ALGEMEEN OVERZICHT. KERSTREDE VAN DEN H. VADER ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 Frankrijks financieele schandalen De echtverbintenis van Konmg Boris DE STRIJD DER VLAMINGEN Sun Yat Sen's avontuur REVOLVERBANDIETEN SUCCESVOL DEBAT VOOR CHESTERTON ENCYCLIEK OVER HET HUWELIJK AANGEKONDIGD MERKWAARDIGE REDDING HET TAAL-INCIDENT IN ST. BAAFS TE GENT Betooging met bloedige afloop ARBEIDERSONLUSTEN IN SAN SALVADOR DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND Stad Lapona verwoest Gevaarlijk spel ONLUSTEN IN BURMA HET MILLIOEN EN-LEGER DER WERKLOOZEN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN KARD. MERCIER I f pacificatie".politiek Er is bereids groot „rumor in casa" over de eerste regeeringsdaden van bet kabinet- Steeg. De geschiedenis van 1924 dreigt zich te herhalen; een aantal hooge dignitarissen zijn hun ambtelijk leven niet meer zeker. Zoo is, gelijk reeds gemeld, de directeur van de algemeene veiligheidspolitie, een der hoog ste posten van binnenlandsche zaken, ontsla gen. Het heet, dat de heer Roquère moet ver dwijnen, omdat hij te trouw medewerker van Tardieu is geweest. De ware reden zal wel zijn, dat men de plaats wil beschikbaar hebben voor een ras-echte creatuur der radicalen. Ook van den politieprefect, den heer Chiappe, heet de positie bedreigd, terwijl tevens ge werkt wordt aan een groote opschuiving onder de prefecten. Dat alles is wel in den stijl van de radicalen!' Het wekt echter zulk een ontstemming, dat de oppositie tegen het kabinet er zeer door wordt versterkt. Het socialistisch hoofdorgaan, dat deze baan tjes politiek gaarne ziet, maakt er Steeg op merkzaam op, dat er nog meer ongewenschte elementen aan binnenlandsche zaken zitten. Dat daaronder in de eerste plaats de hoer Chiappe behoort, die als prefect geslaagd is, als geen zijner voorgangers, de revolutionnaire actie den kop heeft ingedrukt en de politie zeer sterk heeft gereorganiseerd, spreekt na tuurlijk van zelf. Wat echter zeer de aandacht trekt, is dat de hoogbejaarde heer Leygues, die een anti- revolutionnair en anti-kartellist is, niet den minsten tegenstand weet te bieden aan zijn minister-president. De waarborg aan de be- houdsgezinden gegeven, dat, ook voor wat het binnenland betreft, naar een politiek van paci ficatie wordt gestreeft, welke waarborg be- etaan zou in de aanwezigheid van de heeren Chéron en Leygues in het kabinet blijkt niet erg sterk te zijn. Ondanks het feit, dat de kamers op vacantie zijn, is het in de politieke kringen zeer roerig Intusschen heeft minister-president Steeg reeds moete:: ondervinden, dat het heel moeilijk is, een ieder tevreden te stellen. Hij heeft zijn ministerie, zooals men weet, aangevuld op een wijze, die hem hoogstens de winst van twee stemmen bezorgt, namelijk die van minister Dormann, die in de kamer tegen zijn minis terie heeft gestemd, doch nu zal voorstemmen, wijl "hij een portefeuille krijgt, en Bréant, die zich van stemming had onthouden, maar nu, dank zij de portefeuille, vóór zal stemmen. De houding van Dormann vooral wordt zeer gecritiseerd, door de Tardieu-meerderheid, nfaar niet minder door de Steeg-meerderheid. Vooral in de radikale groepen is men nu hevig verbolgen, dat Steeg iemand een portefeuille heeft gegeven, die in de kamer tegen zijn mi nisterie heeft gestemd. En verschillenden, die zich bij de kamerstem ming van stemmen onthielden, beginnen zich nu scherp tegen het ministerie te kanten, het geen vooral geschiedt onder den invloed van de teleurstelling, dat hun de portefeuilles zijn ontgaan. Het kwaad der kleine wip-groepen is nooit zoo sterk aan den dag gekomen. Zij zijn voor Steeg echtpr een steun van zeer geringe betrouwbaarheid. De jongste rede van den Duce De rede, welke Mussolini verleden week in den senaat heeft gehouden, was bijna geheel aan economische opmontering gewijd. Echter vond de Duce gelegenheid hier en