pepermunt 'Vel vrij, maar.... De „Tribune'-kwestie DE INDISCHE BEGROOTING Kath. cultureel congres voor Noord en Zuid „DE JONGE WERKMAN" De ireuwe landvoogd van Ned.-lndië VRIJDAG 27 FEBRUARI 1931 n 3RUIT! Sn1 J*°or BANDJIRS IN ONZE OOST MENSCHEN EN MEENÏNGEN DE ENCYCLIEK DE MAN MET 1031 WERKGEVERS HET LANDBOUWBEDRIJF IN NOORD-BRABANT WERK EN STEUN I te lH(o för'laJMlache schilldiersgezellenbond zich. te keeren tegen cellenbouw. 'Sloot daarom loden, die zich. inlaten iiComité's, dje de moderne arbeid ersbe- 6 in den rug aanvallen", te verwijde- &Ud ri van mecning willen wij hoog rnaar onize '"janden zitten buiten jh iKjjj. rare manier, zelfs een totaal verkeerde ora een goed besluit, dat eigenlijk 6 gangbare theorieën niet genomen ^Orden, toch nog goed te praten. zijn de leiden van den modernen v 6rsSezeUenb°iid nu vrij? Idjj n' wamt als ze meedoen aan cellen- V5q ^°rden ze buiten den bond gezet. p(jjj ^'jheid, om te doen en laten wat ze geen spoor. ^ge dingen mogen ze doen, andere ^°en ze die andere dingen toch, li t 6aan ze er uit. Natuurlijk „kunnen" k 011 aan 't cdlenbouwen slaan, doch ^Igt de straf: eruit! Dus niet heelemaal ^ant daar bestaan verboden daden, jjL a* van uitsluiting- lqe dit is een zeer gezond beginsel. Kv8 'ereemiging, die een bepaald doel hoet die praktijk huldigen. Daartoe z®lfs: een bond heeft den plicht 4jA® dementen, die het werk van den bond 'i v 11 of in verkeerde richting dwingen, ^ijderem. 1l) 2eggen O0j.. (jije jxind zelf heeft uit te tl^^' °f iemand door zijn gedrag in con- koiat met het doel van den bond. aah>m zeiggen wij ook, dat een monsch vereeniging niet volkomen vrij is. b* fcat toetreden tot die vereeniging heeft .!lch zeif beperkt (bot het doel van de ver- ,5iaS. zich aan de statuten onderworpen. TWEEDE KAMER de bondsvoorzitter dan ook uiteenzet, toet volledige handhaving van het )J6 ^'Oord stelling moet worden genomen de vijanden der organisatie", dan telt Oiteenzottimg voor niets meer of min- Ijjdap fren d^vaas praatje. Dan durft die Hter evenals het met velen in dat j. het geval is niet nuchter weg te k|pd, Wat hij denkt, dat goed is nJ. dat -to iem.and in den modernen bond niet v want, als hij tegen den moder- houd ingaat, moet hij eruit, l hij zegt: „de vrijheid van meening eh -wij hoog houiden, maar onze vijan- ^tten buiten de deur", dan zegt hij L^'hjk; ge kunit zoo lang meenen en den- eO doen, wat gij verkiest, totdat ge in komt met den bond, als ge 't dan taat, gaat ge den bond uit. v. a3rom dan toch dat dwaze gepraat over to^d? Vrijheid is voor iedereen zeer be dijk. haar volle beteekenis bestaat ze voor -■ enkel mensch. VjTphh als men in den modernen bond geen ^«edd heeft om cellenbouwer te zijn, toag men het de Katholieke Kerk toch kwalijk nemen, dat ze eerlijk van te V zegt: Pti best, als ge katholiek zijit; dan ook houden aan de leer en de feil ^ktijk van de Katholieke Kerk, of ge er uit. j. a® kun 'je van alles zijn, maar niet koliek. Een katholiek kan niet vrij, op h houtje een katholiek geloofje apart bi aken- Uit de Openbare Leeszalen "S- v. d. HEIDE SCHIJNT ZICH OVER t>E VERDWIJNING ONGERUST TE MAKEN heer Van der Heide zijn aan den (,,aister van Onderwijs, Kunsten en Weten- ^bpen de volgende vragen gesteld: l|6t' Is het waar, dat de minister van zins is, Rijkssubsidie aan de openbare Leeszalen We trekken, als deze De Tribune ter lezing ja)1 laten blijven liggen? Va ^et antwoorcl op deze vraag bevesti- h!( toocht zijn, vindt dit voornemen van den W 6T dan zijn grond In het artikeltje ,,Weg Ito het Kerstfeest" in het nummer van 23 )A6lh'ber 1930 en in een plaatje in het nummer 3 19 Januari 1931? tui Mocht op deze vraag het antwoord beves- zijn, acht de minister dan zoowel het iH0Oebide artikeltje als het bewuste plaatje f schadelijk? to En, zoo ook het antwoord op deze vraag Een tijd van „de scherpste reactie' tegemoet? EEN INTERESSANTE VRAAG Onomwonden heeft de soc.