Mosselavond DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Gevaar voor onze jeugd rniMÈËêm STADSNIEUWS SCHIEDAM IN 1930 CORNER-HOUSE m W t' WEER 53sf#> .TAAROANG WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 No. 15913 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 BERICHT ZALIG NIEUWJAAR PRIESTERJUBILEA IN 1931 examen boekhouden EEN „ZONDERLING" KONING IEDEREN VRIJDAG SP I DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. Bil bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar h 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: f Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cta. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.60; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één h^nd, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wij* vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Morgen, Nieuwjaarsdag, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant niet verschijnen. DE DIRECTEUR Van alle wenschen, die we op den Nieuw jaarsdag tot elkander plegen te richten, is deze; Zalig Nieuwjaar" toch verreweg de schoonste, omdat hij onze gedachte richt naar het eind doel van ons leven, omdat hij ons leven plaatst in de sfeer van de eeuwigheid. Zalig Nieuwjaar", in allen ernst uitge sproken, is een volmaakt gebed, een gebod dat ln overeenstemming is met Gods Wil, dat Hem aangenaam moet zijn, omdat Hij wil dat alle menschen zalig zulien worden. Voor ons eeuwig geluk immers heeft Hij ons geschapen. Een zalig Nieuwjaar, een jaar dat moge hij- dragen om nader tot ons eeuwig geluk te ge raken, 't is het hoogste en mooiste wat we voor elkander kunnen bedenken. En wanneer we dat eeuwige, volmaakte geluk elkaar toe- wenschen, dan ligt daar toch ook in opgesloten, dat we op deze aarde elkander allo geluk willen gunnen, voor zoover dat aan het be reiken van het eeuwige heil niet in den weg staat. Voor dengene die het leven meet met de maat van het Geloof, voor wie weet dat. dit leven toch eigenlijk niet anders is dan een voorbereiding, en een voorbereiding welke ons korter en onbeteekemendeir lijkt naarmate wij voortschrijden in jaren, is er toch zoo weinig toe noodig, om ook m dit leven waarlijk ge lukkig te zijn. Enkele weken geleden werd door het Frits Bouwmeester-ensemble in den R. K. Volks bond ten tooneele gebracht een spel uit de arbeiderswereld: .,de lichte last". He lioofd figuur was eeu sjouwer in de havens, een man die van het leven voor ziclizelven niet anders nam dan het allernoodzakelijkste, voor wien het leven één versterving was. En we zagen dien heilige ploeteren langs den kaaimuur, ter wijl hij onder de versleten en gerafelde werk- manskiel een hart mee droeg, welks eenige verlangen was, dat dit hart gelijkvormig wor den mocht aan dat van den Meester, Die eens gezegd heeft dat Zijn juk zoet, en dat Zijn last licht is. En die sjouwer was gelukkig; ge. Iukkig in zijn verstorvenheid, zijn armoe, zijn zwaren dag onder ruwe kameraden. Gelukkig zijn, dat beteekent niets anders, dan ons leven in overeenstemming houdeD met den wil van God, het bezitten van den waren zielevrcde. Zorgen wij daarvoor, geven wij In volle ver trouwen ons over aan Gods Vaderlijke Voor zienigheld, dan zal, wat de toekomst ook brengt, voor ieder uwer moge ze ook van louter menschelijk standpunt bezien alle goeds bevatten wat. gij U wenschen kunt het hieuwe jaar voor ons een Zalig Nieuwjaar zijn een jaar dat ons nader brengt tot het eeuwige geluk dat God voor ons heeft weggelegd. Buiten de reeds gisteren vermelde jubilea staan in 1931 nog de volgende priesterfeesten te wachten, waarvoor ln onze stad belangstel ling bestaat. Op 10 Aug. hoopt pater P. Cremer O.P., rector van het klooster ln de Warande zijn gouden priesterfeest te vieren. Op 15 Febr. herdenkt pater Constantius Gallé O.P., missio naris op Curasao zijn 12-jarig priesterfeest; op 18 Augustus pastoor J. Th. Lagerweij zijn 25-jarig pastoraat. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 30 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. Tucurinca van Bremerhaven om kolen te bun- keren in de 'Wilkelminahaven. SCHIEDAM, 31 Dec. Aangekomen; s.s. Her- mond van Hamburg met stukgoederen ln de Wilheiminahaven. SCHIEDAM, ai Dec. Vertrokken: m.s. Trio, ledig uaar Dordrecht. SCHIEDAM, 31 Dec. Gedurende de maand December kwamen alhier bi&nen 75 stoomsche pen en 3 zeilschepen, tegen 75 stoomschepen, 2 zeilschepen, - zeelichters en 1 zeesleepboot in December 1029. In 1930 zijn uit zee in ,,nze havens aange komen 990 stoomschepen, 26 zeilschepen, 7 zee. sleepbooten, 2 zeelichters, 1 motorlogger en 1 torpedojager, tegen 835 stoomschepen, 17 zeil schepen, 18 zeesleepbooten, 4 zeelichters, 4 wal- vischvaarders, 1 torpedojager en 8 zandzuigers. Om bunkerkoleu in te nemen zijn 162 zeehooten in 1930 binnengekomen, tegen 100 in het afge- loopen jaar. Bij de N.V. Schieveem kwamen aan 88 sche pen; bij de N.V. Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg 265; bij Wilton's Scheepswerf en Machinefabriek 245; voor de Transport Mij. Waldhof 59; voor de Vereenigde Glasfabrieken 10 schapen en 125 met stukgoederen, alsmede 7 'schepen met keisteenen voor de Gemeente. LONDEN, 30 Dec. Vertrokken: motorschoe ner Nyasiena, kapt. L. Pot, met gebroken glas naar Schiedam. IV (Slot) Uit het overige vereenigingsleven worde het volgende aangeteekend. Den 19en Januari herdacht de Schiedamsche Voreenjging tot bescherming van Zuigelingen haar 12)4-jarig bestaan. Drie weken later, op 7 Februari, opende ze haar tweede consultatie bureau en wel in de Leliestraat. Op 20 Mei werd een vereeniging „Het Groene Kruis" opgericht., welke onder andersdenken den hetzelfde voortreffelijke werk verricht, dat nu sinds een paar jaar door het Wit-Gele Kruis onder de Katholieken gedaan wordt. Nu we het Wit-Gele Kruis noemen, denken we er aan, dat de dr. Noletstichting op 12 April, dus nog voor de beëindiging van haar tweede exploita tie-jaar haar duizendsten patiënt boekte. Op 19 April werd een Vereeniging Schiedam- West opgericht ter behartiging van de belan gen van de nieuwe mooie wijk in het Westen van onze stad. Op Hemelvaartsdag en Tweeden Pinksterdag hield de muziekvereeniging „Gusto" een uit stekend geslaagd concours. Half Juli werd een Schiedamsche Bond voor Lichamelijke Oefening opgericht, aan welke een belangrijke plaats in het sportieve leven onzer stad is toegedacht. Naast de mannenzangvereeniging-en Orpheus en Schiedam's Manuenkoor, welke laatste zich op 27 November voor het eerst in het open baar en met verrassend succes deed ho-o-ren, hebben we in den loop des jaars ook een Christelijk Mannenkoor gekregen. Einde Augustus kwam een comité tot stand, dat in den geest van de N.V. de Sportfondsen een overdekte zweminrichting in Schiedam tot stand hoopt te brengen. Hermes-D.V.S. had met interne moeilijkheden te kampen, welke aanleiding werden tot d» omvorming van het bestuur. Enkele losstaande feiten mogen nog aan de vergetelheid worden ontrukt. Begin Februari werd begonnen met hel gra ven van het Haventje West in liet Sterrebosch en opspuiting van d-en Babherspolder en het nog niet opgespoten gedeelte van den Boezem. In liet Sint Jaeobsgasthuis werden per 1 April de binnenregent en -regentes, de heer eu mevrouw van