DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS WOLKENKRABBERIJ 53sfp JAARGANG MAANDAG 5 JANUARI 1931 No. 15916 WmfÊU BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 dekenale jeugdraad Rijkswerkverschaffing benoeming districts-arbeidsbeurs aanrijding UIT ZWIJNDRECHT. INGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE BCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; Per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 et* Bi) contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentlën5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500. bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs» vinger, j 50. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25. bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Men verzoekt ons te melden, dat de vergade- n Deken alen Jeugdraad, welke aan- nkelijk was vastgesteld op Donderdag 8 Jam., uitgesteld. Nadere mededeeling omtrent den flatum Volgt. STREEKNET de afgeloopen maand werden in de rieh- g Schiedam—Rotterdam 144201, in de rich ting Rotterdam—Schiedam 142469 teletoomge- ken 6n g6voerd- In totaal dus 286670 gesprek- De Werkzaamheden aan de Rijkswerkver schaffingen zijn weer hervat. Het aantal arbei ders dat hedenmorgen weer vam hier vertrok, bedroeg voor Witteveen 104 en voor Eener- Veld 39 „HET GROENE KRUIS" Op de laatst gehouden ledenvergadering werd In principe besloten tot stichting van Voor. zorg". Deelhebbers in het fonds Voorzorg krij. Sen bij ziekenhuisverpleging en operatiën vol gens een vast te stellen tarief kosten ver goed. De vergadering van deelhebbers beslist zelf over de premiën en uit te betalen ver goedingen. Financieel staat het fonds los van nHet Groene Kruis". Zooals men weet is bij het Wit-Gele Kruis een regeling van Ziekenhuisverpleging en ver goeding operatiekosten reeds geruimen tijd in werking. Be heer A. Stamdaart Jr., voorheen directeur van de at'deelimg Antwerpen van de N.V. Standaart's Orgelfabrieken te Schiedam, is niet ingang vam 1 Januari benoemd tot Gene ral Manager van de Philips A, G., afdeeling orgelbouw te Frankfort-Aschaffenburg. KNIPCURSUS R. K. VROUWENBOND De door den R. K. Vrouwenbond georgani seerde knipcursus begint Woensdag 7 Jan. De cursus wordt gehouden in den R. K. Volksbond ®'jna 2000 werkzoeken ingeschreven Overzicht over de maand December 1930. Op 0 November 1930 stonden ingeschreven 1597 Werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen ge durende de maand December bedroeg 810; af. s-evoerd werden in dezelfde maand 374 inschrij- vingen.; het aantal plaatsingen bedroeg 75, Zoodat op 31 December 1930 nog ingeschreven stonden 1958 werkzoekenden. ARBEIDSBEURS Gevraagde werkkrachten Gevraagde arbeidskrachten: voor het ge meente-ziekenhuis alhier: le keukenjuffrouw. Buiten de stad. bouwbedrijven: bekwame straatmakersonderbaas bekend met water bouwkunde en bekwame stucadoors. Metaalbedrijven: bekwaam liftmomteur; zeer bekwame modelmakers; electriciën; zeer he er^J6,:WarminK8m0Dteurnnkerwikkelaar maif hei ingendeur: machinist-Voor- mam, bekwaam kopervormer uitsluitend vn monteur; technisch ambtenaar (electrotech" meK Algemeene bedrijven; halfwas zetter.druk- ker; 2e klas letterzetter; aankomend kleer maker; echtpaar zonder kinderen; me]kknech- veeverzorger; nette dienstboden; werkmeisje^ en keukenmeasjes Voor nadere inlichtingen wende men zich' tot de Gem. Arbeidsbeurs, Broersveld 142 Gistermiddag had een aanrijding plaats op den hoek van de Westvest en de Lange Nieuw- straat tusschen een Vlaardingsche autobus, be stuurd door W. de H. en een luxe-auto.' be stuurd door J. G. J. K. uit Kethel. Beide autos werden zwaar beschadigd. Tegen den bestuurder van de autobus ia procesverbaal opgemaakt. