DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS EEN VERRASSING? EREEft ST EtfYERM 53ste JAARGANG EÏNSDAG 20 JANUARI 1931 No. 15929 1 bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" INGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN SCHEEPVAART NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS ABONNEMENTSPRIJS van (Je NIEUWE S('fIIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bii vooruitbetaling ^er örie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; Per week 25 cents. bezorging franco per post bedraagt de ab°nnementsprü's per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. l°SSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons Ureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents stuk. postcheque- en girodienst no. S1440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cta, Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. 'ratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.bij verlies van één hand, éen voet of een 'fger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs. voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Bij de stemming over een gemeentelijk inspecteur voor het lager onderwijs vacaturs de keer Goslinga werd in de raadszitting tan Vrijdag njet <je heer Duchateau, die num- mer êén stond op de aanbeveling van B. en W.. 1Uaar de heer Smit, nummer- twee van die aanbeteling) gekozen. Misschien is dat voor den buitenstaander een Verrassing geweest. Voor ons was het zulks di^t. Immers, nummer één was een Katholiek *to nummer twee nu ja, het doet er niet *°e, wat die wèl we en we vol§en 1111 lang Senoeg de Schiedamsche politieke bedoeningen 0111 te weten hoeveel bergen er moeten worden verzet, eer een Katholiek het tot een gemeente. Üjke functie van eenige beteekenis brengt. 2elfs als hij reeds dat is een gebeurtenis vrelke met dik krijt mag worden aangestreept als nummer één op een voordracht of aan beveling komt, liggen er nog zooveel struikel blokken op zijn weg, dat hij heelemaal nog been reden heeft om hoera te roepen. We weten dat nu eenmaal en we hebben geleerd er ons goed humeur onder te bewaren. Met de benoeming van den Inspecteur van ket lager onderwijs is het -aldus gegaan. We willen de fraaie geschiedenis onzen lezers niet °bthoudenj. In dc reehtsche raadsclub was men overeen gekomen. dat bij stemming over de drie aa-n- 'vevolenen ieder lid volle vrijheid had. Kwam het tot een herstemming tusschen twee candi- da,teii, dan zou de geheele rec'ntsclic club voor den rechtschen candidaat stemmen. Wat zag toen nu gebeuren? Bij de eerste stemming gaf al wat niet tot de drie reehtsche fracties behoort zijn stem den-heer Smit De Katholieken kozen een stemmig <ien Katholiek, nummer één van de aanbeveling; anti revolutionnairen en christe. üjk-liistortschen nummer drie, den heer Schokken. We zeggen er maar geen enkel woord over, dat nummer één van de aanbe veling js jjjj in vredesnaam nummer 0011 komen te staan, daar hij bij de stemming '''ie stemmen uit het Collega van B. en W. heeft moeten missen? geen enkele stem bui té ll die van de Katholieke raadsfractie ver wierf De heer Duchateau verwierf dus 8, de heer Smit 12, de heer Schokken 7 stemmen. Er volgde dus een tweede vrije stemming. Had deze hetzelfde verloop als de eerste wat in gewone omstandigheden had mogen worden verwacht dan zou daarop een hei- stemming zijn gevclgd tusschen den heer Smit toet 12 en den heer Duchateau met 8 stemmen. Het accoord der reehtsche fracties trad dan in ■Werking, zoodat de 7 stemmen van an.t-i revolutionnairen en christelijk-historischen den doorslag zouden hebben gegeven ten gunste van den heer Duchateau. Dat moest tot eiken prijs worden voorkomen ea de eenige manier waarop was het voor komen van een herstemming. De weg daartoe was heel eenvoudig. Een tweetal christelijk- histcrischen lieten hun eigen candidaat, die toch geen kalis maakte, hij de tweede vrije •-temming los, en gingen op den heer Smit ever. Ze bezorgden hem daarmee juist de meer derheid en het Schiedamsche ambtenaren, college was van verdere Paapsche smetten gered En zelfs aan het accoord In de reehtsche club hadden ze zich gehouden. Er was immers geen herstemming geweest! Maar een verrassing was het voor ons n'iet. Men kent zachtjesaan z'n pappenheimers wel. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur FAMILIE-, VOLKS- EN ARBE1DERSTUINEN Huurders van Familie-, Volks- en Arbelders- tuinen woTden herinnerd aan hun verplichting de verschuldigde huur voor 1931 be voldoen vóór of op 1 Februari a.s. Bij betaling na dien datum is, behalve de huur, een boete verschuldigd van 10 pot. van den huurprijs. SCHIEDAM, 20 Januari 1931. De gin; H. B. S.-VEREENIGING „ONDER ONS" De malaise welke de H. B. S.-vereeniging „Onder Ons" heeft doorgemaakt, blijkt al heel spoedig te zijn geëindiigd. Men is er won dervlug in geslaagd de vereeniging tot nieuw leven te brengen en zoo kon het bestuur in samenwerking met Utile Dulci een feestavond organiseeren in „Musis Sacrum" welke uitste kend is geslaagd, dok in dat opzicht, dait het leden, en donateursaantal weel- belangrijk is gestegen. 't Spreekt van zelf dat „de firma Adam en Eva" in Kaar wederwaardigheden weer met groot® belangstelling werd gevolgd: De dames- actrices mochten van den voorzitter van ,.On- der Ons", den heer Jan van Waart, bloemen in ontvangst nemen. Een jazz-band uit „Onder Ons"-leden zorgde voor pittige muziek. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een propaganda-actie Katholieke Jonge Middenstandsvereeui- Katholiek Leven" gaat een groote pro paganda-actie op touw zetten. Het ledental ver- grooten. da gelederen versterken. Niet dat Katholiek Leven kwijnt en met moeite zijn be staan tracht te rekken, o, neen, de K. J. M. V. tintelt van opgewekt, frisch leven. De ver gaderingen verheugen zich in een veelvuldig en irouw bezoek. Trouwens, de lezingen zijn een veelvuldig bezoek ook ten volle waard! Maar toch komt er een propaganda-actie, een kruistocht zouden we het bijna kunnen noe men. Waarom? Omdat éi' nog zooveel jongelui zijn die thuis hooren bij de Katholieke Jonge Middenstands ver eeniging, jongelui, die behoefte hebben aan leerrijke, prettige, gezellige bijeenkomsten; die omgang moeteh hebben met jongelui van bun eigen milieu. Katholiek Leven telt reeds een behoorlijk aantal leden. Maar nog steeds zijn er jonge- mensclien tusschen de 17 en de 25. die nog geen trouw bezoeker zijn van onze lezing- en clubavonden. En daarvoor is die propaganda-actie. Om U, jongelui, van den middenstand „midden stand" in den ruimsten zin des woords bij ons aan te sluiten. Op Vrijdag 6 Februari a.s. wordt in het ge bouw Beijersbergen in de Vlaardingerstraat een propaganda-vergadering gehouden, waar de zeereerw. heer rector P. Tim, uit Haarlem over de K. J. M. V. komt spreken. D nr worden de zooeven genoemde jongelui die neg geen lid zijn van „Katholiek Leven", verwacht. Daar zal hem het groote nut van een K. J. M. V. uiteengezet won-den. Voor dien datum komen eenige bestuurs leden die jongelieden wel eens bezoeken om hen persoonlijk te spreken en hen op te wekken op die bijeenkomst te verschijnen. Dus, katholieke jongelui, houdt den avond van 6 Februari vrij en komt dan rector Tim beluisteren. Hoe gvooter Katholiek Leven is, hoe mooier en doeltreffender haar arbeid woTdt. „K. L." KANTONGERECHT Zitting van 19 Jannari Uitspraken A. v. d. E„ Schiedam, zonder reflector ge reden 15 of 5 dagenG. M. O. te Vlaardingen, overtreding arb.wet 5 of 5 d.; P. v. d. K. te R'dam, parkeeren in de Dorpsstraat te Ovsr- schie 1 of 1 dag; A. v. d. V., Vlaardingen overtreding arbeidswet 3 of 3 d.; H. W. H. en L. H. te Overschie, ondeugdelijke melk ver kocht, elk 25 boete of 5 dagen hechtenis; H. B. te Vlaardingen, zonder licht gereden 3 of 2 dagen; C. J. de V., te Rotterdam, visschen