ALGEMEEN OVERZICHT. TE MIDDEN VAN HET RUSSISCHE VOLK vy - -fo - <v> Scherp doorgevoerde klassenstrijd Ziek Engelands Rado-programs pepermunt Gaat Rusland suiker exporteeren VRIJDAG 23 J ANUARI 1931 COMMUNISTISCHE VREDELIEVENDHEID Wat een nusère op de wereld GAS IN HET MAASDAL Erger dan de Ouslric-affaire Bandieten overvallen een expres DE PRIMAAT VAN IERLAND PROTESTEERT NIETS NIEUWS ONDER DE ZON KpPr De scheikundige analyseerf, het publiek proeft de aparte kwaliteit van OPZIENBARENDE MOORD STORM OP DE ZWARTE ZEE H Ma EVSïJnhardt's Poeders DE SOVJETS HEBBEN GELD NOODIG V.'eer ministercrisis in Frankrijk Het ministerie Stee? lieett met lang geleefd. Zc/oals trouwens te verwachten was. Gisteren is liet jongste kabinet met 293 tegen 283 stemmen om hals gebracht, liet roemloos einde van een roemloos bestaan. De stemming had plaats bij gelegenheid van een interpellatie van Buiat over mededeelin- gen, door den landbouwminister Boret, inzake de graanprijzen gedaan, welke mededeelingen tot een hevige speculatie hadden geleid. De interpellant heeft een zeer scherpe rede- veering gehouden, maar het meest treffende was, dat hij den minister kon verwijten, dat diens connecties en bekendheid met den graan handel den schijn hebben gewekt, dat de spe culatie van den groothandel vrijdom kreeg en do belangen der boeren werden benadeeld. De debatten waren buitengewoon scherp en da genadeslag werd gegeven door oud-minister Flandin, die niet enkel den minister van land bouw maar hef geheele kabinet aanviel en gebrek aan homogeniteit en aan een leidende gedachte verweet. Da verdediging van den minister van land bouw was uiterst zwak en de minister-presi dent wist zijn meerderheid niet anders bij eikaar te roepen, dan met een beroep op de voorstanders van do ieekenwetgeving Zulks maakte op de kamer al een zeer slech ten indruk, daar de rechtsche oppositie de prio riteit vroeg voor haar afkeuringsmotie, terwijl de minister-president slechts een dagorde zon der meer kon aanvaarden. Toen de prioriteit aan de motie van de oppo sitie werd verleend, bleef er voor het ministerie niets anders over, dan heen te gaan. i oen aan het einde van de schorsing de uit slag van de stemming bekend werd, bracht de nieuwe meerderheid een ovatie aan Flandin, die als het ware Tardieu, die ongesteld is ver ving. lie socialisten ovationneerden de communis ten, omdat die tegen het kabinet hadden ge- s-srad en daardoor de Tardieu-meerderheid had den geholpen. Toen Steeg binnentrad, brachten de kartel- listen ook hem een ovatie. De kamer geraakte in zulk een groot rumoer dat de voorzitter slechts met moeite den uit slag van de stemming kon mededeelen. Het ministerie is bezweken aan zijn eigen grove fouten. In de parlementaire kringen was na de zwakke verdediging van Steeg de crisis voorzien en verwachtte men algemeen het op treden van een kabinet-Laval, waarin de oude Tardieu-meardorheid het leeuwenaandeel zou hebben. Het Vredcsmanifest De Europeesche studiecommissie ie uiteenge gaan in een sfeer van hartelijkheid en toena dering, welke voldoening kan schenken. De verwachtingen waren allerminst hooggespan nen: men vreesde zelfs, dat zich in deze bij eenkomst, welke de eensgezindheid wilde na streven, zulke scherpe tegenstellingen zouden openbaren, dat zij veeleer als een manifestatie vin verdeeldheid zou moeten, beschouwd wor den. Zeer typisch heeft Briand na beëindiging der conferentie voor do internationale journa listen liet verloop der besprekingen geken schetst, Deze waren, zelde hij, op hartelijke, bijna op broederlijke wijze gevoerd. Dat de commissie zoo'n gunstig verloop mocht hebben, is niet het minst toe te schrij ven aan de grootsche rede van onzen landge noot dr. Colijn, die met een buitengewone openhartigheid voor de vereenigde ministers van buitenlandsche zaken heeft durven uiteen zetten, hoe de tot dusverre gevolgde econo mische politiek onvermijdelijk tot oorlog en ondergang moet voeren. De vrees is zeker niet ongerechtvaardigd, dat de diepe