ALGEMEEN OVERZICHT. RECLAME VOOR HET VIJFJARENPLAN Wie zal dat betalen? pepermunt DE AARDBEVING IN MEXICO HET CONFLICT IN 0PPEK-S1LEZIÊ De staking in Zuid-Wales VRIJDAG 16 JANUARI 1931 DUURDE MEER DAN MINUTEN TWEE BESPOTTELIJKE TITELS OAXACA GEHEEL IN PUIN VEERTIG PROCENT VAN HET INDUSTRIEPLAN AAN HET GELUKKEN NIETS IS AF, NIETS IS KLAAR Elk speelt zijn rol HET LOT VAN ZOOVELEN Ipiiiiliil ,IK BEN ALCOHOLSMOKKELAAR" GOUDVONDST OP CUBA? ,DAG DER MARTELAREN" DE SLAVERNIJ IN LIBERIA BELGISCHE OFFICIEELE SMOKKELAARS? Noodverordening No. 3 loen Hindenburg zijn eerste noodverordening uitvaaidigde, was dat nog iets nieuws. De verbeelding werd er door geprikkeld en het heele land reflekteerde er op door te schreeu wen als werde het ter slachtbank gevoerd. Bij de tweede noodverordening werd nog maar pro forma verzet aangeteekend en ging men al zeer spoedig tot dingen van den dag over. En nu, nu noodverordening no. 3 het levenslicht heeft aansohuwd, bekommert niemand zioh er meer om. Innerlijk was het land er al lang van overtuigd, dat het toch niet meer langs parlementairen weg uit de moeilijkheden te helpen is, waarin het zich door zijn dwaze verkiezingen van 14 September gestoken heeft en die innerlijke overtuiging laat het nu ook door zwijgen en gelatenheid naar buiten uit schitteren. Hindenburg heeft dezen buitengewonen maat regel noodig geoordeeld om een einde te ma ken aan het Roerconflict, dat op de gewone wijze niet op te lossen viel. In dit Roerconfüct ging het om het volgende. Reeds een paar maanden geleden leidde de kanselier zijn campagne voor prijsverlaging. In door van de steenkoolmagnaten de belofte los te krijgen, dat hun producten per 1 Januari met zes procent goedkooper zouden worden. Van zijn kant beloofde hij hun hulp in het omlaag brengen der arbeidersloonen De arbeiders van gansch Duitschland begrepen, dat zij allen in datzefde lot zouden deelen en wijl zij daar niet veel lust in hadden, lieten zij het op een kracht proef met de regeering aan komen Hun éft te- troepen, om zoo te zeggen, de metaalarbeiders van Berlijn kregen opdracht een staking te ontketenen, uit het verloop, waarvan vastge steld zou worden wie de sterkste was, regeering dan wel werknemers. In dit pleit bleef Brüning overwinnaar en daarmede was aan alle arbei ders in Duitschland beteekend, dat hun loon vroeger of later ingekrompen zou worden. Om de nieuwe loon tarieven in de Roer in te voeren was het noodig aile steenkooldelvers te ontslaan. Daarmede waren de oude contrac ten verbroken en kon op een schoon geveegde lei een nieuw begin gemaakt worden. Ofschoon in soortgelijke gevallen deze maatregel altijd maar pro forma genomen wordt, is ze toch noodlottig vanwege de psychologische invloe den, welke ervan uitgaan In het onderhavige geval werden met een enkele pemnestreek drie maal honderdduizend noeste werkers door een paar patroons op de keien gezet en met inbe grip hunner vrouwen en kindereu tot broode loosheid gedoemd Natuurlijk was dat zoo erg niet gemeend, maar eerstens gaat van zulk een maatregel toch zeker een druk op de arbeiders uit En ten tweede wordt dezen op een veel krassere manier dan noodig is hun volkomen afhankelijkheid vaneen dozijn broodheeren voor oogen gevoerd. Zulke plompe tactiek draagt natuurlijk niet tot verzoeningsgezind heid bij en tot overbrugging van de gapende kloof, welke patroons en arbeiders van elkaar scheidt en het is dus wel een zeer ondeugdelijk begin voor de inleiding van vreedzame bespre kingen tusschen beide partijen over zoo'n de licaat onderwerp als loonsvermindering er nu eenmaal een ls. Verwondering hoeft het dan ook niet te ba ren,, dat er aan de Roer dadelijk van een „conflict" gesproken kon worden. Arbeidgevers en-arbeidnemers stonden van meet af aan zoo scherp mogelijk tegenover elkaar en tijdens de gevoerde besprekingen kon niets bereikt worden, dat ook maar den schijn van een. dra gelijk compromis had. Bovendien werd de strijd nog toegespitst door communistische av- beidersleiders, die het agitatiemateriaal maar voor