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 jan. Aangekomen: Griekscb udre as K, van Huil om te dokken iu de Vv ntonhavein. SCHIEDAM, 4 Jan. Aangekomen: motor- schoener Nyssiena, kapt. F. van der Laan, van Londen met gebroken glas voor de Vereenigds Glasfabrieken in de Buitenhaven. SCHIEDAM, 3 Jan. Vertrokken: s.s. Zosnia, naar Antwerpen; Japansch s.s. Hofuku Maru, naar Yokohama; Eng s.s. Patia, naar Santa Marta. BURGERLIJKE stand Aangifte van 12 Januari GEBOREN: Teuntje, dochter van C. A. van Mourik en J. Zaal, IJsselmomdestnaat 35 Kenneth J., zoon van K. J. Henderson en C. Ganderheijden, Rembrandtlaa 26. OVERLEDEN: L. van Haasteren, 42 jaar, van Swindenstraat 59 J. van Meur's, 63 jaar, echtgenoot© van W. van der Plas, Veenlantstr. 4 J. A. van Wingerden, 30 jaar, Hoofdstr. Mï K, Roobol, 18 jaar, Eendrachtstraat 68 ZAL LONDEN HET VOORBEELD VAN R'DAM EN ANTWERPEN VOLGEN? Hoezeer de stad hogere gebouwen noodig heeft Londen, 30 December 1930. Onlangs las ik in een Nederlandsche kramt niet de „Maasbode" een historie van een New-Yorker en een Londenaar, die tegen elkaar opbluften over de hoogte hunner „sky scrapers". De schrijver was misschien in de States, maar zeker nooit in Londen geweest, want een Londenaar die met een New-Yorker wedijveren wil op het punt van wolkenkrab bers, moet over even uitbundige fantasie be schikken als een Hollander die ruzie maakt met een Zwitser over de vraag, welk hunner beide landen de hoogste bergen heeft. Wat hooge gebouwen betreft, kan Londen zich zelfs niet meten met verscheidene steden van het continent. Ik heb een afbeelding ge zien van het gebouw der Gemeentelijke Elec- trieïteitsbedrijven aan de Rochussenstraat te Rotterdam. Londen kan hiertegen niet opbie den, en nog minder tegen het twintig verdie pingen hooge krantenhuis te Stuttgart (of is het Karlsruhe waarvan eenigen tijd geleden een Engelsch blad een afbeelding bracht. Rot terdam heeft eenigen tijd de eer gehad het hoogste huis van Europa te bezitten, en wel in de gedaante van het „Witte Huis", dat, in de periode, waarin het gebouwd werd, min of meer als een wonder gelden mocht, daar het toen niet zoo heel lang geleden was, dat de eerste Amerikaansche „scyscraper" verrezen was, een bescheiden gebouw van 10 verdie pingen te Chicago, dat in 1886 opzien baarde. Rotterdam's Europeesch record werd tegen het eind der vorige eeuw geslagen door Lon den, met zijn leelijke „Queen Anne Mansions", en daarna ook door het Royal Liver Building te Liverpool. De Maasstad behield evenwel het record voor het Continent tot kort na den oor log, toen Madrid, dat toch reeds een zeer in de hoogte gebouwde stad was, het Witte Huis met enkele meters overtroefde. Het ondank bare Rotterdam, en meer in het bijzonder zijn electrieiteitsautoriteiten, keerden hierop den rug toe aan zijn ouden record-ophouder, en metselde 14 verdiepingen op elkaar aan de Rochussenstraat, maar die ondankbaarheid werd gestraft, want de concurrent aan de Schelde verwezenlijkte een nog negen verdie pingen hooger ideaal in zijn „Boerentoren", welke, evenals alles wat bij onze vrienden in het Zuiden verrijst of niet verrijst, is opge groeid, van verdieping no. 1 tot verdieping no. 23, temidden van politieken strijd. Het is thans Antwerpen dat, wat Europa betreft, de kroon spant. Maar voor hoelang Zal het even veel jaren victorie kunnen kraaien als Rotterdam gedaan heeft met zijn thans zoo duidelijk achteruitgezet „Witte Huis"? De wolkenkrabberij, zij het op beschei den schaal, schijnt in Europa een mode of een ooquetterie te zijn geworden, en er zal na de architectonische uitdaging, welke Antwerpen den anderen grooten steden