UITVERKOOP. DE EERSTE VOOR JAARSMANTELS. PRACTISCHE WENKEN? LICHT IN HUIS. ENKELE SINAASAPPEL- GERECHTEN. DINSDAG 20 JANUARI 1931 4 EENVOUDIGE VOLLEDIGE MAALTIJDEN. KALENDER VAN DE WEEK. UITGAVEN VOOR DE HUIS VROUW. REPARATIES. BOEMENVERZORG1NG. PARIJSCHE MODEPRAATJES. BELICHTING EN VERLICHTING. r WETENSWAARDIGHEDEN TEGEN SLAPELOOSHEID. SIN AASAPPEL-COMPöTE. GEVULDE SINAASAPPELEN. GEVULDE SINAASAPPELEN (met room) SINAASAPPELVLA (met griesmeel) SINAASAPPELVLA (met eieren) SINAASAPPELVLA met room) H EEN CAKE BAKKEN ZONDER OVEN. SINAASAPPEL-IJS. ALUMINIUM VAATWERK «Zalig, hoopjes te halen, ga je mee kind, 't 18 verrukkelijk." „Dotjes van hoedjes, schatten van japonne- Jes. coupons neen hespottelija goedkoop. Kant, löten, pochetjes, boeken, ja alles, alles, reuze goedkoop!" Aardige, levenslustige vrouwtjes en meisjes 11 auderen, als er eens geen uitverkoop ware, °udt ge er (jan ook, afgezien van uw mooglijk jvoseatertje, dat ge zoo handig bestuurt, wind 8 weer voor trotseeren, en misschien al uw eed- en uw zakgeld voor besteden, in één huddag? Het ia njej 0nze bedoeling om iets kwaads ,an uitverkoop te zeggen, wij weten maar al te hoi Soed, hoe deze aan de zijde der verkoopei's °S hoodig is om dikwijls te redden wat te 6 valt. Of het seizoen met zijn hooge prij zéó goed geweest, dat men het, de clien- vooral, als een premie wil geven. Maar waar is het, dat een uitverkoop altijd trekt. "Waar ia het, dat menigeen die iets noodig eeft, met gmart op een uitverkoop wacht, om dan biet de toereibende middelen zich iets g°eds en deeglijks aan te schaffen. btns kan het ook met het oog op de toe- °bist zijn voordeel hebben te koopen wat men 'bonienteel niet noodig heeft. Iaardaarmede moet meu juist zeer °°rzichtig zijn en het oude spreekwoord ge. ö«nken: „Die koopt wat hij niet en noodig heeft, zal goedig moeten verkoopen wat hij niet ontberen Drrr..., griezelige voorspelling, dat is er zoo eentje uit den goeden ouden tijd. die ®chter dikwijls den spijker, in deze „het zalige °opje", op den kop slaat. Het ban, wij geven het volkomen toe. zijn en z'n noodzaak hebben op „uitverkoop" alles aan te schaffen. Zijn wij echter voorzichtig en overleggen wij M. of het zoo laag geprijsde wel deeglijlt een Regeren prijs waard is, of de zaak of stof in Werkelijk een koopje, een voordeel aan- br( 'ebgt. Dat wij toch later niet zeggen, wat heb ik eraan, het nieuwe is net zoo voordeelig en veel ?°°ier, ik zit met een ouderwetsch ding, dat zelf niet gebruiken kan, niemand ban ge- ^b, had ik 't geld nog maar. Voor dergelijke gevolgen, waarschuwen wij vrouwen en meisjes. En verder als uw beursje het toelaat, profi- ee''t zooveel ge wilt van den „bon marchê" misschien kunt ge er anderen een weldaad ölede bewijzen, en den armen eens iets eentra's Seven. In ieder geval, de winkelier zal u dankbaar 8'3n, als hij niet in de bitterheid van zijn koop- biansziel overweegt „als je maar goedkoop ent dan komen ze wel." Bedenkt gij dan eens wat hel u scheelt, uit- ver lep of en }s het een luttel bedrag, 1 dan ook in den vollen seizoentijd, hen be- oordeelen die In „koopjestijd" u zulke buiten kansjes wisten te bieden. „Charitê bien ordonnêe commence per soi- blême". Rijk goed uit nwe oogen, dal het zoo hegee- reuswaardig lijkend voordeeltje geen echt «koopje" wordt zooals wij dat in goed Hol- 'bndsch verstaan. HUISMOEDER. luut niet; ze vindt het altijd akelig ze te moe ten verdelgen. Een muis goed bekeken, en goed geobser veerd is een mooi en grappig pelsdiertje. Daarbij; waarom bang zijn. Een slak, een rups, een slang kunnen je stil besluipen en doen altijd denken aan kwaadsprekers en lasteraars, sluipmoordenaars van leven en geluk. Maar een muis, 't schichtig diertje, dat vlucht bij onze nadering, ritst weg, daar moesten nu alle verstandige vrouwen, eens den schrik voor afleggen. 