Kaboutertje n DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS SCHIEDAM IN 1930 i mSm 53ste JAARGANG MAANDAG 29 DECEMBER 1930 No. 15911 Gevaren, welke onze Oost bedreigen BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 WORDT LID VAN DE R. K. kiesvereeniging STEMMEN BIJ VOLMACHT UIT KETHEL UIT WADDINXVEEN Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco btJ vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10: per week 25 cents. Bi) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel 25 ets Bi) contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel ad".tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending "an brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wij», vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Door het bestuur van de R, K. Kiesvereeni ging „Recht, Plicht en Orde" wordt in een eirculalire de aandacht van de Katholieke kie zers en kiezeressen gevestigd op het belang rijke verkiezingsjaar, dat voor de deur staat Dat jaar brengt verkiezingen voor de Prov. Staten en voor den Gemeenteraad. En nu merkt het bestuur nog eens op, dat de invloed dien Schiedam op de samenstelling van de Katholieke lijst voor den Statenkieksring Delft doet gelden, afhangt voornamelijk van het aan tal leden dat onze R. k. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde op Woensdag aanstaande, 31 December, den laatsten dag des jaars, te it. We zijn niet verantwoord met te zeggen; „Ik zal wel op de Katholieke lijst stemmen; met de rest bemoei ik mij niet." Met die rest hebben wij ons als Katholieken wel degelijk te bemoeien. En het minste Wat we kunnen eu moeten doen is toch stellig door ons lidmaat, schap van de Kiesvereeniging en door oir,9 contributie de minimum-contributie bedraagt 50 cets het bestuur in staat te stellen, de organisatie van de verkiezingsactie, voor een goed resultaat onmisbaar, behoorlijk in elkaar te zetten. Daaxom willen we met aandrang zijn drin gend verzoek aan alle Katholieke kiezers en kiezeressen om zich nog vóór het nieuwe jaar voor het lidmaatschap op te geven, onder steunen. Gij stelt dan in 1930 nog een goede. Katholieke daad, een daad welke ge als goed Katholiek n'iet moogt verzuimen. We geven hier even naam en aares van de bestuursleden, bij wie men zich evenals bij de leden der propagandaclub, als lid der Kies vereeniging kan opgeven: Th. J. H. Mouwens, St. Liduiuastraat 49; H. J. Steens, Lange Haven 125; C. A. M. Jansen, St. Liduinastraat 98; J. G. van Dorp, Groote Markt 25; J. A. Nijssem, Kamerlingh Onnes] aan 162a; N. Maagdenberg, Gustostraat 24b; H. Combrink, Huysmanastraat 25; J. G. H. Brounts, Willem de Zwijgerlaan 25; W. J. J. M. Rademaker, Willem de Zwijger laan 6. Het komt ons nuttig voor nog even onze lezers te wijzen op de mogelijkheid om bij de verkiezingen van volgend jaar te stemmen bij volmacht. Artikel 4a der Kieswet bepaalt: „De kiezer ie bevoegd bij volmacht te stem men, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezers lijst bij voorkomt, mits zijn afwezigheid.... als regel telkens langer dan drie dagen duurt." Voor een vrouw die met haar echtgenoot in verband met diens beroep of werkzaamheden afwezig pleegt te zijn, geldt^pdezelfde bevoegd, beid. Deze bevoegdheid om bij volmacht te stem men is vooral van beteeken is voor zeelieden, visschers, handelsreizigers en schippers. Wil men van die bevoegdheid om bij vol macht te stemmen, gs uik maken, dan moet men daarvan kennis gaven op de secretarie der gemeente, waar men als kiezer staat in geschreven en wel uiterlijk Woensdag 31 Dec. Na dien datum bestaat voor die aangifte geen gelegenheid meer. BENOEMING Tot agent van politie is benoemd de heer P. Kalkman alhier. ZILVËREN ZANGERSJ UBILE Gisteren herdacht de heer Henri Rebers het feit dat hij gedurende 25 jaar deel had uitge maakt van het zangkoor Lof en Stichting der St. Janskerk. Na de tot intentie van den jubi laris opgedragen Hoogmis vereenigden zich de Zangers met de geestelijkheid en het kerk bestuur in de pastorie, waar de heer Rebers door den zeereerw. heer Past,oor werd ge huldigd onder aanbieding van een geschenk. In den middag volgde ten huize van den jubilaris een druk bezochte receptie. ZILVEREN JUBILEUM Gisteren herdacht de heer J. A. Juijn, assis tent magazijn- en verbandmeester bij de werf Gusto <ie& dag, dat hij 25 jaar geleden bij deze vennootschap In dienst trad. O0 Jubilaris werd heden door de dire*, temen op het privé-kantoor ontvangen en toe gesproken, waarbij zijn trouwe plichtsbetrach ting werd gememoreerd. Als blijk van erkente- lijkheid werd hem een gouden horloge en een gèsclienk onder couvert overhandigd Vervolgens werd de jubilaris in hot met bloemen r ersierde magazijn door den magazijn- meester, een heer A. Kooremans, namens het magazijn- en wakérspersoneel gecomplimen teerd onder aanbieding van een klok. Na een dankwoord van den jubilaris werd deze in de gelegenheid gesteld den dag verder in huiselijken bring door te brengen. DE TWEEDE POSTZEGELSTAND Men schrijft ons: Het Nieuwe jaar nadert en velen zullen ver langend zijn aan familie én bekenden een gelukwemsch te zenden. Moge men dan ook denken aan het misdeelde kind, dat in velerlei opzichten zooveel moet missen en mogen dan voor deze gelukwenschen de weldadigheids zegels en kinderbriefkaarten gebruikt worden. In overleg met den directeur van het Post kantoor is van heden af van 's morgeus haJf 9 tot 's middags half 6 uur een tweede ,,poèt- zegelstand" in de hal van het postkantoor in gericht, waar verschillende dames weder de bekende postzegels en kinderbriefkaarten zul ten verkoopen. II Gedurende 1930 heeft zich in onzen Ge meenteraad slechts één wijziging voorgedaan: de heer Weergang sitelde in November zijn zetel wederom beschikbaar voor den heer van Noor- dennen; déze had nog gelegenheid de begroo- tingsdebatten mee te maken. Van de voornaamste besluiten door den Raad in het afgeloopen jaar genomen, vermel den we: In de vergadering van 10 Januari werd overgegaan tot onbewoonbaarverklaring van 148 woningen. Op 21 Maart werd besloten de landhoofden van de oude Koemarktbrug op te ruimen en de kade van de Lange Haven naar de nieuwe brug door te trekken. Met het Noordelijk land- hoofd is men sinds 12 Augustus oeziig. Komt geen vorst tusschenbeide da;n zal hiej het werk spoedig zijn beslag hebben gekregen. In de vergadering van 2 Mei kwam een rege ling met de R. E. T. omtrent een busdienst in de stad tot stand; op 21 Juni werd de exploi tatie van dezen dienst aangevangen. Op dienzelfden 2en Mei werd de vermenig vuldigingsfactor voor de gemeentelijke inkom stenbelasting van 0.9 tot 0.8 verlaagd. Op 31 Mei werd een bedrag van 5000 ge voteerd voor het herstel van de kade aan de Noordmolenstraat. Intusschen is dit hoogst dringende werk nog niet onder handen ge nomen. Met den bouw van een nieuwe brandweer kazerne, waartoe in de vergadering van 18 Juli besloten werd, is kortelings een aanvang gemaakt. Den 23sten September wend besloten het aan tal vergunningen in onze gemeente ondanks de toename van het inwonertal voor het komen de vijftal jaren op 75 te handhaven. In de vergadering van 3 October werd een crediet gestamd voor var breeding rai den Rotterdamschen Dijk van de grens met R'dam af tot het Roode Hek. Wanneer dit crediet zal zijn verwerkt zal op een paar honderd meter na de verbinding met Rotterdam Sn haar ge- heele lengte over een breeden modernen weg beschikken. Op 20 November besloot de Raad tot Sub- sidieering van het werk der kindervacantie- spelsD, terwijl tevens in beginsel werd besloten tot verhooging van het bedrag uitgetrokken voor schoolreisjes en schoolfeestjes. De ontslagaanvrage van mej. Bliek als adj.