DE MERAPI-RAMP Door kokende modder- stroomen bedreigd Een blij jubilé Mgr. Eras bij Z. H. den Paus Malaise in de vlasindustrie Een voorbeeldig onderwijzer MAANDAG 5 JANUARI 1931 t ANTI-KERSTMIS OPROEP OM STEUN DE BEVOLKING OPNIEUW GETEISTERD VELE DESA'S ONTRUIMD iüfiMi"7-1, DE INDISCHE POSTVLUCHTEN MOEILIJKE KOLONISATIE VAN NIEUW-GUINEA VOLKENBONDSPROPAGANDIST UIT VROEGER JAREN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. DE TRAWLERTLOOT TAN IJMUIDEN ging nog op de oude voorwaarden in zee. De drukte in 3 haven voor het vertrek Van iemand die het krachtens onder vinding weten kan, hoorden wij eens, dat katholieke straatsprekers den meesten last van onwelwillende toehoorders hadden op avonden van groote feesten. Typeerend was het antwoord van een man uit het volk, toen naar de oorzaak daarvan gevraagd werd. Deze antwoordde zonder eenige aar zeling: „dan werkt de duivel het hardst". In elk geval is zeker, dat het bolsjewisme Tuist met de groote christelijke feestdagen een felle anti-godsdienstige actie ontwik kelt. En dit doen de bolsjewieken niet alleen: een deel der socialisten doet er flink aan mee. En zij zijn wel zoo eerlijk te ver klaren, dat zij het doen in de overtuiging, dat „het moderne socialisme" zich tot het christendom verhoudt als vuur tot water. Niet om te kwetsen aldus de redacteur J. de Kadt in „De Socialist" van 23 Dec. maar om te hewijzen, dat de geest van het socialisme en de geest van het Kerstfeest „eikaars vol strekte tegenpolen zijn". Met de duidelijkheid, die de „linksche socialisten kenmerkt, schrijft genoemde heer: En als het moderne socialisme èêu waar heid heeft, dan is het deze, dat de „armen van geest" niet zalig zijn en nooit zalig worden en dat wij dus nimmer iets gemeen kunnen hebben met de slaven-idealen en met de slaven-symboliek. En evenmin kan een beweging, wier zijn en wezen en toe komst onverbrekelijk verbonden is met^ e moderne natuur-heheerschende techniek zie zelf zoo vernederen, dat zij er haar hoogs e doel in zou zien, een mythe van de barbaren- volken met een nieuwe inhoud te vu en. Na dit mengsel van Nietzsche- en Dage- raadsrhetoriek krijgen we achttien haiaa s bolsjewistische dogmatiek in deze woorden. De wereld die wij willen en die wij bezig zijn te bouwen, heeft niets gemeen met het wereldje van de herders en het kindje en de stal. De tractor en de modelboerderij, de machtige constructies van ijzer en beton en glas zeggen ons duizendmaal meer over de nieuwe wereld der menschen, dan de poëzie der misère uit het oude Kerstverhaal. Die sfeer (van het Kerstfeest Redactie) Immers is het tegendeel van het moderne socialisme. Zoolang men volkomen in die sfeer leeft, kan men zelfs geen socialist zijn. Men is slechts socialist voor zoover men, vaak zonder het te weten, op bepaalde pun ten uit die sfeer is geraakt en aangegrepen is door de werkelijkheid van de moderne ■maatschappij. En men is méér en heter so cialist, naarmate men méér en bewuster in tegenstelling tot dat oude staat. Hoe menschen, die deze overtuiging zijn toegedaan en de vrijheid nemen op derge lijke godslasterlijke wijze te schrijven, in goede trouw kunnen beweren, dat voor het socialisme godsdienst privaatzaak is en dat niemands geloof in het socialisme gevaar loopt, is ons een raadsel. Weet „Het Volk" er antwoord op? 2. ALBERTUS DE GROOTE Verzoekschriften voor de Heiligverklaring In aansluiting op het bericht, dat door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland de Ne derland sötie Provincie der Dominikanen en door de Katholieke Universiteit te Nijmegen verzoekschriften gcriclit waren tot Z. H. den Paus om spoedig over te gaan tot het proces voor de Heiligverklaring van den Z. Albentus den Grooten, kunnen