DE TRIBUNE UIT DE OPENBARE LEESZAAL DE DANSWOEDE \S MAANDAG 2 MAART 1931 MENSCHEN EN MEENINGEN IN Hooge mate aanleiding Tot bezorgdheid 'Co: IV -- Het MOTIVEERING VAN HET BESLUIT EEN EISCH VAN ZELFRESPECT EN SOCIAAL VERANTWOORDE LIJKHEIDSGEVOEL SOCIALE DAG DER KATHOLIEKE STUDENTEN STEUN AAN VERBOUWERS VAN SUIKERBIETEN MOREEL? OM HET VERSCHE KADETJE DUITSCHLAND'S LANDBOUW- PLANNEN Bi] Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten. Buisje 75 en 40 ct. Bij Hoesten en Bronchitis I. i meest zorgwekkende symp- 'c"ien van onzen tijd, waar door de jongere generatie is aangegrepen ftgres van „Voor Eer en Deugd' Wd 0nS6t,wijfeld een der meest zorgwek- Hjtsymptomen van onzen tijd, dat een «Hg 0028 genotzucht zicli zienderoogen van tat' Ik in al zijn geledingen meester maakt; steeds meer een verderfelijk streven 'stio aar' '0Tn 'le' 'even 'e maken tot een ,Sr onafgebroken feest, tot een voortduren- C^t naar pi^izier en vermaak. öer voornaamste vormen waarin zich Genotzucht demonstreert is de huidige j^^oede, waardoor vooral de jongere gene- j, ,s van tegenwoordig is aangegrepen. Naast E'«scoop is er thans wellicht geen vermaak, Zoveel aantrekkingskracht op onze jonge ^chen uitoefent, als wel dansvermaak. Het -daarvan is geweest, dat het aantal dans- ®enheden van allerlei soort de laatste j/11 met verbijsterende snelheid is toegeno- 3 en deze trachten weer op hare beurt W Toor de hand ligt den danslust zoo- j degelijk te stimuleeren. heeft hier te doèn met een verschijnsel, fe. 'h hooge mate aanleiding geeft tot be- tj^heid en men is genoodzaakt zich ernstig j, eDschap te geven van de gevolgen welke v"'t onvermijdelijk moeten voortvloeien, vereeniging „Voor Eer en Deugd" zou in haar taak -te kort schieten, wan- aan het dansvraagstuk geen bijzondere ''acht wijdde. Niet alleen omdat de tegen- (5°ri"g9 ongebreidelde genotzucht elke ge- hte aan den ernst en de hoogere beteeke- m van het leven op den achtergrond dringt; alleen omdat .die genotzucht moordend is de godsdienstige levenspraktijk, maar w?al oq-jj om de directe zedelijke gevaren, aan het dansvermaak in zijn huldigen r?h «n omvang vastzitten. Bossche diocesane bonden van „Voor Eer v Deugd" hebben daarom besloten het dans- j^agstuk in studie te nemen en zullen daaT- («P 14 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Tilburg t ^«ongres houden. ligt in de bedoeling tot dit congres uit hoodigen, niet alleen de afdeelingen van organisaties. Bovendien zullen, in ver- i >d met het feit, dat ook de overheid op dit fein in het algemeen belang vruchtbaar ^«or Eer en Deugd" in het diocees Den Bosch, ar ook de besturen der onderscheiden dio- Jfcaaam kan zijn, de gemeentelijke autori- jjtau en de katholiek© raadsfracties der groo- L6 gemeenten in het bisdom tot deelneming pa dit congres worden uitgenoodigd. J*®s morgens omstreeks 11% uur zal in het Ik ^er Liedertafel een werkvergadering Pfcts hebben, waarin de zeereerw. heer prof. i J. A. M. van Grinsven een inleiding zal v^den over de godsdienstig-zedelijke zijde van Vraagstuk, waarna mevr. A. Meijer, lid van F Tweede Kamer, tevens lid van de Staats- ^"missie inzake de dansexcessen zal spreken „de overheidstaak met betrekking tot het jj^sgevaar". Daarna volgt de gedachtenwisse- ^D© groote slot-vergadering, waarin de zeer- jj'jX pater Borromaeus de Greeve een rede Vreek-t, zal vermoedelijk des namiddags Uur gehouden worden in de parochië le van den Besterd. Moga. fljt congres door algemeen© deelneming volle slagen n i K. R. O. Inwijding der nieuwe studio's' j °P 7 Maart a.s. zal Z. H. Exc. mgr. J. H. G. „ftsen, Aartsbisschop van Utrecht, de nieuwe ^Iflio's van den Katholieken Radio Omroep Hilversum inwijden. I D© Aartsbisschop zal daarbij voor de micro- V een rede uitspreken over de beteekenis van radio en de onmisbaarheid van een Katholie- Omroep. It OP DE HEILIGE LANDSTICHTING Plechtigheden der Goede Week en Paaschfeestviering i Dp de Heilig-Landstichting wordt ieder jaar Paaschgebeuren met bizondere plechtigheid vierd. ^Dit jaar zal Z.E. Pater Drs. Eyckeler spreken De lijdensvraag bij de Joden en hun °hding tegenover den lijdenden Messias. (De cursus zal bestaan uit drie lezingen keng met bespreking. Al <je liturgische plechtigheden worden in Cenakelkerk gehouden, te beginnen met de .