hst grijpen hadden. Op vele plaatsen aan den Roer vlamden relletjes los, die in enkele gevallen slechts in bloed gesmoord konden worden. Aan deze relletjes mag overigens wel een weinig meer aandacht geschonken worden dan plaato gehad heeft, want ze werpen toch immer eenig licht op den droeven toestand, waarin Duitschland momenteel verkeert. Het hoofd der regeering maakt een reis door de Oostelijke provinciën en moet dat onder sterke politie bewaking doen, hetgeen echter niet verhelpen kan, dat hij allerwegen als „Hougerkaneelier" wordt uitgekreten en op demonstraties getrak teerd, die met pakkende welsprekendheid de ellende belichten, waarin die overwegend agra rische deeien der republiek gedompeld zijn. Maar In het lndustrieele Western is het geen zier beter gesteld, want ook daar heeft de po litie handen vol werk om het opsmeulend vuur van vertwijfeling en wanhoop ingedamd te houden. Men troost zich hier te lande nu met de overweging, dat er nergens troepen noodig geweest zijn en dat de politie het alleen nog af gekund heeft. Daarom vindt men, dat net zoo heel erg nog niet geweest ls. Bij de Roerbesprekingen, die lang en met veel üver gevoerd werden, eischten de patroons een loonsvermindering van 12 pet De arbei ders wilden vrijwillig niet boven de 4 pet. gaan en daarop liepen de onderhandelingen vast. Nu heeft de Duitsche arbeidswet arbiters In- gevoerd, welke in zulke gevallen uitspraken kunnen doen. In hun huidigen vorm danken deze arbiters hun bestaan eveneens aan een soort noodverordening en wel aan de buiten gewone volmachten, waarmede de rijksdag in 1923 het kabinet-Stresemann omkleedde. In die duistere dagen, toen de Franschen uit het Roer gebied weggewerkt moesten worden, zag da rijksdag eindelijk ook in. dat hij meer een sta- ln-den-weg dan een medehulp was en en daar om deed hij zijn competenties maar aan Ebert en diens kabinet over. Op grond daarvan wer den de bevoegdheden van de scheidsrechters toen geregeld en wel in dien zin, dat er van hun eigen initiatief niet veel meer over bleef. Immers, er werd vastgesteld, dat een arbiter geen uitspraak van eigen vinding moebt doen; hij had het standpunt van één der twee be trokken partijen slechts tot' het zijne te manen en dat dan tot doorvoering te helpen. Deze noodverordening van Ebert kreeg later kracht van wet en aan de hand daarvan heeft men tot nu alle arbeidersgeschillen tot oplossing ge bracht. In het onderhavige geval was echter geeu uitweg te vinden. Tusschen de vier procent van de arbeiders en de 12 procent van de pa troons gaapte een kloof, die de arbiter geen mogelijkheid zag te overbruggen. Anderzijds oordeelde hij de eischen van beide partijen elk lt> huu soort dusdanig overdreven, dat hij zich geen van beiden aan kon sluiten. Aldus liep és zaak vast en zat men tegenover zeer ge- marlljka moeilijkheden. Gebrek aan kolen zou •T TOor eerst wel niet gekomen zijn, want er Nf)t naast do mijnschachten een reserve aan éNmrte diamant opgestapeld, die gelijk is aan 4* productie van een heele maand en voor de fcezltters zou het zelfs een buitenkansje geweest «Ka, wanneer zij die reserve eerst eens tegen Soede prijzen van de hand hadden kunnen •oen. Maar behalve steenkolen ligt er een mas sa kruit in liet Roerbekken opgestapeld' en de regeering is er alles aan gelegen de ontploffing daarvan te voorkomen Aldus heeft zij dan maar weer naar het red middel der noodverordeningen gegrepen en per oekase vastgesteld, dat arbiters voortaan ook van hun eigen hersens gebruik mogen maken. D.w.z. zij mogen een uitspraak doen, die van de standpunten der beide strijdeode partijen afwijkt. Van deze bevoegdheid heeft de arbiter fluks gebi uik gemaakt en wel door eerstens twee mederechters te kiezen* Deze drie behooren volgens de nieuwe regeling, een eenstemmige uitspraak te doen en dat ia nu dan ook ge schiedt. Men heeft den knoop doorgehakt door een algemeene loonsverlaging van zes procent te decreteeren, geldig gedurende zes maanden. Hiermede is de zaak echter nog niet uit. Want er is nog een