middag een lange rij wagens te talmen of te wachten stond. Sommige bestuurders schrok ken er, ongeacht c'.e onhandige lengte van voer tuigen niet voor terug, om op den s-mallen weg ambtenaar en werknemer kunnen ook kapi a- voorbaat ig raij de gelegenheid benomen hier- listisch zijn, maar de wet zorgt, dat zij me tegE.nover ook maar gén woord van verdediging te ver gaan. Doch als Duitsc'ne of Oosten- kunnen doen boo;en 1 De scène was werke- rijksche bankiers 500 pet. rente maken, clan listig in elkaar gazet; de heer Vogt, remt er geen wet, dan worden zij met met den a&n mjj p03iUe -n de A y r 0 heeft te vinger nagewezen, maar dan buigt men zie 1 danken> keeft all6 €cr van zjjn hartverheffende K. R O. zijn gewone programma uit Huizen. Een mededeeling, om misverstand te voorkomen Aan het hoofdbestuur der P. T. T. is door uitlatingen van verschillende zijde ge-bleken, dat de zoo geslaagde uitzending via, den Ne- j uil L UO iw o tot keeren over te gaa.11. In den loop van de derlan,dsohe,n omroepaender, van eenige tel demonstratie moet zelfs een inspecteur nog kk met xed. Indië, sommigen in o„w,,.rOv;:1lot ut°°n.0espieiLM even met een jeugdigen automobilist handge meen zijn geraakt. Tot ernstige conflicten is men echter nergens gekomen. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN Onjuiste geruchten VAN REGE-ERINGS STEUN GEEN SPRAKE De scherpe koersdaling van aandeelen de meening heeft gebracht, dat hier dagelijksch© gesprekken van 't publieke telefoonverkeer zou- den zijn uitgezonden. Om elk verkeerd begrip op dit punt te voor komen, wordt met nadruk medegedeeld, dat 4-. natuurlijk niet het geval is geweest. De uitzending droeg uitsluitend het ka rakter van een demonstratie, om het publiek zelf eens te laten hooren van hoe groote be teekenis en waarde deze zoo bij uitstek natio nale verbinding is. Voor dit doel waren de beide uitgezonden gesprekken met volledige voorkennis van de betrokkenen omtrent den aard daarvan - speciaal georganiseerd. Ge heel buiten het betaalde openbare verkeer om. Mede met het oog op de a.s. diep voor hen neer. Na de pauze ging de heer v. Poll het ont staan van liet kapitalisme na, het vergelijkend met de economische en maatschappelijke orde der Middeleeuwen. Hij schilderde ook den huldigen chaos, welken hij aan liet kapita lisme toeschrijft Vervolgens zei de heer van Poll o.a.: Er is een uitweg: een christelijke oplossing, namelijk een behoefte-dekking in den geest van de middeleeuwen, maar geheel aangepast aan dezen tijd. Dit is niet alleen een kwestie van persoonlijke hervorming van het geheele economische stelsel. De hoofdzaak moet zijn een samenwerken van alle katholieken tegen de „Gewinnwirtschaft". Het eenige echter wat kan en ook moet worden gedaan is, dat de individueele viij- h-ei-d, die het gewraakte stelsel in het leven riep, in de wetgeving door een sociale ordeningsgedachte worde vervangen, die dan langzamerhand een betere feitelijkheid ten gevolge zal hebben. Dit komt hier op neer, dat lan:;wettelijken weg de natuurlijke bezits verhoudingen weer hersteld moeten worden. De heer v. Poll beëindigde zjjn rede met er regie In hetzelfde nummer wordt nog medegedeeld, dat het algemeen bestuur van de A.V.R.O. op heden in spoe.leischende vergadering is bij eengeroepen. De agenda vermeldt als punt 1.: „Royement van bet gewestelijk bestuur Noord Holland". Voorzitter van dit bestuur is 'dr. Max Juda, secretaris de heer F. Westerliug. heiden