indruk, welken dr. Colijns woor den klaarblijkelijk gemaakt hebben, weer zal vervagen, zoodra de gedelegeerden in de stu diecommissie weer in hun eigen, vaak sterk nationalistische en protectionistische omge ving zijn teruggekeerd, maar voor het oogen- blik hebben zij ten (ninste dit goede effect ge had, dat zij de gevaren, waaraan Europa bloot staat, weer duidelijk voor oogen hebben ge steld, en dat onder dien invloed tegenstellin gen, welke op ernstige conflicten dreigden uit te loepen, aanmerkelijk verzwakt zijn. Het behoeft geenszins te verwonderen, als die invloed ook goede gevolgen voor do bespre kingen in den volkenbondsraad gehad zou heb ben. Want daar evenzeer zijn de felle tegen stellingen minder omlijnd tot uiting gekomen; kon men zelfs van een zekere toenadaringsge- zindheid gewagen, welke, al zullen enkele reeds besproken factoren zooals bijv. bet iso lement van Duitschland daartoe wel hebben bijgedragen, tot dusverre alle verwachtingen overtreft. Bijzonder interessant is, dat in de Euro peesche commissie de vier groote mogendhe den Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië een gemeenschappelijke proclamatie heb ben ingediend, welke als een vredesmanifest kan worden beschouwd. Iu dit manifest verklaren de vier machlig- sle landen van Europa, dat zij vastbesloten zijn om den vrede te handhaven, dat zi, meer dan ooit den wil bobben om bet mecanisme van den volkenbond te benutten, teneinde ieder ge wapend conflict ta verhinderen. Nu zullen enkelen dit manifest als een apotheose beschouwen, als een oplaaiend en hel oplichtend vuurwerk, dat snel verdooft; een oogenblik van enthousiasme en dan weer den ouden sleurgang. En tocht ligt juist in deze betooging in een dergelijke omgeving, op een moment, dat geheel Europa in onrust ver keert en de volken angstig over de mogelijk heid van een nieuwen oorlog spreken, een psy chologische factor van geruststelling, van kal meering, van absolute afwijzing van het ge weld om den vrede alleen door het rechtsin stituut van Genève te handhaven. Daarvan kan, zooals Motta terecht opmerkte, de betee- kenls voor de Europeesche politiek nooit over schat worden. Dat bovendien dit manifest zoowel door Frankrijk en Engeland als door Duitschland en Italië den volken als bekroning van het werk van de eerste zitting der studiecommis sie werd aangeboden, getuigt van den wil tot samenwerking om de groote politieke en eco nomische problemen, welke een oplossing ver- elaehen, In Europeeschen geest op te lossen. Da moeilijkheden dier samenwerking beginnen eerst, ais men tot de practijk komt; maar zoo lang de vastberaden wil bestaat om door ge meenschappelijk overleg resultaten te bereiken en deze is in het vredesmanifest uitgespro ken behoeft men niet te wanhopen. De Europeesche studiecommissie is tot Mei uiteengegaan en men verwacht, dat aij, In dezen of in voimaakteren vorm, in de toe komst steeds gelijktijdig met den volkenbonda- f&ad zal vergaderen. Daardoor zal de nauwe samenhang met het Gfeneefsohe instituut aan getoond worden, terwijl ook' een wisselwerking ten goede tusschen beide lichamen kan uitge oefend worden. Zullen in Mei wederom zoovele ministers van buitenlandsche zaken in Genève .bijeen- komen! Als de vjorteekenen niet'bedriegen,' ja. Begreep men aanvankelijk ternauwernood, waarom zoovele ministers zicb de moeite van een lange, reis getroost hadden; zag men daar in vooral een welwillendheid jegens Briand en Frankrijk; na de zitting is men tot de over tuiging gekomen, dat dit eerste contact, al heeft het nog geen federatief Europa, zelfs niet in de vaagste omlijningen gebracht, goed werk heeft verricht en heilzaam kan werken. Tot Mei zal in de vier subcommissie veel werk gedaan moeten worden, practUch werk om tot een program te komen. Moge dit even veel belovend zijn, als de zoo juist geëindigde eerste zitting der Europeesche studiecommis sie. De a.s. Ontwapeningsconferentie De voorzitter van den volkenbondsraad, mi nister Henderson, heeft gistermorgen