Nederlandsch College te Rome HET TARWE-WETJE AANVAARD DE RAMP VAN DE MERAPI De Indische luchtroute OP RECES! MIJNHARDT'S TABLETTEN WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 HET MENGGEBOD BLIJFT MOGELIJK V VREDE OP AARDE de nieuwe gouverneur-generaal MGR. ERAS RECTOR - 'N laaghartige aanranding JOANNES STALPAERT VAN DER WIELEN De herdenking te Dtdft DE TOLLENKWESTIE DE INDISCHE POSTVLUCHTEN EEN LANGE LIJDENSTIJD NOG TE WACHTEN DE DOODSLAG OP DE KERMIS TE VALKENBURG. REVOLVERAANSLAG TE BOSSCHENHOOFD. PLANNEN VAN DE K. L. M. Door Z. H. den Paus juridisch opgericht Tweede Kamer Hevige werking Kerstmis blijft een zeer bijzonderen in vloed uitoefenen op de menschen. We moeten niet te hard beoordeelen de pogingen om voor het echt-christelijk ge beuren, het feit, dat sprak en nog spreekt tot millioenen buiten de Katholieke en ook de christelijke Kerk, iets anders in de plaats te stellen. Ook een feest. Ook iets innigs. Ook iets, dat stemming wekt. Iets, dat de menschen dichter bij elkaar brengt. Nu voelen alle menschen zich weer broe ders. Laten we dat „alle" menschen nu niet te zeer op de goudschaai wegen. Voor den katholiek voor den geloo'vigem christen, is Kerstmis het groote, het harte lijke, het blijde feest Het zet ons midden in de werkelijkheid der geschiedenis; voor het aangrijpende feit van Gods liefde, waarbij we kunnen schred en, en gelukkig zijn, dankbaar het hoofd schudden om die onbegrijpelijke daad van God: dat God de Zoon mensch werd, ge boren werd in een stal, om Zijn leven als mensch te beginnen, om te lijden en om te verlossen. Maar één antwoord past op dat alles: Uit lief del Waar liefde, echte, volle lieiae heerscht, daar kan men alles verwachten, het gewel digste en het teerste. Wij gelooven niet, dat we 't voor waarschijnlijk houden, maar met de allerstelligste zekerheid houden wij dat God als mensch op aarde kwam, om ons te verlossen. Dat Hij kwam als Kind, ontvangen werd van den II. Geest, en ge boren uit de Maagd Maria. Dat beteekent het lied, toen door engelen gezongen: „Vrede op aarde!" Eén met het: „Eere aan God!" Wie God eert, dient den vrede, brengt, den vrede. Wie Gods wetten en Gods liefde tot de zijne maakt in een plicht, die heel het leven beheerscht in al zijn onderdeelen, werkt aan den vrede onder de menschen. Vrede is het gevolg van de eenheid die er bestaat tusschen God en den mensch. De mensch op aarde heeft geen anderen plicht, dan Gods wil, dat is: Gods liefde, op aarde te vertegenwoordigen bij allen en eenleder. Wat wordt daaraan ontzettend te kort ge komen! Omdat heel wat menschen hun eigen inzichten, hun eigen bedoelingen, hun eigen toekornstdroomen willen zetten, be wust of onbewust, in de plaats van de goddelijke. De mensch wil niet dienen, wil ge»n broe der zijn voor de broeders, omdat hij een heer wil zijn. Dat verstoort den vrede. Niets kon dien vrede behouden of terugbrengen, dan wanneer men tot de gesteltenis teruggaat van het kind. Gelijk God kind werd, zoo moet de mensch het ook willen worden. Gelijk God kind werd om de menschen te dienen, om Zichzelf te geven voor de verlossing der menschen, zoo' moet de mensch kind worden, cnKlein, om te kunmon en te willen dienen, zich bewust in dienst te stellen van anderen, van all» andere menschen, Die vrede moet onder de menschen komen. Dat is de vrede van Kerstmis! Maar de menschen moeten daartoe den goeden wil toonen. Kerstmis brengt ons dat met al de klaarte van dien plotseling-lichten nacht onder het oog. Wat komen wij dan, ieder voor ons, veel te kort aan onzen christenplicht, aan ons geloof als Katholiek! En toch, wat hebben wij in dat geloof een machtig middel, om te worden als Hij, het Kind van Bethlehem. Als Hij in gedachten, in begeerten, in werken. In den Kerstnacht begrijpen andersden kenden niet den stoet van Katholieken, die opgaat naar de Communiebank! Ze begrij pen niet het