wij thans de officieole cij fers der petities mededeelen, ons door den Hoogeerw. Pater Fr. Guerrini O.P., Postulaten Generalis, verstrekt. Eind December 1930 waren verzoekschrif ten ingekomen van 24 Kardinalen, 140 Aarts bisschoppen, 585 Bisschoppen, 207 Superiores Regulares en 72 universiteiten, seminaries en colleges. Verder van den Minister'Presidemt van Beieren en 47 Centruimleden van den Duit- schen Rijksdag. Van den geheelen Katholieken Duitschen adel in 5 hoofdgroepen verdeeld 7aU 28 d'nwoners van de stad en de pa' imr °ak Z°n'i'en in lhet a£»e'loopen t^Trter er, mM®"" tortus Magnus-Verein te Trier en 147 leden der Goerres-Verein een verzoekschrift tot den H Vader Eveneens de Berlijn^ afdeeling der Alber- tas Magnus-Verein uit eigen naam en namens 22 wetenschappelijke vereenigingen van Ber lijn in vier hoofdgroepen verdeeld. Verzoekschriften kwamen ook in van 10 700 leden der Augsburgsdhe Burschen-Verein van 500.000 leden der BonifatiuS-Verein, afdeeling jongelingen, in 2 hoofdgroepen verdeeld, en van 50.000 leden derzelfde vereeni,gi,n.g afding studenten en meisjesstudenten <fer Duitsche Hoogescholen in 2 hoofdgroepen verdeeld Voorts kwamen van Prelaten professoren Kloosterhoofden en van de hoeren- en dames- Presidenten der vereenigingen vertegenwoordi gend^ de katholieken van Münohen-Gladtoaoh. 90 verzoekschriften in. Tenslotte moeten wij nog 2 petities vermol den, welke op twee bijeenkomsten, ter eere van den Z. Alhertus te Keulen gehouden, wer den samengesteld. PASTOOR G. GROOTHUIS Naar men ons mededeelt is de zeer eerw. heer G. Groothuis, Pastoor der parochie van den H. Jacobus den Meerdere te Enschede, die korten tijd geleden ongesteld werd, Zaterdag middag voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden. Z. Eerw. 'is buiten bewustzijn èn men vreest het ergste. ONTWIKKELINGSAVONDEN IN DE VASTEN. Voor ontwikkelingsavonden in den vasten, tijd heeft Teo de Witte, Haarlemscheslraat 6, Scheveningen, in studie genomen het middel- eeuwsche spel ,,Den Speyghel der saliclieyt van Elckerlyc". Jhr. Mr. W. DE SAVORNIN LOHMAN. Naar wij vernemen was de toestand van jhr. mr- H. da Savornin Lohman Zaterdag iets gunstiger, Het Merapi-Comité wendt zich tot de bevolking van Nederland met den volgenden oproep: Landgenooten, Een verschrikkelijke ramp heeft Midden- Java getroffen. Als gevolg van een uitbarsting van den vulkaan Merapi is zijn westelijke helling onder lawines van gloeiend zand bedolven, die op hun weg overal dood en verderf hebben verspreid. Niet minder dan 1300 menschenlevens zijn verloren gegaan, terwijl het aantal verminkten en gewonden nog niet valt te schatten. Duizenden zijn hun dorpen ontvlucht, duizenden stuks vee zijn omgekomen, een groot aantal woningen is vernield en een groote uitgestrektheid bouw land is onvruchtbaar geworden. De geleden schade is nog niet geheel te overzien, maar volgens telegrafisch bericht van den Gouverneur-Generaal zal in Indië alleen niet voldoende hulp zijn te vinden. Diep onder den indruk van den omvang der ramp hebben ondergeteekenden daarom In overleg met den Minister van Koloniën een comité gevormd met het doel ook in Nederland gelden bijeen te brengen om den nood der zoo zwaar beproefde bevolking te helpen lenigen. Zij doen thans een beroep op allen, en in het bijzonder op hen, die tot Nederlandsch- Indië in betrekking staan of stonden, om, ondanks den ongunst der tijden, door een bijdrage, groot of klein, van hun medegevoel met deze mede-onderdanen van ons Rijk te doen blijken. Zij hopen spoedig telegrafisch een eerste bedrag ter voorziening in de onmiddellijke behoeften te kunnen overmaken. De besteding der gelden zal onder toezicht van regeeringswege geschieden. Bijdragen voor