MAANDAG 19 JANUARI 1931 DE MERAPI BARON VAN VOORST TOT VOORST t J. A. VESTERS INDISCHE KATHOLIEKE RADIO- OMROEP-VEREENIGING EEN BRUG OVER DE ZUIDERZEE VALKENBURG S-' EEN GELUKKIGE HOLLANDER. KAN MET KOKENDE MELK OMGETROKKEN. VERDRONKEN. dit begunstigen. Zij beweren, dat men nu eens tot een besluit moet komen, waarbij echschel- ding geoorloofd wordt verklaard, opdat er zoo een andere en meer menschelijke wet in de plaats kome van die wetten, welke sinds lang verouderd zijn. Vele zijn weliswaar de redenen, die zij ten gunste der echtscheiding in het mid den brengen, en van allerlei aard: sommigen halen zij uit verkeerd gedrag of schuld van personen, anderen weer zoekt men in omstan digheden (respectievelijk subjectieve en objec tieve oorzaken genaamd) ten slotte in alles wat een innige levensgemeenschap te lastig en onaangenaam zou maken. Deze redenen en wetten zijn naar hun bewering om verschillen de motieven aanvaardbaar: vooreerst om het belang van beide echtgenooten, hetzij een van hen onschuldig is en derhalve het volle recht heeft van de schuldige heen tf gaan, hetzij hij zich aan misdrijf heeft schuldig gemaakt en om die reden verwijderd moet worden uit een drukkende en gedwongen samenleving. Het tweede motief is het belang der kinderen, die een goede opvoeding missen of de vruchten daarvan niet deelachtig worden, daar zij maar al te gemakkelijk aan de oneenlgheden tus- schen de ouders en andere verkeerde dingen aanstoot nemen en aldus van den weg der deugd worden afgetrokken. Ten slotte wijst men op het algemeen maatschappelijk belang, hetwelk zou elschen, dat vooreerst die huwelij ken worden ontbonden, die toch absoluut niet meer dienstig zijn om datgene te bereiken wat de natuur beoogt; vervolgens zou het eischen, dat voor de echtgenooten langs wettelijken weg de mogelijkheid openstaat om te scheiden. Daar. mede zullen vooreerst de misdaden vermeden worden, die uit de samenleving of verbintenis van zulke echtgenooten gemakkelijk te vreezen zouden ziin, en vervolgens wordt hiermee de rechtspraak en het wettelijk gezag niet langer met den dag meer en meer tot een bespotting gemaakt. Immers,, om de gewenschte echtschei dingsuitspraak te verkrijgen, begaan de echt genooten met opzet die misslagen, waardoor de rechter volgens de wet de echl verbintenis ont binden kan, ofwel zij bevestigen, onbeschaamd tegen de waarheid in en meineedig, voor den rechter ofschoon deze de toedracht der zaak duidelijk doorschouwt dat zij die misdaden bedreven hebben. Daarom, zoo kramen ze uit: moeten de wetten volkomen worden aangepast aan al die nooden, aan de veranderde tijdsom standigheden, aan de opvattingen der menschen en maatschappelijke instellingen en gebruiken elk dier redenen op zich reeds, maar meer nog alle te zamen genomen, zouden allerduidelijkst aantoonen, dat echtscheiding om bepaalde re denen volstrekt moet worden toegestaan. Anderen gaan in onbegtijpelijke onbe schaamdheid nog verder. Zij huldigen de mee ning, dat het huwelijk, als zijnde een louter privaat kontrakt, volkomen moet worden over gelaten aan het goedvinden en de persoonlijke willekeur der helde lcontraktanten, zooals dat bij alle andere private kontrakten het geval Is, en dat het derhalve om iedere reden kan opge zegd worden. Maar ook tegenover al deze dwaasheden, Eer biedwaardige Broeders, staat onwrikbaar de éSne wet van God, die door Christus uit de volheid van Zijn gezag werd bevestigd, en die door geen bepalingen van menschen noch door besluiten van volkeren of den wil van wetge vers kan verzwakt worden: „Wat God heeft vereenigd, dat scheide geen menseh". 