toegeslingerd heeft, wellicht een soort wedijver ontstaan, waarbij het „point d'honneur" gemoeid is. Het bouwen van buizen van acht, negen en zelfs veel meer verdiepingen, is, althans in Nederland, Duitschland en België, een „teeken des tijds" geworden. Merkwaardig is het dat deze drie landen on geveer tegelijkertijd begonnen zijn met wolken krabberij, ofschoon Duitschland de eerste specimen van „Turmbau" te zien gaf. Apen Holland en België Duitschland na Wij zien, dat zij hun plotselinge (en door mij min of meer gedeelde) voorliefde voor torenachtige huizen in de groote steden niet direct uit Amerika hebben gekregen, maar via Duitsch land. In ieder geval chronologisch, ofschoon ook archetectonisch sommige hooge moderne gebouwen (dat van het Dagblad „de Telegraaf" te Amsterdam, en de fabrieksgebouwen van yan Nelle te Rotterdam) sterk aan de Duitsehe „Turmhauser" herinneren. Meer Amerikaansch van mentaliteit is de Antwerpsche Boeren- toreri. Ik maak deze opmerking omdat Londen reeds dertig en meer jaren geleden huizen blokken en zelfs halve straten van acht en negen verdiepingen bouwde, en, indien de bouwverordeningen het niet belet hadden, veel hooger gegaan zou zijn, zonder dat het op het Continent eenige navolging vond. Zonde ren wij het Witte Huis, en misschien ook het oude gebouw van v. Nelle uit, dan werd tot 1925 toe in onze groote steden niets gebouwd dat, wat verdiepingen-opstapeling betreft, ook maar in de verste verte vergeleken kon worden met de Londensche Victoriastreet en aangren zende wijken. Onmiddellijk na den oorlog be gon Londen opnieuw zoo hoog te bouwen als de officieele restricties gedoogden. Het Bush- house aan het Strand rees tien verdiepingen hoog op. Tal van andere kantoor- en flat gebouwen in het Westend kregen ongeveer die zelfde hoogte. Maar het Londensche voorbeeld stak ons niet aan. Liverpool, Manchester, Birmingham en Glasgow, minder door ver ordeningen gekortwiekt, bouwden hooger dan Londen. Maar hierop scheen men ten onzent evenmin te letten. Eerst toen de wolkenkrab berij over Duitschland vaardig werd, begon men ook in ons land en in Antwerpen het ideaal der hoog-bouwerij te koesteren. Duitschland en België, misschien ook Hol land, hebben Londen, zoo niet Engeland, over troefd in weinige jaren tijds, maar wanneer d© Theems-metropool door het opheffen der beperkende bepalingen in staat gesteld wordt mede te dingen, dan zal het waarschijnlijk zijn concurrenten verslaan. Want hier bestaat een werkelijke behoefte aan torenaohtige gebouwen, een. behoefte, wel ke kleinere steden niet in die mate kennen. De Antwerpsche Boerentoren is voor een stad van 300.000 inwoners een luxe, geen nood zakelijkheid. Londen daarentegen zou tien of meer zulke „torens" uitstekend kunnen ge bruiken. Men spreekt veel over de „leelijkheid" van wolkenkrabbers. Maar men vergeet hoe buiten gewoon leelijk, zoowel in Engeland als in ons land, de meeste kantoorgebouwen van normale hoogte zijn. Men vergeet vooral hoe schitte rend Amerikaansche architecten de laatste jaren de grootste archectonische en aestetische problemen der wolkenkrabberij opgelost heb ben, en welke bevredigende resultaten hier en daar in Duitschland bereikt zijn. Men spreekt ook van „schending van het karakter der stad". De waarheid is misschien dat men met de karakters van veel hedendaag- sche groote steden niet veel beters kan doen dan ze schenden, ook wanneer erkend moet worden, dat het optrekken van een Boeren toren tegenover de O.L. Vrouwe kerk van Ant werpen een prestatie is die wel niet de katho liciteit, maar toch den goeden smaak van den Belgischen Boerenbond in opspraak kan bren gen. Er is in de City van Londen niet zoo heel