ALGEMEEN OVERZICHT. Midscheeps geramd GODLOOCHENAARSWERK De grootste hangbrug ter wereld Het katholicisme in Engeland MAANDAG 22 DECEMBER 1930 CAMPAGNE TEGEN HET KERSTFEEST 41 PERSONEN OMGEKOMEN? Het roode leger in China STAKINGSGEVAAR IN ENGELAND TRAGISCH EINDE DE KERSTFEESTEN DER NAZIS ARSENICUM IN HET DINER KORFANTY VRIJGELATEN BEPERKING VLOOTUITGAVEN IN DE V. S. BRUNING BIJ DE AMBTENAREN DE NIEUWE ONDERKONING VAN BRITSCH-INDIE MODERNE VERKEERSREGELING ROOFOVERVAL OP BRIEVEN BESTELLER JONGE MEISJESBENDE TE PLETTER GEVALLEN ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN „EIN BURSCHENLIED AUS HEIDELBERG" Het Fransch-Belgisch militair accoord Het Fransch-Belgisch militair accoord van 1920 is thans weer aan de orde van den dag. Aanleiding daartoe zijn waarschijnlijk de zware, buitengewone militaire lasten, welke aan de Belgische bevolking gaan opgelegd Worden, maar meer nog de beschouwingen, die de laatste maanden door gezaghebbende per sonen aan dit vraagstuk gewijd werden. Wij doelen hier in de eerste plaats op de voordracht, welke staatsminister Poullet in de internationale diplomatieke academie te Rome heeft gehouden over het internationaal sta tuut van België. De heer Poullet heeft sedert jaren dit vraag stuk als een lievelings-onderwerp behandeld Reeds in Juni 1920, kort na het sluiten der Fransch-Belgische overeenkomst publiceerde hij in de „Dietsche Warande" een artikel over België's buitenlandsche politiek, waarin hij tot de conclusie kwam, dat België niet meer bij zondere waarborgen voor zijn veiligheid noodig heeft dan Denemarken, Noorwegen, Zweden en Nederland, maar dat hem toch de gelegenheid verschafte om het pas gesloten militair ver drag te verdedigen, wijl dit, volgens zijn mee. hing absoluut niets schaden kan. Ook nu, bij zijn voordracht te Rome, heeft de oud-minister nagenoeg dezelfde o.i. tegen strijdige, thesis opgezet. Na verklaard te hebben dat de vereisehte waarborgen voor -België's veiligheid werden verkregen eerst door het pact van den volken hond en het verdrag van Locarno en daarna door het Kellogg-pact, stelde hij de vraag: wat beteekent dan die afspraak tusschen België en Frankrijk? „Dit accoord werkt in geval van een niet- geprovoceerden aanval van Duitschland tegen België of Frankrijk. Het gaat hier niet om een alliantie-verdrag in den eigenlijken zin van het woord. Veeleer betreft het een afspraak van technischen aard, welke voor geen van beide landen bijzondere verplichtingen meebrengt". Staatsminister Poullet herinnert dan aan de brieven, welke dienaangaande gewisseld werden tusschen den heer Delacroix, toenmalig minis ter-president van België en den heer Millerand, premier van Frankrijk. De heer Delacroix zegt daarin, dat het ver drag een aanvulling is van het pact van den volkenbond en dat de souvereiniteit van belde landen geheel blijft, wat betreft de militaire lasten, die zij willen invoeren en wat ook be. treft de appreciatie van elk van beide landen over de eventueels in-werking-treding van het Verdrag. Dia twee brieven vormen het heele verdrag tusschen België en Frankrijk. Zij werden door het secretariaat van den volkenbond gere, gistreerd. Het spreekt van zelf, aldus vervolgde de heer Poullet, dat de technische bijzonderheden van dit verdrag en namelijk de modaliteiten van toepassing ervan geheim moeten blijven. De heer Poullet, die ten slotte nog eens her haalde, dat de veiligheid van België gewaar borgd is door de bovengenoemde verdragen kwam niet tot de logische conclusie: waarom dan niet het Fransch-Belgische accoord niet afgeschaft. Blijkbaar acht hij dit verdrag een waarborg te meer, zonder eenig gevaar voor België. Het is Immers slechts een zuiver defensieve overeenkomst tegen een niet-geprovoceerden aanval door Duitschland en de regeeringen heb ben steeds het recht ieder voor zich hare hou ding te bepalen. Maar daartegenover kan het volgende wor. den opgemerkt. In de eerste plaats, de practijk heeft zulks al herhaaldelijk bewezen, is het zeer moeilijk in dagen van oorlogstoestand uit te maken of een aanval geprovoceerd is of niet. En twee- dens: de vrije beslissing der regeeringen! Ook dat is maar een betrekkelijke waarborg. Men weet immers hoe het in