daar toe te geven aan zijn gewoonte van den laatsten tijd om in zijn redevoeringen niet erg vriendelijk, tegen over wat hij noemt katholieke of confessioneele instellingen uit te varen. Waar hij thans sprak over de crisis in het bankwezen houwde hij vooral los op de crediet- instellingen, varieerende tusschen kleine land- bouwbanken en groote nationale instituten, volgens hém gestioht door een Siclllaansch priester (bedoeld is don Sturzo de stichter ook van de partito popolare) die zich in het hoofd gesteld had heel Italië te veroveren en in wer kelijkheid ook regeeringen maakte en afmaak te en als een oude volkstribuun vetos uitsprak, een politieke partij vormde zeer talrijk en sterk, omdat zij 103 kamerleden telde, een partij die de socialistische partij flankeerde hetgeen volgens Mussolini niets nieuws is in de he- dendaagsche geschiedenis, omdat de katho lieken meermalen samen opmarcheeren met de socialisten tegen wat zij noemen de radicale strevingen van den tijd. De onvriendelijkheid gaat hier zooals men ziet vooral uit tegen don Sturzo, wien de Duce nog altijd niet vergeven kan, dat hij hem zijn samenwerking in de regeering in het begin der fascistische overheersching weigerde, toen aan de partito popolare niet het aantal regeerings- portefeuilles gegeven werd, dat don Sturzo verlangde. Voor Mussolini ontstonden daardoor groote moeilijkheden wijl hij den steun der machtige partij niet kon missen en overtuigd was over 't algemeen de sympathie der katholieken of alles verliezen, indien de samenwerking ophield en die sympathie was voor hem, toen het fas cisme nog niet vast in»'t zadel zat, bijna on misbaar. 't Is of de vroegere partito popolare nog al tijd een nachtmerrie voor hem is in moeilijke dagen en of hij het spook wil verdrijven door er tegen te keer te gaan. De oprichting der credietinstellingen van don Sturzo noemde de Duce een uitgebreide, eerzuchtige onderneming waarvan slechts rui' nen overblijven. De confessioneele instituten, zeide hij, hebben in Italië een milliard lire van het arme volk in rook doen opgaan. Vele van die instituten zijn gesprongen, velen heb- bij wij nog gered. En ik zou vanaf dit spreek gestoelte aan hen die zielzorg hebben den raad willen geven, zich niet met het profane in te laten; de banken aan de bankiers te laten, omdat men bankiers niet kan improviseeren. De Duce heeft hier over 't algemeen gespro ken overvloed van gelijk; maar waren de in stituten, die opgericht waren door don Sturzo's partij, confessioneele instituten? De „Osservatore Romano", die de rede van den Duce samenvatte, komt op tegen de be wering als waren zij confessioneel. „Zij waren van katholieke „afkomst" zegt de „Osservatore" en Mussolini zelf ontkent dat ze sinds lang in een politieke sfeer verzeild geraakt waren als hij zegt: een politieke partij had geschapen en zeggen wij het ook gefinancierd een eindelooze reeks van crediet-instellingen die varieerden van kleine banken tot groote nationale insti tuten". Dit is een reden, vervolgt het Pauselijk blad waarom deze instellingen niet confessioneel ge noemd kunnen worden gelijk ze door het hoofd der regeering genoemd worden con fessioneel in den zin van „katholieke" afhan kelijk of bewaakt door de katholieke actie, maar wij moeten er bij voegen dat zij ook niet „confessioneel" genoemd kunnen worden, om dat zij zich heelemaal autonoom gemaakt had den en onafhankelijk van de katholieke actie en ook en nog .neer, omdat zij zich steeds meer verwijderd hadd» n van het doel, waarnaar streefde en van de methoden, welke zoovele jaren lang beleefde hef „kleine crediet", ge schapen door katholieken tegen den woeker ten gunste van arbeiders van hun kleine spaar- sommen van den landbouw en met positieve anti-revolutionnaire verdiensten welke noch de geschiedenis, noch het leven kan vergeten, Integendeel die economische instituten, welke zich trouw hielden