ALGEMEEN OVERZICHT. IC erstmis - boodschap KATHOLIEKE ACTIE IN MEXICO D Moorden op winkeliers De „Osservatore' over misbruiken Moeilijke redding WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 GRONDSLAGEN DER REORGANISATIE atts^Ëoofpraf DAT VIEL NIET MEE OVERVAL OP EEN STATION Een incident te Bethleherr LANGS DEN WEG VERMOORD 'T VATICAANSCHE TIJDSCHRIFT DE TOESTAND VAN POINCARé VA:J HET INTERNATIONALE VREDESBUREAU VRIENDJESPOLITIEK EEN JAAR GELEDEN KERST-VACANTIE VOOR GEVANGENEN i :4èt TREIN TUSSCHEN GROEP ARBEIDERS' GEREDEN DE AANSLAG TE LAHORE De mislukte Spaansche revolutie Een bijzondere correspondent van de „Dailv Express", mr. H. J. Greenwall, liad een zee belangwekkend interview met majoor Franco, die vorige week Maandagmorgen van plan was, bet koninklijk paleis te Madrid te bom bardeeren. Aan dit interview, dat aan de Spaansche en Portugeesche censuur ontsnapte, ontleenen wij het volgende: „Hoe slaagde u er in", vroeg mr. Green wall het eerst, „uit de gevangenis te Madrid te ontvluchten „Wel", zei majoor Franco glimlachend, „ik bad zes verschillende plannen uitgedacht en ten slotte heb ik, om zoo te zeggen, eenvoudig den grendel opgelicht en hen naar buiten ge wandeld. Dat was nu juist niet zoo buiten gewoon moeilijk. Na mijn ontvluchting heb ik Madrid echter geen oogenblik verlaten, maar ik hield mij verborgen bij vrienden. Het Spaansche republikeinsche comité had den coup d'état tot in de kleinste bizonder- heden voorbereid „Waarom trachtte u een revolutie te ver wekken vroeg mr. Greenwall daarop. „De koning moet heengaan", antwoordde majoor Franco. „Wij moeten Spanje bevrijden uit de banden der tyrannie en het maken tot een Europeesche natie. Thans is het niets meer dan een Marokkaansche natie. Wanneer de republiek zal worden gesticht, zal de koning verhoord worden voor een natio nale vergadering en dan zal hij verantwoor ding hebben at te leggen voor wat hij op eco nomisch en politiek gebied gedaan heeft. Indien de poging, om een republiek te stich ten, reeds ditmaal geslaagd was, ware Alcala Zomora president geweest; nu echter is hij in de gevangenis". „Waar haalde u het geld vandaan, om de voorbereidende maatregelen te nemen vroeg mr. Greenwall. „Het antwoord op deze vraag zeide majoor Franco, „is heel eenvoudig: wij hadden geen geld. Ieder van ons gaf, wat hij geven kon. Onze revolutiepoging in Madrid kostte ons ongeveer twee duizend pond, niet meer". „En wat speelde u persoonlijk voor rol in derevolutie ging mr. Greenwall voort. ,Mijn taak was, het paleis te bombardee ren", antwoordde majoor Franco, „en ik was reeds op het punt, de bommen uit te werpen, toen ik een aantal kleine kinderen zag spelen op de Plaza del armas, in de nabijheid van het koninklijk paleis. Indien deze kinderen hier niet gespeeld hadden, had ik het paleis totaal vernield. Ik keek naar heneden en mijn hand raakte de handle Teeds aan, om een bom uit te wer pen, toen ik tot mij zelf zei: „Neen, zoo iets kan ik niet doen. Waarom zouden al deze on schuldige levens moeten worden opgeofferd En ik trok mijn hand van de handle terug. Ik heb zelf helaas wel geen kinderen, voegde hij er aan toe, maar mijn broers hebben er en waarschijnlijk heb ik onbewust aan hen gedacht. Ik bleef daarop doorvliegen boven de stad en het teeken, dat een golf van republicanisme over Spanje zou hebben doen uitstroomen, werd niet gegeven. De revolutie was van dat oogenblik af mislukt, want 'het bombardement van het koninklijk paleis zou het teeken zijn voor den opstand in Madrid". „Mijn mede-officieren en ik hebben besloten, ging Franco verder, Portugal te verlaten en verdere plannen uit te werken. Ik zelf ga voor korten tijd naar Parijs en mijn medeofficieren naar België en Duitsehland. Maar dat alles