dagen van internatio nale spanning gesteld is. Dan heeft het sabel, gerinkel maar al te gemakkelijk den koogsten toon! En hoe de Belgische militairen over dit ver drag denken, blijkt genoeg uit de verklaringen, welke generaal Maglinse, een der Belgische onderhandelaars, indertijd in de gemengde le- gercommissie aflegde. Hij zeide: „Deze alliantie met Frankrijk is voor ons een kwestie van gevoel, maar terzelf- dertijd ook van verstand. De publieke opinie heeft zich op deze idee geworpen en de open bare meening heeft volkomen gelijk. Inderdaad wij worden naar Frankrijk ge dreven door de sympathie, ontsproten in den oorlog, door de gemeenschappelijke gewoonten, door de gemeenschappelijke taal en vooral door talrijke gelijkloopende belangen. Men mag dus volmondig verklaren, dat al onze gevoelens gaan naar Frankrijk. Het verstand brengt er ons ook toe, omdat, wanneer een conflict met Duitschland uit breekt, het van zelf spreekt, dat wij zij aan zij moeten vechten. Welnu een samengaan, uitge werkt op het slagveld, beteekent niets. Die moet voor den oorlog worden gereed gemaakt. Ik geloof, dat niemand zou dulden, dat wij in deze overeenkomst treden met kleinere krachten, dan wij zouden kunnen leveren, dat w'l zeggen proportioneel minder doen dan de andere participant. Hier gaat het om een kwestie van loyaliteit en eerlijkheid. Te meer, indien wij met een onvoldoend leger verschenen, zouden de Franschen het recht hebben het opperbevel te eischen over ons leger, hetwelk naar mijn meening steeds moet. vermeden worden". En twee jaar later schreef luit.-generaal. Joostens. millitaire attaché aan de Belgische ambassade te Parijs in „La Revue Beige" een bijdrage over Frankrijk's voorbereiding tegen een volgenden oorlog, welke hij als volgt be sloot: „Moge België het voorbeeld volgen van zijn grooten bondgenoot, en zonder de beslis singen van het parlement af te wachten, zich actief aan het werk zetten om dezelfde orga nismen in het leven roepen, welke reeds twee jaar te Parijs bestaan". Ziedaar de opvatting van militaire zijde, welke helaas in het beslissende oogenblik wel zal zegevieren. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat da heer Poullet dit gevaar niet inziet en de overeenkomst nog altijd als vrij onschuldig wil doen doorgaan. in Het kan niet ontkend worden dat België zich door dit verdrag vastgekoppeld heeft aan Frankrijk, tegen Duitschland. Men moge met allerlei reserves komen aandragen, in de prak tijk zal het blijken zoo te zijn. Trouwens, wat ziet men thans reeds gebeu ren? België heeft, het werd reeds herhaaldelijk bericht en de Belgische belastingbetalers kre- het vooruitzicht een versterkingsplan gereed. De gegevens welke daaromtrent bekend werden, toonen duidelijk aan, dat het geheel tegen Duitschland gericht is. Het fort van Eben-Emael ten Zuiden van Maastricht op vier kilometer der Nederlandsche grens is er een treffend bewijs van. Deze nieuwe versterking zal dienen om het z.g. gat van Limburg te stop pen en deel uitmaken van de verdediging van Luik. Indien de inlichtingen juist zijn dan zal uit deze werken andermaal duidelijk blijken hoe België militair nauw verbonden is aan Frank rijk, wijl het alleen langs zijn Oost-grens maat regelen neemt. En dat is een groot gevaar voor het kleine land. Indertijd, toen de overeenkomst werd ge sloten, is daarop van verschillende zijden ge wezen. Niemand minder dan de huidige minister van arbeid en nijverheid de heer Heyman, verklaar de in de gemengde militaire commissie, waar generaal Maglinse bovenstaande woorden sprak: „ik beschouw het als een ramp voor België om een militair- en economisch bond genootschap te sluiten met één enkel land. Het is zeker dat een militair accoord (met Frankrijk) zijn weerslag zal hebben op onzen economischen toestand en het zou noodlottig zijn wanneer wij den bondgenoot worden van een enkel land". Dit is inderdaad het gevaar. En op dezelfde vergadering verklaarde gene raal Maglinse: Ik acht het zoo goed als zeker, dat de Duii- schers hun aanval op België zullen beginnen en dat hun hoofdstoot zal gaan dwars door ons land. m Deze waarschijnlijkheid Is een zekerheid geworden ten eerste omdat wij niet meer neu. traal zijn. Wij