minister van arbeid, die ex officio het ambt van superarbiter bekleedt. Dezen moge beide partijen nu bun schriftelijke bezwaren voorleggen, hetgeen Maandagochtend plaats zal vinden. De minister kan die docu menten dan bestudeieren en zich anderzins laten voorlichten, waarna hij het recht heeft de uitspraak der scheidsrechters als bindend te verklaren. Deze uitspraak is wel Maandag, avond te verwachten en daarmede is dan een tavieflooze toestand en een zeer ernstige bot sing in het Roergebied op het laatste nipper tje voorkomen. Aldus de laatste illustratie van de nuttig heid van het instituut der noodverordeningen. Ook Vera Cruz en omgeving geteisterd Rusland en de Ontwapenings conferentie De ambassadeurs en gezanten van de sovjet unie hebben gisteren aan alle regeeringen, welke met de sovjet diplomatieke betrekkingen onderhouden, een nota overhandigd, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat het succes der ontwapeningsconferentie afhankelijk zal zijn van de gelijkberechtiging der betrokken landen. In verband hiermede wordt bezwaar gemaakt tegen de verkiezing tot president der conferen tie van een vertegenwoordiger van een land dat geen diplomatieke betrekkingen onder houdt met alle betrokken landen, aangezien er gevaren voor partijdigheid uit kunnen ontstaan. Verder is Rusland van meening, dat de presi' dent niet gedelegeerde kan zijn van een land, dat een zich steeds meer uitbreidende oorlogs industrie onderhoudt, waardoor het economisch geen belang beeft bij ontwapening, terwijl te vens bezwaar gemaakt wordt tegen do keuze van Genève als punt van vergadering, aange zien daar een uitgesproken anti-Sovjetstem ming heerscht, en er geen diplomatieke betrek kingen bestaan tusschen Rusland en Zwitser land. Ten slotte wordt er de nadruk op gelegd, dat de president gekozen moet worden volgens het principe van gelijkberechtiging en niet door een organisatie, waarin niet alle staten verte genwoordigd zijn. Dreigende crisis in Roemenië In politieke kringen hoort men de meening verkondigen, dat de komende week naar alle waarschijnlijkheid een regeeringscrisis zal uit breken. Tusschen regeering en koning Carol moeten namelijk groote meeningsverschillen zijn ont staan, daar de koning verschillende verantwoor delijke posten door persoonlijkheden wil doen bezetten, die niet tot de nationale boerenpartij behooren. In regeeringskringen ontmoeten deze plan nen hoe langer hoe meer tegenstand. Men wacht met ongeduld op den voor de vol gende week aangekondigden terugkeer van den minister van bultenlandsche zakep, Mlrones- eos, die zich op het oogenbük in Genève be vindt, om den toestand op te helderen. Nieuwe dictatuur-geruchten in Spanje Na den ministerraad heeft de Spaansche regeering, naar uit Madrid gemeld wordt, ver klaard, dat zij alle haar ten dienste staande machtsmiddelen bij eventueel-e pogingen om de openbare orde te verstoren in werking zal stellen. Verder wordt gemeld, dat Woensdag in Madrid geruchten de ronde deden over de vorming van een nieuwe uitzonderwigsregeering in den vorm van de dictatuur van wijlen Primo de Rivera. Deze regeering zou zich ten doel stellen, de revolution.naire propaganda in Spanje te doen ophouden. Verscheidene vooraanstaande aristocraten zouden een uit den veldtocht ln Marokko be kenden generaal hebben aangezocht, hen met de uitvoering van deze plannen te helpen. Deze zou echter geweigerd hebben met verwijzing naar do militaire discipline. NEW YORK, 15 Januari. (B.T.A.) Over de aardbeving, die gisteren de stad Mexico geteis terd heeft, worden de volgende bijzonderheden bekend: De aardbeving duurde meer dan 2 minuten. Na den eersten heftigen aardschok, werden ge durende vijf minuten kleinere schokken waar genomen. Op verschillende plaatsen brak brand uit. De „Associated Press" melde hedenmorgen vroeg, dat het aantal gewonden wederom met 21 is gestegen. Vele automobielen werden door neervallende muren ernstig beschadigd. De aardschokken waren over een afstand van 100 mijlen nog waarneembaar. In Mexico, waar zooals