is natuurlijk slechts tijdelijk. Wij zullen niet stil zitten. Denk niet, dat de republikeinsche gevoelens in Spanje dood zijn Vintila Bratianu t Zooals reeds in een deel onzer vorige oplage vermeld, is Vintila Bratianu, de leider der liberale partij dn Roemenië, Zondagavond ten gevolge van een beroerte overleden. Vintila Bratianu werd in 1867 te Boekarest geboren. Hij was de tweede zoon van den in 1891 gestorven staatsman Ion Bratianu, wien Roemenië onaf hankelijkheid en economi- schen voorspoed te danken had. De eerste zoon van Ion Bra tianu was Ionel G. Bratianu, die in 1927 over leed. Hem dankt het land „de stichting van groot-Roe- menië". Vintila Bra tianu studeerde kroonprins, thans koning,Carol. De prins trachtte de uitgifte van het pam flet te verhinderen, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen het toch verscheen, werd tot in beslagneming overgegaan. Bij den terugkeer van Carol en zijn uitroe ping tot koning, verklaarde Bratianu, dat hij nooit in dit herstel zou berusten. Ilij moest echter al heel spoedig zien. dat zijn neef, George Bratianu, met de jong-liberalen den z.g. „koningstrouwen"-koers insloeg. Ook andere leiders der oud-liberalen maakten tegen Vin tila front, o.a. J. Florescu. Een canossa-gang was onder die omstandig heden voor Bratianu onvermijdelijk Op 9 Juli j.l. ging hij op audiëntie bij den koning, wien hij een memorandum overhandigde. Hiermede waren de betrekkingen tussclien de liberale partij en de Kroon officieel hervat. Da Roeoieenache pers wijdt veel aandacht aan het overlijden van den staatsman. Men wijst op het karakter van Bratianu, die een groote economische gedachte vertegenwoordig de, welke voor Roemenië als agrarisch land onuitvoerbaar was. In zeker opzicht beteekent zijn dood volgens sommiga bladen voor Roemenië politiek een verlichting, terwijl andere bladen hier weer anders over denken. De Fransch-Poolsche vriendschap De bijzondere correspondent van de „Petlt Parisden", die zich in Polen bevindt zond aan zijn blad een artikel, waarin de toestand van de Franse hen in Polen wordt beschreven. Da correspondent stelt vast, dat in Polen de Franschen met een zeker wantrouwen wor den opgenomen. De uit de geschiedenis bekende samenwer king is vrijwel vergeten. Wel is 11 November een nationale feestdag, doch de rol, die de legers der entente in de bevrijding van Polen hebben gespeeld, werd door geen enkel rede naar vermeld. Verder merkt de correspondent op, dat de Franschen niet die bescherming van de over heid krijgen, waar zij recht op hebben. Niettegenstaande het feit, dat de havenwer ken te Gdingen door Fransche technici met Fransch kapitaal worden uitgevoerd, worden de Fransche kooplieden en industrieelen zoo veel mogelijk tegengewerkt door de Poolscbe regeering m'f: Wat verwoest werd, moet vernieuwd Kellogg blijft optimist Oud-staatssecretaris Kellogg, die met de .Bremen" te New-York is aangekomen, werd daar natuurlijk door een leger journalisten op- :ewacht. Kellogg stond hen vriendelijk te woord en beam ..oordde verschillende vragen. Hij verklaarde o.a., dat niemand in Europa aan een oorlog denkt, om de vraagstukken, die thans aan de orde zijn, op te lossen. De Europeesche staatslieden hebben nog nooit zóó veel gedaan, om een oorlog te voor komen en vredelievende middelen toe te pas sen, om bestaande geschillen te regelen. Op de vraag, of de uitslag der verkiezingen en ook de toestanden in Duitsehland niet In de richting van een conflict wijzen, antwoordde Kellogg ontkennend. „Hoe zou het er in Amerika uitzien, indien ieder hetgeen tijdens de verkiezingen in de Vereenigde Staten is gezegd, ernstig zou opnemen." De moeilijkste vraagstukken in Europa zijn op het oogenblik de lasten door de belastingen en do bewapening