veel, dat „geschonden" kan worden. Er staan, met uitzondering van kerken en gildehuizen, maar heel weinig gebouwen die ouder zijn dan honderd jaren, en de meeste hunner zijn leelijk genoeg. De meesten kunnen zijn, in- en uitwendig, ook donker genoeg. Daar werken op dat kleine stukje grond, dagelijks meer dan een half millioen menschen. Wanneer de gebouwen gemiddeld tweemaal zoo boog waren als thans, dan zouden die menschen tweemaal zooveel licht en lucht hebben. Echte „skyscrapers" verlangt Londen niet. Het gebouw aan de Rochussenstraat is natuur lijk geen wolkenkrabber, ook al kunnen wij liet met die „courtesy title" vereeren. Londen zou niet zoo heel veel hooger behoeven te gaan. Kantoorgebouwen van veertien tot ongeveer twintig verdiepingen zouden aan het doel be antwoorden. Tegen skyscrapers van New-York- sche afmetingen bestaan onoverkomelijke be zwaren. Londen ligt veel Noordelijker dan New-York dat op dezelfde hoogte als Rome ge legen is. Het wordt door de zon veel minder rijkelijk bedeeld. De onmetelijke schaduwen, welke gebouwen van 500 tot 1000 voet hoogte werpen, zouden voor Londen ondragelijk zijn. Verder kan de draagkracht van de kilei aan den Theems niet vergeleken worden met die van den rotsbodem aan de Hudson. Maar toch heeft ook die kleibodem zijn voor- deelen. Zijn capaciteit is aanmerkelijk grooter dan die van den bodem, waarop continentale hoofdsteden, zooals Amsterdam en Berlijn ge bouwd zijn. En hij behoeft niet, gelijk het rots gesteente van New-York, met dynamiet be werkt te worden, alvorens met den bouw van een groote constructie kan worden aangevan gen. Er zijn verschillende redenen waarom de laat ste jaren zoo krachtig geageerd wordt voor een zoodanige wijziging der Londensche bouw verordeningen, dat hier minstens zoo hoog ge bouwd zal kunnen worden als in sommige steden van Duitschland, Nederland en België. De voornaamste is deze, dat de „bouw- industrie" door de bestaande voorschriften ge kortwiekt wordt, en dat, zoo dezen opgeheven werden, duizenden menschen werk zouden, krij gen. Hooge kantoorgebouwen en hotels kunnen veel voordeeliger geëxploiteerd worden dan lagere. Wanneer het nieuwe hotel aan Park- lane, dat tien verdiepingen telt, er twintig had, dan zou de helft van het terrein voldoende geweest zijn, waardoor honderdduizenden pon den sterling uitgespaard zouden zijn, afgezien nog daarvan dat op de grondbelasting jaarlijks de helft zou worden gespaard. De „Daily Mail" vertelt van een groot hotelhouder, die onmid dellijk een der bekendste Londensche hotels zou laten sloopen en er een drie maal zoo hoog gebouw voor in de plaats zou zetten, wanneer de 'bouwverordeningen het toelieten. Honderden arbeiders zouden aldus werk krij gen. Een ander argument voor opheffing der be perkingen is van hygiënischen aard. Gelijk men weet zijn te Londen verschillende bedrij ven en beroepen in bepaalde wijken geconcen treerd. Assuradeurs nestelen zich rondom Lloyd's; effectenmakelaars moeten hun kan toren vlak bij de Beurs hebben een ander cen trum is de Baltic Exchange; Mincinglane is het domein van den rubber-, schellak- en spe- cerijenhandel. Deze wijken zijn zóó overbe volkt, dat ieder koopman zich daar met een minimum kantoorruimte behelpen moet, of schoon hij voor een paar kleine, donkere lo kalen meer huur betaalt dan een Amster- damseh of Rotterdamsch zakenman voor een grandioos, hypermodern kantoor. Het perso neel zit opeengedrongen, in een ongezonde om geving. Erger nog: daar de gehouwen niet hooger mogen worden, Worden de sousterrains in gebruik genomen. Tal van kantoren zijn zelfs twee diep onder den grond gevestigd. „London must grow upwards J" roept de „Daily Mail" uit. Geen der