\LGEMEEN OVERZICHT. i Wat is de oorzaak 8L_ NIEUWE CRISIS Ontwikkeld tot een ca asti'O! Samsezwering in Turkije „Zooiets gebeurt meer" jj DINSDAG 30 DECEMBER 1930 loonconflicten in DUITSCHLAND Incident in een kerk DE POOLSCHE „TERREUR' OPPER-S1LEZIE IN ONDER LAWINE BEDOLVEN GROOTE BRAND EN ONTPLOFFING JOFFRE STERVENDE DE OPSTAND IN BURMA DE REBELLEN OMSINGELD SPANJE NA DE REBELLIE 'T GEHEIME FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE VERDRAG NIEUWE ENGELSCHE KANONNEN NOG STEEDS ARRESTATIES De brand te Bismarck EIGENAARDIG ONGEVAL AUTOBUS TEGEN PAAL GEREDEN mÈBM t-Pt De lijn van Stalir De sovjet-dictator Stalin blijkt zijn macht steeds meer te -willen uitbreiden. Tot dusverre had hij zich tevreden gesteld met de overigens buitengewoon invloedrijke functie van secre taris-generaal der communistische partij der sovjet-unie. Nu is hij ook benoemd tot lid van den raad voor arbeid en verdediging, waaruit men kan afleiden, dat hij zich ook, op geheel bijzondere wijze, voor het roode leger en de roode vloot wil interesseeren. Belangwekkend is ook het overigens niet geheel onverwachte bericht, dat het politieke bureau besloten heeft den voormaligen voor zitter van den raad van volkscommissarissen Rykoff voor een belangrijke functie in het buitenland, een gezantschapspost dus, voor te stellen. Geheel natuurlijk wordt daarbij aan de twee meest controleerbare ambassades, die van Rome en Londen, gedacht. Daar deze echter op bet oogenblik niet open zijn, zal Rykoff voorloopig te Moskou moeten blijven zonder eenig politiek ambt, en, het spreekt vanzelf, onder de betrouwbare bewaking der gepoe, die wel zal weten te verhinderen, dat de rechtsche oppositie zich nogmaals rond dezen toekomstigen banneling groepeert. De gepoe ontwikkelt overigens de laatste dagen wederom een buitengewone activiteit. De meeste har er daden blijven voor de buiten wereld geheel verborgen en als men nu en dan iets van haar werkzaamheid hoort, kan men er van verzekerd zijn, dat een bijzondere bedoeling -bij de publicatie er van voorzit. Op het oogenblik is die bedoeling zeker scherp aan te geven, dat de strijd tegen de rechtsche oppositie onver-biddellijk voortgezet wordt. De generale lijn van Stalin moet on voorwaardelijk gevolgd worden, wie van deze duidelijke richting afwijkt, stelt zich aan de ernstigste gevolgen bloot. Na de leiders der praw-oeklonniki Rykoff, Tomski, Oeglianoff getroffen te hebben, zijn nu de mindere goden aan de beurt, en dezer dagen heeft het noodlot een vijf en veertig financieels staatsambtenaren te Nowossibirsk getroffen, die er van beschuldigd worden de koelakl, de rijke boeren, te hebben gesteund en bevoordeeld, waardoor de sovjet-staat voor millioenen benadeeld zou zijn. Gelijk te ver wachten was, hebben alle gearresteerden reeds hun misdaad bekend en binnenkort kunnen we dus weer een sensationeel proces met de bolschewistische ensceneering verwachten. Al deze gebeurtenissen encadreeren het feit, dat Moskou zijn harde vuist op de arbei ders van het sovjet-paradijs heeft doen neer komen door een reeks draconische maatrege len tot verhooging der arbeidsprestatie. Het commissariaat van den arbeid heeft namelijk gelijk we dezer dagen reeds meldden nieuwe bepalingen uitgevaardigd, waardoor de strengste discipline in fabrieken en werkplaatsen doorgevoerd moet worden. Als de arbeiders de discipline systematisch schenden, zullen zij, naar het oordeel der lei ders, eenvoudig zonder termijn ontslagen wor den, terwijl zij gedurende zes maanden in geen enkel ander bedrijf arbeid zullen, krijgen. Hebben er kwade bedoelingen voorgezeten, dan volgen gerechtelijke straffen. Deze draconi sche verordening vult de vroegere aan, welke reeds verbood, dat men vrijwillig van betrek king zou veranderen en werd uitgevaardigd om zoo snel mogelijk het