allerteerste geheim: dat dan de mensch zich bewust maakt tot een „Stal" waar Christus komt. a Waarom? Om door Zichzelf den mensch te veranderen, om te worden een christen, een andere Christus. Dat wenschen wij allen Katholieken toe in: Zalige Kerstmis! Dat ook in het: „Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil." DE NIEUWE VLOOTVOOGD VOOR INDIE Vertrek van schout bij nacht Osten De benoemde commandant der zeemacht in Ned. Indië, schout bij nacht J. F. Osten. heeft Gisterochtend per Holl. Spoor van 9.23 uur 's Gravenhage verlaten om zich naar Genua te begeven, waar hij zich zal inschepen op de „J6han de Witt". °P het perron waren velen gekomen om van den niguW€n vi00tvoogd en zijn gezin afscheid te nemen. Onjuist bericht Het bericht van het „Haarlemsch Dagblad" als zou onze minister van buitenlandsche za ken bestemd zijn voor Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië is zelfs van alle waarschijnlijkheid ontbloot. Er is ovqr de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal aldus bericht men ons van bevoegde zijde, D°k seen enkele beslissing genomen. DE WATERWEGEN EN HET PLASSEN- GEBIED IN ZUID-HOLLAND. De Algemeene Vereeniging voor Natuurbe scherming heeft aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een adres gericht, waarin instem ming wordt uitgesproken met den inhoud van het adres van de Kon. Zeil-, Roei- en Motor- sportvereehiging „De Kaag" met betrekking tot de waterwegen en het plassengebied in Zuid-Holland. De wenschen in dit adres tot uit:ng gebracht, worden door de Vereeniging voor Natuurbe scherming geheel onderschreven eu ten krach tigste gesteund. Men seint o-ns uit Rome: De Heilige Vader heeft thans het Neder landsche priestercollege te Rome juridisch opgericht. Als teeken van de bijzondere welwillendheid van Zijne Heiligheid ge schiedde zulks bij pauselijke bulle. Deze bulle is gedateerd van 26 October j.l. het feest dus van Christus Koning, en bevat tevens de constitutie van het college. Officieel zal dit voortaan heeten Pontificium Collegium Ecclesiasticum Pianum de Urbe. Als recj/or van het college heeft de Heilige Vader tevens officieel aangesteld den Hoog- eerw. Heer Mgr. B. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome. ■- HSHBraH MGR. ERAS Men zal zioh herinneren, dat, na de moei zame voorbereiding, waarbij initiatiefne mers spontaan den bijval van heel Katho liek Nederland vonden, die zich uitte in financieelen steun, den 2en Mei van het vorig jaar de eerste steenlegging van het rllege kon plaats vinden. Men was er nog wel niet, dooh in vertrou- wn op het voortduren van den steun m>ende men den bouw te mogen beginnen. De Nederlandsche bedevaart, waaraahi Z.D.fL Mgr. H. van de Wetering z.g. en Mgr. A. Diepen deelnamen, was die dagen in de Eeuwige htad en de plechtigheid, daar aan de Via Aventina, werd tot een manifestatie van liefde tot en van aanhankelijkheid aan den H. Stoel en van liefde voor het vader land, Niet minder dan vijf kardinalen gaven door hunne tegenwoordigheid van hun be langstelling blijk, terwijl voorts ook behalve de bedevaartgangers, alle Nederlandsche hoogwaardigheidsbekleeders te Rome zoo kerkelijke als wereldlijke en verschei dene pauselijke dignitarissen aanwezig waren. Wat deze dag beteekende heeft de onver getelijk Mgr. van de Wetering in een enthousiaste toespraak uiteengezet, nadat hij den eersten steen had gelegd. ■EEans nadert het college zijn voltooiing en eerlang zai het officieel kunnen worden ge opend, Moge die dag spoedig aanbreken en het college dan, gelijk mgr. van de Wete ring wenschte', een brandpunt worden van wetenschap en- deugd, een monument den glorievollen naam van Pius XI waardig Tevv/ijl zij aan het wandelen was De vermoedelijke dader aangehouden Zondagmiddag omstreeks half 3 is te Beek bergen de 48-jarige mej. B. die aldaar logeerde, het slachtoffer geworden van een laaghartige