ALGEMEEN OVERZICHT. DREIGT ER REVOLUTIE-GEVAAR IN DU1TSCHLAND Cycloon boven Sicilië DE KATHOLIEKEN-ACTIE IN LITAUEN „Duitsche Zondag" DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 EEN ONPRETTIG AVONTUUR Oorlog in de lucht HEVIG ONWEDER TE BRUGGE 48 UUR LANG RAASDE DE ORKAAN In een tunnel onthoofd EEN VAL VAN 12 METER DE POLITIEKE TOESTAND OP MALTA DE MEENING VAN PATER MUCKERMANN KOMT 'T BOLSCHEWISME OVER DUITSCHLAND NAAR NEDERLAND? l LANDING OP EEN WOLKEN KRABBER? De verdediging van België HELLEBAUT ZET ZIJN CAMPApN^ VOORT VLOER INGESTORT TIJDENS EEN LIJKDIENST VOOR DE WERKLOOZEN De toestand in Spanje De leider der Catalaaasche separatisten, kolonel Macia, is Zondag te Barcelona aange komen en afgestapt op het met palmen ver sierd station, waar honderden personen waren bijeengekomen om hem welkom te h-eeten. Maoia zatte zijn reis voort par automobiel, begeleid door meer dan zestig andere automo bielen, die alle de Catalaansche vlag hadden ontplooid. Langs den gelheeilen weg werd Macia levendig toegejuicht. Er had dien aangrijpende tooneelen plaats. Veie personen omarmden hem weemend, terwijl anderen riepen „Leve onze groote vader Kolonel Macia kon evenmin zijn tranen be dwingen. De dichter Veciiura Gassol, die eveneens naar 't station wilde gaan, werd gearresteerd om betoogintgen te verhinderen, doah werd eenige uren later weer vrijgelaten. Ondanks het betoogingsverbod ver. ^zamelden honderden psreonen, mearendeels jonge lieden zich voor het hui-s van kolonel Macia, waar zij hem lang-d-urig toejuichten. Macia verscheen op het balkon, sprak eenige woorden van dank en zei-de dat zijn ideaal kon worden samengevat door deze drie woorden: vrijheid, trouw en rechtvaardigheid. Aan journalisten moet hij verklaard hebben voornemen-s te zijn een krachtige campagne te voeren voor het organiseeren »an zijn partij. Zoodra hij hiertoe machtiging zal hebben ontvangen, zal hij openbare conferenties hou den om zijn programma ui-teen te zetten en alle problemen van Catalonig te bespreken. Hij verklaarde zich tegenstander van witte of roode dictatuur, en hoopt te komen tot de oprichting van een federale Spaansdh-e repu bliek, met volledige scuvereiniteit van iederen staat en minimum deelname aan de rij-ksregee- ring. Inmiddels heeft zich een eigenaardig voorval voorgedaan. In den nacht van Fwnderdag op Vrijdag werd Zamora, die in de model-gevange nis te Madrid is opgesloten, aan de telefoon geroepen door iemand, die zeide de minister president te zijn. Toen Zamora aan d-e telefoon kwam, werd de verbinding verbroken. Bij informatie, bleek, dat er door "den premier niet naar Zamora ge vraagd was. De ministeir van justitie beschouwt bet .voorval als een misverstand, doah de vrienden van Zamora zien hierin een poging van de Spaansche kgaanairen, om aan den cipier ge legenheid te geven op Zamora te schieten, on der voorwendsel, dat deze wilde vluchten. Voorts wordt uit Madrid gemeld, dat Sanchez Guerra voornemens is, zich uit het politieke leven terug te trekken. De oons'tituitiionaiisten hebben in zijn plaats Melquiades Alvarez tot hun leider gekozen. De ecnstitutionalisten moeten besloten heb ben zich bij de gemeen-t-sraadsverkieizingen te onthouden. De repubUkeiinsche paftij en de sociaal-demo craten daarentegen hebben besloten aan deze verkiezingen wel deel te namen en ctaarbij sa men te gaan. Zij hopen in de meeste groote ste den van Spanje da meerderheid te verkrijgen. Aan de verkiezingen voor de Cortes zullen zij echter geen deel nemen. Roerig Zuid-Amerika In Peru schijnt de opstand grooteren onmang te hebben aangenomen, dan de corsprenkeir'ke berichten deden veronderstellen. Officieel wondt toegegeven, dat Arequ-i-ba in het bezit van de opstandelingen is, De opstandelingen schijnen in het Zuiden des lands het gezag -geheel in handen te h-slbbem en men vermoedt, dat ook de 2 groots-te sche pen van de oorlogsvloot zich -bij de opstandelin gen hebben aangesloten. De regeerimg heeft de reservisten voor den tijd van 2 maanden opgeroepen en ook al-Ie ihandelavliegtuigen gerequireerd. Enkele vliegtuigen heibben regeerin-gsgeiziinde couranten en proclamaties