ALGEMEEN OVERZICHT. MAARSCHALK JOFFRE OVERLEDEN DE STAKING IN HET ROERGEBIED MAANDAG b JANUARI 1931 Toen de luiken gesloten bleven... WINNAAR VAN DEN MARRE-SLAG DE STAKING IN ZUID-WALES DE OPIUMCOMMISSIE VERGADERT HEDEN HET EINDE? DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND TREINDERAILLEMENT IN ENGELAND DE DADER EEN GOEDE BEKENDE SEMINARIE VOOR NEGERS TROOSTELOOZE TOESTAND VLAMMEN SLOEGEN HOOG OP MOORD OP EEN GEHEIM AGENT. HIJ HOORDE VERDACHT GERAAS De Cepoe jubileert Bij gelegenheid van den 13den verjaardag van de atiahting der politieke politie in Rus land, wijden de sovjetbladen belangrijke artike len en beschouwingen aan de groote beteeke- nis der politieke politieorganisatie, die oor spronkelijk de „Tscheka" genoemd wend, maar die later den naam kreeg van Staatkundig Politiek Bestuur", hetgeen in Russische letters afgekort wordit met G. P. U. of Gepoe. De bladen leggen er vooral den nadruk op, dat dit jaar bij de behandeling van de verschil lende processen tegen de contra-revolutionnai. ren en parasieten meer duidelijk gebleken is dat d9 G.P.U. een buitengewoon gewichtige rol gespeeld heeft, als lijfwacht van de sovjet. regeering en beschermster van de resultaten der bolsjewistische revolutie. De „Isweatia" bemerkt verder, dat de G. P. U. in het afgeloopen jaar een roemrijke bladzijde aan hare geschiedenis heeft toegevoegd. Het zelfde blad vervolgt dan: ,,Bij den dartienden verjaardag moet de massa van het arbeidende volk bedenken, dat de vlag van de G.P.U. het vaandel is van de hoofdmacht van het leger der proletariërs, dat strijd't voor de bevrijding van die menschheid". Alle bladen bevatten foto's van Dsershinski, die de Tscheka gesticht heeft. Toch nog 18 millioen analfabeten Ondanks den grootsprakigen ophef der sovjet- auboriteiten, zijn er op het oogenblik in Rusland toch altijd nog 18 millioen analfabeten en meer dan 20 millioen mensehen, die slechts heel ge brekkig kunnen lezen en schrijven. In het jaar 1929 werd aan 2 millioen anal fabeten lezen en schrijven geleerd, terwijl in 1930 ruim 9 millioen menschen het onderricht in eenvoudig lezen en schrijven kwamen bij wonen. Er warden thans maatregelen genomen om in 1931 aan ruim 15 millioen menschen de ge legenheid te bieden om te leeren lezen en schrijven. Wanneer dit werk tot een succesvol einde zal gebracht worden, dan, zoo verzekeren de verantwoordelijke autoriteiten, zullen er in Rusland geen analfabeten meer zijn. Vóór de revolutie zou 60 pot. der bevolking fran Rusland niet hebben kunnen lezen of schrijven. Men moet in Rusland ook altijd rekening houden met het groot aantal nationale minder heden, waaronder natuurlijk ook zeer veel men. echen zijn, die niet kunnen lezen of schrijven, maar voor de regeering van de vereenigde sovjetrepublieken maakt het geen wezenlijk verschil, of iemand Rus, ICalmut of Tartaar is. Het is natuurlijk vanzelfsprekend dat een regeeringssysteem, hetwelk grootemdeèls steunt op agitatie onder het volk, zeer veel moeite heeft met de analfabeten, die het dan alleen met het gesproken woord kan bereiken. Door de revolutie heeft het onderwijs'in Rus land veel geleden: en als beweerd wordt dat vóór de revolutie 60 pet. der bevolkingnie* ton lezen of schrijven, dan is dat waarschijn lijk siterk overdreven. Reeds in de laatste jaren vóór den oorlog had Rusland groote hervormin gen ingevoerd op onderwijsgebied. Ondei de Russische krijgsgevangenen waren er maar enkelen, die hun naam niet konden schrijven. Op dat punt werd even sterk overdre ven als met de geschiedenis van de busjes con serven, die met zand in plaats van met vleesch gevuld zouden geweest zijn. In werkelijkheid smaakten de „Russische" conserven, die meestal uit Amerika, of Japan werden ingevoerd zeer goed. Rusland en Litauen Volgens een bericht uit Kowno worden tus schen Litauen en Rusland onderhandelingen gevoerd over de teruggave van de