bekend uit de petitionnementsactie en van de Houtrustmeeting Dit royement ftoudt ver band met een schrijven aan het alge.n-een be stuur, waarin gevraagd wordt, dat de gedrags lijn. van de directie der A.V.R.O. principieel en afdoende zal worden besproken op de eerst volgende algemeenen ledenvergadering. Zooals men intusschen uit ons blad heeft kunnen vernemen hebben beide genoemde heeren met hun medebestuurslid den heer H ul- stijn dit niet afgewacht, doch hebbel zij zelf bedankt als lid van de A.V.R.O. op te wijzen, dat op iederen katholiek do plicht rust, zijn studie en steun te geven aan deze chrieteiyke oplossing. Kerst- en Philips Gloeilampenfabrieken ter beurze is I Nieuwjaars-gesprekken wete men o.m. het gevolg geweest van verschillende ge- dat van ^Ui^k ^iotGlefoom]lenst toever- ruchten welke betreffende deze vennootschap van aan den Rijksradiotei.e 0 dacreijik- de ronde doen. trouwde gesprekken van het W» aagelijK Reeds werd door ons melding gemaakt van sehe verkeer nimmer sprake kan z j het bericht, volgens welke de Philipsfabrieken tot het invoeren van een kortere werkweek zouden hebben besloten. Inmiddels is dit door de directie tegenge sproken en schijnt er alleen sprake te zijn van een korteren werktijd in de machine fabrieken, dus dat gedeelte van bet bedrijf, waarin de te gebruiken machines worden ver vaardigd en vernieuwd. Bovendien doen geruchten de ronde, dat besloten zou zijn de nieuwe fabrieksgebouwen niet af te bouwen en dat bij de regeering aan geklopt zou zijn voor een steunregeling in de« een of anderen vorm, teneinde massa-ontslag te voorkomen. Hoewel ons deze geruchten niet zeer waar schijnlijk toeschenen, hebben wij toch infor maties bij de Philipsfabrieken ingewonnen. Hier deelde men ons mede, dat de nieuwe fa brieken reeds afgebouwd waren en dat alleen het timmerwerk nog niet gelieel gereed was. Dat zou ecliter in Januari a.s. voltooid zijn, ter wijl de gebouwen reeds gedeeltelijk ook ih be drijf zijn genomen. Wat de onderhandelingen betreffende regee- ringssteun aangaat, dit werd positief tegen gesproken. Er was geen sprake van en het gerucht was uit de lucht gegrepen. Naar wij ecliter van andere zijde nog ver nemen is er inderdaad geen sprake van regee- ringsste'un, doch zijn er wel besprekingen ge voerd om een wachtgeldregeling in het leven te roepen, zooals ook reeds voor bet personeel van andere fabrieken bestaat, waarbij dan do werkgever 50 P-ot., bet Rijk 25 pet. en de ge meente 25 pet, bijdraagt! Rondschrijven van Mgr. van Velsen BATAVIA, 19 December. De Apostolisch Vicaris, Mgr. van Velsen richtte zioh tot de geestelijkheid en ie geloovi- <*en in een openbaar rondschrijven, waarin op bet groote belang van een Katholieken radio- omroep gewezen wordt. Mgr. v. Velsen zegt hierin o.a. ,,De radio is iliet alleen 'n uitzonderlijke drager van cultuur en volksontwikkeling in het algemeen, maar hij kan ook een vurige tong worden van den Heiligen Geest om de blijde boodschap te bren gen over een gebied, zoo groot als waa.van men vroeger niet gedroomd heeft". Aangedrongen wordt op de oprichting van en toetreding tot een Ned Ind. Katholieke Radio-omroep vereeniging. Te Oud-Gastel heerscht in een lichten graad de griep. In verschillende gezinnen zijn reeda patiënten door deze ziekte aangetast, zoowel volwassenen als kinderen. De ziekte toont ech ter geen kwaadaardig karakter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5