Dam, vervangen door een direc trice, mej. M. Kros. Aan het Spuikanaal kwamen ingrijpende ver anderingen tot stand in verband met den daar gevestigden houthandel van de firma vtt de Wetering. Het Hoofd werd van een nieuwe kade voor zien. Begin April werd begonnen met de slooping van een groot deel der oude panden aan de Oostzijde van de Broersvest. Op 17 April kwam het protest van het auto rijdend publiek tegen het anachronisme der tolheffing tot uiting in een vreedzame bestor ming van den tol aan den Vlaardingerdijk. Eind April bedankte de heer S. Hijman als voorzitter van de Algemeeine Middenstands- vereeniging; de heer Nauman werd tot zijn opvolger gekozen. Op 16 Juni werd de nieuwe openbare be graafplaats aan den Vlaardingerdijk geopend. Den 28en Augustuswerd het Westen der stad in bet Cornerhouse met oen modern café restaurant met vergaderingsgelegemheid ver rijkt. Ap 29 Augustus werd de stad met de ge boorte van een drieling verrast. Den len November word de heer E. G. van den Bovenkamp, inspecteur der directe belas, tingen, invoierrechten en accijnzen alhier, tot directeur dierzelfde middelen te Utrecht be noemd. De 12e December was een zwarte dag voor veel Schiedammers, doordat de Tweede Kamer besloot tot verhooging van den gedistilleerd- accijns met tien percent. Groote branden hebben we dit jaar slechts één gehad. Op 23 Januari ging namelijk de kurkenfabrielt van den heer L. v. d. Toorn in vlammen op. Voor het op 17 en 18 dezer vanwege de Ver eeniging van Leeraren in het Boekhouden te Rotterdam gehouden examen, ter verkrijging van het offieieele practijk-diploma boekhouden, slaagde de heer J. van der Heiden, alhier. AANRIJDING Antwoord: Welke band is de beste? Op grond van mijne 25-jarige ondervinding, opgedaan met Mercedes op Conti, kan ik met gerustheid Con tinental als een der allerbeste banden aanbe velen. Deze band is bijna o'n verwoest baar en daardoor goedkoop: O. (Adv.) Bii of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum ,,De Automaat" om vergunning tot oprichting van eem benzinebewaarplaats aan het Emmaple-in N.Z., kadaster Sectie I, no. 2515 (ged.), met een dubbelen ondeigrond- schen ketel inhoudende 2 x 3000 L. en met een gecombineerde dubbele aftapinrichting; 2. de N.V. Anker- en Ketting Industrie Holland om vergunning tot uitbreiding van de ketting- en ankersmederij met een grofsmede rij. bankwerkevij en draaierij in het pand Bui- tenliavenweg 94, kadaster Secfie L nes. 1702, 2389, 2390 en 2395, door bijplaatsing, verplaat sing en verwijdering van diverse electromoto- ren en werktuigen in dier voege, dat in de in richting thans aanwezig zijn 13 electromotoren van totaal iöl P.K., drijvende 2 luchtkamers van resp 300 en 100 K.G. valgewicht, wind- leidingen, een draaibank, een loopkat, een transmissie, eem trekbank, een boor- en een knipmachine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 14 Januari, des namiddags tem 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier. boven genoemd kan op de secretarie der ge meeqte van de schrifturen die ter zake mock, ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijfw niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij die niet overeen komstig art. 7 dier AVet voor bet Gemeente bestuur of een of. meer zijner leden zijn ver- schenen, teneinde hun bezwaren mondellug toe te lichten. SCHIEDAM, 31 December 1930. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 29 December 1930 de verzoeken van: 1 de N.V. Olie- en Lakfabriek „Delfland" te Rotterdam om vergunning tot uitbreiding van de lak- en verm is fabriek in het pand Noord- vestsingel 123. kadaster Sectie H no. 760, met een inrichting tot het malen van verven in oliën waarin wordt geplaatst een electro motor van 2 P.K., drijvende een trechtermolen en een verfmengmoleu 2. A. Blok om vergunning tot oprichting van 'n benzinobowaarplaats met 'n omdergrohdsch reservoir, inhoudende 4000 L., in het pand Burgemeester Knappertiaan 18a, kad. Sectiie M no. 311, en met een bovengrondsche aftap- inrichting in het trottoir vóór genoemd pand; 3. de N.V. Schiedamsche Steenkolennandel om vergunning tot oprichting van een steen- kolenpark op het terrein van de Ned. Spoor wegen aan den Overschiesckenweg, kadaster Sectie I no. 2618 (ged.), met twee verplaats bare transportbanden op wielen met inge bouwde electromotoren van resp. 2 en 3 P.K. verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 31 December 1930. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare lcennls, dat bij hen is in gekomen een verzoek van Jacob Gorthuis, alhier, om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-hoeklocaliteit van het perceel, gelegen aan de Hoofdstraat no. 249, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 31 December 1930. Niet veel meer over van een eenmaal aanzienlijk volk Gistermiddag te 3 uur is de 14-jarige wiel rijder C. v. D. wonende Buitenhavenweg op de Hoofdstraat is aanrijding gekomen met een autobus van de R.E.T. De jongen viel tegen den grond en blesseerde de linkerknie. De fiets kwam onder een der wielen van de bus terecht en werd gedeeltelijk vernield. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2730 December GEBOREN: Susanna P., dochter van L. J. Grootendorst en P. van der Louw, Boerhave- laan SG Marie, dochter van J, F. Hammer en G. Leeluse, Singel 224 Johannes B., zoon van G. F. A. Ronde en B. P. H. M. Ronde, Emmastraat 30. OVERLEDEN: IJ. van Oers, 71 jajar, wed. van H. H. Gudde, Rotterdamschedljk 178 E. J. Halkes, 55 jaar, dr. Noletstraat 1 J. Smits, 41 j., echtgenoote van A. Loenjers, Maasdamschestraat 18. In beroep op een hard vonnis Slechts weinigen zijn er mee op de hoogte, dat er nog zoo iets van een volk bestaat dat naar Lijfland genoemd wordt, en nog minder weten af van een Koning over dat volkje, dat luistert naar den naam Uldrik I. Deze ongekende en onbekende majesteit, Uldriks I, is weliswaar van afkomst 'n eenvou dige visschersjongen, die tot dan toe vrij bur gerlijk Kahpberg heette, en die op school niet veel meer dan lezen en schrijven heeft geleerd, maar dat alles belemmerde hem geenszins om trotsch te wezen op zijn rechten als erfvorst. Hij weigert de souvereiniteit van Letland te erkennen, hij onttrekt zich aan den militairen dienstplicht en voegt aan zijn verbeelde ko ningskroon die van het martelaarschap toe. Van het eenmaal aanzienlijke volk der Lijf landers is heden ten dage niet veel meer over: een drie duizend menschen, die 'n paar dorpen op de kust van Koerland bewonen, en hoofdza kelijk van vischvangst leven. Toen in de twaalfde eeuw de Duitsche ridders naar Oostland trokken, maakten zij geducht kennis met de dappere Lijflanders, en pas na menig fel gevecht lukte 't den taaien tegenstand te breken. Vrede werd gesloten toen koning Kaupo zijn dochter uithuwelijkte aan een Duitschen rid der. Deze werd de grondlegger van 'n krachtig geslacht en van de machtige heerschappij van de Duitsche orde in die streken; Duitsche burchten verrezen; de Duitsche Hanze kon zich er vrijelijk nederzetten, in Riga, in Reval en Pernau, en Letten en Lijflanders geraakten in 'n toestand van hoerigheid, die in het feodale tijdperk een paar eeuwen lang duurde. De Duitsche ridders verbreidden er weliswaar het Christendom, zij lieten zich