het Merapi-comitë kunnen worden gestort bij het Agentschap der Neder- landsche Handel-Maatschappij, Kneuterdijk 1, 's-Gravenhage, of op postgirorekening no 17270(1. Djokja's waterleiding verwoest BATAVIA, 3 Januari. (ANETA.) Als gevolg van de uitbarsting van den vul kaan Merapi wordt midden-Java thans geteis terd door overstroomingen van de rivieren, waardoor dorpen en ook de waterleidingwerken van Djokjakarta werden verwoest. In Djokja zit men thans zonder water. Erfchadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Chineesch hulpfonds BATAVIA, 2 Januari. (ANETA.) Het bestuur der vereeniging Hong Boe Siang Hwe richtte een Merapi-fonds op met een comité waarin de meest vooraanstaande Chineesche ingezetenen zitting hebben. De watertoevoer te Djocjakarta weer verbroken Men vreest voor ernstige gevolgen indien de droogte doorzet S.JMARANG, 3 Januari. (ANETA). De Locomotief meldt, dat zware bandjirs van een viertal kalis rondom Moentilan gisteren middag talrijke bruggen en het spoor- en as- vervoer ernstig bedreigden. Groote keien en veel moddei werden meegevoerd. De tempera tuur van het water in den bovenloop was ko kend en ter hoogte vaa Moentilan ongeveer 40 graden Celsius. De bruggen dreunden onder het geweld der machtige modderstroomen, welke vier meter hooger waren dan normaal. Het asverkeer tusschen Djocjakarta en Magelang werd eenige uren stopgezet wegens de hoogte van de banjirrende rivieren, hetgeen aanleiding gaf tot geruchten als zouden bruggen zijn weg geslagen en dat Moentilan geïsoleerd zou zijn. Het noordelijk iandhdbfd van de Pabelan- brug werd ernstig beschadigd, de Lamatbrug werd ondermijnd. Genietroepen uit Tjimahi zijn aangevraagd voor het explodeeren van groote keien bovenstrooms, waarmede water staatsdienst heden een aanvang maakt. Dr. Neumann van Padang verklaarde dat de afge voerde modder en keien slechts een gering ge deelte vormen van de enorme hoeveelheid erup tiemateriaal. DJOCJAKARTA, 3 Januari. (ANETA). Gisterenmiddag sloeg een groote bandjir in het Kali-Koening ravijn de tweede brug van de Waterleiding weg, waardoor de watertoevoer ten tweede male werd verbroken. Men hoopt een en ander binnen twee of drie dagen te kun nen herstellen. De bandjir van de Kali Opak sloeg een ge deelte van de desa Tjankringan weg. Op de onderneming Bandjarhardjo ontstond een groote paniek onder de bevolking door het val len van rolsteenen. Er zijn honderden vluchte lingen. Het aantal ontruimde desa's is nog niet bekend. Het bestuur treft op de bedreigde plekken de noodige maatregelen. De van der Wijk-leiding, de belangrijke irrigatie-aanvoer van drie westelijk van Djocja gelegen onderne mingen is ernstig beschadigd. De tunnel is voor driekwart gedeelte dichtgeslibt, zoodat de wateraanvoer is onderbroken. Aangezien de velden water noodig hadden, vreest men voor ernstige gevolgen, indien de droogte doorzet. MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND. Zaterdagmorgen om half zeven ts op den Leyenbroekschenweg te Sittard de motor rijder J. uit Wehr (D.) tegen een ijzeren mast van de Limburgsche Tramweg-Mij. gereden. In zorgwekkenden toestand werd hij opge nomen en naar het Fransche klooster over gebracht. Het motorrijwiel werd totaal ver- De belangstelling van Z. H. voor het Ned. College te Rome LIEFDEWERK DER STILLE ARMEN Het werk van prof. Schmutzer en pater ten Berge S.J. Wij hebben reeds bericht, dat Mgr. Eras op Woensdag, door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen werd. Wij zijn thans in staat eenige Dijzonderheden omtrent deze au diëntie mede te deelen, welke mogelijk meer deren zullen interesseeren. De H. Vader informeerde met heel veel be langstelling naar den bouw van het Nederland- sche