ALGEMEEN OVERZICHT. VERSCHRIKKINGEN VAN DE GEPEOE Het meest beruchte huis DE OUSTRIC-SCHANDALEN „UIT DE UITGAVE GESCHRAPT'' De aibeit^sconf ic'en in Duitschland WOENSDAG 14 JANUARI 1931 VERDACHTE WEIGERT TE VERSCHIJNEN De Ku-Kiux-Klan GEHEIME ORGANISATIES DE REIZIGER STAAT VOORT DUREND EN ONOPHOUDELIJK ONDER CONTROLE PEST IN NOORD-AFRIKA MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT „LAAT ALLE HOOP VAREN" GROOTE SMOKKiUFFAR DE STAKING IN ZUID-W ALES BOETE VAN 36 MILLIOEN LEI SPORTLEERAAR VERDWENEN MOTORBOOT IN DEN SNEEUW STORM VERGAAN De acht opvarenden verdronken TOCH ARBEIDSDIENSTPLICHT IN DUITSCHLAND De Duitsche minderheden in Opper-Silezië Zooals In 't kort gemeld publiceert de Pool sche pers reeds den inhoud van het Poolsche antwoord op de Duitsohe protestnota aan den volkenbond inzake de behandeling der Duitsche minderheid in Opper-Silezië. Het uitvoerig document is blijkens een AV olff-telegram, door Polens permanenten vertegenwoordiger te Genève gisterenvoormid- cag aan Avenol, den plaatsver va ngenden secre tarisgeneraal van den volkenbond, overhandigd. De nota bestaat uit vier deelen: In liet eerste deel wordt opgemerkt, dat de actie der Duitsche regeering de grenzen van de bevoegdheden, die de minderhedenregeling haar geeft, heeft overschreden en dat de Duitsche r.ota het karakter van een directe politieke actie draagt. In het tweede deel tracht de Poolsche Tegee. ring de verschillende feiten in zake de verkie. zingsterreur tegen de Duitsche minderheid te weerleggen. De diepere oorzaken van een zekere opgewondenheid in Opper-Silezië tijdens de ver kiezingscampagne, moeten worden gezocht in de reactie, die was ontstaan bij de Poolsche pu biieke opinie door de politieke actie tegen Polen van de zijde van Duitschland, waardoor de Duit sche minderheid er toe kwam, tegenover den Poolschen Staat een minder loyale houding aan te nemen. In het derde deel wil de Poolsche regeering aantoonen, dat de gebeurtenissen tijdens de ver kiezingscampagne in Opper-Silezië geen ander 1 arakter hadden dan die van verkieziugsinci. denten als gevolg van den strijd tussclien de deelnemende partijen. De opmerking wordt ge maakt, dat deze incidenten niet vergeleken kunnen worden met de botsingen die in verkie zingstijd in andere landen ontstaan, b.v. in Duitschland, waar de politieke hartstochten zulk een omvang hadden aangenomen, dat de inci denten slachtoffers eischten, dooden en gewon den. Tenslotte bevat het laatste deel een opgave aan den volkenbondsraad van autoriteiten die hij de incidenten betrokken waren en ter be schikking van den raad staan voor het geveu van informaties. De nota zelf berust op uitvoerig bewijsmate riaal, dat in tien aanhangsels en bijvoegsels is vervat. Verkiezingen in de Sovjet-Unie In de geheele unie der sovjet-republieken is de verkiezingscampagne voor de sovjets in vol- leu gang, die, blijkens mededeeling van het telegraaf-agentschap der sovjet-unie, bij vorigf jaren afsteekt door de bijzonder levendige deel neming der bevolking. De verkiezingsveldtocht staat onder de leus van een wijziging in het geheele werkprogram der sovjets, die bij de doorvoering der „gene rale lijn der partij, een grootere rol zullen gaan spelen, voor wat betreft de industrialiseering van den landbouw, de collectivisatie van het landbouwbedrijf en de uitvoering van het vijf jaar-plan. olgens de eerste mededeelingen bedroeg de deelneming der bevolking aan de verkiezing der dorp-sovjets gemiddeld 70 procent tegen 60 pet. in het jaar 1,929. Het totaal aantal stemgerechtigden bedraagt S3 millioen tegen 74 millioen in 1929. In Petersburg wordt de verkiezingscampagne met groot enthousiasme gevoerd. De deelneming der kiezers bedraagt hier 96 procent. Het presidentschap van Frankrijk De verkiezing van den Fra-nschen kamer president opent ook zekere verschieten in verband met de dit jaar plaats hebbende ver kiezing van een president der republiek. De heer Doumergue moet als zoodanig den 13den Juni aftreden. In April of begin Mei, dus nog in deze zittingsperiode, moeten de kamers dus een opvolger aanwijzen, aangezien de heer Dou mergue tot nog toe er niet voor te vinden ia geweest, opnieuw het presidium te aanvaarden De voorziening is echter buitengewoon