-dem. ir. Cramer de superioriteit erkend van het Nederlandsch Koloniaal bewind. Hij voegde er echter in één adem bij, tegen elk koloniaal bestuur te zijn. Zulk een opinie lukt ons vrij goedkoop, nade- maal men nu eenmaal geen verantwoordelijk heid zonder meer van zich kan afschuiven. Als de S. D. A. P. morgen aan het bewind zou ko men in Nederland, zou het liaar natuurlijk evenmin mogelijk zijn Indië zoo maar los te laten, als de Engelsche geestverwanten zonder meer de banden kunnen doorsnijden met Bfitsch-Indië of de mandaatgebieden in Afrika en Klein-Azië. Phraseologie is goed in de oppo sitie, maar gevaarlijk in de practijk. Ir. Cia- mer zegt ook, dat hij geen revolutionnair ge weld wil, maar intusschen verzekert hij, dat Indië een tijd tegemoet gaat van „de scherpste reactie", kondigt aan, dat zijn fractie tegen de heele begrooting stemt en heeft zoo duidelijk aan oproerige elementen in Indië te verstaan gegeven, dat zij op socialistischen steun kun nen rekenen, dat ook de v.-d. mr. Joekes waar schuwend zijn vinger opstak tegen de roode broeders, wier linkervleugel even radicaal is als de communisten. Nu is de heer Joekes, volgens Wijnkoop, „een der ergste reactionnairen, die in de Ka mer rondloopen"Ir. Feber heet ook „een der meest openlijk optredende reactionnairen en de „sociaal-fascisten" helpen „natuurlijk ook het komend „Colijnistisch" bewind, omdat zij geen communistische moties steunen. Het inte ressantste deel in de, met schorre slem uitge sproken speech van den beer Wijnkoop, was zijn poging om ir. Cramer bij te staan in diens debat tegen ir. Feber, over de Kat Angelino's synthese-theorie. Indien de communist bedaarder had gespro ken en zijn gedach ten beter had ge ordend, zou zijn te genstand van heel wat meer beteeke nis zijn geweest, dan die van ir. Cramer, die zeker niet is opgewassen tegen den Katho lieken ingenieur essayist. Maar de heer Wijnkoop tra vesteert ander mans gedachten te erg. Ook de kern van Feber's betoog is hem toch eigen lijk ontgaan. Wat ir. Cramer er te gen in bracht, was echter heelemaal van geen beteekenis. De communist boorde dieper, doch zijn materialistische kijk bederft zün historie. Aan den minister .heeft ir. Feber de stellige vraag voorgelegd of er in Indië genoeg ambte naren zijn voor de inning van de komende ver mogensbelasting. Mr. Joekes begrijpt de noodzaak tot bezui niging, zelfs op de ambtenaarssalarissen, maar wil ook bezuiniging op defensie. Zijn aanval op dr. Colijn, welke hoffelijk werd ingeleid maar niet mis was, zal wel gepareerd worden door mr. Beumer, die voor ge-en klein geruchtje vervaard is, doch een beteren wacht voor de lippen heeft dan zijn begaafde maar tempera mentvolle leider. Dat dr. Colijn niet hang is van gedachten te veranderen zonder dit nu telkens wereldkun dig te maken, meende ook de heer van Boetze- laer te moe-ten aantoonen. Tot zijn verbazing -li-ad deze C.' H.-afgevaardigde gehoord, dat Co lijn zich nu beklaagde over den slakkengang van de bestuurshervorming, welke het zoo heeft moeten ontgelden in Oolijn's bekende koloniale opstellen. Of echter de A. R. leider in beide gevallen hetzelfde bedoelde toen hij over het ruime begrip bestuursherv-ormiug sprak, is voor ons nog aan eeni-gen twijfel onderhevig. Een andere vraag is of dr. v. Boetzelaer ge lijk heeft als hij beweert, dat het woord „in lan-der" voor de inheem-sohe bevolking van In dië geen slechten klank heeft. Dr. Moller be weert op etymologische en historische grom- den, dat dit het geval is. De C. H. afgevaar digde, die dikwijls in Indië was, ontkent dit en gedurende zijn betoog zagen we den Minis ter instemmend knikken. Andere Indische spe- cialit-eiten lieten zich over de kwestie niet uit, Evenmin over het w-oord Indonesië waartegen dr. v. B., weer in tegenstelling met dr. Moller, overwegend bezwaar heeft. Een dissertatie za.l du-s een eind moeten maken aan deze interes sante vraag. Te Antwerpen Ir. L. J. M. Feber Wysttgend zou wezen, wil de minister dan Slj/'^deelen, welke de gronden van dit oordeel verder of de gewraakte publicaties in 11 of in grond moreel schadelijker