College, naar den datum, waarop het be trokken zal worden enz. Z. H. waarschuwde er voor liet nieuwe gebouw al te vlug te gaan bewonen, wat schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheid der bewoners. „Het College is toch voor eeuwen gebouwd" zeide 2. H. „of men het nu een maand vroeger of later betrekt maakt niet veel uit". Mgr. Eras had gedurende de audiëntie ook gelegenheid den H. Vader het werk van Prof. Dr. J. Schmutzer en Pater ten Berge S.J. „Eu- ropeanisme of Katholicisme" aan te bieden waarin de eerste het onderwerp „Javaanscihe christelijke kunst" behandelt en de tweede liet onderwerp, „de inlandsehe christelijke kunst". Nadat Z. H. de opdracht, versierd met prach tige gekleurde penteekeningen zeer bewonderd had, doorbladerde Hij met groote belangstel ling, telkens de illustraties nauwkeurig be schouwende, het geheele werk. „Ieder volk heeft zijn eigen kunstopvattingen" zeide de H. Vader „de Vlaamsche, de Hollandsohe madon na's verschillen ook van de Italiaansohe; waar om zouden de audere volkeren ook hunne eigene voorstellingen niet helbben. Deze hoewel zeer algemeene goedkeuring van den H. Vader zal den geleerden schrijvers naar wij hopen genoegen doen. Een meer speciale goedkeuring zullen zij na een eerste vluchtige doorbladering van hun werk wel niet verwacht hebben. Alvorens afscheid van den H. Vader te ne men, vroeg mgr. Eras Z. H. een specialen ze gen voor liet liefdewerk van den stillen arme, dat zoo pas in Nijmegen is opgericht. De heeren oprichters hadden om den zegen van Z. H. over hun werk gebeden. Z. H. antwoordde: „zeer gaarne geef Ik mijn zegen aan deze „opera fiorita di carita" aan dit uitgezochte werk van weldadigheid. Ik herinner mij een vers van Dante dat hier zoo mooi van toepassing is. Ik wil het even opzoe ken wijl ik het mij niet letterlijk meer herin- ned. Ik heb behalve de H. Schrift hier op mijn schrijftafel altijd Dante en Mamzoni staan. Ook zij zeggen zooveel behartigenswaardigs". Het kostte den H. Vader maar een kort oogenblikje om den gezochten tekst tevinden. „Ziehier hoe het vers juist luidt" zeide Z. H. dan noteer het maar, gij hebt wel een Holland sohe vertaling van Dante". H. dicteerde uit het opengeslagen boek: Nes sun maggior' dolore (1) Ote ricordarsi del tempo felice Nella mlseria, le zang vers 121. Die stille armen hebben ook beter tijden ge kend en voelen daarom zeker meer nog dan andere armen hunne armoede. Gaarne zegen ik dus het schoone werk van hen die hun hulp bieden." Met de beste wensc'hen en zegeningen voor den bloei van het Nederlandsche priester-col lege besloot de H. Vader deze particuliere audiëntie, die de laatste was welke Z. H. In 1930 verleend». (1) Geen grooter smart dan zich den geluk kigen tijd te herinneren ln de ellende. Het achtste postvliegtuig Het Se postvliegtuig vertrok Zaterdag v.m. 5.01 uit Lingsel en kwam om 6.55 te Djask aan. Het vliegtuig vertrok vandaar om 8.20 en arriveerde om 15.38 te Karachi. Zesde retourvliegtuig Het 6e retourpostvliegtuig vertrok Zaterdag om 10.30 uur uit Cairo en arriveerde om 13.45 uur Mensa Matru. Wegens slecht weer op de route werd gisteren niet verder gevlogen. Kolonisten ontgoocheld SOERABAJA, 2 Januari. (ANETA.) Verscheidene door de Vereeniging Koloni satie Nieuw-Guinea uitgezonden kolonisten keerden gedesillusionneerd terug. Een dezef vortelde aan de ,,Ind. Crt.", dat de kolonisten te weinig gereedschappen hebben en niet in staat zijn het oerbosch neer te kappen. Van de veertig menschen waren er gemiddeld slechts acht aan het werk. De rest was ziek. De man was overtuigd, dat de meesten gaarne terug zouden kesren. Zij hebben echter geen reisgeld. Schitterend zijn de geoogste vruchten, ontzettend waren de moeilijkheden