gemeld, 50 huizen in stortten, zag men de menschen op straat neer knielen en bidden. NEW YORK, 15 Januari. (N.T.A.) Naar de „Associated Press" uit Vera Cruz meldt, is ook die stad door de aardbeving geteisterd; de be- s volking werd door een panischen schrik bevan gen. Ook op andere plaatsen in de amgeving van Vera Crui is de aardbeving waargenomen. NEW-YORK, 15 Januari (W.B.) Naar de „Associated Press" uit Mexico meldt, heeft de aardbeving van gisteren het zwaarste de stad Oaxaca geteisterd. De militaire commandant van Oaxaca ge neraal Perez, berichtte aan president Rubio, dat minstens vijf en twintig pen-son en werden gedood of gewond en dat nog nieuwe slacht offer uit de puinen geborgen worden. De geheele stad ligt in puin. De materieele schade is in de verste verte nog niet te overzien. De aardschok, die drie minuten duurde, heeft onder de bevolking een geweldige paniek te weeg gebracht. De bewoners der stad kampee ren momenteel in de open lucht. Men is n hulp actie begonnen. In den nacht van Woensdag op Donderdag, om 2 uur 3 minuten, tijd van Greenwich, werd aan hot Meteorologisch Instituut te De Bilt een zeer sterke aardbeving opgeteekemd, af stand 9200 K.M., oorsprong in Mexico. .alles camouflage om het groote bankroet te bedekken" Overspannen jongeman springt uit het raam Waarop de bezitters groot gingen Merkwaardige verzameling visitekaartjes De Fransche staatsman Léon Barthou is een hartstochtelijk verzamelaar van visite kaartjes. Barthou heeft in zijn verzameling alleen die kaartjes opgenomen, waarvan duide lijk blijkt, dat de eigenaar getracht heeft om met zijn titels indruk te maken. Daar is b.v. een kaartje bij van William Busnacb die zich gewoonweg als „Jood" be titelde, en dat in een tijd, toen bet anti-seml- tlsme in Frankrijk op haar hoogtepunt geko men was. Verder bevindt zich in deze verzameling een visitekaartje van een Robinson Crusoe, die zich aandient als „Barbier van den President der Rechtbank in Point-a-PItre", van mejuf frouw Yvonne „kamermeisje van senator Char- nel". In deze collectie is ook een visitekaartje van Alexander Baudot, die pronkt met den titel van „historisch trompetter hij de verovering van Malakoff, zooals op de schilderij in het Mu seum van Versailles te zien ls". Een weduwe Marie Papi uit Marseille kon niet nalaten, op haar visitekaartje ook haar stamboom op te geven, waaruit dan zou blij ken, dat zij uit een Egyptisch koningshuis af komstig was: geboren Papi uit den stam der Pharao's van de zesde dynastie". Een zekere mijnheer Perreq dient zich aan als „voorzitter van den bond van fabrikanten van ossentong-salade". Het ergste is echter, dat de voormalige be zitters van deze visitekaartjes allen groot gin gen op den bespottelijken titel, die op hun kaartjes vermeld stond. Tusschen hemel en aarde Woensdag sprong te Praag plotseling 'a dfcer- spannen jongeman, zekere Ha-drlk, uit het raam van zijn op de tweede verdieping gelegen woning. Gelukkig echter bleef hij hangen aan een letter van een metalen reclame, vanuit welke positie hij tot de toegestroomde menigte een redevoering hield, waarin hij uiteenzette, dat alle menschen tooneelspelers zijn en dat hij derhalve ook zijn rol speelde. De gealarmeerde brandweer ondervond hef tigen tegenstand bij haar pogingen om den jongen man op den beganen grond te brengen, hetgeen niet gelukte, alvorens zij hem geheel gebonden had. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Openlijke tegenstand op het platteland Wat den bezoeker van het hedendaagsche Rusland bij elke schrede treft, is de reusachtige reclame, die voor het Vijf-jaren-plan, de .Pjatiletka" gemaakt wordt. Op elk station, aan elke tramhalte, op eiken muur, op elk gebouw zijn groote plakkaten aangebracht, die het Vijf-jaren-plan verheerlijken; in elke straat han gen tusschen de huizen, dwars over den weg, kleurige doeken met opschriften over de „Pjatiletka"; overal wordt geld gevraagd voor de „binnenlandsche leening", die het Vijf-jaren plan moet helpen verwezenlijken. Het heet nu meestal „Vijf-jaren-plan in Vier Jaar", maar in Moskou hoort men dikwijls het rijmpje: „Chljeba njet i masla njet, Pjatiletka w djesjatj 1 jet". (Er is geen brood, er is geen boter; Vijf-jaren-plan in tien jaar). Leest men de berichten in de Russische emigrantenpers, in de „Sewodnia" en in de „Laatste Berichten", dan komt men tot de over tuiging, dat het geheele Vijf-jaren-plan de grootste bluf is, die ooit vertoond is, en dat het alles camouflage is om het groote bankroet te bedekken. Ziet men daarentegen het nieuwe Rusland, wat oneindig meer waard is dan be richten van Russen, die het nieuwe land niet persoonlijk gezien hebben, en laat men zich rondleiden en leest men de Russische statistie ken, dan schijnt het alsof het plan op den weg naar verwezenlijking is. Ontzaglijke fabrieks complexen zijn gebouwd in het gansche land, voornamelijk in de rayons van Leningrad, Moskou, Charkof, Dnjepr, Rostof en in den Oeral. Ook bij dat laten zien en bij die statistieken heerscht overdrijving. Mijn bezoek Eernstig ziek, naar een Russische gevangenis gebracht Afkeurenswaardige wanhoopsdaad Naar bet Zweedsche blad „Allehanda" meldt, heeft de leider van het Russische filiaal der Zweedsche kogellagerfabriek te Petersburg, baron von Reutlinger, in de S pal erna ja-gevan genis te Petersburg zich van het leven beroofd. Hij wa3 ia November van verleden jaar ge arresteerd onder besohulding vaa tadustriee-le spioaaage. Hoewel hij ernstig ziek was, werd hij toch naar de gevangenis overgebracht, waar hij geen enkele verbinding met de buitenwereld meer had. De directie van de fabriek te Goetheborg be vestigt o-p aanvraag het bericht. Het was de Zweedsche maatschappij niet mogelijk, officieele stappen ten gunste van von Reutlinger te on dernemen, daar deze Russisch onderdaan was. De directie verklaart, dat von Reutlinger op onbevestigde geruchten in hechtenis is geno men. John Diamond komt er rond voor uit Wordt uitlevering geëischt? Een "Wolff-telegram uit Innsbruck meldt de arrestatie, te Stelnach a./d. Brenner, van den Amerikaan John Diamond, de blijkbaar door de Amerikaansohe autoriteiten gezocht wordt wegens geweld pleging hij een smokkelaffaire. Genoemde John, die voorgeeft een broer te zijn van den Amerikaanschen alcoholsmokke- laars-koning, heeft eenige weken geleden Amerika verlaten en Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk bezocht. Van Weenen uit was hij naar Innsbruck gekomen, om over den Bren ner naar Italië te reizen. John Diamond geeft onomwonden toe alcohol- gm-okkelaar te zijn. Zouden de Amerikaansohe autoriteiten zijn uitlevering niet eischen, dan zal hij eerstdaags uit hechtenis ontslagen en over de grens gezet worden. HAVANNA, 15 Januari. (R.O.) Er gaan hier geruchten, dat in de bergen der provincie Oriente goud zou zijn ontdekt. Met honderden trekken de menschen derwaarts. RECLAME VOOR HET VIJ F. JAREN PLAN zooals men ze op vele plaatsen in Rusland ziet en de vele gesprekken met Russen en met in Rusland gevestigde buitenlanders hebben mij tot de vaste overtuiging gebracht, dat minstens 40 pet. van het industrie-plan aan het gelukken is, veel minder echter wat den landbouw be treft. Maar dat is werkelijk al ontzaglijk, als men weet wat het geheele plan omvatte. Het doel van het „Gosplan", Rijksplan was toch Rusland volkomen onafhankelijk te maken van het buitenland, zoowel op in dustrieel als op agrarisch gebied. Nu moet erkend worden, dat Rusland voor den oorlog op agrarisch gebied reeds volkomen onafhankelijk was en zelfs een der belangrijkste graan- exporteurs; op industrieel gebied was het nog afhankelijk, hoewel de fabrieken in de thans vrije Baltische Staten en in Polen sterk toe namen. De oorlog, de revolutie, de burgeroorlog en de hongersnood van 1921 hadden Rusland op beider terrein volkomen verarmd. De idee van den wederopbouw was van Lenin, die reeds in 1920 van 'n algemeene electrificatie van Rusland durfde spreken. In den aanvang van het hongersnoodjaar, in Februari 1921, werd een Gosplan-commissie ingesteld. De hongersnood en de burgeroorlog