moei lijk. De man, die allerwege ais meest kansheb- bend candidaat was gedoodverfd, Raoul Pérèt, senator en oud-Kamervoorzitter, is door de Oustricaffaire zoodanig gecompromitteerd, dat hij politiek heeft afgedaan. Votral nu de nieuwe verhoeren zijn geval steeds ernstiger maken en het waarschijnlijk is, dat een zeer ernstige sanctie tegen hem genomen zal moeten worden. De candidatuur, die zeker genade zou hebben gevonden voor den senaat, die van den heer Chéron, is sinds eenige weken zeer naar den achtergrond geweken. De heer Chéron is bij het treden in het ministerie-Steeg niet weinig ge leid geweest door overwegingen, die bevorder lijk moesten zijn aan zijn candidatuur Maar hoewel het twijfelachtig is, of hij bij de linksche elementen wel eenige sympathie heeft gewon nen, heeft hij tal van gemodereerde elementen van zich afgestooten en zijn manoeuvre wordt dan ook algemeen voor een „fausse-manoeuvre" gehouden. De senator Clémentel, die hoewel radicaal, socialist, en op zijn tijd cartellist, tot die meer gematigde elementen van de linksche helft be hoort, welke door den geheelen senaat en even tueel door een meerderheid in de kamer zou ge volgd worden, is zoo langdurig ziek, dat zijn candidatuur niet mogelijk zal blijken. Men zit dan ook nog volkomen ln den mi9t en tal van linksche elementen denken er reeds over, bij het ontbreken van candidaten, die ge makkelijk de meerderheid van Versailles kun nen vergaren, de candidatuur-Bouisson te lan- ceeren als een manoeuvre- van het uiterst oogenblik. Zulks is goed mogelijk en men be grijpt, dat men onder die omstandigheden alles op haren en snaren zet om Bouisson op den voorzitterszetel van de kamer te behouden. Britsch-Indië's ontwikkeling Terwijl in Britsch-Indië de onrust onde-r de inlandsche bevolking weer schijnt toe te nemen en het Engelsolie bewind gedwongen is kracht dadige maatregelen te treffen om de onlusten te onderdrukken, zoo zelfs dat hij een relletje te Karachi honderd vijftig personen Werdeu gewond, worden op de ronde-tafel-conferentie te Landen ten minste in de constitutioneeie kwestie goede vorderingen gemaakt, welke als een tusschenweg tusschen de maximum-eischen der niet al te extremistische Indischs gedele. geerden en het aanvankelijke Engelsche stand punt beschouwd kunnen worden. De conferentie loopt op een einde. Waar schijnlijk zal zij nog deze week uiteengaan en de koning heeft, vóór zijn vertrek naar San- dringham reeds van de gedelegeerden afscheid genomen. Een nog sterker aanwijzing van het naderend elude kan men zien in het feit, dat de rap porten der commissies gereed zijn en ter goed keuring worden voorgelegd. Zoo heeft gisteren lord Sankey, de voorzitter van de commissie voor de federale structuur zijn ontwerp-rap- jHwt Ingediend, waarover heden de laatste de batten gevoerd zullen' worden. In dit rapport worden de groote beginselen, I de algemeene lijnen van de toekomstige In-1 dische constitutie vastgelegd. Men heeft hier dus nog niet met een ontwerp-grondwet te doen; veeleer heeft men alle gelegenheid wil. len openlaten om, naar de omstandigheden dit eischen, wijzigingen en aanvullingen aan te brengen, welke in het belang van Britsch- Indië zelf kunnen zijn. De overheerschende gedachte, weike in het rapport tot uiting komt is deze, dat de ver antwoordelijkheid voor de federale regeering van Indië ook werkelijk op de Indiërs zal rusten: de grondidee dus van het dominions, statuut. De Indiërs zelf zullen dus de politieke ver antwoordelijkheid voor de wetgevende bevoegd, heden dragen; het uitvoerend bewind berust bij de kroon, of hij haar vertegenwoordiger, die door den ministerraad wordt benoemd. Ook de ministerieele verantwoordelijkheid is naar Westersch voorbeeld geregeld, n.l. jegens de wetgevende vergadering. De gouvêrneur- generaal benoemt den kabinetsformateur die zijn opdrachtgever een lijsf van ministers voorlegt. Het ministerie blijft zoo lang aan het bewind, als hst het vertrouwen van het parle ment geniet. Dit vertrouwen wordt echter col lectief opgevat: alle ministers staan of vallen gezamenlijk. Op de ronde-tafel-conferentie heeft men ecli. ter wel beseft, dat een dergelijke systeem rijp heid en ervaring bij regeering, parlement en volk vereischt. Waar tot