Litausche archieven, die tijdens den oorlog naar Rusland zijn gebracht. Verder worden onderhandelingen gevoerd over de terugbetaling van het tegoed, dat Li tausche onderdanen bij Russische banken had den. Naar verluidt wil de Russische regeering de terugbetaling doen plaats hebben in goede ren, in plaats van in contant geld. Nog steeds arrestaties in Spanje In Spanje hebben opnieuw arrestaties in y er band met den jongsten opstand plaats gehad Verscheidene leden van het republikeinsche óomité zijn in hechtenis genomen. Zij worden beschuldigd in een oproep aangespoord te heb ben. tot het uitroepen van de republiek in Spanje. Tusschen den rechter van instructie, die het onderzoek ter voorbereiding van het proces leidde en het hoofd der politie te Madrid is het tot een conflict gekomen. De rechter had n.l. opdracht gegeven, 60 gearresteerden op vrije voeten te stellen. Het hoofd der politie gelastte echter, dat de gearresteerden in hechtenis zou den worden gehouden. Majoor Frenco is Zaterdag uit Brussel te Parijs aangekomen en heeft zich terstond naar de prefectuur van politie, begeven, om een legi- timatiekaart aan te vragen, welke iedere buiten lander, die voor langeren tijd in Frankrijk ver toeft, moet bezitten. Aan een hoogeren ambte naar heeft Franco de belofte gegeven, dat hij tijdens zijn vbrblijf op Fransch gebied in poli tiek opzicht neutraal zal blijven Aanklachten der Nazi's !tme2do w Naar de Nat. soc. Parlementsdienst mededeelt hebben de nationaalsocialisten bij den rijksdag een voorstel ingediend, op grond waar van de rijksministers van binnenlandsehe za ken em rijksweer Dr. Wirth en Gröner wegens schending van de rijksgrondiwet voor het ataatsgerechtshof van het Duftsdhe rijk moe ten worden gedaagd. Deae aanklacht tegen Dr. Wirth wordt ge grond op het feit, dat Wirth, volgens de na- tdonaal-siooialisten verschillende „nazi's" ten onrechte van hoogverraad heeft beschuldigd. Bovendien wordt opgemerkt, dat Wirth door de opheffing van de stopzetting der betaling van de politlegelden heeft toegegeven, dat hij in strijd met de grondwet heeft (gehandeld. De beschuldiging van schending van de grond wet door Gröner wordt gegrond op de overwe ging, dat deze minister in het jaar 1929 een decreet heeft uitgevaardigd, volgens hetwelk de in de rijksiweerbedrijven werkzame arbei ders en employe's die lid ware® van de nat. soc. party, ontslagen moesten worde®. Het ongrondwettige van dit decreet werd be wezen door een vonnis van bet gerechtshof te Wilhelmshafen in begin December 1930. Engeland's militaire luchtvaart In 1930 zyn by de Engesche militaire lucht. 1»art 65 personen om het leven gekomen, het geen 23 meer is dan het in het jaar 1929. dit verband wijzen de Engeisohe bladen •r op. dat voor de Engelsche luchtvaart dit Jaar 2 millioen pond minder is uitgetrokken, soodat de aanschaffing van nieuwe toestellen lyeoroader zal lijden. Zwitserland en Columbia Een der nieuwbenoemde leden van het Haag- sohe internationale gerechtshof, dr. Urruttia, gezant van Columbia te Bern, heeft er prijs op gesteld zyn diplomatieke loopbaan te be ëindigen met een daad, die onibalangrük op zich zelf, symJbolisciert zy® gebeele diplomatieke verleden en zün liefde voor zyn nieuwe® werk kring. Voordat dr. Urruttia de Zwitsersche hoofd stad verlate® heeft, om zich naar Den Haag te begaven, heeft hy met minister Motta de rati ficatie-oorkonden uitgewisseld van het tus- sohen Zwitserland en Columbia geslote® arbi- t ra ge verdrag, waarby aan het Haagsche inter nationale gerechtshof een zeer uitgebreide rechtsmacht is toegekend vóór de 'beslissing van internationale geschillen, die zldh tusschen Zwitserland en Columbia zouden kunnen voor doen. Venizelos te Weenen Minister-president Venizelos is, vergezeld van zyn echtgenoote uit Warschau te Weenen aangekomen. Hy werd aan het noordstation ontvangen door den vice-kanselier