66). En wanneer de mensch dit toch, onrechtmatig doet, dan is dit volstrekt van geen waarde; met recht derhalve, zooals Wij reeds meer dan eens gezien hebben, heeft Christus zelf de ernstige woorden gesproken: „Al wie zijn vrouw wegzendt en een andere huwt, bedrijft overspel; en wie een vrouw, die door haar man is weggezonden, huwt, pleegt echtbreuk" 67). En deze woorden van Christus gelden voor ieder huwelijk. Ook voor het louter natuurlijk en wettelijk huwelijk. Want aan ieder waar huwe lijk komt die onverbreekbaarheid toe, waardoor het, wat het ontbinden van deu huwelijksband betreft, geheel en al onttrokken ls aan do wille keur der partijen en aan alle wereldlijke macht. Evenzoo moet in herinnering worden ge bracht, wat het Concilie van Trente in een plechtige uitspraak als kettersch heeft ver worpen met de woorden: ,,Als iemand zegt, dat om ketterij of den last van het samenwonen of om moedwillige verlating de huwelijksband losgemaakt kan worden: hij zij verdoemd" 68) En: „Als iemand zegt, dat de Kerk dwaalt, wan neer zij geleerd heeft en leert, dat vo'gens de evangelische en apostolische leer de band van bet huwelijk niet verbroken kan worden wegens overspel van een der echtgenooten, en dat geen der echtgenooten, ook de onschuldige niet, die geen aanleiding tot overspel heeft gegeven, nog tijdens het leven van den ander een nieuw hu welijk kan sluiten, en dat hij zich schuldig maakt aan echtbreuk, die zijn overspelige vrouw wegstuurt en een andere trouwt, en eveneens zij, die haar man wegstuurt en een ander huwt: hij zij verdoemd" 69). Omdat de Kerk niet gedwaald heeft noch dwaalt, wanneer Zij dat geleerd heeft en leert, en het daarom geheel zeker is, dat de huwe lijksband zelfs niet wegens echtbreuk losge maakt kan worden, ls het duidelijk, dat de overige zooveel zwakkere gronden voor echt scheiding, die gewoonlijk aangevoerd worden, nog veel minder beteekenen en totaal veron achtzaamd kunnen worden. Overigens de drie soorten van opwerpingen, zooals we reeds zagen, tegen de hechtheid van den huwelijksband, worden gemakkelijk weer legd. Want al die bezwaren worden ontzenuwd en al die gevaren afgewend wanneer in zoo'n uiterst geval de onvolmaakte scheiding der echtgenootén toegestaan wordt, dwz. met behoud en ongerept blijven van den huwelijks hand. Deze scheiding staat de kerkelijke wet zelf met klaro woorden toe in de canores, die handelen over de scheiding van tafel en bed 70). Voor zoo'n scheiding de gronden en voor waarden vast te stellen, de wijze waarop ze moet geschieden, en de waarborgen waardoor gezorgd wordt voor de opvoeding van de kin deren en de eenheid van het gezin, de waarbor gen eveneens waardoor zoo veel mogelijk alle nadeelen voorkomen worden, die echtgenoot, kinderen, of huwelijksgemeenschap zelf be dreigen, dit alles is de taak der heilige wetten en, ten deele althans, ook van burgerlijke wet. ten, voor zoover er maatschappelijke belangen en gevolgen mee gemoeid zijn. Het is duidelijk, dat al de redenen, die ge woonlijk aangevoerd worden om de ouverbreek- bare hechtheid van echtverbintenis te verdedi gen en die Wij boven aangeraakt hebben, rech tens even goed gelden om de noodzakelijkheid en de vrijheid van echtscheiding uit te sluiten en om aan iedere burgerlijke overheid de maebt te ontzeggen, echtscheidingen toe te staan. Ins gelijks dat zooveel heerlijke vocrdeelen als er zijn, die pleiten voor de hechtheid van echtver. bintenis, er even zoo vele nadeelen aan den andeTen kant tegenover staan, allerverderfe- lijkst èn voor individu ên voor maatschappij. En, om wederom 'n uitspraak van Onzen voor ganger aan te halen: het behoeft nauwelijks ge. zegd: even groot als de maat der weldaden, die de onverbreekbare hechtheid van echtver bintenis in zich bevat, is ook de oogst van ram pen, die de echtscheiding in zich draagt Zoo zien Wij, hoe van den eenen kant, waar de hu welijksband intact blijft, de huwelijken veilig en buiten gevaar zijn; van den anderen kant, hoe: waar echtscheiding tot de mogelijkheden behoort of het gevaar daarvan zelfs dreigend 1s, het echtelijk verbond wankel wordt en onder, hevig aan angstige vermoedens, Hieri weder-. zijdsche welwillendheid en gezamenlijk genie ten van alie voordeelen in heerlijke vastheid; daar in droevige verzwakking juist door de ge schapen mogelijkheid om uit elkaar te gaan. Hier vindt de kuische huwelijkstrouw de haar zoo welkome bescherming; daar wordt de on trouw met giftige prikkels gewekt. Hier wordt het kind aanvaard, met beschermende zorg om ringd. zijn opvoeding met kracht bevorderd; daar wordt dat alles steeds dieper ondermijnd Hier vele wegen tot oneenigheid, in huisgezin en onder bloedverwanten, van te voren afge sloten; daar maar al te dikwijls aanleiding tot twist. Hier wordt het zaad van