gaan een militair accoord tee kenen met de Franschen. En dientengevolge zijn wij vijanden voor de Duitschers", Duidelijker kan de noodlottige politiek niet geschetst worden dan door dezen leger-com- mandant. In de Jaren 1920, toen men in België niet zonder angst uitzag naar een nieuw statuut, naar andere waarborgen, men had de oude schoenen der gedwongen neutraliteit wegge worpen alvorens er nieuwe te hebben kon men het nog eenigszins begrijpen, dat België zich vastklampte aan dit accoord, in afwach ting dat Engeland zich ook bij dit Westelijk bloc zou aansluiten, maar thans, nu dit laat ste niet is geschied, nu, volgens verklaringen van een Poullet en anderen, de veiligheid vol doende gewaarborgd is door de verschillende pacten, vraagt men zich nog af waarom dat geheim verdrag, of de geheime militaire af spraak vol dubbelzinnigheid en gevaar nog ge- handhaafd? Deze logische conclusie wordt In verschil lende Belgische kringen getrokken. De Vla mingen, die'steeds met groot wantrouwen tegen dit accoord hebben geageerd, komen in „Do Standaard" tot het besluit, dat men nu maar aeus gedaan moet maken met dit geheim mill- tairisme, dat al zooveel kwaad bloed heeft ge bracht. Vele socialisten, die, natuurlijk ook uit oppositie-politiekerij, tegen de hooge mili taire uitgaven gaan ageeren, huldigen nage noeg dezelfde opvatting. En zelfs bij de liberalen, de mannen, die in dertijd vooral op dit militair accoord hebbeft aangedrongen, gaat men blijkbaar inzien, dat aiz veel-omstreden stuk maar beter in de papiermand zou thuis hooren. Twee liberale bladen de „Etoile Beige" en de ..L'Indépendance", organen, welke nauwe relaties hebben met het ministerie van bui tenlandsche zaken, publiceerden voor een paar dagen zeer opgemerkte artikelen over dit ver drag. De „Etoile" betoogde dat het militaire accoord overbodig en zonder werkelijke prac- tische beteekenis is geworden, sedert het als het ware werd opgeslorpt door het Rijnpact. De „L'Indépendance" schreef dat het Fransch- Belgisch accoord in vrij zonderlinge omstan digheden werd afgesloten, zoodat zelfs de gel digheid er van kan betwist worden. Men mag, aldus het blad, dit thans zonder het minste gevaar in het openbaar zeggen, nu alle verbintenissen, welke Frankrijk en België in 1920 wederzijds hadden aangegeven, door het Rijnpact zijn overgenomen. Dit Rijnpact werd, zooals men weet, door gevolmachtigden der betrokken landen, volgens de diplomatieke gebruiken gesloten met opsomming van tal van bijzonderheden, waardoor de juridische waarde er van wordt versterkt. De geschiedenis van het militair Fransch- Belgisch accoord vangt aan dadelijk na den wapenstilstand. De onderhandelingen werden gevoerd door militairen, die, naar men zegt, niet eens van de vereisehte volmachten waren voorzien. Brieven werden gewisseld tusschen Millerand en Delacroix, premier en minister van buitenlandsche zaken ad interim. De hoofdambtenaren van het Belgisch minis terie van buitenlandsche zaken hebben nie' een3 meegewerkt aan dit vreemdsoortig ver drag. De reden hiervan is wellicht, dat er toen geen minister van buitenlandsche zaken was Delacroix, die dit departement tijdelijk waar- nam, was geen expert op diplomatiek gebied. Hij deelde slechts in het parlement mede, dat het accoord was gesloten. Het werd echter niet aan de goedkeuring der kamers voorgelegd, zooals dat volgens artikel 68 der grondwet moest geschieden. Men heeft aldus eeu forma liteit verzuimd zonder het welk het accoord niet geldig kan zijn. Het Rijnpact werd wel door de Belgische kamersgoedgekeurd. De kwestie van de geldigheid van het mili tair accoord is zonder practisch belang vermits de wederzijdsche internationale verplichtingen van Frankrijk, België, Duitschland, Italië en Engeland zijn vastgesteld in het Rijnpact, waar van de juridische waarde en de bindende kracht niet kunnen worden betwist. Het militair accoord van 1920 is nog slechts een historische curiositeit, zoo besluit de „I'Indépendance" haar merkwaardig artikel. Het daarin opgezette standpunt aangaande de rechtsgeldigheid van het accoord zal niet door iedereen gedeeld worden, maar zulks doet er ook niet toe. Wanneer men te oordeelen naar bovenstaande uitlatingen, in