dusverre alle macht en verantwoordelijkheid feitelijk bij het Fai- gelscae parlement berustte, is een overgangs periode voor de volledige Indische constitutio neeie hervorming no-odig. En deze wordt vooral hierin gezien, dat voorioopig groote machts. bevoegdheden aan den gouverneur-generaal worden verleend. In de overgangsperiode zal deze verantwoor delijk zijn voor de landsverdediging en voor de buitenlandsche betrekkingen. Bovendien is voor bepaalde omstandigheden de mogelijkheid opengelaten, dat de gouverneur-generaal geheel zelfstandig optreedt en zelfs ministers benoe men kan, krachtens de z.g. „voorbehouden be voegdheden". Dat ook voor de handhaving der binnenland- sche orde, de controle over het financieel beleid en de stichting van een staatsbank bijzondere^ beschikkingen getroffen worden, waarhij een groote macht aan den gouverneur-generaal wordt gegeven, spreekt wel vanzelf. Uit de formuleering dezer voorstellen blijkt v-el, dat al wordt het dominion-statuut aan Ilritsch-Indië, verleend, Engeland de eerste jaren nog machtige controle-middelen beschikt, welke voor de Indiërs de vreugde over de ver worven zelfstandigheid aanmerkelijk zullen temperen. Van Engelsche zijde begint men dan ook reeds da vraag te stellen, hoe, als men op de conferentie tot overeenstemming komt, als de Engelsche partijen tot compromissen bereid zijn, Indië zelf er toe gebracht zal kun nen worden, het nieuwe constitutioneeie schema te aanvaarden. Dat Indië de uitslagen der conferentie met gejuich en enthousiasme zal ontvangen, ge looft niemand. Maar een orgaan als de „Man chester Guardian", dat toch altijd de pleitbe zorger van Indië geweest is, twijfelt er zelfs aan, of daar berusting in het resultaat zal gevonden worden. Dat kan een zaak van later datum zijn, zij i'i toch van het thoogste belang voor de toe komstige betrekkingen tusschen moederland en kolonie. ,,De geheele kwestie, zegt het zooeven genoemde blad, kan in het kort zóó samen gevat worden, dat wij terugtrekken tegenover een actieven en strijdlustigen vijand". Dat de kwestie zóó gesteld moet worden, werpt ten slotte op deze conferentie, hce mooi zij uiterlijk ook moge slagen, voor de Engel, schen een donkere schaduw. Wereldcrisis in den landbouw Het secretariaat van den volkenbond publi ceert een memorandum over de ecapomiische wereldcrisis in den landbouw, dat samenge steld is op grond van de rapporten der agrari sche deskundigen. Hierin wordt vastgesteld, dat de crisis voor al veroorzaakt is door de toenemende mecha nisatie en de ontwrichting, door den wereld oorlog. De technische verbeteringen, de vermeerde ring der productie door de ontginning van nieuwe gebieden hebben met het verbruik geen geiijken tred gehouden. Ook is in de overzeesclis landen, die tijdens den oorlog de voornaamste leveranciers waren, de productie sterk toegenomen. De prijzen zijn sedert 1928 belangrijk gedaald, doch de prijzen in den kleinhandel hebben deze bewegin; niet gevolgd. Ook lijdt de landbouwer schade door de sterke prijsschom me) in gen. De lasten zijn voor den boer onevenredig ge stegen. De belastingen en andere lasten zijn in de meeste landen veel hooger dan voor den oorlog. Daarbij komt, dat de boer niet in staat is de productie naar het verbruik te regelen, zoo als de industrie wel doen kan. Het distributiestelsel moet verbeterd worden, wat volgens de meening der deskundigen slechts mogelijk is door het ingrijpen van den staat. Men denkt daarbij vooral aan het scheppen ran graanmonopolies en dergelijke maatregelen. Verwarring en doofpot manoeuvres Peret en Rene Besnard voor het Hooggerechtshof? Onze Parijsche correspondent schrijft: Maandag is 't bijzonder woelig geweest voor wat de Oustric-schandalen betreft. De weige ring van Oustric om voor de commissie van onderzoek te verschijnen kan van grooten in vloed zijn op het verloop van het kamerdebat, dat vermoedelijk Vrijdag over de Oustric-affaire zal plaats hebben. Oustric weigert te verschijnen, daar hij ,,in beschuldiging gesteld, niet wil verschijnen zon der advocaat". Op die houding heeft hij natuur lijk recht, en hij voorkomt daarmee, dat hij gehoord zal worden, aangezien de commissie niet de bevoegdheid heeft, hem toe te staan met een advocaat te verschijnen. Of