boven Arequiiba af geworpen. De cps tan delingen van hun kant hebben te Arequi'toa een postvliegtuig van de Panameri- can Air Lines in bes-lag genomen. In het Noorden des lands schijnt op hef oogen- blik al-les rustig te zijn. De minister van binnen land sake zaken, die te Lima is teruggekeerd, verklaarde, dat de sta king op de petroleum,ter-rei n-en van Talaca ge ëindigd is en dat het bedrijf hervat is. Men leidt hieruit af, dat de moeilijkheden nog meer van economischen dan van pol-i! ie- keu aard zijn. Gemeld wordt, dat in geheel Perif de censu ir is afgekondigd. De ernst van den toestand zou voornamelijk blijken uit het feit, dat de regeering 1600 reservisten heeft opgeroepen, alsmede vrijwilligers, om de regeeringstroepen te versterken. Officieel wordt slechts toegegeven, dat Arequipa zich in handen der opstandelingen bevindt: In Zuld-Peru vinden de revolution airen echter grooten aanhang, en nog slechts de garnizoenen van Cuzco, Puna en Juliaca zouden de regeering trouw zijn gebleven. Ook zouden zich de twee grootste schepen van de Peruaansche vloot bij de opstandelin gen hebben aangesloten. Wat Argentinië betreftf volgens be richten uit Buenos Ayrea -heeft de politie een nieuw oom plot ontd&kt, dat door aanhangers van dsn vro-egeren president Irigoyen en and-e ren op tou w gezet zou zijn. Volgens" de „Prensa" hielden de samenzweer ders h-un bijeenkomsten in -liet klooster San Francisco. Het voo-rnemsn was tijdens de afwezigheid van president Uriiburu de revolutie te begin nen. De beweging is ech-te-r in d-e kiem verstikt. Een monnik en verschil lende aanhangers van Irigoyen zijn in hechtenis genomen. Ook verscheidene officieren, o.a. de vroagere inspecteur-generaal van bet le-ger generaal To- ran-zo, moeten bij het complot betrokken zijn. De beperking der vloten De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, en de eerste lord der admi raliteit, Alexander, zijn in gezelschap van den vlootexpert Craigie en een adviseur van de ad miraliteit, naar Parijs vertrokken, om de on derhandelingen over een beperking der bewa pening ter zee, welke reeds geruimen tijd te Parijs tusschen Craigie cn de Fransche reges- ring gaande zijn, voort te zetten. In het Engelsche lagerhuis deed Dalton, In antwoord op een desbetreffende vraag, mede- ieellng van het vertrek der belde ministers naar Parijs. Hij voegde er aan toe, dat de an dere mogendheden, die liet Londensch vloot- verdrag onderteekenden, van het verloop de zer besprekingen op de hoogte werden gehou den. Een conservatief vroeg nog, of de woordvoer der der regeering de verzekering kon geven, dat de naar Parijs vertrokken ministers uit fluitend consultatieve bevoegdheid hadden, en dat er geen sprake zal zijn van nieuwe con cessies of nieuwe garanties van den kant van Engeland. Dalton weigerde, reedis nu dienaangaande in lichtingen te verschaffen. Sir Eric Drummond heeft na zijn terugkeer uit Z.-Amerika de voorstellen voor 't maken van propaganda op grbote schaal voor de ont wapeningsconferentie door het secretariaat van den volkenbond overwogen doch gemeend zijn goedkeuring daaraan te moeten onthouden. Hij ging daarbij uit van de overweging dat het secretari-aat als executief en administratief orgaan van den volkenbond niet de bevoegde instantie is, om in een zoo belangrijke aangele genheid als d-e ontwapening zelfstandig pro paganda te ma-ken. Schiele's landbouwprogram Het Duitsche rijkskabinet hield drie zittingen welke gewijd waren aan de behandeling van het landbouwprogramma van dr. Schiele. Hieruit leidt men af, dat het kalbinet alles er op wil zetten, om tot overeenstemming te geraken. Minister Schiele zal n.l. de behande- ling van zijn begroeting in den rijksdag inlei- lei-den met een groote redevoering, waarin bij natuurlijk nadere mededeeling over zijn pro gram wil doen. De rijkskanselier had ook nog afzonderlijke besprekingen met den mi-nis-ter van financiën en met den minister van arbeid Een en ander wijst er echter op, dat nog be langrijke meeningsversohillen bestaan. Over de kwestie van d-en houtinvoer moet overeenstem ming zijn bereikt e-n wel in den zin van minis- ter Sch