NEDERLAND IN 1930. PRIESTERJUBILEA IN 1931 ELFDE VOLKSTELLING Voorsch c f f f i f c e den Kon. Holl. Uoyd WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 MGR. DR. A. C. M. SCHAEPMAN iï. DR. W. MULDER TOT PROFESSOR BENOEMD S 5 V SECULIERE GEESTELIJKEN REGULIERE GEESTELIJKEN DE INDISCHE POSTVLUCHTEN --JC Geloof Alvorens vraag 4 over het geloof te bespre ken, een korte opmerking oyer vraag 3 voor de witte kaarten. Er staat heel duidelijk, dat men ndet met ja of neen antwoord heeft te geven, maar wel degelijk heeft in te vullen: ongehuwd, gehuwd, weduwe enz. Vraag 4 b zal voor onze lezeressen over het algemeen niet de moeilijkheid opleve ren der n-iet-christelijke gevallen, diie ik in mijn korte praktijk veelvuldig ben tegengeko men, die der gerechtelijke scheiding. Immers dan adht de wet het vernoemen van den echt genoot niet meer noodig. Weduwen en van tafel en bed gesohedden -vrouwen vermelden wel den naam van den echtgenoot. Vraag 4 wordt voor onze lezers normaal als volgt 4a wordt beantwoord met „ja". Voor b heeft de wetgever toegestaan, dat het omslachtige „Roomseh-Kaltholiek Kerkgenoot schap" mag worden afgekort tot het ons ver trouwelijke K-A. 4c wordt natuurlijk kortweg met neen beant woord. Wie katholiek is maakt vanzelf geen deel uit van een ander kerkgenootschap. Vraag 5af is alleen bestemid voor gehuwde trouwen. Er staat heel duidelijk dat niet ge huwd zijn: weduwen gescheiden vrouwen en vrouwen gescheiden van tafel en bed. Bewoning Vraag 6 is alleen voor hoofden van gezinnen of afzonderlijk levende personen. Bij al de ove rige kaarten aan -vrouw kinderen zusters be dienden vervalt de beantwoording d-us. Verder vraag ik aandacht voor het volgende: verhuurt ge twee kamers aan een heer, moeder of wie ook dan staan deze vertrekken nöet meer tot uw beschikking en tellen ze op uw kaart niet mee. Bij b staat duidelijk dat ge ook uw slaapver trekken moet opgeven terwijl ge in c of d nog eens apart opgeeft hoevee-1 vertrekken als slaapvertrek worden gebruikt. Hebt ge-dus 1 slaap-, 1 woonkamer, 1 salon en 1 keuken, dan -geeft ge eerst op 4 vertrekken en later 1 slaap vertrek. Door vraag e geeft de wetgever te kennen, dat bergruimten die niet voor bewoning zijn -be stemd doch 'uit nood bewoond worden in b, c en d niet worden geteld en eerst in e worden ver noemd. Dit zal dus wijzen op event-u-eelen wo ningnood. Gangen, portalen, vestibules tellen niet als voor -bewoning toestemde vertrekken. Geschiedt dit wel, dan komen ze onder e en f. Een bad kamer of serr-e, waarin geslapen wordt, geldt eoliter als woonvertrek. Badkamers beh-ooren tot vertrekken, -indien het geen afgeschoten ruimten zijn. Ook bij-keukens kunnen door haar aard een vertrek vormen. Bedsteden, waarin niet geslapen wordt, zijn geen vertrekken meer. Beroep Het is den wetgever vooral te doen om een overzicht der -beroepen in vier groote groepen: A eigenaars van zaken of zij, die zelfstandig en voor eigen risico werken; B bedrijfshoofde-n, die aan het hoofd van zaken staan, zonder dat zij daarvan eigenaar zijn; C personen,idie in dergelijke zaken belast zijn met toezicht op .abetgewone personeel ...(bedrji^sl-piders, winket chef, -meester'kineolit, filiaal-houder)D het ge wone personeel. Wie meer dan één beroep uitoefent, g-ee-ft alleen het tooofdlberoep op Over hij-verdiensten wordt in de gewone kaarten niet gesproken De groene kaart Aan de achterzijde van -d-e g-roe-ne -kaart staat uitvoerig vermeld, wie a'ls bedrijfslhoof-d wordt beschouwd. In -het kort samengevat: wiens hoofdberoep voor eigen rekening wordt uitge oefend. Hieronder vallen ook dans- en muziek leeraren musici, kunstenaars, particuliere leer aren, pensionhoudsters enz. Daarnaast: ieder een die naast zijn hoofdbetrekking een bij-ver dienste toe-eft. Is men dus onderwijzer, dan wordt men als zoodanig reeds door bet Cen traal Bureau voor de Statistiek geteld, doch geeft mem in de vrije uren particuliere lessen, dan is m-en a-ls zoodanig bedrijfstooofd. Het zelfde geldt o.a. voor agenten van verzekerin gen. Hierdoor is het begrip -bedrijfsiboofd zoo ruim mogelijk geworden. D-e wetgever vraagt zelfs in geval van twijfel eerder wel dan niet in te vullen. Zij, die in een seizoen hun kamers verhuren, zijn dus wel degelijk -bedrijfsh-ouders, ook al hebben zij seen beroeps-pension. Het bovensts gedeelte der kaart is louter adreskaart. In de kolommen 2, 3 en 4 moeten alle