dr. Schober, den Oosten- rykschen gezant te Athene, en een delegatie van de Grieksche kolonie te Weenen. Venizelos is tydens zyn verbiyf in Weenen de gast der bondsregeering. De Grieksche minister-president Venizelos heeft een bezoek gebracht aan den bondskanse lier en den vice-kanselier. Ey deze gelegenheid zyn ook de ratificatie oorkonden van de 26 Juni 1930 gesloten verdra gen-van vriendschap en arbitrage uitgewisseld. Daarna vond een politieke gedachtenwisse- ling plaats, waarby vastgesteld werd, dat alle vraagstukken tusschen Oostenryk en Grieken land, die nog uit de liquidatie van den oorlog stammen, thans geregeld zyn. Op grond van het thans van kracht geworden vriendschaps verdrag zullen de beide regeeringen er naar streven, de economische en cultureele betrek kingen tusschen de beide staten met alle midde len te bevorderen. De Volkenbondsraad Het Volkenbondssecretariaat heeft officieel mededeeling ontvangen, dat de Britsche minis ter van buitenlandse'iie zaken Henderson, In plaats va® Curtius, de Januari-zittihg van dén Volkenbondsraad zal presddeeren. Dr. Curtius zal in de Mei-zitting voorzitter zyn. De „Times" meldt, dat dit voor Henderson geen gemakkelijk besluit is geweest, daar de Britsche minister van buitenlandsche zaken door talrijke verplichtingen aan de Britseh- Indische conferentie is gebonden. De Londensche regeering heeft echter deze overwegingen by de beteekenis van de Europee- sche kwesties ten achter gesteld. Het presidium dezer raadszitting zal intus- schen voor den Britsehen minister geen sine cure zijn, want, zooals men weet, er staan kwesties van groot belang op de agenda. In sommige kringen vreest men bovendien, dat de houding van de Duitsche delegatie beinvloed zal worden door den uitslag van de jongste verkie zingen voor den rijksdag. De onrust in Britsch-lndië Kamala Nehru, de echtgenoote van den presi dent van het congres, is tot een half jaar een voudige opsluiting veroordeeld, wegens ophit sing tot het niet betalen van belasting. Haar man zit op het oogenblik een straf v«w» twee jaar uit wegens opruiing. In Rangoon is het Vrijdag tot botsin gen tusschen Birmanen e® Chineezen gekomen, waarby 12 personen gedood en ongeveer 20 ge wond zy'n. De politie was gedwongen twee maal van haar vuurwapenen gebruik te maken. De onlusten schynen slechts een plaatselijk karakter te hebben. Panama's nieuw bewind President Arose me na heeft Harmaldi Arias tot eersten minister benoemd en is daarna af getreden. De revolutie heeft aan 10 personen het leven gekost. Onder de slachtoffers bevindt zich een Amerikaansch journalist. Het hooggerechtshof heeft de verkiezingen van October 1928 inconstitueel en dus ongeldig verklaard. Ricardo Alfaro gezant te Washing ton, is naar Panama ontboden, om het presi dentschap op zich te nemen. Hij heeft inderdaad het presidentschap reeds aanvaard. Vruchtelooze onderhandelingen LONDEN, 3 Januari (H.N.) De mynwerkers- staking in Zuid-Wales duurt voort. De onder handelingen, die vandaag te Cardiff tusschen de mijneigenaars en de vertegenwoordigers der vakvereenigingen plaats hadden, hebben tot geen resultaat geleid, aangezien de vertegen woordigers der vakvereenigingen de concessies, waartoe de mijneigenaars bereid waren, onvol doende achtten. CARDIFF, 3 Januari (N.T.A.) Na het afbre ken der onderhandelingen In de mijnindustrie verklaarde de secretaris van den hond van mynwerkers, Cook, dat de bond alles in het werk stelt, om onverwijld een onderhoud te hebben met'Mac Donald. Hy hoopt, dat dit a.s. Maandag zal plaats hebben Turkije ter zitting genoodigd EENEVE, 3 Januari. (W.B.) De permanente opiumoommissie van den volkenbond is hedeu voor de achtsla maal bijeengekomen. De commissie heeft de Turksche regeering uitgenoodigd, naar deze bijeenkomst een ver tegenwoordiger te zenden, om de gegevens aan te vullen, die de permanente commissie om trent de plaats, die