andere groote steden des lands kent de bouwbeperkingen, waarmede het parlement Londen gezegend heeft, en waarvoor de Londen County Council grootendeels verantwoordelijk is. Wordt ook Londen ervan bevrijd, dan zal deze stad, eer wij tien jaren verder zijn, gezonder worden voor de millioenen, die er werken, en haar mo- derniseering, die noodzaklijk is opdat zij haar rang onder de steden van Europa zal kunnen handhaven, zal zich onbelemmerd kunnen vol trekken. TER NAVOLGING. Door A. M. Leesberg, gérant vam het Hotel Restaurant „Het Witte Paard" aan het Veec- pleln alhier, zijn aan 't Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente ter vrije beschikking gesteld twaalf blikken met groenten en voorts zes l'lesschen wijn voor zieken. Dit is wel een voor beeld, dait. navolging verdient. GEGUND. Het bijbouwen van een leslokaal aan de Eben Haezersehool, alhier, is door dien bouw kundige J. C. van Herwijnen, alhier gegumd aan die laagste inschrijvers en wel: A. Heijbeek, metselwerk, A. van der Nett, timmerwerk; J. H. S. Vogel, stucadoorswerk; J. Seijffert, loodgieters werk en eleotr. werk, H. G. Swa- nenburg, smidswerk, en J van Wingerden, schilderwerk. ORGANISATIE VAN MEISJES IN HET AARTSBISDOM T .ECHT Rector B. H. de Groot algemeen directeur van de organisatie voor het arbeidend meisje Schrijven van Z. D. H. den Aartsbisschop Op last van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht werd gisteren in alle kerken van het Aartsbisdom het volgende van den kansel voorgelezen: Er wordt in het Aartsbisdom Utrecht een organisatie in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt de vorming en ontwikkeling ter hand te nemen van en steun te verleenen aan de katholieke jonge meisjes van alle standen en vakken, overeenkomstig de verschillende be hoeften in meerdere afdeelingen gesplitst. Wij sporen de Ons onderhoorige geestelijkheid aan een dergelijke alle katholieke meisjes om vattende organisatie in de parochiën geleidelijk in te voeren. Daar echter de jonge meisjes, die in fabrie ken, ateliers en daarmede gelijkstaande inrich tingen werkzaam zijn, meer dan anderen steun behoeven en vorming en ontwikkeling noodig hebben om goede katholieke echtgenooten. huisvrouwen en moeders te worden, schrijven Wij bij deze voor, dat de organisatie van deze meisjes ten spoedigste worde ter hand genomen volgens een voorloopige regeling, welke Wij voor Ons Aartsbisdom hebben vastgesteld. Met de leiding van deze organisatie hebben Wij be last den Weleerwaarden Heer B. II. de Groot, Rector van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort met den titel van Algemeen Di recteur. Wijl dit werk echter niet kan slagen zonder de hulp van onze vrouwelijke leeken en spe ciaal door haar toewijding, medewerking en offervaardigheid tot bloei moet worden ge bracht, doen Wij dooT tussclienkomst van Onze geestelijkheid een dringend beroep op haar om door krachtige samenwerking met den pries ter dit werk te doen slagen. Vooral' gaan hier onze gedachten uit naar haar, die roeping ge voelen en geschiktheid blijken te hebben om Zich geheel en al aan dit leekenapostolaat te geven en zich zoo volledig te stellen in den dienst der Kerk. De vorming dezer jeugdleid sters wordt dan opgedragen aan bovengenoem- den Algemeen Directeur. Door deze voorloopige voorzieningen vertrou wen Wij, dat ook in Ons Aartsbisdom binnen korten tijd de organisatie van de katholieke jonge meisjes tot ontwikkeling zal komen en dat onder Gods zegen deze nieuwe vorm van jeugdwerk rijke vruchten zal dragen. Voorloopig schema van organisatie voor het arbeidend meisje Organisatie. Onder de zorg van het werk voor het ar beidende meisje vallen zij, die om