De uitbarsting van den Merapi OM HET AUTEURSRECHT WOENSDAG 14 JANUARI 1931 EEN AARTSBISSCHOP SPREEKT Wanneer wordt het publiek nu eens „helder-ziend" Booker, Uw keel' MENSCHEN EN MFENINGEN HET ONDERBRENGEN DER 1000 DAKLOOZE GEZINNEN INDUSTRIE IN LIMBURG ONZE KINDEREN tte&ÊÊÊËËM Mgr. Kordac, Aartsbisschop van Praag, heeft een tijd geleden rechtuit gezegd, hoe het staat met de maatschappij, van katho liek standpunt bezien. En dat viel Lang niet malsch uit. We kunnen als kern van zijn betoog dezen 2in wel aanhalen: „De arme is thans een speelbal van de uitzuigers, die niet erkennen willen, dat °uk de armste mensch recht heeft op het leven, op brood, kleeding en een gezdn. Nd-et iedereen vindt het erg geschikt, om ui at in dezen tijd die dingen zoo maar open bloot te zeggen. Wij hebben een totaal fe"enovergestelde meening. Juist nu, nu de maatschappij begint te voelen, nlot te hooren, maar te voelen dat het met onze zoo schitterende, en tech nisch zoo hoogstaande maatschappij, tame lijk wel „knudde'' is. De leidende figuren hebben overal voor gezorgd, behalve voor.... 'Je Menschen, die de hoofdzaak zijn en de hoofdzaak blijven op de wereld. Daarnaast moeten we even een ander feit vastleggen: een feit, dus geen praatje. Men heeft van alle kanten tegelijk zijn h^t gedaan, om den invloed van het Chris tendom op de maatschappij te beletten, te v'erkinderen. Het geloof, de godsdienst moest 'h de kerk blijven. De maatschappij, alle Vereenigingen en bonden moesten neutraal Behouden worden; daar werden alleen "?-aken gedaan", cn dat kan men niet met Soedsdienst er bij, heet het. En nu nog een derde feit, ook geen praatje: de boel in het honderd loopt, als ze zonder het christendom gekregen hebben U'at ze wilden, een oud of een modern hei dendom, als het geld de grootste en voor naamste plaats is gaan innemen, en zaken eer wegingen, winst nummer een, twee en drie tot honderd toe, kwamen, krijgt het zelfde christendom, dat er buiten moest Mijven, dat ze naar eigen meening er buiten Behouden hebben, de schuld, dat de boel kalikant uitkomt. Zoo 'n kronkel hebben velen in hun her sens, dat ze dien praat slikken. Wij houden vol en vast: dat ieder mensch, ieder arme, ieder werkman recht heeft op iiet leven, op brood, op kleeding en op een Bezin. Dat de maatschappij dezen kant uit Ulo et; dat de normale regel is, dat het zoo bok gebeurt en gebeuren kan. Wij hebben nooit beweerd, dat bet Katho liek geloof alleen in de kerk thuis hoort, °f dat het zoo gemakkelijk is. Juist hebben Wij altijd er op aangedrongen, dat heal het leven van den katholiek volgens de begin selen van dat geioof moet gemaakt worden En juist omdat het zoo ongemakkelijk is, gaat het er bij heel velen niet in. En toch moet het en blijft het moeten. Het is een van de grootste misleidingen, die men op zijn geweten heeft tegenover den werkman en den arme, dat men hem heeft wijsgemaakt, dat het katholieke geloof tegen zijn wolzijn is. Trouwens, als ooit de geschiedenis dei- laatste veertig jaren geschreven zal worden van de propaganda, die gevoerd is tegen de Katholieken, dan zal men bladzijden vol moeten hoeken met bewuste of onbewuste leugens over de Katholieke Kerk. En de werkman, de arme werd de du pp. der geschiedenis. Maakt men den werkman los van een hoogere wet, dan doet men het ook den Werkgever en komt men tot den praktijk van het recht van den sterkste. Een dood- Bewone knokpartij, waar de werkman de klappen krijgt. „MITTO VOS" Een missie-tentoonstelling te Haarlem Op uituoodiging van het diocesaan missie comité zal te Haarlem dit jaar