DERTIG JAAR CAPUCIJNER-MISSIE OP BORNEO In den avond van 30 November 1905 arri veerden te Singkawang (Ned. Borneo) zes Min- derbroeders-Capucijnen om het missiewerk der P.P. Jesuieten over te nemen. De missionarissen van de Sociëteit van Jesus hadden in 1S50 de zorg voor dit uitge strekt, onbeschaafd eiland op zich genomen en naar best vermogen getracht, er den invloed der christelijke beschaving te doen gelden. In 1S85 konden zij er zelfs een vaste standplaats vestigen te Singkawang en later een tweede te Sedjiram; doch in 1899 waren zij door gebrek aan priesters gedwongen deze staties weer op te heffen. En zoo bleef dit wijdbegrensde mis- sieveld verlaten en verweesd, tot dat in 1905 de Hollandsche Capucijnen op verzoek van Rome den uitgestelden arbeid kwamen hervatten. Borneo, het reuze-eiland, met zijn ondoor dringbare oerwouden en onstuimige rivieren, met zijn gemengde bevolking van Maleiers, Chineezen en wilde Dajaks, was nu juist niet het ideaal van menschelijk verlangen. Zij wis ten het wel, deze missionarissen, dat geen schitterende successen daar voor hen waren weggelegd, dat zij de wereld niet verbaasd zou den doen staan door een overrijken zielenoogst en overvloedige vruchten van hun arbeid. Heldenmoed was noodig, niet slechts om dit werk te beginnen, maar vooral om het door te zetten en vol te houden, niettegenstaande de buitengewone moeilijkheden en hindernissen, die zich in den weg stelden. Er zijn door de gestadige werkzaamheid en taaie volharding dezer stoere missionarissen in den loop der 25 jaren mooie resultaten op mis siegebied bereikt. Van een kleine 400 katholieken klom het aantal tot 6500 Er werden 11 vaste missie staties opgericht, die als middelpunten van zielzorg en beschaving in wijde omgeving zegen en geluk verspreidden. In 33 scholen worden thans aan bijna 1S00 kinderen naast de natuur lijke wetenschap ook de bovennatuurlijke waar heden en christelijke beginselen onderwezen. In 6 ziekenhuizen en 5 weesinriahtingen brengt de christelijke naastenliefde door liefdevolle en moederlijke verzorging troost en opbeuring, kracht en bemoediging aan de lijdende mensch- keid en verlaten weezen. En vergeten wij niet de mei aatschens tl oh t i ug te Singkawang, waar de christelijke oharitas haar hoogtij viert, waar eiken dag, ieder uur zelfs offers gebracht wor den, waarvan de wereld geen denkbeeld heeft. Schitterend zijn die geoogste vruchten, als men ze stelt naast de ontzettende moeilijkhe den der missioneering. Dit jubilé is voor Borneo en voor Indië en voor de katholieke wereld juist zoo grootsch en blij, besluit het blad, omdat een kwarteeuw lang op een onherbergzaam eiland een voor beeld is gegeven van heldenmoed, zelfverloo chening en Godsliefde, waarvan de wereld geen flauw begrip heeft. Hulde daarom hij dit jubeltij aan de Holland sche Capucijnen-miissionarissen, die voortge stuwd dioor (hun grijzen aanvoerder, Mgr. Bos, niets anders zoeken en niet anders verlangen dan de liefde Gods te brengen in de harten der menschen," Het ontslag te Steenwijk GROOTE VOORRADEN EN WEINIG KAPITAAL Betreffende het ontslag van de arbeiders aan de Coöp. vlasfabriek ^Dinteloord" te Steen bergen meldt men ons nader: De fabriek werkt normaal met ongeveer 120 menschen. Geleidelijk was het getal ingekrom pen en het bedroeg thans ongeveer 60. De ar beiders zijn georganiseerd en ontvangen bij werkloosheid gedurende enkele weken een steun van f 12.70 per week. De directie richtte, alvorens tot stopzetting over te gaan, tot de arbeidersorganisaties het verzoek ter wille van hun leven zoo mogelijk mee te werken om stopzetting te voorkomen, wat zou kunnen ge schieden door een gedeelte van het loon uit andere bron te verkrijgen, welk