echter de manoeuvre van hen, die de zaak in den doofpot willen stoppen, wel heel handig is, moet ais een andere vraag worden be schouwd, aangezien deze weigering een reden te meer is om vo:r de commissie judiciaire be voegdheid te vragen. De commissie is nu zoo goed als gereed met de Snia Viscosa en heeft twee zeer belangrijke besluiten genomen. Het eerste is om in die eerste zaak conclusie te nemen en blijkens me dedeelingen der commissieleden is er unanimi teit in de commissie om oud-minister Raoul Póret en oud-gezant René Besnard naar den als hooggerechtshof zetelenden senaat te zen den, onder beschuldiging van forfaiture of misbruik van functie. De tweede beslissing maakt het mogelijk, een manoeuvre, die van het ministerie is uitgegaan, en er op gericht was om de geheele zaak zoo danig te verwarren, dat er geen ontwarring meer mogelijk zou zijn, te vernietigen Zooals men weet, werd zelfs door de oi'ficieuse pers agenten verleden week het bericht verspreid, dat zelfs mannen als Marin en Tardieu aan vragen om toelating tot noteering van buiten landsche waarden zouden hebben gedaan, dus gecompromitteerd waren. .Do bureaux hadden lijsten gereed gemaakt van alle kamerleden, die wel eens een brief hadden geschreven inzake noteeringen. Het was natuurlijk heel duidelijk, dat men aan de com missie het vertrouwen wilde ontnemen en Tardieu. Marin, Vincent Auriol en andere ge noemden, hebben heel gemakkelijk kunnen- aantoonen, dat zij nooit anders dan volkomen gewettigde démarches hadden gedaan. Auriol toonde zelfs aan, dat hij alleen een brief ter informatie had doorgezonden aan den minister, dien erop wijzend, dat hij zelf had te onderzoeken en zijn verantwoordelijkheden te nemen. De eommissle heeft nu besloten, dat op de ;j lijsten moeten worden gebracht zij, die onder Thans haar ondergang nabij De beruchte bende der Ku-Klux-Klan, die zooveel misdaden op haar geweten heeft, tegen joden, negers en katholieken, en die bijna over geheel Amerika een terreur heeft uitge oefend, is thans haar ondergang naby. Terwijl deze vereeniging in 1925 nog 8.904.944' leden telde, had zij op liet einde van 1930 slechts 27.442 leden meer. In 1925 ontving deze vereeniging van haar leden een jaarlijksche bijdrage van 90 millioen dollar. Aan ongeveer 85.000 leden werden titels i erkocht, hetgeen een winst opleverde van riiim 10 millioen dollar. Anti-semietische leiders in Roemenië gearresteerd BOEDAPEST, 13 Januari. (H.N.) In Roe menië zijn de leiders van de antise-mietische organisatie. „De ijzeren garde" gearresteerd. Te g«D hen is een aanklacht ingediend wegens bet in gevaar brengen van de opembare veilig heid en orde en van een poging tot het verwek ken van een omwenteling door het vormen van geheime militaire organisaties. i De minister van binnenlandsohe zaken heeft den koning een uitvoerig rapport over den uit slag van liet ingestelde onderzoek uitgebracht. De Roemeenscili© pers toont zich zeer voldaan over de krachtige maatregelen der rageering. Strenge regeeringsmaatregelen PARIJS, 13 Januari. (H.N.) In de Fransche Noord-Afrikaansche provincie Constantine is £>©st uitgebroken. Uitgebreide maatregelen zijn door de over heid getroffen,-om uitbreiding van de epidemie te voorkomen. Een groot aantal stations in de provincie is c-p last van de gemeentelijke auto riteiten gesloten en reizigers, die nog aanko men, worden terstond in observatie genomen en mogen voorioopig niet verder reizen. Om de stad Constantine is een uitgebreid be wakingscordon opgesteld, zoodat prac.tisch nie mand ln de stad kan komen, zonder tevoren eerst aan een onderzoek onderworpen te zijn. Een Arabisch dorp moest op last van de auto riteiten door de bevolking worden ontruimd. De huizen, waar zich psstgevallen hadden voor gedaan, werden in brand gestoken. Vijf dooden Niemand voelt zich een oogenblik veilig Er bestaat een oütr<ttend rijke literatuur over de geheimzinnige G-e-ptc?: de tegenstan ders van het Bolsjewisme, en voora- de Rus sische emigrantenpers te Riga, Berlijn ea Pa rijs, verspreiden dagelijks omstandige verhalen over de verschrikkingen van de Gepeoe. Vele vroegere aanhangers van het stelsel, die naar andere kampen zijn overgeloopen, hebben af grijselijke tooneelen over de Gepeoe