iele, waarbij hem een zekere volmacht word-t verstrekt, echter op voorwaarde, dat het gelukt met Zweden en Oostenrijk tot overeen stemming te geraken. De hoofdzaak blijft echter het vraagstuk van de „Veredelu-n-gsw-irtsohaf-t", waartegen vooral de minister van arbeid en ook hand-el en indus trie ernstige -bezwaren hebben in verban-d met de 'boycotbeweging, die biervan in het bui-ten- land te wachten is, terwijl ook verschillende handelsverdragen in strijd met dit programma komen. Omtrentde genomen beslissingen is nog geen communiqué verschenen. Slechte behandeling van een 80-jarigen man NEW-YORK, 23 Februari (N.T.A.) Op de grens tusschen Mexico en de Vereenigde Staten heeft, volgens berichten uit Engelsche bron, een merkwaardig voorval plaats gehad. Een 80-jarige Duitscher, woonachtig in Californië, had een reis naar Mexico onder nomen. Bij zijn terugkeer weigerde de Amerikaan- sehe pascontröle den man door te laten; de Mexicanen van hun kant lieten den vertrok ken vreemdeling niet weerom op Mexicaansch gebied. En zoo geschiedde liet, dat deze tachtigjarige met één been in Mexico, en met het andere in de Staten gestaan heeft, zeven uur lang, on der een stroomenden regen. Tenslotte schijnen de Amerikaansche pas- contröleurs tot het inzicht te zijn gekomen, dat deze behandeling van een ouden man ietwat barbaarsch was, weshalve zij hem een onderkomen aanboden. Geheime proeven met een nieuw type legervliegtuig Naar gemeld wordt, zijn in het geheim gedane proeven met een nieuw type van leger vliegtuig geëindigd. Naar verluidt, zal dit vliegtuig waarschijn lijk een revolutie op het gebied van den strijd in de lucht te-weeg brengen. Het is een tweedekker met slechts één zit plaats, welke 6 machinegeweren draagt, waar van de baan op één punt convergeerend samen treft. Het kan behalve de machinegeweren nog 24 bommen meedragen cn met deze totale be lasting een snelheid van 300 K.M. per uur bereiken en tot een hoogte van 8000 M. stijgen. De 6 machinegeweren kunnen te gelijkertijd met slechts één handgreep door den bestuur der worden bediend. Bliksem ingeslagen in de O. L. Vr. kerk De Bru-ggtéln@en werden Zaterdagavond door een hevige detonatie opgeschrikt. Eerst dacht men, dat er er-g-ens een ontploffing had plaats gelhad, doah aldra -bi-eek het, dat te midden van een -hevige hagelbui, de bliksem in de O. Ii. Vrouwekerk was Ingeslagen, waarna het hemel vuur in den vorm van een reusaöhti-gan lichten den -bei door enkele straten s-nelde, tot g-rooten schrik van do voorbijgangers, die door een pa niek aangegrepen werden. Verscheidene personen werden door de lucht; verplaatsing ter aarde gesmakt en verloren ge durende e-ealgen tijd het bewustzijn. In de kerk zelf, heeft de bliksem gelukkiger wijze slechts weinig schade aan-g-eridht, doch het plotselinge uitgaan van het eleetrisehe licht bracht -bij -de geloovigen eenige ontsteltenis te weeg, zoo zelfs, dat twee dames flauw vielen en weggedragen mossten worden. COMMUNISTEN-AGITATIE IN FRANKRIJK PARIJS, 23 Februari. (H. N.) De communis tische optochten, die tegen Woer.sdag aange kondigd zijn, zijn door den prefect van politie verboden. Ook de provinciale overheden heb ben opdracht ontvangen om alle communisti sche betoogingen te verbieden. De communis ten wilden evenals in andere landen tegen de werklo- sheid betoogen. Tot het verbod is be sloten in een conferentie der militaire en po litieautoriteiten, welke onder voorzitterschap van den minister van binnenlan-dsche zaken werd gehouden. „Zooals in geen tientallen jaren gewoed" MILAAN, 23 Februari. (V. D.) Een cycloon, zooals in geen tiéntallen jaren hier gewoed heeft, heeft thans Sicilië geteisterd en ernstige verwoestingen aangericht. Acht-en-veertig uur lang raasde de orkaan over het eiland, ontwortelde hoornen, wierp telegraaf-, telefoon- en stroomleidingen omver, joeg rivieren buiten haar oevers en zette groote gebieden onder water. Te Uditora vonden vier menschen in het noodweer den dood- Te Palermo sloeg het water over de haven muren, die gedeeltelijk werden weggeslagen. Een groote ijzeren kraan werd omver gewor pen en kwam op een huis terecht, dat gedeel