Turkije inneemt op den markt voor opiumproducten bezit. De permanente opiumcommissie van den volkenbond zal daarom trachten vast te stel len, waar de zeer groote hoeveelheden verdoo- vende middelen, die Turkije fabriceert, iu werkelijkheid gebleven zijn. Men veronderstelt, dat zij voor het grootste gedeelte in handen van smokkelaars zyn gekomen. MAARSCHALK JOFFRE TIJDENS DEN W ERELDO'jRLOG AAN ZIJN WERKTAFEL Volgens berichten uit het Roergebied zijn in het Dortmunder district Zaterdagochtend by de ochtendploeg op de myn Hansemann 300 en op de Hansa slechts 20 man niet opgekomen. In het Bochumerdistrict staken slechts 300 man hij de mijn Königsgrube. Ook in Recklinghausen is een sterke vermin dering van het aantal stakers merkbaar, even zoo in heit district Gladbeck. In dit laatste dis trict is echter de mijn-Zwecke bij de staking be trokken. In het district Oberhausen staken bij de Jaoobimynen 260 man en by de mijn Con cordia II/III 60 man. In het district Mühlheim zijn alle mannen voor de ochtendploeg opgekomen. Daarentegen heeft, de staking zich uitgebreid in het gebied Hamborn. Hier staken ongeveer 5000 man by acht my'nen. Ook by Mors heeft de staking zich uitgebreid. Zaterdag werden op verschillende plaatsen werkwilligen weder lastig gevaien, vooral te Hamm, Oberhausen en Mors. Te Bottrop wer den steenen naar de politie gegooid. Toen ook op de politie geschoten werd, beantwoordde deze het vuur. Twee communisten zyn zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Volgens een V. D.-bericht uit Essen verwacht men, dat Maandag de arbeid in vollen omvang zal worden hervat. Een telegram uit uit Essen meldde Zaterdag nog, dat de stand der staking Iri het Roerge bied Zaterdag vrijwel onveranderd is gebleven. Volgens een mededeeling van de politie te Dortmund heeft de stakingsbeweging vooral den Noordelyken rand van het Roergebied aan getast. Iq het midden en zuiden van het Roer gebied is van de staking nagenoeg niets te merken. Communistische pogingen om werk willigen met geweld te beletten in de mijnen af te dalen zijn by'na overal mislukt. De politie heeft alle mogelijke maatregelen tot bescher ming van werkwilligen getroffen. In het district Hamborn Is een kleine verbe tering in den toestand ingetreden. Terwijl Zaterdag ongeveer 75 pet. der mynwerkers staakte, was dit percentage vandaag slechts ongeveer 60. Bij andere mijnen is de toestand daarentegen iets slechter geworden. In het district Duis burg staakt ongeveer 65 pCt. der mynwerkerB. Voor het geheels Roergebied is het percen tags van de stakers ongeveer 14. Ook gisteren zqn werkwilligen lierhaaldeiyk lastig gevallen. O.a. hadden communisten over een brug, die toegang tot de Seharnhorstmijn geeft, prikkel draad gespannon, om te verhihdere® dat de mijn werkers de mijn konden bereiken. De hindernis werd echter spoedig verwyderd. Te Mengwede kwam het tot kleine vechtpartijen tusschen communisten en werkwilligen, waarbij enkele werkwilligen licht gewond werden. De politie heeft talryke biljetten met oproepen van het communistische stakingscomité in be slag genomen. Sinking van metaalarbeiders REMSCHEID, 3 Januari. (W.B.) De commu- nistisohe oppositie van den Duitschen metaal- bewerkersbond in Remscheid heeft, ais protest tegen de jongste arbitrale uitspraak, waarby de loonen met 6 pet. worden verlaagd, besloten de staking af te kondigen. Waarschynlijk zullen 33.000 metaalbewerkers te Remscheid aan de staking deelnemen. Naar Wolff uit Halle meldt, heeft de bond der metaalindustrieelen van midden-Duitsch- land opnieuw voor zes districten de loonover- eenkomst opgezegd. Ook elders hebben verschillende werkgevers den metaalarbeiders lagere loonen voorgesteld. DORTMUND 3 Januari. (W.B.) Daar tus schen de arbeiders en de werkgevers by de Baroper Walswjrken overeenstemming is be reikt, zal het werk a.s. Maandag na verschei dene weken te zijn gestaakt, wederom worden hervat. BOCHUM, 3 Januari. (H.N.) De mynonderne- ming Ruhrort-Meiderich van de Vereinigte Stahlwerke zal met ingang van 1 Februari Ve- gens gebrek aan afzet gedeeltelijk worden stil gelegd. Van do 7.000 man van het personeel zal de helft worden ontslagen. Ontdekking van een vreeselijke roofmoord BOMAANSLAG TE AGRAM AGRAM, 3 Januari (H.N.) Va»""'Adas et den gang van het regeeringsgebouw 4.trravn een bom ontploft. Niemand werd gedeerd en ook de maJerieele schade is gering. 