gedeelte de directie stelde op ongeveer 6 per week en per arbeider. Hierdoor zou een besparing van 6 per week en per man aan steun verkregen en verder zestig arbeiders niet aan werkloosheid overgegeven worden. De bonden zegden hun medewerking toe en probeerden van het gemeentebestuur van Steenbergen iets gedaan te krijgen. Dit gemeen tebestuur weigerde medewerking, tengevolge waarvan de fabriek genoodzaakt was 60 man op straat te sturen, hetgeen spoedig honder den guldens meer zal vergen uit de publieke kas Da toestand in de vlasindustrie is zoo nood lijdend dat bij verkoop van het product tegen de huidige afbraak-prijzen voor de grondstof niets overblijft. Het gevolg hiervan is groote voorraden en dientengevolge weinig beschik baar kapitaal. Hiervan weer is het gevolg 'het niet in staat zijn om de noodige voorradige grondstoffen te doen verwerken en het ont slaggeven aan arbeiders. Om dit euvel te hel pen bestrijden, wendt de Ned, Mij. ter bevorde ring der vlasindustrie zich tot de regeering met het verzoek hare medewerking te willen verleenen tot het kunnen beleenen van het ge reed product tot een derde der waarde en de on kosten, hieruit voortkomend, voor hare reke ning te willen nemen. Deze laatste zullen als maximum per jaar ongeveer 52.000, bedragen, waartegenover staat, dat aan vier a vijf duizend arbeiders werk kan worden verschaft. Tot heden werd omtrent dit verzoek, dat 3 November werd verzonden, nog niets gehooid. RIJKSOPVOEDINGSGESTICHTEN De bestemming van Amersfoort en Doetinchem Verbouwing van de gestichten In de Memorie va.n Antwoord van de Justi tie- begrooting voor 1930 geeft de Minister te kennen, dat inkrimping van de Rijksopvoe dingsgestichten voor jongens in het voornemen lag, aangezien handhaving van de drie bestaan de gestichten met een gezamenlijke capaciteit van 580 plaatsen, noch uit financieel, noch uit opvoedkundig oogpunt ware te verdedigen, nu hun gezamenlijke bevolking, tot 290 verpleeg den was gedaald. Daarbij werd er tevens op gewezen, dat bij de buitendienstregeling van een dezer gestichten d» beide overblijvende, ter opneming mede van de categorieën van het opgeheven gesticht zullen moeten worden geor- gaiseerd en verbouwd. Voor deze verbouwing worden thans de ver- eisclite gelden bij suppletoire begrooting aan gevraagd. Voor de beide overblijvende gestichten is een aantal van 320 plaatsen ontworpen, n.l. 140 voor het Rijksopvoedingsgesticht te Doetin chem en 180 voor dat te Amersfoort ten einde tusschen de capaciteit en de bezetting, die de laatste maanden ongeveer 300 bedraagt, eenige speling te bewaren .Zou door buitengewone omstandigheden de bevolking boven 320 stij gen, dan zijn daarvoor in het gesticht te Doe tinchem nog drie verblijfzalen met bijbehoo- rende slaapzalen beschikbaar. Het Amersfoort- sche gesticht zal uitsluitend bestemd worden tot. vakgestiohit, het Doetinchemsche in hoofd zaak voor de beoefening van land- en tuinbouw; dit gesticht zal echter ook dienen voor de eer ste opneming van verpleegden, terwijl hier de zwakzinnige knapen en de schooljongens mede zullen worden ondergebracht. Ten behoeve van deze voorzieningen wordt thans aangevraagd 68.000, voor de verbouwing van het gesticht te Doetinchem en den bouw van een hoeve al daar en 211.500 voor de verbouwing van het gesticht te Amersfoort, bouw en installatie van werkplaatsen en bouw eener Inrichting voor verpleging in afzondering. OM 'N BETREKKING DE H. VADER tijdens de pelchtige Nieuwjaarsreceptie BIJ EEN ZILVEREN JUBILEUM Aan vele hodge autoriteiten en publieke persoonlijkheden wordt bij een mijlpaal in het leven hulde gebracht door de velen, die de vruchtbaarheid van hun werk ondervonden. Onderwijzers worden niet onder deze cate