vijf-jaren-plan door te zetten, zooals door de executieve commissie der partij reeds geëischt is, bij de vaststelling van het schema voor 1931. Het derde jaar van het plan, dat het „beslis sende" wordt genoemd, begint den lsten Januari. Kenmerkend voor de nieuwe richt lijnen is de concentratie van allebeschikbare middelen en het vermijden van een verspilling der krachten over een -bijna eindelooze reeks parallele bedrijven. Men heeft daarvoor vele punten laten vallen om andere te kunnen be spoedigen, met het onvermijdelijke gevolg, dat van het harmonische, maar theoretische plan van 1928 niet veel overblijft. De volle nadruk wordt nu gelegd op kolen, metaien, veeteelt en verkeerswezen. Met alle voorhanden middelen zal Kusnezk in Siberië tot k-ole-nbasis, de Oeral en de Altai tot metaal- basis van het Oosten worden georganiseerd. Het volksvermogen zal met 35 procent tot 49 milliard roebel worden opgevoerd, waarvan de staat voor zijn socialiseerende doeleinden ongeveer 65 procent zal opeischen. De nieuwe kapitaalsbeleggingen zullen 17 milliard roebel bedragen, o.m- voor de industrie, 2 voor de electriseering, 3 voor het transportwezen en 4 voor den landbouw. Bij dit program treedt duidelijk het streven om de industrlaliseering in dienst der lands verdediging tegenover het algemeen welzijn te stellen naar voren. Het radicale program van Stalin: organisatie van de groot-industrie en collectlveering van den landbouw, zonder met de behoeften der menschep rekening te hou den, wordt er ten volle door uitgevoerd. Hoe dit grootsch-e werk ecKer gefinancierd moet worden, wordt geheel in het midden gelaten. Er is éën d-oel: de bolschewiseerlng, daarvoor wijkt alles. Klaarblijkelijk zelfs het gezonde verstand. De Europeesche Unie De door de volkenbondsvergadering van Sep tember in het leven geroepen volkenbonds commissie voor de bestudeering van het plan- Briand eener Europeesche Unie, in. welke com missie alle Europeesche staten, die lid van den volkenbond zijn, een vertegenwoordiger heb ben, zal, zooals m.en west, op 16 Januari baar tweede zitting te Genève houden onder voorzitterschap van Briand. De Belgische regeering heeft thans aan den volkenbond een nota dosn toekomen, waarin zij eenige denkbeelden aan de hand doet voor de opstelling van het arbeidsprogramma der commissie. De Belgische regeering geeft den raad, dat de commissie zal nagaan, welke vraagstukken de volkenbond reeds ter hand genomen heeft en of die vraagstukken wellicht, in een zuiver Europeesch licht bezien, een stap verder voor uit kunnen worden gebracht dan tot dusverre het geval was, zoo lang die kwesties van uni verseel standpunt werden bekeken. Als voorbeeld ,van zulk een mogelijkheid noemt de Belgische nota de conventies van Ge nève van 1923 over de hydro-electrische krach ten en over het vervoer van electrische ener gie van het eene land naar het andere. De Belgische regeering meent, dat de in deze con venties geregelde kwesties opnieuw zouden kunnen bekeken worden van een zuiver Euro- peesch-continentaal oogpunt. Wellicht zou men dan tot een regeling kunnen komen van veel grooter praktisch nut dan die welke is neerge legd in de conventies van 1923, die op de uni- verseele verkeersconferentie van dat jaar zijn |ot stand gebracht. Een ander onderwerp, dat wellicht erbij winnen zou, indien het van uitsluitend Euro peesch standpunt behandeld zou worden, is de kwestie van de economische behandeling van buitenlanders. Op de Parijsche volkenbonds- oonferentie van November 1929, die tevergeefs trachtte een universeele conventie op dit ge bied te sluiten, waren niet minder dan 47 staten vertegenwoordigd. Zij slaagden niet. Sinds dien hebben .enkele Europeesche regee ringen (waartoe, zooals men weet, ook de Ne- d-erlandsche behoort) onderlinge besprekingen gehouden over de mogelijkheid