DE TWEEDE KAMER EN GENÈVE Vredespolitiek Tegen de werkloosheid ZATERDAG 10 JANUARI 1931 t EEN ZICH BEWUST WORDEND VOLK Handelsovereenkomst goedgekeurd Bij Vorst PUROL MENSCHEN EN MEENINGEN En men forceert deze niet. naar toenadering tusschen DE VOLKEREN!! SCHRIJVEN VAN MIN. RUIJS DE BEERENBROUCK RIJKSBIJDRAGEN VOOR WERKLOOZENSTEUN DE WERKLOOZENRELLETJES MOEILIJKHEDEN VOOR ONZEN TABAKSIMPORT IN DE VER. STATEN ALLES MET PETROLEUM OVERGOTEN JAGERSVREUGD EN JAGERSLEED. BEEN AFGEKNEPEN. ONTSLAGEN AAN DE CERAMIQUE EEN FLINKERE TOON VERDRONKEN De heer Feber gaf in „De Tijd" enkele be schouwingen ten beste, waarvan hij een wonderlijk resultaat beleeft. Onmiddellijk daarna gaf de redactie, als reactie op deze beschouwingen, plaats aan een tweetal artikelen van den heer B. Doorn, wier dubbele conclusie men zeer gemakke lijk en zeer bondig kan samenvatten: Feber m, H weg uit de Indische polities en Neder land moet weg uit Indiö, zoowel het een als liet ander met den meest mogelijken spoed. De heer Feber is mans genoeg om zijn positia te verdedigen. Maar dat de „spoedige onafhankelijkheid Indonesië een dringende eischis, niaar met een overgangsperiode die „dit laar beginnen moet", dit alles in het belang Van: le. het Rijk van Christus-Koning; 2e. Indonesië; en 3e. Nederland, dat alles ver stegen wij niet in te zien. Om een overgangsperiode S. la minute nog j.dit jaar" te laten beginnen is een eisch, die eenvoudig spot met alle historische ont wikkeling. Niemand heeft het in zijn macht °®a een overgangsperiode te „laten begm- nen- Een overgangsperiode is wel zoo vrij °m eenvoudig uit zich zelf te beginnen, zon- ^er daartoe een commando of een permis sie af te wachten. Zij zet geheel van zelf in, als louter resultaat der historische evolutie, heel geleidelijk, zonder dat zelfs de scherp- ste geest er aanvankelijk iets van merkt. Eerst wanneer het proces een tijdlang in stilte doorwerkt worden de betrokkenen er zich van bewust. De heer Doorn kan dan ook gerust zijn: de overgangsperiode, die hij „nog hit jaar" wil laten beginnen, is reeds in vol- len gang. Daarmede dient men noch de belangen Vah Christus-Koning, noch die van In'do- hesië noch die van Nederland. Maar men stelle ook geen hinderpalen aan kare natuurlijke ontwikkeling. Als Katholieken billijken wij een streven van een zich meer en meer bewust wordend v°lk naar zelfstandigheid. Maar het eenvoudige gezonde verstand Zegt, dat deze zelfstandigheid moet uit groeien langs lijnen van geleidelijkheid. Nederland geve aan het gezond nationalis tisch streven een wijze, vooruitziende, soe pele en tevens krachtige leiding, die een Indië, dat eenmaal rijp zal zijn voor zelf standigheid, geheel uit eigen beweging en hit welbegrepen eigenbelang zal houden bin den één rijksverband met het moederland als gevolg van en tevens als welverdiende helooning voor een door en door verstandig staatsbeleid. De internationaal samenwerkende Katholieke politieke partijen De partijen aangesloten bij het Secrétariat International d'es Partis démocrabiques d'inspi- ration chrétienne, vertegenwoordigd op de bij enkomst van het Comité Exécutief van ge noemd Secretariaat, gehouden op 5 Januari i93I te Parijs, hebben de volgende resolutie aangenomen Onder den indruk vau het wederopleven van Gen onverzettelijk nationalisme in verschillende landen, van den sfeer van malaise op politiek Sehied, welke nog wordt versterkt door het gemis aan economische organisatie van Europa en door de moeilijkheden van den wereldcrisis, geven de partijen opnieuw uitdrukking aan haar onwankelbare gehechtheid aan de zaak Van de doelmatige organisatie van den vrede en van de toenadering tusschen de volkeren. Zij veroordeelen en verwerpen elk gebruik van geweld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid, en bWesbigen haar onverzet- telijken wil om alle pogingen in het werk te stellen, zoowel in het kader der binnenland- sche politiek van hun respecbievel anden als op Internationaal terrein, om elke extremist! sche actie tegen te gaan, om de publieke opinie leiden in de richting van de samenwerking der volken, zoowel economisch als politiek en van de organisatie van den vrede en om de vredespolitiek in Europa en in de geheele wereld, volgens de methoden en middelen in het werk gesteld door den Volkenbond, voort zetten en verder te ontwikkelen ZEEREIS VAN MINISTER DECKERS Het vertrek van de Witte de With Maandagochtend 12 dezer zal de Minister van Defensie met den trein van S.45 van het Hol- 'andsche Spoorstation naar Nieuwediep ver trekken, waar hij te 11.19 zal aankomen, ten Ginde zich In te schepen aan boord van Hr. Ms. forpedobootjager Witte de With, onder bevel van den luit.