«hkere Metten van Witten Donderdag op ®ensdagavond in de Goede Week. Bizondere plechtigheden hebben plaats op terrein; op Witten Donderdag het bezoek j,11 Gethsemanie en op Goeden Vrijdag: de l'-btige Kruisweg. f Boor alle inlichtingen kan men zich melden Pelgrimshuis Cassa-Nova. MYSTERIESPEL TE AMSTERDAM Bij den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag der motieven van het te Amsterdam uit j koeren mysteriespel (waarover wij Zaterdag (A «hs Blad melding maakten) is de herden- „"S van het Mirakel van Amsterdam, waar het jj^zelschap van den Stillen Omgang" dit jaar Vijftigjarig bestaan viert. Dit motief ech- >s niet het eenige, waar getracht zal worden jjj Hit spel in -de vormen en den geest van den j^hWen tijd de tegenstelling tusschen de ver. «lende elementen van het heden en den over- y ''henden opmarsch van het Katholicisme, dat '««ral de jeugd aantrekt, uit te beelden. De algemeens spelleiding is ioe- vD-fouwd aan Paul Huf, terwijl Willem 6hwenbuis den tekst schrijft. Door architect .T XT ...4. d. N. Boosten uit Maastricht is reeds een t heeibouw ontworpen. Op verschillende ka- j^^'ieke vereenigingen, vo-oral op de jojigere ele- y,6hten uit die vereenigingen, zal een beroep gedaan om mede te werken. Al de ^.6hwste technische hulpmiddelen voor het ;^6,,geven van geluid en voor de belichting zul. k Worden aangewend. PASTOOR J. VAN GINNEKEN toestand van den zeereerw. heer J. van j.;'1' heken, pastoor te-Ricil, die reeds werd voor- etl Van de H. H. Sacramenten der Stervenden, gaterdagavond zorgwekkend. TACT1SCH-POLITIEKE OVERWEGINGEN OOK DE COOMÜNIST IS GEHOUDEN DE GRENZEN VAN' T NORMALE FATSOEN. BEGRIP TE EERBIEDIGEN Het bestuur van de „Centr. Vereeniging voor Openbare leeszalen en bibliotheken" zendt ons de volgende motiveering van zijn besluit inzake de wering van „De Tribune" uit de openbare leeszalen, opgenomen in zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen daarover op diens verzoek uitgebracht advies. Onpartijdigheid Wij stellen voorop, dat ook wij de „onpartij digheid" een essentieel kenmerk der Openbare Leeszaal achten. De actieve onpartijdigheid der openbare leeszaal is uitdrukkelijk voorgeschre ven in de Rijkssubsidie voorwaarden, in tegen stelling met de R. K. Leeszaal. Er is geen sprake van, dat wij die onpartijdigheid aangetast zou den willen zien en daarmee de kern van het openbare leeszaalwezen in ons land. Wij kunnen evenwel niet inzien, dat door niet- terlezinglegging van een of ander dagblad, eventueel door verwijdering o-p deugdelijke gronden, de onpartijdigheid der Openbare Lees zaal gesohondan zou worden. Vooreerst wijzen wij er op, dat van de circa 50 openbare leerzalen, waar „De Tribune" niet op gronden der R. K. geloofs- en zede-leer ver boden is, en waar mem dus geheel vrij i-s „De Tribune" ter lezing te leggen, slechts in circa 20 openbare leeszalen inderdaad dit blad aan wezig is. Dit zal waarschijnlijk op uiteenloopen- de gronden aldus door die leeszaalbesturen ge daan zijn. Maar het is nooit of te nimmer, van geen enkele zijde, zelfs van communistische zijde niet aangevoeld en aangerekend als een partijdigheid van die leeszaalbesturen, waarop bedreiging van het rijkssubsidie door intrekking zou staan. In de tweede plaats wijzen wij er op, dat de .-onpartijdigheid" nooit of te nimmer kan mee brengen, dat men in de openbare leeszalen ge dwongen zou zijn óók die uitingen eener partij op te nemen, waartegen op gronden van fat soen zeer ernstige bezwaren rijzen. En hiermede hebhen wij de kern der kwestie bereikt. Moreel-schadclijke lectuur Het Hilversumscbe Leeszaal bestuur, dat in naam der onpartijdigheid de noodzakelijkheid van de terlezirag-legging van „De Tribune" po neert, ziet één ding voorbij: n.l. dat de Rijks subsidie-voorwaarden óók verlangen, dat alle moreel-scliadelijke lectuur wprde geweerd (art. 4). Nu heeft niet onwaarschijnlijk indertijd, naar aanleiding van de debatten in de Tweede Ka mer, minister Heemskerk, van wien deze eiscih en formuleering afkomstig is, bier