geschre ven, zooals de voormalige gez-antsohapsraad bij de Sovjet-ambassade te Parijs, George Besse- dowsky, en de voormalige chef van den Oost sector der Gepeoe, Agabekof, om er slechts en kelen te noemen. Vreemd treft het, dat de voorstanders van het regime ln hun geschrif ten en boeken over het nieuwe Rusland bijna gsen melding van de G®peoe maken. En toch zou een relaas over Rusland zonder de Gepeoe te noemen, gelijk staan met een be richt over Italië, waarin het bestaan van Mus solini genegeerd werd. Want de Gepeoe bestaat en is alom tegenwoordig in Rusland en zelfs ver over de grenzen; in elk land heeft de Ge peoe agenten. Er worden pleizlerreizen naar Rusland ge organiseerd en er wordt reclame gemaakt om ae badplaatsen in den Krim en ln den Kau- kasus te bezoeken; reclame voor de musea te Moskou en te Leningrad; er worden groote jachten op grof wild ln Rusland op t-ouw gezet. Er bestaat te Berlijn op „Unter den Linden' een in fel rood beschilderd reisbureau, dat „labourist" heet en schitterende reclame voor toerlstenreizan naar Rusland maakt. Als door een Coolt'3 bureau worden de pleizierreizen ln elkaar gezet. Er bestaat in Moskou een Vereeniging voor Cultureel© betrekkingen met het buitenland, onder den naam van Woks die den weetgieri- Douane-beambten doen zelf mee Diin-s-uag zijn in Engeland 2 militaire vlieg tuigen verongelukt, waarbij 5 inzittenden den verdenking staan, van hun functie misbruik te j hebben gevonden. hebben gemaakt. Men denkt, dat in de kamer i c' eeiste ongeluk had plaats met een bom- j over deze manoeuvre nog een hartig woordje )at eervllegtuig, dab -bij het maken van een gen toerist ten dienste staat en hem veel be- zal valïen. over den k<\» Beheel ver- j (angrijks laat zien. En de reiziger, die Rusland In de commissie was geprotesteerd, dat de i i voor het eerst bezoekt, vooral hij die geen Rus- naam van den radicaal Marius Moutet was ge- j n s,ecIlts a!s iüken j kent, ilomt onder den indruk van de Het twee-de Ongeluk had plaats bij een vlucht I eid, darmede hij behandeld wordt van het 29ste eskader boven North Weald, in 1 betaaIt W6' TOe1, ™aar Zlet 6r 4an °°'k het graafschap Essex, noemd, doch het commissielid Blondel heeft meegedeeld, dat hij inderdaad aan 't ministerie van financiën de sporen heeft gevonden die den heer Moutet compromitteeren met de zaak van Bakou-nafta. Botsingen tusschen politie en stak-srs EERLIJN, 13 Januari. (W.B.) De spoorweg- arbeiders-bonden hebben, naar de „Vorwarts" meldt, de arbitrale uitspraak over den werk tijd bij do sporen eenstemmig verworpen. Da rijksminister van arbeid heeft partijen bereids tegen morgen voormiddag tot nadere besprekingen uitgenoodigd. ERFURT, 13 Januari (W.B.) Bij de Berlin- Erfuter machinenfabriek Henry Pels u Co was het. gansche personeel in s-taking gegaan, wijl de directie de arbitrale uitspraak in de Thuringsche metaalindustrie, waarbij de loonen met zes procent worden verlaagd, ten uitvoer wilde brengen Nadat daarop de uitspraak bind-eud was ver klaard, hervatte de helft van het personeel den arbeid, -de andere helft me-erende-els com munisten, bleef staken. Gisteren en vandaag is het tot heftige bot singen gekomen tusschen de politie en do stakers, die werkwilligen molesteerden. Een persoon werd doodelijk getroffen, eentge ande ren werden zwaar gewond. KEULEN, 13 Januari. (W.B.) De overeen komst in het 1-oonconfltet in de Keulsche me taalindustrie, die ds partijen den 83ten Januari in tegenwoordigheid van den bemiddelaar voor het Rijnland getroffen hebben, heeft heden rechtskracht verkregen. Volgens deze overeenkomst worden de tot nog toe geldende tariefloonen van den eersten Januari 1931 af met vijf en een half procent en de accoorden met zes procent verlaagd. WEENEN. 13 Januari. (W.B.) Naar uit Boe karest gemeld wordt, heeft het Rosmeensche ministerie van financiën een speciale commis- sis gezonden naar het grensplaatsje Valea Mi- hal, om een onderzoek in te stellen «aar een groots smokkelaffalre. waarbij niet alleen een edeelte der bevolking maar ook alia douane beambten en het stationspersoneel betrokken zijn. Alle ambtenaren werden gesuspendeerd. De commissie heeft een geldboete vastgesteld van zes en dertig millioen lei, die door alle schuldigen gemeenschappelijk moet worden betaald. Valea Mihai is een klein afgelegen grens- plaatsje, dat op ettelijke uren afstands ligt Van Grosewardein- POLEN VERBIEDT 'N VRIJMETSELAARS- CONGRES.. 