zonder vergunning 0.50 of 1 dag. De zaak tegen E. W. D. B. alhier, wegens 'n aanrijding op den Rotterdamschen Dijk is 8 dagen aangehouden, terwijl de zaak tegen C. v. O. alhier, wegenis een aanrijding over 14 dagen verder behandeld wordt. De melkboer C. v. V. die tegen de mestkar opgereden is, welke zaak vorige week is be handeld, is vrijgesproken. ONGEVAL Gisteravond om ongeveer 7 uur is de 16-j, kantoorbediende F. S.. wonende in de Geer- vlietsche-straat in de Tuiulaan met zijn rijwiel onder een vrachtauto terecht gekomen. S. zelf kwam met den schrik vrij, doch zijn rijwiel werd vernield. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL In de gisteravond gehouden vergadering vau de Huishoud- en Industrieschool is tot lid van het bestuur benoemd: in de vacature mevr. M. G. v. d. BovenkampDresselhuis, mevr. J Schaberg—Qualm, De heer K. Lub is herbe noemd JUBILEUMCONCERT GEMENGD KOOR „Die Jungfrau von Orleans'' Zooals bekend zal Gemengd Koor ter gelegen heid van zijn 60-jarig bestaan hedenavond in ken R. K. Volksbond uitvoeren het oratorium Van C. A. Lorentz; „die Jungfrau von Orleans". De geschiedenis van dq H. Jeanne d'Arc i,s ge noegzaam bekend. Fredrich von Schiller heeft aan de hand van ke geschiedenis, een romantische Tragödae hierover geschreven. Het slot, de marteldood van de Heilige Jeanne d'Arc vond hij echter toindev passend. Zijn heldin mocht niet om komen op den brandstapel. Hij laat haar, die 'och maar mensch en vrouw was. aan de ver. 'oidiag ten offer vallen, ofschoon zij later Wederom een overwinning behaalt op zichzelf. Er zij dus op gewezen, dat hot laatste ge deelte van hot oratorium geenszins historisch is en dus alleen uit muzikaal oogpunt slechts van belang. Schiller heeft den marteldood Vervangen door een heldhaftigen dood op het slagveld. Aan het concert werken als solisten mede toevr. Jo Vincent, sopraan en de heeren Thom Denijs, bas en Marcus Plooyer, bariton. Het concert vangt aan om tien minuten over acht. DE WERKVERSCHAFFING TE EENERVELD Terwijl de werkverschaffing te Witteveen reeds vorige week was stopgezet, is zulks thans °olt met die to Eenerveld het geval. Deze voor 'eO'Pige stopzetting houdt vermoedelijk met het ongunstige weer verband. Vorig jaar. toen gedurende den geheelen winter niet gewerkt werd, vertrokken de arbeiders reeds begin Februari weer naar Eenerveld. RAAD VAN BEROEP ONGEVALLENVERZEKERING Tot lid-werkgever van den raad van beroep voor de Ongevallenverzekering is voor het tijd vak van 1 Januari 1931 tot en met 31 December 1936 benoemd de heer J. Lechner C.S.zn.; tot plaatsvervangend lid-werkgever de heer J. M. van der Schalk. DE K. R. O.-BUSJESLICHTER Door de Rotterdamsche politie Is een persoon aangehouden, die zich aldaar aan het lichten van K. R. O.-busjes t en nadeel e vain den Katholieken Radio-omroep schuldig had ge. maakt. Het is intusschen gebleken, dat de persoon niet dezelfde is als degene, die hier dergelijke oplichting heeft gepleegd. Deze laatste is nog niet achterhaald. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 17—18 Jan. GEBOREN; Johanna C., dochter van J. W, van Gulik en M. N. de Gids, Nieuwe Maas straat 124 Cornells, zoon van P. van der Geer en J. Rodenburg, Broersvest 41 Johannes, zoon van J. van Leeuwen en A. van Steenoven, Houtstraat 2 Adriaan C., zoon van A. W. Prins en A. C. Vermeulen, Halleij- straat 4 Bernardus, zoon van J. W. Kazen- broot en J. M. Hosman, Maasstraat 24 OVERLEDEN: J. A. van der Waard, 32 jaar. binnen deze gemeente C. G. Bosman, 73 jaar, Nassaulaan 75. ONBESTELBARE POSTZAKEN Brieven Binnenland: Mevr. Van Alen, Dieren: Boekh. Pr. Al.plein, Rotterdam; Consulaat Rot terdam; Dames van Dam, Rotterdam; Mej. Cor Dijk, Rotterdam; Mej. Jo v. d. Donk, Vento; L. II. E. den Hoog, Mej. J. v. Leeuwen, Rot terdam; Anny Müller, Den Haag; Nieuwsblad v. Rotterdam, Rotterdam; A. v. d. Pluijm, Witte veen; Oswald Reupscli, Utrecht; Rotterd. Brand- kastenfabriek, Rotterdam: Snijders, Rotterdam; Voorwaarts (13 stuks), Rotterdam. Briefkaarten Binnenland: T. J. v. d. Berg, Den Haag; Lena Boei, Rotterdam; J. Bolkema, Am sterdam; M. v. d. Does, Unukum, Friesland; L. Donkhovst, Amsterdam; Mej. M. v. d. Belaart, Den Haag; Nelly v. Lint, Rotterdam; C. Milten burg, Schiedam; Wed. J. Noman, Schiedam; B. Pil, Witteveen; Sjaak Poet, Rotterdam; Egbert Schlebaum, Amsterdam. Briefkaarten Buitenland: Ernst Bicker, Eng land; M. Struwe, Bochum; J. Sullich, London. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende December 1930 werd op spaar bankboekjes 'ingelegd 34.778,56 en terugbetaald ƒ25.254,27. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 9.524,29. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 22. Door itusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes Ingeschre ven nominaal 500, en afgeschreven 650. Der halve minder in- dan afgeschreven ƒ150. N.V. BLAISSE STRUNK. Orgelbouw. Bovengenoemde firma mocht, nadat enkele dagen geleden door haar met succes het groot, ste Theaterorgel van Nederland, voor het Asta Theater te 's-Gravenhage is afgeleverd, thans wederom opdrachten 'ontvangen van N.V. Cine ma Royal te Amsterdam voor een belangrijke uitbreiding van het orgel en van het Rem brandt Theater, oveneens te Amsterdam, voor een algeheel® revisie van het instrument. Ver der werd opdracht ontvangen ,tot het bouwen van een pneumatisch Kerkorgel, 2 manualen, voor de nieuwe kerk te Hoogkarspel terwijl het Kerkbestuur van de R. K. Kerk te KetW besloot tot aanschaffing van een ©lectrteche winddnstallat'Ie voor het orgie! over te gdan. LLOYD GEORGE op zijn landgoed te Churt, Surrey, waar hij Zaterdag zijn 6Ssten ver jaardag vierde DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Hoewel reeds meerder malen van verschillende zijden is gewezen op het gevaar van onbewaakt, overwegen tot dusver zonder resultaat is het m.i. niet overbodig, thans, nu zooals van morgen stad en land met een dichte misthaag is overtrokken, nog eens hierop de bijzondere aan dacht te vestigen. Immers.de stedeling, die zijn dagelijkschen ar- beidbinnen de stadsgrenzen verricht, denkt er geen minuut aan, welk gevaar men daarbuiten op de weg waar men een dergelijken overweg moet passeeren, loopt. Als inwoner van het nabije Kethel, zij het mij vergund hierop ndg- maals het licht te doen vallen. Sinds den datum der onbewaakt-stelling van verschalende overwegen op de Ned. Spoorwegen, zijn er eenige honderden Nederlanders gevallen onder de guillotine der bedoelde spoorwegen. Deze „terechtgestelden" waren geen bandieten, geen straatroovers, geen misdadigers, doch vrijwel allen te goeder naam en faam bekend staande huisvaders of jongemannen, die, meest in de uitoefening van hun beroep, met een of ander voertuig een der bew-uste overwegen passeerden, en of door slechte weersgesteldheid, of door slecht uitzicht door de moordende locomotief werden gegrepen. De beruchte overweg te Kethel, welke circa 7 slachtoffers heeftg eëischt, benevens dui zenden guldens materieele schade, bevindt zich langs den spoorlijn RotterdamHoek van Hol land, tusschen de gemeenten Schiedam en Vlaar dingen. Op circa 150 M. van den overweg ver wijderd bevinden zich waarschuwingsborden, o.a. van de B.B.N. (Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland). Dit is op zichzelf genomente respec teeren, maar het verliest absoluut zijn nut, wan neer men wel den overweg kan zien wanneer men ter plaatse is, doch niet kan beoordeelen of er al of niet een trein in aantocht is. Vooral bü mistig weer, als gevolg van geluidsdemping, kan men de treinen eerst op zeer korten afstand van den overweg hooren, terwül de armoedige petroleumlampjes van de locomotief het zien aankomen onmogelük maken. Typeerend is, dat zelfs bü helder weer meer dere malen bestuurders van voertuigen, die ter plaatse onbekend zü'n, aan voorbügangers vragen „of er niets