vroeg onverwachts do leden van den volkenbondsraad bijeengeroepen in een geheime zitting, die werd gehouden in do privé-appartementen van den waarneqjenden secretaris-generaal van den volkenbond en waar slechts de veertien raadsleden aanwezig waren zonder eenig ander lid der delegaties. In die geheime zitting van den volkenbonds raad is slechts besloten, dat nog tijdens de huidige zitting de definitieve datum van het bijeenroepen der ontwapeningsconferentie za! worden vastgesteld. De kwestie van de benoeming van een voor zitter en van de plaats der conferenties is nog niets verder gekomen. Gistermiddag vindt opnieuw een geheime zitting plaats, waarin men misschien inzake één dezer kwesties tot een beslissing komt. De gedelegeerde van Ierland heeft gistermor gen bekend gemaakt, dat bij het voorstel zal doen, een vertegenwoordiger der Vereenigde Staten het voorzitterschap over de aanstaande ontwapeningsconferentie op te dragen. Bij een rondvraag onder de overige gedele geerden moet reeds een groote meerderheid haar instemming met dit denkbeeld hebben betuigd. Als candidaat zou dan generaal Dawes, de Amerikaansuhe gezant te Londen en de ont werper van het Dawesplan, in aanmerking komen. Het Londensche Vlootakkoord Bij de opening van het Japansche parlement beeft Sidehara 's lands minister van buiten landsche zaken, na een constateeren dat Ja pans betrekkingen met de volken van Amerika en Europa vriendschappelijk zijn, ook gespro ken over het vlootverdrag van Londen. Het is onmogelijk, verklaarde spreker, de rol te overschatten, die het Londensche viool- verdrag In de stabiliseering van den interna tionalen toestand zal spelen. Het verdrag heeft op opmerkelijke wijze den geest van vertrouwen en hulp tusschen de deelnemende landen aangemoedigd. Na de Ronde Tafel-conferentie De nationalistische partij der legis latieve Britsch-Indische vergadering beeft beraadslaagd over do verklaring van Mac Donald tot besluit der ronde tafel conferentie. De partij vindt daarin een bevredigend aan bod, een diepgaande studie waard, zij kan zich met de grondgedachte ervan vereenigen en zeer zeker ook met den geest waarin het aanbod werd gedaan. Zij is echter van meening, dat een volledige, onpartijdige en sympathieke overweging dar voorstellen onmogelijk is zonder wapenstil stand en opheffing der politiemaatregelen. Zij acht het hopeloos te werken voor het schep pen van een atmosfeer van vrede, zoo lang de organisaties van het congres onwettig worden verklaard en invloedrijke leiders in de gevan genis zitèen. Vuurwapenen en munitie in beslag genomen Gisteren werden bij verschillende bestuurs leden der communistische partij te Essen huis» zoekingen gehouden, waarbij een groot aantal militaire vuurwapenen met de daarbij behoo- reude munitie in beslag is genomen. De wape- nen werden in gehetme bergplaatsen ontdekt en waren goed dn orde gehouden. Ook is een hoeveelheid verboden communis tische lectuur in bes-lag genomen. De betrokkenen zijn in hechtenis genomen en zullen wegens het onbevoegde bezit van wapenen en voorbereiding tot hoogverraad ver volgd worden. 20 millioen menschen zonder werk GENEVE, 22 Januari. (II.N.) Het internatio nale arbeidsbureau berekent het aantal werk- loozen over de geheele wereld op 20 millioen, waarvan alleen in Europa meer dan 11 mil lioen. In Europa is dus het aantal werkloozen, ver- geieken bij verleden jaar, verdubbeld. De ramingen voor het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten loopen uiteen tusschen de 5 en 10 millioen. Maandag vergadert een bijzondere commissie van 't internationale arbeidsbureau, aan welke verschillende memoranda over de oorzaken van de werkloosheid voorgelegd zullen worden. Ontsnapt uit een chemische fabriek? BRUSSEL, 21 Januari. (V.D.) Hedenmiddag werd te Tllleur in de atmosfeer de aanwezig heid van gas geconstateerd. De bevolking vluchtte naar haar woningen. Het is niet onwaarschijnlijk,, dat het gas ontsnapt is uit een chemische fabriek aan de Maas, welke stikstof