aanranding. Geheel alleen aan het wandelen zijnde op den eenzamen weg tusschen de kom van Beekbergen en de Woeste Hoeve, daar, waar niets dan bosschen en heide is, werd zij aangesproken door 'n 'haar onbekend mansper soon, die haar eerst gepasseerd was, doch die weer op zijn schreden terugkeerde en zich tot haar wendde. De onbekende trok haar, onder bedreiging met een mes, terzijde van den weg In de heide, waartegen zij zich hevig verzette en luid schreeuwend. De onverlaat sloeg haar daarop iet een eind koord, waaraan een dikke knoop, op hoofd en gelaat, waardoor zij gewond geraakte en haar tegenstand moest opgeven. Aan de hand van het door mej. B. opgegeven signalement is door de gemeente-politie den volgenden dag aangehouden de 24-jarige D. van B. zonder beroep en zonder vaste woon plaats, of verblijfplaats, een voorwaardelijk ver. oordeelde die reeds eenige strafvonnissen achter den rug heeft. Hoewel verdachte hij het voorloopig verhoor, door den commissaris van politie afgenomen, ontkent, is hij door het slachtoffer pertinent herkend als de dader, ter wijl de voetspoven, benevens andere verklarin gen van een 3-tal getuigen, die den man in den omtrek gezien hebben, absoluut in diens nadeel zijn. Hij is ter beschikking van den offi cier van Justitie te Zutphen gesteld. LIJK GEVONDEN Te Lambertschaag bij Medemblik is door een voorbijvarenden schipper het lijk van een (vjarig meisje L. gevonden. Het kind Is vermoe delijk bij het spelen te water geraakt. INBREKER VEROORDEELD. De rechtbank te Breda heeft den Belgischen mijnwerker L. de B. wegens diefstal en pogin gen tot diefstal te Roosendaal veroordeeld tot jrier jaar gevangenisstraf. Er is hard gewerkt Scherpe bestrijding en vurige verdediging Uit ons overzicht van gistertuavond is wel gebleken, dat de strijd rond het tarwe- wetje zich in hoofdzaak zou afspelen om het menggebod. dat, krachtens art. 2 van de wet, iD. een algemeenen maatregel van bestuur kan worden neergelegd. Deze mogelijkheid bleek voor vele leden der Kamer een hoofdbezwaar tegen het wetsontwerp, omdat zulk een gebod vooral de importeurs van buitenlandsch meel zou treffen. Uit de rede van den Minister, waarmee, de besprekingen gistermiddag werden geopend, bleek al, dat deze elk ander stelsel dan het in de wet geofferde, minder afdoende achtte en ofschoon hij begreep, dat dit stelsel vooral voor de importeurs van Amerikaansch meel het meest bezwaarlijk was, bleek ook al, dat hij, het menggebod willende handhaven, geen scheiding kon maken tusschen importeurs en Nederlandsche meelfabrikanten. Met vuur hebben de heeren Boon, Oud, Locke- feer, later gesteund door de heeren Colijn en Schokking het menggebod bestreden en on tegenzeglijk brachten zij argumenten van be- teekenis voor hun standpunt aan. Het is waar en dit leek ons het hoofdbezwaar da.t door de verplichte menging althans een quasi- monopolistische positie wordt verschaft aan de binnenlandsche meellndustrie en dat, zou de import ophouden, daarmee ook een sterke prijsregelende factor zou verdwijnen. Vooral de inbreuk op de bepaalde merken van den import, die voortaan natuurlijk alleen onder zekere reserve zal kunnen worden verkocht, n.l. met opgave van meugprocent, blijft bestaan en niemand, ook de Minister en dr. Lovink niet, hebben dit kunnen weerspreken. En zij hebben ook niet mathematisch kunnen bewijzen, een eisch, welken de a.r. heer Schouten stelde dat de boeren zonder het menggebod niet geholpen zouden kunnen worden. Toch bleef de Minister, gesteund door dr. Lovink, den voorzitter der commissie van welke dit wetsontwerp afkomstig is, heslist vasthou den aan de meening, dat aanneming van het amendement-Boon-Oud de wet zou denaturee- ren. Hun bezwaar was, dat het niet vermengde meel, in zoover het import is, niet geweerd zou kunnen worden en in zoover het inlandseh is, niet zou worden geconsumeerd. Dit laatste