liberale re- geeringskringen evenals In de andere partijen de overtuiging is toegedaan, dat het accoord niet meer dan een „rare" antiquiteit is gewor den, dan dient deze „oude rommel" onmid dellijk te worden opgeruimd, klaar en duide lijk, zonder eenig spoor achter te laten, want de geheimzinnigheid en de eenzijdige geest van deze curiositeit hebben België reeds genoeg kwaad gedaan. Daaraoor zou dan ook meteen de weg kunnen gebaand worden voor een Belgische neutrali- teits-politiek, welke hier al meer en meer aan hangers krijgt en die, volgens veler meening, heel wat gelukkiger en voordeeliger zou zijn dan een zuiver anti-Duitsche staatkunde in Het anti-godsdienstig museum der sovjets De voorbereidende werkzaamheden, om da bekende Isaacs-kathedraal in Leningrad te ver anderen in een anti-godsdienstig museum voor geheel Rusland, waarvan de zetel in Lenin grad gevestigd is, zijn thans beëindigd. In het nieuwe museum zullen worden onder gebracht alle stukken uit de cellen der god loochenaars, het Russische museum, het geologisch museum, en het museum der revo lutie. De anti-godsdienstige tentoonstelling omvat drie af deelingen: de socialistische opbouw, de natuur-wetenschappelijke cellen en de hoofd- afdeeling over de ontwikkelingsgeschiedenis van den godsdienst van alle gezindten en rich tingen. Het museum zal nog voor Kerstmis geopend worden, zoodat het nog kan dienen bij de cam pagne tegen de Kerstmisviering. Ook in Duitschland is op de laatst gehouden vergadering der communistische partij een plan ontworpen, om een campagne te voeren tegen het Kerstfeest. De strijd tegen het Christelijke Kerstfeest moet in Duitschland volgens Russisch model georganiseerd worden onder leiding van een deskundige, die daartoe in Moskou een specia- len cursus heeft gevolgd. De campagne tegen het Kerstfeest wordt overal zoo intensief mogelijk doorgevoerd, voor al in Berlijn, Saksen en in het Roergebied, maar ook op het platteland waar een zeker percen tage der bevolking tot de industriearbeiders be hoort. Het vergaan van den „Oberon': Gezonken in eenige minuten KOPENHAGEN, 20 December. (W.B.) Een van de vier zeelieden, die door het Engelsehe stoomschip „Hengist", gered werden, deelde mede, dat de ramp tegen half tien 's avonds plaats had en dat de „Arcturus" de „Oberon" middenseheeps ramde. De kapitein bevond zich op het oogenblik, dat de aanvaring plaats had, op de brug. Ter stond werden alle maatregelen getroffen om de reddingsbooten neer te laten en de zwemgor dels uit te deelen. Het schip zonk echter zóó snel, dat, voor zoover bekend, slechts twee van de reddings booten te water gelaten konden worden. Men had zelfs geen tijd, om de waterdichte bedek kingen van de booten af te nemen, voordat het schip zonk. De geredde matroos gelooft niet, dat iemand er in geslaagd is, zich van het schip in de red dingsbooten te begeven. Velen sprongen met zwemvesten aan direct over boord. De geredde en zijn kameraden sprongen eveneens over .boord. Zij zwommen ongeveer 30 meter, toen zij de reddingsboot bereikten. Hier in dreven zij ongeveer twee uur rond, tot zij door het Engelsehe stoomschip werden opge merkt, dat hen terstond aan boord nam en zoo veel mógelijk verzorgde. KOPENHAGEN, 20 December. (H.N.) Men neemt aan, dat de 17 nog vermiste passagiers en 24 leden van de bemanning van het aan de Noord-Oost kust van Denemarken vergane Fin- sche stoomschip Oberon om het leven zijn ge komen. GROOTE BRANDEN Wat in 1930 bereikt werd Uit het pas verschenen „Catholic Directory" voor 1931 blijkt, dat in het afgeloopen jaar in Engeland en Wales 12075 personen in de katho lieke Kerk werden opgenomen. In totaal is de katholieke bevolking toegenomen met 31.571 zielen. In de laatste 10 jaren bedroeg h%t aantal der genen, die tot de Katholieke Kerk overgingen 121.973. In totaal is de katholieke bevolking in de laatste 10 jaar met 290.769 toegenomen. Het aantal doopsels is eeniigszlns terug ge- loopen en ook het aantal bekeerlingen is ge daald. Het aantal huwelijken, priesters, scho len en kerken en kapellen daarentegen is be langrijk gestegen. In Engeland zijn op het oogenblik 2.206.244 katholieken. Het aantal seculiere priesters is met 112 vooruitgegaan en