- directrice van het gemeente-ziekenhuis bracht nog al eenige roering in de Raadszaal. Hel laatste bedrijf in dit drama lijkt ons, alvorens de benoeming van een nieuwe adjunct-direc trice heeft plaats gehad, niet afgespeeld. Meermalen had de Raad zich met de spon te bemoeien, gevolg vooral van den nijpenden terreinnood voor sportbeoefening. Op 1 Maart werd een commissie benoemd, welke de in stelling van een sportcommissie zou voorbe reiden. Haar advies kwam in de Raadsver gadering van 21 November in behandeling. Besloten werd het te renvoyeeren naar een conferentie tusschen B. en W., de commissie zelve en afgevaardigden uit het bestuur van den Bond voor lichamelijke oefening. In den loop des jaars werden voorstellen aanvaard tot den bouw vau twee nieuwe scholen aan bet Frans Halsplein en den bouw van een nieuwe school en u.l.o.-school aan de Schoolstraat. Tevens werden goedgekeurd voorstellen tot medewerking voor den bouw van twee Katho lieke scholen in het Westen, een nieuwe Katho. lieke school in de Gorzen en tot uitbreiding van de Christelijke school aan de West- Frankelandschestvaat. Tot stand kwam met de gebouwen aan bet Frans Halsplein een com plex van twee Katholieke scholen aan de Lange Singelstraat. Aangevraagd is nog een nieuwe Katholieke school in het Singelkwax tier Bij de geestelijkheid vallen weer een paar mutaties te vermelden. Pastoor J. D. Jansen, de sympathieke heider der Singelparochie, zag z,ich in Augustus genoopt om gezondheids redenen zijn emeritaat te vragen. Zijn opvol ger werd de zeereerw. heer Al. L. H. Meijer, die met jeugdig vuur de verzorging van het geestelijk heil der bloeiende zich sterk uit breidende parochie op zich heeft genomen. Tegelijk met pastoor Jansen vertrok ook kapelaan M. M. Nauta uit de parochie van den Allerh. Rozenkrans. Hij werd opgevolgd door kapelaan M. J. J. P. Fréhe. Omtrent de in het afgeloopen jaar gevierde jubilea vermelden we op de eerste plaats het koperen feest van de Gorzenparochie en op 15 Augustus het zilveren priesterfeest van den Gorzenpastoor, beide en vooral het laatste met grooten luister gevierd. Den 18eu Mei herdacht pater Al. van Dijk, kapelaan der Sint Jansparocbiie, bet gedenk waardige feit, dat hij gedurende 35 jaar in deze oudste parochie onzer stad de zielzorg heeft waargenomen. In de kloosters der eerw. Zusters aan de Tuinlaan en de Korte Haven vierden Zuster Annuntiata en Zuster Columba haar gouden, de Zusters Petra en Gertrudis haar zilveren prof essief eest. De heer J. Pas, rijksinspecteur bij het l.o., mocht bij de herdenking van het feit op 7 Mei dat hij 40 jaar bij het onderwijs werKzaam was, de ondubbelzinnigste blijken ontvangen van de waardeering en sympathie welke hij in de kringen van het openhaar zoowel als van het bijzonder onderwijs geniet. Op 31 Augustus gewerd hem de eervolle onderscheiding van officier in de Orde van Oranje-Nassau, evenals den heer J. Lechner Czn. De heer J. C. v. d. Tuyn werd ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag op 3 Maart onderscheiden met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice. In de necrologie worde vermeld het afster ven op 29 Januari van mej. ITalena M. A. Nol et, voorzitster van de Vereeniging van de H. Maagd; op 11 Maart van den heer S. J. Loo- man, die gedurende meer dan 25 jaar koster was van de St. Janskerk en van C. Klein, oud raadslid, die den gezegenden ouderdom van 95 jaar bereikte; op 23 April in het klooster aan de Tuinlaan