argument liet de oppositie koud: zij vraagt niet, waar het inlandsche meel blijft, als onze boeren er maar afkomen. Maar de Re geering betoogt: dan komt het niet onder de menschen; de voorraad verplicht inlandseh meel zal als een dreigende wolk boven de he. drijven blijven hangen. Wat de regeering wil, is èn prijsverhooging van de inlandsche tarwe (dit beteekent géén verhooging van den brood prijs) èn vermeerdering van het gebruik van deze tarwe. In haar stelsel kan zij het impe ratief menggebod niet missen; het is er de logische afsluiting van. Toch had de schrapping van het menggebod veler sympathie en deze sympathie groeide, toen men uit een toezegging van Minister Ruys de mogelijkheid begreep, dat de regeering uit voering van haar wet ook zonder menggebod mogelijk scheen te achten. Wij meenden n.l. te verstaan, dat de Minister in antwoord op de vragen van de heeren v. Hellenberg Hubar en Boeketeer toezei, dat een proef zou worden ge nomen met en zonder menggebod. Deze verkla- Gisteren heeft de stad Delft den grooten Ne- derlandschen priester-dichter herdacht, die daar driehonderd jaar geleden na een rijk en wel besteed leven vroom ontslapen is: Joannes Stal- paert van der Wielen. De viering van dit derde eeuwgetij werd bij zondere luister bijgezet door do tegenwoordig heid van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die persoonlijk gister morgen in de kerk van de St. Hippoiytus- parochie, waarvan Stalpaert in tijden van ver drukking de volijverige pastoor geweest is, een pontificale Hoogmis heeft opgedragen. Om half tien betrad Monseigneur de ver sierde kerk, op de gebruikelijke wijze door de geestelijkheid ingehaald. Tijdens het H. Offer voerde het parochiale zangkoor de Gregoriaansche gezangen uit. De plechtige Hoogmis werd door tal van ge- loovigen bijgewoond. Om 2 uur gistermiddag heeft de beiaardlier J. H. Storm zangwijzen.van Stalpaert's liederen doen klinken op het carillon van den nieuwen kerktoren. Omstreeks drie uur n.m. kwamen in de Oude Kerk het uitvoerend en het eere comité bij Stalpaert's graf bijeen. Nadat de afd. Delft van Toonkunst, onder leiding van Henk van den Berg, een gedeelte van een Te Deum had gezongen, werd gespro ken door ds. G. J. W. Oldeman, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Delft. Vervolgens legde spr. een krans op het graf van den priester-dichter. Gisterenavond is de huldiging van Joannes Stalpaert van der Wielen te Delft voortgezet en besloten met een bijeenkomst in dt groote zaal van Stads Doelen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Prof. Dr. Ir. H. S. Hallo, rector magnificus, Prof. Granpré Molière en Prof. Rekel, hoogleeraren der Technische Hooge- school, den zeereerw. heer P. J. A. v. d. Cammen, Deken van Delft, mej. T. Post, bibliothecaresse der R. K. Openb. Leeszaal, alsmede vele geeste lijken en letterkundigen. Ter inleiding heeft de bekende Delftsche ba ring werd de aanleiding voor den heer Schou ten om dan ook maar de lieele imperatieve mo gelijkheid te schrappen en het amendement- Boon te verdedigen met een geestdrift, die aan stekelijk werkte. De c. h. mr. Schokking scheen al dadelijk te begrijpen, dat men bier te ver greep en inder daad preciseerde de Minister naderhand, dat hij beide stelsels eerlijk naast elkaar zou onder zoeken. Do oppositie was daar echter beelemaal niet mee voldaan zij vreesde, dat toch zou worden vastgehouden aan het menggebod, dat zij eerst dan mogelijk wilde maken, ais haar stelsel mislukt bleek. Toen moest de Minister, die ook al ernstige bedenking had geopperd tegen het 15 pet-amendement van den heer Oud, die 25 pot inlandsche tarwe wel te hoog vond maar daarin door dr. Colijn was bestreden, het groote amendement van de heeren Boon en Oud wel onaannemelijk verklaren en met intrek king van het wetsontwerp dreigen bijaldien het werd aangenomen. De ministerieele verklaring