bedraagt thans 2897. De ordensgeestelijken hadden een kleine ach teruitgang te hoeken, hun aantal daalde van 1590 op 1587. Er werden 15 nieuwe kerken gebouwd en 8 kapellen; er zijn thans 1579 kerken en 649 ka pellen. Br werden 10 middelbare scholen opge richt zoodat dit aantal thans 511 bedraagt en 20 lagere scholen, welker aantal thans tot 1351 gestegen is. Het aantal leerlingen op de middelbare scho len is toegenomen met 4925 en' bedraagt thans 5SSS2, de-lagere scholen mochten een toename oonstateeren van 5315 leerlingen, waarmee het aantal leerlingen der lagere scholen gestegen is tot 379.484. Er werden 3067 kinderen minder gedoopt dan het vorig jaar, toen 66.347 kinderen het H. Doopsel ontvingen. Het aantal huwelijken dat gesloten werd, bedraagt 23045, hetgeen een toename beteekent van 956. Een meerderheid voor het plan van het industriebureau? LONDEN, 20 December. (H.N.) De vertrou wensmannen van de arbeidersbonden in de graafschappen Lancaster en Chester hebben met 820 tegen 168 stemmen het ontwerp van het nationale industriebureau voor het voor- loopige plan, waarbij de arbeidsuren over een tijdvak van 14 dagen worden verdeeld, aange nomen. Volgens de opvatting van deskundigen betee kent dit het einde van bet gevaar voor een sta king in de industrie. Suikerfabriek te Bockenem vernield BOCKENEM, (Hildesheim), 20 December (V.D.) Hedenmorgen brak in de suikerfabriek te Bockenem een brand uit, die zich met razen- da snelheid uïtbreidd. De arbeiders, die in de fabriek werkzaam waren, konden zich ter. nauwernood redden. Vier groote motorspuiten en talrijke brand weren uit de omgeving hebben zich naar de plaats van den brand gespoed om aan het blusschingswerk deel te nemen. Een opslagplaats met 20000 ton suiker, de directie-kantoren en een aantal woonhuizen worden door bet vuur bedreigd. Naar het W. B. uit Hildesheim meldt, is de suikerfabriek te Bockenem door brand vernield Voor 400.000 M. suiker is verbrand. De schade aan gebouwen, machines enz. loopt in de mil- lioenen. Het vuur is waarschijnlijk in het labo ratorium ontstaan. Warenhuisbrand te Berlijn BERLIJN, 20 December (V.D.) In den afge loopen nacht brak brand uit in het groote waren huis voor sanitaire medicinale artikelen, annex verbands-tof- en gummiwaren-fabriek van Pech- Aktiengesellschaft aan de Potsdammerstrasse. Het vuur breidde zich met groote snelheid door het drie verdiepingen hooge gebouw uit. De zolderverdieping en de tweede en derde étage werden geheel vernield. Er lag een groote hoeveelheid emailielak, dat zeer gevaarlijke ontploffingen veroorzaakte en het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkte. De brandweer moest zich voornamelijk be perken tot het beschermen der belendend per- ceelen. De geheele omgeving was in dichte rookwol ken gehuld. Twee brandweerlieden liepen snij wond en aan de hand en brandwonden aan het hoofd op. Pas tegen 6 uur hedenmorgen was het vuur gebluscht. Fabrieksbrand aan de Riviera PARIJS, 20 December. (H.N.) In een manden- fabriek te Antibes aan de Riviera ontstond een brand, die groote afmetingen aannam. Ongeveer 30.000 bloemenkorven werden een prooi der vlammen. Ook de naburige buizen werden door bet vuur aangetast. Bij bet blusschingswerk liepen twee brandweerlieden rookvergiftiging op, ter wijl twee andere van een -hoogte van drie me ter vielen en ernstig gewond werden. Over de Gouden Poort In iaer jaar gereed Reeds jaren lang lagen de plannen gereed om de beroemde toegang van San. Francisco, de Gouden Poort, te overbruggen. Thans is het daarvoor benoodigde bedrag, 90 millioen gul den, toegestaan: men berekent, dat de brug in vier jaar tijd gereed zal zijn. Wat den vorm van de brug betreft, deze zal veel overeenkomst vertoonen met de brug, die op bet oogenblik veruit de grootste brug ter wereld is, n.l. de brug over de Hudson-rivier bij New York, alleen met dit verschil, dat de nieuwe brug maar één verdieping heeft, in tegenstelling met de brug over de Hudson-rivier die twee verdiepingen beeft. De nieuwe brug zal echter de langste brug ter wereld worden, n.l. van bruggenhoofd tot bruggenhoofd 2730 M. (de Hudsonbrug is slecht3 2680 M.) De vrije steunbreedte tusschen de grondpijlers bedraagt 1280 