fabriceert.. Er zijn geen slachtoffers. FABRIEK IN ASCH GELEGD Tengevolge- van kortsluiting is brand ont staan in een nikkelwerkf*h.rU>.k tg Brussel'. Het gebouw met de machines en de voorraden- werd geheel vernield. De schade ia zeer aanzienlijk. LTALIAANSCH BANKIER IN HECHTENIS Gevechten over een nieuw financieel schandaal in Frankrijk PARIJS, 21 Januari. (V.D.) In Parijache fi nancieels en politieke kringen deden heden geruchten de ronde o-er een nieuw financieel schandaal. De politie hoeft, volgens deze geruchten, huiszoeking gedaan bij een Parijsche crediet» bank; over het resultaat dezer operatie"wordt streuge geheimhouding in acht genomen. In goed ingelichte kringen verluidt, dat dit schandaal slechts weinig in omvang verschilt van de Oustric-affaire. Van andere zijde echter wordt beweerd, van een klacht van een cliënt der bank. PARIJS, 22 Januari (H.N.) Naar uit Rome aan „Le Journal" wordt gemeld, is de Italiaan- scbe financier Qualino, die indertijd de Oustric-bank belastte met de introductie van de aandeelen der Snia Viscosa op de Parijsche beurs, op aanklacht van een bank te Turijn in hechtenis genomen. De passagiers uitgeplunderd Onder bedreiging met revolvers Naar gemeld wordt, hebben zes gemaskerde bandieten den expres-trein DetroitCincinnati (Ver. Staten) aangehouden en, onder bedrei ging met revolvers, de passagiers uitgeplun derd. Zij wisten, na eerst een der passagiers, die weigerde zijn geldswaardige eigendommen af te geven, doodgeschoten te hebben, ongehin derd te ontkomen. „Een ernstig vergrijp, als een christen-natie vervoermiddel wordt voor anti-christe lijke propaganda" Op een dezer dagen gehouden vergadering van den Katholieken-bond te Birmingham heeft o.a. kardinaal Mac Rory, de aartsbis schop van Armagh en primaat van Ierland, het woord gevoerd. De kardinaal protesteerde met nadruk tegen zekere programs van de B.B.C. (Britsch Broad casting Company), speciaal tegen het uitzen den van wat Z. Em. noemde „een heidensoh evangelie" en anti-christelijke propaganda". In het najaar van 1930, aldus de kardinaal, heeft de B.B.C. toegestaan,. ja wellicht zelf het initiatief genomen dat een aantal mo derne profeten hun inzichten over Engeland en dë wereld verkonden. Eén derg.üjk prediking van het moderne heidendom is van ernstigeren aard dan zekere inzendingen in de bladen, immers die spre kers hadden een gehoor, dat bovendien voor een groot deel uit jongeren bestond. „Ik ben van oordeel", vervolgde de aarts bisschop, „dat bet een ernstig vergrijp is, als 'n iand, 't welk er een staatsgodsdienst op na houdt en zich openlijk voor een christen-natie uitgeeft, aau een instelling als de B.B.C., die toch zoo goed als 'n nationale instelling is, toe staat 'n vervoermiddel te worden voor anti christelijke propaganda. Er zal wellicht geantwoord weden, dat ook gezonde christelijke leering wordt uitgezonden, maar die repliek is niet afdoende. Immers, dat gezond christelijk onderricht wordt gegeven door zekere instellingen in een christelijk laud, is allernatuurlijkst; wat we niet ver wachten is, dat men on3 daar anti-christelijke leer voorhoudt". GRIEP BIJ DE ENGELSCHE VLOOT Ruim 100 patiënten naar het hospitaal GIBRALTAR, 22 Januari. (V..) Op een deel van de nabij Gibraltar gestationneerde Atlan tische vloot lieerscht een ernstige influenzn- eptdemie. Aau boord van drie Britsche slagschepen heerscht de ziekte het hevigst, n.l. aan boord van da „Squadron", aan boord van het slag schip „Renown" en aan boord van de Re pulse" Van deze schepen zijn 102 patiënten naar het militaire hospitaal te Gibraltar overge bracht. Dientengevolge kan het vlootdeel waarvan deze schepen deel uitmaken, niet aan ds ge wone manoeuvres meedoeu en zullen de drie schepen waarschijnlijk in quarantaine moeten 'olijven. Ook Z. O.