tot een liberale conventie tusschen een meer beperkt aantal staten te komen. De Belgische nota verklaart, dat de Belgische regeering voornemens is de volkenbondscommissie voor de Europeesche unie met de resultaten dier besprekingen tus schen enkele Europeesche staten in kennis te stellen, zoodra deze besprekingen tot een zoo danige principieele overeenstemming zullen geleid hebben, dat op dien grondslag een wer kelijke vooruitgang in vergelijking tot den tegenwoordigen toestand verkregen zou wor den. Het laatste punt, dat de Belgische nota ter sprake brengt, is misschien wel het belangrijk ste. De nota herinnert eraan, dat de Europee sche Unie ten doel zou hebben tusschen de Europeesche volken een stelsel van voortdu rende solidariteit te bevestigen. Dit brengt met zich, dat men de banden, die de volken ver hinden, steeds nauwer aanhaalt en hun weder- zij-dsche betrekkingen ontwikkelt. Doch boven al behoort dit mede te brengen, dat de Euro peesche staten zooveel mogelijk die maatrege len vermijden, waardoor zij elkander schaden zouden toebrengen. Helaas moet men echter erkennen, zoo gaat de Belgische nota voort, dat de maatregelen, die de landen plegen te treffen, om aan nieuwe nationale bezorgdheden tegemoet t-e komen, niet voldoende rekening houden met de belangen van andere volkeren. VoorH op economisch ge bied pleegt men in tijden van crisis sterk te zondigen tegen het beginsel, dat men trachten moet de benadeeling van andere volkeren te voorkomen. De openbare machten van ieder land plegen, wanneer zij tegenover ernstige moeilijkheden geplaatst worden, ieder voor zich, los van de andere mogendheden, maat regelen te nemen, die ingegeven zijn door een soort van reflexbeweging van het instinct van zelfbehoud. Slechts denkende aan den eigen binne-nlandschen toestand, schaden zij aldus in ernstige mate vaak de belangen van hun na- huren en verwekken daardoor gevoelens van wrevel en repressaillemaatregelen, die, verre ervan het kwaad te ge-nezen, menigmaal dit slechts nog -erger maken. Tegen deze slechte gewoonten heeft de han delsconventie van Genève van 24 Maart 1930 voor het eerst getracht een dam op te werpen. De handelsconve-ntie heeft het beginsel neer gelegd, dat een staat, die voornemens is zijn invoerrechten te verhoogen of nieuwe invoer rechten in het leven te roepen, dit vooraf den anderen staten moet mededeelen en met dezen daarover in besprekingen zal moeten treden, indien zulks verlangd wordt. De Belgische regeering is van oordeel, dat dit beginsel ook tot andere gebieden zou kun nen worden uitgebreid, met name tot het ter rein van den kapitaal-omloop, van de behan deling vau personen en van het verkeerswezen. Ook op andere punten va,n het gebied van den goederenruil zou het beginsel der Geneefsche handelsconventie verdienen te worden toege past. De Belgische nota erkent, dat er geen kwestie van kan zijn, dat inbreuk zou worden gemaakt op de prerogatieven van de regeeringen of parlementen der verschillende landen. Doch het voorbeeld der handelsconventie toont aan. dat het binnen de daar gestelde grenzen moge lijk is raadplegingen tusschen de verschillen de regeeringen te organiseeren, opdat de maat. regelen van nationaal belang zoo min mogelijk de belangen der andere staten benadeelen en in ieder geval in de oogen dier andere staten geen tergend karakter aannemen. Daarom geeft de Belgische regeering in overweging, dat de volkenbondscommissie voor de Europeesche Unie zal onderzoeken, hoe men de toepassing van het in de handelsoonventie neergelegde be ginsel ook op ander gebied in de betrekkingen tusschen de Europeesche staten zal kunnen verzekeren. De Belgische nota legt op verblijdende wijze vooral in dit laatste gedeelte weder getuigenis af van dien goeden Europeesohen geest, die de Belgische delegatie op de economische