veroorzaakt en de werkloos- beid. Het zekerste middel, om de vrede te ver zekeren is de uitvoering van de ontwapening te land. Zijns inziens zijn do geallieerde mogend heden tot ontwapening verplicht. In dit opzicht heeft hij goede verwachtingen en hij geloofde, dat deze verwachtingen door de volken in Europa worden gedeeld en dat binnen een of twee jaar de ontwapeningscon ferentie zaF worden gehouden. Op een vraag of volgens zijn meening Rus land een bedreiging voor den vrede vormt, antwoordde Kellogg dat hij aan dergelijke praat jes geen aandacht sohenkt. Men meldt ons uit Rome d.d. 20 dezer: De Osservatore" deelt enkele interessante gegevens mede over de ontwikkeling der katho lieke actie in Mexico. Hoewel de godsdienstvrijheid der Mexi- caansche Katholieken nog vrij heperkt is, heb ben zij toch met vereende krachten de handen aan het werk geslagen, om de Katholieke actie tot bloei te brengen Alle godsdienstige en sociale grondslagen die door de kerkvervolging verwoest zijn, moeten thans vernieuwd worden Bij de reorganisatie der Katholieke actie volgt men in Mexico nauwkeurig de raadgevin gen en verordeningen van den II. Vader op Algemeen voorzitter is de aartsbisschop van de stad Mexico, mgr. Diaz, die, in samenwer king met het overige episcopaat, de statuten der Katholieke actie opstelde. De geheele organisatie is ondergeschikt aan het kerkelijk gezag, zo-rals dit door den H. Stoel werd bepaald. Z. II. Pius XI bepaalde im mers in Zijn schrijven van Februari 1926, dat bet werk der Katholieke actie streng gediscipli. neerd moet zijn, om waarlijk goede vruchten te kunnen afwerpen. In artikel 1 van de statuten der Katholieke actie in Mexico wordt dan ook gezegd dat de Katholieke actie een samenwerkende organi satie is, waarin de leeken op velerlei manieren aan het apostolaat der kerkelijke hiërarchie kunnen medewerken. Volgens deze statuten moeten ook alle dio cesane en parochieeie vereenigingen deel uit maken van de Katholieke actie. De nieuwe organisatie in Mexico stelt zich bizonder ten doel, alle sociale standen onder de Katholieken, oud en jong, mannen en vrou wen, arm en rijk, voor haar idealen te winnen. Door Mgr. Diaz werden alle Katholieken in Mexico ingedeeld in vier groote groepen: lo. de groep, waartoe alle gehuwde mannen en de on- ;eliuwde tot 35 jaar behooren; 2o. de mannelijke jeugdverenigingen, waartoe de jongens van 15 tot 25 jaar behooren; 3o. de Katholieke vrou wenbonden en 4o. de vrouwelijke jeugdvereeni gingen, waartoe de meisjes van 15 tot 25 jaai behooren Iedere Mexicaansche parochie is dus in vier groepen ingedeeld. Alle groepen tezamen vor men de diocesane groepen en deze vormen op haar beurt het fundament der geheele Katho lieke actie. Menschen op leeftijd het slachtoffer DE MAN MET DE GROENE JAS BERLIJN, 22 December (WB.) De moordcom- missie zet nog steeds haar onderzoek voort in verband met den moord te Berlijn op de 50- jarige echtgen. van den sigarenhandelaar Riek- mann, waarbij deze zelf ernstig gewond werd. Riekmann is nog in leven, maar kon nog steeds niet gehoord worden. Het echtpaar, dat, behalve de sigarenzaak, ook nog enkele agentschappen had, o.a van de bank van arbeiders en bedienden, had slechts een gering bedrag in buis, dat in de slaapka mer bewaard werd, terwijl zich in de lade van de toonbank slechts 10 mark kleingeld bevond. Dit was het eenige wat door den dader werd buit gemaakt. De manier waarop de dader te werk is gegaan heeft veel overeenkomst met die, waarop onlangs Matschke, eigenares van een banketwinkeltje, vermoord werd. Nochtans kan men voorloopig hieruit niet concludeeren, dat de moordenaar een en dezelfde persoon is. In beide gevallen zijn menschen op leeftijd, die weinig weer stand konden bieden, vermoord. Een