'n Muisje meldt zich beleefdheidshalve altijd, ander gedierte, spinnen, muggen, vliegen, val len je verraderlijk aan. Als je ze voelt is 't al te laat. Geen nood dames, muizen zijn schadelijk, maar ze vlieden ons. Geweldig was echter de paniek, te Neuren berg veroorzaakt, en wie weet, hoeveel van die arme beestjes dood getrapt of verminkt zijn. Ds zeden veranderen wel, vroeger als een vertooning niet beviel, werd er gefloten, een enkele maal met minder welriekende objecten geworpen, maar het meerendeel der toeschou wers wist het decorum te bewaren en ging heen. Protest genoeg De tijden veranderen, maar het is wel treu rig, dat ook de voorstellingen en betoogingen tot dergelijke drastische maatregelen nood- En nu nog het meest verblijdende nieuwtje voor hen, die de slanke lijn beoefenen. Doe geen buitensporigheden, lijdt geen honger en verzwak daardoor niet Uw gestel. 't Is zoo eenvoudig en practisch om bij lede ren maaitijd tot zich zelf te zeggen, niet zoo veel eten als ge wel zoudt verkiezen, minstens eens per week flink naar buiten diaven, niet slenteren s.v.p. en nooit iets gebruiken waar suiker in is, voor zoover ge het weet. Want waar gaat geen suiker in, of welk voe dingsmiddel is bijna suikervrij Eens per week het werkmeisje verbazen, door onze prestatie met zeil- of parketboender, is een probaat mid del tegen al wat de slanke lijn zou kunnen schaden. Dus huisvrouwen en anderen opgepast De z.g. smuldagen, velen in getal zullen elkaar opvolgen. Matigheid in alles, in rust, ln snoepen, eten en drinken, en de Fransche, Weenscke of Duitsche nouveautétjes zullen ons allen „au beau printemps" ten zeerste voldoen HUISMOEDER. Mis, huismoeders, vandaag gaat het hensch l®t, we zullen nu eens echt onpractisch zijn, Mleen maar zoo'n beetje onhuishoudelijk bab belen. Laten we hij ons elfuurtje, Kleintje koffie of 1-ookertje, what you like, eens over alles en s°g wat babbelen- Huismoeders weet U al, dat er in San Fran- Msoo, een restaurateur met een ander om tien dollar een weddenschap aanging, dat hij drie dioten of gekken zou vinden, die hem 1000 dollar voor een maaltijd zouden betalen Duizend dollar, en toch in dat land, waar alles en niets onmogelijk is, vond de restaura tor, Réne Black, geheeten, niet drie, maar ^3ftien idioten, die 1000 dollar voor zijn diner °^®r hadden. Het voorgerecht bestond uit een kasteel op- Setrokken uit hors d'oeuvres. Om den majes- Dteusen houw kabbelde een gracht van whisky de oevers van het „drooggelegde land öat te houden. De duurste visch en vleeschsoorten en koste- 'Ük wild werden in de ruimste mate geser- v®erd. Het geheel werd besloten met een dessert ^staande uit een geheel Zwitsersch landschap, ^gen, dalen, chdlets en watervallen, van echte Campagne, anders bruischte het niet natuur getrouw. Wat zal mijnheer Black in zijn handen ge dreven hebben, toen de gasten verzekerden, 'heer dan tevreden te zijn en misschien gaarne trug te komen. Wel dames, we gelooven niet, dat iemand van H zulk een dwaze overdaad zou willen mede waken, zelfs niet voor eigen rekening Weet U, dat de halve mouwtjes terugkee- ïen We hebben ze al gezien in den nazomer en •-«■rteelijk gevonden. Herinneren wij ons niet meer den tijd, dat c'° kimono-blouse hoogtij vierde en wij zoo Djn uit de breedte der stof, ja zelfs uit twee ■Ltpansche kleedjes een blouse tooverden met half lange mouwen Dat was zoo iets als het beroemde gerecht Tau „haast je rep je, driemaal pof is 't gaar". Dok fluistert men van manteltjes in het v°orjaar met dito mouwtjes. Heel lange hand schoenen, moeten de armen bedekken. Vrouw mode is wel excentriek. Waarom zou 86 niet; genoeg slavinnetjes te vinden, om de SUllen en nukken der tyrannieke