vijandigheid gemakkelijker verstikt, daar overvloediger en veel wijder uitgestrooid. Hier wordt de waar digheid en de taak van de vrouw iu huisgezin en maatschappij in haar oorspronkelijke zuiver heid tot aller geluk hersteld, daar onwaardig verlaagd, wijl de echtgenoote gevaar loopt om, „na de slavin te zijn geweest van de lusten van den man, door hem aan haar lot overgelaten te worden" 71). En daar er tot den ondergang van het gezin om nu met de zeer ernstige woorden van Leo XIII te besluiten „en tot ruïne van het welzijn der volkeren niets zoo krachtig bij draagt als het zedenbederf, daarom is het licht te begrijpen, dat de grootste vijand van gezins- eu volkswelvaart de echtscheiding is. die uit ae bedorven zeden der volkeren geboren wordt, en die, getuige de ondervinding, de deuren wijd openzet voor nog verdorvener praktijken in het particuliere en publieke leven. En men zal be grijpen, dat deze kwalen nog veel rampzaliger zijn, als men vil bedenken, dat er geen teugels sterk genoeg zullen wezen, om de eenmaal ge geven vrijheid tot echtscheiding binnen vaste of tevoren bepaalde grenzen te beperken. Groot zeer zeker is de kracht van het voorbeeld Groo- ter nog die der begeerlijkheid; door deze prik kels moet noodzakelijk het wellustig spelen mee echtscheidingen dagelijks verder in tallooze zielen ongemerkt binnen sluipen, als een be smettelijke ziekte, of als een watervloed, die zijn dijken doorbreekt en bet land over stroomt" 72). En daarom, zooals in dienzelfden Brief te lezen staat; „Tenzij de opvattingen verande ren, zullen de gezinnen en de menschelijke maatschappij voortdurend moeten vreezen, dat zij tot hun groot ongeluk worden geworpen in oen crisis, die geheel de bestaande orde in ge vaar brengt" 73). Hoe dit alles vijftig jaar ge leden naar waarheid werd voorspeld wordt meer dan bevestigd door het dagelijks toe nemend zedebederf en de ongehoorde ontwrich ting van het huisgezin, waar het Communisme oppermachtig regeert. 44). Cfr. Matth., XIII, 25. 45). II Tim., IV. 2—5. 46). Ephes., V, 3. 47). S. August-, De conjug. adult., lib. II, n. 12; cfr. Een. XXXVII, 8—10; S. Poenitent., 3 April, 3 Juni 1916. 481Matth., XV, 14; S. Offic. 22 Nov. 1922. 49). Luc. VI, 38. 50). Cone. Trident., sess. VI, cap. 11. 51). Const. Apost. Cum occasione, 31 Mei 1653, prop. 1. 52). Exod., XX, 13; cfr. Deer. S. Offic. 4 Mei 1898, 24 Juli 1895, 31 Mei 1S84. 53). S. August., De nupt. et concup. cap XV. 54). Cfr. Rom., Ill, 8. 55). Cfr. Gen., IV, 10. 56). Summ. tlieolog., 2.a 2.ae, q. 108a„ 4. ad 2.m. 57). Exod. XX, 14. 58). Matth., V, 28. 59). Ilebr.. XIII .8. 60). Cfr. Matth., V, 18. 61). Matth., VII, 27. 62). Leo XIII, Litt. Encycl. ArcanumJO Febr. 1S80. 63). Cfr. Ephes., V, 32; Hebr., XIII, 4. 64). C. X. C., c 1060. 65): Modestinus, in Dig. (Lib. XXIII, II: De. Rity Nuptiarum, lib. I Regularum). 66) Matth., XIX, 6. 67)! Luc., XVI, 18. 68). Cone. Trid. sess. XXIV, c. 5. 69). Cone. Trid. sess. XXIV, c. 7. 70). C. I. C., cc. 1128 sqq. 71) 72) 73). Leo XIII Litt. Encycl. Arcanum 10 Febr. 1880. Inrichting van waarnemingsposten DJOCJAKARTA, 17 Januari. (ANETA). De „Mataram" meldt, dat de vulkanoloog Harloff den Gouverneur van Djocjakarta atten deerde op de wensohelijklheid van de inrichting van waarnemingsposten boven de hoog gelegen kampongs in het gebied van den bovenloop van de Krassak (de grensrivier tussohen Djokja karta en Kedoe) teneinde waar te nemen in hoeverre ontruiming noodig is in verband met de werking van den Merapi. Hedenmorgen heeft de heer Harloff in een legervliegtuig gedurende anderhalf uur hoven den Merapi gevlogen, welke op het oog den indruk geeft van sterker werking dan een week geleden, hetgeen echter op die wiize zeer lastig te constateeren is, waarom veertig lucht foto's genomen werden. Wat tot nu toe gedaan kon worden Het comité schrijft ons: Sedert de opgave, welke de vorige week door het Merapi-comité is gepubliceerd, is op de rekening van dat comité gestort een bedrag van 102.007.17, zoodat in totaal nu reeds ten behoeve van de slachtoffers van de uitbarsting door het comité is geboekt een som van 154.298.16. Dank zij de vele bijdragen, die de laatste week zijn binnengekomen, waarvan die van het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927" ad 50.000 wel bijzondere vermelding verdient, is het mogelijk geweest op den 15den dezer een som van 150.000 telegrafisch aan den gouver neur van midden-Java over te maken. Het Comité hoopt spoedig in de gelegenheid te zijn opnieuw een' bedrag naar Java over te maken, waartoe het nogmaals een beroep doet op een ieder, die nog niet van zijn medelijden met de slachtoffers heeft kunnen doen blijken. Het gironummer van het Merapi-comité i3 172700. BATAVIA, 16 Januari. (ANETA.) Het Centraal Merapi-comité ontving tot 15 Januari 114.225.72. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 7de retourvliegtuig Het 7e retourvliegtuig ts Zaterdag te Athene aangekomen. Het toestel werd hedenmiddag ongeveer vier uur op Schiphol verwacht. SOEUR IGNACE f Te Maastricht overleed Vrijdag iu deu ouder dom van 79 jaren Soeur Ignace, in de wereld genaamd Aleida Wolfers en geboortig uit Am sterdam, EEN HOOG GEWAARDEERD MAN Zaterdagavond 9 uur is te zijnen huize te Arnhem zacht en kalm overleden Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzit ter der Eerste Kamer. Jan Josepn Godfried baron van Voorst tot Voorst werd op 16 September 1846 te Uden geboren. Hij stamt uit een oud Geldersch Ka tholiek geslacht en behoort tot den oudsten tak van het geslacht van Voorst tot Voorst, dat tot in de derde eeuw opklimt. Baron van Voorst tot Voorst J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst was sinds 1914 voorzitter der Eerste Kamer en be kleedde deze functie tot aan het einde van het vorige zittingsjaar toen hij te kennen gaf zijn plaats aan een jongere te willen afstaan. Hij was toen bijna 84 jaar oud. Dank zij een goede gezondheid en ongebroken werkkracht kon hij tot op dien hoogen leeftijd zich aan zijn belang rijke taak wijden. Hij was geen politicus en is 't nooit gewor den. Baron van Voorst tot Voorst was een te waarheidslievend man tijdens zijn leven dan dat hij, na zijn zalig verscheiden op zoo geza genden leeftijd, fantasie over zichzelf zou wenschen. Hij was een trouwe zoon van zijn Kerk aller eerst, aan wier dienst bij een zoon schonk in de meest strijdbare Orde; hij was daarnaast een trouw zoon van zijn land, dat hij jarenlang diende als actief officier. Met zijn martiale snor en zijn kaarsrechte houding tot op zeer hoogen leeftijd hoe viel hij op in de Zon- dagsche Hoogmis van de Arnhemsehe St. Walburgiskerk! herkende ieder in hem on middellijk den oud-militair, ook al was men er geen getuige van geweest, hoe hij jaren achter een in generaalsuniform de opening der Staten Generaal presideerde. De man, die geen politieke aspiraties had en dien men na zijn zestigsten verjaardag, door middel van een apart wetsontwerp toch in militairen dienst wilde houden, werd bereid ge vonden een zetel in de Eerste Kamer te aan vaarden. Hij nam toen ontslag uit den actieven dienst en is dus eigenlijk officier gebleven tot zijn dood. Toen op 11 April generaal-tit. baron Schim melpenning: van der Oye van Hoevelaken over leed, vond niemand het wonderlijk, dat H. M. den heer van Voorst tot Voorst op 1 Mei d.a.v. tot president van de Eerste Kamer benoemde. Ononderbroken heeft deze tot 1929 den gewich- tigen post bezet. Wat de buitenwereld zag, was een welwillen de, eenvoudige, vriendelijke man, die zoo'n ge liefde voorzitter was, omdat .ieder de overtui ging had van zijn volstrekten wil om alles voor allen te zijn; die niemand zocht te beïnvloeden noch besprekingen probeerde te influenceeren. Nog eens: baron van Voorst tot Voorst was geen politicus en voor hem, als voorzitter, was het een onschatbare verdienste nimmer aan politiek te doen. Hij wijdde zich uitsluitend aan de belangen der leden, maar dit deed hij dan ook met een nobele hartelijkheid. Noch zijn geloofsovertuiging, noch zijn mili taire allure, noch zijn adellijke afkomst en eigen opvattingen hij vroeg nog onlangs her invoering van de doodstraf stieten iemand af. Integendeel, zij maakten hem tot een hoog ge waardeerd man. Niet alleen Katholiek Nederland maar heel Nederland zal een eerbiedige herinnering be waren aan hem, wien de Algoede reeds de eeuwige rust moge hebben geschonken. Een