zaken, dus óók de nevembedrij-ven worden ingevuld. Een garagehouder kan tevens depothouder zijn van een -benzine-maatsohappij, een bakker de pothouder van een meelfabriek een eigenaar van een glashand-el agent van een verzekering- maatschappij e.d. Wie i-n kolom 5 zijn bedrijfsnummer beeft in gevuld (ai© loonlijst) behoeft de tel-kaart niet verder in te vullen. Natuurlijk vult hij wel in voor al d-e neventoedrijven, die niet verzekering- Pl-ichti-g zijn -d-us de garagehouder, voor z'n henzfnedepot, de bakker voor z'n meelhandel, eniz. Tevens wordt dit gedeelte ingevuld door bedrijven (meestal kan-toren) die uitsluitend verzeliarin-gspMchtig zijn voor chauffeur o-f liftbediende, omdat hier de loonlijst te weinig inlichtingen ver8cliaft, of die, waarvooT we gens het geringe bedrag geen loonlijst wordt Ingevuld. Tenslotte moeten ook alle opvarende binnen schippers (eigenaar, kapitein of zetschi-ppeTS) ook al wonen zij aan den wal, de telkaart in vullen, Van -het invsHen van het onderste gedeelte zijn tevens ontslagen de hoofdeu van een onder neming in den land-, tuin- of bosohbouw, de veehouderij of in de zeescheepvaart of -vissche- rij. Natuurlijk weer met de -bepaling, dat zij wel invullen indien zij hiernaast nog een ander bedrijf uitoefenen. Vult uw kaarten heel rustig en duidelijk en zoo volledig ijk in en zorgt dat ze vanaf 2 Januari gereed liggen. Alleen bij goede samenwerking van publiek en tellers zal d-eze lis v-olksteliing slageü. TELLER. Wie de reusachtige taak van het Centraal Bureau voor de Statistiek wil helpen verlich ten, neme Vrijdagavond te ongeveer 8 uur de uitgereikte gele volksteliingskaart voo-r zich en luistere naar den K. R. O., Huizen 29S M.( waar de Directeur-Generaal van de Statistiek, H. W. Methorst, het doel der llde volkstelling zal uiteenzetten en tevens zal uitleggen, hoe de kaart moet worden ingevuld. Aan het welslagen van de volkstelling zal wel niemand zijn medewerking willen onthou den. Gaat heen van Rijsenburg De Hoog Eerwaarde Heer Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman heeft met het einde van het loo pend studiejaar, wegens zijn lioogen leeftijd, ontslag aangevraagd als President en Professor aan het Groot Seminarie te Driebergen Z. D. H. de Aartsbisschop va-n Utrecht heeft nu benoemd tot Professor aan het Seminarie den ZeerEerw. heer dr. W. Mulder met de op dracht om gedurende de ongesteldheid van Professor F. A. H. van de Leo de Moraal-Theo- logie te doceeren en na de aftreding van den HoogEerwaarden heer Mgr. dr. A. C. M Schaepman op het einde van dit studiejaar dezen als Professor op te v-oigen oP den leer stoel "van het Kerkelijk Recht. HM f MGR. DR. A. C. M. SCHAEPMAN In de plaats van dr. Mulder is tot secretaris van het Bisdom benoemd de ZeerEerw. Heer dr. J. A. Geerdinck, die op zijn beurt als kape laan te Jutfaas zal worden vervangen door den WelEerw. Heer E. L. H. A. Jagers. De aftredende President wordt 11 Januari a.s. 74 jaar oud. - EERSTE KAMER Hei wetsontwerp aangenomen HET VACCINATIE-WETJE GOEDGEKEURD (Ad interim). Een vijftiental wetsontwerpen ston-den op d-e agenda van de Eerste Kamer, waarvan verreweg het grootste aantal zond-er di&cu-ssie of 'hoofdelijke stemming den liamer passeerde. Do minister-s de Graaff en Reymer had-den respectievelijk bij de wetsontwerpen tot tijde lijke heffing van opcenten op de invoerrechten in Ned-erlandsok-Imdië e-n tot verhoogi-ng der begrootin-g van hot Staatsvissoher-shavenbedrijf te IJmuid-en slechts enkele vragen te beant woorden. Bi-nn-en een half uur waren beide excellenties dan ook weer uit de vergaderzaal verdwenen. Niet zoo gemakkelijk kwam Minister Ver schuur e-r af. Over zijn wetsontwerpen tot ve-r- len-gin-g van de tijde lijke schorsing der verplichte vaccinatie en tot toekenning van kasvoorsdli-atten aan den Koninklijken Hol- lamdsefoen Lloyd ont spon zich ee-n uitvoe rig debat, dat de-n ver- der-en ochtend en n-og een groot gedeelte van den mid-dag in beslag nam. Met d-e verlenging der tijdelijke opschor ting van don va c c i na Lied Wang kon-den de hee-r Rink en mevrouw PothuisSmit zich niet ver eenigen. Hun beid-er tegenstand bleek voor een niet gering deel te zijn ingegeven door de vrees dat we met het stee-ds maar verlengen van de tijdelijke opschorting langs lijnen van geleide lijkheid" zouden komen tot een definitieve af schaffing van d-e verplichte vaccinatie. Ondanks d-e i-n de