gorie gerekend: de meesten doen hun gewich tig werk rustig en zonder vertoon. Maar dit neemt niet weg, dat in de katholieke samen leving de rol van den onderwijzer een zeer ge- wichtige is want zij is als het ware de aan vulling van ouders en priesters hij de opvoe ding der kinderen. God alleen weet, wat het huidig katholiek geslacht te danken heeft aan de reusachtige schare van toegewijde mannen die in den verleden tijd moedig de banier van ons onderwijs-ideaal voorwaarts droegen en bleyen dragen, ook al leden ze daardoor mate rieel nadeel. Tot die oude garde behoort nog H. G. de Boer, die heden feestelijk mocht herdenken, dat hij een kwart eeuw geleden optrad als hoofd van de katholieke school te Zierikzee. Maar de Boer was niet alleen een consciën tieuze onderwijzer in den ouden tijd, hij heeft ook den nieuwen tijd bijgehouden en werd, door zijn karakter en bizondere gaven, een van de invloedrijkste onderwijzers in het land. Als voorzitter der St. Augustinusvereeniglng en leider der St. Willibrordus-federatie, re dacteur van „Het Katholieke Schoolblad", figuur in de katholieke onderwijswereld. Man van bizondere talenten zijn talen kennis is spreekwoordelijk onder zijn collega's van ijvervolle toewijding de journalistiek was hem niet vreemd en van onkreukbare eerlijkheid, is hij een dergenen, die met warm te, ja, met hartstocht voor de belangen van zijn collega's ijvert, maar hun ook zeldzaam voorbeeld geeft van onverdroten arbeid, trcuwe plichtsvervulling en degelijk godsdien stig leven. Ook zij die het niet in alle opzichten met hem eens zijn, waardeeren de hooge en onbaat zuchtige toewijding, waarmee deze schrale, ietwat schuchtere man, zijn meeningen uiteen zet. En wie eens de gelegenheid had, hem dit op rustige wijze te liooren doen, neemt de herinnering mee aaneeen scherpzinnig en vak kundig onderwijzer/Zijn verdiensten als pae- dagoog heeft de regeering verleden jaar reeds erkend door een koninklijke onderscheiding. Maar de beste en hoogste onderscheiding voor den jubilaris zal wel de groote achting zijn waarin hij zich in zoo wijden kring ver heugt. Ad muitos annos Een monument voor den Abbé Saint-Pierre Het mag algemeen bekend worden veronder steld, dat in de afgeloopen eeuwen 'het aantal ontwenpen, dat is gepubliceerd terzake van volkend'bond of staten-organisatie, niet gering is. Onder de ontwerpers neemt echter in de eerste helft der achttiende eeuw de Abbé de Saint.-Pierre, afkomstig uit St Pierre l'Eglise in Normandië een bijzondere plaats in. Zijn ontwerp toch bedoelde niet slechts een Volken bond te scheppen, maar geheel een internati- nala organisatie op te bouwen voor de samen leving der volken. Voor Nederland is bovendien van belang, dat in dit ontwerp aanvankelijk aan Utrecht al» hoofdstad der organisatie een bijzondere plaats was gegeven. De Abbé de Saint-Pierre achtte een Hollandsche stad daar voor aangewezen, omdat de Hollanders hem meer internationaal voorkwamen dan wielk volk ook. Onder leiding van den Prefect van het De partement de la Manche en onder eere-voor- zittersokap van Minister Briand is nu te Cher bourg een oomité gevormd, dat ten doel heeft een bescheiden monument voor de nagedachte nis van dezen pionier der Volkenbondsgedaehte op te richten. - Gezien de bijzondere belangstelling, die de figuur van den Abbé de Saint-Pierre in Hol land steeds heeft mogen ondervinden, heeft |iet Fransche Comité aanraking met Nederland, gezocht. De vereeniging voor Volkenbond en Vrede 'heeft, teneinde te pogen bijdragen voor dat doel te verzamelen, een klein comité ge vormd, dat onder leiding staat van zijn nieuw opgetreden voorzitter, den heer jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, en waarin naast dezen o.rn. zitting hebben professor A. Aneima. mr. J« F. Andreold, voorzitter van de Haagsehe afd, van den R.K. Vredesbond, mr. J. Limburg, dr. J. ter Meulen, bibliothecaris van het Vre despaleis, mr. A. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. G. van Slooten, secretaris der Ned. Vereeniging voor Intern, recht en H. van der Mandere, J. v, Nassaustraat 93, Den Haag, die tevens het se* cretariaat der Commissie op zich heeft nomen. ZILVEREN JUBILEUM N. V. V. Drukke receptie Bijzonder groot was de belangstelling voor de receptie welke ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Nederlandsoh Verbond van Vakvereenigingen heeft plaats gehad in de Koningszaal van Natura Artis Magistra te Am sterdam. Het podium, waarop, achter de groe ne tafel, het bestuur had plaats genomen, was met een haag van fraaie bloemstukken omgeven. Bloemen en planten, over de geheele zaal verspreid, gaven deze een feestelijk aan zien. Het waren geschenker^ van de aange sloten organisaties, de bestuursbouden, de Ar beiderspers en verschillende andere instanties van de arbeidersbeweging Onder de aanwezi gen merkten wij op vertegenwoordigers van de Kamerfracties, van het bestuur der S. D. A. P. van de hoofdbesturen der V. A. R. A., het insti tuut voor arbeidersontwikkeling, de A. J. C.. de Soc. Dem. Vrouwenclubs en voorts tal van andere bekende figuren, o.w. verschillende veteranen uit partij en vakbeweging. Vertegen woordigd was ook het bestuur der rijksver zekeringsbank, terwijl later op den middag het college van B. en W. aanwezig was. Mede waren tegenwoordig afgevaardigden van de Duitsche, Zweedsche, Deensche, Tsjeohisohe en Belgische vakbeweging. Te ongeveer 2 uur zette een strijkje achter in de zaal de interna tionale in, welke door de aanwezigen werd mee gezongen. Vervolgens werd de receptie geopend door den heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V.. In een uitvoerige rede schetste spr. evenals dit door den heer Henri Polak was gedaan, ont staan, opkomst en groei van het N. V. V. De secretaris van het N. V. V., de heer S. de la Bella deelde vervolgens mede dat er honder den telegrammen van gelukwensoh waren in gekomen, Weer een nieuwe oplichterstruc Een bewoonster van 'n perceel aan de Bloem- slraat te A'dam deed aangifte dat zij aan 'n on bekende, die voorgaf haar man aan een betrek king te kunnen helpen bij een firma aan den Amstel, waarvoor 25 als borgstelling moest worden gestort, een bedrag van 10 heeft gegeven. De overige 15 zouden door den onbekende worden voorgeschoten. Aange zien hij bedoelde firma niets bekend is van een vacante betrekking, wordt oplichting vermoed DE GROOTE BRAND OP DE N. KEIZERSGRACHT TE AMSTERDAM Een gaskachel de vermoedelijke oorzaak Zaterdagmiddag is door de politie van 't bur. J. Meijerpl. te A'dam in samenwerking met deskundigen van de brandweer een langdurig onderzoek ingesteld in de pakhuispanden van de firma S. Duveen, groothandelaren in Elec- trisehe Materialen, in wier bedrijf Vrijdag avond een zware branrl heeft gewoed. Dit onder zoek vond plaats teneinde te trachten de oor zaak van den brand 'vast te stellen. Met groote waarschijnlijkheid mag als de vermoedelijke oorzaak van den brand worden aangenomen, dat de afvoerpijp van een gas kachel, welke in het privékantoor heeft gestaan en die door het plafond tot de daarboven gele gen verdieping doorloopt, gloeiend is gewor den en dat dientengevolge het in het plafond verwerkte riet in brand is geraakt. De motorrijder J.t die Zaterdagmorgen te Sit tard met zijn motor tegen een ijzeren paal reed en ernstig verwond in het Fransche kloos ter moest worden opgenomen, is eenige uren later aldaar overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5