toch niet zóó onbegrijpelijk bracht geweldige opschud ding. Ti coactus, boog dr. Colijn en zoo ook de heer Loclcefeer, die zichzelf den terugweg wel zeer moeilijk had gemaakt. De liberale dr. Eierema sprak van „Terrorisme" (wat ons een beetje erg overdreven scheen, want hij stemde vóór de wet) en de beide communisten, die in Moskou anders héél wat gewend zijn, zagen hét fascisme reeds opdoemen. Maar de wet, zooals de Minister haar wilde, kwam er met 58 tegen 31 stemmen. Mr. v. Hellenberg Hubar had nog een klein succes, toen de Minister zijn gewijzigd amende ment overnam, waardoor de bij art. 4 voorge schreven commissie van advies een maximum aantal leden van 15 inplaats van 9, zooals de wet eerst had, zal kunnen tellèn. De motie-v. d. Sluis, die een teeltpremie wenschte, wees de Minister af zij verkreeg trouwens alleen de stemmen der socialisten en werd met IS tegen 68 stemmen verworpen. De houding van den Minister verwekte vooral in den vrijzinnigen hoek heftige ont stemming-en ook hij een deel der rechterzijde. Maar er zat in de oppositie ook een sterk politiek element. Het is niet toevallig, dat al wat den „vrijhandel" heet te steunen, tegen de wet stemde; slechts drie socialisten braken de fractie-discipline en van de liberale en vi'ijz.-dem. fracties stemden juist alleen de agrariërs voor. Dit bewijst, dat men in de zaak een boerenbelang ziet. De oppositie zei wel, dat zij alles voor de boeren wilde doen, maar merkwaardig is, dat zij nu net precies weer niet het stelsel wil, waar de regeering mee komt. Zou zij een ander stelsel, waarin zij protectie kon speuren, zonder meer hebben laten passeeren? En in dien de mogelijkheid van het menggebod uit de wet geschrapt ware en de regeerings- maatregel zou geen effect hebben gesorteerd, zou men dan later zoo grif hebben willen erkennen, dat de niet-verplichte menging de oorzaak der mislukking was en zoo bereid willig wetswijziging hebben aanvaard? Met al deze factoren moet men wil men de houding der Regeering eerlijk beoordeelen rekening houden. De Kamer dat heeft de voorzitter in zijn warm, van alle kanten toegejuicht slotwoord, terecht geconstateerd heeft haar pauze wel verdiend. Er is, mede door de voortreffelijke leiding van den president, die onvermoeid de lange beraadslagingen leidde, hard gewerkt. Bij den aanvang van de zitting hebben de president en de premier enkele diep-gevoelde woorden van medelijden gewijd aan de slacht offers van de verschrikkelijke natuurramp op Java, die de Regeering niet zal vergeten. riton Bram van der Stap eenige liederen van Stalpaert gezongen, begeleid door Adr. G. Ven- derbos. Het waren het Nieuwjaarslied „Hila- riter" en het lied op „Slnte Adolphus". Vervolgens kreeg pater Dr. G. Vrijmoed O. F. M. het woord die sprak over Stalpaert als priester. Na de rede van pater Vrijmoed, die met groote aandacht gevolgd en met hartelijk applaus ontvangen is, werd er gepauzeerd. Vervolgens zong de heer Van der Stap eenige kerstliederen van Stalpaert, waarna het woord was aan Dirk Coster voor zijn rede over Stalpaert als dichter. De heer Coster las eenige liederen van Stal paert voor. Ook deze rede werd hartelijk toegejuicht. Daarna zong Bram van der Stap nog een tweetal liederen en werd de zeer geslaagde bijeenkomst gesloten. In Gelderland Afkoop door de Provincie Door de Provinciale Staten van Gelderland werd gistermiddag besloten, ten behoeve van opheffing van tollen in Gelderland, verschil lende bedragen, tot een totaal van 32.666. beschikbaar te stellen. Het betreft' tollen op de wegen DoetinchemZeddam, EpseLaren, ElburgTongeren en NijmegenBerg-en-Dal. Onvoorspoedige Kerstvlucht Bij de K. L. M. Is bericht ingekomen, dat het zevende postvliegtuig gisterenochtend om 8.30 uur uit Bangkok is vertrokken en om 14.19 uur te Alorstar is aangekomen. Alorstar ligt iets benoorden Pinang. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besl. is benoemd tot kantonrechter te Utrecht, mr. A. N. L. O 11 e n, thans kan tonrechter te Alphen, belast met de waarneming der werkzaamheden van kantonrechter te Woerden. Alom een verpestende lucht waar te nemen MOENTILAN, 23 December. (ANETA.) Gisterenavond negen uur werd omtrent de uitbarsting van den Merapi rog het volgende gemeld. De situatie is weinig veranderd. De vluch telingen zijn uit het kamp te Doekoen veilig heidshalve overgebracht naar Moentilan, aan gezien Doekoen van drie zijden door den lahar- stroom wordt bedreigd. De Merapi bromt nog duidelijk hoorbaar en werkt blijkbaar harder dan tevoren. Moentilan is door de in paniek stemming verkeerende bevolking vrijwel ont ruimd. Gisterenmiddag vijf uur werd door den resi dent besloten, in overleg met den regent en den militairen commandant om de vluchtelin gen uit Doekoen naar Moentilan over te bren gen, hetgeen op rustige en kalme wijze ge schiedde. In Moentilan bevinden zich thans 5000 vluchtelingen. Het totale aantal vluchte lingen wordt tusschen 12.000 en 15.000 ge schat. Zij worden thans gevoed door de Inten dance van het leger. In Moentilan zijn thans vier compagnieën ondergebracht. De troepen halen de gewonden waar men die kan vinden en begraven de lijken en cadavers, omdat thans reeds alom een verpestende lucht valt waar te nemen. MAGALANG, 23 December. (ANETA.) Hedenmorgen acht uur viel nog het volgende te vermelden: In den afgeloopen nacht is niets bijzonders gebeurd. Momenteel is de lucht zeer bedekt alsof een ontzaglijke hoeveelheid asch aanwezig is, hetgeen mogelijk is, aangezien de berg wel zeer. roerig is geweest. De resident beschikt thans over 25.000 van het Smeroefonds, 5000 van den Provincialen Raad van Midden-Java, 3000 van de regeering en 2000 uit eigen kasmiddelen. Dit is echter een druppel op een gloeiende plaat, aangezien hiermede tusschen de 10 en 15 duizend vluch telingen gedurende anderhalve maand van het allernoodzakelijkste kunnen worden voorzien, terwijl verwacht wordt, dat de verzorging veel langer dan anderhalve maano zal moeten ge schieden. Zoolang het hoofd lan den Vulcano- logischen Dienst de streek niet veilig verklaart is van terugzending der menschen uiteraard geen sprake. Aangenomen de mogelijkheid van terugzending is men dan nog lang niet klaar want de ten velde staande oogst is absoluut verloren, terwijl de velden indien ze te gebrui ken zijn zeker eenige oogsten lang moeten braakliggen. Indien terugzending onmogelijk is, dan moet in ieder geval op andere wijze steun worden verleend door de vluchtelingen weder in het landbouwbedrijf terug te voeren, aangezien anders een massa paupers worden gekweekt. De berg is nog lang niet rustig. Een lang durige lijdenstijd is nog te verwachten. De resident verbood alle toeiistenverkeer ten einde den arbeid van politie en militaire niet te belemmeren. Een telegram van den gouverneur- generaal Op het Departement van Koloniën werd 23 dezer het volgend-telegram ontvangen van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. „De gouverneur van Midden-Java A. H. Neys bezocht 21 dezer wederom streek Merapi.uit barsting. Hij seinde mij gisteren door nieuwe erupties lahar over Blonkengravijn naar aan grenzende en beneden liggende desas gestroomd waardoor aantal dooden thans naar schatting 700. Veertig gehuchten of desas door lahar geteisterd en geheel of groot end eels verbrand, oogst van volgens raming 2700 bouws sawahs en tegals verwoest honderden stuks groot en klein vee gedood. Zeer veel gehuchten en desas in onderdis tricten Doekoen en Sroemboeng door bevolking verlaten, duizenden vluchtelingen te Doekoen, Salam, Sawangan. Moentilan en Magelang tij delijk gehuisvest en gevoed. Bevolking angstig doch gedwee en berustend. Bestuur in alle op zichten waakzaam en actief, terwijl leger op lofwaardige wijze medewerking verleent om gevolgen ramp