volken bondsconferenties van den laatsten tijd onder leiding van Van Langenhove tot de krachtige medewerkers van Colijn en Nederbragt heeft gemaakt. SOLINGEN, 29 December. (V. D.) In het loonconflict in de staalwaren-industrie in So- lingera is voor het Be-rgische land een arbitrale uitspraak tot stand gekomen, waarbij de loonen tot 31 December 1931 op het tegenwoordige peil gehandhaafd blijven, terwijl daarna het tarief- loon met 6 pet. zal worden verlaagd. De nieuwe loonovereenkomst kan, echter niet voor 30 Juni 1931, met een maand worden op gezegd. De onderhandelingen over de tarieven voor de huis-industrie zijn eenige dagen uitgesteld. Naar het Wolff-bureau uit Hal! a meldt, zijn do onderhandelingen inzake het loonconflict in Je metaal industrie voor het tariefdiatrict Hal ie. Maagdenburg en Anhalt, na vijf uur ver geefedh pogen om tot overeenstemming te ko men, afgebroken Den 6-den Januari a.s. zal de scheidsrechter le zaak in handen nemen. HAGEN, 29 December. (W.B.) Eij de onder handelingen in het district der Liidenscheider metaalindustrie, waar 10 12 duizend arbei ders werkzaam zijn, zijn de loonen krachtens scheidsrechterlijke uitspraak met zes percent verlaagd. ESSEN, 29 December. (W.B.) De bij den loon strijd bij de Rijnseh-Westfaalsche tramwegen betrokken partijen zijn door den rijksminister van arbeid tegen 5 Januari naar Berlijn ont boden WEER EEN BRITSCH SMOKKELSCHIP OPGEBRACHT NEW-LONDEN. (Connecticunt) 29 December (N.T.A.) De kustwachtbooten hebben den Brit- schen motorschoener „Eleanor Joan", die voor een waarde van 17.000 dollar spiritualiën in de Vereenigde Staten wilde binnensmokkelen, in beslag genomen. De uit elf koppen bestaande bemanning werd naar New-York overgebracht MIJNWERKERSSTAKING IN Z.-WALES? Een laatste poging tot bijlegging van het conflict WEINIG MEDEWERKING? LONDEN, 29 December (V.D.) De president van de Engelsche mijnwerkersfe-deratie Coo1', heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat ie mijnindustrie een nieuwe crisis tegemoet gast De oorzaak hiervan is, dat in Zn id-Wales en Schotland d-e zoogenaamde spread-over, vol yens welke 90 arbeidsuren over twee weken ver deeld kunnen worden, niet zoo toegepast wordt als oorspronkelijk in de bedoeling heeft gele gen. Met de kwestie in Zuid-Wales houdt ds arbitragecommissie zich beden bezig; de we k- gevers willen zich hiermede echter niet in laten. In Zuid-Wales loopt de overeenkomst op 31 December af, zoodat naar d-e meening van Cook het stopzetten van den arbeid ze-er waar schijnlijk is, wanneer niet op het laatste oogen blik nog een verandering ten goede komt. Een staking In één district kan echter ge makkelijk naar een ander district overslaan De minister voor de mijnen is naar Schot land vertrokken, waar hij heden met de werk gevers besprekingen zal voeren. Ook in het departement van hand-el te Lon den hebben hedenochtend besprekingen pi rats ge-had, om een stopzetting van het werk in de mijnen van Zuid-Wales te voorkomen De mijneigenaars hebben echter geweigerd zich bij deze besprekingen te doen vertegenwoordigen- Werklooze richt zich tot den Koning Een afspraak zonder resultaat Tijdens een godsdienstoefening in de garni zoenskerk te Kopenhagen, welke ook werd bij gewoond door dan koning en eenige leden van de koninklijke familie, heeft een werklooze een demonstratie gehouden. Aangezien men op een dergelijke demonstra tie had gerekend, had de organist opdracht ge kregen, direct het orgel te bespelen, indien een demonstrant zou storen. Onmiddellijk na de predikatie stond een jon geman op, die zich in een toespraak in het bij zonder tegen den koning richtte. De organist begreep een gegeven teeken ver keerd en liet den demonstrant rustig doorsipre- ken. De jongeman werd na den kerkdienst gearres teerd. Ook minister Skaldkowski op