een grootscho missie-actie worden georganiseerd. Onder lei ding van den hoogeerw. heer L. Westerwoudt, deken der stad, zijn reeds eenige voorberei dende besprekingen en vergaderingen gehouden ia tegenwoordigheid van een gedelegeerde van het dioc. comité, prof. L. Nieuwenhuizen van Hageveld. Daar is o.m. besloten, dat het beschermheerschap zal worden aangeboden aan D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van ■Haarlem; het eere-voorzitterschap aan Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, terwijl de hoogeerw. deken als algemeen voorzitter zal optreden. Verder is een hoofdcommissie van Uitvoering samengesteld, waarvan rector J. B. M. Timp, alg. adviseur der sociale vereenigiu- Bfin in Haarlem, voorzitter is; de heer H. E. Everard, vice-voorzitter; secretaris de heer P. J- M. van Tetering; 2e secretaresse mej. Aug. J'uysser; le penningmeester de heer Th. O. J. M. Smit; 2e penningmeester de heer J. Ph. H. Eastricum. Naast deze hoofdcommissie is een 13-tal sub- Oornmissies gevormd. De tentoonstelling zal officieel heeten Missie TenTOonstelling Voor Onze Spaarnestad (Mitto Vos Jk Zend u) en zal worden gehouden van J® tot. 25 October in het nieuwe gebouw der sroente- en bloembollenveiling aan den Kleinen Houtweg. MGR. CANTINEAU f. Te Doornik is in den ouderdom van 72 jaar overleden, Mgr. Cantineau, vicaris-generaal van het biisdom Doornik BI' RGEMEESTER VAN ECK f. Te Heteren is gisteren op 74 jarigen leeftijd overleden de heer J. C. van Eek, sinds 1898 burgemeester dier gemeente. E. POTJES f. Bij de familie is telegrafisch bericht ontvan gen van bet overlijden van den beer Eduard botjes, professor aan de Ward-Belmont muziek school te Nashville (Tenn.). De'he-er Potjes was Nijmegenaar van geboorte. STATIONSCHEF VEENSTRA f Te Haarlem is op 53-jarigen leeftijd overle den de heer S. D. Veenstra, sinds 1 Juni 1929 stationschef te Haarlem. Dank van den G. G. aan de militairen VIJFTIG DUIZEND GULDEN VAN HET STORMRAMP-COMITÉ BUITENZORG, 12 Januari. (ANETA.l Verschenen is de volgende commandements- order van Generaal van Mourik: „Ingevolge door Z.Exc. den Gouverneur-Generaal ver strekte opdracht, van welke opdracht ik mij met dezen de eer heb te kwijten, is het mij een voorrecht alle officieren, onderofficieren en mindere militairen, die hebben medegewerkt bij de door bet leger verleende hulp en steun, tijdens de uitbarsting van den Merapi de waar deering en tevredenheid vail Z. Exc. te betui gen voor hun ijver, toewijding en de loffelijke wijze waarop zij de hun opgedragen taak heb ben vervuld". Het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927" lieeft besloten van bet saldo, dat nog in kas gebleven is, nadat het zijne bemoeiingen geëindigd liad, een bedrag van 50 000 te doen toekomen aan het Comité, dat zich ge vormd heeft om hulp te biedeu aan de slacht offers van de uitbarsting van den vulkaan M&r^pi Het Nationaal Steuncomité acht zich geluk kig daartoe in staat, te zijn en dit te meer, omdat het bij herhaling gebleken is, hoezeer tnen in Nederlandsch-Indië met ons mede voelde toen een natuurramp ons hier in Europa trof. Moeilijkheden bij de ontruiming der bedreigde dessa's Het gebied, waar de lahar zich bevindt, blijft hoogst gevaarlijk MALANG, 13 Januari (ANETA). De Mera.pi toont zich nog voortdurend niet te vertrouwen door het uitwerpen van mate riaal, dat zich thans ophoopt in de richting van het Batangravijn. De z.g. geïsoleerde des ea's Belang en Klampean, waarin zich nog oen 300-tal bewoners bevinden, zullen heden wor den ontruimd en moeten permanent onbewoon