te achten W hetgeen sinds langen tijd in „De Tri- rj6' voorkwam? W Aoht de minister zijn eiscli niet in strijd «m art. 5 van de „Voorwaarden betreffende de t^iflieering van Rijkswege van Openbare 0, j^len, enz.", dat voorschrijft, dat algemeene en algemeene O. U. B. het karakter 'tjij. ^partijdigheid beh-ooren te dragen en lec- van elk9 richting dienen te bevatten? W zoo hij uitsluiting van de Tribune er V|- lectuur over het communisme en bolsje- vA'- in anderen geest op de O. L. zal blijven, dan toch de bij art 5 geëisch.te onpartijdig- to niet geschonden als al de dagbladen to mie andere politieke partijen ter lezing Co^etl liggen, slechts niet het dagblad van de ^unistische Partij? BULPPOSTEN ROODE KRUIS Tweede inspectietocht van Z. K. H. den Prins tof H. de Prins d-er Nederland-en, voorzit- tojA-h het Nederlandsche Roode Kruis, die de Week Vrijdag met een aantal genoodig- toj. weg van Zundert maar den Haag heeft to^octeerd langs welk-en weg hulpposten V,r vorkeersongevallon zijn ingericht, was hedenmiddag met de eden van 't bestuur van het Roode Kruis een gedeelte tv weg den Haag-Amsterdam te in-spectee- üangs eveneens hulpposten, zijn aange- Weer veel verwoesting aangebracht TELOK BETONG, 26 Februari. (ANETA) Gisterenmiddag heeirsOhte aihl-er wederom noodiwee-r. Te Teloik Bdtong kwamen zware bandjirs voor. Door den druk van het water word de weg naar de woning van den Resident gedeeltelijk weggeslagen. Een toevallig passee- rende auto werd door het water medege-sleept. Persoonlijke ongetulkken hadden niet plaats. De electris-öhe kabels van de Gas Maatschappij zijn gebroken, zood-at Telok B-etong en Tand jong Karang in het donlker zitten. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het reserve-vliegtuig Ile-t 12e postvliegtuig (reserve-vliegtuig) is gisteren S.36 uur uit Belgrado vertrokken en te 13.53 te Athene aangekomen. REEDS VIJF SECTIES GEVORMD In vervolg op vroegere publicaties over de plannen tot het organiseeren van een Katholiek Cultureel Congres voor Noord en Zuid, kunnen we thans he-t volgende mededeclen Na voorafgaande besprekingen van afgevaar digden der deelnemende organisaties is besloten bet Congres te doen plaats vinden o-p Zondag 26 Juli 1931 te Antwerpen. Aan de besprekingen van het Congres, dat beoogt toenadering en blijvend contact tusschen de vereenigingen en instellingen, die zich In Nederland en Vlaanderen, aan de katholieke Cultuur wijden, wordt definitief reeds door de volgende acties of organisaties deelgenomen van Vlaamsche zijde door het Davidfon-ds, de Hoogeschooluitbreiding, Alg. Secretariaat van Katli. Boekerijen, Jeugdverbond van Kath. Actie, Alg. Kath. Vlaamsch Tooneelve-rbond, Kath. VI. Radio-Omroep; van Nederlandschen kant door het Alg. Secre tariaat van Geloof en Wetenschap, R. K. Volks universiteiten e. d., Bond van R. K. Openbare Leeszalen, Interdiocesane Jeugdcommissie, Kat-h. Radio Omroep, Dilettantentooneel-actie. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat de R. K. Uitgevers- en Dagbladwereld 'n aandeel neemt in het congres. Afgezien van deze verhoopte belangrijke uit breiding van het congres, zijn reeds vijf secties gevormd. Door een zeer tijdige en ernstige voorberei ding wordt de waarborg verkregen dat deze sectie-besprekingen voor -de verschillende ter reinen van het oultureele leven blijvende toena dering tusschen Noord en Zuid zullen bevor deren. Zooveel mogelijk wordt op practiscbe resultaten aangestuurd. In de sectie „Volksontwikkeling", waarin de vertegenwoordigers van Davidfonds, Hooge schooluitbreiding, Geloof en Wetenschap en R. IC Volksuniversiteiten elkander zullen ontmoe ten, zullen zeer beknopte inleidingen worden gehouden door prof. dr. A. Boon, dr. Van Roey, mr. F. Vorstman en. Bernard Verhoeven. De punten van behandeling zijn„Toenadering van katholiek Nederland en Vlaanderen door uitwisseling van sprekers, behandeling van specifiek-Dietsehe onderwerpen, organiseeren van cultuur-reizen over-en-weer, beleggen van Nederlandsche en