-Frankrijk ernstig aangetast PARIJS, 22 Januari (H.N.) In het Zuid- Oosten van Frankrijk breidt de griep zich sterk uit. Iu verschillende plaatsen kan dien tengevolge de post niet meer bezorgd worden. In enkele sleden is 1/3 van de schoolkinderen ziek. GROOT MAFFIA-PROCES Niet minder dan 2800 misdaden Zware straffen uitgesproken ROME, 22 Januari. (H.N.) Na een lang durig proces ia vandaag te Caltanlsetta op Sicilië vonnis geveld tegen 18G leden der maf fia, aan wie niet minder dan 2800 misdaden ten laste waren gelegd. Vijf en vijftig beschuldigden werden vrij gesproken, een vierde deel werd tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld, 5 tot tucht huisstraffen van 30 jaar, terwijl aan.de ove rige. beklaagden 'tuchthuisstraffen tot in het geheel ruim 1000 jaar werden opgelegd. AUTO-ONGELUKKEN IN DE V. ST. Het aanta] auto-ongelukken in de Vereenigde Staten beweegt zich in stijgende lijn. In het afgeloopen jaar rijn deer auto-ongelukken 32.600 menschen om liet leven gekomen tegen 31.215 ia 1929. ,Nog altijd zijn veel kruiwagens noodig om iets te hereiken" „WEG MET DE WODKA" SOCIALE HYGIëNE Een gebeurtenis, die niets bijzonders was; een gebeurtenis, die ieder overkomen kan. De auto had een lekken band en de chauffeur was bezig aan de reparatie en ik liep heen en weer op den modderigen, breeden weg; aau beide zijden akkers. In een pels van schapenvacht gehuld, hoewel het nog niet koud was, stond een boer van een jaar of veertig naar het werk te kijken. Ik gaf hem een sigaret en maakte eep praatje met hem. Eerst natuurlijk over bet weer: zou hét een koude winter wofden, en toen over de prijzen; wat kost de haver? Enfin, het gewone praatje, dat men in alle lan den met alle hoeren maakt. "Wij spraken ook over Hollandsche en Deensche koeien en de boer vertelde, dat zijn koe gestorven was en dat hij ai lang wachtte op een andere, die de „kolchoz" (de collectieve gemeenschap) hem zou bezorgen. 'r* DE NIEUWE MEESTERS. (Schets van Russisch artist te Muskou, November '30 gemaakt „Ik heb al drie „prasjenije's" (verzoekschrif ten) geschreven, maar ik heb nog altijd mijn koe niet", vertelde de boer, „ik ken niemand, die in het bestuur zit, dus het zal wel lang duren". Ilc vroeg liem, of dat noodig was, of dan niet ieder op gelijke wijze behandeld werd en of men nog altijd „kruiwagens" behoefde om iets te bereiken. Met den boer sprekend, waande ik mij een oogenblik ir. den ouden tijd en zeide „je" en „jij", zooais men vroeger deed. De boer was niet beleediga en noemde mij zelfs „barin" (mijnheer), een woord, dat in de nieuw-Russische woordenboeken niet meer be staat. „Barin, my nje znajein", hetgeen letter lijk beteekent: wij weten niet, maar waarvan de zin is: Wij zijn onwetende, ongeschoolde, arme menschen. „Wij" is het nog altijd en niet „ik", wij, als een categorie van menschen. Dat begrip van onketend, ongeschoold en arm te zijn is er niet uit te krijgen, ook na 13 jaren van communisme; de boer voelt, dat hij geleid wordt en hij weet, dat hij een dier der kudde is. Spreek met welken Russischen boer gij wilt, natuurlijk zonder dat hij geobserveerd wordt door een communistisch beambte, en gij zult dat diep-treurige, fatalistische en typisch Russische „my nje znajem" liooren. Om zijn koe terug te krijgen, had hij al drie „prasjenije's" moeten schrijven. Ook die ver zoekschriften. prasjenije, zijn altijd ty pisch voor Rusland geweest. Rusland was het land met de meest uitgebreide bureaucratie en. hoe vreemd het colr klinken moge, het is nog altijd zoo. Zelfs de vreemdeling, dis iets noo dig heeft, behalve dan als hij geheel wordt rondgeleid door de „Woks", zal dit al gauw gewaar worden. Het communistisch beheer heeft het oude stelsel niet kunnen doen ver dwijnen. Voor elke mogelijke kwestie moet een „prasjenije" worden geschreven, die over heet wat schijven loopen moet, voordat eene besjis sing getroffen is, en nog altijd zijn veel krui wagens noodig om eene gunstige beslissing uit te lokken. Op dat punt is niets veranderd en is alles bij het oude gebleven, ook, helaas, wat betreft de „wzjatka" (het geld. de fooi, die men geeft, om iets gedaan te krijgen). Eigenlijk krijgt men niets zonder wzjatka. En, zooals er