telijk instortte. Tengevolge van aardstortingen moest op twee spoorwegtrajecten het verkeer geheel worden stopgezet, terwijl verschillende, treinen op andere trajecten ontspoorden en talrijke spoorwegbeambten gewond werden. Van een compagnie soldaten, die zich be vond in een dezer treinen, werd een soldaat gedood. Ook te Caleone hadden verschillende aard stortingen plaats. Te Catania werd een pas ge bouwde liavendam geheel weggeslagen. Een dijk stortte in en het water drong de visschers- woningen binnen, waarvan de bewoners nog slechts met moeite het leven konden redden. Vreeselyke dood van een blinden passagier Toen de sneltrein van Parijs naar Saanbrüc- ken op bot staitd-o-n Epernay stopte, bemerkte een spoorwegbeambte op bot dak van der wa gons bot lijk van een naar schatting 20-jarigen jongeman, wiens hoofd van het lichaam ge scheiden bleek te zijn. Het ingestelde onderzoek wees uit, dait men te doen had met e-en as-keren Dern-o-u-i:n, won-en. d-e in bet Saar.gobied, die als blinde passa gier op 't dak van 'u wagon was geklommen en waarschijnlijk bij het passeer-en van een langen tunnel op zoo vreeseUjke wij-ze c-m het l-even kwam. Autobus van den weg gegleden LONDEN, 23 Februari. (V.D.) Op den weg tusschen Bed-lin-og en Glamorgan slipte een au-tobus en gleed van den berm van den weg ongeveer 12 meter naar beneden, waardoor 'le wagen zoo goed als geheel werd vernield. Zes passagiers, de chauffeur en de conduc teur werden ernstig gewond, terwijl de ver nielde autobus in -brand vloog. IN EEN HINDERLAAG GEVALLEN SCHOTEN IN EEN DANSZAAL NEW-YORK, 23 Februari (R.O.) Hevige op schudding werd gisteravond veroorzaakt in een danszaal te Brooklyn, waar achthonderd personen vereenigd waren, doordat een tiental schoten weiden gelost door het venster. Een man werd gedood, een andere doodelijk getrof fen en een groot aantal gewond. Ontvluchte gevangenen neergeschoten Te Joliet in den staat Illinois deden eenige gevangenen van de staatsgevangenis aldaar een poging uit te breken. Twee hunner werden gedood, een derde zwaar gewond. De uitbre kers vielen in een hinderlaag. Zij boden he- vigen tegenstand, doch werden met machine geweervuur neergeschoten. Herstel eener constitutioneele commissie LONDEN, 23 Februari. (R. O.) Snowden deelde heden mede, dat de koning zijn goed keuring geschonken heeft aan de benoeming van een koninklijke commissie, om een bezoek te brengen aan Malta, er den bestaande» poli- tieken toestand te bestudeeren en verschillen de maatregele-n te adviseeren, om den toestand weer in het reiiie te brengen speciaal wat be treft de mogelijkheid, om- de cons-titutioneele regeering te herstellen. Veel lawaai maken de communisten En de nat ionaal-socialist en flet is werkelijk geen Hollandsche eigen schap om zich een grooten geest voor te stel len aan een schrijftafel, gebogen over lijvige folianten, of staande in een ongenaakbare ppse voor een professoralen leerstoel. Zoo moet men zich echter pater Muckermann niet voor stellen, een der grootste geesten van West- Europa. Want deze moderne apostel van Duitschiand heeft niets van een dorren ge leerde, maar hij is een mensch wiens belang stelling uitgaat naar alle terreinen der- chris telijke cultuur. Op zijn doorreis naar Amster dam cn Haarlem waar deze onvermoeide apostel der pers evenals in zoovele andfere sloden van Europa een spreekbeurt moest gaan vervullen, troffen wij dezen aristocraat naar geest en hart en wij hadden het genoegen een kort vraaggesprek te mogen hebben over een der meest belangrijke onderwerpen van den dag. Dreigt er revolutiegevaar in Duitschiand? Komt het boischewisme over Duitschiand naar Nederland? Wat denkt u daarvan? Er lag een onverstoorbare kalmte over heel het wezen van deze imposante verschijning.... en terwijl pater Muckermann even de asch van zijn sigaar tipte, antwoordde hij: In dezen tijd is het natuurlijk moeilijk zich aan voorspellingen te wagen, maar volgens menschelijke berekening is er in Duitschiand een revolutie te vreezen. Immers, wie zou er in Duitschiand een revolutie ontketenen? De communisten rijn er niet toe in staat omda.t zij slechts zwakke vakvereenigingen