maakten de verwezenlijking onmogelijk en het roer werd geheel omgegooid door de instelling van de Nieuwe Economische Politiek (Nep), in lijn rechte tegenstelling met de beginselen der Partij. Maar het land kwam er door tot een zekeren opfleur en men kon in 1924 den roebel stabiliseeren en den tserwonets scheppen. Toen werd de „Nep" weer afgeschaft en strijd aau- gebonden tegen Nep-lieden en „koelaki" (rijke boeren). In 1926 werd besloten tot een voor bereiding van het Vijf-jaren-plan, dat hef volgend jaar tot stand kwam en moest loopen van het economisch jaar 1927-1928 tot 1932-1933. De productie der industrie moest met 140 pet., die van den landbouw met 55 pet. toenemen en het volks-inkomen zou verdubbeld worden. Dat is in korte woorden het doei van het groote plan, waarvan men echter eerst een juist inzicht krijgt, als men de duidelijke, grafische kaarten bekijkt, die door het Gosplan zijn uitgegeven en die een beeld geven van alle werken, die in Europeesch- en Aziatisch-Rusland in die 5 jaren zullen moeten worden uitgevoerd. Men ziet die kaarten overal in Rusland en er staan statistieken naast over hetgeen reeds geschied is. Maar wie moet dat alles betalen? vraagt men zich onwillekeurig af. De Gosplan-commissie berekende, dat er ongeveer 65 milliard roebel noodig was voor de verwezenlijking van het plan en dat het bedrag uit eigen middelen moest worden opgebracht, daar natuurlijk uit den aard der zaak een buitenlandsche leening onmogelijk was. Rusland is rijk; het heeft geen buitenlandsche schulden, d.w.z. het heeft er wel, maar het erkent ze niet, wat in dit geval op hetzelfde neerkomt. Om nu het benoodigde bedrag uit eigen middelen te verzamelen, moest op het volks-inkomen be spaard worden, en practlsch eischt de Staat een vierde deel van dat inkomen op. In 1927-1928 bedroeg dat 7 milliard roebel; in 192S-1929*werd het.op 16 milliard geschat. Vergeten wij niet, dat Rusland een bevolking lieeft van 150 millioen zielen. Het geld wordt tevens ver kregen door verhoogde productie op allerlei gebied, door het toenemen der transport inkomsten, door het percentsgewijze Inhouden op loonen en door een geforceerde binuen- landsche leening. Men beweert wel, dat ze niet geforceerd is, doch ze is het evenzeer als de beruchte „Kriegsanleihen" het waren. Dus eigenlijk: directe en indirecte belasting. Volgens de statistieken van het „Gosplan" moest over 1928-1929 de algemeene productie 21 pet. hooger zijn dan in 1927-1928; in werke lijkheid was zij, volgens deze statistieken, 24 pet. hooger. Er werd 'n daling der productie kosten van 7 pet. verwacht, doch slechts 5 pet. bereikt. Er werd gestreefd naar uitbreiding der coöperatieven, dus tegengaan van den indivi- dueelen handel en ook op dit punt vallen groots successen te boeken, hoewel er veel minder op de aandeelen gestort werd dan verwacht was. In reeds bestaande fabrieken, als b.v. de „Krasny Bogatyr" (Roode Reus) van caoutchouc artikelen te Moskou zijn nog steeds oude machines, maar de productie is er nu 40 pet. hooger dan in 1927-1928. In de nieuw gebouwde fabrieken zijn ook nieuwe machines en de productie beantwoordt aan de verwachtingen, voor zoover het kwantiteit betreft, niet echter wat de kwaliteit aangaat, zooals de statistieken van het Gosplan vaststellen. Bij informatie bleek mij, dat dit voornamelijk ligt aan het feit, dat er volgens het stukgoed (piece good) systeem gewerkt wordt. Er zijn ontzettend groote complexen gebouwd en het zijn niet alleen fabrieken, die onder hei „Gosplan" vallen, want op het programma staat ook: verbetering van het algemeene levens niveau. Hieronder valt ook de practische strijd tegen den godsdienst, die vooral op het platte land bij de Sowchozen (Sovjet-bedrijven) sterk naar voren komt. In Charkof heeft het Gosplan geheel nieuwe stadswijken gebouwd, een Kunst-universiteit en een buis van 14 verdiepingen. Het meest bekend zijn de imposante werken van den Dnjeprostroj (Dnjeprbouw) en onlangs zagen we in de buiten landsche kranten foto's van de reusachtige