herinnering na 50 jaren Gister was 't 'n halve eeuw geleden, dat de heer J. A. Vesters, redacteur van „Het Huis gezin" en „De Katholieke Illustratie" viel als slachtoffer van zijn plicht in den verschrikke- lijken sneeuwstorm van 18 Januari 1881. PROF, DR. J. RAHDER Buiten de voordracht om benoemd? Prof. dr. J. M. Rahder te Utrecht die, gelijk gemeld, is benoemd tot hoogleeraar in de Ja pansche Taal en Letterkunde aan de Leidsclie Universiteit als opvolger van wijlen prof. M. W. de Visser, kwam niet" voor op de aanbeveling van de faculteit en van curatoren der Leidsclie Universiteit. WERKTIJD BEPERKT Wegens slapte Wegens slapte in het bedrijf is de werktijd aan de Ijzergieterij te Laag-Keppel tot 4 dagen per week beperkt. UITKEERINGSDUUR STEUNREGELING. Het advies der commissie De Rijkscommissie van Advies voor de Werk loosheid s ver zeker i n g heeft Zaterdag haar ad vies inzake de verlenging van den uitikeerings- duur der steunregeling voor de werkloozen vastgesteld en zal dit dezer dagen aan de Re geering overleggen. G- VAN BREDA KOLF, t Te Brussel ls op 68-jarigen leeftijd overleden de heer G. van Breda Kolff, tot voor eenige jaren directeur van het, thans opgeheven. Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Lei- 439. Een herderlijk schrijven van Mgr. van Velsen Mgr. A. P. F. van Velsen Apostolisch Vica ris van Batavia heeft aan de geestelijkheid en geloovigen van zijn Vicariaat een herderlijk schrijven gericht over de beteekenis van de Katholieke Radio: In dit schrijven, dat in de „Koerier" is op genomen, zegt mgr.: „Een krachtige Katho lieke radiovereeniging kan reeds onmiddellijk invloed uitoefenen op de keuze van de omroep- stof en zorgen, dat de Nirom in hare uitzen ding ook het godsdienstige element voldoende tot uiting doet komen. Daarom kunnen wij niet nalaten uw aan dacht te vestigen op de actie van het katho lieke radio-comité te Batavia, tot oprichting van een Indische Katholieke Radio Omroep- vereeniging". Gaarne zagen wij zoo sluit het schrijven dat de Katholieke Sociale Bonden zich on der leiding der geestelijkheid beijverden, om aan alle volwassen Katholieken de gelegenheid te verschaffen, zich als lid der Indische Ka tholieke Radio-omroepvereeniging te doen in schrijven. NED. R .K. MIDDENSTANDSBOND Congres te Venlo Overeenkomstig een desbetreffend verzoek van bet bestuur van den R.K. Limburgschen Middenstandsbond zal het eerstvolgend congres van den Ned. R.K. Middenstandsbond worden gehouden te Venlo en wel iu het najaar 1931. De onderwerpen, welke op dit congres be handeld worden, zijn; Wettelijke pensioen verzekering voor de klei ne zelfstandigen. Publiekrechtelijke onderne mersorganisatie. De beteekenis van de moderne bedrijfsleer voor middenstandsondprnemingen De namen van de prae-adviseurs zullen bin nenkort worden gepubliceerd. Vergadering van het hoofdbestuur Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond, onder leiding van zijn voorzitter, den beer C. J. G. Struycken uit Den Haag. Mededeeling werd gedaan van een gehouden conferentie met de vertegenwoordigers van de Jonge Middenstandsgroepeeringen in de ver schillende bisdommen, ten einde te komen tot meer eenheid van lijn in de organisatie van den R.K. Jongen Middenstand. Besloten is, een contactcommissie in het le ven te roepen, waarin van gedachten zal wor den gewisseld over de verschilende vraagstuk ken, voor den jongen middenstand van belang. Korting voor groote gezinnen Op een desbetreffend verzoek van een der aangesloten bonden sprak bet hoofdbestuur als zijn meening uit, dat bet geven van korting aan leden van de R.K. Oudersvereeniglng, den Bond van Groote Gezinnen en andere organisa ties zooveel mogelijk moet worden tegengegaan. Het z.g. kortingsstelsel bet systeem, waar bij bepaalde vereenigingen of schljn-organisa- ties met de winkeliers contracteeren am voor hun meer of minder fictieve leden hij detail- aankoopen korting te verkrijgen grijpt meer en meer om zich heen. Bij toepassing van dit „stelsel" worden de leden der organisaties on billijk bevoordeeld ten koste van de clientèle die niet bij een vereeniging is aangesloten. Voor den Bond van Groote Gezinnen kan ten deze geen uitzondering gemaakt