politieman, die, voordat de moord ge pleegd werd,- in de nabijheid van het sigaren winkeltje dienst had. trof in het portaal van het huis een man aan, die gekleed was in een groene jas. Daar hij zich echter ook na den moord in de nabijheid ophield, is het onwaar schijnlijk, dat hij de moordenaar is. Men zoekt echter toch naaf hem, daar hij als getuige wel licht opheldering kan brengen. MEMMINGEN, 22 December (V.D.) Op de eenzame hofstede van den landbouwer Ludwig Kutter hij Boehen vond gisteren een vreese- lijk drama plaats. Een 22-jarige heef van Kut ter, die op bezoek was. loste plotseling een schot op den boer en diens huishoudster en op baar 18-jarigen zoon. De jongen werd doo- delijk getroffen en de boer en de huishoudster moesten naar het ziekenhuis te Memmingen worden overgebracht. De dader is gevlucht. De boerderij, die slechts door de drie personen bewoond werd. staat geheel verlaten. Robb n He^ea-product Vraagt het Uw schoenmaker Roofoverval mis'uht V. Bratianu. aan de technische hcogeschool te Parijs; hij behaalde er het diploma van bouwkundig in genieur. Teruggekeerd in zijn land, werd hij bij de groote Saligny-fabrieken aangesteld. Nadat zijn broer Ionel het politieke erf deel van zijn vader had overgenomen, trad ook Vintila in d0 liberale partij. Met grooten IJver wijdde hij zich speciaal aan de studie van financieele en economische vraagstutyten en hij verwierf zich op dit gebied zoo veel naam, dat liij in verschillende belangrijke fi nancieels instituten te werk werd gesteld. Nog vóór den oorlog werd hij burgemeester van Boekarest. Tijdens den oorlog, in 1916, volgde zijn benoeming tot minister van oor log, later werd hij minister van munitie-voor ziening. Na den oorlog trad hij in alle liberale ka binetten op als minister van financiën; in zijn langdurige ambtsperiode heeft hij een aan tal belangrijke hervormingen tot stand ge bracht. Hij bracht o.a. de inflatie-beweging tot staan, maakte een aanvang met de stabilisatie van de Lei en bet herstel van bet begrootings- evenwlcht, consolideerde de buitenlandsche schulden en reorganiseerde het belastingwe zen- Na het plotseling overlijden van zijn broer Ionel, 24 November 1927, trad hij in diens plaats in de regeering en nam hij, behalve de portefeuille van financien, ook het minister presidentschap op zich. In verband met d«n treur.gen .toestand van •s lands financiën trachtte intila Bratianu herhaaldelijk een concentratie-kabinet van alle partijen te vormen. Zijn pogen stuitte hij ech ter telkens af op het verzet van den nationaal- zaranisten-leider, Manioe. Den 3den November 1928 trad hij af, Ma nioe werd door den regentschapsraad tot kabi netsformateur benoemd. Sindsdien was Bratianu met zijn partij in de oppositie. In Mei 1930 kwam het tot een ernstig conflict tusschen Vintila en prins Ni- colaas, lid van den regentschapsraad, naar aan leiding van een liberaal pamflet tegen ex- Gernaskerden bedreigen een ambtenaar Gestoord door voorbijgangers Uit Elsiterweirda wordt gemeld: Maandagavond hebben roovers een brutalen overval gepleegd op bet spoorwegstation Plessa. Terwijl de stationschef elders bezig was dron gen gemaskerde mannen bet bureau binnen en 'bedreigden den dienstdoenden ambtenaar met een revolver. Zij roofden den inhoud van de kas, een be drag van ongeveer 1500 Mark en probeerden ook nog nadat zij hot licht gedoofd 'hadden, op dat men hen van de straat af niet zou kunnen zien, met beihulp van een dievenlantaarn de brandkast te forceeren. Toen voorbijgangers ecbtter toch onraad meenden te bespeuren, en trachtten bet bureau binnen te dringen, bemerkten zij, dat de roo vers de deuren hadden gesloten. Langs den achterkant van het gebouw wisten de indringers evenwel te ontvluchten en door hevig te