4 dooden, 12 gewonden LONDEN, 3 Januari (H.N.) Vanmiddag is, ten gevolge van een verkeerden wisselstand, op het station Carlisse aan de grens van Enge land en Schotland de van Edinburg kamende sneltrein ontspoord. I>e locomotief en verscheidene wagens zijn uit de rail* gcloopen. Vier reizlga» verden gedood, 12 gewond. Een ontzettende moord is Vrydagochtend in een klefn dorp naby Bar-le-Duc ontdekt. In een afgelegen huis woonden sinds jaren een spoorwegbeambte met zyn vrouw en drie kinderen, van wie het oudste tien jaar is. De beambte was Vrijdagochtend naar gewoonte tegen vijf uur in den oohtend naar zyn werk gegaan. Toen in de ochtenduren de luiken voor de vensters van het huis gesloten bleven, heeft een bekende zich toegang tot het huis ver schaft, om de oorzaak daarvan na te gaan. In de slaapkamer deed hij een vreeselijke ontdek king. In het bed lag de vrouw met ingeslagen schedel, het kussen was vol bloed. Naast haar lag het vierjarig kind, eveneens met ingesla gen schedel. Uit de andere kamer hoorde de man de an dere kin&sren zacht om hulp roepen. De kinde ren verklaarden, dat korten tyd na het vertrek van hun vader een man door het achtervenster naar binnen was gekomen. Daarna hadden de kinderen een groot lawaai gehoord. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat de dader goed op de hoogte van de omstan digheden en gewoonten in het huis van den spoorwegbeambte moet zijn geweest. Uit een kast werd een bedrag van tweeduizend francs vermist. In de Vereenigde Staten Op het Groot-Seminarie „Sint Augustinus" aan de Baai van Sint Louis bij de Mislissippi, heeft mgr. Richard Oliver Gerow, bisschop van Natchez, de Mindere Orden toegediend aan zes jeugdige Amerikaansohe kleurlingen. Dit Seminarie is de eenige inrichting van onderwys in de Vereenigde Staten, die uitslui tend bestemd is voor de opleiding van negers voor bet H. Priesterschap. En deze zes studen ten in de godgeleerdheid zyn hier de eerste ne gers, die zich sedert de stichting van dit semi narie, nü tien jaar geleden, voorbereiden op het ontvangen der H.H. Wydingen. Dit seminarie staat onder leiding van de bekende Congregatie van het Goddeiyk Woord. Geen geld voor salaris- uitkeerlng De finanoieele toestand van de voormalige vestingstad Ehrenbrettstei®, waarvan de be woners tot 1918 bq na zonder uitzondering van het garnizoen leefden, doch later door de de- militairiseering steeds meer verarmden, is thans troosteloos. Nadat op den morgen van Oudejaarsdag de mededeeling betreffende de benoeming van een staatscommissaris was ontvangen, volgde, in den namiddag voor de ambtenaren en beamb ten een nieuwe verrassing, by ds uitbetaling der salarissen. Er was n.l. voor elk der gemeen teambtenaren en werklieden niet meer dan 50 Mark beschikbaar. DREIGENDE TEXTIELARBEIDERS- STAKING IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 3 Januari. (H.N.) De Zweed- söhe 'bond van textielarbeiders heeft tegen 7 Januari stakingen afgekondigd voor de voor naamste weverijen en spinnerijen waarby on geveer 8.000 personen betrokken zulle® zy®. De werkgevers vergaderen vandaag om over een erveotueele algemeen© uitsluiting een be slissing te nemen. INFLUENZA-EPIDEMIE TE STOCKHOLM. STOCKHOLM, 3 Januari. (H.N.) Sedert benige dagen heerscht te Stockholm een in- fluenza-epidemie, die zich zeer snel uitbreidt en aan de griep-epidemie van 1918 herinnert. Het aantal zieken