motoren-fabriek te Nisjny-Nowgorod. De Moskouer krant „Voor de Industrialisatie" be vat dagelijks artikelen en foto's van de nieuwe overwinningen van het Vijf-jaren-plan; voor hen, die geen Russisch lezen, geeft de „Moskouer Rundschau" (natuurlijk ook regeerings-orgaan) een goed overzicht. Men behoeft natuurlijk niet alles te geloovon. maar men mag, wil men onbevooroordeeld zii.u en kan men zelf niet naar Rusland, wat de beste methode blijft, zijn kennis zeker niet alleen uit de Russische emigrantenpers putten. Te zeggen, dat er niets tot stand ls gebracht, is volkomen onzin. Maar bij dat al, bij de erken ning voor wat er op industrie-gebied door het Vijf-jaren-plan gedaan is, mogen twee belang rijke zaken niet over het hoofd worden gezien en wel deze: vele der gebouwde en voor gereed verklaarde fabrieken zijn niet af en arbeiden niet en men hoort dikwijls in Moskou zeggen: „misschien zullen onze kleinkinderen er wel werk kunnen vinden". Dat is het gewone recept, waarop ik reeds gewezen heb, dat niets af, niets klaar is. Een tweede punt is, dat er een groot gebrek aan deskundigen bestaat, hoewel er met stoom gewerkt wordt aan de opleiding van experts. Op het oogenbük kan men nog de buitenlandsche niet missen. Er werken dan ook voornamelijk heel veel Duitschers in Rusland en zeker niet het minst in fabrieken, die arbeiden voor het leger. In dit verband moge ik ook verwijzen naar het eerste artikel in de „Rijkseenheid" van 12 November j.l. over de uitzending van twee Nederlandsche hoog leeraren uit Delft naar Noord-Rusland. Op den 16den Partijdag der Communistische Partij in den zomer van dit jaar werd vast gesteld, dat nog lang niet alle plannen ver wezenlijkt waren op industrie gebied, die in den zomer van 1930 hadden moeten gereed zijn, en er werd gesproken over sabotage. Het groote proce3 van November was er het gevolg van; mijn indrukken over de procesdagen in Moskou bespreek ik in een volgend artikel. Bij den landbouw zijn de resultaten veel ongunstiger dan bij de industrie, niettegen staande het feit, dat de collectiviseering in het landbouwbedrijf sterk is toegenomen. Voor het economisch jaar 1928-1929 was bij bet Vijf-jaren-plan een stijging voorzien van de bezaaide oppervlakte van 7 pet.; bereikt werd volgenB de statistieken iets over 4 pet.; voor de graanproductie 10 pot., terwijl 5 pet. bereikt werd; voor de beetwortelcultuur 23 pet., terwijl deze 17 pet. minder was dan in 1927-1928. Men heeft getracht de boeren tot colloctivi- seering te brengen; de boer die „Kolchoz" (collectief eigenaar) werd, kreeg verschillende voordeelen, als verlaging van belasting, en bet aantal der „Kolchozen" nam snel toe. Dat was echter grootendeels aau druk van boven te wijten en zoodra deze minder voelbaar werd, trokken de boeren zich terug. Men onderscheidt nu op het land: 1. De „Sowchoz" (Sovjet-bedrijf): model inrichtingen met proefstations en brood fabrieken; 2. De „Ariel's" (gilden) der Kolchozen, waar bij het bouwland collectief bezit is en de boer slechts zijn huis, vee en pluimgedierte in eigen bezit heeft. In elk land doet zich het verschijnsel voor, dait de boer conservatief is. Zoo ook in Rus land. De boer, en dat niet alleen de rijk-! boer, de „Koelak", die eigenlijk niet nieer bestaat, is in den grond van zijn hart een vijand van het communisme. JVel wilde hjj de bezittingen ONDER MEDISCHE CONTROLE Reel. 504-5 H der grootgrondbezitters nemen, maar hij wilde die voor zich zelf behouden en hij voelt er niets voor dat land met anderen voor den Staat te bebouwen. De boer wil bezitter zijn. Bovendien is de Russische boer godsdienstig. Dertien jaar communisme hebben die eeuwenoude traditie niet weten te verwoesten. De boer ziet met misnoegen, hoe zijn priester door de Sovjet autoriteiten behandeld wordt hoe men zijn kerk tracht te sluiten en hem, die niet of weinig lezen kan, er een leeszaal voor in de plaats geeft. De boer neemt zijn tradities mee naar het roode leger, waarin hij het grootste element (ongeveer 70 pet.) vormt. De hoer blijft dus de