solideten aan hun achtervolgers te ontkomen. De politie kon een aantal vingerafdrukken van de indringers vinden. FRANCO WINT '/z MILLIOEN? Volgens een bericht uit Madrid aan de Pa- rijsche bladen is, naar verluidt, de vierde hoofdprijs van de groote Spaansche loterij ten bedrage van 500.000 peseta's gevallen op een lot, dat aan majoor Franco moet toebehooren De prijs werd Maandag getrokken. Doorvoering van het systeem der mandaat-regeering De „K.W.P." meldt uit Jeruzalem: De Engelscbe gouverneur van Jeruzalem zou dezer dagen met een sterke politiemacht en een groep arbeiders naar Bethlehem gegaan zijn naar de grot van de Geboorte des Ileeren en daar order gegeven hebben om te beginnen met de restauratiewerkzaamheden. Ondanks het protest van den Pater Francis caan, die met de bewaking' van deze heilige plaats belast is, hebben de arbeiders toch de voorbereidende maatregelen getroffen, om een aanvang te maken met de restauratie. In katholieke kringen te Jeruzalem be schouwt men dit incident als een doorvoering van het systeem der mandaat-regeering, die op allerlei manieren den Latijnschen invloed in t H. Land tracht te verminderen. WEER MIST-SLACHTOFFERS BIJ LUIh BRUSSEL, 23 December. (H.N.) Er held), zich nieuwe sterfgevallen tengevolge van de mist voorgedaan, opnieuw in de buurt va Luik. Ook zijn verschillende personen ziel geworden. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN De drukkersfirma Waterlow Sons te Loi den is in beroep gegaan tegen het vonnis, waar bij zij veroordeeld wordt tot het betalen van een schadevergoeding van ruim een millioen pond aan de bank van Portugal. TRAGISCHE KINDERDOOD In het dorp Wartenberg in de provincie Bran denburg zijn twee kinderen, die met een slee van een heuvel kwamen, terecht gekomen op de dunne ijskorst van den eendenvijver van het dorp. Zij zakten door bet ijs en konden slechts als lijken worden geborgen. •Tvt.v'v'S En van zijn papieren en gelden beroofd Uit Wittenberg wordt gemeld Op den straatweg SeehausenWerben werd de koopman Karl Schmock door den bestuurder van eeu auto met bloed bedekt gevonden. De man bleek ernstige schedelvevwondingen te hebben en gaf nog slechts zwakke teekenen an leven. Hij werd naar het ziekenhuis te Seehausen overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed. Aanvankelijk nam men aan, dat Schmoclc in de duisternis door een auto was overreden, doch een nieuw onderzoek wees uit, dat men te doen had met een roofoverval. Het slachtoffer was van al zijn papieren en voorwerpen van waarde beroofd. Hij zou o. a. een bedrag van 600 Mark bij zich hebben gehad, dat men evenwel niet meer kon vinden. xDoor kranig optrede., van beambten Uit Hamborn wordt gemeld: Dinsdagmorgen tegen zes uur drongen twee mijnwerkers het bureau binnen van den kas sier van de Thijsssnmijnen IVI, om te wach ten op do ambtenaren die togen zes uur de loo- nen zouden moeten- uitbetalen aan de uit de mijn komende nachtploeg. De uit te betalen loonen bedroegen tezamen ongeveer 21000 Mark. Toen de aimbtenaren te zes uur mét dit be drag het bureau binnenkwamen, sloten zij voor zichtigheidshalve de deur achter zich, doch hoorden toen plotseling een stem, die hun be val „Handen omhoog". De twee indringers bedreigden de ambtena ren met pistolen, doch inplaats van bieadoor te worden overbluft, grepen de ambtenaren de beide indringers beet en wisten ben na een korte worsteling te overweldigen. Eén der roevers had nog gelegenheid gehad, een schot te lossen, dat echter miste. De indringers werden door de politie gear resteerd. Maandag weid de politie te Potsdam door de politie-radio gewaarschuwd, dat twee inbre kers uit Leipzig met een taxi op weg naar Potsdam waren. Het gelukte de politie, die de inbrekers di rect met een auto