Vlaamsche avonden, lectuur- uitwisseling, een katholiek Dietsch Vacantie- oord. In de Boekerij-sectie zal de leider van het katholiek Vlaamsch Bibliotheek-wezen, de eerw. heer Joris Baers, het Vlaamsche stelsel uiteen zetten, in den namiddag toegelicht door de demonstratie van een model-boekerij. In de Tooneel-sectie zullen spreiken: eerw. heer De Mayer en de heer Willem Nieuwenhuis over het onderwerp: (.Waarheen met ons Too- neel?" Een-,-ten-toonstelling zal aan deze sectie worden verbonden. In de Jeugdsectie zullen de leiders van de Jeugdbeweging in Noord- en Zuid, vertegen woordigers van de Interdiocesane Jeugdcom missie en het Jeugdverbond van Kath. Actie, elkander ontmoeten. De voorbereiding is hier in handen van de zeereerw. heeren kanunnik Cruysberghs en directeur Frencken. Tenslotte de Radio-sectie, te organiseeren door K. R. O. en Kath. Vlaamsche Omroep. Het d-oel van de samenkomst is allereerst: door zakelijke besprekingen en ernstige voorberei ding den grondslag te leggen voor een blijvende hartelijke verstandhouding op cultureel gebied tusschen het katholieke Zuiden en Noorden Intusschen wordt niet nagelaten de dagen van samenzijn nog te veraangenamen met een fleurig programma van feestelijkheden. Aan den vooravond van het Congres, op Zaterdag 25 Juli, vindt een begroetingsavond plaats met, bebalve hartelijke woord-en, een schilderachtig kijkje op Vlaamsche cultuuruitingen: spreek koren, kinderzang, e. d. Zondagavond geeft het Vlaamsche Volkstoo- neel een tooneelui-tvoering, terwijl op Maandag 27 Juli een concert wordt gegeven onder leiding van Jef van Hoof, met medewerking van het quator van Etsze en den zanger Marinus de Jongh. Op Zonlag, den Congresdag, hebben gemeen schappelijke maaltijden plaats en een officieele ontvangst ten geimeentehuize van Antwerpen. Niet-deelnemers aan de secties kunnen 's mid dags den fraaien boottocht naar Temsc-he maken. Op Maandag vinden, voor de liefhebbers excursies door het historisch zoo belangrijke Antwerpen plaats, en voorts een haven-rond vaart. Aan de samenkomst wordt, eveneens voor de liefhebbers, een driedaa-gsch reisje in gerieflijke touring-cars door het schilderachtige Vlaam sche land gekoppeld: met bezoek aan Lier, Meebeden, Vilvoorde, Grimbergen, Ninove, Oudenaarde, Gent, Kortrijk, Diksmude, Oosten de, Brugge een ontdekkingstocht naar het hart van Vlaanderen. De Vlaamsche Toeristenbond, het groote toe ristenorgaan va-n Vlaanderen, regelt huisvestin en reis. Belangstellenden, ook bulten de deel nemers aan het eigenlijke Congres, kunnen deelnemen aan de feestelijkheden, excursies en reizen, en zich tegen billijke voorwaarden een leerzaam vacantie-reisje verzekeren. Het uitvoerend Comité voor den Studiedag bestaat uit de heeren prof. dr. A. Boon, Leuven, voorzitter, dr. mr. L. J. C. van Gorkom, 's-Her- togenbo-sch, onder-voorzitter; E. Amter, Blijde- Inkomststraat 77, Leuven en Bernard Verhoe ven, Dijkstraat 15, Arnhem, secretarissen; Fr. Haepers, Antwerpen, penningmeester. Het algemeen bestuur zal nader worden be kend gemaakt. Het plaatselijk regelingscomi-té te Antwerpen bestaat uit de eerw. heeren J. Baers, J. Ber- naerts, M. van Hoeck en de heeren Fr. Haepers, d-r. Van Huffelen, J. Platteau en dr. J. Uytteir- hoeven. Voor alles wat den Studiedag betreft wende men zich voor Noord en Zuid tot een der hoven aangegeven secreitariaats-adressen: Dijkstraat 15, Arnhem of Blijde-Inkomststraat 77, Leuven. Het tiende retourvliegtuig Het 10e retour-vliegtuig vertrok 5.12 uur uit Bagdad en kwam te 12.13 in Gaza, vanwaar het te 12.52 vertrok. Te 15.12 arriveerde het te Cairo. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Aanklacht wegens laster ingediend Naar aanleiding van een artikel Sn „Het Volk" over de Culemborgsche moordzaak Is door den heer Willy Collé te Cu-lemborg bij de Justitie een aanklacht ingediend tegen ge noemd blad wegens laster en aanranding van zijn eer en goeden naam, Een R. K. Verbond gesticht NAUW VERBONDEN MET DE KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING Dinsdag bad te Utrecht in het St. Jozefge bouw de stichting plaats van het R. K. Ver bond „De Jonge Werkman" in Nederland. De besturen der diocesane bonden van „De Jonge Werkman" waren door het bestuur van het R- K. Werkliedenverbond bijeengeroepen tot deze stichtingsvergadering, nadat door een commissie van voorbereiding de concept-sta tuten waren ontworpen. Ter vergadering waren aanwezig de verte genwoordigers van de diocesane bonden, om- rattende 95 afdeelingen met 53S1 leden. De vergadering werd geleid door den heer J. Th. Nijkamp, 2en voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond, die in zijn openingswoord op da belangrijkheid dezer stichtingsvergadering wees. De statuten.behandeling had een vlot ver loop. Na vaststelling van de statuten werd een parig tot stichting van het R. K. Verbond De Jonge Werkman" in Nederland besloten. Ken voorloopig bestuur werd benoemd, dat machtiging kreeg de kerkelijke en koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen en eventueel de daarvoor noodzakelijke wijzigin gen aan te brekgen. De contributie werd voor loopig vastgesteld op 24 cent per lid en per jaar. De heer Jos. Veldman hield een beknopte in leiding, waarin hij w-ees op de belemmeringen, die „De Jonge Werkman" in zijn groei en ont wikkeling langen tijd ondervond: gebrek aan materieels hulpmiddelen; te veel liefhebberij, wijl er geen vaste lijn voor werkmethoden be stond; vaak ook onvoldoende medewerking van de bestuurders en leden der Werklieden verenigingen en Vakverenigingen. Dat gaat nu anders worden. Vast staat thans, na de verschijning van het plan der Bisschop pen, de volledige erkenning van „De Jonge Werkman". Eerste taak is de katholieke op voeding der leden en als zoodanig staat „De Jonge Werkman" onder rechtstreeksche lei ding der Kerk, maar verder is hij ook eerste afdeeling der arbeidersstandsorganisatie, plaat selijk, diocesaan en landelijk. Nauw verbonden met de katholieke arbeidersbeweging heeft hij zijn eigen bestuur, eigen leven. De beslissing inzake sociaal-economische belangen, die alle arbeiders of den arbeidersstand raken, berust zoowel nationaal, diocesaan als plaatselijk, hij de organisatie der ouderen, afdeeling 2. Dit is duidelijk: inzake tactiek en leiding zijn de jongeren mede afhankelijk van de besluiten der ouderen. Na gedachte-nwisseling werd besloten een commissie te benoemen, die binnen den kortst mogelijken tijd een beginsel- en werkprogram zal ontwerpen. In de commissie werden be noemd: Rector P. Mommersteeg te Nijmegen (Dioc. Jonge Werkman, den Bosch), Rector B. H de Groot te Amersfoort) Bestuur Jonge Werkman Aartsbisdom), Pater Colsen te Nuth •^Hoofdredacteur van het Bondsblad De Jonge Werkman) en Jos. Veldman te Utrecht (Be stuur R. K. Werkliedenverbond). Minister S. de Graaff. MINISTER DE GRAAF WEIGERT EEN BENOEMING Van welingelichte zijde werd ons verzekerd, dat ernstig rekening moest worden gehouden met een ©ventueeLe benoeming van Minister De Graaff tot Gouverneur-Generaal van Inidië. Men wees er op, da-t d-e heer de G-raaf-f meit zijn dertigjarige ervartng als ajmbte-naar in versclhiiiUendie tak ken van den Indi- schen dienst, laat stelijk als regee- rimgisconiimisearis voor de reorganisa tie van het be- sfcu-urswezen aldaar, die een d-esikunddge ia, als weinigen, die bovendien reeds in drie ministeries de portefeuille van ko loniën had, als G.-G. de best uursher vor ming zou kunnen Uitvoeren en voor de nooddge conti- eruïteit dn bestuur zou zorgen. Gaait men de edsehen na, welke van verschillende zijde-n aan een G.