gvootste vijand van het regime en ook van het Vijf-jaren-plan. Talrijk zijn de boereu-opstauden in den laatsten tijd geweest, die steeds met de uiterste gestrengheid onderdrukt zijn. Op het platteland dus: openlijke en latente tegenstand tegen het „Gosplan" en achter houding van levensmiddelen. In de steden: hongersnood en gebrek aan het allernoodigste. Dat zijn de perspectieven voor de „Pjatiletka" het Vijf-jaren-plan. De onderhandelingen opnieuw mislukt INGRIJPEN VAN DE REGEERING KATTOWITZ, 15 Januari (W.B.) De onder handelingen inzake het conflict irn do Opper- Silezische mijnindustrie zijn opnieuw zonder resultaat gebleven, daar de werkgevers niet enkel de eischen van de mijnwerkers van de hand wezen, doch bovendien een loonsverlog.'uS van 10 procent eischen. BERLIJN, 15 Januari. (W.B.) De rijksminis ter van arbeid heeft heden de scheidsrechter lijke uitspraak over de verlenging van het arbeidscontract in de mijnindustrie van Opper- Sllezië bindend verklaard. Tot overeenstemming gekomen LONDEN, 15 Januari. (R.O.) Officieer wor dt gemeld, dat 'n overeenkomst, waardoor een einde gemaakt wordt aan het mijnconflict ln Zuid-Wales onderteekend is. Het eenige twijfelachtige punt is nog, of het uitvoerend comité van de mijnwerkers zich m®' beslistheid zal uitspreken voor aanvaardin? van deze overeenkomst door de conferentie van de gedelegeerden van Zuid-Wales te Cardiff' dan wel of genoemd comité de bepalingen dc1' overeenkomst eenvoudig aan de conferentie za1- voorleggen zonder aanbeveling. A Groote opwinding te Bombay Botsingen in Allahabad BOMBAY, 15 Januari. (R.O.) Er heerscht groote opwinding in de stad ln verhand niet de algemeene „hartal", welke tegen morgen Is afgekondigd. Het gansche verkeer zal stil liggen en allo winkels zullen gesloten zijn. De hartal Is bedoeld als 'n „dag der marte laren van Sholapoer". Zooals men weet, zijn dezer dagen vier re bellen, die aan de troebelen te Sholapoer had den deelgenomen, opgehangen. De onlusten tengevolge van de terechtstel ling van vier Indische nationalisten te Shola poer schijnen ook elders nog nle-t te zijn afg®" loopen. Te Allahabad ls het bot ernstige bot singen gekomen. Het gelukte de politie niet. de demonstranten te verspreiden. Zij maakte tenslotte van haar vuurwapens gebruik, waar door ongeveer 150 personen gewond werden- Besprekingen tusschen Enge land en de Vereenigde Staten LONDEN, 15 Januari. (H.N.) Volgens een be richt in do bladen worden op het oogenbük te Londen besprekingen tusschen Engeland en de V. S. over de slavernij in Liberia gevoerd, naar aanleiding van het rapport der volkenbonds- oommiseie, dat dezer dagen gepubliceerd is. Da Engelscho regeering heeft den weasch kenbaar gemaakt, dat het rapport aan den raad van den volkenbond zal worden voorgelegd. Aangezien in de commissie ook de Vereenig de Staten, die geen lid van den volkenbond zijn, vertegenwoordigd waren, ls hiertoe de toe stemming der Amerikaansehe regeering noodig- Naar vernomen wordt, zal de Amerikaansehe regeering geen bezwaar maken tegen de behan deling van het rapport door den raad. Biljartlaken voor een vijfde van de waarde aangegeven Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De „New-York Herald" weet mede te deelen- dat de consul van België te New York, samen met verschillende andere in Amerika verblijf* houdende Belgen, er van beschuldigd worte lnet opzet valsche declaraties aan de Ameri kaansehe douane gedaan te hebben, hij het lm* porteeren van biljart-laken, uit een Belgische® manufacturenhandel afkomstig. Er zou tegen de smokkelaars een proces aan hangig zijn voor een schadevergoeding va° 332.000-dollar, welke som het driedubbele z°u vertegenwoordigen, van de schade, welke d'-°r de douane geleden werd. De biljartlakens kwestie zouden opzettelijk 80 pet: beneden hu waarde opgegeven zijn geweest. Anderzijds wordt vernomen, dat het Belgis® departement van buitenlandsche zaken telegJ®_ fisch den consul te New-York om ophelder*®* iu dezen verzocht heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2