files van wachtenden bestaan voor de coöperatieven, zijn deze ook in eik- bureau, bij elke administratie te vipden. Vroe ger stonden deze wachtenden in de anti-ehavn bres der gouverneurs, jp de wachtkamers der „isprawniki" en andere beambten; nu zijn z'.i in de wachtkamers der „kameraden" inspec teurs, die, net ais vroeger, hun portiers en ka merbewaarders hebben, die belust zijn op een wzjatka, net als hun meerderen, met dit ver schil, dat de wz.iatka voor den portier uit de portemonnaie, die voor den kameraad inspee- teur uit de portefeuille komt. Er is werkelijk niets nieuws onder de zon. Iu een der stadsparken van Moskou kwam een oud, hongerend uitziend vrouwtje op mij af en vroeg eeu paar kopeken. „Ik ben arm", zeide zij „en mijn eenige zoon zit voor.een jaar in de gevangenis". Zij vertelde mij een verward verbaal over dien zoon en waarschijn lijk was het voor bet grootste deel gelogen. Maar het einde klonk wel waarschijnlijk: hij was veroordeeld tot twee jaar. maar wegens zijn proletarische afkomst was de straf tot één jaar verminderd. Want dat hoort en leest men voortdurend in het tegenwoordige Rusland: „wegens proletarische afkomst iB deze of gene gunst verleend". Voor ons rechtsbegrip is zoo iets onbegrijpelijk. Wij kennen in liet Recht geen bevoorrechte klasse; wij weten niet van klassenjustitie en bij ons zijn „verzachtende omstandigheden" op andere, zuiverder basis gevestigd, maar in Rusland hangen zij enkel en alleen af van de afkomst der veroordeelden. Is deze van proletarische afkomst, dan worden zii ioecenast: is i-ü van niet-proleta-izche origine, dan gelden geen verzachtende onein digheden. Op dat punt is de klassenstrijd in Rusland scherp doorgevoerd. Ik was onder het voorwendsel een kamer, liever gezegd zooveel kwadraat meter woning- ruimte, te willen huren In een arbeiderswoning in Moskou. De familie zat aan tafel. Het was bij een meesier-arbeider, die goed betaald werd. Maar wat een verschil bij de wijze van woning van een arbeider van dezelfde soort bij ons; bij ons leeft de slechtst-betaalde arbeider niet zoo. Volkomen gebrek aan comfort, aan de rneest eenvoudige hygiëne en eten op tafel, dat bij ons geen bedelaar zou aanraken. Nu weet ik wel, dat men Rusland niet met Nederland kan vergelijken, maar ik bad toch gedacht, dat dertien jaren van regeeren voor en door de arbeiders, het leven van den ai beider verbeterd zouden hebben. En weer zeg ik: iaat een Hol landsch communistisch fabrieksarbeider eens een jaar (als hij het zoo lang uithoudt) in Rus land gaan werken en dan eens oprecht vertel len van bet leven der arbeiders in de Sowjet- Arbeiders-Republiek. „Weg met de wodka"; „Vaders, drinkt niet"; „Wodka is de vijand van liet socialisme", opschriften, die men overal in Rusland lezen kan. Waarom is er dan toch wodka? Het Volks- commisariaat van Hygiëne (Narkomzdraw) voert hierover een feilen strijd met het Volks commissariaat van Financiën (Narkomfin); bet. eerste wii het Staatsmonopolie afgeschaft zien en Rusland droogleggen, daar bet in de wodka een even groot vergif ziet voor bet volk als in den godsdienst (dikwijls worden de twee in één zin genoemd)het tweede heeft de inkomsten van het monopolie noodig, die het vorige jaar 15 pet. van het Staatsbudget uitmaakten. De wodka-verkoop was door de Tsaristische regeering in 1914 bij het uitbre ken van den oorlog stop gezet en dit verbod bleef tot 1921 van kracht. Toen werd het ver bod opgeiheven door toedoen van het Commis sariaat van Financiën, terwijl toen ook het Commissariaat van Gezondheid het nut van dezen maatregel inzag om Zoodoende den clan- destienen handel en aanmaak van spiritualiën (samogon: eigengemaakte brandewijn of spiri tus) tegen te kunnen gaan. In het tijdschrift „Alkogolism i barba z nim" (Alcoholisme en de strijd daartegen) geeft het Ministerie van Gezondheid de volgende cijfers: Verbruik van Wodka in millioenen liters- Stedelijke Landelijke Jaar: bevolking. bevolking. 