hebben, terwijl ze absoluut niet beschikkeq over bekwame, intellectueels leiders. Zij ma ken veel lawaai maar geen revolutie. Maar da naiionanl-socialisten dan? Thans bemerkt men reeds, dat de belang stelling voor het .nationaal-socialisme afneqmt. Bij hen bestaat geen klare idee wat ze willen. Als we aan de krantenkiosken aan de groote stations vragen, hoeveel exemplaren er thans verkocht worden van de lijfbladen der natio- naal-socialisten, dan blijkt dat dit aantal ge weldig terugloopt. Werden er enkele wqkeu ge leden nog 300 exemplaren per dag verkocht, thans geen 60 meer, Boveadion de oneenigheid onder de leiders neemt steeds toe. Het bondgenootschap met Hugenberg haalt niet veel uit: dat is een huwelijk dat rijker is aan ruzie dan aan liefde. Er is meer strijd lust onderling dan gemeenschappelijke toewij ding aan een ideaal. De Duitsch-nationalen zullen niet lang uit hot parlement wegblijven: wanneer de agrari. sche kwestie aan de orde komt, zijn ze aan hun ktezers veer verplicht om terug te komen Men moet zich bij het boo-ordeelen van den toestand in Duitschiand niet laten beïnvloe den door den uiterlijken schijn. Men hoort en ziet de ontevredenheid der uiterste groepen, maar de kracht van het gezond versland' lijkt nergens voorhanden. Te midden van deze woelingen staat Hindenburg als een ongebro ken kracht. Bruning's macht cn aanzien groeit over de geheele wereld. Van de rijksweer kan men zeker zijn: zij is een regeerings-instrunrenten geen politiek machtsmiddel: zij wil geen eigen politiek voe ren. Ook de Scliupo's (Schutz-polizei) 'zijn abso luut betrouwbaar. i ar komt nog bij dat het centrum en de sj^^al-dcmocraten do sterke onwankelbare l\i zijn van de parlementaire regeering en van het behoud van de republiek Iedere po ging tot een gewelddadige revolutie zal te plet ter lóopen op het ijzeren front van orde en rust. Vormt het millioenenleger der werkloozen geen dreigend gevaar? De nood is ontzettend groot, maar toch moet men den toestand niet te donker inzien. Als de Europeesche solidariteit nog een wei nig toeneemt, zal dit ook het geschokte ver trouwen in Duitschiand ten goede komen en zal ook de economische toestand in groote mate beter worden. Het kan niet ontkend worden dat Bruning's economische ervaring overal vertrouwen wekt. Zijn vastberaden leiderschap dwong reeds overal in het buitenland vrtrouwen e-n eer bied af. In vele takken van industrie is reeds een verbetering waar te nemen. Er moet echter nog meer vertrouwen komen wil men een blijvende verbetering in den hui- digen toestand verwachten. Het buitenland' loeft altijd nog- te veel on der den indruk dat in Duitschiand de zaak even verward is als in Spanje. Dat is abso luut onjuist. AVij voelen ons zeker en zijn niet bang van een revolutie: twee maanden geleden, na de verkiezingen waren wij er bang voor. Thans is die kans op een revo lutie veel geringer geworden. Iets wat ons katholieken in Holland bijzon der interesseert: hoe staat het met de gestage samenwerking tusschen katholieken en so ciaal-democraten in Duitschiand? In hoe-verre is een samengaan van rood en zwart mogelijk? Voorzichtig kwam het antwoord, haast in diplomatieke termen, even glimlachend: Dat is een politieke kwestie. Iedereen weet dat politieke hondgenootschappen nog geen geeste lijke banden zijn. Er is thans in Duitschiand geen uniform georganiseerde r-echtsche partij Aan het eigenlijke rechterfront hee-rscht on- eenigheid en verwarring en steunt men. niet op vaste richtlijnen en beginselen: 't is een chaos! Wat zit er dan anders op dan met hen een coalitie aan te gaan, die toch nog als poli tieke partij een hechten steun vormen en die de eenige kracht zijn voor het bewaren der orde en handhaven der grondwet. Maar dat 'lp-ze politieke noodzaak hare gevaren op cul tureel terrein met zich brengt, is duidelijk. Daarom leggen wij er nogmaals den nadruk op, dat er een principieel onderscheid bestaat tusschen socialisme en christendom, die een niet te overbruggen klove blijkt. Als deze antithese In het openbaar wat op den achter grond geschoven is, dan is dat uitsluitend daaraan te wijten dat in den