zooveel mogelijk verzachten. Bestuur en veldpolitie in geteisterd gebied versterkt. Heb gouverneur te Semarang ge machtigd tot alle uitgaven welke hij voor oogenblikkelijk noodzakelijke voorzieningen noodig acht. Sein u spoedig over noodzakelijk heid Moederlandsche hulp waaromtrent advies gouverneur ingewonnen". Zes jaar gevangenisstraf Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch beves tigde het vonnis van de rechtbank te Maas tricht waarbij J. p. R., mijnwerker te Heerlen, werd veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, wegens doodslag op M. Curvers op de kermis te Valkenburg. Na afloop van een uitvoering te Bosschen- hoofd, gemeente Hoeven, heeft W. K. uit Zegge zekeren B. S. op straat opgewacht, met wien hij even te voren ruzie bad gezocht. K. loste een viertal revolverschoten op S. waardoor deze gelukkig echter slechts licht werd gewond. K. beeft zich bij de politie gemeld. TUSSCHEN DE BUFFERS DOODGEDRUKT. Gister Is te A'dam op het Oostelijk Eiland, stadszijde, de 24-jarige ongehuwde rijtuigpoet ser M. Scheermeyer bij het rangeeren tusschen buffers bekneld geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Zijn lijk is naar het Binnengast huis overgebracht. In October een ws'telijksche verbinding? Resultaten van de raeliD-instalIaii# der P.H.-A.G.A. Vóór de F.H.A.G.A. gisterenmiddag op Schip hol landde hebben wij deii lieer Plesman, den directeur van de K.L.M. gevraagd naar zijn meening over den tocht. Het is de eerste keer, aldus zei de heer Plesman, dat een vliegtuig van deze afmetin gen de Indië-route heeft gevlogen. Ondanks den kleinen tegenslag in Boedapest ben ik van oordeel, dat de vlucht geslaagd is. De F IX heeft bewezen voor de Indië-vluchten zeer ge schikt te zijn. We hebben dus nu de keuze uit drie typen. Vooreerst de F VII B. waarvan de K.L.M. er vijf bezit. Twee hebben we er in* middels overgedaan aan de Fransche maat schappij „Air-Oriënt", terwijl we twee nieuwe machines van hetzelfde type hebben bijbesteld. Deze machines zijn zeer goed geschikt voor de vluchten op Indië, het nadeel is echter, dat ze een beperkt laadvermogen hebben. We hebben het weliswaar opgevoerd tot 5200 K.G. dóch daarmee is dan ook het maximum bereikt. Het nieuwste type, dat wij nu gaan invoeren, is de F XII, een verbeterde en vergroote F VIII. Deze heeft een laadvermogen van 7250 K.G., is uitgerust met 3 motoren van 425 P.K. en heeft bovendien een groote kruissnelheid, n.l. 190 K.M.. En da"n onze grootste machine, de F IX, wel ke we nu van haar eerste Indië vlucht terug, verwachten. Haar laadvermogen is 9300 K.G, Ze is uitgerust met 3 Juplter-motoren van 500 P.K. Het is ons plan den Indië-dienst te gaan on derhouden met 5 F XII- en 5 F IX-ybegtui- gen. Geleidelijk zal de F VII-B van deze route worden afgenomen. Het belangrijkste van deze veertiendaagsche luchtverbindingen, zoo verklaarde de heer Plesman, nog eens, is, dat we nu reeds de weke- lijksche bootverbindingen met Indië in snel heid overtreffen. Maar ook de luchtverbinding moet wekelijks worden. We voeren hierover onderhandelingen met de postautoriteiten. Slagen deze op tijd, dan zullen we in October van het volgend jaar een begin maken met onze w-ekelijksche luchtverbinding met Indië. Er zullen echter voor we de verbinding gere geld het geheele jaar kunnen onderhouden nog veel moeilijkheden te overwinnen zijn, zooals de moesson, die van Mei tot en met Augustus duurt. Terwijl de heer Plesman nog sprak, ging de claxon van den uitkijktoren op bet vliegveld. Iedereen keek omhoog en slechts een paar ser conden later zweefde de enorme F IX met propellers, blinkend in het zonlicht, over het stationsgebouw. Het was 1.25 uur. Een wijde boog beschreef de machine over het veld, twee minuten later brulden de motoren, terwijl ze het vliegtuig over het perron optrokken. Toen de eerste aandoeningen van de begroe ting tusschen de