van Zuster Martha in den ouder dom van 87 jaren; eu op 5 Augustus van mej. Maria S. J. Th. Wittkampf, meer dan 50 jaar voorzitster van de damesvereeniging voor de kerkgewaden van de Frankelandsche parochie. GOED AFGELOOPEN Zaterdagmiddag te 12 uur was de schipper Ch. de W„ liggende met zijn schuit „Jeannette in de Nieuwe Haven bij de Westfrankeland. schestraat, bezig met het lossen van zand door middel van een motorlicr. Plotseling ontstond een defect aan den motor, waapdoor de giek waaraan de zandbak liing, over de straat naar beneden sloeg en terecht kwam op de dakgoot van een woning. De goot en de muur werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden njet plaats. HUISELIJKE TWIST Zaterdagnacht kreeg het echtpaar B. aan den Parallelweg in hun woning een hoog gaande woordentwist, waarbij de vrouw zoo overstuur geraakte, dat zij plotseling met heide hamden door een deurruit sloeg, waarhij zij zich aan de rechterhand vrij ernstig en aan de linkerhand licht blesseerde. Door dr. Groene- wegen werden de wonden verbonden. ONGEVAL Mej. II. P. uit de Lekstraat, is Zondagavond op de Nieuwe Maasstraat met het linkerbeen in een openliggende rioolput gevallen, waar door zij zich aan de linkerknie verwondde. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Naremtia, van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 27 Dec. Vertrokken: Duitscb s.s. Altona, naara Pernis; Naorsch s.s. Tadr- van, met stukgoederen naara Antwerpen; Zweedsch s.s. Wanja, naar Baltimore; Eng s.s. Teiresia, met stukgoedere naar Hamburg; Eng. s.s. Landovery Costle met stukgoederen naar Hamburg. SCHIEDAM, 29 Dec. Vertrokken: Eng. s.s Mopan, naar Santa Marta; Noorseh s.s. Mary, naar New-Castle. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2226 December GEBOREN: Cornells, zoon van D. J. Swen en M. Esmeijer, Rembrandtlaan 28 Egberta E., dochter van N. Rosman en G. Groemewegen, Aleidastraat 80 -Johanna M., dochter van J. M. Kerklaan en B. L. Oostrum, van Swinden- Straat 64 Johannes D zoon van K. Gonlag en N. Giiaauwmans, Par.weg 104 Chrlstiaan, zoon van C. Slagmoolon en M. H. van V agten donk, Geervlietschestraat 34 Bastiaan, zoon van C. J. van Bochove en M. T. Walthie, Noord- vest 14 Cornelia W., dochter van C. Haak en E. A- Kleiss, Galileisiraat 89. „ST. AGNES" In het Vèreeniigingsgebonw heeft de meisjes- vereeniging St.. Agnes een tentoonstelling ge houden van de door haar in het afgeloopen jaar vervaardigde handwerken en kleeding- stukken. Langs de eene zijde in de zaal waren de kleertjes voor de missie opgesteld, terwijl een andere afdeeling de fraaie en vaak kunst zinnige handwerken te zien gaven, welke dezeï dagen ten bate van het Zusterhuisfonds zullen Worden verloot. De tentoonstelling mocht zich in den loop van de dag in een zeer bevredigende van St. Agnes werden een tweetal fraaie belangstelling verheugen. Ten hate van de kas spreien verloot. De prijzen zijn gevallen op no. 58 en no. 98 en kunnen ten huiire van de presidente van St. Agnes mej. C. Wever, wor den afgehaald. DE SOVJET-ACTIE „Tegen Imperialisme en Kapitalisme" Meermalen, en terecht, is er reeds gewezen op de gevaren, welke onze Oost bedreigen, met het oog op de communistische successen in Oost-Azië. zoowel in Indo-China als In China behaald bij den „strijd tegen Imperialisme en Kapitalisme." Van belang om te memoreeren is in verband hiermee ongetwijfeld, wat „Waarnemer" uit Ned.