vorstinne to Gehoorzamen. Hu nu ten laatste dames: Wie is er bang voor muizen Weet u, dat er te Neurenberg bij een mani- estatie tegen zekere revue, niet alleen met kwaijjk riekende gas- en andere bommen ge worpen werd, maar dat men zelfs een heel *eger witte muizen op de aanwezigen los liet *ang voor muizen is ondergeteekende abso- Koningin mode loopt steeds de seizoenen vooruit. Terwijl wij midden in den winter zitten, zijn de modehuizen reeds druk aan 't zorgen voor den komenden zomer en als wij ons op het strand door de zon bruin laten branden, worden weer nieuwe wintermantels en -costumes ontworpen. Waarom dan zouden wij niet „vooruitzien" en een en ander vertellen van de voorjaars mantels, de kleeding stukken, die wij aajitrek- ken zullen zoodra de winter op 'n ei?ide loopt f Bij de rentree der lente kiezen wij liet liefst eenvoudige modellen, die zich gemakkelijk dragen laten. De nieuwe voorjaarskleedtng schijnt, ten minste wat betreft lijn en snit, weinig ver andering te ondergaan. Daarbij zij geconstateerd, dat minder dan te voren de élegance in het gecompliceerde wordt gezocht: de modellen zijn uiterst eenvoudig. Effen stoffen gaan de plaats der fantasie- stoffen innemen. Mocht al aan fantasie-weef sels de voorkeur worden gegeven, dan zal men zich toch dienen te bepalen tot de sober be drukte, of de lichte geruite, of de schuin ge streepte. De vraag naar tweed wordt geringer, desniettemin pousseert de voorjaarsmode nog enkele fijne dessins; overigens verwacht men succes van bepaalde Scliotsche stoffen, losse weefsels van knap gecombineerde kleuren. Wat de tinten betreft: Kastanjebruin zal de lentezon het meest zien dragen, ofschoon groen, zoowel donker als licht en vogue blijft. Van het blauw handhaven zich de midden- kleuren en vooral die, welke aan den grijzen kant zijn. Zwart behoort bij de avondmantels. Bont mag met het oog op de wisselvallige tem peratuur op geen martel ontbreken. De eerste figuur onzer plaat draagt een petit gris kraag op een grijs-blauwen mantel met een marine blauw, lederen ceintuur. Dit eenvoudige model lieeft slechts zakken als versiering. De mantel, dien de middenfiguur draagt is meer bewerkt; hij is van groene geruite wol en gegarneerd met een staanden lichten kraag; drie mooie opnaden loopen aan de voorzijde van het kleedingstuk uit in plooien; ook op de mouwen ontbreken ze niet. Voor de reis is het derde model het meest geschikt. Het is licht-bruln van kleur en over al bewerkt met drie rijen naden. De kraag is zoo gemaakt, dat hij opgezet kan worden. Een knoop onder de kin zorgt er voor, dat hij gesloten blijft. R. Een practisch boeltje, dat in de huishou ding goede diensten bewijzen kan, draagt tot opschrift „Kleine reparaties in de huishou ding" en is geschreven door mej. E. J. Guise, lcerares aan de Nijmeegsche huishoudschool. Men vindt er van alles in wat op het „techni sche" gedeelte der huishouding betrekking heeft en de schrijfster bepaalt zich niet tot strikte „reparaties" maar geeft bovendien al lerlei nuttige wenken op het gebied der huis houd-,, techniek". Nijgh en Van Ditmars Uitg. Mij. te Rotter dam gaf het in het licht. Van de fa. H. P- Bendien te Kaarden ont vingen wij een flesch ,,Pokon", een nieuw preparaat, dat als bloommest volgens ver klaring van deskundigen uitstekende diensten bewijzen kan. De gelegenheid tot controle ont breekt thans. We moeten het dus bij deze aankondiging laten. PARIJS, 13 Januari 1931. Voor practische modellen, zooals over het algemeen de wollen petites-robes van het een voudige genre zijn, blijft marine-blauw altijd nog, ondanks alle variatie, die zich in de mode voordoet, een van de Wel speelt die tint op 't oogenblik geen over- beerscheude rol, maar ter afwisseling van zwart en kastanje wordt ze veel en graag ge kozen. Het hiernaast weer gegeven model is van marine-blauwe, dunne crêpe - de - laine. Twee aardige découpes gar- 20 Januari 1931. Het gezin is de volmaking van ons zelve, grooter dan ons zelve bestaande vóór ons en ons overlevende. 