tegemoet ging, hen bij Raven- burg te grijpen. Zij waren zoo verrast, dat zij niet den minsten tegenstand boden. Bij fouilleering vond men 32.000 Mark en vele inbrekers-werktuigen. Beide mannen zijn reeds verscheidene malen veroordeeld. Vijf personen verdrinken bij het omslaan van een reddingboot ONWARE OF ONJUISTE BERICHTEN Men meldt ons uit Rome d.d. 19 dezer: Onder den kop „Abusus" wijdt de „Osserva tore" een min of meer uitvoerige bespreking aan de dikwijls onware of minstens onjuiste berichten, die in de Romeinsche bladen gepu bliceerd worden als berichten, welke afkom stig zijn uit de Vaticaansche stad. De „Osservatore" wijst er met nadruk op, dat in het Vaticaan geen journalisten of cor respondenten van bladen aanwezig zijn. In de meeste gevallen zijn deze berichten dus af komstig van personen, die ze op een of andere wijze, maar in ieder geval niet langs den offi cieelen weg, in handen kjijgen. Deze berichten kunnen daarom gedeeltelijk waar zijn, maar zijn dikwijls onwaar en ver minkt. Door enkele Romeinsche persagent schappen worden deze berichten dan als authentiek en als uit de Vaticaansche Stad afkomstig aan de geheele wereld doorgeseind en door vele buitenlandsche bladen overgeno men. Als voorbeeld noemt de „Osservatore" o.a. het bericht van destijds betreffende den ge zondheidstoestand van den H. Vader, dat ge lukkig absoluut onwaar is geweest, maar in het buitenland een heele opschudding teweeg bracht. De „Osservatore" herinnert er verder nog maals aan, dat in het Vaticaan nooit correspon denten zuilen worden toegelaten. Bovendien werden talrijke berichten uit Vaticaansche kringen als uit de Vaticaansche stad afkomstig gepubliceerd, waarbij de betref fende bladen schenen te vergeten, dat de H. Stoel ook huiten de Vaticaansche stad, in Rome zelf dus, zeer vele geestelijke belangen te be hartigen heeft. Do Romeinsche congregaties, de kerkelijke rechtbank, de Propaganda Fide enz. bevinden zich alle in Rome. Bovendien vergeet men, dat de H. Vader ook bisschop is van het voornaamste diocees, n.l. het bisdom Rome. Met het herstel van een soevereinen pauselijken staat is hierin geen verandering gekomen. Als voorbeeld van verdere berichtvervai- sehing noemt de „Osservatore" het bericht van een groot Romeinsch blad, volgons hetwelk „kardinaal Pompili, de bisschop van Italië's hoofdstad", de nieuwe kapel in het palazzo van het Itallaansche gezantschap inwijdde. De Romeinen schijnen vergeten te hebben, aldus de „Osservatore", dat kardinaal Pompili slechts vicaris-generaal van Rome is, terwijl de H. Vader zelf bisschop van Rome is, het geen de Pausen, als opvolgers van Petrus, steeds geweest zijn. EINDELIJK HULP GEKOMEN HELSINGFORS, "*23 December. (H.N.) Het Finsche stoomschip „Wiiri", dat zooals onder „Scheel)vaart" gemeld, bij Oesel is gestrand, was, naar thans blijkt, van Rotterdam naar Helsingfqrs odderweg. Reeds de vorige week was het schip aan den grond geloopen, doch het bad toen draadloos medegedeeld, dat er geen gevaar bestond. Bij de redding van de bemanning van bet stoomschip, is eeu reddingsboot omgeslagen, ten gevolge waarvan vier mannen en een vrouw, die geen reddingsgordels aan hadden, verdronken zijn. Vijf andere mannen, die wei reddingsgordels aanhadden, zijn gered. Teneinde het schip vlot te maken door een deel van de lading te lossen was een bergings- vaartuig aangekomen, dat 30 arbeiders uit Oesel bracht. Aan boord bevonden zich deT- halve met de bemanning ongeveer 50 per sonen. Tijdens het bergingswerk stak een hevige storm op, zoodat het bergingsvaartuig de „Wiiri" niet meer kon naderen. Ook verschil lende reddingsbooten konden wegens den storm geen hulp verleeneu en moesten onverrichter zake terugkeeren. Vanmorgen zijn echter alle personen, die