-G. werden gesteld, dan zullen er weini gen zijn, die van de geëisohite kwaliteiten er zoovele bezitten als de heer de Graaff, die be kend staat als een hyper-voorzichtig bestuurs man van wien men in woord noch daad over haast of ondoordacht optreden verwacht. Zou inderdaad die Ministerraad zijn keuze o<p den heer de Graaff laten vallen en zou H. M. de Koningin deze keuze goedkeuren, dan zou de Minister van Koloniën natuurlijk moeten af treden. Wij hebben ons gehaast, naar aanleiding van deze mededieelingen, verdere inlichtingen in te winnen. Hierbij is ons gebleken, dat aan Minister de Graaff officieus is gevraagd of het gouverneur- generaalschap door hem zou worden aanvaard indien de Ministerraad op hem een beroep zou doen. Minister de Graaff 'heeft daarop zoo is ons van bevoegde zijde medegedeeld ge antwoord, dat hij de eervolle aanbieding om een dubbele reden zou moeten weigeren: ten eerste wegens zijn te boogen leeftijd de heer de Graaff, die d.iit jaar zeventig wordt, is de oudste Minister uit het kabinet en vervol gens dit schijnt de doorslag gevende reden te zijn wegens den gezondheidstoestand van mevrouw de Graaff, aan wie door de medici ver der verblijf in de tropen ontraden moet zijn. De laatste encycliek van den Paus heeft een goede pers. Als ze nu maar gelezen wordt; als de gehuwden deze ernstige woorden van den Paus waarmee duidelijk de katholieke leer van het huwelijk wordt aangegeven nu ook maar onder de oogen krijgen! Dan kunnen ze zeker niet meer zeggendat ze die dingen niet wisten. Wie nu nog on kundig blijktwat de katholieke leer over het huwelijk betreft en wat hij als katho liek te houden heeft over diverse praktij ken en meeningen aangaande dat huwe lijk, is ofwel dom, cfwel kwaadwillig. Dit geldt ook voor niet-hatholicken. Wij steken onze leer niet onder stoelen c.f banken; ieder kan die van A tot Z te weten komen, als men lezen kan. Zoo zal het voor een eerlijk mensch niet meer kunnen voorkomen neer te schrijven met een brutaal gezicht, over menschen, die zelf toegeven dat ze aan misdadige praktijken doen, dat toch ook goede katho lieken gerust daaraan meedoen, en toch ook le biechten en te communie gaan Wie zoo iets doet, zelf toegeeft dat men het doet leest in de encycliek van den Paus, dat hij in totale tegenspraak staat met de katholieke leer. Zoo iemand kan dxis volstrekt niet een goed katholiek genoemd worden- Wij we len zeker, dat met zulke praatjes overigens goede menschen op een dwaalspoor ge bracht werden en ook tot die misdadige praktijken kwamen. Of iemand goed katholiek is, heeft men te beoordeelen aan het feit, of zoo iemand leeft als een katholiek. Daartoe is nog niet voldoende, dat men naar de Kerk gaat en Paschen houdt. ONDER MEDISCHE CONTROLE ZEDELIJKE VORMING DER JEUGD Het onderwerp der 6e R. K. Paedagogische week Het psychologisch-paedagogisch instituut der R. K. Leergangen zal op 24, 25 en 26 Augustus de zesde R. K. Paedagogische Week te Tilburg organiseeren. Ditmaal zal als alge meen onderwerp behandeld worden; „De zede lijke vorming der jeugd", dit in aansluiting op het thema der vorige paedagogische week waar op de godsdienstige vorming is behandeld. Deze voorloopige mededeeling heeft vooral de bedoeling, dat iedereen, die deze week wenscht bij te wonen, tijdig maatregelen zal kunnen nemen de bovenvermelde dato vrij te houden of vrij te maken, waartoe ook op de welwillende medewerking van schoolbesturen een beroep wordt gedaan. HET RUILVERKEER MET DUITSCHLAND DE NED. LAND- EN TUINBOUW EN DE DUITSCHE TARIEFPLANNEN Nooit plezierige oogenblikken als bezoldigd bestuurder gehad" CONTACTCOMMISSIE UIT DE GROOTE VAKCENTRALEN Installatie door minister Ruys de Beercnbrouck De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, heeft gisteren op zijn Departement de Contactcommissie uit de 3 groote vakcentralen met een kort woord gein- stalleèrd. Deze commissie bestaande uit de hee ren F. v. d. Walle (N.V.Y.), J. Th. Nijkamp (R. K. Werkliedenverbond) en K. Kruithof (Chr. Nat. Vakverbond) heeft na de installatie aan stonds baar werkzaamheden met de betrokken afdeeling aangevangen. Thans met pensioen! Den hiaer D. Jelles te Utrecht is door den boud van personeel in overheidsdienst invaliditeits pensioen toegekend als bezoldigd bestuurder. In een gesprek over het werk dat hij als zoodanig heeft verricht, werd 'hem aldus het „Vad.", ge vraagd, wat in zijn circa 30-jarig bestuurder schap zijn pleiizierigste