aan de stoffe lijke welvaart hunner onderdanen veel gelegen liggen, maar hadden nochtans weinig gevoel en even veel respect voor de eigen geschiedenis en de volksgebruiken beider volken. Toch bleef de beteekenis van „Lijfland" nog tot aan het einde van den wereldoorlog bestaan. Toen verdeelden Estlstad en Letland het karige, overgesche-en gebied. De noordelijke helft tot aan AValk, met de oude Duitsche universiteit Dorpat kwam aan Estland; de Letten behiel- n de zuidelijke helft, die voornamelijk door - 'ten bewoond was, en die tot hoofdstad Riga had. Met de Lijflanders zelf werd bij deze natio nale verdeeling hoegenaamd geen rekening ge houden; door de aardrijkskundige positie hun ner dorpen aan de Koerlandsche kust werden zij tot Letlanders gepromoveerd. De Lijflan ders bezitten evenwel een eigen taal en een eigen beschaving, die met die der Letten niets gemeen hebben. En deze cultuur is tot op den dag van heden bewaard gebleven. Het Lijflandsch is een voor-Lettische taal, en behoort bij den Finsch-Ugrischen tak van den Oeraltaïscken taalstam en is na verwant aan het Finsch en het Estlandscli. Op de universi teit van Dorpat is een instituut opgericht tot bestudeering en bescherming van 's Lijflandsch taal en kuituur. De jonge vissclierszoon, Uldrik I, volgens het doopregister dus Ulrich Kahpberg, is, ondanks zijn schrale opleiding, toch nog niet zoo dom, of hij weet van de historie en de cultureele beteekenis van zijn volk de beteekenis; hij is thans besloten de banier van den opstand tegen de Lettische onderdrukkers omhoog te steken, en is derhalve begonnen, om dienstplicht te wei geren, de wetten van Letland te overtreden en van zijn stamverwanten te eischen hem als af stammeling van de oude koningen van Lijfland en als hun rechtmatigen heerscker te erkennen. De regeering te Riga heeft deze aangelegen heid niet voor gekheid aangenomen. Zij heeft den koning gearresteerd en te Windau voor den krijgsraad gedaagd. Hij zag af van elke verde. diging ten toeken, dat hij slechts voor 't ge weld week en het Letlandsche gerecht geens zins erkende. Hij weigert op welke vraag ook te antwoorden en liet zich veroordeelen tot twee en een half jaar gevangenisstraf zonder een woord te spreken. Uldrik's oude vader, die de gerechtszitting bijwoonde, verklaarde, dat hij zélf te zwak ge weest was om den strijd aan te binden tegen de Letlandsche onderdrukkers, maar dat zijn zoon gehandeld had als waardig prins, en dat hem de liefde en de aanhankelijkheid van zijn volk in de gevangenis zouden volgen. Tot bewijs hiervan moge dienen, dat hem een overvloed van levensmiddelen in de ker ker werd medegegeven, om hem de lange hech tenis te verzoeten. Het is echter duidelijk, dat Uldrik' veel van zijn gevangenisstraf te lijden heeft gehad; hij heeft zijn stilzwijgendheid verbroken, en ver zekert een ieder, die het hooren wil, van zijn onaanvechtbaar recht op de kroon der Lijflan ders. 1 Heit is mogelijk, dat hij in beroep zal gaan op het harde vonnis, dat tegen hem is geveld. De Letlandsche regeering ziet eerder in dezen koning een zonderling, dan een politiek fana ticus, en wanneer hij van zijn aanspraken wil afzien, is het zeker, dat hij onmiddellijk in vrijheid zal worden gesteld. De kans, dat hij ooit r eg ©erend vorst over het kleine rijk van Lijfland zal worden, is met dat alles zeer gering. DE GROOTE STUWDAM ten Noorden vam Luxor, die dezer dagen door Koning Foead van Egypte werd geopend. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Verlies afgeloopen boekjaar f 299 277. De verlies- en winstrekening van het Paleis voor Volksvlijt per 30 April 1930 staat debet voorverlies 1928/1929 128.036, salarissen, pen sioenen 17.465, algemeene onkosten 9398, in terest 104.780, restitutie huren 12.730, belastin gen 8755, buitengewone onkosten 17.943 af schrijving inventaris 167 en credit voorver lies 299.277. De balans per 30 April 1930 vermeldt als activa: ongeplaatste preferente aandeelen 160.000, debiteuren 152.601, kassiers en cassa 446.289, inventaris 502, gedeponeerd garantie bedrag 47.000, verlies 299.277 en als passiva: kapitaal 1.000.000, oningewisselde coupons en uitgelote obligatiën 14.470, obligatiën 3 pet. AV.S. 91.200. Reel. 8385S 10 I TIJDEN DEN ZWAREN SNEEUWSTORM te New-York, die in sommige stadswijken het verkeer geheel stil legde VERDOOVENDE MIDDELEN Wie zich eenmaal aan dit kwaad hebben overgegeven „En als de booze geest is uitgegaan", zegt de"H. Schrift, „keert hij terug, en hij vindt het huis schoongemaakt, en opgesierd, en binnen gaande brengt hij zeven andere geesten mee, boozer dan hij, en het einde van dien mensch is erger dan het eerste." Aan deze woorden, aldus de „L. K.", denkt men onwillekeurig, wanneer men gadeslaat, hoe in sommige landen, met de beste bedoelin gen overigens, een strijd tegen het alcoholisme gevoerd wordt en men ziet ze aan den anderen kant geteisterd door de nog veel erger plaag van het cocaïnisme. Niet zoo heel verre van Maastricht, in het Belgisch-Limburgsche Tongeren, zijn onlangs de gemoederen der bevolking in opschudding gebracht door verschillende gevallen van zelf moord, die zich achtereenvolgens onder de jon gelieden van de beste familiën aldaar hebben Voorgedaan. Bij navraag daar ter plaatse is ons gebleken, dat zonen uit zeer geziene kringen aldaar be zoekers waren geworden van lokaliteiten te Luik, alwaar men zich clandestien in het bezit kon 'stellen van bij de wet verboden verdoo- vingsntiddelen als cocaïne, opium en hoe die verderfelijke stoffen meer heeten. Het gebruik daarvan werkt zenuwstorend en moreel ver woestend, zoodat dit misbruik vaak tot geest- verbijstering en zelfs krankzinnigheid leidt. Een tweetal maanden geleden maakte een dier jongelieden door een revolverschot een einde aan zijn vroeger zoo veelbelovend leven. Nadien deed zich een tweede geval van dien zelfden aard voor, en kortelings viel een derde slachtoffer te betreuren in een Tongersche fa milie die intusschen naar een andere stad ver huisd was. De Belgische justitie heeft de zaak in han den en stelt een onderzoek in naar de pestho- len, waar tegen grof geld aan onervaren jonge- menschen het vergif verkocht wordt. We wijzen met nadruk op dit geval, omdat er ook in onze grensstreken een sluikhandel ge dreven wordt in die kwaadaardige „genot"- middelen. Wel is het gebruik daarvan in Ned. Limburg zoo goed als onbekend, en beoogt de smokkelarij ervan aan onze grens slechts den doorvoer tusschen Duitschland en België, maar het gevaar is cp die manier toch te dicht bij, dan dat wij er niet met nadruk de aandacht van ouders en opvoeders op zouden moeten vesti gen. Men waarschuwe onze jeugd vooruit. Wie zich eenmaal aan dit kwaad heeft overgegeven, schijnt er aldra zoo verslaafd aan te geraken dat het dan al te laat is. De gevolgen zijn meestal lichamelijke en geestelijke ellende en ondergang. PROV. GRIFFIE VAN ZUID-HOLLAND. Bij da prov. griffie van Zuid-Holland zijn met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot' refe rendaris-titulair, de hoofdcommies M. D. Si mons; commies, de adjunct-commiezen A. D. Mink, mej. T. G. Koopman, H. G. Lukkien, P. Jonker, M. J. P. Dietz; commies titulair, de adj-commies B. Kammenga, adj.