21 Januari 1981. Het schoonste wat in ons is, komt tot uiting in ons familieleven, in deze vereeniging van al wat teeder, liefderijk en offervaardig is. 22 Januari 1931. Het is begrijpelijk dat men gaarne een gezin vergroot, het is onbegrijpelijk voor ieder wel denkend men3cli, dat men het wil verwoesten en beperken. Dit laatste is een schending der natuur en een wreedheid die het harte treft. 23 Januari 1931. Gelukkig het gezin waar de vrouw een groot deel van het gezag in handen heeft. Hetgeen niet zeggen wil, dat zij het gezag van het hoofd des gezins mag voorbijstreven, of ontkennen. Ms dan zouden twist en tweedracht en strijd om do macht de droevigste gevolgen hebben. 2h Januari 1931. Hat is aan don huislijken baard dat de ge- voelens en meeningen gekweekt worden, die het geluk en den vrede der groote gemeen schap vormen. 25 Januari 1931 Gelukkig degenen die God heeft geboren doen worden in een braaf en goed gezin. 26 Januari 1931 De toekomst van bet kind ligt besloten in 'iet gezin waar het geboren is. zijn ziel ontwik kelt daar alle ontvanjgen indrukken. neeren corsage en rok. De laatste loopt van ouderen door enkele plooien ruim uit; het corsage wordt opge- vroolijkt door een petit- gilet van blauw crêpe- georgette, versierd met drie paarlen knoopjes. Een leeren ceintuur in dezelfde tint als het gilet, waarmede ook de manchetten harmoniee ren, voltooit het zeer aantrekkelijke geheel. Zooals uit het model valt op te makeu, heb ben de rokken van het meest gewilde tinten, meer eenvoudige genre betrekkelijk weinig ruimte, die meestal met plooien wordt aangebracht. Men groepeert deze liefst, hetzij van voren, of aan één zijde, of soms op onregelmatige wijze. Om de zuiver witte kleur van linnen en katoen bij het wasschen te behouden, voegt men bij elke vijf Meters waschwater twee eet lepels borax. Om te voorkomen, dat jam overkookt, wrijve men den bodem van de pan met boter of margarine in, voor er de vruchten en de suiker in te doen. De beste manier om wit hout, ook voor keukenvloeren of -planken, schoon te houden is: zet het hout eerst ln een zeepsopje; niet te nat maken, doop uw boender ln water, strijk langs wat groene zeep en strooi rijkelijk zand (van het allerfijnste schuurzand) over het hout. Schuur het hout ln de richting van de naden en wrijf het daarna krachtig schoon, liefst met een doek en een droog borsteltje. Personen, wier maag over stuur is moeten op hun rechterzijde slapen. Meestal is het zeer onverstandig ter ruste t gaan met eeu leege maag. Evenwel mag kort voor het naar bed gaan geen zware kost worden genuttigd en is het absoluut verkeerd thee, koffie of port wijn te drinken; daarentegen is het gebruik van cacao, bouillon, warme melk en soep aan te bevelen. Alcohol mag men slechts dan tot zich nemen als de dokter zulks adviseert. Een warm bad en daarna een warme dronk bewerken een verkwikkeuden slaap. Dit doen ook de warmwater flesch en het mosterd bad, doch bij het gebruik van deze moet men geen voedsel tot zich nemen. Er zijn verschillende middeltjes om spoedig ln slaap te vallen. Ze zijn het vermelden waard 't Blijft echter afwachten of ze onfeilbaar zeker werken zullen. Behalve de steeds populaire in-slaap-praten- methode is er een andere, die waarschijnlijk veel meer effect sorteert. Telt langzaam op het rhythme uwer adem haling, terwijl ge de oogappels in hun kassen laat rusten, van een tot honderd of hooger. Tien tegen een, dat u niet verder komt dan zestig Het geheim van een gezonden slaap