worden. Het vraagstuk van de verlichting der lasten van de groote gezinnen kan naar de meening van het Hoofdbestuur lnngs dezen weg niet worden op gelost. DE STRIJD OM ONS GREGORIAANSCH En het St. Gregoriusblad Naar aanleiding van de opgeworpen vraag, waarom do polemiek over het Gregoriaansch in een neutraal muziektijdschrift en niet in het St. Gregoriusblad verschijnt, deelt de reolacteur pater Dr. Caecil. Huigens O.F.M. in „De Tijd" mede, dat de betreffende verhandeling van Hu- bert Cuypers niet aan het St. Gregoriusblad is aangeboden en dat de redactie, ware ze aange boden de plaatsing niet zou geweigerd hebben. VERDEELING VAN DE OPBRENGST DER WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. De Centrale Propaganda Commissie maakt bekend, dat dezer dagen aan de vereenigingen, dl© het vorig jaar een aandeel in de opbrengst ontvingen en aan degenen, die reeds een aan vrage om een aandeel hebben ingediend, de formulieren ter verkrijging van de noodige ge gevens zijn verzonden, ter invulling en terug zending vóór 15 Februari a.s. Aanvragen om een aandeel in do opbrengst zijn t0 verkrijgen bij de secretaresse van de Centrale Propaganda Commissie, Jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau, Nicolalstraat 17, Den Haag. SCHEVENINGEN GEEN HANDELS HAVEN? Eenigen tijd geleden hebben wij melding ge maakt van het plan tot het in werking stellen van een stoomvaartlijn ScheveningenNoord- Engeland, waarbij speciaal gedacht zou worden aan het vervoer van groenten en fruit uit het Westland vandaan. Naar het Vad. thans uit exporteurskringen verneemt, heeft dit plan weinig of zoo goed als geheel geen kans van slagen, omdat men het plan had met één boot te varen, terwijl voor het vervoer van groenten een geregelde dienst noo dig is. Men had voorts op retourvracht van ko len gerekend, doch daarop kan men zich schijn baar niet baseeren. Voorshands zal er van een geregelden dienst dan ook wel weinig komen. PAARDENFOKKERIJ Iu hotel Central to 's Gravenhage werd Vrij. dagmiddag een algemeen® vergadering ge houden van de „Vereeniging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Nederland", onder voor zitterschap van Baron van Doom v. West- capelle. Het verslag van den gedelegeerd commissaris den heer A. van Hoboken, werd goedgekeurd. Het deelt o.m. mede, dat door het slechte weer van j.l. zomer het concours hippique een ver Hes opleverde van 2350. De rekening en verantwoording werd accoord bevonden. Herkozen werden als bestuursleden de hee- ren G. H. Bierman en H. de Bruyn Teug- bergen. Omtrent bet concours hippique van a.s. zo mer werd medegedeeld, dat het concours voor- loopig is vattgesteld cp 30 en 31 Juli en 1 Augustus te 's Gravenhage. Da vergadering is hierop gestoten. In het nog niet voltooide vak van den afsluitdijk Nationale schoonheid liever dan nationale roem Vanwege het comité tot behoud van de Zui- derzeevlsscherij was Vrijdagavond een verga dering belegd in Amicitia te 's-Gravenhage, waar gesproken is over: ,,De brug over de Zuiderzee". De burgemeester van Harderwijk, de heer J. de Jong Saakes schetste in zijn openingswoord het doel van deze vergadering, welke niet be doeld was als een protestbijeenkomst. De schade in vele bedrijven, door de droog legging veroorzaakt, is niet te becijferen. Maar dit zou niet een afdoend bezwaar zijn, als er iets voor in de plaats kwam. Maar bij de tegenwoordige lage prijzen van den grond is dit onmogelijk. En daarom is bet lang niet zeker, dat op afsluiting ook inpoldering zal volgen. Waar de zaken zoo staan, moet bet Neder- landsche volk toch opgeroepen worden tot ern stige bezinning. Spr. lioopt dat ineu de vernie tiging van zooveel kapitaal niet zal aandurven. Zonder op de technische bijzonderheden in te gaan, meent spr., dat het mogelijk is de thans reeds bestaande vaste punten door een brug te verbinden. De mogelijkheid van dit plan moet althans zeer ernstig onder de oogen gezien worden. Daarna werd een gedeelte vertoond van de film der Zuiderzeevisschers welke een beeld geeft van de groote economische beteekenis, welke de Zuiderzee voor ons volk en land heeft. Vervolgens sprak de heer S. ten Bokkel Hui- nink, waterbouwkundige te Haarlem, die