aan de oorspronkelijke sta. tuten, moreel zoo verstandig en technisch zoo volmaakt, zijn nog van de bloeiendste institu ten van Italië zóózeer dat eenige van hen door de regeering zelf geroepen werden gm mede te werken aan de weer gezondmaking, door het regiem nagestreefd. Het hoofd der regeering heeft nog. gezegd zoo vervolgt de „Osservatore": „ik zou van dit spreekgestoelte aan hen die zielzorg hebben den raad willen geven zich niet met het profane in te laten" enz. Wij moeten hier preciseeren. De kerkelijke autoriteit heeft zeker niet dit moeilijk uur afgewacht om hen die zielzorg hebben aan te manen zich niet in te laten met het profane. Het verbod, aan priesters ge geven om lid te zijn van administratieve be sturen van groote of kleine crediet-instellingen dateert reeds van -verscheidene jaren terug, getemperd alleen door die uitzonderingen (en hiervoor moest nog speciaal verlof gegeven worden) welke noodzakelijk geacht werden niet voor de profane of materieele belangen van het volk maar voor de zedelijke belangen die niet steeds juist afgescheiden kunnen worden van het openbaar crediet maar waarmee ze dikwijls nauw verbonden zijn". Geen toenadering? Met betrekking tot de vlootonderhandelin- gen tusschen Italië en Frankrijk meldt de ,Echo de Paris", dat tot nu toe niet het ge- ringste tastbare resultaat is bereikt, dat wet tigt tot de veronderstelling, dat een toenade- ring tusschen beide partijen tot stand is ge komen. Mocht men in Engeland beweren, dat de reis van den Engelschen marine-deskundige naar Rome en Parijs tot belangrijke resultaten heeft geleid, dan kan verklaard worden, dat ter officieele plaatse in Frankrijk men niet denzelfden indruk heeft. Er is geen sprake van een vacantie in den vlootbouw voor Frankrijk en Italië na 31 Decem ber. Evenmin is er aan te denken, dat Fran- rijk alleen tot het Londensche vlootverdrag kan toetreden, als Italië niet hetzelfde doet. De Ronde T af el-conferentie Volgens de „News Chronicle" zijn de onder handelingen tusschen de vertegenwoordigers der Hindoes en Mohammedanen van de Britscih -Indische conferentie Woensdag mislukt. De vertegenwoordigers der Hindoes weiger den de eisdien der Mohammedanen met betrek king tot de vertegenwoordiging ln het parle ment te aanvaarden. Volgens andere bladen zijn de onderhandelin gen alleen maar afgebroken, in verband met de feestdagen. Zoo meldt de Times", dat de par ticuliere besprekingen Maandag een hoopvolle wending namen en Woensdag werden voort gezet tot het oogenblik, dat Aga Khan, die de feestdagen te Parijs wilde doorbrengen, moest vertrekken. In verband met de werkzaamheden van de conferentie zal MacDonald de feestdagen niet aooals gewoonlijk in Schotland, doch op het buitenverblijf van Chequers doorbrengen. Opstand in Smyrna Volgens een bericht uit Smyrna is in de plaatsen Menemen, Enmag en Nesiim, een opstandige beweging uitgebroken, welke tegen het tegenwoordige Turksche bewind is gericht en een herstel van den vroegeren toe stand beoogt. De beweging was door 6 sheiks, die een ge heime organisatie hadden gevormd, voorbereid. De opstandelingen werden door de gendar. merie omsingeld. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij 3 lei ders der opstandelingen gedood en een gewond werden. Van de gendarmen werden de commandant en enkele manschappen gedood. Vele opstandelingen zijn in hechtenis ge nomen. Waarom Tardieu ten val is gebracht en Beklag over langzaamheid NAAR DEN DOOFPOT? Onze correspondent te Parijs meldt ons: De motieven van een aantal senatoren deputé's die hebben meegewerkt, om Tardieu ten val en het ministerie-Steeg ter been te brengen, komen meer en meer in het licht. Het nieuwe ministerie schijnt van stoqde af aan, zijn rol te vervullen en de parlementaire commissie van onderzoek naar de schandalen Oustric, en andere hooft reeds moeten onder vinden dat 't nieuwe bewind niet zoo scheutig