-ter-zee der le klasse J. W. A. A. «eydt. Op dezen bodem zal de Minister, zooals ge beld, een gedeelte van de reis naar Neder- landsch-Indië, en wel tot Napels, medemaken. De Witte de With zal omstreeks 2 uur uit varen. Kort te voren zullen H. M.'s Heemskerck die een oefeningstocht in de Middellaudsche Zee kaat maken en Hr. Ms. Banckert, met bestem- bs'ng naar West-Indië, vertrekken. Tijdens het verlof van den Minister van De fensie zullen de zaken van zijn Departement Worden waargenomen door den Secretaris-Ge- heraal mr. J. Woltman. WIJZIGING VAN DE MOTOR- EN RIJWIELWET DE FILM „IM WESTEN NICHTS NEUES" De première te Amsterdam AVij vernemen van welingelichte zijde, dat de première van de film „lm Westen Nichts Neues", van Remarque, in het Theater Tuschin- shi. te Amsterdam, zal plaats hebben, waarna de film vervolgens te Den Haag en Rotterdam daarna in de andere gemeenten van ons and vertoond zal worden. DE DUIZENDSTE RETRAITE, Van 6 tot 9 Maart 1931, zal in het retraite- teis, te Uden, voor de duizendste maal een re- raite worden gegeven voor onze Katholieke •rouwen en meisjest- Een aparte vergadering, om over de werkloosheid te praten Grauw was de namiddag buiten en grauw was het in de Kamer In de vergadering kon geen enkel lid en zelfs de minister niet, zich opwerken tot eenige geestdrift over de handelsovereenkomst van Genève, die vóór 25 dezer bekrachtigd moest zijn en welke dus inderhaast door de Kamer moest worden goedgekeurd krachtens art. 58 van de Grondwet. In dit geval scheen de Kamer niet zooveel waarde aan haar medezeggenschap te hechten. Et pour cause Onder leiding van dr. Colijn en mr. Trip zijn de Nederlandsche afgevaar digden dr. Nederbragt (Buitenlandsche Zaken), ir. Mansholt (Binnenlandsche Zaken), Meyers (Financiën), J. A. Sasburg (Arbeid) en dr. L. v. d. Waals (Koloniën) in het begin van het vorig jaar met uien naar het Mekka dei- internationale gpdachte getogen, doch zij kwamen uit Genève met knoflook terug. Van hun idealen opzet: een eenheidsfront tegen den tarievenoorlog, is niets anders overgebleven dan het van Fransche zijde voorgestelde plan om landen, die geen in handelsverdragen ge fixeerde douane-tarieven hebben, de ver plichting op te leggen tot consolidatie van olie rechten, terwijl de protectionistische lan den de consolidaties, voorkomende in taiief- verdragen, voor een bepaald tijdvak zouden vastleggen. En dit laatste dan nog onder voor behoud, dat zelfs deze verdragsrechten onder bepaalde omstandigheden in onderling overleg met de wederpartij zouden mogen worden ge wijzigd. Van alle kanten kwamen er klachten over de late indiening van het wetsontwerp, dat de Kamer vlak voor het Kerstreces bereikte. Vooral Mgr. Nolens, die namens de katholieke fractie het woord voerde, liet zich over dit talmen in lang niet malsche bewoordingen uit. De zaak is overhaast in de afdeelingen behan deld en verschillende Kamerleden, zoo mr. Kortenhorst, konden gisterenmiddag niet aan wezig zijn. De katholieke leider vroeg terecht aan de regeering, dat deze de Kamer met een beetje minder „Rücksiehtslosigkeit" zou be handelen. Over de conventie zelf liet Mgr. Nolens zich vrij sceptisch uit; het eenige argument, dat hem tot voorstemmen bewoog, was de vrees, dat, indien Nederland niet tot bekrachtiging der overeenkomst zou overgaan, zulks waar schijnlijk de niet-totstandkoming daarvan ten gevolge zou hebben en daarmee ook een mogelijke nieuwe golf van protectie. Dr. Nolens eischte echter ook de pertinente toezegging welke hij van minister Beelaerts verkreeg dat Nederland uitdrukkelijk zal verklaren van de medewerking van welke landen het de in werking treding der conventie voor zichzelf afhankelijk stelt. Speciaal op eventueel gevaar van verhooging der Duitsche tarieven voor onze eieren en kaas wees de a.