wille van het milieu, waarin zij werkzaam zijn, geheel bij zondere leiding noodig hebben in het bij zonder wordt gedacht aan meisjes, werkzaam in fabrieken, ateliers en daarmede gelijkstaan de instellingen, die tengevolge van haar maat- schappelijken werkkring van den eenen kant aan bijzondere gevaren bloot staan en van den anderen kant daardoor missen de vorming en opleiding, die zij voor haar toekom stige levensroeping noodig hebben. Het vormen van afdeelingen geschiedt per fabriek, plaats of gewesit. Daarnaast wordt de deelname aan hetgodsdienstig leven in de eigen parochie zoo krachtig mogelijk bevorderd. De vorming en ontwikkeling der meisjes be rust hij goed gevormde leekenleidsters het zij volledige leidsters, hetzij hulpleidsters onder leiding van den door Ons voor dit werk benoemden plaatselijken of gewestelijken direc teur. Het bestuur van de afdeeling berust bij den plaatselijken of gewestelijken directeur, die in het bestuur wordt ter zijde gestaan doar uit de meisjes gekozen groepleidsters. De leidsters zoowel volledige als hulpleidsters nemen bij het geheele werk een dienende plaats in. In de vereenlging wordt het groepssysteem ingevoerd; de groepen kiezen haar eigen groep, leidster, die waar noodig de groep vertegen woordigt. De gezamenlijke groepleidsters vor men de kern van de afdeeling. De verschillende afdeelingen organiseeren zich tot één vereeniging, die zich plaatselijk, gewestelijk en diocesaan uitbouwt tot één ver eeniging voor het arbeidende meisje. Doel en program. Het doel der vereeniging is de fabrieksmeis jes te vormen in diep godsdienstigen zin, te bescliaven en ze te ontwikkelen, en ze zoodoen de voor te bereiden voor haar-toekomstige le venstaak; vooral voor haar toekomstige taak als echtgenoote, huisvrouw en moeder van een waarlijk christelijk gezin. Om dit te .bereiken worde een program gevolgd, dat in groote lij nen dient te zijn als volgt: AGodsdienstige vorming. Zij omvat verstand en wil, geest en hart. De Vereeniging zal dus hebben te zorgen voor: 1. Aangepast godsdienstonderricht, dat zoo veel godsdienstkennis bij het meisje aanbrengt, als noodig is voor een van de omgeving onaf hankelijk diep christelijk leven. 2. Een eigen jaarlijksche retraite, waaraan zooveel mogelijk alle leden deelnemen. 3. Maandelijksche cf 2-maandelijksche recol lectie ter verdieping van het godsdienstig le ven en ter voorbereiding van goedverzorgde Biecht en Communie. 4. Trouwe deelname aan het godsdienstig leven in de parochie. 5. Aansluiting bij de zuiver godsdienstige vereeniging in de eigen parochie. B. Beschaving en algemeene ontwikkeling. t (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE UITBREIDING VAN HET POLITIEKORPS Geachte Redactie, Ik stel mij de vraag: werkt het publiek altijd wel in voldoende mate met de politie mede, tijdens de uitoefening van haar wel eens zware taak. Wanneer een agent de handen vol heeft met een robusten beschonken arrestant, die voor eigen en anderer veiligheid opgeborgen moet worden, staan allen (men weet op zulk een mo ment niet, waar al die menschen in eenige oogen- blikken vandaan komen), om maar niet te spreken van het weerzinwekkend verschijnsel dat men den arrestant bijvalt, in letterlijken of figuurlijken zin, met de handen in de zakken, vol belangstelling toe te kijken, nieuwsgierig hoe dit interessante schouwspel zal afloopen, inplaats van zooal niet den plichtgetrorwe met daad werkelijken steun hij te staan, dan tocli in ieder geval op assistentie uit te gaan. 