inspectie Zooals gemeld, heeft d-e Duitsche rijksminis ter van buitenlandsohe zaken, dr. Curtius, on langs een bezoek gebracht aan het Oost-Duitsok grensgebied, om zich persoonlijk, op de hoogte te stellen en inlichtingen in te winnen inzake Poolsohe terrorisme tegen de Duitsche minder heden, zulks in verband met de a.s. raadszit ting van den volkenbond, waar de kwestie ter sprake komt. Naar het Wolff-bureau thans uit Katitowitz bericht, is ook de Poolsohe minister van bui- lenlandsche zaken, Skaldkowski, dezer dagen, in verband met de Duitsche beschuldigingen, op inspectie-reis gegaan. Hij is Zondag j.l. te Kattowi-tz aangekomen, vanwaar hij, in gezelschap van den voornanm- sten chef van het woiwoodsohap,, die plaatsen bezocht, waar zich volgeins de Duitsche nota vooral de daden van terreur moeten belbben af gespeeld. De minister is voornemens niet enkel do autoriteiten dezer plaatsen te hooreu, doch ook de slachtoffers van het z.g. terrorisme. Naar het W. B. uit Berlijn meldt, zal ook rijkskanselier dr. Brüning begin Januari een bezoek brengen aan het Oostelijk grensgebied en Sileaie. Drie dooden Uit Züridh wordt gemeld; Op de Saemtis is een gezelschap van 7 ski- loopers door een lawine bedolven. Vier leden van het ge-elsdkap wisten zich uit te graven, dock d-e overige, een da-nfe en twee iheeren, kon den eerst na verscheidene uren als lijken wor den geborgen. Meer dan 2% millioen gulden schade Te Bismarck in den staat Noord Dakota is Za terdag tengevolge van een ontploffing, waar van de oorzaak nog onbekend is, brand uitge broken in het regeeringsgebouw. De brand breidde zich bij den zeer kractotigen wind zeer snel uit, zoodat het gebouw geheel verwoest werd. De schade wordt op ruim 1 millioen dollar geraamd. Alle papieren en documenten, waaronder zich ook geldswaardige papieren bevonden, zijn ver loren gegaan. TE PLETTER GEVALLEN Tragisch einde van een glijvlieger EISENACH, 29 December. (H. N.) Vanmid dag steeg een 20-jarige glijvlieger van de vliegergroep te Eisenach op den Hörselberg op, ten einde een vlucht met het door hem zelf gebouwde glijvliegtuig te maken, waar mede hij reeds enkele proefvluchten had ge daan. Kort na den start viel het vliegtuig naar beneden. De jeugdige vlieger is verongelukt en werd als lijk onder de wrakstukken van het vliegtuig van-daan gehaald. De ouders .waren getuige yan het ongeluk. Vrijdagavond op zijn verzoek bediend Een lange doodstrijd PARIJS, 29 December (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Mgr. Maglione, de pauselijke nuntius te Parijs, die zoo juist de kliniek ver liet, na een bezoek te hebben gebracht aan maarschalk Joffre, verklaarde, dat de toe stand van den hoogen lijder uiterst slecht is. Daar men zijn bezoek had uitgelegd, alsof de nuntius, die met den maarschalk zeer vriend schappelijke betrekkingen onderhield, hem van de laatste H. H. Sacramenten zou hebben voor zien, stelden de journalisten hem de vraag, of zulks het geval was geweest. Mgr. Maglione antwoordde dat de maarschalk reeds Vrijdagavond zoo spoedig er stervensge vaar was, verzocht had, bediend te worden en dat de H. H. Sacramenten der Stervenden hem waren toegediend door den Eerw. Pater Delsort, aalmoezenier van de kliniek van de broeders van St. Joannes de Deo. Onze correspondent te Parijs seinde ons gis terenavond: Maarschalk Joffre is sinds half zes buiten bewustzijn. Zijn boezemvriend, generaal Pau, de laatste der toegelaten bezoekers, werd niet meer door den boegen leider herkend. De stervenssponde is omringd door mevrouw Joffre, de dochter en den schoonzoon van den maarschalk, den aalmoezenier, den opperbe velhebber van het Fransche leger, maarschalk Pétain en den minister van oorlog. Aan de kliniek blijft de toevloed van be langstellenden buitengewoon groot Wij meldden ten onrechte, dat het pater Del