uitsluitend gedoeld op moreel-schadelijke lectuur van sexueelen aard. Dit is begrijpelijk omdat toen tertijd nooit aan de mogelijkheid is gedacht, dat organen van eenige politieke partij, die dus voor de groote openbaarheid schrijven, zich leenen zouden tot uitingen in woord en in beeld, die opzettelijk en bij herhaling wij leggen den nadruk op opzettelijk en bij herhaling be doelen te krenken de godsdienstige idiologie vaft een-ig mensch. Een primair gevoel van fat soen en betamelijkheid verbiedt ieder beschaafd mensch een ander daarin opzettelijk te kren ken. Dit nu heeft „De Tribune" op ondubbelzinnige wijze en voor geen misverstand mogelijk ge-daan in verscheidene nummers van de laatste maan den. Hier zijn wij verplicht te specificeeren wat wij op het oog hebben, omdat de eigenaar dige ervaring door ons is opgedaan, dat bijna niemand, ook niet wie ons oordeel over de ver wijdering van „De Tribune" niet onderschrijft, eigenlijk kennis heeft genomen van de feiten waar het om gaat. Het bestuur der Centrale Vereeniging baalt dan, met vermelding van tekst en nummer van het blad, verschillende godslasterende citaten uit „De Tribune" aan. Eerst zinsneden uit hot beruchte Kerstartikel van 24 December 1930 Deze zijn zoo schunnig, dat we uit eerbied voor onze lezers en voor onze courant ze niet wenschen af te drukken. Dan volgen Tribune van 19 Januari 1931: Een plaat, God voorstellend als een gifgas-maker in een che misch laboratorium in den hemel, afgebeeld met harig naakt lichaam. Verder Christus van het kruis overbuigend met een gasmasker voor het gelaat. Petrus, eveneens met een gasmasker voor, met een bord aan den hemelpoort waarop „God dit jaa-r alleen voor oorlogszaken te spreken". De Heilige Geest, engelen enz., even als de overige figuren, zoo weerzinwekkend mogelijk uitgebeeld. Tribune van 10 Februari 1931: Onderschrift onder 'n plaat: Waar geld voor is. Millioenen worden jaarlijks door de Honger-regeering weg gesmeten aan gebouwen voor christelijk onder wijs. Voor het oprichten van deze instituten voor kindervergiftiging, waar berusting en hoop op het „hiernamaals'' aan de kinderen wordt voorgepreekt en zij tot kanon.nenvoer worden opgeleid, heeft de Regeering millioenen be schikbaar. Voor de werkloozen niet. De foto toomt de nieuwe Ned. Herv. school te Meppel.' Tribune van 14 Februari 1931: Opschrift boven een artikel „Jezus ais giftmenger". Bij niemand, die b.v. de teekening van 19 Januari onder de oogen heeft gekregen en die niet ziet door den bril van de Tribune-redactie, bestaat er eenige twijfel over het misselijke, schunnige, en ontoelaatbare van zulke religieus- politieke porno-grafie. Er bestaat inderdaad een communis opinio dat deze communistische uiting de grenzen van het normale fatsoen verre overschrijdt. Het lijkt ons een absurditeit, een blad, dat in staat is opzettelijk dergelijke krenkende uitingen op te nemen, een vrijbrief tot de openbare leeszaal te willen verleenen op grond van Tiet regeeringsvoorschrift, dat er „lectuur van elke richting" moet zijn (art. 5). Geen openbare leeszaal zou toelaten eenig boek of eenige brochure, die een dergelijke uiting bevat. Dat bet hier een dagblad, orgaan eener poli tieke partij, betreft, dat zich opzettelijk en bij herhaling te buiten gaat, maakt in wezen abso luut geen verschil. Wadr ook schunnigheden als deze in worden gepubliceerd: zij beUiooren in openbare lees zalen, die beschavingsinetituten pretendeeren te zijn, niet thuis. Het zijn van een „politiek" orgaan geeft niet méér rechten dan aa-n elk ander geschrift. De „politieke" vlag dekt nooit elke lading. De openbare leeszalen in het bij zon-der mogen haar standpunt niet prijsgeven omdat het toevallig een politiek orgaan betreft. Men vergete niet, dat in de vertegenwoordi gende lichamen ieder, ook de communist, gehou den is de grenzen van het normale fatsoens begrip te eerbiedigen, op gevaar tot de orde te worden geroepen of te worden uitgesloten. Wannee-r bet ges-proken woord onder deze maat regelen van fatsoen valt, hoeveel te meer dan het geschreven woord, waarop men zich bezin nen en intoomen kan vóór de publicatie. En hoe sterker nog weer