i3 met de documenten, als Tardieu, die onmid. dellijk de verschillende ministeries last gaf, de documenten, op de geincrimeerde zaken betrek king hebbende,, over te leggen, ten einde het onderzoek te bevorderen. Het heet nu, dat 57 initialen gevonden zijn van parlementleden, die in de zaak-Oustric hun voordeel hebben gevonden. Van een groot aah tal zijn de aanwijzingen zeer duidelijk; enke len zullen beneficieeren van de onzekerheid. Raoul Péret en Rene Besnard bevinden zicb in zeer lastig parket. Het is al langer hoe minder aan te nemen, dat Péret slechts dupe zou zijn geweest van de machinaties, die in an. dere ministeries plaats hadden en vooral in de ambassade te Rome. De meest drieste figuur is intusschen wel de oud-onderstaatssecretaris Gaston Vidal, die voor de commissie erkent, dat hij de zaakwaar nemer van Oustric is geweest en de zaken be handeld heeft als particulier en ten beste van zijn eigen belangen. Wat niet wegneemt, dat hij juist op groud van zijn ou-d-onderstaatssecreta. risschap zijn gemakkelijke entree had in de verschillende bureaux. De commissie heeft nu baar beklag gedaan over de langzaamheid, die betracht wordt in het verstrekken van dossiers, welke gevraagd wor den. Ook is d.e voorzitter Marin reeds den mi nister-president gaan opzoeken om de klacht van de commissie over te brengen, dat som mige stukken, die bij de justitie zijn, en som mige boeken niet voor de commissie worden geopend. Toch gelooft men niet, dat het gemakkelijk zal zijn, de zaak nu nog in den doofpot te stoppen, aangezien sommige commissieleden als Marin, Mandel en ook de socialist Renau- del niet van zwichten willen weten. Over echtscheiding De Engelsche bekeerling en journalist G. K. Chesterton, die op het oogenblik een reis door Amerika maakt om overal voordrachten en lezingen te houden, is ook in New-York in debat getreden met den bekenden modernist Cosmo Hamilton over de echtscheiding. Chesterton, die de echtscheiding verwerpe lijk achtte, won het debat met 2042 stemmen tegen 1082 op Hamilton. •V" '- v< v. ...VA- •- Roofovervallen in Duitschland Uit Keulen wordt gemeld: In de arbeiderswijk Ehrenfeld werd Dinsdag avond de leider van een filiaal, nadat hij de zaak gesloten had, aangehouden door vier jongemannen, die met een auto aangereden kwamen. Zij hielden hem een revolver voor en dwongen hem het geld, dat hij bij zich had af te geven. Den roovers viel een buit van 330 Mk. in banden. BUNZLATT, 24 December (W.B.) Gisteren werd in gross-Hartmannsdorf een brutale roof overval gepleegd. De ongehuwde ongeveer zestig-jarige mole naar Rosemann, was in den namiddag op zijn divan gaan liggen en rustig ingeslapen. Plotseling kreeg hij met een knuppel een hevigen slag op zijn hoofd. Hij sprong overeind en zag bij het licht van een zaklantaarn twee gemaskerde bandieten tegenover zich staan. Half versuft trachtte hij het electrisch licht aan te draaien, maar de bandieten beletten hem dit. Onder bedreiging met eon pistool eischten zij van hem, hun het geld, dat hij in zijn brand kast had, te overhandigen. Rosemann was gedwongen hieraan gevolg ta geven. Hij haalde de 500 mark, die hij in zijn brandkast had, er uit en gaf ze den bandieten Bloedige overval te Shanghai LONDEN, 24 December (N.T.A.) Naar de „Times" uit Shanghai meldt, is gisteren in de stadswijk, die vooral door buitenlanders wordt bewoond, de Chineesche bankdirecteur, Tsjoe door zes gewapende mannen overvallen. Zij do:dden den chauffeur, verwondden de dochter van den bankier en nog twee personen en ontvoerden Tsjoe in zijn eigen auto. Toen de politie ter plaatse verscheeen, was van de roovers geen spoor meer te ontdekken ZEER VELEN MISLEID Een wolk van valsche berichten verspreid Men seint ons uit Rome d.d. 24 dezer: Hedenmiddag werd het H. College en 's Pau sen geestelijke en wereldlijke hofstaat door den H. Vader in Kerstaudiëntie ontvangen. De nieuwe