-commies, de klerken A. Hoefstra en A.'g. W. Severijnen, schrijver (ster) le kl. A. H. de Greef en mej. M. J. de Bock, beide thans schr. 2e kl.. benoemd tot schrijver 2e kl. de tijdelijke schrijvers C. Dijkgraaf en A. F. Schuohmann. HET FLOTTILLEVAARTUIG VOOR CURASAO. Naar wij vernemen, is de houw van het voor Curasao bestemde flottillevaartuig gegund aan de N.V. Kon. Maatschappij De Schelde te Vlis- singea. Verwacht wordt; Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind, betrokken met regen- of hagel buien, later tijdelijk opklarend, iets kouder. Fietsers en moLorrijders lichten op van 's avonds 4.24 tot 's morgens 7.40. 31 Dec.; Arena-variété, 8)4 uur, (voor volwassenen) Casino-vaxiété 8)4 uur (voor volwassenen). 1 Jan.: Groote Schouwburg, De privé-secre- taresse (Rott. Hofstadtooneel) S uur (voor volwassenen). 3 Jan.: Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Gebouw v. K. en W., 5e populair Zaterdagmiddagcon cert Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, half 4 uur. 4 Jan.: Groote Schouwburg, De privé-secre- taresse (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: gcledgekeurdie programma's tot en met Donderdag 8 Januari in: City, Say it with songs (voor volwassenen). Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St_ Eloy", Gebouw R_ K. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afiieelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R, K, Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R. K. Volksbond gelegenheid tot het al- halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk vow; de Missienaairereeniglng, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver. eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over; Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Vrijdagavond van half 9 tot hall 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Warande. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonlus". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 7 Januari Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde". Candidaatstelling Provinciale Staten. Gebouw R K. Volksbond. Aanvang half negen DE ZUSTERS URSULINEN Het zilveren feest Op 4 Januari a.s. zullen de Zusters Ursulinen te Bandoeng het feit herdenken, dat ze zich voor 25 jaar te Bandoeng vestigden. Dit feest zal zeker in de Katholieke kringen te Bandoeng en ook door velen daarbuiten met groote belangstelling worden tegemoet ge zien en medegeleefd. We lezen in het pas ont vangen A.I.D., dat een uitvoerend comité voor de feestelijkheden is gevormd. De fees telijkheden worden 4 Januari ingezet met een plechtige H. Mis in de kapel aan het Pie- terspark, terwijl 's avonds een receptie zal worden gehouden, waarhij een korte feestrede zal uitgesproken worden. Op Maandag, 5 Januari, is er voor de leer lingen der Zusterscholen Kindermis, waarna gezamenlijk feestontbijt. Op dezen dag zal ook een fancy-fair worden georganiseerd ten bate van de Missie der Zusters, gecombineerd met een tentoonstelling van werk der leerlingen. Dinsdag 6 Januari zet in met een groote kinder-sêance voor het publiek, terwijl, als waardig slot te 6 uur 's avonds een plechtig Lof zal gecelebreerd worden op de binnenplaats, waarvoor de beide kerkkoren „St. Caeciliaen „St. Augustinus" uitgenoodigd zijn, hun me dewerking te verleenen, en dat -oegankelijk zal zijn voor alle parochianen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De heer A. AV. v. d. Maath Sr., te Utrecht, ia door Z. H. den Paus begiftigd met het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat hem door den Zeereerw. heer pastoor Peeters O. P. ia overhandigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1