wordt op ongeveer 10.000 geraamd en neemt iederen dag nog met ette- ïyke honderden toe. De ziekenhuizen zijn overvol. De toestand wordt nog verergerd, doordien ook een gedeelte van het verplegende perso neel door de epidemie is aangetast. ROOFOVERVAL BERLIJN, 2 Januari (V.D.) Toen een vrouwe- lyke bediende van een te Bitterfeld gevestigde zaak heden geld van de bank had gehaald en op het postkantoor rentezegels had gekocht, werd zy op den terugweg overvallen door een man, die plotseling uit een auto sprong en haar een portefeuille met 320 R.M. en de rente zegels ontroofde. De roover ontkwam. „IM WESTEN NICHTS NEUES" De „B. Z." meldt, dat de film „lm Westen nichts neues" op het oogenblik te Berlijn op- nieuw bewerkt wordt en daarna weer aan de keuringscommissie zal worden voorgelegd. Zooals gemeld, is maarschalk Joffre Zater dagmorgen om 8.23 uur na een langdurigen doodstrijd bezweken. Opnieuw heeft één van de groote figuren uit den wereldoorlog het tydelyke met het eeuwige gewisseld. In Joseph J0ffre gaat een van de mannen heenl die van beslissenden in vloed zqn geweest op den gang van het om vangrijkste conflict, dat de geschiedenis heeft gekend. Hy is de man geweest van den stategischen terugtocht, die het leger redde en het land in staat stelde, zqn verdediging te herstellen en die door het groote offensief aan de Marne van 4—9 September 1914, de invallend, legers tot staan, zelfs tot opvouwen bracht en daardoor de krijgskans deed keeren. Jong soldaat en officier Joseph Joffre, de eerste, die op het slagveld den Franschen maarschalksstaf heeft terug- veroverd, was den 12den Januari 1852 te Rive- sal'tes geboren. Van generatie op generatie waren de Jof- fre's Rivesaltes trouw gebleven, niettegenstaan de velen in de familie de militaire carrière ko zen. De kinderen volgden de voortgezette stu diën in het college van Perpignan, op ander half uur afstands en zoo ook bereidde daar de jonge Joseph zich voor tot de Polytechnische school, die hem reeds op 17-jarigen leeftyd, in 1869 opnam, ais veertiende op de ranglüst, wat des te meer verbaasde, daar hy de jongste was. De oorlog van zeventig deed natuuriyk de Polytechnische school sluiten en de leerlingen voor den krijg vertrekken. Joffre vertrekt als 2de luitenant en wordt ingedeeld by de defensie van Parijs. Als ar tillerist krijgt hy een battery aangewezen op één van de vooruitgeschoven forten van de stelling Parijs en neemt op zeer heldhaftige wqze aan de wanhopige verdediging deel. Nadat de stad is overgegeven, is Joffre's eerste bezorgdheid zyn studies weer op te vat ten en hy verlaat de Polytechnische school als nummer 2 op de rangorde voor de toelating van Fontainebleau, waar de glfnieofficier zijn carriè re gaat aanvangen. Den 21sten September tot luitenant van ue genie benoemd en op byzon- dere aanbeveling van zijn professoren wordt hy onmiddeliyk in de stelling Parijs geplaatst om een zeer actief aandeel té gaan nemen in het herstel der fortificaties. laren lang blijft hy aan die werken deelne men, slechts nu en dan er van verwyderd, als bet belang zijner promotiemogeiykhedeu het vraagt. Hij ieen ~chitterend officier, die zoo wel om zijn practische bekwaamheid als zijn verstandelijke gaven de aandacht der superieu ren blijft trekken. Hij verlaat de fortificatie- werken eerst als hy reeds kapitein van den ge- neralen staf is, en een zeer belangryke periode zich voor hem opent. Admiraal Courbet, die in Indo-China goeverneert, heeft een genie-offi cier gevraagd van groote bekwaamheid. In de departementen en by den staf is men het on middellijk eens over den naam. Joffre wordt uitgezonden. Joffre hield niet veel van het leven te Parys op de bureaux en voor de klas. Hy was boven alles een man van actie en met groote vol doening- zag hij zich dan ook in 1892 aangewe zen om aan de Soedanexpeditie deel te nemen. zyn terugkeer naar Parijs is maar van kor