1 De Poolsche regeering heeft het congres van vrijmetselaars, dat dezen zomer te Warschau zou-worden gehouden, naar aanleiding-vatr tal rijke'profesten 'uft Katholieke iningen verbó den. Duitsch opruier uit 't land gezet Zijn belofte geschonden LONDEN, 13 Januari (N.T.A.) De Duitsche communist, Gustav Sobo-ttka, is door de Engel sche autoriteiten het land uitgezet. Bij zijn aankomst in Engeland had hij zich verbonden geen oommuhistis-che propaganda te voeren, doch heeft deze belofte niet gehouden. Hij maakte van zijn verblijf in Engeland gebruik, om een bezoek te brengen aan Zuid- Walea,. waar hij de mijnwerkers aanzette tot voortzetting van de staking en een solidariteits- staking in Duitschland in het vooruitzicht stelde Hij werd gearresteerd en door geheime poli tie naar Dover op transport gesteld, van waar hij per. kanaalboot naar Ostende vertrok en weid veroorzaakt doordien 2 vliegtuigen op geringe hoogte dicht naast elkaar vlogen. Op een gegeven oogevblik raakte de vleugel van het eene vliegtuig de stuurinrichting van het andere, dat daarop neerstortte cn zich vlak naast het officierscasino in den grond boorde. D-e inzittende, een vliegerofficiar, werd op slag gedood. Tijdens ski-tocht in de bergen BERLIJN, 13 Januari. (W.B.) De zeven en twintig jarige sportleeraar, Erich Wiedhahn, was in December van het vorig jaar naar Leu- zerh-eide-See in liet kanton Graubuenden ver trokken. Den derden Januari ging hij alleen een ski tocht maken, maar keerde niet terug. Hij was gekleed in sportcostuumniets wees er op, dat hij van plan was. geruimen tijd weg te blijven. Badgasten meenen cp den bewnsten morgen schoten in de bergen gehoord te hebben. Dezen kunnen natuurlijk van boschwachters en ja gers afkomstig geweest zijn. Daa-r het echte* ook mogelijk is, dat Wied hahn in handen "an misdadigers is gevallen, zal da moordinspeetie van de Berlijnsche re cherche op verzoek van da familie van Wied hahn een onderzoek instellen. OSLO, 13 Januari. (W.B.) Tijdens een hevi- gen sneeuwstorm is, nabij Kabelvaag op het Lofoden-eiland Svolvaer, een motorboot met acht parsonen aan boord vergaan. Men vreest, dat alle acht passagiers zijn om gekomen. MISDADIGHRSARRESTATIES TE CHICAGO. TALRIJKE LONDEN, 1.3' Januari (H. N.). Te Chicago zijn gisteren 41 misdadigers gearresteerd, van wie. er verscheidene gedeporteerd zullen wor- dën. Do politie heeft een omvangrijke razzia gehouden, zulks in verband met den moord op een journalist, die onlangs gepleegd werd. BERLIJN, 13 Januari. (W.B.) Het curato rium voor arbeidsdienst deelt mede: Een gedeelte van de pers trekt uit de bespre kingen, die gisterc-n op het departement van arbeid gehouden werden over de kwestie van den arbeidsdienstplicht, de gevolgtrekking, dat deze kwestie thans definitief van de baan is. Dit is niet juist. Alleen werd afgewezsn het voorstel der partijen, om terstond den arbeids dienstplicht in te voeren. De pogingen om een vrijwilligen arbeidsdienst in te voeren, zijn door de bespreking van gisteren niet mislukt. Er bestaat veeleer kans op succes. TERECHTSTELLING MET KUKLUSTIGEN ROEDAPEST, 13 Januari (V. D.). Heden morgen, te 7 uur, is te Szolnolc terechtgesteld vrouw ICardoa, die haar zoon en haar tweeden man door middel van arsenicum om het leven had gebracht. De'terechtstelling vond plaats op de binnen plaats van het gerechtsgebouw. Er waren 860 toegangskaarten verstrekt aan rechtsgeleerden, ambtenaren, advocaten, jour nalisten en een aantal particuliere persoden, die de terechtstelling hadden willen bijwonen, i wat voor. En hij bemerkt niet, dat hij van het oogenblik af, dat hij Russis-chen bodem be treedt, tot op het moment, dat hij dien verlaat, voortdurend en onophoudelijk onder controle, onder surveillance staat. Zoolang hij niets doet wat naar „economische spionnage" zweemt, en men moet wel weten, dat de meest eenvoudige «raag gestempeld kan worden tot „economische spionnage", is hij volkomen vrij en wordt hij niet lastig gevallen; in het tegenovergestelde gevalja, dan is hij verloren en wij zien hem niet terug; hij