aan komt", hetwelk grootendeels zünoorzaak vindt in het feit dat die menschen uit onbekendheid met den loop der spoorlijn, alle lichten welke rondom Vlaardingen, zooals Vul- caanhaven enz. branden, voor een naderenden treil! aanzien. Den angst, welke zich van de bewoners uit Kethel heeft meester gemaakt, kan iedereen ge waar worden, die zich eens de moeite en Hosten getroost, bü avond met de Kethelsche autobus de spoorlün te passeeren. De bestuurder, (het personeel van v. Dam isz eer correct) dooft nabü de overweg het binnenlicht om beter te kunnen zien, en nadat men de spoorlün is gepasseerd, klinkt een gemeenschappelüke zucht. Is het geen schande, dat men op een dergelüke manier van een verbindingsweg gebruik moet maken? Maar vooral bü mistig weer is bet levensge vaarlijk. Een bekend Ketlielsch type, die overigens niet geheel als normaal is te beschouwen, bevindt zich alsdan meestal op de bewuste plaats, en treedt „verkeersregelend" op. En traditioneel is het intusschen geworden, dat men omstreeks 1 Januari van ieder jaar, onder de vele geluk- wenschen die men onvangt, er een vindt, waarin ons geluk en voorspoed wordt toegewenscht door „Arie den overwegwachter". Het spreekt vanzelf, dat een ieder hem dan ook goed gedenkt. Is het intusschenniet diep treurig, dat deze man zich verantwoordeltik voelt voor de verregaande plichtsverzaking eener spoorwegdirectie. Men maakt alle mogelüke verkeersregels en voorschriften voor het verkeer over de openbaren weg, (in 's-Gravenhagc hield men onlangs ieder wielrüder aan, om te constateeren ofdiens fietsbel werkte!!!) maatregelen van welker nut ik zeer zeker overtuigd ben, doch, waarom, vraag lk mü af, mag het maar straffeloos geschieden, dat een trein met 60—70 K.M,-snelheid een over weg passeert (zelfs bü mistig weer) zonder eenig signaal te geven, Een enkele Tnaal gebeurt dit weliswaar wel, doch dan komt het voort uit verantwoordelükheidsgevoel van den betreffenden machinist. De Maatschappij bepaalt zulks echter niet, opdat men bü een eventueel ongeval, op grond van verzuim van signaal geven, de Maat- sohappü niet voor eventueel materieel verlies kan aanspreken. Terwül alle bedrüven en industrieën, meestal zeer terecht,, telkens nieuwe voorschriften heb ben na te leven, in verband met de veiligheid van personen, en bü in gebreke blüven, zware boeten oploopen, zonder dat men beoordeelt of een of ander bedrüf zich de kosten die iedere verande ring medebi engt, kan veroorloven, geeft de Ned. Spoorwegen een prachtig voorbeeld, door alléén „de aandeelen veilig" te stellen. In „De Nieuwe Schiedamsche Courant" kwam dezer dagen een bericht voor, dat een extra uit- keering aan de houders van aandeelen aan toon der gedaan zal worden, die voor de Staatsspoor 88.75 per aandeel van 250.en voor de H.IJ.S.M. 153.per aandeel van 1000.zal bedragen. Was het niet beter bü de huidige werkloosheid, dit geld ten nutte te maken aan de veiligheid van het algemeen? Met welk een angstig gezicht, zit de voerman op den wagen te turen. Tot op liet laatste mo ment kükt hü, dan links, dan rechts, of er geen trein, in zicht is, doen niets, heelemaal niets ziet hü door de dichtbewolkte lucht. Het geratel van de wielen, alsmede bet trappelen van liet paard maken het ook onmogelijk slechts iets te hooren. Danop het laatste moment waagt hü den overtocht. Een harde klap met de zweep om toch maar zoo snel mogehjk over te züm weerklinkt. Zal hü den overkant bereiken? Of zal hü de volgende seconde onder de machine der Ned. Spoorwegen vermorzeld zün? Zal hü zün vrouw met een vergenoegd gezicht kunnen begroeten? Of zal de vloek, die met den zweep slag gepaard ging, zijn laatst gesproken woord zün. Maar ach, wat maalt men er om in de krin gen der Spoorwegdirectie. Er wordt wel eens onderzocht, maar alüjd overdag en bü helder weer. Geldt een ouderwetsch spreekwoord, dat men, nadat het kalf verdronken is, de put dempt, in de put der