1913 34S 761 1925—1926 121 105 19261927 188 211 1927—1928 - 221 288 De vergelijking is niet volkomen juist, daar in 1913 nog Polen, Finland, de Baltische Sta ten en Bessarabië bij Rusland hoorden. Men bemerkt echter, dat het alcohol-verbruik in een tijdvak van twee jaar meer dan verdubbeld is. In de groote zoogenaamde cultuur-parken wordt geen alcohol verkocht. Men stelt dit1 al gemeen voor als een overwinning der revolutie. Dat is onjuist en onwaar. Voor den oorlog be stonden er in alle groote steden volkshuizen met theaters en parken voor onderen en voor kinderen, waar steeds de verkoop van alco hol verboden was. Ieder, die het Rusland van vroeger gekend heeft, herinnert zich het prach tige „Volkshuis" (Narodny Dom) van keizer Nikolaas II te St. Petersburg. Een enthousiaste bolschewtek liet het mij zien ais overwinning der revolutie, vergetend, dat het meer dan 30 jaar bestaat en den naam droeg van den door hen vermoorden keizer. Op liet punt van sociale hygiëne heeft het Sovj&t-bestuur veel verricht. Overal zijn zoo genaamde „Ambulances" en „Gezondheidspun- ten" gesticht, hetgeen vooral bij de uitbreiding der industrie noodzakelijk was. Er komen nog veel epidemieën voor, vooral op het platteland, waar de bevolking niet veel weten wil van de nieuwe hygiëne, hoewel die den kinderen op school wordt ingeprent. Maar meri weet, op bet platteland zijn nog heel weinig scholen. Docli ook dit hygiëne-werk is geen zuivere re- volutionnaire overwinning; de tsaristische re- g.-erlng deed precies hetzelfde en de hospitalen op het platteland, ik zag er slechts twee zien er zeker niet beter uit dan vroeger. Daar bij ontbreken er thans tal van geneesmiddelen in de hospitalen en apotheken, die vroeger steeds aanwezig waren. De vrouw heeft than3 volkomen dezelfde rechten als de man; op dat punt kan men ze ker van een overwinning der revolutie spreken. Dat het communisme het gezinsleven wil uit roeien, is dikwijls tegengesproken, maar het blijft een onloochenbaar feit. Het wetboek be treffende huwelijk, familie en voogdij (1 Ja nuari 1927) zegt in artikel 2: „De registratie van een huwelijk geeft een onwederlegbaar be wijs van liet bestaan van bet huwelijk"; en in artikel 12; „Als bewijs eener huwelijksgemeen schap. in het geval het huwelijk niet gere gistreerd Ia, djent voor het gerecht het feit van wónluggemeensehap enz." Dus een volkomen gelijkstelling vrn gere gistreerd en niet-geregistreerd huwelijk, wij zonden zeggen van een buitenechtelijk samen wonen. Er bestaat dan ook geen onderscheid tusschen wettige en niet-wettige kinderen, echte of onechte kinderen. Huwelijk en schei ding geschieden door registratie, indien beide partijen bet eens zijn. In principe is het moge lijk op één dag te trouwen, ts scheiden en weer te trouwen, met dezelfde of met een andere vrouw. Evenals in de landen, waar de Code Na poleon geldt, zooals bij ons, heeft bet kerkelijk huwelijk elke rechtskracht verloren. Maar dat wil niet zeggen, dat er in Rusland niet meer ip de kerk getrouwd wordt. Natuurlijk trou wen er alle Katholieken in de kerk en de meeste Orthodoxen ook, vooral op het platte land. Eeu Orthodox geestelijke verzekerde mij, dat op het platteland ongeveer 75 pot. der hu welijken kerkelijk voltrokken worden: ik heb natuurlijk dat cijfer niet kunnen controleeren, maar uit hetgeen communisten en „goddcloo- zen" mij mededeelden, concludeer ik wel dat het juist is. Itecl.' 3Ó4'® Over het sexueele vraagstuk in Rusland j het hier niet de plaats te spreken. Zij, daarin belang stellen, kunnen er veel over v den in de volgende boeken: H. Hausfein. sexuellen Hygiene in Sowjet-Russlanü, t»0" 1926; Pasehe-Oserskij, Sexualstrafrecht In 'Sowjet-Union en Claude-Anet, l'Amour en Ru sie (Grasset, Parijs). Een zeker gemeenschapsgevoel is in bet ven geroepen door de talrijke clubs, die z0° wel in de steden als op bet platteland l*0* staan. Vooral in de steden, waar men eng be huisd is, heeft het clubleven een groote v'uc' genomen en de arbeider komt graag in 213 club, waar hij een oogenblik de misère