moment is geweest. Het antwoord was; „Ik heb nooit pleizlerige mo menten gehad". Kijk eens, zei bij, als bezoldigd bestuurder heib je veel te veel bazan. Ik hab hier in Utrecht alleen al 1031 werkgevers, en die beschouwen je allemaal als een wrijfpaal. Ik durf gerust te zeggen, dat ik de eersite 10 jaar veel aangena-, mer heib gewerkt dan de 'laatste 10 jaax. In vroegere daigen was er nog wel eens waardee ring voor je werk. Toen ik de eerste loonsver- hooging bevocht, het was er een van 13 op 15 cent per uur, met een arbeidsverkorting van 66 op 60 uur per week, hadden de m-ensohen mij wel een ovatie willen brengen. En toen ik in 1920 een loonsvenhooging van 8 per week wegsleepte voor de minst 'bezoldigde groepen, hadden ze me haast de zaal van Irene uitge gooid, omldat ze het te weinig vouiden. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De actie van oud-aandeelhouders beëindigd. Te Veendam hebben, naar de „N. O." meldt, de oud-aandeelhouders der Veendammer Hypo theekbank vergaderd, die gezamenlijk actie heb ben gevoerd tegen den eisch der curatoren tot volstorting der aandeelen. Van de bestuurstafel werd mededeeling ge daan van den stand der financiën; deze blij ken vrij nauwkeurig toereikend te zijn, om de gevoerde actie af te wikkelen. Een commissie van drie personen werd aangewezen, om het gevoerde beheer te oontroleeren. Nu het verweer der commissie in alle drie Instanties werd verloren, is haar taak geëin digd. Het eenige gunstige resultaat is geweest, dat de oud-aandeelhouders, die ten genoegen der curatoren kunnen aantoonen, bij het ont staan van het faillissement pandbrlefhouder te zijn geweest, nu geheel of tea deele met pand- brieven bange» compenaeeren, Maatregelen van het comité van economisch verweer In verband met de behandeling van het agrarisch programma van minister Schiele in den Duitschen rijksdag, waarbij zeer verstrek kende voorstellen worden gedaan ten aanzien der door Dultschland te volgen tariefpolitiek om den Duitschen landbouw te beschermen, kwam het Comité van Economisch Verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworganisaties gisteren in spoedvergadering hijeen, onder voorzitterschap van oud-minister dr. F. E Posthu'ma. De gevaren, welke den Nederlandschen land en tuinbouw door deze tariefplannen opnieuw bedreigen, wekten bij de vergadering ontstem ming en teleurstelling en men achtte het uit een oogpunt van zelfbehoud voor den export van land- en tuinbouwproducten noodzakelijk paraat te zijn tot het nemen van maatregelen indien de verdere gang van zaken deze mocht noodig maken. Men was door den huldigen gang van za ken vooral ontstemd, omdat men, hangende de besprekingen in de economische commissie van den Volkenhond over de uitlegging der meost-begunstigingsclausule in verband met het stelsel de-r contingenten, dergelijke maat- geien van Dultsohe zijde niet verwacht had en teleurgesteld, omdat men in Duitschland er blijkbaar nog steeds geen rekening mede houdt, dat een land, dat veel waren wil uitvoeren ook den -invoer uit de betreffende landen, die men als klant heeft, op behoorlijke wijze dient toe te laten, zullen de economische betrekkin gen tusschen deze landen op den duur niet ern stig verstoord worden. Nederland is van Duitschland op één na de grootste afnemer van industrieele producten; Duitschland voert uit Nederland de meeste landbouwproducten in. Nederland betrok in 1930 uit Duitschland voor een waarde van 1.205.759.000 R.M., terwijl het voor 560.828.000 R.M. daarheen uitvoerde. Gaat men dit laatste meer en meer tegenwer ken, zooals dit van het agrarisch program van minister Schiele onherroepelijk het gevolg moet zijn, dan kan het niet anders, of van Neder landsche zijde moet men zich daartegen ver zetten, op welke wijze dan ook. In verband met het overeenkomstige belang dat ook andere landen bij den export naar Duitschland hebben, zooals Denemarken, Let land. België enz. werd besloten dat het comité zich onverwijli met de landbouworganisaties in deze