sort zou zijn, die den maarschalk bediend heeft; de H. Sacramenten der Stervenden zijn hem toegediend door pater Bellesoeur. Een deel van de jungle in vlam Uit Rangoon wordt gemeld, dat in het Tha- rawady-district in Burma een hevig gevecht tusschen de regeeringstroepen en de opstande lingen aan den gang is. De opstandelingen hebben zich tot nu toe in hun stellingen weten te handhaven, hoewel deze onder een hevig artillerievuur staan, waardoor den rebellen zeer zware verliezen toegebracht moeten zijn. Een deel van de jungle staat in vlam en de hevige rook verhindert voorloopig een verder oprukken van de troepen. De opstandelingen zijn door de regeerings troepen omsingeld, zoodat zij zich ten slotte zullen moeten overgeven, tenzij zij een door braak willen beproeven of tot den laatsten man willen sneuvelen. De bestraffing der schuldigen MADRID, 29 December. (B. T. A.) Het offi cieel© blad van het ministerie van oorlog publi ceert de lijst van officieren-vliegeniers, die terecht zullen staan naar aanleiding van het geen onlangs is voorgevallen op het vliegveld „Cuatro Ventos", waar zij toebereidselen maak ten voor een revolutie. De lijst bevat vijf commandanten en een en twintig sub-alterne officieren. MAROKKANEN-INVAL IN ALGIERS Vier man gedood en 100 kameel en buitgemaakt Naar de „Matin" uit Colombo Bechar meldt, heeft met Kerstmis een niet onderworpen Ma- rokkaafische stam, die over 200 geweren be schikt, hij Tafilal een inval op Algerijnsch gebied gedaan, waar hij een kamp van inboor lingen 15 K.M. ten Westen van Abadia aanviel. Van dezen laatsten stam werden de hoofd man en drie andere inboorlingen gedood. De invallers maakten 100 kameelen buit en trokken daarmee af. Een mobiele Fransche kolonne en een vlieger eskader begonnen terstond de achtervolging. Het gelukte een deel van den buit weder af te nemen, terwijl verder den vijand zware verliezen werden toegebracht. Aan Fransche zijde werden 4 man gedood en twee gewond, terwijl bij den vijand 15 dooden en een groot aantal gewonden geteld zijn. BRUSSEL, 28 December. (V.D.) In een arti kel over het geheime Fransch-Belgische mili taire verdrag schrijft de Katholieke „La libre Belgique", dat genoemd verdrag niet bij den volkenbond is gedeponeerd, zooals artikel 18 van het volken-bondspact eisoht. Bij den volkenbond zijn slechts gedeponeerd twee tusschen de Belgische en Fransche re giering gewisselde brieven doch ndet de in het verdrag neergelegde wederzijdsohe verplichtin gen. 0nz9 Brusselsche correspondent meldt ons: In verband met de polemiek, die momenteel rond de kwestie van het Fransch Belgisch militair accoord wordt gevoerd, heeft een Parijseh blad een z.g. interview gepubliceerd van den Belgischen minister van buitenland- sche zaken, Hijmans, over deze. kwestie. Van officieele Belgische zijde wordt thans verzekerd, dat de minister de laatste dagen geenerlel interview heeft toegestaan en dat de door hem afgelegde verklaringen welke thans gepubliceerd worden vijf weken geleden wer den gedaan en niets uit te staan hebben met het accoord in kwestie. Beter tegen slijtage bestand LONDEN, 29 December. (H.N.) Volgens den marinemedewerker van de „Daily Telegraph" zullen op de Engelsche oorlogsschepen nieuwe kanonnen in gebruik worden genomen, die geheel uit staal vervaardigd zijn. Zij zijn lich ter dan de oudere en ook beter tegen slijtage bestand. HET MONUMENT VOOR DEN POOLSCHEN KONING LADISLAS.WARNENCZYK, bekend uit den kruistocht tegen dis Muzelmannen, dat te Warna zal worden onthuld Dertig personen ender het puin bedelven MOEILIJK REDDINGSWERK PARIJS, 29 December (V.D.) De ernstige in storting in Algiers waarbij, zooals gemeld, een bruiloftsgezelschap onder het puin bedolven werd, ontwikkeld zich tot een catastrophe Hoewel men nog steeds niet weet, hoeveel slacht offers onder de