behoeft geen geheim te zijn. Slapen doet men van zelf als men slechts een gezond leven leidt. Is er lets met de gezondheid niet in orde: degelijk voedsel, regelmatige beweging en een goede warmte zullen in den regel het mankementje verhelpen. Hoe meer beweging lederen dag des te dieper en heilzamer zal de slaap zijn. Denkt er ook om steeds doelmatige tegen de tem peratuur beschuttende kleeding, te dragen. Kiest een vast uur, waarop naar bed wordt gegaan. Iedere volwassene moet acht uur sla pen, de jongeren hebben minstens 9 S, 10 uur slaap noodig. Tracht nooit uw slaap te forceeren, want het zal u nooit gelukken, li- Het ls even noodzakelijk dat een huis vol doende licht krijgt, als dat dit licht wordt „af gestemd" op de kamers, waarin het valt. Een vrouw draagt geen kleed, dat hij haar uiterlijk en figuur niet pastZoo ook mogen de vertrekken eener woning niet lichter zijn dan hun aard toestaat. Men diene daarmede rekening te houden bij de aanschaffing van gordijnen en lampen. Een vrijstaande woning, waarin het daglicht van alle kanten binnen valt, zal daarom ge heel anders moeten worden „aangekleed" dan de huizen in een nauwe stadsstraat, of een donkere parterre-woning. Men moot zich daarom geen „mooie" lusters, lampen of gordijnen laten aanpraten, want, wanneer de lichtverdeeling niet juist en doel matig is, zal de woning, al ls ze nog zoo mooi, smaakvol en kostbaar ingericht, nooit gezellig zijn. Te veel licht vermoeit, maakt suf en ont neemt arbeidslust, te weinig licht doet het zelfde. Daarom verdient het aanheveling in zeer lichte kamers behalve de gewone gordijnen ook nog gordijnen van ruwe zijde of dun luster te hangen: geel of oranje schept een zeer bijzon dere sfeer als het felle licht getemperd er door dringt. Ook gekleurde battist werkt doel treffend. In donkere kamers mogen geen bro katen of damasten gordijnen worden gebruikt: ze nemen te veel licht weg, terwijl neteldoek- sche of luster gordijnen het tegendeel bewer ken. Evenwel is de belichting van een huis dik wijls geheel afhankelijk van de ligging. De hemelstreek, waarop de gevel uitkomt, de breedte der straat, de hoogte der omringende hulzen, de grootte van de vensters, alle deze zijn factoren van doorslaggevenden aard, waar tegenover de bewoner machteloos staat. Daar entegen kan hij van de verlichting van zijn huis maken wat hij wil: hij kan ze regelen, ze afstemmen op zijn levenswijze en zijn persoon lijken smaak. Nagenoeg overal heeft het electrisch licht het gas, de petroleum en de kaars verdrongen. Met stopcontacten is veel te doen. In eiken hoek van de vertrekken een stopcontact, ook al heeft men het oogenblikkelijk niet noodig. Het zal immers voorkomen, dat om een of andere reden het meubilair een ander plaatsje krijgt. Is bet dan niet gemakkelijk als de staande schemerlamp daar neefgezet kan wor den, waar ze het best tot haar recht komt Of is het niet prettig kleinere lampen, die men misschien ten geschenke ontvangt, zonder dat extra kosten behoeven te worden ge maakt, terstond te kunnen gebruiken. Fout is het midden in de kamer een plafond lamp te laten branden. De hoog hangende lamp toch zal niet .alleen de kamer onvol doende verlichten, doch zelfs op de tafel piet zooveel licht werpen, dat er een boek bij ge lezen of een borduurwerkje bij onderbanden genomen kan worden. Zoo'n kamerverlichting herinnert aan de onvriendelijke lampen van oud-modische stationnetjes: vreemd, onper soonlijk, niet huiselijk. Hoe mooi daarentegen wordt een kamer niet door een stemmige hanglamp met be schilderde glazen kap En vooral niet te ver geten door het schemerlicht van de staande lamp Deze zal slechts den hoek, waarin zij staat flink verlichten en de Test der kamer in half donker houden. Zij schept intimiteit, rust en bovenal gezelligheid. Op de schrijftafel mag nooit een lampje ont breken. Slechts het tafelvlak belichtend en met zijn kapje de oogen beschermend zorgt het er voor, dat de aandacht op het werk gecon centreerd blijft. Lampen op nacht- en naaitafel, voor den toiletspiegel en hoven den haard en de keuken tafel mogen niet luxueus zijn, daar ze slechts nuttig effect behoeven te sorteeTen. 