-r. heer van Dijl? (ook dr. Colijn was afwezig) en daar aan klemde ook de minister zich vast. Deze bekende zelf heel ruiterlijk liet teleur stellende in het werk van den Volkenbond. Er is, zoo zei hij, een anti-climax sinds 1927. Maai de moreele winst is en blijft, dat de ratificee- rende landen althans erkennen, dat de tarie venpolitiek niot meer nationaal maar internatio naal moet worden geregeld. Op dezen grond verdedigde ook de heer Vliegen de conventie en dr. Schokking was er zelfs eenigszins geest driftig over. Voor een koude douche zorgde dr. Nolens, die nuchter opmerkte: in de economie zijn zaken, zaken en bet bulten' d zal ons zeker niet gunstiger behandelen, omdat wij zoo braaf den vrijen invoer blijven huldigen. Men zegt eenvoudig, dat wij dit alleen uit puur eigenbelang doen. Mr. Schokking kwam daar tegen op. Hij wilde geen doctrinaire vrijhan delaar lieeten, maar het buitenland moest toch erkennen, dat in Nederland een groote groep tegen den z.g.n. vrijhandel is en dat wij met on3 stelsel niet alleen ons zelf maar ook anderen dienen. De c. h. afgevaardigde wil op het debet van ons nationaal belang iets schrijven als de internationale vrijhandel er door gediend wordt. Dit is een zeer mooi standpunt en vooral Hol. land kan zich dat veroorlooven. Maar een groot deel van Nederland wordt er de dupe van, om dat andere landen ook al willen ze hun afgevaardigden hebben mij dat zelf in vertrou wen gezegd, vertelde de Minister hun" han delspolitiek veranderen, dit niet kunnen. Zij zijn beschermend en zij blijven dat. Met dit feit moet rekening worden gehouden. Gelukkig riskeeren we door deze conventie niet veel. In eersten aauleg bindt Nederland zich tot 31 Maart. De conventie is soepel ge noeg voor uitbreiding en terwijl dus ons tarief nooit lang kan worden vastgelegd tegen onzen wil, blijft Nederland ook nog vrij met betrek king tot verhooging van zijn fiscale rechten. „Zwak van inhoud en wat de soliditeit der duurzaamheid hetreft", zoo typeerde Vliegen zeer juist de overeenkomst, die met 67 tegen 4 stemmen werd aanvaard. De beide communis ten stemden tegen om den Volkenbond te „de. maskeeren". Dat de heeren v. Voorst tot Voorst en Max van Poll óók tegenstemden zal wel verklaard zijn met hun overtuiging, dat de conventie niet veel zaaks is. Op 24 Oct. 1929 heeft ons land de akte van bekrachtiging neergelegd 'van het op 24 April 1926 te Parijs gesloten internationaal verdrag betreffende het verkeer met motorrijtuigen. Dit verdrag zal 24 Oct. 1930 voor ons land van kracht zijn en dan meteen het oude verdrag van 1909 vervangen. In verband hiermee zijn enkele wijzigingen aangebracht in de Motor- en Rij. wielwet (1905), die betrekking hebben op de in de art.. 19 en 20 neergelegde bepalingen be treffende do Tijbewijzen voor m het buitenland woonachtige auto-bestuurders. Deze zullen voor taan niet alleen een bewijs voor zichzelf maar ook voor hun auto's krijgen. Voorzien is tevens in de gevallen, dat een auto hier binnenkomt met een internationaal rijbewijs en een Neder landseh nuimmerbcwijs of amgekeerd. Het inter nationaal automobielverkeer wordt met de re geling gediend en op wederkeerig even goede behandeling elders wordt gerekend. Van nationaal belang is de bepaling, welke nu in art. 3 vastlegt, dat het toezenden van een beroepschrift aan de Koningin ook geacht wordt te zijn geschied bij den Commissaris der Koningin. Het toezenden aan de Koningin i. p. v. aan den Commissaris is dus geen reden meer voor niet-ontvankelijkheid. Aangezien verder, volgens den H. R., ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen een bijkomende straf is, die voorwaardelijk opgelegd kan worden en opgeschort (dit laatste is ook mogelijk krachtens een gratie-verzoek conform art. 558 W. van Strafvord.) is nu in art. 31, 4e lid deze schorsing onmogelijk gemaakt, daar het rijbewijs automatisch zijn geldigheid zal verliezen vanaf het tijdstip van het onherroe pelijk worden der rechterlijke veroordeeling. Dat d« voorzitter met gerust hart het wets voorstel op de agenda kon zetten, nu jhr. Rut gers van Rozenburg zijn voorstellen om de straffen tegen de veroorzakers van ongelukken te verzwaren, had ingetrokken, bewees het feit, dat de Kamer het niet noodig oordeelde er over te spreken. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen en Minister Reymer kon weer gaan peinzen over de radio. Art.' 58 van het Reglement van Orde van de Kamer bepaalt: „De voorzitter belegt vergade ringen, zoo dikwijls hij dit noodig oordeelt of dit door tien leden schriftelijk, met opgave der redenen, is verzocht." De communisten wilden een aparte vergadering om over de werkloos heid te praten hun eftachitoffers laten zij relletjes maken op straat en klappen oploopen maar de president achtte dit onnoodig. En de socialisten waren, blijkens een interruptie van den heer Schaper, niet van zins den heer de Visser, die hen voortdurend uitscheldt, te helpen aan de acht mannetjes, die het regle ment vraagt. Wijnkoop diende daarop een voortsel in op eigen houtje. Zijn ljedoeling scheen te zijn, dat de voorzitter dan maar om de noodige helpers voor 't welslagen van het coimfunisltisch plan, zou gaan hengelen. De president hield zich natuurlijk aan het regle ment. En zoowel socialisten als katholieken zullen terecht van meeniing geweest zijn, dat over een maand grondiger zal kunnen wor den gesproken over eventueele maatregelen. PASTOOR G. GROOTHUIS f Een groot aandeel in de R. K. Werklieden beweging In den ouderdom van 81 jaar overleed giste renavond om half negen te Enschedé de Zeer- eerw. heer Gerardus Groothuis, pastoor der parochie van den H. Jacobus den Meerderen, aldaar. De naam van pastoor Groothuis is nauw ver bonden aan de R. K. Werkliedenbeweging in Twente. Daarin had hij een groot aandeel door zijn goed doordachte artikelen in het Pastoor G. Groothuis. Weekblad van Oldenzaal en Omstrek en". Hij overzag en doorvoelde de nieuwe stroomingen in die dagen en evenals zijn roemruchte dorps genoot wijlen Mgr. dr. Scliaepman, was pas toor Groothuis naast vele anderen een pionier, een wegbereider van liet volle katholieke leven. Van het vele, dat door zijn toedoen geduren de zijn meer dan 2a-jarig verblijf te Enschedé is tot stand gekomen noemen wij: de stich ting der St. Jansparochie In de arbeiderswijk Pathmos, het massale R. K. Ziekenhuis en de R. K. Meisjesschool aan de Lipperkerksitraat. Zaterdag, nu juist een week geleden, werd pastoor Groothuis tijdens het opdragen van het H. Misoffer even nadat hij zich met het „Oiate fratres" tot de geloovigen had gekeerd, plotse ling onwel, zoodat hij de H. Mis miet kon be ëindigen. Zooals wij reeds meldden werd hij nog denzelfden dag voorzien van de H. Sacra menten der Stervenden. Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen werd nu een eind© gemaakt aan dit vruchtbar© priesterleven. NEDERLANDSCH FABRIKATENHUIS In het begin van de volgende maand zal te Utrecht aan den Catharijnesingel geopend wor den het „Nederlandseh Fabrikatenhuis". Deze instelling, tot stand gebracht door de samen werking van een 3-tal Nederlandsche fabrieken uit verschillende deelen van het land, heeft ten doel liet Nederlandseh fabrikaat meer dan tot nu toe onder de aandaeht van de verbruikers te brengen. Naast de hoofdgroep der beduidendste tex tielfabrikanten die tot dezen opzet het initia tief hebben genomen, zijn ook de meest belang rijke groepen, betrekking hebbende op de wo ninginrichting, vertegenwoordigd. De directie van de nieuwe instelling berust in handen van den heer J. P. J. Born, terwijl de aesthetische leiding werd toevertrouwd aan. den kunstenaar H. Pieck. Behalve de vaste ex positie in het. gebouw te Utrecht zullen regel matig in verschillende plaatsen tentoonstellin gen van Nederlandsche producten worden ge houden. De directie van het „Nederlandseh Fabrika tenhuis" heeft de medewerking van verschil lend© organisaties ingeroepen om het doel, dat nagestreefd wordt, beter te kunnen verwezen lijken. Vanwege de Vereeniging „Nederlandseh Fa brikaat" wordt medegedeeld, dat er in het minst geen samenwerking tusschen het Neder