onbewaakte overwegen zün reeds tiguurlük gesproken eenige honderden kalveren verdronken, doch aan dempen wordt maar niet gedacht. De vraag dringt zich bij mij op, of er indien onder de slachtoffers eens een hooggeplaatst persoon was voorgekomen, de overwegen niet reeds lang weder bewaakt zouden zün. Of moeten er eerst nog meerdere slachtoffers vallen, alvo rens men tot bewaking overgaat! Wee den verantwoordelüken Staatsman, wee, gij Minister van Waterstaat, indien gü niet den Mussolini-moed toont te bezitten, een beslissing in die richting te nemen. Het is te hopen, dat spoedig afdoende maat regelen zullen worden getroffen. A. G. v. DORP. Kethel, Januari 1931. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijks richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig ot geen neerslag, iets kouder. EEN RAADSEL. Geregeld volg ik de gemeenteraadsverslagen in ons Roomsch dagblad de laatste vergade ring was echter voor mij een raadsel. Wie kan dit oplossen? Benoemd moest er worden een inspecteur voor het onderwijs. Gegadigde waren een Vrij- hsidsbonder? een anti-revolutiotanair een Katholiek. Met volle gerustheid wachtte ik deze benoeming af, rechts heeft immers de meerderheid?! En wie is er benoemd? Geen reehtsche maar de Vrijheidsbonder? Hoe dit mogelijk is begrijp ik niet, en wellicht is de Redactie of een der geachte lezers bereid mij hiervan uitleg te geven. Onze reclitsche leiden stemmen toch zeker niet op een linksch candidaat? Of waren beide rechtschen weer onmondig, niet bekwaam? Van waar dan zoo'n uitslag? De reehtsche fractie is toch niet verdeeld of heeft het soms weer geklonken: Liever Turksch dan Paapscli? Ik vermeende, dat meerderen met mij zich die vraag zullen gesteld hebben en het al len met mij ©cms zijn er hapert iets, maar Wat? Hoogachtend. Een getrouwe lezer. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 4.52 tot 's morgens 7.29. op van AARTSBROEDERSCHAP VAN DE H. FAMILIE TE 'S-BOSCH Herdenking van het 75-jarig bestaan. Do Aartsbroederschap der H. Familie in de St. Jozefskerk te 's-Hertogenbosch heeft Zon dag haar 75-jarig bestaan plechtig gevierd. Te half acht uur werd een H. Mis met algemeene H. Communie voor de leden opgedragen. Te 10 uur celebreerde Z. D. H. mgr. A. F. Diepen, bis schop van s-Hertogenbosch, een pontificale Hoogmis. Na afloop der receptie bracht de patronaats harmonie van St. Catjirien een aubade. Des avonds had in de St. Jozefskerk de plech tige opdracht plaats, welke werd voorgezeten door Mgr. Diepen, die de medailles aan de nieuwe leden, de zilveren kruisen en medailles aan de zilveren jubilarissen en het gouden krnis aan den heer A. de Vroom voor 50-jarig lid maatschap uitreikte. Pater van der Velden C.ss.R. hield een pre dikatie en de bisschop heeft de jubileerende aartsbroederschap tenslotte in hartelijke be woordingen toegesproken, waarna Z. D. H. het Te Deum intoneerde. De oefening werd met den zegen met het Allerheiligste besloten. DE NED. MISSIE IN PARIJS Op de Intern. Koloniale tentoonstelling Van het uitvoerend Comité voor de Neder- landsche deelneming aan de koloniale tentoon stelling te Parijs is het verzoek uitgegaan, dat ook de Missie in Ned. Indië, zoowel in Oost als in West, aan die tentoonstelling zou deelnemen. Dat verzoek is ingewilligd, want de Katholieken mochten niet achterblijven, waar de gelegen heid werd geboden om naar buiten te toonen den heilzamen invloed, door de Kerk uitge oefend in onze Overzeesche gebieden. Al dadelijk stond het vast, dat niet zoozeer moest uitkomen, wat de een of andere mis- sionneerende Orde of Congregatie in onze In dien heeft gedaan, maar wat in haar geheel genomen de Katholieke Missie tot stand heeft gebracht. Getoond moet worden, wat de Katho lieke Kerk is voor onze Oost en West In overleg met de HoogEerwaarde Paters Provincialen van de Missionneerende Orden en Congregaties werd nu besloten, juist ook om het geheel beter te