w-ordt „uit d-e uitgave ge schrapt", zooals dat typisch in Rusland heet. Rusland heet het rijk der proletariërs; in waarheid is het 't rijk der Communistische Bolsjewistische Partij. Het heet, dat in Rusland net proletariaat regeert; In waarheid regeert d'e Communistische Bolsjewistische Partij en wel door haar organen: Centraal Comité, Alge meen Secretariaat en Politbureau en door de defacto uitvoerende macht, de Gepeoe. Of ficieel is da Gepeoe ondergeschikt aan den Raad van Volkscommissarissen; in waarheid aan het Politbureau en den Algermeenen Secretaris. Als men het. Roode Plein door de Nikol6kaja verlaat, komt men al gauw aan liet Loebjans-ky- plein, waar een groot gebouw, dat vroeger een Verzekerings-maatschappij huisvestte, dadelijk 'het oog treft. Geen beter devies dan dat van Dante's Helbeschrijving van „het alle hoop laten varen" zou hier van pas zijn. Het is het meest beruchte huis van Rusland.' Ik zag het voo-r het eerst op een regenaehti-gen dag en voelde onwillekeurig- een rilling door mij heen gaan. Want hier zetelt de Gepeoe; hier hebben de gevreesde nachtelijke verhooren plaats; hier zijn de beruchte kerkers; hier hebben on telbare doodsvoltrekkingen en folteringen plaats gevonden. Een geheel blok huizen langs de Groote en Kleine Loebjanka straten behoort aan de Gepeoe; het hotel Select (wel gekozen naam!) en de meeste huizen in de Miljoetensky en Warsonofsky zijstraten. Er arbeiden onge veer 2500 her pihten, waarvan er minstens 1500 leden der Partij zijn; de rest bestaat uit „Kcmscmoltsy" (jeugdige communisten) en partijloozen, die ondergeschikte posten beklee- den. Hot woord Gepeoe of liever Ogep-eoe bete-ekent „Algemeene Rijks Politieke - Admitilst'vniie". Ais presideert fungeerde in November (men weet niet. hoe spoedig in Rusland alles veranderen kan) Mensjinsky cn als plaatsvervangend pre sident Jagoda, als secretaris Schanin. De Gepeoe is i-n tien afdeolingen gesplitst en bezit bovend'en een eigen wachtcorps, gevan genis, club, theater en drukkerij. Men houde het mij ten goeds als ik de afdeo- lingeo t,ha-na ga bespreken, want men moet ze kennen om liet uitgestrekte werk van de Ge peoe te kunnen bsoordaelen. Daar is eerst de Opspeurings- of Bespiedings- dienst (Kro), <j.ie tot taak heeft strijd te voeren tegen vreemde spionnage en contra-revolution- naire bewegingen. Als men hierbij weer be denkt, dat e!k vragen van inlichtingen be schouwd kan worden als spionnage, waarop de doodstraf staat, dan begrijpt men, dat deze tak van dienst de gewichtigste van de Gepeoe is. Er zijn dan ook ontzettend veel agenten .aan verbonden, zooals alle gérants der hctellan en particulier dienstpersoneel. Aan het hoofd van deze afdeeling staat Olsky. De tweede is de Buitenlandsche (Ino), die haar vé'rtègen-woordiger.'s hééft aan alle Rus sische gezantschappen in het buitenland, welke o.a. als controleur van den gezant optreden- Meestal heeft die controleur weer een hem on bekenden controleur, die onder het lagere kan selarij-personeel is ondergebracht. Tot voor kort wa3 Trlllsser chef van dit departement; hij 's kort geleden afgezet en vervangen door MeS' sing, die cok voorzitter is van den straks S noem-de-n Weks, die vreemdelingen in Rusland moet voorlichten! De derde afdeeling is de Geheime (So) eI! heeft tot taak voornamelijk strijd te voeren tegen den godsdienst. Bij het bespreken geloofsvervolgingen kom ik daar nader "P terug. De vierde afdeeling, de „Bijzondere" (0<" houdt toezicht op politieke stroomingen In V ger en vloot en moet dus ook overal agente" bezitten. De vijfde en zesde af deelingen zijn de „Spn* clale" (Speko) en de „Economische" (Eko)- t Da zevende afdeeling heet „Informatiedienst (Indo) en heeft tot taak censuur uit te oefene® op literatuur, theaterstukken e-n de pers. Te gelijkertijd strekt liaar censuur zich uit ovcr alle correspondentie; in het bijzonder worde" alle brieven naar en van het buitenland ope"' gemaakt en wordt speciale aandacht besteed aan correspondentie bestemd voor verdacht" personen. De achtste afdeeling, „Operatieve" zorgt voor arrestaties, huisaoekingen en doodvonnissen en voor de zoogenaamde „administratieve vef' zending" (verbanningen). De negende afdeeling is de oostersche (W) en arbeidt onder de