baar worden verklaard. De ontruiming der dessa's zal met eeaiig overleg dienen te ge schieden in verbaüd met den invloed welken de kiaji (heilige man) aldaar heeft. De kiaji is hedenmorgen ontboden bij den assist e-nt- wedana. Voortaan zullen geen „peur parlers" meer gehouden worden met den kiaji. Van zijn houding zal afhangen wat met hem zal wor den gedaan. De dessabestuurders zullen ver volgens do bevolking overtuigen van de nood zakelijkheid van de ontruiming der desea's. Onder de bevolking wordt een gedeeltelijke gosdienstverdwazing opgemerkt, doordat een vrouw de menigte toesprak en verklaarde, dat zij geen menscheiijken vader had, maar dat de zon haar vader was. Het bestuur verwacht initussöhen, dat, zoodra de kiaji niet meer aan wezig is, ziCh geen moeilijkheden zullen voor doen bij de ontruiming De assistent-resident, de heer Maurenbreoher, is naar de betrokken streek vertrokken teneinde aanwezig te zijn bij de besprekingen tusscben dien assistent we- dana en de bewoners der dessa's, waarbij dien laatsten zal worden medegedeeld, dat alles hun zal worden vergoed. Wanneer de lahar, welke de Merapi uitwerpt, zich, zooals het zich thans laat aanzien, inderdaad een weg baant langs de Batang-glijbaan, zijn beide dessa's onher roepelijk verloren. Het toeristenverkeer is wederom geheel stop gezet. Het gebied waar de lahar zich bevindt, blijft hoogst gevaarlijk, aangezien het regen water zich een weg baant door de bovenlaag, waarna het in aanraking komt met de gloeiende onderlaag, wat tot resultaat heeft dat een ge weldige massa stoom wordt gevormd, welke stoom vanning reeds de oorzaak was van ont ploffingen waarbij het materiaal honderden meters hoog geslingerd werd. SEMARANG, 13 Januari, (ANETA). De Locomotief' verneemt, dat het waar schijnlijk onnoodig is de vluchtelingen uit het rampgebied Van den Merapi, welke door de uit barsting permanent dakloos zijn geworden, over te brengen van Oost-Ja va naai- Zuid-Sumatra. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat aan alle dakloozen (wier aantal voorloopig geraamd kan worden op 1000 gezinnen) grond plus een huis beschikbaar gesteld kan worden in de afdeeling Magelaug, hetgeen verre te verkie zen is boven de door de bevolking evenmin ge- wenschte emigratie naar vergelegen streken. Per gezin wordt noodig geacht een oppervlakte van anderhalve bouw redelijke agelan plus 1/5 bouw voor een woonerf. Voor 450 gezinnen is <li.t beschikbaar in het district Kranggan in het Teniamggoengsohe, terwijl tientallen gezinnen kunnen worden ondergebracht op de hellingen van den Merbaboe. Het bestuur maakte voor loopig geen gebruik van bet aanbod van den Dienst van het Bosch wezen om de dakloozen tewerk te stellen als plant contractanten, waarbij de grond beschikbaar wordt gesteld, echter wordt dan niet liet. individueel bezitsrecht ver leend. P. RIETDIJK f Iu den ouderdom van 74 jaar is te 's Graven- bage overleden de heer P. Rietdijk, oud-lioofd- inspecteur bij bet Haagsche politiekorps. „KINDEREN VAN DEZEN TIJD", Naar wij vernemen zal bet spel, „Kinderen van dezen tijd", door Henriette Roland.Holst geschreven, door leden van den Vrijzinnig Christelijken Studentenbond te Amsterdam worden opgevoerd op 28 en 29 Januari a.s. Op 28 Januari zal een gewone voorstelling, den volgenden dag een volksvoorstelling in den Hollandschen Schouwburg worden gegeven. Vertraagd schrijven uit Salzburg inzake „Marion" Onze lezers zullen zich wellicht nog de in ons blad geplaatste tegenspraak berinneren, op onze navraag geseind door den Polizeidirektor te Salzburg inzake