schriftelijke stukken door minister Verschuur gegeven en thans bij de mondelinge behandeling van h-et wetsontwerp door hem nadrukkelijk herhaalde verzekering, da-t hij een warm en overtuigd voorstander is van herstel der verplichting, zoo-dra de omstan digheden zulks toelaten en da-t van hem geen voorstellen tot definitieve afschaffing dier ver plichting zijn te verwachten, meenden belde opponenten, maar vooral de lieer Rink, toch mot een aantal argumenten op een onmiddel lijk herstel der wettelijke verplichting te moe ten blijven aandringen.. De meerderheid van de Kamer ging ten slotte met lie-t wetsvoorstel accoord, dat met 19 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Een stemming van vrijwel rechts tegen links. Alleen de katho. lieke heer de Jong stemde met de linkerzijde tegen, terwijl de vrijzinnig-democratische sena toren West er dijk en van Embde-n met de rech terzijde vóór stemden. Het vo-orstel tot het verleenen van kasvo-or. schotten aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd ontmoette scherpe critiek van de zijde der heeren Hendrix en Koster. D-e heer Wibaut meende, dat, als er ooit kans was op saneering, het thans zon zijn, nu er een pool gevormd gaat worden van de verschillende scheepvaartmaatschap pijen, die op Zuid-Amerika varen. De geuite vrees, dat de RotterdamZuid-Amerikalijn van ae voorgestelde regeling nadeel zou ondervin den, achtte hij onge-grond, daar ook deze maat schappij zich bij de po-ol zou kunnen aanslui ten en aldus van de voordeden van dit wets ontwerp zou kunnen profiteeren. Bij alle waardeering voor het pleidooi van dezen afgevaardigde, hadden wij het toch tac- Uscher gevonden, wanneer hij de verdediging van het wetsontwerp meer aan den minister had overgelaten wien dit werk he-st wa-s toe vertrouwd en den bewindsman minder het gras voor da voeten had weggemaaid. Minister Verschuur legde in zijn verdediging vooral den nadruk op het groote Nederlandsche belang, dat met de voorgestelde regeling is ge moeid. Ook andere staten steunen hun scheepvaart; wanneer wij zulks niet doen, zal onze scheep vaart achterop komen. Het voorstel werd ten slotte met IS tegen 10 stemmen aangenomen. De tegenstanders wa ren vogels van diverse plu-Image. Kerkelijk Leven. Wel merkt de kroniekschrijver, (lat onze dagen op de aarde een schaduw zijn en dat al het gebeuren zoo ras vervliedt, dat een terugblik op een afgeloopen jaar onwillekeurig de vraag doet stellen of dit allemaal ge schied is. De Katholieken herinneren zich gaarne voor alfts, hoe Nederland dit jaar een nieuwen pri maat kreeg in Monseigneur Jansen, wiens be noeming op 13 April bekend werd en die op 14 Mei bezit nam van zijn zetel. Op Sint Boni- faciusdag werd de Friesche prelaat geconsa creerd en reeds enkele dagen daarna, op 20 Mei, verrichtte de prelaat te Leerdam de eerste kerkconsecratie. Op 8 Augustus ontving H. M. den nieuwen aartsbisschop in audiëntie en deze bracht op 14 October een bezoek aan ons blad. Breda verheugde zich bij het veertig-jarig priesterfeest van zijn herder en Monseigneur Diepen bereikte den zeventigjarigen leeftijd. De Katholieken en zij niet alleen werden in Februari door den Paus opgeroepen tot een protestactie tegen de godsdienstvervol ging in Rusland, welke haar weerklank vond in groote vergaderingen, belegd in schier alle voorname steden van het land, waar vertegen woordigers van alle gezindten zich bij het pauselijk protest aansloten. Het einde des jaars zag de juridische oprichting van het Neder- landsch college te Rome, mogelijk gemaakt dooi de giften van den Paus en van de Nederland sche Katholieken. De Koninklijke Familie. De Koninklijke Familie herdacht, mede onder groote belangstelling van het geheele Rijk, den vijftigsten verjaardag van H. M. De prinses onthulde het standbeeld van Juliana van Stolberg te Den Haag en het visschers- monument te Katwijk; zij ontving een herin neringsgeschenk van de Leidsche burgerij en bezocht Assen, terwijl haar vader te Roermond het standbeeld van dr. Cuypers onthulde. De Koningin opende de Dordtsche zeehaven op 27 Sept. en was ook tegenwoordig bij de in wer kingstelling van de nieuwe sluis te IJmuiden op 29 April. Hulst was een der jubileerende steden ook Zwolle en Nijmegen herdachten bun geboorte die Koninklijk bezoek ont vingen op 16 Augustus. Het niet aanwezig zijn der Koningin te Nijmegen gaf, zooals men zich herinnert, aanleiding tot