't Zijn dezelfde menschen wellicht,, die, toen eenigen tijd ge leden een beschonken jonge man, ieder met een mes bedreigde, wat in een van onze buiten- wijken, in eenige oogenblikken tüd de straat als uitgestorven deed lijken, gaarne een dienaar van Hermandad hadden zien aanpeddelen. PARTI.TLOOZE. (Van rednetiewege ingekort) ORPHEUS Geachte Redactie. U zult» de persge'bruiiken kennende, begrijpen, dat h§t mij, als mede-redacteur van het maand blad „Euphonia"voor de berichten van het Kon- Ned. Zangersverbond, niet past, in Uw Blad met den heer D. Ris Jzn. van gedachten te wisselen. Diens accuraat optreden in vereenigingszaken wordt hier ter stede reeds lang gewaardeerd. Ook door ongeteekende. „Imparo ancora". Vertaald: „Nog steeds leer ik aan". Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, W. STERK. Lid van de Redactie van „Euphonia" voor het Kon. Ned. Zangersverbond. Aan de meisjes worde gelegenheid gegeven tot het volgen van: 1. Lessen in wellevendheid. 2. Eenvoudig berhalingsonderwijs, vooral met practische toepassing op het latere leven. 3. Lichtbeeldavonden over verschillende stof. 4. Eenvoudig aesthetisch onderricht bijv. door bezoek aan kerken en monumenten. C. Huishoudelijke vorming. Men zal trachten aan alle leden de gelegen heid te geven, om onderricht te ontvangen in naaien, verstellen en eenvoudig koken. Van tijd tot tijd worden er afzonderlijke cur sussen en demonstraties gegeven op huishou delijk gebied. Er behoort inzicht bijgebracht te worden in een eenvoudige, smaakvolle en gezellige wo ninginrichting. In de eigen Jokalen en tehuizen late men de huishoudelijke werkzaamheden aan de leden zooveel mogelijk zelf over. D. Voorbereiding tot toekomstige moedertaak. Voor de oudste leden worde een moeder-cur sus gegeven. Lectuur en lezingen over practische opvoed kunde worden aan de meisjes verstrekt. E. Maatschappelijke vorming De Vereeniging wekke de leden op tot deel name aan vak- en standorganisatie, tot deel name aan een gezond vereenigings-leven in het algemeen en wijze haar op den plicht om later als echtgenoote, huisvrouw en moeder het so ciale werk der mannen door belangstelling en aansporing te steunen. Vooral ook worde het sparen bevorderd. F. Lichamelijke ontwikkeling en ontspanning Gezonde sport worde beoefend, vooral het wandelen. Er worde muziekonderwijs gegeven, vooral op die instrumenten, welke voor het ge zin bereikbaar zijn. De volkszang worde beoefend, een tooneel- en voordrachtclub gevormd enz. Vooral worde onderricht gegeven in fraaie handwerken. Samenwerking met stands- en vakorganisatie Voor een geregelde samenwerking met vak organisatie en andere stands-organisaties worde gezorgd, zoowel plaatselijk als diocesaan. Het zelfde geldt ten opzichte van den vrouwenbond. De wijze van samenwerking worde in een nader vast te stellen overeenkomst geregeld. Opleiding van leidsters Zoo mogelijk zijn de leidsters personen, die zich geheel en al aan het werk kunnen geven en zich daartoe vrijwillig hebben aaneengeslo ten. Haar opleiding ontvangen zij eventueel in het internaat te Utrecnt. Zonder zich te hinden door eenige gelofte stellen zij zich beschik, baar voor het werk voor het arbeidende meisje volgens de aanwijzingen van de daartoe door den Aartsbisschop aangestelde leiding. De leidsters worden vooral geestelijk zeer diepgaand gevormd; en richten haar leven in volgens een bepaald godsdienstig levens program. Zoo mogelijk volgen zij een cursus tot het behalen van godsdienstdiploma. De leidsters worden gekozen uit meisjes met een zekere algemeene ontwikkeling. Ook dienen zij een speciale opleiding te ont vangen in clubwerk, speileiding, sociale vraag stukken, enz. Naast de vaste leidsters kent het werk ook hulpieidsters: personen, die zich naast haar gewone dagelijksche taak ook willen wijden aan de vorming van het arbeidende meisje. Zij stellen zich ten