puinhoopen liggen, schijnt toch vast te staan, dat meer dan dertig personen werden bedolven. Het opruimingswerk, dat in den nacfht van Zaterdag op Zondag moest worden gestaakt, werd Zondag voortgezet. De militairen verleen den hulp. Tijdens het opruimingswerk had een tweede aardverschuiving plaats, waardoor de redJera bijna bedolven werden. Gelukkig kondigde de aardverschuiving zich door gerommel aart, zoodot de opruimingsploeg zich in veiligheid kon stellen. "Als een der eerste werd de bruidegom be vrijd, die slechts licht gewond bleek te zijn. Eenige uren later werd een zeventienjarig meisje ouder de puinhoopen weggehaald, dat vreeselij'k verminkt was en later de bruid bleek te zijn. In den nacht van Zondag op Maandag werd het opruimingswerk weer gestaakt, daar men nieuwe instortingen vreesde. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat de bewoners van de wijk zelf schuld heb ben aan de instorting, wijl zij sinds jaren den berg uitgegraven en uitgehold hebben De gouverneur van Menemen afgezet ANGORA, 29 December. (B.T.A.) Er hebben nieuwe arrestaties plaats gehad o.a. van den commandant der gendarmerie, die er van be schuldigd wordt, zijn plicht verzuimd te heb ben. Dê gouverneur van Menemen werd afgezet. De uitslag van het onderzoek bevestigt, dat de z.g. secte der Nakchiends, waarvan de vroe gere sultans deel uitmaakten, een reactlonnaire beweging organiseert. De secte organiseerde nog steeds occulte plechtigheden in de streek van Smyrna, Menemen en Manissa. Alle archieven van den staat Noord-Dakota verwoest BISMARK (Noord Dakota), 29 December. (V.D.) Bij den hsvigen brand, die het staats gebouw van Noord-Dakota verwoestte, zijn alle officieele gegevens van het staatsdepartement verloren gegaan. Het vuur brak uit in de bovenverdieping van het gebouw van oude structuur en verspreidde zich zeer snel. ondanks de krachtige pogingen van de brandweer. Het gebouw*was slechts vier verdiepingen hoog en brandde geheel af. De zaken van Noord-Dakota zijn tengevolge van den brand geheel in de war. De gouver neur George Shafer heeft onmiddellijk een conferentie der staatsleiders bijeengeroepen, om een plan van actie uit te werken. In een doktersspreekkamer BERLIJN, 29 December. (W. B.) De „Nachtausgahe" maakt melding van een eigen aardig ongeval, dat hedenmorgen „Sanitaetsrat" dr. Skutsch te Dalilem is overkomen. Terwijl de staatssecretaris hij de rijkskanse larij, dr. Puender, zich voor een medisch onder zoek in de spreekkamer bevond, wilde dr. Skutsch een instrument warm maken. Hij stiet daarbij per ongeluk een fleseh, die aether of een cf ander zuur bevatte, om. Op het zelfde oogenblik vatte de vloeistof vlam en de flesoh ontplofte met een luiden knal. De steekvlam sloeg dr. Skutsch in het ge zicht, waarna ook zijn k leer en vlam vatten. Staatssecretaris dr. Puender en zijn echtge- noote, die zicih ook in de spreekkamer bevond, namen terstand de tapijten op, die in de kamer lagen, en bluschten daarmede de vlammen. Daarna bracht de staatssecretaris den dokter in zijn eigen auto naar bet ziekenhuis. Hier werd vastgesteld, dat dr. Skutsch zeer ernstige brandwonden had opgeloopen aan hoofd en handen en ook aan zijn rug. AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN VERKOCHT. NEW-YORK, 27 December (H.N.) Van de Amerikaanscbe vloot zullen 19 verouderde oorlogsschepen worden verkocht. Zij zijn in de jaren 1918 en 1919 als torpedojagers gebouwd. In de verkoopvoorwaarden is een bepaling op genomen, dat de kooper er voor moet zorgen, dat de schepen niet als smokKelschepen zullen worden gebruikt. VERGIFTIGING IN BERLIJNSCHE WASCHFABRIEK Een aantal strijksters plotseling bewusteloos Het bedrijf voorloopig gesloten BERLIJN, 29 December. (H. N.) In de Ber liner Wascjiefabrik A. G. verloren vandaag op de strijkzaal, waar ongeveer vijftig