protesten in den Raad en in de Kamer. Politiek Leven. Het politieke leven is in niet geringe mate onderhevig geweest aan den invloed der econo mische crisis, niet het minst aan de moeilijk heden, welke het akkerbouwbedrijf teisteren. De kwestie werd in het parlement op 25 Maart geentameerd door de interpellatie-v. d. Heuvel, op 2 Mei volgde de installatie van de crisis- commissie-Loviuk, en op 14 Juni zonden de vereenigde landbouworganisaties een adres aan de regeering. Het suikerwetje, waarvan de werking door den val der prijzen alweer goed deels mislukt is, kwam op 't nippertje tot stand de Eerste Kamer aanvaardde het op 31 Juli met 24 -tegen 17 stemmen. De tarwewet, dat volgens bet voorstel van de commissie-Lovink, ingediend op 23 Augustus, de mogelijkheid van een menggebod openliet, kan Minister Ruys op 24 Dec. eerst aangenomen krijgen nadat met intrekking van het geheele wetsvoorstel was gedreigd. De herziene jachtwet, waarin liet Katholiek continuatierecht-amendement werd opgenomen tegen den wil der Regeering, is door de Tweede Kamer op 12 November aan vaard. Met de liberalen stemden een deel der c. h. en a. r. fracties tegen de wet. Drie groote kwesties bracht Minister Reijmer tot oplossing. Op 14 Mei kwam de zendtijdver- deeling af, welke, trots den tegenstand van liberalen en vrijz. dem. op 29 Mei door een groote meerderheid in de Kamer werd be krachtigd. Ondanks het verzet van socialistische zijde, zag de Minister, weer gesteund door een groote meerderheid in de Kamer, op 31 October de preventieve censuur gehandhaafd, welke wordt uitgeoefend door de radio-omroep- contróle-commissie, geinstalleerd op 16 Juli. Bij de behandeling der Zuiderzeesteun-wet moest de Minister, vooral door de tusschen- komst van mr. Heemskerk, toegeven aan den eisch van verplichte schadeloosstelling van de door de drooglegging gedupeerden, maar zijn AmsterdamRijn verbinding zag mr. Reijmer op 19 Dec. z. h. s. door de Tweede Kamer goed gekeurd. Minister de Geer kon er op 12 Dec. zijn voor stel tot verhooging van den gedistilleerd-accijns alleen door krijgen na de portefeuille-kwestie te hebben gesteld, terwijl Jhr. Ruys er in moest berusten, dat de Tweede Kamer op 9 Mei -de Gemeentewet weer aldus wijzigde, dat vrouwen ook tot burgemeester benoemd konden worden. Deze gewichtige wet werd op 27 Mei met 64 tegen 17 stemmen aangenomen. Minister Terpstra bracht beroering onder de hoogleeraren door zijn spellingcirculaire van 23 September, die niet alleen een ver klaring van de professoren uitlokte, welke een verdediging behelsde van de Vereenvoudigde spelling maar bovendien aanleiding werd tot een principieelen pennestrijd in ons blad tus- schen de twee taalgeleerden dr. Jac. van Gin- neken S.J. en dr. Gerlach Royen O.F.M. De onderwijsbegrooting zag dit jaar opnieuw een poging van mr. v. Wijnbergen om subsidie te verkrijgen voor de Tilburgsche Handels- hoogeschool, betgeen tot gevolg had de verkla ring van de c. h. fractie, dat ook aan de sub sidie van Rotterdam een einde diende gemaakt. De zaak liep uit op een academisch dispuut over het karakter van het H. O. tusschen prof. Slotemaker de Bruine eenerzijds en de heeren Heemskerk en v. Wijnbergen anderzijds. De moties van dr. Lingbeek en mej. Groeneweg inzake de salarieering van de religieuse leer krachten, werden op 28 Nov. door de Tweede Kamer verworpen, terwijl op 24 Maart het tot veel geschrijf aanleiding gevende rapport van de Staatscommissievan Wijnbergen verscheen inzake bet aanvullend onderwijs. De Fruytier-kwestie bezorgde op 26 Maart aan Minister Verschuur een motie in de Eerste Kamer. Deze werd ingetrokken, toen de oud gouverneur niet te den Haag geplaatst werd als hoofdinspecteur van den arbeid. Zijn be noeming als zoodanig te Maastricht kon op 30 October geschieden toen kapitein Borren door het Hoog Militair Gerechtshof te den Haag op 14 October veroordeeld werd tot.... één dag gevangenisstraf. Voor dezen militair is gratie gevraagd aan de Koningin. Op 24 Januari publiceerde Minister Ver schuur zijn gewijzigd ontwerp van de drank wet: op 29 Januari herdacht bij de inwerking treding van de invaliditeitswet, welke in 1920 tot de instelling van de Raden van Arbeid had geleid; op 1 Maart trad de ziektewet in wer king. Van groot belang was verder de winkel sluitingswet, welke de Tweede Kamer op 7 Maart met 73 tegen 16 stemmen aannam, terwijl deze op 12 December (le