zich neg aan boord bevonden door een Est- landseh passagiersschip gered. DE VERNIELDE BOEG VAN DE „ARC- TURÜS" na de botsing met de „Oberon" tijdens den zwaren mist bij het Kattegat PARIJS, 23 December. (B.T.A.) Heden morgen had in de rue Marbeau, ten huize van Poincalré, een nieuw medisch onderzoek plaats, dat twee uur duurde. Op grond daarvan werd het volgende com muniqué gepubliceerd: Het herstel van den zieke heeft een normaal verloop. De twee laatste dagen viel er echter sen stilstand te constateeren, tengevolge van een longaandoening, die echter thans weer ge nezen is. nog steeds is een volledige rust noodzakelijk. Eerst na verloop van eenigo dagen zal een nieuw communiqué worden verstrekt. Het eerste nummer verschenen Men seint ons uit Rome d.d. 23 dezer: Heden verscheen het eerste nummer van de „Iilustrazione Vaticana". De redactieraad overhandigde den H. Vader een exemplaar van het nieuwe tijdschrift. Deze gaf Zijn blijdschap te kennen over de keurige uitvoering van het tijdschrift en zegende deze nieuwe onderneming. Na de pauselijke audiëntie begaf zich de redactieraad naar den kardinaal-staatssecreta ris, Pacelli, aan wien eveneens een exemplaar werd aangeboden. Het eerste nummer bevat een inleidend ar tikel van graaf Dalla Torre, verder artikelen over bet pausdom, liet H. College en werken in de Vaticaansche Stad. Ook bevat bet nummer eenige Kerstartike len van prof. Marucci over Kerstsymbolen in de catacomben en van prof. Biagstti over schil derijen in het Vaticaan, waarop de blijde ge beurtenissen van h'et Kerstfeest worden voor gesteld. De pater Jesuiet Garagno, behandelt ten slotte de grondgedachte van het werk van den H. Vader. Het nummer bevat verder een photo van den H. Vader en 150 illustraties. onze Geneefscbe correspondent meldt Het te Genèvo gevestigde Internationale Vredesbureau beeft een Kerstmis-boodschap tot alle mannen en vrouwen van alle landen ge richt, waarin het tot allen het verzoek richt, hij gelegenheid van het feest van het Christen dom en den Vrede den vredeswil te doen blijken door toe te treden tot de één of andere der vereenigingen, die werken voor de toenadering der volkeren en „voor de grootheid van alle vaderlanden door de verbreiding der beginselen van rechtvaardigheid en recht". Het internationale vredesbureau wijst er op, hoe het afgeloopen jaar rijk is geweest aan teleurstellingen. In plaats -van voorwaarts te schrijden op den weg der pacificatie, „schijnt de wereld opnieuw de oplossing der geschillen, die haar verontrusten, van de macht te ver wachten en sehijnt de geest van verzoening en van goeden wil in zijn nederlaag te willen berusten". Hot internationale vredesbureau roept de volkeren op, „tegenover deze strooming van dwaasheid de argumenten van ons verstand, het vuur van ons geloof, de kracht van onzen wil te stellen". De oorlog zal verdwijnen, indien de volkeren hun vast besluit zullen geopenbaard hebben, dat bet zoo zal zijn. De volkeren be staan echter uit individuen en daarom drukt tenslotte op ieder persoon individueel de ver antwoordelijkheid voor den dag van morgen. Daarom richt het vredesbureau tot allen het verzoek, zich van bun individueele plichten bewust te worden door versterking van de voor den vrede werkende vereenigingen op dezen dag, waarop „in alle kerken, in alle tempels, overal, waar men gelooft, hoopt en bidt, de geboorte van don Vorst van den Vrede zal gevierd worden". RUST EN VEILIGHEID Te München zijn ter handhaving van de- openbare rust en veiligheid gedurende de Kerstdagen alle politieke vergaderingen in de openlucht en ook alle optochten, opmarschen en andere demonstraties onder den blooten hemel, tijdens de Kerstdagen en op den vooravond, verboden. POOLSCHE SPIONNAGE IN DU1TSCHLAND