de teekening, die zoo direct tot iedereen spreekt. Wat nu de leeszalen betreft: men zegt daar algemeen en terecht, dat men er een keur toe past op de aangeboden lectuur. Niet elk bedrukt stuk papier heeft recht op toelating tot' de leeszaal en de boekerij. Men schift en keurt voor het publiek, dat vertrouwen moet kunnen heb ben in het aangebodene. Het leeszaalwerk wordt beschouwd als beschavingswerk, de lees-zaaltaak als een cultuurtaak. Een sociaal verantwoorde lijkheidsgevoel moet hier weten wa-t men wel, wat men niet kan aanbieden. Men kiest en keurt in openbare leeszalen ook uit een gevoel van zelfrespect, en dit gevoel weert hetgeen de leeszaal naar beneden trekt. Dat dit gevoel voor sociale verantwoordelijk heid en zelfrespect inderdaad in openbare lees zalen bestaat, bewijst het feit, dat verschillende leeszaalbesturen, o. a. te Delft, Enschedé, Gro ningen, Den Haag, Haarlem, Hengelo, Leiden, uit eigener beweging, nog vóór de Inspecteur zich tot de leeszalen wendde, in dezen maat regelen van afweer hebben genomen. Wij heb ben de overtuiging, dat overal waar men zich niet meende te moeten vastklampen aan de engere opvatting van artikel 5, „De Tribune" eigener beweging verwijderd zou zijn en het gevoel van verantwoordelijkheid en van zelf respect liet pleit gewonnen zou hebben. Geen Hetze tegen het communisme Over deze interpretatie van art. 5 nog het volgende: Partijdig zou een 1-eeszaalbestuur eerst dan worden wanneer het stelselmatig en opzettelijk alle uitin-gen, van welke richting ook, ook dus van het communisme, zou we-ren. Wan neer een leeszaalbestuur niet inziet, dat het communisme recht heeft op de kennisneming door het publiek van zijn uitingen, beginselen en verdediging, dan zou dat leeszaalbestuur blijk geven van kortzichtigheid, van enghar tigheid, van partijdigheid. Wij zouden een dergelijke houding van open bare leeszalen, die, voorzoover ons bekend is, niet voorkomt, afkeuren. En met evenveel nadruk afkeuren als wij zouden afkeuren in dien katholieke, anti-revolutionaire, socialis tische, liberals enz. uitingen stelselmatig en geheel zouden worden geweerd. Mits echter die communistische literatuur zich uit binnen -de grenzen, die ook gelden voor de literatuur van andere richtingen. Er bestaat genoeg communistische literatuur die zich aan die grenzen houdt, en waaruit dus de openbare leeszalen bun. keuze kunnen doen. Wij zeggen dit alles om te doen uitkomen, dat een bestrijding van bet communisme door openbare leeszalen met het eenige middel dat hun ten dienste staat: n.l. verwijdering, we ring van communistische lectuur, door ons met bestrijding niet in te laten, evenmin als zij zich hebben in te laten met eenige andere politieke, maatschappelijke, wetenschappelijke, kunst of litteraire controverse. E-en politieke „Hetze" tegen het communisme door leeszalen achten wij volkomen in strijd met het wezen, de taak en de belangen der -leeszalen. Ook onze inspecteur heeft dit bij zijn bezoeken aan de leeszalen uitdrukkelijk op den voorgrond gesteld. De Rijkssubsidie In strijd niet de belangen van de leeszalen achten wij echter ook, als men ginds de eischen van het zelfrespect en het sociale verantwoor delijksbesef voor de eischen van de onpartij digheid uit het oog verliest. Wanneer dit inder daad blijkt -te geschieden, lijkt liet ons onze taak te zijn, de leeszalen te wijzen op en te waarschuwen voor het gevaar, dat zij zich zeiven scheppen. Als men niet begrijpt, dat schunnigheden altijd uit de leeszalen verwij derd moeten blijven, waar en hoe ook gepu bliceerd, dan dienen wij als C.V.-bestuur mede te werken om dit begrip bij de leeszaalbestu ren te wekken en -te versterken. In het aller uiterste geval door onthouding te verzoeken van liet rijkssubsidie, die in de voorwaarden opgesloten ligt. Deze voorwaarden hebben de leeszalen aanvaard tegelijk nre-t de aanvaar ding van het Rijkssubsidie, en er is nimmer door de leeszalen bezwaar geopperd tegen dit principe. Dat de uiterste co-n|gquen-tie getrokken zou moeten worden, zouden wij ten allersterkste betreuren. Het C.V.