't Is niet alle dagen Zondag Er zijn van die dagen, dat het werk zich in de huishouding zóó heeft opgestapeld, dat we er maar met moeite doorheen kunnen komen een drukke waschdag, een schoonmaakdag een extra-kamerbeurt, een overvolle verstel- maudvult U zelf maar aan. En op zoo'n dag zou er kans zijn, dat het middagmaal in 't gedrang kwam, als we er ons niet wisten uit te redden door het bereiden van een maaltijd, die bijna geen werk geeft en die tóch smakelijk en voedzaam is. 't Is gemakkelijk om van düt type altijd eenige voorbeelden in de keus te hebben zoo wei 's zomers als 's winters kunnen we er van profiteeren. Als vanzelf komt 's zomers in de gedachte rauwe sla met harde eieren en gebakken aard appelen samen op tafel gebracht, kunnen we die best als maaltijd aanvaarden, terwijl we aan de bereiding toch niet langer dan een balf uurtje tijd behoeven te geven. In den winter va't zoo'n koud gerecht min der in den smaak. Dat wil echter niet zeggen, dat we ook dan geen „gemakkelijken" maaltijd kunnen bereiden. Een voedzame peulvruchten soep (erwten-, booneu-, linzen-) kookt feitelijk zichzelf gaar en als we er maar op tijd de soepgroente bijvoegen en er nu en dan eens in roeren, om de erwten of boonen fijn te wrijven dan is daarmee ook dl het werk gedaan. Even weinig toezicht vraagt een maaltijd, die in hoofdzaak uit bruine boonen of capu cijners bestaat; bakken we daarom in 't laatste half uur, vóór het aan tafel gaan het spek (en misschien ook in dezelfde pan wat gesnipperde uien), dan zal met een appel of een sinaas appel als nagerecht iedereen voldaan van tafel gaan. Zeker mogen we als type van gemakkelijke bereiding ook onzen oud-Hollandschen stamp pot niet vergeten Beschikken we over een oven, dan valt als weinig bewerkelijk, volledig maal ook de „filo soof" niet te versmaden en als we den vorigen dag reeds hebben gezorgd voor een overschotje vleesch en een ruime hoeveelheid gekookte aardappelen, dan eischt ook deze smakelijke schotel niet meer dan een half uur van onzen kostbaren tijd. STEVIGE LINZENSOEP (4 PERSONEN) 500 G. (1 pond) linzen. 4 L. water. 20 G. (ca. 2 afgestreken eetlepels) zout. 500 G. (1 pond) aardappelen. 4 preien. 1 bosje selderij. 80 G. (4 afgestreken eetlepels) boter of mar garine. 4 theelepels Maggi's Aroma. Breng de gewasschen linzen aan de kook met het water en het zout laat ze zachtjes doorkoken tot ze ongeveer gaar zijn (1 1'/, uur) en voeg er dan de geschilde aardappelen, de gesnipperde prei en de fijngesneden selderij bij. Laat alles samen verder doorkoken en roer herhaaldelijk in de soep om de linzen en de aardappelen fijn te wTijven, zoodat de soep ge bonden wordt. Maak ze, zoodra ze gelijkmatig van dikte is geworden, af met de boter en de Maggi's Aro ma presenteer er sneedjes geroosterd brood bij of dobbelsteentjes oud brood, die in wat boter bruin gebakken zijn. STAMPPOT VAN ZUURKOOL MET WITTE BOONEN EN SPEK. I K.G. zuurkool 1)4 K.G. aardappelen 250 G. pond) witte boonen 400 G. mager spek 10 G. (ca. 1 afgestreken eetlepel) zout 4 theelepels Maggi's Aroma, Begin met de witte boonen op de bekende wijze gaar te koken. Laat het met lauw water afgewasschen spek uur koken met zooveel water, dat het juist bedekt is (ongeveer yt L.) leg er dan de gewasschen zuurkool op en na weer y, uur ook de geschilde aardappelen (die dus droog bovenop komen te^Uggen). Strooi er