BERLIJN, 22 December (V.D.) De grens politie heeft, naar de „Tempo" verneemt drie Duitschers van Poolsehe nationaliteit uit Gross-Dammer gearresteerd, die spionnage ten gunste van PoleE verrichtten. Tevens werd be slag gelegd op een groote hoeveelheid documen ten-materiaal. Het moet hier een wijdvertakte organisatie betreffen. De arrestanten zijn naar Meseritz overgebracht. Verdere arrestaties zijn nog te verwachten. Steeg profiteert van de gelegenheid PARIJS, 23 December (H.N.) Minister-presi dent Steeg heeft een aanvang gemaakt met de wisseling van ambtenaren, die hoage posities bekleeden. Gisteren heeft hij den chef der afdeeling van de politieke politie in het ministerie van bin- nenlandsehe zaken, een der intiemste medewer kers van Tardieu, va.n zijn post ontheven. Men verwacht, dat ook de prefect van politie te Parijs van zijn ambt ontheven zal worden. TROTZKI ERNSTIG ZIEK? Volgens een bericht uit Constantinopel is de vroegere volkscommissaris Trotzki plotseling ernstig ziek geworden. Pausen eerste gang buiten 't Vaticaan Men meldt ons uit Rome d.d. 20 dezer: De „Osservatore" herinnert in een uitvoerig artikel' aan het historisch oogenblik op den 20sten December 1929, toen de H. Vader voor de eerste maal bet Vaticaan verliet, om zich te begeven naar zijn bisschopskerk, den Sint Jan van Lateranen. Heden den 20sten December j.l. wordt ter herinnering aan dit belangwekkende feit een gedenksteen ingemetseld in den muur bij den ingang der basiliek. Door het opschrift van dezen steen zullen ook de komende geslachten herinnerd worden aan de historische gebeurtenis van verzoening tusschen kerk en staat. In Alabama (Ver. Staten) zijn j.l. Maandag meer dan 300 gevahgenen op eerewoord vrij gelaten voor den tijd van 14 dagen om thuis het Kerstfeest te vieren. Er zijn gevangenen bij, die reeds meer dan 25 jaar „zitten", doch wier gedrag bijzonder gunstig is geweest. EIGENAARDIGE GEVALLEN VAN AFPERSING. NEW-YORK, 23 December. (N. T. A.) Alhier hebben zich eigenaardige gevallen van afpersing voorgedaan. De New-Yorksche politie deelt mede, dat korstboomenverkoopers van New-York door ban dieten gedwongen werden, hun van iederen boom, dien zij verkochten, een zeker percentage te betalen. Wanneer de verkoopers dit niet deden, dreig den zij, al liun kerstboomen te vernielen. De New-Yorksche kerstboom verkoopers wer den hierdoor gedwongen, de prijzen hunner kerstboomen aanmerkelijk te verhoogen. NEW YORK, 23 December (H.N.) In het Oosten der Ver'. Staten is een trein tijdens een hevigen sneeuwstorm ingereden op een groep spoorwegarbeiders, van wie er vijf op slag gedood werden, terwijl één hunner ernstig ge- 'wond werd. Nog drie andere personen gewond LONDEN, 23 December. (H.N.) Volgens de laatste berichten uit Lahore zijn bij den aan slag op den gouverneur van de Pensjab, sir Geoffry de Montmorency, die licht aan den arm en in den rug werd gewond, nog twee agenten en een vrouwelijke dokter gewond. Da toestand van één der agenten is levens gevaarlijk. De gouverneur had de universiteit van Lahoro in gezelschap van de professoren ver laten, toen een jonge Hindoestudent op hep toetrad en zes schoten uit een revolver af vuurde. DE INCIDENTEN AAN DE GENTSCHE HOOGESCHOOL Onze Brusselsche oorrespondent meldt ons: Profesor Hulin de Loo van de Gentsche Hoo- geschool, die tegelijkertijd lessen gaf aan de Ecole des I-Iautes Etudes en tegen wien de Vlaamscke studenten met. stinkbommen en der gelijke gemanifesteerd hadden, moest voor de Kerstvacantie nog een laatsten cursus geven. Op verzoek van den rector heeft professor; Hulin de Loo voorloopig van verder lesgeven afgezien; naar men zegt, op een wenk van den minister van kunsten en wetenschappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9