een technische uiteenzetting gaf van de Zuiderzee werken. Ten slotte gaf spr. nog een overzicht van de besparingen, welke men verkrijgen zou, In dien het plan tot drooglegging werd opgegeven. Nadat wederom een gedeelte van de Zuider zeefilm was afgedraaid, sprak de heer Fred. Thomas, redacteur van „de Tijd", die uiteen zette dat men, zelfs in de kringen van nuch tere cijferaars, meer en meer pessimistisch wordt gestemd, omtrent de resultaten dezer kostbare onderneming. Ons volk wil de on schatbare waarde van de Zuiderzee niet mis sen. Indien men kende, hetgeen er vernietigd wordt, dan zou men de drooglegging met gansch andere oogen bezien. In de Zuiderzee zit meer romantiek dan menigeen vermoedt. Zij is nauw met ons volksleven, met onze historie samengegroeid. Liever dan nationale roem, willen wij onze nationale schoonheid behouden en ons nationaal Zuiderzee-visscherijvolk. De heer E. den Herder uit Harderwijk sprak een slotwoord. i LEEUWARDEN- Reel. 3002 MVSDö 11 VOORTVLUCHTIG DUITSCHER AANGEHOUDEN Met de gemeentekas ervandoor Door de Amsterdamsclie politie is te Amster dam gearresteerd de gemeente-ontvanger 111 Fiirnich bij Keulen, zekere Schlömer, die m medeneming van 100.000 mark uit de gemeenj- kas (andere berichten spreken zelfs van 200.0 mark) met een auto naar het buitenland 1V' gevlucht. Van het geld werd nog slechts 1' mark op hem gevonden. Dit geld en ook auto zijn in beslag genomen. Als S. niet vrU willig naar Duitschland terugkeert, zal °ve uitlevering worden onderhandeld. PERSONEN-AUTO GEKANTELD Chauffeur aan branwonden overleden Men meldt uit Darmstadt: Vrijdagmiddag raakte een Hol land sche P® sonenauto die huiswaarts keerde, tengevolS van de gladheid van den weg, aan het slinS® ren, waardoor hij in botsing kwam met es" ervoor rijdenden vrachtauto. De personena«'° werd op zij geslingerd en kantelde. Terwijl eigenaar van den auto, de koopman L. van uit Rotterdam uit den wagen werd geslinge! rd en slechts lichte verwondingen bekwam. »e' raakte de chauffeur onder den gekanteld3® auto. De benzinetank was tijdens de hotsin» geëxplodeerd, waardoor de omgeworpen au'® binnen korten tijd in vlammen stond. P® chauffeur kreeg zoo zware brandwonden, da hij, kort nadat hij in het ziekenhuis was aa°' gekomen, overleed. AUTO VERKOCHT VOOR EEN CENT BESMETTELIJKE ZIEKTEN Wederom kinderverlamming De Staatscrt. van 14 Januari bevat een op gave van de in de week van 4 tot met 10 Januari 1.1. aangegeven gevallen van besmette lijke ziekten. Hieruit blijkt o.m., dat er 185 gevallen van roodvonk voorkwamen, waarvan 43 te Amster dam, 24 te Rotterdam, 8 te Eindhoven en 7 te Alkmaar; voorts 121 diphüierie-gevallen, w.o. er IS to Rotterdam, 11 te Amsterdam en 9 te 's. Gravenhage. Er kwamen 3 gevallen van kinderverlam ming Yoor, terwijl entstof werd afgeleverd door da koepokiniric'hting6n te Amsterdam, Rotter dam en Groningen voor resp; 857, 38 en 6 per sonen. Encephalitis na inenting kwam niet voor. KEURING DIENSTPLICHT Aan een onderzoek, als bedoeld in art. 22 der Dienstplichtwet zullen worden onderworpen: a. personen, die ingeschreven zijn voor de lichting 1932, met uitzondering van hen, die vóór den dag, waarop zij voor den keuringsraad zouden moeten verschijnen, van den dienst plicht zijn vrijgesteld wegens broederdienst. b. diegenen van de personen, ingeschreven voor de lichting 1931, die in 1930 tijdelijk on geschikt zijn verklaard en niet inmiddels bij nadere uitspraak geschikt of voorgoed onge. schikt verklaard of van den dienst uitgesloten zijn. De zittingen der keuringsraden zullen op of kort na 23 Maart aanvangen. En toch een strop Te Weert werd onderhandeld over den kooP van een auto. De eigenaar vroeg f 1200, waar op een bod van 1000 volgde. Toen deed de veï' kooper het voorstel dat hij den auto wilde af geven op de volgende condities, die aangeno men werden. De kooper zou de eerste week l^- talen één cent, de tweede week twee cent en zoo tot de 17e week elke week het dubbele. D® verkooper zou dan nog een ton bier cadeau Se' ven. De kooper betaalde thans 1310.71. TRAGISCH STERFGEVAL TE UTRECHT- Te Utrecht deed zich Vrijdagavond een tra- gisch sterfgeval voor. Tijdens het plechtig Lof» dat ter