arbeid sters werkzaam waren, plotseling verscheidene strijksters onder verschijnselen van vergifti ging het bewustzijn. Terstond werden de brandweer en de eerste hulpdienst gealarmeerd. Het gelukte 27 vrou wen spoedig weer bij te brengen, nadat zij in de openluobt waren gedragen. Bij zeven arbeidsters was de toestand ern stiger, zoodat de brandweer ruim een uur lang een behandeling met zuurstofapparaten toe paste, voordat zij weer teekenen van leven be gonnen te geven. Deze patiënten zijn naar het Virchow-ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van de vergiftiging is nog niet vastgesteld. Alle gasleidingen zijn onderzocht, doch nergens heeft men een ernstig defeat kun nen ontdekken. Ook heeft de brandweer geen gaslueht in de zaal opgemerkt. De zaal is zeer modern ingericht en er be vinden zich ook verscheidene exhausters, die voor de luchtverversching zorgen. Ook deze exhausitors schijnen in orde te zijn, doch het onderzoek daarvan is nog niet afgeloopen. .Mochten deze niet in orde zijn geweest, dan be staat de mogelijkheid, dat door ophooping van verbrande gassen de vergiftiging is ontstaan. Voorloopig is bet bedrijf gesloten, totdat de oorzaak vastgesteld zal zijn. De Vlaamschek „incidenten" in de St. Bavo 'N HERINNERING UIT LEUVEN De Rottendamsdbe Dominicaan pater C. Frlefahoff, professor aan bet Collegium Ange- licum te Rome schrijft ons: In de „Maasbode" va.n Dinsdag 23 December (Ochtendblad, le 'blad) komt onder het op schrift „Vlaamsche incidenten in St. Bavo te Gent" een toe-richt voor omtrent het verlaten van de fcenk door een paar honderd gekxmgen bij het begin van een Fransche preek. Dergelijke „incidenten" werken uiteraard mede het streven der Vlaamsche beweging on sympathieker te maken in de oogen van Katho lieken. Het kan daanom ndet weinig bijdragen tot de juiste schatting van het gebeurde, wan neer men weet, dat zoo iets in België niet zeld- den voorkomt van andere zijde. Het is ruim vijf jaar geleden, dat het mij zelf overkwam. Als „gast" van de Paters Domini canen te Lenven, viel mij de eer tebeurt op Al lerheiligen des avonds de feestpreek te hou den. Nauwelijks echter was ik begonnen, of een heel groot gedeelte, om niet te zeggen het groot ste gedeelte, der aanwezigen stond op en verliet het kerkgebouw, en dit geenszins „vermijdende rumoer te maken", zooals in bovenstaand be richt gezegd wordt. Integendeel maakte het den indruk, dat men onnoodig rumoer maakte, zoo dat ik onmogelijk kon voort-gaan. Welk een in druk diit op een predikant maakt, laat zich ra den Na mijn preek echter vernam ik op mijn ver wonderd vragen, dat „dit de gewoonte was 'Zoodra een Vlaamsche (Nederlandsche) preek begon, verlieten die Franschsprekende geloo- vigen het kerkgebouw. Ddar meende niemand hierin een „incident" te moeten zien Sapienti sat f „AGNUS DEI"-WIJDING TEN VATICAN® Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: Z.H. de Paus verrichtte hedenmorgen de wijding van het zoogenaamde „Agnus Dei". Aan de Cistereienser monniken van Santa Croce is Indertijd het privilege verleend, de was voor bet „Agnus Dei" te vervaardigen, pit privilege werd hun door Paus Clemens geschonken. Alle monniken woonden met den generalen abt de plechtigheid In de Consistoriezaal bij. AUTO IN RIVIER Op een brug over de Aar, zoo wordt uit Bern. gemeld, geraakte een auto aan het slingeren- De auto kwam tegen de leuning van de brug terecht, die brak, zoodat de wagen In de Aar viel. De beide inzittenden zijn verdronken. Bij Barcelona is een autobus, die voor een wielrijder wilde uitwijken, tegen een telegraaf paal terecht gekomen. De chauffeur en 17 in zittenden werden gewond, waarvan 10 ernstig. MEVROUW POINOARE verlaat het ziekenhui* waar zij een bezoek bracht aan maarscbaljj Joffre,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9