-bestuur mag zijn mede werking daartoe in het alleruiterste geval evenwel niet weigeren, wanneer naar zijn beste weten een leeszaal zelf bezig is bet oor spronkelijke, gezonde en door ons allen be geerde beginsel der onpartijdigheid te vervor men tot een cari-catuur, door, onder de leuze van onpartijdigheid, schunnigheden binnen de leeszalen te halen omdat deze toevallig in een politiek orgaan zijn gepubliceerd. Het C.V.-bestuur kan zijn medewerking óók niet wei-geren aan zulk 'n uitersten maatregel, zelfs wanneer om politieke reden-en dit besluit ontactisch zou kunnen worden geacht. Tac- tisch-poiitieke overwegingen mogen ons niet weerhouden en onze beslissingen -beïnvloeden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Een studiedag te Rotterdam Het tiende retourvliegtuig Het 10e retourvliegtulg Is Zaterdagochtend uit Athene vertrokken en na een tussohenlan- ding te Weenen om 3.50 uur te Neurenberg gel-and. Gisterochtend te 9 uur (Duitsclie tijd) ver trok het vliegtuig uit Neurenberg, Het reserve-vliegtuig Het 12e postvliegtuig (reserve) is Zaterdag ora G.2S uur uit Cairo vertrokken en na een tussckenlamling te Gha-z-a, om 16.03 uur te Bag dad g-el-amcL „DE EIGENDOM" Na een onderbreking van ongeveer tien jaren zal thans weder voor het eerst een interacade miaal georganiseerde sociale dag van de Ka tholieke studenten plaats vinden. Door de sociale clubs van nagenoeg alle academiesteden is sedert geruimen tijd één on derwerp gemeenschappelijk in studie genomen, teneinde dit op een interacademiale bijeenkomst met vrucht in bespreking te kunnen nemen. Voor de I. S. D. van dit jaar werd gekozen, het in onze dagen veel omstreden vraagstuk „de Eigendom". Deze dag draagt geheel het karakter van een studiebijeenkomst. Tot dit doel zullen de in stellingen uitgedrukte studieresultaten van de clubs in een morgenvergadering onderling wor den besproken. In de o-fficieele middagbijeen komst zal een rede van Prof. Dr. J. B. Kors 0. P. hetzelfde onderwerp, alsmede de uitge brachte referaten behandelen. De technische organisatie van den I. S. D. is opgedragen aan de Rotterdamsche Studenten Sociale Club. De datum is gesteld op Zondag 15 Maart aanstaande. Voor bijzonderheden enz. wende men zich tot den interacademiaal praeses, Drs. Hub. L. Jansen, 107 Graafsclieweg, Nijmegen, of het 1. S. D.-secretariaat: Drs. E. van Waes 66 b, Aleidisstraat, Rotterdam. REGELING DER ADMINISTRATIEVE RECHTSPRAAK De commissie-Kooien ORDE BRENGEN IN EEN CHAOS De Minister van Justitie heeft Zaterdag in 'n der lokalen van zijn Departement geïnstalleerd de onlangs door hem ingestelde commissie, welke tot taak heeft van advies te dienen over de volgende vragen: 1. Of en in hoeverre behoefte bestaat aan verhoogde rechtsbescherming tegenover de Overheid; 2. Zoo ja, door welke middelen deze be hoefte behoort bevredigd te worden; 3. en, als deze bevrediging geheel of ten deele door de instelling van een algemeenen administratieven rechter moet worden ver kregen, of en in hoeverre de aanhangige ont werpen van wet als grondslag voor de invoering van die rechtspraak kunnen dienen? Alvorens tot de installatie over te gaan, heeft de minister met een enkel woord de over wegingen ontvouwd, die hem de medewerking der. co-mmissie deden Inroepen. De voorzitter der commissie, mr. dr. D. A P. N. Kooien, beantwoordde 's ministers rede UIT HET TEXTIELBEDRIJF De Almelosche fabrikanten en de bedrjj fsbelasting BEZWAAR TEGEN HET NEMEN VAN REGEERINGSMAATREGELEN Op do vragen van den beer van der Sluis betreffende het nemen van maatregelen tegen het besluit van eenige Almelosche texielfir- ma's en naamlooze vennootschappen om, in verband met de door den raad dier gemeente niet afgeschafte bedrijfsbelasting, met ingang van Maart 1931 de loonen van de arbeiders met 1 pet. te vermindereu, heeft de heer de Geer, Minister van Financiën geantwoord, dat tegen het nemen van wettelijke of andere Regeerings maatregelen om te voorkomen, dat belastingen worden afgewenteld, ook om het antecedent, dat daarmee zou worden gesteld, overwegend bezwaar bestaat. In overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw tot wiens ressort de gemeentelijke bedrijfsbelasting behoort, kan de minister dan ook