doel plaatselijk in het werk behulpzaam te zijn, in verband met de verschillende doeleinden en onderafdeelingen van het werk. Een ernstige godsdienstige le vensopvatting en eenige practijk van het werk zijn de noodzakelijke voorwaarden, waaraan een hulpleidster dient te voldoe^ Verwacht wordt: Meest matige, aanvankelijk nog Noord westelijke later veranderlijke wind, gedeelte* lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts iets kouder, in het Noord-Oosten aan* vankelijk nog eenige kans op regen- of hagel- bnitjes. Fietsers en motorrijders lichten, op watt 's avonds 4.29 tot 's morgens 7.39. Woensdag 7 Januari Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde". Candidaatstelling Provinciale Staten. Gebouw R K. Volksbond. Aanvang half negen. Knipcursus R. K. Vrouwenbond. Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 8 Januari Intieme feestavond R. K. Sportvereeniging Excelsior. Gebouw Musis Sacrum. Aanvang 8 u. Concert EItheto, R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 14 Januari Missiefiim. Spreker Pater Oyen, R. K. Volks- bond, 8 uur. 8 Jan.: Groote Schouwburg, De baas in huls (Schouwtooneel) 8 uur. 7 Jan.: Groote Schouwburg, Faust (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). 10 Jan.: Groote Schouwburg, La Sonmam- bula (Ital. Opera) 8 uur. Dagelijks: Tivoli schouwburg, Champagne (Bouwmeester-revue), 8 uur, Zondag ook 2 uur (voor volwassenen). B f'o s c o p e nGoedgekeurde programma's tot en met Donderdag 8 Januari in: City, Say it with songs (voor volwassenen)Grand, thëatre, Sous les toits de Paris (voor volw.); Royal, Watt en Half Watt als mannequins (voor volwassenen)Corso, Export in blond (voor volwassenen); Thalia, De kapitein van de garde (voor volwassenen); Olympia, Jonge adelaars (voor volwassenen); W.B.-theater, Say it with songs (voor volwassenen)Ooster theater. Het proces Dreyfus (voor volwasse nen) Colosseum-theater, De luchtvloot (voor volwassenen). SCHIEDAM, 5 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel- Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. 11. HERMAN JANSEN Spoeling 1.40. Spoeling WINTER 't Is hier weer zoo'n zachte winteT, Zonder ijs en zonder sneeuw Waarvoor oude menschen altijd Menschen van zoo'n halve eeuw Doodgewoon hun neus ophalen. Neen, dat zijn geen winters meer Zooals in hun jonge jaren In de jaren van weleer. Bn dan komen de verhalen! Sneeuw tot bijna in de goot, IJs van zeven meter dikte Nergens water in de sloot Winters diep in Februari En bij menschen hoogbejaard, (Want het vordert met den leeftijd) Winters soms tot einde Maart. Totdat altijd het verhaal komt Van een T'aasehfeest op het ijs Waar het Paaschei kwam vervangen „Koek en zopie*' of anijs! Laat orns hopen, dat de winter Ons in den malaise-tijd Immer zooals nu behandelt, Mild en met barmhartigheid Het verhaal van strenge winters, Winters tot desnoods in Mei Geven wij er dan wel dankbaar Aan de jeugd van later bij! AKO. Financieel opzet van het werk. Plaatselijk moet het werk zich zelf bekosti gen. Een finant'ieele commissie van beheer (stichting) worde daartoe in het leven geroe pen. De Directeur met de plaatselijke leiding belast neme geen finantieele verantwoordelijk heid van het werk op zich. Ook het opleidingscentrum voor leidsters worde geheel buiten de plaatselijke financiering van het werk gehouden. Voor dit opleidingscentrum worde een af zonderlijke finantieele regeling getroffen onder beheer en verantwoordelijkheid van een eigen rechtspersoonlijkheid bezittende stichting. Ook hier worde geen finantieele verantwoordelijk heid gelegd op de geestelijke leiding von hot opleidingscentrum.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1