-Indië in het weekblad „De Rijkseenheid" schrijft over den toenemenden sovjet-invloed in Oost-Azië. Na gewezen te hehben op de golf van com munisme, dat zich over Oost-Azië heeft uitge strekt en te hebben aangestipt, hoe daar alles naar wensch van de sovjet gaat, getuigend de uitlatingen in de communistische pers, consta teert hij, dat voor ons deze overmoedige erken ningen, gevolg van een door toenemende suc cessen verwekte overwinningsstemming, van de grootste beteelcenis zijn. „Wij hebben in Oost-Azië zoo schrijft hij een begeerens- waardig en welvarend en uitgestrekt Koloniaal bezit, dat reeds lang de hebzucht der Roode machthebbers heeft gaande gemaakt. Wij die nen te bedenken, dat dit Koloniaal bezit na tuurlijk in de arbeidssfeer der Komintern in Oost-Azië zal worden betrokken. De rondom ons dreigende gevaren, welke den toenemen- den invloed der sovjets in dit deel der wereld demonstreeren, zullen ons stellig niet voorbij gaan, zonder ook ons er aan te herinneren, dat Moskou zich met energie heeft geworpen op de bolsjevisatie der Koloniale gebieden. Sombere schaduwen werpen reeds de sinistere voorne mens der Derde Internationale ten opzichte van onze Koloniën vooruit." In verband met de enthousiaste jubeluitingen in de communistische pers met betrekking tot de ontwikkeling van den stand van zaken in het Verre Oosten en de geruststelling, waarmee de toekomst wordt ingezien, is het tevens wel goed te weten, zoo merkt de schrijver nader op, „dat Nederlandseh-Indië het volgend jaar gast vrijheid gaat bieden aan twee zeer beruchte en actieve Liga-aanhangers, die na een jaren lang verblijf in Europa, waar zij het meest- effectieve contact hebben gehad met de Inter nationale propagandacentrale van Moskou, een rol zullen gaan spelen in de Inheemsehe be weging. Het zijn, naar de pers reeds gemeld heeft, de heeren Mohamad Hatta en Aohmad Soehardjo, alias Abdul-Manaf, beiden vooraan staande bestuurderen van de Perbimpoenan In donesia. Reeds thans kan symptomatisch wor den vastgesteld, dat de komst van deze heide lieden een verandering in het aspect der In heemsehe beweging zal teweegbrengen. Bedrie gen de voorteekenen niet, dan zal een nieuwe groepeering zich voltrekken, welke aan de actie, tot dusver gevoerd, een gansch ander karakter zal verleenen. Moskou weet het, dat deze zeker niet onge vaarlijke „Indonesiërs" zich in den strijd om de vrijheid zullen gaan mengen. Moskou weet óók, welk vleesch het met deze heeren in de kuip heeft. Het is niet noodig hier nader uiU een te zetten welke rol heide genoemde „na tionalistische" leiders reeds, hebben vervuld in den strijd onder de vaan van de Liga tegen Ko loniale Onderdrukking en Imperialisme. Het is genoegzaam bekend, dat Mohamad Hatta deel uitmaakt, althans zitting heeft gehad in de Executieve van deze organisatie, terwijl Soe hardjo werkzaam is geweest op het secreta riaat ef van te Berlijn Het zijn de besten, die zjch beteren kunnen, en ook Hatta en Soehardjo zijn wellicht voor verbetering vatbaar, verbetering in dezen zin, dat zij de in Europa opgedane kennis nu eens effectief ten dienste van hun volk zullen stel. len, maar wanneer men de meest recente uitin gen waarneemt, welke de communistische pers zich permitteert ten opzichte van de nationalis tische beweging in deze landen, is men eer der geneigd om aan te nemen, dat het voor nemen om constructieven arbeid bij hun terug komst in Indië te verrichten, bij deze heeren verre te zoeken zal zijn, althans stellig niet door hun communistische kameraden wordt ver. wacht. Of zij, wanneer zij zich aan het hoofd van de nationalistische beweging in deze landen zul len stellen wat algemeen verwacht wordt in den geest van Moskou werkzaam zullen zijn, zal nog moeten blijken, maar dat, indien dit het geval is, het onderscheid tusschen „sikkel en hamer" en „buffel" nog veel moeilijker te onderkennen zal zijn en de taak van den rech ter ten opzichte hiervan veel ingewikkelder zal zijn dan thans reeds het geval is geweest hij de behandeling der P. N. I.