meedeelen, dat hiertoe bij de Regeering niet het voorne men bestaat. (Zooals bekend, gaat de loonsver laging op heden niet door. Red.) DE GARANTIEVERLEENING Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting 1931 (Uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). De toelichting vangt aan met een kort over zicht van hetgeen aan de totstandkoming is voorafgegaan. Na overleg met de organisaties van suiker producenten heeft de commissie, ingesteld in verband met de heersehende crisis in de akker bouwbedrijven, eene regeling ontworpen, welke den grondslag heeft gevormd voor de steunver- leening, waartoe de Regeering besloten beeft. Zij strekt om uoor de campagne 1931 aan de beetwortelsuikerfabrieken eene gelimiteerde en bij bepaalden stijgenden suikerprijs afnemen de garantie met betrekking tot den suikerprijs, te verleenen, ten einde een zoodanigen bieten- prijs mogelijk te maken, dat, uitgaande van de noodzakelijkheid van inkrimping van den bie- tenbouw en bij zo-o zuinig mogelijke verwerking, een redelijk in stand blijven van de bietenteelt voor dit jaar te verwachten is. In het plan van uitvoering zijn algemeene lijnen neergelegd volgens welke de garantie- verklaring zal kunnen geschieden. De productie uit de campagne 1929 is verkocht en het verlies is geleden. Niettemin is er In beide gevallen overeenstemming in dien zin, dat de Regeeringshulp hare eenige rechtvaardi- ginig vindt in het vertrouwen dat binnen be perkten tijd de prijs van bet eindproduct we der eene loonende cultuur zal mogelijk maken. Elke garantie moet uiteraard aan een maxi mum zijn gehouden, dat rekening moet houden met het belang, dat voor den Staat aan het instandhouden van dezen bedrijfstak is verbon den. Mede volgens de Commissie voor de Econo mische Politiek zou dit op een bedrag van 4.50 per 1000 K.G. bieten te hoog zijn gesteld. De garantie is mitsdien beperkt tot een bedrag overeenkomende met 4 per 1000 K.G. bieten. Onder de gegeven omstandigheden moet het gemiddeld niveau, waarop de suikerprijs in 1929, vóór de crisis, zich bewoog, als uiterste grens worden aangemerkt tot welke de garan tie zich zou kunnen uitstrekken. Het bedoelde niveau in 1929 vóór de crisis komt overeen met een gemiddelden suikerprijs, Hamburgsche pariteit, van 12.41. De in de voorgestelde regeling aanvaarde grens, waar bij de garantie geheel vervalt is 12.36. Wat de inkrimping der bietenproductie be treft, wordt gewezen op de wenschelijkheid van eene beperking van de teelt tot 90 pet., zulks ter vermijding van kunstmatige vermeerdering van uitzaai en ter eventueeie opneming van onder ander© omstandigheden naar het buiten land geleverde bieten. Wil men inderdaad met verwerking hier te lande van alle garantiebieten de binnenlandsche productie dichter tot de stijgende consumptie doen naderen, dan zal het in aanmerking ge nomen, dat de consumptie gemiddeld in de laat. ste jaren 7S pet., van de binnenlandsche pro- duatie van beetwortelsuiker bedraagt, ge- wenscht zijn, de hoeveelheid garantiebleten te beperken tot 80 pet. van de gemiddeld in de laatste jaren geleverde bieten. In de regeling is aan de opbrengst van pulp en melasse eenige ruimte gegeven en deze op brengst tot een bedrag van 3 gerekend per 1000 K.G. bieten aan de belanghebbenden ge laten, terwijl boven deze grens de helft in min dering komt van de garantie. Het gemiddelde van de totale binnenlandsche bietenproduetie over de laatse drie .jaren be draagt ongeveer 2140 millioen K.G. bieten. Tachtig procent hiervan bedraagt 1710 millioen K.G. bieten. Mitsdien is het maximum der ga rantie op rond 6.850.000 te stellen. Het partijcongres der sociaal-democraten krijgt heel wat voorstellen.... weg te wer ken. Dat zal ook heel Iromi gebeuren. In ieder geval hebben de voorstellers hun voorstel in de courant zien staan. Ook dat kan troosten. Daar komen vijf voorstellen ter tafel over partijgenooten, die neutraal georganiseerd zijn en die deel moesten uilmaken van een vakorganisatie, die bij het N.V.V. aange sloten is. Bij dat hoofdstuk denkt men, dat zijn hoofd stuk is. Daar slaat boven: „neutraal georganiseerde partijgenooten". Het gaat te gen die