kasvoorschotten aan den Kon. Holl. Lloyd goedkeurde. Mede door de petitionnementsactie van de S. D. A. P. en het op 6 September verschenen manifest van de Kath. Staatspartij, werd de behandeling van de suppletoire begrooting van defensie (bet zoogenaamde vlootplan) welke op 8 Mei was ingediend, onder groote belangstel- ling tegemoet gezien. Deze behandeling erliep echter zonder eenige belangstelling rn be- teekenis. Op 24 October nam de Tweed Kamer het wetsvoorstel aan en di datum zc geen beteekenis hebben, ware hij niet onver etelijk gemaakt door den communist de Visser, die op dezen dag uit het parlement moest woiden ge bannen wegens hardnekkig verzet tegen de leiding van den Voorzitter. Van belang voor de weermacht waren de in- instelling van de commissie-Borei, geinstalleerd op 15 Januari, welke het vooroefeningsinstituut moet bestudeeren en de bekende verklaring van ir. Albarda op 18 November over de hou ding van de S. D. A. P. bij een eventueele mobilisatie. De Katholieke militairen zagen mgr. Evers op 22 Mei afscheid nemen als hoofdaalmoeze nier en op 24 Februari werd de Katholieke vredes-idee uiteengezet te Den Haag door den bekenden pater Strotmann O.P. De Katholieke Staatspartij vierde op 24 Mei baar zilveren feest. Haar poging om tot over eenstemming te komén met de Volkspartij mislukte, doordat de voorstellen (laartoe, ondanks Tilburg's terugkeer tot de groote orga nisatie, door de leiders der Volkspartij op 13 April werden verworpen. De heer Wesseling werd op 6 Juli voorzitter van de Volkspartij, die op 13 December tot samenwerking besloot met de Democratische Partij van prof. Heeres. De Staatspartij vierde op 7 September den 70sten verjaardag van mgr. Nolens, die op 12 Februari zijn veertigjarig priesterfeest herdacht en 40 jaar geleden ook te Utrecht promoveerde in de rechten en in de Staatswetenschappen. „De jongeren en de politiek" was het onder werp, dat dit jaar op het politieke weekend te Amersfoort werd behandeld, terwijl 'n jongere, het Kamerlid mr. Goseling, op 23 Mei tot voor zitter van de Staatspartij werd benoemd. Van belang was de oprichting van een advies-cen trale voor katholieke gemeentepolitiek op 24 Februari, terwijl op 6 Maart de verschillende katholieke organisaties besloten tot een comité ter bestrijding van het communisme. Met mr. Troelstra die 12 Mei en mr. Sannes. die 2 Januari overleed, kwamen twee bekende politieke figuren te vallen, terwijl Schmidt, de leider der linksche oppositie in de S. D. A. P. op 21 April in het partijbestuur werd gekozen. De Maastrichtsche relletjes leidden tot een be risping door den Voorzitter van het socialistisch Kamerlid Drop, die vertrouwelijke gegevens publiceerde en tot liet uitvoerig debat bij de begrooting van binnenlandsehe zaken. Hier kwam vast te staan, dat de katholieken partij nocli deel hadden aan datgene waarvan zij door de socialisten waren beschuldigd. Wel bleek, dat In de stad een terreur van stakers of hun aanhang had geheerscht. Sociaal Leven, De sociale bedrijvigheid der katholieken is niet gering geweest. De Algemeene Kath. land- bouwbedrijfsraad vierde zijn tienjarig bestaan; de kath. werkgeversvereniging herdacht haar derde lustrum; in de Rotterdamsche „Hanze" installeerde Mgr. Aengenent op 16 November liet 1000ste lid; het Katholiek Werkliedenver bond besloot tot de oprichting van een volks bank tegen woeker, zag «het Mgr. Mutsaers- oord geopend door Mgr. Schrijnen en stelde op 31 Oct. pater mr. Beaufort aan tot directeur van de Centrale voor Ontwikkeling. Het Episcopaat publiceerde op 12 Juli een brief waarin aan Katholieken het toetreden tot de Rotarybeweging verboden werd. Wel kon op 8 April de Katholieke Verkennersbeweging zich aansluiten bij de nationale terwijl ook op 26 Mei de eerste katholieke jeugdherberg te Amersfoort werd opgericht. In December werd het eerste nationale Kath. filmcongres te Den Haag gehouden en op 31 Juli werd te Heilo het katholiek asyl voor psycliopathen geopend. Sociale conflicten braken uit bij de K.L.M. een pilotenstaking van 29 Augustus tot 13 Sep tember en bijna in liet typografenbedrijf. Hier werd de dreigende staking op 22 October voor komen. Nog enkele bijzondere feiten. Wij mogen deze kroniek' niet besluiten zonder te herinneren aan liet feit, dat 7 October de eerste nachttreinen loopen en dat van 24 Octo ber af bet telefonisch vergaderen mogelijk is geworden. Ons land verleende