kardinaal-deken, Pignatelli di Belmonte, hield hierbij een huldigingsrede, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen op kerkelijk ge bied, die in het afgeloopen jaar hebben plaats gehad, zooals de uitvaardiging van 's Pausen encyclieken over de christelijke opvoeding der jeugd en Augustinus' eeuwfeest, de verschillen de Eucharistische congressen en de zalig- en heiligverklaringen van het afgeloopen jaar. Zijne Heiligheid antwoordde hierop met een rede, die meer dan een half uur duurde en die hij voor de eerste maal bij een dergelijke ge legenheid van het papier aflas, waarmede Christus' stedehouder blijkbaar te kennen wil de geven, dat hij verlangt, öat van zijn zeer belangwekkende rede, die wat haar karakter betreft zeer veel geleek op een consistoriale rede, geen woord verloren zal gaan. De H. Vader behandelde daarin alle groote problemen, die op de christenwereld, volken, staten, gezin en gemeenschap van heden be trekking hebben, o.a. de economische en finan cieele crisis van vele volken en het vraagstuk der werkloosheid, waarbij de H. Vader met be slistheid als zijn verlangen te kennen gaf, dat, om den treurigen toestand te lenigen, betere sociale en charitatieve maatregelen zullen wor den genomen. Verder gaf de H. Vader verschillende vinger wijzingen met betrekking tot de vraagstukken van het nationalisme, de samenleving der ver schillende volken en de noodzakelijkheid, om in vrede met elkaar samen te werken. Ook sprak hij in het kort over het gevaar van nieuwe oorlogen. Daarna keerde Zijne Heiligheid zich tegen de anti-katholieke propaganda en proselieten- makerij, die in Italië en in Rome op steeds grooter schaal gevoerd wordt en die met het verdrag van Lateranen niet in overeenstem ming is te brengen. Met bewogen stem herinnerde hij daarna aan het schrikkelijk lijden en aan de verdrukkin gen der christenen in Mexico, vooral echter in Rusland, met name in Siberië. De pauselijke rede bereikte echter haar hoogtepunt, toen de H. Vader een encycliek aankondigde over het christelijk huwelijk, die, de, zeer opportuun is. Hij waarschuwde daarbij tegen gemengde huwelijken en raakte tevens de kwestie aan van het huwelijk van het Bul- gaarsche koningspaar, dat hij als zoodanig en ook van juridisch standpunt besprak, zooals dat door de leidende Katholieke wereldpers reeds geschiedde. Tegen het huwelijk van den Bulgaarschen koning had de H. Vader, naar hij zeide, geen andere moeilijkheden gehad, dan die, welke aan gemengde huwelijken eigen zijn. De dispensatie was ook hier gegeven, gelijk in andere gevallen van soortgelijken aard. De vereischte waarborgen aangaande de Ka tholieke opvoeding der kinderen waren door de koninklijke personen zelf, niet door diplomaten gegeven. Over deze gebeurtenis heeft men later een wolk van valsche berichten verspreid, berichten over transigeeren enz. en niet alleen private personen deden dit. 5ken heeft gesproken van plechtige confes sioneele vieringen, met voorbedachten rade voorbereid om aan het groote publiek allen schijn te geven van het hernieuwen, of com- pleteeren van het huwelijk, dat reeds voltrok ken was. Dit geschiedde met het onvermijdelijk ge volg, dat zeer velen misleid werden. Vooral de eenvoudigen werden geschandaliseerd. Alleen voor de eer van God en het heil der zielen, gelijk zulks de plicht van onze apostoli sche bediening eischt, maken Wij van deze plechtige gelegenheid gebruik, om de waarheid der feiten in het volle licht te 'laten schijnen. De door den Paus aangekondigde nieuwe en cycliek zal volgens den H. Vader handelen over het christelijk huwelijk, met betrekking tot de tegenwoordige toestanden, nooden en ongere geldheden der familie en samenleving. Een vergissing van N.T.A. net beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrisschmg. Reel. 552 DGMVS 9 Een telegram van het „Ned. Tel. Ag." uit de Vaticaansche Stad brengt ons een verslag