Oostersche volken in Azi& De tiende afdeeling „Grenswacht" CPo) strijdt tegen contrabande. Ziehier in het kort en heel oppervlakkig l)®1 terrein, waarop de Gepeoe zich beweegt; me» ziet dat het allesomvattend i« Over het budget van de Gepeoe valt weinig met zekerheid te zeggen. De sommen, die d® Gepeoe ter beschikking worden gesteld, worde» niet door het Volkscommissariaat van Finan* oïën vastgesteld, maar door het Politbureau- De Gepeoe trekt belangrijke inkomsten uit d® contrabande en uit de hem in Moskou cn i" andero steden toebehoorende huizen en coöp®" ratieven. Voor de huite-nlandsche afdeeilnS (Ino) werd voor het ibegrootingsjaar 1929-30 toegestaan een som van anderhalf millioen dol lar. Een geheim Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat dus per jaar ongeveer evenveel kost als hij ons het geheele werkelijke Ministerie- Doux pays! I-Iet bestaan van de Gepeoe eai haar eigen lijke identiteit met de afgeschafte Tsjeka, maakt dat niamand zich in Rueland een ooge»' blik veilig voelt. Men is altijd zenuwachtig en men slaapt geen nacht rustig; zoo tenminste voelde ik mij, die toch lieusch niets op mij» geweten had, tenminste tegenover de Gepeoe- Men is nooit zeker, dat de persoon, te-gen wie» men spreekt, geen spion is en heel dikwijl9 zij-n he-t twee spionnen, die me-t elkaar spreken en het n-iat van elkaar weten. De arrestaties, de huiszoekingen en <le verhooren hebbe» meeat 's nachts plaats; ook dat i-s een felt- Over de wijze van verhooren en folteren kan ik niet oordeelen, daar de verhalen te veel uiteemloopend zijn. En ik houd mij aan het vooropgesteld principe alleen dat te berichten, wat ik zelf gezien heb. Wel ken ik personen, die gevan-gem genomen zijn en aan wie de Ge peoe voorstelde siplon te worden; zij vertelden mij dit zelf en zelden steeds, dat zij geweigerd hadden. Weer vermag ik niet vast te stelle», of die bewerln-g en die weigering waarheid waren. Alle communisten en vooral de jeugd spreekt met ontzetting over de gevangenissen en de vervol-ging in het buitenland. Mem leest van- da m-ees-t ontzettende verbanningsoorden i» Europa en Amerika. En het ergste is, dat dat geen huichelarij is en dat zij niet weten, of niet willen weten, dat -het in Rusland duizend maal erger ia. De gevangenissen in Rusland zijn voller dan zij ooit in den tijd der Tsaren geweest zij-n. De strafkolonies, die van Solowjetsky en de andere in Si-berië zij-n veel sterker bezet don ooit in den tijd der Tsaren en de toestanden zijn er veel slechter. Dat heb ben mij verschillende geestelijken in Rusland verteld, die lange tijden in de gevangeniseen en in da strafkolonies hebben doorgebracht- Zelf hcib ik geen gevangenissen noch straf kolonies bezocht, hoewel „De Maasbode" het mij verzocht had; het bleek onmogelijk. Het aantal gestraften en verbannanen te schatten gaat ook niet. En der leden van den Woks, Sjalawin, die tot voor kort, naar ik meen, re dacteur der „Prawda" was, zeide mij, toen ik hem er naar vroeg: „Hoeveel gestraften en ve-rbanmenen er zijn weet ik niet, maar ge kunt veilig aannemen dat er heel wat meer zijn dan tijdens het hes-tuur der Tsaren; daar maken wij geen geheim van". En de bekende hoonende lach, die dan bolsjewieken eigen ie. volgde weer. Dat het verdwijnen en vermoorden b.v. van generaal Koetjipof in Parijs op de rekening van de Gepeoe ge-schreven moet worden, daar omtrent bestaat geen enkele twijfel. Men zal nooit kunnen ontkennen, dat tenge volge der werkzaamheid v-a-n de Gepeoe er in geheel Rusland een wi-nd waalt van weder- zijdsch wantrouwen. Een sensationeel verhaal van do Gepeoe ver tellen kan ik niet, omdat ik er zelf, Goddank, geen beleefd heb. Constateeran dat zij er is. iedereen noodlottig kan worden op elk uur van den daig of dan nacht, dat zeker. En voor zoo verre ik de biografie der Ge.peoe-leiders heb kunnen nagaan, kan ik er veilig aan toe voegen: Wee dengenen, die de Gepeoe ln han den rallen. DE S A BOT A G E- A F E AIR E VAN BLACK TOM Naar uit Washington gemeld wordt heeft betrokken Amerikaansche vertegenwoordigd* thans officieel aan de uitscli-Ainerikaaneob* gemengde commissie verzocht, hét'- onderzoek in dp sabotage-affaire 'van Black Tom te hef1 vatten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2