in Januari gastvrijheid aan de Haagsche Conferentie welke van 4 tot 20 Januari duurde en in October zag zij onder praesidium van mr. Heemskerk de internatio nale commissie tot codificatie van liet inter nationaal reclit bijeen. Bijna had als we den Aneta-correspondent mogen gelooven den gouverneur-generaal van Oost-Indië een soortgelijk lot getroffen als den gouverneur van Curasao. Op zijn reis in Indo- China namelijk zou de extra-trein, waarin jhr. de Graeff met zijn Franschen gastheer 's nachts reisde, bijna door opstandige Annamieten zijn overweldigd, ware het niet, dat de lieeren zich hadden misrekend, daar de trein onverwacht een uur vroeger was vertrokken. Nu wij met Indië besluiten kunnen wij ber inneren aan het groot politiek proces, dat dezer dagen eindigde maar vooral aan de vreeselijke ramp, die zooveel rouw en ontzetting bracht op Midden-Java. Moge het ongeluk allen, die leven onder den scepter van Koningin Wllhelmina wier vijftig sten verjaardag met het Moederland ook Indië geestdriftig meevierde H. M. sprak via den K. R. O. op 31 Aug. 1.1. tot Indië vaster aan een brengen in een vorm, welke èn Nederland èn Indië tot heil strekken zal. En moge in liet komend jaar tevens nu dit in het herdenkingsjaar 1930 nog niet ge lukt is een goede vorm gevonden worden tot slechting van de moeilijkheden tusschen België en Nederland. (Vervolg). TATER STEPHANUS v. d. PAVERT f Op Curasao is op zeventig-jarigen leeftijd overleden de zeereerw. Pater Stephanus v. d. Pavert, een der oudste priesters in de Dominicanermissie op Curasao. P. VAN HUSSEN f. Te Eindhoven is in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer P. van Hussen, voorzit ter van het R. K. Armbestuur en lid van liet R. K. Kerkbestuur der parochie St. Cathaflna. NIC. MOLENAAR f In den ouderdom van 80 jaar is te 's liage overleden de architect Nicoiaas Molenaar, be kend bouwer van onderscheidene Katholieke kerken in ons land. R. K. TOONEELBOND Een aantal tooneelvereenigingen ln Huid- Limburg lieeft zich vereenigd in een Federatie van Zuid-Limburgsche tooneelvereenigtngeu en zich aangesloten bij den R. K. Tooneelbond. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Paffen, Kerkrade, voorzitter, A. I-Iustinx, Heerlen, J. v. Thoor, Simpelveld, secretaris, H. Stassen, Hoensbroek en L. Ogg, Maastricht. BISDOM 'S-HERTOGENBOSCH 60 jaar Priester: 3 Juni: de Zeereerw. heer H. C. Backers, geboren te Eindhoven, emeritus- pastoor van Dussen, verblijvend in het St. Odagesticlit te St. Oedenrode. 50 jaar Priester: 11 Juni: de Zeereerw. hee ren: J. der Kinderen, geb. te St. Oedenrode, pastoor te Dintber, J. van Loon, geb. te Uden- hout, emeritus-pastoor van Velddriel, verblij vend in het liefdegesticht te Kerkdriel, J. van der Meijden, geb. te St. Oedenrode, pastoor te Olsterwijk, L. van Moorsel, geb. te Boekei, pas toor te Netersel en W. van Tbiel Ord. Praem. geb. te 's Hertogenbosch, emeritus-pastoor van Haarsteeg, verblijvend in de abdij Berne te Heeswij k. .'/O jaar Priester: 23 Mei: de Zeereerw. hee ren: H. J. van Duren, geb. te Deursen, pastoor te Escli, A. C. J. van Haaren, geb. te Hooge- mierde, pastoor te Helenaveen, P. de Jong, geb. te Schijudel (Eerde), pastoor te Oef felt, H. J. Kamp, geb. te Raamsdonk, pastoor te Orthen, C. de Kort, geb. te Cromvoirt, pastoor te Rijke voort, J. A. van der Meijden, geb. te Boxtel, pastoor te Middelbeers, F. Vereijken, geb. te Aarle-Rixtel, pastoor te Niftrik, M. F. L. Verhoeven, geb. te Diessen, pastoor te Deest; 19 September: de Zeereerw. heer J. van den Akker, geb. te Geffen, rector te Millingen. 2J jaar Priester: 9 Juni: de Zeereerw. liee ren: A. van den Broek, geb. te Wanroy, pas toor te Deurne (H. Jozef), N. A. M. Hootsman, geb. te Utrecht, rector te Haren bij Megen, P. E. van Leeuwen, geb. te Borkel en Schaft, pastoor te Helmond (H. Jozef). A. J. van Sam- beek, geb. te Veldhoven, pastoor te Hooge Mierde, C. J. A. Sprengers, geb. te 's Hertogen bosch, pastoor te Heesch bij Oss, J. C. Verhoe ven, geb. te Heivoirt, pastoor te Riethoven; 22 December: de Zeereerw. heer P. J. J. Welting, geb. te Grave, pastoor te Neerloon. 