een opzienbarende diefstal- verhindering, welke de inmiddels uit ons land vertrokken artist „Marion" in Salzburg door zijn „helderziendheid" zpu hebben weten te bewerken. Het politie-dementi uit de stad Salzburg sprak op de meest besliste wijze tegen, dat zulk een feit aldaar zou hebben plaats gehad. Waarop „Marion" de verklaring gaf, dat het gebeurde zich niet had afgespeeld in de stad, maar ergens in de provincie Salzburg. Wahr precies kon echter niet worden meegedeeld, want het was een privé-zaak. Wij hebben in ons blad deze „rechtzetting" door „Marion" ernstig in twijfel getrokken en diens impressario uitgenoodigd, ons in kennis te stellen van het antwoord der Oostenrijksche regeering op de klacht die bedoelde impres sario in een mededeeling aan de pers tegen den Polizeidirektor te Salzburg zeide te hebben ingediend, naar aanleiding van onze publicatie. Intusschen wendden wij ons om nadere infor maties tot deze politie-autoriteit. Op ons schrij ven ontvingen wij eerst dezer dagen antwoord. Daarin deelt de Polizeidirektor mede, dat zich ook in de provincie Salzburg geen feit heeft voorgedaan, als in het hoogerbedoelde relaas beschreven, en dat ook van een klacht bij de Oostenrijksche regeering, door den betrokkene tegen liem ingediend, tot nu toe niets bekend was. De Polizeidirektor besluit zijn schrijven aldus: „Daar het niet tot de verheffing van het aanzien eener moderne politiedirectie bijdraagt, wanneer „artisten-helderzienden" zich op een zoogenaamde medewerking met deze politie directie beroepen, zoo heeft de bonds-politie- directie van Salzburg de eer, u voor de voor lichting der openbare meening in dezen den besten dank te betuigen". Tot zoover de Polizeidirektor. Het valt intusschen te bejammeren, dat ver schillende Nederlandsche politie-autoriteiten bet door bun houding hebben mogelijk gemaakt, dat hun namen werden gebruikt om reclame te maken voor het optreden van een artist, hetwelk toch spoedig in het eerste begin was bet ook voor de pers niet mogelijk, zich te oriënteeren op z'n zachtst gezegd, ernstig© bedenking moest wekken. Dat ook een deel der pers maar is blijven voortgaan, „Marion" als een soort wonder- mensch op te hemelen, is onbegrijpelijk. Gaarne brengen wij intusschen hulde aan de Haagsche politiecommissarissen Kramer en Pare, wier verdienste het ls, dat zij op het onheil, door „helderzienden" bij het zooge naamd ontsluieren van misdaden aangericht, eens duidelijk gewezen hebben en de „helder ziendheid" der heeren „Marion" en „Hanus- sen" ernstig hebben aangevochten. Ook de Voorburgsche hoofdinspecteur van politie Albarda komt lof toe voor zijn waar schuwing van liet publiek. Wij hopen, dat het optreden der twee bedoeld© artlsten er toe moge bijdragen om het Neder landsche publiek en hieronder verstaan wij niet de domme massa, maar ook intellectueelen, gegradueerden zelfs eens voorgoed te genezen van zijn geloof in de „helderziendheid" en ver wante eigenschappen van den eersten den bes ten artist, die, geholpen door een verbluffend- geslaagde reclame, kapitalen uit ons goede Nederland komt wegsleepen. Waarmee we niet willen zeggen, dat finan cieel verlies het hoofdmotief moet vormen om in dezen de voorzichtigheid te betrachten. Want er staan veel voornamere belangen op het spel, méér dan menigeen zoo oppervlakkig schijnt te denken. Stichting van het instituut tot behartiging van de industrieele belangen Door de Provinciale Staten van Limburg werd in de gisteren gehouden vergadering be sloten tot stichting van een Instituut tot be hartiging van de Industrieele