M. (bij de Hudson brug 1070 M.) Men legt dus een afstand af van 13 minu ten van den eenen pijler naar den anderen over een vrije spanning, en men heeft een half uur tijd noodig om te voet over geheel de brug te gaan. De brug krijgt een verkeersweg, die 27% M. breed is. De brug ligt zoo hoog, dat zelfs de grootste' schepen ter wereld er onder door kunnen varen. Bij den hoogsten waterstand zal de brug al tijd nog 63 M. hooger liggen. De betonnen ijweg op de brug wordt 18 M. breed, terwijl aan beide kanten nog een trottoir van 3 M. wordt aangelegd. Op bet middenvak kunnen 6 auto's naast elkaar rijden. De brug is berekend op een ver keer van 260.000 voertuigen per dag. De massale torens voor de draagkabels ver heffen zich 225 M. in de lucht, dus 35 M. hoo ger dan hij de brug te New York. Boven in de torens wordt een Belvedère ingericht, dat met een lift te bereiken is. Monumentale bruggenhoofden zullen toe gang geven tot deze grootste brug ter wereld. In deze bruggenhoofden zullen tevens de wo ningen worden ondergebracht van de brug wachters en verder technisch personeel, ter wijl voor de bewonderaars van dit kunststuk van moderne techniek alle gemakken aanwezig zijn. De torens zullen tevens als tentoonstel lingszalen dienst kunnen doen. gen al te dien aanzien een eerste verrassing 1 den geest van militairen als een Maglinse. Bisschoppelijke maatregel tegen en geestelijke BERLIJN, 20 December. (W.B.) De bisschop van Augsburg beeft, naar de bladen melden, den katholieken geestelijke, dr. Hauser, pastoor der gemeente Strassberg, hij Augsburg, verbo den nog spreekbeurten te vervullen. Genoemde geestelijke had, altijd volgens de DuitsChe blad-en, bij een Kerstfeest der natio- naal-socialisten in Augsburg van zich zelf ge tuigd, dat hij nationaal-socialist is. En in zijn feestrede had hij getracht, te bewijzen, dat de nationaal-socialistische leer geenszins in strijd is met de leer der katholieke Kerk. Hij had zich ook uitgesproken tegen de ver ordening van het bisschoppelijk ordinariaat van Mainz. Ook op andere vergaderingen van de natio- naal-socialisten zou dr. Hauser reeds herhaal delijk het woord hebben gevoerd. De krankzinnige Senegalees van Perpignan Zooals gemeld -heeft Vrijdag een sergeant van h-et Senegaleesche scherpschuttersregiment te Perpignan, in een aanval van waanzin, drie personen doodgeschoten en enkele andere ge wond. Daarna zocht hij een schuilplaats in een ka zemat, waar hij zich verbarricadeerde. Daar men geen verdere menselienlevens in gevaar wilde brengen en den krankzinnige zonder geweld wilde overmeesteren, werd de kazemat door soldaten en gendarmes omsingeld, die bij den eenigen uitgang een grooten schijnwerper opstelden. Toen Zaterdagochtend geen teeken van leven meer in de kazemat werd waargenomen, dron gen enkele soldaten binnen en vonden daar den sergeant dood. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd. Geheel huisgezin vergiftigd Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam bij de familie Bartl te Thalkirchen, gemeente Hlrnsberg, arsenicum in het middageten, dat door de 16 jarige dochter was klaar gemaakt. Onmiddellijk na den -maaltijd vertoonden zich bij het geheele gezin ernstige vergiftigingsver schijnselen. Het zestien jarig meisje zelf en een 15-jarige zoon overleden reeds denzelfden mid dag aan de gevolgen van arsenicum-vergifti- ging. Het echtpaar Bartl zelf is ernstig ziek en de jongste zoon, een schooljongen, werd des middags wegens aanvallen van duizeligheid door zijn onderwijzer naar huis gestuurd, waar hij zijn ouderen broer en zus reeds stervende vond. Een nieuwe beweging ontstaan WARSCHAU, 20 December. (H.N.) De afge vaardigde Korfanty is, op grond van een be sluit van den Sileziscben landdag, uit de ge vangenis ontslagen. In verband met de mishandelingen, waaraan de gevangenen te Brest Lito-wsk hebben bloot gestaan, is een beweging ontstaan om de offi cieren die zich aan deze mishandelingen heb ben schuldig gemaakt, te boycotten. Adams, de minister van marine, heeft giste ren in een geheime zitting van de marinecom- missie van den senaat meegedeeld, dat het vol gende jaar slechts 88 millioen voor den aan bouw van nieuwe schepen zal worden besteed in plaats