het dagelijksch leven vergeet, geen kou van lijf'1 en de radio liooren kan. Natuurlijk is de par tij" propaganda zeer sterk in de clubs en gaat liet gezinsleven er door ten gronde. Ook de iT° wen en de jeugd hebben haar clubs. Het IS e zeker gezelliger dan thuis. Dat was bet d°e_ en dat doel is bereikt, want een eigenlijk *r huis is er niet meer. Om 't bestaande productie overschot te doen verdwijnen d. Koopman dood in zijn woning gevonden Nadat Maandagavond de bloedige mooi''' op den directeur van den bioscoop „Mercede3 Palast" te Berlijn heeft plaats gehad, is B®r* lijn wederom opgeschrikt door een dergelijk misdrijf. Gisterenmiddag vond men den SO-jarig®11 koopman Freudenheim, door drie diepe in®3' steken getroffen, dood in zjjn woning in h®' Noord-Oosten van Berlijn. Aan zijn bezittingen ontbrak een bedr®-® van 200 Mark. Da moordcommlssie stelt een onderzoek naar de verblijfplaats van een 35-jarigen ma0' dien men gisterenavond laat tezamen met h®' slachtoffer voor diens woning heeft gezien. Schepen vergaan? BOEKAREST. 22 Januari. (W.B.) Op d" Zwarte Zee woedt sinds verscheidene dagen e®11 hevige storm. Van een Engelsch cn een Grieksch stoom schip, die van Consiantinopel vertrokken zij0' werd niets meer gehoord, zoodat men vrees'-» dat zij zijn vergaan. De Roemeensche passagiersboot „Konin# Carol" is met een vertraging van twaalf uur te Constanza aangekomen. Het schip heeft in den storm zijn anker beide masten verloren. Aan de kust der Zwarte Zee worden in tota®1 ongeveer drie honderd motorbooten vermist. 'loor gevatte koude, zwaar gevoel ln liooftl ledematen, Influenza, Griep, Rheumatisc'U Pijnen, alsook vastzittende Hoest; in al d® gevallen zullen U spoedig heipen. Doos 45 et. Bi) Uw Drogd®^ Roel. 3080 DGVS 1* Onze Londensche oorrespondent schrijft on3' Nauwelijks hebben, na maandenlange onder handelingen, de Brusselsche besprekingen ée' leid tot resultaten, waarvan leidende BUiker' producenten zich veel voorstelden, of men ',e' gint te vreezen dat de uitvoering van het be' roemde Chadbouraeplan op moeilijkheden 2® stuiten van Russische zijde. Volgens de „Evening Standard" zijn er tee' kenen die erop wijzen, dat Rusland voorne mens is op de suikermarkt een soortgelijke r° te gaan spelen als het in het najaar op graanmarkt gedaan heeft. Het voornaamste do® der gesloten overeenkomst is, door middel yaI1 beperking van de productie of den uitvoer vo°' een tijdvak van 5 jaren, 't.bestaande productie overschot te doen verdwijnen. Gelijk men v/®®' heeft Duitschland, dat een groot surplus h® het tot stand komen van een vergelijk aan vankelijk hardnekkig in den weg gestaan, do®11 ten slotte de overeenkomst eveneens gerati"' ceerd. Het voor export beschikbare surplus van Ru3' land wordt hier nog tweemaal zoo hoog gestel ais dat van Duitschland, en eerstgenoemd lan schijnt thans begonnen te zijn. met den uitvo®1 van het overschot. In Indie is eei) lading aan gekomen en verkocht beneclen de pariteit va0. Java-suiker, en twee andere ladingen zijq y<? Oostzeehavens bestemd. Nadat Rusland de graanmarkten gedesorga niseerd heeft door het dumpen van zijn graan» bedreigt het thans do suikermarkten. Mr. Chadbourne, de vertegenwoordiger dW Cubaanselie suikerindustrie, keert naar Londen terug om de besprekingen met sovjet-ambtena ren, welke hij eenige weken geleden te Berlli11 aangevangen 'had, opnieuw aan te knoopen. Rusland laat zich door andere economisch® overwegingen leiden dan de overige suikerpr"- duceerende landen. Het exporteert zijn suikef" surplus om dezelfde redenen, waarom het zijn graansurplus geëxporteerd heeft, niet °n' winst té maken op het product, maar om da' het geld noodig heeft, en het tot eiken pi'Ü3 wil krijgen. Het dumpen van Russisch graan hseft desorganisatie der graanmarkten ten ge volge gehad, eif aldus de economische crisis Amerika verergerd; het dumpen -van Russi sche suiker kan, op wat kleiner schaal, soort gelijke gevolgen met zich sleepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2