Belangen van de provincie Limburg, door het onderzoeken in technologiseben en economischen zin van de mogelijkheid van vestiging van industrieën in de provincie Lintburg INWERKINGTREDING WINKELSLUITINGSWET Toetreding van Nederland tot de herziene Beroer Conventie De organisaties adresseeren De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden en van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handels bedienden, richtten tot den minister van Ar beid, H. en N. een schrijven, waarin wordt ver zocht een datum vast te stellen, waarop de wet telijke winkelsluiting in werking treedt. Uitvoerig wordt in dit verzoek gemotiveerd waarom de beide hoofdbesturen zulks noodzake lijk achten. In een ander adres aan den Minister ver zetten de. organisaties zich tegen de voorstellen tot wijziging van het Werktijdenbesluit voor de Winkels gedurende den St. Nicolaastijd (van 28 November tot en met 5 December) inge diend door den Middenstandsraad. In dit schrijven wordt uiteengezet waarom de voorgestelde wijzigingen een noodelooze ver. slechtering voor het personeel zouden beteeke- nen. PACHTWET De vereeniging „Het Friesch Grondbezit" heeft, zich met een adres gewend tot de Eerste Kamer, waarin zij verschillende bezwaien uit. eenzet tegen de aanhangige Pachtwet-omwerpen en dringend verzocht die te verwerpen, als niet in bet belang zijnde van den Nederland- sclien landbouwer in het algemeen, nocb in dat van den van pachter of verpachter in het bij zonder. DE RIJKSPOSTSPAARBANK BESTAAT 50 JAAR Naar wij vernemen, zal de Rijkspostspaar bank, gevestigd te Amsterdam, op 1 April a.s. 50 jaar bestaan. De eerste directeur was Mr. A. Kerdijk, de huidige directeur is mr. J. H. C. Busing, die van 1913 deze functie bekleedt. Het ligt in het voorarmen een gedenkboek «Ut to«ev«s. WETSONTWERPEN INGEDIEND Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee wetsontwerpen: tot goedkeuring van de in 1928 te Rome gesloten herziene Berner con ventie ter bescherming van letterkundige- en kunstwerken en tot wijziging van de Auteurs wet 1912 naar aanleiding van de herziene Ber ner conventie. Blijkens de toelichting tot het wetsontwerp is het de bedoeling dat de toetreding van Neder land tot de nieuwe conventie evenals ten aan zien van de bestaande zal gelden ook voor Ned.- Indië, Suriname en Curasao. De beteekenis van het vervallen van bet voor behoud ten aanzien van het journalistiek auteursrecht is betrekkelijk gering, daar de conventie alleen regelt de overneming uit de pers van het eene land door de pers van het andere land, zoodat de materie, wat de ver houdingen bij de binnenlandsche pers aangaat, kan geregeld blijven als tot dusverre. In het tweede onwerp wordt o.m. voorgesteld art. 15 der Auteurswet als volgt te lezen: Als inbreuk op bet auteursrecht op een nieuwsblad of tijdschrift wordt niet beschouwd het overnemen van daarin verschenen artike len, berichten of andere stukken, met uitzon dering van romans en novellen, zonder toe stemming van den maker of zijn rechtverkrij genden door een ander nieuwsblad of tijd schrift, mits daarbij het nieuwsblad of tijd schrift, waaruit is overgenomen, op duidelijke wijze wordt genoemd en tenzij het auteurs recht uitdrukkelijk is voorbehouden. Bij tijd schriften is bet voldoende, indien dit voorbe houd in algemeene bewoordingen aan het hoofd van dit nummer voorkomt. Ten aanzien van artikelen, politieke geschilpunten betref fende, nieuwstijdingen en gemengde berichten kan een voorbehoud niet worden gemaakt. De bevoegdheid tot overneming in het vorige lid bedoeld, bestaat ten