landen in verbinding zal stellen, ten einde te overwegen, wat in dezen gezamenlijk ondernomen kan worden. Tevens werd besloten, contact te zoeken met de groote Nederlandsche importeu-rsgroepen van Duitsche artikelen, teneinde met deze de groote belangen te bespreken, welke er in dezen voor het ruilverkeer met Duitschland op het spel staan. Reel. 504-5 11 COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST OPGEZEGD EN LOONSVERLAGING VOOR DE ARBEIDERS Besprekingen tusschen patroons en arbeiders nog zonder resultaat Dezer dagen werd, naar het „D. v. N. B." meldt, te Breda een vergadering gehouden, van vertegenwoordigers van tal van plaatselijke boerenbonden en landarbeidersvereemgi-ngen, hoofdbestuursleden van den N. C. B., de Noordbrabants-che Maatschappij voor Land bouw, de katholieke, christelijke en socialisti sche landarbeidersvereemiigingen, ter bespre king van de door de Boerenbonden tegen 1 Maart opgezegde collectieve arbeidscontracten der georganiseerde landbouwers in Westelijk N. Brabant en een loonsverlaging van 1-andar- beid'erszijde werd tegen dit voorstel stelling ge n-omen en nadat aanvankelijk geen overeen stemming kon worden bereikt, voorgesteld de beslissing uit te stellen tot 5 Maart- Tot dien tijd zullen dan beide partijen gele-, genheid hebben zich nog eens met de plaatse lijke afdeelingen te beraden, terwijl dan tevens niet is uitgesloten, dat er m-eer bekend is van Regeeringszijde welke maatregelen getroffen zullen worden om de landbouwbedrijven te steunen. Tot dit zelfde besluit zijn de landbou wers- en arbeü-dersbedrijven in Groningen geko men. Ook hier is het loonsverlagingsvoorstel zoolang teruggenomen. Na langdurige beraadslagingen werd dit voorstel tenslotte aangenomen, zoodat thans in West Brabant vergaderingen zullen gehouden worden door de Boerenbonden en Landarbei- dersvereenigingen. Op 5 Maart zal dan het defi nitieve resultaat dezer besprekingen •worden vastgesteld. HONG.4ARSCH MEISJE ONTVOERD Te Helmond In de Helmondsche raadszitting werd besloten om van de gemeente Deurne een com plex van ongeveer 53 H.A. woeste gronden te koopen ad 150 per HA., ten einde dezen grond te doen ontginnen door Helmondsche werkloozen Hier zullen ongeveer 50 arbeiders 75 a 80 weken werkgelegenheid vinden. Op voorstel van B. en W. werd een crediet verleend van ƒ10.000 voor steun, naast de be staande steunregeling, welke geheel en ail op reknyng jan és gegeegtg kxga& De „verloofde" was gehuwd en in echtscheiding In een middagzitting van die rechtbank te Alkmaar werd behandeld de nogal geruchtma kende zaak, welke betrof de sensationeel® scha king van een Hon-gaarsoh meisje pleegkind van J. BI. te Wognoim. Terzake het onttrekken van dit meisje aan het toezicht van J. BI. stond terecht de 28-ja rige J. B. H. R., een Belgisch onderdaan, laat stelijk wonende te R'-dam, thans gedetineerd. R. had zich in Wognum met de 19-jarige M. A. Varga verloofd; hoewel niet met veel en thousiasme van de zijde der pleegouders. t»P 11 Mei bleek zoowel het meisje als de Belg plotseling uit het dorp verdwenen. In een brief die de pleegmoeder onder bet hoofdkussen van het meisje vond, deelde zij haar vlucht mede. Het paartje werd in R'dam opgespoord en de ontvoerder in arrest gesteld. Uit de behandeling Week, dat de Belg ge huwd was. Het O. M. nam aan, dat verdachte wist dat het meisje minderjarig was en onder toezicht st-ond van BI. Het lag in zijn lijn te verzwijgen dat hij gehuwd was. Evenmin was het juist, dat hij in echtscheiding was, zooals werd be weerd. Verdachte verbleef te Brielle en te Rot terdam onder een valschen naam. Spr. vorderde tenslotte 2 jaar gevangenis straf. HET GRAFMONUMENT VOOR MGR. VAN DE WETERING Naar wij vernemen, is net (ook tot Cu zé spijt in ons Wad overgenomen) bericht van hec „Limb. D.", als zou Chases Eyck in opdracht van het Aartsbisdom, er vervaardiging van een mozaïk voor het gufmonument van Mgr, (a Wetering z.g. naar Beme gaan, onjuist,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5