12jaar' Priester: 14 December: de Wel- eerw. heeren: P, J. M. van den Akker, geb. te Gemert, professor aan het seminarie te St. Michiels Gestel, Th. A. J. Brok, geb. te Drunen, kapelaan te Mill, J. J. W. van Erp, geb. te Oss, professor aan liet seminarie te St. Michiels Gestel, W. L. Lutkie, geb. te 's Hertogenbosch, emeritus-rector van Leeuwen, verblijvend te Nuland, H. W. J. Martens, geb. te Wijchen, rector te Best, F. H. A. M. Mommers, geb. te Tilburg, kapelaan te 's Hertogenbosch (H. Catliarina), J. van Moorsel, geb. te Erp. kape laan te Wanroy, F. J. Noyons, geb. te 's Her togenbosch, kapelaan te Veghel, C. G. M. van Swelm, geb. te Nijmegen, rector van Croy te Stiphout, dr. J. P. C. M. Teulings, geb. te 's Hertogenbosch, professor aan het seminarie te Haaren, L. M, Vlekke, geb. te Oud-Gastel, kapelaan te Zevenbergen en A. J. M. Witiox, geb. te Waalwijk, geestelijk-directeur aan het seminarie te St. Michiels Gestel; 25 jaar deken: 20 November C. van der Boer, geb. te Somi- ren te Oss. 25 jaar Pastoor: de Zeereerw. heeren C. P. Verstappen, geb. te Aarle-Rixtel, pastoor te Reusel (20 Juli), A. J. Burgmans, geb. te Uden hout, pastoor te Dennenburg (18 September), W. F. Renders, geb. te St. Oedenrode, pastoor te Bergeijk-Het Loo (21 September) en G. C. J. van Haaren, geb. te Rotterdam, pastoor te H. Maria Heide (16 December). 12% jaar Pastoor: te Langenboom op 15 Fe bruari Z.E. Pater J. H. van Gent O.P. geb. te Schiedam; op 10 Juni 12% jaar pastoor te Deurne Z.E. heer W. H. Roes geb. te Winssem; op 14 Augustus 12% jaar pastoor te Deest Zeereerw heer M. F. C. Verhoeven geb. te Diessen. 72% jaar Rector van de R. K. Landbouw school te Boxtel op 14 December Zeereerw. heer C. Bekkers geb. te St. Oedenrode. BISDOM ROERMOND 60 jaar priester: 25 Maart. Zeereerw. heer K. J. Eijgelshoven, pastoor te Noorbeek, geb te Heerlen. 50 jaar pri's'er2 April: Zeereerw. heer Ch H. Oliviers, pastoor te Grondsveld, geb. te Wijk-Ma-astricht. 40 jaar priester: 14 Maart: Z.eerw. heeren P. Brounts, pastoor te Beek, geb. te Maastricht; J. G. L. J. de Wever, em. pastoor van Jabeek, woont te Hou them, geboren te Nutb; J. Hey- nen, pastoor te Heer, geb. te Buchten; J. J. H. Sieben, pastoor te St. Odilienberg geb. te Hevt- Huyzen; J. P. H. Simons, pastoor te Doenrade, geb. te Buggenum, J. M. Souren, pastoor-deken te Weert geb. te Nuth; A. Verstappen, "pastoor te Meyel, geb. te Horst; W. J. Vorage, pastoor te Vijlen, geb. te Kerkrade; 9 September: P. J. H. Jongen, pastoor-deken te Eclit, geb. te Schaesberg; Mgr. H. A. Poels, hoofdaalmoeze nier van Sociale Werken te Heerlen, geb. te Venray. 25 jaar priester: 31 Maart. Zeereerw. heeren: P. J. de Hessele,' pastoor te Holz. Kerkrade, geb. te Kerkrade; J. W. G-oessens, dir. Bissch. College te Roermond, geb. te Oirbeek; J. Ja cobs, pastoor te Wittevrouwenveld-Maastricht, geb. te Schinveld; M. J. J. Kengen, pastoor te Grashosk-Helden, geb. te Geulle; J. G. J. I. Kryn, pastoor te Merkelbeek geb. te Semarang; F. L. H. Roebroek, pastoor te Ubachsberg geb. te Beek; A. M. van Dyck em. professor Bissch. College Wesrt, woont te Venray. geb. te Ven ray; L, P. van Laer, pastoor te Ottersum, geb. te Swalmen; L. J. Vliexs, pastoor te Dieteren, geb. te Simpelveld. De 12%-jarige priesterfeesten worden in het Bisdom Roermond niet gevierd, daarom zijn ze ook niet vermeld. BIJZONDERE JUBILEA. 3 Februari 25 jaar lid van het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Roermond, Hoogeerw beer mgr. L. N. Le Bron de Vexella Kan. Deken en Plebaan Kathedrale kerk te Roer mond. 25 jaar pastoor, 26 Juni Zeereerw. beer J. H. Drammen geb. te Wijnandsrade achtereen volgens pastoor te Olie en Laak en te Peij. 31 December Zeereerw. heer H, R. Munne- com, geb. te Weert achtereenvolgens pastoor te Grathem en te Kessel (L.) BISDOM BREDA 50 jaar priester. 10 Juni; Z.E.H. P. Jonge - neelen, geb. te Zegge (Rucphen) t oud-pastoor van Stoppeldijk, rustend in „Charitas", Roo sendaal. 1)0 jaar priester23 Mei: Z. E. H. Dr. A. J. Smits, geb. te Oosterbout, pastoor te Bosschen- ltoofd. 25 jaar priester, 9 Juni: Zeereerw. heeren: A. Boumans geb. te Rijen, past. Breda (H. Hart)G. de Bruyn, geb. te Wouw, pastoor te Zegge; Cb. Franken, geb. te Zundert, rector GaS-th. Bergen op Zoom; A. Fruijtier, geb. te Hontenisse, pastoor te Boschkapelle; J. Loo- nen, geb. te Terheijden, pastoor te Wouwsche Plantage; A. Melsen, geb. te Ossendrecht, rec tor S. Ant.-G., Leur; Th. Moors, geb. te Steen bergen, pastoor te Ulieoten; P. Oomen. geb. te Oosterhout, pastoor te Wagenberg; P. Preijers, geb. te Gilze, pastoor te Beek bij Breda. 