aanzien van buiten landsche bladen en tijdschriften slechts, wan neer het geldt nieuwstijdingen, gemengde be richten of actueel© artikelen over economie, politiek of godsdienst; de laatste zin van het vorige lid vindt daarbij met betrekking tot artikelen welke politieke geschilpunten betref fen, geen toepassing De bepalingen van dit artikel zijn mede van toepassing ten aanzien van bet overnemen iu een andere taal, dan die van het oorspronkelijk artikel. Ter toelichting wordt opgemerkt ten aanzien van de vermelding van de nieuwstijdingen en gemengde berichten: Door d© Conventie wor den deze stukken niet beschermd. De nationale wetgever is echter vrij wel te beschermen. Het art. 15 doet dit in navolging trouwens van het geldende artikel in dezen zin, dat over neming wel steeds geoorloofd is, mits de bron worde vermeld. DE REGEERING EN DE SUIKER INDUSTRIE Bereid tot wettelijke maatregelen Op 5 December j.l. heeft de regeering bij monde van den minister van Bümenlandsehe Slaken en Landbouw verklaard, dat zij bereid is de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel te helpen. Bij aanvrage is ons van beslist betrouwbare zijde gebleken, dat de regeering nog steeds op hetzelfde standpunt staat, en dat „de besliste verklaring" van den minister: „De regeering is bereid de suikerbietenteelt met een wette lijken maatregel te helpen" nog evenzeer gel dig is als toen deze zes weken geleden afgelegd werd. DE NIEUWE BOERHAAVE Commissie uit verzekerden benoemd „HET MEEST ONRECHTVAARDIGE IS, DAT MEN DE VERZEKERDEN NOOIT HEEFT INGELICHT OM- TRENT DEN STAND VAN ZAKEN" Gisterenavond vergaderde in Americain Ho tel te Amsterdam de Commissie ter beharti ging van de belangen der verezekerden bij de gefailleerde Verzekering Mij. De Nieuwe Boer- haave. Voor deze bijeenkomst bestond zooveel be langstelling, dat niet alleen de zaal, maar ook de trap over drie verdiepingen tot in alle boe ken gevuld was met personen, die elkander verdrongen om nog iets op te kunnen vangen van hetgeen binnen besproken werd. De voorzitter, Mr. A. de Leeuw, zeide, dat de aanleiding voor liet werk der commissie was gelegen, in een adviesvraag van enkele per sonen, of men werkelijk verplicht was aan het verzoek van Curatoren te voldoen om te be talen. Spr. zeide de vaste overtuiging te hebben, dat men hiertoe niet verplicht was. Allen moeten zich aansluiten om de Commissie te steunen in den strijd tegen dit onrecht. Het meest onrechtvaardige is, dat men de verzekerden nooit heeft ingelicht over den stand van zaken. Zelfs het reglement werd verzekerden ontijdig toegezonden, n.I. eerst nadat de polis was on derteekend. Het sociaal vertrouwen is ge schokt en de commissie is van plan deze zaak in het reine te brengen, waarvoor, zij de mede werking van alle aanwezigen noodig heeft. Doel is dat tot een liquidatie zal worden be sloten. Hierna zeide de voorzitter, die onophoudelijk in de rede werd gevallen dat men zich vrij willig kon opgeven als lid voor een commissie die in samenwerking met 2 advocaten de zaak zal onderzoeken. Ook werd een voorstel in dis cussie gebracht, dat allen die aan de actie zou den deelnemen, aan de commissie 3 pet. zouden betalen van het bedrag, dat door curatoren van ieder afzonderlijk werd geëischt, met een mi nimum van 1.50. Mr. van Dam merkte op, dat bij een nog concreter voorstel bad, n.I. de te voeren pro cedure op 6000 te ramen. Ten slotte werd het voorstel tot het heffen der 3 pet. bijdrage in stemming gebracht en met meerderheid van stemmen aangenomen. Een der aanwezigen vroeg nog of de actie landelijk