het zout tusschen en onderzoek, of er op den bodem nog voldoende water is vul, als dit niet het geval is, de hoeveelheid wat bij, echter steeds zóó weinig, dat er bij het stampen niets afgegoten behoeft te worden. Laat alles samen 7erder gaar worden (nog een goed half uur), neem het spek uit de pan en stamp de verdere benoodigdheden door elkaar. Meng er ten slotte losjes de witte boonen door, die inmiddels zijn gaar geworden en maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma. Doe het spek op een vleeschschotel en breng den stamppot over in een dekschaal. 8 sinaasappelen, 100 gr. suiker, wat citroen sap. Bereiding: Schil de sinaasappelen nauw keurig (verwijder ook alle witte velletjes) en snijd de vruchten in vrij dikke plakken. Be strooi ze laag om laag met suiker en bedruip ze met was citroensap. Laat de compóte een paar uur staan en bedruip de schijven gere geld met het vocht. Sap van 8 sinaasappelen, sap van 2 citroe nen, 150 gr. suiker, 7 blaadjes witte en 1 blaad je roode gelatine. Bereiding: Borstel de sinaasappelen goed schoon, snijd ze doormidden en pers ze voorzichtig uit, zoodat de schil niet bescha digd wordt. Schrap dan met een mesje alle vezels weg uit de binnenzijde van de schil. Verwarm het sinaasappel- en citroensap te zamen en los er de in koud water geweekte gelatine en suiker in op. Giet de vloeistof door een fijne zeef of door een vochtige flanellen doek. Laat de gelei in de helften stijf worden. Knip de schil met de gelei gelijk en snijd elke helft met een in warm water gehouden mes door. 4 sinaasappelen, 30 gr. geconfijte gember, 3 eetlepels gemberstroop, L. slagroom, 50 gr. poedersuiker. Bereiding: Geef over het midden van de vruchten een insnijding tot op het wit van de vrucht, werk dan met de steel van een lepel de sinaasappel geheel los van de schil. En ver wijder verder het wit. Of wel snijd de sinaas appelen in tweeën en verwijder er met een scherp mesje het vruchtvleesch uit zonder de schil te raken. Snijd het vruchtvleesch in ge lijke stukjes, voeg de stroop toe en laat het zoo een uurtje staan. Vul er dan de sinaas- helften mee en bedekhet met een dikke laag slagroom, die vermengd is met de poedersuiker en de in stukjes gesneden gember. sinaasappelsap (ongeveer 6 sinaas- 1 d.L. water, 1 ons suiker, ons griesmeel, geraspte schil van 1 sinaasappel. Bereiding: Breng water en sinaasappel sap aan de kook, strooi ex de dooreengemeng- de griesmeel, suiker en schil in, onder flink roeren en laat het zoo even doorkoken tot het gaar is. Doe het dan over in een kom en klop het met een eiklopper tot het luchtig en koud is geworden. Vul er een vla-schaal mee en garneer desverkiezend met slagroom. 4 sinaasappelen, 1 citroen, 4 eieren, 1 ons suiker, paaT klontjes suiker. Bereiding: Borstel een sinaasappel goed schoon en wrijf er met de klontjes suiker ste vig overheen. Pers de vruchten uit en voeg het vocht, gezeefd, toe aan 2 heele eieren en 2 dooiers die met de suiker en klontjes in een pannetje goed geroerd zijn. Laat het sap onder goed roeren voorzichtig hinden en roer de massa dan door de 2 overgebleven eiwitten die zeer stijfgeslagen zijn. Doe de vla in een schaaltje en presenteer er droge biscuitjes of wafeltjes hij. 5 sinaasappelen, 1 citroen, ongeveer 1% ons suiker, 3 blaadjes witte gelatine, M, L. slag room, 2 eiwitten, paar klontjes suiker. Bereiding: Borstel een sinaasappel goed schoon en wrijf er met de klontjes suiker stevig overheen. Verwarm het sap met de suiker en de klontjes even en los er dan de gelatine In op die in koud water is geweekt. Laat het sap onder af en toe roeren wat be koelen en roer het dan door de stijfgeslagen room en stijfgeslagen eiwitten (afzonderlijk kloppen). Doe de vla in een vla-schaaltje en presenteer er een droog koekje of gebakje hij. 4 d.L. appelen), FILOSOOF (4 PERSONEN.) 