van 's Pausen Kerstrede, waarin zijn toespeling op de mogelijkheid van oorlog uitvoeriger wordt weergegeven. Echter komt er een volzin in voor, waarvan wij reeds bij voorbaat kunnen verzekeren, dat hij onjuist is. Nadat volgens het bedoelde N. T. A. telegram de Paus gezegd heeft, dat hij niet aan de mogelijkheid van een nieuwen oorlog gelooft, daar hij zich niet kan voorstellen, dat er een staat is, die van de afschuwelijke gedachte aan menschenmoord vervuld is, welke gedachte tevens met een zelfmoord zou gelijk staan, laai het telegram onmiddellijk hierop volgen „Want, als er zulk een staat is, zou hij, de Paus, den Heer smeeken, dezen staat te straffen". Deze volzin moeit onjuist zijn. Een H. N.-telegram geeft dan ook van deze passage een lezing, welke fiannemelijker klinkt Zij luidt „Want alle andere staten zouden opstaan om Ernstig ongeregeldheden te Gent Botsing tusschen politie en demonstranten Dinsdagavond vond te Gent een groote de monstratie plaats ter huldiging van den Vlaamschen leider prof Daels. Hierbij kwam het tot ernstige incidenten tusschen Vlaamsche studenten en hun politieke tegenstanders, waarbij het meermalen tot hand tastelijkheden kwam en het heet toeging De politie, die ingreep, kreeg het eveneens zwaar te verantwoorden en een groot aantal politieagenten werd gewond, terwijl ook vele Vlamingen ernstige verwondingen opliepen Verscheidene personen werden gearresteerd Ook een soldaat, die in uniform het militaire saluut aan de Vlaamsche kleuren had gebracht, werd in arrest gesteld. Den geheelen nacht bleef het te Gent onrus tig. De Chineezen even erg als de Russen zooals Zijne Heiligheid nadrukkelijk verklaar- een dergelijken staat te straffen". Zorgvuldig op touw gezet Omze Brusselsche correspondent meldt ons; Het blijkt, dat het taalincident dat zich Zon dag in de St. Baafskatbedraal te Gent naar aan. leiding van Fransche preeken heeft afgesnoeid tevoren zorgvuldig door de betoogers, meeren- deels jongelui, was op touw gèzet. Z. D. H. Mgr. Coppieters, bisschop van Gent die door dit incident in God's huis pijnlijk ge troffen is, heeft te verstaan gegeven dat, in dien veranderingen gewenscht worden men dit aan de kerkelijke overheid had moeten ken baar maken. Mgr. wees er verder in een ver. klaring aan een plaatselijk blad op, dat in de 28 parochies van Gent alle preeken en mede- deellngen in de Vlaamsche taal geschieden en dat Fransche preeken in de Gentsche kerken be trekkelijk zeldzaam, zijn. HET MIJNCONFLICT IN SCHOTLAND EN WALES. Tusschen de mijneigenaars en de vertegen woordigers der mijnwerkersbonden in Schot land en Wales zullen nieuwe onderhandelin gen worden gevoerd, daar zich nieuwe moeilijk heden hebben voorgedaan. Van den uitslag dezer onderhandelingen zal het afhangen, of het werk in de mijnen na 31 December al dan niet zal worden gestaakt. ZESTIEN VLIEGTUIGEN VERBRAND Uit Chicago wordt gemeld, dat op het vlieg veld Palwaukee in een hangar brand uitbrak, waardoor alle zestien in deze hangar staande vliegtuigen werden vernield. De schade bedraagt 150.000 dollar. ROHD HET OR AF bij de begrafenis van den Dultschea gezant te Warschau U. Rauacb*. ARBEIDSDISCIPLINE IN RUSLAND Er moet meer gepresteerd worden MOSKOU, 24 December. (W.B.) Het volks commissariaat van arbeid heeft een aantal nieuwe verordeningen uitgevaardigd, om de arbeidsprestaties te verhoogen en een zoo streng mogelijke discipline onder de arbeiders door te voeren. Arbeiders, die de regels der discipline syste matisch overtreden, worden onmiddellijk en zonder schadevergoeding ontslagen en mogen gedurende zes maanden ook in geen ander bedrijf werkzaam zijn. Wanneer er bij overtreding der discipline boos opzet in het spel is, zullen de arbeiders voor het gerecht ter verantwoording geroepen worden. Wanneer een arbeider zijn chef er niet tijdig van in kennis stelt, dat een door hem vervaardigd product gereed