laatsten tijd wij onze volle aandacht moesten wijden aan de nationaal-sociaiisten. We kunnen niet alles te gelijk, In wezen is ons samengaan met de so cialisten een strijd tegen liet oorspronkelijke marxisme. Want het marxisme van de natio naal-sociaiisten is praetisch een stap naar het boischewisme, dat ze feitelijk volgens hun program bestrijden. Welke rol speelt daarbij het katholicisme als religie en als c.Utureele macht? Vooreerst het katholicisme verzamelt rond zich alle vrede en ordelievende elementen. Bovendien is zij de sterkste geestelijke macht tegen het boischewisme. Het katholicisme is ook voor Duitschiand een bronader van optimisme, die haar sappen zuigt uit het geloof en de religie. Vanuit het katholicisme overwinnen wij het liberalisme cn alle soorten van humaniteit die een volk niet sterk maken, doch in haar .innerlijke kracht schokken en verzwakken. Iedere revolutionnaire omwenteling zal te pletter loopën tegen het Duitsche catholicis- me, dat onder de krachtige leiding van hare bisschoppen een macht vertegenwoordigt van 20 millioen katholieken wier geloof versterkt en als het wave vernieuwd is door de felle aan vallen van de nalionaal-Socialisten, vooral na de laatste verkiezingen. Het schrijven van den H. Vader aan de Bisschoppen OPROEP AAN DE LEEKEN In de berichten omtrent de kerkvervolging in Litauen en dein strijd der Katholieken voor recht -en vrijheid wag herhaaldelijk sprake van een brief van den H. Vader aan het Litausch episcopaat. Tot algemeene publicatie van dit schrijven in de Litausche taal schijnt mem eerst den laatsten tijd te hebben kunnen overgaan, daar de censor de verspreiding van den Pauselijken brief met alle middelen Keeft pogen te belet ten omdat het document hem niet te voren ter goed- of afkeuring was voorgelegd. Het Kipa-agentschap publiceert thans den tekst van 's Pausen schrijven: Eerbiedwaardige broeders, heil en aposto lische zegen. Met bitter zieleleed hebben Wij het bericht vernomen, dat gij in kommer en zorgen zijt over de hindernissen en moeilijkheden, waar aan in uw land wordt blootgesteld, de katho lieke actie, die gij, zooals recht en -billijk is, al-s een zeer gewichtig onderdeel van uw her derlijk ambt beschouwt. Wij hebben bij gelegenheden herhaalde ma len verklaard, dat ten allen tij-de en reeds van de oudste tijden der Kerk af ook leeken de kerkelijke hiërarchie bij de veelvuldige werk zaamheden van het apostolaat dat in ze keren zin de hoogste samenvatting is der ka tholieke actie behulpzaam geweest zijn en dat het, vooral ook in dezem tijd, noodzakelijk is, dat wakkere mannen uit den leekenstamd zoo nauw m-ogelijk met de kerkelijke overheid verbonden zijn, haar bijstaan en haar hun hulp bij het apostolaatswerk verleenen. Da behoeften en omstandigheden van onzen tijd hebben voorzeker dag aan dag het gebied van dit apostolaat verder uitgebreid. Er worden langs wegen en op gebieden, die een verhoogde levenseultuur geschapen heeft, nieuwe en zware conflicten uitgestreden, waar de bescherming van den godsdienst en van de goede zeden een punt van belang is, zoowel in boeken als in perspublicaties, in openbare tooneelvoorstellingen en op de zoo veelvuldige bijeemkoms.t-ea van menschen, zooals ze de da- gelijkscho industriearbeid tezamen en met elkaar in contact brengt. Daar een zoo groote en uitgebreide taak en onderneming een groeiend aantal priesters vordert, is het te dieper te betreuren, dat de schare van priesters lang niet voldoende is en in geenerlei verhouding staat tot de be hoef tem van onzen tijd. Daarbij komt nog, dat het voor de geestelijkheid steeds moeilijker wordt, be paalde plaatsen te betreden en verschillende zielen te bereiken, die toch naar het licht en de leer van het Evangelie verlangen. Om deze redenen roept de K-trk heden met heel bizomderen nadruk de leeken o.p, om zich aaneen te scuaren en teven-s als rechterhand van den priester de hiërarchie te hulp te ko men; deze deelt ze in onafgebroken rijen in, schaart ze aaneen, opdat een ieder naar zijn krachten, bereidwillig en edelmoedig, aan de geestelijkheid zijn ijverigeu steun verieene en aldus zoowel in het private