of plaatselijk is waarop de voorzitter antwoordde, dat de actie thans plaatselijk be gint, maar dat bet in de bedoeing ligt, dat zij landelijk zal worden. Daarna werd de Commissie uit verzekerden benoemd, die bestaat uit 7 leden, waarvan 6 personen uit Amsterdam. Over d© werkwijze der commissie werd nog bepaald, dat deze met alle zelfstandigheid zal kunnen optreden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN WAARSCHUWING Tegen een misleidende voorstelling Men schrijft ons:- Een Berlijnsch uitgever, die beweert bezig te zijn met de samenstelling van een Duitsch adresboek voor handel en industrie, wil ook buitenlandsclhe ondernemingen in de gelegen heid stellen in dit adresboek te worden ver meld. Bedoelde uitgever zendt daartoe aan verschil lend© firma's een gedrukte circulaire, en om het staat er letterlijk voor alle onder nemingen mogelijk te maken, te worden opge nomen, zal ds firma gratis in het adresboek worden geplaatst. Een vragenlijst wordt bijgevoegd, waarin alle gegevens, op de firma betrekking hebbend, kunnen worden vermeld: Woonplaats, straat, firmanten, telefoonnummer, telegramadres, bankrekeningen, postrekening, codes, filialen, fabrieksmerken, enz. Terloops wordt nog opgemerkt, dat iedere verdere toevoeging (behalve dan de vermel ding der firma) wordt berekend tegen M. 6. lier regel van 35 drukletters. Maar dit laatste blijkt juist de hoofdzaak te zijn! Wie n.I. mocht meenen, dat de firma in derdaad gratis wordt opgenomen en dat even- tueele bijvoegingen op reclame of advertenties betrekking zullen hebben, ziet zich gedupeerd. Want alles wat buiten den naam der firma in de vragenlijst wordt opgenomen, moet tegen M. 6.— per regel worden betaald. Wij meenen daarom in bet belang van han del en industrie goed te do-en, tegen deze mis leidende voorstelling van zaken te waarschu wen. Het 7e reto ïrvliegfuig te Jodhpur Het 7de retourvliegtuig vertrok gisteren om 5 16 uur uit Calcutta en iandde om 9 42 uur te Allahabad. Om 10.32 uur vertrok het vliegtuig vandaar en arriveerde om 15.55 uur te Jodhpur Het 9d© vliegtuig is gisteren om 6.25 uur uit Djask vertrokken en te 13.50 uur in Karachi ge land. DE VERGIFTIGDE KINDEREN Ook het tweede slachtoffer overleden Van de twee kinderen van J. Tieben te Bar gercompascuum, die door het drinken van een flescbje met z.g. wormdruppels werden vergif tigd en waarvan er één overleed, is gisteren ook het tweed© slachtoffer bezweken. DE CYRILLE DANNEELS Het schip vlot gebracht Men meldt ons uit IJmuiden: De boot is om kwart over elf door vier sleep- booten vlot gebracht na ongeveer 400 ton van de lading gelost te hebben. Het schip wordt naar Amsterdam gesleept In origin Pas opNeem Wybert. Ter be* scherming der slijmvliezen en ter zuivering van den adem. Zoo Tookt U veilig en aangenaam. doazen Ób cTv Keel. 539 DGVS 13 Het gaat over de groolere kinderen, die tvsschen 12 en 18 jaar. Over kinderen uit nette" gezinnen, die gaan op Gymnasium 11. li. S. Over die kinderen wordt geklaagd door ouders, door leeraren, en door alle soort van menschen, die geen kind meer zijn; die ook totaal vergeten schijnen te hebben, wat er zooal omging in en buiten de jongeren van voor 30 jaren terug. In de N. R. C. ging het over de m,eening, dut die knapen en meisjes toch zoo van alle kanten slecht en onhandelbaar moeten heeten. Van den anderen kant komen ook inge wijden daar legen op en leggen zij den vinger op enkele wondjes, die men wel graag zou verbergen, maar die toch eens goed opge nomen moeten worden. Als men klaagt over die kinderen, ligt hel dan niet aan de