ten duur, hy wordt naar Madagascar gezonden, waar hij den graad van kolonel verwerft. De eene belangryke missie volgt de andere, o.a. die van de inrichting der defensiewerken der haven van Diego-Suarez en zoo bereikt hij in 1901 zijn benoeming tot brigade-generaal, in 1905 gevolgd door die tot devisiegeneraal. In den oppersten oorlogsraad Directeur van de genie, garnizoenscomman dant van de stelling Ryssel, chef van het tweede legercorps te Reims, bereikt hij in 1910 de hoogste onderscheiding, die in vredestijd voor een militaire carrière hier te wachten is, na melijk treedt hy in den oppersten oorlogsraad. Den 28sten Juli 1911 was hy tot den pest van Ohef van den generale® staf van het leger be noemd, van ohef van den grooten staf, tevens vice-president van den oppersten defensieraad, an weil e.i post volgens de wet het opper- bevelhebberschap in tijd van oorlog was ver bonden. Joffre in den wereldoorlog Toen het Oostenryksehe ultimatum aan Ser vië plotseling Europa wakker schudde en de gruwelijke werkelykheiid van een oorlog deed voorzien, ctond dus aan het 'hoofd van het Fransohe leger een generaal met buitengewoon brillant verleden en wiens bekwaamheden op elk gebied van militaire activiteit door nie mand warden 'betwist. Een generaal, die het vertrouwen had van regeering, volk en leger en die bovendien in de volle kracht van zij® even was. Joffre was toen 62 jaar. Joffre -heeft onmiddeliyk den stryd gezocht. Op het moment van uitbreken van den strijd had hy zijn hoofdkwartier opgeslagen te Vilry le Francois en het beval gegeven, dat de ver schillende legers den vyand tegemoet hadden te trede® en slag hadden te leveren, steunend op den Rün. Zich rekenschap gevend van de vermoeienis sen van den invaller en de bezwaren van het treoh'tervormig-uitS'preiden van diens legers, wachtte Joffre het gunstig moment om het offensief te nemen, In samenwerking met Gallièni, die hst versterkte kamp van Parys commandeerde en met French, den Britsche® generalissimus, gaf 'hy den 6den September 1914 lost tot het offensief op de Ourcq, dat weldra dat van de Marne werd en 'binnen twee dagen was de overwinning van de Marne be haald. Onze oorrespondent te Parijs seint ons: Zooals wy reeds gemeld hebben, zal de uit vaart van maarschalk Joffre hetzelfde groot- sche karakter hebben, als die van maarschalk Foch, nu gebleken is, dat geen testamentaire beschikkingen zich daartegen verzetten. Evenwel heeft mevrouw Joffre den wensch te kennen gegeven en aan dit verlangen zal worden voldaan dat met het ocg op het ruwe jaargety'de, de troepen en deelnemers der verschillende plechtigheden niet aan langdurige vermoeienissen bloot gesteld zullen worden, zooals 't geval is geweest by den nationale® uitvaart van maarschalk Foch en daarom de opbaring onder den Are de Triomphe na te laten. De plechtige uitvaart in de kathedraal zal Woensdagochtend om negen uur aanvangen in tegenwoordigheid van den pauselyken nun tius, mgr. Maglione en tal van leden van het Fransche episcopaat, terwyi de absoute zal worden gegeven door Z. E. Kardinaal Verdier. De regeering en groot militair escorte zul len vervolgens deelnemen aan het plechtig in dragen van het stoffelyk overschot in het hotel des Invalides" waar het naar de St. Lode, wü'kskerk zal worden gedragen en In een kata falk zal worden geplaatst. Daar zal opnieuw de absoute worden gege ven. Het stoffelyk overschot zal in de maar- schalksorypte voorloopig worden bijgezet. De definitieve bijzetting zal eerst veel later plaats hebben en wel in het familiegraf van den maarschalk te Louveciennes, waarmee voldaan zal worden aan den wensch van den maarschalk. In de kliniek rust het stoffelijk overschot op het eenvoudige bed. Het draagt nog niet het maarschalksuniform. De vingers omvatten een groot crusifix, dat pater Bellesotur den maarschalk gebracht had en dat hij tydens zyn ziekbed menigmaal