menschen. Die partijgenooten zofi- den een moreelen plicht hebben, om zich in hal N.V.V. te organiseeren. Dus kan iemand die in een vakorganisatie, welke bij het N. V-V. aangesloten is, niet zeggen, dat hij neu traal georganiseerd is. Dat besef is dus tot de hoogere leiding doorgedrongen. „Hel kan verkeeren", zei Brceroo! En „houdt er den moed maar in": op den duur komt wel de verheldering van begrippen. Ja, we moeten het toch ook wel raar vin den, dat menschen, die sociaal-democraat zijn, en aangesloten bij de S. D. A. P., zich voor de vakorganisatie neutraal organisee ren, d.w.z. buiten het N.V.V. het zusje van ae S. D. A. P., die toch allebei op het stand punt van klassenstrijd staan! Inderdaad raar, ook, dat de moderne N. V. V. nu niet meer neutraal heet en het zelfs als een grief aangerekend wordt voor een goed-sociaal-democraat echt neu traal georganiseerd te zijn- Of blijven die sociaal-democraten in den neutralen bond, om dien bond de sociaal democratische richting in te stuwen? Celenbouw dus! Is dat moreel in orde? In het verleden is het zoo gegaan met de moderne bonden, mcc- nen we. Keuken of bakkerij?. DE AUTO-ONGEVALLEN BIJ HET GROENE KERKJE Verbetering van het betreffende wegvak tusschen Leiden en Sassenheim Op de vragen van den heer Kersten betref fende het spoedig nemen van maatregelen in verband met de vele auto-ongevallen bij het z.g. Groene Kerkje aan den weg LeidenSassen heim, heeft de heer Reymer, Minister van Wa terstaat geantwoord, dat het gedeelte van den Rijksweg Haagsche SchouwSassenheim bij het „Groene Kerkje" onder Oegstgeest in het vorig jaar plaatselijk is verbeterd. Sedert be gin September 1930, toen deze verbetering werd voltooid, heeft zich op dit wegvlak, voor zoo veel bekend is, slecht één ongeval voorgedaan. De oorzaak van dit ongeval kon niet worden vastgesteld. Intusschen kan worden toegegeven, dat het geheele wegvlak van de Oegstgeesterbrug tot de Postbrug voor snelverkeer weinig geschikt is. Dit wegvak zal dan ook worden verbeterd en gedeeltelijk door een nieuw tracé worden vervangen, zoodra wetsontwerp no. 243 der loopende zitting zal zijn aangenomen. DE RUPSENPLAAG. Het is tijd, om tot verdelging over te gaan Op de vragen van mevrouw van Itallievan Embden betreffende het nemen van maarege len tegen een herhaling van de in het vorige jaar in de oostelijke en zuidelijke provinciën hier te lande geheerscht hebbende rupsenplaag, heeft minister Ruys de Beerenbrouck o.m. ge antwoord, dat dank zij de krachtige bestrij ding, die met medewerking van den minister van Waterstaat, de Commissarissen der Ko- ningini en vele gemeentebesturen heeft plaats gevonden, de economische schade, plaatselijke gevallen uitgezonderd, binnen beperkte grenzen is gebleven. Het is inderdaad thans de tijd om weer tot deze verdelging over te gaan. Het initiatief daartoe is reeds genomen. NOTARIS ARNOLD, f Op 69-jarigen leeftijd is te Eijsden overleden de heer C. M. A. Arnold, notaris aldaar. NOTARIS J. LUCAS, f Te Geindringen is Vrijdag op 59-jarigen leef tijd. plotseling overleden de heer J. Lucas, sedert AMZ notaris aldaar. _Lj En onze export WELLICHT NADERE GEGEVENS In antwoord op de desbetreffende schrifte lijke vragen van den heer Lovink deelt minis ter Beelaerts van Blokland het volgende mede: De Duitsche minister van landbouw, de heer Sohiele, heeft zijn plannen inzake de bescher ming van den Duitschen landbouw ontvouwd in zijn „état"-rede van 23 Februari 1931. Dez© plannen komen neer op de volgende drie hoofd punten: a. de Regeering krijgt de vrijheid om buiten den Rijksdag om tarief veranderingen te maken b. de wederinvoering van de invoerbons („Einfuhrscheine")deze invoerbons worden ook uitgebreid tot hout: c. het aanknoopen van onderhandelingen met de Regeeringen van de verschillende lan den, in wier handelsverdragen met Duitsch- land tarief-consolidaties voorkomen, die moe ten worden opgeheven. Dit programma van den heer Schiele heeft de goedkeuring van het Kabinet-Brüning en zal, naar verluidt, ongetwijfeld door den Rijks dag worden aangenomen. De sociaal-democratische partij zou intus schen haar steun aan het plan van den heer Schiele afhankelijk