van 135 millioen, zooals in het pro gramma voor den vlootbouw bepaald was. IE VALSCHE RIJKSDAG AFGEVAARDIGDE Veroordeeld tot 300 Mark boete Voor de rechtbank te Berlijn stond gisteren terecht de landbouwer Guth wegens landvrede- breuk, het vertoonen van een valsch identi teitsbewijs en het zich voor een ander uitge ven. De beklaagde legde de volgende verklaring Hij had te Altona den nationaal-socialisti- sohen afgevaardigden Lohse om zijn identi teitskaart verzocht, daar hij gaarne de opening van den rijksdag zou bijwonen. Lohse gaf hem zijn kaart en Guth kwam zon der moeite in den rijksdag. Des avonds vereentgde Guth zich met ver scheidene afgevaardigden van de nationaal socialistische arbeiderspartij in het restaurant „Bayernhof" aan een maaltijd. Later werd hij op de Postdammer Platz hij de bekende incidenten betrokken en gearres teerd. De landbouwer Guth heeft zich toen hij de politie opnieuw voor den afgevaardigde Lohse uitgegeven en zich, toen de politie twijfelde be roepen op minister Franzen, die hem identifi- ceeren kon. Deze minister werd toen geroepen en hij bevestigde, dat hij dezen man, als den afgevaardigde Lohse kende. De hoofdagent van politie Heinrich heeft Guth desondanks naar het politiebureau laten brengen. Guth verklaarde, dat hij thans inziet ver keerd gehandeld te hebben. In het proces worden 17 getuigen gehoord. Naar h-et Wolff-bureau nader meldt, is Guth wegens gebruikmaking van een hem niet toe komend identiteitsbewijs en bet opgeven van een valsclien naam van de andere aanklach ten werd bij vrijgesproken veroordeeld tot eeu boete van 300 mark. Door de regeeringstroepen omsingeld Uit Nanking wordt gemeld, dat de troepen der nationale regeering de troepen der com. munisten en an-dere opstandelingen omsingeld hebben. Tsjang Kai Shek, -de opperbevelhebber der Chineesche troepen, verklaart in een telegram, dat de zuiveringsactie thans spoedig geëindigd zal zijn. Hun recht op meer waardeering BERLIJN, 19 December. (W.B.) Rijkskanse lier, dr. Brüning, ontving heden, in tegenwoor digheid van den rijksminister van binnenland- sche zaken, dr. Wirth, en den rijksminister van posterijen en telegrafie, dr. Schaetzel, de ver tegenwoordigers van dg voornaamste ambte- naarsbondeu. Doel van deze besprekingen was, bet stand punt der rijksregeering uiteen te zetten ten opzichte van de steeds meer en meer veld win nende „Hetze" tegen alles, wat ambtenaar heet. De rijkskanselier herinnerde eraan, hoe hij reeds in zijn rede van 16 October J.I., toen hij het saneeringsplan indiende, gesproken had over den nauwen hand tusschen ambtenaren en staat. Toen reeds heeft hij namens de rijksre geering beloofd, alle onrechtmatige aanvallen op plichtsgetrouwe ambtenaren af te weren. Tijdens deze bespreking ging dr. Brüning nader op deze kwestie in. Hij zeide o.a., dat juist in deze moeilijke tijden de ambtenaren de trouwste steun moeten zijn van den staat. De rijkskanselier verklaarde verder, dat de ambtenaren dan ook recht hadden op meer waardeering van de zijde van het publiek, daar zij al hun krachten en geheel hun persoonlijk heid in dienst stellen van den staat. Het is onverantwoordelijk, aldus Brüning, dat den ambtenaren bun salaris misgund wordt temeer daar ieder, die de zaak objectief be schouwt, moet toegeven, dat de salarissen van tegenwoordig slechts, wanneer men uiterst spaarzaam is, toereikend zijn. Het saneeringsplan maakt echter de thans geëischte loonsverlaging noodzakelijk. Dr. Brü ning vertrouwde, dat de ambtenaren van hun kant zouden begrijpen, dat ook zij mateTieele offers moeten brengen. Een lager salaris is immers nog steeds te prefereeren boven een hoog salaris, wanneer door die verlaging do staatsfinanciën daardoor op vasten grondslag komen te staan. Aan het slot der bespreking verklaarde dr. Brüning nogmaals, dat de rijksregeering niet kan dulden, dat de ambtenaren een mikpunt worden van onrechtmatige aanvallen en allee doen zal, om deze te voorkomen. Burggraaf Willington benoemd LONDEN, 20 December. (H.N.) De koning heeft burggraaf Willington, tot nu toe goever- neur-generaal van Canada, tot opvolger van lord Irwin als onderkoning -en goeverneur-gene- raal van Britsch-Indië benoemd. Volgens