gelegenheid van een parochieele rf" traite in de St. Josephkerk gecelebreerd werd' raakte plotseling een dame onwel. Enke'® oogenblikken later was zij reeds overleden, n» nog van de H.H. Sacramenten der Stervend®11 voorzien te zijn. Onze Brusselsche correspondent meldt ons'- Bij een der jongste trekkingen van de leening der Federatie van coöperatieven voor oorlogs schade, viel een lot van één millioen francs f® beurt aan een Nederlander. Deze heeft als blijk van dankbaarheid ten op zichte van de twee oorlogsblinden, die zijn l®1 uit den trommel hadden gehaald, aan elk dez®r geluksaanbrengers een gratificatie van 5000 francs laten overhandigen. ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1919 en 1922. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader bekend worden gemaakt. VREDESPERSBUREAU. Naar wij vernemen, is te Amsterdam In voor bereiding de oprichting van een internationaal vredespersbureau. Bekende personen uit de in ternationale vredesbeweging zullen liuu mede werking verleenen. ST. PIETERSPENNING. „St. Bavo" bevat een schrijven van Kardi naal Paeelli, waarin deze mgr. Aengenent dank zegt voor het bedrag van 22.000 voor den St. Pieterspenning uit het bisdom Haarlem ont vangen. BEZOEK VAN AFRIKAANSCHE STUDENTEN. Dezer dagen zullen 25 Zuid-Afrikaansehe stu denten, waaronder 16 dames, een bezoek aan ons land brengen. DE GRIEP HEERSCHT De Rijkskweekschool te Zierikzee is voorloo- pig voor één week gesloten wegens ziekte van enkele leeraren. Geschat wordt, dat ongeveer een zevende deel der bevolking door griep is aangetast. UITVOER FIJNE ZADEN Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand December 1930 aan fijne zaden werd uitgevoerd: Maanzaand (papaver zaad:) 323 584 K.G. Karwijzaad: 634 S68 K.G. Kanariezaad: 1 271 537 K.G. Bruin mosterd zaad 73 823 K.G. Geel mosterdzaad: 127 665 K.G. MARKEN ONDER WATER. Door den hevigen Noordwesten wind is het eiland Marken Zaterdagmiddag te pl.m. drie uur onder water geloopen, zoodat het verkeer per roeiboot moest geschieden. De visschers- vlout was binnen, zoodat er geen ongelukken voorkwamen. BRANDSTICHTING? De politie te 's Heer Arendskerke heef- aangehouden zekeren de W. aldaar, in wien® woning eerst Donderdagavond en toen Vrijdag morgen brand ontstond. Beide keeren werd hef vuur in den aanvang gestuit. De justitie uit Middelburg stelde een onderzoek ter plaatse in- BRAND IN EEN KERKTOREN. Te Wijk bij Hensden is Zaterdagmiddag te om streeks vier uur, tijdens een kort doch. hevig onweer, dat gepaard ging met hagelslag, da bliksem in den toren, dateerend uit de 14® eeuw, geslagen. Een deel van de spits werd verwoest en er ontstond een begin van brand- Een wethouder en de gemeentebode beklom men den toren en bluscbten het vuur. Het driejarig dochtertje van den arbeider J- Bos te Beerta, heeft een kan met kokende melk van de kachel getrokken en den inhoud ovef zich heen gekregen. Haar toestand is zorg wekkend. Vrijdagavond te half negen is de 21-jarig® S. Pasterkamp, die zich met zijn drie broers aan boord bevond van de „Urk 260", op weg van Amsterdam naar Urk, bij de Houtrip, doos" het omslaan van het zeil over boord geslagen eb verdronken. Te Delft is de 81-jarige mej. Derksen ver moedelijk door den storm in het provinciaal Kanaal geraakt en verdronken. Haar lijk is ge vonden. DIEFSTAL VAN BLOEMBOLLEN. Gevangenisstraf geëischt Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden Vrijdag tereoht de 31-jarige G O. en de 22- jarige B. J. T., tuinarbeiders, beiden wonend® te Alkemade, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, te Amsterdam, verdacht van diefstal in vereeniging van een partij narcissenbollen, merk „King Alfred", ten uadeele van den tuin der Petrus Akerboom, te Roelofarendsveen. De Rechtbank te Haarlem veroordeelde G. tot een jaar gevangenisstraf en B. J. T. tot maanden, beide onder aftrek van voorarrest- De Procureur-Generaal Mr. Baron Harinxm» thoe Slooten, achtte het ten laste gelegde be wezen en requireerde bevestiging van het von nis der rechtbank. POSTZAK VERMIST Een hiit Ilodel naar Ze.ltbommal verzond)# paataaik met f, 1100 aan, geld werdit jwxm'fh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6