vliegers en hun familieleden voorbij waren, hebben we den heer Strijkers opgezocht, den chef van den radiodienst op Waalhaven, die als marconist den tocht naar Indië heeft meegemaakt. Hij stond al weer Jclaar om met zijn vrouw in de F XII te stappen, die hem naar Rot terdam, naar huis zou brengen. We moesten het dus kort maken. De heer Strijkers wilde nog niet teveel in bijzonderheden over zijn ervaring met de radio uitweiden, daar hij van zijn ondervindingen in een rapport aan den minister van Water staat verslag zal moeten uitbrengen. Over het algemeen, zoo verklaarde hij, hen ik tevreden. Ik moest onderzoeken in hoever van een radiostation aan boord van de vlieg tuigen op de Indië-route profijt was te trek ken, zoowel op de lange als op de korte golf. De korte golf was zuiver experimenteel Op de terugreis zijn de resultaten beter ge weest dan op de heenreis. Op het traject Caïro- Bagdad raakte de korte golf defect. De meca niciens konden het euvel gedurende de vlucht weer herstellen. De lange golf heeft ons daar entegen geen oogenblik in den steek^gelaten. We hebben er voor de volle honderd percent wat aan gehad. In hoofdzaak heb ik verbinding gezocht met de grondstations, welke speciaal voor de lucht vaart zijn ingericht. Deze zijn gevestigd in Europa, Egypte, Irak en Britsch-Indië. Geheel volledig is deze organisatie echter niet. Waar zij stokte, zocht ik verbinding met de kust- stations. Aardige ontmoetingen hebben we, dank zij de radio, onderweg gehad. Wij hebben tenslotte nog den heer Walewijn, een der werktuigkundigen aan boord van de P.H.-A.G.A*, bijzonderheden gevraagd omtrent het te Boedapest ontstane defect aan den mid den motor. De heer Walewijn antwoordde, dat van een defect feitelijk niet kon worden gesproken, aangeizien van een breuk in één of meer vitale onderdeelen geen sprake is geweest. De nieuwe onderdeelen, welke naar Boedapest werden ge zonden, zijn dan ook niet gebruikt, aangezien de motor gisterenmiddag weer uit zichzelf ging funotionneeren. De heer Walewijn vermoedt daarom, dat alleen de weersomstandigheden het gebeurde veroorzaakt hebben. GEEN STADSTELEGRAMMEN OP KERST MIS EN NIEUWJAAR. De aandacht wordt erop gevestigd, dat op zon- en feestdagen, met inbegrip van den Nieuwjaarsdag, de telegraafkantoren niet open gesteld zijn voor de behandeling van stadstele- grammen (ook niet van locale Kerst- en Nieuw- jaarstelegrammen). Wel worden behandeld de telegTammen die per telefoon, teletype of ver reschrijver worden aangeboden door of afgele verd aan een perceel buiten den kosteloozen be- stelkring. Ook telegrammen voor het Koninklijk Huis vallen buiten de regeling. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE NIJMEGEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen staat thans vast, dat het kind van den schipper Adriaanse van den palingschokker „Agnes" te I tabletten j I tabletten 1 I tabletten 1 Buisje 75 ct.J Doos 60 ct. I Buisje 30 en 60 et. tabletten I j Buisje 30 tn 60 ct-| Deze artikelen zijn voorzien van den naam Mijnhardt en verkrijgbaar bij Apoth»en Drogisten DOOR EEN TREIN AANGEREDEN, De landbouwleerling J. van Dijk te Wester- nieland (Gron.), die met vier andere jongelui huiswaarts keerde, werd op den spoorweg WinsumBaflo aangereden door een trein. Hij viel en liep een armbreuk en een heen fractuur op. Na geneeskundige behandeling is D, naar da ogderlljka woning overgebracht. Nijmegen, overleden is aan kolendampvergifti ging. De vier andere kinderen, die op last van Dr. van Kessel onmiddellijk naar het St. Cani- siusziekenhuls zijn overgebracht, verkeerden Maandagmiddag in een gunstigen toestand. Zij zullen geen ernstige gevolgen door bet kolen dampongeval ondervinden. Het gerucht, dat da kinderen onwel zouden zijn geworden door het nuttigen van minder goed voedsel kan, tegegr gewtókeo worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5