de „Daily Herald" heeft deze benoe ming in de kringen der Britsch-Indische con ferentie een uitstekenden indruk gemaakt en het is de algemeene indruk, dat geen betere keuze had kunnen geschieden. De Britsch-Indische conferentie zal waar schijnlijk midden Januari eindigen. Men leidt dit hieruit af, dat de Indische gedelegeerden op 13 Januari een receptie houden, waartoe de Engelsehe gedelegeerden en voorts tal van be kende personen uit regeeringskringen uitge noodigd zijn. De verkeersagent in 'n ballon-captif Ongetwijfeld is Los Angelos de meest mo derne stad van de Vereenigde Staten van N. Amerika. Dit wordt nit Los Angelos zelf ge m-eld. Zeker is, dat het aantal moderne verkeers middelen, automobielen dus, er den laaUten tijd schrikbarend is toegenomen, zóó zeer, dat de verkeersregeling op het drukste punt der stad absoluut onvoldoende i-s. Thans hebben echter de „moderne' autori teiten van Los Angelos tot een zeer ongewoon middel hun toevlucht genomen. Op het kruis punt der voornaamste straten werd de toren van den verkeersagent afgebroken, en in plaats daarvan is nu een ballon-captif gekomen, die aan een ijzeren mast verankerd is. De verkeersagent staat al in den gordel van de ballon, die 15 M. boven den grond hangt. Van daaruit wordt thans het geheele verkeeT geregeld. Bij het vallen van den avond wordt de bal lon door vier schijnwerpers verlicht, zoodat men des verkeersagents gesties en signalen 's nachts even duidelijk waarnemen kan als overdag. Levensgevaarlijk in het hoofd gewond WETZLER, 20 December. (W.B.) In de nabij heid van het sanatorium voor longlijders te Waldhof-Elgershau-sen werd hedenmorgen een ernstige roofoverval gepleegd. De 37-jarige brievenbesteller, Weber, uit Tat- zenfurt werd tijdens een motorrit, waarbij ;hi] poststukken vervoerde voor bet postkantoor te Ehrin-gshausen, door twee mannen aangehou den. Weber echter gaf vol gas en reed doof. Op betzelfde oogenblik trok een van de man nen een revolver en loste een schot op Weber. De kogel trof den brievenbesteller in bet hoofd. Hij viel van zijn motor en bleef bewus teloos llggeu. De daders beroofden hem van zijn geldzak met 101 mark Inhoud en verdwenen. Bewoners van bet sanatorium, die het sdhot gehoord hadden, vonden den getroffene hadend in zijn hloed. Weber's toestand is levensgevaar- lijk. Twee personen, die er van verdacht worden, de misdaad gepleegd te hebben, werden gear resteerd. Een aanvoerster van 17 jaar Te Debreczin in Hongarije is een bende meis jes van 12 tot 14 jaar gearresteerd, die zich den laatsten tijd aan talrijke inbraken hadden schuldig gemaakt en wier aanvoerster 17 jaar oud was. De aandacht der politie werd op de bende gevestigd door de groote uitgaven, die ver schillende leden ervan zich permitteerden. Uit angst uit een vliegmachine gesprongen WASHINGTON, 20 December (N.T.A.) De ontwerper van een nieuwen bommenwerper, Stephen A. Forberger van de Fokker Cy. is Donderdag bij een proefvlucht van New-Yersey naar Washington uit de machine gesprongen. De man was blijkbaar in eens door angst aan gerepen, toen de motoren een oogenblik onregel matig liepen, dat de machine zou neerstorten. Zijn parachute opende zich niet normaal en Forberger viel te pletter. Da bestuurder, Harrison G. Crooker, die niet eens gemerkt bad, dat Forberger uit de machine was gesprongen, landde niet lang daarna. De politie te Boedapest heeft 13 commu nisten gearresteerd, onder wie zich ook de se cretaris van de communistische partij in Hon garije bevindt. Een groote hoeveelheid propa gandamateriaal is in beslag genomen. De com munisten waren voornemens, voor de Kerstda gen een groote betooging te organiseeren. DRESDEN, 20 December. (W.B.) Naar aan leiding van de betooging der Dresdensche stu denten tegen de film „Ein Burschenlied aus Heidelberg", had hedenmorgen op het hoofde bureau van politie een bespreking plaats tus schen vertegenwoordigers van de studenten en de directie van het Ufa-coneern. Het verzoek der studenten, om de film. te verbieden, werd door den polltiepresident afge wezen, daar hij het niet wenschelijk achtte, een dergelijken maatregel onder pressie van straat- betoogers te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9