landsche fabrikatenhuis en de Vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat" bestaat. Op de reeds tijdig gedane verzoeken van liet bestuur van de Ver. „Nederlandseh Fabrikaat", inlichtingen omtrent bet Nederlandsche fabri katenhuis te mogen ontvangen, werd wel van de zijde van den directeur der onderneming toe gezegd, dat deze inlichtingen zouden worden verstrekt maar totdusver is dit nog nimmer ge schied. IL MATRIMONIO SEGRETO VAN CIMAROSA. De open-a II matriimonio Segreto van Cima- rosa zal in de maand April of Mei in het thea ter Seinpost te Scheveningen worden opge voerd door de leerlingensdhool van professor© Tamanti, een te 's-Gravenhage gevestigd Itali- aansdli zangleeraar, waarbij deze zelf de regie zal verzorgen ©n natuurlijk de vocale voorstu die. „De zorg van de overheid grooter en verantwoordelijker" Inlichtingen van de gemeente besturen verzocht r De Minister van Staat. Alinister van Binnen landscbe Zaken en Landbouw, jhr. mr Ruijs de Beerenbrouek, heeft het volgende schrijven aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene pro vinciën gericht: „Naar mate de werkloosheid toeneemt wordt de zorg van de overheid om de nadeel'ge ge volgen daarvan te lenigen, grooter en verant woordelijker. Het ligt voor de hand. al wordt de juistheid daarvan, helaas niet steeds ingezien, dat alle maatregelen welke de overheid op dit gebied neemt, niet alleen moeten beoogen de gevolgen van de werkloosheid zooveel mogelijk te leni gen, doch ook, dat zij nimmer op een of andere wijze het herstel van het bedrijfsleven mogen belemmeren en zoo mogelijk dat herstel die nen te bevorderen. Het is daarom voor de Regeering van het hoogste belang, dat zij op de ho-gte is en blijft van hetgeen plaatselijk ten behoeve van de werkloozen geschiedt. Zij kan alsdan de maat regelen toetsen aan de hiervoren geschetste beginselen. Ik zou het mitsdien op hoogen prijs stellen, indien Uw college aan de gemeentebesturen in Uw provincie wilde verzoeken, van alle thans nog vigeerende regelingen, welke ten behoeve van de hulp aan werkloozen zijn geno men, en van alle maatregelen, welke nog geno men zullen worden, zoowel dus die zijn uitge daan, dan wel zullen uitgaan van Burgemeester en wethouders als van den gemeenteraad en mogelijk andere instellingen, rekenplic'htig aan de gemeente mij een exemplaar te doen toeko men. Ik heb dit om misverstand te voorkomen niet op bet oog maatregelen rakende de arbeidsbemiddeling, doch wel steunregelingen, maatregelen terzake werkverschaffingen, c.q. werkverruiming, hulp aan het bedrijfsleven steun voor verplaatsing van arbeidskrachten (voor zoover deze afwijken van de door het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid getroffen regelingen) e.d. Het ware mij verder zeer aangenaam indien uw college mede de beweegredenen, welke mij tot dit schrijven aanleiding gaven, ter kennis van de gemeentebesturen wilde brengen". Tegemoetkoming aan de gemeente Door het Tweede Kamerlid van den Tempel is gisteren een tweetal vragen gericht tot minister Ruys de Beerenbrouek, waarin hij vroeg of: de regeering voornemens is, ter be vordering van een bevredigende voorziening in de behoeften der werklooze arbeiders in dezen crisistijd, een regeling van bijdragen van Rijkswege in de kosten van gemeentelijke steunregelingen tot stand te brengen en zich, in verband daarmede, met de gemeentebestu ren, voor zooveel noodig, over het invoeren van doelmatige steunregelingen of het verbe teren van onvoldoende steunregelingen te ver staan. De minister antwoordt hierop, dat hij reeds op 7 dezer een steunregeling voor de crisiswerkioozen heeft vastgesteld. Omtrent de uitvoering van de regeling, waaronder begre pen toekenning van bijdragen in de kosten, is uiteraard overleg noodig met elk betrokken gemeentebestuur, welk overleg, naarmate hem verzoeken bereiken, zooveel mogelijk zal wor den bespoedigd. De nieuwe steunregeling stemt in hoofdzaak overeen met die, welke laatstelijk voor de crisiswerkioozen gegolden heeft. Adjunct-Inspecteurs voor de werk verschaffing benoemd Met het oog op de ook in het Zuiden des lands toenemende werkloosheid heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een drietal adjunct-inspecteurs voor de werk verschaffing benoemd en wel voor de provincie Zeeland den heer ir. Const. Stevens. Rijkslaud- bouwoonsulent te Goes en voor de provincie Noord-Brabant de heeren J. J. van Buitenen, wethouder der gemeente Breda (voor het weste lijk deel der provincie) en J. F. Ploegmakers, wethouder der gemeente Oss, lid van Prov. Sta ten (Oostelijk deel der provincie). Te Amsterdam Gisteren is het vrijwel rustig geweest met de werkloozen. Daar het de politie bekend is dat sommige belhamels in bezit zijn van bijtende stoffen, welke zij tegen de politie willen gebruiken, werden bijzondere maatregelen daartegen ge troffen. Wanordelijkheden bij de werkverschaffing Bij de Centrale Werkverschaffing te Jipsing- huizen (Dr.) ontstonden gisteren wanordelijk heden. Manschappen der marechaussee uit Win schoten werden ter assistentie geroepen. Te Haarlem SNELLE BERECHTING DER ZAKEN De werklooze, die Dinsdag te Haarlem we gens verzet tegen de politie werd gearresteerd, stond gisteren al terecht voor den politierech ter. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van zes weken. De politierechter, mr. A. van Berckel, veroordeelde hem tot twee weken gevangenisstraf. Er was veel belangstel ling op de publieke tribune. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. Eigen candidaten bij de Statenverkiezing Door het Provinciaal Comité voor Noord- Holland van de Christelijk Democratische Unie, werd op de dezer dagen gehouden ver gadering besloten voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten met eigen candi daten uit te komen. Eveneens zullen voor de komende gemeenteraadsverkiezing;»!!, waar mogelijk, eigen candidaten worden gesteld. Haastige spoed is. ook wel eens goed Nesburger schrijft in De Tabakskoerier o.a. het volgende: Een minder gezellig bericht uit de Vereenigde Staten. De senaatsleden Mc Nary en Steiwer, belden uit den staat Oregon, hebben een voorstel tot wetswijziging ingediend om het invoerverbod van goederen onder Poenale Sanctie voortge bracht, dat met 1 Januari 1932 in werking zal treden, reeds te doen ingaan met 1 April a.s. Naar verluidt moet het voorstel in de eerste plaats gemunt zijn op graan en hout, dat in zeer belangrijke hoeveelheden uit Rusland geïmpor teerd wordt, wat echter niet wegneemt, dat onze Sumatra tabak in geval van aanneming van het voorstel kan worden meegesleept. „Kan", want het staat altüd nog niet vast dat Sumatra tabak beschouwd wordt als een artikel, dat in concur rentie treedt met een Amerikaa.nsch product. (Poanale-Sanctle goederen, die niet met een Ameri'kaansch voortbrengsel concurreeren, val len, nota bene, buiten het „uit menschlievend- heid" ingestelde embargo). Zoolang de Ameri- kaansehe fiscus-autoriteiten nog niet officieel verklaard hebben, dat Deli-tabak ontoelaatbaar is, mag men hier de hoop niet la.ten varen dat zij het tegenovergestelde zullen uitspreken. Aanneming van het vervroegings-voorstel der heeren Mc Nary en Steiwer zou ook de verhaas ting met zich meebrengen van de fiskale beslis sing. Het ls moeilijk te beoordeelen of spoed hier al of niet een voor ons gunstigen invloed op die decisie zou uitoefenen, doch wij wagen de ver onderstelling dat spoed in dit geval goede gevol gen voor ons kan hebben, omdat in Washington thans aller oogen gericht zijn naar de Russische dumping, een urgente aangelegenheid, die de concurrentie der Sumatra tabak, zoo zij al concurrentie met de Connecticut-tabak mag liee ten, geheel op den achtergrond plaatst. Intus- schen" blijft het de vraag of het voorstel der afg,- vaardilgden uit Oregon nog voor het einde der Senaatszittingendat is voor 4 Maart a.s in behandeling komt. Zoo heeft de tabaksmarkt in de eerste week van het nieuwe jaar alweer een puzzle er bij gekregen, alsof-'zü al niet genoeg raadsels had om het hoofd over te breken. MALAISE IN DE DIAMANT-INDUSTRIE Verzoek om surseance van betaling afgewezen. ANTWERPEN, 9 Januari 1931, (V.D.) De Antwerpsohe Handelsrechtbank beeft de aan vraag om surseance van betaling van de dia mantfirma Tolkowsky verworpen. Volgens het onderzoek