-zaken, behoeft ze ker niet nadrukkelijk te worden betoogd. Zelfs niet laten wij hopen voor een Koloniale Regeering, welke zich de lessen der practijk ter harte zal hebben genomen...." TENTOONSTELLING NAAIWERK Dinsdag 30 Dec., des avonds te half 8 uur zal in het Bondsgebouw vanwege den R. K. Vrouwenbond een tentoonstelling gehouden i tvorden, van de vervaardigde kleedingstukken. I bestemd als Kerstgaven. Aan dezen avond zal door de medewerking van de damestoonee'. club een eenigszins feestelijk karakter gegeven worden EEN VERGETEN JUBILé Men schrijft ons: Het was dit jaar 75 jaar geleden, dat Sint Willibrord door Paus Pius IX tot Patroon werd gigeven aan het aartsbisdom Utrecht. Mgr. Joannes Zwijsen deelde dit in zijn her derlijk schrijven van Quinquagesima 1855 aldus mede: „Nog heeft Ons de H. Vader eene an dere gunst bewezen, voor ons Aartsbisdom van gewicht. Wij hebben uit eerbied voor Onzen eersten Voorganger en om uwe godsvrucht voor dien groeten Heilige verzocht, dat de H. Willi- brordus door den Stedehouder van Christus aan Ons aartsbisdom tot beschermheilige mocht worden gegeven en ons verzoek is inge willigd Katholieken, hoe troostend, hoe tref fend is het voor ons, van Christus Stedehouder zeiven zulken Beschermheilige te ontvangen, of liever door Dezen op zulken Vriend Gods te worden gewezen! O begrijpt de beteekenis, welke die handeling voor u heeft, beseft den zin daarin opgesloten. Het is, als zegt de H. Vader: gedenkt uwe voorgangers, die u het woord Gods verkondigd hebben en volgt hun geloof na." DE SPAANSCHE KONINGIN DEELT KLEE DEREN UIT onder die arme kinderen wam Madrid. UIT DE KLOMPENINDUSTRIE Staking geëindigd De staking in de machinals klompenindustrie, welke zich nog alleen uitstrekte over de klom penknechts uit St. Oedenrode, is ten tweeden male geëindigd. Vermoedelijk zou heden een 15-tal sta kers door de patroons te werk worden gesteld. Het aantal werklieden, dat voorloopig nog niet tewerk gesteld zal worden. bedraagt naar schatting 20 personen. Deze laatsten schijnen besloten te hebben de staking niet verder door te zetten en zullen steun uit de betrokken bondskas blijven trekken. EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN De uitslagen der in 1930 gehouden examens In Staatsort. No. 248 is opgenomen de uit slag van de in 1930 gehouden eindexamens der Rijks-, gemeentelijke- en bijzondere kweekscho len. Van de voor de akte 1. o. geëxamineerde 1234 vrouwelijke en 785 mannelijke candidaten slaagden er resp. 1145 en 730. Voor de examens handenarbeid waren opge komen 213 vrouwelijke en 172 mannelijke can didaten, waarvan er reap. 181 en 147 werden toegelaten. Voor het examen nuttige handwerken slaag den 978 van de 1034 geëxamineerde candidaten. Aan de Rijkskweekscholen werden geëxami neerd: 181 mannelijke en 257 vrouwelijke can didaten, waarvan er resp. 171 en 242 slaagden. Voor de R.K. kweekscholen waren deze cijfers: geëxamineerd 289 mannelijke en 555 vrouwe lijke candidaten; geslaagd resp. 265 en 527. Voor de Protestantscbe kweekscholen: geëxa mineerd 257 mann. en 262 vrouw, cand., waar van geslaagd 239 en 230. Aan de gemeentelijke kweekscholen slaagden 52 mann. en 92 vrouw., van de 55 en 102 geëxamineerde candidaten. Percentsgewijs uitgedrukt slaagden er van de geëxamineerde candidaten der Rijkskweekscho len 94.29 pot.; der R.K. kweekscholen 93.85 pet.; der Prat. Kweekscholen 90.36 pet en van de Gemeentelijk© kweekscholen 91.72 pet. VOLKSDANS EN VOLKSMUZIEK. Bij notarieele actie is opgericht de stich. ting „Nederlandsch Instituut voor Volksdans en Volksmuziek". Leden der directie zijn mevr. W. Brom Struick, mevr. dr. E. van der Venten Ben- se], mevr. A. SansonCats en de heeren M van Crevel, H. J. Spijkerman en J. Schaap. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren M. van Crevel, voorzitter; H. J. Spijkerman, secretaris;, van Bleiswijkstraat no. 46, den Haag; en J. Schaap, penningmeester. Het doel van het „Nederlandsch Instituut voor Volksdans en Volksmuziek" (N. I. V.) is de gezelschapsdans en het gemeenschappelijk zingen en musiceeren in ruimeren kring te verbreiden, vooral het vormen van dans- leid(st)ers, door het oprichten van volksrtans- clubs, door het geven van demonstratie.!, door het organiseeren van volksdans, en voiksnvu- ziekfeesten e.d. Belanghebbenden kunnen bij het N. I. V.- secretariaat gratis de brochure van het In stituut verkrijgen, waarin doel cn werkwijze nader worden uiteengezet. S O.S.-BERICHTEN PER RADIO. In verband met de publicaais van den Politie Radio Omroep, maakt men er ons van de zijde van de Omroepvereenlgingen op attent, dat deze laatste geen kosten in rekening brengen voor de draadloos-telefonische overbrenging van S.O.S.-berichten. Verzoeken voor deze berichten richte men öt telefonisch óf telegrafisch tot de op dat oogen blik zendende vereeniging. Dergelijke spoed- of noodberichten worden dan overgebracht als i andere gemeenschapsmiddelen tijdelijk falen, of de verblijfplaats van den upgeroepene onbe kend is. De afzender moet het bericht onder teekenen; liever echter verzende een of andere betrokken autoriteit het bericht (dokter, geneesheer-directeur, burgemeester, reeder, enz.). Verwacht wordt: Krachtige tot stormachtigen, later afne mende, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken met regen, latex tijdelijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.23 tot 's morgens 7.40. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K, Volk» bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. IC Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. Maandag 29 December Ned. R. K. Bouw va kar bei dersbond St. Joseph. Verzilveren bonnen en zegels; van 7half S voor leden schilders; van half 89 uur voor leden bouwvakarbeiders. Dinsdag 30 December Nedl. R. IC Bouwvakarbeidiersbond St. Joseph, verzilveren bonnen en zegels; van 7 tot 8 uur voor leden bouwvakarbeiders; van 89 voor alle ongeorganiseerde bouwvakarbeiders. 30 Dec.; Groote Schouwburg, De vier dames Duvernis (Rott. Hofstadtooneel) 8*4 uur. 1 Jan.: Groote Schouwburg, De privé- secretanesse (Rott. Hoflstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). 3 Jan.: Gebouw v. K. en W., 5e populair Zaterdagmiddagconcert Rotterdamsch Phil- harmo.nisch Orkest, half 4 uur. Dagelijks; Arena-variété, 2*4 en 8>j uur, (voor volwassenen) Casino-variété, 2% en i1/, uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Woensdag 31 dezer in; Grand, théatre, Sous les to-its de Paris (voor volw.); Cors-o, Export in blond" (voor volw.); Thalia, Als het hart spreekt (voor volwassenen) Roxy, Sonny boy (voor volwassenen); Luxor. Die- Drei van der Tankstelle (voor volw.) Oity, de Ochtendpatrouille (voor volwassenen) Royal, Watt en half Watt als mannequins (voor volwassenen); Ooster-theater, Zwei Her zen in 3/. Takt (voor volwassenen). SCHIEDAM, 29 Dec. Officieele noteerlng van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCL 11. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling EXAMEN COSTUMIèRE Bij het te 's Gravenhage gehouden examen slaagden voor costumière de dames C. Bloe- mendaal; T. Berendes; T. v. d. Heuvel; J. de Jong en F. de Hollander, allen leerlingen van de Modevakschool, Lange Kerkstraat 56. Leerares mej. H. v. Alphem. visSe r.i-< HET TITELBLAD VAN DE VATICAANSCEB ILLUSTRATIE, de nieuw-verschenen ViU- caansche uitgave

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1