500 2 4 80 G. koud vleesch (een restje soepvleesch is b.v. zeer geschikt) K.G. koude gekookte aardappelen flinke uien L. melk G. (4 afgestreken eetlepels) boter, mar garine of vet van jus wat peper, nootmuskaat en zout 4 theelepels Maggi's Aroma. Doe in een pan (groot genoeg om het geheele gerecht te bevatten) een flink bodempje water (ongeveer 3 kopjes), breng dit aan de kook, voeg er de koude aardappelen bij en iaat die op een zeer zacht vuur langzamerhand door en door warm worden (ongeveer y, uur) voeg er, als het water dreigt te verkoken, ook de melk bij. Fruit intusschen in de koekenpan de fijnge snipperde uien met de boter of het vet mooi bruin (desverkiezende onder toevoeging van 1 theelepeltje kerry), roer er dan het fijngesne den (gehakte) vleesch door en zooveel peper, nootmuskaat en zout als voor den smaak noo dig Is. Stamp de heete aardappelen met de melk tot purée, roer er het mengsel uit de koekepan door, proef of er voldoende zout en kruiden in het gerecht zijn en maak het dan af met Maggi's Aroma. Dien den filosoof in een dekschaal op. Zonder oven kunt U op de volgende wijz een heerlijke chocolade cake bereiden: Door pond gesmolten delfia (dit moet voorzichtig geschieden, daar ze niet mag ko ken), wordt 1 pond lichte basterdsuiker, 5 volle lepels cacaopoeder en 2 geklopte eieren geroerd. Van dit papje wordt een laagje in een met boter besmeerde cakevorm of koektrommel gelegd, daarop een laag petit beurre waarbij men moet zorg dragen, dat de koekjes de vorm nergens raken, daarop weer een laag chocolade en petit beurre, tot èn de chocolade op is èn 2 ons petit beurre. Nadat de cake zoo een uur of 4 in den vorm heeft gestaan, wordt ze ge keerd en in plakjes gesneden. M. M. Sap van 5 sinaasappelen, sap van 2 citroe nen, 1% ons suiker, 3 eierdooiers, IV2 d.L. room, wat banketbakkersrood, geraspte schil van 2 citroenen. Bereiding: Meet het vruchtensap en vul het aan met water tot L. Voeg de ge- geraspte schil toe en los er de suiker in op. Roer de dooiers, doe er de room bij en het af gekoelde vruchtensap. Kleur het mengsel bij met wat banketbakkersrood en laat het op de gewone wijze bevriezen. M. M. Hoe het praatje in de wereld is gekomen, zullen wij wel nooit weten. Maar in verschil lende dagbladen zoo is ons medegedeeld heeft een berichtje gestaan, dat aluminium- vaatwerk aanleiding heeft gegeven of kan geven tot vergiftigingsverschijnselen. Zouden er menschen zijn^ die van dit praatje ook maar iets «elooven? Wij betwijfelen het, aldus dr. van Raalte in „Voeding en Hygiëne' Sinds jaren en jaren wordt allerlei spijs ook zure spijs in potten en pannen vain alumi nium bereid en nooit heeft iemand daarvan schade of ook maar hinder ondervonden. Nog pas, op het Wereld-Zulvel-Congres te Londen, heeft O. F. HuDziker, Chicago, een studie geleverd over den invloed van melk op verschillende metalen; hij heeft daarbij ge vonden, dat aluminium minder dan ijzer, zink, koper, tin en nikkel door melk wordt aange tast. In het bekende werk van Dr. K. B. Lehmann „Die Methoden der praktisclien Hygiëne" wordt gezegd: „Aluminium vaatwerk geeft bij de toeberei ding en het gedurende korten tijd bewaren van spijzeD en van koffie slechts onbeteekenende hoeveelheden metaal af, zoodat de mensc'n, wiens voedsel zooveel mogelijk in aluminium vaatwerk wordt bereid, slechts ongeveer 1 tot 3 milligram van het metaal per dag binnen krijgt". „Hoeveelheden van enkele milligrammen aluminium per dag mogen a priori als onscha delijk voor den mensch worden beschouwd, daar drinkwater (volgens Plagge) dikwijls hoeveelheden van 0.2 tot 18.4 milligram alumi nium oxyde per liter bevat".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7