leeraren? liet is een doodgewone dwaasheid, lederen leeraar, al is hij nog zoo geleerd, tot een pcr[ect opvoeder le stempelen, en wij geven het iederen volwassene te doen, dag in dag uitbij zoo'n onmogelijk lesuur rustig te blijven. Het ligt ook wel eens aan het al te veel, al te onpractischc en onbelangrijke van dat „geleer". Dc dag voor die kinderen is heusch niet leeg. llckcn maar eens die avondstudie mee. En over opvoeding gesproken: Volkomen stemmen we in met een schrijver in de N. R. C. die zcgl: „Wanneer het den leeraren gegund was, eens een kijkje te nemen in de gezinnen, ■waaruit de middelbare school haar leerlingen betrekt, souden vele ouders dan niet zeker gelegenheid te over hebben, om zich te schamenVooral in de „moderne" gezinnen is something rotten", nog meer dan in de moderne paedagogiek." Inderdaad. Volkomen waar. Dc school, welke school ook, is niet de eerste en beste opvoedster: dat is het gezin, dat moet liet gezin zijn. Waar dal verwaar loosd wordt, helpt al het andere slechts als een lapmiddel. „Ik geloof, dat velen van dc tegenwoordige ouders ook groote behoefte hebben aan opvoeding." Wal is dat raak!! VERBINDING TUSSCHEN R'DAM EN DE EILANDEN Een weg naar Hoogvliet GEWESTELIJKE LANDSTORMAVOND ZUID HOLLAND WEST". Voor het Landstorm Verband „Zuid-Holland West" wordt Woensdag 21 dezer te 's-Graven- liage in de groote zaal van den Dierentuin een gewestelijke propaganda-avond gegeven. Spre kers zijn de heeren J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Geweste lijke Landstorm commissie Zuid-Holland West, Z.Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck minister van Staat, minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, dr. J. Sckokkiug, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Katwijk, en L. F. Duymaer van Twist, luite- naut-generaa-l-titulair en voorzitter van de Na tionale Landstormcommissie. Voorts zal de landstormfilm worden vertoond en muziek ten geboore worden gebracht. WETSONTWERP VOOR ONTEIGENING INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is ingediend een ont- eigenings-wetsontwerp voor den aanleg van een weg van Rotterdam naar -Hoogvliet, in de ge meenten Rotterdam, Rhoon, Poortugaal en Hoogvliet. De weg zal beginnen bij den Schulpweg te Rotterdam en de trambaan van de Rotterdam- sche Tramweg-Maatschappij aan den Zuidkant volgen tot den toegangsweg naar de brug over de Oude Maas te Hoogvliet. De kruinbreedte zal in bet algemeen voorloo pig 15 M. bedragen, waarop men, behoudens plaatselijke afwijkingen, een verharding denkt te maken ter breedte van 6 M. en een vrij lig gend rijwielpad ter -breedte van 2.50 M. Waar vaarten worden gekruist, zal de ver binding te water door middel van beweegbare of op voldoende hoogte gelegen bruggen dan we-1 op andere wijze in stand worden gehouden. Door den voorgenomen wegaanleg zal een ook voor het motorverkeer geschikte verbin ding worden verkregen tusschen het eiland Voorne en Putten en de gemeenten Hoogvliet, Poortugaal en Rhoon met Rotterdam als mid delpunt van handel en marktwezen. Aangezien de wegen, welke thans die verbinding vormen, smal en bochtig zijn en niet bestand tegen ver keer met zware vrachtauto's, terwijl zij moei lijk zijn te verbeteren zal door de uit te voe ren werken het algemeen belang worden be vorderd. Bezwaarschriften zijn niet Ingekomen. i. ..vi ■■Sm&qgp&'nf HET ENGELSCHE Ci'EIUJB DANNEELS, -dat 4 K.M. ten N. van Wijk aan Zee strandde; zeven elecpbooten hebben hét schip inmiddels vlot weten te krijgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5