hebben gesteld van de ratificatie van de Handelsconventie .van Genève van 24 Maart 1930. In hoeverre van de hierbovenbedoelde alge meene machtiging tot tarief wijzigingen door de Duitsche Regeering gebruik zal worden ge maakt, is uiteraard nog niet bekend; wellicht zal de Duitsche Regeering bij de behandeling van het wetsvoorstel dienaangaande nadere ge gevens daaromtrent verstrekken. Eerst na kennisneming van de eventueel door de Duitsche Regeering in te voeren tarief wijzigingen zal kunnen worden gezegd onder welk artikel van de Handels-Conventie van Genève van 24 Maart 1930 deze wijzigingen, naar de opvatting der Nederlandsche Regee ring, vallen. De zienswijze van de Duitsche Regeering daaromtrent zal slechts kunnen blijken uit de mededeeling, die ter zake even tueel aan de Nederlandsclie Regeering zal worden gedaan. ONS LAND EEN UITZONDERING Voor den Kantonrechter te Amsterdam Mr. dr. A. Fontein werd Zaterdagmorgen voortgezet de behandeling van de zaak tegen den directeur van Hotel „Suisse" in d© KaUverstraat wegens overtreding van d© Arbeidswet. Zooals men zich herinneren zal gaat het hier om de kwestie of de keuken van een hotel ook mag beschouwd worden als een broodhakkerij in den zin der wet. Het O. M. waargenomen door mr. Kist acht het feit strafbaar. Wat de strafmaat betreft vraagt spr. een (boete van 0.50 of een dag hechtenis. Door den verdediger mr. A. Herzberg wordt uitvoerig betoogd dat een keuken niet valt onder het begrip fabriek of werkplaats. Art. 68 van de Arbeidswet bepaalt dit uitdrukikelijik. Afgaand© op het spraakgebruik heeft men in het hotel te maken met een keuken. Indien men zou aannemen dat deze keuken een bak kerij is, dan zijn alle personen werkzaam in die keuken bakkers en geen koks. Op grond van de uitdrukkelijke uitzondering in de wet genoemd, betreffende keukens meent de verdediger dat vrijspraak moet volgen. Op een vraag van den Kantonrechter wordt door den heer Staal, directeur der N.V. hotel Suisse verklaard, dat Nederland het eenige land in Europa is waar 's morgens in de hotels geen versch brood aan de gasten kan worden voor gezet. De Kantonrechter bepaalde de uitspraak op 7 Maart. VRIJGESPROKEN. Een poging om haar man te vergiftigen De rechtbank te Middelburg heeft de 43-jarige vrouw M. T. B. te 's Heer Arendskprke, tegen wie 2 jaar gevangenisstraf was geëischt, omdat zij zou getracht hebben den man, waarmee ze samenwoonde, door toediening van rodent te vergiftigen, van het haar ten laste gelegde vrijgesproken. AÉS DE DRANK, IS IN DEN MAN.; Een aanrijding en aanhouding met yerzet tegen de politie Vrijdagmacht hebban politieagenten in die Hillegondasfraat te 's Gravenhage den steen houwer R. v. d. M. die in staat van dronken schap verkeerde, aangehouden, hij welke ar restatie v. d. M. nogal te keer ging. Intusschen bleek, dat de aangehoudene even te voren als bestuurder van een auto op de Prinsegracht een kraam en een houten lichtmast had aan gereden en beschadigd, om welke reden hij ter beschikking van afd. C. is gesteld. Op het' Stationsplein zijn eveneens wegens openbare dronkenschap Vrijdagavond half twaalf twee personen aangehouden en van daar naar 't bureau aan den Rijkswijkscheweg geleid; een hunner, de 32-jarige fabriekschef F. v. d. W. uit Rotterdam, zal zich wegens mishandeling van den politieman, die hem aan hield, nader hebben te verantwoorden. Anga siroop. Flacons van 11.75 en 1 gld. Bij Apoth, en Dregisten. Reok 2M6EGYS S DOODSLAG. Vrijdagnacht is Jos. Smeets, die als lus arbeider in dienst is bij de gebrs. van den Berg, aannemers te Weert, in Loozen (België) dood geslagen. D» jongeman, trachtte eenige vech tenden ts scheiden, doch werd daarbij door een messteek in het onderlijf getroffen. 16.000 VERDUISTERD. De marechaussees te Hoogeveen hebben aan gehouden en b'ij de Justitie te Assen voorge leid R. B„ kantoorbediende hij de E.D.S.M. te Hoogeveen, verdacht van verduistering van ongeveer 16.000 ten nadeele van die maat- x schappij. DE VAN GALEN. Hr. Ms. torpedojager Van Galen is 26 Febr, van Barbados vertrokken en 27 Febr. te Jrini-, tjfld, aangekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5