is, verliest hij het recht op zijn loon. Deze draconische verordeningen zijn een aanvulling van de vroegere verordeningen, volgens welke het verboden is, vrijwillig van betrekking te veranderen, en .werden uitge vaardigd, om het tempo van de uitvoering van het vijfjarenplan te verhaasten, waarop in de plenaire zitting van het excutiewe comité der bolschewistische partij werd aange drongen. DE ONRUST IN VENEZUELA NEW-YORK, 24 December. (N.T.A.) Uit de Zuid-Amerikaansche republiek, Venezuela, wor den thans nadere bijzonderheden gemeld over de onlusten, die daar onlangs hebben plaats ge had. Een Zuid-Amerikaansch blad deelt mede, dat de onlusten in de hoofdstad van Venezuela ont stonden, toen een groote menschenmenigte voor een gevangenis een betooging hield. De menigte trachtte de gevangenen met ge weid te bevrijden. Daarop schoten de soldaten, die daar op wacht stonden, op de menigte. Negentien personen werden daarbij gedood of gewond, onder wie ook de moeders van ver schillende gevangenen. Communistische propaganda In de republiek San Salvador zijn arbeiders onlusten uitgebroken in de plaatsen Santa Tecla en Sandonate. Te Santa Tecla kwam het tot verbitterde straatgevechten met de .politie, waarbij twee arbeiders gedood en talrijke an dere gewond werden. De politie nam 300 arbeiders in hechtenis. De onlusten moeten een gevolg van commu nistische propaganda zijn. BERLIJN 24 December. (W.B.) De arbitrage- onderhandelingen bij den Opper-Sileziscben mijnbouw hebben, naar het „Berl. Tagebl." mee deelt, niet tot overeenstemming geleid. De ter mijn is intusschen tot 15 Januari a.«, verlengd. Naar uit Müehen-Gladbach wordt gemeld, zijn ook onderhandelingen over het nieuwe loonta- rief in de textielindustrie vati het rechteche Rijngebied zonder resultaat gefbleven. Het oude contract is door de werkgerersf te gen 31 December a.s. opgezegd. Op 30 December zullen thans onderhandelingen voor den scheidsrechter beginnen. BEKLAAGDE BLIJFT ZWIJGEN De aanslag op het departement van arbeid BERLIJN, 24 December (W.B.) De aanslag dien de 36-jarige schilder, Christian Schaefer. gisterenmiddag op het rijksdepartement van arbeid gepleegd heeft, toen hij 0p een ambte naar, die hem niet tot minister Stegerwald wilde toelaten, een bedwelmingspïstool riebfte zou hedenmorgen vroeg voor het gerecht be handeld worden. In overleg met den officier van justitie moest de behandeling echter ontijdig worden afge broken, daar de beklaagde die ongetwijfeld niet normaal is, eenvoudigweg weigerde op de vra gen van den rechter een-ig antwoord te geven Op last van het openbaar ministerie zal de beklaagde aan de veiligheidspolitie worden uit geleverd. Deze zal hem naar den aan de recht bank verbonden arts brengen, die zijn geestes toestand zal onderzoeken. Door de Engelsche hoofdstad liep onlangs liet hardnekkig gerucht, dat drie Russen, leden van de Gepoe, die den Russisohen ge zant Sokolnikoff hadden willen ontvoeren, in het gebouw van het gezantschap gevangen gehouden werden. Dit feit herinnert ons aan een ander voor val, dat eveneens te Londen in 't Chineesche gezantschap plaats had. Een bakker, die de Chineesche ambassade aan het Postland-plein passeerde zag een brood voor z'n voeten liggen. Hij raapte het op en von,d daarin een briefje, dat aan een in Londen gevestigd Chi nees gericht was en waarin te lezen was, dat de schrijver, toen hij met twee landgenooten de ambassade voorbij ging, plotseling door eenige Chineezen overvallen werd en naar binnen gesleept. Hij en zijn makkers werden in het gebouw gevangen gehouden en vrees den 't ergste. De brave bakker stelde het briefje aan de politie ter hand en met eenigen tegenzin on dernam het ministerie van buitenlandsche zaken bij het Chineesche gezantschap de noo- dige stappen. De gevangenen werden daarna vrijgelaten. Wat zou geschied zijn, Indien de eerzame bakker dit briefje eens niet ontdekt had De wereld zou waarlijk een anderen loop hebben genomen, want schrijver van dit briefje was niemand minder dan Sun Yat Sen, de latere president van China, die In het hemelsche rijk zoo'n belangrijke rol gespeeld heeft. Bij hevige aardbeving in Argentinië Groot aantal dooden Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat een he vige aardbeving het Noord-Westen van Ar gentinië heeft geteisterd. De stad Lapoma moet geheel verwoest zijn. Volgens de voorloopige berichten zijn 35 per sonen om het leven gekomen en ongeveer 70 gewond. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal blijken, daar de berichten nog onvolledig zijn, wijl de telefoni sche en telegrafische verbindingen gestoord zijn. Een hulpexpeditie is onderweg. Burgemeester onthoofd Uit Rangoon wordt gemeld dat op eenige plaatsen in Burma ernstige onlusten zijn ont staan, doordat een bende van ongeveer 300 INDIANENOVERVAL personen naar twee dorpjes trok, den burge meester onthoofde en verschillende huizen In Brazilië zijn verscheidene dorpen door plunderde. Indlanaa c™rtAii6n, «ie 20 persóaen doouCVi Verschillende inwoners zouden zijn gedood i ftn vijf kanonnen zouden zijn gestolen. en verscheidene kinderen 'roofden. Ontstellende cjjfers BERLIJN, 23 December (W.B.) Het aantal werkloozen in Duitschland is opnieuw geste gen, en wel van 3,7 millioen op 30 November tot 3.977.000 op 15 December j.i. Reuter seint uit Londen: Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 15 dezer, 2.299.592, d.i. 7370 minder dan op 8 Déoember. Naar uit New-York wordt gemeld, blijft de werkloosheid in de Vereenigde Staten nog steeds toenemen. Volgens de berekening van den Amerikaanschen vakvereenigingsbond is het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten gedurende de eerste helft van December met 300.000 toegenomen, zoodat het thans 5.25 mil lioen bedraagt. OFFICIEREN IN JOEGO-SLAVIë GEARRESTEERD. BELGRADO, 23 December. tN.T.A.) Naar verluidt, zijn op Joego-Slavisoh grondgebied 17 officieren gearresteerd, waaronder verschillen de van hoogen rang, behoorend tot een gehei me liga, die een oproep heeft verspreid, welken tegen het regime en tegen koning Alexander wan gericht, Een jongen doodgebleven OEBISFELDE, 24 December. (W.B.) Op het station alhier hadden drie kinderen een flesch met carbid gevuld, waarna zij er "Water in go ten, waardoor de flesch sprong. Een glasscherf sneed de halsslagader van een jongen door, waardoor de knaap op de plaats doodbloedde. Ook de belde andere kinderen werden door glasscherven ernstig gewond. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Zooals men zich herinneren zal, werd na het overlijden van kardinaal Mercier, door de ker kelijke autoriteiten van bet aartsbisdom tot ombouw besloten van de kapel van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans in de St. Rombouts- kathedraa.1 tot een „hulde-kapel", aan de na gedachtenis van den grooten kerkvoogd gewijd. Met de geldelijke ondersteuning van staat, provincie en stad is deze kapel thans gereed gekomen; eerlang zal de plechtige inwijding er van plaats hebben. In de kapel is een graf gebouwd, waarheen reeds Maandag j.l„ met een stille, eenvoudige plechtigheid, het stoffelijk overschot van kar dinaal Mercier is overgebracht. De overbrengst had plaats in tegenwoordig heid vari kardinaal van Roey, mgr. Legraive, mgr. De Wachter, mgr. van Cauwenberg, ver schillende andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten en vertegenwoordigers van de fa milie van den overleden kerkvorst. ANTI-DRANK-ACTIE in rusland. MOSKOU, 24 December. (N.T.A.) De sovjofc» regeering werkt hand in hand met den bonÉ voor drankbestrijding, om langzamerhand allen sterken drank uit Rusland te weren. De stijgende prijzen van de wodka zeggen genoeg. De sovjets moeten trachten to berei ken, dat Rusland wordt drooggelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6