doen uitkomen, dat, na tuurlijk met medewerking van de verschillende missionneerende Orden en Congregaties, de inzending zou uitgaan van de Indische Missie- vereeniging, in wier hoofdbestuur de genoemde H.H. E.E. Provincialen zitting hebben. Zulk een inzending kost echter duizenden en duizenden en daarmede mogen de missies niet worden heiast. In de verschillende Missietijd schriften heeft nu het hoofdbestuur der Medi sche Missie-Vereeniging een oproep geplaatst, waarin de secretaris, prof. P. Groenen van Warmond (giro 17606) in het daaraan nog ont brekend bedrag van allen bijdragen vraagt. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K- Metaal, bewerkersbond ,.St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam^ Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groóte zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. K. Volksbond gelegenheid tot het al- halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver een igingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot halt 11 repetitie IConinkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan do Warande. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagavond: Ned. R. IC. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 20 Januari Jubileumconcert „Gemengd Koor" ter ge legenheid 60-jarig bestaan. R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Jaarfeest Propagandaclub St. Clemens. Parochiehuis. Acht uur. Schiedamsche Aquariumvereeniging. Lezing Bondsvoorzitter. Toegang voor belangstellen- den. Gebouw Eendracht. R. K. Sportvereeniging „Excelsior". Algem. vergadering heeren. R. IC. Volksbond; 8 uur, EEN DIAMANTEN FEEST Woensdag 21 Januari Knipcursus R. K. Vrouwenbond. R. K. Volks,- bond; acht uur. R. K. Sportvereeniiging „Excelsior". Algem. vergadering dames. R. IC. Volksbond; half 9, Donderdag 22 Januari Slotfeest Gemengd ICoor, Musis Sacrum, 8 uur. Dinsdag 27 Januari Algemeene R. K. Propagandaclub. Spreker. Pater H. de Greeve S.J. over Communisme, R. IC. Volksbond. Acht uur. Zaterdag 7 Februari ,/Watersportvereeniging Schiedam". Feest, avond voor de leden. Opvoering van Adam en Eva", door U. D. Musis Sacrum. Half acht De Zusters van Hallo te Nijmegen Zondag werd te Nijmegen de dag gevierd, waarop voor 75 jaar door Mère Eugénie Smet geboren te Rijssel 1825 en overleden te Parijs 1871 werd opgericht de Congregatie des Soeurs Auxiliatrices des Ames de la Purgatoire. Des morgens werd ter viering van dit diamanten feest in de eenvoudige kloosterkapel van Mariënburg een plechtige H. Mis opgedra gen door prof. dr. Kors O.P. die tevens in een predikatie de groote verdiensten van de jubi leerende Zusters, voornamelijk voor Nijmeegs armen, herdacht. SCHIEDAM, 19 Jan. Aangekomen: s.s. Casa- mance met "stukgoederen van Poti, West, Afrika, laatst van Havre; Eng. s.s. City of London met stukgoederen van Antwerpen; Eng, s.s. Feelcounty van Londen, alle om te dokken in de Wiilhelminahaven SCHIEDAM, 19 Jan. Vertrokken:. Eng. et, Nimoda naar Madeira 20 Jan.: Groote Schouwburg, De Wonder- •doktoor (Roti Hofstad-tooneel) 8.15 uur. 22 Jan.: Groote Schouwburg, De Rozen krans (Schouwspelers) S uur. 24 Jan.: Groote Schouwburg, Laagland (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s: Tivoli schouwburg, Champagne (Bouwmeester-revue). S uur, Zondag ook 2 uur (voor volwassenen) Arena-variété, 2)4 en sy2 uur, Zondag ook 5 uur (voor volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 dezer in: Royal, De weg naar roem; City, Say it with songs (voor, volwassenen): W. B.-theater, De zoon der go den (voor volwassenen)Scala, Het schip van Shanghai (voor volwassenen)Colosseum, Een. huwelijk uit wraak (voor volwassenen). SCHIEDAM, 20 Jan. Officieele noteering vad do commissie uit de Kamer van Koophandel, Moutwijn Moutwijn per H.L, ad 46 pet, f 11. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 1,40,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1