12% jaar priester, 14 Dec.: Weleerw. heeren: A. Andriessen, geb. te Bergen op Zoom, prof. sem. IJpelaar: H. Andriessen, geb. te Bergen op Zoom. oud-ltapelaan v. S. Anna, te Breda, tlians Cisterciënser-pater te Westmalle (B.); Dr. Tb. v. d. Born, geb. te Oudenbosch, prof. sem. IJpelaar; J. van Horsigb, geb. te Oos terhout, rector Pens. Zundert; M. Koenraadit, geb. te Steenbergen, kap. R'daal (S. Jos.), G. Konings, geb. te Roosendaal kap. te Dongen (S. Laur.); C. Leijten, geb. te Princenhage kap. te Breda (S. Teresia); J. Lips, geb. te Princenhage, kap. te Bergen op Zoom (O. L. Vr. v. L.)A. van Osta geb. te Roosendaal, rector bij de Broeders, Dongen; P. Rombouts, geb. te Oosterhout, pastoor te Stuivezand; A. A. Scheermakers, geb. te Wagenberg, prof. sem. IJpelaar; Dr. F. Vermeulen, geb. te Ouden bosch, prof. sem. IJpelaar. 25 jaar pastoor, 19 Maart: Zeereerw. heer, J. A. Jooren, geb. te Terheijden, 25 jaar, pas toor der door hem opgerichte parochie van den „H. Joseph" te Bergen op Zoom. 25 jaar rector, 6 Augustus: Zeereerw. heer J. C. C. Siebelink, geb. te Wouw, 25 jaar, rector van het St. Luciagestieht te Princen hage. 12% jaar pastoor, 30 Juni: ZeerEerw. heer: M. W. P. M. van Gastel, geb. te Dongen, pas toor te Grouw. 20 September: Zeereerw. heer F. H. J. Pee- ters, geb. te Roosendaal, 12% jaar pastoor te Oosterhout. S Mei, 12% jaar, rector van het Gasthuis te Breda, Zeereerw. heer G. F. de Bie, geb. te Zundert. 12% jaar kapelaan der Kathedraal te Breda weleerw. heer E. P. G. Burm, geb. te Hulst. E.E. P.P. CISTERCIENSERS (TRAPPISTEN) Abdij ,,Eu!ingsheide", Tegelen 25 jaar priester: 7 Maart P. Thomas Esser, geb. te Miinchen-Gladbach, Procurator, Abdij „Eulingsheide", Tegelen. 25-jarig kloosterfeest6 Mei P. Zeno van de Gevel, geb. te Woensel, cellerier, Abdij Eulings heide", Tegelen. 28 Mei: P. Antonius Bein, geb. te Essen- Altendorf, Procurator, Abdij „Eulingsheide", Tegelen. St. Benedictus-Abdij, Achelsche Kluis IjO jaar priester: 23 Mei E.P. Lucianus Ladraque, geb. te Raalte, te Achel. 9 September E.P. Balduinus van Poppel, geb. te Luijksgestel en Mathias Koch, geb. te Til burg, beiden te Achel. Trappistenklooster „Sion", Diepenveen 1,0-jarig kloosterfeest: 24 September frater Hugo Dicker, geb. te 's Bosch en Br. Raay- mundus Busterveld, geb. te Nunen. 18 December P. Sigismundus Cappers, geb. te Geldrop (eenv. geloften). 25-jarig kloosterfeest: 3 Juni Br. Willibror- dus Roemen, geb. te Maasniel. 29 Juli Br. Bartholomeus Grootzwaaftiuk, geb. te Heeten. 26 December Br. Clemens Kuijpers (eenv. geloften), geb. te Enschedé, allen in bet klooster „Sion" te Diepenveen. Abdij O. L. V. van Onzenoort, Nieuwkuijk 12/yjarig professiefeest: 1 Mei eerw. pater Servatius v. Vugt, geb. te Tilburg, directeur van het Cistercienser-Juvenaat O. L. Vr. van Onzenoort, Nieuwkuyk (N.-Br.). Trappisten Abdij „St. Joseph" (Lilbosch) JjO jaar priester: 23 Mei P. Candidus van Ulft geb. te Kerkdriel (N B.) 25 jaar priester: 15 Augustus P. Gregorius Carbin, geb. te Breinig (Rheinland). ..12% jaar priester: 5 October P. Nivardua Giesberts, geb. te Roermond: en P. Alexius Statthalter, geb. te Rheydt (Rheinl.) leeraren St. Bernarduscollege, allen iu de Abdij „St. Jo seph" te Lilbosch (L.) CAPUCIJNEN-MISSIE IN INDIE Visitatiereis van den Provinciaal De Hoogeerw. Pater Stanislaus, Provinciaal der Capucijnen, zal 24 Februari a.s. met het stoomschip „Prins der Nederlanden" van de Mij. Nederland uit Amsterdam vertrekken, om de canonieke visitatie te houden in de Missies van Nederl. Borneo en Padang (Noord-Sumatra) welke aan de Nederlandsche Capucijnen zijn toevertrouwd. Met hem zullen vertrekken de Paters Sybrandus en Werenfridus, die benoemd zijn voor de Apostolische Prefectuur van Padang, Br. Humbertus, die is benoemd voor het Apostolisch Vicariaat van Borneo en Br. Bertrandus, die eenigen tijd met verlof in het vaderland heeft vertoefd. Het achtste postvliegtuig Bij de IC. L. M. is bericht ingekomen, dat bet Se postvliegtuig, dat Maandag te Mersamat- ricb, was gela.nd, vandaar niet vertrokken Is in verband met den minder gunstigen toestand van het terrein. Het zesde postvliegtuig Bij de IC. L. M. is bericht ingekouen dat het 6de relourvliegtuig om 4.53 gist-ren uit Cal cutta is vertrokken en om 9.50 e Allahabad Is geland. Om 10.22 werd vanda"' vertrok)- T\ en om 15.53 kwam het vliegtuk aodphur aai~ DE P. N. -ZAAK. Alle beklaagden van de P. N. I. teek en den revisue aaji.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5