leven van de par ticulieren als ln het gezinsleven en in de bur gerlijke maatschappij het zoo vurig verlangde rijk van Christus stichte en uitbreide. Daar-om is voor ons hart niets aangenamers en niets troostvollers dan deze heilige kruis tocht, die zich vrij houdend van alle aardsche dingen en plannen bij alle volken gehouden wordt en met succes vooruitgaat enkel en al leen tot meerdere eere Gods en ter bevordering van het zieleheil. Eerbiedwaardige broeders, volhardt daarom in dit werk, dat, zoozeer past aan onzen tijd.. De valsche beschuldigingen, die tegen u wer den ingebracht, moeten u niet in de war bren gen en eve-ntue-ele hindernissen, die u in den weg staan, moeten u niet afschrikken. Blijft u vol vertroir.ven wijden aan deze ongetwijfeld tot uw herdersambt behoorende taak en Onze aanwijzigingen ijverig opvolgen. Wanneer gij deze aanwijzigingen en normen opvolgt, die Wij rèeds herhaalde malen voor de katholieke actie gegeven hebben, werkt gij niet alleen aan het welzijn der Kerk, maar kunt gij u ook, door de katholieke actie, zooals Wij zeiden, zich op geen enkele wijze met po litieke groepen en partijen vermengt, op uit stekende wijze voor uw vaderland verdienste lijk maken. Intusschen wenschen Wij na het zoo pas gevierde Kerstfeest en cp den drempel van het nieuwe jaar de hemelsche genadegaven toe, die God in den hemel de eer en op aarde vrede brengen aan allen menschen, die van goeden wille zijn; Wij wenschen dit toe aan u, nw geestelijkheid en het volk en vooral aan hen, die bij u voor de katholieke actie werken, als ook uw geheele natie, die Wij van harte de welvaart in den waren zin des woord-s toe- bidden. Door de „Los Angeles" NEW YORK, 23 Februari. (H.N.) De Ame rikaansche marine-autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel, dat de „Los Angeles" dit voorjaar een poging zal doen, om op een wolkenkrabber te New York te landen. Daartoe is een ankermast op het gebouw van de Woolworth Company aange bracht. Aangezien dr. Eckener onlangs op een des betreffende vraag heeft geantwoord, dat hij een dergelijke landing zeer moeilijk achtte, is men in Amerikaansche luchtvaartkringen ver wonderd, dat de marineautoriteiten toch hun toestemming tot h-et nemen van deze proef hebben gegeven. Met wijst er op, dat daardoor ook groot ge vaar ontstaat voor dé voorbijgangers op straat. „België moet zich met Nederland verstaan" Onze Antwerpsche correspondent schrijft oi>3- Generaal Hellebaut, die gelijk men tegen de Belgische versterkingsplannen is. zijn campagne voort. Hij heeft in de afgelooP week andermaal te Bergen een rede gehoué waarin 'hij zijn meening opnieuw ontwikke en o.m. verklaarde dat het verdedigingssystee der regeering enkel en alleen gericht is tegi een bedreiging uit het oosten, welke even-W ook over Nederiandsch grondgebied zou K11 nen komen. Tegen Nederland zijn deze vestingpla38 niet gericht en wanneer Antwerpen wordt sterkt is het niet om zich tegen Nederland verdedigen. Op de Zuidergrens is .er slechts één 611 fort van Namen, dat een inval komende uit 3 Zuiden, zou kunnen hinderen, terwijl geen eD verdedigingslinie is voorzien om bij een der" lijke gebeürtenis tegenstand te bieden. De oud-generaal verklaarde voorts dat dwaas zou zijn tot de neutraliteit van lOli te1 te keeren. Wij moeten op onze geallieerden oV®1* nen rekenen en met alle buren militaire Demonstraties und Kleine Ende Reichsbanner „redder der republiek BERLIJN, 22 Februari. (V.D.) Heden hiel<1 de republikeinsche organisatie Relchsban°eI- Scliwarz-Rot-Gold ter viering van zijn 1d€Ü verjaardag de groote, reeds geruimen tijd vaü to voren aangekondigde demonstraties in de° Lustgarten. Tegen drie uur arriveerden de troepen 28 personen gewond Te Barletta, in de Italiaansche provincie Bari, stortte tijdens een lijkdienst de vloer van de sterfkamer, waar de lijkkist stond op gebaard en waar zich een groot aantal perso nen bevond, plotseling in. Alle aanwezigen, alsmede de priester en de lijkkist, stortten naar beneden. Onmiddellijk werd van alle zijden hulp ver leend en werden de gekwetsten uit hun be narde positie bevrijd. Er Weken 28 gewonden te