kuste. Het stoffelijk overschot is omgeven door een eerewacht van officieren van den staf, terwijl de broeders van St. Jan de Deo de bidwake houden. Omtrent het afsterven vernemen wy nog, dat pater Bellesoeur heeft te kennen gegeven, dat de maarschalk hem meermalen verzocht met hem te bidden. Daarom had pater Bel lesoeur zyn eigen crucifix bij den stervende geplaatst. Het was buitengewoon ontroerend, hoe de maarschalk meermalen poogde mee te bidden e® het crucifix vroeg, om het te omihel- Eernstige straatontploffing te Londen In één der drukste straten van Londen heeft Vrijdagmiddag een geweldige ontploffing een groote paniek veroorzaakt. Een autobus, die een botsing wilde vermyden, reed in volle vaart tegen een eleetriseh kabelhmsje aan waar op een ontploffing volgde. De vlammen sloe gen hoog op en dichte róók vulde de straat, ter- wyi honderden meters in' het rond stukken ijzer door de lucht vlogen. Een voorbyganger werd zwaar gewond. De chauffeur en verschei dene andere personen werden licht gewond. GEEN GODSDIENSTVRIJHEID IN GRIEKENLAND Een aartsbisschop en een priester veroordeeld De K.W.P. verneemt uit Athene, dat inge volge een vonnis van het hooge gerechtshof een aartsbisschop en een priester veroordeeld zul len worden, „wyi zij getracht hebben, om orthodoxen te bekeeren tot het katholicisme. De strijd tegen de katholieke scholen en te gen de katholieke kerk wordt nog steeds voort gezet krachtens de wet tot wering van buiten landsche invloeden. DOOR DE SLECHTE CONSTRUCTIE Hevige ontploffing in een badinrichting Naar uit Lemiberg gemeld wordt, heeft op Nieuwjaarsdag te Horodemka in een dames- zweminrichting een hevige ontploffing plaats gehad. Tengevolge van de slechte construc tie ontplofte een der ketels, juisit op het mo ment, dat er zich een 17-tal vrouwen in de bad inrichting bevond. Drie vrouwen en de stoker werden gedood en tien andere werden zwaargewond, waarvan zes leven sgevaariyk. Te Ag ram is één der meest 'bekende agente® van de® Zuid-Siavlsohen geheimen dienst, Josef Stetek, vermoord. Hy werd in een huis gedokt en daar met vier byJslagen om het leven gebracht Enschoot zijn dienstbode dood LOETZEN, 2 Januari (W.B.) In de veronder stelling, met een inbreker te doen te hebben, schoot hedenmorgen een pachter in Biesten by Loetzen zyn dienstbode dood. De pachter werd 's morgens vroeg wakker door een lawaai, dat hem verdaobt voorkwam. In de veronderstelling, dat er inbrekers in zyn Woning aan het werk waren, nam hy een zak lantaarn en een revolver en begaf zich naar da gang. Toen hy daar een persoon zag, die op de vraag „Wie daar?" geen antwoord gaf, loste hy in zijn hevige opgewondenheid een schot in het duister. Tot zijn ontzetting moest hij echter constateeren, dat hij zyn eigen dienst bode doodgeschoten had. ACTIE VOOR PRIJSVERLAGING IN DUITSCHLAND Ministerieel schrijven BERLIJN, 2 Januari. (H. N.) De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft een nieuw schryven tot de gemeentebesturen ge richt ter bevordering van de actie, om tot een verlaging van de pryzeu te geraken. By aanbestedingen en dergeiyke moet, voor zoover slechts eenigszins mogeiyk op een ver laging van de pry'zen worden aangedrongen en nauwkeurig worden onderzocht, of en in hoe verre van de leveranciers een prysverlaging kan worden verlangd. Vooal op het gebied der bouwvakken moet hiernaar worden gestreefd, aangezien de pry- zen der bouwmaterialen gedurende het afge loopen jaar gemiddeld 15 pet. zyn gedaald. GEDWONGEN NOODLANDING DOOR - SPRINKHANEN. Een Fransch postvliegtuig moest in Marokko een noodlanding maken, daar het in een dich ten zwerm sprinkhanen terecht was gókamfl% zoodat do propeller tenslotte niet meer werkts en het vliegtuig in glijvlucht moest tele®. Het duurde verscheidene uren voordat ds zwerm voonbygetrokkan was en de vlucht kon worden voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6