der deskundigen bedraagt het tekort honderdduizend pond. Da firma Tolkowsky is in staat van faillis sement verklaard. Ook de firma Mahler is failliet verklaard. Het tekort dezer firma's bedraagt 70.000 gulden. De diamant-handelaar G. heeft eveneens zijn balans ingediend en om uitstel van betaling ge vraagd. Deze laatste zou een tekort hebben van een kwart millioen gulden. DE NEDERLANDSCHE VOORSCHOTBANK. Dividend 33 pet. (v. j. 35 pet.) Aan de algemeene vergadering van aandeel houders van De Nederlandsche Voorschotbank zal worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 33 pet. (v. j. 35 pet). DOOR GASSEN BEDWELMD Pas op voor een houtskoolvuurtje In een loodgieterswerkplaats in de de Con stant Rebecquestr. te 's Hage zijn twee werk lieden, de 38-jarige H. en de 17-jarige N. door zich ontwikkelende gassen in «en soldeerpot, buiten bewustzijn geraakt. Deze werklieden moesten een soldeerbout ver warmen en hadden daartoe een houtskoolvuur aangemaakt. Natdat de bout reeds verwarmd was, lieten zij den pot toch nog eenigen tijd op het vuur staan, waardoor zich schadelijke dampen ontwikkelden. Beide mannen verloren het bewustzijn. Ge lukkig werd het gevaar tijdig ontdekt, zoodat erger kon voorkomen worden. De Geneeskundige Dftnst vervoerde beiden naar het ziekenhuis, vanwaar zij naar hun wo ning konden gaan. Wegens brandstichting aangehouden Donderdag brak te Geldrop een binnonbrand uit in een perceel aan de Hulst. De brand werd in den aanvang reeds gebluscht. Het bleek ech ter, dat de bewoner alles in de kamer had over goten met petroleum. Hij is daarop aangehou den. De Officier van Justitie en de Rechter commissaris van Den Bosch waren gisteren ter plaatse en stelden een onderzoek in. De be woner is in verzekerde bewaring gesteld en naar het Huis van Bewaring te Den Bosch overgebracht. Bij een wilde zwijnenjacht in de Staatsbos- schen, onder Barneveld, had een Amsterdam- sche jachtliefhebber het geluk een zwijn te schieten, welk beest echter bleek een tam var ken te zijn, dat een bewoner dier streken, na het met kachelglans te hebben laten zwart maken en van (ku.nst) slagtanden voorzien, dien morgen had losgelaten. Dat door ingewijden om de goed geslaagde grap niet weinig werd gelachen, spreekt van zelf. Te Scliore is de 16-jarige zuster van schipper A. van Dijke uit Emmen, varende op het schip „Verwisseling", met haar linkerbeen in een staaldraad verward geraakt, waardoor dit been heneden de knie werd afgeknepen. Het meisje is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. SCHOOL GESLOTEN WEGENS KINDERVERLAMMING. In verband met liet geval van kinderverlam ming met dccdelijken afloop in het gezin van deu heer v. d. W. te IJmuiden is één der be waarscholen aldaar onmiddellijk gesloten. Door de directie van de Ceramique fabriek to Maastricht is Donderdag aan veertig aroei- ders ontslag aangezegd. wordt de huid ruw en schraal en springen lippen en handen stuk, Men verzacht en geneest dit met Doos 30 en 60, tube 80 ct. Reel. 95850—5 S Paus Pius XI heeft liet getroffen dezen keer: Uit. de Kerstrede spreekt in ieder ge val een flinkere toon en het woord van den Paus verraadt een heel andere mentaliteit, dan toen in de eerste oorlogsjaren van de kansels in geallieerde en Duitsche landen zegebeden naar den hemel gingenom den vijand zoo vernietigend mogelijk te treffen Zoo schrijft Voorwaarts We weten niet of een flinke toon aan dien kant zoo gewaardeeul wordt. Als de Paus eens „flink" optreedt, en leeringen of stre vingen veroordeelt als niet te houden door een katholiek, of personen en geschiftendie zich daaraan niet storen, eens „flink" treft, gelooven we niet. dat Hij op den lof van die zijde aanspraak kan maken. Dat de Pausen in den loop der geschiede nis nog al wat aangedurfd hebben, is be kend. En als men „P.erum Novarum" leest, doet men dat aan den overkant? hoort men ook nog al een flinken toon, doch die is waarschijnlijk niet zoo aangenaam. In de eerste oorlogsjaren hebben de kan sels aan de „Vooi waarts"-redaclie niel vol daan. Ook ons niet altijd. Daar hebben heet hoofden tusschen geloopcn; menschen, die zich te veel lieten gaan. Wat te