zijn, waarvan er 4 in levensgevaarlijken toestand verkeeren. komen naar aanleiding van den I-Iitlerdag OP de Pogenmarkt werden 2 deelnemers aan e6'1 fakkeloptocht en twee voorbijgangers gewo11' Op de Aegidienmarkt raakten 20 nations3,' socialisten slaags met andersgezinden, waai'"0 een persoon zwaar gewond en twee licht wond werden. Een gewezen hoofdwachtmee^" van politie bekwam een messteek. De da<'e meldde zich zelf aan. Ook bij den socialistischen propagandatocb kwamen eenige botsingen voor. Hierbij, werd®'1 ook verscheidene personen gewond. Oproep van Gent's Bisschop aid Hoe hun arbeid te verschaffen? Onze Brusselsche correspondent meldt on£ Z. H. Exc. Mgr. Hon oré Coppieters. bissen van Gent, heeft een beroep gedaan op de tars en de kloosteroversten van zijn bisdom, "'.'e zooveel mogelijk de werkloozen te helpen, slachtoffer zijn van de economische crisis- t0 Afgescheiden nog van hun plichten, 0,111 &Jl bidden voor het bekomen van betere tijden het beoefenen van de liefdadigheid, zuil®11 moeten nagaan, welke nuttige herstel- of tra,1,irt formatlewerken kunnen uitgevoerd worden 3 kerken, pastorieën, kloosters, scholen en kaP_ len, om werkloozen in de gelegenheid te op deze wijze iets te verdiénen en ZÜ' zU .„jj zich vooreerst niet mogen laten btHnvlo®* door een eventueele verlaging van den Ieve standaard, om de arbeidsloonen te vering®'1' ,,n In denzelfden geest heeft de kerkvoogd Gent ook een beroep gedaan op de leekeiï - zijn bisdom, die voor deze actie in aanme:flJ' komaq. steil®®- 11®" k>n liet iTüê va3 red® eenkomsiten sluiten teneinde in den geest het volkenbondspact de waarborgen voor vr' en veiligheid te versterken. Het is noodig om het militair accoord 31 Frankrijk aan t.e vullen, door overeenkom® met Nederland en Engeland, hetgeen terze'm® tijd d-e argumenten van degenen, die Fransch-Belgisch accoord om anti-Fransöb® denen bestrijden, zou te niet doen. -g Het is van het hoogste belang, dat „rde d® zich met Nederland verstaat over de verd^A ,e®3 ging van Maastricht en Limburg en over verlenging van het Franseh-Belgische front In dit veriband wees spr. op het feit dat Neder Ia ndscli katholiek blad en verschiUe®j, bladen uit Noord-Brabant en Limburg re met een dergelijk accoord met België symPa thiek gezind zijn." uit de verschillende deelen van de stad in m'1"' taire marschformatie en gekleed in unifo'"1 bij den Lustgarten, waar een groote poli'1®' macht er zorg vcor droeg, dat geen onge' wenschte elementen zich tusschen de betoog®1"9 konden mengen. Nadat zich een enorme menschemnenig'0 voor het slot had verzameld, hield de preside3,^ Rörsin-g, ëen rede, waarin hij wees op dë taak» die de organisatie ter verdediging van de v®Pu' bliek had te vervullen. In de laatste maanden waren 160.000 m8" nieuwe troepen opgeleid. Wanneer zulks B®0" dig zou zijn, zou men bij een eersten opr°®P in 32 districten de Reichsbanner-afdeeling®11 gereed vinden om op te marcheeren. Dit was geen soldaatje spelen, maar het Y"®9 bittere noodzaak, want de toestand was h®£ steeds zoo, dat elk geweld tegen de republi®^ gevaarlijk zouden kunnen worden. Reeds ruim zeven jaar moet gevochten W®r' den tegen het onverstand, ook in de rijen d«r republikeinen zelf. Hakenkruis en Sovjetst®1" hebben in het parlement gefaald, of hebb®3 Zich aan hun plicht onttrokken. Het kwam er nu slechts op aan, te zorg®3, dat zij op straat de overwinning niet zoud®3 kunnen behalen. De Reichsbanner zou zijn taak slechts ku3' nen vervullen, wanneer hij buiten de partij®11 zou blijven staan, om op deze wijze de onPar' tijdige beschermer te zijn van de democrat® en de republiek. De republikeinsche partijen moesten maar eens een einde maken aan de onver* draagzaamheid tegenover de republiek. Ernstige ordeverstoringen hadden tijdens d0 beto-oging niet plaats Ook elders in Duitschiand, o.a. te Maagd®8' burg, Frankfort, Neurenberg, St-ettin, enz. 2Ü3 dergelijke betoogingen gehouden, die over be algemeen ook kalm verloopen zijn. Bloedige botsingen op Hitler-dag Zondag is liet in verschillende deelen ra3 do stad Brunswijk tot bloedige botsingen •ce"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2