verklaren is, doch niet goed te keuren. Dat ieder katholiek van ieder land bad voor de zegen is toch minstens een bewijs, dal men meendehet goed recht aan zijn zijde te hebben. En dan steekt daar lieele- maal geen kwaad, maar goed in. Heeft de redactie ook wel eens gelet op de uitingen van hen, die het lijden van die tijden aannamen, als een kastijding van God, door de menschen verdiend? Ook in alle landen! En ook dit: de redactie blaast van zoo'n hoogen toren legen de katholieken over die eerste oorlogsjaren; maar hoe hebben de socialisten zich gedragen in die. tijden? En herinnert de redactie zich nog, hoe haar geestverwanten in de Tweede Kamer iicli in het begin van den oorlog uitspra ken? Is de tegenwoordige S.D.A.P. flinker dan toen? Geschiedenis blijft een lastig ding, mijne heeren, juist evenals het moeilijk is het standpunt van een ander te begrijpen. DE NIEUWE BOERHAAVE j fff ff Vergadering van verzekerden Bij Haaren is de 24-jarige bakker J. v Bek hoven aldaar met paard en kar te water gere den en verdronken. WAT DE COMMISSIE ZICH TEN DOEL STELT Gezien de groote belangstelling voor de actie der commissie ter behartiging van de belangen der verzekerden bij de Verz. MÜ- „De Nieuwe Boerhaave", heeft het bestuur besloten reeds de aanstaande week een algemeene vergadering der verzekerden te houden om de plannen der commissie nader te bespreken. Deze vergade ring, waarin iedere verzekerde tegen vertoon van polis toegang heeft, zal onder voorzitter schap van Mr. André de Leeuw, plaats vinden te Amsterdam, op Dinsdag 13 Januari 's avonds om 8 uur in American Hotel. Zooals men weet stelt de commissie, wier bestuur bestaat uit Mr. Andre de Leeuw en Mr. Hendrik Boekei, te Amsterdam, zich ten doel de zich aaneen te sluiten verzekerden te beschermen tegen de vorderingen der curatoren in het faillissement der „Nieuwe Boerhaave', alsmede op te treden voor diegenen der verzekerden die van de Nieuwe Boerhaave nog schade-uitkeeringen te vorderen hebben. Actie tegen curatoren. Mr. van Genechten verzoekt ons het volgende mede te deelen: In verband met de dezer dagen aan de leden toegezonden aanmaning van curatoren van de „Nieuwe Boerhaave" verzoekt de commissie, ingesteld op 12 November 1930 tot onderzoek van de inwendige verhoudingen, die in de „Nieuwe Boerhaave" hebben bestaan, den leden, die met haar van meening zijn, dat het regle ment van de Nieuwe Boerhaave een verhaal als curatoren op de leden willen toepassen, niet toelaat, hun naam en adres te zenden aan éént der beide volgende commissieleden, waarna de leden zullen worden uitgenoodigd tot een ver gadering om over de houding welke tegenover het verzoek van curatoren is in te nemen te be raadslagen. De namen en adressen dier commissieleden zijn: C. Houpt, Verhulststraat 65, den Haag en mr. R. van Genechten, Moreelsepark 6, Utrecht. DE ELECTROTECHNISCHE HANDEL EN. INDUSTRIE. Bestudeering van hier te lande bestaande usances Door het V. E. H. I. (Verbond van Electro- technlsehe Handel en Industrie), werd onlangs een commissie ingesteld die tot taak heeft de bestudeering van de hier te lande bestaande usances in den electrotechnischen handel; en die meer speciaal zal hebben te omschrijven de rol, die fabrikanten, grossiers en installa teurs voor zich in den handel te vervullen heb ben. Om zich naar beliooren van deze taak te kwijten, heeft de commissie voornoemd het wenschelijk geoordeeld uit haar Midden een studiecommissie te benoemen. Deze stu diecommissie zal een grondig onderzoek instellen naar de bestaande toestanden op het gebied van den electrolitischen han del hier to lande. Zy zal daartoe alle gegevens verzamelen die geëigend zijn over deze toe standen licht te verspreiden. Ook zal zij oordeelen over vraagstukken van leveringsbevoegdlieid volgens de regelen eener loyale concurrentie, en eventueel hieruit voort vloeiende meeningsverschlllen trachten uit den. weg te ruimen. Voor eventueele kwesties kan men zich schriftelijk wenden tot den voorzit ter dier studiecommissie (V. E. IL I., Com missie C), Ir. W. Huygens, Van Dorpstraat 16 te Scheveningen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5